PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Böbrek nakli oldum. Malulen emekli olabilir miyim?

doktorum

07.04-2012, 11:10
3 Ağustos 2013 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/emeklilik/115900-bobrek-nakli-olanlar-da-malul-sayilacak-malulen-emekli-olabilecek-kalabilecek.html

bende doğuştan kalıtsal alport sendromu hastasıyım ilk işe giriş sigorta tarihim 01.10.1998 ilk işe girdiğimde özür oranımı belirtenbir raporum yok. bu tarihden yaklaşık 2 sene sonra da 2 sene süre kadar dialize girdim ve 06.06.2002 tarihinde böbrek nakli oldum nakilden sonra babamın üzerinden sürekli çalışamyacak derecede malul olduğuna dair ist eğitim ve arştırma hastanesi skk heyet raporu çıkarıldı. 21 03 2011 tarihinde akut rejeksiyon geçirdim ve böbrek fonksiyonlarımda düşme söz konusu oldu üre:67 kreatinin 2.67 gfr:37.1 28 02 2012 tarihinde malulen emeklilik başvurusunda bulundum bu şartlarda malulen emekli olma durumum varmıdır red cevabıda gelebilirmi sevgiler

officer

07.04-2012, 11:32
Malulen emeklilik için 10 yıl 1800 gün hizmet ve %60 üzeri rapor olması gerekli 10 yıl süreniz tamam nakil olanlar % 70 oranında rapor alabiliyor prim süreniz de 1800 gün ise sorun çıkmadan malulen emekli olabilirsiniz.

doktorum

07.04-2012, 12:01
toplam prim gün sayım :1934 yazılan yazılardanda okuduğum kadarıylada yinede red cevabı gelen arkadaşlar var bende de böye bir durum söz konusu olabilirmi dediğim gimi böbrek fonksiyonlarında bir düşme söz konusu bu artı bir avantaj sağlarmı

OturanBoğa

07.04-2012, 15:50
maluliyet cetveli'ne göre "Diyaliz gerektirir böbrek hastalıkları veya böbrek fonksiyonlarının transplantasyona rağmen tekrar bozulması" hali malul sayılmayı gerektiriyor.

Bu kırmızı ile belirginleştirdiğim ibare malul sayılmanızı sağlar diye düşünüyorum.

Ama, en kötü olaslıkla, % 70 raporunuza istinaden dava açabilirsiniz. Zira kanunda % 60 ve üzeri raporu bulunmak malul sayılmak için yeterli sayılıyor: http://www.engelliler.biz/forum/emeklilik/66359-birden-fazla-hastalik-sakatliktan-malul-sayilma-oranin-artmasi-ile-malulen-emeklilik.html

doktorum

09.04-2012, 19:05
malulen emeklilik başvurusu maksimum ne kadar süre içerisinde sonuçlanır teşekkürler

OturanBoğa

10.04-2012, 15:53
En geç 2 ayda sonuçlanıyor

doktorum

12.04-2012, 15:22
sgk sitesinden evrak takip ile yaptığım aramada evrağın hastaneden geldiği ve zimmetten çıkarldı şeklinde yazmış olduğu bir yazı mevcut bu raporun ankaraya yollandığı anlamındamıdır yoksa sonuçlanıp eve postalandığı anlamındamıdır saygılar

OturanBoğa

13.04-2012, 17:47
Şuradan bilgi edinmeyi deneyebilirsiniz: Maluliyet ve Sağlık Kurulları Daire Başkanlığı evrak takibi: 0312 415 32 03-4-5-6

nakil

13.04-2012, 19:22
1996 ssk girişim var 2003 te diyalize girdim 2008 de nakil oldum 1735 gün pirimim var halen calışıyorum vergiden muafım yüzde 70 raporum var maliye bakanlığı onaylı malülen emekli ola bilirmiyim ne zaman olürüm bilgilendirseniz sevinirim kolay gelsin

doktorum

13.04-2012, 23:09
nakil;arkadaşım seninde durumun beni gibi benimde sigorta girişim 1998,işe başladıktan sonrada yaklaşık 2 sene sonrada vki şart 2 sene kadar diyalize girdim ve 06.06.2002 de böbrek nakli oldum toplam prim günüm 1934 1800 günü doldurduktan malulen emeklilk başvurusu yaptım 29.02.2012 de malulen emeklilik başvurusu yapmak için yalnız kurum sevki şart kurum seni hastaneye sevkeder orada heyete girmen gerekir 1735 prim günün mevcut 1800 günü doldurduğun vakit kuruma başvurunu yapabilirsin seneden bir sıkıntın yok.nakil olanlara %70 rapor veriliyor fakat hastalık cetvelinde dializ gerektirir böbrek hastalığı yada böbrek transplantasyonundan sonra fonksiyonların bozulması diye bir ibare geçiyor.bazı arkadaşların baş vuruları red ile sonuçlanmış bu durumda bülent beyin dediği gibi ya ilk önce itiraz dilekçesi yazacağız yada dava yoluna baş vuracağız ama elindeki vergiden muaf raporla malulen emeklilik başvurusu yapamazsın dediğim gibi kurum sevki şart direk kuruma başvurman gerekecek.inşallah bu durumu düzeltirlerde biz nakilli hastaların mağduriyetide ortadan kalkar.bu durumla alakalı bir çalışma yapılıyormu bilen arkaşlar lütfen yazsın şimdiden teşekkürler

nakil

14.04-2012, 10:38
doktorum ilgine teskur ederim böbrek foksuyonlarım su an iyi yüzde 70 rapor veriyorlar yanız benim orta derecede işitme sorunum var acaba bir fadası olurmu 1800 tamamladıgım zaman malulen emekli olabilirmiyim

doktorum

14.04-2012, 13:24
tek hastalıktan %60yeterli bildiğim kadarıyla 1800 günü doldurduğun vakit hemen sgk ya başvurunu yapabilirsin ama dediğim gibi böbrek nakilli hastaların malulen emeklilik baş vuruları red cevabı geliyor bunu da anlayabilmiş değilim normal şartlarda bizimde malulen emekli olmamız gerekir çünkü yasa bunu öngörüyor böbrek nakilli olupta malulen emekli olan arkadaşlar varmıdır. bunuda bilmiyorum olan varsa lütfen yazarsa seviniriz

OturanBoğa

14.04-2012, 16:17
doktorum'Un dediği gibi, sgk nakil olanları malul saymayıp malulen emekli etmiyor. Ama bu yasaya aykırı bir uygulama. Malulen emekliliğinizi reddettiğinde sgk, dava açmalısınız: http://www.engelliler.biz/forum/emeklilik/66359-birden-fazla-hastalik-sakatliktan-malul-sayilma-oranin-artmasi-ile-malulen-emeklilik.html

nakil

14.04-2012, 20:11
ssk öyle kefi ugulamarı varki insan anlayamıyor nakili hastaların kulandığı hati ilaclarda bile sorun cıkıyor ben porgraf kulanıyorum gecenlerde yazdırdım ezane benden 310 lira fark istedi sebebi ssk aynı özelikleri olan isimi desik olan bir firmaya vermiş porgraf daha pahlı olduğu icin fark istiyor yeni ilacta daha üretime gecmemis soruyorum böyle sacmalıkmı olur

doktorum

14.04-2012, 22:29
benim nakil olduktan sonra babamın üzerinden sürekli çalışamyacak derecede malul olduğuna dair ist eğitim ve araştırma hastanesinden skk heyet raporu çıkarıldı hemde süreklidir diye. acaba kurum bunu dikkate alırmı rapor aslının fotokopisini evraklara ekledim dikkate alırlarmı biemiyorum bide fonksiyon kaybı mevcut buda ne gibi artı bir avantaj getirir olumlu bir etki yapacağını tahmin ediyorum bekleyip görecez

doktorum

30.04-2012, 21:14
1
11.04.2012
İSTANBUL SGİM UNKAPANI SGM MALULİYET İŞ KAZASI SERVİSİNE
ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ

2
11.04.2012
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

3
11.04.2012

4
11.04.2012
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

5
13.04.2012
İSTANBUL SGİM UNKAPANI SGM GİDEN EVRAK SERVİSİNE

6
13.04.2012
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

7
16.04.2012
İSTANBUL SGİM İST.BÖL.SAĞLIK KURULU MALULİYET SERVİSİNE

8
16.04.2012
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

9
20.04.2012
İSTANBUL SGİM UNKAPANI SGM GELEN EVRAK SERVİSİNE

10
20.04.2012
İSTANBUL SGİM UNKAPANI SGM GELEN EVRAK SERVİSİNE
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

11
27.04.2012

12
27.04.2012
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

13
30.04.2012

14
30.04.2012
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

son durum bu bu sonucun gönderilme durumuna geldiğinimi gösterir

OturanBoğa

01.05-2012, 00:07
Sonuç kısa sürede belli olacaktır. Bekleyip göreceğiz artık.

doktorum

02.05-2012, 15:59
başvuru sonucuna bugün baktığımda sitede baş vurunuz red edilmiştir diye bi yazı mevcut bundan sonraki süreçte neler yapabilirim öncelikle yüksek sağlık kuruluna itiraz mı etmeliyim bir dilekçe örneği yazarmısınız rica etsem

OturanBoğa

02.05-2012, 16:06
Size red kararını veren (elinize evrak geldiğinde göreceksiniz) kuruma şöylesi bir dilekçe yazıp gönderin:

xxxxxxxx'na

xxx tarihinde xxx girota müdürlüğüne yapmış olduğum malulen emeklilik başvurumun reddedildiği xxx tarihli yazınızla tarafıma bildirilmiştir.

Oysa maluliyeti tespit etmekte kullanılan ARIZA/HASTALIK LİSTESİ'ne göre "Diyaliz gerektirir böbrek hastalıkları veya böbrek fonksiyonlarının transplantasyona rağmen tekrar bozulması" hali malul sayılmayı gerektiriyor. Ve benim durumum da bu şarta uyuyor.

İş bu gerekçe ile red kararının yüksek sağlık kurulu'nda yeniden değerlendirilmesini ve maluliyetimin onanarak malulen emekli aylığımın bağlanmasını arz ve talep ederim

ad soyad
imza
tc kimlik no
adres
telefon
email

doktorum

02.05-2012, 16:22
teşekkür ederim buradanda red çıkarsa izlenecek yol dava süreci başlatmakmı olacak bide merak ettiğim bi konuda acaba kalıtsal alport sedromu doğuştan olan rahatsızlıktan dolayı red edilmiş olabirirmi ama öylede olsa ben sigorta başlangıcından sonra dialize girmeye başladım sigorta başlangıcından önce çalışma gücünü %60 nı kaybettiğime dair herhangi bir raporda mevcut değil

OturanBoğa

02.05-2012, 16:27
Yok yok, ondan red gelemez. Gerekçeli yazı elinize ulaştığında belki detay bilgi orada yazar ama, bence "durmunuz maluliyeti gerektirmiyor" diye reddettiler.

İtirazın sonucuna bakalım...

Olumsuz olursa, o zaman dava yoluna gidersiniz...

doktorum

02.05-2012, 17:27
itiraz dilekçesini istanbul Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğünemi yoksa malulen emeklilik başvurusu yaptığımız yeremi vereceğiz bu elden yada posta yoluyla mı olacak bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

OturanBoğa

02.05-2012, 17:30
Size red kararını neresi tebliğ ediyorsa, oraya vermelisiniz. Benim bildiğim, sgk Sigortalı Emeklilik Daire Başkanlığı'Na göndermelisiniz Ankara'ya.

Ama bu konuyu emeklilik başvurusu yaptığınız yere sorarak teyit ettirin bence.

cssd

05.05-2012, 14:17
Gene bilindik konu buna bir çözüm bulamayacağız, bunları okudukca emeklilik için başvuru yapmaktan korkuyorum, ama zamanda aleyhime işliyor. En azından dava sürecine daha çabuk geçmiş olmak için, malüm dava süreci uzun olabilir. İşlemleri başlatmak lazım. Çalışan SSK lı malülen emeklilik başvurusu için gerekli evraklar nelerdir? formda aradım bulamadım. Teşekkürler.

doktorum

06.05-2012, 09:55
günaydın şimdibir şey öğrenmek istiyorum malulen emeklilik için hastaneye gidip heyete girdiğimiz ve çıkan rapor üzerinden vergi indirimi için başvuru yaptığımız zaman onlar tekrar hastaneye gönderecekler acaba tekrar heyete girmeye gerek varmıdır yoksa hastane aynı raporu arşivden çıkararak mı yollar anakaraya raporun elimde fotokopiside var buda hastanede bir işe yararmı bide baş vuru yapmak için ne kadar süre geçmesi gerekir vergi indirimi alabilmek için

OturanBoğa

06.05-2012, 18:39
Yeni rapor muamelesi görür. Eskisini görmez bile...

Ama eski raporu yeni rapor alma sürecinde yanınıza alın tabii. Hiç yoksa doktorlar açısından yararlı olur

doktorum

11.05-2012, 22:33
merhaba iyi akşamlar malulen emeklilik başvuru sonucum eve geldi sonuçta şöyle yazıyor

27.04.2012 tarih 6900895 sayılı cevabi yazıda 5510 sayılı kanunun 25 maddesinin 1 fıkarısana göre çalışma gücünün %60 ını kaybettiği anlaşılmış olup fakat sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı işyerine maluliyetini gerektiren bu hastalık veya arıza ile girdiğiniz tespit edildiğinden söz konusu maddenin 2 fırasına göre malulük aylığından yararlanmanız mümkün değildir

diğer taraftan 506 sayılı kanunun mülga 60. maddesinin c/a fıkrasında en az 15 yıldan beri sigortalı olmak ve 3600 gün prim ödemiş olmak şartını yerine getirmiş olduğunuz taktirde tarafınıza yaşlılık aylığı bağlanabileceği şeklinde cevap uyazılmıştır

1 ben ilk işyerine özürlü olarak başlamadım çalışma gücünün en az %66.6 sını kaybettiğime dair herhangi bir raporum yoktur verem savaştan almış olduğum rapor mevcuttur aslı olarak

2 ben buna nasıl itiraz edebilirim rica etsem ayrıntılı bir dilekçe örneği yazarmısınız

3 acaba doğuştan kalıtsal olan alport sendromu bu nedenden dolayı olabilirmi ama bu çalışma gücünün %66.6 sını kaybettiği anlamına gelmez çünkü oranlar da belli

4 3600 gün 15 seneden başvurduğumuz zaman bu durumda yinede vergi indirimi almamız gerekirmi

şimdiden teşekkür ederim

veda

12.05-2012, 09:16
merhaba geçmiş olsun bende alport sendromu hastasıyım emekliligime 1 yıl kadar kaldı durumum sizinle aynı işe başlama diyaliz filan gelişmeleri buraya yazmaya devam edermisiniz.

doktorum

13.05-2012, 00:15
veda merhaba sanada geçmiş olsun işe başlama tarihim 10.01.1998 doğum tarihim 12.04.1980 dialize de yaklaşık olarak işe girdikten 2.5 sene sonra başladım 1.5 sene kadar girdim ve 06.06.2012 tarihindede böbrek nakli oldum fakat ilk işe girdiğimde özür oranını belirtir bir rapor mevcut değildi normal işe giriş raporum vardı sgk çalıma gücünü560 kabul ediyor fakat ilk sigortalı olduğun iş yerine başladığında hastalığın olduğunu söyleyim başvuruyu reddediyor benim bildiğim kadarı ile oranın %66.6 ve üstü özür oranına sahip kişiler malulen emekli olamıyor bende sigortaya gidip yüksek sağlık kurulana itiraz dilekçesi yazacağım muhtemelen durumun düzeltilmesi gerekir diye düşünüyorum bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen paylaşsın acil olarak

cssd

14.05-2012, 10:59
Doktorum; Emeklilik başvurusu için istenen belgeler ve şartlar nelerdir. Yardımcı olursan sevinirim.

yakamoz2106

14.05-2012, 18:30
merhaba bende nakil oldum 9 ay önce şimdi burdan okuduklarımdan pek bişey anlayamadım yani nakil olanlar malulen emekli oluyorlar mı olamıyorlar mı? nakilden sonra raporum % 70 tir.

OturanBoğa

14.05-2012, 20:26
Size red kararını veren (elinize evrak geldiğinde göreceksiniz) kuruma şöylesi bir dilekçe yazıp gönderin:

xxxxxxxx'na

xxx tarihinde xxx sigorta müdürlüğüne yapmış olduğum malulen emeklilik başvurumun "5510 (http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.5.5510&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=) sayılı kanunun 25 maddesinin 1 fıkarısana göre çalışma gücünün %60 ını kaybettiği anlaşılmış olup fakat sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı işyerine maluliyetini gerektiren bu hastalık veya arıza ile girdiğiniz tespit edildiğinden söz konusu maddenin 2 fırasına göre malulük aylığından yararlanmanız mümkün değildir" gerekçesiyle reddedildiği xxx tarihli yazınızla tarafıma bildirilmiştir.

Ne var ki bu red gerekçesinin atıf yapılan 5510 sayılı yasanın 25. maddesine uyar bir tarafı bulunmamaktadır. Zira 25. madde "ilk defa çalışmaya başladığı işyerine maluliyetini gerektiren bu hastalık veya arıza ile giriş yapanlar malul sayılmazlar" dememekte, "ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz." denmektedir.

Bir başka deyişle kanun "ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce maluliyete neden olan rahatsızlık bulunmamalıdır" gibi bir şart koşmamakta, "ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını [kaybetmemiş olması gerekir]" demektedir.

Nitekim Yargıtay 10. Hukuk Dairesi'nin de bu yönde açık bir içtihat kararı mevcuttur (2008/9350 E.N - 2009/14801 K.N.)

İş bu yasal dayanak ortadayken; ilk sigortalı olduğumda maluliyet derecesinde işgücü kaybımın bulunmadığı, maluliyetimin zaman içinde ortaya çıktığı usulüne uygun olarak aldığım sağlık kurlu raporumda mevcutken, malulen emeklilik başvurumun reddedilmesinin mevzuat ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır.

Bu sebeple malulen emekliik başvurumun kabulünü, malulen emekliliğimin gerçekleştirilmesini, sonucun tarafıma yazılı olarak bildirilmesini arz ve talep ederim.

ad soyad
imza
tc kimlik no
adres
telefon
email

cssd

15.05-2012, 10:56
Emeklilik başvurusu için istenen belgeler ve şartlar nelerdir. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu süreci başlatmak istiyorum, önce vergi dairesimi yada sgk mı?

doktorum

17.05-2012, 19:28
bugün unkapanı sigorta müdürlüğüne giderek malulen emekliliğimin red edilmesine istinaden yüksek sağlık kurulunda incelenmesi için itiraz dilekçesi yazdım acaba bu ne kadar sürede cevaplanır sonuç olumlu cevap olarak da dönebilirmi sizin yazmış olduğunuz dilekçe örnegini yazarak başvurumu yaptım inşallah hayırlısıyla sonuçlanır teşekkür ederim

veda

18.05-2012, 03:24
doktorum inşallah bu kez güzel bi cvp alırsında emekli olursun.

OturanBoğa

18.05-2012, 19:01
Bekleyip göreceğiz. SOnuç en geç 1 ayda elinize ulaşacaktır.

Ama sgk büyük ihtimalle reddedecektir. Maalesef. O zaman da dava açmaktan başka yolunuz kalmayacak: http://www.engelliler.biz/forum/emeklilik/66359-birden-fazla-hastalik-sakatliktan-malul-sayilma-oranin-artmasi-ile-malulen-emeklilik.html

doktorum

18.05-2012, 22:09
şimdi bu konu hakkında bir şey söylemek daha istiyorum benim 2004 10 ayda bakırköy sigorta müdürlüğüne yapmış olduğum malulen emeklilik başvuru sonucunda da ki ozaman aynen şöyle diyordu çalışma gücünün 2/3 kaybetmediğiniz anlaşıldığından malulen emeklilik başvurunuz reddedilmiştir diye bir cevapo gönderilmişti o zaman niye ilk işe girişte maluliyeti gerektiren bu hastalık ve arıza ile girdiğinizde nedeniyle gerekçesi gösterilerek reddedilmedi iki baş vuru sonucunda farklı şeyler yazıyor acaba bu bir yasa geğişikliğinden mi kaynaklanıyor o zaman o sonuç gerçi elimde yok ama bulup göndersem bir etkisi olurmu

OturanBoğa

23.05-2012, 13:42
Yok doktorum, oradan bir şey çıkmaz.

doktorum

07.06-2012, 20:03
herkese iyi akşamlar yüksek sağlık kurulundan hala bir cevap gelmedi daha önce başvuran arkadaşlar varmı ne zaman sonuçlandı paylaşırsanız sevinirim

OturanBoğa

08.06-2012, 17:21
10 gün içinde yanıt gelir diye düşünüyorum

doktorum

28.06-2012, 20:54
herkese iyi akşamlar ya arkadaşlar hala ysk dan bir ses çıkmadı bülent beyin dediği süre 1 ay kadardı fakat süre 1 aydan fazla oldu sonuç hakkında bilgi alabileceğimiz bir yer veya tlf bilgisi olan daha önce böyle bir başvuruda bulunan arkadaşlar varsa bilgilerini paylaşabilirlerse çok iyi olacak gecikme neye bağlı olarak olmuş olabilir red gelirse yolumuzu ona göre çizelim dava sürecini başlatmamız bu sürece bağlı bir durum olacak

OturanBoğa

03.07-2012, 00:00
Maluliyet ve Sağlık Kurulları Daire Başkanlığı evrak takibi: 0312 415 32 03-4-5-6

doktorum

11.07-2012, 22:39
iyi akşamlar dileyerek ömss nin herkese hayırlı olmasını dilerim şimdi sevgili oturan boğa bir konuda yardımına ihtiyacım var yüksek sağlık kuruluna yapmış olduğum itirazın red gelmesinden sonra neler yapmam gerektiği konusunda bir kaç sorum olacak 1)yüksek sağlık kurulu red kararı eve gönderiliyormu yoksa kurumdan mı alıyoruz kurum bunu elden teslim ediyormu 2)iş mahkemesine davayı kendimiz açabilirmiyiz
bir dilekçe örneği mevcut ise rica etsem gönderirmisin mahkeme açma süresi ile bir bilgi mevcut mu yani red kararından ne kadar süre hakkımız var dava açmak için bunun için ücret yatırma durumu söz konusumu aklıma gelenler kısaca bunlar yardımların için şimdiden teşekkür ederim

OturanBoğa

13.07-2012, 21:12
1- Red yazısı eve gönderilir. Ama postaya güven olmaz, bir süre sonra gelmemişse sigorta müdürlüğüne gidip elden almaya çalışın.

2- Dava için yukarıdaki dilekçede yer alan argümanları kullanacaksınız zaten. Avukat için İstanbul barosu'na başvuru yapabilirsiniz. Onlar bir avukat ayarlarla diye umuyorum. Orada saaktlara özel bir birim de vardı sanki.
Eğer olmazsa, yukarıdaki dilekçeyi yanınıza lın ve mahkeme önündeki arzuhalcilere gidip bir dilekçe yazmalarını isteyin... En ekonomik yol bu sanırım

huseyin

29.03-2013, 23:36
oturan baga arakadşım dogrudiyar
benim&76 raborum var iki kez müraacat ettim ret geliyor %60 altındadır diye pamukkale ünvestesi ve egenin en yetkili hastanesi
ben denizliyim raporum izmir den sebeb bobrek fonsikyonu iyi.

doktorum

11.06-2013, 12:59
merhabalar maluliyet tespit yönetmeliği yasası çalışmaları hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı yasa ne zaman meclis gündemine gelecek çok uzun süre oldu çünkü bu aralar gelebilirmi?

OturanBoğa

11.06-2013, 18:33
Yasaya dair bir gelişme yok. Herkes beklemede

doktorum

03.08-2013, 11:23
merhabalar yeni maluliyet tespit yönetmeliği açıklamaları yapıldı öğrenmek istediğim bu tespit yönetmeliği ne

zaman yürürlüğe girecek içeriği nelerdir. malulen emeklilik başvurusu yapıpta başvurusu reddedilen arkadaşlar

tekrar başvuru yapabilirmi? benim başvurumun reddedilme gerekçesi maluliyetiniz var fakat ilk sigortalı

olduğunuz tarihte de hastalığınız olduğu gerekçesi ile reddedilmişti. acaba bunlar kaldırıldımı? şartları yerine

getirmiş böbrek nakilli her hasta malulen emekli olablirmi maluliyeti tespit edilmiş olanlarda bu sorunu ortadan

kaldırılmış bulunuyormu analamına geliyor bide bu durumda sigorta girişim 01.10.1998 toplam prpm gün sayım

2548 rahatsızlıkta böbrek nakli daha sonrasın da geçirdiğim bir rejeksiyon ve böbrek fonksiyon bozukluğu var

bu durum da malulen emekli olma durumu varmı ve bağlanacak maaş durumu ne kadar olur.bilgi verirseniz

sevinirim

doktorum

05.08-2013, 11:07
Maluliyet tespiti işlemleri yönetmeliği
3 Ağustos 2013 CUMARTESİ
Resmî Gazete
Sayı : 28727 (http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130803.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130803.htm)

sevgili bülent bey bu maluliyet tespit yönetmeliği olumlu bir gelişmemidir bizim açımızdan yoksa hala bizleri olumsuz

ymnde etkileyecek durumları varmı örnek olaraka) Ek-1 Hastalık Listesi’nde belirtilen hastalıkların meydana geldiği,

b) Eski ve çalışmaya engel olmayan bir hastalığın, Ek-1 Hastalık Listesi’nde belirtilen seviyelere yükseldiği,

c) Çalışma gücünün en az `’ını kaybetmiş haliyle ilk defa çalışmaya başlayan, ancak daha sonra ortaya çıkan farklı bir hastalık nedeniyle bu Yönetmelik hükümlerine göre çalışma gücünün en az `’ını kaybettiği

bu olumlu bir gelişmemi? ilk işe girişteki malul olma durumu oladığı halde varmış gibi gösterme durumunu ortadan kaldırıyormu

OturanBoğa

05.08-2013, 11:51
Hayırlı olsun, böbrek nakli olanlar da malul sayılacak artık: maluliyet cetveli:

M. GENİTOÜRİNER SİSTEM HASTALIKLARI
1. Böbrek fonksiyon bozukluğu:
A. Kronik hemodiyaliz veya periton diyalizi
veya
B. Böbrek transplantasyonu
veya
C. En az 3 ay boyunca serum kreatinin düzeyinin sürekli 4 mg/dl (en az 3 kez 3 farklı zamanda) veya üzerinde olması veya kreatinin klirensinin 30 ml/dk veya altında bir değere düşmesi ile beraber aşağıdakilerden en az ikisi;
1. Patolojik kırıklar
2. Kalıcı motor ve duyusal nöropati (EMG ile tespit edilen)
3. Kalıcı aşırı sıvı yüklenmesi sendromu beraberinde:
a. Diastolik kan basıncının 110 mmHg veya üzerinde olduğu diastolik hipertansiyon olması ( ambulatuar kan basıncı monitörizasyonu ile tespit edilen)
veya
b. Tedaviye rağmen devam eden inatçı vasküler konjesyon bulguları (telegrafi, ekokardiografi ve klinik bulgular ile desteklenen)
4. Takip eden 6 aylık süreçte en az 30 günlük ara ile değerlendirme sonrası hesaplanan ve vücut kitle indeksinin 18.0’in altında olması ile tanımlanan kilo kaybının olduğu inatçı anoreksi.

doktorum

05.08-2013, 12:22
peki benim öğrenmek istediğim konu benim reddedilen bir malulen emeklik başvurum var biliyorsunuz gerekçeside

çalışma gücünü %60 kaybettiğiniz fakat ilk işe girişte de malul olduğunuz gerekçesi ile red kararı verilen bir durum

söz konusu ki benim durumumda olan çok arkadaş vardır merak ettiğim bu durum böbrek nakilli olan hastalarda

kaldırıldımı tekrar başvuruda bulunucam aynı sıkıntıyı yine yaşayıp red kararı gelirmi benim işe girişimde böyle bir

durum söz konusuda değildi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim sevgiler

doktorum

10.08-2013, 21:03
herkese merhabalar iyi bayramlar aklıma takılan bir şey konusunda merak ettiğim bir şeyi sormak istedim

malulen emeklilik başvurusunu tekrar bu pazartesi yapmak istiyorum fakat maluliyet tespit yönetmeliği

yürürlük tarihi 1 eylül 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak acaba bunun bir tarih açısından bir sakıncası

olabirimi sgk ya başvurup evrakları hazırladıktan sonra 1 eylül tarihinden sonra içeri teslip edip hastaneye

sevk işlemi yaptırsam değerlendirme yeni yönemeliğe göremi yapılır kurum sevkiyle gönderilen evraklarda

maksimum ne kadar süre sonra randevu verilir yeni başvuru yapan arkadaşlar varsa yazsın lütfen teşekkürler

OturanBoğa

11.08-2013, 20:47
İlk sigortalı olunan tarihte maluliyeti gerektirecek düzeyde işgücü kaybı bulunmaması şartı halen devam ediyor. Bu konuda bir düzenleme yok benim bildiğim..?

Yönetmelik 1 eylülde yürürlüğe giriyorsa, başvuru için de o tarihi beklemek daha ddoğru.

doktorum

12.08-2013, 11:39
MADDE 9 – (1) Sigortalıların çalışma gücünün en az % 60’ını kaybedip kaybetmediklerinin tespitinde Ek-1 Hastalık Listesi esas alınır.
(2) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalıların, sigortalılık süresi içinde;
a) Ek-1 Hastalık Listesi’nde belirtilen hastalıkların meydana geldiği,
b) Eski ve çalışmaya engel olmayan bir hastalığın, Ek-1 Hastalık Listesi’nde belirtilen seviyelere yükseldiği,
c) Çalışma gücünün en az %60’ını kaybetmiş haliyle ilk defa çalışmaya başlayan, ancak daha sonra ortaya çıkan farklı bir hastalık nedeniyle bu Yönetmelik hükümlerine göre çalışma gücünün en az % 60’ını kaybettiği,
ç) İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını kaybettiği,
Kurum sağlık kurulunca tespit edilen sigortalı malul sayılır.

bu eklenen madde bir şeyi değiştirmezmi benimkinde maluliyetiniz kabul edilmiş fakat ilk sigortalı olduğunuz iş yerine maluliyeti gerektirecek bu hastalıkla

başlamışsınız diye bir ifade kullanılmıştır böyle bir hastalıkla başlamış olsam bile bu hastalık çalışmama engel değildi daha sonradan artış göstererek

diyalize daha sonrada böbrek nakline kadar gitti şimdi böbrek fonksiyonlarıda bozuk olduğu gerekçesi vede bu maddeki ifadelerden anlaşıldığı kadarıyla

bunu mümkün olması gerekmektedir diye düşünüyorum yine bir değerlendirme yaparsan sevinirim bülent bey kolay gelsin

OturanBoğa

14.08-2013, 11:31
Evet, eğer ilk sigortalı olunan tarihte aşağıdaki şartlar yoksa ve/fakat bugün bu şartlar mevcutsa, yukarıda alıntıladığınız 9. maddenin 2-b fıkrasına göre bugün malulen emekli olabilirsiniz

elminyo

21.08-2013, 15:49
Merhaba.

Ben 2007 yılında böbrek nakli oldum. Sigorta başlangıç tarihim 1994 1.000 gün sigortam var. Askerlik 540 gün kalan 260 günü ve askerlik borçlanmamı toplu olarak ödeyip emekli olabilirmiyim?

Saygılar.

Cemil Yıldız.

OturanBoğa

21.08-2013, 18:58
Maalesef, bizde o kimlik kartı neredeyse süs amaçlı...

doktorum

10.09-2013, 22:12
herkese iyi akşamlar selamlar şimdi öğrenmek istediğim bir şey var yarın ben malulen emeklilik için şişli etfal eğitim ve araştırma hastanesinde heyete girecem burda organ nakilli hastalar

için bir şart aranmayacağını söylüyor bu sadece arkadaşın dediği gibi bir durum ise o zaman şimdi böyle bir durum var: MADDE 9

ilk işe girişte eski çalışmaya engel olmayan bir böbrek hastalığı var ama daha sonra aradan geçen süre zarfında sigorta girişinden sonrada nakil olmuşsa bu kişi malulen emekli olamazmı o zaman bu maddeyi niye koydular

herkese selamlar

şem_i

10.09-2013, 22:34
buna göre yanlış anlamadıysam tekrar bi rapor düzenlemsimi isteniyor?

doktorum

10.09-2013, 23:12
yeni bir rapor zaten maluliyet için oluşacak fakat oran yazmıyacak sadece karar verilecek oldun veya red ama inşallah değerlendirmeleri bu maddelere göre yaparlar yoksa aksi taktirde

çoğu kişinin red gelme olasılığı cok fazla olabilir

tekrar bir rapor düzenlenecek zaten heyet tarafından fakat bir oran yazmaz sadece malulen emekli oldun veya red diye karar bildirilir ama inşallah değerlendirmeyi madde 9 dokuza göre yaparlar

yolsa aksi taktirde çoğu kişinin red gelme olasılığı çok fazla olabilir. buda organ nakilli hastalar için yine üzüntülü sonuçların çıkmasına neden olur çünkü çoğu böbrek hastalarının çoğunun hastalığı

ilk sigorta girişinden önce var olan bir durum inşallah böyle bir durumla karşı karşıya kalmayız

doktorum

12.09-2013, 18:24
herkese iyi akşamlar dün 11.09.2013 tarihinde şişli etfal eğitim ve araştırma hastanesinde tekrar heyete girdim yalnız şöyle bir durum söz konuusu oldu sadece nefroloji doktoruna gönderdiler.

nefroloji doktoruda benim vereceğim oran sana yeticek diğer branş doktorlarına gitmeme gerek olmadığını söyledi bir sıkıntı olurmu sizce yeni yönetmelikten sonra başvuruda bulunan varsa

lütfen yazsın tekrar bir olumsuzluk çıkarmasınlar

veda

12.09-2013, 20:11
Doktorum merhaba inş. bu kez red gelmez bende perşembe günü başvurucam sgk daki şahıs bana senin rahatsızlıgın alport alport doguştan gelen bişey dedi ama ben sigortalı oldugumda diyalize girmiyordum ve çalışabiliyordum sigortalı olduktan üç yıl sonra diyalize başladım bakalım nasıl olucak bide şu an malülen emekli olan arkadaşlara 500 650 gibi bi maaş baglıyorlar buda kafamı karıştırıyor

doktorum

12.09-2013, 20:37
inşallah dediğin gibi değerlendirirler aynı durum bendede söz konusu red gelmemesi lazım çünkü çalışmaya engel olmayan bir hastalığın artması gibi bir madde koymuşlar maaş da yatırdığın prim sayı

ödemesine göre değişir yüksek ödendiyse daha fazla maaş bağlanır ama dediğim gibi beni bir tek nefroloji doktoru gördü istersen bunu bir sor girmeden önce

veda

12.09-2013, 20:43
doktorum ne gibi evraklar isteniyor başvururken bu konuda yardımcı olurmusun bana

doktorum

12.09-2013, 22:58
askerlik raporu epikriz ameliyat raporu zaten ekte yazıyor göreceksin

veda

13.09-2013, 00:01
benden ilk sigortalı oldugundaki saglık raporu isteniyor ben sigortalı oldugumda öyle bi raporum yoktu işveren kimligimi aldı bi süre sonra sigorta kartımı verdi bu konuda ne yapabilirim

serkanmalkoc

13.09-2013, 08:13
sormak istediğim soru şu yeni kanuna göre emekli olabilirmiyim?
2007 sigorta girişim var yüzde 71 raporum var böbrek nakilliyim nakilden önce sigortam yok ve sigortam nakilden sonra başladı ne zaman emekli olabilirim?

doktorum

13.09-2013, 10:14
serkanmalkoç nakilin sigorta girişinden önce ise red gelebilir ama yine de başvur

sevgili veda yoksa raporun diğer hazır evraklarını versen de olur

serkanmalkoc

13.09-2013, 10:32
doktorum nakil olduğumda sigortam yoktu nakilden sonra sigortalı oldum açıkçası birde emekli olduktan sonra çalışabilirmiyim???

Mzyb

13.09-2013, 11:40
serkanmalkoç nakilin sigorta girişinden önce ise red gelebilir ama yine de başvursevgili veda yoksa raporun diğer hazır evraklarını versen de olurBaşvuru işlemlerinizi yaptınız mı acaba benim de durumum sizinle aynı 5 yıl diyalize babam üzerinden bakılarak girdim ve nakil oldum sigortam şuan da yok. Gelişmeleri yazarsanız sevinirim.

doktorum

13.09-2013, 12:19
evet yaptım ama siz sigortanız 1800 gün ve 10 yıl yoksa zaten başvuramazsınızki

serkanmalkoç işte asıl sıkıntı burda nakil olmadan sigorta girişin olsaydı hiçbirşey olmazdı ama inşallah olurda malulen emekli oldun herhangi bir işte çalışamazsın

serkanmalkoc

13.09-2013, 14:37
Mzyb ok haberdar ederim.
Doktorum arkadaşım unkapanına gitmiş emekli olabilirsin demiş ama çalışamazsın denmiş salı günü tekrar gidecek sizide haberdar ederim.

doktorum

13.09-2013, 22:52
serkanmalkoç arkadaşın şartları nedir bizim durumumuzda bir hastalığımı var biraz açarmısın unkapanında bunu kim söylemiş

serkanmalkoc

14.09-2013, 09:39
doktorum oda bizim gibi nakilli ama onun sigorta girişi benden önce birde o hastalandığında sigortalıydı

doktorum

14.09-2013, 21:13
bu onun için sıkıntı olabilir

doktorum

06.11-2013, 20:52
arkadaşlar iyi akşamlar bizim ilk başvurumuz ilk işe girişte hastalığımız vardır diye red edilmişti şimdi ikinci başvuru sonucuda böylemi gelir merak ettiğim organ nakilli hastaların malulen emeklilik konusunda

o kadar yazılan çizelen şey olduki sonuç gerçekten merak konusu oldu ama faruk çeliğinde bununla ilgili yaptığı açıklama var hemde kendi sitesinde haberler başlığı altında 1800 günü doldurmuş bir vatandaş organ

nakli olmuşsa malulen emekli olabilecek diye bir açıklaması bu konuşma en azından biraz rahatlatıcı ama yinede bekleyip görecez hayırlısı olur inşallah saygılarımla

veda

06.11-2013, 21:57
Doktorum merhaba bende hala bekliyorum suan 1 eylulden sonra basvurup emekli olan kimse yok benim raporum kuruma yeni ulasmis bekliyoruz

doktorum

06.11-2013, 22:48
veda merhaba faruk çeliğin açıklamalarını dinledinmi istersen dediğim gibi faruk çeliğin kendi sitesinde yaptığı açıklamalar var malulen emeklilik için benimde evrağım giden evrak servisinden çıkarıldı eve gelmesiniba

bekliyorum bakalım hayırlısı dua edilem inşallah

kevın

06.11-2013, 22:59
benmkide daha gelmedi gelirse burda yazarım. bende böbrek nakili oldum.

doktorum

06.11-2013, 23:14
kevin sen daha önce malulen emeklilik başvurusu yapmışmıydın senin böbrek naklin sigorta girişinden öncemiydi böbrek hastalığın ne zaman başladı

kevın

06.11-2013, 23:50
benm şartlarım uyuyor siğorta girişim eski...

veda

12.11-2013, 22:10
Merhaba doktorum durum nedir bi gelişme varmı

doktorum

23.11-2013, 23:29
yine red

veda

24.11-2013, 00:07
Doktorum neden red oluyor sen ilk ise basladıginda rahatsizligin ne derecedeydi diyalize giriyormuydun

doktorum

24.11-2013, 01:31
benim biliyosun alport sendromu vardı işe girdikten yaklaşık 3 sene sonra diyalize girdim ve böbrek nakli oldum ama yinede red geldi 2005 de yapmış olduğum malulen emeklilik sonucunda ise çalışma gücünü 3/2 ni
kaybetmediğim gerekçesi ile red edilmişti bende o sonuç kağıdıya beraber yeni gelen sonucu yüksek sağlık kuruluna gönderdim ikisi niye farklı gerekçelerle red edildiğinin araştırılması için o zaman farklı şimdi farklı
gerekçe var diye itiraz ettim bekleyip görecez senin sonucun ne durumda?

veda

24.11-2013, 10:05
benim şu anda dosyam henüz açılmamış 9. ay dosyalarına daha başlamadık diyorlar sgk dakiler ordan il saglık müdürlügüne gicecek galiba bakalım ne olucak daha ne kadar beklerim bilmiyorum

doktorum

03.01-2014, 00:35
veda merhaba sonucun geldimi geldiyse paylaşırmısın

veda

03.01-2014, 02:27
doktorum merhaba sonucum hala gelmedi ist il saglık müd. beklemede

doktorum

03.01-2014, 21:24
senin evrağın il sağlık müdürlüğündemi yoksa sgk il müdürlüğündemi anlamadım benimde evrağım yüksek sağlık kurulundan hala sonuçlanmadı 18/11/2013 tarihinde dilekçemi unkapanına verdim sonuç hala çıkmadı

1
18.11.2013

2
18.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

3
19.11.2013

4
19.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

5
19.11.2013
GENEL SAĞLIK SİGORTASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GELEN EVRAK SERVİSİNE
TAAHHÜTSÜZ GÖN. ÜZERE İŞLENDİ

6
19.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

7
25.11.2013
MALULİYET VE SAĞLIK KURULLARI D.B. EVRAK SERVİSİNE

8
25.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

9
25.11.2013
YÜKSEK SAĞLIK KURULU ŞB. MD. ÖZET KARAR SERVİSİNE

10
25.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

veda

03.01-2014, 23:31
EVRAK BİLGİLERİ

VARİDE NO
:

VARİDE TARİHİ
:
11.10.2013

GELDİĞİ YER

HAYDARPAŞA NUMUNE EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ
T.C. KİMLİK NO

SİCİL NO
:

TAHSİS NO
:

ADI
:
VE
SOYADI
:
DA

EVRAK NO
:

EVRAK TARİHİ
:
10.10.2013

EK SAYISI
:
0
GİZLİ
:
Hayır

GELİŞ ŞEKLİ
:
TAAHHÜTSÜZ POSTA
GELİŞ NUMARASI
:

KONUSU
:
DİĞER

Sıra NoTarihBirimİşlem

1
11.10.2013
İSTANBUL SGİM GAZİ OSMAN PAŞA SGM EMEKLİLİK SERVİSİ-2

2
11.10.2013
İSTANBUL SGİM GAZİ OSMAN PAŞA SGM EMEKLİLİK SERVİSİ-2
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

3
06.12.2013
İSTANBUL SGİM GAZİ OSMAN PAŞA SGM GİDEN SERVİSİNE

4
06.12.2013
İSTANBUL SGİM GAZİ OSMAN PAŞA SGM GİDEN SERVİSİNE
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

5
06.12.2013

6
06.12.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

doktorum son vaziyet bu ne oldugunu bende tam bilmiyorum

doktorum

04.01-2014, 21:31
bu günlerde cevap alırsın inşallah seninki olumlu gelir dua edelim

veda

13.01-2014, 14:14
merhaba doktorum cevabın geldimi gelişme varmı

doktorum

13.01-2014, 19:37
1
18.11.2013

2
18.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

3
19.11.2013

4
19.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

5
19.11.2013

6
19.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

7
25.11.2013

8
25.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

9
25.11.2013

10
25.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

sevgili veda tablo hala bu şekilde görünüyor. yüksek sağlık kurulu son yönetmeliğini incelediğimde karar en geç 2 ayda sonuçlandırılır yazıyor çok az bir zaman kaldı zannedersem beklemekten başka çaremiz yok senin sonucunun gelmiş olması gerekir hala gelmedimi istersen arayıp sorabilirsin

veda

14.01-2014, 21:59
doktorum benim sonucumda hüdürlügünde oldugunu beklememi söylüyorlarala gelmedi aradıgımda il saglık m

doktorum

18.01-2014, 21:50
şimdiye kadar çoktan gelmiş olması lazım acaba evraklarda mı bir sıkıntı oldu bizimki 1 ayda sonuçlandı fakat benim bu sefer yüksek sağlık kuruldan gelecek cevap uzun sürdü 2 ay oldu hala bir sonuç yok yüksek sağlık kurulu yönetmeşiği en geç 2 ayda başvurular sonuçlandırılır yazıyor kurum sağlık kurul sonuçlarıda en geç 1 ay içinde sonuçlandırması gerekir yazıyor yönetmelikte istersen iyi bir araştır öğren sevgiler

veda

26.01-2014, 20:55
Doktorum sgk müdürlügü sonuçlanmadı il saglıkmüdürlügünde beklemen gerekiyor diyor acaba il saglık müdürlügünden cevap verirlermi bu konuda bilgin varmı

Doktorum cvbın ne durumda varmı bi gelişme?

doktorum

27.01-2014, 22:58
sevgili veda evrağımın durumu bu şekilde bu hafta içinde yanıt alabilirim olmadı haftaya kesin alırım sevgiler

1
18.11.2013

2
18.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

3
19.11.2013

4
19.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

5
19.11.2013

6
19.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

7
25.11.2013

8
25.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

9
25.11.2013

10
25.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

11
22.01.2014
DESTEK HİZMETLERİ D.B. EVRAK İŞLEMLER SERVİSİNE

12
22.01.2014
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

13
23.01.2014
İSTANBUL SGİM GELEN GİDEN EVRAK SERVİSİNE
Ö.KARGO İLE GÖN. ÜZERE İŞLENDİ

14
23.01.2014
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

veda

28.01-2014, 00:43
İnsallah bu kez olur doktorum

doktorum

01.02-2014, 15:47
veda merhaba cevap varmı arkadaşım ne durumdasın benim tablo hala bu durumda ist sgim evrak servisi özel kargo ile evrak gönderilmiş 23.01.2014 de ama evrağın nereye gideceği konusunda fikrim yok bana mı geliyor yolsa unkapanına mı gidecek oraya gönderilip oradanmı bana gelecek örneklerde öyle yazıyor ama bu kadar uzun sürmemesi gerektiğini düşünüyorum biraz daha bekliyecez görünüyor

1
18.11.2013

2
18.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

3
19.11.2013

4
19.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

5
19.11.2013

6
19.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

7
25.11.2013

8
25.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

9
25.11.2013

10
25.11.2013
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

11
22.01.2014

12
22.01.2014
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

13
23.01.2014
Ö.KARGO İLE GÖN. ÜZERE İŞLENDİ

14
23.01.2014
ZİMMETTEN ÇIKARILDI

adil doğru

01.02-2014, 23:35
üç yıllık böbrek nakiilliyim önceden de emeklilik için müracaat etmiştim red cevabı gelmişti yeni çıkan 1 eylüldeki düzenlemeye göre tüm şartlarım tutuyor. 25 eylülde raporumu alıp tekrar müracaat ettim hala sonuç gelmedi beklemekteyim.

veda

02.02-2014, 22:24
doktorum galiba il müdürlügüne geliyor orada gerekli düzenleme yapıldıktan sonra baglı oldugun kuruma gidiyor
Adil dogru kardeşim bende 4,5 aydır beklemedeyim dosyam şu an il saglık müdürlügünde çok yogunluk var bekliceksiniz diyorlar

doktorum

04.02-2014, 21:29
sevgili Bülent bey yüksek sağlık kurulu yaptığım itiraz dilekçesine bu sefer çalışma gücünü ` nı kaybetmediğim kararını vermiş başvurumun sonucunda ise çalışma gücünü ` kaybettiğiniz anlaşılmış isede ilk sigortalı olduğunuz iş yerine maluliyeti gerektiren bu hastalıkla başladığınız gerekçesi ile red edilmişti görüldüğü üzere iki farklı red kararı var bu durumda ne yapabilirim acil cevap

veda

05.02-2014, 21:41
doktorum yinemi red geldi?

OturanBoğa

06.02-2014, 18:46
MADDE 9 – (1) Sigortalıların çalışma gücünün en az % 60’ını kaybedip kaybetmediklerinin tespitinde Ek-1 Hastalık Listesi esas alınır.
(2) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalıların, sigortalılık süresi içinde;
a) Ek-1 Hastalık Listesi’nde belirtilen hastalıkların meydana geldiği,
c) Çalışma gücünün en az %60’ını kaybetmiş haliyle ilk defa çalışmaya başlayan, ancak daha sonra ortaya çıkan farklı bir hastalık nedeniyle bu Yönetmelik hükümlerine göre çalışma gücünün en az % 60’ını kaybettiği,
ç) İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını kaybettiği,
Kurum sağlık kurulunca tespit edilen sigortalı malul sayılır.

Red kararından sonraki itirazı burada anılan 9. maddeye istinadan yapmıştınız, değil mi?

doktorum

06.02-2014, 21:50
evet yine red cevabı geldi ne yapabilirim

veda

06.02-2014, 23:07
Doktorum bu kez mahkemeye başvur yapıcak bişey kalmadı duruma göre %100 kazanırsın

Doktorum bu arada özelden bana telini verebilirmisin

veda

10.02-2014, 12:12
bülent bey banda red geldi sigortalı oldugunuzda hastalıgınız mevcuttur diye ne yapmam gerekir ben digortalı oldugumdan 3 yıl sonra diyalize başladım şimdi ne yapmam lazım

serkanmalkoc

10.02-2014, 16:03
allah yardımınız olsun arkadaşlar zor bir durum

OturanBoğa

27.02-2014, 18:26
doktorum ve veda. Size özel mesajla hukuki destek verecek bir hukuk okulu ile ilgili mesaj yazdım. Bakıp bana dönebilir misiniz?

veda

28.02-2014, 22:42
Merhaba mesajınızı okudum bülent bey gerçekten çok güzel olur

Bülent bey ad soyad tel yazdım umarım gelmiştir

OturanBoğa

03.03-2014, 11:40
Tamamdır veda. İletişim bilgilerini arkadaşlara ilettim.

doktorum, sen de eğer hukuki süreç işletmek istersen bana iletişim bilgilerini aktar lütfen.

veda

05.03-2014, 14:03
Merhaba bülent bey Üniversiteden hocalarla iletişimdeyim şu anda teşekkür ederim