Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 28 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tysharp Avatarı

Gerçek Adı
    Anonymous
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    13:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

tysharp Manik Depresif Hastaları ve askerlik işlemleri..?

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar.

Manik depresif hastaları askerlikten muaf sayılıyor mu?

Hiçbir raporum yok ama tedavi görüyorum doktorum sana rapor vermek istemiyorum dedi. Askerlik şubesinde bunu belirteceğim ve askerliği de yapmayı düşünüyorum. Aynı zamanda mühendisim ve çürük raporu almak memuriyette sorun çıkarır mı?
    kısaca askerlik işlemleri ve mühendis olarak devlette çalışabilir miyim? kanunda daimi akıl hastalığı bulunmamak yazıyor. bu gruba manik depresif giriyor mu?

İlginiz için teşekkür ederim.

Üye
    esma82 Avatarı

Gerçek Adı
    esma ışık
    Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    mardin

esma82

Manik depresif dediğin bipolar duygulanım bozukluğumu

Üye
    tysharp Avatarı

Gerçek Adı
    Anonymous
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

tysharp

evet bipolar bozuklukla aynı isme sahip

zaferim Avatarı

Gerçek Adı
    zafer
    Son Giriş
    15.12-2015
    Saat
    16:13
    Yaşadığı Yer
    AntaLya

zaferim

bipolar başka bişey manik depresyon başka bişey..

eğer manik depresyonsa çürük raporu alamazsın...

Üye
    tysharp Avatarı

Gerçek Adı
    Anonymous
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

tysharp

manik depresif dendi :S

zaferim Avatarı

Gerçek Adı
    zafer
    Son Giriş
    15.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    AntaLya

zaferim

Askere git arkadaşım

Askerlik iyi bişey inan bana..

Üye
    tysharp Avatarı

Gerçek Adı
    Anonymous
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

tysharp

gitmek istemiyorum gibi bir izlenim oldu geçmişte asker olmak isteyen biriydim ama rahatsızlık geçirdikten sonra almıyorlar diye okudum.

zaferim Avatarı

Gerçek Adı
    zafer
    Son Giriş
    15.12-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    AntaLya

zaferim

ben 68 gün askerlik yaptım. inan alacaklarını bilsem gene giderim...

Üye
    tysharp Avatarı

Gerçek Adı
    Anonymous
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

tysharp

keşke beni de alsalar heyet karşılasın bakalım sonucu göreceğiz

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Çok net bir şey söylenemez. Gitmek istersen hiç bir şey beyan etmeden, ya da düzenli ilaç kullanıyorsan bunu beyan ederek gitmek istediğini söyle... Ama unutma, askerlik kolay bir şey değildir. Daha doğrusu, orada karşılaşacağın insanlar önemli! Dangalağın birine denk gelirsen askerlik bitmez... Ama diğer yandan askerlik yapmamanın toplumsal bir bedeli de olabiliyor. Bununla baş etmek de zor olur.

Onun için, iyi düşün, öyle karar ver.

Üye
    tysharp Avatarı

Gerçek Adı
    Anonymous
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

tysharp Manik Depresif(Bipolar Bozukluk) vb hastalıklara sahip insanların askerlik işlemleri

Öncelikle merhabalar.

Geçen eylül ayında manik depresif olduğumu ve askerlik işlemlerinde neler yapmam gerektiğini sormuştum. Bizzat Gata'da neler yaşadığımı anlatıyorum.

Askerlik şubesinde sağlık ile ilgili bir form doldurmamızı istiyorlar. Burada hangi ilaçları kullandığımızı filan soruyorlar. İlaç ismi yazıp teslim ettiğimizde hastalığımızla ilgili birkaç soru ve oradan aile hekimine yönlendirme işlemleri yapılıyor.
    Aile hekiminden sonra askerlik şubesi en yakın Askeri Hastaneye sevk ediyor. Gün geldiğinde gittiğimizde sıra veriyorlar. Öncelikle sıram geldiğinde hastalığımla ilgili belgeler istediler. Tarih çok önemliymiş. İlaç raporları eski olmasın diyorlar. Güncel, tedavi olduğuma dair belgeleri toplamalıymışım. Hastanede kalındıysa epikriz alıp onunla beraber hastanede tedavi olduğumuza dair ayrı belgeler toplanabilir. Yani tedavi gördüğünüz hastaneden bilgi mektubu alabilirsiniz.
    Bunları askeri hastaneye götürüyorsunuz. Sizinle bir yakınınız giderse daha anlaşılır bir şekilde sorunlar iletilebilir. Yanınızda ailenizden birini alın onunla da görüşmek isteyeceklerdir. Sizi askeriye içerisinde psikoloğa yönlendirip bazı bilgiler alacaklar.
    Psikolojik bir test olan bu soru kitapçığındaki soruları kesinlikle doğru cevaplayın. Hayal gördünüz mü, sesler duydunuz mu gibi sorularda eğer varsa doğru söyleyin ki kurulda incelendiğinde hastalık belirtileri var mı yok mu anlaşılsın. Ben bunları doğru işaretlemeye çalıştım.Daha sonra buradaki ilgililere 2 defa kriz geçirdiğimi belirtsem de ilk yattığım hastaneden epikriz götürmediğimden beni 1 kriz geçirmiş diye kabul etmişler sonradan muayene edildiğimde düzeltmeye çalıştım. Belki doktor bunu dikkate almıştır.
    Sonra gün verip gönderiyorlar. Şu gün şu saatte kurula geleceksin diyorlar. Siz o gün geldiğinde gidip sonucu kurulda öğreniyorsunuz.
    Bana kurulda hiçbir şey sormadılar. Hastalığım ve belgelerime dayanarak buna karar verilmiş.(Kurulda muayene olmadığınız doktorlarda var) O yüzden gerekli tüm belgeleri tam götürün. Sağlık raporu,ilaç raporu vs hastalığınızla ilgili her şeyi götürün derim. Çünkü insanlar askerden kaçmak için numara yapabiliyorlar. Komutanların her şeyden kuşku duymaları bu yüzden. Siz hastalığınızı gizler ve ilaçları nasılsa askeriye de kullanırım diye düşünürseniz büyük hata yaparsınız. Askerde bu tür bir olay yaşadığınızda inanmayacaklarına emin olabilirsiniz. Hastalığınızı belirtmediğiniz için suçlu siz olursunuz. Hava değişimi alırsınız ama askerlik sizin için çok büyük eziyet olur.
    Hastalığınızdan utanmayın, bunu askere gitmeden önce belgeleyip askerlik şubesinde belirtin.

Diyeceklerim bu kadar.Psikolojik hastalıklarda prosedür böyle. Sağlıcakla kalın...
    Geçmiş olsun.
    Konu tysharp tarafından değiştirilmiştir (21.03-2015 Saat 00:05 ).

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Bilgilendirme için sağ ol kardeşim @tysharp.

Üye
    tysharp Avatarı

Gerçek Adı
    Anonymous
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

tysharp

Rica ederim abicim

Üye
    tysharp Avatarı

Gerçek Adı
    Anonymous
    Son Giriş
    30.09-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

tysharp

Askerlik işlemleri 2 yılımı aldı. 3. ve son gidişte muaf oldum. Engelli raporum olmamasına rağmen... iyi günler.

fringe

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @tysharp

gitme arkadaşım,kötü olursun söylim..ben orada hastalandım iyice..herkesin kaldırabileceği bir şey değil orası..

Sayfa 1 / 2 12 SonSon