Sayfa 11 / 12 İlkİlk ... 789101112 SonSon
Toplam 168 mesajın 151-165 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    berre07 Avatarı

Son Giriş
    04.12-2016
    Saat
    14:40
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Herkese Merhaba ;

03-01-1996 Tarihinden bu yana chron hastasıyım,İbni Sina Hastanesi,Numune Hastanesi,Yüksek İhtisas Hastanesi,Cebeci Tıp Fakültesi,Bayındır Tıp Merkezi,Memorial hastaneleri

Sonuç 11 Ameliyat

Sene 2007 bir karar verdim kendimce,ağrılarım eksilmiyor,ishal bitmiyor,ateş düşmüyor ve tüm ilaçları kestim İbni Sina Hastanesinde zorla evet zorla terminal ileum u almaları için ameliyat oldum almadılar ama başka yapılanmlaar yaptılar ve bir daha ilaç kullanmadım.

İyileşmedim ishalim devam ediyor,diyet uygulamıyorum,sigara içiyorum,arada bir atak geçiriyorum ama düşünmüyorum artık ben varsam oda var ben yoksam oda olmayacak bırakın chron düşünsün.

Stress sıkıntı en büyük düşman tetikçiler yani çokta takmayın,en azından elimiz ayağımız tutuyor.

Salofalk , budenafalk , imuran , prednol yan etkileri zaten bitiriyor.

Kafanızda bitirin.

Evlendim 1 yaşında kızım var genetik olmadığı kesin eşimde kızımda sorun yok.

Rapor konusuna gelince sade chron hastalığı için vergi dairesine gittim,hastaneye sevk ettiler ve yüzde 50 sürekli engelli raporu aldım.

Hepinize geçmiş olsun ama emin olun geldiğimiz yer belli gideceğimiz yer de hayatın tadını çıkarmaya bakın kendinize psikoloji baskı yapmayın.

Üye
    Mupina Avatarı

Gerçek Adı
    Emre
    Son Giriş
    30.10-2016
    Saat
    18:24
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Belki yazılarımı okumuşsunuzdur ama genede tekrar ediyim. Sizi çelişkide bırakmak istemem ama bana ilk ameliyatta apandisit dediler sonraki diğer 3 ameliyatta bağrsak kuruması iltihaplanması vs dediler. Toplamda 4 ameliyat oldum. En son geçen sene benimde karnıma ağrı girdi ağzımda yemek borusunda yaralar çıktı sonra yatırdılar hastaneye kortizon verildi. Doktor öz geçmişimi görünce şaşırdı bu ameliyatlara gerek yoktu dedi senin hastalığın Crohn dedi çıktı. Ben kime inanıyım Allah aşkına bide bana söyleyin 😊

Üye
    zuhal91 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2016
    Saat
    20:56
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaslar Ankara üniversitesi Cebeci hastanesinde profesör doktor Mehmet Bektaş a gittim.Adam immün sistemde bozukluk var, senin crohn bu kadar agır gecmemeli dedi.Saydıgı belirtiler bende var ve internetten de arastırdım yüksek ihtimal bi immün yetmezlik var.Hatta bu immün yetmezlikten dolayı crohn oldugumu düsünüyorum.Belki crohnun tamamen cözümü olmaz ama immün yetmezlik cözülebilir ve biraz rahatlarım.Crohnla yasamayı ögrendim ama Baskentteki doktorlarımın sikayetlerim için verdigimiz ilaçlardan dolayı deyip durması beni delirtiyor cünkü ben ilaçları kullanmadan önce de sık enfeksiyonlar geciriyordum.Hatta 9 yasındayken atesim aylarca düşmedi, doktorlar bilinmeyen bi hastalıgın var dedi en son bi doktor bademcigimi aldı ve 18 yasıma kadar bi grip bile olmadım.18 yasıma bastım, lenflerim sisti ve lenf bezlerimin oldugu bölgelerde agır yaralarım oldu.Kimin crohn hastalıgının başlangıcı böyle oldu?Son olarak kararım Ankaraya gidip immün sistemimle alakalı testleri yaptırcam, ameliyat falan derse beni yatırmak zordur zaten o kolay degil.Aranızda bu Mehmet Bektaş ı tanıyan duyan varsa bana birşey desin lütfen.En azından bi profil olusturayım kafamda

Üye
    Srhteem Avatarı

Son Giriş
    27.11-2016
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    Yozgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mrb arkadaşlar iki ay önce chron hastası olduğumu öğrendim. Doktor konusunda yardımcı olabilirmisiniz? Bu konuda sizce en iyi doktor kimdir ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Üye
    hichephic Avatarı

Son Giriş
    11.11-2016
    Saat
    12:49
    Yaşadığı Yer
    Elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle geçmiş olsun crohnla yasamak zor hastalığın yan etkileriyle değil kendimizi çaresiz hissetmekle yasamak zor sonuçta crohn bağırsağımızın bir yerinde yapışmış duruyor. belki aylarca bize bir etkisi olmayacak ama biz internetteki bilgileri okudukça bizi bekleyen kötü günleri şimdiden yaşıyoruz ve şimdiden yarın için bugünü mahvediyoruz. belki de crohn hep aynı kalacak hiç ilerlemeyecek ama korkuyoruz kızıyoruz ya olursa ben ne yapacağım ilaç dozları artarsa şimdiki ilaçların yan etkileri bile insanı bitirirken ne olacak gibi düşünceler. hep iyimser olmak iyi değildir çok araştırmakta bizi daha da yanlışa götürüyor. bence bir doktor sana crohnsun diyorsa doğrudur ilaçları düzenli kullanmalısın ve doktorun sana güven veriyorsa farklı bir doktor arama aklını karıştırmaktan başka bir şeye yaramaz ilaçları içelim ve kaderimize razı olalım işte dünyanın sonu değil sonuçta bir şekilde herkes crohnla tanıştı. Srhteem yozgatta özel hastanelerden birini dene yoksa Ankara yakın sonuçta büyük sehir crohn hastalarının sayısı fazladır daha tecrübeli bir doktor bulabilirsin. zuhal hanımın yazdığı doktor Mehmet Bektaş ı deneyebilirsiniz Malatya'da Murat Aladağ var psikolojinizi kesinlikle düzeltir

Üye
    Srhteem Avatarı

Son Giriş
    27.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yozgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@hichephic

Öncellikle ilginizden dolayı tşk ediyorum.Araştırma yapmamın sebebi şuanki doktorumun kesin olarak Chron teşisi koyamaması. Ankarada Prf İbrahim Doğan hocanın hastasıyım bana senin yaran çok küçük chron olmayabilir ama %90 chron diyor. 1,5 aydır Pendasa ve Budenofalk kullanıyrum günde 3 defa ama halen karnımın sağ tarafındaki ağrı geçmedi 2 gün iyiyim 2 gün ağrım var. Ağrılar canımı sıkmaya başladı acaba doğru teşhis konulamadı mı diye şüpelerim var belkide bu hastalık böyle ilaç kullansamda ağrım olacak bilmiyorum ama hoca 1. ay sonunda ağrım geçmediği için budenofalka başlattı yani kısacası hocadan memnunum ama doğru tedavi gördüğümden emin olmak istiyorum.

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Crohn'u taklit eden başkaca hastalıklar var.. Non Steroid ilaç kullanımı , enfeksiyon , Çölyak , Tüberkiloz vb.. Crohn tanısı için çok kesin patalojik değişimler yoksa , diğer hastalıkları ekarte etmesi gerekiyor ki hekim bunu zati yapıyordur.. Kolonoskopi + pataloji ve tahlil sonuçlarınızı yollarsanız fikir verebiliriz. Biz hastayız , hekim değil.. Kesin tanı koyacak ve tedavi edecek olan doktorunuzdur.. Vereceğimiz bilgiler , yaşadıklarımızdan edindiğimiz fikirlerdir. Bu meyanda dikkate almalısınız..

Üye
    davetsiz Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:30
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

crohn dediğiniz hastalık ülseratif kolit mi oluyor acaba

Üye
    sesene Avatarı

Gerçek Adı
    Selim ERDEM
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    09:47
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: davetsiz Mesajı Gör
    crohn dediğiniz hastalık ülseratif kolit mi oluyor acaba
    Hayır. Crohn ayrı ÜK ayrı hastalıklar.. Patalojik olarak benzer yönleri var. Tedavide ortak ilaçlar var.

Crohn .. sindirim sisteminin herhangi 1 yada 1 den fazla bölümünde olabilir, atlamalı lezyon görülebilir. Bağırsak da 3 katı da hasta eder. Başkaca ayırıcı yönleri var.

ÜK de , sadece kalın bağırsak ve 1 katı hastadır.. Atlamalı lezyon olmaz. Kalın bağırsağın tamamının tutulduğu ÜK hastalarına Pankolit denir. Ama ÜK de mesela sadece rektum yada inen kolon gibi 1 taraf da tutulduğu olur.

Anlayacağın.. ÜK sadece kalın bağırsak hastalığıdır.. Crohn sindirim sisteminin tümünde hastalık olabilir.

Üye
    davetsiz Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:30
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eyvallah saolasın

Üye
    Srhteem Avatarı

Son Giriş
    27.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yozgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@sesene

Tşk ediyorum . Son cümlenize kesinlikle katılıyorum .Cep Tel yazdığım için sonuçların fotoğrafları ekleyemedim . sonuçlarda yazılanları ağaşıda özetlemeye çalıştım.
    Kolonoskobi sonucunda ;
    Terminal ileum; İleumda ( kalın bağ ile ince bağ birleştiği nokta ) valvden 10cm proksimalde 8-9 mmyıldızvari ünser izlendi Ülser etrafı belirgin hiperemik ve ödemliydi. Bunun yanında 1-2 cm lik hiperemik ödemli alan daha gözlendi . Diğer alanlarda mukoza normaldir.
    Kolon: ileoçekal valv normaldi . Çekum çıkan kolon transvers kolon ve inen kolonda mukoza görünümü damar yapısı ve lümen normaldi.
    Tanı: İleumda ülser Chron Hastalığı

Patoloji Sonucu ;
    Terminal İleum Kolonoskopik Biyopsi
    -Yüzeysel Erezyon, Ülsere granülasyon dokusu
    -Lenfoid hiperplazi
    -Kronikleşme Bulgusu izlenmemiştir.

EMR sonucu ( diğerlerinden 1 ay sonra çekildi)
    Terminal İleumda yaklaşık 5cm lik seğmentte en kalın yerinde 6mm ölçülen hafif kantrastlanan simetrik minimal duvar kalınlaşması izlenmiştir. periçekal bir kaç adet milimetrik boyutlu lenf modu mevcuttur.

Çok güzel tanımlamışsınız.

chron ve ÜK arasındaki farkı.

Üye
    zuhal91 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese merhaba.Az önce yine bi araştırmalara giriştim ve crohnla ilgili calısmalar ilaçlar geliştiriliyormuş.Çogunda da 1 ya da 2 sene süre veriliyor crohn hastalarına ulaşması için.Ben doktorlarıma ara ara bazı calısmalardan bahsediyorum ama sanki cok önemsemiyor gibiler.Ankaradaki doktorumla görüşecegiz 2 hafta sonra ve ona da söyleyecegim.Bu konuda da bilgi verseler de bi nebze umut olsa da öyle beklesek.Aranızda bununla ilgili duyan falan var mı, belki sizlerin doktoru bahsetmiştir.

Üye
    Srhteem Avatarı

Son Giriş
    27.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yozgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Amerikada yapılan çalışmalardan mı bahsediyorsunuz ?

Üye
    zuhal91 Avatarı

Son Giriş
    03.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evett

Üye
    hichephic Avatarı

Son Giriş
    11.11-2016
    Saat
    12:49
    Yaşadığı Yer
    Elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    gögüs agrısı sebebiyle kan testi sonucu endoskopi kolonoskopi yapıldı
    1. kolonoskopi 02.05.2016 FIRATTIP ÜNİ
    İMMUNOHİSTOKİMYASAL BOYALAR:
    CD3: FOKAL +
    CD43: FOKAL +
    CD5: FOKAL +
    CD20 FOKAL+
    CYCLİND1-
    CD38 PLAZMA HÜCRELERİNDE +
    CD23 LENFOİD FOLLİKÜLLERDE +

TANI İLEİT+REAKTİF LENFOİD HİPERLAZİ TEDAVİ6-7 AY BUDENAFALK+SALOFALK

ÖZELE GİTTİM 2. KOLONOSKOPİ: 18.10.2016 BAŞKENT ADANA

IHK OLARAK CD20, CD3, BCL HETEROJEN PATERNDE POZİTİF
    Kİ67 DÜŞÜK
    CD23, SİKLİND1, CD10 NEGATİF
    SPESİFİK ENFEKSİYON ETKENİ İZLENMEDİ.
    OLGUNUN KRONİK ENFEKSİYON AÇISINDAN ARAŞTIRILMASI ÖNERİLİR.

TANI LENFOİD FOLLİKÜL BELİRGİNLİGİ İÇEREN TERMİNAL ILLEUM. TEDAVİ 3 HAFTA FLAGYL500+CİPRO500 kullanılacak 3 AY SONRADA TEKRAR KOLONOSKOPİ YAPILACAK

İlk kolonoskopide crohn dediler özelde kilo kaybın yok b12 yuksek kan degerlerin normal ferittin normal crp ve sedimentasyonun 5 defa kan vermistim hepsinde düşük crohn degilsin dedi. kanser olabilir miyim tedavi dogrumu gidiyor bazen eklem agrılarım oluyor tüberkiloz ve brucella ya hepatit testi yaptılar hepsi temiz ishalim olmadı kabızlık bi dönem oldu ne hastası oldugumu araştırmaktan sıkıldım biri net bisey dese çok şükür şu hastalıgım var diyeceğim

Sayfa 11 / 12 İlkİlk ... 789101112 SonSon