+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Özel sektörde çalışan engelli işçi işten çıkarılırsa hangi haklara sahip olur?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

BelginCan Özel sektörde çalışan engelli işçi işten çıkarılırsa hangi haklara sahip olur?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Özel sektörten çıkarılan engelli işçi işten çıkarılırsa, aldığı tazmınat engelli olduğu için iki katınımı alır? Çıkarılan engelli işçinin hakları nelerdir. Ve ortada herhangi bir sebep yokken kolay kolay çıkara bilirmi engelli bir işçiyi.

Raman72

İşveren, işçiyi işten çıkarabilir.Ancak işveren işçiyi işe alırken,işveren ile işgören arasında bir sözleşme imzalanır.Bu sözleşmede işveren ve işçinin karşılıklı hakları yazılır.Sözleşmenizde yazılı maddelere hem siz hem de işveren uymak zorundadır.Engelli için herhangi bir ayrıcalık bulunmamaktadır.Engellinin işten çıkarılmasında alabileceği iki kat tazminat özelleştirme mağdurları için geçerlidir.Hukuki açıdan konuyu değerlendirirsek, İşverence geçerli sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli olmadığı mahkemece veya özel hakem tarafından tespit edilerek feshin geçersizliğine karar verildiğinde, işveren, işçiyi bir ay içinde işe başlatmak zorundadır. İşçiyi başvurusu üzerine işveren bir ay içinde işe başlatmaz ise, işçiye en az dört aylık ve en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlü olur.
    Mahkeme veya özel hakem feshin geçersizliğine karar verdiğinde, işçinin işe başlatılmaması halinde ödenecek tazminat miktarını da belirler.

Kararın kesinleşmesine kadar çalıştırılmadığı süre için işçiye en çok dört aya kadar doğmuş bulunan ücret ve diğer hakları ödenir.
    Bu madde işçi haklı olsa bile,işçinin elini kolunu bağlamakta.Konuyu daha öncede sitede dile getirmiştim.Bu maddenin bir an önce Tüm çalışanların lehine,olmazsa engellilerin mağdur olmaması için engelliler lehine değişmesi gerekmekte.Davayı kazanan işçi işine dönebilmelidir.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

BelginCan

Aramızda herhangi bir sözleşme olmadı. Bu durumda ne yapabilirim peki?

OturanBoğa

Sakat statüsünde ya da değil hiç fark etmez. Herkes aynı tazminat ve diğer haklara sahiptir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

oguzhan0666

merhaba kolay gelsin benim bir sorum olcak ben özel sektörde çalışıyorum ocak ayından itibaren devlet tarafından o şirket personellerine zam yapılmıştır ve şirket o zammın verilen ücretin örnek veriyorum 800 tl idi maaş devletin vermiş olduğu zamla birlikte maaş 1.110 yt olmuştur ve şirket müdürleri ve patronlar tarafından maşımızın 150-200 tlsini tekrar şirket müdürlerine patronlarına ödememiiz istediler bizlerin buna dur demesi için birimiz çıkıpta şikayetci olamadık iş veren işten çıkarcak diye yani ne yapmamız gerekiyor lütfen acil bilgi dönermisiniz??? (bu arada bende engelli statüsünde çalışmaktayım)ne yapmalayım burdaki siteyi fazla bilmiyorum eğer vaktiniz varsa msn eklermisiniz oguzhan-taskiran@hotmail.com şimdiden tşkler kolay gelsin

Ufukalp

Anlatmak istediğinizi ben anlamadım şahsen.
    Devlet,asgari ücretin altında kalmamak şartıyla hiçbir özel firmanın personeline ödediği maaşa karışamaz,zam yapamaz.
    Ocak ayında asgari ücret artırılmış olup buna da tüm işverenler uymakla yükümlüdür.
    Asagari ücretin altında işçi çalıştırmak suçtur.

KRAL

Peki engelli işçi " deneme süresi içinde işverence fesih nedeni ile iş akdine istenmeyerek son verilirse " İş Mahkemesine dava açabilirmi? açar ise olumlu bir sonuç çıkar mı? yoksa boşuna mı uğraşır ?

Ufukalp

Adı üstünde deneme süresi.
    Denedim performansından memnun değilim,daimi kadroya alamıyorum güle güle, o kadar.Neyi dava konusu edeceksiniz boşa uğraşmak olur.

buzluçay

arkadaşlar benim işyerimin satılma durumu var eger satılırsa benim haklarım nelerdir nasıl bir yol izlemeliyim

Üye
    Gerçek Adı
    mehmet karakas
    Son Giriş
    31.03-2014
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakir

mehmet211

Merhaba;
    Ozel bir sektorde engelli olarak 9 ay calistim. Yalanlayici gerekce gosterek ben ve bir engelli arkadasimi isten cikardilar. 1 yilim dolmadan mahkemeye basvurabilecek miyiz? Bilgilendirirseniz memnun olurum.

Forum Moderatörü
    Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:11
    Yaşadığı Yer
    izmir

Liljan

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Mahkeme yolu her zaman açık 1 yılı doldurmamışsınız kıdem alamazsınız ama galiba iş yeri size ihbarda ödememek için gerekce sunmuş (bahane) siz haklılığınızı kanıtlarsanız ihbar alırsınız ..(6 aydan sonra ihbar 1 asgari ücret tutarı ödenir)

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye