1-4 Aralık 2016 tarihinde Engelsiz Yaşam Fuarı
  • 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde milletvekili Şafak Pavey’in Meclis’te yaptığı konuşma

"Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri,
    Türkiye, sorumluluklarını yerine getirmek ve denetlemek gibi bir derdi olmadığı için uluslararası sözleşmeleri rahatlıkla imzalıyor ve onaylıyor.. Birleşmiş Milletler Engelli İnsan hakları sözleşmesini de onayladı ama sözleşmenin hayatını değiştirmesi gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Saffetcan daha da perişan. O halde yanlış giden ne! Ve Saffetcan kim?

22 yaşındaki Saffetcan doğduğu günden bu yana yatağında yaşıyor. Babası engelli haklarını kullanarak eve doğal gaz yükletmek istedi. PTT’ye başvurdu. Evrakları kabul etmediler. Sakat çocuğu dünya gözü ile görmek istiyorlardı. Babası Saffetcan’ı sırtına aldı, götürdü meraklılarına gösterdi… Adeta sirk gibi.

Saffetcan çocuk bezi kullanıyor. Hükümet Ocak 2011 de, hasta bezi barkodu şart koşan bir yönetmelik getirdiği için Saffetcan’ın ailesi geçerli barkot ihtiyaçlarını ancak belli merkezlerden almak zorundalar. 83 liralık çocuk bezi hakkı için 40 lira ulaşım gideri harcıyorlar. Artık bu haktan yararlanmaktan vazgeçtiler.

Toplumun istismar edeceği vehmiyle, bir peri masalı tadında verilen haklar, uygulamaya gelindiğinde kurnaz yönetmeliklerle deliniyor. Kaşıkla dağıtılıp kepçe ile geri alınıyor.

Ekim 2004’te hükümet ülkemizdeki engelli sayısını 8 milyon 431 bin 937 kişi olarak açıklamışır. 2008’de ise başbakanlık raporunda sayı 1 milyon 673 bin 550 olarak açıklanmıştır. 6 milyon 758 bin 387 kişi buhar olup uçtu mu?

Hükümet, Temmuz 2006 tarihinde , “Özürlü Raporları Yönetmeliğini değiştirince milyonlarca engelli bir gecede engelsiz oluverdi. Biri de benim. Buhar olup uçmadım. Karşınızdayım. Bacağımın ve kolumun uzadığı varsayılmış, dünyada %98 olan engelli raporum iptal edilmişti.
    Kopan kuyruğu uzayan bir kertenkele olmayı hakikaten çok isterdim ama yazık ki kertenkele değilim.

Çocuk felci mağduru Bünyamin diyor ki, “2006 öncesi aldığım rapora göre engelliydim. Raporumla memur sınavlarına katıldım. Kazandım. Vergi muafiyetinden yararlanmam için hastaneye sevk edildim. Hastanede “özürlü olmadığım” ortaya çıktı. Bunun üzerine KPSS’ sınavlarına girdim, yine kazandım. Memur olabilmem için sağlam raporu istediler. Aynı hastane engelli olduğuma dair rapor verdi, memur olamadım. Şimdi özürlü müyüm yoksa sağlam mıyım? Karar verin, ben de bileyim..”

Şimdi özürlü olan kim? Bence artık özürlü kelimesinden de vazgeçip engelli kavramına geçiş yapmamızın zamanı geldi.
    Doğa felaketlerinin, savaşın, şiddetin, akraba evliliklerinin, yoksulluğun ve dünya ikincisi olarak trafik kazalarının ülkesi Türkiye’de engellilerin ve ailelerinin durumu trajik boyutlardadır. Ülkemizin en sessiz çoğunluğundan, aileleri ile birlikte 30 milyon civarında insandan söz ediyorum. Hepimizi onlara karşı işlediğimiz hilelerden ve insanlık suçundan vazgeçmeye davet ediyorum.
    Gelin 24. dönemden engellilerin eşit vatandaşlık ve onur hakkını güvenceye alacak olan insan hakları yasasını, kevgire çevirmeden çıkaralım. İnsanın bütçeden daha değerli olduğunu önce maliyeye hatırlatalım. Ve insan odaklı ilk yasayı hep beraber çıkaralım.
    En büyük görev şüphesiz önümüzdeki plan ve bütçe görüşmelerinde maliyeci arkadaşlara düşecek.

Önerilerim;
    Modern dünyanın engelli tanımında buluşalım. Çağı geçmiş Baltazarı çöpe atalım. Yurttaşlarımızın acılarını cetvelle değil, ayrımcılığa karşı akıl ve bilim ve hukukla ölçelim.

Kamudaki engelli kadrolarını engelli işgücüne açalım. Kendi koyduğu kotalara bile uymayan bir devlete vatandaş nasıl güvenebilir?
    Biliyorum baraj severiz ama hiç değilse engellilerin hayati medikal ihtiyaçlarındaki her türlü barajı kaldıralım. Bırakın birkaç kötü niyetli bunu suiistimal ederse etsin. Toplum ve Yargı onun cevabini versin.

Engelliler siyasetin merhamet soytarıları değillerdir. Onlarla ruhlarımızı arındırmak alışkanlığından vazgeçelim. Kimsenin böyle bir haddi yoktur, olduğunu sananların hukuksal vatandaşlık tanımını öğrenmeleri gerekiyor.

Engelli sorunlarını araştırma komisyonu kurulmasını teklif eden önergemi yüce meclise ulaştırdım. Ayrıca İnsan hakları İnceleme Komisyonu içinde bir İnsan Hakları Sözleşmesi olan engelli hakları için alt komisyon kurulmasını teklif ediyorum. Yüce meclise saygıyla duyururum. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim.

Sayın Meclis Başkanı’na da ayrıca dilekçemi değerlendirip bu konuşmayı işaret dili tercumanı ile yapmamı sağladığı için teşekkür ederim. İşitme Engelli vatandaşlarımızın da bu meclisin çalışmalarından faydalanabilmesi için bundan sonra işaret dli tercüme hizmetinin sağlanmasını bekliyoruz."
    Yorum 17 Yorum
    1. akasya Avatarı
      akasya -
      Etkileyici bir konuşma !! Ama konuşmalar yetmiyor artık. Sürekli birşeyler konuşuluyor. Somut çözümler ise ya hiç getirilmiyor ya da çok yavaş ilerliyor. Sayın Şafak Hanım'a aylar önce mağduriyetimizi dile getiren bir e-mail göndermiştim. Yukarıda dem vurduğu Birleşmiş Milletler Engelli İnsan hakları sözleşmesine de atıf yaparak ; isyanımı aktardım. Ancak küçük bir dönüş dahi görmedim. E-mailim sanal dünyada buhar olup uçtu. Belki de o nedenle bu konuşması içimi titretmedi. Helal olsun diyemedim.Meclise gönderdiğimiz birileri de bizim için çalışıyor diyemedim... Umarım benim önyargımdır. Ve Şafak Hanım etkileyici konuşmalarının yanı sıra bizler için etkileyici çalışmalar da yapıyordur. Bunu yürekten istiyorum..
    1. alfi Avatarı
      alfi -
      Bunlar çooook yazıldı çizildi.Bir zamanlar lokman ayva cık vardı hatırlayan varmı. Ne yaptı koskoca bir hiç şimdide vekillikten hak ettiği emekli maaşını çatır çatır yiyior.Biz bize destek olmazsak bizden bir cacık olmaz. Geçen forumda şişli etfal hastanesinin kokuşmuşluğu yazıldı çizildi. Eeee sonra ne oldu koskoca bir hiç. Neden birşey yapamadık.Aslında bizim sorunumuzda işte burada başlıyor bireysel veya toplumsal hareket etmeyi bilmiyoruz.
      Şimdi bu yazımdan sonra yarası olanlar saldırmaya başlayacak ama şöyle ama böyle ama dududu ama bidibidi geçiniz arkadaşlar bunu.Meclise sakat, veya amaa gönderek veya seçtirerek hak aranmaz. Şafak hanım daha geçende yurt dışına çıktığında başına gelmeyen kalmadı onların haklarını aradı bulduda sıra bizim hakkımızamı geldi.Böyle kürsülerde laf sokmaya çalışarakta bu iş olmaz.
    1. ayyüzlü34 Avatarı
      ayyüzlü34 -
      sorunlarımızın mecliste konuşulması bile bence büyük bir ilerlemedir. O yüzden şafak hanımı kutluyorum.
    1. golden_heart Avatarı
      golden_heart -
      helal olsun..meclisteki diğer engelli vekiller deinşallah bu kadar aktif olurda,söylenenler sözde kalmaz bir bir gerçekleşir...
    1. zeki günaydın Avatarı
      zeki günaydın -
      ehliyet alırken engelli, işe girerken engelli, vergi indiriminde sağlam.. aman erken emekli edipte bütçeye zarar verdirmeyelim. aman haa..
    1. düşenyaprak Avatarı
      düşenyaprak -
      Mecliste bu konulara dikkat çekilmesi ve hele hele Şafak PAVEY gibi birisinin mecliste olması çok olumlu
    1. hakanaca Avatarı
      hakanaca -
      yakılmış plak gibi aynı şeyler ama yapılan tek birşey yok çünkü yönetmelik çıkaranlar özürlü değil özürlü olsalardı anlarlardı halden
    1. akasya Avatarı
      akasya -
      Hakan Bey Nasrettin Hoca ne demiş " Bana damdan düşeni getirin " Biz meclise halden anlarlar diye damdan düşenleri gönderdik ama yine de dertlerimize deva bulamadık Sanırım damdan düşenler meclise girince kırmızı rahat koltukların , kabarık maaşların rehavetine kapılıp damdan düştüklerini unutuyorlar...
    1. miremur Avatarı
      miremur -
      Mecliste bu kadar net berrak engellilerin sorunlarını anlatabilmek güzel bir gelişme,ben Şafak hanımı kutluyorum sağolsun....
    1. leventsaritas Avatarı
      leventsaritas -
      TÜSÜAD LA MÜSÜAD ın inekleri ahırlarında daha çok mölerler gaz çıkartırlar pisleletirler ahırlarını. sonra medyaları temizler altlarını bakan basketçi engellileri tebrik etti 3-5 sadaka verdi.bu gara sığırlar 80 yıldır aynı nakarat ninnileriyle uyutuyorlar ezilen sömürülen yoksul halkımızı.yüce meclismiş! üstün hukukmuş! yüceliğe bak üstünlüğe bak fareleriyle lağım ayağı
    1. shukufe Avatarı
      shukufe -
      ENGELLILER SIYASETIN MERHAMET SOYTARILARI DEGILLERDIR her yerde engellilerle beraber foto karelerinnde arzi endam edip biboardlarda senede bir gunde hatirlandiklarindamangalda kul birakmiyan mecliste ufacikta olsa ses veren pavey hanim sagol
    1. forsa Avatarı
      forsa -
      Pavey Helal olsun sana Allah Ailene bagışlasın sağol
    1. ZERYAM Avatarı
      ZERYAM -
      sayın şafak pavey sizi yürekten kutluyorum sizi dilerim bir milyon engellinin gözü kulağı olursunuz..
    1. daim01 Avatarı
      daim01 -
      Kendisine engelliler ile ilgili bir kaç sorun iletmiştim,kerndisi cevaben
      ---meclis açılınca ilk işim engelli sorunları dile getirmek olacak demişti.sözünü tuttu
      sağolsun kendisini izledim gerçekten harika bir konuşmaydı lafları eğmeden bükmeden
      baltazarın ve 2006 sonrası presdürün canına ot tıkadı,tabiki anlayana yeterli olurmu bilmem,ancak bir gerçek varki Şafak Hanım çok veciz bir konuşma yapmıştır

Saygılarımı iletiyorum
    1. sevginur Avatarı
      sevginur -
      şafak hanım sesimizi duyurmaya çalışıyor işte.gayet güzel cümlelerle izah etmiş. tebrik ediyorum. daha da sesimizi verdiği örneklerle duyuracaktır. saffetcan eve memur getirilip bakılabilirdi bir örnek tir. bez olayı da ayağına getirilebilir en yakın herhangi bir eczaneye de bırakılabilirdi sağlık kuruluşu da olabilirdi. çözüm o kadar kolay ki aslında. bir bezin birine ulaştırılması.evet engelli miyiz sağlam mıyız sadece bir hastane nin kararı yeterli olmalı ha üniv hastanesi versin bu kararı maliyenin dr ları kim için çalışıyor. neden değiştiriyor verilen kararı. üfffff daha çook maalesef. benden de bir örnek, bana bakan dr ankarada bnm hastalığımın uzmanlarından biri ve memleketime en yakın bir insan. refakatli ile gidiyorum maliye ve ssk sorun çıkartıyor refakatlimin yol masrafını ödemiyor sebep form da maliyeye göre eksik var . yazıyor refakatli ile gidecektir yürüme güçlüğü var bu ibare neden yeterli değil kii. ve alınan ücret ben 30.00 tl ye gidiyorum maliye 15.00 tl ödüyor bu da bir örnek sadece.
    1. Avukat1907 Avatarı
      Avukat1907 -
      Çok az engelli birine nasıp olacak bir konumdaki engelli kardeşimin çok şekli ve şık bir duruş fakat çok şekli bir konuşma, şekilsiz,ite kaka belirli gün ve haftalarda konuşulan bir şablon tarzı bir biçim. Ben milleti temsil yetkisini almış ve milleti temsilen ve özellikle 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde bir engelli milletvekili arkadaşın daha içeriği dolu ön yargısız, etkin ve yetkin salonda bulunanları daha derinden ve kanıtsıyacak daha takdire şayan entellektüel bir konuşma beklerdim.
      Bahsettiği özürlü arkadaştan daha mağdur, daha mahçup, daha talepsiz ama bir o kadar engelli ama bir o kadar onurlu ve zor şartlarda saffet can gibi engelli kardeşlerimiz var ki pervaz hanımın bu tür insanları sadece bu sosyal konuma geldikten sonra haberi olup meramınıda ancak bu kadar anlata bildiğini düşünüyorum.
      Engelli de olsa elit bir sosyal yaşam burjuvazi mantık ancak bu kadarını yapabilirdiye düşünoyurum. Ama Bu ülkede kepçeyle alınsada tabi bu ne kadar gerçekçi ben bu ülkede Cumhuriyet tarihinde ne çomça kaşığı ne yemek kaşığı nede çay kaşığıyla bile hiç bir hükümet hiç bir iktidar bırakın bu kadar yasa yönetmelik vs vs. bir engelli adına bu zamana kadar TBMM Genel Kurulda 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde pervaz gibi engelli haklarına ilişkin konuşmamıştır.
      Sayın Pervaz içeriği dolu, daha duyarlı ve hissi bir konuşma yapmıştır. Ayrıca içerik ve hitabet ve kuvvetli kavramlarla bizi oldukça memnun etmiştir. Kendisine kucak dolusu sevgileri sunarız. Mecliste bizi temsil yetkisine ve rüştüne sahip olduğunu ispatlamıştır bu konuşmasıyla. Kendilerine saygılarımızı bir borç biliriz
    1. BaY_Cin Avatarı
      BaY_Cin -
      Gördüğüm kadarıyla sayın Şafak Paveyin mecliste yapmış olduğu bu konuşmasına, sitemizde, yapılan olumsuz yorumlar engellenerek -hoş engellier sitesiyiz, çokta abes kaçmaması gerek ama...- sadece güzel olumlu mesajlara yer verilmiş. Sebebi ne hikmettir kim bilir . . !!Silinen mesajımı tekrarlayayım. Bu yorumumda sadece beni bağlar. Safsata . . !!