PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Boy uzatma ameliyatını estetik bir şekilde oldum. Merak edenlere yardımcı olurum.

İncim

25.07-2012, 15:49
Tamamen saglikliydim boy uzatma ameliyatı olmak istedim ve oldum yani tamamen estetik ... Birgun ameliyat olursam yardımcı olacağım olmak isteyenlere demiştim merak ettiginiz ne varsa sorabilirsiniz elimden geldigi kadar sizlere yardımcı olacağım...+ boy uzatma ameliyatı olan arkadaslar benimde bazı sıkıntılarım var sizlerden de bunun yardımını almak isterim ....

Maral

25.07-2012, 16:57
benim merak ettiğim boyun ameliyattan önce kaç cm di? şimdi kaç cm?

İncim

25.07-2012, 17:00
1.55 di suan 1.60 5 cm uzama gerçekleşti bunun sebebi benim kemiklerimin cok ince cam gibi olmasından dolayı 8 cm uzayamadim 5cm de durdurulmak zorunda kalındı....

Maral

25.07-2012, 17:17
engellin neydi senin? ve neden boy uzatma ameliyatı oldun? bence 1,55 boy fenada sayılmaz. benim boyum 1,50'de :)

İncim

25.07-2012, 17:18
Dedim ya benim hicbir engelim yoktu benim ki tamamen estetik. Gayet saglikliydim. Bayanmisin sen ?

Maral

25.07-2012, 17:41
umarım sonradan bi sağlık sorunu yaratmaz senin için. evet noldu?

İncim

25.07-2012, 17:44
Hiçbirşeyin garantisini almadan bir ise kalkışmam hayatım saglıgım soz konusu sonuçta ... Ilerde hicbir sıkıntı yasamayacağım söylendi dilerimde oyle olur... Bayansan 1.50 cok da dert edeceğin bir boy degil demek içindi...

Sagopa kajmer

25.07-2012, 19:24
hangı tür ile boyun uzadı acaba ?

tarık akan

25.07-2012, 19:30
senin için sevindim:)

İncim

25.07-2012, 19:43
Benim ki mekanik içerden sistemle ameliyat oldum...

Maral

26.07-2012, 13:53
İncim;

hayatta hiçbirşey garanti değildir ki.... nasıl garantisini aldın onu anlamadım neyse :) senin profilinde de cinsiyetin kadın yazıyor... senin içinde dert olmamalıydı bence

Sagopa kajmer

26.07-2012, 14:10
erkekler için boy kısalıgı dert fakat kadınlar için pek değil ):

y.emre

01.08-2012, 03:23
öncelikle hayırlı olsun inş. seni mutlu eder.benim merak ettiğim ne kadar sürüyor kaça mal oluyor.yürüyebildinmi.nerede ameliyat oldun.bu arada geçmişte olsun :)

zeynepp18

01.08-2012, 08:59
ben de mehmet kocaoğluna gitmiştim. yaparıs dedi amagüven vermedi bana.
benim de kemiklerim ince. bi düşsem bi yerlerime bi şey olur mutlaka.
bayanım 1.43 üm. ben de ameliyatı olmak istemiştim bi zamanlar. (erkek arkadaşımın ailesi kısa buldu beni beğenmedi diye)
ama şimdi hiç istemiyorum. topuklularla 147 cm oluyorum bayan için ideal değil ama fena da sayılmas di mi ? :)
o zamanlar ki erkek arkadaşım şimdilerde eşim. 5 gün önce yıldırım nikahıyla kimseden habersiz evlendik :)

İncim

03.08-2012, 02:53
Boy uzatma konusunda her bilgiye sahibim gerek estetik amaçlı, gerek tek bacak kısalığı, gerek kısa boy şikayeti. Hastanede uzun süre kaldım. Gayet saglikliydim ve benim gibi sağlıklı olup uzatan bir kac insanlarla görüştüm kontrollerinde konuştuk, tek bacak kısalığı olan arkadaslarım oldu, ameliyatlarına ameliyat sonrası gecen süreçlerine şahit oldum yani kısacası uzatma konusunda her bilgiye sahibim...

Ameliyat olmadan önce biri çıksın da beni her konuda bilgilendirsin diye cok beklemiştim cok aradım ama malesef bulamamistim.. 3 5 okuduğumla gittim ve hiç anlatilmayan durumlarla karşılaştım. Birgun ameliyat olursam merak eden yardım isteyen bilgi sahibi olmak isteyen herkese yardım edeceğim diye soz verdim kendime bu yüzden buradayım ve konuyu actım.

Simdi herkes bilsin ve ona göre yazsın boş yorumlar yazmayın...

İncim;hayatta hiçbirşey garanti değildir ki.... nasıl garantisini aldın onu anlamadım neyse :) senin profilinde de cinsiyetin kadın yazıyor... senin içinde dert olmamalıydı benceHayatta hicbir şey garanti degilse bu işe sen girme o zaman. Ilerde bir sorun yasayacak olsam herhalde bunu koskoca prf kariyerini çöpe atıp onca yıllarını harcayıp bana yalan atacak degil dımı ? + beni caydırmak için elinden gelen herseyi yapan bir adam en kısa yolla ılerde sakat kalırsın demekle başlayabilir di mesela ne dersin.. Senin için cok dertse yaptir o zaman merak ettigin sorular hakkında bilgilendirmek dısında sana yardımcı olamayacağım.

öncelikle hayırlı olsun inş. seni mutlu eder.benim merak ettiğim ne kadar sürüyor kaça mal oluyor.yürüyebildinmi.nerede ameliyat oldun.bu arada geçmişte olsun :)Cok tskr ederim mutluyum tabi. Evet suanda yürüyorum cok sukur. uzamak 2 3 ayda bitiyor. Süreç süreç ilerliyor tam anlamıyla yürümek 7 8 ayı buluyor. Gercekten iyileşme bence 1 sene çünkü benim ki henüz 1 sene olmadı...

öncelikle hayırlı olsun inş. seni mutlu eder.benim merak ettiğim ne kadar sürüyor kaça mal oluyor.yürüyebildinmi.nerede ameliyat oldun.bu arada geçmişte olsun :)
Enteresan...Bir insan hiç bir hastalığı engeli yokken & boyu 1.55 iken neden ameliyat masasına yatar ki 5 cm için değermi ?Deyermi değmezmi bunumu tartışacağım simdi seninle ? Ameliyat olmadan önce 8 cm olduktan sonra kemiklerin daha fazla uzamaya müsait degil olmaz diyen bir adama banane zamanı geri çevir yada yapacaksın zorla mı diyeceğim ? Kimine göre deyer kimine göre değmez bu insanların kendilerine kalmış. Sen kendi 5 parmağına bak bakalım 5'i birmi ? Sayın arkadasım buradaki tek güttügüm amac basımdan gecen bir ameliyati anlatmakla isteyenler arkadaslarıma paylaşmak için buradayım konuyu tartışma haline getirmek için degil. Demekki senin için değmiyor ki kalkismamissin bu işe yerinde olsam amacımızın dısına çıkmadan bilgilenelim iznin olursa iyi geceler...

ocaktayemekvar

03.08-2012, 14:54
uzama bacaklardan mı yapılıyor birde ayaga kalkıp sosyal hayata dönmeniz ne kadar sürüyor fiyatları ne kadar bilgilendirirseniz çok sevinirim mesajınız için simdiden teşekkürler

İncim

03.08-2012, 16:53
ocaktayemekvar;

Uzama bacaklardan oluyor evet... Normal hayata dönmek 7 8 ay hersey süreç süreç ilerliyor...

y.emre

05.08-2012, 03:30
aslında benim en çok merak ettiğim fiyatı.toplam maliyeti yani.eğer uygunsa fiyatı bendeyaptıra bilirim.2009 model bi doblo var.onu satacam.bide evlenmek için biriktirdiğim biraz nakit var.onuda kullanırım.çok acıklı oldu ama gerçekten hesabım bu.fiyatının ne olduğu konusunda yardımcı olursan sana çok dua ederim :)

Volkan_84

05.08-2012, 03:43
bayanlar için boy hiç problem değil. özellikle erkek arkadaşı ile boy farkı olmadığı sürece.. Erkekler içinde bu geçerli..Partneriyle aynı boyda olması yada kendisinden kısa olduğu sürece fark yapmaz..

Türkiyenin erkek boy ortolaması 1.72, bayanların ise 1.61
Dünya ortalamasına görede 2-3 cm geride olduğumuzuda belirteyim :)

Herşeyden önce sağlık.

destiny07

05.08-2012, 13:31
benim yaşım 31 ve erkeğim. boyum 1.68 .çarşıya çıktığımda o kadar insanın arasında cüce gibiyim. ve bu piskolojimi bozuyor .illizarov ameliyatı olmayı düşünüyorum. tek sorunum boy ,ben bu boy yüzünden evlenemedim bile .burda estetik görüntüye çok önem veriliyor (sivasta) .boyun normal bunda bişey yok demeyin gerçekten erkek için boy kısalığı kötü bişey .

UnFeeLinq

05.08-2012, 14:56
yaa yuh artık yazmayım dedim dayanamadım. destiny boyun nerdeyse 1.70 tr ortalamasındasın hatta bazı erkeklere görede uzunsun bence
sokakta yürüyen erkekler kac ya allah aşkına hepsi 1.95 2.05 mi yapmayın :)

destiny07

05.08-2012, 15:41
1.88 . en az .hemde 14-15 yaşındakiler .o boyda ben çocuklardan bile kısayım asıl onlara yuh .ben bu yüzden evlenemedim bile diyorum sen bana yuh diyon

UnFeeLinq

05.08-2012, 16:37
bence sen özendigin insanlar gibi olmak istiyosun arkadasım tabi bu benim fikrim. benim boy da 1.60 ama evlenmeme bi sakıncası yok hani :)

idolün kim kıvanc tatlıtug mu ibrahim kutluay mı :)

destiny07

05.08-2012, 16:40
yoo hiç sevmem ikisinidE :) burdaKİ KIZLAR fazla seçici o yüzden :D

zeynepp18

06.08-2012, 10:26
destiny07,
burda estetik görüntüye çok önem veriliyor (sivasta).
neden öyle??

destiny07

06.08-2012, 12:40
ah bir bilsem aynen fıkra gibi bi durum değilmi uzun boya çok önem veriyorlar.uzun boylulara ayrıcalık gösteriyorlar. dış görünüşü biraz daha iyi olduğu için olabilir bir kız evleneceği adam için mümkünse uzun boylu olsun diyor .yani 1.70 boy yetmiyor :) bu sitede başka sivaslı birisi varsa bu yazdıklarımı doğrulayabilir .bende illizarov ameliyatı olmayı düşünüyorum. kısa boy erkekte hiç makbul değil bunu bilirsiniz az çok piskolojiyi etkiliyor doğal olarak .

zeynepp18

06.08-2012, 15:54
ben de sivaslı bi aileye gelin gittim. gittim de denemes de. onlarda boyumu çok takıntı yaptılar.sivaslılarda hakkaten böle bişey var.. kaynanamla aramızda 4 cm var ama yine de kısa diyoo bana.

destiny07

07.08-2012, 12:52
:) zeynep hanım doğrudur :D ..bende sivaslıyım boyum 1.68 falan belimden dolayı . normalde 1.72 kısada sayılmam ama bu yüzden beğenmeyenlerin sayısı çok fazla boy ve dış görünüşe göre yargılıyorlar . burda çok eskiden berli böyle 31 yaşına kadar boy yüzünden evlenemedim .sorun bende sanıyordum ama değilmiş bu yüzden illizarov ameliyatı olmak istiyorum .teşekkürler destek olduğunuz için

zeynepp18

07.08-2012, 13:36
hakkımızda hayırlısı destiny07,,
çok geçmiş olsun.

destiny07

07.08-2012, 14:41
sağolun :)

nasibegül

07.08-2012, 15:18
saçmala boyun gayet iyi 130 olsaydın ne yapacaktın intiharmı edecektin. sivastakilerde bukadar boya değilde birazda adamlığa önem versin.

sivastaki kızların boyları kaç 170 den kısalarsa yuhlamak lazım onları bide bukadar buna yorma Allah daha kısmet etmemiş Allaha dua et evlenmek istiyorsan karşıma hayırlı bir kısmet çıkart de, evliliğini boya ve ilizarov ameliyatına bağlarsan ozamn da evlenemeyebilirsin.verende o alanda ...

emrah1986

13.08-2012, 12:32
İncim;

Ben Mayıs'ın 22'sinde ilizarov ameliyatı oldum.Sol bacağımda 8 cm kısalık vardı, 7 cm'e kadar uzattılar bundan sonrasına gerek yok dediler.Demirleri çıkarmadılar.İki kemiğin arasındaki iliğin kemikleşmesi tam olarak ne kadar sürüyor? Ya da şöyle sorayım; uzama işlemi tamamlandıktan sonraki süreç nasıl oluyor? Neler tavsiye edersin? Malumunuz devlet hastanelerinde doktorlar herşeyiyle bilgilendirmiyor hastalarını.

nova96

17.08-2012, 05:25
Arkadaşlar kısa olmayan hiç kimse yorum yapmasın. Bizim çektiklerimizi nerden bilebilirsinizki. Otobüslerde düğmeye bile yetişemiyorum. Uzun olan arkadaşlarımla dışarı çıkmaya utanıyorum. Hadi bunlar neyse bi şekilde halledilir. Ama sizinle dalga geçenler nolucak? Düşünsenize sizin elinizden hiçbişey gelmiyo onlar dalgasını geçiyo insana koyuyo ya. Lütfen bu ameliyatı olanları eleştirmeden önce bi düşünün neler yaşadı diye. Bunları yaşamayan bilemez ... Şimdi lütfen bana yardım edin boyum 1.46 ve gerçekten mutsuzum ... Sizce bu ameliyatı olmalımıyım? Ve bana iyi bi doktor söyleyin lütfen :(

emrah1986

17.08-2012, 09:04
nova96; senin hedefin kaç cm boyunda olmak? Boy uzatma ameliyatında kaç cm uzamayı bekliyorsunuz?
Çünkü genç hastalarda bile 5 cm'i bile başarılı buluyor benim doktorum.İsmini de vereyim hemen; Halil İbrahim Bekler.Kemiğin kalitesi, yaşınız ve biyolojik yapınız kaç cm uzamaya müsait ona doktorunuz karar verebilir.Hem kimse yorum yapmasın diyorsun, hem de bu ameliyatı olmalı mıyım diye yorum bekliyorsun.Bence burada sağlam bir fikir edinsen bile bu ameliyata uygun musun değil misin, kaç cm uzayabilirsin gibi kriterlere cevabı doktorun verecektir.Bu yüzden burada kafanı bulandıracağına direk doktorlarla irtibata geç derim.Tabii elbette öncelikle gizli topuklu ayakkabıları öneririm. Ayrıca herşeyin başı sağlık, boy kısalığını kendinize kompleks edinmeyin.Bugün ekranların karşısında Cem Yılmaz bile topuklu ayakkabı kullanıyorsa sizde kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

zeynepp18

17.08-2012, 09:28
nova sen bayan mısın erkek mi?

cagdas35

22.08-2012, 06:23
Benim merak ettiğim bacagında fln herhangı bı mekanızma oluyormu ne kadar sure yuruyemedın ellerı kullanmakla ılgılı bı problem oluyormu kısacası cektıgın zorlukları yazarsan sevınırım bıde nerede yaptırdın bu amelıyatı fıyatı ne kadar??? Sımdıden cok teşekkur ederım bendede boy konusu takıntı aslında cok kısa degılım ama boyumun 8-10cm daha uzun olmasını cok ısterdım

netce

02.09-2012, 18:41
açtığın konu & verdiğin cevaplar için çok teşekkürler. umarım yakında bütün bu yaşadıklarının ne kadara mal olduğunu da yazarsan seviniriz. bizim de biriktirme planlarımız var da! yok çok acayip bi ücretse ben istemeyerek de olsa vazgeçmek zorunda kalırım :( Cevabını sabırsızlıkla bekliyorum.

Monti

14.09-2012, 17:27
Boy uzatma ameliyati olan incim sana nasil ulasip bilgi alabilirim.

carlmelo

23.09-2012, 13:20
incim hanım merhaba.

yaşım 21 benimde herhangi sağlık sorunum yok sadece estetik amaçlı ameliyat olmak istiyorum.
1-ameliyat masrafı ne kadar? emekli sandığı veya ssk için bu ücret değişiyor mu?
2-süreci başından sonuna bi anlatabilir misiniz ? yani görüşmeye gittiğiniz andan itibaren devamını anlatabilir misiniz 6-7 aylık süreçten bahsediyorum
3-ileride sorun çıkıyor mu veya boy uzatma işlemi başarısız olabiliyor mu? oluyorsa nasıl hangi durumlarda olabiliyor ?
4-ameliyat sürecinden sonra çeşitli egzersizler ve spor yapmalımıyız. benim yüzme ve basketbol imkanım var. yaz kış farketmez.
5-hastaneye yattınız ameliyat oldunuz ne kadar süre hastanede kalıyorsunuz sonraki zamanlarda koltuk değneği veya buna benzer bişey yüzünden, mesela ben okuyorum bu benim okuluma engel olur mu vizeler sınavlar filan kendimizi 1 sene kapatmalımıyız yoksa normal hayatımıza devam edebiliyor muyuz?
6-doktorunuzu öğrenebilir miyiz? uzama garantisi en az kaç cmdir? en az-ençok şeklinde yazabilir misiniz? ameliyat sonrası kemiğin sağlığı ne durumda olacak? eskisi gibi mi?
7-uzatma ameliyatı olduktan sonra ekstra bi işleme gerek var mı kalçadan kemik alınması gibi sıkıntılı süreçler yaşanacak mı?

cevaplarsanız teşekkür ederim. uzun uzun yazabilirsiniz. ciddiyetle okurum.

smyrna91

29.09-2012, 04:37
21 yaşındayım. Boyum 1.48. Daha önce çok kontrole gittim. Hatta 9 yaşımdan beri Dokuz Eylül Üniversitesi'nde ve Uludağ Üniversitesi'nde birçok tetkik uyguladılar. Sonucunda 15 yaşımda hiçbir sağlık sıkıntısı ve kemiklerde bozukluk görülmediği söylendi, sebebi genetikmiş. Şimdi de bu yöntemler çıktı ama korkutucu yorumlar var birçok forumda. Ama kompleks haline getirdiğim için araştırıyorum. Bu arada Nova96'nın yaşadıklarını anlayabiliyorum. Daha bugün bir barda yediğim laf, 'yüzün güzel de yere çok yakınsın be güzelim, olmazki!' İnsanların dalga geçmesini anlayamıyorum. Sonuçta böyle olmayı hiçbirimiz seçmedik. Diyorumki bi uzayayım şu hissi bi anlayayım nasıl yani, özgüvenim hiç yok. Açıkçası ameliyatı dini açıdan da düşünmüyor sorgulamıyor değilim. Hani Allah böyle yarattı, bir nedeni var belki de diye düşünmeden edemiyorum. Saçma gelebilir size belki. Bir de tabi maliyeti çok fazla. Emekli Sandığı karşılar mı ki? Beni resmî olarak kısa görmeleri mi gerekiyor karşılamak için? ve 10 cm için 10 ay yatıcak mıyım? Kişiden kişiye yöntem ve tedavi süreci değişebilir tabii ki ama, saklamayın anlatın detaylarını. Hiçbir forum sitesinde yazmamış ameliyat olanlar, devlet sırı gibi saklanıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

zaman17

19.10-2012, 19:43
yaşım 21 benimde herhangi sağlık sorunum yok sadece estetik amaçlı ameliyat olmak istiyorum.
1-ameliyat masrafı ne kadar? emekli sandığı veya ssk için bu ücret değişiyor mu?
2-süreci başından sonuna bi anlatabilir misiniz ? yani görüşmeye gittiğiniz andan itibaren devamını anlatabilir misiniz 6-7 aylık süreçten bahsediyorum
3-ileride sorun çıkıyor mu veya boy uzatma işlemi başarısız olabiliyor mu? oluyorsa nasıl hangi durumlarda olabiliyor ?
4-ameliyat sürecinden sonra çeşitli egzersizler ve spor yapmalımıyız. benim yüzme ve basketbol imkanım var. yaz kış farketmez.
5-hastaneye yattınız ameliyat oldunuz ne kadar süre hastanede kalıyorsunuz sonraki zamanlarda koltuk değneği veya buna benzer bişey yüzünden, mesela ben okuyorum bu benim okuluma engel olur mu vizeler sınavlar filan kendimizi 1 sene kapatmalımıyız yoksa normal hayatımıza devam edebiliyor muyuz?
6-doktorunuzu öğrenebilir miyiz? uzama garantisi en az kaç cmdir? en az-ençok şeklinde yazabilir misiniz? ameliyat sonrası kemiğin sağlığı ne durumda olacak? eskisi gibi mi?
7-uzatma ameliyatı olduktan sonra ekstra bi işleme gerek var mı kalçadan kemik alınması gibi sıkıntılı süreçler yaşanacak mı? gerçekten böyle bi risk almaya değermi cevabınızı bekliyorum

destiny07

02.11-2012, 23:41
peki ben illizarov ameliyatı olsam 10 -12 cm uzayabilirmiyim ??

birde yaşım 31 ..yaşıma göre kaç cm uzayabilirim ameliyatla .genel sağlık sigortasından yararlanıyorum.ücretsiz ameliyat olabilirmiyim bu konuda tacrübeli olan arkadaşlar bilgi verebilirmi ?

tatlış

30.11-2012, 09:21
incim merhaba geçmiş olsun ameliyatını hangidoktorayaptırdın şimdi nsaılsın bidekaçyaşında oldun ben kıım için düşünüyorumda boyu 142 yaşı14 ama doktorlar daha uzamaz dedi

lado

30.11-2012, 09:55
Doktorla anlaşmamı yaptın be kardeşim fiyatı nedir kaça maal oldu yaz artık yahu.

Sagopa kajmer

30.11-2012, 19:28
Şu boy kısalıgı insanı psikolojık bakımdan felç ediyor. bunu çok iyi bilir ve çok iyi anlarım bu derdi yaşayanları. ben uzamak için çok samımı sölüyorum ayaklarımdan düzenli olarak aylarca tavana bile astım kendımı günde 10 dakıka. banamısın demedi. yediğim bitkisel destekler, içtiğim sütler o kadar çokki kolumu kesseniz süt akar o derece. en sonunda motorlu çivi ile uzamaya karar verdim ve izmir 9 eylül hasan havıtcıoğlun dan randevu alıcagım.Allah hepınıze sağlık versin ve dualarınızı kabul eylesin. yıl bası çekılısınden büyük ikramıye çıkarsa hepınızın masrafları benden :))))

tatlış

01.12-2012, 18:23
inci benim 14 yaşında kızımvar boyu 142 dokyorla uzamaz dedi acaba kaç yaşında ameliyat oldun şimdi nasılsın doktorun kimdi bana biraz yardımcıolursan çok sevinirim

tatlış

03.12-2012, 11:19
incim benimdekızım var boy uzatmaameliyatı düşünüyorum bana yardımccı olurmusun hangi doktora gittin

longing

23.12-2012, 17:22
benim için bu konu o kadar önemliki anlatamam lütfen yardımcı olun masrafı ne kadar oldu ve nerde hangi hastanede hangi doktor ameliyatı gerçekleştirdi?

sagopa kajmer ameliyat olduktan sonra bizi bilgilendir lütfen hem araştırdın mı maliyeti ne kadar ?

bcg

26.12-2012, 00:18
bizimle boy uzatmayı paylaşdıgınnız için teşekkürler.benim derdim sag bacagımın soldan 2 cm kısa olması gerçi bunuda 1 ay önce ögrendim çünkü ben erişkin pompe hastasıyım yani kas hastası ben sanıyordumki bu hastalıkdan dolayı hafif aksak yürüyorum.sizin yazınızda bacak kısalığı ameliyatından bahsediyordunuz bilginiz varsa yani ameliyatı dr u ne kadar ameliyatı zormu ögrenmek istiyorum

YILDIS

04.01-2013, 21:30
İncim merhaba 20 ocakta yeğenim ameliyat olacak. Seninle görüşmek istiyorum bana yardımcı olurmusun ulaşırmısın lütfen.

tatlış

08.01-2013, 09:33
yiğenin nerde ameliyat olacak boy uzatma içinmi

destiny07

09.01-2013, 18:36
tatlış'a hiç cevap vermiyorsunuz valla çok ayıp ediyorsunuz :S

YILDIS

09.01-2013, 19:23
İstanbulda mehmet kocaoğluna 21 ocakda ameliyat olcak.... Evettt kimse yardımcı olmuyor gerçekten. Ben ameliyat da yanında olacağım. dönünce hepinize bilgi vereceğim süreçide sizinle paylaşaırım yaşadık ca .. inşallah her şey çok güzel olacak

tatlış

11.01-2013, 16:48
inşallah her şey güzel olur iyihaberlerini bekliyoruz yiğenin boy uzatma ameliyatımı olacak hangiyöntemle

destiny07

19.01-2013, 16:12
banada cevap veren yok .türk doktorları şunu öğrenmiş başka bişey bilmiyorlar kemik uçları kapanınca uzama dururmuş hahaha :D amerikada 30 yaşındaki adamları 10 cm uzatıyorlar .ama türkiyede insanın ümidini kesiyorlar ben 31 yaşındayım boyum yaşıma göre kısa 12-13 yaşındaki çocuklarla aynı boydayım erkeklerde boy kısalığı ne kadar kötü bilemezsiniz hanımlar.boy uzun değilse yanlız kalma ihtimali o kadar çok inanın insanlığa bakmıyorlar hep dış görünüşe bakıyorlar.bu riskli ameliyatlar bile gözümüzde sinek ısırığı gibi görünüyor bu durumda .gerçkten zor bi durum bu ameliayatları boy uzatma işini kolaylaştırmaları lazım yaygınlaşması lazım bu ülkede boy ortalaması 1.70 falan yada bunu kabullenmeleri lazım dış görünüşe bakan bayanlar

elif_kız

19.01-2013, 16:21
Ya aslında kemik uzatmanın riski ne anlamış değilim. Kemik uzamayacak diye birşey hayır innamıyorum benim amaliyat olduğmuda 55 yaşında br amcada aynı yöntemle uzatıldı

carlmelo

19.01-2013, 21:43
arkadaşlar şöyle bir ameliyat paralarına göz atıldığında estetik amaçlı boy uzatmak için 20 bin tl - 50 bin tl arasında fiyatlar değişiyor.

yani bir araba parası ama yine de bu boy uzatılacak arkadaş ben 22 yaşındayım ingilizce ve almancayı anadilim gibi biliyorum kimse çaresiz değildir

çaresizlik çarenin farkında olmamaktır giderim nato'ya paralı asker olurum.

askerlik için 22bin tl para ödüyorlar yani hiç sıkıntı değil boy uzatacak genç arkadaşlarım rahat olsunlar olmadı kredi çekeriz genciz çalışırız öderiz

umutlu olalım birbirmize destek olalım beylerrr sonunda bu boy uzayacak o kadar :) olumsuzluk istemiyorum.

tatlış

21.01-2013, 15:25
elif sen ne ameliyatı oldun

evet kardeş doktorlar çok acımasız benim 13 yaşındakikızımın direk yüzüne söyediler aylardır piskolojk tedavi görüyorum ama Allah büyük inşallah doktorlarda yanılabilr

evet kardeş doktorlar çok acımasız benim13 yaşındaki kızımın direk yüzüne söyedier piskoloji diye bi şey kamadı ama rabbim büyük inşalllah doktorlar yanılır

yıldıs bugün ameliyat olacaktı yiğenin nasıl geçti inşallah güzel haberer verirsin

rayc

31.01-2013, 21:49
Merhaba,

Yurtdisinda yasayan bir Turkum. Estetik amacli boy uzatma ameliyatini bu sene olacagim.

Konu hakkinda detayli bilgi sahibiyim. 5 yildir uzerinde arastirma yaptigim bir konu.

Sorunuz olursa bana da sorabilirsiniz. Elimden geldigince cevaplamaya calisacagim.

Bu arada Incim hanim cok gecmis olsun.

Bacıbey

31.01-2013, 22:08
rayc;

Boyunuz kaç? Ameliyattan sonra kaç olacakmış..? Hayat sizin hayatınız da sırf estetik amaçlı da bıçak altına yatılır mı kardeşim, hiç mi korkunuz yok Allah aşkına..?:)

rayc

01.02-2013, 07:04
Bacibey merhaba,

Boyum 1.67 civarinda. Once femur (uyluk kemigi/dizin ustu), ardindan tibia-fibula (kaval kemigi/dizin alti) olmak uzere iki ameliyat gecirecegim. 16-20 cm arasinda uzama hedefliyorum. Prosedur sonuclandiginda 1.83-1.87 cm arasinda olacagim. Hayatimin yaklasik iki senesini bunun icin ayirdim. Kendimi fiziksel ve zihinsel olarak (tekerlekli sandalyede yasamaya) hazirladim. Vaktim var, okulu erken bitirdim, para biriktirdim. Gordugunuz gibi ben duygusal yaklasimda bulunmayi sevmeyen, hedefe dayali bir insanim. Cesaretli olduguma katilmakla beraber, insallah bunu deli cesareti olarak degerlendirip beni kirmaz, veya beni yargilamazsiniz. Kendimce hakli sebeplerim var ve acikcasi kendimi hesap vermek zorunda hissetmiyorum. "Cesaret" veya "korku" dediginiz sey ince bir cizgidir, bunu ayiran da konu hakkinda bilgi sahibi olmaktir. Ben kendi arastirmami yaptigim, ve kafamda butun islemin muhakemesini yaptigim icin icim son derece rahat. Bicak altina yatmak riskli, katiliyorum, ama sokakta yurumek de oyle. "Ikisi ayni sey mi canim sen de" dediginizi duyar gibiyim - ama sunu bilmenizi isterim ki, ben bunu yalnizca "estetik" olarak degil, aslinda ihtiyac duydugum icin yapiyorum.

Size ilginc bir anektod anlatayim, Amerika'daki doktor bahsetmisti. Ofisine Hollandali bir adam geliyor. Hollandalilar dunyanin en yuksek boy ortalamasina sahip milletidir bu arada. Adamin boyu 1.80 civarinda, doktorla ayni. "Kisayim ve ameliyat olmak istiyorum" diyor adam (yuh be arkadas). Doktor sasiriyor tabii, adam dogru psikologa... Psikolog sonucta adamin 1.65'lik adamlarla ayni sorundan muzdarip oldugunu soyluyor - "height dysphoria". Bu bicakla giderilen psikolojik bir sorun. Ben bu ameliyati olmazsam kendime de, baskalarina da zarar verecegim. Beni istediginiz kadar yargilayabilirsiniz aslinda. Cunku su anki hayatimda da kisa bir erkek olarak taninmadan yargilaniyor, ayrimciliga ugruyorum. Ustelik elimde hic olmamasina ragmen, secemedigim bir ozellik olan boyum yuzunden. Baska insanlari degistiremeyecek kadar yorgunum. Kendimi degistirmekten baska carem yok. Cesaret, caresizlikten de gelir. Hayat boyu canim yanacagina, veya sevdiklerimin canini yakacagima, gider doktora bacagimi kirdiririm daha iyi. Hayir, zerre korkmuyorum.

Yine de size bir noktada katilacagim Bacibey - bu islem burun yaptirmaya benzemez. Aylar suren bir sabir ve dayaniklilik gerektiriyor. Bu ameliyat herkese gore degil, hatta yol yakindan vazgecebilene vazgecmesini oneririm. Kendinize ne yaptiginizin farkinda bile olmayabilirsiniz. Allah korusun, Achondroplasia (cucelik) rahatsizligi veya iki bacagin esit olmamasi durumunu yasayan arkadaslar da var. Onlar icin bu ameliyat mecburi olabiliyor. Hepsine Allah'tan sifa dilerim. Gordugunuz gibi, bu ameliyati onlar mecburen olabiliyorsa, baska insanlar da estetik amacli olabilir. Yani ortada teknik ve riskle ilgili bir mesele yok, "tip etik anlayisi" ile ilgili bir mesele var. Benim yaptigimi veya doktorun bana yaptigini etik bulmuyor olabilirsiniz, saygi ile karsilarim.

Boy uzatma konusunda cok yeni teknoloji/tekniklerin varoldugunun bilinmesini isterim. Bunlari da bilmek isteyene, hangi doktora gideriz diyene, seve seve liste halinde aciklayarak yazabilirim. Uzulerek, Turk doktorlar hakkinda yeteri kadar bilgi sahibi olmadigimi belirtmek istiyorum. Yalnizca isimlerini ve kullandiklari metodlari biliyorum.

Lâ Tahzen

01.02-2013, 14:35
1.55 boyun vardıda bıçak altına mı yattın.benimde 1.57 boyum var.topukluyla 1.59,60 oluyo.hiç kendimi kısa düşünmemiştim :) kısa görende olmadı okadar. şaşkınım şuan :D engelli olmayan ve senin boyunda olan çok bayan arkadaşım var.hatta daha kısasını tanıyorum.:o

Bacıbey

01.02-2013, 16:40
bu islem burun yaptirmaya benzemez.

Yakın zamanda burun ameliyatı olmuş biri olarak, şunu söyleyebilirim; hiiiç kolay ve küçümsenecek bir ameliyat değil.. :) Nefes almaya yardımcı bir hortum varmış, narkozdan sonra uygulanmış, o olmasa kolaydı da, o bozuyor işleri..:):) aylarca çektim acısını. Şükür geçti, gitti..:) Çok gerekmedikçe kimseye tavsiye etmem..

Ameliyatın büyüğü küçüğü yok, boyunuz bence çok da kısa değil. Hayırlısı olsun hakkınızda.. Gelişmeleri bizimle paylaşırsanız memnun oluruz..:)

tatlış

02.02-2013, 20:05
en iyi ve yeni yöntem hangisi ve en iyi doktorlar açklarsan ilgilenirim

rayc

04.02-2013, 21:35
Bacibey cok gecmis olsun, umarim kendinizi daha iyi hissediyorsunuzdur :) Daha once yazdigimi zannediyordum fakat anladigim kadariyla cevabim gitmemis, simdi fark edebildim.

tatlis, en kisa surede (eve donunce) yazacagim.

rayc

05.02-2013, 03:29
Boy uzatma ameliyati icin 2 temel metod var. Yani kabaca ikiye ayirabiliriz. Internal (bacagin icine yerlestirilen) cihazlar ve external (bacaga distan yerlestirilen) cihazlar. External cihazlar ile ameliyat olmak genellikle daha ucuz bile olsa, enfeksiyon riski var. External cihazlari fazla arastirmadigimi belirtmek isterim. Ilk ameliyatimi femur (uyluk) kemiginden olacagim icin internal metodla olacagim. Ikincisine henuz karar vermedim - masrafi dusurmek icin external bir metod secebilir, veya hic ikinci kez ameliyat olmayabilirim. Bunu dusunmek icin onumde bol zaman olacak.

Uyluk kemigini, yani dizinizin uzerinde kalan bacak kemigini ameliyatla uzatmak, tibia'yi (dizinizin altinda kalan kisim) uzatmaktan daha kolay. Cunku iki kemikle (tibia-fibula) degil, tek bir kemikle ugrasiyorsunuz (femur). Uyluk kemigini uzattiktan sonra iyilesme sureleri biraz daha kisa oluyor. Kaldi ki tibia ameliyati genellikle biraz daha pahali (internal metodlari kiyaslar isek - yani femur'u ve tibia'yi internal metodla uzatacagim derseniz, muhtemelen tibia uzatmak daha masrafli olacaktir)

Ben uzatma operasyonu icin hangi doktora gidecegim? Cok buyuk ihtimalle Almanya'ya, Dr. Augustin Betz'e. Kendisi internal metodlardan biri olan Albizzia adli cihazin biraz daha gelismis versiyonu olan Betzbone'i kullaniyor. Amerika ve Almanya arasinda oldukca kararsiz kaldigimi belirtmek isterim. Amerika'daki doktorlar su anda en son teknoloji olan PRECISE adli internal cihazi kullaniyor. Peki Albizzia'nin gelismis versiyonlari (Almanya'da kullanilan Betzbone ve Fransa'da Dr. Jean-Marc Guichet'in kullandigi Guichet Nail) ile Amerika'daki doktorlar (Dr. Dror Paley ve Dr. Shabab Mahboubian) tarafindan kullanilan PRECISE'in farki nedir?

PRECISE, "controlled-rate" uzatma sistemi olan bir cihaz. Cihaz kirilan kemiginizin icine yerlestiriliyor. Manyetik bir sistemle her gun doktorun belirledigi oranda uzatma gerceklestiriliyor. Hemen sizinle prosedurun bir videosunu paylasayim, eminim benim Turkce-Ingilizce karisik yazimdan cok daha aciklayici bir animasyon olur.
Height Lengthening Via The Precise Intramedullary Nail - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=NebfpTwjx5Q)
Betzbone ise tam olarak boyle degil. Bacaginizi belirli bir acida cevirerek cihazdan "klik" sesi cikarmaniz lazim. Uzatma boyle gerceklesiyor. Bunun da bir videosunu buldum.
Video of Growing Clicking - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=DKEPrcVoo9Y)

PRECISE eminim cok daha rahat ve nispeten daha acisiz bir metod. Ama su anda kullanilan PRECISE teknolojisi maksimum 6,5 cm'lik bir uzama sagliyor. PRECISE'i ureten Ellipse Technologies firmasi bu yaza dogru 8 cm'lik yeni versiyonu cikarmayi planliyor. Betzbone ise 10 cm veya fazlasi uzatma saglayabilir.

Butun bu bilgileri verdikten sonra, aslinda ilk yazmam gerekeni simdi yazayim: 7.5 cm'yi gecen uzatmalar aslinda tavsiye edilmez. Cunku sadece kemigi uzatmiyorsunuz, etrafini cevreleyen yumusak doku ve o dokudaki butun sinirler de bu ameliyattan etkileniyor. Siz daha cok uzadikca, eski fitliginize yuzde yuz kavusma ihtimalinizi de azaltiyorsunuz. Yani azicik bir uzatma icin feda etmeniz gereken seyler cok ama cok fazla arkadaslar - para, zaman, fiziksel ve mental aci, fiziksel kapasite.. hepsi. Bunlar sizin icin gercekten deger mi, lutfen bir kez daha dusunun. Ben 7.5 cm'yi gecmeyi planliyorum ama ben asiri mantikli bir insan degilim, beni dinlemeyin :) Saka bir yana... Bu isi yapan o kadar cok hasta taniyorum ki, radikal kararlar vermem biraz da bu yuzden. Yani yapilabildigini biliyorum, bizzat gordum. Imkansiz bir sey denemiyorum.

Fiyat olarak biraz daha uygun, tavsiye edebilecegim kalitede, external metodlar kullanan doktorlari da yazayim. Hindistan'da Dr. Amal Sarin var. Suriyeli doktor (Almanya'da da ameliyat yapiyor) Dr. Ghassan Salameh var, cok iyidir. Pekin, Cin'de Institute of External Fixation diye bir merkez var, burada Dr. Xia'nin ogrencileri bu ameliyati yapiyor.

Turkiye'den tek bildigim doktorlar Dr. Mehmet Kocaoglu, Dr. Murat Kucukkaya, ve Dr. Haci Kutlu. Fakat kendileriyle bizzat gorusmedim, ve ameliyati Turkiye'de olmayacagim icin kullandiklari metodlar hakkinda fazla arastirma yapmadim.

Almanya'da ameliyat olacagim Dr. Augustin Betz'i gozum kapali tavsiye ederim. Fiyatlari buraya yazmayayim, sormak isteyenler ozelden mesajla ulasabilirler. Bu ameliyati bacak kisaligi veya cucelik gibi sebeplerle olup gercekten sikinti yasayan arkadaslara biraz ayip olur diye dusunuyorum.

Teknik anlamda bir sorunuz varsa, kisitli bilgim dahilinde seve seve cevaplarim.

tatlış

05.02-2013, 20:58
çok teşekkürler bizlerin almanyada ola şansı ne kadar olur bilemiyorum her şey gönlünce olsun

YILDIS

06.02-2013, 20:13
Allaha şükürler olsun genel müdürümü çok iyi tatlış, ama daha yürüyemiyor , takılan protezlerden korkuyor, yürümesi hareket etmesi lazımmış, onunla uğraşıyoruz. Ben döndüm o istanbulda ama eve çıktı. ilk kontrolunude yapıp öyle gelecek... senin kızına ne dediler anlamadım, bizimi doğuşdan gelen bir rahatsızlıktı.. aklına takılan herşeyi sor. Hatta istanbulda yaşıyorsan ziyarete gidebilirsin

tatlış

07.02-2013, 18:44
benim kızıma bişey demiyorlar herhangibir hastalığı yok çok şükür orantılı boy kısalığı iştahsız bi çocuktu birde boyu kısayken erken ergnliğe girdi vs anlıycan gelişimini tamamlamış

SonundaKostu

17.02-2013, 12:56
ArkadaşlarBenim sorunum bacak eğriliği ve kısalık. Bana smart correction bilgisayarlı fiksatör ile tedavi uygulayacaklar. Bu arada önerilen bir tekniğide sizinle paylaşmak istiyorum. Eğer femur ile düzeltme ameliyatda yapılır ve ardından uzatma planlanırsa bu durum için motorlu uzatma çivisi alternatifi var. Dünya da en yaygın kullanılan uzatma çivizi şuan bu Fitbone denen isimli ürün. Bunu da Muharrem İnan ve Sami Sökücü yapıyorlar bildiğim kadarıyla. Muharrem İnan a gittim ama özelde olduğu için ücreti karşılayamadım ben. İlizarov, smart corrction ve fitbone eğiticisiymiş aynı zamanda. Precise isimli çivinin çok yeni olduğunu ve omurga skolyoz hastaları için ilk geliştirildiğini ve çok hata verdiğini duydum. Üç hastada anlık uzama kaybı ile büyük sorunlar çıkarmış anlara da. Femur uzatmada ise iki defa kırılmış. Bu konuda karar vermeden önce iyi ararştırın. Hayat zehir olmasın sonra. Ben muayene için beklerken ikinci ayağını 7cm uzatan bir hasta ile tanıştım. Fitbone u almanyadan bir firma özel getirtiyormuş ve her isteyen doktora veremiyormuş. Almanya da eğitim almayan doktor kullanamıyormuş. Türkiye de de en çok kullanılan uzatmaçivisi olduğunu söylemişti muharrem inan. Haberlere bakınca herkes onu konuşuyor. Bana uygun olsaydı onu isteyecektim ameliyatımda ama bilgisayarlı fiksatörün bana daha uygun olduğuna karar verildi. Aman deneme hastası olmayın ve maceraya girmeyin. Precise işi hala deneme aşamadındaymış, denek durumuna düşmeyin. İtalyan uzatma çiviside dünyada toplatılmış kırıldığı için.

rayc

17.02-2013, 18:45
Sevgili SonundaKostu,

Bence siz de iyi arastirin. Fitbone cok sorun cikaran eski bir teknoloji. Eve donunce, bildiklerimi toparlayip yazmaya caliacagim. Yurtdisindaki cogu doktor Fitbone'i artik kullanmiyor bile. Burada okuyunca cok sasirdim.

SonundaKostu

17.02-2013, 21:19
Merhaba Rayc

Hangi ülkeyi dikkate alarak değerlendirdiğini bilmiyorum ama çivi ile uzatmayı araştırdığımda benim karşıma çok seçenek çıkmadı. Metin Küçükkaya, Levent Eralp, Muharrem İnan, Mehmet Kocaoğlu ve Bilal Demir ile de görüştüm. Bunların tamamı Fitbone önerdi çivi olması halinde. Mekanik çivi kırıldığı için önermediler. Precise ın İstanbul'da ve Ankara'da kullanıldığını ama çok yeni olduğunu sizde sanırım biliyorsunuz. Üstelik Precise 'ın ilk hastası ile tanıştım ben. Sıra beklerken konuştuğum kişiydi ve ikinci uzatmayı Fitbone ile yaptırmıştı. Birinci ameliyatında planlanandan iki kat daha fazla sürmüş tedavi, uzatma kaybı olduğu için. Benim görüştüğüm doktorlarla kesinlikle görüşmeli ve fitbone için gösterdikleri sonuçları görmelisiniz. Eğer sizin veya tanıdığınız birisinin bir tedavi planı varsa lütfen karar vermeden önce İstanbul'da bu işi yapan merkezleri dolaşıp dinleyin ve en iyi kararı öyle bulun. Birer muayene masrafı oluyor ama bu hayatını etkileyecek önemli bir iş herkesin. Daha önce de yazdığım gibi benim için çivi uygun bulunmadı ve fiksatör ile tedavi edecekler. Çivi birinci tercihimdi ameliyat sonrası beni daha rahat ettireceği için ama hayırlısı diyorum artık. İnşallah bu yöntem bana şifa olacak. Tübitak ödüllü ürün olması biraz rahatlattı içimi. Doktorumun eline kuvvet artık :confused:

destiny07

22.02-2013, 17:23
biride cevap vermiyor yaa ne diyim bilmiyorum .genel sağlık sigortasına motorlu çivi ile uzatma yaparlarmı yaşım 32 piskolojik olarak çökmek üzereyim.bu ülke imkansızlıklar ülkesi ama yinede bi çare vardır diye düşünüyorum.boyumun uzaması kesinlikle çok önemli ve mecburi biri yardım etsinde ona göre gidiyim hastaneye

SonundaKostu

23.02-2013, 09:38
Destiny07 estetik uzatmayı devlet ödemiyor. Çünkü bu şekilde uzatma bedelini kendi karşılamıştı benim karşılaştığım hasta. Ama tek taraflı uzatma ise bunu ödüyor devlet. Benim seçeneklerimden biri olabilir mi diye çok konuştuk Muharrem İnan ile ama en sonunda bu smart correction a karar verdi. Ameliyatı muharrem inan yapmayacak ama ben tüm ekibine güveniyorum onun. Eğer tek tarafa çivi olsaydı hastane ödeyecekti. Bu arada önce bir tarafı uzatıp sonra diğer tarafı uzatarak devlete ödetenlerde olduğunu duydum ama bunu doktorun ile konuşman gerekli sanırım.

rayc

24.02-2013, 00:51
Merhaba SonundaKostu,

Cevabi cok gec yazabildim, ozur dilerim. Kisitli zamanimda biraz arastirma yaptim. Fitbone'u su anda Alman Wittenstein firmasi uretiyor. http://wittenstein-intens.de/en/index.htm Benim bildigim kadariyla Amerika'da ve Almanya'daki doktorlar (Dr.Paley ve Dr.Betz) Fitbone'u guvenilmez bulduklari icin artik kullanmiyorlar. 11 Mart'ta Florida'ya gidip Dr.Paley ile bizzat gorusecegim, simdiki hastalariyla da tanisip durumlarini ogrenecegim. Orada Fitbone'u kendisine sorarim. Daha once soyledigim gibi, kendi klinigi PRECISE metodunu kullaniyor. Ilk PRECISE hastasini 1 Aralik, 2011'de ameliyat etmis. Nispeten yeni bir teknoloji oldugunun farkindayim ama bu olumlu bir sey. Ben ameliyat oldugumda aradan neredeyse 2 yil gecmis olacak. Yani "denek" durumunda olmayacagim.

Bir PRECISE hastasiyla gorusmussunuz. "Uzatma kaybi" ile ne demek istediginizi tam anlayamadim. PRECISE'in diger internal cihazlara gore avantaji, uzamayi tamamen kontrol altinda tutabilmesidir. Yani isterseniz degil uzatma, kisaltma bile gerceklestirebilirsiniz. PRECISE'in icinde manyetik bir cihaz var. Disaridan elektronik bir cihaz bacagin icinde yerlestirilen cubuga tutularak motorize sistemle uzatma sagliyor. 80 kg'lik bir rezistansa kadar itme gucune sahip. Bacagin icindeki direnc yaklasik 50 kg civarinda. Yani PRECISE uzatma icin fazlasiyla guclu bir cihaz.

Diger internal cihazlara gore PRECISE'in en onemli avantaji su: Uzatma hizini her an dusurebilir, veya durdurabilirsiniz. Diyelim kemiginiz beklenenden yavas iyilesiyor, bu durumda uzatma yavaslatiliyor veya geriye alinip gecisi olarak kisaltma yapiliyor - kemik olusumu duzelinceye kadar. Bu "geriye gitme" olanagi Fitbone, Albizzia veya ISKD gibi cihazlarda maalesef yok. Ayni zamanda Fitbone, "weight bearing" degil. Yani uzatma yaparken buyuk ihtimalle tekerlekli sandalyede oturacaksiniz. (Gerci PRECISE da oyle)

Fitbone'un gelistiren doktor, yani doktor Augustin Betz, kendi bulusunu artik kullanmiyor :) Evet internet sitesinde kullanilan metodlar arasinda listelenmis durumda, ama kendisinin artik kullanmadigini biliyorum. Eger Fitbone'u bizzat bulan adam artik bu teknolojiyi kullanmiyorsa, daha ne denebilir? Tabii dunyada bazi kucuk kliniklerde kullaniliyor hala. Mesela Danimarka'da yapan bir yer de var, onlar da Fitbone kullaniyor.

Bu arada ben Betzbone yontemi ile ameliyat olacagimi yazmistim. Fikrimi degistirebilecegimi eklemek isterim. Amerika'da PRECISE yontemini de kullanabilirim. Ama 8 cm'lik yeni cihazin cikarilmasini bekliyorum. Tahminimce yaz donemini bulacak. Bir aksilik olmadigi surece bu sene Eylul-Ekim aylari gibi ameliyat olacagim.

evrimege

24.02-2013, 01:28
rayc (http://www.engelliler.biz/forum/members/62240.html) üstat senin sayende sağlam bilgiler edindik çok teşekkürler. Çok bilinçli ve ne istediğini bilen birisin bu okadar önemli ki.

destiny07

24.02-2013, 02:18
teşekkür ettim SonundaKostu .benim boy kısalığı hastalıktan oldu.doğuştan hipotroidim var ve hipofizi tamamen durduruyor nerdeyse .uzama çok az oldu.boyum 1.68 bence normal boy .ama burda insanı kısasın diye ayırıyorlar.o yüzden uzamam gerekli en az 10 cm uzamam lazım bu boy yüzünden dalga bile geçiyorlar.yuh diyorum ne diyim

eksi21

24.02-2013, 16:03
Ben 176 boyla ameliyat olmayı düşünüyorum. Psikolojik olarak sorunum var ve çözümü kesinlikle uzun boy. Rayc lütfen konuyla alakalı biraz bilgi verir misin şimdi? 1.si iz kalma olayı denildiği gibi 1 cm şeklindemi sadece ve sadece kalçada mı ? İkincisi öyle değilse nasıl bir iz bizi bekliyor? Üçüncüsü tam olarak net bir fiyat verebilir misin? Çivinin tanesi 30 bin dolar diyorlarda iki bacak ameliyat falan nasıl oluyor? Birde belli oluyor mu yani kas yapım aşırı bir değişikliği uğrar mı acaba. Nacizane sorularımdır. Özelden iletişime ayrıca geçersen ayrıca sevinirim.

rayc

25.02-2013, 19:51
evrimege, cok tesekkur ederim. Biraz olsun yardimim dokunabiliyorsa ne mutlu bana.

eksi21, hic bir psikiyatriste gittin mi bu konu hakkinda? Yanlis anlama, zamaninda ben de gitmistim. Boyle bir psikolojik rahatsizlik gercekten var, ve dedigin gibi en son cozumu de bicak altina yatmak, baska bir sey degil. Fakat 176 boyla bu ameliyati olmak istemeni biraz garipsedim acikcasi. Oldukca ortalama bir boydasin, kesinlikle kisa degilsin. Hadi Turkiye'yi gectim, Iskandinav ulkeleri ve Hollanda haric dunyanin hicbir yerinde kisa degilsin. Hic erkekler icin topuklu ayakkabi giymeyi denedin mi? Cok ciddiyim. Yesil Kundura'nin 8 cm'lik topuklu ayakkabilar var. Veya internetten de siparis verebilirsin. Benim birkac icten topuklu ayakkabim var. Icine de ayriyetten yaptirdigim 2 cm'lik tahta topugu yerlestiriyorum, al sana fazladan 10 cm. Tabii bunlari sadece gece disari cikarken / kadinlarin topuklu giyecegi yerlerde giyiyorum, gunluk hayatta pek degil.

Bu ameliyatla senin bacagini kiracaklar, sen kalacak izi mi dusunuyorsun gercekten? Ne kadar ciddi bir ameliyat oldugunun, ne kadar sure yuruyemeyecek oldugunun, tuvalete gitmek icin bile yardima muhtac olacaginin farkinda misin? Yurumeyi tekrardan ogreneceksin. 176 cm boyun varken deger mi? Dusuncene saygi duyuyorum, cunku ayni psikolojik durumdan ben de muzdaribim. Ama bu soruyu kendine bir sor mutlaka. Sorunun cevabina gelince.. External (distan) yontemler iz birakir tabii. Internal (icten) yontemlerin kalcada biraktigi izler zamanla geciyor. (Hem gecmese ne olur ki? Alti ustu yara izi.)

Tam olarak net bir fiyat veremem, cunku farkli doktorlar var, farkli yontemler var.. Hepsinin fiyati farkli. Bana ozelden ulasir misin? Sana bildiklerimin fiyat listesini atayim. (Verdigim butun fiyatlar her iki bacagi da uzatmak icindir - yani 2 femur, veya 2 tibia)

Kas yapin asiri bir degisiklige ugrar mi - tabii kemik uzaltildigi zaman cevresindeki yumusak kas dokusu, damarlar, hepsi bu uzamaya adapte olmaya calisiyor. Kolay degil, ergenlik caginda uzadigindan daha hizli uzuyorsun. Bu yuzden uzatma hizi olarak cogu yerde gunde 1 mm asla gecilmez. Bazi yontemlerde gunde 0,66 mm'ye kadar dusulur. Ameliyatin ardindan uzatma evresinde ve sonrasindaki iyilesme evresinde duzenli olarak fizik tedaviye gidiyorsun. Eski fiziksel durumuna donebilmek icin ciddi calisman lazim. Onceki durumuna %100 donebiliyor musun, teorik olarak donebilmen lazim, fakat bunun cevabini ben ameliyat olduktan sonra daha net -kendi adima- verebilecegim sanirim. Iyilestikten sonra nasil yurudugunu/zipladigini/hareket ettigini gosteren videolar ceken birkac yabanci arkadas vardi, bakalim bulabilecek miyim..

eksi21

26.02-2013, 13:10
Mailleşirsek ayrıntılı olarak konuşabiliriz. Zira çok ihtiyacım var konuşmaya..

sewal

26.02-2013, 13:21
bende ameliyat olmak istiyorum.İz kalırmı ?

destiny07

01.03-2013, 22:32
benim doğuştan hormonal hastalığım var boyumun uzamasını engelledi yaşım 32 .bu durumda devlet iki bacağın uzaması için ameliyat marsaflarını karşılarmı ?

SonundaKostu

02.03-2013, 09:21
Sevgili Rayc ve diğer arkadaşlar;

28 Şubat günü ameliyatımı oldum ben. Daha önce de söylediğim üzere bana Smart Correction sistemini uyguladılar. Kendimi ne kadar iyi hissettiğimi anlatmam size, çünkü kullanılan sistem geçen sene Tübitak Teknoloji Büyük Ödülü nü almış inanılmaz bir sistem. Önümüzdeki hafta ortasında 6-7 gün geçmiş olacak ve düzeltmeye başlayacağız. Tabi uzatma da yapacağız bir miktar. :)

Kişisel merakım nedeni ile hekimim düzeltme planlamasını benim yanımda yaptı ve şaşkınlığımı sizlere anlatamam. Türkiye'de geliştirilmiş olan bu sisteme emek verenlerin önünde sizin huzurunuzda eğiliyorum.

Benden hemen sonra Fitbone ameliyatı olan ve benimle eş zamanlı olarak diğer ameliyathanede eğrilik ameliyat olan iki arkadaş ile daha tanışarak bir kulüp bile oluşturduk hastanede. Hepimizin tecrübelerini şimdi sizinle paylaşacağım.

RAYC, Fitbone hakkında bazı bilgilerinin yanlış olduğunu üzülerek söylemek zorundayım. Bu bilgileri şuan hastane ortamında hem kendim hem de diğer iki arkadaş ile birlikte araştırdım. Hatalı ve eksik konularımızı bizzat burada hekimlerimize de danışabiliyoruz :).

Fitbone Almanya'da Dr. Betz değil Prof. Baumgart tarafından geliştirmiş ve Airbus firmasının joystick üretimini de yapan ve Dünya'nın en önemli teknoloji firmalarından biri olan Wittenstein firması tarafından üretiliyor. Betz in geliştirdiği çivi başka ve seninde söylediğin gibi onun kullanımı neredeyse tamamen bitmiş durumda gerçekten. Ama Fitbone bugün Dünya'nın en iyi sistemi. Geçen sene yeni bir geliştirme daha yaparak, çivinin geriye kaçırma sorununu tamamen ortadan kaldırarak neredeyse kusursuz bir çivi üretmiş durumdan bu Almanlar. Çivi ile ilgili bilgilere www.fitbone.com dan ulaşabilirsiniz. Eğer yabancı dil probleminiz varsa bizim ülkemize getiren firma da bu konuda çok iyi bilgi verebiliyor. İlerimed Sağlık Ürünleri Tic. Ltd. Şti. (http://www.ilerimed.com) adresinden erişebilirsiniz bu firmaya ve sorularınıza cevap verirler diye umuyorum. Bunlar aynı zamanda benim fiksatörümü de satan firma. Bu konuda çok bilgililer doğrusu.

Precise Dünya'da ilk kez Türkiye'de boy uzatma için kullanıldı. Uzatma sırasında hastanın bir süre sonra tüm uzatma işleminin geri kaçması gerçekleşmiş. Bu precise in omurga uygulamalarında da 4 defa olmuş Türkiye'de ve hastalar çok zor günler geçirmiş. Şuan neredeyse hiç kullanılmıyor Türkiye'de.

Ayrıca Fitbone hastaları tekerlekli sandalyeye mahkum olmuyor. Tam tersi, benden 1 gün önce koltuk değneği desteği ile yürümeye başladı buradaki arkadaş.

ISKD denen sistem şuan dünyada geri toplatılmış durumda. Nedeni ise kontrolsüz uzatma, kırılmalar ve geri kısalmalar. Dr. Paley 'de bu ISKD 'yi en çok kullanan hekimmiş ve sonunda çok kötü olduğunu bilimsel yayın yapmış. Fitbone öyle kontrolsüz bir sistem değil. Buradaki arkadaşa bir cihaz verdiler imza karşılığı. Benimle aynı gün o uzatmasını başlatacak. Verilen cihazı bacağının üzerine getirip düğmeye bastığı zaman 0.2mm uzama olacakmış. Uzama miktarı 0.2mm olacağı için kontrollü uzama olabilecekmiş. Günde 1mm uzama yapması için düğmeye 5 defa basması gerekiyormuş :). Ayrıca her hafta hekim kontrolü olduğu için, iyileşme gecikmesi farkedilirse tedavide bekleme seçeneği doğal olarak bunda da var.

Bence bu konuda uzman bir hekim ile görüşmeli herkes. Bize kalırsa kemik eğriliği düzeltme işinde İlizarov kesinlikle demode ve çok geri bir sistem. Onun yerine bu bilgisayarlı Smart Correction sistemi mucize gibi bir cihaz. Gerçi bunun da bir takliti çıkmış Türkiye'de ve ucuz sattığı için ihalelerde bazan mecburen o alınıyormuş. Örümcek sistemi adı verilen bu sistemden şuan sorun yaşayan bir kişi var hastanede. Bu taklit sistem hesaplamayı beceremediği için kızcağız 2 aydır hastanede yatıyor. Çünkü düzeltme sırasında alttaki halkanın bağlı olduğu yerden kemiği tekrar kırılmış ve eğrilik düzeltmeyi isterken bir de kırık tedavisi ile uğraşıyor. Çok morali bozuk, çünkü ayağında bir sürü iz kalıyor şimdi ve tedavisi çooook uzatmış durumda. Biz bu ödüllü sistem ile tedavi edildiğimiz için kendimizi iyi hissediyoruz.

Rayc, son bir bilgi senin için. Fitbone şuan 8cm uzatma yapabilen tek sistemmiş :). Bence Amerika'ya gidip bir sürü para harcama. Burada Fitbone ile ameliyat olmuş arkadaşlarla konuşursan fikrin değişecektir. Hemde paran cebinde kalır düzgün tedaviye ulaşırken.

matemrengi

02.03-2013, 10:31
10 cm uzatma oldu fiksatör ile fakat dizim 95 derece bükülüyor fizik tedavi gördüm en son zorlayabildiğimiz bu oldu ileri gitmedi.sizlerdede aynı böylemi oldu bana yardım edermisiniz

rayc

03.03-2013, 13:34
Sevgili SonundaKostu,

Oncelikle cok gecmis olsun! :) Senin icin dua ediyorum. Umarim bir an once iyilesirsin ve saglikli bir surec gecirirsin.

Dr. Paley ile 11 Mart'ta gorusecegim. Yazdiklarini sorarim kendisine. Ben zaten Amerika'da yasadigim icin masraf yapip yurtdisina gitmiyorum, merak etme :) Ama ameliyati Turkiye'de olmak benim icin inanilmaz bir firsat olurdu gercekten, cunku ailem Turkiye'de, kalacak bir evim olurdu, vesaire.. Henuz son kararimi vermis degilim zaten, bakalim..

Doktor Muharrem Inan'a ameliyat olmustun galiba, dun kendisinin internet sitesine baktim. Cok akli basinda bir hekime benziyor, gercekten cok begendim. Turkiye'ye dondugum zaman belki gorusurum kendisiyle. Benim Fitbone hakkindaki bilgim biraz eski kalmis demek ki. Firma cihazi degistirip yenilediyse eski sorunlar ortadan kalkmis olabilir. 2-3 yil once ciddi sorunlar cikariyordu bu civi.

8 cm uzatabilen tek sistemin Fitbone oldugu dogru degil. PRECISE su an en fazla 6,5 cm uzatabiliyor evet, fakat 8 cm'lik yeni civiyi cok yakinda cikaracaklar. Yaz aylarina dogru cikmasi bekleniyor. Bunun haricinde Prof. Betz'in kullandigi Betzbone civisiyle 11 cm uzatan kisi bile taniyorum. Tabii tavsiye edilen guvenli miktardan cok daha fazla bu. Bakalim Dr. Paley'i 8 cm'den fazla uzatma yapmaya ikna edebilecek miyim? Pek sanmiyorum, pazarlik edilecek birine benzemiyor :)

Dr. Paley cok iyi bir doktor, belki alaninin en iyisi ama korkunc pahali. Bu yuzden kendisine LON/LATN (civi uzerinden uzatma) yontemlerini soracagim. Yari external oldugu icin tamamen internal metodlara gore daha ucuz olmasini bekliyorum. Iyilesme suresi biraz daha uzun, enfeksiyon riski var, bunlar olumsuz taraflari. Los Angeles'a gidip Dr. Mahboubian ile de gorusmeyi dusunuyorum. Onun fiyatlari nispeten daha dusuk. Eklemis olayim, LON/LATN de 8 cm uzatma kapasitesine sahip bir metod.

Sen femur mu uzatiyorsun, tibia mi? Rica etsem doktor beye tibia uzatmayla ilgili bir sey sorabilir misin? Firsatin olursa elbette. Iyilesme surecindeyken seni kesinlikle mesgul etmek istemiyorum. Ama merak ettim, tibia ile fibula'yi civiyle birbirine sabitliyor mu acaba uzatmayi yaparken? Amerika'daki doktorlarin bu konuda uzlasamadiklarini gordum de ben.

SonundaKostu

03.03-2013, 20:19
Merhaba Rayc

Burasi sayesinde çok güzel bilgi takası yapabiliyoruz. :)

Burada bir arkadaş Fitbone ile ameliyat oldu. Bende deformite çok olduğu için uygun bulunmadım Fitbone için. O nedenle Smart Correction uyguladılar. Çok iyi olacağımı düşünüyorum inşallah. Bu fiksatör işinin bakımı konusunda çok dikkatli olmam gerektiğini farkettim ve gerekli bütün donanımı şimdiden aldım bile.

Bazan ağrı oluyor şu sıra ama burada iyi bakıyorlar. O nedenle kalan vakti internette gezinip sohbet ile geçiriyoruz aynı dertten tedavi göre arkadaşlarla. Burada hocalarla konuştuk Dr. Paley'i. Dünyanın en pahalı hekimi olduğunu doğrulayıp gülüyorlar. LON için kötü şeyler söylemiyorlar. Ekonomik olarak uzayan çivi seçeneği sorun oluyorsa LON yapılmasının kesinlikle mantıklı olduğunu söylüyor hocalar. Ama sonuçta benimde şuan başımda olan eksternal fiksatör meselesi varmış bu teknikte ve bacakta fiksatörün çivilerinin delikleri kalırmış. Tek maşına motorlu çivide küçücük iz kalıyor doğrusu. İmrenilesi bir durum.

Muharrem İnan çok iyi bir insan. Bu kadar mı mütevazi bir insan olur, çok büyük işler yapıyor olduğu halde. Tam bir yurdum insanı. :) Geçen ay bu uzatma konusunda Kore'ye ve İngiltere'ye davetli konuşmacı olarak dahi gitmiş. Daha önce bahsetmiştim, muayenehanesinde bir hastasıyla konuşmuştum parasını kendi ödeyerek ameliyat olan. Uzatmasının sonuna yaklaşmıştı o arkadaş ve dua edip duruyordu Muharrem hocaya.

Eğer özel değilse Paley'in kaça ameliyat ettiğini paylaşır mısın gurup ile?

Senin sorunu burada doktoruma danışacağım ve cevabını bildireceğim sana. Ama bence Muharrem Hoca'ya mesaj göndermekten de çekinme. Bende ilk önce web sitesi üzerinden yazışmıştım kendisi ile ve sonra girip muayene olmuştum.

suzet

03.03-2013, 21:41
merhaba,
oglumu akondrapilazi 3.5 yasinda ameliyat olmasini istiyorum ama iste ama korku da var.Mehmet kocaoglu muayene etti. planlar yapti ama icimde supheler var.Olanlar varsa caresiz bir anneye yardimmmmmmmmmmmmmm istiyorum

SonundaKostu

03.03-2013, 21:53
Merhaba Suzet

Bu konuda ilk isim olarak sana Profesör Muharrem İnan'ı tavsiye ederim. Doktor Muharrem bey hem pediatrik ortopedi, hem de boy uzatma/eğrilik cerrahisi konusunda uzman. İstersen önce web sitesine bak ve sonra beğenirsen muayeneye gidersin. Mehmet Kocaoğlu'da çok süper bir doktor ama sanırım biraz pahalı o.

sewal

03.03-2013, 22:53
ameliyattan sonra iz kalıyo mu

SonundaKostu

03.03-2013, 23:01
kemiklerinin kesildiğini düşünürse kalmaması mümkün mü? :) ama sonrasında dümdüz bacakların oluyor. biraz iz kalsada kabul edilebilir bence!

xugol

05.03-2013, 03:19
merhaba arkadaşlar, aylardır bende bu konuyu araştırıyorum arada bu forumada denk geliyordum ama konuya cevap verimi pek yoktu..Bugün baktım baya hareketlenmiş benimde nacizane bir kaç sorum var umarım cevaplarsınız..

Boy uzatma ameliyatlarında ortalama ayağa kalkma süresi ne kadardır ?

Boy uzatalım derken kısalma riskimiz varmı ? Aynı şekilde ölüm vb. riskler mevcutmu ?

En fazla kaç cm uzayabiliyoruz ?

Doktorlar cücelik vb. hastalık olmasa dahi bir insanı sırf kendi istediği için boyunu uzatıyormu ?

SonundaKostu dostum acaba sen ameliyatı ne kadara oldun bunuda yanıtlarsan memnun olurum..

rayc

05.03-2013, 09:44
SonundaKostu,

Evet, bilgi alisverisi cok keyifli oluyor gercekten :) Dr. Paley'nin fiyatlarini yazsam gunah mi olur diye dusunuyorum acikcasi, ama ozel bir bilgi olmadigi icin yazayim. Femur uzatma 65,000 dolar (117,000 tl) , tibia uzatma 75,000 dolar (135,000 lira). Bahcende petrol cikmadigi surece bu parayi kozmetik bir ameliyata vermek hakikaten yazik gunah. Dunyada ihtiyac sahibi o kadar insan var. "Sunu yaptin da ne oldu, boyun mu uzadi?" diye bir deyimimiz var ya hani, tam buraya uyuyor :) Bu kadar parayi gider ihtiyac sahibine verir kendini daha iyi hissedersin.. Ustelik ben daha 21 yasindayim. Kendim kazanmadigim bir parayi -bu miktarda ise ustelik- boyle bir amac icin kullanamam. Iste bu yuzden LON/LATN veya external fiksator diyorum. Cok daha hesapli olacagina eminim. Muharrem Inan hocaya da web sitesinden yazayim, hatirlattigin icin tesekkur ederim. Bu arada nacizane fikrim, acikcasi bacakta iz kalip kalmayacagini soran arkadaslara cok sasiriyorum. Bacaginiz kirilacak, yurumeyi yeni bastan ogreneceksiniz, vucut agirlik merkezi, denge gibi meseleler var.. Bacakta kalan izlerin ne onemi var ki bunlarin yaninda? Ben cocukken bisikletten dusmustum, izi hala duruyor. Iz kalsa ne olur ki? :)

xugol'un sorusuna da cevap vereyim,

Her ameliyatin riski vardir. Anestezinin bile riski var. Ama bugune kadar kozmetik uzatma yaptigi icin olen kimseyi duymadim. Sakat kalan maalesef var. Mesela su an dizini 90 detecelik aciyla kiramadigi icin ekstra ameliyat geciren ve bunu duzeltelim derken diz kapagi kirilan bir hasta biliyorum. Ukrayna'da bir bacagi digerinden 2 cm kisa kalan Isvecli bir hastayla da gorusuyorum, su anda Kanada'da tedavi goruyor, basina gelenlerden dolayi morali cok bozuk, cok sinirli. Iran'da ameliyat gecirip basina felaket gelen var. Fat embolism (pihtilasma) gibi riskler var. Olume kadar goturur. Zaten bu yuzden femur ile tibia'nin ayni anda uzatilmasi asla tavsiye edilmiyor. Iki ameliyat olacaklar once femur veya tibia'dan baslayip, iki ameliyat arasinda belli basli (en az 6 ay diyor cogu kisi, ama degiskenlik gosterebilir) bir "ara", bir iyilesme suresi veriyorlar. Non-union (kemiklerin kaynamamasi) gibi riskler var. Bone grafting gibi mudahaleler gerekebiliyor. Tibia'sini uzatan hastalara asilotenotomi (asil tendonunun uzatilmasi) gerekebiliyor. SonundaKostu, Muharrem hocaya Exogen 4000 cihazini sorabilirsin. Bazi doktorlar bacaga kok hucre enjeksiyonu da yapiyor cabuk iyilesme icin.

En fazla kac cm uzayabiliyoruz? En az riski almak istiyorsak femur 5 cm, tibia 5 cm. Toplam 10 cm. Biraz daha -orta- risk almayi goze alirsak bolge basina 7,5-8 cm. Yani toplamda 15-16 cm. Bu limiti gecenler var, mesela Cin'de sadece tibia bolgesini 14 cm uzatan Dong Mei diye bir kiz biliyorum. Peki tavsiye edilir mi, asla. Kemik uzar ama etrafini cevreleyen yumusak doku ve sinir hucrelerini de goze katmak gerekiyor. Kozmetik olarak maksimum 15-16 cm diyelim. Akondroplasi (cucelik) hastalarinda daha cok uzatma yapildigi oluyor.

Doktorlar herhangi bir hastalik olmamasina ragmen, sirf kozmetik amacli boy uzatir mi? Bazilari uzatiyor, bazilari kabul etmiyor. Uzatsalar bile herkesi kabul etmezler. Hastanin psikolojik olarak uygun durumda olmasi gerekiyor. Bazi doktorlar boy siniri koyup ornegin 1,75 cm ustundekileri kabul etmiyor. Sinir koymadan kabul edenler de var. Etik bir doktor her zaman hastayi vazgecirmeye calisir. Cunku insanlar bu ameliyatin tereyagindan kil ceker gibi kolay olacagini zannediyor. Bu dogru degil..

Boyunu uzatanlar oldugu gibi cok uzun oldugunu dusunup kisaltanlar da var. Bunu genellikle kadinlar yapiyor.. Ortalama ayaga kalkma suresi metoda gore degisiyor.

xugol

06.03-2013, 03:04
verdiginiz cevaplar için teşekkür ederim rayc...

benim için 10 cm uzatma gayet yeterli olur fazla risk almaya gerek yok..

Türkiyedeki bu işi en sağlam ve en uygun fiyata hangi doktora yaptırabilirim ? Kemiklerim özellikle ayak son derece kalınlar, hatta aile içinde bazen takılanlar bile olur bu yüzden :) Bu bana - yöndemi yoksa + yöndemi fayda getirir ?

Gerçekten bu konuda bilgi paylaşımı harika, verdiğiniz cevaplar ve yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim..

SonundaKostu

07.03-2013, 23:17
aman arkadaşlar. kabul edilebilir sınırda olanlar sakın şansını zorlamasın. bu kolay bir ameliyat değil sonuçta. bakın ben ameliyat oldum. gerçekten zorlu bir süreç.
Bugün inanılmaz bir şeye şahit oldum ve Allah'a şükür ettim. Çünkü ben şanslıymışım ve bana bu Tübitak ödüllü smart correction kullanıldı. Daha önce bahsettiğim bir bayan vardır hatırlarsanız. Ona da spider frame diye çakma bir mal kullanılmış bu ihale işleri nedeni ile. Kız aylarca perişan olmuştu ve düzeltmeye çalışıyorlardı ve yeniden ameliyat edilmek zorunda kaldı bugün ve onada benim bacaklarıma takılan smart correction takıldı. Umarım şimdi şifa bulur. İnsanın karşısına istemediği aksilikler çıkabiliyor hepimizin gördüğü üzere. Ama lütfen bildiğiniz herkese söyleyin. bu spider frame denen çakma aletten uzak dursunlar. bu kız sanırım şikayet edecek onları sağlık bakanlığına ama adamlar para verip çözerlerse başkaları yanmasınlar. bizler bu adamların para hırsına alet edilecek bir kitle değiliz ve en iyisine layık olduğumuzu düşünüyorum. Tekrar çok şükür diyorum şanslı olduğum için ve bu smart correction ı geliştiren adamlara ve doktorlarıma teşekkür ediyorum.

rayc

08.03-2013, 02:20
Hanimefendinin ilk tedavisinde Spider Frame'i kullanan kim, Alman Hastanesi mi yoksa baska bir hastane mi? Kimleri sikayet edecek, bu konuda bizi bilgilendirebilir misin? Eger dedigin gibi bu "cakma" veya guvenilir olmayan fiksatoru gelistiren sirketi sikayet edecekse, guvenilir olmayan bir aleti kullanan hastane ne kadar guvenli olabilir?

SonundaKostu

08.03-2013, 07:15
Bakırköy'de ameliyat olmuş ilk kez. Bu arkadaşın ailesi şikayet edecek.
İşin garip tarafı da bu zaten. Bu sistemin çalışmasından emin olmadan önce bir hekimin kullanması veya hastanenin alması da büyük bir sorun.
Umarım arkadaşımızın bu kötü tecrübesi birilerine ders olur ve bu adamlara cezasını verirler. Kızcağızın çektiği acıyı görünce insanın içinden bu spider frame denen şeyi üretenlere hakaret etmek geliyor.

Neyseki bu platform var ve Rayc gibi arkadaşlaral tecrübe ve gözlem paylaşımında bulunabiliyoruz. Boy uzatma konusunda yazdıkların sayesinde sırf ben iki kişi tanıyorum aldığı bilgilerden dolayı mutlu olan.

ramazanb

10.03-2013, 09:22
hocam sizinle birebir konusmak isterim görüşmek isterim münkün mü acabaa

matemrengi

13.03-2013, 23:47
sewal;

sewal arkadaşım kafana iz konusunu takma iz konusu en snraki iş izden önce cok daha öenmli konular var.dizin bükülmüyor mesela eskiisi gibi esnek olmuyor gerçi bu uzatmaya bağlı ama sonucta ameliyat oluyorsun uzayan yerde kan dolaşım bozukluğu oluyor odem oluyor hadi bunlar zamanla geçiyor da diz bükülmemesi cok öenmli.kısıtlı kalıyorsun rahat olmuyor.ben 1.65 boyunda yada daha uzun arkadaşların estetik olarak bu ameliaytı olmalarını tavsiye etmiyorum çok ağır ve zahmetli bir iş sabırlı iradeli ve psikolojinizin güçlü olması gerekiyor.ama kemiklerdeki eğrilikten kaynaklanan bir düzeltmeye bağlı eğrilik yada bacağın biri kısa kalması gibi söz konusu ise olun derim çünkü eğri bacak hem dizleri hem kalçayı deforme ediyor

sunlight

16.03-2013, 14:00
Sevgili rayc bastan sona butun yazdiklarinizi okudum.Oncelikle verdiginiz bilgiler simdiye dek forumlarda vs. yerlerde okuduklarimin en detayli ve iyisi gercekten. Bu acidan bizlerle paylasimda bulundugunuz icin tesekkur ediyorum. Ayrica dilerim hakkinizda en hayirli olan doktorla karsilasir ve basarili bir ameliyat gecirirsiniz.

Bununla birlikte ameliyati dusunen birisi olarakbenim de kafami kurcalayan seyler var. Uzatma sonlandirildiktan, tedavi bittikten sonra, uzatma icin kullanilan aksamlar bacagin icinde mi kaliyor omurboyu? (Kalan parcalar sanirim metaldendir, zira biodegradable olsa uzama surecinde cozunurdu) Eger metalse bunun ileride romatizmal bir hastaliga sebep olup olmayacagi ile ilgili herhangi bir duyumunuz var mi? Bir de biliyorsunuz kalp vucutta pompa islevinde ve senelerce belli bir yukseklige kan pompaliyor.Ve bu yukseklik degistikten sonra ister istemez herhangi bir kalp hastaliginin ortaya cikmasi soz konusu olabilir mi? Son olarak da bacak uzunlugunun degismesi guzel fakat bacak uzadiktan sonra boya gore kollar kisa kalmis olmayacak mi? Kollara da uzatma yapilmasi soz konusu olabiliyor mu? Cok detayli arastirma yaptiginiz icin, belki duyum almissinizdir diye bunlari size soruyorum. Cevaplarsaniz cok sevinirim.

SonundaKostu

17.03-2013, 22:35
Merhaba sunlight

uzatma ve düzeltme ameliyatlarından sonra bütün implantları çıkarıyorlar. Özellikle uzatma çivisini geri çıkarma ameliyatını yapmayı kabul eden bir taahhüt verirsen yapıyorlar. Buradaki arkadaşlardan birinde uzatma çivisi var ve onlar bu taahhüdü verdiler.

Bu arada ben bu hafta taburcu oluyorum ve düzeltme işlemi bir hafta sonra bitecek. Umarım herşey şuana kadar olduğu gibi iyi gider. Gözle görülür bir düzelme oldu ve bu inanılmaz mutlu ediyor beni. Yaza güzel gireceğim.

Daha önce bahsettiğim bayan arkadaşın ameliyatında Spider Frame denen aleti söktüler ve bendeki Smart Correction 'dan taktılar. İnanılması zor bir durum ama böyle iki hasta daha geldi bu hafta ameliyat için. Spider Frame denilen alet bir türlü eğriliklerini düzeltememiş ve bu yüzden bir kez daha ameliyat oluyor insanlar. İlk arkadaşın ailesi Sağlık Bakanlığı'na şikayet ettiler bu ürünü. Bakalım yeni gelen arkadaşlar neler yapacak ama içimiz buruluyor bu hali görünce. Para kazanmak için bu kadar insanın ahını almak nasıl bir duygu olabilir bilmiyorum. Tasarımmed diye bir firmaymış bu çalışmayan Spider Frame'i üreten ve söyledikleri tek cevap ise halledeceğiz, düzeltmeye çalışıyoruz demek. Yeni satışlar yapmaya da devam ediyormuş bu insanlar ve birilerinin bunlara dur demesi gerekli sanırım.

rayc

18.03-2013, 07:59
Sevgili sunlight,Albizzia, Betzbone veya PRECICE gibi internal (icten) metodlarda uzatma tamamlandiktan sonra kemik iyilesmeye (konsolide olma evresi) birakiliyor. Bu surecte cihaz iceride kalmaya devam ediyor. Alman Dr.Betz bazen hastanin arzusuna gore icerideki cihazi titanyum baska bir cihazla degistirebiliyor (PRECICE titanyum, Betzbone ise celikten yapilan cihazlar). Cihaz bazen 1-2 yil daha bacakta kalabiliyor. Kemik iyilestikten sonra hasta cihazi hissetmiyor bile zaten. Normal hayatiniza devam ediyorsunuz. Tabii belli bir sure gectikten sonra doktora geri donuyorsunuz ve bacaginizdaki cihaz nihayet son bir ameliyatla cikartiliyor. Bu ne yazik ki outpatient surgery kapsaminda ve doktorlar ekstra bir bedel istiyor. Benim gorusmeye gittiigim doktorda sirf bu "cihazi cikarma" ameliyati 15 bin dolardi. Ote yandan, external (distan) yontemlerde, ornegin klasik Ilizarov external fiksatorlerinde boyle bir durum yok. Civiler kemik iyilesince cikiyor ve kemigin icinde bir sey olmuyor. Bu yuzden external yontem deniyor nitekim. Kol uzatmayi sormussunuz, mumkun ve yapilan bir sey. Fakat kozmetik olarak yaptiran kimseyi bilmiyorum. Genellikle kol uzunlugu esitsizliklerinde, tibbi gereklilik olarak yapilir. Bacak uzatma ameliyati olan birinin oranim bozulmasin diye dusunerek yaptiracagi bir sey degil pek acikcasi.

rayc

27.03-2013, 13:37
Dr. Muharrem Inan ve Dr. Mehmet Kocaoglu ile e-posta yoluyla iletisim kurdum. Ikisi de cok kiymetli hocalar. Dr. Mehmet Bey civi ile uzatma (LON) yontemini kullaniyormus. Insallah yazin memlekete dondugum zaman iki doktorla da gorusup nihai kararimi verecegim. Ameliyati Turkiye'de olmamak icin bir sebep gormuyorum.

xugol

28.03-2013, 03:24
rayc;

ameliyatlarda ortalama masraf ne kadar çıkıyor acaba ?

Tek ameliyatla 15 santim uzamak mümkün - Posta (http://www.posta.com.tr/saglik/HaberDetay/Tek_ameliyatla_15_santim_uzamak_mumkun.htm?Article ID=105254)

bu doktor hakkında hiç duyum aldınızmı ? sanırım kendisi çivi ile uzatma yapıyor..Söylediğine göre normal şartlar için 10 santim uzatabiliyormuş..

balgiz

01.04-2013, 18:55
meraba ben meryem irandan(tebriz). boyum 160 ama uzatmak istyorum bana rehberlik edemisiniz? kotu turkcem icin uzur dilerim.:o

thereya01

01.04-2013, 20:23
neden maddi açıdan bir bilgi vermiyorsunuz ? ssk karşılıyormu?

hazelandblack

03.04-2013, 23:42
İncim rumuzlu arkadaşa bir sorum olacak. Bundan bir kaç yıl evvel bir haber yayınlanmıştı televizyonlarda. Manken olmak isteyen bir kadın estetik operasyonla boy uzatma ameliyatı olmuştu. Sonrasında kadın tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştı ve bu sebeple doktoruna dava açmıştı. Anladığım kadarıyla bu riskli bir ameliyet yanlış anlama seni yargıladığım falan yok zaten böyle bir hakkı da yok kimsenin. Yalnızca bilmek istediğim güvenilir doktorları ya da hastaneleri ne şekilde bulabiliriz ve doktor sana tam olarak ne söyledi bunları merak ediyorum.

SonundaKostu

06.04-2013, 14:34
Arkadaşlar,

Uzatma yapılan çiviler biyobozunur özellikte değiller. Tam tersine içerisinde biyouyumlu olmayan motor, mıknatıs v.s. gibi mekanizmaları barındırıyorlar. Uzatma tamamlanıp konsolidasyon süresi bittikten sonra (kemik doku yük taşımaya elverişli hale gelince) çivileri çıkartıyorlar. Zira bu hafta öğrendiğime göre Precise denilen manyetik uzatma çivisinin uzun dönem beklemesi halinde bazı korozyon sorunları da oluyormuş. Fitbone ise motorlu olduğu için konsolidasyon süresinden bir kaç ay sonra çıkarılmasını istiyor. Olası istenmeyen bir durum karşısında çivinin içerisindeki mekanizmaların hastaya zarar vermemesi için bunu öneriyorlarmış. O nedenle ileri dönem de risk oluşturma ihtimali yokmuş. LON ameliyatlarında da aynı şekilde, çıkarılmasını öneriyordu benim hekimim. yabancı cisim, yabancı cisimdir ve işi yoksa çıkartmak sanırım en doğrusudur.

xugol, senin gönderdiğin haberdeki hekime gitmiştim ben. O da iyi bir insan ama hem çok pahalı, hem de yeni bir şeyleri denemeyi çok seviyor. Bu bazen sorun da çıkarabiliyor. Bazı hastaları sorun yaşadı ve kendisi çözüm üretti ama bir gün fazla acı çekmek veya bir ameliyat fazla olmak bizler için sabrı ve kabulü zor olduğu için ben kendisi ile tedavi kararı vermemiştim.

maviduvarr

07.04-2013, 02:37
5 cm'lik iki bacak femur uzatma için hersey yolunda giderse fitbone ile tahmini normal hayata masa bası ise donmekten bahsediyorum nekadar sürer bilgisi olan cevaplayabilirse çok sevinirim.herkese gecmis olsun.

sunlight

07.04-2013, 02:53
sevgili rayc ve SonundaKostu vakit ayirip cevapladiginiz icin cok tesekkur ederim. SonundaKostu su anda nasilsiniz? Umuyorum daha da iyisinizdir ve en kisa zamanda sagliginiza kavusursunuz.
rayc o kadar guzel arastirma yapmissiniz ki, sanirim siz kime ameliyat olursaniz, ben de sizin seciminize guvenip kendimi o doktora teslim edecegim. benim hayalim 20 cm uzamak -tabi bu hayal olarak da kalabilir- cunku ameliyatla max. olabilecek uzama miktarini bilmiyorum. Siz ameliyatla tam olarak kac cm uzamayi hedefliyorsunuz? Ve iyilesme sureci uzama miktarina bagli olarak mi degisiyor? Tek ameliyatla 15 santim uzamak mümkün - Posta (http://www.posta.com.tr/saglik/HaberDetay/Tek_ameliyatla_15_santim_uzamak_mumkun.htm?Article ID=105254) okudum fakat, doktor bey uzatmayi 15cmle sinirlandirmis, ve de her bacak icin iki ayri ameliyat gerektigini soylemis, ben tek seferde halledilecegini dusunmustum?
hazelandblack, anlattiginiz olayi daha once hic duymamistim, Turkiye'de mi yasanmis?

rayc

16.04-2013, 00:13
Sevgili sunlight,

Tesekkur ederim :) Insanin sagligi sozkonusu oldugu zaman ne kadar arastirma yaparsaniz yapin, yeterli olmuyor. Benim gercekci bir hayalim var, 15 cm uzamak. Boyum 165. 180 cm ideal bir erkek boyu mu, bence hayir, benim icin yetersiz, ama sacma sapan gururum yuzunden sagligimi daha fazla tehlikeye atmayacagim. Bolge basina 7,5 cm'yi gecmemeye karar verdim. Belki femur 8 cm, tibia 7 cm yaparim, ama doktorum yapmanda sakinca yok demedigi surece segment basina 8 cm'yi kesinlikle gecmeyecegim. Su anda avuclarimi yere degdirebiliyorum. Bacaklarim kisa (vucudum degil) ve uzun suredir spor yaptigim icin cogu kisiden daha esnek bir yapim var. Hamstring kaslarim esnek. Yapnizca illotibial band-fascia lata kaslari (yan baglar) konusunda endisem var. Femur ameliyatinda bunlarin da uzatilmasi gerekebilir. Keza tibia ameliyatinda asil tendonumun kisa kalacagini biliyorum. Bunun gibi detaylari doktorlarla konusacagim, verecegi cevaplarla kendimi en rahat hissedecegim doktorla bu ameliyatlari gerceklestirecegim.

Cok param olsaydi hic dusunmeden gider, Dr. Paley ile Amerika'da ameliyat olurdum. Paley konusunda iki endisem var - birincisi, yeni cikacak 8 cm'lik PRECISE civisinin fiyati eski civiye gore daha fazla olabilir. St. Mary's Hastanesini arayip bu konu hakkinda en kisa surede bilgi alacagim (sesli mesaj biraktim, bana geri donecekler). Ikincisi, Almanya'da yapilan bir uygulama var, bir kez kullanilan bir civi "recycle" (geri donusum) edilip ikinci kez kullanilabilyor. Herhalde temizleniyor veya bir sekilde geri donusumu yapiliyor, tam olarak nasil yapildigi konusunda bilgim yok, fakat yapanlari duydum. Bu da fiyati dusuruyor elbette, cunku ayni civiyi iki kez kullanmis oluyorsunuz. Dr. Paley'nin bu konudaki goruslerini de alacagim.

Turkiye'nin avantajlari sayilmayacak kadar fazla - evde olacagim, ailemin yaninda olacagim, cok buyuk dert cekmem, hastaneye gidip gelmem rahat olur. Fakat LON (civi ile uzatma) yonteminde enfeksiyon durumu var, ha cok sorun degil duzenli temizlemeyle halledilir, fakat iyilesme suresi PRECISE'a gore nispeten daha uzun. Uzatma 3 ayda biter ama kemigin kaynamasi var, vs. En buyuk avantaji daha hesapli olmasi.

hazelandblack

16.04-2013, 21:25
Arkadaşlar bu bahsettiğim boy uzatma ameliyatı sonrasında sakat kalan kadınla ilgili nette araştırma yaptım göz atmanızda fayda var. Yalnız şunu belirtmek isterim amacım moral bozmak değil ama tüm olasılıklar değerlendirilmeli diye düşünüyorum şu da var tabi, bu olay 10 yıl kadar önce olmuş yani bu süre zarfında tıp ilerleme kaydettiğinden bu tür talihsizliklerin yaşanma ihtimali düşmüştür diye ümid ediyorum.

Haber şöyle:

"MERSİN’DE emlakçılık yapan iki çocuk annesi Meryem Akyol, 2001 yılında 1.64 metrelik boyunu 10 santim uzatmak için doktora gitti. Doktor Ömer Sayar tarafından gerçekleştirilen operasyon sonrası genç kadının hayatı kabusa döndü. Ameliyatın ardından yarası iyileşmeyen, sol bacağı diz hizasından bükülme özelliğini kaybeden Meryem Akyol, tekerlekli sandalyeye mahkum olunca, doktor Sayar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Zaman aşımından beraat

Yıllar süren yargı sürecinin ardından, Sağlık Bakanlığı tarafından da 8’de 8 kusurlu bulunan Ömer Sayar’a, 2009 yılında ‘dikkatsizlik ve tedbirsizlikle yaralamaya sebebiyet vermek’ suçundan 2 ay 15 gün hapis ve 117 lira para cezası verildi. Hapis cezası da paraya çevrilip, toplamda 417 lira para cezası almasına karar verildi. Doktora verilen cezaya tepki gösteren Meryem Akyol, kararı temyiz etti. Ancak genç kadın Yargıtay’dan da bir darbe aldı. Yargıtay 9’ncu Ceza Dairesi de, 10 yıllık zaman aşımı nedeniyle davayı düşürdü. ntvmsnbc’nin haberine göre hakkını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) aramaya karar veren Akyol “Ben cezayı az bulup itiraz ederken, dava tamamen düşürüldü, hakkımı AİHM’de arayacağım” dedi."

Haberle ilgili linkler: Boy uzatmak isterken sakat kaldı - Video Haberleri, En Son Haber || Samanyolu Haber (http://www.samanyoluhaber.com/saglik/Boy-uzatmak-isterken-sakat-kaldi---Video/553247/)

Milliyet - Tam kusurlu doktora 417 lira ceza! (http://www.milliyet.com.tr/Yasam/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=5&ArticleID=1087583&Date=26.04.2009&b=Tam%20kusurlu%20doktora%20417%20lira%20ceza)

Sakat bırakan boy ameliyatı AİHM yolunda | Medimagazin Sağlık Haber Portalı (http://www.medimagazin.com.tr/hekim/hukuk-etik/tr-sakat-birakan-boy-ameliyati-aihm-yolunda-2-17-34916.html)

rayc

17.04-2013, 00:15
Sevgili hazelandblack,

Paylastiginiz sey sinirimi tepeme cikardi, birkac yil once bu haberi okudugumu hatirliyorum. Insanlari yanlis yonlendirmemek adina, bir an once foruma girerek bazi seyleri yazmak istedim.

Hanimefendi boy uzatma ameliyati oldugu icin sakat kalmadi. Doktor degil Allahin belasi bir kasap tarafindan ameliyat oldugu icin sakat kaldi. Oncelikle bunu irdeleyip ayirt edelim. 10 yil onceki teknoloij ve simdiki teknolojinin farkiyla hicbir alakasi yok. Neden? Cunku Turk doktorlar hala yillar oncesinin teknolojilerini kullaniyorlar (Civi ile uzatma -LON- olsun, Fitbone olsun, yeni teknolojiler degil). Camiadaki son teknoloji PRECISE, peki bu civiyi kullanan Turk doktor var mi? Hayir. ("Son teknoloji" olmasi, "en iyi opsiyon" demek degil bu arada, hastadan hastaya fark var)

Madem Turk basini gibi bir kaynagi buraya tasiyarak guven duydunuz, Dr. Omer Sayar hakkinda neden biraz arastirma yapmadiniz? Hepimizin elinin altinda Google var, buyurun bakalim kimmis bu Dr. Omer Sayar? Kopyala-yapistir yapiyorum. Kalinla isaretledigim yerlere dikkat ederseniz, bu adamin doktor degil soytari oldugunu gorursunuz.

Süper doktor dünyayı ayağa kaldırıyor
Tarsus'taki Dr. Ömer Sayar Hastanesi'nde Türk filmlerini aratmayan sahneler yaşanıyor. Hastaneye tekerlekli sandalyeyle gelen ve 'artık yürüyemez' denilen hastalar yürüyerek çıkıp gidiyor. Hastanenin ünü artık Türkiye sınırlarını da aşmış durumda. Yurtdışından çok sayıda hasta kendini hastanenin de sahibi olan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ömer Sayar (53)'ın sihirli ellerine teslim ediyor. Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu Dr. Sayar bu ilginin sırlarını anlattı.

Hastane kurma fikri nasıl doğdu?

12 Eylül'de Kenan Evren 'doktor reisicumhurdan fazla maaş alamaz' diyerek maaşlarımızı indirdi. Geçim sıkıntısı çekince tıp Fakültesi'nde ayrılıp eşimin memleketi olan Tarsus'a geldik. 1989'da da kendi hastanemi kurdum.

Teşhis koymanız ne kadar sürüyor?

Başka yerlerde teşhis için bir sürü tahlil, tetkik yaptırıyorlar. Ben baktığım an yılların tecrübesiyle anlıyor ve söylüyorum. Kimseye yok yere umut vermiyorum.

Uyguladığınız özel bir yöntem var mı?

Hayır yok. Mesleğime aşık bir doktorum. Başarımın sırrı bilgi, birikim ve sahip olduğum tecrübemdir. Cesaretli biriyim. Birçok doktorun çekindiği riskli vakaları rahatlıkla ve cesurca ameliyat edebilirim.

Nasıl hastalar geliyor genellikle?

Kapı kapı dolaşıp son çare olarak bize gelen hastalar. Hekimin bilgi birikimi ve tecrübesi yoksa teşhisi zor koyar, kapı kapı dolandırır. Bazı durumlarda da hastanın parasını almak

için uğraştırıyorlar.

Doğuştan olan hastalıkları da düzeltebiliyor musunuz?

Elbette. Ortopedi demek insan kaportası demek. Ortopedi boyun kökünden başlayıp parmak uçlarına kadar elde ve ayakta bütün hareket sistemiyle ilgilidir. Başka uzmanlık alanlarına ihtiyaç duyulduğu durumlarda uzman arkadaşlarla konsültasyondan sonra

gerekirse ameliyatı

beraber yapıyoruz.

Avrupa'ya gurbetçiler tanıttı

Hangi ülkelerden hastalarınız var, size nasıl ulaşıyorlar?

Dünyanın her yerinden hastam var diyebilirim. Kanada, Almanya, Pakistan, Suudi Arabistan, Suriye Mısır. Bunlar ilk aklıma gelenler. Geçenlerde Gürcistan'dan biri gelmişti. Boyun kırığı vardı. Avrupa'da gitmedik doktor bırakmamışlar kimse yapmamış ameliyatı teplikeli diye. Biz yaptık ve iyileştirdik. 15 yıldır felçli Alman hastam var, ameliyatlarını yaptık. Şimdi koltuk değnekleriyle yürümeye başladı. Bana 'Sayenizde ikince defa doğdum. Burada yaşamak istiyorum' diyor. Bunlar işimizin en güzel tarafları. Yurtdışı hastalarım da ağırlıklı olarak gurbetçilerin vasıtasıyla geliyor. Bana tedavi olanlar yurtdışında gördükleri hastalara beni anlatıyor.

Hastalar neden doktor doktor gezmek zorunda kalıyor?

Teşhisin çabuk konulması hekimin bilgi birikimi ve tecrübesine bağlıdır. Yeterli bilgi birikime sahipse

hekim hemen teşhisini de kor. Hastayı kapı kapı dolandırmaz. Bilmiyorsa uğraşır durur. Bazı durumlarda da hastanın daha çok parasını alabilmek için

uğraştırıyorlar.(akşam)

Mediha Olgun KARACA / ADANA

25.10.2005

çhita

17.04-2013, 00:27
arkadaşlar konuyu hepsini okudum. ama sorum farklı olacak. belki tv lerde görmüşsünüzdür. boy uzatma ilaçları var. bunların yararı ve zararları nelerdir. bitkisel uzatma mümkünmü. ben biyolojik bedenen gerçek olarak görmüyorum. ve hatta bedene zarar verdiğini tahmin ediyorum. zaten tv lerde çoğu ilaç sahte ve bir sürü kanala kapatma davası açıldı.

boy uzatmak hem psikolojik hemde ortam dengesinden rahatsız edebilir. imkanı olan kendine güvenen riski göze alanlar en iyi dr ve sistemi araştrıp ameliyat olurlar sakıncası yoktur. ama sağlıkta garanti diye bir şey yok. şans ve doğru seçim denen iki şey var. ama şunu söyleyim psikolojik olarak kısa boyda sorun yaşamayan. ameliyat olandan daha mutludur kanatindeyim.

rayc

17.04-2013, 00:31
Sevgili chita,

Bacaklarindaki buyume plaklari kapanan bireylerde boy uzama yalnizca ameliyatla mumkundur. Cogu erkekte 18-21 yaslari arasinda bu buyume plaklari kapaniyor (kizlarda daha erken). Hala uzama ihtimali olup olmadigini ogrenmek isteyenler bir endokrinoloji uzmanina gidip kemik testi yaptirabilirler.

Buyume plaklari henuz kapanmayan genc bireylerde hormon tedavisi sonuc verebiliyor. Fakat o bahsedilen "ilaclar" hep pazarlama hilesi, yalan dolan. Paranizi bosuna harcamayin.

çhita

17.04-2013, 00:36
rayc hocam kardeşerim var ikiside kısa bizden izinsiz reklamlardaki ilaçlara bir sürü para vermişler. herhalde rahatsızlanmışlar. içmeyi bırakmışlar. bal kaas ağrısı vs derken boy ilaç hilesi bile var. zaten çinden sonra dünyada taklitte ikinciyiz.

destiny07

17.04-2013, 00:58
bende doğuştan hipotroid hastasıyım bu hastalık boyu kısa bırakıyor hormonları kısıtlıyor uzatmayı engelliyor endokrinoloji bölümüne gitsem büyüme hormonu tedavisiyle boy uzarmı yada repiphysis protezi varmış garanti boy uzatıyormuş 20 saniyede gerçekmi doğrumu konunun uzmanı bana cevap verebilirmi ?

Kedicik

25.04-2013, 13:43
PRECISE iyi bir yontem degil, full weight bearing yok, en fazla 30-40 kg basinca izin veriliyormus, yani tekerlekli sandalyeye mahkumsun demektir uzatma suresince

http://youtu.be/Xxim9qB6vk4 t turkiyeden gelenlerde varmis paley icin:)

buda baska bir video uzatma islemi nasil yapiliyor

http://youtu.be/1PVQBR0Zxvg

http://youtu.be/RPKQ55qkFb0

Betzbone ile 20cm boyunu uzatan elemanda burada. 170 to 190 cm :)

New York Man 'Grows' Six Inches Through Surgery - ABC News (http://abcnews.go.com/Health/york-man-grows-inches-surgery/story?id=15776730#.UXkIsSsWunY)

evrimege

26.04-2013, 10:41
rayc ve diğer bilgi veren özellikle tecrübelerini aktaran arkadaşlara çok teşekkürler.

Aslında Türkiyede boy sorunu olup yok edemedikleri kompleksileri nedeni ile hayat kalitesini arttıramayan hatta kronik deprosyon durumunda yaşayan okadar çok ( özellikle erkek)insan varki. Arkadaşlar benim boyum 1.70 (Artık günümüzde kısa boylu bir erkek boyu) karakterimden dolayı mükemmelliyetçi bir insanım. Ben 7 cm 'lik içten topuklu ayakkabı giyiyorum çoğu zaman. Ancak yaşadığım semt (gece hayatının olduğu sürekli insanların akın ettiği bir yer,sokakta yürürken ister istemez sürekli boy ölçümleri yapıyorum. Kısa boylu olmanın dezavantajı çok fazla. Bir kere çirkin ama uzun boylu olan erkeklerin kısa ama yakışıklı olanlara göre görüntü, biçim, duruş olarak çok daha fazla avantajı var. Hatta bu kısa görünme sosyal ilişkilere, insanın kendine olan güvenine, dünyaya bakış açısına, mutluluğuna kadar herşeyi etkiliyor. Eğer sosyal bir insansınız, sürekli dışarda insanlar ile iletişim halinde ve takıntılı derecede mükemmelliyetçi iseniz de bu kompleksi yok edemiyorsunuzda çünkü her zaman bir gün kısa olmayaracağını hayal ediyorsunuz.Her neyse işin psikoloji durumunu geçip kendimizi daha iyi nasıl hissedebiliriz diye bende bir araştıma yaptım. Aslında Tv8' de Bir fikrim var tv programında görmüştüm.

Ameliyatsız Boy Uzatma

http://www.youtube.com/watch?v=BqR8tYxwcQA

Web sitesinin linkide bu (http://www.therapium.net/index.php/estetik).. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Tecrübelerinizi aktarmaya lütfen devam edin dostlarım.. Birlikte daha güzel günlere,  Sevgiler.

yakisikliama_1.69

28.04-2013, 19:44
Sevgili evrim yazdıklarınla duygularıma tercüman olmuşsun.boyum 1.69 cm. Boyum bu kadar olunca ne kadar yakışıkli olursam olayım bu özgüveni taşıyamiyyorum. Ameliyatsiz çözüm olsa parası umrumda değil en az 1.80 olmak istiyorum. Lütfen yardımcı olun

hero150

07.05-2013, 19:35
iyi günler arkadaşlar ben 2003 yılında 13 yaşındayken tek bacağımın 4 cm kısalığının tedavisi için ankara gata da Prf. Dr. Mustafa Başbozkurt a ameliyat olmuştum ameliyat metodu lizarovdu dıştan halka şeklinde ve yaklaşık 6 ay süren operasyonda 3.5 cm bir boy uzatma gerçekleşti ama maalesef ozamanlar internetin pek sık olmadığı ve bu güzel forumdaki birçok bilgiyi ozamanlar bilmediğimiz için ve doktorun düşüncesizliği yüzünden şuan normalde 0.5 cm lik hemen hemen hiç fark olmuyacağını hesap edebilirsiniz ama şuan bacağım 4.5 cm lik kısalık var şimdi bu neden oldu hem 3.5 cm uzadığını söylememe rahmen neden kısalık kapanmadığını sizlere şöyle söyleyeyim tamamıyle yaşla alakalı eğer uzama çağında olan bir erkek çocuk ve 13 yaşında uzama çağı başlarsa ve o yaşlarda ameliyat kesinlikle önerilmez (acil değilse) çünkü siz bir ayağı yapay olarak günde 1 milim uzatmanıza rahmen doğal süreç işleyen sağlam bacağınızın ergenlik sayesinde uzama plaklarının 4-5 aay içinde inanılmaz bi şekilde gelişmesi sonucu diğer bacağı yapay olarak nekadar uzatırsanız uzatın diğer bacak doğal süreç işler ve uzattığınız bacağı boşu boşuna uzatmış olursunuz

ben bu yazıyı neden yazdım çünkü ülkemizdeki bazı doktorların öngöremediği ve insanların sağlığını ciddiye almadıklarını ve yalnızca kişinin kendisi en iyi doktor olucağını bilin ben DR. eleştirmiyorum ama uzama çağında olan ve bacak veya kol kısalığı olan arkadaşlarımıza lütfen uzama çağı bittikten sonra bu ameliyatı düşünmelerini öneririm 6 ay bacağımdan dolayı fiziksel acı çekmiş olarak ayak bileğimin kireçlenip günlerce fizyoterapist ler tarafından (iyiliğim için) kemik acılarını yaşadım ve ne için boşu boşuna ve aynı zamanda diz kapağımın altındaki kemiğinde dışa doğru yamulması da cabası sanırım neyse arkadaşlar bu ameliyat çok zor ama ilk 15 günü zor ondan sonraki aylar yapmanız gereken size verilen egzersizleri yaptığınız zaman ameliyatı kısa boylular veya kısalığı olan arkadaşlara sadece sabretmelerini ve sonunda inanamayacakları güzel sonuçlar çıkar yeterki (boyunuzun doğal uzama çağında bu ameliyatı gerçekleştirmeyin)

bahar küçük

22.05-2013, 11:27
ben ayrıntılı bi şekilde bilgi almak istiyrum sizden mümkünse mail adresinizi alabilirsem orda detaylı bi şekilde konuşalım benim için mühim bir konu şimdiden teşekkür ederim

naz033

29.05-2013, 20:15
öncelikle mrb boy kısalığından dert yanan biri olarak sürekli çare arıyorum 20 yaşındayım boyum 1.50 boy uzatma ameliyatı son çarem gibi gözüküyor çünkü birtürlü boyumu kabullenemiyorum.. çok uzatmadan incim adlı kişiye ameliyatı hangi tür oldu çiviylemi uzattı vede bu işin masraflarnı en azından bir kısmını devlet karşılamıyor mu bu ameliyatı olan herkes çok mu zengin 20 bin 30 bin nedir ya :/:/ :(

melenersin

05.07-2013, 11:20
Meraba inci hanım.bende aynı sızın gibi boy uzatma amaliyatı olmak istiyorum.saglık acısından hiç bir problemim yok.ama boyum kısa oldugu için ruhen kendimi çok kötü hissediyorum.rica etsem bana bu sürecle ilgili detaylı bilgi verebilirmisiniz.tedavi süresi,masrafı,zorlukları,sonrasında aldıgınız verim...lütfen bana bu konuda yardımcı olur, beni bilgilendirirmisiniz.

eylüleylül

14.08-2013, 15:46
meraba inci hanım bende boy uzatma ameliyatı olmak istiyorum hatta suan ençok istediğim şey bu tamamen bunun üstünde yoğunlaştım sürekli araştırmalar yapıyorum ve sizin yazınızla karşılaştım bana yardımcı olursanız çok sevinirim boy uzatma ameliyatı içten uzatmalı sistemler ne kadar ve sen nerde yaptırdın 10 cm uzatmam mümkünmü kemik kalınlığım iyi bana bilgi verin lütfen

Alarax123

21.08-2013, 17:51
Bende bu estetiği olmak istiyorum arkadaşlar bakarmısınız lütfen

arcak

23.08-2013, 22:39
incim sana saygı duyuyorum ve aynı şeyleri bende hissediyorum boyum 1.52 resmen aşşağılık komplexine giriyorum çoğu insana bakarken ya da biri benden bahsederken kısa diye :( bu ameliyatı nerede olduğunu ne kadar masraf açtığını öğrenmek istiyorum ileride herhangi bir sağlık sorunu yaşar mıyım ve de yürüme olayından bahsediyosun ilk aylar yürüyemeyecek miyimki bana geri dönüş yaparsan çok sevinirim

dynner

15.09-2013, 08:15
Yaklasik 2 hafta once Almanyanin Munih sehrinde Fitbone un mucidi Prof. Baumgart a ameliyat oldum. Şu an dunya uzerindeki en iyi sistem budur biraz fazla bilgi eksikligi olmus. Fitbone su an 4. Jenerasyon civilerini kullaniyor. Gunde 1mm kemik uzuyor ameliyattan 1 gun sonra ayaklanabiliyorsunuz, ben hem alman hem turk vatandasi oldugum icin almanyadan sigortam yardimiyla ameliyat olabildim. Tuekiyede muharrem inan saniyorsam bu ameliyati yapiyor, prof. Baumgart in egitim verdigi kisiler bu ameliyati yapabiliyor, Motorlu civi yani fitbone ile ilgili herturlu sorunuza yanit verebilirim su an ameliyattan 15 gunum gecti ve femur ve tibia toplamda 2.1 cm uzadi benm toplamda 5cm lik bi kisaligm var yaklasik 15 gun sonra uzatma islemim tamamlanicak ve kemik gelsiminin olusmasi beklenicek.

raul1788

18.09-2013, 12:40
geçmiş olsun dynner sana bi kaç sorum olacaktı fitbone estetik boy uzatmada önerir misiniz konfor rahatlık hareket edebilme açısından birde maliyeti hakkında bilgi verirseniz sevinirim...

dynner

18.09-2013, 12:54
Estetii olarak yaptrior cogu insan zaten maliyeti 100-120 bin euro yu bulabiliyor, tabi ben almanya merkezi oldugu icin almanya fiyatindan bahsediyorum. 3 hafta oldu ameliyat olali agri cok sayilmaz gayet normal yasantima devam edebiliyorum koltuk degnekleri ile

raul1788

18.09-2013, 14:33
cevaplar için çok teşekkürler ancak maliyet bana biraz abartılı göründü sanırım oda fitbone tekniğinden ve doktorun kalitesinden kaynaklanıyor...

nasyonel

18.09-2013, 19:20
meraba. ben ergenlik çağından önce baya bi ağırlık çalışıp vücut geliştirmiştim . şu an 20 yaşındayım. ve boyum kısa 1.60 cm acaba ameliyatla ne kadar uzayabilirim ? hastanede ne kadar yatarım ve her hangi bi yan etkisi olacakmı ? şimdiden tşkler

haşhaş

18.09-2013, 21:23
arkadaşlar ben boy uzatma için muharrem inan ve mehmet kocaoğluyla görüştüm.mehmet kocaoğlu ameliyat hakkında en ufak fikir vermeden yaparız olur neden olmasın tarzı bi yaklaşımda bulundu.açıkçası alanında en iyisi o olsa da bana pek güven vermedi.muharrem bey ise olabilecek en uç şeylerden dahi bahsedip vazgeçirmeye çalıştı.mehmet beye göre daha etik ve daha samimi yaklaştı bana göre.maliyet konusuna gelince bu ameliyatın tekniğine göre değişmekle birlikte yalnızca tibia ya da femurdan uzatılacaksa fitbone tekniğiyle türkiyedeki fiyatı ne yazık ki çok pahalı 120.000 tl civarında.çünkü yalnızca çivilerin bir tanesi 16.000 euro.ancak her iki kemik de uzatılacaksa fiyat 2 katına çıkıyor.bu boy uzatmak isteyen pek çok kişinin de ne yazık ki hayallerini yıkıyor.bir de LON tekniği adı verilen ve dışarıdan aletlerle uzatma tekniği var bunun maliyeti de 50.000 tl civarı ancak fitbone tekniğine göre çok daha acı verici ve çok daha konforsuz.ayrıca bir ayrıntı daha vermek isterim.fitbone tekniğinde bacaklar (en azından türkiyede)tek tek uzatılıyor.çünkü fitbone henüz vücut ağırlını kaldırabilecek şekilde dizayn edilemedi.yani ağırlığın yalnızca bir kısmını kaldırabilir.bu da tedavi süresini uzatıyor.yani 8 cm uzatma için 90 gün uzatma bi 90 gün kadar da konsodilasyon dediğimiz kemik gelişimi olmak üzere en az 6 ay kadar bir bacak 6 ay kadar da diğer bacak için beklemek gerekiyor.sözün özü hem paranız olacak hem zamanınız olacak eğer masabaşı bi işiniz varsa bu çok daha kolay olur tabii..ama bu işi yaptıran birkaç kişiyle görüştüm hepsi de hayatlarından memnun olduklarını söylediler.özgüvenleri artmış psikolojileri düzelmiş.zahmetli bir iş ama her şey yolunda giderse sonuç inanılmaz olabiliyor.

dynner

18.09-2013, 21:57
Fitbone u olabildigince iyi arastirin hatta web adreslerinde tuekce secenegi var ve tuekiyede yapanlar ile ilgli ilrtsim bilgileride mevcut. Prof. Baumgart i da arastirin derim inanin bu riski alip bu ise girecekseniz bazi seylerinizi zorlayip fitbone teknigini olmanizi dilerim

ÇÖZÜM ARAYAN

19.09-2013, 11:49
Merhaba,Dyner
Öncelikle geçmiş olsun,acil şifalar dilerim,umarım herşey yolundadır,herşey gönlünce olur.
14 yaşındaki oğlumun sağ femur'da 3 cm civarı kısalık var,sol kalça uyluk yuvası vs. hasar vermeye başladı,ameliyat kaçınılmaz görünüyor,doğal olarak yoğun şekilde araştırma içindeyiz,
ameliyat sistemleri,uygulayanlar,maliyetler gibi,özel sağlık sigortası doğuştan kaynaklandığı için bize faydası olmayacak görünüyor,eğer mahsuru yok ise,Almanya'daki maliyetler ve hangi sigortalardan faydalanma şansı,(örneğin özel sigortaların)
hakkında yardımcı olabilirsen sevinirim.

dynner

19.09-2013, 12:29
Merhabalar, dogustan oldugu icin aslinda ssk karsiliyor turkiyede ancak yurtdisinda nasil olur bilemiyorum, ben kendim hem alman hem turk vatandasi oldugumdan almanyada sigortam odeniyordu ondan dolayi AOK yani almanyanin sgk si amelyatimi karsiladi, ozel sigortalar hakkinda malesef pek bi bilgim yok

mayk1918

14.10-2013, 13:08
Fiyatlar çok ucukmuş 1.50 nin altını devlet karşılarda gerisini karşılmaz .

omer41

24.10-2013, 22:48
Bu ameliyatı olmak isteyen biri olarak riski göze alacağım sonuçta eger basarılı olursa tüm hayatımı etkileyecek bi değişim olacak benim için :D

gizemmm

27.10-2013, 00:39
ben de tamamen sağlıklıyım ama boyumu kafama taktığım için ameliyat olmayı düşünüyorum bacak şekliniz bozuldu mu bi de nerde ameliyat oldunuz herkesin yapabileceği bir ameliyat olmasa gerek 2 3 ay sonra hemen normal yürüyebildiniz mi ogrenciyim 7 8 ay boslugum yok da o yuzden soruyorum simdiden tesekkurler

zifozi

27.10-2013, 03:38
arkadaşlar bende bayağı araştırdım 40.000 tl civarında ameliyatın maliyeti
kişinin kemik yapısına göre 10-13 cm uzatılabiliyomuş ve sgk karşılamıyor

4-5 yaşındaki çocuklara bile yapılabiliyo demişti dr mehmet kocaoğlu problem olmuyomuş

Aytenli

15.11-2013, 17:33
mrb...
boyumu sizin gibi estetik amaçlı uzattırmayı düşünüyorm.yanlız ben satış pazarlama yapıyorum surekli ordan ora kosturma durumundayım problem yasarmıyım lutfn bana yardımcı olun!!!!

kalben

15.11-2013, 19:49
bu ameliyatı olmak için yaş sınırı var mı arkadaşlar?
maliyeti nedir tam olarak?
benim boyum 1.40 cm

riskli midir?

destiny07

15.11-2013, 20:01
incim ; bende boyumu uzattırmak istiyorum genel sağlık sigortam var devlet karşılarmı ameliyatı ? 12 cm uzamalıyım bu gelceğim için çok önemli

aliezberci

17.11-2013, 21:15
Arkadaşlar merhaba ben de estetik amaçlı bu operasyonu geçirmek istiyorum ameliyat olanların son durumları nedir acaba?

papatyacim

17.11-2013, 22:42
Bende tek bacağımdan olmuştum ilizarov ameliyatı 2 sene hayata küstüm ve birde üzerine kemik erimesi oldum ben dizim dönüyor diye rahatsızlıktan olmuştum hiç bir kimseye tavsiye etmiyorum belki buraya daha önce defalarca yazmışımdır.dr bana %100 düzelme garantisi verdi o dr a lanet olsun diyorum yüzünede söyledim

dynner

21.11-2013, 13:58
Bugün 21 kasım ayın 29 u geldiğinde ameliyatımdan 3 ay yani 90 gün geçmiş olucak, sol bacağımdaki 4.7cm lik kısalık kalçamın da yıllarca öyle yürüyüşümden dolayı 7cm e kadar ulaşmış. Sonuç olarak sol bacağım 7cm uzatıldı (femur 4 tibia 3 cm) uzatma biteli yaklaşık 1 ay oldu ve şu an yeni kemik gelişimini bekliyoruz bacağıma max. 25kg lık bir kuvvet uygulayabılıorm koltuk değneklerim ile destek alıyorum ancak yaşantım olarak hiçbir eksikliğim yok diyebilirim ağrılar nerdeyse kalmadı sayılır sadece kas ağrıları oluyor oda 1 yıl spor yapmayım sonra spor yaptıgınızda hamlama dediğimiz tabirle aynı ağrı. Fitbone konusunda herkese yardımcı olabilirim

gizemmm

21.11-2013, 14:28
papatyacim;

hangi doktor yaptı ameliyatınızı nerede hangi hastanede oldunuz paylaşır mısınız lütfen ameliyat olmayı düşünüyorum çünkü :(

ugur07

22.11-2013, 18:31
Mathraq-jojuq@hotmail.com

ugur07

22.11-2013, 18:35
selam ıncı yardımcı olurmusun sormak ıstedıklerım var bende boy uzatma amelıyatı olmayı dusunuyorum..Mathraq-jojuq@hotmail.com (dusunuyorum..Mathraq-jojuq@hotmail.com) eklersen sevınırım..

bilgisi olan arkadaslardan yardım rıca edıyorum:/ msn adresımı eklersenız sevınırım

Yeniden

26.11-2013, 01:36
dyner,
benim sağ bacağımda 3 cm bir kısalık var çocuk felcinden dolayı. bacak uzatma ameliyatı olmayı düşünüyorum.yardımcı olabilirsen sevinirim. bazı sorularım olacak
1-ameliyat sonrası tendonlarda, kaslarda bir sorun oluyormu, çünkü bir kasın,tendonların vb 7 cm uzaması sorun gibi gözüküyor
2-ameliyatı nerede oldun, hangi doktora
3-3 cm kısalık ameliyatı sonrası iş hayatıma ne kadar sürede dönebilirim.
4-5 cm altı kısalıklarda femurdan mı uzatma yapıyorlar sadece (benim 3 cm) alt ve üst kemikler öğreneğin üst kemik 1.5, alt kemik 1,5 cm kısa diyelim yine de femurdan mı yapıyorlar. analadığım kadarıyla 3 cm çok fark etmediği için sadece femurdan ameliyat oluyor??
sorularım şimdilik benlar. şimdiden teşş.

kkpf

28.11-2013, 18:24
Arkadaşlar merhabalar ben boy uzatma ameliyatı olmak istiyorum fakat ögretmenim merak ettigim 3 şey var ;

-Fiyatı ortalama nedir ?(15 CM lik uzatma)

-Ögretmenlik meslegi mi etkiler mi ?

-Ne kadar süre değnek kullanılıyor ?

Şimdiden sonsuz teşekkürler

minicik

29.11-2013, 16:33
merhaba incim ben de böyle bir ameliyat düşünüyorum bana hastanenin ve doktorun adını verebilir misiniz ve bir de size ne kadar maal oldu bana bildirebilir misiniz?
teşekkürler...

40 bin tl mi çok fazlaymış =( incim siz ne kadara oldunuz acaba :/

minicik

30.11-2013, 15:00
İncim bu siteyi aktif olarak kullanmıyor musunuz?:confused::(

kkpf

03.12-2013, 15:46
vay arkadaş kimse yok mu yardımcı olacak

haşhaş

23.12-2013, 15:25
Arkadaşlar, ben ve bazı diğer arkadaşlar geçmiş sayfalarda bayağı bi açıklama yaptık dönüp bakarsanız görebilirsiniz ama tekrar söyleyeyim görüldüğü kadarıyla bu konu hakkında pek de bilgi sahibi olmayan arkadaşlarımız var.ben bildiklerimi tekrar söyleyeyim.görüşmelerim sonucunda kısaca edindiğim izlenim şu.ameliyatla bu iş bitmiyo asıl mesele ameliyattan sonra.kemikleriniz kırılıyo araları açılıyo ve kaslarınızla sinirleriniz buna uyum sağlamaya çalışıyo onlar da uzamaya çalışıyo yani.birincisi bu ameliyat yoğun fizik tedavi gerektiriyo haftanın 3 günü fizyoterapist diğer günler de kendiniz çalışıyorsunuz.ikincisi oldukça uzun bi süreç 1 cm için 1 1.5 ay kadar iyileşme süreci yani bu 5 cm içi 6 7 ay kadar bi iyileşme süreci demektir.üçüncüsü oldukça maliyetli bir ameliyat.eğer dışarıdan sistemle ameliyat olmak isterseniz 50 ila 60 bin civarı içeriden sistemle isterseniz 120 bini buluyo ki bu yalnızca 8 cm uzatma için gerekli miktar 8 cm den sonrası ayriyetten 2 çivi daha gerektiği için maliyet iki katına çıkıyo siz düşünün artık.bu arada bahsettiğim içerden sistem hasan havıtçıoğlunun uyguladığı değil muharrem bey ve metin beyin uyguladığı fitbone tekniği.Almanya'da geliştirilmiş bir teknik muharrem bey ve metin bey bunun eğitimini almışlar en son kullanılan ve en konforlu teknik tabii ama yine de sıfır risksiz olduğunu söyleyemeyiz.Umarım bi nebze aydınlatabilmişimdir.

MCagdas35

23.12-2013, 18:30
Haşhaş bi sorum olucak fitbone yöntemiyle uyluktan 5 cm tibiadan 5 cm uzatılırsa mı 2 katına çıkıyor maaliyet 200binlere birde bi sorum daha olucak diyelim 2 yıl geçti gayette tedavi sonrası çok düzenli bir şekilde beslenip fizyoterapi uyguladım bu saatten sonra eskisi gibi koşup zıplayabiliyor muyuz yoksa artık bacaklarımız eskisi kadar iyi olmuyor mu?
Şimdiden çok teşekkür ederim cevabın için

dynner

23.12-2013, 22:58
cagdas

eve hemen hemen eski sağlığına kavuşuyorsun. haşhaş herşeyi çok iyi açıklamış. ben fitbone ile ameliyat olalı yaklaşık 4 ay oldu. araç bile kullanabiliyorum. denildiği gibi olay ameliaytta değil ameliyattan sonraki kaslarınızı geliştirmekte

MCagdas35

24.12-2013, 12:20
Bişi daha sormak istiyorum tedavi ücreti mesela 2 kemiğe takılıcak olsun fitbone yöntemiyle 240.000 TL oluyor ödemeyi siz nasıl yaptınız taksitlendiriyor mu yoksa 1 seferde mi alıyor taksitse ne kadar süre tanınıyor

gzm

24.12-2013, 22:21
Merhaba arkadaslar,Ben 17 yasindayim osteosarkom (bi cesit kanser) hastasiyim bu nedenle bi kac kez ameliat oldum bundan dolayi sag bacagim sol bacagima gore 7cm kisa bacak uzatma ameliyati olmayi dusunuyorum fakat bi takim endiselerim var yardimci olurmusunuz

haşhaş

28.12-2013, 01:35
gizem öncelikle geçmiş olsun.nasıl bi hastalık geçirdin atlattın mı bilmiyorum ama eğer hastalığın bi sorun teşkil etmeyecekse bence endişe etmek yerine işinin ehli doktorları bulup muayene ol aydınlatsınlar seni derim.uzatma işleri eskisi kadar korkunç ve işkenceli değil artık.bu alanda çok fazla çalışma yapılıyor ve bi çok gelişme var.maddi açıdan da pek sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.çünkü tek taraflı uzatmalar devlet tarafından karşılanıyor.

gzm

29.12-2013, 20:12
Cok tesekkur ederim. Kanser hastasiydim 3 sene once atlattim hastaligi, hastaligim acisindan bi problem olucagini pek sanmiyorum. Benim suan bi ortepedi doktorum var belki tanirsiniz onder ofluoglu benim korktugum seyde agrilar sancilardi bi kac kisi cok fazla agrili bi donem demisti ve uzatma islemi bitene kadar o ayaginin ustune basmanin yasak oldugunu soylemislerdi sey bide ben eger ameliyat olursam ozel hastanede medical parkta olucam cunku doktorumu degistirmem imkansiz o sekildede devlet tarafindan karsilaniyormu

MCagdas35

30.12-2013, 08:13
İstanbul dan çok uzak olduğum için görüşmeye gidemiyorum attıgım e-maillerede cevap vermiyorlar.Beni fiyat konusunda aydınlatabilir misiniz tam olarak.Şimdi tek kemiği uzatmak fitbone ile 120bin TL demişsiniz burada kastınız tibiadan 2 bacak için 5 cm(120bin) fibula dan 2 bacak 5 cm(120bin) toplamda 2 bacagı 2 merkez bölgeden uzatınca 240 bin TL sanırım.Yoksa sadece tibia dan uzatıp 2 bacağa uyguladıkları için 2x120bin den 240 bin oluyor.Bu arada ödeme seçeneklerini konuşan olduysa nasıl oluyor çok merak ediyorum bi anda 100-200bin TL para cıkarıp vermek kolay degıl

yorik

01.01-2014, 07:42
Selam arkadaşlar.Benim boyum tam 170 cm.Yaklaşık 4-5 senedir boyuma çok fena takmış bulunmaktayım.1993 doğumluyum ve bundan sonrada istedigim boya gelemeyecegim hatta son 4 senedir felan hiç uzadıgımı sanmıyorum.benim amacım okuyup insallah iyi bir yerlere gelip 25-26 gibi bu ameliyatı olmak.benim merak ettigim şey ben çok utangacım.gidipde bir doktora ben boyuma taktım beni uzat diyemem.yani ben bakkala para uzatırken bile cekinen bir insanım.ve buda doğru doktora gitmemi veya doğru bilgi almamı engelleyecek gibi.sizden ricam bana yardımcı olurmusunuz.sadece forum olarak değil.özellikle bu konu hakkında bilgi sahibi olup ve bu ameliyatı olmus kişiler benimle iletişime geçerlerse çok sevinirim dua ederim.şimdiden teşekkürler.

yakups

01.01-2014, 10:09
Boyum 180 cm.Hastalığımdan dolayı zorlanarak yürüyorum.Burda yazılanları görünce çok şaşırdım.Yahu siz manyak mısınız?Tamam çok aşırı kısa olanları anlıyorum zor bir durum ama 167 170 cm ne ya.Kafanı kaldırsan baksan insanların ekseriyeti o boyda zaten.İnanın sağlık olmazsa boy uzunmuş kısaymış hiç önemi yok.Boyu 167 cm olanların sorunu fiziki değil psikolojik.

yorik

01.01-2014, 13:09
yakups;

iki kere aşık oldum dostum hayatımda.ikiside beni bildigin yüzüme vurarak kısa boylusun diye terketti. a.. k.. ben böyle hayatın tamammı.lütfen banlamayın modlar moralim cok bozuk

MCagdas35

02.01-2014, 02:05
Yakup bi yandan sana hak veriyorum ama artık bu bi takıntı haline geldi ya yanımdan her geçen insanla boyumu kıyaslamaktan sıkıldım bu da uzun bu da uzun diye diye saatlerce acaba ne yöntemler çıktı süt içiyim bu saatten sonra boyum uzar yok bu hapı alıyım belki uzarım düzmece oldugunu bile bile bi umut belki olur bu sefer diye spor salonlarında sürekli barfix cek esneme hareketleri yap sırf bu takıntım yüzünden ve bunu yenemiyorsam artık bi takım riskleride göze almanın vakti gelmiş demektir diye düşünüyorum :(

yakups

02.01-2014, 17:46
Kardeşim ben de sizin yaşadığınız duyguları yaşıyorum.Ben de aksayarak yürüdüğüm için insanların bakışlarından rahatsız oluyorum.Dedim ya boyum 180 cm ama hiç önemi yok.Boyun 155 160 falansa çok iyi anlıyorum ister istemez kafaya takılır ama 167 170 cm boy kafaya takılacak bir boy değil çünkü tanıdığım bir sürü insan var bu boylarda.167 boyu olan bir insanı gözümün önüne getiriyorum çok şaşırıyorum.Bir de şu var tanıdığım iki kız var biri çok kısa biri çok uzun baktığımda kısa olan uzundan kat kat güzel uzun olması benim gözümde ona bir güzellik katmıyor.Olaya bu bözle bakmak lazım.

hilmişhin

02.01-2014, 23:35
ameliyat ne kadar sürdü peki gündelik işinize ne zaman dönebildiniz ayrıca fiyatları nedir .

yorik

03.01-2014, 16:24
ben bu konuyu ilk açıldıgından beri takip ediyorum.nerdeyse hepsini okudum yazılanların.diyecegim şu ki çok içerleniyorum böyle bir neden için terkedildigime.gururuma yediremiyorum.geldim 21 yaşına ve hala yalnız kaldıgımda tek başıma aglıyorum.demekki bu bende psikolojik bir sorun oldu.ve bence iyileşmemde imkansız.ancak o olayın silinmesi lazım beynimden.

Mezzo

06.01-2014, 00:35
Merhaba, sağ bacağımda 3,5cm kısalık vardı geçen ay fitbone ile amelıyat oldum
Henuz uzatma devam ediyor ama sgk butür durumları karşılıyor bilgilerinize

Nis

07.01-2014, 18:22
Selamlar. Ben Baku den yaziyorum. Sizdeki ameliyat fiyatlari cooook bahali. Benim boyum bazen olcudugumde 143 cm, bazen de 148 cm gosteriyor. Ama ailem ve arkadaslarim hic oyle kucuk gorunmedigimi soyluyorlar. Ben yine de cok kompleks ediyorum boyumu. Bir arkadasim Rusya-Azerbaycan işbirliğinde çalışan bir klinikde çalışıyor, ondan boy uzatma ile ilgili doktorla konuşmasını, fiyatları falan sormasını rica etmişdim. Öğrenmiş - bizde boy uzatma ameliyatı tahminen 4500 euro, bacakdaki eğrilik ameliyatı ise tahminen 3000 euroya yapılıyormuş. Ben para biriktiriyorum, inşaAllah bu ameliyatı ettirmek istiyorum. ne kadar ağrılı olsa da, bu komplekslerden kurtulmak istiyorum...

yorik

25.01-2014, 02:30
arkadaşlar lütfen bana yardımcı olacak bir arkadaş yok mu? yalvarıyorum lütfen.cidden ama cidden ben cok sevdim cok canım yandı.

MCagdas35

04.02-2014, 06:10
En sıkıntısı da ameliyatlara artık bi şekilde göğüs gereriz o düzeni sağlarız hekim düzgün yapsın sakat falan kalmayalım da fiyat olayı aile için tam yük estetik olucaklar için Prof Dr Metin Küçükkaya 15bin euro demişti tek çiviye hem uyluk hem kavaldan uzatıcak biri yaklaşık 8-10cm 60bin euro yapıyor en az ki kaç sene öncesinin konuşması bi arkadaş 200-250.000 TL den bahsediyordu acaba ödeme olayı nasıl oluyor merak ediyorum bu konuda bilgi alan arkadaş var mı bilmiyorum ama aydınlatabilirseniz çok sevinirim gerçekten

ugur07

12.02-2014, 19:10
Merhaba inci.. bu ameliyatı olmak istiyorum. ama kafamda bırcok soru ısaretı var bana yardımcı olur musun ??

mathraq-jojuq@hotmail.com bu adresle hem face hemde maıldden bana ulaşabılrısın. Lütfen ulaşmaya caliş :( beklıyo olucam..

karabasann

13.02-2014, 00:47
ameliyat olmak isteyenler sorunuz varsa sorabilirsiniz bana ben oldum fceden ekleyin beni tc alaattin aydoğmuş

nohco

21.02-2014, 01:28
merhaba arkadaşlar ben boy uzatma amelıyatını estetık bır sekılde olmak ıcın karar verdım ve 2 yıldır ugrasıyorum doktor secmekte ve fıyat konusunda ortalıkta 5000 tl ler 8000 tl ler dolaşıyor ama ben öyle birşey görmedim doktorlara mailler attım telefonla ulaşmaya çalıştım fakat fiyat konusunda bi türlü bilgi alamadım ameliyat hakkında bilgiler var ama gerekli bilgileri öğrenmek için muayene ücreti verip yanlarına gitmemiz gerekiyor ben doktorlarla sadece 5 dadikalık konuşmalara 300 tl 450 tl 350 tl verdim düşünün ve sadece ücreti merak edip gidip paranızı kaybetmeyin benim gibi diye yazıyorum

şişlide özel muayenede muarrem inan 40000 tl ile 50000 tl arası kombine sisteme (hem kemik içi hem external fikstasor uzama süresini kısaltmak için kombine tercih ediyor) ücret istedi

aynı yerde prof. Mehmet kocaoğlu normal çivi ile uzatmaya 41000 dolar dedi bunlara ameliyat masrafları ve hastane doktor ücretleri herşey dahil fakat ameliyat oldunuz diyelim 15 günde bir kontrole gidip 250-300 tl ye röntgen çektireceksiniz

muarrem inan motorize çivi ücretine 120.000 tl fiyat verdi

doktor hacı kutlu holyfix için 35000 tl dedi

ortalıkta dolaşan fiyatlar doğru değil ben çok gezdim arkadaşlar ve sigorta karşılamıyor estetiğe girdiği için . Sadece fiyat öğrenmek için benim gibi o kadar yol gelip para harcamayın diye yardımcı olmak istedim

destiny07

21.02-2014, 03:17
gerçek fiyat hangisi yani sorunsuz boy uzatmak için ne kadar para ödüycez

MCagdas35

21.02-2014, 08:12
Nohco çok teşekkür ederim gerçekten peki bişi daha sormak istiyorum bu motorize çivi yönteminde 2 çivi mi 120.000 tutuyor mesela yoksa 10 cm uzattırıcaz boyumuzu hem uyluk hemde kaval kemiğine çivi takmaları gerekiyor 4 çivi oluyor fiyat 240.000 mi oluyor şimdiden cevabın için çok teşekkür ederm

holyfix

21.02-2014, 11:03
ben hacı kutlu ya ameliyat oldum, cok memnunum doktorumdan, kaç kere kontrole gttim hiç muayene parasıda almadı, gayette ilgileniyor, sadece ameliyat olmakla btmiyor, sonrasında birçok sorun yaşıyorsun doktorunla sürekli irtibat halinde olman gerekiyor, holyfix yöntemnde demir cok byükte değil bol pantolonla idare ettm 7 bucuk ay boyunca.. Anasayfa (http://www.tergek.com) da yaşadıklarımı paylaştım, holyfix le ilgili sorularınıza cevap verebilirim.

MCagdas35

21.02-2014, 12:49
Peki Holyfix ne kadar ücret ödedin sabit 35.000 TL mi aldı senden de şuan bacağın ne durumda her açıdan ve ne kadar uzadın

nohco

21.02-2014, 14:29
MCagdas35;
cagdas kardeşim bende internetteki saçma sapan fiyatlara inanıp salak gibi 20-30 bin tl diye gittim sormaya motorize çivi almanyadan geliyormuş ve euro bazında sadece tek bir çivi 20.000 euro yani hem femur hem kaval kemiğinden uzayacaksan 4 çivi demek buda 80.000 euro demek yani şuanki duruma göre 240.000 den de fazla zaten motorize çivide iki bacagını aynı anda uzatamazsın kardesım bırı uzayacak dıgerı sonra uzayacak bunu da bil tamam mı motorıze o yuzden benım tercıhım degıldı cunkı motorıze çivinin takıldıgı bacagına basınc vermemen lazımmış

holyfix;
merhaba eda bende holyfix düşünüyorum ne kadara mal oldu herşeyiyle ? ve kaç cm uzama sağlandı ona göre bende bunu sececegım yardımcı olurmusun

holyfix

21.02-2014, 15:33
ben tek bacagımdan 3,5 cm uzatıldı, saglık problemim vardı benim, uzayacagı cm ye ve bacagında eğrilik olup olmamasına göre bile fiyat değişiyor, sadece 3,5 cm tek bacak uzatmaya 12 bin tl verdm, 7 bubk ay önce amelyat oldum ve su an deöir de cıktı bacagımdan sadece hafif sekerek yürüyorum onun dşında iyiym..

bir de extradan pansuman için eczane masrafın var onun dışında pek masraf olmuyor, size söylenen fiyata hastane masrafları da dahil.

nohco

21.02-2014, 15:35
neden ücret ödedin senın kı estetık degılkı devletın karşılaması gerekıyor ben bunu araştırdım. kısalık tam azalmadıgından mı sekerek yuruyorsun ? ve alet takılıyken gıyınmeyı nasıl yapıyodun kıyafetlerı acı oluyomuydu uzama esnasında

holyfix

21.02-2014, 16:04
devlet çok geç bi zamana sıra veriyor hemde bn holyfix yöntemyle olmak istiyordum, ilizarov yöntemi gbi yuvarlak demrler istemyordum.. bacagım 8 senedr kısaydı, vücut ona alışmış o yzden sekerek yürüyorum yoksa su an her ikisi aynı boyda, o sekmem de zamala düzelcekmş, bol pantolon gyinyordum pekte belli olmuyordu, uzama esnasında kaslar ve sinirler gerildiği için ve kemikte kesildiği için ilk aylar cok ağrım olmuştu, bn .. Anasayfa (http://www.tergek.com) .. da her ay ne yaşadığımı herşeyi yazdım arkadasım bakablrsn istersen..

nohco

21.02-2014, 16:41
baktım kardesım gercekten emegıne saglık cok faydalı olmus bolum bolum yazmıssın allah razı olsun. bende holyfıx dusunuyorum ve olacagımda kardesım benımkı 7-8 cm ve ıkı bacagımdada olacak bana onemlı tavsıyelerın vardır sunları kesın yap dıkkat et ben yapmadım soyle oldu fln dedıgın seyler varmı bana bunları soylermısın ve ben banyo nasıl yapıcam ya o tehlıkeye gırmem heralde

holyfix

21.02-2014, 16:50
amin hepimizden.. ben tek bacagımdan oldum ve buna rağmen baya agrım oldu, öncelkle agrın olmıcak derlerse inanma, uzatma sürecnde agrın olacak, 7-8 cm yaklasık 70-80 günde uzayacak ve bu dönemde agrın olur, uyuyamadıgım aksamalar oldu bnm ama uzatma btnce agrın azalır, braz sabırlı olman gerekyor. Amelyat olursan eger agrın olsada egzerszlerini mutlaka yap özellikle dizini bükme egzersizlerini, ben egzerszleride sitede yayınladım ama sen istersen iyi bir fizyoterapiste danışırsın amelyat olduktan sonra, eger başlarda egzersz yapmazsan ve dizini bükmezsen sonradan dizini bükerken daha cok agrın acın olur(bende öyle oldu), kasların zayıflarsen iki bacagından amelyat olacagın için byük iht sekerek yürümezsn, amelyattan 15 gün sonra normal banyonu yapıyorsun, enfeksyon tehlikesi olmuyor. eğer cok ihtiyacın yoksa olma derim ben, ya da 1 seneyi gözden cıkarman lazım tam iyileşeblmen için..

MCagdas35

21.02-2014, 20:14
Nohco aynen motorize çivi ameliyatını estetik açıdan bırak zaten inanılmaz derecede pahalı 240.000 TL ailemden isteyemem böyle bişi aynı şekilde bende 8-10 cm arası uzatmayı düşünüyorum boyumu o zaman fiyat açısından da en mantıklısı holyfix görünüyor umarım bir kaza olmaz ama ben hala okulumun bitmesini bekliyorum 2.5 sene sonra anca ameliyatım gelişmeleri aktarırsan çok sevinirim gerçekten

haşhaş

01.03-2014, 17:57
Prof. Dr. Muharrem İnan - Boy Uzatma Ameliyatı - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Pzirzjl5jGA) burda muharrem inanın boy uzatmaya dair çok güzel bi videosu var.izleyin ona göre düşünün ne düşünecekseniz.kendisi çok açıksözlü bi doktordur.görüşmeye gittiğim ilk anda bende güven duygusu uyandırmıştı..

ftn

02.03-2014, 11:54
Merhabalar bende llmak istiyorum estetik olarak hangi hastane operator kim iz kaldimi ne kadar uzadiniz ?

GUNI

01.04-2014, 14:30
Iyi gunler, Benim asil merak ettigim ameliyattan sonra agri chok oldu mu? Yurumekte nasil problemlerle karshilashtin? Gordugum kadariyla bu mevzu 2012e ait. Shimdi nasilsin? Saglikla falan bir problemin var mi? Cevaplarsan choook sevinirim ☺️

MCagdas35

02.04-2014, 16:45
Abi paran olduğu sürece bence ağrılar bir şekilde çekilir biter hiç bi acı çekilmez değildir beni korkutan sadece komplikasyonları ve sonunda sakat kalma riski eskisi gibi olamama gibi bi durum var mı

karabasann

03.04-2014, 01:52
estetik ameliyatlarını doktorlar önermez ssk karşılamaz boyun kaç bilmiyorum ama çok kısa deilsen gerek yok hayatında kısıtlamalar olabilir. Faceden ulaşırsan yardımcı olabilirm az çok herkese tabiki TC ALAATTİN AYDOĞMUŞ

Cigdemmm

03.04-2014, 21:23
Ameliyat süresince günlük hayata devam edilebiliyor mu ???

mscebln

01.05-2014, 16:36
boyum 177 bende 190 olmak istiyorum boyum çok kısa olduğu için

raul1788

01.05-2014, 18:46
mscebln;

kardeşim milletle dalga mı geçiyorsun 177 boya kısa dedi adam ....

mscebln

01.05-2014, 23:15
Kardesim neden dalga geceyim ama herkezin yasadigi yer ve ortam cok farkli su anda 13 14 yasindaki cocuklarin bile 190 oldugu ortamda 177 tabiiki kisa yoksa turkiye ortalamadina gore normal ama ben 190 olmak icin her turlu ameliyati arastiriyorum

ozgurmadran

01.05-2014, 23:28
İncim;

Merhaba,

Benim boyum 1,74 ve 32 yaşındayım. Öyle çok kısa değilim ancak kız ya da erkek farketmez yeni jenerasyon boya, görünüşe herşeyden daha fazla önem veriyor. Bacaklarımda parantez bacak sorunu var. Yürürken çok belli oluyor bu durum. Hem parantezliği gidermek, hem de 5-6 cm boy uzatması için bu ameliyatı olmayı düşünüyorum. Siz hangi doktora ameliyat oldunuz ve toplam maliyet ne kadar oluştu? ayrıca kemik içi çivi yöntemiyle ameliyat olmuşsunuz okuduğum kadarıyla. bu yöntemde yatakta yatma süresi ne kadardır, ne kadar sürede ayağa kalkılıp yürünebiliyor? değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

babo

05.05-2014, 01:09
Sevgili INCI,YILDIZ,HASHAS,SONUNDAKOSTU VE RAYC

Sİzler Kral ve Kralicelersiniz cunku sayenizde cok bilgilendik.hayatımda ilk defa bı forumda yazı yaziyorum ve allah sizlerden razi olsun..gani gani boy versin saglık versin huzur versin..yasım 32 boy 1.66 ama bacak boyum kısa.arkadasın birinin yazdıgı gibi benımde uzanırsam bıraz ,avuc iclerim yere degebılıyor..inanılmaz atletigim ve fitim ama genede boyumla ilgili dertliyim.sizler beni anlarsınız..sızlerden edındıgım bilgilerle 3 doktordan(muarrem inan,mehmet kocaoglu,metin kucukkaya) da ayrı muayne olucam ve karar vericem ama sanırım dısardan yontemi tercih edicem(fiyat avantaji)ben 8-10 uzamak istiyorum.sorularım sunlar olucak lutfen vaktınız olursa cevaplayin hatta telefon versem tanıssak ankardada olan varsa sızlerden ,tanısmak, yemek ismarlamak bıraz soru sormak cok isterim

-iyilesme suresinde bi fark varmı(ic ve dıs yontemde) ama bahsettigim spor yapma kosma vs. bunları yapabılmek icin iyilesme sureci aynımı.
-dısardan yontemde kalan izler cok mu buyuk oluyor bunla ılgili 3-4 sene sonrakı haliyle ilgili hic fotograf bulamadım
- icerden yontemi tercih edersem 7-10 cm boy icin ust bacak ve alt bacakta bırden mı uygulamak gerek ,yoksa tek bolgede 7-10 cm uzama olabılırmı
-istanbul dısında hastaneden taburcu(ne kadar sure hastanede kalınıyor) olan kısı ne kadar sıklıkta istanbula kontrole gelmek zorunda
-son olarak; icerden yontemi tercih edersem 7-10 cm icin ortalama ucret ne kadar olucak 100 bın 150 bın arası gibi bi rakammi?

ilk defa yazıyorum,yazım yanlıslarımı çokça olan sorularımı ve heycanımı maruz gorursunuz umarım..

Lütfen cevap ve ozellıkle hayatındakı son gelismeleri yazınız hergun bakıcam:))

saygılar sevgıler

cem

Deniz Çetin

07.05-2014, 20:46
Ben internetten biraz araştırdım bu konuyu ama bacağın dısindada duruuomu o alet ?

MDS

19.06-2014, 18:12
Merhabalar boy uzatma teknikler hakkında yıllardır araştırma yapmaktayım. Boyum 1.50 cm ve 26 yaşındayım ailemde genetik olarak bu durum söz konusu değil. Sanırım benim ki tamamen şans; çünkü benden hariç 2 kardeşimin fiziksel görünüşleri gayet doğal. Toplum arasında fiziğimden ve görünüşümden dolayı artı bir avantajım olsa da boyum konusunda ufak tefek latifelerden kaçınmıyorlar. İster istemez içime atıyor, elde olmayan sebeplerden dolayı takıntı haline getirip hırçınlaşabiliyorum. Bu konuda forumdaki bütün yazılarınızı tek tek inceleyip bilgilerinize vakıf olmaya çalıştım sizden ricam bana da yardımcı olabilir misiniz.

Teşekkürler, saygılar.

maria sharapova

29.06-2014, 18:23
ben bişi sormak istiyorum,abi madem konu estetik diyelim olduk bu ameliyatı god damn 1.69 boyumuz vardı birden bire-1.5 yıl bile olsa!!-MARİA SHARAPOVA(1.88m),KATE UPTON(1.79)
tavlayabilecek konuma geldik,hemen hemen model boyuna ulaştık (1.80-1.82) diyelim...
e bunun hiç mi ALTIN ORAN(kollar iki yana yere paralel açıldığında iki el parmağımız arasındaki uzunluk boyumuzu vereceğinden-14 cm uzayacaksam kol uzunluğum minimum doğal 1.85 lik adamdan 7.5 cm kısa olacak) dediğimiz boy-kol uzunluğu,omur uzunluğu farkı doğmayacak mı ?
Hem yani 1.75 lik adam XL giyecek,1.80 lik ben S :D

MCagdas35

30.06-2014, 16:08
O oran olayı nasıl olucak onu ben de anlayamadım bacak 10 cm uzuyor gövde sabit kafa sabit kollar sabit görüntü de bozukluk çıkarmıyor mu ama cevabını araştırdım hiç bulamadım maalesef

maria sharapova

03.07-2014, 23:16
MCagdas35;

hayır onda sıkıntı yok kardeş zaten insanlarda sadece uzun kemikler(kol ve bacaklar diyebiliriz kısaca-kafa ile alakası yok yani)uzar omurlar ve omuz genişliğide genetiktir onu da geçtim tek çekincem kollar...Bakın benim boy 170 cm kolları yana açtım=170 cm,182 lik adam kolları yana açtığında=182 cm olacağından aramızda 12 cm var 12/2=6 cm
Yani omuzlarımız aynı genişlikte olsa bile onun kolları benkilerden 6 cm uzun(omuzlar eşitse yalnız!!)
Eğer omuzları benkinden 2 cm uzun ise 2 tane omuzu olduğu için 4 cm açıklık yapar bu sefer de kollarımız arasındaki fark 4 cm ye iner...)
Demek istediğim görüşünüzü almak istiyorum sizce bu çok problem olur mu ? :))

Omuz genişliği egzersizlerle arttırılabiliyor ama sadece kaslar çok geniş gösteriyo köprücük kemiği ile alakası yok kol-boy açıklığınızı arttırmasada gayet güzel yöntem size göstereceğim bu videodaki iki askere bakın ikiside 1.83 ama omuzlarının farkına bakın bu kadar farklı olur yani :D
AH kol uzunluğumda biraz olsa hiç çekinmez olurdum fitbone yöntemini.şansa bakın ki bazılarının kol açıklığı boyundan uzun ama bi makalede kısa olabileceğini de yazıyodu da beni kesmedi.

https://www.youtube.com/watch?v=oHqQ0Ax6kl0
38:40 - 38:45

Edaasr

30.07-2014, 19:27
Merhaba 19 yaşındayım ailemdeki herkes uzun boylu gelişimim gerideydi t3 hormonu tedavisi gördüm ve 13 yasından beri 160ta kaldım eskiye göre biraz daha düşmüştür diye düşünüyorum fitbone ameliyatının zorlukları nelerdir ve fiyat hakkında bilgi verirseniz bu ameliyatı olmuş kişilerin ne kadar uzatılanildigini boyun onla ilgili bi bilgi almak istiyorum bu meşakkatli zor ameliyatı olan herkeze boş sabır ve destekçisi bol güzrl günler diliyorum

karabasann

31.07-2014, 00:33
bana faceden msj at yardımcı oluym TC ALATTİN AYDOĞMUŞ

emrah1986

31.07-2014, 11:04
yahu bu ağrıları bir tek ben mi çekiyorum? kemiklerin uzatıldığı noktadan ağrı yapıyor hala bende.sonuçta ne olursan olsun bir kırığınız olmuş oluyor.ve çok yürüdüğümde bu noktadan inanılmaz ağrım oluyor.
acaba bir tek ben mi yaşıyorum bu sorunu?

karabasann

03.08-2014, 03:11
aklını peynir ekmeklemi yedin kardeş basit sanıyon galiba sen

eda bence bu boy yeter sana bayanlar için normal ben oldum çok sıkıntılı şeyler her gün aglarsın sıkıntıdan

kemik kaynayana kadar 5 cm için 10 12 ay kadar ayagında kalır dışarda gezemezsin herkes sana bakar

sen ne zmn ameliyat oldunda ağrı olmaması lazım yanma varsa enfeksiyondandır

arkadaş özelde oldugu için ssk karşılamamıştır özel hastaneler daha teknolojik şeyler kullanıyor devlet hastaneleri hala eski yöntemde, paran varsa özel en iyisi

kesinlikle ol agrı sızı fazla olmaz 1 yıl sabredersin pskolojin düzelir saglıgın düzelir bu işin peşini bırakma ameliyatını ol korkulcak bişey değil ben oldum

olalım buyur

endişen olmasın aksayarak yürümek senin belinede zarar pskolojinide ameliyat olmanı tavsiye ederim korkulcak bişey yok

ferhatyazıcı

07.08-2014, 13:15
Dostum netten edindiğim bilgilere göre kollarda uzatılabiliyor. Ama bacaklar 10-15santim uzatıldığında vücut görüntüsünün bozulacagını sanmıyorum çünkü coğu modelin bacak boyu gövdesinden uzundur ve gayet hos görünüyor bu benim nacizane fikrim tabi. Saygılar sevgiler.