Engelliler.Biz 4-7 Aralık tarihlerinde Engelsiz Yaşam Fuarı'nda
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon
Toplam 26 mesajın 1-15 arasındakiler
3600 gün prim şartını yerine getirdiğimden dolayı kıdem tazminatı alabilir miyim?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

aynali 3600 gün prim şartını yerine getirdiğimden dolayı kıdem tazminatı alabilir miyim?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Merhaba arkadaşlar;

10 Yıldır çalışmakta oldugum işyerinden yeni bir iş buldugum için ayrılacagım istifa edersem tazminat alamıyorum işverende beni çıkarmıyor..bu durumda kidem tazminatı alabilmek için şu an ki prim gün sayım 3620 ve ilk işe giriş tarihim 1.7.1998...15 yıl sigortalılık hizmet süresi 1.7.2013 de dolacak ama 3600 gün prim şartını yerine getirdigimden dolayı SGK'dan kidem tazminatı alabilir yazısı alabilir miyim?

Kidem tazminatımın yanmasını istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim..

Ufukalp

Hayır alamazsınız.
    Kıdem tazminatı hakedebilmek için asgari 3600 gün prim ve 15 yıllık sigorta süresi şartı birlikte aranmaktadır.
    Yani hem priminiz 3600 ü aşmalı, hem de sigorta süreniz 15 yılı doldurmalıdır.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    Akülü sandalyelerin en iyileri, en iyi fiyatlarla alisveris.engelliler.biz'de Akülü sandalyelerin günlük kullanıma uygun modelleri çeşit ve fiyat seçenekleri ile alisveris.engelliler.biz'de Aktif sandalyeler en klas ve en iyi seçeneklerle alisveris.engelliler.biz'de Manuel sandalyelerin gündelik kullanıma uygun onlarca seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye için sayısız rampa seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Engelli çocukların yürümesi ve mobilizasyonu için gerekli onlarca ürün alisveris.engelliler.biz'de

aynali

Peki tazminatımı alabilmek için ne yapmak lazım?demek istedigim yasal bir boşlukdan yararlarlanmak vs..

bulnes

Peki ben bir şey soracağım.15 yıl 3600 primi dolduran birisi SGK başvurup kıdem tazminatı alabilir yazısını talep ettiğinde (dediklerine göre) SGK posta yoluyla 2 haftaya kadar işyerine gönderiyormuş.
    Yine dediklerine göre gelen yazıdan sonra ise çalışan hemen işten ayrılamıyor ihbar süresi boyuncada çalıştıktan sonra ancak işten ayrılabiliyormuş.
    Bu doğru mu?

Ufukalp

Sevgili Bulnes;
    Kıdem tazminatı yazısını elden alabilirsiniz.
    En son (2008) uygulama şu şekilde idi; Kuruma başvuruyorsunuz,size durumunuzu incelemek için bir hafta sonrası gibi bir tarihe gün veriyorlar ve o tarihte gel al diyorlar.Ha ben kamuda olduğumdan gerek yoktu ve gitmemiştim o yazıyı almaya o ayrı.
    İhbar süresi konusunda ise her denilene inanmayın diyorum.
    Siz 15 yıl ve 3600 gün şartlarını yerine getirdiğinizde,emeklilik hakkı kazanmış gibi işlem görüyorsunuz.
    İşçiden ihbar talebi, ancak işçinin iş akdini geçerli bir nedene dayandırmadan tek taraflı feshi halinde doğar.
    Askerlik,bayanlarda evlilik,15 yıl ve 3600 gün şartını yerine getirmek gibi sebepler size kıdem tazminatını da alarak ve ihbarsız iş akdini fesh hakkı doğurur.
    Yani bu durumda ihbar hükümsüzdür.

bulnes

Merhaba Ufukalp,
    Açıklamalarınız için teşekkürler. Bana bunu söyleyen çalıştığım şirketteki muhasebeciydi.Zaten tahmin ediyordum bir iş olduğunu.
    Sanırım biraz daha sabretmeye çalışacağım. Ne de olsa emekliliğime 2 ay 10 gün kaldı (1 Ekim'de hak ediyorum) Biraz daha dayanabilirim sanırım.....

falim

sen yasal haklarını iste nerde ne şekil çalışacagına kimse karar veremez yasal hakkını vermek zorunda ben mesela emekli oldum sonra iş bulup çalışıyorum kimse demediki sen bizden ayrıldın saan bişi vermeyiz yasal süre ve zamanları doldurmuş olmak herzaman yeterlidir bence böyle

Üye
    Gerçek Adı
    erol karaduman
    Son Giriş
    04.08-2014
    Saat
    20:07
    Yaşadığı Yer
    balıkesir

erol__81

merhaba arkadaşlar, benim sorum

15 yıl sigorta ve 3600 prim gün sayısı tamam.

örnek, peki ben 15 yıl içinde 10 işyerinden 3600 günü tamamlamışsam yinede olur mu?

bu parayı bana son işyerimmi ödeyecek. son işyerimdede 1 senedir çalışıyorsam....

MeTePe

Kıdem tazminatını sadece son iş yerinden alabilirsiniz. Onu da o işyerinde çalıştığınız kadar alabilirsiniz. Son 1 yıldır çalışıyorsanız 1 yıllık alırsınız.

Aslında bununla ilgili bir yasal düzenleme yapılıyordu ama niyeyse tüm işçi sendikaları bir yaygara kopartıp iptal ettirdiler.

tuğbat 3600 iş günü

merhaba ben tuğba 12 ocak 2004 de işe başladım hiç iş değişikliği yapmadım işten ayrılmayı düşünüyorum 3600 e tamamlayıp ayrılsam tazminat alabilirmiyim.teşekkürederim şimdiden

Engelsizbiz

Bu kıdem tazminatına sigortalılık süresi ssk+ems+bagkur sürelerinin toplamımıdır acaba?

Üye
    Gerçek Adı
    Mete Han
    Son Giriş
    22.11-2014
    Saat
    16:39
    Yaşadığı Yer
    4.Levent ISTANBUL
    Twitter Hesabım

metehandro

SORU: 1999 yılının 11. ayında sigorta girişim var. Bugüne kadar 3800 gün primim birikti. Şu an çalıştığım atölyeden kıdemim alıp, ayrılmak istiyorum, işveren tazminatımı verir mi?
    Ahmet Ünlü

CEVAP: 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim günü koşullarının sağlanması durumunda kıdem tazminatı alabilir yazısıyla işverene başvurduğunuzda kıdem tazminatına hak kazanılıyor. Ancak burada çok önemli bir tarih var. 8 Eylül 1999’dan sonra sigortalı olanların 15 yıl sigorta ve 3600 günle kıdem tazminatı alarak işinden ayrılma hakkı bulunmuyor. Şu an için kıdem tazminatını alamazsınız. Ancak; emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındakileri sağlayanlar, kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabiliyor. Bu durumda siz de iki şekilde kıdem tazminatı alıp işten ayrılabilirsiniz:
    7000 güne tamlayacağınız tarihte veya gün daha prim ödeyerek priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla, Kasım 2024 tarihinde 25 yıllık sigorta sürenizi tamamlayarak.

...........

birde şunu okuyunuz....

15 YIL 3600 KURALINA YARGITAY FRENİ: KÖTÜ NİYETLİ İŞÇİYE KIDEM TAZMİNATI ÖDENMEZ! | İKPaylaşım

tuğbat 3600 iş günü

şuan 3600 iş günündeyim

Ufukalp

Tuğba Hanım;
    tek başına 3600 gün prim kıdem tazminatı hakkı doğurmaz, 15 yıllık sigorta süresi şartı da oluşmalıdır.

halil beyhan

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    pekı vergı ındırımı yoksada kıdem ıhbar alırmı

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye