Sayfa 39 / 73 İlkİlk ... 2935363738394041424349 ... SonSon
Toplam 1082 mesajın 571-585 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Zamanın Ötesinde Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:26
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    İnsanın yaratılışına tesadüf diyenler, İnsanın yaptığı robotlara ya da İcaatlara Akıllı Tasarım diyor.. gerçekten İlginç..

Üye
    antandros Avatarı

Son Giriş
    15.12-2016
    Saat
    10:51
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

tanrı Türkçe bir kelimedim ural altay dil grubu allah arapça dır. dil kirliliği hatta biz buna dil kültür emperyalızmı dıyoruz dost

Üye
    fringe Avatarı

Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    10:20
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@MeTePe

dostum miller deneyinde hayali farzı misal bir atmosfer oluşturmuş( evrenin var olduğu ilk anda veya yakın geçmişinde var olan atmosfer değil ) oluşturduğu bu atmosferde basit bileşikli bir iki molekülün oluşlabileceği bir tarzda atmosferdir.sana deneyi ve sonuçlarını tekrar anlatacak değilim..google miller deneyi fiyaskosu,yanılgıları,kesinliği,geçerliliği v.s gibi bir kaç cümle yaz..sana zıt görüşleri de oku derim.

senin en büyük problemin kapalı olman.
    farklı görüşlere kapalısın.
    o kadar kapalısın ki,kendi inandığın gerçeğin dışında hiç birşey okumamışsın.
    farzı misal sabahtan akşama kadar evrim ağacı okumuşsun.Ama fazlası değil.

ben ünivlere evrimciler yerleşti derken,türkiyedeki ünivlere demedim zaten..cümleyi birdaha oku.
    dünyadaki bütün ünivlere çöreklenmişler malesef.ve bu bir gerçek sen istediğin kadar inkar et.
    bunu sadece ben söylemiyorumki...bir bilim adamı,biyoloji prof yazısını okumuştum hatta..evrimci olmadığı için kapıların nasıl suratına kapatıldığı...v.s v.s..sende oku sende öğren.

bu arada bu istatistik nereden çıktı...
    bende kendi istatistiğimi yayınlıyorum..yapılan bir arşt göre ünivlere %98 evrimci prof çöreklenmiş ve evrimci olmayanlara malesef kapılar kapatılmıştır..aksini ispatla..

bu arada gönderilerin teknik olmasın lütfen ..sokak dili kullan.
    aksi takdirde mesai saatleri içinde okumak hem çok sıkıcı hemde zaman kaybı.

ayrıca biryerlerden toplama,kopyala yapıştır olduğu çok bariz.
    üşenmeden sıkılmadan bu kadar teknik cevapları her defasında ayrı ayrı vermen pek akla yatmadı.

ha tabiki arada sana ait cümleler var..yanlış anlaşılmasın.
    bu arada tebrik ederim..kendini epey geliştirmişsin.
    ama ben cidden sıkılıyorum.

miller deneyini kendin oku.
    ben nebraska yazmış olabilirim. bak doğrusunu sen söyledin piltdown adamı.

Piltdown Adamı (Latince: Eoanthropus dawsoni) 1912 yılında Uckfield, East Sussex, İngiltere'de ortaya çıkarıldığı iddia edilen sahte kafatası ve çene kemiği fosili. Fosili bulduğunu açıklayan kişi amatör arkeolog ve koleksiyoncu Charles Dawson'du, bulunduğu iddia edilen türün Latince adı, onun soyadından türetildi. Bilim insanları başlangıçta fosilin o güne kadar bilinmeyen erken dönem bir insan türüne ait olduğunu düşündüler. Ancak zamanla fosilin gerçekliği konusunda tartışmalar arttı. Özellikle paleontologlar ve evrim biyologları Piltdown Adamı'na kuşkuyla yaklaştı. 1953'te Piltdown Adamı'nın bir sahtekârlık olduğu kesinlikle ortaya kondu, kafatası modern bir insana, çene kemiği ise bir orangutana aitti. Kafatası, eski görünmesi için bir demir çözeltisine ve kromik aside batırılmıştı. Çene kemiği, yaklaşık 500 yıllık bir orangutan fosiline aitti.

Piltdown Adamı, tarihteki en ünlü ve önemli sahteciliklerden biridir.[kaynak belirtilmeli] Zira ortaya atıldığı andan itibaren insanın evrimi konusuna büyük ilgi çekmesine rağmen, sahte olduğu ancak 40 yıl kadar sonra kanıtlanabilmiştir.

vikipedi den kopyalandı.

neyse uzun uzun yazmak isterdim..seni caner taslamana havale ediyorum..

saygılar..

@antandros
    tanrı,birden fazla tanrıyı ifade eder..budistlerin,hinduların binlerce tanrısı,kabenin eski tanrıları gibi.
    çok anlam ifade eder.

ama allah tek.
    dünyanın neresine gidersen git.
    allah denildiğinde anlaşılan şey allahtır.
    ama tanrı dediğinde ,hangi tanrı? budistlerin tanrıları mı? hinduların tanrıları mı? yoksa isevi lerin 3 lemesi mi? yada eski kabe tanrıları mı? Hangi tanrı?
    Konu fringe tarafından değiştirilmiştir (12.07-2016 Saat 11:04 ).

Üye
    mami23082 Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammed
    Son Giriş
    17.12-2016
    Saat
    02:49
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    5
    Blog Mesajları
    3

arkadaş durup durup yazıyor bütün evrimciler toplanmış beraber mi yazıyorlar bir önceki yazıda sizde hücreyle virüsü kıyaslayıp o zaman virüs olmaz gibi iddanız vardı yani hürenin bölünüm aşamasında geçirdikleri hazırlık aşamasını sırf kendinizi ispatlamak için virüsle kıyasladınız ama vrüs hücresi ele geçirerek ilerler sonasında gene bölünme aşamasında hazırlık aşamasını bekler fakat şimdi mitokondiriye döndünüz evrimin oluşum zinciri içerisinde ilerleme sürecini ne bilinçli ne bilinçsiz bir yapıya benzettiniz oluşumda ne her halükarda olması gerekir diye yani sırf tezinizi desteklemek için çıkarım yaptınız ben oluşum şartları bilindiği gerekli enzimler bilindiği gerekli herşey uygulandığı halde o hücrelerin birleşip doku oluşturamadığını söylüyorum siz bana evrim çok daha farklı olduğunu idda etmek için tek hücreli canlıların mitokondri değişiminden bahsediyorsunuz ... yani ben diyorum bana organ oluştur en iyi şartlarda siz virüs bakteri tek hücreli gibi basit yapıların rahatça bölünmesinden örnek veriyorsunuz ... neyse bu konuşmayı uzatmak istemiyorum belli ki bilim dahi tezinizi çürütse ki çok fazla evrimle ilgili tezlerde var ama siz hani bunu bilim tanrısının vaazı gibi elinize almışsınız vazgeçemiyorsunuz da malesef çoğu bilim adamının desteklemesi gibi bir durum doğru yada yanlış yapmaz aksi ispat edilemediği sürece doğru olduğu kabul edilebilir (kesinde değil ) düşünüldüğü için teoridir fakat bundan bir kaç yy önce bilinmeyen bir çok şey öğrenildi elektro manyetik teorileri gibi bundan birkaç yy sonra da çok şey öğrenilir ve teziniz çürütüleilir kaldı ki bilim sizin gibi doğru kabul ederek ilerlemez yanlış olamaz mı der sorgular ve kendi teoremini ortaya koyarak ilerler ... siz bunu bilim tanrısının vaazı olarak karşı tarafa kullanmayı sevdiğiniz için tanrı ve engelliler başlığı içinde kullanmışsınız ama kesinliği ispatlanmamış teori olan bir şeyi ancak kendiniz doğru kabul edip ilerleyebilirsiniz bu konuda bu doğru deyip gestapo gibi bilim dayatması yaparak ancak kendi fikrinizi dikte etmiş olursunuz evet ben de hala inanmıyorum kanun hükmünde de değil inanmak gibi bir zorunluluk da bilim dünyasında dahi yok inanmak desteklemek isteyen destekler ... Avrupadakilerin daha fazla desteklemesinin sebebi de sizin de yaptığınız gibi bilim tanrısının diğer dinleri çürütmeye çalıştığını bildikleri bu teoremi kabul ederek varsayımsal koşullanmaya gidilir aaslında yani rönesans öncesinin intikamını almak için kullanılan argümandır ...

Üye
    fringe Avatarı

Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@MeTePe

şartlı refleks....
    bende boğaz içinde öğretim görevlisi biriyle tesadüf eseri arkadaş ortamında tanışmıştım.vallahi,cidden( sallamıyorum yani )
    hatta epeyce bişiler içip sohbet ettik.
    adamı daha sonra tv de görmüştüm.
    ahh bi adını hatırlasam yazacğım.
    adam genetikçiydi...ama arkadaş ortamında evrimi yerin dibine soktu çıkardı..hatta kendisi de söylemişti..malesef evrimci olmazsan veya öyle görünmezsen kapılar yüzüne kapanır..çünkü ünivler istila altında diye.

biridaha var,
    sabancı üniv genetik..oda tam bir evrim düşmanı..namazında niyazında bir genetikçi..

sen istediğin kadar inkar et,,ama malesef ünivler evrimcilerin istilası altında..ve evrimci olmayan bilim adamlarına yer verilmiyor..
    ama değişiyor bu durum..gözlemlerim o yönde..umarım değişir biran önce..

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:38
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    101
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

İyi güldüm ama şimdi vaktim yok... sonra yanıt yazacağım... Allah da sizi güldürsün...

Üye
    fringe Avatarı

Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@MeTePe

amin sağol..cümlemizi

Üye
    engellilerbiz Avatarı

Gerçek Adı
    muhammet
    Son Giriş
    08.01-2017
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    kütahya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1
    Blog Mesajları
    1

genel olarak bu sorunun oluşma sebebi araştırıp kitap okumamakdan kaynaklanıyor yani cahiliyetten
    ilk sorunun cevabını ben veriyim kalu bela oku araşdır
    hayatın güzelligini kendin görmen gerek hayatında şekillenen bir takım olayları kendin düşünüp yorman gerek kafayı
    bu insan benim hayatıma neden girdi girmeseydi ne olurdu.. gibisinden misal
    kısaca araştıracaksın kardeşim ben müslümanım elhamdülilah ama müslümanlık hakkında ne biliyorum kendime soracagım soru bu olacak
    mesela araştırmadan hiçbirşey ögrenilmez..

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    101
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: fringe Mesajı Gör
    dostum miller deneyinde hayali farzı misal bir atmosfer oluşturmuş( evrenin var olduğu ilk anda veya yakın geçmişinde var olan atmosfer değil ) oluşturduğu bu atmosferde basit bileşikli bir iki molekülün oluşlabileceği bir tarzda atmosferdir.sana deneyi ve sonuçlarını tekrar anlatacak değilim..google miller deneyi fiyaskosu,yanılgıları,kesinliği,geçerliliği v.s gibi bir kaç cümle yaz..sana zıt görüşleri de oku derim.
    Şimdi internette gezen ve "fiyasko" tabir edilen, neredeyse tamamı Harun YAHYA (Adnan hoca) kaynaklı açıklamaların hepsini biliyorum ve bunların hepsi çarpıtmadan ve cehaletten başka bir şey değildir. Miller deneyi yaşamın nasıl başladığını söylemez. Miller deneyi belirli şart ve koşullarda yaşamı oluşturan "organik" tabir ettiğimiz moleküllerin kendiliğinden oluşabileceğini gösterir.

Bir deneyin fiyasko olması için, deneyin sahte, sonuçlarının yanlış veya tekrar edilemez olması gerekir. Miller deneyi bugün yapıldığında yine aynı sonuçları vermektedir. Bu deneue ilişkin eleştiriler vardır. Bu eleştiriler ise kullanılan elementlerin miktarı, dünyanın ilk zamanlarındaki koşullar vs. üstünedir. Dolayısıyla, bu eleştiriler dikkate alınarak yapılan benzer Miller Deneylerinde daha kesin, daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Netekim, ben bunun daha önce örneğini verdim ama belli ki okumamışsınız.
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Miller-Urey_Deneyi

Kaldı ki, bugün modern biyoloji dünyasında Miller deneyinin çok çok daha hassas, ayrıntılı olanları yapılmakta ve tek tek, molekil molekül hangi organik bileşiklerin hangi şartlarda ortaya çıktığı analiz edilmektedir. Bütün bu çalışmaları buraya yazmaya kalksak bu forum yetmez.

ben ünivlere evrimciler yerleşti derken,türkiyedeki ünivlere demedim zaten..cümleyi birdaha oku.
    dünyadaki bütün ünivlere çöreklenmişler malesef.ve bu bir gerçek sen istediğin kadar inkar et.
    bunu sadece ben söylemiyorumki...bir bilim adamı,biyoloji prof yazısını okumuştum hatta..evrimci olmadığı için kapıların nasıl suratına kapatıldığı...v.s v.s..sende oku sende öğren.

bu arada bu istatistik nereden çıktı...
    bende kendi istatistiğimi yayınlıyorum..yapılan bir arşt göre ünivlere %98 evrimci prof çöreklenmiş ve evrimci olmayanlara malesef kapılar kapatılmıştır..aksini ispatla..
    Daha önce de söylemiştim, ben boş konuşmam. Bilim dünyasının evrime bakışı hakkında genel bir değerlendirme: https://en.wikipedia.org/wiki/Level_..._for_evolution

Herhalde google translate düzgün çevirir... Ayrıca dikkat çekmek isterim, linkdeki tabloda evrimi en az kabul eden ülke Türkiye'dir. Dünyanın en gelişmiş, bilimsel, eğitimli ülkesiyiz ya, herkesden iyi biliyoruz.

Şu bir gerçeklik ki, bilim dünyası çok büyük ağırlıklı kısmı tüm eleştirilere, tüm saldırılara, tüm saçma sapan ithamlara, tüm zırvalıklara rağmen hala ve hala evrim teorisini kabul etmektedir.

ayrıca biryerlerden toplama,kopyala yapıştır olduğu çok bariz.
    üşenmeden sıkılmadan bu kadar teknik cevapları her defasında ayrı ayrı vermen pek akla yatmadı.
    Arkadaşım ben tıp doktoruyum, hayatım bunu okumakla geçti, hala okuyorum. Harun Yahya zırvalarını bile okudum. Sizin gibi niye bir yerlerden kopyalayıp yapıştırayım. Yazdıklarımı bilmesem yazdıklarınızdaki yanlışları nereden nasıl bulabilirim.

miller deneyini kendin oku.
    ben nebraska yazmış olabilirim. bak doğrusunu sen söyledin piltdown adamı.
    Miller deneyini yaptım ben...
    Demek ki doğrusunu bilmeden yazmamak gerekiyormuş... Bak ben biliyorum Pitdown, Nebraksa adamı vs..

neyse uzun uzun yazmak isterdim..seni caner taslamana havale ediyorum..
    Caner Taslaman'da kimdir bilemedim. Baktım biraz Din Sosyoloğu imiş... Boş vaktimde biraz bakarım ama fen bilimlerinden olmayan bir insan fen bilimleriyle ilgili teorileri ne kadar özümser şüpheliyim.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: fringe Mesajı Gör
    adam genetikçiydi...ama arkadaş ortamında evrimi yerin dibine soktu çıkardı..hatta kendisi de söylemişti..malesef evrimci olmazsan veya öyle görünmezsen kapılar yüzüne kapanır..çünkü ünivler istila altında diye.
    .
    Bu neyi ispatlar ki? Bilim adamlarının hepsi evrimi kabul edecek diye bir kural yok. Dünyada evrim karşıtı ünlü biyologlar bile var. (Gerçi bir kısmı sonradan çark etti. ) Karşısına başka bir tez koyamıyorsan, işe yarar bir model sunamıyorsan neye yarar?

Yani bu yüzüne kapılar kapanır kısmına falan gülüyorum artık... Tübitak bile evrim karşıtı pozisyon belirlemişken, 13 yıldır AKP gibi muhafazakar bir iktidar bilim yerine dindar gençlik yetiştirme peşine düşmüşken bu laflar anlamsız kalıyor. Kaldı ki, gelişmiş ülkelerde kimse kimsenin neye inandığı veya inanmadığıyla ilgilenmez. Onlar kişinin bilgisine, eğitimine, başarısına falan bakarlar.

Üye
    seker kiz Avatarı

Gerçek Adı
    Melike
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:51
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Yorumlarınızı takip etmek güzel de, bir bayan olarak şu sizin ''bilim adamları''ndan bay geldi! Dünyada bilim kadınlarının da yaşadığını hatırlatayım dedim!!

Üye
    Volta Avatarı

Son Giriş
    15.11-2016
    Saat
    22:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Düşüncem şudur ki ; bir tanrı var lakin din baştan aşağı yalan.Sadece insanları yönetme şekli.

Üye
    Ş.ALİ Avatarı

Gerçek Adı
    şerifali
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:30
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Ey insan! Bil ki, insanların ağzından çıkan ve dinsizliği işmam eden dehşetli kelimeler var. Ehl-i iman, bilmeyerek istimal ediyorlar. Mühimlerinden üç tanesini beyan edeceğiz:
    Birincisi: "Evcedethü-l esbab" Yani, "Esbab bu şey'i icad ediyor."
    İkincisi: "Teşekkele binefsihi" Yani, "Kendi kendine teşekkül ediyor, oluyor, bitiyor."
    Üçüncüsü: "İktezathü-t tabiat" Yani, "Tabiîdir, tabiat iktiza edip icad ediyor."
    Evet madem mevcudat var ve inkâr edilmez. Hem her mevcud san'atlı ve hikmetli vücuda geliyor. Hem madem kadîm değil, yeniden oluyor. Herhalde ey mülhid! Bu mevcudu, meselâ bu hayvanı ya diyeceksin ki, esbab-ı âlem onu icad ediyor; yani esbabın içtimaında o mevcud vücud buluyor.. veyahud o kendi kendine teşekkül ediyor.. veyahud tabiat muktezası olarak, tabiatın tesiriyle vücuda geliyor.. veyahud bir Kadîr-i Zülcelal'in kudretiyle icad edilir. Madem aklen bu dört yoldan başka yol yoktur, evvelki üç yol muhal, battal, mümteni', gayr-ı kabil oldukları kat'î isbat edilse; bizzarure ve bilbedahe dördüncü yol olan tarîk-i vahdaniyet, şeksiz şübhesiz sabit olur.
    AMMA BİRİNCİ YOL Kİ:
    Esbab-ı âlemin içtimaıyla teşkil-i eşya ve vücud-u mahlukattır. Pek çok muhalatından yalnız üç tanesini zikrediyoruz.
    BİRİNCİSİ:
    Bir eczahanede, gayet muhtelif maddelerle dolu, yüzer kavanoz şişeler bulunuyor. O edviyelerden, zîhayat bir macun istenildi. Hem hayatdar hârika bir tiryak onlardan yapılmak îcab etti. Geldik, o eczahanede, o zîhayat macunun ve hayatdar tiryakın çoklukla efradını gördük. O macunlardan herbirisini tedkik ettik. Görüyoruz ki: O kavanoz şişelerden herbirisinden, bir mizan-ı mahsus ile, bir-iki dirhem bundan, üç-dört dirhem ötekinden, altı-yedi dirhem başkasından ve hâkeza.. muhtelif mikdarlarda eczalar alınmış. Eğer birinden, bir dirhem ya noksan veya fazla alınsa o macun zîhayat olamaz, hâsiyetini gösteremez. Hem o hayatdar tiryakı da tedkik ettik. Herbir kavanozdan bir mizan-ı mahsus ile bir madde alınmış ki, zerre mikdarı noksan veya ziyade olsa, tiryak hâssasını kaybeder. O kavanozlar elliden ziyade iken, herbirisinden ayrı bir mizan ile alınmış gibi, ayrı ayrı mikdarda eczaları alınmış. Acaba hiçbir cihette imkân ve ihtimal var mı ki, o şişelerden alınan muhtelif mikdarlar, şişelerin garib bir tesadüf veya fırtınalı bir havanın çarpmasıyla devrilmesinden, herbirisinden alınan mikdar kadar yalnız o mikdar aksın, beraber gitsinler ve toplanıp o macunu teşkil etsinler? Acaba bundan daha hurafe, muhal, bâtıl birşey var mı? Eşek muzaaf bir eşekliğe girse, sonra insan olsa, "Bu fikri kabul etmem" diye kaçacaktır.
    İşte bu misal gibi; herbir zîhayat, elbette zîhayat bir macundur ve herbir nebat, hayatdar bir tiryak gibidir ki; çok müteaddid eczalardan, çok muhtelif maddelerden, gayet hassas bir ölçü ile alınan maddelerden terkib edilmiştir. Eğer esbaba, anasıra isnad edilse ve "Esbab icad etti." denilse; aynen eczahanedeki macunun, şişelerin devrilmesinden vücud bulması gibi, yüz derece akıldan uzak, muhal ve bâtıldır.
    Elhasıl:
    Şu eczahane-i kübra-yı âlemde, Hakîm-i Ezelî'nin mizan-ı kaza ve kaderiyle alınan mevadd-ı hayatiye, hadsiz bir hikmet ve nihayetsiz bir ilim ve herşeye şamil bir irade ile vücud bulabilir. "Kör, sağır, hududsuz, sel gibi akan küllî anasır ve tabayi' ve esbabın işidir." diyen bedbaht, "O tiryak-ı acib, kendi kendine şişelerin devrilmesinden çıkıp olmuştur." diyen divane bir hezeyancı, sarhoş bulunan bir ahmaktan daha ziyade ahmaktır. Evet o küfür; ahmakane, sarhoşane, divanece bir hezeyandır.

Evet, bir gözsüz akrep ve ayaksız bir yılan gibi haşerata mağlub olan insana, bir küçük kurttan ipeği giydiren ve zehirli bir böcekten balı yediren; onun iktidarı değil, belki onun za'fının semeresi olan teshir-i Rabbanî ve ikram-ı Rahmanîdir.
    Ey insan! Madem hakikat böyledir; gururu ve enaniyeti bırak. Uluhiyetin dergâhında acz ve za'fını, istimdad lisanıyla; fakr ve hacatını, tazarru' ve dua lisanıyla ilân et ve abd olduğunu göster.

Felsefe şakirdleri ve millet-i küfriye ve nefs-i emmarenin en müdhiş dalaleti, Cenab-ı Hakk'ı tanımamaktadır. Hikâyede nasıl emin adam demişti: "Bir harf kâtibsiz olmaz, bir kanun hâkimsiz olmaz." Biz de deriz: Nasılki bir kitab, bâhusus öyle bir kitab ki; her kelimesi içinde küçük kalemle bir kitab yazılmış, her harfi içinde ince kalem ile muntazam bir kaside yazılmış. Kâtibsiz olmak, son derece muhaldir. Öyle de şu kâinat nakkaşsız olmak, son derece muhal ender muhaldir. Zira bu kâinat öyle bir kitabdır ki, her sahifesi çok kitabları tazammun eder. Hattâ her kelimesi içinde bir kitab vardır. Her bir harfi içinde bir kaside vardır. Yeryüzü bir sahifedir, ne kadar kitab içinde var. Bir ağaç bir kelimedir, ne kadar sahifesi vardır. Bir meyve bir harf; bir çekirdek, bir noktadır. O noktada koca bir ağacın proğramı, fihristesi var. İşte böyle bir kitab, evsaf-ı celal ve cemale, nihayetsiz kudret ve hikmete mâlik bir Zât-ı Zülcelal'in nakş-ı kalem-i kudreti olabilir. Demek âlemin şuhuduyla, bu iman lâzım gelir. İllâ ki, dalaletten sarhoş olmuş ola...
    Hem nasılki bir hane ustasız olmaz. Bâhusus öyle bir hane ki; hârika san'atlarla, acib nakışlarla, garib zînetlerle tezyin edilmiş. Hattâ herbir taşında, bir saray kadar san'at dercedilmiş. Ustasız olmak, hiçbir akıl kabul edemez, gayet mahir bir san'atkâr ister. Bâhusus o saray içinde sinema perdeleri gibi her saatte hakikî menziller teşkil edilip, kemal-i intizamla elbise değiştirdiği gibi değiştiriyor. Hattâ herbir hakikî perde içinde, müteaddid küçük küçük menziller icadediliyor. Öyle de şu kâinat nihayetsiz hakîm, alîm, kadîr bir sâni' ister. Çünki şu muhteşem kâinat öyle bir saraydır ki: Ay, Güneş lâmbaları; yıldızlar, mumları; zaman, bir ip, bir şerittir ki, o Sâni'-i Zülcelal her sene bir başka âlemi ona takıp, gösteriyor. O taktığı âlemin içinde üçyüzaltmış tarzda muntazam suretlerini tecdid ediyor. Kemal-i intizamla ve hikmetle değiştiriyor. Yeryüzünü bir sofra-i nimet yapmış ki, her bahar mevsiminde, üçyüzbin enva'-ı masnuatıyla tezyin ediyor. Hadd ü hesaba gelmez enva'-ı ihsanatıyla dolduruyor. Öyle bir tarzda ki, nihayet ihtilat içinde ve karışmış oldukları halde, nihayet derecede imtiyaz ve farkla birbirlerinden ayrılıyor. Başka cihetleri buna kıyas et... Nasıl, böyle bir sarayın Sâni'inden gaflet edilebilir?

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    101
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mami23082 Mesajı Gör
    arkadaş durup durup yazıyor bütün evrimciler toplanmış beraber mi yazıyorlar bir önceki yazıda sizde hücreyle virüsü kıyaslayıp o zaman virüs olmaz gibi iddanız vardı yani hürenin bölünüm aşamasında geçirdikleri hazırlık aşamasını sırf kendinizi ispatlamak için virüsle kıyasladınız ama vrüs hücresi ele geçirerek ilerler sonasında gene bölünme aşamasında hazırlık aşamasını bekler .....
    Valla bu noktasız, virgülsüz, paragrafsız, cümlesiz yazdığınız yazıdan hiç bir şey anlamadım. Nerede başlıyor, nerede bitiyor, neden bahsediyorsunuz belli değil.

Ben nerede virüsten bahsettim de, hücrenin bölünmesine örnek verdim, bölünme aşamasında bekler falan dedim anlamadım.

Ben sadece arkadaşın DNA için protein gerekir, protein için DNA gerekir iddiasına karşılık PRION'ları örnek verdim. Prionların da virüslerle alakası yoktur. Virüslerin de hücrelerle alakası yoktur. Bugün tahmin edildiği kadarıyla virüsler ve prionlar ilkel canlılar değil, evrimin daha ileri aşamalarında ortaya çıkmış canlılardır.

ben oluşum şartları bilindiği gerekli enzimler bilindiği gerekli herşey uygulandığı halde o hücrelerin birleşip doku oluşturamadığını söylüyorum siz bana evrim çok daha farklı olduğunu idda etmek için tek hücreli canlıların mitokondri değişiminden bahsediyorsunuz ..
    İyi de bu söylediğiniz yanlış! Doku kültürü denilen bir şey var. Hiç duydunuz mu? Kaldı ki bugün bilim dünyası böbrek, kulak, karaciğer gibi dokuları laboratuarda üretebiliyor. Üstelik bunu orijinal dokudan değil, kök hücreden yapıyor. Bu hücrelerin hangi koşullarda neden, nasıl başka hücrelere dönüşebildiğini buluyor.

Bir hücrenin yapısını anlamak, bir canlının yapısını anlamaktır. Verdiğim mitokondri örneği bir hücrenin başka bir hücrenin bir organı haline gelebildiğini anlatmak içindi ama tamamen yanlış anlamışsınız.

Size basit bir soru sorayım, biraz kafayı çalıştırın: Hücrelerin DNA'sı var ve her şeyi, kopyalamayı, bütün hücre organlarını, çoğalmayı, proteinleri vs. yapıyor. Hücreden başka DNA yok... 1 tane var. Mitokondri dediğimiz hücre içinde bir organ ve içinde kendi DNA'sı var. Ve kendi kendine çoğalıyor. Sizce neden mitokondrinin ayrı bir DNA'sı olmasına ve kendi kendine çoğalmasına gerek var? Allah böyle yaratmış mı diyeceğiz, yoksa nedenini anlamaya mı çalışacağız.

çoğu bilim adamının desteklemesi gibi bir durum doğru yada yanlış yapmaz aksi ispat edilemediği sürece doğru olduğu kabul edilebilir (kesinde değil ) düşünüldüğü için teoridir fakat bundan bir kaç yy önce bilinmeyen bir çok şey öğrenildi elektro manyetik teorileri gibi bundan birkaç yy sonra da çok şey öğrenilir ve teziniz çürütüleilir kaldı ki bilim sizin gibi doğru kabul ederek ilerlemez yanlış olamaz mı der sorgular ve kendi teoremini ortaya koyarak ilerler ..
    Sonunda kısmen doğru bir şey yazmışsınız. Evet, çoğu bilim adamının kabul etmesi evrim teorisini doğru yapmaz, yanlış da yapmaz. Çer çöp hiç yapmaz. Bir zahmet bir teori hangi süreçlerden geçip teori olur bir okuyun. Öyle birisi çıkıp bir şey söyledi diye hoppadanak teori olmaz. Binlerce bilimsel süzgeçten, deneyden, gözlemden geçer. Bir iddia veya tez değildir.

kesinliği ispatlanmamış teori olan bir şeyi ancak kendiniz doğru kabul edip ilerleyebilirsiniz bu konuda bu doğru deyip gestapo gibi bilim dayatması yaparak ancak kendi fikrinizi dikte etmiş olursunuz evet ben de hala inanmıyorum kanun hükmünde de değil inanmak gibi bir zorunluluk da bilim dünyasında dahi yok inanmak desteklemek isteyen destekler
    Arkadaşım, daha önce de yazdım, tekrar yazıyorum. Bilimde, teoride ispat olmaz. Matematikte ispat olur. Teoriler doğruluğu neredeyse kesin kabul edilen önermelerdir. Kolay kolay da yanlışlanamazlar. Genellikle sağından solundan kırpılır, düzeltilir, eklenir ve devam ederler. Bugün kullanılan Modern evrim teorisiyle Darvin'in evrim teorisi arasında dünya kadar fark vardır. Darvin bile kendi evrim teorisinde zaman içinde değişiklik yapmıştır. Bilim böyle yürür.

Bildiğimiz izafiyet teorisi, kuantum teorisi vs. de hep böyledir. Asla aynı kalmaz, sürekli yenilenir, değişir.

Avrupadakilerin daha fazla desteklemesinin sebebi de sizin de yaptığınız gibi bilim tanrısının diğer dinleri çürütmeye çalıştığını bildikleri bu teoremi kabul ederek varsayımsal koşullanmaya gidilir aaslında yani rönesans öncesinin intikamını almak için kullanılan argümandır ..
    Bunu laf olsun, torba dolsun diye söylemişsiniz. Ben avrupa demedim, dünya dedim. Dünyada pek çok çeşit din ve inanış var. Ayrıca, dünya genelinde evrim karşıtlarının tek ve yegane tezi "Akıllı Tasarım" denilen tezdir. Akıllı tasarım'ın da sizin dinden bildiğiniz yaratılışla yakından uzaktan alakası yoktur. Akıllı tasarım bilimsel gerçekleri kabul eder ama bunların hepsinin önceden bir yaratıcı tarafından tasarlandığını, planlandığını söyler.

evet ben de hala inanmıyorum kanun hükmünde de değil inanmak gibi bir zorunluluk da bilim dünyasında dahi yok inanmak desteklemek isteyen destekler ...
    Ben size ne inanın, ne inanmayın diyorum. İstediğinize inanın. Beni ilgilendirmez. Sizi inandırmak gibi bir zorunluluğum da yok. Benim tek söylediğim şey, insanların iyi bilmediği konularda, yalan yanlış, doğru olmayan, eksik veya saçma iddialarda bulunmaması gerektiğidir. İsteyen Havva'nın Adem'in kaburga kemiğinden yaratıldığına inanır, isteyen evrim teorisine... Bu tercih herkesin kendi bileceği şeydir.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Ş.ALİ Mesajı Gör
    Ey insan! Bil ki, insanların ağzından çıkan ve dinsizliği işmam eden dehşetli kelimeler var. Ehl-i iman, bilmeyerek istimal ediyorlar. Mühimlerinden üç tanesini beyan edeceğiz:
    Valla bu yaşımda ben bu yazıyı zor okuyup anladım, daha genç olanlar ne anlayacak merak ediyorum.
    Yazıdaki mantıksal hataları ve yanlışları bir tarafa bırakıyorum ama madem ilgilisiniz evrim teorisini ilk düşünen Darwin değildir. İslam alimlerinden de çok düşünen olmuş İsterseniz açıp okuyun biraz.

http://onedio.com/haber/evrim-dusunc...bilgini-466036

Özellikle Erzurumlu İbrahim Hakkı efendinin bu konuda yazdıkları neredeyse Darwin'in evrim teorisi gibidir.

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    15.07-2016
    Saat
    12:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,

Konuyu 3,5 yıl önce açtım, zaman içinde forumdaki en çok okunan ve mesaj alan konulardan biri oldu. Doğrusu bunu ben de beklemiyordum.

Farklı görüşleri ile tartışmayı daha ileri bir noktaya taşıyan herkese tekrar teşekkür ediyorum. Ancak bana "Sadece oku" diyerek tavsiye verenlere ufak bir cevabım olacak. Birçoğunuza göre kısa sayılacak hayatım içinde çoğunuzun okumadığı kadar okuduğum ve bilimle uğraştığım konusundan emin olabilirsiniz. Dileyenler özel mesaj yoluyla ulaşıp akademik geçmişimi sorabilirler. Ancak elbette ki benden çok bilen insanlar var burada, o kıymetli insanları tenzih ederek söylüyorum bunları.

"Evrim nedir ki, hâlâ teori kalmış kanun bile değil" minvalindeki yorumlara MeTePe gereken cevapları defalarca vermiş, burada tekrara düşmeyeceğim.

Soruyu sorarken kimsenin ama kimsenin inancını sorgulamak gibi bir amacım yoktu, hâlâ da yok. Öte yandan kendi inancımın çokça sorgulanacağını tahmin ediyordum, yanılmadım. Kıymetli dostlar, abiler, ablalar, amcalar, teyzeler kimsenin inancına kimse karışamaz, karışmamalı. Bunu toplum olarak anladığımız gün medeniyet konusunda çok önemli bir eşiği aşmış olacağız. Bu yüzden burada yapılan şey bir tartışma ise buna katılmak isteyen herkes bir fikir ortaya koymalı, inancını değil. Çünkü inançlar tartışılamaz, bilgi ve fikir gerektiren bir eylemi inançla yapamazsınız, gülleri toplayıp çilek reçeli yapmaya benzer bu.

Sizlerden rica edeceğim en önemli husus ise güvenilir kaynakça konusu, burada herkes birer kullanıcı adından ibaret ve kimse kimseye güvenmek zorunda değil. " Filanca hoca vardı evrimi yerin dibine soktu ama adını hatırlayamadım" şeklinde veya "Şunu şunu google'da arat göreceksin" gibi mesajlar üzgünüm ama komik olmaktan öteye gidemiyor. Kişisel sohbet videoları veya blog tarzı yazıların bilimsel geçerliliği yoktur arkadaşlar. Bugün bilimsel dergilerde yayınlanan makalelere bile hangi dergide yayınlandığına göre kıymet gösterilirken " Evrimciler üniversiteleri doldurdu dedi, evrimi yerin dibine soktu konuşurken" gibi hiçbir kaynakça göstermeyip hatta isim bile vermeden yorum yapmamaya lütfen özen gösterelim. Kafasından istatistik uyduran abimizi de üniversiteye davet ediyorum, Biyoistatistik bölümünde bir gün bulunsun bakalım yalan, kaynaksız bilgi verdiğine pişman olacak mı?

Herkese iyi geceler ve iyi forumlar dilerim
    Mert

Üye
    Zamanın Ötesinde Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:26
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Şimdi Allah bizi neden yarattı demişsin.. ve bunun üstüne biz Allahın yansıması isek Allah'ta engelli olabılır mı ? demişsin.. bir kere Artık herkesin ezberlemiş olduğu bir ayet var yazmayacaktım ama tekrar hatırlatayım ''Ben insanları ve cinleri bana kulluk etsinler diye yarattım''.. bu ayeti artık hepimiz biliyoruz.. gelelim ben bu konu hakkında yazacaklarıma.. Bak şimdi sen ve ben birer İnsanız.. İnsan ne yapar ? yemek yer, su içer , yatar , uyur, gezer, üzülür , ağlar, korkar, heyecanlanır, görür, duyar, konuşur... bunlar İnsanogluna verilmiş bir Duyular ve duygulardır.. şimdi İnsanoglunun yaptığı en büyük hata Allahı ( konuyu açan arkadaşın tabiri ile Tanrıyı ) İnsan gibi zannediyoruz.. yani sen diyorsun ki, Allah ( Tanrı ) bizi neden yarattı ? Cevap çok basit : Neden yaratmasın ? niçin yaratmasın ? yaratmaması için bir neden var mı ?? ya da Allahı ( Tanrıyı ) engelleyebilecek bir güç var mı ? Biz İnsanoğlu herşeye kendi gözümüzle bakıyoruz.. kendı duygularımızı katıyoruz.. ama şunu unutuyoruz.. Allah ( Tanrı ) seni hiç yaratmayabilirdi.. seni bir hayvan olarakta yaratabilirdi.. kim engel olabilirdi buna ? hangi güç engelleyebilecekti ? Sen Allahı ( Tanrıyı ) sorgulayamazsın! İşte yaptığın en büyük hatada zaten bu.. sen Allahı ( Tanrıyı ) İnsan gibi düşünüyorsun.. hayır o isteseydi senin yerıne başka yaratıklar yaratıdı.. o isteseydi İnsanları yok eder, yerlerıne baska canlılar yaratırdı.. kim engel olabılırdı buna ? ama o İnsanoglunu yaratmayı seçti, istedi.. istemeyebilirdi de! İşte en büyük hatamız bu.. sen Allahı sorgulayamazsın.. onu hesaba çekemezsin! o seni hesaba çeker.. isterse yok eder, isterse hayvan olarak yaratır! buna sen müdahele edemezsin! gücün yetiyorsa et! durdur! İşte ben Allaha ( Tanrıya ) bunu bilerek iman ediyorum.. o isteseydi beni insan olarak seçmeyebilirdi.. bir hayvan olarak yaratılabilirdim değil mi !? evet hayvan olarak yaratılabilirdim.. kim engel olacaktı buna ? ben mi ? kimmm ? Konu hakkında son sözüm: Allah sonsuz ve ezeli olmayan bir İlahtır.. ve sen ona ne yaptığını veya ne yapacağını soramazsın! onu sorgulayamazsın! Çünkü O bir İlah.. sen ise bir hiçsin! yaşadığın Dünya Koskoca Evren'de bir ''Kum'' tanesi kadar bile yer tutmuyor düşün! sen mi sorgulayacaksın Allahı ( Tanrıyı ) ?? ne haddine senin sorgulamak ? sen şuanda onu sorgulayabılıyorsan, O izin verdiği için sorguluyorsun! o izin vermezse 1 yaprak bile kımıldamaz bunu unutma arkadaşım! Konuyu açan arkadaş büyük ihtimal bir yaratıcıya ınanmıyor ya da ınanıyordur bılemem.. bunu genel olarak yazdım.. umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir..

Sayfa 39 / 73 İlkİlk ... 2935363738394041424349 ... SonSon