Sayfa 1 / 21 1234511 ... SonSon
Toplam 312 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Prens Esat Avatarı

Gerçek Adı
    Esat
    Son Giriş
    21.05-2015
    Saat
    21:52
    Yaşadığı Yer
    Akdeniz-Antalya
    Blog Mesajları
    1

Prens Esat Bakan'dan 38 bin özürlü vatandaşı sevindirecek haber

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Gülümhan GÜLTEN / VATAN

Çalışma Bakanlığı, kamuda boş bulunan 38 bin özürlü kadrosunun doldurulması için düğmeye bastı. Bakanlık tüm kurumlara uyarı yazısı gönderdi. Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, “Kararlıyız, önümüzdeki yıl bu kadrolar dolacak, aksi durumda özel sektöre ne yapıyorsak kamu kurumlarına da onu yapacağız” dedi

Hükümetten 38 bin 192 özürlüye müjde geliyor. Çalışma Bakanlığı, kamuda boş bulunan 38 bin 192 kişilik özürlü kadrosunun doldurulması için düğmeye bastı. Bakanlık kamu kurumlarına “uyarı” yazısı göndererek 2010 yılında boş kadroların doldurulması gerektiğini bildirdi. Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in bizzat ilgilendiği ve Başbakan’ın da onayını alarak düğmeye bastığı projenin hayata geçirilmesiyle 2010 yılı sonuna kadar 38 binden fazla özürlü vatandaş ‘devlet kapısında’ iş sahibi olacak.

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer gelişmeyle ilgili şöyle konuştu:

“Devlet kurumlarında özürlü kadroları niye boş? Özel sektöre gidip neden özürlü çalıştırmıyorsunuz, diyeceksiniz. Ama kamu olarak yasaya uymayacak, kadroları boş tutacaksınız. Bu benim kabul edebileceğim bir şey değil. Zaten kamu kurumlarına bildirdik. Yasanın gereğini yapın, boş özürlü kadrolarınızı gerektiği şekilde doldurun, dedik. Bunu bizzat takip ediyorum. Önümüzdeki yıl bu kadroların doldurulması sağlanacak. Aksi durumda özel sektöre ne yapıyorsak, kamu kurumuna da onu yapacağız. Bunu da şimdiden söylemiş olayım” diye konuştu. Konuyla ilgili önceki gün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerine bilgi veren Dinçer, “Bu konuda kararlıyız. Tek tek kurumları takip ediyoruz” dedi.

Kadronun yüzde 80’i boş

Kamuda halen 38 bin 192 özürlü memur kadrosu boş durumda. Kamunun çalıştırması gereken özürlü memur sayısı 48 bin 549 iken, istihdam edilen özürlü memur sayısı 10 bin 357 düzeyinde. Dolayısıyla 2010 yılında plan hayatta geçirilebilirse kamu kurumlarında 38 bin 192 özürlü devlet kapısında işe alınacak.

Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgilere göre, bugüne kadar özel sektör firmaları özürlü çalıştırma konusunda sıkı denetimlere tabi tutuldu. Yasaya aykırı olarak bu şartı yerine getirmeyen özel sektör işletmelerine cezalar kesildi. Ancak aynı yasa kapsamında hiçbir kamu kurumuna ceza kesilmedi.
    Bakanlık, “Yasaya uyun” diyerek zorladığı kamu kurumlarının yöneticileriyle karşı karşıya geldi. Kurumlar kadroları dolduramama gerekçelerinin Maliye Bakanlığı’nın izin vermemesine dayandırırken, Çalışma Bakanlığı’nın, konuyla ilgili Maliye Bakanlığı’yla gerilim yaşadığı belirtiliyor. Edinilen bilgilere göre, Maliye, kamuya getireceği mali yük nedeniyle bu karara ayak direrken, Çalışma Bakanlığı ilk adımı atmış durumda. Çalışma Bakanlığı kaynakları, kurumlara konuyla ilgili “uyarı” yazısının gönderildiğini belirtiyor.

1 aylık ceza 76 milyon TL

BakanlIk yetkilileri kamu kurumlarının özürlü çalıştırma zorunluluğuna direnmesi halinde, devlet dairelerine milyon liralık cezalar yağabileceğinin altını çiziyorlar. Buna göre kamuda boş tutulan 38 bin kadro için 1 aylık ceza kesilmesi halinde bile tutar 76.4 milyon liraya ulaşacak.

Özel sektöre her ay kişi başı 2 bin TL ceza kesiliyor

Halen 5763 sayılı Kanun’la yapılan değişikliğe göre 50 veya daha fazla işçi çalıştıran özel sektör yüzde 3 özürlü, kamu işyerleri ise yüzde 4 özürlü çalıştırmak zorundalar.

Çalışma Bakanlığı, rutin denetimlerle bu şartı yerine getirmeyen özel sektör firmalarına Türkiye İş Kurumu aracılığıyla idari para cezası kesiyor. Kanuna aykırı olarak özürlü çalıştırmayan işverene, çalıştırmadığı her özürlü ve çalıştırmadığı her ay için 2 bin lira düzeyinde ceza kesiliyor. Bu tutar her yıl yeniden değerleme oranında artırılıyor.

Öte yandan aynı yasal zorunluluğa rağmen kamu kurumları yasaya uymuyorlar. Kamu kurumları yüzde 4 oranında özürlü çalıştırmak zorunda olmalarına rağmen halen kamuda toplam özürlü kadrosunun yüzde 20’si dolu, kalan yüzde 80’i boş durumda.
    20 - Bakan'dan 38 bin özürlü vatandaşı sevindirecek haber

Üye
    celik Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet KAVCU
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Beyoğlu

celik

benim yaptığım konuşmaların aynısını yapmışlar. şimdiye kadar neredeydiniz. hayırlısı ile inşallah olur.

arkadaşım bu arada linkini de eklersen seviniriz.

teşekkürler...

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:23
    Yaşadığı Yer
    Mersin

officer

Hadi hayırlı olsun bakalım..
    Bekleyip göreceğiz ne olacak...

birkul

aslında bakanın bakanlıgı yeni geçenelrdee sendikalarla işverenleri paylamıştı inşallah denilenler yapılırda bu kadar insan iş sahibi olur

hayırlısı

Üye
    Prens Esat Avatarı

Gerçek Adı
    Esat
    Son Giriş
    21.05-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Akdeniz-Antalya
    Blog Mesajları
    1

Prens Esat

İş arayan arkadaşlara hayirli olsun

Üye
    körbıçak Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    16.01-2015
    Saat
    15:59
    Yaşadığı Yer
    İzmir

körbıçak

Tüm kardeşlerime hayırlı olsun inşallah lafta kalmaz da icraata dökerler

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:23
    Yaşadığı Yer
    Mersin

officer

Şimdi kpss sınavına girmeyen özürlüler nasıl olacak pekala...

birkul

aslıdna evet öylede bir sorun var. 2010 da sınav oalcak diyorlar ya ondan sonr alımlar oalcak yada eski kpss ye göre alım yapacaklar yada geçen milli egitim jandarmanın yaptıgı gibi sınavla olacak.

ama 2008 kpss ye giremeyenlerinde magdur edilmemesi gerek bence

Üye
    ülgenim Avatarı

Gerçek Adı
    A.Aykut
    Son Giriş
    29.05-2015
    Saat
    11:49
    Yaşadığı Yer
    AKSARAY

ülgenim Engelli istihdamı

İnşallah bakanın dedikleri laflar, sözde kalmaz da icraata dökülür. Hadi hayırlısı bakalım. İş arayan engelli arkadaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun.Bu sayede kanayan bir yarada pansuman edilip, ortadan kaldırılmış olur.Böyle güzel haberleri duymak insanı mutlu ediyor...

Üye
    Prens Esat Avatarı

Gerçek Adı
    Esat
    Son Giriş
    21.05-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Akdeniz-Antalya
    Blog Mesajları
    1

Prens Esat

kpss ile ilgisi yok bu konuda rahat olabilirsiniz...yada Engelli Memur Seçme sınavi olur adi kısa adi EMSS

bulent381 Binlerce özürlüye hükümetten müjdeli haber geldi

Arkadaslar cok sevincliyim bu haber karşısında inşallah yazılanlar olur

bulent381

bencede kpss olmaz cünkü engelli kardeşlerimin bircogu ilköyretim,ortaöyretim mezunu onların hakları yenmezmi acaba iş bulamayıpta calışabilir engelli sayısı 38 bine ulaşırmı cok merak ediyorum bana göre bu 38 bin kadro doldurulsa issiz engelli kalmaz diye düşünüyorum

bulent381 iş bulamayan engelli sayısı

selam arkadaslar türkiyede işsiz engelli sayısı acaba 38 bin i gecermi cok merak ediyorum şu 38 bin kadro gercek olursa calışmayan engelli kalmaz gibime geliyor cevap verirseniz sevinirim

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    Buralardan

BaY_Cin

Hadi hayırlısı olsun inşallah yaklaşan şu seçim için ortaya savrulan naralardan olmazda işsiz olan engelli vatandaşımız iş güç sahibi olur.

Engelli Devlet Memurluğu İstihdamında KPSS şartı aranmıyor. Ortaöğretim mezunu olmak yeterli.

murat01_80

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ıgotyou herkes gelısmelerden memnun!yorumlara bakacak olursak hukumetı kotuleyen nankorluk yapanda yok.cevap vermek ıstemesdım dıosun keske bunları yazacagıına hıc yazmasaydın.igrenc felan ayıp olmuyomu ayıp ettmişsin yazık!!

Sayfa 1 / 21 1234511 ... SonSon

LinkBacks (?)

Başlığın Etiketleri