1-4 Aralık 2016 tarihinde Engelsiz Yaşam Fuarı
  • Ve ZAYTUNG Son Noktayı Koydu!

Tamamı sağlam üyelerden oluşan Toplumsal Duyarlılığı Yaşatma ve Geliştirme Derneği (TODAYGED), vücutlarındaki bazı uzuvlarını doğuştan veya sonradan kullanamayan vatandaşlarımızı rencide ettiği gerekçesiyle, "engelli" kelimesinin değiştirilmesi için düğmeye bastı.

Birbirinden güçlü adaylar yarışıyor
    Alternatifler arasında "Senden benden sağlam", "Sapasağlam", "Beton gibi", benzeri kontrasta oynayan sözcüklerin yanı sıra, "Azimli", "Hayattan kopmamış", "Tutunan, tutungan" gibi söz konusu insanların toplumdaki ellerini güçlendirecek tabirler ve bunların dışında "Şahane", "Çok iyi" ve "Süper" gibi şıklığı ve çağdaşlığı ön plana alan sözcükler bulunuyor. Seçilecek olan tabirin anlamı ile tınısının çok iyi dengelenmesi gerektiğini özellikle vurgulayan Tekin Payidar'a göre, şu ana dek ortaya çıkanlar arasından en güçlü aday ise "Vazgeçmeyen".

ZAYTUNG - dürüst tarafsız ahlaksız haberin adresi bildirdi. "Allah'ım sana geliyoruz!"

Yıldızının ilk parladığı 80'li yılların başında düzenlediği kampanyayla "sakat" kelimesinin kademe kademe kullanımdan kaldırılmasını sağlayan TODAYGED, onun yerine "özürlü" ifadesinin geçirilmesi için faaliyetlerde bulunarak kısa sürede büyük başarıya ulaşmıştı.

90'lı yıllardın ortalarına doğru "özürlü" sözcüğünü de sakıncalı bulmaya başlayan dernek, "Ne özürü? Özür dileyecek bir şeyleri yok onların..." yaklaşımı ile bu sözcüğün de tedavülden kaldırılmasını sağladıktan sonra, onun da yerine "engelli" sözcüğünü getirerek önemli bir toplumsal misyonu daha tamamlamıştı. TODAYGED şimdilerde ise, "Onlar engelli değil, engelleri yaratan aslında bizleriz" sloganıyla "engelli" sözcüğününün yerine konabilecek yeni bir sıfat arayışına girdi.

"Doğru kelimeyi bulunca her şey farklı olacak."
    Başlatılan yeni kampanyanın tanıtımı için bir basın toplantısı düzenleyen TODAYGED temsilcisi Tekin Payidar, günümüzde çok yanlış ve rencide edici bir biçimde "engelli" olarak anılan insanların sorunlarının çözümü için, öncelikli olarak doğru hitap şeklini bulmanın önemine dikkat çekti.

"Toplum ve çağ değiştikçe, kullandığımız kelimelerin de değişip çağa ayak uydurması kaçınılmaz. Yurdumuzda olmasa da, Amerika'dan hepimizin bildiği "zenci" kelimesi örneği var mesela. Eskiden köle, zenci, marsık, pislik şeklinde giden kelimeyi, sırasıyla önce renkli anlamında 'colored', siyah manasına gelen 'black' ve en nihayet de 'Afrikalı Amerikalı' gibi bir tabire çevirme ihtiyacı hissettiler. Şimdi zenci derseniz adamın anasını ağlatıyorlar." diyen Tekin Payidar, bu sistemin bugün tüm gelişmiş ülkelerde bu şekilde işlediğinin altını çizdi.
    "Bizim de temel amacımız, sakat, özürlü ve engelli ile çıktığımız bu çağdaşlaşma yolculuğunu daha modern, daha şık bir sözcükle sürdürmek..." sözleriyle açıklamalarına devam eden Payidar, "engelli" tabirinin yerine kullanılması düşünülen alternatiflerin bazılarını da kamuoyu ile paylaştı.

Birbirinden güçlü adaylar yarışıyor
    Alternatifler arasında "Senden benden sağlam", "Sapasağlam", "Beton gibi", benzeri kontrasta oynayan sözcüklerin yanı sıra, "Azimli", "Hayattan kopmamış", "Tutunan, tutungan" gibi söz konusu insanların toplumdaki ellerini güçlendirecek tabirler ve bunların dışında "Şahane", "Çok iyi" ve "Süper" gibi şıklığı ve çağdaşlığı ön plana alan sözcükler bulunuyor. Seçilecek olan tabirin anlamı ile tınısının çok iyi dengelenmesi gerektiğini özellikle vurgulayan Tekin Payidar'a göre, şu ana dek ortaya çıkanlar arasından en güçlü aday ise "Vazgeçmeyen".

"Vazgeçmeyen vatandaşlarımızın ilgisizliği düşündürücü"
    TODAYGED, büyük bir önem ve hassasiyetle yaklaştıkları kampanya kapsamında görüş ve katılımlarını almak istediği çeşitli engelli derneklerinin projeye olan ilgisizliğinden ise oldukça dertli.

Böyle önemli bir konudaki duyarsızlıkları sebebiyle "vazgeçmeyenlere" biraz da kırgın olduklarını gizlemeyen TODAYGED Temsilcisi, "Biz kendilerine telefon ve e-posta ile defalarca ulaşmaya, fikirlerine danışmaya çalıştık. Kendileri her nedense bu konudaki tüm çabalarımıza karşı sanki ayak diretiyor gibiler. Şahsen ben en az 5-6 defa aradım, her seferinde yetkililerden kimse yok, toplantıdalar, gelmeyecekler gibi kaçamak cevaplar aldım.", sözleriyle istenen diyalog ortamının bir türlü oluşamamasından dert yandı.

Açıklamasını, "Bir sürü e-posta gönderdik, en sonunda bir tane cevap gelmiş onda da 'Lütfen artık bize iyilik yapmaya çalışmayın' yazıyor." diyerek sürdüren Payidar, "Anlıyorum, kendileri kampanyamızın başarılı olmasından pek umutlu olmayabilir, ama TODAYGED'in bundan önce başardıkları da ortadayken, ben böylesi uzlaşmaz bir tutumu gerçekten çok incitici ve rencide edici buluyorum." şeklinde konuştu.

ZAYTUNG - dürüst tarafsız ahlaksız haber
    Yorum 15 Yorum
    1. OturanBoğa Avatarı
      OturanBoğa -
      İşte habercilikte son nokta bu. Büyüksün zaytung

Not: Zaytung, tamamen uydurma haberler yapan muhteşem bir sitedir.
    1. Nellas Avatarı
      Nellas -
      Uydurma haber yapan fakat birazda ironi yaparak ağlayacak halimize güldürüyorlar
    1. aferits Avatarı
      aferits -
      Zaten başka işimizde kalmadı. "Güleriz ağlanacak halimize"
    1. berfin Avatarı
      berfin -
      Harikaa))
    1. ahmet77 Avatarı
      ahmet77 -
      Gayet önemli noktaya temas etmiş zaytung.bize en iyi "Azimli" uyar olursa.....
    1. shukufe Avatarı
      shukufe -
      amanda issiz gucsuz mus bu zaydung
      sacmaca bisiler yumurtlamista engelliligin ne oldugunu bilse herhalde bu kadar sacmalamazdi
    1. Fuzulim Avatarı
      Fuzulim -
      Bende cidi ciddi okuyorum haberi.
      Ama bu haber gerçek olsaydı engelli yerine benim teklifim,
      "ENGELLENEN" olacaktı.
      Çünkü bizi engelleyen engelimizden çok ülkemizdeki engeller.
    1. vahide Avatarı
      vahide -
      Yaa bıraksınlar bize isim aramayı falan !!!!! neydi o hele "senden benden sağlam" cümlesi.
      engelliyim kardeşim bununla yaşamayı biliyorum evet zor ama ben bunu taşımayı biliyorum, tüm yobaz ve banaz bakışlara karşılık inadına engelimle durur duyuyorum" engelli olduğum gerçeğini koskocaman bir gerçeği göz ardı edemem"....
    1. Kalem Avatarı
      Kalem -
      Bir haber de benden olsun

MİYSA'nın Görsel Sunum ve Yayın Hizmetlerini Deşifre Ediyoruz

Omurga ameliyatından podyuma

Epikriz ve diğer tüm bilgilere gerek yoktur bu tür sunumlarda . Asırlardır süren bir insan modeli yaratma düşüncesine "katkısı var mı yok mu" ona bakarlar. Görsel yayınların severek yaptığı bir hizmet bu. Bakın manken gibi oldu. Olmadı mı?
      Görüntü güzel tanımına uyuyor mu? Uyuyor.
      Standartlara uygun hale geldi mi? Geldi.
      O halde böyle bir sürümü aşağıdaki haberde olduğu gibi buyuk iştahla sürerler piyasaya:
      "Omurga ameliyatından podyuma

İngiltere'nin Dorset Bölgesi'nde yaşayan 16 yaşındaki Josie Chapman’ın omurgasına takılan platin, boyunu 13 santim uzatınca, genç kız model olma hayaline kavuştu...

warning - Ve ZAYTUNG Son Noktayı Koydu!warning - Ve ZAYTUNG Son Noktayı Koydu!24 - Ve ZAYTUNG Son Noktayı Koydu!

....
      MİYSA'ya göre Skolyozlu bir bayan, model olamaz. Sakatlar kategorisi hariç tabi. Skolyoz göze anormal görünüyor. Sadece hastalık olarak tıpta anormal değil, göze de anormal görünüyor.
      Göz anarşisini engellemek de görsel yayınların görevidir.

MİYSA belirlediği sürümleri piyasaya sürecek ki karanlık güç konseyinin emirlerini harfiyen uygulasın beyinlere göz kod 1 genlerini yerleştirsin.
      o yüzden bu haber sağlık sektörüyle alakalı değil modern insan yaratma stratejisi ile alakalıdır (Karanlık Güç Sisteminin Staratejik araştırmalarına hizmet eden bir kurumdur Modern insan yaratma staratejik ve araştırmalar konseyi kısaca MİYSA).

Bu şekilde bir sunum Modern İnsan yaratma staratejiik ve Araştırma Konseyi(MİYSA)'nin sunum tarzıdır. Yeni bir sürümü bu şekilde sunar daima. Sağlık açısından getirisi götürüsü ve saglık adına bir mesajla ilgilenmez. Yeni insan yaratma adına yapılan bir hizmet sunumudur. "Resme bakın ve tercih edin" mesaj agırlıklı bir görseldir bu. Sakatlara sağlık kodu 1 olarak (Saglık açısından neler yapılabiliyor?) geçerken beyinlere güzellik ve saglam beden için gönderme yapar, beden için kendi sunumunu kabul ettirir(Göz kodu 1). O yüzden işe yarıyor bu tarz bi haber ve sunum genelde...
      Deşifre etmekten başka yapabileceğimiz bişi yok şu an.
      Etkisini silecek panzehir bir süre daha bulunamayacaktır uzgunum. Ama gezegen güvenlik konseyi araştırmalarını halen sürdürmektedir.

GGK Yayın Grubu
    1. Nescafe Avatarı
      Nescafe -
      kim ne derse desin umrumda bile değil.ben onları nasıl görüyorum, önemli olan bu.
    1. seker kiz Avatarı
      seker kiz -
      ay bende ciddi sandım sapıttı iyice bunlar yapacak iş arıyorlar diycektim yahu
    1. pınar81 Avatarı
      pınar81 -
      valla bende gerçek diye bakıyordum salak mı bu adamlar derken
    1. senol_buyukavcilar Avatarı
      senol_buyukavcilar -
      Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: pınar81 Mesajı Gör
      valla bende gerçek diye bakıyordum salak mı bu adamlar derken
      Salak,gesek,aptal ne dersen de her yer dolu,ama bana akıllı adam göster bitane bulamazsın
    1. gul38 Avatarı
      gul38 -
      bize ad takmaya ne kadar meraklılarmış. sayelerinde ne halt olduğumuzu bizde bilemez olduk.
    1. guldenyoruk Avatarı
      guldenyoruk -
      Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: gul38 Mesajı Gör
      bize ad takmaya ne kadar meraklılarmış. sayelerinde ne halt olduğumuzu bizde bilemez olduk.
      ama işte asıl önemli olan bizlerin kendimizi çok iyi biliyor yani tanıyor olmamız gerisi önemli değil