Sayfa 27 / 73 İlkİlk ... 1723242526272829303137 ... SonSon
Toplam 1082 mesajın 391-405 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    15.07-2016
    Saat
    12:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    shukufe;

Amacım din, inanç, tanrı ve engellilik konularinda ve aralarindaki ilişkilerde insanların özgürce fikirlerini dile getirebildikleri bir başlık oluşturmakti. Açıkçası bu denli ilgi(bir yandan da tepki) çekeceğini düşünmüyordum doğrusu. Ben bu başlıktan çok faydalandım. Hâlâ da faydalanıyorum. Benim dışımda bir insan bile burada düşüncesini özgürce paylaşıp bu tartışmadan kendi düşünsel yaşamı adına bir fayda sağladıysa bu bana yeter de artar bile

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

kurani tercume edenler bi tek korler icin mujdeli haber vermis peygamberimizi allah tarafindan azar gibi kore iyi davrab ogret demis. sagirlar icin sagir gibii sagir gibiii salak gibii diye tercume etmis zamanin popazlari ha bunu okuyuncada fena halde bozulup dinden cikma raddelerine geldim olk baslarda. kimse telaffuz etmez . cunku ogretenler kafirsin diyecek, cokta tinnndi, sonra sonra sorgulayarak dinimizin cok guzel birsey oldugunu . ama mollarin elinde hale getirildigini cikardim ben, kimseden korkum yok , isteyen kafir desin

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:46
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: merdoli Mesajı Gör
    Tartışma Allah mı, Tanrı mı? gibi kelime bazına inince çok kısırlaşıyor. Lütfen kelimelere takılmayalım...
    İçinde olduğu ormanı göremeyenler dünyayı sadece görebildikleri ağaçlardan ibaret sanırlar.

Bu konuda Allah, tanrı sözcüklerine takılıp tartışmayı sığlaştıracak kişiler çıkması kadar normal bir şey yok.

Görüldüğü üzere insanlar düşüncelerini çoğu kez özgürce dile getiremiyorlar. Ya dile getirdikleri için abuk subuk şekilde eleştiriliyorlar, ya da yalan yanlış dini bilgilerle yanlış bir şeyler söyleyip günah işlemekten korkuyorlar.

Konu içinde sana yönelik mesajları derlersen, bir kaç aklı başında mesaj dışındakilerin sadece "aradığın yanıtlar Kuran'da var... bu soruları sorarak günah işlersin" şeklinde özetlenebileceğini görürsün.

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    15.07-2016
    Saat
    12:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

MeTePe;

Benim isteğim de o aklı başındaki mesajlara ulaşmak işte. Tartışma gelişip farklı düşüncelerden insanlar bir araya gelince öyle güzel bir ortam oluşuyor ki burada. Yazılan elli cevabın biri bile aklıselim bir cevap olsa ben kendimi geliştirecek sentezler çıkartıyorum ondan

Üye
    ramazan68 Avatarı

Gerçek Adı
    ramzan
    Son Giriş
    26.11-2016
    Saat
    01:46
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yazılanların hepsini okumadım.okuduklarım kadarıyla... adam kuran-ı kerim i bile çözmüş... sadece bulmaca da çözmüş.. bilse boş boş yazmaz.. elle tutulur yanı yok tartışmann bıktım şu felsefe ağzından ..

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

su hortlak kackini resimlinin alaylari olunca cattt kesilmis ortalik. durun biraz daha kasiyalim belkim alay edebilecek birileride cikar ha
    bir tarikatta simdi ismini yazmiyim defolu dinli ilan ederler maazallahdua ederken erkekler gunde 3 kere kadinlarin serrinden allaha siginirlarmis oyle ogtermis cunku muridlerine
    bide kiyametin kopacagini allahtan baska kimse bilmez diyen kuranin aksine2125 temi ne kopacakmis.
    boyle batillarida yuce dinimize yakistiranlarida alim geciniyor iste.

Üye
    sedatgedik Avatarı

Gerçek Adı
    sedatgedik
    Son Giriş
    03.01-2017
    Saat
    15:31
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: juiceles Mesajı Gör
    Birkere tanrı ne demek anlayamadım, bizim yaratıcımız Allah'dır, tanrı demek doğru degildir.Ben buna takıldım diger yazınızı bile okumadım, Tanrı çoklu bi kavramdır. Güneş tanrı, gök tanrı vs...
    N.F. Kısakürek e sormuşlar
    "Üstad kimi tanrı diyor kimi Allah nedir dogrusu"
    Üstad demiş "Allah tanrının belasını versin"
    senin üstadın tanrı kelimesini yanlış yoldan anlamış. zira Tanrı islamiyet indirilmeden önce Allah'a itap edilen bir kelimeler. evet Tanrı kelimesini bir çok insanlar farklı yöntemlere kullanırlar. Hz.Musa a.s ve İsa a.s ve oldan önceki Peygamberlerimiz Allah'a Tanrı diye itap etmişlerdir. senin dediğin kelime yani güneş ve gök tanrı diye bir kavramda yoktur. o kavramın aslıda şöyle. Türkler islamiyet indirilmeden önce Güneşin doğuşunu ve Göklerin yaradana Tanrı diye itap ederler. yani Allah'a...

Üye
    dostempati Avatarı

Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kalpOder Turan * Krt
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yazdıklarımızı bazıları anlayacak bazıları anlamayacak işte biz de o bazıları için yazıyoruz. Sorular cevaba, cevaplar hakikate götürür. Sor, cevabı bul, hakikate ulaş ama biraz acele et ecel kapıda malum... Herkes sorar, bazıları cevapları bulur, azın azı hakikate ulaşır.

Hakikat Kuran dır, Kuran hakikattir...

Oku...

Üye
    selo46 Avatarı

Son Giriş
    12.01-2017
    Saat
    16:35
    Yaşadığı Yer
    Yalova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tartışma Allah mı, Tanrı mı? gibi kelime bazına inince çok kısırlaşıyor. Lütfen kelimelere takılmayalım... diyorsunda;

tanrı deyince çok mu zenginleşiyor. Ezanın türkçe okunması gii birşey. Herşey aslı ile güzel.

sayın sedat gedik; enin üstadın tanrı kelimesini yanlış yoldan anlamış. zira Tanrı islamiyet indirilmeden önce Allah'a itap edilen bir kelimeler. evet Tanrı kelimesini bir çok insanlar farklı yöntemlere kullanırlar. Hz.Musa a.s ve İsa a.s ve oldan önceki Peygamberlerimiz Allah'a Tanrı diye itap etmişlerdir. senin dediğin kelime yani güneş ve gök tanrı diye bir kavramda yoktur. o kavramın aslıda şöyle. Türkler islamiyet indirilmeden önce Güneşin doğuşunu ve Göklerin yaradana Tanrı diye itap ederler. yani Allah'a...

koyu puntolu yazılar herşeyi özetliyor zaten ki

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

tanri demekler ezanin turkcesini diyerek dayatirsaniz merdolinin dedigi gibimi desem dusunmeye biliyormusunuz diyeyim darilmasziniz umarim
    aslini arastirmadan kelimelere hapsolursunuz. misal. siz buna talikiyorsunuz ama islam tarihini hic okudunuz, islam peygamberinin dini ogretirken circiplak ibadet eden, kendi elleriyle yaptiklari puta tapan. kiz cocuklarini dogdugu anda diri diri topraga gomen,sapkin cahil bir toplumda dini nasil yaymistir hic okudunuz dusundunuzmu
    ataturkte namaz kilin okumayin kadinlari ezin dusunmeyin ogrenmeyin hocalar alimler sizin yerinize dusunuyor onlar ne derse o olacak diyen bir toplumda okuyun ogrenin diye kurani kerimi tercume ettirmis, acaba biz neye ibadet ediyoruz dinimiz ne diyor kuran ne diyor vatandas okusun ogrensin demis iyide etmis
    sahsen ben ataturke hep dua ediyorum bu yaptigi hizmetlerden dolayi
    ezanda oyle 5 vakit minareye cikipta acaba ne okuyor bunu bilen kac musluman var. burdan biraz dusunebilirseniz anlarsiniz

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: shukufe Mesajı Gör
    5 vakit minareye cikipta acaba ne okuyor bunu bilen kac musluman var. burdan biraz dusunebilirseniz anlarsiniz
    şimdi 30 yaşında birini hesaplayalım bu kişi 20 yıl ezanın müslümanların namaz çağrısı olarak okunduğunu bilir 20 yılda 36,500 kez ezanı duymuş olur şimdi bu arkadaş 36,500 kez duyduğu şeyin ne olduğunu bilmiyorsa en hafif tabirle bu onun ayıbıdır gelelim tanrı Allah'ın türkçesi saçmalığına birileri bi tarafından bu yalanı uydurmuş arapçadan bi haber sizlerde güzelce yutmuşsunuz Allah yerine tanrı kullanamzasınız
    1- Allah özel isimdir türkçe dahil hiç bir dilde istisnasız hiçbir özel ismin karşılığı olmaz çiğdem isminde birine crocus diyemezsiniz
    2- Allah el-ilah kelimesinden türeyen islam ilahına ait özel addır arapçada el tamamladığı sözcüğü özellikle belirtmek için kullanılır buradaki el sadece müslümanlara ait ilahı belirtir yani Allah sadece ilahın karşılığı olsa idi tanrı denilebilirdi lakin kelimenin başına el geldiği için tanrı diyemezsiniz
    3- tanrının arapça karşılığı Allah değil mabuddur
    4- el-ilah kelimesi islam öncesi ilahi dinlerdeki yaratıcı içinde geçerlidir sanıldığının aksine putlara Allah derlerdi isim oradan gelir diye birşey yoktu bunu herhangi bir arabada sorsanız anlatır
    5-tüm ilahi dinler şekilcidir islamda buna dahildir hacca gider tüm ritüelleri yaptık bir turda eksik olsun önemli olan niyet der tavafta eksik turlarsanız hacı değil turist olursunuz bu şekilcilik kelimeler içinde geçerlidir
    6-sizi sürekli insan diye çağırsalar bunu hoş karşılamazsınız peki ne diye yaradanı özel ismi yerine cins isimle anarsınız

gerçi biz ne dersek diyelim namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmazmış siz tanrı demeye devam edin bu arada shukufe her insanın kıyameti öldüğü gün başlar 2125e kadar çoktan bizim kıyamet kopmuş olur

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

bizim kiyametimiz olumumuz. kucuk kiyamet demircigim.
    bu kuranda dedigim buyuk kiyamet. 2125 filan degil onu sarlatan dogudaki cok buyuk din alimi diyen zat bikerem. kucuk kiyamet insansanin kendi kiyameti. buyuk kiyamet herkesce cok korkulan hesap gunudur. simdi isim var. diger sorularinida alay edebildigin kadar, bilebildigim kadar yazicam. ama arap hayranligini doversem kusura bakmiycan

Üye
    shukufe Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

dusunmek bir fikir savunmakta edepsiz laflarla yazilabiliyorsa buna cok sasirdim. herkes herkesin inanacina saygi duydugu bir ortam istiyorum ama lafin endazesini kacirirsaniz artik saygi duymuyorum.
    Konu shukufe tarafından değiştirilmiştir (23.04-2014 Saat 17:24 ).

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

eski çağlarda engelli olma ihtimalininiz şimdikinden çok daha az günümüzde tamamen iyileşecek hafif omurilik yaralanmalarında dahi sonda olmadığı için ölürdünüz hatta eski mısırda beli kırılanlara acısız ölmesi için zehir verilirdi uzuv kaybıyla hayatta kalmanızda hemen hemen imkansızdı örneğin savaş alanında baçağınızı kaybettiniz savaş günlerce sürüyor sıhıyeler sizi helikoptere bindirip hastaneye yollamıyordu ateş hastalık sonucu engelli kalmanızda zor çünkü o hastalığı ölmeden atlatmanız zordu zaten son 200 yıla kadar insan ömrünün ortalama 40 yıl olmasında ki en büyük etken tıbbın yetersizliğiydi doğuştan engelliler dışında engelli pek yoktur onlarında o dönemin şartlarında 40 yıl yaşamaları zordu

Üye
    reiis Avatarı

Gerçek Adı
    huseyin
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:44
    Yaşadığı Yer
    erzurum
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    shukufe;

Bu kafayla Bosuna ibadet ediyorsun

Sayfa 27 / 73 İlkİlk ... 1723242526272829303137 ... SonSon