Sayfa 60 / 64 İlkİlk ... 1050565758596061626364 SonSon
Toplam 958 mesajın 886-900 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kerem2014 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2016
    Saat
    01:33
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    rabbim hiraya şifa versin inşallah...tez zamanda sağlığına kavuşsun ...bütün hastalarımıza şifa versin ... okul konusunda size sonuna kadar katılıyorum evdee sürekli yalnız olmak okul hayatı ve arkadaşlıkları bilmeden büyümek eminim çok kötüdür... çocuk kendini soyutlar daha çok üzülür ...ben kendim için söylüyorum oğlum 2 yaşında ve çok gezdiriyorum onu gezincee etrafı gördükçe tanıdıkça daha akıllı oluyor daha uyanık ve mutlu oluyor bunun farkındayım... sürekli koruyoruz tabikii ensesindee nefes gibii oldum başında nöbet tutan asker gibii ... oğlum yeter ki iyi olsun ben bu zahmetlere girmekten asla gocunmuyorumm çok daha güçleniyorumm...sadece insanlarla yakınlaştığında özelliklede çocuklarla yakınlaştığında korkuyorum çocuk çünkü nasıl davrancağıı belli olmuyorr bu yüzden biraz kısıtlıyorum arkadaşlarıyla birlikteyken mecburummm başlarında duruyorum zatenn çok iii sürekli görüştüğüü oynadığıı bi arkadaşı da yok neyseeee ben ne çok konuşuyorum ve yazıyorumm burayaa lütfen kimse bana kızmasın ailemden akrabalarımdan uzakımm ve eminim ki beni derdimii burdaki tanımadığım kader arkadaşlarım anlar herkese acil şifalar...

Üye
    hatice75 Avatarı

Son Giriş
    15.01-2017
    Saat
    01:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Rabbim şifalar versin inşallah bütün hastalarimiza da rabbim şifalar versin inşallah

Üye
    kerem2014 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar herkes aredia mı kullanıyor benim oğluma pamidronat kullanıyorlar zararı var mı acaba bilgisi olan var mı

Üye
    miranın annesi Avatarı

Son Giriş
    09.05-2016
    Saat
    14:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba ;
    Ben miranın annesiyim.İlk sayfadan sonuna kadar okudum.Çok yararlı bilgiler edindim.Öncelikle bu hastalığı yaşayan herkese çok geçmiş olsun,herkese acil şifalar diliyorum.Ben kendi sürecimizden kısaca bahsetmek istiyorum.Benim kızım 23 aylık şu anda 2.kırığı ..Aynı bacak aynı yerden.. sağ femurdan kırıldı.Hamileliğimin sonralarına doğru femurlarda eğrilik olduğunu söylediler.Amniosentez yapıldı herhangi bir şey çıkmadı.Doğumumu Şişli Memorial hastanesinde Epidural sezaryanla gerçekleştirdim.Hamileliğimin son aylarına doğru(belki 6.aydan sonra net hatırlamıyorum) bana eğrilik var dediler ama böyle böyle cam kemik vs.. böyle bir hastalıktan hiç kimse bahsetmedi .Zaten hamileliğin sonlarına doğru çıktığı için bahsetseler de yapılacak bir şey yoktu sanırım.Doğduğu ikinci gün röntgeni çekildi ve oradaki ortopedist bizi Cerrahpaşa genetik bölümüne yönlendirdi.İlk 6 ay her ay düzenli gittik.Röntgenleri tahliller vs.. Gelişimi çok iyi gitti.Sonra 6.aydan sonra 6 ayda bir gitmeye başladık.İlk kez ayağı 18 aylıkken yataktan inmeye çalışırken bazanın kenarına sert bir şekilde vurmasıyla oldu,kısaca yataktan düştü.2.kırığı ise hiçbir neden yokken halının üzerinde oldu.Biz ilk kırıktan sonra araştırıp Prof.Dr.Ayşegül Bursalı’ya götürdük. Daha öncesinde 6 aylıkken de Memorialdaki Prof.götürmüştük.Hani kemiklere bebekken şekil vermek kolaydır.Herhangi bir şey yapılması gerekiyorsa geç kalmayalım diye…3 yaşında ameliyat olabilceğini şu an için bir şey yapılamayacağını söylediler..Neyse ilk kırıktan sonra Ayşegül hanım alçıdan çıkan ayaktaki femurda düzelme olduğunu ancak diğeri eğri olduğu için boy farkı olduğunu ifade etti. 1 cmlik yükseklik verdi ayakkabının içine..Sol femur o kadar eğri ki o da kırılabilir kontrollü kırmak iyi olabilir dedi.Ama kırmadı.Genetik sonucu sonrasında karar veririz dedi.Ayrıca şubat başında Cerrahpaşa Genetikte kan verdik.COL1a1 COLA2 genlerine bakılması için.Ama şu zamana kadar hiçbir ilaç vs.. tedavisi görmedik.Keşke bu gen analizi işini daha önce yaptırsaydık diye çok üzülüyorum.Buradan okuduğum kadarıyla 6.aydan beri ilaç alanlar var.Benim çocuk doktorumun Amerikadaki bir genetikçi tanıdığı ile görüştüm.Röntgenleri vs.. gönderdim.O da oradaki bir doktora gösterdi.Onlarında fikri oı yönünde ama ..Kemik yoğunluğu normal oı lara göre iyi dedi.Bu şekilde eğilme ile giden diğer nadir iskelet displazileri var dedi.Genetik test sonucunun çok önemli olduğunu söyledi..Amirkada işler çok farklı ..Bana bu hastalar için her uzmanın biraraya geldiği bir klinikleri olduğunu ayda 1 ortopedist,genetik,nöroloji,fizik tedavi tam 12 uzman biraraya gelerek hastalara bakıyormuş.Biz burada herkese ayrı gidiyoruz.Ben ilk pamidronat tedavisini ondan duymuştum.
    Cerrahpaşada tip 3 olabilceğini söylediler bir de Acıbadem Maslak daki genetikçiye götürmüştüm oda Tip 4 olabileceğini söyledi…Herkes farklı bir şey diyor ..Genetik olunca konu herşey muamma..Umarım çok geç kalmadım..Acaba kızıma bu aredia verilseydi kırılmaz mıydı diye düşünüyorum ve kendime kızıyorum..
    Burada okuduklarım doğrultusunda kızımın ayağı alçıdan çıkar çıkmaz havuza götüreceğim. İştahsızlığının nedenini de daha iyi anladım sanırım.
    Size birkaç sorum var..
    Herkes çapa Marmara falan yazmış..Cerrahpaşa genetiğe giden yok mu.. Bu konuda çapa daha iyiyse orayamı gitmeliyim..
    Bizi cerrahpaşadan endokrin bölümüne hiç yönlendirmediler…Ben ilk iş endokrin bölümünden randevu alıp kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmalıyım sanırım..Ama kemik ölçümü 3 yaş altı için uygun değil mi..
    Çocuğun bu özel durumundan dolayı benim ve onun özel sağlık sigortası var.. Acaba bu aredia adlı ilaç özel hastanelerde veriliyor mu..Çünkü servis kapalı vs.. Zor yer bulunduğunu yazanlar olmuş.
    Skolyoza baktırmam gerekiyor mu..Skolyoza mutlaka baktırın bir anda ilerliyor yazmış bir arkadaş bebekler için de bakılması gerekiyor mu yoksa sadece yetişkenlere mi yazdı..
    Aredia ve pamidronat aynı şey mi bir arkadaş aredianın içinde pam.olduğunu yazmış…
    Z ve t değeri ne demek…
    Bu çocukların atelle falan dışarıdan düzelme gibi bir şansları yok sanırım hep öyle umut ediyordum..
    Birisi dansimetri yapılmadı demiş ne demek acaba..

Üye
    kerem2014 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

miranın annesi ben de keremin annesiyim rabbim kızınıza şifa versin inşallah ... kerem için atel kullanıyoruz bizz ve dizleri baya yumuşadı ve açıldıı birde bisiklet falan kullanıyor pedalları çeviremiyor ama ayaklarıyla çekerek sürüyorr ve dizlerine de iyi eğzersiz oluyor el atelleri de var ne zamn uyusa takıyoruz gece 12 de taktıysam ertesi gün 10.00 11.00 e kadar duruyor atellerle bacaklar baya düz duruyor ama çıkarınca gene kendine çekiyor uzatmıyor bacaklarını ama bu yapamadığından değil alışkanlık haline getirmiş kerem.eskiye nazaran çok iyi çok şükür . havuza bende çok götürmek istiyorum keremi ama pek olanağım yok . yazın sık sık denize götürdüm zaten normaldede banyo olmayı suyla oynamayı çok seviyor arada kaplıcaya götürüyorum .kızının kırığı çok olmamış hafif cinsinden bence. kerem için de öle dediler dexa testi olmadığı için bilmiyoruz 3 yaşını bekliyoruz .mira yürüyor mu kerem daha yürüyemiyor ama baya çabalıyor inşallah yürür...

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    10.01-2017
    Saat
    22:16
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şu hastalığa kesin çözüm yok mu hala? nerde o kadar teknoloji?

Üye
    saliha.dogru.96 Avatarı

Son Giriş
    14.01-2017
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba miranın annesi ben bu siteye yeni kayıt oldum öncelikle hepimize çok geçmiş olsun benimde 9 aylık kızım var aynı süreçten bizde geçtik hamileliğimin son aylarıda femur kemiğinde eğrilik var dediler. doğumdan sonra araştırlır dedi doktorumuz simdi yapacak bir şey yok dedi benimde ilk çocuğum çok özüldük doğum sezeryanla oldu sağ femur kırık sol femur eğri dediler ilk muanesinde ortopedi uzmanı filmlere bakarak cam kemik olabilir dedi ama hafif düzeyde gibi balcalı unersite hastsnesinde genetik test yapıldı coll1 coll 2 mumasyon bulunmadı temiz çıktı ama doktorlar kesin cam kemik değil diyemeyiz dedi şuan kontrol altıda 3 ayda bir gidiyoruz hiçbir tedavi vermediler durumu iyi hiç kırığı olmadı yani muallakta biz kızımıza iyi bakmaya çalışıyoruz tek yapabileceğimiz bu yazın kendimize genetik test yaptıracağiz eşimle ben bu hastalığın taşıyıcısı mıyız deye bizim ailelerimizde yok ama nasıl oluyor peşini bırakmıyacağiz herkese hayırlı günler..

Üye
    Lara03 Avatarı

Son Giriş
    14.11-2016
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    Yurt disi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba.
    Ben 5 aylik ikizlere hamileyim. 20 hafta ekografisinde bebeklerden birinin iki femur kemigininde kisa ve egri olduklarini söyledi doktor öteki bütün organlari ve kemikleri normal görünüyor ve ölcüleride iyi dedi. Ben tabi üzüntüden doktora hiç bir soru soramadim, 1 nisanda tekrar kontrol icin randevum var. Sitede okuduklarima göre bu cam kemik belirtisi olabilirmis. Doktor iki kalcada femoral displazi var dedi amniosentez önerdi kabul etmedim ikizlerde düsük riski daha yüksek oluyor diye. Cok korkuyorum hergün agliyorum kendimi sucluyorum cünkü akraba evliligi yaptim ama ailemde kimsede yok bu cam kemik hastaligi. Lütfen benim durumumda olan gebeler varsa veya gebeliklerinde bu sorunu yasiyanlar varsa yardimci olun. Cam kemik olsa bile o benim yavrum ama anladigim kadariyla bu hastaligin agir olan tipleri varmis beni korkutan bu.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese selamlar ;
    Yeni gelen arkadaslar hosgeldiniz. Ben aklimda kalan kadariyla sorulara cevap vereyim. Benim de femur kemiklerim egri dogmustum. Kiriklarim sadece femurlarda oldu. 12 yasimdan sonra kirik yasamadim. Tipim 4. Oi tipi genetik testle belirlendi. Genetik testim Amerikada yapildi. Tr de yapilan testimde mutasyon bulunamadi. O nedenle mutasyon cikmadi sozlerine inanmayin. Mutasyonu bulamamis olabilirler. Mutlaka farkli biryerde mumkunse yurtdisinda tekrar test yaptirin.

Skolyoz ne kadar erken tespit edilirse o kadar iyi. Bence su anda bile bebek icin kontrol yaptirabilirsiniz.

Hamile olan arkadasim Allah yardimcin olsun. Ben riskli gebelik uzmanina gorunmeni tavsiye ederim. Onlar bu konuda daha deneyimliler. Bebegin oi olup olmadigi konusunda daha net tespit yapabilirler. oi nin tek kriteri egrilik degil. Mesela benim doktorum ultrasonla bastirildiginda kafa kemikleri icine cokerse oi belirtisidir demisti. Bunun gibi bircok kriter var. Baskaca soracagin birsey olursa her zaman cevaplariz.

Üye
    miranın annesi Avatarı

Son Giriş
    09.05-2016
    Saat
    14:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba herkese, keremin annesi Mira yürüyor evet.. Ama sol femur doğumundan beri eğri ve çok korkuyorum kırılacak diye.. Atel ya da ilaç hiçbir tedavimiz yok niye bizi doktorlar endokrin vs yönlendirmiyor ..dexa testi ne demek acaba.. Kemik ölçümü mü demek.. Saliha doğru sizinle süreçlerimiz çok benziyor..bence bizim çocuklarımızın da tedavi görmesi gerek hafif düzeyde bile olsa..kontrollere Cerrahpaşa'ya götür.. Röntgenleri çekilsin .. Tamam.. Bu mudur.. Sizinki daha 9 aylık yürümeye başlayınca daha sıkıntılı bence.. şimdiden 2 yaş olmadan sağ femurda iki kırık ..hafif düzey demişsiniz inşallah öyledir..rabbim hepimize şifalar versin...bir de genetik test konusunda çok hayal kırıklığı yaşadım şu an yazdıklarından çünkü kesin sonuç onunla belli olacak diye düşüyordum coll1 coll2 genlerde birşey bulunmadı ama kesin cam kemik değildir diyemeyiz demişler yaniii herşey yine muamma.. Ben ikinci kırık olduktan sonra çok kötü hissediyorum acaba bu aredia ilaç tedavisine başlasaydık kırık olmaz mıydıı diye..sanırım onu Alman için kesin tanının konulması gerekiyor..hoşgeldin lara 03 umarım bebeklerini sağlıkla kucağına alırsın ..arkadaşlar akraba evliliği ve bu hastalık arasındaki bağla ilgili bilgisi olanlar yazabilir mi lütfen.. Benim ve eşim arasında bir akrabalık yok ama kayınpederim ve kayınvalidem akraba evliliği...iü diş hekimliğinde doktorlar eşim ve benim ailemin soy ağacı gibi birşey yaptılar o Zaman erkek çocuk olarak Akraba evliliğinden dolayı ondan geçebileceğini söylediler.. Gerçi genetik bölümünde sadece buna bağlamadılar.. Eşimin kız kardeşinin iki çocuğu da sağlıklı.. Bilemiyorum...herşey Allah'tan.. Allah yardımcımız olsun.. Bebekler için çok üzülüyorum.. O röntgenlerde yaşadıklarından dolayı bile çocuğumun psikolojisi bozulduuu.. Geceleri anne yapma diye hep sayıkladı hep ağladı.. Çünkü bildiğiniz gibi röntgenlerde hareketsiz kalması gerekiyor olmuyor tekrar çekiliyor kaç kişi çocuğun üstünde kımıldamasın diye .. Allahım sen hepimize yardım et.. Bebekken yine koyuyorduk yattığı yerden çekiliyordu..herşey büyüdükçe daha zor oluyor.. Ama ben inanıyorum hepimiz bu zorlu günleri atlatacağız arkadaşlar..sevgiler..

Üye
    kerem2014 Avatarı

Son Giriş
    20.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

evet dexa testi kemik ölçümü demek dexa testi yapılınca kemik durumu daha iyi anlaşılıyor ve 3 yaşından önce yapmıyorlar . bence bu cam kemiğin 4 değil daha fazla tipi var 4 tip de kendi içinde ayrılıyor sanırım çünkü herkesin durumu hep birbirinden farklı .büyüdükçe cok daha zor geliyorrr evet bebeklerimiz herşeyi anlıyorlar ve korkuyorlar benim oğlum beyaz önlük görünce korkardı eczanede bile korkardı devasal makineler kapalı yerler görünce korkardı hala korkuyor ama ben ona bişi yok gececek oğlum dedikçe biraz sakinleşiyor alıştııı sanırım... rabbim bütün bebeklere çocuklara şifa versin .bu hastalık akraba evliliği yapanlarda daha sık görülüyormuş sanırım benimde tam bilgim yok ama pasif bi gen aktifleşiyor mu anlamadım ben de eşimle akrabayımm ailede kimsede böle bi hastalık yok duyulmadııı ninelerii ninelerin dede ve ninelerini de arastırdım ama bişi cıkmadıı büyüklerde tam bilemiyor zaten ...ben akraba evliliği ilgilii yazılar okudum nette araştırdım kendimce akraba evliliği yapan bir çiftin cocukları kesinlikle akraba evliliği yapmamalıymış benim kayınpederim ve kayın validem kardeş çocukları eşimle biz de kardeş torunlarıyızz eşim ve abisii gayet sağlıklılar ama bizim oğlumuz böle bi hastalıkla doğduuu

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    10.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar keşke şimdi doğsaydım diyorum. çok cahil doktorlara denk gelmiştim ben. sadece kemiklerde oluşan sorunları düzeltme yoluna gittiler. halbuki kemiklerin içinde sorun vardı. tamamen kemikleri değiştirme teknolojisi olursa o zaman tedavi oluruz gibime geliyor.

Üye
    akasya Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anne ve babam akraba degil. Ailemizde hickimsede bu hastalik yok. Anne ve babamin kan testlerinde mutasyon yok. Yani tasiyici degiller. Doktorlarin aciklamasi bu denova bir mutasyon. Yani ilk defa olan bir mutasyon. Benden 10 yil sonra dogan kizkardesim ise saglikli. Ozetle : Akraba evliligi riski arttiriyor mu bilmem ama akraba olmayan cok insanda da oili cocuga rastladigimi soyleyebilirim.
    oinin 4 degil 8e yakin cesidi var. Hala literature gecmemis mutasyon cesitleri de mevcut. Eger ingilizceniz varsa ya da cat patta olsa google ceviri ile oi konfederasyonu sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Cok faydali bilgiler mevcut.

Üye
    Lara03 Avatarı

Son Giriş
    14.11-2016
    Saat
    14:31
    Yaşadığı Yer
    Yurt disi
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cevaplariniz icin tesekkür ederim.
    Ben fransada yasiyorum ve gebelik kontrolümü üniversite hastanesinde yaptiriyorum. Bebekler ikiz oldugu icin amniosentezi kabul etmedim ama icimde hep bir korku var geceleri uykularim kaciyor yemiyor icmiyorum. 20 haftada dediler bebeğin birinin femurleri kisa ve egri diye ama gögüs kafesi normal dediler. Insallah cam kemik degildir okudugum kadariyla cok zor bir hastalik Allah cekenlere sabir ve sifa versin. Insallah sadece femurde sorun vardir ameliyatla düzelir diye cok dua ediyorum. Daha önce bir düsük yasadim allahim insallah bu bebeklerimi bana bagislar saglikli bir sekilde. Akraba evliligi oldu icin kendimi cok sucluyorum her ne kadar severek evlendiysekte .

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    10.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bu hastalığa gebelik döneminde kullanılan ilaç veya başka bir kimyasal yol açabilir mi? bu konuda fikri olan var mı? yani anne ve babamız bir şekilde sorumlu olabilir mi?