PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Doğuştan Ortopedik Şekil Bozuklukları olan kim var?

CEREN

14.11-2005, 16:40
Benim bacak kısalığım vardı.Ege üniversitesinde elizatör cihazıyla 1 sene süren tedavi sonunda uzatıldı.
Kemikler birbirinden ayrılıp arası açılıyor ve kemik kendi kendini tamamlıyor.
35 yaşına kadar yapılabileceği söyleniyor.Tabiki bünyeye de bağlı..
Bu tedavimi Ege Üniversitesi Tıp fakültesinden Erhan Sesli isimli bir doktor yaptı.Karşılaştığın başarılı ve dürüst doktorlardan birisi.

Ama eğer ağrın yok ve çok büyük rahatsızlık duymuyorsan ayakkabına taban takarak bu eksikliği de giderebilirsin...

Sevgiyle kal...

DesertRose

09.12-2005, 21:17
meraba beka mesajını okudum .cevap verme gereği duydum bendede parmak eksıklığı var el paramaklarımın bazıları ve ayak parmaklarımdaa sadece baş parmak doğuştan yarım ve sağ dirsekte hafıf eğeılık %40
ama hiç bi zorluğu yok benım için her şeyi yapabılıyorum pc kulalnabılıyorum gunde kaç saat pc başındayım artık sitedekiler bıktılar benden :) ::):)

AYCAGOZLU

11.03-2006, 23:03
DOĞUŞTAN VE ORTOPEDİK ENGELLİYİM SOL DİZ ALTI AMPUTE SAĞ AYAĞIMDA İSE AFO ADINDA BİR CİHAZ KULLANMKATAYIM

zeynepdalbasti

12.04-2006, 08:11
doğuştan iki parmak ve kol kısalığı ve inceliği olan herksle tanışmak görüşmek isterim sevgiler

Nazar_Eyle

09.05-2006, 12:22
ben dogustan yürüyemiyorummm...

AngeLus

06.09-2006, 03:02
benim doğuşdan ellerimde ve ayaklarımda sakatlık var.. ve 6 yaşımdan beri böbrek yetmezliği var 10 senedir dializ e bağlanıorum 25 yaşındayım 10 dan fazla amelyat geçirdim... ve oturanboğa arkadşaım o göbek yanında takılı olan mesane torbası o valf li dediğin şey bende de var 15 yaşımdan beri.. ve 14 yaşımda hastaneye ilk yattığımda iki gece yoğun bakımda kaldım aşırı derece de kullanılan ilaçlar kulaklarıma yan etki yapdı ve işitme yetimi de kaybettim..işitme cihazı kullanıorum.. işte böyle kader..beterin beteri var herşey sabır şükür sınavı .. allah hepimize yardımcı olsun .. asla pes etmeyin pes etmeyip indandıkça kazanırız

edadoruk

12.09-2006, 16:46
Merhaba

Ben 2 senelik evliyim ve 3 aylık bi oğlum var. Oğlumun sol kolu kısa ve sadece 2 parmağı var. Bu siteyi internette gezinirken buldum ve oğlum gibi olan bi kaç kişi daha var onların yazılarını okudum. Bende ve eşimde herhangi bi engel yok ama Allahın takdiri oğlumda var. Bu beni bi yandan çok üzmüyo iyiki aklında bişey yok ama ilerde büyüdüğü zaman nasıl bi ruh halinde olucak o kolunu parmaklarını kullanabilicekmi onları çok merak ediyorum. Tek korkumbana kızması neden beni böyle doğurudn diye. Bunları düşünmekten uyuyyamıyorum bile ruh halim çok bozuk ve tabiki sinirlerimde aranızda böyle olanlar lütfen bana cevap yazsın onlar nasıl bi ruh hali içinde etrafı nasıl karşılıyo onları ellerini rahat kullanabiliyorlarmı lütfen bana cevap yazın sizlerle konuşmak istiyorum.. Dostça kalın.. :(

tarelif

16.02-2007, 23:51
Benimde doğuştan kaburgalar,kürek kemiği,köprücük kemiği ve kol kemiklerimde sorun var.Hepsi normalden çok çok kısa.Sırtımdaki kamburda gittikçe artıyor.Benim rahtsızlığım tar sendromu olarak isimlendiriliyor.Birde eşantiyon olarak,kalp ve pıhtılaşmayı sağlayan hücrelerimde(trombositler)sayı olarak azlık varr.

twettygirl

30.03-2007, 09:08
benimde ayaklarımda dışa doğru basma vardı ama ameliyatla düzeltildi..
Bütün hastaların Allah yardımcısı olsun..

tiycey

11.05-2007, 22:32
Benimde doğuştan sol kol eğriliği ve baş parmak kısalığı var. Annem hamileyken düşmüş, 7 aylık olduktan sonra kımıldamamışım. Boynumda sola doğru eğik biraz. Kullandığım aletlerle boynum düzeldi baya. Sol el baş parmağımında bana bi zararı yok. Orta okuldan sonra kolumdan birkaç ameliyat geçirdim, bu sırada alçı dolayısıyla olsa gerek omurgam eğrilmiş. Skolyoz başladı. Şuan sırtım da biraz ağrım oluyor. Bunada şükür, sol kulak ve sağ böbrekte yok . Ama olsun.....

sindy

22.05-2007, 21:27
Benimde sol elim küçük ve minik parmaklarım var belgeselde seyrettim 18 haftalık bebek eli ve elimi çoook seviyorum ünv.döneminde protez el yaptırdım ama en fazla yarım saat taktım hissiz çünkü bana ait değil o zamandan beri poşet bekliyor :)

Fırtına

15.06-2007, 11:26
merhaba arkadaşlar ben aranızda yeniyim henüz bütün yazıları severek okuyorum 17 yaşındayım doğuştan femurda kısalık ve kalça çıkıklığım var bi kaç kez aml.oldum şu an kısalık 9 santim ortopedi ayakkabı kullanıyorum bi gün hepimizin iyileşmesi ümidiyle :)

ZEYTİNDALI

24.06-2007, 14:38
Merhaba arkadaşlar ben de ortapedik engelliyim.Doğuştan dirsek ankilozu(dirsek eklemi yok) ve parmaklarımda 2. 3. 4. 5 .palanx yok

S!NAN

10.07-2007, 15:30
Herkese merhaba bende doğuştan ortopedik özürlü olan biriyim.Ama öyleki birlikte kaldığımız arkadaşım dahi 3 ay sonra anca fark etti. Zaten benim için bir sıkıntısını görmedim hamdolsun fakat ara sıra psikolojik olarak etkiliyor fakat aldırmıyorum.Küçükken bir kaç kez hastahanelere gittiğimi hayal meyal hatırlıyorum.Doktorlar 18 yaşından sonra demişlerdi fakat şimdi düşünüyorum iş hayatına ve yaşama atılmışken bu şekilde bir tedavi bilemiyorum bu arada ben 1984 doğumluyum.Arkadaşlar sizden ricam benim durumunda olup tedavi gören veya görmüş olanınız varsa bana ulaşsın lütfen.Haydarpaşa numune hastanesinden aldığım raporun bulgularını buraya yazıyorum.
1.parmak MP eklemlerde sertlik(+)
2.3.4.5.MP eklemlerden ampüte parmaklar
Herkese sağlıklı mutlu ,huzurlu günler diliyor sizi kalbinizin sahibi yüce rabbime emanet ediyorum.

AysE_KsK

27.10-2007, 23:28
bende varım bende bnmde snradn olan ayağımda dışa doğru eğrilik ve kısalık var ama geçen yıl bi bacağım ilizarov yöntemiyle düzeldi ve uzadı ve haftayada ikinci ameliyatımı olup tamamen sağlığıma kavuşacağm inş..eğer sizlerinde imkanı varsa ameliyatınızı olup bi an önce sağlığınıza kavuşmanızı dilerim..

ayrıca UMUDUN sende hiç bi zmn hiç bişeydn ümidini kesme derdini veren Allah Dermenınıda verir..

r0di

01.01-2008, 23:36
bnde de bacak kısalıgı ve kalca cıkıklıgı var dogustan

yabanci

26.01-2008, 18:09
slm arkadaşlar benimde doğuştan sol ayağımda hem kısalık hemde şekil bozukluğu var. adını hiç öğrenemedim. birçok ameliyat geçirdim. bu tedaviler sırasında dizimide kaybettim. şimdi istanbulda tedavi oluyorum uzatma ve düzeltme yapıyolar. 15 cm kısalık var. ilk aşama bitti şimdi 8 cm kadar kısalığım kaldı ama dediğim gibi dizimi kaybettim ve tek dileğim kendi ayağım üzerinde durabilmek.hepinize sevgiler. :wink:

Özlem

25.05-2008, 00:19
slm benmde dogustan ayaklarım donuktu sımdıye kadar 7amelıyat gecırdım duzeldı cok sukur sımdı sadece aksama kaldı 5cm kadar ama yuruyebılıyom cok sukur allah herkesın yardmcısı olsun :)

gözyaşı

01.06-2008, 23:00
Bende doğuştan ortapedik engelliyim yürüyüşümde aksaklık var biraz ama bu beni hiç rahatsız etmiyor bununla yaşamaya alıştım...

sdb451

29.07-2008, 13:19
beni sakatlıkım doguşta kemiklerim gelişmemiştir.

salihaaa

06.09-2008, 16:35
Merhaba. Benim de ayaklarımda doğuştan şekil bozukluğu var.

burock

14.09-2008, 13:47
Benimde Doğuştan cerepral paralizi ye bağlı ayak sinir kısalığı var normal yürüyebiliyiorum yürürken sadece dizlerim dik olmuyor normalde uzatabiliyorum bir doktorum fizik tedawi önerdi onun sonrasında da kas genişletme(çektirme)ameliyatı sizce bu ameliyatın bana bir faydası olurmu :?:

FaCia

16.09-2008, 14:14
Doğustan SOL EL PARMAKLAIRM GELİŞMEMİŞ YANİ SOL EL PARMAKLARIM YOK BİLEĞİM VAR PARMAKLARIM YOK ... ÇOK İYİ BİR PROTEZ YAPILACAĞI SÖLENDİ AMA HASTANEYE GİTMEDİM ACIKCASI KORKUYORUM NASILDIR NEDİR..

Feyyam

16.11-2008, 13:27
bende de doğuştan kfoskolyos var ama hiç amaliyat olmadım sağlık problemim yok şimdilik

özgülperi

27.12-2008, 17:47
Benim durumumda doğuştan.Sağ elimde 3 parmağım,sağ bacağımda kısalık,sağ ayağımda şekil bozukluğu son olarak sağ gözümde de görme bozukluğu ve bundan dolayıda kayma var.Bütün bu saydıklarımın içinde beni en çok etkileyen hep elim olmuştur.Maalesef hemen hemen bütün bir çocukluğum elimi saklamakla geçti.Çok şükür 16 yaşından itibaren bu saklamayı bıraktım.Herkese güzel günler diliyorum.

nöbetci

20.01-2009, 08:47
geçen yıl bi bacağım ilizarov yöntemiyle düzeldi ve uzadı ve haftayada ikinci ameliyatımı olup tamamen sağlığıma kavuşacağm inş..

Ayşe haftaya ikinci ameliyat demişsin. oldunmu ameliyatını

smart28

29.01-2009, 20:16
mrb arkadaslar
yeni üye oldum bende benimde iki ayağımın diz kapağından aşağısında kısalık var
aynı engeli olan arkadaşlarlar tanısmak isterim

greensea

31.01-2010, 08:39
merhaba arkadaşlar benim de sol el 3 ve 4. parmaklarda sekil bozuklugu ve kısalık var sag elde 2345.parmaklarda da aynı sekilde ve ayagımda baş parmakla yanında ki yapışık ellerimde ampute olanda var 5 yasında ameliyat oldum önceden hepsi yapışıktı ayırdılar bu ameliyatları erken yasta yapın ve yaptırın demişlerdi çünkü geç kalındıgında gelişmeyi tamamlayamıyor... ben herşeyimi yapıyorum hiç bi sıkıntım olmuyor etrafımdakiler fark bile etmiyorlar hatta hatta fazlasını bile yapıyorum birçok insandan çoook şükür ama sınavlar konusunda ve bazı mesleklere girerken sınavlarda hep sorun cıkarttılar bunun üzerine zorda olsA raporu alabildim şimdi çoook daha fazla rahatladım bu konudaa... benimle bu konuyu konusmak isteyenler için veya fikir alışverişinde bulunmak isteyen varsa msn adresim cahitdogru@hotmail.com saygı ve sevgilerimle....

parmaklar

16.07-2010, 08:16
merhaba desertRose senin icin uye oldum.

tek ilgi alanim parmaklar; bana yardim etmeni istiyorum; 6 yasinda dogustan sag 3 parmak yapisik (6 aylik ken ayrildi) ama sekilsiz ve kisalar. sol elde 3 4 kisa ama guzel; sol ayakda 1 2 3 yarim sag normal .
saglik olarak cok iyi bunyesi cok kuvvetli akilli ve zeki (cok cabuk cani sikiliyor) Ve simdi parmaklarim ne zaman uzayacak diye soruyor, sen nasil basardin nasil mucadele ettin?
ogluma da soruyorlarmis arkadaslari nasil cvp verir kendisinin bile bilmedigi bir seyi, lutfen ona ne gibi cvp vermem lazim.
Ailen seni nasil ikna etti? Nasilcvp verdiler sana ?rn son msn nine 3 ayda girmissin suan cvp yazabilirmisin bilmiyorum ,parmaklar olarak yazildigim icin erkek olarak almislar, 29 ys ve anneyim.

cvp verip vermeyecegini bilmeyerek son noktami koyuyorum.gorussmek dilegiyle.

parmaklar

16.07-2010, 23:12
arkadaslar parmaklarla ilgili hislerinizi dusuncelerinizi benimle paylasmanizi istiyorum.

özgülperi;

bunu nasil basardin oglumda bunu basarabilecek mi?

asumanemir

05.09-2010, 12:41
edadoruk;

arkadaşım benimde 3 aylık bir oğlum var ve biz de sizinle aynı kaderi paylaşıyoruz oğlumun sağ el 2 parmağı yok sen bu mesajı yazalı 4 sene olmuş cevap yazar mısın bilmiyorum ama herhangi bir tedavi yaptırdınız mı oğlunuza şimdi nasıl paylaşısan çok sevnrm..

özcann

14.10-2010, 00:33
merhaba
14 yaşında oğlum var. sağ kolu tam açılmıyor ve baş parmağı yok. sağ elinin parmakları ise diğerine göre biraz küçük. yalnız sağ elinin gelişimi sol eline göre doğduğu günkü oranı koruyor yani gelişimi iyi. ilk zamanlar genetik dahil her türlü ortopedik incelemesi yapıldı sadece egzersiz programları verildi onları uyguladık ameliyattan hiç bir doktoru bahsetmedi yalnız sağ kolu düzgün durabilirmi bu istek ile bir uzmana en yakın zamanda müracaat edeceğim. psikolojik bir sorun yaşamadı. bu durumda olan anne babalara tavsiyem çocuklarını aşırı koruyucu bir pozisyon almamaları ve onları kendi sorunlarını kendilerinin çözmesi gerektiği hususunda yönlendirmeleri. bahsettiğim sorun haricinde fizik tavır ve davranış, başarı olarak mükemmel bir oğlum var onu çok seviyorum

müdafi357

25.10-2010, 23:29
merhabalar benimde sol el başarmak dışında diğer prmaklarım yok.bugüne kadar hep elimi saklamanın bi yolunu buldum ve bu konu hakkında hiç konuşmadım.aynı şeyleri yaşayanların neler hissettiklerini merak ediyorum.duygularınız paylaşırsanız sevinirim

sıddıka

01.11-2010, 13:23
merhaba arkadaşlar benim 2 aylık kızım var sag kolunda unla kemigi yok kolu kısa elindede 2 parmak eksik amaliyat olurmu bu durumda olan varmı lütven cevap yazın

engelli_eskisehir

05.01-2011, 18:01
merhaba doğuştan sol elimin parmakları yok.

melek00

06.04-2011, 14:37
Merhaba arkadaşlar,
Benim 8 aylık kızım var doğuştan sol eli yok.Bana bilgi ve destek vermenizi rica ederim.

AsTeRuNyA

06.04-2011, 14:48
sadece ve sadece onun yanında oldugunuzu hissettirin geçmiş olsun

melek00

07.04-2011, 07:59
teşekkür ederim Emrah.Sizin problemin nedir?Ayrıca kızım için ilerde iyi bir çocuk pedegogundan destek almak istiyorun.

Aziz Özdemir

09.04-2011, 20:10
merhabalar bende yeniyim benimde sağ elimde 3 parmağım yok çok rahatım genede bilgisayar oynuyorum herşeyi yapıyorum daha ne olsun dimi ?

ali4377

22.05-2011, 23:14
selam aleyküm millet,benim sağbacağımda yanlış kişi tarafından yapılan bir iğne sonucu sakatlık kaldı kısalık ve incelik var,ayrıca diyalizede giriyorum herkese sabırlar diliyorum ve acil şifalar,saygılarımla.

zeynepp18

27.06-2011, 17:41
Benim rahatsızligim da buraya girio. Kollarimda diz dirsek ve ayak eklemlerimde kisit diye tabii r edilen hafif egrilik var. Hiç bir rahatsızlık duymuorum. Ameliyat da düşünmüyorum. Yalnız kalcamda da vardi kisit. Ordan daha yeni ameliyat oldum.

Ortopedik problemi olan arkadaslara bursadaki ömer faruk bilgen hocayi tavsiye ederm. Herkese acil sifalar,,

Hopee

17.08-2011, 21:11
Benımde Dogustan sol ve ayaklarımda parmaklıklardakı bogumların yoklugu ıkı ayagımın topuk kısımlarından bırlesık sekılde dogmusum 10 a yakın amelıyattan sonra ayrıldı ayaklarım. ellerımde aynı sekılde parmaklıkların ve bogumluların yoklugu

ortopedi: Konjenital el ve ayak anomalisi
sag el 2.ve 4. parmak distal falans hipoplazik.
sol el 2. ve 4. parmak pıp eklemden aplazik
sag ayak 1.ve 2. parmak pıp eklemden distali yok.
sol ayak 1 2 3 4 parmak pıp eklemden dıstalı yok.
sag ve sol ayak anomalik gorunumdedır.
her ıkı ayak bılek dorsalınde ınsızyon skarları mevcut.
konkominant ekstremite 4,2 a3 krıterlerı uygundur
domınant ekstremıtede tabla 4,2 a3 krıterlerıne uygundur.
sag ayak deformıtesı tabla 3,4,a krıterlerıne uygundur

Ve oyle bı ulkedeyız kı benı sorunum var dıye askere almıyor,ama hastane raporumu 36'dan 27 ye sonra 17 ye dusuruyor..

Pes etmek yokk..

sb-sn

01.10-2011, 10:50
doğuştan kifoskolyoz war işte

Tilsim

25.03-2012, 04:00
Bende doğuştan ortapedik özürlüyüm. morqio sendromu diyorlar. Bunun için bi tedavi olmadım. Tıpta çaresizmiş bu konuda:) Bu hastalık 7 aylık olduğu zaman idrardan anlaşılabilmiş ancak. Doğduğumda bi doktor benim hasta olduğumu söylüyor ama bunun tespitini yapamıyordu. Anacım, babacım o 7 ayı nasıl geçirmiş Allah sabırlar vermiş:) İlk zamanlar boy kısalığı dışında bi sıkıntısı yoktu birde kendimi fazla yorarsam, devamlı oturursam bacak ve bellerde ağrı.. Ama zamanla hastalık daha büyümeye başladı, nefes darlığı hareketlerde kısıtlamalar, kollar Amin demek için bile 5 dakikadan fazla tutamamalar, işitme kaybı ve bitmez tükenmez ansızın gelen, geldi mi de gitmek bilmeyen diş diş eti ağrıları.. Bugün 25 yaşındayım. Allahıma şükürler olsun bugüne kadar bu hastalığımdan ötürü ne moralim bozuldu ne keşke deme ihtiyacı hissettim.

Sanırım hastalığımı hep lehime kullandım. Mesela boyum kısa olduğu için okula giderken hem ön sırada ben olurdum. Bilirsiniz öne oturmaya can atan çoktur okullarda.. 60 70 kişilikti sınıfımız, kalabalıktı. Herkes 3 kişi otururken ben koca sırada tek başıma otururdum. :)

ibrahimsami

20.05-2012, 23:05
Merhabalar doğuştan Klippel Feyl sendromum var ayrıca skolyoz vertebra, füzyon işitme kaybı daha sayayımmı :)

ibo38

16.08-2012, 15:50
merhaba arkadaşlar ben morquio sendromu hastasıyım bir çeşit ortopedik hastalık 6-7 sene önce amelliyat oldum,bacaklarımdan boydan boya ilizarov taktılar.Şimdi 5 senedir yürüyemiyorum sadece evde evde yürümek için alıştırma yapıyorum.

Tilsim

16.08-2012, 15:59
nasıl bi ammeliyat geçirdiniz acaba?

ibo38

17.08-2012, 11:14
Dizlerim içe doğru eğikti. bu yüzden ilizarovla amelliyat oldum,pardon yanış yazmışım 6 sene önce değil ,12 sene önce olumuştum amelliyatı.

Tilsim

17.08-2012, 15:12
bende de morquio sendromu hastalığı varda o yüzden sordum yanlış anlamayın. Allah sabrınızı artırsın Şifanızı versin İnşallah

ZERYAM

18.08-2012, 16:13
mrhba setel düşüncelerine hayran kaldım kendime sabırlı diyordum ama senin gibi genç bir kardeşimin onca sorunu metanetle ve olgunlukla karşılamasına hayran kaldım dilerim hayatta herşey günlünce olur inşallah.bende ortopedik engelliyim...sen bir meleksin cenet hurisi olacaksın inşallah...

Tilsim

18.08-2012, 16:17
Estağfurullah. Allah razı olsun düşüncelerine sevindim kardeşim beraber olsun, Allah yar ve yardımcın olsun İnşallah.

gülhan karan

03.03-2013, 20:28
merhaba ben 11 yaşımdayım doğuştan ellerimde kemik eksikliği var.2 kere ameliyat oldum.bursa da yaşıyorum.bana bu destek olucak ablalar ve ya abiler varsa onlarla konuşmak ve bu hastalığı paylaşmak istiyorum.

ege alp

17.03-2014, 13:33
Merhaba benim oglumda ayni durumda sol elinde mercimek büyüklüğünde parmaklari var su an 5 aylik ileride neler yasayacagimizi cok merak ediyorum. Kiziniz sol elini kullanabiliyormu.