Sayfa 2 / 12 İlkİlk 123456 ... SonSon
Toplam 168 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ekö Avatarı

Son Giriş
    26.01-2013
    Saat
    21:29
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    tesekkur ederim verdiginiz bilgi icin arastiracagim biz hastaligin baslangicinda budenofalk ile basladik 3ay kullandiktan sonra pentasaya gecti domtorumuz ancak soyledigine gore pentasa iyi gelmedi ve o yuzden hastalik alevlendi hastaneden ciktiktan sonra orada kullandiklari ilaclarla devam ettiriyor suan onlarda soyle prednol gunluk 40mg, cipro, flagly, antepsin surup ve pantpas insallah bu surecin sonunda remisyona girer.

b&n;
    atak dönemdeydik hastalik bayag alevlenmis doktorumuza gittik ve hastaneye yatmamizin iyi olucagini soyledi crp degeriyle takip ediyorlar oda 92ye cikmisti taburcu oldugumuzda 31e dustu 5gun kaldik hastanede ilacla tedavi evden devam ediyor suan nisanlimda hastalandiktan sonra 15kilo kadar verdi simdi kilo alsin diyede ugrasiyoruz

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Imuran baslanmadimi ?

Immuran baslanmadi ise hastalik cok fazla yeri tutmadi demektir ki buna sevinebilirsiniz.

Yani, hafif yada orta hafif siddetinde. Umarim hep bu sekilde kalir.

Kortizon 40mg olmasi nisanlinizin kilosunun yerinde oldugunu gosteriyor. Cipro ve flagyl antibiyotiktir ve en fazla 15 gun icinde o ilaclar kesilecektir.

pentesa aslinda ileocekal tutulumda iyidir. Uzun salinimli oldugundan bagirsakda emilmeye baslar. Falk grubuna ait olanlar (Salofalk gibi) agizda emilmeye basladigindan Incebagirsak tutulumunda pek kullanilmaz.

Hastaligi kontrolde tutarsaniz olasi komplikasyonlari da simdiden kotrole almis olursunuz (Uveit + Artrit vd.)

Tekrar gecmis olsun. 1 sure sonra hastalikla yasamaya alisacak. Yasam kalitesi ne kadar bozulur bunu simdiden bilemeyiz. hastaligin aktivitesi ve komplikasyonlari belirleyici olacak.

Üye
    b&n Avatarı

Son Giriş
    05.09-2012
    Saat
    11:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merak etmeyin o kiloları alır tekrardan.Ben ameliyattan sonra salofalk imuran flagly alitroq içtim.Alitroq mama onlartın sayesinde ben hem eski kiloma kavuştum hemde barsaklarım düzenli çalışıyor.

Üye
    ekö Avatarı

Son Giriş
    26.01-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aslinda asiri zayif degil suanda ama eski halini bilenler onu cok zayif goruyor kolonoskopi raporunda orta-hafif siddet yaziyor dediginiz ilaci hic kullanmadi sadece ekstra demir hapi mide koruyucu folik asit icin ilac kullanmisti insallah bu kadarla kalir ve daha ilerlemez cunku bizde karnim agriyo dedigi an panik basliyor he bide su varki cok sukur karin agrisi olup atak gecirmesine ragmen gunde 1yada 2kez tuvalete cikiyor

Üye
    b&n Avatarı

Son Giriş
    05.09-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yok ben 10 kezden fazla lavaboya gidiyordum.Benimde karın ağrım olunca annemler daha çok panik oluyorlar.Bende dem,ir eksikliğim için ilaç kullandım.İnşallah sizinki daha fazla ilerlemez.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ah 1 de ben kilo alabilsem.. 45 kg den 49 kg ciktim (sagolsun kortizon) 51 ile 53 arasi dolaniyorum.

Tabi benim durumumla nisanliniz 1 degil. Bendeki cok siddetli (daralma 38cm uzunlugunda), ulserler, granulom , divertikul ne ararsan var bagirsakda. Ulserlerde ciddi azalis var (Ileocekal dekiler haric).

1 sekilde yasamaya alistik.

Kemik agrilarima 1 cozum bulsalar baska 1 sey istemem.

Üye
    ekö Avatarı

Son Giriş
    26.01-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Allah herkesin yardimcisi olsun acil sifa versin insallah umarim birgün kesin tedavisi bulunur

Üye
    b&n Avatarı

Son Giriş
    05.09-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benimde kemik ağrılarım çok fazlayıdı, allahtan şimdi yok.Amin allah herkesin yardımcısı olsun.Bunada şükür ediyorum, benden daha kötü olan insanlar var.Her zaman iyi düşünün, ilaç içerken bile offflamayın lütfen sağlığınız için ne yapılması gerekiyorsa yapın arkadaşlat.

Üye
    ekö Avatarı

Son Giriş
    26.01-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba nisanlima imuranada baslandi yaklasik 2aydir kullaniyor prednolle birlikte doktorundan edinebildigimiz bilgi suan remisyonda ama ilaclara cevap vermiyomus baska bi ilaca basliyacakmis kilo aldi oldukca yada sislik:s morali bozuk psikologa gidiyor oda bir ilac verdi onu kullaniyor yalniz bunlarin yaninda sigara ve alkol kullanimi var doktoruyla ne beni nede ailesini gorusturuyo tek basina gidiyo her kontrole bizi bayag zorluyo acikcasi ilaclara yanit alamamasi moralimi cok bozuyor heran birsey olucak korkusuyla yasiyorum;(((

Üye
    pınarcyelan Avatarı

Gerçek Adı
    pınar ceylan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Korkma senin korkman nişanlının moralini bozar.Bak diyorsun ki bu hastalık stresle alakalı.Evet stres önemli bir faktör sigara ve içki de tabi fazla olmamak kaydıyla rahatlatıyor bizi.Bende akşam yatmadan önce şarap içiyorum mesela sırf rahat uyumak için.İmurana başlandı ise benim kanaatim biraz sabreder ve düzenli kullanırsa çok faydasını görecektir.Atakları azalacaktır.Fakat uzun kullanımlarda eklem yerlerinde ağrılar oluşacak.Bende öyle oldu tam 7 yıl sonunda kestiler çene ve diş yapımda bile bozukluk oluşturdu.Sen içini ferah tut ki nişanlında her zaman onun yanında olduğunu bilsin.Umarım uzun yıllar aynı hassasiyetle hep yanında olursun.

Üye
    ekö Avatarı

Son Giriş
    26.01-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok teşekkür ederim, moral verdin gerçekten. bn onun için endişeleniyorum bunuda cok belli ediyorum elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum ama aksine o etrafındakilere moral veriyor. gecen haziranda atak gecirdi 5gun hastanede kaldı, cıktıktan bir süre snr bi sabah bacaklarından bir sorun yasadı doktorumuz o zmn imurana başladı yarın kontrolümüz var kortizonu bırakmaya çalışıyoruz yavaş yavaş inşallah herşey yolunda gider ve İnşallah bir ömür mutlu saglıklı huzurlu bî yaşam süreriz Allah herkese şifa versin çok geçmiş olsun

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kaygilanmamaniz gerektigini cok eski threat de soylemistik. Crohn 'la yasamak zor . Ama imkansiz degil. Bu yazilari yazan ben de Crohn hastasiyim. Acikcasi yasamim cok kolay gecmiyor , 2 yil hic calisamadim. 10 aydir calisma yasamina geri dondum (tabi masa basi is)..

Crohn olup , agir islerde calisan da gordum , evden disari cikamayan da. Bu 1 az hastanin dikkati, hekimin kalitesi ve takibi ile ilgili olmakla beraber , hastaligi mumkun oldugunca uzun sure remisyonda tutmakdan geciyor.

Crohn aktifken cok kisa surede , fazlasi ile sekal (hasar) birakabiliyor. 1 aylik agir aktiflik donemimde nerdeyse kalcamdaki eklem acikligi kapandi. Ankilozan Spondilit hastasi etti. Daha onceki uyarilarimi lutfen dikkate alin. Crohn'un en kotu komplikasyonu (baska ca komplikasyonlari da var Uveit gibi), kemiklere verdigi tahribat. O zaman ortapedik hastaliklarda basliyor. Daha kotu senaryo sakat kalmasi.

Bu nedenle ; Yasamina cok dikkat etmeli . Uyku , istirahat , diyet , ilaclar bunlar onemli. Hastaligini yasamin merkezkezina koymadan AMAAA hasta oldugunu da unutmadan gunluk hayata devam edebilir.

Crohn hastalari ; herkes gibi , calisir, evlenir ve yasamlarini surdururler.

Üye
    ekö Avatarı

Son Giriş
    26.01-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

insan yinede teleşlanıyor her ne kadar ona belli etmemeye çalışsakda. nişanlım 25yaşında 1yıl olmadı teşhis konalı normalde geçtiğimiz yaz askere gidecekti ancak ertelediler bizdeki sorun hasta olduğunu kabul etmeden yaşıyor hayatını yada bize öyle göstermeye çalışıyor.doktorunu çok seviyor ilişkileri çok iyi biz başka doktorlara götürüp fikir almak istesekte kabul etmiyor ilk doktorumuzda takılı kaldık şuan bu ne kdr doğru bilemiyoruz. ımuran ve prednol kullanıyordu 1hafta önce bir test yaparak prednolü kesti testte kortizol seviyesi çok düşükmüş prednol yerine deltacortril diye bir ilaca başladı nişanlımın söylediği prednolü kesince kemik ağrıları olmaya başladı belkide alakalı değil bilemiyoruz doktorumuz şuan kongrede bir kaç güne gidicez tekrardan kontrole bu arada birde psikiyatriste gidiyoruz oda bir ilaç veriyor birde biz kefir kudret narı gbi bitkilerle zorlada olsa desteklemeye çalışıyoruz Allah daha büyük dert hastalık kimseye vermesin herkesin yardımcısı olsun inş

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hastaligini yoksayarak yasamasi dogru degil. Bu cumleleri siz degil o okusun. Gel 1 Crohn hastasi arkadas senin icin 1 seyler yaziyor de ve o okusun. Doktorunu sevmesi guzel , sayet doktoru Crohn konusunda uzmansa neden baska doktor arama geregi duydunuz ki. ?. Immuran surekli kullanacagi ilac (5 yildan sonra onuda kullanamiyacak). Prednol (kortizon) tedavi edici ilac degildir (Ana ilac degildir). Dolayisi ile yangi sonunce zati kesilir. Fakat , vucuttaki kortisol hormon seviyesinin dusuk olmasindan dolayi deltracortil baslanmasina anlama veremedim , cunki Deltracortil de Prednisol etken maddedir. ha hasan ha kel hasan. Bitkisel tedavide destek amacli kefir kullanmaniz cok onemli. Bagirsak florasinin tamiri icin gerekli Probiyotik ve prebiyotikleri icerir.

Unutmadan : Kortizon kullanirken Kalsiyum acigi olusmasi konusunda uyarmistim.Kemik agrilarinin izahi bu olabilir. Kalsiyum + D vitamini ve egzersiz yapsin . (hafif egzersiz ).

Üye
    S&D Avatarı

Son Giriş
    31.05-2013
    Saat
    16:29
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar 8 yıllık crohn hastasıyım.Bir çok evresini geçirdim iyileşiyorum sanırken en aktif dönemlerini meğer yeni yaşamaya başlamışım.İstanbulda anadolu yakasında olan doktorlar hakkında bilgi almak istiyorum..Galiba doktorumu değiştirmem lazım.Bu konuda yardımcı olunursa sevinirim.....

Sayfa 2 / 12 İlkİlk 123456 ... SonSon