Toplam 5 mesajın 1-5 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz

blackman34 İşverenin SSK'ya yatırdığı prim ödemesi ne kadardır?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    SSK nın sitesinde Sigorta primi asgari ücret olarak gözüken engelli calısanın SSK sına işverenin yatırdıgı miktar ne kadardır?

LODOS DENiZCiSi

693 Tl asgari ücretten %36,5 = 252,94 sigorta primi ödenir.Bu işyerinin tehlike derecesine göre değişebilir. ayrıca geir vergisi olarak da 88,36 TL vergi dairesine ödenir.(agi ve sakatlık indirimi düşülmemiş)
    252,94+88,36=341,30 Tl'dir.(Bu rakam aylıktır)

blackman34

agi ve sakatlık indirimini karıstırmak istemiyorum...sigortaya yatan prim asgari ücret görünüyor, sadece ben işverenin ne kadar yatırdıgını ögrenmek istiyorum...252 TL mi?

LODOS DENiZCiSi

işverenin sigortaya geçmişe dönük borcu yoksa durum değişiyor. 5510 sayılı kanunda geçen %5 lik bir indirimden yararlanarak daha düşük prim yatırmaktadır. Normalde yatırması gereken prim 252,94 tür.Bundan 693 * %0,05 (indirim) 34,65 lira indirim olur. 252,94- 34,65= 218,29 TL işverenenin yatırdığı prim bu kadardır.. Şayet işverenin geçmişe dönük sigorta borcu varsa 252,94 olarak prim yatar indirim uygulanmaz.