Sayfa 7 / 73 İlkİlk ... 345678910111757 ... SonSon
Toplam 1082 mesajın 91-105 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    şem_i Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    54
    Blog Mesajları
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Alulu12;

sizi tebrik ederim ...mevlana hazretlerinin dedigi gibi (akılla allahı bulmaya çalışan ,bataga saplanmış merkep gibidir,devindikce batar,devindikce batar...)
    yine yunus emre hazretleri (bu aklu fikrile mevla bulunmaz )demiştir ,akılmazsa peki allahı nasıl bulucaz dimiişte bu bizim akıl zannnettigimiz görüşümüz, bilişimiz deyişecek,buda nasıl olacak ,bir kamil mürşide varmadan olmaz varıpda sözünü tutmadan olmaz...

Üye
    karakaya Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    16.01-2017
    Saat
    09:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    5

Yine temcit pilavı...

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    08.08-2016
    Saat
    01:38
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: merdoli Mesajı Gör
    Tasavvuf düşüncesine göre hepimiz tanrının yansımalarıysak tanrı da engelli olabilir mi?
    varsayalim ki öyle!...
    o zaman ne olurdu?...

engelli bi tanrinin kulu olmayi dokundaramaz miydin kendine? ...
    istifa mi ederdin öyle bi tanrinin kulu olmaktan?...
    yoksa tanriya saglamlardan daha cok benzedigin icin gurur mu duyardin kendinle?...
    "sizden daha iyi yansitiorum tanriyi!" diye hava mi atardin saglamlara karshi ...

acaba o zaman da saglamlar mi "tanri bizi niye saglam yapti? normal insanlara ceshit ceshit sakatliklar dagitirken, bizi bi köshede unuttu mu ki?" diye sorarlar miydi? ...

Code:
    Yoksa sınanmak için mi böyle yaratıldık?

Tanrının sevgili kulları mıyız?

Sakatlar varken bizi neden saglam yaratma ihtiyacı duydu?

Sadece ibret alınmak için mi yaratıldık?

Ahiret varsa saglam oluşumuz sizce bize ek katsayı getirecek mi?

Tanrı tüm hesabını ahirette kesecekse neden saglam olmushuz?

gibi sorular sorarlar miydi?... kendilerini sakatlamak icin ellerinden geleni yaparlar miydi ...
    ya bir de o sakat tanri insanlarin bedenini tüm travmalara karshi dayanikli yaptiysa ve ölümü sadece kendisinin basacagi bi "off" dügmesi olarak tasarladiysa? ...

Üye
    Birtan07 Avatarı

Gerçek Adı
    Birtan07
    Son Giriş
    14.08-2016
    Saat
    10:04
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Lâ Tahzen Mesajı Gör
    me te pe,
    şu habere sende,tanrı vardır dememişki aslında deyip açıklamalar yazacaksındır.çalışma arkadaşlarının şaşırdığı gözlemlendiğine göre iş ciddi sanırım
    Stephen Hawking Allah'ın varlığını kabul etti - BİLİM-TEK Haberleri
    hayırlı geceler herkese
    Hawking hoca senin dediğin gibi değil tam aksine herşeyi sorgulayan bir insan.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

düşünmekle allah bulunmazmış bizde allahı bulacak kadar akıl yokmadem ne diye kuran da dşünmezlermi ibret almazlarmı gibi kelimeler defalarca geçiyor düşünün şimdi sorgu gününde iman etmeyen kul rabbine seni bulacak kadar aklı bana vermedinki sana ibadet edeyim derse haklı olmazmı allah aşkına bir şeyi yazarken biraz mantıklı düşünün

Üye
    ist01 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    16.01-2017
    Saat
    01:29
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ben bu konuya şöyle cevap verecegim: mesele aslinda inanmak yada inanmamak bazen düşüncelerimiz inaclarimizi sorgular bu insanın doğasında var bazen en çaresiz anlarımız olur hayatta ve o an ALLAH CC sığınırız ve bizi sıkıntılarımızdan kurtarması için dualar ederiz evet en çaresiz anlarınızı gözünüzün önüne getirin o an gözünüz ALLAH CC başkasını görmez bazen kızarız haksızlıklar görürüz yargularız nedne böyle diye bana göre beden ve ruh bazen carpıklaşa biliyor ruhumuz bedenimizden bazen kopuyor bu bnm düşüncem ALLAH CC inana her insan nedne böyle nedne şöyle diye sorgular bu inanmamak değildir sorgulamak inanmanın temelidir sorgulamayan insan bana göre inaçsızdır o sadece o sadece geleceğini düşünür ve ona göre hareket eder cennete girmek için yardım sever olur herşey cennet için der sizce amaç bumu olmalıdır.. ben sorgularım diyen insan bana göre gerçekten inanandır inandığı için sorgular inanmasa umursamaz bile gel gelelim yazımın sonuna eğer herşeyi olduğu gibi kabul etmiş olsaydık bugün dünya buralarda olmazdı çağ atlamazdı sorgulamaya devam

Üye
    _çalıkuşu_ Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:30
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    3
    Blog Mesajları
    8

benim o haber linkini koymamdaki sebep,arkadaşımız bir haber linki koymuş sanki bişeylere delil yada ispat olacakmış gibi...yani internetten her türlü asıllı yada asılsız haberi buraya koyabilirizi anlatmaya çalıştım.yoksa benim için hawkinkingin yada 3,5 din adamının ne dediği kıstas değildir.Kur'an-ı Kerimi,peygaberleri,nice evliyaları bir kenara atıp bu haberle bişeyler mi kanıtlanacak?ben o linkin (milliyetteki)asıllı haber olup olmadığını tartışmam bile zaten.
    Hawking hoca senin dediğin gibi değil tam aksine herşeyi sorgulayan bir insan.
    ben hawkinge bişey dememişim farkındaysan.haberde bişeyler demiş.haber linklerini kıstas alıyoruz ya artık ondan yani

Üye
    ergün32 Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    16.01-2017
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

metepe

öncelike "araformlar nerede" sorusu harun yahya nın değil "yaradılışa inanan" her kesimin sorusudur. bunu harun yahya ya indirgeyerek itibarsızlaştıramazsınız.

bakın darwin ne demiş.alıntıdır.
    evrim teorisinin kurucusu Charles Darwin, Türlerin Kökeni kitabının "Teorinin Zorlukları" (Difficulties on Theory) adlı bölümünde şöyle yazmıştır:
    Eğer gerçekten türler öbür türlerden yavaş gelişmelerle türemişse, neden sayısız ara geçiş formuna rastlamıyoruz? Neden bütün doğa bir karmaşa halinde değil de, tam olarak tanımlanmış ve yerli yerinde? Sayısız ara geçiş formu olmalı, fakat niçin yeryüzünün sayılamayacak kadar çok katmanında gömülü olarak bulamıyoruz... Niçin her jeolojik yapı ve her tabaka böyle bağlantılarla dolu değil? Jeoloji iyi derecelendirilmiş bir süreç ortaya çıkarmamaktadır ve belki de bu, benim teorime karşı ileri sürülecek en büyük itiraz olacaktır.

görüdüğünüz gibi iddia ettiğiniz gibi bir akıl hastasının değil takipçisi olduğunuz maymundan geldiğini iddia eden adamın bizzat kendisinin sorusudur.

""Türkçesinde ise Matematiksel Kanun'dan bahsediyor... ki matematikte ispat olduğunu, diğer bilimlerde olmadığını daha önce söylemiştim.""

yani bu nasıl bir düşüncedir anlamak mümkün değil.. matematik dediğiniz şey bir kavram silsilesidir beyefendi.geri kalan bilimlerde ıspat olamayacağını söylüyorsunuz.soruyorum o zaman ama lütfen cevap verin diğer sorularım gibi geçiştirmeyin.
    1-ateşin yakma özeliği varmıdır.
    2-yerin çekim kuvveti varmıdır
    3-suyun kaldırma kuvveti varmıdır
    4-kar yağarsa hava ısınırmı
    5-kar erirse hava soğurmu
    bunun gibi binlerce soru ve bililime konu olmuş soruların hepsi bir cevap bulmuş değilmi ve hepsi ıspat edilmiş değilmi. hangisinin matematikle alakası var.simdi siz bi takım istisnai olayları örnek göstererek bu değişmez olan kanunları değiştirebilirmisiniz.yani ateşin yakmayacağı (ki bu çok istisnadır) malzemelerin (bu ister doğal olsun ister yapay) olması ateşin yakma özelliğinin olmadığı anlamına gelirmi.

verdiğiniz örnek yerçekimi kanunun olmadığı anlamına gelirmi..
    siz kavramları birbirine karıştırarak, hiç bir konuda net, yalın birşey söylemeden, çok şey anlatığını zannedip aslında hiçbirsey anlatmadan,dönüp dönüp aynı yere geliyorsunuz. yani inanmak için bir neden bulamıyor fakat inanmamak için çok neden buluyorsunuz üstelik butun bunları bilim diye söylüyorsunuz.

ayrıca ne işle meşgul olduğunuz değil ne söylediğinizdir önemli olan.

bu arada verdiğim deve örneğini anlamanızı beklemekle hata yapmışım.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:46
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

benim o haber linkini koymamdaki sebep,arkadaşımız bir haber linki koymuş sanki bişeylere delil yada ispat olacakmış gibi....
    Sayın arkadaşım,

Ben bir şey ispatlama peşinde değilim. Zaten dinlerde şöyledir, böyledir diye ahkam kesecek donanımda değilim. Sadece dinlerde dahi tek bir görüşün olmadığını göstermeye çalışıyorum. Bunu da bizzat din adamlarının görüşünü ortaya koyarak yapıyorum. Verdiğim haber linkini başka kaynaklardan hatta orijinal kaynağından araştırır, teyid edersiniz. Veya yanlış bir haber olduğunu gösterirsiniz. Boynumuz kıldan ince.
    Bugün İran gibi bir İslami kurallara göre yönetilen bir ülkede dahi evrim teorisi ders olarak okutulmaktadır. Araştırırsanız görürsünüz. Hiç bir haberin kaynağını doğrulamadan vermem.

Sizin verdiğiniz linkdeki, Hawking'le ilgili yorumunuzun doğru olmadığını burada bir kaç kişi dile getirdi. Bunun üstüne fazla bir şey söylemeye gerek yok. Zaten siz de sanki geri adım atmışsınız. Aynı haberle ilgili bizzat röportaj yapan kişinin kendi sitesinden haberin tamamını okursanız tereddüte pek yer kalmaz. Lafı cımbızlayıp kullanırsanız sizin dediğiniz anlamlar çıkar. Kendi kendini kandırmak ne işe yarar bilemiyorum.

Sayın ergün32,
    Size daha sonra detaylı yanıt vermeye çalışacağım. Şu anda yeterli zamanım yok. Kusura bakmayın.

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    08.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ayşe ceren Mesajı Gör
    yıllar önce birisi bana şöyle demişti''iyiki kızın özürlü olmuş ablacığım.ya sağlıklı olup kötü yola düşseydi?'' en üzgün anımda beni teselli etmek için söylenen bu söze hala bir anlam veremem.ama hatırladığımda şimdi gülümserim...
    acaba "kötü yol" derken neyi kastediorlar? .. eger kizlar/kadinlar icin kullanilan shu klasik anlamda kullaniorlarsa o deyimi, sen de bidahakine öyle bishi diyen olursa, "kizim orospu olmak isteseydi engelliyken de olurdu, hic merak etmeyin" de bakalim napicaklar ... bana öyle bishi diyen olursa dicem, cok merak ediorum ne yapicani ... (hic bishiden bashka "ay, arsiza bak!" diye gecirirler iclerinden ve "güzelleshen" yüzlerini yillar sonra bile hatirladigimda gülerim )...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ayşe ceren Mesajı Gör
    engelliler de suç işleyebilir.kızım geçenlerde sormuştu mesela''engelli biri hapse girerse koğuş,tuvalet,banyo nasıldır ki,engellilere uygun halde değildir di mi?
    dilerim bir suç işlemeyi düşünmüyordur
    evet, bunu ben de bircok kez düshündüm ... ceza evlerini tasarlarken engellilerin yeteri kadar düshünülmemesini ciddi bi ayrimcilik olarak degerlendiriorum...

ve merak etme, sevgili ayshe ceren, benim de bunlari düshünürken kafamdan suc ishleme planlari gecmio ama suc ishleme hakkim yokmush gibi davranilmasini yadirgiorum ... gerci anayasaya göre öyle bi hakkim var; tipki okuma, calishma vs. hakkim oldugu gibi... ama gercek hayattaki uygulamalara bakinca diger haklarimda oldugu gibi suc ishleme hakkim da cok igreti bi shekilde duruyor orada... eger "engelliler ceza'dan katiyen muaf degil!" diorlarsa, bir de kendilerine uygun olmayan kogush, tuvalet, banyo vs.lerle ugrashmanin ekstra külfetini yükleyerek saglam suclulardan daha agir ceza cektirmeye hakki olmamali kimsenin o insanlara...

(gerci, bircok engelli suc ishlemeden de cekio o ekstra cezayi ama neyse ... suclari da toplumsal hayata katilmayi istemektir heralde ... ha! yoksa engellilere zaten bütün hayatlari boyunca yeteri kadar ceza cektirioz; suc ishlediklerinde olmadi, sandalyelerini aliriz kiclarinin altindan, ortezlerini protezlerini aliriz uzuvlarindan, buluruz yapicak bishiler!" diye mi düshünüyorlar ki acaba?
    ...)

tanriya dönücek olursak, onun öyle bi problemi yokturdur , cennetli cehennemli bütün dinlerde cehennem ateshi kendisini hakeden herkesi kabul edio, kimseye hayir demio; tamamen bariersiz ... cennet icin farkli dinlerde farkli uygulamalar olabilir, bilemicem, islam dininde herkes saglamlashtirilio cennete girmeden önce diye duymushtum ama eger yanlishsa, burdaki alimlerin ishin dogrusunu bildireceginden hic kushkum yok ...

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    15.01-2017
    Saat
    14:03
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Rekursion Mesajı Gör
    islam dininde herkes saglamlashtirilio cennete girmeden önce diye duymushtum ama eger yanlishsa, burdaki alimlerin ishin dogrusunu bildireceginden hic kushkum yok ...
    Umarım doğrudur,bari cennette koşalım,görelim,yürüyelim

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    08.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Sehribanu Mesajı Gör
    Umarım doğrudur,bari cennette koşalım,görelim,yürüyelim
    'koshmayi', 'görmeyi', 'yürümeyi' arzulican bi cennet icin mi ugrashiosun yane ...

Üye
    Sehribanu Avatarı

Son Giriş
    15.01-2017
    Saat
    14:03
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Başka ne için uğraşayım bacım engellinin cennet hayalinin ufku da ancak bu kadar geniş olur

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:46
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ergün32 Mesajı Gör
    1-ateşin yakma özeliği varmıdır.
    2-yerin çekim kuvveti varmıdır
    Sayın ergün32,

Şurası belli ki, sizin bilim sandığınız şey ile evrensel bilim tanımı birbirinden çok farklı şeyler. O yüzden bu tartışmayı çok fazla uzatmakta pek yarar göremiyorum. Siz dilediğinizi düşünebilirsiniz. Ancak, kusura bakmayın, "bildiğim konuda" sizinki gibi laflara papuç bırakmayacak kadar eğitimim var.

Her şeyden önce, doğru yanıt alabilmek için doğru sorular sormak gerekir. 2 sorunuzu örnek olarak aldım... Yanlışlara bakalım:

1. Ateşin yakma özelliği var mıdır?
    Yanıt: Ateşin yakma özelliği diye bir tanım yoktur! Ateş, maddelerin oksijenle girdiği etkileşim sonucu ortaya çıkan bir kimyasal reaksiyondur. Kimyasallar etkileşirken bazen ısı üretirler, bazen ısı alırlar. Ateş dediğiniz olay bu yanma (oksijenlenme) reaksiyonunun ta kendisidir. Bir şeyin yakması için ortada ateş olması da gerekmez. Yani ateş yakmaz, yanma olayı ateşi oluşturur.

2. Yerin çekim kuvveti var mıdır?
    Yanıt: Yerin değil, kütlelerin çekim kuvveti vardır. Yani sadece yer sizi çekmez, siz de yeri çekersiniz. Kütlelerin çekim kuvveti ise fiziğin çok özel bir konusudur. Ünlü CERN deneyinde yarım asırdır aranan Higgs Bozonu (Tanrı parçacığı) maddeye kütle kazandıran parçacıktır. Teori olarak vardır. Teknik olarak varlığı hala sorgulanmaktadır.

Şimdi 2 "yanlış" sorunun yanıtlarını bir tarafa bırakırsak, bunlar zaten KANUN değildir. Fiziksel olgulardır. Kanun dediğimiz şey, fiziksel olguların nasıl olduğunu açıklayan kurallardır.

Türkçeye çevirirsek, hapis yatmak yasa değildir. Hapis yatılmasının gerekçesi yasadır.

Gerçi düşünüyorum da, sanki bunları boşa anlatıyorum... Boşverin gitsin. Normalde bu konuları ortaokulda falan öğretmiş olmaları lazım.

Rahatsızlık verdim... kusura bakmayın.

Üye
    Birtan07 Avatarı

Gerçek Adı
    Birtan07
    Son Giriş
    14.08-2016
    Saat
    10:04
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...

ben hawkinge bişey dememişim farkındaysan.haberde bişeyler demiş.haber linklerini kıstas alıyoruz ya artık ondan yani
    tanımıyor değiliz seni

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: MeTePe Mesajı Gör
    . Ünlü CERN deneyinde yarım asırdır aranan Higgs Bozonu (Tanrı parçacığı) maddeye kütle kazandıran parçacıktır. Teori olarak vardır. Teknik olarak varlığı hala sorgulanmaktadır.
    .
    Hocam bing-bang deneyinin sonuçları halen daha paylaşılmadı ve durduruldu ,sebebi sizce ne olabilir.

Sayfa 7 / 73 İlkİlk ... 345678910111757 ... SonSon