Sayfa 46 / 73 İlkİlk ... 3642434445464748495056 ... SonSon
Toplam 1082 mesajın 676-690 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Eda Nur TKD Avatarı

Son Giriş
    29.07-2016
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    Bilecik
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Çözemedim çıt kısmını?

Zaman ayırmakmı helde sizin düşüncenize

İkra hala anlamamak istediğiniz kısımdır

Vahi yoktur demektir zekaya ana akla aykırı ne vardırki?

Somut bir veri varmı?

Olayın kötüsü inançsız yaşamakmı tercih amaç ne burada olasılıkla olabilcek leri veya olmuş olabilecekleri veya olabilecek her hangi bir mevzuyu tahmin teori ne var elinizde

Teori ile yaşamak dışında

Ne demek istiyorsunuz bilim kabul edene kadar din yokmudur yani?

Üye
    ElifD Avatarı

Gerçek Adı
    ElifD
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adrianople
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla; bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. (Bakara sûresi, 2/155)

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    104
    Verilen Beğeniler
    27
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Eda Nur TKD Mesajı Gör
    Ne demek istiyorsunuz bilim kabul edene kadar din yokmudur yani?
    Şurada belki 100 den fazla mesajım vardır, böyle bir anlama gelecek yazdığım tek bir cümle var mı merak ettim.

Ne alakası var? Kaldı ki bilim dini ispat edemez, aksini de ispat edemeyeceği gibi... Zaten niye böyle bir şeyle uğraşsın ki... Bilim dediğimiz şey günlük hayatımızda olan biten olaylarla, doğayla, doğa kanunlarıyla, somut olgularla ilgilenir. Metafizikle ilgilenmez. Dogmatik şeylerle ilgilenmez.

Bilimsel yöntem, gözlemlenebilir, deneylerle gösterilebilir konularla uğraşır. Siz cehennemin varlığı veya yokluğunu test edebilecek bir deney yapabilir misiniz? Yapamazsınız. Sadece buna inanırsınız veya inanmazsınız. Test edip onaylayayım diyemezsiniz.

O yüzden ikisini birbirine karıştırmamak gerek.

Üye
    Eda Nur TKD Avatarı

Son Giriş
    29.07-2016
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    Bilecik
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yaa dostlar sorgulamamakmı yasak?

Herşey manev,i herşey bilim, herşey ne ya

200 milyonda bir sipermdin ne oldu ? dine inanma akla inanma marks kafası bu hayat insan = insaan hayat bumudur

Demogoji, ajitasyon demiyorum akıl diyorum ama yetmez

Varsa aklın bilime üstünlüğü buyrun ne demiştim dini bilim kabul edecekmi?

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    104
    Verilen Beğeniler
    27
    Blog Mesajları
    1

Valla yazdığınızı 4 kez okuduktan sonra zor anladım. Onu da kısmen anladım.

Yanlış bir soru soruyorsunuz. Bilim bir insan değil, sahıs değil, varlık değil. Dini kabul etmesi ne demek?

Bilim besmele çekip müslüman mı olacak?

Bilimin dini kabul etmesi, etmemesi gibi bir görevi, bir varlık nedeni yok ki!
    Din dediğiniz inançtır. Somut bir şey değildir. Ölçülemez, koklanamaz, tadına bakılamaz, deney yapılamaz. Bilim dinin neresini kabul edecek?

Sorunun referans noktası yanlış!

Üye
    selo_selo07 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:15
    Yaşadığı Yer
    Aydin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

hiç bişey değiliz aciz ve bitiğiz

Üye
    burhanettin Avatarı

Son Giriş
    06.01-2017
    Saat
    16:21
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Biz neyiz Tanrı Engelliler:-)
    Valla öncelikle şunu yazayım Dönüş Allah'a olacak Kuran da belirtilmiştir sizi ben seçtim siz halen düşünmüyecekmisiniz, Ben bir engelli olarak Allaha tam teslim oldum, özgürlüğün m ve bağımsızlığım yok gibi hissediyorum.
    Ne zaman özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşacağını kavuşacağını bilecek miyim bilemiyorum, Neden çoğu insanlar gibi kendi isteklerime göre yaşıyamıyorum neden sağlıklı insanlar gibi bu ülke için oy kullanamıyorum, neden sevdiğime kavuşamıyorum, neden ben hep keremim, şirinim, aslıyım
    Neden kardeşlerim çalıp oynarken Abilerim hep dövüşüyorlar savaşıyorlar
    Allahım benide cennetine lâyık eyle, beni kullarına güldürme, beni engellemiş olabilirsiniz ama kardeşlerine ezdirme güldürme. Beni cennetine lâyık eyle, demezlermi Engelliler ve Tanrı İnsan, bu kimin kafasını yaşıyor, ne istediğim çok net ve acemice, senin ne istediğim verdiği sözden asla dönmiyen ve caymıyan klavye, nasılsa an namaz, ayın var aynı mal, salı verdiyse con suya,
    Engelliler ve Tanrı dönüş Allaha olacaktır eğer siz bilecek oldıysanız ne istediğimi çok iyi bilen biriyim Barış, Başarı, Kardeşlik,Sevgi,Saygı,Sağlık devamında Dünya malı Ev, Araba,Fabrika,

Üye
    _SEP_ Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

Çok sorgulanması gereken bir konu, ortada bir evren var, sebebsiz yere kendikendine oluşmuş dersek herşey nedensiz olur, varlığa sebeb aranmalı,
    Konu _SEP_ tarafından değiştirilmiştir (29.11-2016 Saat 14:30 ).

Üye
    brkfrk66 Avatarı

Gerçek Adı
    Furkan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:12
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    32
    Verilen Beğeniler
    21

güzel konu, sana ben kendi kişisel fikrimi söyleyim. bizim olayımızın tanrı ile bir alakası oldugunu sanmıyorum. belki tanrının bizden haberi bile yoktur belki tanrının kendisi bile yoktur bu tamamen kesmekeş. biz şanssız bireyleriz. arada benimde mutsuz oldugum zamanlar oluyor. özelliklede ne yazıkki son zamanlarda bu yogunlaştı ama kimseyi suçlayamıyorum etrafımda beni düşünen mutlu olmamı isteyen çok insan var. ve ben umutluyum çünkü bilim patlaması yaşanıyor herşey değişebilir önümüzdeki yıllarda. tanrının bir deneyimiyiz diye soruyorsun bunu cevaplamak için tanrıya ulaşmak ve gücünü küdretini bulmak lazım. sanırım bu insan oğlunun ulaşabileceği birşey değil. yukarda bir yerde güclü bir yaratıcı olabilir evet ama bizim gibilerle uğraşacagını sanmıyorum. belki bizden haberi bile yoktur. belki unutmuştur veya bir çok ihtimal. fakat dünyada ve evrende bu kadar çok olay yaşanırken, özelliklede senin düşüncene göre bizimle uğraşacagını sanmıyorum. sanırım mutlu olacak sebepler aramalıyız. ben dünyadaki uydurma tanrılara inanmıyorum onunda altını çizeyim

Üye
    erkan medeni Avatarı

Gerçek Adı
    erkan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    4

Belki alakasiz olabilir ama yaradan rabbimiz gercekten varmi yokmu celiski yasayan arkadaslarimiz izlesin ozellikle
    https://youtu.be/6cE4fUo2Glw

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    104
    Verilen Beğeniler
    27
    Blog Mesajları
    1

Alakasızlığı bir yana da, bu tür diyaloglar basit demagojik yaklaşımlardır. İkna gücü olabilir ama felsefik olarak hiç bir kıymeti yoktur. Yeterli felsefik altyapısı olan kişiler tarafından da kolayca çürütülür.

Üye
    brkfrk66 Avatarı

Gerçek Adı
    Furkan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:12
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    32
    Verilen Beğeniler
    21

erkan paylaştıgın video saçmalık başka birşey değil, donanımlı bir insan çok rahat şekilde bu arkadaşın sordugu soruları cürütebilir.

Üye
    yelpaze Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    halikarnassos
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

@erkan medeni

bak güzel arkadaşım.
    ateist olmak kolay birşey değildir.
    herhangi bir insana yolda, bahcede, parkta mikrofon uzatarak sen ateistmisin diye soramazsın.
    sorsanda cevap alamazsın.
    dini bütün bir adama da rast gelirsen bi dünya dayak yersin.
    ateist olmak için sorgulamak gerekir. sorgularken, kuranı okuyacaksın, incili okuyacaksın, tevradı okuyacaksın. budizmi okuyacaksın, mısır inancını okuyacaksın, sümer inancını okuyacaksın, vs. vs. ...
    bu toplumda ben müslümanım diyenlerin % 90 ı eline kuran almamıştır.
    okuduğu duanın ne anlattığını bilmiyordur.
    sadece. babası müslüman doğdu diye müslümandır. onunda babası, onunda babası diye süre gider bu.
    hiç biride kuranı anlamaz, sadece ezberlerdi.
    hiç bir din kitabıda peygamberler zamanında yazılmamıştır. kuran da dahil hepsı defalarca değiştirilip tekrar yazılmıştır.

OKU ilk emirdir. sende oku .
    kal sağlıcakla

Üye
    Smilemisty Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:35
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    3
    Blog Mesajları
    1

@MeTePe. @merdoli. Ben bişeyi çok merak ediyorum abiler. Beni bi aydınlatın lütfen ya. Şimdi gezegende ki herşey atomların farklı kombinasyonlarıyla bi araya gelerek seni, farklı bi kombinasyonla beni oluşturuyo. Ve insan vucüdunda milyarlarca atom var. Ve iki atomun çarpışması sonucu hiroşima etkisi oluşturucak bi patlama oluyo. Benim mantığımın almadığı konu bu atomlar cansız , şuursuz. Hadi bi şekilde bi patlama oluşturmadan tesadüfen farklı kombinasyonlarla bi araya geldi ve bi canlı oluştu diyelim. Cansız akılsız atomların bi araya gelerek düşünebilen ve en önemlisi canı olan varlıkları oluşturmasının mantıklı bi açıklaması var mı? Sanki bu atomlara sözü geçen bi mimar bi mühendis var gibi. Bu atomları yöneten ve onları birbiribe çarpıştırmayan bi zat var gibi. Bilimsel bi açıklama yaparsanız sevinirim üstadlar.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    104
    Verilen Beğeniler
    27
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Smilemisty arkadaşım,

Öncelikle atomlar havada rasgele gezerken birbirlerine çarpıp patlamazlar. Onları birbirine çarptırıp atom bombası gibi patlatmak için çok büyük enerjiler gerekir. Bu enerjiler de ya insanoğlu tarafından yapay olarak üretilir, ya da güneşler, yıldızlar gibi büyük enerjilerin açığa çıktığı ortamlarda olur.

Aksi halde, atomlardan oluşan elimizle, aomlardan oluşan bir yüze tokat attığımızda atom bombaları patlardı.

Şimdi bu kısım açıklığa kavuştuysa, oldukça karmaşık olan atom etkileşimlerini basitçe özetlemek gerekirse, atomlarda aynı mıknatısların birbirini çektiği (veya ittiği gibi) gibi pozitif ve negatif çekim güçlerine sahiptir. Örneğin su molekülünü oluşturan H2O'da 1 oksijen, 2 hidojen atomu bulunur. Oksijen iki tane eksi yüke, hidrojen bir tane + yüke sahiptir. Dolayısıyla, oksijenin kararlı halde kalabilmesi için 2 eksi bacağının 2 tane + yüklü hidojenle birbirine bağlanması gerekir ki su olarak kalabilsin.

Bütün atomların bu şekilde kendine has, bileşik oluşturma yapıları vardır. Bu yapılar büyük patlama veya Big Bang denilen süreçte kendiliğinden ortaya çıkmış görünüyor. Yani atomların bu yapısı, özellikleri daha evrenin oluştuğu aşamada belli. Diyebilirsin ki, bak ta o zamandan atomların nasıl davranacağına bir yaratıcı karar vermiş, ancak bu önerme pek çok dinde var olan "adem ve havva" veya yaratılış kavramlarını alt üst eder.

Şimdi atomların bu özelikleri ister evrenin oluşumu sırasında bir irade tarafından belirlenmiş olsun (ki öyle gözükmüyor, daha çok bir rasgelelik söz konusu) ister kendiliğinden olsun atomların belli koşullarda belli şekillerde bir araya gelip belli moleküller oluşturabildiği biliniyor.

Nitekim, dağı, taşı, suyu, toprağı, güneşi, ayı, ve aklımıza gelen herşeyi oluşturan tüm atomlar bu fiziksel özelliklerine bağlı kalarak karmaşık maddeleri oluşturuyorlar. Sonuç olarak cansız, akılsız atomların oluşturduğu bedenimizin de esasen cansız akılsız bir kaya parçasından fiziksel olarak farkı yok. Aradaki tek fark bizim canlı ve akıllı olmamız.

Haklı olarak diyorsun ki bu nasıl oldu? E bilim dünyası bununla ilgili de bir sürü çalışma yapmış ve yapmaya devam ediyor. Örneğin bilim adamları bakmışlar ki, bir tüpün içine biraz ondan, biraz bundan, biraz tuz, biraz şeker, biraz kömür, biraz yarasa kanadı, bir tutam gölge falan atıp ocakta karıştırdılar mı koaservat dediğimiz cansız ama hücreye çok benzeyen yapılar ortaya çıkıyor. İşi biraz daha ileri götürürsek aynı tüpün içinde hayatın temellerini oluşturan aminoasitler, organik moleküller falan oluşuyor.

Yani bunlar öyle birinin müdahalesiyle falan değil, belli koşullarda kendiliğinden oluyor. Bunu aşama aşama ilerletirsek bir canlının yapı parçalarını elde edebiliyoruz. Bu arada "canlı" sözcüğü de biraz karmaşık bir kavram. Örneğin deli dana hastalığını yapan PRIONLAR veya domuz gribi VİRÜSLERİ pek çok yönden canlı denilemeyecek yapılara sahip. Bir prion o kadar basit bir yapıya sahiptir ki, neredeyse sıradan bir protein kurdelasından ibarettir. Ne yer, ne içer, ne hareket eder... Hiç bir şey yapmaz. Sadece girdiği konakçı bedende çoğalır.

prion - Biz, neyiz? Tanrı ve engelliler..? [Tartışma]

Evrim biyolojisinin detaylı araştırmaları, bugün bildiğimiz hücreleri oluşturan yapıların da daha küçük böyle tuğlalardan oluştuğunu gösteriyor. Örneğin bir hücrenin içindeki mitokondri adı verilen organel neredeyse kendi başına bir mikroorganizma gibidir. Sanki 2 mikroorganizma birleşip iş birliği yapmış gibi.

Tabi burada şimdi tuğlalar kalınlığındaki evrim biyolojsi bilgilerini külliyen aktarmak mümkün değil ancak canlıların oluşumu ve evrilmesi kabaca böyle gözüküyor.

Düşünebilen canlı kısmına gelince... ne yazık ki canlıların %90'ından fazlası düşünme becerisine sahip değildir. Çok küçük bir azınlık, genellikle memelilerin bir kısmı düşünebilir. Peki düşünemeyen bu canlılar nasıl hayatta kalır? Çünkü hayatta kalmak için düşünmek değil, iyi çalışan otomatik geri besleme sistemlerine sahip olmak gereklidir. Düşünmek de bir çeşit otomatik geri besleme sistemidir. Örneğin açken yiyecek gördüğümüzde ağzımız sulanır, midemiz guruldar. Çünkü beyin, yiyecek geleceği beklentisiyle sindirim sistemini hazırlamaya başlar. Hiç kimse birazdan yiyeceğim ekmekteki karbonhidratları sindirmek için salyalarımı arttırayım, etlerdeki proteinleri sindirmek için mideyi harekete geçireyim, böylelikle karşımda duran döner ekmeği lüpletmeye hazırlanayım diye düşünmez. Bunlar tamamen otomatiktir.

Aynı şekilde, "düşünme" dediğimiz eylemlerin neredeyse tamamı beynin otomatik elektro kimyasal reaksiyonlarından oluşur. Örneğin böcek görünce tiksinmek bir programlı, bilinçli düşünce değil, beynin evrimsel bir tepkisidir. Çünkü böcekler sokar, zehirli olur, hastalık taşır ve böceklerden korkmak hayatta kalmak için avantaj sağlar. Böceklerden korkmayı akıl edemeyen bireyler çok fazla hayatta kalmaz, soyu kurur gider.

Ayrıca, bugün düşünme dediğimiz eyleme en yakın davranan "yapay zeka" bilgisayar sistemleri de cansız, akılsız atomlardan oluşur. İlginç tarafı, bu yapay zeka sistemlerinin de zekalarının artması yapay müdahalelerden ziyade kendiliğinden gelişen bir süreçtir. Yani yapay zekalar da geçtiğimiz 50-60 yıllık gelişme sürecinde kendiliğinden evrimleşmiştir ve evrimleşmeye devam etmektedir.

Son olarak; atomları yöneten, birbiriyle çarpıştırmayan bir zat var mıdır, yok mudur ayrı konu ama atomlar kendi kendi hareket eder ve sürekli çarpışırlar. Sadece bir çocuğun elinde tuttuğu bir balonun içinde bile birbirleriyle milyarlarca ve milyarlarca kez çarpışan milyarlarca atom vardır ve bir balonun şişik kalmasını sağlayan da onların bu çarpışmalarıdır.
    Konu MeTePe tarafından değiştirilmiştir (01.12-2016 Saat 00:50 ).

Sayfa 46 / 73 İlkİlk ... 3642434445464748495056 ... SonSon