Sayfa 8 / 12 İlkİlk ... 456789101112 SonSon
Toplam 176 mesajın 106-120 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:42
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    107
    Verilen Beğeniler
    28
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Baş dönmelerinin çok fazla gerekçesi olabilir. Ritim bozukluğu dışında ortostatik hipotansiyon, boyun damarlarının darlığı, nörolojik problemler, kalp yetmezliği, iç kulak hastalıkları, beyincik hastalıkları, göz bozuklukları vs. pek çok sorun baş dönmesi yapabilir. Hatta kullandığınız ilaçlar bile yapabilir.

Baş dönmelerinin yapılan ablasyondan kaynaklandığını sanmıyorum. Çünkü zaten pil 1 aydır override modunda çalışıyor. Sizin kalp hızınızın üstünde... Eğer ventrikül fibrilasyonu olsa ICD'nin devreye girdiğini zaten hissederdiniz. Ritmin yavaşlaması ise VVI modunda mümkün değil.

Ancak, özellikle aşırı hareket ettiğinizde baş dönmeniz olması normal. Çünkü efor sarfederken - örneğin merdiven çıkarken- kalp hızınızın 130-140 lara kadar çıkması gerekirken sizinki 90 la atacaktır. Bu da beynin oksijenlenmesi için yetersiz kalır ve baş dönmesine yol açabilir. Baş dönmeleriniz fiziksel aktiviteniz ile ilişkiliyse bunu normal kabul etmeniz lazım. Oturduğunuz yerde oluyorsa o zaman başka bir neden aramak gerekir.

Üye
    apprentice Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    09.11-2016
    Saat
    13:41
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Baş dönmeleri halsizlikler yorgunluklar artık benim için hastalık olmaktan çıktı normal geliyor bana

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    11:16
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@MeTePe

Baş dönmeler neredeyse kalmadı, ama dediğiniz gibi iki kat merdven çıkınca karnımda burkulma ağırı oluyor, inşallah bir ay sonra crt-d pili doktorun söyledi şekilde (otomatik ) çalışmaya başlayınca yorulma ve diğer olmsuzluklar son olur. ( Sağ ve Sol lead takıldı, algılama benim nefesimle alakalı olacanı ve ozaman nabız değişken olacanı söylediler)

Murat halsizlik ve baş dönmesi olacaksa ne yapayem ben bu pili
    gerçi artık pili'de söküp atamayız AV NODE ABLATİON yapıldı
    CRT-D broşürleri okuyunca, millet spor, dacılık, vs. bile yaptığını yazıyor, biz dağcılık yapmak istemiyorum ama en azından normal hayatta yorulmadan çarpıntılar olmadan başımız dönmeden sürdürmek istiyorum, kasım 2012'den bu yana anjio, aort kapak değişimi (bental prosedürü aort kökü ve aort damarı değişti) mitral kapak onarımı ring takıldı daha sonra tamponat oluştu tekrar amelyat ( kalp 1,1 lt su toplamış), 2013 iki defa VF VT nedeniyle ablasyon, 2015 crt-d ve av node ablation.
    Bukadar tadilatan sonra benim koşmayı bırak, uçmam gerkiyor

Üye
    apprentice Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    09.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Valla kardeş bırak dağcılığı xboxta kinect oyunları bile yorar oldu beni

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bugün kontrole gittim EF % 20, kalp pili hikaye boşuna umut, hiç bir işe yaramıyor.
    Eskiden sadece çarpıntım varken yoruluyordum, şimdi biraz yol yürüdümde nefes kesilmeye başlıyor.
    İnşallah ilerleyen zamanlarda EF biraz yükselir.

Üye
    apprentice Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    09.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@S&S sıkma canını. İşim gereği tus dersanesiydeyim. Dün doktorla görüştüm efsi 15 hatta 10 olupta haytını yaşayan bir insan var dedi. Stresten uzak dur. Yorulma hiç bir şeyi kafana takma. Otobüsümü kaçırdın bırak gitsin diğerine bin. Sabah yürüyüş yap yavaş yürü ama yürü o oksijeni vücudun alsın.

Dikkat etmen gerek benimde 28. 35 ti düştü stres sıkıntı iş güç derken hayat gidiyor.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    107
    Verilen Beğeniler
    28
    Blog Mesajları
    1

Pilden fayda görmeniz için epey bir zaman geçmesi lazım. Doğrudan kalp yetmezliğine yararı olmaz. Dolaylı bir etki söz konusu. Bu da ancak zamanla ortaya çıkabilir.

Bu arada apprentice arkadaşın söyledikleri önemli. Stresten, kaygıdan uzak bir hayat sürmenizde yarar var.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cevaplar için teşekkürler stresten ve kaygıdan uzak durmaya çalışıyorum.
    Hocam bugün kontrole gittim EKG çekildi ve AF devam ediyor, ben anlayamadım bu pil ne işe yarıyor ?
    EF yükselmedi aksine düştü AF devam ediyor, yorgunluk ve baş dönmesi az da olsa devam ediyor.
    CRT-D pil AF olunca bunu ayrlaması gerekmiyor mu?

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    107
    Verilen Beğeniler
    28
    Blog Mesajları
    1

Pilin AF'ye bir faydası olmaz. Zaten daha önceki yazdığınız 2 elektrod konulduğu bilgisine bakınca AF olduğu için size Atrial elektrodun konulmadığı anlaşılıyor.

AF kendi kendine düzelecek bir durum değildir. EPS ile düzeltilebilir ama düzeltilmesi çok da elzem değildir.

Pil ne işe yarıyor demişsiniz. Durumunuzun oldukça komplike olduğu göz önüne alınırsa, tüm yazdıklarınızdan anladığım;
    - AF'niz var. (Sinüs node probleminiz var)
    - AV node probleminiz var
    - Sağ-sol ventrikül arası iletim probleminiz var
    - Kalp yetmezliği probleminiz var.

sonucu ortaya çıkıyor.

Bu durumda kalbinizin düzgün bir ritimle, her iki yarısı uyumlu çalışmasını beklemek mümkün değil. VF için çok yüksek risk taşımanız anlamına gelir.

Size yapılan işlemle AF'ye neden olan ve AV nodun işi eline almasına sebeplenen Sinüs nodu devreden çıkartılmış, her an olası risklere yol açabilecek AV nodu da işlevsiz bırakılmış oluyor.

Kulakcıkdaki sorunu (AF) göz ardı edersek pil artık ventriküllerin kasılması işlevini üslenmiş durumda. Düzenli ve sağlıklı bir ritim sağlayacak.

CRT olan pillerdeki bir diğer önemli özellik ise, 2 ayrı elektrodla sağ ve sol ventrikül kasılmaları arasındaki senkronu sağlayarak kalbin daha düzgün çalışmasını ve daha efektif kan pompalamasını mümkün kılmasıdır. Uzun dönemde bu çalışma şekli kalp yetmezliği üzerinde olumlu sonuç vermektedir.

Eğer pil takılmasaydı, bir saatli bomba ile yaşadığınız anlamına gelirdi. Yani sizin durumunuzda pil bir keyfiyet değil, neredeyse bir zorunluluk...

Pil, kalbinizin daha güçlü atmasını, daha yüksek EF değerini vs. sağlamaz. Pil sadece kalbinizin elektrik sisteminin sigortasıdır. Ampülün daha parlak yanmasına değil, sigortanın beklenmedik şekilde atmamasına yarar.

Sonuç olarak;
    - AF'u kafanıza takmayın
    - Pil, mevcut durumunuza olumsuz değil, olumlu etki yaratır
    - Pil dışındaki kalp sağlığı sorunlarınıza daha fazla odaklanın. Pil, çok yüksek standartlarda üretilmiş, hata payı yok denecek kadar az bir teknolojik cihazdır ve verilen görevleri kapasitesi ölçüsünde layıkıyla yapar.
    - Stresten, sıkıntıdan, üzüntüden, aşırı yorgunluktan uzak durun... Koyverin gitsin.
    - Mümkün olduğu kadar sağlıklı bir yaşam sürmeye çalışın. Beslenmenize, ilaçlarınıza, içkiye, sigaraya, hafif yürüyüşlere, eğlenmeye vs. özen gösterin.

Teknoloji her gün yeni fırsatlar sunuyor. Yeniliklerden uzak kalmamaya çalışın.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam iyi diyorsunuz Atrial Fibrilasyon'u kafana takma diyorsunuzda, ben birazdan eşimi Rahmetli teyzemin 52'sini okutmaya götürecem.
    Tam 52 gün önce teyzem AF nedeniyle beyinine pıhtı kaçması sonucu beyin kanaması geçirdi ve hakkın rahmetine kavuşmuştur.
    Teyzemde coumadin kullanıyordu, ama sonuç atrimda oluşan pıhtı beynine gitmiş ve beyin damarlar tıkanmış bu nedenden dolayı damar patlamış.

Cevaplarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkürler, ama yukarıda yazdığım gibi bazen istesenizde stresten uzak kalamıyorsunuz.
    Saygılar

Üye
    vatan_60 Avatarı

Gerçek Adı
    vatan
    Son Giriş
    04.10-2016
    Saat
    17:00
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

S&S kardeşim inan seni o kadar iyi anlıyorum ki bir zamanlar senin yaşadıklarınla birebir olmasada hemen hemen aynı şeyleri yaşadım sayılır kısaca şöyle özetleyim. Bende şu an aynen sizler gibi kalp pili ıcd taşıyorum hastalığım hipertrofikkardimiyopati bozuk AV mod + hasta sünüş sendromu 2011 yılında pil taktılar pil takılana kadar gayet hareketli ve enerjik bir yaşantım vardı tek şikayetim arada bir bayılıyor olmamdı. En son bayıldığımda hasta haneye gittim ve kalp hastası olduğumu öğrendim ve pil taktılar pil takıldıktan sonra emin ol o enerjikliğim gitmiş düz yolda bile yürümekte zorlanır hale geldim pis kolejim yerle bir oldu ayrıca benim pilimi 3 defa revizyon ettiler yani 3 defa pil operasyonu geçirdim her defasında bir cok kez ayarlar yaptılar zamanla biraz biraz kendime geldim şu an çok şükür bazı sıkıntılarım ol sada iyiyim çalışıyorum sonuçta kalp hastasıyız sağlıklı bir insanın standartlarında yaşam süremeyiz sana önerim zamana bırak zaman geçtikçe pili senin kalbinin gereksinimlerine göre ayarlayacaklar zaten o zaman sende bu günden daha kalite bir yaşam standartlarına kavuşacaksın allah tüm hastalara şifa versin. sana istanbulda bir doktor önerebilirim istersen bu işin üstadı kendisi

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@vatan_60

Cevap için ve verdiğiniz moral için çok teşekkür ederim, inşallah dediğiniz gibi zamanla sağlım iyileşecek.
    Sizin pil hangi marka ve model, benim pil.
    Marka St.Jude Medical
    Model: QUADRA ASSURA MP CD3371-40QC

Doktor önerisini özelden gönderebilirsiniz.

Sizede geçmiş olsun dileklerimle.

Üye
    ttggccee Avatarı

Gerçek Adı
    Tuğçe
    Son Giriş
    19.01-2017
    Saat
    12:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@S&S ve @vatan_60 yazdıklarınızınızın bi 5 10 karını yaşadım heralde ama bu kadar kafaya takmayın. Ben pil taşıdığımı unutuyorum bazen. Ve en önemlisi hastalığınızı kabul edin. Bu tür hastalıklarda tamamiyle bir iyileşme bekleyemezsiniz. Beklemeyinde hayatı yaşayın tadını çıkarın ben öyle yapıyorum. Benimli
    de bayılmayla başladı bir gün içersinde 100 e yakın bayılma geçirmişim bilinç kaybı vs birsürü şey yaşamışım bunlar ailemin anlattıkları tabi ben hatırlamıyorum. Ondan sonra sayısız ablasyon eps anjuo pil değişimleri köprüler felan birsürü operasyon geçirdim. Ama yoğun bakımda bile amleliyat günleri beklerken bilincim yerindeyken oturup ders çalıştım üni kazandım okudum şuan çalışıyorum okumaya devam ediyorum hafif sporlar yapıyorum beslenmeme dikkat ediyorum. Hala aritmilerim oluyor biraz dinlenip temiz havaya çıkıp yürüyüş yapıyorum. Hastayım derseniz gerçekten hastalık hastası olursunuz. önce Allaha inanın sabır edin sonra kendinize güvenin ben başarırım diyin. Çünkü unutmayın sevdiklerimizi bizi kötü görünce bizden daha kötü oluyorlar.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar acil cevap.
    CRT-D pilin kabloları pilin arkasında kurtuldular ve pilin yanından dışarıya nasıl anlatsam kablolar derinin altından böyle dışa doğuru baskı yapıyor, amelyattan sonra kablolar hiç belli olmuyordu, şimdi neredeyse dışarıya çıkmak istiyorlar sanki.

Anlayacanız telaş yapıp hastaneye gitmelimiyim.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    107
    Verilen Beğeniler
    28
    Blog Mesajları
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kablolar cildinizden dışarı çıktıysa acilen hastaneye gitmelisiniz.

Yok sadece cilt altında çıkıntı yapıyorsa, o bölgeyi koruyun, her ihtimale karşı üstüne bir gazlı bez vs. bantlayabilirsiniz. En kısa zamanda doktorunuzla irtibata geçin. Bunun anlamı acilen gece yarısı gidin demek değil. Ama, elektrod kablolarını yeniden sabitlemek için küçük bir ciltaltı cerrahi işlem yapılması gerekebilir.

Kablo o şekilde cildinize sürekli bastırırsa o bölgede cildi zayıflatıp kablonun ciltten çıkmasına neden olabilir.

Pilin işlevi konusunda endişelenmeyin. Elektrodlar pile vidalıdır, yerinden çıkmaz. Damar içine girdiği yerde de dikişlidir. Kolay kolay yerinden oynamaz. Sizin büyük olasılıkla elektrodun uzun kalan ve pil arkasına sıkıştırılan fazlalık kısmı bulunduğu yerden oynamıştır.

Sayfa 8 / 12 İlkİlk ... 456789101112 SonSon