• Vicdan Filtreli Sağlamcı Zihinlerin Dili

[...]
    Gelen tepkiler üzerine “Yorgunluk nedeniyle böyle bir şey yaptığımın farkındayım. Sizden özür diliyorum” açıklaması yapan Akdağ’ın özür dilemesine gerek yok bence. Eminim ki kendisi daha sonra bu sözleri düşündüğünde “E ne var bunda, haksız mıyım” diyordur. Keza 2004’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sakat çocuğuna iş isteyen bir anneyi “Önce sağlam çocuğuna iş iste” diyerek azarladığını da unutmadık.

Ben bunların ağızdan kaçan veya maksadını aşan ifadeler olduğunu hiç sanmıyorum. Bu dil, AKP hükümetinin yürüttüğü sosyal politikaların çok net bir yansımasıdır. Zira kendileri sosyal politikayı iane mantığı ile algıladıkları, icraatlarını iyilik düşüncesinden, dini ya da ahlaki bir borçtan, ya da örf ve adetten kaynaklanan karşılıksız yardım olarak kurguladıkları için, son tahlilde "Veren el alan elden üstündür" mantığı gereği, hemen arkasından, “fazla konuşma da şükret” deme küstahlığı gelebiliyor!
    [...]

Buraya tıklayarak "AKP'nin dilinden dökülen sözler bir istisna değil, politik temelin ifadesidir" iddiasında bulunan Bülent Küçükaslan'ın yazısını okuyabilir ve konuya dair tartışmalara katılabilirsiniz.