Sayfa 10 / 49 İlkİlk ... 6789101112131420 ... SonSon
Toplam 721 mesajın 136-150 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz

demirc

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    hayalet araştırken nerden araştırdın vikipediadanmı verdiğin örnekleri biraz düşünsen anlarsın hani diyorsunya kuranın türkçesinde tanrı kelimesi kullanılır ilahın cevirisi olarak tanrıyı yda açıklama olarak tanrı kullanılır ama birtek yer gösterki allah ın çevirisi yada açıklaması olarak tanrı kelimesi kullanılmış olsun o dönemlerde birçok ilah (en çok sevilen, tapılan, yardım dilenilen, mabud vb anlamları vardı) ayetlerin yorumunuda bu günkü dil bilgisi ve mekanla açıklayamazsın önce o dönemi araştır ya allah aşkına birtek kaynak göster bana allahla tanrı aynıdır diyen birtek din adamı ilahiyatcı alim söyle tüm din bilginleri aptal farkı anlayamıyorda sizmi anlıyorsunuz bu matemetikçiler matematikten anlamaz onların 2+2=4 demesinin anlamı yok demekle aynı

Üye
    nasibegül Avatarı

Gerçek Adı
    Nasibe
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara

nasibegül

Bir müslüman Tanrı'yı kabul edemez. İlah derseniz. O Olur. Ancak o'da LA İLAHE İLLALLAH olursa olur. Bunun dışındaki tüm tanrılar islam dini içerisinde sadece ve sadece mitoloji, uydurma masal veya geçmişin tarih yazarlarının atfedilen güçlere verdiği değer olarak alınır hepsi o.Ben tanrı ile ALLAH'ı kastedmek istiyorum derseniz eğer. O zamanda buna Kur-an'ı Kerim müsaade etmez. İlah diyeceksiniz der. Hatta şöyle der. Meydan okuyarak. Hatta güvendiğiniz ilahlarınızı da çağırın size yardım etsin ve Kur'an gibi bir kitap getirin....Tanrı' mıza hamdolsun..... Yalnış cümle. Tanrı tekil değil ki bizatihi ona hamdolsun.... Bu durumda hemen soru gelir Hangi tanrı'ya hamdolsun. Yer tanrısı, Gök tanrısı, Yılanlı tanrı, Deniz tanrısı, Savaş tanrısı...... Hangisi.....??? Hadi diyelim ki içlerinden bir tanesini seçtiniz ve şöyle dediniz.... Gök tanrısına hamdolsun.... Yine yanlış cümle. Gök tanrısı sizden hamd istedimi.... Bildiğim kadarıyla hiç bir tanrı mitolojide hiç bir ölümlüden hamd istemez...
    Gelelim dertlermize ve sıkıntılarımıza; Efendimizin hakkında neler biliyorsun mesela? başına neler geldi çektii acıları biliyor musun. Kainatın, alemlerin efendisi ne yedi ne içti kimler neler yaptı ne aşağılamalara maruz kaldı? Açlıktan uykuları bölündü, ne eziyetler edildi kapısına pislikler atıldı, evinin tavanı yoktu kışın yağmur suları hep suratına akardı düşmanlar zevk ve sefa içinde yaşarken o neden dert ve sıkıntı çekti hep.Senin mantığınla eğer yola çıkacak olursak ozamn bütün Peygamberlerin ve Embiyaların rahatça yaşaması ve diğer insanların sıkıntı çekmesi gerekmez miydi. Allah cc kendini Allah' a adayanlara bu dertleri neden reva gördü onları sevmiyor muydu, onlar hayatlarını Onun yoluna adarken haşa hiç mi görmedi onları...Dünya zevk yeri değil !Ahiret işte bunun için yaratıldı. Dünya yalnızca üç gündür ama ahiret sonsuza kadar devam edecek.Allah cc bizlere bu dünyada eğer her şeyi tam verseydi bu dünya inan ki bizlere öyle boş öyle çekilmez öyle saçma gelirdi ki. Nasıl anlayacaktın bazı şeylerin değerlerini. İnsan bu dünyadan dertlerine de şükretmeli ki ahirette mükafatını alalı. Senin yaptığın gibi kendisi hakkında din ve islam hakkında hiç bir şey bilmeyip abuk subuk şeyler yazıp yaşayan biri Ahirette mükafat bekliyor sen şükrediyor musun ki Allah'a aldığın her nefes için, sana verdiği nimetler için. derdin ne açlıktan çöl kenarında ölmeyi mi bekliyorsun etrafında leş kargaları beklerken. oyuncağın mı yoktu oynamaya kuru kafalarla baldır kemikleriyle mi oynayarak büyüdün.Bu dünya, imtihan yeridir. Burada hak ile bâtıl; haklı ile haksız karışıktır. Burada, Allahü teâlâ, dostlarına sıkıntılar, belalar vermeseydi, yalnız düşmanlarına verseydi, dost, düşmandan ayrılır, belli olurdu. İmtihanın faydası kalmazdı. ve de henüz senin gibi islamı kavrayamamış insanlar eğer dert ve sefa içinde yaşasaydı işledikleri günahların hesabını nasıl vereceklerdi.Bu dünyada çektiğimiz dert ve sııntılar işlediğimiz günahların azalmasına vesile oluyor. Dünya ve ahiretin bütün saadetleri, görmeden inanmaya bağlıdır. Ben de engelli biri olarak Rabbim'e şükürler olsun ki; bana akıl ,kendimi idare edebilecek kadar güç, ve nimetlerini nasip ettiği için. bana verdiği engeli ala sorgulamam ben kimim ki onu sorgulayacak kim bilir belkide bni daha büyük bir beladan kurtarmıştır belki ben böyle bişeylerin farkına daha iyi varabilmişimdir de beni sevdiğinden canımın daha fazla yanmasını istememiştir. Yerleri gökleri Rabbime hamdolsun , br sineğin bacağını yaratmaktan aciz olan insanlara da inşallah hidayet versin akıl versin doğru yolu bulmayı nasip etsin. İyi ki müslümanım İyi ki onu biliyorum dinimin gerektirlerini tam olarak yerine getiremesem de günahlarımla hatalarımla ve kusurlarımla ben onu çok seviyorum ve biliyorum ki oda beni seviyor.

Üye
    gmmusa Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    24.02-2015
    Saat
    13:41
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Blog Mesajları
    1

gmmusa

istediğiniz gibi ifade edemeyiz.kitabımızda 99 adet isim var onlar olur kapitalistlerin hitap ettiği gibi hitaplar takılmaz.eğer müslümansak vede mümin olarak hayatımıza devam ediyorsak bazı şartları kabul etmeliyiz.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:41
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    1

MeTePe

Bu "tanrı" tartışması oldukça gereksiz bir şekilde uzadı kanısındayım. Görünen o ki, bu şekilde söylemekten rahatsız olanlar kadar, kelimeye takılmayıp rahatça kullananlar da var. Ayrıca, sözcüğe takılan arkadaşlar bunu hep müslümanlık çerçevesinde değerlendiriyor. Az sayıda ve azınlıkta bile olsa hristiyan, yahudi veya başka dinlere mensup kişiler burada mesaj yazamaz mı?

Bu çok anlamsız ve şekilci bir tartışma. İsteyen istediğini söyler. Kime ne?

Üye
    merdoli Avatarı

Gerçek Adı
    Mert
    Son Giriş
    15.07-2016
    Saat
    12:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

merdoli

Eren Bey,

Her türlü yorum yapıldı ama bu kadar çocukçasını beklemiyordum açıkçası. Sizi bu nedenle tebrik etmek gerekir galiba.

Üye
    caglarim Avatarı

Gerçek Adı
    ramazan
    Son Giriş
    02.10-2016
    Saat
    00:10
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Blog Mesajları
    1

caglarim

merdoli yada mert bilader sen ilk önce Yüce yaratıcıya nasıl hitap edileceğini öğrende yazı yaz. Tanrı ne demek. ALLAH demeye utanıyormusun, neden korkuyorsun. Bilader sen başka dinden değilsin. Biz Müslümanlar sadece Allahı biliriz.

demirc

metepe kimin hristiyan yahudi ne derse desin onlara neden allah demiyorsun diyenmi var önemli olan ne anlamda kullandığın islamda şekilcilik yok diyecek kadar cahil olanlar madem dinde şekilcilik ve kullanılar klimelerin önemi yok burakın namaz kılmayı fatiha okumayı alın sazınızı türkü söyler gibi dua sallayın içinizde tanrı diyen bir kişinin namaz kıldığını gören duyan varmı yada bir hristiyanın veya yahudinin nasılsa fark etmez allah diye dua ettiğini duydunuzmu

pegasus anladık müslüman değilsinde bu nasıl bir uslup ben nasıl doğdum diye annene sorduğunda baban ..... yaptı bende hamile kaldım dedi

Üye
    çaça Avatarı

Gerçek Adı
    çağlabüşra karabulut
    Son Giriş
    16.02-2016
    Saat
    18:30
    Yaşadığı Yer
    ankara

çaça

Allah (tanrı) sevmediği kuluna dert vermezmiş.bizide böyle sınıyor.sabretmek,isyan etmemek ve pes etmemek gerek.yalnız değiliz çok şükür.Yüce Rabbimin herşeye gücü yeter. 'ayakkabı bağcığını bile Allah'tan iste' demişler.'sağlığımı ve kuvvetimi allahtan istiyorum'.allah yar ve yardımcımız olur inşallah.

Üye
    _DELAL_ Avatarı

Son Giriş
    27.08-2016
    Saat
    19:31
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Blog Mesajları
    17

_DELAL_

"biz bu dini insanlara yük olsun diye indirmedik"diyor,tanrı.o halde neden yük.ki daha hala bir kelimeye takılınıyor.kuran bir hayat metoduysa insanın anlayabileceği bir şey olmalı.açık ,net anlaşılır aslında .detaylarla neden anlaşılmaz hale getiriliyor.insan özüne uygun basit ve sade istenilenler.inanmak sadece içsel bişi seninle tanrı arasındaki iletişim .bu çok özel bişi.iletişimimde samimiysem eğer, ona istediğim şekilde hitap etme özgürlüğne sahip olmalıyım.ayrıca muhammet peygamberi insanüstü yapmanın anlamı yok .o sadece bir mesajcıdır ve iletiler sunmuştur atalarının dinini takibeden insanlara tıpkı diger mesajcılar gibi.onu kutsallaştırmak isteyenleri anlayamıyorum.kelimelere takılacak kadar basit düşünmeseler,aslında muhammedi tanrılaştırdıklarını farkedecekler.ibrahim güneşe bakıp bumu benim rabbim derken onun halkı güneşin önünde ibadet edip ona kullukmu ediyordu sanıyorsunuz.yada lat uzza ve menat gibi heykellere insanlar secde edip namazmı kılıyorlardı bize anlatılan hikayelerde olduğu gibi.yoooo bu çok basitleştirilmiş bişi.o toplumlar en büyük gücün varlığını elbetteki biliyorlardı.ölese muhammet,ibrahim ve diğer mesajcılar neden düşünmek ,sorgulamak için bir süre yanlızlığı seçtiler.çünki atalarından gelen dini yaşıyorlardı.bunu sorguladılar.din şu anda babadan oğula geçen bişi haline inançlara gelmiş.müslümanım ,hristiyanım.yok böle bişi hiç birimiz kendimiz dinimizi seçmedik doğduk kimliğimize atalarımızın inancı otomatikman yazıldı.o çok kelimelere takılanlar hıristiyan kültürüne göre yetişse tanrı diyecekti yada başka bişi.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    1

MeTePe

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: demirc Mesajı Gör
    metepe kimin hristiyan yahudi ne derse desin onlara neden allah demiyorsun diyenmi var ...
    Bir insana neden Allah diyorsun/demiyorsun diye sorulamayacağı gibi neden tanrı diyorsun diye de sorulamaz.

..bir hristiyanın veya yahudinin nasılsa fark etmez allah diye dua ettiğini duydunuzmu
    Allah (Arapça: 11px Loudspeaker.svg - Biz, neyiz? Tanrı ve engelliler..? [Tartışma] ﺍﷲ (yardım·bilgi)), İslam ve diğer Arapça konuşan Ortadoğu orijinli İbrahimi dinlerde tek, zıddı ve benzeri olmayan yaratıcının adıdır. "Allah" adı, Tanrı’nın özel adı kabul edilir. Allah ismini aynı anlamda Mizrahi Yahudiler, Bahailer, doğuda yaşayan Ortodoks ve Katolik Hıristiyanlar da kullanırlar.[1] Müslümanlar, Allah lafzının ardından Celle Celaluhu (C.C.) veya Teâla (Yüce) gibi övücü sözler kullanırlar.
    ...
    Allah sözcüğünün el-ilah ya da el-laha) kelimelerinin hecelerinin zaman içerisinde kaynaşması ile türemiş olması mümkündür.[2] Sözcüğün orijini konusunda daha farklı açıklama ve yaklaşımlar da bulunmaktadır.[3]
    Arapça ile akraba olan dillerde de ilah kelimesi benzer şekillerde seslendirilir; İbranice tanrı anlamına gelen Eloah אלה, Keldanice Alaha laha ya da Aramice Elāhā, Süryanice Alāhā vb.
    Neymiş?

Üye
    şem_i Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Blog Mesajları
    2

şem_i

ALLAHHH konu ne kadar uzamış uzamış ,birbirinize sert çıkışmalar yaparak kırıyorsunuz buda günah ,inanın allah o kadar merhametsiz deyil ,kulunu sevmek için yaratmış ,ALLAH desede TANRI desede kasıt bir ,allah demek daha güzel ,ama bilmeyen için tanrı desede olur ,allah o kadar büyükki bizler gibi ufak tefek konulara takılmaz , önemli olan kulun saf ve temiz niyetidir....

Üye
    _DELAL_ Avatarı

Son Giriş
    27.08-2016
    Saat
    19:31
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Blog Mesajları
    17

_DELAL_

müslümanlığın daha iyi bir din olduğu dayatması da var bu tartışmada gizli gizli.bu çok yanlış bişi.insanlar inançları ne olursa olsun özgür olmalılar,saygı duyulmalı.kaldıki herkes kendi inancının doğruluğunada inanabilir.kim neye inanmak istiyorsa inanır.detaylarınıda kişi kendi belirler.
    "şekilcilik ve kullanılar klimelerin önemi yok burakın namaz kılmayı fatiha okumayı alın sazınızı türkü söyler gibi dua sallayın"yukarıdaki bir arkadaş bu ifadeleri yazmış.inanç tanrıyla kişi arasındaki bişiyse duasınıda özgürce yapar istediği şekilde."yan yatarken otururken ayakta allahı zikrediniz"der kitap.dua etmek isterse canım, ki ara ara duada ederim,başım açıkta olabilir ,yer mekan şekil,tören,protokol benim için önemli degildir.bazen namazı deneyimlemek istemişimdir ,şortla bile kıldım,başım açık.içsel iletişimdir benim için önemli olan .bence birazda tabuları tartışalım

Üye
    şem_i Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    türkiye
    Blog Mesajları
    2

şem_i

_DELAL_;

şortla namaz olmaz ,ama canım,sana bunu kim dediyse yanlış demiş...

demirc

delal çok haklısın tabuları tartışlım her ne kadar kuran da secde kıyam rükü edin desede salla gitsin kuran ne bilir çağdaşlığı kuran kadınlara örtünün demiş aman canım ne gereği var yahova, tanrı, gott, teivaz, deiwoz vs.. bunlar için elbise yer mekan şekil hiç önemli değil bunlar kesinlikle önemsemezler ama Allah kuran da nasıl davranman gerektiğini yazmış önemsemeseydi yazmazdı değilmi aman bende salak salak konuşuyorum şortla namazı deneyimleyen birine ayetten bahsetmenin mantığı varmı dinde tartışama alanları vardır ama ayetle kesin olan hiçbir şey tartışılamaz kuranda yazanın tersini savunmak ayeti inkardır bununda dindeki karşılığı bellidir

metepe her konuda bilim adamları der durursunda iş dine gelince neden ilahiyatçıları umursamazsın onlarda din bilimci olmuyorlarmı

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    1

MeTePe

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    metepe her konuda bilim adamları der durursunda iş dine gelince neden ilahiyatçıları umursamazsın onlarda din bilimci olmuyorlarmı
    Arkadaşım, ben de onlara bakarak konuşuyorum... Bak, senin dediğin gibi değilmiş...

Al bak burada güzel bir açıklama var... İbadette Allah yerine tanrı olmaz ama onun dışında kullanılabilir diyor. Allah yerine tanr ve baka isimler sylemek - Dinimiz slam

Kaldı ki, kim ne derse desin... o kişiyi bağlar. Ne seni, ne beni ilgilendirir bu. Şimdi moda oldu, insanların dinlerini nasıl yaşayacakları da tahakküm altına alınıyor. Adam hem müslümandır, hem namaz kılmaz, hem tanrı der. Bu kendisinden başka kimi ilgilendirir. Sen ancak kendi fikrini söyleyebilirsin. Gerisi insanın kendisine kalmış. Burada çok acımasız yorumlar var. Neredeyse bir diğerini kafirlikle suçlayacaklar. Kafir olanın bile kafirliği kendine...

Sayfa 10 / 49 İlkİlk ... 6789101112131420 ... SonSon