Sayfa 8 / 73 İlkİlk ... 4567891011121858 ... SonSon
Toplam 1082 mesajın 106-120 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:38
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    3
    Blog Mesajları
    8

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    tanımıyor değiliz seni
    tanıyın bakalım,nasıl tanıyorsanız beni,bu da ilginç yani
    ben sizi tanımıyorum,kaç kişiyseniz artık ))

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

evrimi savunan ve evrime karşı olan yüzlerce kitap yazıldı iki tarafta birbirini ikna etmekte bir milim ilerleyemedi o nedenle burada boş yere uğraşmayın olay gayet basit evrim varsa allah yok allah varsa evrim yok üç dinden birine mensup olmayan adamı allah ın varlığına ikna edemezsin dine bağlı olanada evrimi kabullendiremezsin boşuna kürek çekmeyin kollarınıza yazık ha sorulanlarla evrim ne alaka onuda anlamadım

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:46
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ßirtan Mesajı Gör
    Hocam bing-bang deneyinin sonuçları halen daha paylaşılmadı ve durduruldu ,sebebi sizce ne olabilir.
    Bildiğim kadarıyla yeterli enerji seviyelerine ulaşabilmek için CERN laboratuarlarında modifikasyon yapılıyor. Yani durdurulan her hangi bir proje yok. Pek çok proje var. Daha gelişmiş deneyler için yeni bir inşaat süreci başlıyor. Yanılmıyorsam 2015 gibi deneylere tekrar başlanacak.

Big-bang ifadesi de tam doğru değil aslında... Bu deneylerde daha çok, protonlar çok yüksek hızda çarpıştırılıp, ortaya çıkan bazı çok kısa ömürlü parçacıklar tespit edilmeye çalışılıyor. Eğer bu parçacıkların varlığı gösterilebilirse Big Bang teorisi lehine bir sonuç oluyor. Çünkü Big Bang teorisi başlangıçta bu tür parçalar olması gerektiğini matematiksel modellere göre zorunlu kılıyor.

Benzer bir konu bugün çok iyi bilinen pozitron (+ yüklü elektron) konusunda yaşanmıştır. Pozitronun varlığı önce matematiksel modelle ortaya çıkmıştır. Uzun yıllar sonra deneysel olarak varlığı gösterilince matematiksel modelin doğru olduğu anlaşılmıştır. En son bulunan Higgs Bozonu da neredeyse yarım yüzyıldır tespit edilmeye çalışılıyordu. Bir türlü bulunamadığı için adı "tanrının belası parçacık" kalmıştır.

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    08.08-2016
    Saat
    01:38
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Sehribanu Mesajı Gör
    Başka ne için uğraşayım bacım engellinin cennet hayalinin ufku da ancak bu kadar geniş olur
    dogru ya bacim! ... derhal kendime geliym, haddimi biliym ve icinde yürüdügüm, koshtugum, ceylan gibi seke seke dolashtigim bi cennet hayal ediym ...

mucks ...

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

aman çehenneme gitmeyimde bana kıyada köşede rahat bi yatak versinler ağrı sızı olmadan mışıl mışıl uyuyum yeter bana siz doya doya koşun

Üye
    srhtslymn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Elin hawkingi Yaratıcıyı kabul etse ne yazar... Ya da o "dahiyane" beyniyle yaratıcının varlığına ulaşamadıysa biz ne yapalım.
    Üstad bile şunu söylemiş;
    Hamuru atın havaya, ceviz ve susamı serpiştirin şöyle bi, suyu atın havaya, şekeri atın havaya, oklavayıda şöyle bi çevirin sağa sola doğru... bunlar birbirine çarpışsın güneş ışığında kavrulsunda baklava çıksın ortaya... böyle bir şey mümkün mü? elbette mümkün değil...
    O hamuru yoğuran, oklavayı ustalıkla kavrayıp ince ince hamuru açan, cevizi ve susamını şekerle karıştırıp şöyle güzelce açtığı hamura karıştırıp ocağa veren.. o suyu şekerle kaynatıp şurubu oluşturan ve sonunda baklavayı oluşturan yetenekli bir "usta" var...
    Bizim insanların durumu şu... İki darwin, bir hawking sonunda beyin parking...
    Hawkinge selam olsun...

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:46
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

Her zaman olmasa da, bilim insanları genellikle çalışkan, başarılı ve zeki kişilerin içinden çıkar. Bu kişiler, genellikle küçük yaşlardan itibaren seçkin öğrenci olurlar. Devletlerin verdiği burslarla, teşviklerle falan okurlar. Fen liselerini falan kazanırlar. Üiversite sınavlarında iyi kötü derece yaparlar. 5-6 yıl okur mezun olurlar.

Sonra bu kişiler master of science (yani bilim ustası) sıfatını alabilmek için üniversite sonrası bir alanda 2-4 yıl kadar daha eğitim alırlar. Bir kısmı bununnla yetinmez, üstüne 3-4 yıl daha okur ve doktora derecesi alır.

İçlerinde öyle arsızlar vardır ki, onca yıl okudukları yetmezmiş gibi, çeşitli bilimsel çalışmalar yapar, makaleler yayınlar, kitaplar yazar, öğrencilere dersler verir ve doçent, profesör gibi ünvanlar alırlar.

Salakça hayatlarını bilimin içinde geçirmiş bu kişiler genellikle uyduruk bir baklava benzetmesini düşünmekten acizdir. Hiç akıllarına bile gelmez. İçlerinden 1 tanesi ortaya çıkıp, yahu hamuru, yağı havaya fırlatalım bakalım, baklava olacak mı?" diye düşünmez. Çünkü bu kişiler öyle aptaldır ki, istatistik ve olasılık denilen saçma sapan bir bilim dalını da okumuşlardır. Dolayısıyla olasılıklar hesaplanırken böyle ilkokul seviyesinde baklava düşünceleri akıllarına gelmez. Onların daha çok, üstüste binen olasıkların olabilirliği gibi yüksek matematik gerektiren işlevlerle gözleri kamaşmıştır.

Sonuç olarak; bilim dünyası fuzuli bir işlev görür. Bu çalışkan, başarılı, zeki insanlar profesör falan olacağız diye yalan yanlış bilgilerle hem kendi hayatlarını, hem de başkalarının hayatlarını karartmaktadır. Halbuki, sokaktaki herhangi bir kişi, herhangi bir konuda her türlü gerekli bilgiye sahiptir. Örneğin ben boş zamanlarımda nükleer santral yapıyorum. İhaleyi niye Ruslara verdiler hiç anlamadım.

Üye
    HoyT Avatarı

Son Giriş
    21.01-2014
    Saat
    21:00
    Yaşadığı Yer
    Greenland
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar,

MeTePe arkadaşımızın cevapları gerek bırakmamış fakat yine de konuya dahil olayım dedim. Teori, yasa, olgu, gerçek gibi bilim terminolojisinin temel kavramlarını fen bilgisi öğretmenlerinin, fen fakülteleri öğrencilerinin bile çoğu bilmemektedir. Hatta bu araştırma konusu olmuştur. Bunun nedenini eğitim sistemimizde görüyorum biraz da. İlginizi çeker diyerek paylaşayım linki:

http://buje.boun.edu.tr/upload/reviz...lisans p35.pdf

Yani teori kanıtlanırsa kanun olur gibi yaygın yanlışlarımız hala mevcut..

Ayrıca sizin baklava örneğiniz aslında 18. yy'da yaşamış Tanrı Bilimci William Paley'in saat örneğinin benzeridir. Paley "yolda yürürken eğer bir saat görseydiniz, bunun karmaşık olduğunu ve kesinlikle bir tasarımcı tarafından ortaya konulduğunu düşünürdünüz" şeklinde bir arguman ileri sürüyor. Bu yaptığı şey, bir analojidir. Richard Dawkins de bu analojiye "Kör Saatçi" isimli eseriyle cevap verip evrimin işleyişine ve analojilerin nasıl yanıltıcı olduğuna dair bilgiler paylaşmıştır. Emin değilim ama videosu da mevcut bu konulara değinen. İlginizi çeker umarım.

Üye
    serkanmalkoc Avatarı

Gerçek Adı
    Serkan MALKOÇ
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:06
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli (Aslen 61)
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Üstad diyorki,

Düşünüyorum:O'ndan evvel zaman var mıydı?
    Hakikatler, boşluğa bakan aynalar mıydı?

Halimize şükür edelim daha kötüleride var arkadaşlar....

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    15.07-2016
    Saat
    12:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: srhtslymn Mesajı Gör
    Bizim insanların durumu şu... İki darwin, bir hawking sonunda beyin parking...Hawkinge selam olsun...
    Gerçi MeTePe gerekli cevabı vermiş ama ben de birkaç şey eklemek istiyorum. O zaman bilim neden var kardesim? Binlerce yıldır insanlar neden bu sacma şeyle uğraşıyorlar? Ben neden yıllardır bilim adamı olmak için biryerimi yirtiyorum? Birde insanları küçümsemek huyum değildir ama sormadan geçemeyeceğim , ne mezunusun da yıllarca okumuş insanlara bu kadar kolay laf atabiliyorsun?

Üye
    HoyT Avatarı

Son Giriş
    21.01-2014
    Saat
    21:00
    Yaşadığı Yer
    Greenland
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ayrıca bir tek Hawking ve Dawkins yok bu işlerle uğraşan fakat popülariteleri, biraz sivri dilli oluşlarına ve bilimi halka anlatmayı misyon edinmelerine borçlular. O yüzden örneklerde çokca bu iki isim verilir. Yani sanmayın ki bu ikisi bilimi sırtladı gidiyor; daha nice bilim insanı mevcuttur, benzer şeyleri ifade eden..

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    15.07-2016
    Saat
    12:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Cevabını heyecanla bekliyorum.

Üye
    sağlam türk Avatarı

Gerçek Adı
    recep sağlam
    Son Giriş
    28.10-2016
    Saat
    10:50
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

ergünün de dediği gibi Allah ayeti kerime de insanları ve cinleri ban ibadet etsinler diye yarattım diyor ayrıca Allah kimseyi unutmaz ve bu dünya imtihan dünyası herkes bir şekilde imtihan olacak kimi malıyla kimi evladıyla kimi de sağlığıyla dünya ahiretin tarlasıdır ayrıca Allah c.c. mallarınız ve çocuklarınız sizler için birer imtihan vesilesidir buyuruyor peygamber efendimiz ''arabın arap olmayana beyazın siyah olana takva dışında hiçbir üstünlüğü yoktur''diyor ve bir başka hadisinde de ''sizin Allah katında en hayırlınız Allahtan en çok korkanınızdır'' diyor Allahın ahiretteki hesabı dünyada yaptılarımızla alakalı Allah bizi peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine yarattı sen olmasaydın alemleri yaratmazdım buyurdu evet doğru bizler Allahın yansımasıyız ama Allahın subuti sıfatlarını taşıyoruz yani Allahın kendisinde olup bize de verdiği sıfatlar örneğin hayat Allahın ömrünün sınırı yok ama insan ömrü sınırlıdır

Üye
    hayalet73 Avatarı

Gerçek Adı
    Atakan
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    01:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: sağlam türk Mesajı Gör
    ...Allah bizi peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine yarattı sen olmasaydın alemleri yaratmazdım buyurdu...
    Arkadaşım Allah bunu nerde buyurmuş? Hani buyurdu dediğine göre bu kuranda yazıyor olmalı fakat ben okuduğum kitapta bu bilgiye rastlamadım. Nerenizden uyduruyorsunuz bunları. Bunlara inanıp kendinizi nasıl hala Müslüman sayıyorsunuz. Hiç mi düşünmüyorsunuz bu laf nereye gider diye. Akla mantığa kitaba uygun mu bu demiyor musunuz hiç? Bu lafın orijinalini Pavlus efendi yazdığı İncil'de Hz. İsa için kullanmıştır. Herhalde altta kalmak istemeyen aklı evvel Müslümanlardan bir gurup aynı yakıştırmayı kendi peygamberine yapmayı uygun bulmuş ve anlaşılıyor ki "aklıyla Allahı bulamayacağını" zanneden modern Müslümanlarımız da buna inanmış. Bunu yapmayın ve tövbe edip bu konuyu bir an evvel unutun.

Üye
    Alulu12 Avatarı

Gerçek Adı
    KADİR
    Son Giriş
    13.04-2013
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    Edirne, Turkey, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    (Ya Muhammed) Sen olmasaydın felekleri yaratmazdım.", "sen olmasaydın cenneti yaratmazdım, sen olmasaydın dünyayı yaratmazdım" "(Ya Muhammed) Sen olmasaydın felekleri yaratmazdım.", "sen olmasaydın cenneti yaratmazdım, sen olmasaydın dünyayı yaratmazdım" (Bu hadis-i kudsiler için Bakınız) hadis-i kudsileri ile kasd olunan mana da budur. Yani "seni yaratmasaydım, insanlar ve cinler beni tanımazlardı" demektir.
    Öyleyse şu söylenebilir: Allah onu yaratmasaydı, kainatı yaratmazdı. Kainat olmasaydı, Cennet de olmazdı. Çünkü Allah'ın tanınmasına hizmet etmeyecek bir kâinat abes ve manasız olurdu. Allah ise abes iş yapmaktan münezzehtir.
    anlamı bu

Sayfa 8 / 73 İlkİlk ... 4567891011121858 ... SonSon