Sayfa 4 / 12 İlkİlk 12345678 ... SonSon
Toplam 180 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    07.12-2016
    Saat
    14:05
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Selammmm,Pazartesi sant ameliyatı oldum, dün eve çıktım. T4 omuruma T seklinde sant takmışlar sıvıyı karın zarına değil de omuriliğin dış zarına yönlendirmişler anladığım kadarıyla. Ameliyattan çıktım bacaklarımı hareket ettiriyorum aynı eskisi gibi ama göğüs hizasında ayak parmaklarıma kadar komple uyuşuk vücudumun alt kısmı. hafif Destek ile yürüyorum. kollarımı ise ensemdeki ameliyatın acımasında dolayı kaldirmakta zorlanıyorum canım acıyor. Uyuşukluk hissi çok can sıkıcı , umarım yakında gecer?

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    07.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Omurilik ameliyatından sonra bacaklarında uyusma karıncalanma olan var mı? Ne kadar sürede gecer? Kalıcı olma ihtimali var mı?

Üye
    iktisat70 Avatarı

Son Giriş
    09.04-2015
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Büyük geçmiş olsun.O uyuşukluklar zamanla geçecek.Vucut ameliyatla bir travma geçirmiş oluyor. Kendini toparlaması zamanla olacak.Sen şimdi büyük bir azim ve moralle rehabilitasyon çalışmalarına bir müddtet sonra başlamalısın.Henüz yeni ameliyat oldun ağrıların olacak.ağrıyor diye hareket ettirmemezlik etme.Tuvalet problemi varmı?Doktorlar kanunen ameliyatın nasıl yapıldığına dair bir rapor yazarlar.onun bir fotokopisini isteyin.Tekrar geçmioş olsun.

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    07.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sagol arkadasım, doğru diyorsun vücut travma geçirdi sinirler de hasar gördü haliyle..T4 omuruna sant takılmış ayrıca laminekomi yapılmış. Laminekomi sana da yapılmıştı galiba. Tuvalet problemim zaten vardı, TAK sonraya devam ediyorum, birşeyi değişmedi. Bacaklarda ağrı yok uyusma ve karıncalanma var. Ben kollarımı kaldıramıyorum ağrıdan. Fizik tedavi için haftaya konuşacağım doktorla, dikişlerim alınırken.

Üye
    iktisat70 Avatarı

Son Giriş
    09.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Nasılsınız?Neler yapıyorsunuz?

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    07.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam,
    Çok küçük gelişmelerle olsa da her gün daha iyiye gidiyorum çok şükür
    Fizik tedaviye başladım, 12 seans bitti, bundan sonra haftada 3 kez gideceğim. Bacak kaslarımda güçlenme olmuş! Ben de hissediyorum zaten, bir bacağımı sürüklüyordum zor da olsa biraz kaldırmaya başladım. Her gün egzersizlerimi yapıyorum (öğlen ve yatmadan önce) , fizik tedavi uzmanı mümkünse evime "tens+nmes" özelliği olan cihaz almamı önedi, onları araştırıyorum.
    Bacaklarımdaki uyuşmanın şiddeti azaldı seviyesi de diz altına kadar indi, tamamen geçmedi. Uyuşukluklara faydası olduğu için Lyrica isimli nöropatik ağrıya iyi gelen ilaca başladım (şu an minimum dozda). Ayrıca bacaklarımdaki istem dışı kasılmalar, tutukluk için yine en küçük dozda Liorosel başladım, dün itibarıyla.
    Ameliyattan dolayı kollarımı kaldırmakta zorlanıyordum, o gecti, rahat hareket ettirebiliyorum artık kollarımı.
    Hala bastonla yürüyorum tabii ki, yolum uzun ve zor bilyorum ama gayret ediyorum, inşallah ulaşabileceğim en iyi seviye getireceğim kas gücümü.
    BU arada epikrizi de aldım, ameliyatta T1-T4 arası açılıp T4 laminektomi yapılmış, yapışklık varmış o açılmış, T şeklinde shunt yerleştirilmiş ve büyük miktarda BOS (beyin omurilik sıvısı) boşaltılmış. 3 ay sonra MR cekilip shunt ın çalışıp çalışmadığı kontrol edilecek.

Üye
    iktisat70 Avatarı

Son Giriş
    09.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anlattıkların güzel , sevindirici şeyler.İnşallah hergün daha iyi olacaksın.Azimle yola devam.

Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    00:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok geçmiş olsun arkadaşlar. Bir türlü anlayamadığım bir meselem var: Syringomiyelide ne zaman ameliyata karar veriliyor yahu? Bende uzun yıllardan beri syringomiyeli var; az da olsa ilerlediğini hissediyorum. Doktorlar illa da daha kötüleşmesini mi bekliyorlar ameliyat için? Eğer ameliyat riskli diye tercih etmiyorlarsa, e ilerlediğinde sinirleri kurtarma imkanı zaten kalmayacak/ çok zor olacak?

Kötüleşmesini bekliyorlarsa sınır nedir? Bir doktor muhtemelen "senin anlayacağın şekilde söyleyeyim" havasıyla elindeki sigaranın ateşinin parmaklarını yaktığını hissetmediğin zaman, gibi bir örnek vermişti. Da sinirler bir sürü farklı belirtiyle tahrip olabilir ya...

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    07.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çekirdek,
    Ayağında veya kolunda uyuşmalar, kuvvet kaybı olduğunda ameliyata karar veriyorlar.
    Bir de benimki cok cok büyük, tüm omrilikte peşpeşe bir sçok syrinks var, en geniş yerinde çapı 1,5 cm ye yaklaşmış.
    Bu sebeple doktor şant ameliyatı önerdi.

Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sağol Landish, işte bende bir ara hani nörolojik bozukluk ilk başladığında titreme, istemsiz hareket olur ya, parmağımda ondan olmuştu. Gerek yok dediler. E, geçen yine oldu, bu sefer başka parmakta. Bakalım yine gideceğim bu sıra, yeni MR çektirdim. Yani, yıllardır ameliyata gerek yok deniyor; şapşal şapşal bekliyormuşuz gibi de düşünüyorum bazen.
    Bir de geçen raporumda gördüm, boyundaki syrinksler beyin sapında da syringobulbi denen bir şeye yol açmış, iyice gerildim.

Şunu da anlamıyorum. Fazla düz mantık bu ama: tamam, omurilik ameliyatı yapıyorlar da, yapılan şey tümör gibi sinirlerle iyice "muhattap" olarak yapılan bir işlem değil ki? "Suyu" dışarı taşıyorlar sonuçta. Yani, doktor gerçekten beceriksiz olmadığı sürece, hata yapma olasılığı düşük değil mi? Muhtemelen cehaletten böyle diyorum da, aklıma da takılıyor işte...

Bakalım, çok sağol tekrar.

Üye
    iktisat70 Avatarı

Son Giriş
    09.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ameliyatla omurilik kanalına şant yerleştirilmesi kolay bir iş değil.Diş çekmenin bile rizikosu var.Şant konulurken,şantın başlangiç kısmına gelen omur ,üstündeki omurdan aşağı doğru çekilir. Oluşan ufak aralıktan şant denilen boru iiçeri sokulmaya başlanır. Yavaş yavaş işlem devam eder.
    Omurilik kanalında milyonlarca sinir lifi var.Doktor bu işlem sırasında ne kadar dikkatli davranırsa davransın yine de sinirlere zarar verme ihtimali var. Doktorun tecrübesinin yanında şanş da önemli faktör.
    Ameliyat hastalığın ilerlemesini durdurmak için yapılıyor. Hiç bir kötü durum ortaya çıkmadan hastalığın durdurulduğu vakalar çok fazla. ameliyat sonrası ortaya çıkan bazı uzuvlardaki kötü durum ameliyat taravması olup ,rehabilitasyon çalışmaları ile düzelmektedir. Bu hastalık insanı öldürmez ama hayatını zorlaştırır. Zorluğu azaltmak için daima hareket.

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Üye
    cekirdek Avatarı

Son Giriş
    12.06-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anladım iktisat70, çok sağol. ("musluğa hortum takmıyorsun arkadaşım" diyorsun yani ). Umarım, dediğin gibi, durdurulur, ya da en iyisi ilerlemez. Bakalım, bu sefer ne diyecekler...
    Çok sağol; cümlemizin. Hepimize çok geçmiş olsun.

Üye
    iktisat70 Avatarı

Son Giriş
    09.04-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Nasılsın? Selam

Üye
    Landish Avatarı

Son Giriş
    07.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba arkadaşlar, uzun süre olmuş durum hakkında güncelleme yapmayalı
    şant ameliyatından 3 ay geçince şant takılan bölgeye MR cektirdim ve sonuc ümit edilenden daha iyi çıktı çok şükür Syrinks'in genişliği çok önemli miktarda azalmış, spinal kordun şekli de düzelmiş. Asıl netice ameliyattan 1 yıl sonra çekilen MRda belli olacakmış, Haziran 2014'te yani.
    Bana olan etkilerine gelirsek, ayaklarımdaki uyuşukluk - hissizlik hala devam ediyor, ameliyat olalı 5 ay oldu. Haftada 5 gün olmak üzere egzersizlerime devam ediyorum ama maalesef hayal ettiğim kondisyona ulaşamadım - hala baston kullanıyorum

Ameliyattan önce elimin iki parmağında uyuşukluk vardı, o geçti.

Buna da çok şükür, bu ameliyatın asıl maksadı zaten durumumun kötüleşmesini önlemekti.

Üye
    Salavatının Avatarı

Son Giriş
    26.05-2014
    Saat
    07:58
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba arkadaşlar. Öncelikle herkese geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum.Ben bir hafta önce şiddetli olmayan bir baş ağrısı nedeniyle nöroloğa gittim ve mr istedi.Netice olarak c4-c7 arasında yaklaşık 8,5cm kalınlığında bir syrinx olduğu çıktı.Ancak ben de hiç bir belirti yok baş ağrısı dışında. Ama ben yine de internette baya bir araştırma yaptım bu konu hakkında.Hem hastalık hem de doktor olarak. Buraya da yazma nedenim ise size bu doktoru önermektir aslında.Doktorun ismi : Mehmet Serdar Alp. Ankara Güven Hastanesinde çalışıyor.Ben bugün muayene oldum ve çok memlun kaldım, eğer ameliyat olursam kesinlikle bu cerraha olmayı düşünüyorum.Amerika'da tıp eğitimi almış ve ABD de en ünlü hastanelerde çalışmış. Ve uzmanlık alanı da omirilik sadece.Siringomeyeliden 100 e yakın hastayı amelyat ettiğini söyledi bana. Bilirsiniz ki bu operasyonda tecrübe çok önemli. Ve o shant ile ameliyat yöntemini bulan ve tıp literatürüne kazandıran kişi de bu doktorun arkadaşı imiş. Ama kendisi bu yöntemi pek tavsiye etmedi benim için.Onun dışında iletişimi o kadar iyi ki ve bir o kadar da güven veriyor. Arkadaşlar eğer amelyat olmayı düşünenler var ise bu doktora kesin bir muayene olmasını tavsiye ederim. Yine de karar sizin tabii ki. Hepinize tekrar geçmiş olsun arkadaşlar umarım her şey gönlünüzde olur.

Sayfa 4 / 12 İlkİlk 12345678 ... SonSon