Sayfa 7 / 12 İlkİlk ... 34567891011 ... SonSon
Toplam 179 mesajın 91-105 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    11:16
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar dün gece aranıza katıldım, CRT-D pil takıldı.
    Marka St.Jude Medical
    Model: QUADRA ASSURA MP CD3371-40QC.
    21.02. av nod ablasyon yapılacak ve tamamen kalp bu pille çalışmaya devam edecek.
    pil hakkında düşünceleriniz?
    ve tamamen pile bağmlı kalma sizce doğuru mudur.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    98
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

St. Jude köklü bir firmadır. Takılan cihazı inceledim. Biraz büyükçe ama kuadripolar elektrod kullanıyor ve oldukça iyi niteliklere sahip gibi duruyor.

AV node ablasyonu yapıldığında evet, pile bağımlı yaşayacaksınız ancak bu pillerin hata/arıza yapma olasılığı yok denecek kadar azdır. Genellikle sorun çıkarsa elektrodlardan çıkar. Firmanın sitesinde elektrodları için 6 kez azaltılmış yıpranma özelliğinden bahsediyor.

Diğer taraftan, AV ablasyonu size zorunlu olduğu için, yani tedavi amaçlı yapılıyor. Yapılan işlemi kaçağı olan bir elektrik hattının kesilerek yerine yeni bir kablo çekilmesi gibi düşünebilirsiniz. Eğer kaçak devam ederse sonunda yangına sebebiyet verebilir. Sizde de bu işlem yapılmazsa kalp yetmezliği ve ventrikül fibrilasyonu risklerini yaratabilir.

Büyük olasılıkla, sizin ablasyon öncesi pil fonksiyonlarınız, elektrodlarınızın durumu, stabilitesi vs. kontrol edilecek, ondan sonra ablasyon yapılacaktır. Doktorunuz oldukça temkinliymiş...

Geçmiş olsun ve piliniz hayırlı olsun.

Üye
    ttggccee Avatarı

Gerçek Adı
    Tuğçe
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:11
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim sol'da ICD var. Göğüs kemiğimin altı kısmından sağıma bağlantı kuruldu sağ tarafaımda da pil (DDDR) var.

Bende ICD + Pil var

Forum Moderatörü
    BuTcHeR Avatarı

Gerçek Adı
    Eyüp
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:13
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    0

Geçmiş olsun arkadaşım
    Tuğçe çift dikiş mübarek ))

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MeTePe;

Peki nekadar zaman sonra araba kullanabilirim.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    98
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

Pilin elektrodları stabilleştikten sonra, ki bu süre 1 ay civarındadır; araba kullanmanızda bana göre bir sakınca yok. Ama elbette bu soruyu kendi doktorunuza sormanız daha doğru olur. Sizin durumunuzu tam olarak değerlendirebilecek kişi odur.

Şimdi de araba kullanabilirsiniz, pil buna engel değil ama kaza, darbe vs. gibi riskleri almamakta fayda var. Daha elektrodların bulunduğu yere iyice kaynaması lazım.

Elektrodlar ilk yerleştirildiğinde belli ölçüm değerleri vardır. Bu değerler elektrodun temas ettiği yüzeye tam olarak yerleşmesiyle biraz farklılık gösterir. Bu süreçte dikkatli olmak lazım.

Pil takılı olan bir kişi günlük hayatta normal olarak yaptığı her şeyi yapabilir. Elbette, bunlara engel teşkil edecek altta yatan başka sorunlar yoksa!!! Cihazlar çevresel elektrik, manyetik akımlar vs. şu, bu, cep telefonu, bilgisayar vs. hiç bir şeyden kolay kolay etkilenmezler. Fiziksel etkinlikleri de sınırlamazlar. Ancak tamamen pile bağımlı, yani kalp ritmi pille düzenlenen kişilerde fiziksel aktiviteler ister istemez azalır. Çünkü pil, yeterli ritmi talebini tam olarak tespit edemeyebilir.

Sanıyorum sizin piliniz zaten kalbin kendi fizyolojik ritmini esas alacaktır. Yani kalp hızı probleminizin de olmayacağı düşüncesindeyim. Ama durumunuzu tam olarak bilmediğim için bu sadece bir tahminden ibaret.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anlayamadım bir şey var, gece gündüz dinlenmiş veya ürümek yemek yemek vs. nabız hep 92 çok nadir 91 veya 93 ama aşağısı yok.
    bildim kadaryla kal atış üst sınır 90 yapıldı ama kalp hep 92 çalışıyor, pilden önce digoxsin içince 65-70 idi nabız. ha sorarsanız pil takıldığından beri hiç çarpıntı olmadı.

ilave olarak: sol elektrod quartet 1458q
    sağ elektrod durata 7120 q-65

Elektrodlar quatropollar.
    Konu S&S tarafından değiştirilmiştir (29.01-2015 Saat 19:27 ).

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bugün kontrole gittim kalp hızı sabit 90 ayarlanmış ve VVİ mod ayarlanmış 21.02 AV NOD Ablasyon yapılana kadar öyle çalışacakmış. İCD mod devrede olmadığından dolayı Atrial Fibration devam ediyor.

Sormak istediğim bir sorum olacak: AV NODE Ablation olursam pile tam bağmlı olarak yaşayacam, peki 6-7 yıl sonra pil bitince değişmesi gerekecek ve bugünki şartlar olmaz ise (ücretsiz pil olmaz ise) ben bu pili alma gücüm olmaz ve kalp pilsiz çalışmazsa ben bittim demek.
    Ben CRT-D değişiminde komple alet ücreti mi vermem gerekir yok ise sadece CRT-D cihazın güç pilinin ücretini mi verecem ( Quatropolar CRT-D cihazlar çok pahalı diye biliyorum)

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    98
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

Merak etmeyin... Pil bittiğinde bir şekilde bu pili değiştirmenin bir yolu bulunur. Sosyal güvenceniz varsa sorun olmaz. Paranız varsa kendiniz ödersiniz, paranız yoksa sosyal yardımlaşma fonundan karşılanır. Ben daha parası yok diye pili değiştirilemeyen hiç kimse görmedim.

Pil bittiğinde sadece ana ünite değişir. Elektrodlar yerinde kalır. Ne yazık ki cihazın içini açıp bataryasını değiştirmek gibi bir imkan yoktur.

VVI pilin en temel çalışma şeklidir. Sadece sabit hızda kalbin çalışmasını sağlar. Buna bir çeşit "override" diyebiliriz. Böylelikle kalbinizin kafasına göre ritm değiştirmesinin önüne geçilmeye çalışılır. Ablasyon sonrasında dual mode kullanılacağını sanıyorum.

ICD modu dediğiniz şey Ventriküler taşikardi (fibrilasyon) içindir. Büyük olasılıkla bu fonksiyon açıktır. Bu özellik sadece kalp hızınız 200-250 gibi rakamlara çıktığında devreye girer.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ICD mod kapalı olduğunu pili programlayan doktor söyledi, kontrolde AF devam ettiğini söyledi.
    Ablasyondan sonra AF kalmayacakmış.
    ICD ve DDDR AV NODE ABLATİON sonrası açılacakmış. Kendimi robot gibi hissediyorum (normal mod, spor modu, uyku modu, araba kullanma modu vs. )

İnşallah 21.02'den sonra eski günlerime dönerim.

Cevaplarınız için teşekkürler.
    Herkese çok geçmiş olsun.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    98
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: S&S Mesajı Gör
    Kendimi robot gibi hissediyorum (normal mod, spor modu, uyku modu, araba kullanma modu vs. )
    O kadar kafanıza takmayın. İnsanlar da robottur zaten. Bahsi geçen fonksiyonların hepsi vücutta çeşitli algoritmalar tarafından yönetilen sistemlerdir. Kalp pili bu işlevleri taklit etmeye çalışır. Teknoloji geliştikçe bu işlevler daha iyi taklit edilebilmekte, hatta orijinalindeki eksiklikleri bile kapatabilmektedir.

Örneğin ICD fonksiyonu dediğiniz şey kalbin fibrilasyon halinde şok verilerek ritminin düzeltilmesidir. Eğer bir kaç dakika içinde müdahale edilmezse insan ölür. ICD olan kişide bu risk son derece düşüktür. Çünkü cihaz fibrilasyonu anında farkeder ve şok vererek müdahale eder. Normal bir insan herhangi bir nedenle (örneğin kalp krizi, ilaçlar, alerjik reaksiyon vs.) fibrilasyona girerse kalbin bunu durdurabilecek hiç bir mekanizması yoktur.

Belki de yakın bir gelecekte sırf önlem olsun diye sağlıklı insanlara bile ICD takılacak...

Bu arada şimdiden pilin bittiği zamanı düşünmüşsünüz. Büyük olasılıkla piliniz bittiğinde takılacak olan model şimdikinden çok daha gelişmiş özelliklere sahip olacaktır.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam birde sormak, istediğim normalde CRT-D pil üç telli oluyor, bana sadece sağ ve sol vertüküle tel takıldı, bunun nedeni ne olabilir. zanedersem üçüncü tel av noda bağlı oluyor oradan bilgi alıyor, bu tel av node ablation olacamdan dolayı mı takılmamıştır.
    Ben amelyat esnasında sordum, doktorlar cevap verdiler, fakat tam o anda'da pili cebe yerleştiriyorlardı ve o sırada biraz acı olduğundan dolayı pek anlayamadım.
    birde sormak istediğim av node ablation olunca sünüs düğümünden elektriği komple kesilince aritmium'da pilden mi çalışacak.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    98
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

Kronik atrial fibrilasyonunuz varsa 3. teli koymalarının (atrial elektrodun) pek anlamı yok.

Normal olarak konulan bir elektrod atriumu, biri ventrikülü, 3.cüsü ise atrial sinüsten girip kalbi dolaşarak diğer ventrikülü uyarır.

Atrial fonksiyonları düzgün çalışan bir kişide pil hem dinleme, hem uyarma fonsiyonunu yerine getirir. Yani normal ileti:

Atrial sinüs=>Atrium=>AV node=>Ventriküller şeklindedir.

Pil, atrial sinüs doğru çalışıyorsa, onu okuyup ardından ventrikülü uyarır.
    Atrial sinüs yavaşsa, önce atriumu, sonra ventrikülü uyarır.
    Yani normal ileti yollarını taklit eder.

Ancak; atrial fibrilasyon olması halinde atrial sinüs zaten dakikada 200-300 kez atım gönderiyor demektir. Yani pil bunu dinleyip dikkate alamaz. Atım hızı çok yüksek olduğu için kendisi de uyarı gönderemez. Bu tür durumlarda tek çare sinüs nodunun imha edilmesidir.

Sizin EPS detayınızı bilmiyorum ama galiba hem Atrial fibrilasyon, hem de AV node sorunlarınız var. Sizde temel olarak bu sorunları ortadan kaldırıp, kalp yetmezliğine yol açabilecek sol/sağ ventrikül ileti ve kasılma hatasının düzeltilmesi hedeflenmiş. Yani kalbin her iki yarısının senkronize çalışması amaçlanıyor. Burada atrial fonksiyonlar göz ardı edilebilir. Atrial kasılmalar sadece ventrikülleri doldurma işlevi görür ve çalışmaması tolere edilebilir bir kayıptır. Ventriküller sadece kan akımı/basıncı ile de yeterince dolabilir.

Atrial fonksiyonların olması elbette daha iyidir ama doktorunuzun belki de bununla ilgili kafasında başka çekinceleri/planları vardır. O kısmını bilemiyorum.

Bilmiyorum biraz teknik mi oldu ama umarım yeterince anlaşılır olmuştur.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet doğuru AF var, EPS henüz yapılmadı 21.02'de yapılması planlanıyor.
    Sizin dediğiniz gibi sinüs düğüm'de iptal olacak büyük olasılık.
    Açıklamar için teşekkürler.

Üye
    S&S Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    EPS AV NODE ABLASYON yapıldı 22.02.2015 ama halen vvi mode nabız 90 sabit bir ay daha devam edecek İCD aktif edildi.
    Fakat biraz baş dönmelerim oluyor, tekrar hastaneye gidecem gibi gözüküyor.
    Bu baş dönmeleri nedeni ne olabilir ?

Sayfa 7 / 12 İlkİlk ... 34567891011 ... SonSon