Sunrise Quickie akülü, Quickie aktif ve Breezy manuel sandalyelerde lansmana özel büyük indirim kampanyası!
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Toplam 13 mesajın 1-13 arasındakiler
Kendi isteğimle işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

Hakan Konaş Kendi isteğimle işten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Arkadaşlar para ya ihtiyacım olduğu için ve para bulamadığım için 3 senedir çalıştığım yerden çıkışımı istedim fakat ihbar yada kıdemimi vermiyeceklerini ama istersem kendim çıkabileceğimi söylediler.

Acaba kanunda bu konuya yönelik bir madde varmı. işten çıkıp en azından içerideki kıdem hakkımızı alabililir miyiz.

Makri

Söylediğiniz şekliyle ihbar ve kıdem tazminatından bahsedilemez.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    Akülü sandalyelerin en iyileri, en iyi fiyatlarla alisveris.engelliler.biz'de Akülü sandalyelerin günlük kullanıma uygun modelleri çeşit ve fiyat seçenekleri ile alisveris.engelliler.biz'de Aktif sandalyeler en klas ve en iyi seçeneklerle alisveris.engelliler.biz'de Manuel sandalyelerin gündelik kullanıma uygun onlarca seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye için sayısız rampa seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Engelli çocukların yürümesi ve mobilizasyonu için gerekli onlarca ürün alisveris.engelliler.biz'de
    Forum Moderatörü
    Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Blog Mesajları
    10

mac72

4857 sayılı Kanunun 24 üncü maddesindeki haklı nedenle derhal fesih hakkı tanıyan nedenler dışında kendi isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz.

ZAFER1979

Vergi indiriminden dolayı prim gün sayımızı doldurup günümüzü beklersek kıdem tazminatını istiyebilirmiyiz.

Forum Moderatörü
    Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Blog Mesajları
    10

mac72

evet kıdem tazminatı hakkınız var...

ZAFER1979

Ben kanunda bulamadım var diye

sende varsa gönderebilirmisin.

Benim işten ayrılma gibi bir düşüncem var kıdem tazminatımın yanmasını istemiyorumdu.

Teşekkürler

Üye
    Gerçek Adı
    melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:45
    Yaşadığı Yer
    türkiye en güzel ili.

elif_kız

arkadaşlar ben anlamadım nasıl kendi isteğnle ayrıldıktan sonra tazmunat hakkınız olamaz.ben böyle biliyorum.kanunun gösterirmisiniz.bende merak ettim.

bulnes

Sebep ne olursa olsun kendi isteğiyle ayrılan bir çalışanın kıdem ve ihbar tazminatını hak edemez. Eğer işveren veriyorsa tamamen kendi iyi niyetinden dolayıdır.

Özürlülerde değilde normal çalışanlarda prim ve sigorta sürelerini tamamladı ve sadece yaşı bekliyorsa SGK'dan alacağı kağıt ile işverene başvurup işten ayrılırsa tazminat ve diğer haklarını alır.

Bizim gibi özürlülerde zaten yaş şartı yok. Bu durumda prim ve sigorta süresi doldurduğumuzda emekliliği hak kazanmış oluyoruz.

Ama sadece sigorta süresi doldurdunuz diye SGK'nın kağıt vereceğini pek zannetmiyorum açıkcası.

Benim bildiklerim bu.

LODOS DENiZCiSi

Kendi isteğinizle ayrıldığınız için tazminat ve ihbar hakkınız yok.Ancak bir tek hak olarak değerlendirebileceğimiz emeklilik şartlarınız tamamlanmışsa SGK dan kıdem tazmınatı hakkınınızn olduğuna dair bir yazı alıp kıdem tazmınatınız ölmeden çalışmaya devamda edebilir veya emekli olarak kıdem tazmınatınızı alabilirsiniz.
    Ayrıntılar için Emeklilik için primi doldurup süreyi beklemek istersek, tazminat hakkımız ne olur?

Forum Moderatörü
    Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Blog Mesajları
    10

mac72

elif_kız;
    4857 sayılı kanunun 24’üncü maddesinde yazan sebepler olmaksızın kendi isteği ile işi bırakan işçiye kıdem tazminatı ödenmez...

ergün

1475 Sayılı İş Kanunu’nda “506 Sayılı Kanunun 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81’inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle feshedilmesi halinde işçilere kıdem tazminatı ödenir” hükmü getirilmiştir.
    Daha önce SGK tarafından 15 yıl ve 3600 gün sayısını doldurup yaşını bekleyen işçilerin kıdem tazminatı alabileceklerine ilişkin yazı verilmemekteydi. Ancak, 10/07/2008 tarihli 08/09/1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için aylığa hak kazanma koşullarından yaş dışında en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim ödeme gün sayısı koşullarını, 08/09/1999 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar için ise 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaş koşulu dışında kalan sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısı koşullarını en erken yerine getirdikleri tarihte, kıdem tazminatına ilişkin yazının verilmesi yönünde uygulamanın değiştirilmesi uygun görülmüştür.

"Yargıtay 10'uncu Hukuk Dairesi'nce 2004/2111 esas ve 2004/4700 karar sayılı 25.5.2004 günü aynen onanan, Manisa İş Mahkemesi'nin 2003/143 esas ve 2004/15 sayılı 9.2.2004 tarihli kararı
    HÜKÜM: Davacının kendi isteğiyle işten ayrıldığı 21.2.2003 tarihi itibariyle, 506 sayılı yasanın 81. maddesinin 4759 sayılı yasa ile değişik (C) bendinden öngörülen yaş şartı dışındaki en az 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartına haiz olduğundan, 1475 sayılı yasanın 14. maddesine 4447 sayılı yasanın 45. maddesiyle eklenen 5. bendi hükmü uyarınca, kıdem tazminatı yazısının verilmesi gerektiğine karar verildi

alıntı

ZAFER1979

Benim öğrenmek istediğim vergi indirimini haketmiş biri olarak benim böyle bir hakkım varmı sonuçta prim günümü doldurdum ama yıl olarak 4 senem var ben kıdem tazminatını almak istersem nolacak ?

Makri

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Uzun cümlenin kısası. anlattığınız şartlarda işi bırakırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Yani 4857 ye göre işten ayrılmanız için haklı bir nedeniniz olmalı.

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye