Sayfa 5 / 12 İlkİlk 123456789 ... SonSon
Toplam 168 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tuğbatuğba Avatarı

Son Giriş
    05.09-2013
    Saat
    22:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba yaklaşık bir ay once chron hastası oldugumu ögrendim bi suru test falan yaptılar
    cok korkuyorum hastalık ıle cok sey okudum cok kotu seyler yazıyor
    suan salofalk dıye bi ilac kullanıyorum iyi geldi
    doktorum ameliyat uzakta dedi moralim cok bozulmus durumda
    halen ögrenciyim yasamımı cok etkiliyor ne yapacagımı bilmiyorum

Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    16.01-2017
    Saat
    00:28
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sayın tugbatugba;

üzüntü ve stres hastalığımızı tetikleyen duygulardır.şuanda ilaç kullanmak ve moralini yüksek tutmak dışında yapabileceğin birşey yok.sanırım hastalığın ilk evresindesin.çok ciddiye al sakın ilaçlarını aksatma.uzun süre uyku remisyon döneminde kalırsın inşallah.

Üye
    Nihobero Avatarı

Son Giriş
    16.12-2013
    Saat
    22:01
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tuğbatuğba bende bu hastalığı ilk öğrendiğimde çok moralim bozulmuştu hatta internet sitelerinde yazılanları okuyunca 1 yıla kalmaz ölürüm diye düşünüyordum ama öyle birşey yok ben ilaçlarımı günü gününe hatta saati saatine alıyorum ve allaha şükür şuan için bir sorunum yok sana verilen ilaçların aynısı bana da verildi ve İzmirde Ege Üniversitesinde Ulus Salih Akarca adında bir profesörün olduğunu ve bu konuda Türkiyede ilk 10'a girdiğini duydum hemen 23 Eylül e randevu aldım ve o günü beklemeye başlıyorum bir çok kişiyi iptan aldığını duydum ve kesinlikle gidilmesi gereken bir doktor diye düşünüyorum eğer imkanın varsa git derim ve sakın moralini bozma bu hastalık ile ilgili....

Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    16.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ben de ulus hocanın hastasıyım hayatımda böyle bir doktor görmedim.bukadar iyi niyetli mesleğine bağlı birine az rastlanır.telefon ile yada maille bile cevap verebiliyor.okadar yoğunluğunun arasında zaman ayırmasına şaşırıyorum açıkçası.beni ayağa kaldıran kişidir kendisi.Allah ondan razı olsun

Üye
    Uludağ gömlek Avatarı

Son Giriş
    10.01-2014
    Saat
    23:27
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Eve ben 14 senedir crohn hastalığım var askerlikten muaf oldum 2022 den özürlü aylığı alıyorum. %50 oranında raporluyum. Kolostomi kullanıyorum

Üye
    tanercan Avatarı

Son Giriş
    26.05-2014
    Saat
    11:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tuğbatuğba;

Merhaba. Çok geçmiş olsun. Daha yolun başındasın ama hiç birşey seni umutsuzluğa düşürmesin, moralini yüksek tut lütfen. Sana belki bir faydası dokunur, İş yerinde bir arkadaşım bu hastalığa yakalandı onun yakalanma sebebi Bağışıklık sisteminde meydana gelen hasarlar bu hastalığa yakalanma riskini arttırması olabilir miş. O şimdi fitoterapi uzmanı bir doktor tarafından takip ediliyor ve ona probiyotik takviyesine başlamışlar. Sende istersen doktoruna danış ve probiyotik tedavisine başla...Arkadaşımın doktoru İstanbul'da... Tekrar çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim.

Üye
    Ecehan Avatarı

Son Giriş
    20.12-2013
    Saat
    23:12
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İstanbuldaki doktorun adını yazabilirmisiniz lütfen

Üye
    sultanben Avatarı

Son Giriş
    02.01-2014
    Saat
    22:54
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar ben 1 buçuk yıldır crohn hastasıyım 1 yıl önce ameliyat oldum artı ülseraktifkolitte var ama bunlar tesadüfen çıktı ortaya yani hiç bi belirti olmadı bu atak yada alevlenme nasıl bişiy bi anlatırsanız oluyoda benmi farketmiyorum acaba

Üye
    nnk1981 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmi
    Son Giriş
    16.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

sayın sultanben;

günde birden fazla kez büyük tuvalete çıkıyorsanız dışkınızda kan varsa karın ağrısı ishal oluuyorsa bunlar aktif dönemin en çok görülen belirtileridir

Üye
    tanercan Avatarı

Son Giriş
    26.05-2014
    Saat
    11:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ecehan;

Merhaba. İstanbul'daki doktorun ismi Dr. Ümit Aktaş. Sitesine girip detaylı bilgileri öğrenbilirsin.
    http://www.umitaktas.com/?k=/eurl.ax...8f7fc00a35b2a/

Üye
    mâNâ Avatarı

Gerçek Adı
    mÂnÂ
    Son Giriş
    08.02-2014
    Saat
    19:56
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

arkadaşlar merhaba.öncelikle herkese geçmiş olsun.bende crohn hastasıyım.2,5 yıl önce ameliyat oldum ince bağırsaktan 41 cm kesildi ve 3 tane ur benzeri parça alındı.ameliyat sonrası doktorum crohn hastası olduğumu ve tedaviye başlamam gerektiğini söyledi.ben hâlâ başlayamadım.neden derseniz bakmam gereken 71 yaşında bir annem,2 çocuğum var .Allahtan oğlum askerden 5 ay önce geldi bana maddi çok olamasa da manevi olarak destek olmaya çalışıyor ve annem alzheimere doğru gidiyor.bugün araştırırken gördüm ki stres zararlı deniyor.ben bu durumda nasıl stresten uzak kalabilirim?
    dün gece yine aynı karın ağrılarını yaşayınca korkup bugün araştırırken bu formu buldum.belki en azından dertleşip beni anlayabileceğinizi düşündüm.kimseyle konuşamamak bunu ve insanların senden kaçması kötü...

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mâNâ;

Gecmis olsun..

Anlasilan , Crohn oldugunuzu bilmiyordunuz ve ameliyata alindiniz. Cerrahi sonrasi patalojide "Crohn " oldugunuz anlasildi.

Cerrahi sonrasi da hastaligin nuks etmesi mumkun oldugundan idame tedavisi almaniz gerekiyordu. Bunu yapmamissiniz.
    Henuz cok gec sayilmaz , konusunda uzman Gastroentroloji uzmani bulup tedaviye baslayin.

Stres her canliya zarar. Fakat kronik suregen hastaliklarda cok daha fazla zarar veriyor. Crohn da stres bilimsel olarak zarari ispat edilmese de kesinlikle hastaligi tetikliyor.

Crohn hastaligi kisiden kisiye degisir. Cok agir yasayan da var , cok hafif yasayan da. Endiselenmeyin ,, hastalikla mucadele icin hastaligi tanimak sart.

Yine bilimsel olarak ispat edilmese de diyetin bizim hastalikda yeri buyuk. Size dokunan yiyeceklerden uzak durun.

Merak ettiginiz sorulari yazin lutfen. Yardimci olmaya calisiriz.

NOT : Her karin agrisi Crohn aktif demek degildir. yediginiz 1 yemek , soguklar vb. karin agrisi yapar.. Crohn aktiflesti demek icin , gunlerce suren , gunde cok sayida WC ihtiyaci duymak vb. gerekir. Struktur gelisen Crohn hastalarinda WC sayisi artmaz . Bunu anlamak icinde doktora gidip kolonoskopi cektirmek yada elle muyene olup ele gelen kitle varmi diye bakirmak gerekir.

Zaman gecirmeden konusunda uzman Gastro doktoru bulmanizi oneririm.

Üye
    mâNâ Avatarı

Gerçek Adı
    mÂnÂ
    Son Giriş
    08.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

sesene çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı.evet ameliyat öncesi hastalığımı bilmiyordum.sonrası da doktorum bana gastroentroloji uzmanı önerdi ama ben vakit ayırıp gitmedim.dediğim gibi yaşlı bir annem var ve çalışıyorum da.öncelik annem oldu hep,işten de izin almak sıkıntı olunca erteledim.hatta umursamadım.ama bu ağrılar kendime getirdi beni.en kısa zamanda gastroentroloji doktoruna gitmeye çalışacağım.ama şunu sormak istiyorum.dokunan yiyeceklerden kastınız ne? mesela ben ızgara ürünler yemem,kırmızı et yemem.yağlı ve kızartma yiyecekler ve acı asla yemem.içki kullanmıyorum.sigara bırakmıştım ama şimdi günde 2-3 tane içiyorum.asitli içecekler içmem.bunlar benim yıllardır yaptığım şeyler.bana dokunan ne tür yiyecekler var bilmiyorum....bu konuda bilgi verir misiniz? teşekkürler

Sesene,sizin önerilerinizden sonra araştırdım.ancak gasto bölümü icin doğrudan randevu alınamıyor.ilgili doktor sizi yönlendirecek diyor.önce dahiliyede muayene olup yönlendirmesine göre mi gastro doktoru takibine giriliyor?Bir de bana iyi bir gastro doktoru öneriniz var mı?devlet hastanesi olursa daha iyi olur.Özelde olabilir,iyi bir doktor öneriniz varsa...Teşekkür ederim

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mâNâ;

İltihabi Bagirsak Hastaliklarinda (IBH) , diyetin yeri buyuk. Diyet yaparken fix 1 diyetten soz edemiyoruz. Burda genel ilke , hangi yiyecek size dokunuyorsa onu yememek uzerinedir. Genel de SUT ve SUT urunlerine karsi toleransimiz zayiftir. Zati normal 1 insanin bile dikkat etmesi gereken seylere beslenme adina dikkat ettiginize gore (asitli icecekler , alkol vb.) dogru yoldasiniz.

Crohn hastaligi aktif ve remisyonla seyreden kronik hastalikdir. Vucut 1 sebeple kendi hucrelerine saldiriyor. Yine nedeni bilinmeyen 1 sekilde saldiriyi durduruyor. Siz bunca yildir yarim yada tam remisyon yasadiginiza gore sanslisiniz. Acikcasi ben tam remisyon hic yasamadim (tedavilerimi hic aksatmama ragmen). Tedavi olurken bile hastalik ilerledi (ilerlemesi yavaslatiliyor ilaclarla tam kur tedaviden soz etmiyoruz).

Yan dal uzmanlik icin dogrudan randevu alamiyorsunuz. Romotoloji - Gastroentroloji - nefroloji gibi. Oncelikle ilgili ihtisas doktoruna gidip , sizi o sevk etmesi gerekir. Malesef dunyda ve ulkemizde yan dal ihtisas doktor sayisi kisitli.

Size doktor oneremem. Hangi sehirde yasadiginizi bilmiyorum. Bilsemde o sehirde hangi doktor IBH de basarili bilemem. Siz sehrinizi yazin sayet bildigim sehir ve doktor varsa oneririm.

Bu arada.. facebook da grubumuz var. Guncel tedaviler ve hastadaslarin pratikleri paylasiliyor. Faydali olacagini dusunuyorum.

Facebook da hesabiniz varsa https://www.facebook.com/groups/158006677670890/

gruba katilabilirsiniz.

Üye
    mâNâ Avatarı

Gerçek Adı
    mÂnÂ
    Son Giriş
    08.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    6

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sesene,sizi çok meşgul ettiğim için özür dilerim.inanın bu hastalığın bu kadar ciddi olduğunu dahi bilmiyordum.o gün karın ağrısı yaşayıp telaşlanınca aklıma araştırmak geldi.dediğininz gibi ben şanslıymışım ki bugüne dek hiç kendini belli etmedi.ama burda okuduklarımdan sonra ciddiye almam gerektiğini anladım.bu da hem sitenin hem de sizin detaylı bilgilerinizle oldu.ben İstanbulda avrupa yakasında yaşıyorum.bu yakada öneriniz var mı?emeğiniz için teşekkürler şimdiden.

Sayfa 5 / 12 İlkİlk 123456789 ... SonSon