+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
İşten istifa ile ayrılırken ihbar süresinin beklenilmesi gerekir mi?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

PRENSES İşten istifa ile ayrılırken ihbar süresinin beklenilmesi gerekir mi?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Kardeşim 03.11.2008 tarihi ile özel bir firmada işe girdi. 04.02.2011 tarihinde işinden ayrılmak istediğini söyledi. 05.02.2011 tarihinde 15 gün sonra ayrılmak istediğini belirten dilekçeyi verecekti. Patronuyla görüşmesi sonucu ihbar süresi kadar daha çalışıp öyle ayrılabileceğini öğrenmiş. Muhasebe ile görüşmesi sonucu iki yıl üç ay çalışmış olduğu süre için 42 gün ihbar süresi çıkmış. Kardeşim bu kadar çalışmak istemiyor ne yapması gerekir?

Araştırdığım kadarıyla 42 gün ihbar tazminatını kardeşim kendi ödeyip ayrılabilirmiş.

Kardeşimin şirketten bir aylık alacağı ve 25 günlük izni var. Kardeşimin bu alacaklarına karşılık hiçbir tazminat ödemeden noter aracılığı ile istifa dilekçesini gönderip ayrılabilir mi?

MeTePe

Eğer sözleşmesinde başka bir süre belirtilmemiş ise; İş Kanununa göre;

a)4857 Sayılı İş Kanunu'na Göre

İşi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin : 2 Hafta
    İşi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 4 Hafta
    İşi 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 6 Hafta
    İşi 3 Yıldan Fazla Sürmüş İşçi İçin : 8 Hafta

şeklindedir. Yani kardeşiniz 42 gün önce bildirmek durumundadır.

25 günlük iznini saydırabilir. Kalan kısmının ise ücretinden düşülmesini (17 günlük), kalan 13 günlük ücretinin ise ödenmesini talep edebilir. Bunun için taleplerini yazdığı bir istifa dilekçesini işyerine vermesi yeterlidir. Eğer dilekçenin bir nüshasına işyerinde "şu tarihte teslim alınmıştır" diye yazdırıp imzalatırsa noterden tebligat yapmasına gerek yok.

Bu arada işyerinden ibraname imzalatmak isteyebilirler. Alacaklarını almadan imzalamasın.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

PRENSES

Sayın MeTePe verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

edipbalkan

Bu bilgilerden bende yararlandım konuyu açanada yanıt veren arkadasada tşk ederim bu arada füsuncum hayırdır bladerim işmi değiştiriyor? neden haberım yok ?

PRENSES

Edip kardeşim eski işinden memnun değildi. Değiştirmek istiyor ama pek çok sorun çıkardılar. Pazartesi tekrar konuşup, bu şekilde ayrılacak.

celıs

bankadan istifa etmek istiyorum,5 yıla kadar eger işten ayrılırsam eğitim ve otel masraflarını ödeyeceğme dair sözleşme imzaladım.fakat bankaya girdigimde ögrendim ki kredi kartı satış grubundayım şartlar kötü,satış baskısı çok 6 ayım nisanda dolacak stajerliğim kalkacak.işten işsizlik pahasına ayrılacagım fakat tazminat ödemek istemiyorum o kadar sıkıntıya.bilginiz var ise yardım derseniz sevinirim...

tazminathukukçusu

arkadasım işçi her zaman haklıdır. sartlar ağırsa normalden fazla çalısıyosundur. bankaya ıhtar cek fazla mesaı ucretımı odeyın dıye ödemeyeceklerdır ödemeyıonce de feshet sözleşmeni. kolay gele

Üye
    Gerçek Adı
    SÖNMEZ
    Son Giriş
    01.01-2014
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL / PENDİK

zafersonmez

Merhaba şu anki işimden istifa ettim. Fakat 56 gün ihbar süresi çıktı. Yeni anlaştığım iş yerime ise ihbar süremin olduğunu bildirdim. Şimdi yeni anlaştığım iş yerim ile anlaşma sağladım fakat ihbar sürem dolmadan cayma gibi bir hakları var mıdır ?

symbstn

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    merhaba,

ben 25.temmuz.2013 tarihinde işe başladım ve sigortam 18.Ağustos.2013 tarihinde işe giriş olarak görünüyor. Ayrıca maaş ödemesini 21.eylül.2013 tarihinde yapıldı.
    12.ekim.2013 tarihinde ise maaş ödemesi geç verilmesi nedeniyle daha önce 1 hafta süre sonra ayrılacağımı sözlü olarak bildirerek işten ayrıldım ve istifa dilekçesi için yazı yazmamı istediler fakat bende ödeme yapılmadığı için istifa dilekçesi yazmayacağımı belirttim.
    Karşı taraf ise,madem öyle bende maaş ödemesini yapmıyorum şeklinde bir sözde bulunuldu,sonrasında kendilerinin hazırlamış olduğu bir form ile işten ayrılma sözleşmesi hazırlandı bu belgeyi henüz görmedim bu yasalmı?.
    Ve bugün 1 kasım 2013 başka bir diğer şahıs ödeme yapılmadı. bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ..

teşekkürler

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye