PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Evde Bakım yardımı alan kişinin sigortasını devlet yatıracak..

karakaya

06.03-2012, 08:41
Üzerinde çalışılan taslağa göre evde bakım yardımı alan 362 bin kişinin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak.

Uygulama en geç 2013'te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özürlü ya da yaşlı olması gibi nedenlerle anne, baba, çocuk, eş gibi yakınlarının bakımını üstlenen kişilerle ilgili önemli bir çalışmayı gündemine aldı. Taslağa göre, yaşlı ve özürlü yakınına kendisinden başka bakacak kimsesi olmayan, bu nedenle başka bir işte çalışamayan ve evde bakım yardımı alanlar "sosyal güvenlik" kapsamına alınacak. Bu kişilerin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak. Uygulamadan evde bakım parası alan 362 bin kişinin yararlandırılması hedefleniyor.

Aile Bakanlığı'na bağlı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hazırlıklarını yaptığı yeni mevzuatla öncelik yakınlarına baktığı için maddi yardım alan ve sosyal güvence kapsamında olmayan kişilere verilecek. Aile Bakanlığı, mevzuata son şeklini verdikten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunacak ve söz konusu kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde ortak çalışma başlatılacak.

BAKANa SOSYAL GÜVENCE

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün ana hedefini, 2007'de başlatılan "evde bakım hizmeti" uygulamasından sonra özürlü yakınlarının sosyal güvence kapsamına alınması oluşturuyor. Yeni mevzuatla, özrü, kalıcı hastalığı olan eş, çocuk, anne ve baba gibi yakınlarının bakımını üstlenen ve "evde bakım yardımı" alan vatan- daşların sosyal güvenlik sistemine dahil edilmesi yoluyla emeklilik hakkından faydalanmaları sağlanacak. Genel Müdürlük, maddi durumu yetersiz olan ve yakınlarına baktığı için çalışma yaşamına giremeyen bu kişilerin sigorta primlerinin devlet tarafından yatırılmasını öngörüyor.

362 BİN KİŞİYE YANSIYACAK

Hali hazırda özürlü veya kronik hastalığı olan yaşlı yakınlarına bakan 362 bin kişiye evde bakım hizmeti veriliyor. Özürlü yakını olan bir kişinin söz konusu evde bakım parasından yararlanabilmesi için hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı aranıyor. Örneğin, 7 kişilik bir ailenin toplam geliri 7'ye bölündüğünde rakamın 521 lirayı geçmemesi gerekiyor. 2012 itibariyle ağır özürlü raporu olan ve bu şartları taşıyan kişilerin yakınlarına aylık 634,65 lira ücret ödeniyor. Bu yardımlardan faydalananların aynı zamanda maddi durumunun yetersizliğini ve iş yaşamına katılamayışını ön plana alan Bakanlık, sosyal güvenceye yönelik çalışmasını da 362 bin kişi için başlatacak.

UYGULAMA EN GEÇ 2013'TE BAŞLAYACAK

Özürlü ve yaşlılar için hazırlanan 2011-2013 yıllarını kapsayan eylem planında 9 milyon özürlünün "ağır özürlü" olma şartı aranmaksızın "bakım sigortası" sistemine geçirilmesine yönelik başlatılan çalışma kısmi olarak sürdürülürken, sosyal güvence modelinin çok daha acil bir öncelik olduğunda karar kılındığı öğrenildi. Mevzuatın tamamlanmasının ardından uygulamanın en geç 2013'te hayata geçirilmesi planlanıyor.

(Sabah)

Kaynak : Yaşlı ve özürlü yakınına baktığı için çalışamayanlar 'sosyal güvenlik' kapsamına alınacak (http://www.internethaber.com/hasta-bakici-ozurlu-bakim-sosyal-guvenlik--405705h.htm#ixzz1oJg41EsK)

seyithan

06.03-2012, 12:48
Sabah'ın haberine göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özürlü ya da yaşlı olması gibi nedenlerle anne, baba, çocuk, eş gibi yakınlarının bakımını üstlenen kişilerle ilgili önemli bir çalışmayı gündemine aldı.

Taslağa göre, yaşlı ve özürlü yakınına kendisinden başka bakacak kimsesi olmayan, bu nedenle başka bir işte çalışamayan ve evde bakım yardımı alanlar "sosyal güvenlik (http://www.engelliler.biz/index/sosyal_guvenlik)" kapsamına alınacak.

Bu kişilerin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli (http://www.engelliler.biz/index/emekli) olmaları sağlanacak.

Uygulamadan evde bakım parası alan 362 bin kişinin yararlandırılması hedefleniyor.

Mevzuatın tamamlanmasının ardından uygulamanın en geç 2013'te hayata geçirilmesi planlanıyor.

İbrahimt5

06.03-2012, 14:11
kişi başına düşen gelir 521tl olarak güncelmi yoksa 2013 tarihi içinmi geçerli olucak

seher_ogluşum

06.03-2012, 14:47
arkadaşlar duyduguma göre eger dogruysa yasa onaylanmış denildi bilgisi olan yazsın yada sitee yöneticisi rica etsek araştırımı.

seyhansonay

06.03-2012, 20:09
sabahtan buyana medyada evde bakım parası alanlara devlet sigorta primini ödeyecek diye haberler yapılıyor. acaba yürürlüğe girdimi? yada sanırım yakında yürürlüğe girecek.

CrystaL

07.03-2012, 01:40
2013'de Yürürlüğe Giricek Arkadaşlar.

ş_i_f_a

07.03-2012, 11:03
yetkili birilerinden 2013 te uygulanacak diye bir açıklama yok.sabah gazetesinin el altından! öğrenip bize sunduğu bir bilgidir(ki bir zamanlar evde bakım paralarının asgari ücret üzerine çıkarılacağının da müjdesini vermişti!!).

evet böyle bir çalışmanın yapıldığını zaten biliyoruz,ama tarih konusu için birşey söylemek zor,gazetelerin haberlerini ciddiye al(a)mıyorum.

senol67

07.03-2012, 12:46
arkadaşlar benim duyduğum kadarıylada tüm ağır engellileri kapsıyacak yani kişi başına düşen askari üçreetin 3/2 lik limitde kalkacak tüm engellier faydalanacak diye en geç 2013 de başlayacak inşallah olur

ESMANUR23

07.03-2012, 16:07
vedi Haber - Evde yaknna bakana emeklilik geliyor - Haberi (http://www.ivedihaber.com/haber/8966-guncel-evde-yakinina-bakana-emeklilik-geliyor.html)

Konuyu sitede gördüm paylaşmak istedim.
İnşallah yanlış yere açmamışımdır.

vuralh

07.03-2012, 16:30
haber yeni değil.

Başbakanlığın 2011-2013 eylem planında bunların yapılacagı tahüt altında zaten. Merak edenler başbakanlık eylem planına baksınlar. Gazete sadece haberi güncelmiş gibi yayımlamış

http://www.engelliler.biz/forum/evde-bakim-hizmeti-ayligi/63296-bakim-hizmetleri-stratejisi-ve-eylem-plani-2011-2013-a.html

oscar71

07.03-2012, 19:19
Haberi duyunca çok sevindim ,fakat merak ettiğim konu hastasına yıllardır bakan kişi 2013 den itibaren siğortalık primi ödenirse hastaya bakan kişi hangi sene emekli olabilecekki bence biz hasta bakan yakınları olarak eğer enaz 3600 gün prim sayısından hesaplayıpda yaparlarsa biz bu emekliliği zaten göremeden ölürüz gibi geliyo hastaya bakmak kolay değil bizlerde yıprandık yıpranmalardan dolayı erken emekli yapsalarda bizlerde ölmeden görebilsek...

vuralh

07.03-2012, 21:00
Serap hanım hele bi gelsin şu yasada emeklilik işini konuşacak yıllarımız olacak bence acele etmemek gerekir.

şevket

08.03-2012, 10:02
özürlüye bakan kişi nasıl emekli olacakkihadi benim annem bakım parası alacak allah gecinden versin bana birşey olsa annem yine alacakmı bakım parasını emeklilik böylemiki kalem abla bülent abi bizi bilgilendirirseniz seviniriz tşk

sunayca

08.03-2012, 13:56
Ben % 80 ağır özürlü ibaresi bulunan ( felç durumu var) eşimin bakımıyla ilgileniyorum.O 1800 gün ile malulen emekli oldu.Benim sigorta günüm dolu yaşı bekliyorum.Sağlık güvencem eşimden şu an.Öyleyse bu kanun yürürlüğe girince gün sorunum olmadığı için hemen emekli mi olacağız..

asilçocuk

08.03-2012, 17:19
Prim günü kısa tutulmalı,erken emeklilik sağlanmalı.

oscar71

08.03-2012, 17:37
Birleşmiş milletler bunu şöyle yapmış ben yurtdışında hastası olan bir tanıdıklarımdan öğrendiğim kadarıyla hastasına 10 yıl sürekli bakmış kiş
devlet tarafından direk emeklilik hakına kavuşturuyormuş kaç yıl baktığın zaten raporlarla kanıtlıyormuşsun.

asilçocuk

08.03-2012, 18:01
oscar71;
Keşke yurtdışındaki kurallar türkiyede de geçerli olsa.

karakaya

09.03-2012, 08:41
Arkadaşlar,
dün ne evde bakım aylığı vardı,ne evde bakım aylığı alana siğorta.Yarın daha güzel şeyler olacak.

Kağıt

10.03-2012, 17:03
Haber için teşekkürler ablam:)
Evet, arkadaşlar bakım sigortası ve gelirden bagımsız olarak evde bakım hizmeti için çalışmalar sürüyor.
Sanırım 2013 yılı başlarına kadar yetişir bu işler.
Zaten bunlar Stratejik Plan'da da açıklanmıştı. Yeni haber değil aslında. Medya yeni duyuyor diyelim biz. Ya da şöyle diyelim: Çalışmalar hızlanıyor ve medya ancak şimdi haberdar oluyor:)

aliozdemir_57

11.03-2012, 19:57
şenol bey ifadenizde
tüm ağır engellileri kapsıyacak yani kişi başına düşen askari üçreetin 3/2 lik limitde kalkacak tüm engellier faydalanacak bilgisine acaba nereden duydunuz bu konu benim için önemli eğer cevap yazarsanız beni çok sevindirirsiniz ilginiz için çok teşekkür ederim

vagaslı

12.03-2012, 10:37
atıyorum benim gelirim dükkanım evim varsa üstüme. ağır engelliysem bağlanacakmı bakım parası yani şaka galiba.olmaz öyle şey

karakaya

12.03-2012, 10:58
vagaslı,devlet sosyal devlet ilkesi gereği tüm ağır engelli bireylere bu aylığı verecek ilerde.

vagaslı

12.03-2012, 12:27
Ilerde?vs..5 lira fark oldumu bağlmayan bu maaşı o zaman nasıl bağlasınlar.+bu ülkede ağır özürlü raporunda yazmayan sağ bacağı olmayan,yada sadece sol kolu olmayan çalışamayan durumu iyi olmayan çok özürlü var ve bunlarında bu imkandan yararlanması gerekli. Sol kolu olmayana %60 sağ kolu olmayana %90 veriliyor bu ülkede malasef.haksızlık diz boyu.

karakaya

12.03-2012, 12:37
vagaslı,
Gelirden bağımsız evde bakım aylığı uygulaması yürürlüğe girdiğinde ,gelir sınırlaması olmayacağı için 3 lira,5 lira konusu kapanmış olacak.
Sağ bacak,sol bacak,sol kol,sağ kol,vs her engeli olan ağır özürlü kapsamına girmez.

Ağır özürlü,tek başına hayatını sürdüremeyecek insanlar diyebiliriz.Oysaki tek kolu olmayan bir birey her işini kendi görebilir.
Yanlış raporlar veriliyorsa,inşallah ilerde onuda düzeltirler,ne deyim.

vuralh

12.03-2012, 13:13
2011-2013 hükümetin eylem planına bakın.

Orada Ağır özürlü engellilere bakan kişilerin sigorta primlerinin ödenecegi eve giren gelire bakılmaksızın aylık bağlanacagı yazıyor.. yukarıda bahsi gecen haberin ayrıntısıda budur..

vagaslı

12.03-2012, 13:15
benim %50 ağır özürlü raporum var 2009 da almıştım belim omiriklte yapışma var yani eğilemiyorum haliyle taharet tuvalet temizliğimi bir aparat yaparak kendim halletim.kolllarım yetişmiyor çünkü taharet almaya. Kıyafetlerimi sadece çorap ve pantolunumu giyemiyorum.ama bu halde çalışıyorum çalışmak zorundayım.bakım parasına başvurmadım çünkü gelirim aylık 150 tl geçiyor ve raporumu vergi indirmi için almıştım gitsem şimdi tekrar rapor yok çalışıyosun gibi bağlamıcaklar.zaten gelen heyet belim yapışık kilodumu çıkrıp bak kolum yetişmiyor gösteremiceğime göre zor iş.kardeş bana.

vuralh

12.03-2012, 13:18
Vegaslı bu evde bakım ucreti

adıda üstünde evde bakım. sen çalışıyorum diyosun. bu bakım ucreti ve bakıcıya baglanacak olan para senin için değil evde olanlar için..

vagaslı

12.03-2012, 13:35
madem agır özürlü gelirine bakılmıyacak bu yasa bende emekli olunca başvururum.ne yapalım.şu an işimi bıraksam yine alırım bu bakım parasını raporumla ama emekliliğime 2 yıl kalmış işimi bırakamam.

ögretmen-

12.03-2012, 13:45
ya arkadaşlar bakım maaşındaki sınırın kaldırılması veya en azından sınırın net bir asgari ücrete çıkarılması için biraz çaba gösterip sesimizi duyuralım başbakanlık bimer sgk sheçk gibi ve ilgili tüm kurumlara dilekce yazıp meil olarak yollayın. unutmayın aglamayana meme yok. :( şimdi enbüyük sorun bakım parasında bu 10 tl geçti diye 635 tl verilmiyo. nasıl mantık nasıl adalet. hadi herkez meil atsın benim gibi

karakaya

12.03-2012, 14:08
vuralh,
Adı,"Evde bakım aylığı" olsada bu 7-24 saatlik bir hizmeti kapsıyor.
Yani şuanki uygulamada gelir şartı olmasına rağmen,ağır özürlü olup çalışan arkadaşlarımızdan bu geliri alan var.

Beklediğimiz düzenleme olduğu zaman çalışsın,çalışmasın her ağır özürlü kardeş bu evde bakım aylığını bakıcısı alacak.Yani çalışıyor olmak ede bakım aylığına mani değil şuan mani olan şey gelir sınırıdır.

http://www.engelliler.biz/forum/evde-bakim-hizmeti-ayligi/75815-calisana-evde-bakim-ayligi-baglanir-mi.html

vuralh

12.03-2012, 21:38
Karakaya tesekkur ederim
yanlış biliyormuşum.

vagaslı

13.03-2012, 14:56
Karakaya,

ben çalışıyorum ama %50 agır özürlüyüm kişisel olarak tuvalet ve giyim dışında kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum yemek yiyebiliyorum.ama tuvalet sonrası temizlik yapamıyorum ve giyinemiyorum işe zaten masa başı çalışıyorum kıyafetlerimle gidip geliyorum.evde 3 kişiyiz benim maaşım brüt 1088 tl.birde şirket bana sosyal yardım adı altında 290 tl veriyor yani elime agi hariç 1070 tl net geçiyor.ama brüt netim 760 tl.gelen heyet bodromda bürüt ücretimemi bakar şirketin bana verdiği extra sosyal yardım parasını sayarmı?gerçi saysa bile kişi hane sayısı 423 tl geçmiyor sanırım.shkçe yetkiliyeri sgk prinlerine bakıyormu bakarsa yüksek çıkar neden sosyal yardım parasınıda şirket ssk primine gösteriyor.bir sıkışntı olurmu dersin.başvurmayı düşünüyorum.ne dersin?

berkecan12

13.03-2012, 17:54
slm benim 18 yaşında %90 raporlu bir oğlum var bakım ücreti alıyordum eşimin maaşı artınca kesildi şimdi bu bakım sigortasındanda yararlanamayacağız 3/2 sınırı kalkacakmı bu konuda bir çalışma varmı bilgisi olanlar yardım etsin lütfen...

vagaslı

14.03-2012, 07:25
ben çalışıyorum ama %50 agır özürlüyüm kişisel olarak tuvalet ve giyim dışında kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum yemek yiyebiliyorum.ama tuvalet sonrası temizlik yapamıyorum ve giyinemiyorum işe zaten masa başı çalışıyorum kıyafetlerimle gidip geliyorum.evde 3 kişiyiz benim maaşım brüt 1088 tl.birde şirket bana sosyal yardım adı altında 290 tl veriyor yani elime agi hariç 1070 tl net geçiyor.ama brüt netim 760 tl.gelen heyet bodromda bürüt ücretimemi bakar şirketin bana verdiği extra sosyal yardım parasını sayarmı?gerçi saysa bile kişi hane sayısı 423 tl geçmiyor sanırım.shkçe yetkiliyeri sgk prinlerine bakıyormu bakarsa yüksek çıkar neden sosyal yardım parasınıda şirket ssk primine gösteriyor.bir sıkışntı olurmu dersin.başvurmayı düşünüyorum.

karakaya

14.03-2012, 09:15
berkecan12,
Kalkacağı stratejik planda var,bizde bekliyoruz.

vagaslı

14.03-2012, 11:08
ben çalışıyorum ama %50 agır özürlüyüm kişisel olarak tuvalet ve giyim dışında kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum yemek yiyebiliyorum.ama tuvalet sonrası temizlik yapamıyorum ve giyinemiyorum işe zaten masa başı çalışıyorum kıyafetlerimle gidip geliyorum.evde 3 kişiyiz benim maaşım brüt 1088 tl.birde şirket bana sosyal yardım adı altında 290 tl veriyor yani elime agi hariç 1070 tl net geçiyor.ama brüt netim 760 tl.gelen heyet bodromda bürüt ücretimemi bakar şirketin bana verdiği extra sosyal yardım parasını sayarmı?gerçi saysa bile kişi hane sayısı 423 tl geçmiyor sanırım.shkçe yetkiliyeri sgk prinlerine bakıyormu bakarsa yüksek çıkar neden sosyal yardım parasınıda şirket ssk primine gösteriyor.bir sıkışntı olurmu dersin.başvurmayı düşünüyorum

ben çalışıyorum ama %50 agır özürlüyüm kişisel olarak tuvalet ve giyim dışında kendi ihtiyaçlarımı karşılıyorum yemek yiyebiliyorum.ama tuvalet sonrası temizlik yapamıyorum ve giyinemiyorum işe zaten masa başı çalışıyorum kıyafetlerimle gidip geliyorum.evde 3 kişiyiz benim maaşım brüt 1088 tl.birde şirket bana sosyal yardım adı altında 290 tl veriyor yani elime agi hariç 1070 tl net geçiyor.ama brüt netim 760 tl.gelen heyet bodromda bürüt ücretimemi bakar şirketin bana verdiği extra sosyal yardım parasını sayarmı?gerçi saysa bile kişi hane sayısı 423 tl geçmiyor sanırım.shkçe yetkiliyeri sgk prinlerine bakıyormu bakarsa yüksek çıkar neden sosyal yardım parasınıda şirket ssk primine gösteriyor.bir sıkışntı olurmu dersin.başvurmayı düşünüyorum KABUL OLURMU?

karakaya

14.03-2012, 11:10
vagaslı,
Şuanki kıriterler belli,senin çalışman mani değil,gelir durumun sınırı aşmıyorsa,ağır özürlü raporun varsa,alırsın diye düşünüyorum.

http://www.engelliler.biz/forum/evde-bakim-hizmeti-ayligi/75815-calisana-evde-bakim-ayligi-baglanir-mi.html
Bu başlığı ve verilen linkleri incele,geniş bilgin olur.

senol67

15.03-2012, 14:17
Sağlık sigortası, evde bakım yardımı gibi hizmetleri kapsayan "Bakım Sigortası" uygulamasına geçilecek. Var olan uygulamada ağır özürlü olma ve hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı kaldırılacak, tüm özürlüler ve ailelerinin hizmetten faydalanması sağlanacak. Uygulamada maddi durumu iyi olan vatandaşlar primini kendi ödeyecekken, yoksul vatandaşların primi devlet tarafından karşılanacak. "Bakım Sigortası" uygulaması en geç üç yıl içersinde yürürlüğe girecek.

vagaslı

17.03-2012, 08:04
benim anlayamadığım bir durum var 9 milyon engellinin ağır özürlü şartı olmaksızın bakım sigortası kapsamına alınacak diyor bütün engellilere bakım parası ve bakım sigortası mı verilecek yoksa ağır özürlü olmayan engellilere sadece bakım sigortası mı verilecek bilgisi olan arkadaş yada ste yönecilerinden bilgisi olan varsa bana yardımcı olmasını rica ediyurm.

KOZALAK

22.03-2012, 18:33
slm arkadaşım annesinin vasisi olarak bakım ücreti almakta emekli olabileceği haberi izlemiş tv de bunun için ne yapmalı.teşekkürler

kutup yıldızı

29.03-2012, 16:49
Bu durumda daha 2013 deyse daha 1 yıl var.Birde bu uygulamaya sınırlama getirilir o zaman.belki rapor oranı sınırlaması gibi..

dogan_ıstnbl

27.04-2012, 22:54
Hükümet 9 milyon özürlüyü sevindirecek çalışma başlattı. Yeni tasarıyla "ağır özürlü" kuralı ortadan kalkıyor ve tüm özürlülere "Bakım Sigortası (http://www.engelliler.biz/index/bakim_sigortasi)" güvencesi geliyor. Sigorta primini devlet ödeyecek
Hükümet, 9 milyon özürlüyü sevindirecek önemli bir gelişmeyi gündemine aldı. Hali hazırda evde bakım hizmeti alan 301 bin özürlüyü sağlık sigortası ve evde bakım yardımı gibi hizmetleri içeren "Bakım Sigortası (http://www.engelliler.biz/index/bakim_sigortasi)" kapsamına alma kararı alan Hükümet, bu uygulamayı genişletmeye hazırlanıyor. Yeni çalışmaya göre Bakım Sigortası 9 milyon özürlüyü kapsayacak ve özürlüye bakan yoksul ailenin Bakım Sigortası primini de devlet karşılayavar olan ağır özürlü olma ve hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı da kalkacak

hayalet73

27.04-2012, 23:07
Eğlence ve hobi başlığının altında mizah altbaşlığı var oraya açmalıydın bu konuyu.

hayrikocas

17.06-2012, 20:08
Bakıcı Kişilere Sosyal Sigorta Güvencesi varmı arkadaşlar 2012 de olacak diye duymuşdum

asilçocuk

28.06-2012, 17:27
En geç 2013 de evde bakım maaşı alanın primlerini devlet ödeyecek diye biliyorum,ama annemin komşusunun tanıdığı 400 tl emeklilik maaşı bağlanacak demiş.Bu kişi ya sigortacı ya da muhasebeciymiş (annem ne mesleği olduğu konusunda emin değil).Acaba doğrumudur,ben bu konuda hiçbir yerde yazı bulamadım da.

asilçocuk

02.07-2012, 20:33
En geç 2013 de evde bakım maaşı alanın primlerini devlet ödeyecek diye biliyorum,ama annemin komşusunun tanıdığı 400 tl emeklilik maaşı bağlanacak demiş.Bu kişi ya sigortacı ya da muhasebeciymiş (annem ne mesleği olduğu konusunda emin değil).Acaba doğrumudur,ben bu konuda hiçbir yerde yazı bulamadım da.

Bilen duyan olmadı herhalde.

KaRe

02.07-2012, 23:45
kulktan dolma şeylere pek itimat etmeyin malum türkiyede ağzı olan konuşma merağı çok :) herkez bilerek bilmeyerek bir taş atıor ortaya yetkili ağızlardan böyle bir açıklama yok bekleyip göreceğiz bakalım nasıl ve ne yönde olacak inş bu girişim de diğerleri gibi sadece dilde kalmaz icrata dökülür bekleyelim ve görelim temennimiz bizlerin çok çok lehine olaması

alfa

21.07-2012, 20:04
Kanal 7 - Özürlü Ailesine Sigorta Müjdesi (detaylı haberi) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=QF9XCu_guGs)

erdalakbay

21.07-2012, 20:14
güzel bi haber bakım sigortası sadece sağlık içinmi yoksa yakınları yada özürlülerin kendileri emekli olabilecekmi onu merak ettim doğrusu.... detayı yazılı bi şekilde nerede yazıyor bu haber dışında...

yakomoz

19.01-2013, 12:29
devlet 2013 e girdik hala sigorta için başlangıç yapmadı düşüncelerinizi paylaşın ne yapabiliriz ?

alfa

19.01-2013, 14:01
Bu konuda çalışmalar devam ediyor yani daha bekleyeceğiz az kaldı.

hayrikocas

21.01-2013, 19:59
2013 de Evde Bakım Maaşı Alanlar Sigortalı Olacaktı bir gelişme var mı arkadaşlar

Kağıt

06.02-2013, 17:51
Valla halen bakım güvencesi deyip deyip duruyolar. Güya çalışmalar halen devam ediyor. Bu arada 2022 yönetmeliği rezaleti devam ederken bu konuda çalışmalar yapılıyor diyip avutmaya bile çalışıyolar engellileri bu noktada ama, ama işte:)

Ama halen bir gelişme yok, halen bu çalışmaların tamamlandığı yok. Hepsi eylem planında bahsedilenlerden ibaret halen.

dua

06.02-2013, 19:01
kalem hanım bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim..sizin yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum..merak ettiğim bir durum var.saçlarını taramaktan,tırnaklarını kesmekten aciz olan evladıma bakıyorum..ebeveyn olarak bu benim görevim..ama bakım maaşı konusunda kabullenemediğim şeyler var..kişi başı gelir 50 yada 100 lira geçtiği için bakım maaşını alamıyorum vede çalışmıyorum..bir anne olarak bunu hakettiğimi düşünüyorum..ama bu konuda hiç gelişme yok..siz bu mevzuatları iyi biliyorsunuz..bu konuda bir çalışma var mı,varsa ne gibi gelişmeler var.maaşı alamasak bile bu bakıcı sigortasından yararlanabilecekmiyiz..pozitif ayrımcılık adına verilen vaadlerden henüz gerçekleşen olmadı.sizden paylaşımlarınızı bekliyorum,saygılar

yakomoz

06.02-2013, 23:14
ben de bu konuyu itinalı bir şekilde takip ediyorum toplu bir şekilde sesimizi duyurmamız lazım . her kesimin hakkı bir şekilde veriliyo .ama bizim geçen ömrümüz .geçen günler zamanımıza işliyo . kimse bizim sigortalı bir hayatımızı geleceğimizi düşünmüyor yarın yaşlanınca bunlar ne yapar umurlarında değil .biz hakkımızı geçmişle birlikte istemek zorundayız. sosyal devletin bize verdiği hakları kullanarak yapmalıyız.fikirlerinizi belirtin .bize erken emeklilik getirilebilir .en zor ve en vefalı birişi yapan kesimiz kimse bizi şükürnazsızlıkla suçlamaya kalkmasın. görev yapmamış milletvekiline faiziyle verilecek para varsa bende geçmiş yıllarımın sigortasını bile ararım.

Kağıt

07.02-2013, 14:42
Arkadaşlar inanın bu konuda ilgili çalışmalar yapılıyor, haberlere de zaman zaman konu oluyor ama hepsi bundan ibaret. Net bir gelişme olursa duyururuz buradan zaten.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni oluşturulan bir bakanlık. Primsiz ödemeler genel müdürlüğü, SHCEk gibi birçok kurum bunyesine katıldı. Dolayısıyla mevzuat çalışmaları vs gibi çalışmalardan bu konuya yakın vadede sıra geleceğini düşünmüyorum.
Evde bakım yöntemeliği de değiştirilmek zorunda. Yakında bu yönetmelik değişikliğini de yaparlar diye düşünüyorum.
O Yönetmelik de yayınlansın bir ipucu var mı görürüz en azından.

sen/duyar

07.02-2013, 15:50
2022 maaşı ile ilgili bazı mağduriyetler oluyor .....diyaliz hastaları %90 ve üzeri raporlu oluyor .sahil kıyılarında da bir çok diyaliz merkezleri ya üçretsiz ya da çok cüzi bir ücret ile süresiz konaklama sağıyor apartlarında ...tabii ki; o merkezde tedavi oldun sürece .
Haliyle genç hastalar ya da emeklliğini hak edememiş hastalar geliyor ..çoğu da 2022 maaşı ve aileden aldıkları katkılarla ...
Bu ara da diyaliz aşkları ortaya çıkıyor ..hazır apartlar ve güzel kıyılar varken evlenmeye ya da beraber yaşamaya başlayan çiftler oluyor ..Tabii ki ;evlenince bu 2022 maaşları da kesiliyor..,onun için bir kısım hastalar evlenmeden beraber yaşamayı sürdürüyorlar ..

Aslın da devletin ,her vatandaşın sosyal ve kültürel iyi yaşam hakkı vardır diyerek engelli arkadaşlarımıza bütceden katkıda bulunsa ,desteklese ve en azından asgari ücret düzeyinde yardımda bulunsa ,engelli arkadaşlarımızın mutlu yaşam olanağı olur ..
Öyle aileler var ki;...Çukurova da yüzlerce dönüm pamuk tarlaları olan ,iyi bir geliri olan bir aile ,diyaliz hastası olan oğullarına haftada 50 lira harçlık veriyor evlenmek istemesine de '' sen hastasın ,ne yapacaksın evlenip de.!! '' diye çıkıştıkları oluyor ,aynı durum da olan sanırım sayılamayacak kadar ,engelli çocuklarını aciz görüp onların mutluluğu için maddi-manevi yatırım yapmayı zul görüp ya da miras bölünür kaygısıyla dışlamaları ortada .
Kısacası ortaçağ avrupasının engizasyon anlayışı günümüz de halen sürdüğünü bir gerçek ...kısacası engelli olmak bir tabu ...Haaa ..bir de devletden maaş alabileceğini bilseler evdeki çocuklarını sakatlayabilecek zihniyetlerde var ..

Böyle bir ortam da bakıcıların sigortalı olmaları sanırım ,rehabiltasyon merkezlerine engellileri terk etmekden daha sağlıklı ,insani ve ekonomik olur düşüncesindeyim...

asilçocuk

13.02-2013, 14:11
Engelliye bakan yakınına en geç 2013 başında çıkacak yasa ile emeklilik getirilecekti hani ya.Engelliye ve yakınına toplu taşıma ücretsiz oluyor diye yenimiş gibi önümüze konuyor,oysa bundan çoktan beri yararlanılıyor.

dumm

02.04-2013, 20:10
berhaba arkadaşlar evde bakım parası misan da istanbolda nezaman yatr acaba yardımcı olursan sevinirim

dumm

08.04-2013, 22:23
evde bakım parası istanbolda yatımı nisan yaın acaba

alfa

09.04-2013, 14:16
Bunu 2022 aylığı içinde yapsalar iyi olur, yani engellinin maaşından cüzi bir rakam kesip primleri engellinin adına ödeyecekler ve belli bir zaman sonra engellinin kendisi emekli olacak. Böylelikle engellinin maaşı emekli maaşına dönüşür ve maaşın kesilme korkusu biter, engellide rahat ve özgür bir birey olmuş olur.

dumm

09.04-2013, 20:12
berhaba devfet engelilerin pirimi ödiyor diye düydum biz bunun için ne yapmamız gerikiyor acab yardımci olursanız çok mutlu olurum

london78

09.04-2013, 20:22
istemiyoruz bizim maaşa güz diktiler devletin kendisi yatırsın

muSti_muSti

10.04-2013, 00:50
evde bakım alan engeli yakınlarına erken emklilik ve sigotrası düzenlemesi geliyomus bu aksam haberlere duydum sosyal güvenlik kurumun bu yönde bi çalışması varmış engeli yakınları 300 lira olan pirimlerin yarısını ödeyip emmeklik hakı kazana bilicekmiş isteğe bağlı olrak

Yıllardır konuşulan düzenleme sonunda gerçek oluyor... Evde engellilere baktığı için bakım parası alan 400 binin üzerindeki kişiye emeklilik yolu açılıyor. SGK, düzenlemeyi tamamlayıp Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na gönderdi. Düzenlemeyle ayda 156 TL prim ödeyen emekli olabilecek
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hayatlarını kendileri sürdüremeyecek seviyede engeli bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzere evde bakım parası uygulamasını yürütüyor. Bu uygulama kapsamında bakıma muhtaç derecede engelli olan kişilere aynı evde 24 saat bakım hizmeti vermek koşuluyla, bu bakımı yapan kişiye asgari ücretin net tutarı kadar bir aylık bağlanıyor (Asgari geçim indirimi düşülünce 700 TL). Evde bakım parasına hak kazanabilmek için engellinin tüm gelirlerinin toplamının asgari ücretin net tutarının 2/3'ünü aşmaması gerekiyor. Engelli bireyin bakmakla yükümlü olduğu kişiler var ise, engellinin toplam geliri bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına bölünerek elde edilen tutar dikkate alınıyor.

ÜÇTE İKİSİNİ AŞAMAZ
ÖRNEĞİN evli, eşi çalışmayan ve 18 yaşından küçük 2 çocuğu olan bir engellinin 2022 sayılı Kanun'a göre 200 TL engelli aylığı ve 600 TL' de kira geliri varsa bu ailenin toplam geliri 800 TL oluyor. Engellinin bu örnekte kendisi dâhil bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı 4 olduğu için, 800 rakamı 4'e bölünerek, engelli kişinin geliri 200 TL olarak kabul ediliyor. Bu rakam 2013 yılının ilk altı ayı için belirlenmiş asgari ücretin net tutarı olan 778 TL'nin üçte ikisini aşmadığı için, bu kişiye bakacak akraba ya da bir başka kimse evde bakım parası alabiliyor.
EN son rakamlara göre halen 404 bin 761 kişiye evde bakım hizmeti veriliyor. Yani bir anlamda, 404 bin 761 engelliye bakan kişi var. Yine rakamlara göre engellilere bakıp evde bakım ücreti alanların yüzde 91'i kadınlardan oluşuyor. Bu kadınların yaklaşık dörtte üçü engellinin annesi. Şu sıralar SGK evde bakım hizmeti veren bu kişilerin sosyal güvenliğinin sağlanıp, emekli olmalarını kolaylaştıracak yeni bir uygulamayı hayata geçirmek üzere. Aslında SGK tarafı çalışmayı tamamladı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na gönderdi bile.
SGK yolladı , top şimdi Aile Bakanlığı'nda
SGK'nın yeni düzenlemesi; "Bakıma muhtaç engelli akrabasının ikametgâhında evde bakım hizmeti verenler 82. maddeye göre, belirlenen prime esas kazancın alt sınırının yarısı üzerinden malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası primi öderler" şeklinde. Eğer SGK'nın yaptığı bu çalışma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafında olumlu yanıt bulursa, evde bakım hizmeti verenlere yönelik bu düzenleme yakında hayat bulur.
En az primin yarısı ödenmek zorunda
Düzenlemeyle, bakıma muhtaç engelliye evde bakım hizmeti verenler isteğe bağlı primlerini asgari ücretin yarısı üzerinden ödeyerek sigortalı olacaklar ve böylece prim biriktirip emeklilik hakkı elde edecekler. Yani bugünün şartlarıyla bir kişi ayda 313 TL ödeyerek emeklilik için prim biriktirebiliyor. Mevcut durumda, engellilere bakan kimseler için de aynısı geçerli.
400 bin kişiyi kapsıyor
Getirilecek düzenlemeyle evde bakım ücreti alanlar asgari ücretin yarısı olan 489 TL üzerinden yüzde 32 oranında prim ödeyip emekli olabilecekler. Yani engelliye baktığı için ev dışına çıkıp başka bir işte çalışamayan bir kişi, bu düzenlemeyle her ay aldığı asgari ücretin 156 TL'sini SGK'ya yatırarak sigortalı olacak ve emekliliğinin önü açılacak. Evde engelliye baktığı için çalışma imkânı olmayan yaklaşık 405 bin kişi yeni düzenlemeyle sosyal güvenlik şemsiyesi altına girecek.

oscar71

10.04-2013, 09:03
Bana hiç mantıklı gelmedi evde hastasına bakan kişi 60 yaşına kadar çalışmadıysa bu saaten sonra emekli parası yatırsa bile bu kişi hangi tarihte emekli olacak da emeklilik hakkını kazanmış olacak yani kaç gün üzerinden bu primler hesaplanacak yoksa bizlerdemi mezarda görmü

PRENSES

10.04-2013, 13:39
Yaşlı ve özürlü yakınına baktığı için çalışamayanlar "sosyal güvenlik" kapsamına alınacak. Üzerinde çalışılan taslağa göre evde bakım yardımı alan 362 bin kişinin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak. Uygulama en geç 2013'te

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özürlü ya da yaşlı olması gibi nedenlerle anne, baba, çocuk, eş gibi yakınlarının bakımını üstlenen kişilerle ilgili önemli bir çalışmayı gündemine aldı. Taslağa göre, yaşlı ve özürlü yakınına kendisinden başka bakacak kimsesi olmayan, bu nedenle başka bir işte çalışamayan ve evde bakım yardımı alanlar "sosyal güvenlik" kapsamına alınacak. Bu kişilerin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak. Uygulamadan evde bakım parası alan 362 bin kişinin yararlandırılması hedefleniyor. SABAH, özürlü ve yatalak yaşlısına bakanları ilgilendiren taslak uygulamanın detaylarına ulaştı. Aile Bakanlığı'na bağlı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hazırlıklarını yaptığı yeni mevzuatla öncelik yakınlarına baktığı için maddi yardım alan ve sosyal güvence kapsamında olmayan kişilere verilecek. Aile Bakanlığı, mevzuata son şeklini verdikten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunacak ve söz konusu kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde ortak çalışma başlatılacak.

BAKANa SOSYAL GÜVENCE
Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün ana hedefini, 2007'de başlatılan "evde bakım hizmeti" uygulamasından sonra özürlü yakınlarının sosyal güvence kapsamına alınması oluşturuyor. Yeni mevzuatla, özrü, kalıcı hastalığı olan eş, çocuk, anne ve baba gibi yakınlarının bakımını üstlenen ve "evde bakım yardımı" alan vatan- daşların sosyal güvenlik sistemine dahil edilmesi yoluyla emeklilik hakkından faydalanmaları sağlanacak. Genel Müdürlük, maddi durumu yetersiz olan ve yakınlarına baktığı için çalışma yaşamına giremeyen bu kişilerin sigorta primlerinin devlet tarafından yatırılmasını öngörüyor.

362 BİN KİŞİYE YANSIYACAK
Hali hazırda özürlü veya kronik hastalığı olan yaşlı yakınlarına bakan 362 bin kişiye evde bakım hizmeti veriliyor. Özürlü yakını olan bir kişinin söz konusu evde bakım parasından yararlanabilmesi için hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı aranıyor. Örneğin, 7 kişilik bir ailenin toplam geliri 7'ye bölündüğünde rakamın 521 lirayı geçmemesi gerekiyor. 2012 itibariyle ağır özürlü raporu olan ve bu şartları taşıyan kişilerin yakınlarına aylık 634,65 lira ücret ödeniyor. Bu yardımlardan faydalananların aynı zamanda maddi durumunun yetersizliğini ve iş yaşamına katılamayışını ön plana alan Bakanlık, sosyal güvenceye yönelik çalışmasını da 362 bin kişi için başlatacak.

UYGULAMA EN GEÇ 2013'TE BAŞLAYACAK
Özürlü ve yaşlılar için hazırlanan 2011-2013 yıllarını kapsayan eylem planında 9 milyon özürlünün "ağır özürlü" olma şartı aranmaksızın "bakım sigortası" sistemine geçirilmesine yönelik başlatılan çalışma kısmi olarak sürdürülürken, sosyal güvence modelinin çok daha acil bir öncelik olduğunda karar kılındığı öğrenildi. Mevzuatın tamamlanmasının ardından uygulamanın en geç 2013'te hayata geçirilmesi planlanıyor.

Sabah (http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/03/06/evde-yakinina-bakana-emeklilik-geliyor#)

şem_i

10.04-2013, 14:45
ne güzel ALLAH devletimize milletimize zeval vermesin ,hep kalkınalım inşallah...

akcay87

10.04-2013, 14:56
aminnn....

biyo

10.04-2013, 16:34
güzel haber hayırlısı ile başlasada görsek

levent çakır

10.04-2013, 17:41
peki hiç sigortası olmayan ve 5 yıldır bakım maaş şı alan kişi nasıl olcak aceba???

london78

10.04-2013, 18:27
isyemioruz anam 75 yaşında bide devlete paramı ödesin red edin

hazanguz

17.05-2013, 13:59
Engellı cocugumdan dolayı evde bakım maaşı alıyorum.Devlet galıba bızım sigorta prım lerımızı ödıycekmiş.Böyle bir gelişme varmı.Bilgı alabilirmiyim.şimdiden teşekkür ederım.

mustafa-toprak

19.05-2013, 19:06
arkadaşlar devlet ödemeyecek aldığınız bakımm maşından kesilecek. yani 700 tl degilde 500 tl alacaksınız misal

on-off

24.06-2013, 16:12
evde bakım maaşı alanlar hakkında gazetede devlet tarafından sigortalanacağı haberi çıkmış bununla igili ayrıntılı bir bilgisi olan varmı ?

ahmetsafi

30.07-2013, 12:51
Sayın Başbakanım. Özürlü çocuğuna bakıp çalışamayan annelerin ssk’lık ve emeklilik durumu.
Arkadaşlar ben ` görme engelliyim 17 yaşında zihinsel ve bedensel yatalak ilaca bağımlı 0 ağır özürlü kızım var. Alt kontrolü yok yemek yemesini dahi bilmiyor çiğneme yetenegi yoktur yatarak yemek yediği için çok defa su,yemek boğazına kaçıyor ve ne zorluklarla yedirilen yemeği kusarak atıyor. çok dirençsizdir. Annesi 17 yıldır altını temizliyor mamasını yediriyor hergün ilacını veriyor direnci zayıf olduğundan çok hastalanıyor hastaneye yatırılıp yanında kalıyor ve birde 6 küçük kardeşlerine bakıyor. Bu yüzden annesi hiçbir işe gidemedi sigortalı olamadı eve mahkum edildi. Birkaç defa aile topluluğu olarak misafirliğe gittiğimizde özürlü kızımın varlığından dolayı hep soğuk karşılandık. Yani dışlandık. Bu yüzden yıllardır ailece ziyaretleri sonlandırdım. Özürlü kızım bakıma muhtaç olduğundan annesi bakmaktadır. ve bu gidişle hiç emekli olamayacaktır sanırım yaklaşık 3 yıl önce yetkili bakanlığın özürlü çocuğuna baktığından dolayı çalışamayan annelerin emeklilik durumu devlet tarafından en geç 2013'te sigortalı yapılacaktı. Vaadler unutuldumu ,bizlere çokmu görüldü. Bu konuyu gündeme getirip Başbakanımız veya yetkilileri açıklık getirirse duacı oluruz.

mayruk

21.08-2013, 15:01
merhaba
Evde engelli ve hastaya bakanlar,sigortalı oluyor ve emekli ediyor nasıl oluyor nerelere başvurulur. bu arada evde bakım maaşı ve 2020 maaşıda alıyoruz. ben emekliyim zaten engelliye bakan da eşim sigortalı değil .eşimi sigortalı nasıl yaparız.

paranoya

21.08-2013, 18:32
şu an öyle birşey yok

xx55

28.10-2013, 20:15
%95 engelli abim var ve annem bakıyor ve heray bakım aylığı ve 3 ayda bir para alıyor, bu son günlerde engelli bakan ailelere emeklilik hakkında birşeyler konuşuluyor.Bu konunun özü nedir bilgi verebilecek olan var mı.Haberlerde çalışan anne vs birşeyler diyor anlayamadım,kısaca annem bu kanundan yararlanıp direk emekli olabilecek mi tam da anlayamadımyardımcı olursanız sevinirim

vuralh

28.10-2013, 21:12
Haber söylentide kaldı.. ve umuyoruz ama bir gelişme yok.. gelişme olursa haberdar olursunuz zaten..

vuralh

05.12-2013, 17:05
Ali tezel'in Bugünkü haberine göre Evde bakım alığı alan kişinin primini devlet ödeyecek.

Habertürk.com da Büyük af geliyor başlıklı torba yasada Ali Tezel Bakım aylığı alan kişilerin primlerinin devlet tarafından ödeneceğini yazdı.. 2011-2013 Başbakanlık eylem planında da olan bu yasayı uzun zamandır bekliyorduk. Sanırım ocak ayından itibaren yasalaşır..

fetihim

23.02-2014, 16:47
herkese mrblar engilli bakana calışamadıgı icin devlet emekli pirimi ödeyecekti yeni torba yasasında olacaktı ne oldu acaba saygılar

hayır engelimiz var ailemizde e ona bakmak lazım baktıgı icinde calışamıyor hayat zor cünkü devlette öyle deyince belki biraz pirimi ödenir dedik

ERK103

23.02-2014, 17:05
dağ fare doğurdu torba yasayla bırakın hak vermeyi hak gaspı oldu bakım maaşlarının hesaplama usulü değişti asgari maaş hesaplamasından memur katsayı hesaplamasına geçildi rapor hesaplaması değişti özürlülere ayrımcılık yapılmayacak gibi muğlak maddeler konarak yasa temenni torba yasası şeklinde meclisten geçti şimdiden geçmiş olsun

makif61

23.02-2014, 17:16
Bu konuda bilgilendirme bekliyoruz.. . Yoksa askıda mi kesin sonuç nedir?

Kağıt

23.02-2014, 18:27
bu konuda yasal bir düzenleme yapılmadı. değişiklik yok. seneler oldu halen beklemedeyiz:)

metrisin_lordu

23.02-2014, 22:34
Habertürk ve ali tezel hep güzel haber veriyor ama aslı ve arksaı gelmiyor hükümeti şirin gösterecek haberler yapıyor ama ortada gerçege dönüşen bişey yok

makif61

23.02-2014, 23:00
Birlik olmak lazım ağlamayana emzik yok maalesef :((

serdark005

27.05-2014, 20:32
hastaya baktığımdan dolayı ne zman emekli olablirim bilginiz var mı

CrystaL

28.05-2014, 15:45
Vay be 2013 dediler yıl bizde 2013 yazdık yıl olmuş 2014 halen bir şey, yok tam tersi nasıl iptal ederiz hakları diye arayış içindeler.

sedef19

07.06-2014, 10:13
hayırlı günler herkeze engellilerine bakan kişilerin sigortası hakkında yeni bir haber varmı .bilgilerinizi duyumlarınızı yazarsanız memnun olurum teşekürler...

dua20

15.06-2014, 12:40
bi gelişme varmı acaba

Kağıt

21.06-2014, 20:05
hayır, bu konuda bir şey yok. eger değişiklik olursa duyurruz.

fikret kara

15.08-2014, 13:07
engelli çocuguna bakmakla yükümlü annelerin devlet tarafından çalışamadıgı için primlerin ödenmesi devlet tarandan gerçekleşecekmiş diye duydum aslını bir bilen varsa anlatırsa sevinirim.her ay 150 tl falan prim ödüyormuşuz tşkler

OturanBoğa

15.08-2014, 13:35
Bu konuda yıllardır beklenti var ama herhangi bir gelişme olmadı.

besimbicer

21.08-2014, 15:09
merhaba. evde bakıma muhtaç bir yakınım varç %90 görme engelli evde bakıma muhtaç aylığı alıyor fakat annesi ona bakmak zorunda olduğu için işe felan gidemiyor.emekli olmasına 1500 günü var.devlet evde bakıma muhtaç kişilere bakan yakınının sigortasını ödüyormu, ödüyorsa başvuru için hangi işlemleri yapmamız gerek

fikret kara

06.09-2014, 10:32
bu torba yasasında ağır özürlü çocuguna bakmakla yükümlü annelerçalışamadıgı için devlet tarafından sgk primleri ödenilecek ve emekli edilecek deniliyordu bu yasa ne zaman cıkaçak bilgizi olan varnı tşkler

kazazede

20.09-2014, 20:10
Arkadaşlar evde bakım maaşı alanların yani evde hasta bakanların sigorta primleri devlet tarafından yatırılıyormu, bu kanun çıktımı, bilgisi olan varmı?, en azından bir kısmını devlet karşılıyormu? Torba kanunda böyle bir madde varmıydı.

Aciya_Gülmek

20.09-2014, 20:14
Almanyada öyle bir kanun var, türkiye icin bilgim yok ama öyle bi husus konusuluyor diye biliyorum.