PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Kalça Çıkığı olan kim var?

Sayfalar : [1] 2

FATOS

14.10-2005, 08:24
Ben tek taraflı kalça çıkığıyım ablam ve annemde çift taraflı. Ben küçükken ameliyat oldum ancak bir yanlışlık sonucu %100 iyi olmam gerekirken kalça çıkığı dışında farklı bir duruma geldim. Sağ dizim bükülmüyor, sağ kalça kemiğide çok iyi durumda değil. Yani sıkıntım birken birde diz kısmı çıktı ameliyat sonrasından keşke ameliyat olmasaydım ama daha çok küçük olduğum için bana kimse sormadı. şimdi ise 50 yaş civarında diz ve kalçaya protez ameliyat yapılacak... Beklemedeyim.

kaderb

14.10-2005, 08:50
Ben de çift taraflı kalça çıkıklığı var
2003 ve 2004 senelerinde iki bacağımdan da
ameliyat oldum sağ kalçaya protez takıldı
şuan daha iyi durumdayım.

Lilyum

06.11-2005, 00:25
Benim de iki taraflı kalça çıkıklığım var. Çocukken çok ameliyat oldum, fakat tam olarak düzelmedi.

Ancak lise döneminde CMT hastalığı da ortaya çıktı, o sebeple denge problemi yaşıyorum. Bu rahatsızlık başlamadan önce bastonsuz yürüyebiliyordum.

Gulen

09.11-2005, 12:27
Benim de doğuştan çift taraflı kalça çıkıklığım var. Bu ana kadar herhangi bir cerrahi müdahale geçirmedim.
İleriki yaşlarda protez amaliyatı olmam gerekecek.

CEREN

14.11-2005, 10:35
Merhaba herkese..
Hoşbulduk Oya :)
Benin doğuştan kalça çıkıklığım vardı.2 yaşında tedaviyle iyileşti.10 yaşına kadar hiç bir aksama ve sakatlığım olmadan yürüdüm.10 yaşında eski doktoruma muayene için gittik öylesine..(eğridir Kemik hastalıkları Baş hekimiydi keşke ismini verebilseydim.. Reklam olur diye vermiyorum :)Kalça yapımın düzgün olmadığını 20 yaşına geldiğimde kireçlenme sonucu yürüyemeyeceğimi söyleyerek hemen ameliyata aldı..Sonra hata üstüne hata...6 ameliyat sonuda kıpırdayamaz hale gelmiştim..Sonra Ege üniversitesinde başka bir doktordan başka hatalar zirciri ...
En sonunda 6 cm kısa ve 90 derece dışa dönük bir sol bacağım oldu..başarılı doktorlarımızın sayesinde.. :cry:
Üniversiteyi böyle bitirdim.
Sonra bir arkadaşın tavsiyesiyle karşılaştığınm en iyi ve dürüst doktoru tanıdım..
1999 yılında bacağımı elizatör cihazıyla 6 cm uzattı ve dönüklüğü düzeltti.Ama o kadar çok ameliyattan sonra kalçanın yapısı ve simetrisi bozulduğu için biraz aksama kaldı yine..
Bilemiyorum kader mi ama 28 yılım hastanede geçti...
İleriki yaşlarda protez diyor doktorlar ama bu konuda kararsızım.
Protez taktıran arkadaşlardan bilgi almak istiyorum.Rahat oluyor mu zorlukları var mı..Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim..

Mutlu ve aydınlık günler sizin olsun...

boztoprak_

14.11-2005, 14:03
Bende doğuştan çift taraflı kalça çıkığım, burda okuduklarım beni çok etkiledi ben yalnız olduğumu düşünüyordum.ben ilkokuldan sonra 1 kez amilıyat oldum. ve bastonla yürüyorum şimdilik pek bi şikayetim yok allah hepimize kolaylık versin

kaderb

14.11-2005, 16:49
Evet yalnız olmadığımıza bende çok sevindim
cerencim bendede kalça çıkıklığı vardı
ve küçükken geçirdiğim yalnış ameliyatlar oldu
ama en son 2003 ve 2004 te 2 ameliyat geçirdim
protez takıldı çok memnunnun sana tavsiyem
ağrın yoksa protez ameliyatını nekadar geç olursan okadar iyi
protezin ömrü 15 veya 20 yıl olduğundan tekrar değiştirmek zorunda kalınıyor bu yüzden nekadar geç olursan belki birdaha değiştirmek zorunda kalmazsın.
sevgiler.

archimuge

22.12-2005, 12:31
benım de cıft taraflı dogustan kalca cıkıgım var.uzun tedavıler ve amelıyatlar (8)sonrasında suan ıyıyım.bastonsuz yuruyebılıyorum ama aksamam kaybolmus degıl.

Keco

13.04-2006, 19:04
Benim 4,5 yaşımdayken meydana gelen sağ bacağımda kalça çıkıklığım vardı. Defalarca ameliyat oldum. Son ameliyatımda baldır kemiğinin kalçaya bağlanan üst kısmı büyük oranda alındı. Şu anda kalçam boş. 26 cm kısalığım var. Henüz bir kesinliği olmayan tedavi sürecim için üniversite eğitimimin bitmesini bekliyorum!!!

Rüveyda_

09.06-2006, 21:20
merhabalar... bende doğuştan çift taralı kalça çıkığıyım. Küçükken bir sürü operasyon geçirdim. Yıllarım hastanelerde geçti. Düzeldim sayılır ama doktorların hatası yüzünden sağ bacağımda kısalık kaldı. Yine de çok şükür problemsiz hayatıma devam ediyorum.

FATOS

23.06-2006, 16:47
Kalça ve diz protezleri konusunda ankara'da iyi bir doktor bilen arkadaşlar varsa yada bu konuda tecrübesi olan tam detaylı bilgi almak istiyorum. çünkü gittiğim her doktor farklı şeyler söylüyor ya ameliyat olucam ya da bekleyeceğim ama öncelikle çokkk iyi bir doktordan kesin ve son bir şey duymak istiyorum. Bilgisi olan arkadaşlarımız var ise lütfen paylaşsın. Tşk.

efsane12

22.07-2006, 15:51
bende doğustan sol kalça çıkıklığı var....
ayrıca bacağımda 10 cm kısalık ve incelme var 2004 yılında doktorumun yaptığı muayene sonucunda öğrendimki sinir kaybıda başlamış.... (İyi haber) zamanla ilerliyor............ :D

Narcicegi

19.09-2006, 15:34
Bende sağ tarafta kalça çıkıklığı var. 13 yaşındayken ameliyat oldum çok şükür şimdiye kadar hiçbir sorun yaşamadım ama zamanla ayakta kısalma başladı ve tek tarafa baskıdan diğer bacağımı çok zorluyorum. Ameliyat olmam kesin nasip olursa ama ileriki yaşlarda. Bugünlerimize şükür

sema...

20.09-2006, 16:58
herkese merhaba...
bende bu sitede yalnız olduğumu sanıyodum taki bu başlığı görene kadar
bende de doğuştan çift taraflı kalça çıkı var,6 yaşımda olduğum ameliyatta sol kalçam düzeldi fakat daha sonraki yapılan operasyonlarda sağ kalçamda herhangi bir düzelme olmadı önce platın koydular olmadı ağırlık takıp uzatmayı denediler yine olmadıtabi bu süre içinde benim ameliyatlarımı gerçekleştiren başhekim trafik kazası geçirdi ve ameliyatıma başka doktolar girdi sonrasında nemi oldu onların unutkanlıkları yüzündden kalçam iltihaplandı ve iltihabı kurutmak için 6 ay kadar hastanede devamlı yatmak zorunda kaldım daha sonra kemiğin gelişmesi için bana beklememi söyldiler.bende bekledim tabi en son kontrole gittiğimde ise önüme iki seçenek sundular ya bacağimın boyunu uzatıcaklar yada protez için beklememi söylediler bende kararsız kaldığım için hala bekliyorum..
bu arada dikkatimi çekti bende olduğu gibi çoğu arkadaşımda da doktor hatası söz konusu çok ilginç allah hepimizin yardımcısı olsun..... :)

gülnihal

22.09-2006, 16:23
Benimda sag bacagımda kalça çıkığı var..

ama hiçbir tıbbi müdaheleye basvurmadım.. Basvurmamda çevremde o kadar çok ameliyat olupda mevcut durumlarındann kötülerine boyun egmek zorunda kalan arkadaslarım olduki...

ben verdigi rahatsızlıkla ve onunla yasamayı ögrendim...Çevremdeki herkesede bunu gösterdim ve ögrettim...

ve yalnız olmadıgımızı bilmekte güzel...

yeter

23.09-2006, 16:06
Benimde çift taraflı kalça çıkıklığım var. Ve son zamanlarda bel ağrılarım çoğaldı. Sol tarafımda kireçlenme aşırı derecede. Gittiğim bir doktor ileride yürüyemeyeceğimi belkide felç olabileceğimi söyledi. Daha geniş kapsamlı bir tetkik için önerebileceğiniz bir doktor varsa lütfen yardımcı olun. Ne yapacağımı bilmiyorum. Çok korkuyorum.

kaderb

27.09-2006, 20:27
Sevgili yeter,
Senin yazdıklarını okuyunca az çok kendimi görür gibi oldum
benim ilk ameliyatım 11 yaşlarında falan oldu ve senin yaşadığın benzeri sıkıntıları bende çok yaşadım. hatta düzelmesi gerektiği halde daha kötü olmuştum. kesinlikle birdaha ameliyat falan olmam diye düşünüyordum şuan 29 yaşındayım. 2003 senesinde geçirdiğim ufakta olsa trafik kazasından dolayı doktora gittim kazadan dolayı birşey olmadığını fakat zaten ameliyat olmam gerektiğini söyledi bana.

Bendede çift taraflı kalça çıkıklığı vardı. birinden olmuştum düzelmediği için birdahada gitmemiştim. doktorum okadar güzel konuştu ve ikna ettiki beni artık ameliyat olmaktan başka çarem olmadığını düşünmüştüm ve seninde dediğin gibi bel ağrılarım artmaya ve hareket fonksiyonlarım gittikçe kısıtlanmaya başlamıştı. ilk ameliyatımı 2003 te çapada oldum. ama daha önce geçirdiğim ameliyatlardan dolayı sol kalçam yıpranmıştı ve protez takamadılar. ilizerov yöntemiyle düzeltme yaptılar ve 4.5 ay kaldı ilizerov bacağımda daha sonra fizik tedavileri falan çok şükür kusursuz atlattım birinci operasyonu sıra diğer kalçaya gelmişti ondanda 2004 senesinde oldum protez takıldı.

Bu bacağımın iyleşme süresi daha kısa oldu. herşeyden önce şunu söylemek isterim ameliyat olmak yetmiyor, ondanda önemli fizik tedavileri hiç ihmale gelmez, dikkatli bir şekilde düzenli yapmak gerekli. protezin ömrü 15 veya 20 yıl daha sonra çıkartılıp yenisi takılıyo

Bana soracak olursan ben memnunum halimden keşke daha önce olsaydım diyorum.

mevlude

06.11-2006, 15:42
Benimde çift taraflı kalça çıkığı problemim var.daha tek kalçaydı ama 5 yaşında sınıkçı denilen şahıslar sayesinde 2 kalça çıkığına çıktı.kendini doktor zanneden insan bozuntusu
sağ taraf yerine sol tarafı çekince onu da çıkartıyor.daha sonra ailem doktora falan götürdü amadoktorlar ameliyat deyincede ameliyattan korktular.neticede 33 yaşıma kadar geldim ama artık ağrılara dayanamıyorum.zamanında ailemin yaptığı gibi şimdide ben ameliyattan korkuyorum.neyse allah hepimiz için hayırlısı neyse onu nasip etsin inşaallah

meltem_

01.12-2006, 13:14
selamlar benimde çok küçükken bir yaşıma gelmeden beşikten düşmem yüzünden her iki kalçamda çıkmış köy yerinde olmamızdan dolayı doktora götürememişler zaten ozamanlar tıp bukadar ilerlememişti. 7 yaşımda sağ kalçamdan ameliyat oldum ama çok geç kalındığı için düzelme olmadı. sadece ozaman bir şartla düzelirmiş oda diz kapaklarımı bükemiyecekmişim eğilip doğrulurken oturup kalkmakta zorlanacağımı söylemişler ailemde öyle durumu kabul etmeyip ameliyat olmama razı olmamışlar. tabiki bu arada ozamanlar aksamam bir hayli fazla oluyordu birde kalçamda ağrım çok oluyordu. şu an kilo almadığım müddetçe iyiyim kilo aldığım zaman hem yürümekte zorlanıyorum hemde ağrım çok oluyor fazla yol yürüyemiyor ayakta fazla duramıyorum. allahıma şükürler olsunki şu an çok iyiyim aksamamda fazla yok yeterki ağrı olmasın. bu yaştan sonrada ameliyat olunurmu? hatta olanlar varmı yazarmısınız?

afitap

30.01-2007, 19:08
Merhabalar!! Bende de gec teshis edilen 2 tarafli kalca cikikligi var.

Suan 26 yasindayim ve teshis 3 sene once kondu. Gittigim doktorlarin sayisini unuttum desem yalan olmaz.. ve birakin faydali olmalarını 2003 yilina kadar gittigim her doktorda kurdugum cumle ayniydi.. sikayet belli, fazla yuruyememe. Eger fazla yurursem siddetli agri oluyordu. Fakat bende kalca cikikligini belli edecek bir aksama yoktu takiii ameliyatlari olana kadar. Evet gittigim her doktora kurdugum cumle ayni idi: sizin dilinizden konusup derdimi anlatamam benim rontgenimi cekseniz!!!!!! Doktorların cevabı : geregi yok sen su sun sen busun..
Neyse yillar sonra yani ben 23 lu yaslarimda teshis kondu ve acil ameliyat dendi. Eger 5 sene daha gecikmis olsaydin mudahale etme sansimiz olmazdi dediler... ben simdi kime dert yanayim ki aslinda kafamda tek tek butun doktorlara gidip koydugunuz teshisin sonucu bu demek vardı ama inanın elime birsey gecmeyecegini biliyorum.

Evet 2003 te ilk sol kalca ameliyatımı oldum amac yapay cati olusturup femuru duzgun hale getirme cabasıydı fakat benim inatci eklemlerim ameliyatın sekizinci saatinde yanlıs yerden kirilip ameliyatı kayıtlara basarisiz gecirdiler.. :) hayatımda oldugum ilk ameliyat ve kapıda 8-10 saattir bekleyen anneme sunulan cevap “ameliyat basarisiz” sanırım o an ben ameliyatın basarısızlıgından cok annemin yıkılmasına uzuldum.( burda doktorumu suclamıyorum ve doktorumdan cok memnunum, hala iyilesememe ragmen)

Sıra geldi ikinci ameliyata sol kalca biraz kendini toparlayacak sag kalcaya mudahale edilecek, evet bu ameliyat 10 saat suren basarılı bir ameliyat fakat bu sefer anestezi uzmanları dura denen bolgeyi yırtıyolar ve ben 1 hafta hayallerle yasayip birkac gun körlük yasıyorum... (bunu anlatmak cok zor)

Ucuncu ameliyatım sanırım hayatımda oldugum en ufak bir operasyon.. nedeni: kuzenimi sevmek icin kucagıma alıyorum implant yerinden cıkıyor. Kısa sureli ve az sancılı bir ameliyat

Ve dorduncu ameliyatım: sol kalcamın agrılarına dayanmak mumkun olmamakla beraber artık aksamadan yuruyemiyorum.. aksamakla kalsa inanın onada razıyım ama agrılar benim yasantımı zehir etti. Ve doktorum artık yapacak birseyin olmadıgını ve protez takılmasının gerektigini soyledi( anlamadıgım sey ise doktorlar protezi ne kadar gec takabilirlerse okadar iyi oldugunu soyluyolar evet haklılar protezin surekli yenilenmesi ve bununda surekli ameliyat oldugu anlamını cıkarmak zor degil ama inanın yasam kısıtlıgı azalacaksa 15 senede bir protezin degismesine razıyım okadar yasayıp yasamayacagımı bile bilmiorum)

En son ki ameliyatımı gectigimiz kasım ayında oldum bu sefer protezsin yani sag kalcamda kemiklesme olmus onu kazidilar..

Bana bu ameliyatlara baslandıgında soylenenler simdilik duzeltecegiz ama ilerki yaslarda protez takılması kacınılmaz sonuc.. keske bende her iki kalcayada protez taktırıp 15 sene agrısız bir zaman gecirseydim.. kasım ayında oldugum ameliyattan sonra guya agrılarım sona erecekti ama malesef olmadı. Sol tarafta protez oldugu icin cok rahatım.. ama ama....... iste belkide boyle olması gerekiyordu.. bir de olumlu yonden bakınca 3 senedir universitedeki tum asistan arkadaslar vede hocalar. ortopedi servesindeki tum calısanlar herzaman buyuk destek oldular ve onlarla aramda doktor hasta iliskisinden yada personel hasta iliskisinden cok farklı bir bag olustu. Benimde en buyuk sansım buydu sanırım

Neden bukadar ayrıtılı yazmaya calıstım bilmiyorum. Bende hikayemi sizlerle paylasmak istedim. Ve belki benim durumumda olan arkadaslarla farklı acılar yakalarız.. benim suan ki sıkıntım son ameliyatımdan sonra hala agrı cekiyosam sanırım 2. protez tarihi yakınlasmaya basladı bunda da vardır bi hayır sanırım..

Herkese kolaylıklar diliyorum.. belki benim yasadıklarım bir cok arkadasımın yasadıgı sıkıntı yanında hicbirseydir ama herkes yasadıgını bilir iste...

aymesel

30.01-2007, 20:32
:o Merhaba Arkadaşlar

:) Bu sayfayı görmeden önce bu sitede ben de yalnız olduğumu sanıyordum. Bu sayfayı açan arkadaşımıza çok teşekkür ederim ; tecrübelerimizi paylaşmamız çok güzel.

Ben 13 yaşımda ortaokul 3. sınıfa giderken trafik kazası geçirmiştim.

İlk 22 gün kalçalarım ; koltuk altımdan diz kapağıma kadar alçıda kalmıştı.
Alçı açıldığında sağ kalçamın femur başının bir torba parçalanmış kemik olarak şıkır şıkır darmadağınık olduğunu hatırlıyorum. Ama bunun yuvası pelvis sağlammış ; çok şükür hamdolsun. O zamanki Bursa Tıp Fakültesi eski Hastanesinde Ortopedi servisinde bir ameliyatla ; bu parçalanmış kemikleri toplayıp , kaynaması için Platin ve bunu kemiğe tutturan çiviler taktılar.

ddenizz

16.02-2007, 16:27
HERKESE SELAM

Merabalar. Evet benimde sağ kalçam çıkık. Bende yalnız olduğumu sanıyordum değilmişim üzülüyümmü seviniyimmi bilemiyorum ama. Benimde doğduktan sonra kilom ölçülürken hemşire sağ kalçamı çıkartmış. Ben 5 yaşımda yürüdüm. Ameliyatı kaldıramayacağım nedeniyle hiç ameliyat olmadım. Şu an 28 yaşındayım ve cesaretimi toplayarak geçen hafta gittim doktora. Duymak istemediğim şeylerle karşılaştım: www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?p=198423

ays049

21.02-2007, 14:35
sevgili afitap
yaşadıkların için çok üzüldüm inşallah ağrısız günler yaşarsın ben de çok ağrılar çektim seni çok iyi anlıyorum çok geçmiş olsun

ays049

21.02-2007, 15:39
sevgili gülnihal ağrılarınla nasıl mücadele ediyorsun
ben edemedim protez ameliyatı oldum

ays049

21.02-2007, 15:55
sevgili kader sana ulaşmayı çok isterdim.dkç yüzünden kalçamda çok kireçlenme vardı.sol kalçama protez takıldı.protez takılmış kişilerin fikirlerine ihtiyacım var doktorum önerilerde bulundu ama bunu yaşayan insanlardan fikir almak daha iyi yaşayan insan beni daha iyi anlar

kaderb

22.02-2007, 10:18
Merhaba ays049,

Bende ilk zamanlar çorabımı giymekte zorlanıyordum,
muhtemelen kalça hareketlerin kısıtlıdır bundan dolayı
fizik tedavi çok önemli, ama doktorunun verdiği hareketlerin dışına da çıkmaman gerekiyor ters bir hareket çok farklı sonuçlar doğurabilir.

sürekli fizik tedavini yapman şart böylelikle kalça kareketlerin artar daha rahat edersin. ben protez takıldıktan sonra çorap giymekte pek zorlanmadım 3 yıl oldu takılalı ve çok memnunum.

sen nerde oldun ameliyatını sanırım 2 ay oldu diye yazmışsın
daha yeniymiş ama fiziğini ihmal edersen kalçan şuan nasılsa öyle kalır donar yani ve çorabını eğilip rahat giyemezsin
ben 1 ay dışarda fizik gördüm ve bu hareketleri evimde de devam ettim yeri geliyo arada hala yapıyorum bizlerin işi zor valla :)
görüşmek üzere, çok geçmiş olsun.

ELİF75

25.02-2007, 19:30
arkadaşlar 24.02.2007 tarihinde yani daha dün konusunda oldukça iyi ve başarılı bir prof.la görüştüm. Sağlığı bir ticaret sektörü olarak algılamayan saygıdeğer bir hocamız. Benimde tek taraflı kalça çıkıklığı sorunum var. çok fazla birağrı yada hareket kay bı yok. sadece 4 cm arası kısalıktan kaynaklanan aksama var. Ben bu hocaya protez için gittim. 2saate yakın görüşme sonunda beni ameliyat olmamaya ikna etti. çok ilerisi için sağlam insanlarında garantisi olmadığı hepimizin takdiri. Eğer yaşamınızı çok büyük boyutta engellemiyorsa sorununuz onunla yaşamayı öğrenin....

seva6

02.03-2007, 11:01
Merhaba arkadaşlar.ben yeni kaydoldum bu sayfaya.yazdıklarınızı okudum ve çok etkilendim.benim de her iki aykta kalça çıkıklığı olduğunu 2sene önce öğrendim.19yaşındaydım.tabi ne olduğu bilmediğim için çok da üzülmemiştim.ben tıp öğrencisiyim hocalarım çok iyi ilgilendi benimle ama sonuç aynen sizinki gibi.ameliyat olmayı düşünüyordum ama şimdi yazdıklarınızı okuduktan sonra vazgeçtim.asla hayır diyorum.ağrılarım çok kötü oluyor dayanamıyorum fizik tedavi görüyorum.amayaşım genç daha ilerledikçe daha fazla artıcağını biliyorum.çok korkuyorum.yürümemde çok şükür bir sorun yok.ama kireçleşme var.beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.ne yapmam gerektiğini.çok sevindim beni anlayacak kişiler var.benim hissettiklerimi kimse anlayamıyor.

Oya Tekin

13.03-2007, 22:47
Yazılanlardan sonra biraz kendi tecrübelerimi paylaşmak istedim. Yazacaklarım bir uzman görüşü değil kendi yaşadıklarımdan çıkardığım tavsiyelerdir daha doğrusu bir paylaşımdır. Ben doğuştan çift taraflı kalça çıkıklığı yaşıyorum. 9-10 yaşlarında çok uzun süren bir tedavi süreci geçirdim. Yine çok uzun süre koltuk değneği kullandım. Çömelme, oturma kalkma, uzun yürüme vs. hareketlerin hiç birini yapamıyordum ameliyattan uzun bir sürede yapamadım. Şimdi serbest hareket edebiliyor, koşabiliyor ve bir çok hareketleri rahatlıkla yapabiliyorum. Evet ağrılarım var hem de dayanılmaz. Şu an kırk yaşına girmek üzereyim ama hala protez düşünmüyorum. Hem protezin ömrünün kısa olması hem de bazı özel nedenlerden dolayı. Genç yaşta olan arkadaşlara özellikle bayan arkadaşlarıma şunu söylemek istiyorum. Birincisi anne olmadan bu ameliyatı olmaları hiç doğru değil. Hamilelik protez ameliyatının ömrünü kısaltıyor. İkincisi bu ameliyat ne kadar geç yapılırsa ikinci proteze ihtiyaç olma olasılığıda o kadar azalır. Çünkü üçüncü protezin olma şansı çok az. Ve herşeyden önemlisi benim en büyük şansım kilo. Kilo dengenizi iyi korumak zorundasınız ağrıların en büyük nedeni ve kalçanın yıpranma nedeni kilolardır. Benim doktorlarım daha uzun bir süre protezsiz yapabileceğimi söylüyorlar. Bununda nedeni kilolu olmayışımdır. Bu yüzden bu ameliyatı olmadan önce çok iyi düşünmenizi öneririm hepinize. Sadece ağrılardan kurtulmak için sonraki yıllarda yaşanılacak sorunları göz ardı etmeyin. Ben ağrılarım olduğunda ağrı kesici bile kullanmıyorum sonraki yıllarda bağışıklığım azalmasın diye. Ağrılarla yaşamayı öğrendim yani. Burada ahkam kesmiyor sadece yaşadıklarımla bir paylaşımda bulunuyorum. Umarım anlatmak istediklerimi anlatabilmişimdir. Herkese ağrısız günler...

savaş kılıçaslan

14.03-2007, 11:38
BENDE SEBEBİNİ BENDE BİLNİYORUM HERHALDE DOĞUŞTANSAĞ AYAK KALÇA ÇIKIKLIĞIVE DİAYAK KISALIĞI VAR YANİ POLİYO SEKELİ ŞÜKÜR YÜRÜYORUM ÇALIŞIYORUM KİMSEDEN GERİ KALMIYI,ORUM BUDA BANA YETİYOR SAVAŞ KILIÇASLAN

ELİF75

30.03-2007, 14:52
Belki şimdi okuyunca bu kızda ne kararsız ya yukarda ameliyat olmayacam demiş şimdi ise olacam diye yazıyor diyebilirsiniz. Evete karar verdim çok büyük sıkıntı yaşamıyorum ama yürüyüşlerimi ve tırnak kesmek çorap giymek gibi hareketlerimi kısıtladığından ve oldum olasıda aynı kiloda sabit kalmamın verdiği avantajla, bekar olduğum için çocukk vs. ilede kilo almayacağımıda dikkate alarakkkkkbu ameliyata karar verdim.
Ama bu benim kendi kararım herkesin yaşam şartları ve vücut anotomisi farklı. olumsuz yada olumlu örneklerle karar vermediğimi belirteyim. Benim bu kararı vermemdeki en büyük etken tıptaki ilerlemeler. Ağrı ile yaşamayı evet öğrendim ama çözüm varken neden devam edeyim dedim. İyi bir doktor iyi bir hastane ve ardından gelen iyi bir iyileşme süreci sorun çıkarmaz kanısındayım. yaşım 34 konulacak protez en iyi şartlarda 20 yıl etti 55 sonrası mı....u an düşünmüyorum çünkü çok uzun bir süre o benim için. 6 nisanada ben kalça protez ameliyatı olacam. İnşallah nasip olurda dönersem sizlerle olumlu olumsuz yanlarını paylaşırım.
Sevgiyle ama sağlıkla kalın....

aysberq

05.04-2007, 15:50
Benim de çift taraflı kalça çıkığı ve 40 yaşında olmam nedeniyle, nacizane tavsiyem olacak bu konuda tecrübelerime dayanarak ve buradaki OYA TEKİN arkadaşımızın dediği gibi ki oda tecrübeli benim gibi....
Öncelikle kilo çok önemli, ağrıları yapan tamamen fazla kilolar...Bu tüm operatör doktorların düşüncesi, ayrıca bol bol yürüyüş de yapmak lazım tabi, bu da fizik tedavi yerine geçiyor, ayrıca yüzmeyi sevenler de şanslı, yüzmekde çok iyi geliyor, çünkü suyun kaldırma gücü olduğundan, suda her hareketi deneyebilirsiniz, düşme tehlikesi yok :))
İnanın yürüyüşü de devamlı yaparsanız, mesafeleri daha da uzatabilirsiniz...
Hadi görüşmek üzere....:)

gülsen

07.04-2007, 01:07
merhabalar ben 43 yasindayim dogustan kalca cikigiyim 8 yasinda ben 3 ameliyat gecirdim 1973 yillarinda tabi o zaman tip o kadar ileri degildi babam beni almanyaya getirdigi icin o zamanlar dilini anlamadigindan ameliyat ettiler 20 ay cocuklugum hastenede gecti diyebilirim keske olmasaymisim daha o ameliyatlarin zorlugunu yasiyorum.Aslinda kalca cikikliginda tip tabirini bilmiyorum ama o kalca yuvasinin gelismediginden oluyomus beni öylesine ameliyat yapmislar.Neyse evlenip hamile kalinca agrilarim basladi ben bu arada ikinci cocuguda yaptim biliyordum protez takilacagini agri ve sancilara dayanamayacak hale geldim yasim 29 du baska carem kalmamisti yürüyemiyecek hale gelmistim 14 yil oluyor ikinci kalcayida 39 yasinda oldum sükürler olsun agrilarim kalcadan degil belim ve dizlerim oluyor son yillarda iyiyim ama ama kilom cok fazla biliyorum .Arkadaslarin agri acilarini cok anlayabilirim cünkü cok cektim bende

ELİF75

27.04-2007, 20:12
BAŞKA BİR YAZIDA YAZMIŞTIM 6 NİSANDA TOTAL KALÇA PROTEZİ AMELİYATI OLDUM VE ŞU AN 3 HAFTA OLMASINA RAĞMEN KORKTUĞUM GİBİ OLMADI. TEK OPERASYONLA 2 AYAK AYNI UZUNLUĞADAGETİRİLDİ. AMELİYATIN 3. GÜNÜNDEN İTİBARENDE ÜZERİNE AĞIRLIK VERMEDEN YÜRÜYORUM. OLUMLU GİDİYOR ŞU AN HER ŞEY. SİZLERLE SONRASINI DA PAYLAŞMAYI DÜŞÜNÜYORUM. AŞAMA AŞAMA HER ŞEYİ. İNŞALLAH HERKES SAĞLIK SORUNUNU BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜMLER. AMELİYAT OLUN DEMİYORUM AMA BEN KENDİM İÇİN ŞU AN İYİKİ OLDUM DİYORUM.....

gülsen

28.04-2007, 16:53
elif sana cok gecmis olsun insallah daha günler seni bekliyordur

[quotetoplam 5 kez ameliyat oldum şuan yürüyebiliyorum ama aksayarak çünkü diger sag ayagımda açıklık oldugu için aksıyorum ama eger sagdan da ameliyat olursam doktorum aksamayacaksın diyor ama şuan halimden memnunum ve ameliyat olmak istemiyorum
.[/quote

simdilik ameliyat olmamakta cok haklisin misri senin yasin genctir benimkinden ama sanmaki ameliyat olunca aksama düzelecek ,bence cünkü yilardir aksayarak yürürken ameliyattan sonra birden aksama gecmiyor .
Aksamak önemli degil önemli olan agrisiz sizisiz yasamak degilmi.

Fırtına

16.06-2007, 21:57
benimde sol bacakta kalça çıkıklığım var baş ve yuva yok protez yapılacak ....merak ettim bu protez gelişme çağı biter bitmez 20 yaşlarda oluyormu olmuyormu her dr değişik şeyler söylüyo....

kaderb

19.06-2007, 15:45
Genelde protez nekadar geç takılırsa okadar iyi derler
çünkü belli bir kullanma süreci var en son bildiğim 15-20 yıllıkları vardı
eminim ilerde ömürlükleride çıkar.
eğer ağrınız, sızınız, her hangi bir şikayetiniz yoksa ise
beklemenizde fayda var derim.

Narcicegi

19.06-2007, 16:07
merhabalar

dediğim gibi benimde sağ bacakta kalça çıkıklığı var daha öncede paylaşmıştım. Bende kaç tane doktora hastaneye gittiysem ileriki yaşlarda protez olayının yapılması çünkü bilinmez şimdiki halini bulamayabilirsin dendi ve haklı olabilirler bende çok şükür Allahıma kimseye muhtaç olmadan sağlıklı insanda daha fazla işimi yapıyorum gezmemi geziyorum herbirşeyimi yapıyorum ve diyorumki sorunu olmayan insan benim kadar rahat ve kolay yapamaz işlerini çok şükür Allahıma bugünlerimizi aratmasın. Yalnız kesinlikle arkadaşlara katılıyorum kilo zayıflık önemli burda ayaklar taşımıyor bendede varisler oluştu bacakta biraz daha kısalma oluştu çünkü kalçadaki kemik eriyor yavaş yavaş zaman umarım herkes için güzel şeyler olur. Sağlıklı ve ağrısız günlere sevenlerimiz sevdiklerimizle

muhasebeci

07.07-2007, 19:06
bendede çift tarafl1 kalça ç1k1kl1 var.bir bir buççuk yas1nda ameliyat oldum.sol baca1m ameliyats1z bir süre alç1da kalarak kurtar1rd1. sa baca1m dan 2 kez ameliyat oldum. su an çok iyi durumday1m.haf1f aya1m aks1yor.k1lo ald1g1m içinde fazla yol yürürsem agr1yor.y1nede hal1me sükred1yorum.benim durumumda olan arkadaslar1m1n çogu kendi isini kendi yapam1yor.bu yüzden kendimi çok sansl1 hissediyorum.tüm umudum benim gibi olan arkadaslar1m1nda iyi olmas1.onlara söyleyebilecegim tek sey hayata pozitif baks1nlar.hayat herseye ragmen yasamaya deger.birçok kisi benimle dalga gecti.çok üzüldüm.sonra kendimle dalga gectim onlarla beraber. sonra dalga gecmekten vazgectiler ben böyle yap1nca.sizlerde öyle yap1n.kendinizle her zaman br1s1k olun.

HATİCE_Z

18.07-2007, 13:16
Selam arkadaşlar.sizlerle tanıştığıma çok memnun oldum ben yeni üye oldum.Bende çift taraflı kalça çıkığı var.Hiç ameliyat falan geçirmedim.Yaşım 30 bu güne kadar sağlık problemim hiç olmamıştı.Sizlerle tanışmak ve ameliyat olmaya karar verirsem görüşlerinizi almak istiyorum.Özellikle bayan arkadaşların msn eklemesini bekliyorum bu konuları orda görüşelim istiyorum.mail adresim hz_der@hotmail.com şimdiden dostluğunuz için teşekkür ederim.

münevver

21.07-2007, 12:33
slm arkadaşlar bende doğuştan kalça çıkıklığı var sağ ayağım iki kere çok küçükken ameliyat olmuşum izmir urla kemik hastanesinde öle çok büyük bi sorunum yok sadece hafif aksamam var yaşamımı yalnız devam edebiliyorum allah herkese sabırlık versin

ernesto

26.07-2007, 20:37
KALÇA ÇIKIKLIĞI NEDENİ İLE OLUŞAN AĞRILAR KAÇ YAŞLARINDA BAŞLIYOR..AMELİYAT ŞARTMI ? BİLENİNİZ VAR MI!

nilay06

06.08-2007, 16:00
slm arkadaşlar bendede kalçaçıkığı var.doktor 20 yaşına girince ameliyat olabilirsin dedi ama ben ameliyat olmayı hiç istemedim eğer ceragem le tanışmasaydım belki ameliyat olabilirdim yaklaşık 40 gündür ceragem termal masaj yataklarına yatıyorum ve ayağımda yavaş yavaş iyileşme olmaya başladı eğer sizde ameliyat olmadıysanız ceragem e gidin bilgi için internet adresini veriyorum www.ceragem.net gidin görüşün mutlaka faydasını görürsünüz ben iyileşmeye başladım sizlerde faydalı olmak isterim yalnız ayağında platini olanlar ve son 6 ay içinde ameliyatı olanlar bu yatağa yatamıyor

HATİCE_Z

18.08-2007, 15:18
nilay ben konuyu tam anlaymadım canım biraz açarmısın.ben ameliyat olmadım 30 yaşındayım nasıl bi iyileşme oluyor.napıyolar .siteye baktım pek bişey anlamadım.bana anlatırmısın.

hülya özcan

19.08-2007, 09:03
bende varım benim sol bacakta kalçı çıkığı var yürürken hafif aksıyorum.

nilay06

22.08-2007, 20:58
slm hatice_z bulunduğun şehirde ceragem şubesi varsa eğer oraya gitmeni tavsiye ederim çünkü ordakiler sana daha çok yardımcı olacaktır basitçe anlatıyım ben bu yataklara 45 gün gittim ve düzeldiğini hissettim 2 bacağımda birbirine eşitlendi ama 1 hafta ara verdim şimdi tekrar devam edicem seninde bi denemeni tavsiye ederim inş yararını görürsün arkadaşım bi sorun olursa yine cvplarım

HATİCE_Z

22.08-2007, 22:16
NİLAY SLM CANIM.BEN TOKATLIYIM BURADA ÖYLE Bİ ŞUBE YOK.VERDİGİN ADRESE GİRDİM ŞUBELERİN YERLERİDE ZATEN ŞEHİR İSMİ OLARAK GEÇMİYO.BELİRLİ BÖLGELERE NOKTA KOYMUŞLAR.SİZ BÜYÜK ŞEHİRDE YAŞAYANLAR ÇOK ŞANSLISINIZ.ACABA GİTTİĞİN ŞUBEYE TOKATTA BÖYLE Bİ ŞUBE AÇMAYI DÜŞÜNÜYORLARMI BİLGİ ALABİLİRMİSİN DİYECEKTİM.ÇÜNKİ BEN ÇALIŞAN BİRİYİM VE BAŞKA Bİ ŞEHRE GİDİP 45 GÜN KALMA GİBİ Bİ İMKANIM YOK.EGER BENİM İÇİN İLGİLENİRSEN BİLGİ VERİRSEN TŞK EDERİM.GÖRÜŞMEK DİLEĞİMLE HOŞŞAKAL.

nilay06

23.08-2007, 16:40
benim baktığıma göre tokat turhalde bi şube var ama ben yinede gittiğim zmn sorarım tokatta olup olmadığını inş vardır

monty

23.08-2007, 22:17
Merhaba

Benim sol kalçam doğuştan çıkık şuan 29 yaşındayım. Benimde ağrılarım oluyo zaman zaman ama ağrım sağlam kalçamda. Genelde sizlerede böyle mi oluyor. Bu durum hakkında bilgisi olan varsa lütfen paylaşın.

SEZGİMLE

28.09-2007, 23:41
Doğuştan sağ kalça çıkıklığım vaar 43 yaşımdayım. Ameliyat olmadım. Bu günlerde ameliyat olabilme umudu doğdu olsammı karar veremiyorum. Daha kötü olurum diye korkuyorum. Sevgiler

gülsen

29.09-2007, 19:07
Doğuştan sağ kalça çıkıklığım vaar 43 yaşımdayım. Ameliyat olmadım. Bu günlerde ameliyat olabilme umudu doğdu olsammı karar veremiyorum. Daha kötü olurum diye korkuyorum. Sevgiler

eger agrilarin dayanamayacak hale geldiyse ben sana ameliyat ol derim herhalde kalca protezi ön görüyolardir benim ikiside protez birisine 14 yil oldu öbürünede 5 yil oldu genc yasta oldum ben cok sükür hic bir sikayetim yok yeniden dogmus gibiyim simdiye kadar cok memnunum sonrasida kismet diyorum .

SEZGİMLE

02.10-2007, 22:15
Glsenciğim iyi olmana çok ama çok sevindim. Sitede dikkatle okudum
2 taraf kalça çıkıklığı olanlar genelde memnun benim tek taraf o yzden korkuyorum ameliyattan. Tek taraflı olanlar yazarsa çok sevinicem. Dostça kalll...

aycem

03.10-2007, 21:59
canım yazını okudum ewt zor bi karar. ama eğer yaşam senin için zorlaşmışsa bu ameliyatı ol ama önce iyice araştır, yaa kaç yaşına kadar yaşayacaz kim bilir ben 33 yaşındayım 9 ay önce bu ameliyatı oldum 3 yıl boyu araştırdım çok zor günlerdi ama geride kaldı. şimdi herşeyimi kendim yapabiliyorum hareketlerim çok rahat en önemlisi ağrı çekmemek bi yere gideceğin bişi yapacağın zaman ayağının ağrımayacağını bilmen gibisi yok :) dr. ve protez çeşidi çok önemli iyice araştır benim şimdilik tek sorunum yan kaslarımın tam gelişmediği için biraz aksamam var ama olsun oda geçecek seni anlıyorum ama herşey bitince o günler sanki kabus görmüş gibi geliyo...döktüğüm gözyaşlarına ameliyattan önce yaşadığım 3 yıla şimdi hayret ediyorum keşke daha önce bu ameliyatı olsaymışım...iyice araştır kendini hazırla hiç korkmaa... :D

SEZGİMLE

03.10-2007, 23:01
SEVGİLİ AYCEM YANITIN İÇİN TEŞEKKÜRLER. BUGÜN HASTAHANEDEN GELDİM. FİLM VE TOMOĞRAFİMİ ALDIM. DOKTOR BANA ZAMAN TANIDI, NEZAMAN EVET DERSEM. AMELİYAT EDECEK . ADAOKTOR 40 YAŞINDA SULTANBEYLİ DEVLET HASTANESİNİN ORTOEDİST Tİ. bENİ ÖZEL BİR HASTAHANEDE YAACAK AMA MADDİ OLARAK BENDEN BİR BEKLENTİSİ YOK. SSK ÖDEYECEK. SAĞ KALÇA ÇIKIĞI. 5,5 CM KISA. 2 CM KISALIK KALIR DİYOR. VE KALÇAMA PROTE TAKACAK. SEN OLMUŞŞUN ÇOK SEVİNDİM. BEN ÇOK KORKUYORUM KABUS DOLU GÜNLER YA DAHA KÖTÜ OLURSAM AMELİYAT OLUNCA DİYE. SENİN RAHATSIZLIĞIN NEYDİ BİRAZ BAHSETSEN BİRDE AMELİYAT NEREDE OLDUN DOKTOR TELEFONU VS. YAZARMISIN LTF. sevgilermle zehra

aycem

06.10-2007, 03:13
SEVGİLİ ZEHRA KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK CANIM BENDE ÇOOK KORKTUM GÜNLERCE GECELERCE AĞLADIM AMA ŞİMDİ ÇOK MUTLUYUM...
BEN 12 YAŞINDA DÜŞME SONUCU KALÇAMDA OLUŞAN Bİ ÇATLAMADAN 2 YIL TEDAVİ GÖRDÜM 2.5 CM KISALIKLA HAYATA DEVAM ETTİM YAŞ 30 OLDU ZAMANLA FEMUR BAŞI AŞINMIŞ VE KİREÇLENME MEYDANA GELMİŞ. MARMARA VE AKDENİZ BÖLGESİNDEKİ HEMEN ADINI DUYDUĞUM HER DOKTORA GİTTİM. ÇOĞU AĞRILARLA YAŞAMAYA ALIŞ 40 YAŞ ÖNCESİ BU AMELİYAT YAPILMAZ DERKEN KİMİ NEREDYSE KOLUMDAN TUTUP AMELİYATHANEYE GÖTÜRECEKTİ :) HİÇBİRİ BENİ TATMİN ETMEDİ. BU ARADA AĞRILARIM BENİ GECELERİ UYKUMDAN UYANDIRIR OLDU. BİRGÜN İNTERNETTE ARAŞTIRIRKEN ORTAPEDİK BİLGİ.COM SİTESİNE RASTLADIM. BURADAKİ AÇIKLAMALAR İLGİMİ ÇEKTİ ORADA BULUNAN BİRKAÇ DOKTORUN ADINI YAZIP ARAMALAR YAPTIM EN ÇOK KARŞIMA ÇIKAN DOKTORDON RANDEVU ALIP GİTTİM. BANA ÇOK GÜZEL TATMİN EDİCİ BİLGİLENDİRİCİ CEVAPLAR VERDİ.VE YAKLAŞIK 1 YIL RESMEN BENİM KAHRIMI ÇEKTİ HER AĞRI KRİZİM TUTTUĞUNDA BANA YARDIMCI OLDU MORAL VERDİ. EN SONUNDA YÜRÜMEM İYİCE ZORLAŞINCA GİTTİM VE AMELİYATIMI OLDUM BENİM HİKAYEM BÖYLE...
ZEHRACIĞIM BU AMELİYATTA DOKTOR DENEYİMİ ÇOK ÖNEMLİ HİJYEN ÖZELLİKLE AMELİYATHANE ŞARTLARI ÇOK ÖNEMLİ AMELİYAT SONRASI BAKIM ÖNEMLİ YANİ ZOR Bİ DÖNEM AMA ŞÜKÜR. BENİ AMELİYAT EDEN DOKTORLA BEN İSTANBUL CERRAHİ HASTANESİNDE TANIŞTIM AMA ASIL KENDİSİ KARTAL EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİNDE KLİNİK ŞEFİ İSTANBUL CERRAHİ VE MALTEPE ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE ANLAŞMALI ÇALIŞIYOR. BEN NACİZANE Bİ GİT GÖRSÜN DERİM AYRICA KEMİK UZATMA UZMANI OLDUĞU İÇİN BELKİ SORUNUN AZALIR...BENİMDE MADDİ SIKINTILARIM OLDUĞUNU DOKTORUMA ANLATTIĞIM İÇİN SSK İLE ANLAŞMALI OLAN MALTEPE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNİ TERCİH ETTİK SADECE PROTEZ VE BİRKAÇ MALZEME PARASI ÖDEDİK SANIRIM SANADA YARDIMCI OLUR EN KISA ZAMANDA SAĞLIĞINA KAVUŞMAN DİLEĞİYLE ESEN KAL...

Dr. Önder Ofluoglu

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı. Kas İskelet sistemi tümörlerinin tedavisi ile ilgileniyor.

1965 doğumlu ve Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, Ortopedi ve Travmatoloji ihtisasini SSK Istanbul Hastanesinde tamamlandı. Rusya Kurgan'da Ilizarov Yöntemi, USA Pensylvania'a Üniversitesi'nde Pediatrik ve Eriskin kemik tümörleri ve kemik uzatmaları konusunda çalışmalarda bulundu. İstanbul tabib odası, Türkiye Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği Ilizarov yöntemleri geliştirme uygulama Derneği üyesidir.

SEZGİMLE

06.10-2007, 15:20
Verdiğin detaylı bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Bana önerdin doktor kartal/da bende endikteyim gidicem henüz bende araştıruyorum Umarım ameliyat olurum ve başarılıda olur iyileşince . Bende buraya yazıcamki tüm okuyanlar benim yazdıklarımdan faydalanabilsinler.

HERŞEY GÖNLÜNCE OLSUN Sağol....

aycem

06.10-2007, 16:42
ZEHRACIĞIM HERŞEY GÖNLÜNCE OLSUN... BİRAZCIK YARDIMIM OLABİLİRSE NE MUTLU BANA... AYRICA MSN Nİ EKLEDİM NE ZAMAN İSTERSEN KONUŞABİLİRİZ... KENDİNE İYİ DAVRAN MORALİNİ HİÇ BOZMA...

kaderb

22.10-2007, 15:03
Sevgili Zehra öncelikle çok geçmiş olsun.
aycem'in tüm söylediklerine katılarak, benimde nacizhane bir önerim olacak, üniversite hastenelerini tercih etmeye çalış.
bende çapa tıp fakültesinde olmuştum protez ameliyatımı
gayette başarılı oldu.

SEZGİMLE

04.12-2007, 21:36
kSAĞ KALÇA ÇIKIĞI

Gülbeyaz

13.12-2007, 13:41
Merhaba Arkadaşlar;
Siteye yeni üye oldum. Bende de çift taraflı doğuştan kalça çıkıklığı var. 32 yaşındayım ve hiç ameliyat geçirmedim. Ancak son 1 yıldır dönemsel olarak yürümemi engelleyecek kadar çok ağrım oluyor.

Ben de ne kadar geç protez taktırırsam o kadar iyi olur diye düşünüyorum. Sürekli ağrı kesici almayı da doğru bulmuyorum çünkü ileriki zamanlarda etkisini kaybetmesinden korkuyorum.
Ancak ağrıları dindirip protez sürecini uzatmak için doğal yöntemlerin olduğunu düşünüyorum. :?:

Sizler ne gibi ağrı kesici yöntemler uyguluyorsunuz arkadaşlar lütfen paylaşalım :D

Ağrısız günler dilerim
Sevgiler :)

pinar

15.12-2007, 00:19
Selamlar arkadaslar, ben 19 yasinda ismim pinar ben dogustan kalca cikikligi var sag kalcmda, ben 1 yasindayken ameliyat oldum onun icin. simdi sag bacam cok iyi hic bir rahatsizligim yok.
Simdi 19 yasindayim ve sol kalcamda agrilar olusmaya basladi ve beni bazi islerden rahatsiz ediyor yani cok agri ediyor doktora gittim ve doktor benim XRAY cektirdi ve bana ameliyat olmami soyledi eyer olmazsa ilerde 10 sene sonra falan daha cok kirecleme ulasir dedi. ben avustralyada sydneyde oturyorum ve burda bu ameliyati yapan 1 tane doktor varmis bu hastaligin uzerine, bu beni biraz korkutu, 2 ay sonra doktoru yine gormeye gidicem eyer ameliyat olmak istiyorsam soylicem. bu yuzden cok korkuyorum.. bu siteyi buldum ve cok sevindim. cunku tanidigim hic kalca cikikligi insan yok.. insallah bana geriye cevap yazarsiniz bekliyorum
Pinar[/b]

sebnem

23.12-2007, 13:16
slm bende çift taraflı dkç hastasıyım 16 küçükken ameliyat olmuştum ama düzelmemişim şimdi ameliyat oldum benim ki yüksek dereceliydi ama doktorumdan allah razı olsun çok zorlu bi yarştı herşeyden uzak kalmıştım ama değdi herşey çok başarılı oldu bence sizlerde zaman kaybetmeyin bana platin taktılar küçüğüm diye çok yattım 3 ay alçıda kaldım ama değdi şimdi değneksiz biraz yürüyoum ama oda bi tane bilekten tutulan onuda atcam inanmak başarmanın yarısıdır tabi bu bir ekip işidir ama doktorumu herkese tavsiye ederim korkmayın ileride ne olacağını bilemeyiz daha kötü olmamak için bence geç kalmayın SAĞLIKLI MUTLU YARINLAR HEP BİRLİKTE ULAŞMAK DİLEĞİYLE

qulumm

24.12-2007, 12:55
SELAM ............

BENİM BABAMDA VAR TEK TARAFLI..

KARDESİMDEDE VARDİ AMA...
,
ONU 3 YASINDAYKEN TEDAVİ....

YAPTIRDIK...VE SUANDA ÖYLE BİR SORUNU YOK ..

LİSE 1 E GİDİYOR..

........! :)

selmaokan

04.01-2008, 20:12
merhaba arkadaşlar.Bende doğuştan kalça çıkığıyım.Çocukken 4ameliyat geçirdim.Yanlış ameliyat yanlış tedavi 38 seneme maloldu.6 ay öncede protez takıldı.Ameliyattan önce 9 cm.kısalık vardı,şu anda 2,5cm kaldı onuda vucüt yürürken kapatır denildi.Yalnız 38 senedir bacağı fazla kullanmadığım için kaslar tam gelişmemiş egzersizlerim var.Zamanla normal olucak deniyor bende uğraşıyorum.İnşallah en kısa zamanda olur.hepinize sağlık diliyorum.Kendinize iyi bakın.

selmaokan

06.01-2008, 21:41
merhaba gülbeyaz ben sonunda protez taktırdım ve kurtuldum ama dayanabildiğin kadar dayan tabiki son zamanlarda artık tabletler yetersiz oluyordu bana iğne olmaya başlamıştım ama anladığım kadarıyla sen henüz o aşamaya gelmemişsin inşallah gelmezsinde sana ağrısız günler diliyorum

HATİCE_Z

09.01-2008, 22:26
arkadaşlar biizim burda tek kalçasından ameliyat olan çok duydum onlarınki daha rahat ve kolaymış.Potez taktırdılar. Hatta 45 yaşında bi bayan arkadaşım çok kısalığı vardı ve artık yürümesi çok zordu zorlanıyordu ameliyat oldu şimdi o kadar mutluki anlatamam. Kendisi Ankara da ameliyat oldu.Başka arkadaşlarda var olan.Ben tek kalçam olsa hemen olurdum çift olunca insan korkuyor.Herkese saglık diliyorum .

gülsen

10.01-2008, 01:43
Ben tek kalçam olsa hemen olurdum çift olunca insan korkuyor.Herkese saglık diliyorum .

ikisini bir olmak zorunda degilsin birisi iyi olduktan sonra öbürünü olursun agrilari cekmene hic gerek yok bence
benimde cift kalcaydi ayri ayri oldum zaten biri yiprandiginda öbürü saglamdi digerini 9 yil sonra olmustum birisine 15 yil oldu öbürüne 6 yil oldu sükür iyiyim

guzgulleri

29.01-2008, 12:41
bende de çift taraflı dkç var bundan on yıl önce sol bacağım ağrı yaptı gittiğim doktor er geç ameliyat olmam gerektiğini söyledi ama henüz yaşın erken dedi o zaman otuziki yaşındaydım ondan sonra işime araba ile gidip gelerek fazla yorucu işler yapmayarak yani hareketsiz bir yaşamla bu günlere geldik bundan sonrası ne olur bilemiyorum bir süredir bu siteyi takip ediyorum arkadaşların yaşantılarından çok şey aldım kendi adıma herkese acil şifalar diliyorum

nazom

06.03-2008, 15:00
bende doğuştan iki taraflı kalça çıkıklığı var, yaşım otuz dokuz,rahatsızlığım ilerlemeye başladığından artık bütün yolları denemeye başladım,bazı doktorlara bıraksam beni hemen ameliyata alacaklar, riski,ilerde karşılacağım sorunlara gelince fazla bilgi verilmiyor,ama şuan ki doktorum ise biraz daha sabırlı olmamı ve ileriki yaşlarda ameliyat olmamı istiyor.Arkadaşlar bu konuda tavsiye edebileceğiniz doktor ve hastaneler varsa bilgi verirseniz sevinirim,doktor doktor gezmek istemiyorum

tatari77

14.03-2008, 16:56
Arkadaşlar, bende DKÇ hastalığı ile doğdum. Çift taraflı olduğu için 6 ameliyatla 11 yaşımda iyileştim. Tabi kontrol süreci epey uzun sürdü. Suan 30 yaşımdayım, kilomu kontrol altında tutuyorum ve spor yapıyorum. Çok şükür ağrı sızı hiçbişeyim yok. Hepinize Allah'dan şifa diliyorum.
Ben buraya formu okuduktan sonra sırf doktorumu size de tavsiye etmek için üye oldum. Ankara Meşrutiyet Cd. üzerinde muayenehanesi var. Dr. Ömer ERÇETİN. İnanın işinin ehli ve güven veren biri. Benim iyileşmemde payı büyüktür. Çok hayır duamı aldı. Umarım sizde aynını yaşarsınız.
Birde ağrısı olan arkadaslar için bir JPG hazırladım. DKÇ nın ağrılı hale gelip proteze varma nedeni genellikle kalça eklem kireçlenmeleri. Bu JPG de ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olacak bir kaç egzersiz var. Ben sürekli yapıyorum .Sizede faydalı olabileceğini düşündüm.
Burada JPG eklemenin bir yolunu bulamdım ama isteyen arkadaşların maillerine gönderebilirim. (Bu egzersizler, Fizik Tedavi Merkezlerinde eklem kireçlenmesi yüzünden ağrı çeken insanlara uygulanan ve doktorlarca tavsiye edilen egzersizlerdir.)
Allah hepimizin yardımcısı olsun...

huzungulu

26.03-2008, 14:39
slm arkadaslar uzun zamandır sitedekileri okuyorum bilgi almak için .Ben 43 yaşındayım tek taraflı kalça çıkıklığı var 7 cm kısalık var .Sancım .ol olduğu için ameliyat olmayı düşşünüyorum.Ama çok korkuyorum sancım olmasa olmuycam doktorum kalç protezi dedi ben hala kararsızım bana bu konuda ayrıntılı bilgi arıyorum

hircin06

29.03-2008, 18:57
merhaba arkadaşlar yaklaşık 8 ay evvel bu siteyi keşfettim 8 aydırda zaman zaman takip ediyorum...
bende doğuştan çift taraflı kalça çıkığı var. 1,5-2 yaşımda alçıya alınıp bir süre tedavi oldum ama 14-15 yaşlarımda sağ kalça kemiğim farkedilir bişekilde dışarı attı 3 sene ağrılar çektim zaman zaman ağır taşımaktan fazla yol yürümekten anlamadan ters bi hareket yapmaktan ağrı giriyor ama eskisi gibi değil, kalça çıkığım var ama aksama yok bende tabi ağrım yoksa ağrım olduğu zamanlar aksamaya başlıyorum adıımlarımı yarım atıyorum bacağımı geri gitmiyor ağrı olunca. küçükken gördüğüm tedaviden sonra korkudan doktora gitmedim hiç. ama artık gitmem gerektiğini düşünüyorum. bildiğim kadarıyla kalça çıkığı olanlar kilo almamalıymış bu doğru mu acaba, bazen en ufak bir yük bile taşıyamıyorum marketten, ağrı girebiliyor.
ameliyattan korkuyorum şu an aksamam yokken ya kısalık olurda ya da kısalık varsa artarsa diye endişeleniyorum. bu beni çok etkiler sanırım. sizce ne yapmalıyım, burda okuduğum kadarıylada kimisi doktor hatalarının sonucunu çekiyor bende bundan korkuyorum işte.
allah herkesin yardımcısı olsun...

gul32g

21.04-2008, 16:47
Ben 34 yaşında ve iki çocuğu olan bir bayanım.kalça çıkığı olduğumu 28 yaşında ikinci doğumdan sonra öğrendim.o ana kadar farkedilmedi.şimdi hafif topallama başladı.doktorum ağrıların dayanamayacak derecede olunca ameliyat yapalım ,yaşın daha genç dedi.bu sitede benim gibi olanları okumak biraz bencilce ama hoşuma gitti.en azından yalnız değilim.ilk zamanlar çok üzülmüştüm.ama sonradan düşündüm ki,herkes hastalanıyor,bana düşende bu.En azından her işimi kendim yapıyorum,kimseye muhtaç değilim. Şu anda çok yol yürüyemiyorum,çabuk yoruluyorum ve sanırım bir bacağımda kısalma var.Diz kapaklarımda da bazen çok ağrılarım oluyor.Moralimi yüksek tutuyorum.Çünkü her an teknoloji gelişiyor ve mutlaka bunada bir çözüm bulacaklar.Herkese selamlar.

elsa

29.05-2008, 13:31
merhaba ben 25 yaşındayım. bende kalça çıkığı olup olmadığını bilmiyorum fakat sol bacağım 1.5 cm kadar daha kısa sağa göre. kalça çıkığı olanlarda bel oyukluklarında fark olurmu yani bellerinin bir tarafı daha ince gibi görünebilirmi? böyle bir belirtisi varmı?

oslmblt

01.06-2008, 19:53
Merhaba, ben yeni üye oldum.Kalça çıkığı ile lgili bölümü okudum ve yalnız olmadığımızı görmek -üzülerek söylüyorum -beni mutlu etti.

Annem 2 yıl önce kalça protezi ameliyatı oldu.(Antalyanın bir ilçesinde)Yürüyerek gittiği hastaneden sedyeyle zor çıkartık.Ameliyat hatalı yapılmış ve siyatik felç oldu. Fizik tedaviler sayesinde şuan özel cihaz ve koltuk değneğiyle yürüyebiliyor.

Nereye gittiysek kapılar yüzümüze kapandı.Çok fazla ağrısı var.DR.arıyoruz.Bize tavsiyesi olan var mı?

Çok teşekkür eder, herkese acil şifalar dilerim...

NUNUŞKA

09.06-2008, 00:27
Merhabalar.. bende de çift taraflı kaşça çıkığı war. çoçukken alçıya alınmışım 6 ay ameliyat filan olmamışım we 4 yıl öncesine kadar nerdeyse sorunsuzdum ( sanırım bu oldukça göreceli) ağrılar we hareket kısıtlığı başladı.. iş yerimi kapadım yetişemiyordum . we 4 yıldır epeyce bi dr a göründüm. genelde bikaç dr sonrası karar weriliyo galiba. ama bazen iyi hissedip erteliyorum , idare ederim diye sonra ol ameliyat diyorum kendime saldırıyorum araştırmaya, dr lara ameliyat olanlar wesaire.. kısır döngü gibi welhasıl.. arkasını getiremiyorum belki burda bi destek bulurum kafama yatar ameliyat dedim işte :) kader arkadaşımızın yazdıklarını okuyunca hemen gidip kestireyim kendimi oldum zaten hehe.. yeni üyeyim herhalde detaylı konuşma imkanımız olur bunu.. özellikle kalça protezi taktıran arkadaşlar yazarsa çok sewinirim..

karyeb2

30.06-2008, 11:47
arkadaslar dkc yle yasamak zorunda degilsiniz. kesinlikle protez taktirin yalniz doktorunuzu iyi secin. eşim 42 yasinda yaklasik 3 yil önce protez taktirdik (24 yildir evliyiz) su anda hic bir sorunu yok oysaki protezden önce hayatimiz kararmişti agrılarindan

Baş.ak

30.06-2008, 21:05
merhaba bende de çift taraflı kalça çıkığı var 29 yaşindayım şimdiye kadar hiç amaliyat geçirmedim zaten çokta sorun yaşamadım ama 4 aydır bayağı ağrım var yinede çok şükrediyorum Allah bugünlerimizi aratmasın inşallah artık ciddi ciddi ameliyat düşünüyorum ama çokta korkuyorum yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla doktor çok önemli daha mı kötü olur düşüncesi beni çok tedirgin ediyor bu konuda tecrübeli arkadaşların teşvik ve tavsiyelerine ihtiyacım var

AYŞEGÜLL

04.07-2008, 16:32
tek taraflı (sol) kalça çıkığı

suna

15.07-2008, 15:41
CEREN, benim sorunlarıma benziyor rahatsızlığın ben kalça protezi ameliyatı oldum çok farklı sorunlarla karşılaştım:(ama olman gerekiyorsa ol bence annemde iki kalçasında protez var ve çok iyi hiç sorunu yok...mutlu günler hepimizin olsun:)

shine_girl

15.07-2008, 21:53
Yaşıtlarım we sewgili büyüklerim merhaba öncelikle :)
Aynı rahatsızlığı paylaştığım kişilerin olması ne kadar umut ve mutluluk verici en azından benim we benim gibi düşünenler için...
Bende doğuştan kalça çıkığı war tek taraflı sağ bacakta we ilk 6 ayda farkedilmiş bandajlar,alçılar derken 1.5 yaşımda ameliyat olmuşum.. oldukça başarılı bir ameliyat sonucu düzelme kaydedilmiş bu yaşıma kadar pek bi ağrı söz konusu değildi ancak şuan 15 yaşımdayım we sıklıkla ağrı oluyor geceleri bacak krampları yorulunca ayrı bir ağrı kısacası sorun çıkarıyor. Beden eğitimi dersinden muaf olduğum için rapor almam gerekti doktora gittim we doktor ileride sorun yaşanmaması için ameliyat önerdi we kireçlenmenin başlamış olduğunu söyledi... Ben okulumu da aksatmak istemiyorum lise2 ye geçtim...
sizce ne yapmalıyım?
görüşünü belirten herkese tşkler..
sağlıcakla kalın

q-yasar-q

18.07-2008, 11:46
Sevgili arkadaşlar bende doğuştan tek taraflı dkç var.bu siteye henüz rastladım.ve çok hoşuma gitti.tüm arkadaşlarla yazışmak dertleşmek ve fikir alışverişinde bulunmak isterim.saygılarımla ben yaşar.38 yaşındayım ama amaliyat meselesini biraz araştırmak istiyorum.acaba şimdiki halimizden daha iyi bir duruma gelebiliyormuyuz diye çok merak ettim.aramızda amaliyat olan arkadaşlar varsa lütfen yazsın.çok sevinirim.saygılar

q-yasar-q

18.07-2008, 15:35
merhaba oya hanım.ben can.mesajınızı gördüm ve size katıldığımı söylemek için yazıyorum.aynı rahatsızlığı paylaştığımız arkadaşlarla birbirimize fikir alışverişi yaparsak bizim için daha güzel olacak ve cesaret verecektir.bende tek taraflı dkç var.fakat amaliyat konularında hiç bilgim yoktur.acaba protez takılınca bu halimizden daha iyi olabiliyormuyuz.sekeli yürümemiz bir ölçü olsada düzelebiliyormu.bu konuda hiç bilgi edinebildinizmi.yazarsanız sevinirim.saygılar

karyeb2

27.07-2008, 15:01
arkadaslar daha oncede bırkac kez yazdım KESİNLİKLE ameliyat olun yanı protez taktırın eşimin agrıları bitti (bakın azaldı demiyorum) 3 yıl oldu amelıyat olalı hıc bır sorunu yok yalnız tek tavsıyem doktorunuzu ıyı secmenız olacak bız 20 yıl bekledık amelıyat ıcın son 5 yıl hep arastırmayla gectı kımı doktor protezın 10 yıl omru oldugunu bununda ınsan omrunun sonlarında yapılmasına taraftar olmalarına neden oldugunu soyledıler bu dogru degıl soylekı yaklasık 12 yada 13 yıl sonra sadece 3, 4 cm lık bır bolgeden bır operasyon la protezın gerekıyorsa ayar bakım adını ne koyarsanız o mudahale yapılması gerekıyor onun dısında kesınlıkle ıkıncı amelıyat yok. ha amelıyattan sonra yapmanız ve yapmamanız gereken seyler oluyor ama dusunun en basta agrılarınızın dınmesı olmak uzere bırcok ıyı sey yasamaya baslıyorsunuz.bır kez daha: agrılarınızın dınmesını ıstıyorsanız aksamadan yurumek ıstıyorsanız AMELIYAT OLUN pısman olmayacaksınız saglıkla kalın

NUNUŞKA

28.07-2008, 15:01
SEWGİLİ KARYEB, EŞİNİZİN DURUMUNA ÇOK SEWİNDİM..
İNSANIN İÇİNE SU SERPİYOR, UMUT WERİYOR. İKİNCİ AMELİYAT İÇİN DR LAR DOĞRU SÖYLEMİYOR DEMİŞSİNİZ KEŞKE SÖYLEDİĞİNİZ KADAR BASİT OLSA İKİNCİ AMELİYAT ( AYAR BAKIM MİSALİ )
AMA DEWLET YADA ÖZEL DR LARIN HEMFİKİR OLDUĞU TEK KONU İKİNCİ AMELİYATIN DAHA ZOR OLDUĞU..SİZİN DR UN ADINI WE TELİNİ WERİRSENİZ GÖRÜŞMEK İSTERİM. AĞRISIZ YÜRÜMEK İÇİN BU DAHA ZOR KISMI DA GÖZE ALINABİLİR BANA GÖRE DE SÜRE ÖNEMLİ.
15 YIL GARANTİ WEREBİLEN DR WAR MI? DAHA ERKEN DÖNEMDE SIKINTI YAŞAMAMAK ADINA BİRAZ DA BEKLİYOR BENCE HASTALAR. BİR DE SİZDEN RİCAM PROTEZ SONRASI DENEYİMLERİNİZ BAŞLIĞI ALTINDA BİR KAÇ SORU SORMUŞTUM BEN, ONLARI CEWAPLARMISINIZ?

Baş.ak

28.07-2008, 20:35
nunuşkaya katılıyorum karyeb mümkünse dr.isim ve no.sunu bende istiyorum nunuşka seninle soru ve sorunlarımız hemen hemen aynı galiba tecrübeli arkadaşların cevaplamalarını bekliyorum bende

NUNUŞKA

29.07-2008, 19:35
BEKLEYELİM BAŞAKCIM, SABREDEN DERWİŞ MURADINA ERERMİŞ..

SENİN SIKINTILARINDA DENGESİZ Mİ BENİM GİBİ ACABA?

BEN BAZEN GAYET İYİ HİSSEDEBİLİYORUM. BU ARADA BOŞ DURMUYOR

SPOR WE EGZERSİZ YAPIYORUM AMELİYAT OLSA DA OLMASA DA İŞE

YARADIĞI KESİN. BACAK KASLARIMI ÇALIŞTIRIYORUM KISA DÖNEMDE

RAHATLATTIĞI GİBİ AMELİYAT OLURSAM DA FAYDASINI GÖRECEĞİMDEN

EMİNİM..BÜYÜK ÖLÇÜDE DE MORALLE İLGİLİ NASIL OLUYOSA

KİREÇLENME. SİNİR+KAS+KEMİK OLARAK DEWREYE Mİ GİRİYOR

YOKSA WÜCUT DİRENCİMİ İKİSİDE Mİ :))

leyla79

30.07-2008, 16:08
slm arkadaşlar bende bu sitede yeniyim benim durumumda ben 3 yaşındayken merdivenden düşme sonucu sol kalçam yernden çıkmış ve o zamanlar ailenin ihmalsizlikten ameliyat edilmedi taki 9 yaşıma geldiğimde ilk ameliyatımı oldum ama yanlış ameliyat olduğu için ağrılarım arttı ve kısalıkta geçmedi ve yıllar sonra tekrar ameliyat oldum o zamanlarda 17 yaşındaydım tarsusta oldum ama doktorum beni daha berbat yaptı yine kısalık geçmedi ağrılar zaten berbattı ve ben artık ameliyat olmaktan bıkmıştım taki bu güne kadar artık ağrılarım dayanamaz hale geldi fazla yol yürüyemiyom fazla ayakta duramıyom ve 3 cm kadar kısalık vardı ve bursada prof.dr.ömer faruk bilgen adlı doktorun yanında 20 haziranda kalça protez ameliyatı oldum hala basamıyom doktorun talimatıyla basacam umarım bu sefer iyi doktora denk gelmişimdir

Baş.ak

30.07-2008, 18:32
nunuşka benim sıkıntılarımın nasıl olduğunu sormuşsun hamdolsun şu an daha iyim ama öyle zamanlarımda oluyorki gece uykudan uyandırıyor ağrılarım ama ben şikayetçi değilim olmamayada çalışıyorum spor yapmıyorum belki iyi gelir ama .. ayrıca bende kireçlenme olup olmadığını bilmiyorum belirtileri neler biraz bahsedersen sevinirim sevgili q-yasar mesajına cevap yazdım ama özel mesaj hakkım yokmuş maalesef senin mesajlarını bekliyorum

leyla79

31.07-2008, 17:42
slm arkadaşlar aranızda yeniyimi ben yeni ameliyat oldum kalça protezinden acaba iyleşme çok uzun sürüyomu beni bilgilendirirseniz sevinirimve elifin durumu nasıl oldu haberi olan varmı

NUNUŞKA

31.07-2008, 19:58
DENGESİZ DEDİĞİM BU İŞTE BAŞAK .. YANİ Bİ GAYET İYİSİN Bİ BERBAT.

BENDE UYKUDAN UYANDIRAN AĞRI YOK ŞÜKÜR. KİREÇLENME HAKKINDA YANLIŞ

BİLGİ WERMİYİM SANA BEN AĞRILARI WE HAREKET KISITLIĞINI ONA

BAĞLIYORUM BİRAZ DA. DÜZGÜN OTURMAMIŞ KALÇA KEMİĞİNİN BOZULMASI,

BU ÇIKIK OLMAYAN İNSANLAR DA OLUYOR AMA SANIRIM BİZİMKİ FARKLI

NUNUŞKA

31.07-2008, 20:32
SEWGİLİ LEYLA79 HOŞGELDİN WE GEÇMİŞ OLSUN. UMARIM TÜM SIKINTILARIN

GERİDE KALIR,AĞRISIZ Bİ HAYAT SÜRERSİN.. WE BİZE DE ÖRNEK OLURSUN

AMELİYAT İÇİN. BASAMIYORUM DERKEN TAM YÜK MÜ WERMİYOSUN ACABA HİÇ

Mİ BASAMIYOSUN? DR UN BİŞİ SÖYLEMİYOR MU BU KONUDA? AMELİYATA GÖRE

DEĞİŞİYO SANIRIM İYİLEŞME SÜRECİ.. GELİŞMELERDEN HABERDAR EDERSEN

SEWİNİRİZ..

leyla79

01.08-2008, 12:00
tşk nunuşka doktorum çok az bas dedi ama ayın 21 de kontrolüm var işte bakalım o zaman belki bas der acaba bu sitede benim gittiğim doktorun yanında ameliyat olan başka hasta varmı onlarla konuşmak isterim prof.dr.ömer faruk bilgen nasıl bir doktor arkadaşlar

NUNUŞKA

01.08-2008, 17:44
SEWGİLİ LEYLA BEN BU SİTEDE RASTLAMADIM DR UNUN ADINA AMA SENDE GÖRMÜŞSÜNDÜR HASTANE İÇİN İYİ ŞEYLER SÖYLENİYOR. BEN BİRAZ BAKTIM
İYİ BİR PROF İZLENİMİ WERDİ BANA.. GÜWENSİZLİĞİN GEÇECEKTİR UMARIM
DR UNLA KAFANA TAKILANLARI TELLE GÖRÜŞME İMKANIN YOK MU SENİN ?

leyla79

02.08-2008, 09:32
tşk nunuşka ya benim pisikolojim sanırım biraz bozuldu o kadar ameliyat geçirdimki artık her ayağmı ölçüşümde sanki kısaymış bazende uzunmuş gibi geliyo beynime söz geçiremiyom gerçi doktorum çoz zor ama güzel bir ameliyat yaptım dedi egzersizleri aksatmadan yapmam gerekiyomuş senin sorunun tam olarak ney durumun nasıl ve ben kalçamdaki protezi hala hissediyorum geçermi bu durum

blueboyfe

02.08-2008, 10:49
Oğlumda spastisine bağlı kalça çıkığı vardı, Sol kalçasına 8 cm bir platin takıldı, 4 yıl evvel bir profösör tarafından Ank Hacettepede. Sigortasına rağmen belki daha ıyı olur diye ucretlı olarak bu hocayı soktuk ameliyata. Adamda bir kibir kibir, ameliyattan sonra bir kendisine bu platinin ne kadar oğlumun kalçasında kalacağını dahi soramadık kendisine. Aradan 4 yıl geçti oğlumun sol bacağı yaklaşık 3 cm kısa kaldı.

leyla79

02.08-2008, 12:50
slm blueboyfe öncelikle çok geçmiş olsun doktorunuzun adı ne benimkiyle aynımı acaba gerçi ben çok araştırdım öyle ameliyat oldum ama tedirginliğim var biraz

NUNUŞKA

02.08-2008, 20:29
LEYLA PSİKOLOJİNİN BOZULMASI GAYET NORMAL, AMA GEÇİCİ Bİ SÜREÇ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.. BACAKLARINI ÖLÇMEK YERİNE İYİLEŞECEĞİNE İNANIP EGZERSİZLERİNE SARILMALISIN. HIZLA İYİLEŞECEĞİNE İNANIYORUM BEN. BENİM DURUM ÇOCUKLUKTA ALÇI TEDAWİSİ YAPILMIŞ KALÇA ÇIKIĞI. BİKAÇ YIL ÖNCESİNE KADAR TAZI GİBİYDİM AMA ARTIK SIKINTI YAŞIYORUM BUNU AZA İNDİRMEK İÇİN BİKAÇ KİLO WERDİM WE EGZERSİZ YAPIYORUM BAYA FAYDASINI GÖRDÜM DAHA İYİ HİSSEDİYORUM. AMA AMELİYAT SEÇENEĞİ HEP AKLIMDA. PROTEZİ HİSSETMEN ZAMAN İÇİNDE KAYBOLUR SANIYORUM GENEL OLARAK BÖYLE OKUDUĞUM KADARIYLA. İHMAL ETME EMİ EGZERSİZLERİNİ

leyla79

03.08-2008, 14:09
slm nunuşka senin durumun nasıl ameliyat oldunmu sizle haberleşip konuşmak isterim mümkünse

NUNUŞKA

03.08-2008, 14:16
LEYLA BEN AMELİYAT OLMADIM DURUMUMU DA ANLATTIM Bİ ÖNCEKİ MESAJ DA

WE AYRICA SANA ÖZEL MESAJ YOLLADIM MSN ADRESİMİ WERDİM. GÖZÜNDEN KAÇTI SANIRIM

leyla79

03.08-2008, 14:19
seni ekledim
ama kapalı sanırım

karyeb2

04.08-2008, 10:43
arkadaslar doktorumuzun ısmını msn mı ekleyen arkadaslara verebılırım buradan acıklamamın bı sakıncası olup olmadıgını bılmedıgım ıcın yazamıyorum yalnız rıcam ekleyen arkadaslar adresımı bu sıteden aldıgını belırtsın lutfen bektasnigar@hotmail.com

Dariya

06.08-2008, 12:13
Merhaba.
Ben de biri yarım biri tam iki kalçadan da çıkık hastasıyım. 25 yaşındayım. Tam çıkık olan tarafa müdahale edilmedi ama yarım çıkık olan taraftan 6 yaşında ameliyat oldum. Şimdilerde şikayetim yok çok şükür. Ama merak ettiğim şu: acaba hiç kalça protezine ihtiyaç duymayan kimse yok mu? Eninde sonunda o proteze mahkum muyuz? Mahkum olmamak için neler yapmalıyız? Benim çevremde iki kişi daha var kalça çıkığından muzdarip, kırk yaşını geçtiler ve ikisi de hala sapasağlam, protez akıllarının ucundan dahi geçmiyor; acaba kalça çıkığı vakalarının ortalama yüzde kaçı bu protezi taktırmak zorunda kalıyor? Proteze gerek duymadan ve sancı çekmeden hayatını sürdüren hiç mi yok? Çok korkuyorum açıkçası.
Bir de ağrım olursa kaç yaşında başlar acaba? 30 yaşımda bastona mahkum kalmaktan korkuyorum.. :(
Allah hepimizin yardımcısı olsun, herkese acil şifalar dilerim!

suna

08.08-2008, 14:53
Dariya kalça çıkıklıgındaki protez ameliyatları genellikle aşınmadan dolayı oluşan sancılardan sonra gerekli oluyor... yani kalça çıkığı olmadan da bazan aşınmalar oluyor yada kireçleme yine ayni ameliyat gerekiyor. ayakta sabit fazla kalmassan ağır yük taşımassan yani kendini korursan böyle bir ameliyata gerek kalmaz.Bence takma şimdiden kafana dilerim hiç gerek duymassın.sağlıklı günler diliyorum:)

karyeb2

08.08-2008, 19:42
arkadaslar daha önce bırkac kez yazdım tekrarlıyorum: agrısı olan hastanın tek caresi protez yukarda galiba nunuska egzersizin care olacagını yazmıs ne yazıkkı olmuyor. gecıcı belkı ama tamamen zor. bakın kalca cıkıgı olan ben degılım esım ama inanın onun kadar acı cektıgım geceler oldu agrıları dayanılmaz olmustu son zamanlar egzersiz oda cok yaptı kum torbaları, kremler,bandajlar,ilaclar vb. son günler 100 150 metre yürüyemez olmustu.yine yukarda bi arkadas protezi bacagında hıssettıgını soylemıs esım bunu ılk gun dahı hıc hıssetmedı su anda yapması gereken seyler yalnızca oturup kalkarken dıkkat etmesı(hatta bazen farkında olmadan anı kalkıslar,yapmaması gereken duruslar bıle yaptıgı oluyor) bıraz dıkkatlı olması gerekıyor baskada bır sey yok. ve su anda calıstıgı ıs ayakta calısmasını gerektırıyor.amelıyattan sonra yapması ve yapmaması gereken seylerı soylemıstı doktoru onlarda basıt seyler hoplamamak,bagdas kurarak oturmamak,bacak bacak üstüne atmadan oturmak,cömelmemek, yere düz bir sekilde oturmamak gibi. bacagı 7 cm kısaydı esımın su anda ıkısıde esıt bellı belırsız aksama kaldı sadece

karyeb2

08.08-2008, 20:00
bakınız bırkez daha ve ısrarla soyluyorum agrınız varsa bu amelıyatı olun ve doktorunuzu ıyı secın cevremızde bır ıkı kısı gorduk (hatta bır tanesı benım dayımın esı ama onun kalca cıkıgı degıl baska sorundan dolayı protez takıldı) aylarca yuruyemedıler bırı ıkıncı amelıyatı oldu. ıster ınanın ıster ınanmayın esım amelıyatın ertesı gunu su meshur u seklındekı bastonla yurudu yaklasık yırmı gunde teklı bastona dustu on gun sonra onuda attı. ha bu arada bızım sansımız kardesımın esı amelıyat hemsıresı o bızım yanımızdaydı bu sure ıcınde bızı yonlendırdı

NUNUŞKA

13.08-2008, 18:47
SEWGİLİ KARYEB , BEN EGZERSİZ ÇARE DEMEDİM FAYDASI WAR DEDİM
AĞRIDA KİŞİNİN ALGILAMASI DA ÇOK DEĞİŞKEN. BU YÜZDEN DE PROTEZ KARARINI HASTAYA BIRAKIYOR DR LAR BİRAZ, ÇÜNKÜ DÖNÜŞÜ YOK. DR UN ADINI YAZABİLİRSİN YAZAN ARKADAŞLAR WAR Bİ SAKINCASI OLSA ONLARDA YAZAMAZDI

meltem_

04.09-2008, 23:20
selam arkadaşlar bendede sonradan yani bir yaşımda her iki kalçamda çıkık meydana gelmiş. yaşım 47 benimde engelli haklarından faydalanma gibi bir durumum olabilirmi? ne gibi haklar tanınıyor. nereye başvurmam lazım? en ufak bir bilgimde yok. bir yakınımın uyarısıyla bilgi edinmek istiyorum. saygılarımla

uğurlu

15.09-2008, 10:12
Herkese selam; yeni üye oldum bende doğştan sağ ayak kalça çıkığı var. Herhangi bir müdahale yaptırmadım

İLAYDAM

15.09-2008, 15:18
SELAM , YENİ ÜYE OLDUM .KIZIMDA KALÇA ÇIKIKLIĞI VAR SİZLERDEN BİRAZ BİLGİ VE DESTEK ALMAK İSTEDİM.KALÇA ÇIKILIĞI 1 AYLIKKEN FA
RKEDİLDİ PALVİK BANDAJI KULLANIYORUZ ŞİMDİ KIZIM 8 AYLIK

NUNUŞKA

15.09-2008, 23:58
HOŞGELDİN İLAYDAM.. GEÇMİŞ OLSUN. ERKEN FARKEDİLMİŞ NE GÜZEL.

BİLDİĞİM KADARIYLA HİÇ BİR PROBLEM YAŞAMIYCAK İLERDE..İNŞALLAH DİYELİM YİNE

Meral52

16.09-2008, 09:16
doğuştan kalça çıkığı

İLAYDAM

16.09-2008, 10:12
TEEŞEKKÜR EDERİM NUNUŞKA(ismini bilmediğim için). EVET ERKEN TEŞHİS EDİLDİ AMA SONUÇ ALAMADIK.BUGÜN KIZIMIN KONTROLÜ VAR.
OLUMSUZ ŞEYLER DUYACAĞIM DİYE GİTMEK BİLE İSTEMİYORUM.
GİTTİĞİM BÜTÜN KONTROLLERİNDE HEP GERİLEME OLDU İLERLEME KAYDEDEMEDİK CEVAPLARINI ALDIK.
BANDAJI YA BİZ KULLANAMIYORUZ YADA TAKAMIYORLAR.KIZIM ÇOK HAREKETLİ BİR BEBEK. BENDE SANA İÇİMİ DÖKTÜM SELAM VERDİN BORÇLU ÇIKTIN GİBİ OLDU KUSURA BAKMA .BENİ ANLADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. BYE

gülsen

16.09-2008, 14:35
merhaba ilaydam seni cok iyi anliyorum benim kizimda aynisi olmustu bende olunca kizimada gecmis dediler dogar dogmaz fark edildi cok aglamis üzülmüstüm kizimda yasadiklarimi yasayacak diye ama sükür iyi bacak arasi kalip verdiler arali tutmak icin hemen gecti ben ve benim gibiler bilincsizligi cekiyoruz korkmayin insallah hic bir sey olmaz iyi olur

İLAYDAM

17.09-2008, 13:03
MERHABA GÜLŞEN,DİLEKLERİN İÇİN SAĞOL.Senin kızın içinde geçmiş olsun.kızın şuan kaç yaşında herhangi bişi varmı benim kızıma kalıp felan vermediler sadece bandaj kullanıyoruz. 9.aya girdik ama fazla bi düzelme kaydedemedik.dün kontrole götüreceğimi yazmıştım.ALLAH'ıma şükürler birazda olsun iyi gelişmeler var.1 aydaha bandaj kullanacağız.sonra eğer düzelme olmazsa alçı yapılacak sanırım . alçınında sakıncaları var kimse hiçbirşeye garanti vermiyor.doktorları anlamak çok zor düzgün bi bilgi vermiyorlar.hayırlısı artık .ben kendi çektiklerime değilde kızımın çektiği şeylere üzülüyorum bebekliğini yaşıyamadı.emekliyemiyo bandajdan dolayı.İNŞALLAH düzelir.bye

üzgünamca

17.09-2008, 20:27
herkese merhabalar
ben bugun 4 aylık olan ikiz yiğenlerimin(ikiside kız) kalça çıkığı olduğunu öğrendim ve dünyam yıkıldı.şu sıralar kendim de sıkıntılı bi dönemden geçiyorum.herşey çok güzel olacak diye pozitif düşünürken bu durumla karşılaştım.biliyorum ki bu da olumlu sonuçlanacak.ama o an dedim ki keşke keşke benım bi parçam gitse de onalara bişi olmasa.ellerim titrior.Allah bu durumda olan herkese yardım etsin şifa versin
Sizlerden bu konuda yorum almak istiyorum.teşhiste geç kalındımı.yoksa erken mi.durum ne olabilirr.şimdiden herkese teşekkürler

gülsen

18.09-2008, 15:59
http://img255.imageshack.us/img255/4791/9b982md4.jpg (http://imageshack.us)
URL=http://imageshack.us]http://img255.imageshack.us/img255/9607/09bhomepageaktivspreizhgb8.jpg[/URL]

ilayda ve üzgün amca kalca cikigin tedavisi erken teshis insallah düzelirler kalca cikigin nedeni kalca yuvasi denir galiba o kemigin yeterince gelismemesi
ilayda benim kizim simdi 17 yasindahic bir sorunu yok sükür ben almanyada yasiyorum kizima yukardaki resimlerdeki aynisindandi öyle takardim sonralari sade geceleri taktim ama uzun zaman degildi 4 hafta felandi hepsi kizim bebekligini yasayamiyor diye üzülme insallah ilerde seni arkasindan cok kostutturacak
üzgün amca üzülme Allah beterinden korusun erken farkedilmis insallah tedavi sonunda iyi olurlar kalca cikiginin tedavisi bacak arasinin cok genis tutulmasi imis dedim bacaklari ayrik olursa dedim yürüdükce düzelir kalcasinda bir kalmasin demislerdi

üzgünamca

18.09-2008, 16:45
bilgiler için saol gülşen.İnşallah düzelirler.bugun film çekildiler bakalım nasıl somnuçlanacak.senın kızın kaç yaşında farkedildi.boyutu neydi.doğuştanmıydı.

İLAYDAM

19.09-2008, 10:13
merhaba üzgünamca,yiğenlerin için geçmiş olsun.benim kızımdada kalça çıkığı var.şuanda tedavi görüyo 1 aylıkken farkedilmişti.şuanda 9 aylık palvik bandajı kullanıyoruz. bunun tedavisi bu bandajı kullanmak.hangi şehirdesin. biz dün kontrole gittik yavaş yavaş düzelmeye başladı 9 aydan sonra nihayet olumlu bişiler duymaya başladık.sizinde yiğenleriniz düzelir inşallah.iyi bir ortapedi yalnız pediatri ortobedi dr bulunuz
size tavsiyem.

uğurlu

19.09-2008, 11:04
Erken fark edilmiş kalça çıkığı kesinlikle tedavi oluyor ve ilerde asla sorun olmuyor. Aileler olarak çocuklarımız dünyaya geldimi belli bir yaşa kadar muhakkak kalça çıkığı kontrolu muhakkak yaptıralım. Tüm dostlara selam olsun. Allah şifa versin.

üzgünamca

19.09-2008, 13:53
İlaydam
biz adanadayız.dün ultrason çekildi.birindeki onemli bi sorun değil demiş doktor.bi tanesinin sağ tarafında varmış kalça çıkığı.bandaj filan dememiş.ara bezi demiş.1 ay sonra kontrole gelin demiş.özel hastaneydi ama doktorunu ben tanımıyorum

İLAYDAM

19.09-2008, 15:57
selam üzgünamca, .ben kendim özel bir hastanede çalışıyorum muhasebe şefi olarak ben kendi kızımın durumunu anlatayım sana, benim kızımın kalça çıkıklığı 1 aylıkken farkedildi. ve bizede kalın ara bezi önerdiler.bizde 1 ay o şekilde yaptık.2 ayda yine aynı şekilde felan.3.ayda ortopediye sevkettiler.ben bile hastane içinde olmama rağmen konuya yabancı olmam ve fazla aydınlatılmamam sayesinde 9 aydır bununla uğraşıyoruz ve düzelmedi bu alçıya ve ameliyata kadarda gidebilir.inşallah öyle bişi olmaz bu dediklerim çocuk için en zor olanları.biz şuanda doktorumuzu geçte olsak bulduk diyebilirim.kalça çıkıklığında ilk 3 ay çok önemli. benim size tavsiyem hemen palvik bandajına geçmeniz.çocuk içinde ve aile içinde en iyisi bu.ben başıma geldiği için biliyorum ve sizinde benim düştüğüm hatalara düşmeyin .yiğenlerinizde 4 aylıkmış ilk 3 ayı zaten geçmiş farkedilmemiş.kalın ara bezi biraz geç olur bu saatten sonra .gerekirsede yiğenlerinizin ailesiylede görüşebilirim konuyla ilgili.hoşçakal

ceylin

24.09-2008, 13:15
merhaba ben yeni katılıyorum.benim 5 aylık bir kızım var ve 3 aylıktan beri kalça çıkığı diyor doktorlar.daha doğrusu tam kalça çıkğı demiyorlar kalçası gelişmemiş diyorlar.çift ara bezi kullanıyorum. sizce ne yapabilirim

İLAYDAM

26.09-2008, 12:08
merhaba ceylin, hoşgeldin aramıza,öncelikle geçmiş olsun. sana tavsiyem palvik bandajı kullanman.arabezi fayda sağlamıyor kızın birde 5 aylık. olmuş.benim kızımda şuanda palvik bandajı kullanıyor.1 aylıkken farkedilmişti.benim kızımında tam kalça çıkığı değil. senin kızınla aynı diyebilirim.kızının alfa açıları kaç.bunlarda önemli tabi.bye

ceylin

26.09-2008, 16:21
teşekkür ederim ilaydam.dün kontrol vardı.sol kalça düzelmiş.sağda biraz var dedi doktor.ara bezine devam.ortapedi doktoru banada kalça çıkığı değil dedi.düzelir dedi.açılardan anlıyorsan yazayım değerlendir.cevap yazarsan sevinirim.bayy

İLAYDAM

27.09-2008, 11:02
MERHABA CEYLİN, düzelmesine çok sevindim her iki taraflımıydı.inşallah sağ kalçasıda düzelir biran önce.kendi kızımdada olunca doktorlara gitmekten açıların ne olduğunu öğrendim.kendimde zaten hastanede çalışıyorum burdada bilgi alabileceğim doktorlarım var. sen yazarsan açılarını değerlendiririz.hangi şehirdesiniz.benim kızımında düzelmeye başladı biraz inşallah bir dahaki kontrolünde tamamen düzelmiş olur.sizin ilk çocuğunuz mu? kalça çıkıkları eğer ailede yoksa ilk doğan kız bebeklerinde görülüyomuş genelde.birde sezeryan doğum makat gelişinde oluyo.bende sezeryan oldum ama normaldi ailedede yok.ama ilk bebeğim sanırım ondan oldu bizdede.yda hamileyken dikkatsizlikten.nedenini bilemiyoruz işte.hayırlısı herşeyin.bebeğine tekrardan geçmiş olsun.by

ceylin

27.09-2008, 11:52
teşekkür ederim ilaydam.senin bebeğinede çok geçmiş olsun.her iki kalçada da vardı. ultrasonda söyle yazıyor:fleksiyonda sağ kalçada alfa açısı 61 beta açısı 53, sol kalçada alfa açısı 58 beta açısı 52 derecedir. ikinci bebeğim.ailede yok. normal doğum.bende neden oldu bilmiyorum.bi de kız olunca.biliyorsun kızlarda görülme sıklığı yüksek.ben ankarada yaşıyorum.bayram sonrasında hacettepe ye götüreceğim.

İLAYDAM

29.09-2008, 10:06
SELAM CEYLİN,bebeğinin açıları azmış bizim açılar biri 53 iken diğeri 40 lardaydı senin bebeğinin açıları arasında fazla bi fark yok.yinede tavsiyem daha çabuk düzelmesi için palvik bandajı kullanman .benim bebeğiminde ilk tesbit edildiğinde yine seninkinden farklıydı ama kalın ara bezi önermişlerdi.doktorumuzun bitanesi bana aynen şöyle demişti bişey tesbit edilmişse hemen sonucuna bakmak.bezlerle felan uğraşmayın bu rahatsızlığın tedavisi palvik demişti.bende senin gibi 2 aya kadar nerdeyse kalın ara bezi kullandım 3 aydan sonra palvik kullanmaya başladım..açıları arasındaki fark 2 katına çıkmış (kötü yönde) şimdi işte yeni yeni senin bebeğin gibi sonuçları.devam ediyoruz palvik bandajına. yanlış anlama ben kendi bebeğimle kıyaslamıyorum.sadece ben bebeğimi o şekilde gördüğüm için çok üzülüyorum ve bakmasıda gerçekten zor oluyo hem aile için hemde bebek için .senin ve bebeğinin bu durumları fazla yaşamasını istemiyorum .başına gelmeyen bilmez.bebek küçükken fazla anlamıyor büyüdükçe o şeyi kullanmak istemiyo.normal doğum yapman da bu iş için büyük faktör bebeğini çıkartarak çektilerse doktorlarda hatalı.neyse hayırlısı . sana ,ailene ve bebeklerine iyi bayramlar.kendinize dikkat edin .sen benim yazdıklarıma fazla takılma ama ihmal de etme bye.

RİCH

01.10-2008, 19:19
MERHABA BENDE DE DOĞUŞTAN KALÇA ÇIKIĞI VAR.

bediscebedis

05.10-2008, 13:34
Merhabalar..
Benimde doğuştan kalça çıkıklığım var yuvası tam gelişmemiş ters hareketle küt diye bir ses geliyor yerinden çıkıp tekrar oturuyor :lol:
çok şükür şikayetim yok gül gibi geçinip gidiyoruz cihazlarla ayağa kalktığımda sadece bitarafa hafif yığılma oluyordu çıkıktan dolayı ona da tek ayakkabı altına dolgu yaparak çözüm bulduk gerçi son 5 senedir kalkmıyorum ya ayağa.. :? :wink:

ceylin

17.10-2008, 12:58
iki gün önce komtrolümüz vardı. çok şükür iyiyiyiz. darısı herkesin başına.bu doktorumuzda kalça çıkığı değil dedi.sadece kalça kemikleşmemiş. yavaş yavaş oturuyoruz.çift bezi bırakın dedi ama ben bırakamadım daha.yine de korkuyorum.1,5 ay sonra kontrol var.herkese geçmiş olsun.

m.r.v

17.10-2008, 21:41
Merhaba
Bendede doğuştan kalça çıkıklığı vardı 1.5 yaşındayken ameliyat oldum ve Allah'a şükür bir sorunum da yok.

gul_gonca

23.10-2008, 21:53
dogum sirasinda sag ayagim zedelenmiş yani kalça çıkıgı hemen farketmemis ailem söylememisler de doktorlar ailem 9 aylıkken farkdiyor özel bir hastaneye götürüyor doktorda hemen ameliyata alıyor ama basarisiz geciyor tekrar bir daha ameliyat ediyor aynı doktor bu seferde basarisiz sonra ailem baska özel hastaneye götürüyor bu seferde para icin doktor iki defa basarisiz ameliyat ediyor akrabamizin tavsiyesi üzerine capa hastanesine götüyüorlar doktor elimden geleni yaparim garanti veremem iyilesmesi konusunda diyor vde basarili ameliyat ediyor ama tabi çok ameliyat oldugum için sag ayagimda aksama var Bunada sükür. görüyorumki burda yanliz degilim ......

menekşe26

28.10-2008, 18:19
arkadaşlar ben yeni üye oldum bırsey sorcaktım size her kalça çıkıgı olan kişi ılerde protez amelıyatı olmak zorundamı bunun başka bır çözüm yokmu

gülsen

29.10-2008, 01:20
bildigim kadariyla yok kalcalar yipranip agri ve hareketlerde kisitlama yapiyorsa vede dayanilmayacak halde agriyorsa o zaman baska caresi yok protez takiyorlar yas gectikten sonra baska cözümü yok bence

blaid07

29.10-2008, 17:28
26 yaş ameliyat için erken mi
çok fazla ağrımıyor hareketlerimde de kıstlama yok tabi çıkık ayağım oldukca hareketlerde kısıtlı ama birde kısalık zamanla artı acaba dahada artarmı

menekşe26

01.11-2008, 23:18
bırde bana dr hemen amalıyat olman lazım dedı yoksa ılerde bazı sorunlar çıkar dedı ama netden araştırdıgım kadarıyla protez gereklıymış bunun başka bır çözümü yokmu

blaid07

01.11-2008, 23:40
menekşe hanım hepimiz aynı derten muzdaribiz
yani doktorların yeteri kadar bilig vermemesinden ve daha sonra daha da kotu olurmu endişesinde
hep acaba sorusu var aklımızda

suna

02.11-2008, 17:59
bırde bana dr hemen amalıyat olman lazım dedı yoksa ılerde bazı sorunlar çıkar dedı ama netden araştırdıgım kadarıyla protez gereklıymış bunun başka bır çözümü yokmuMenekse eger seni cok rahatsiz etmiyorsa kesinlikle bu yasta ameliyat olma...cunku bu protezlerin omuru en fazla 15 yil sonrasinda degismesi gerekiyor...yurtdisinda eger sorun cok buyuk degilse 50 yasin altindaki hastalara kesinlikle boyle bir ameliyat yapmiyorlar...ben 31 yasinda ameliyat oldum aradan 8 yil gecti bu yil protezde gevseme olmus tekrar ayni ameliyati oldum...Sana onerim su ki eger dayanlimayacak agrilarin yoksa sakin ameliyat olma!

babbik

05.11-2008, 12:17
Arkadaşlar

Dun 25 gunluk bebegimi ozel bir hastanede kontrole goturdum. USG yapıldı dediler ki: sol taraf normal sağ tarafta alfa açısı 55 derece. USGyi ceken radyolog mutlaka çidt bez kullanmamızı onerdi. Sonra sonucu cocuk doktoruna gosterdim. O da aynı seyi soyledi. 1 ay sonra kontrole gidecekmisiz. Bu sonucun fazla kotu olmadığını, oyle bir sey olsa mutlaka araştırma hastanesine gonderirdik dedi. Tecrubeli arkadaşlar bu konuda ne dersiniz. Lutfen cevap yazın.

menekşe26

06.11-2008, 00:27
ılgin için sagol agrım yok ama benım kalçada şu sorun var yanı kalça kemıgım oldugu yerde degılde yukarıdagru kaymış buda kalçama kötü bır görüntü verıyo anlıyacagının kalçamın şeklı kötu drda ılerde belınde sorun olmamasını istıyosan amelıyat ol dedı zaten geç kalınmış bu amelıyata dedı o yuzden bıraz endışelıyım eskısınden kötu olcam dıye

guzgulleri

06.11-2008, 09:06
sevgili menekşe rahatsızlığımız adı üstünde kalça çıkığı yani kalça kemiklerimiz olması gereken yerde değil doğal olarak bu da görüntümüzü etkiliyo zamanla omurga kemiklerimizi de etkiliyor biraz da kiloluysak bu sorunları daha erken yaşlarda yaşamaya başlıyoruz aslında tedavisi küçük yaşlardayken yapılmalıydı ama siteden takip ettiyseniz bazı arkadaşlar ameliyat olmuşlar ama iyileşemeyenler de var şu an kaç yaşınızdasınız bilmiyorum ama ağrınız yoksa sırf estetik kaygısıyla erken ameliyat olmayın derim ben daha olmadım şimdilik idare ediyorum uzun süre ayakta durursam belime baskı yapıyor bundan 10 yıl önce baya bir ağrılı dönem geçirdim şu an 43 yaşındayım biliyorum eninde sonunda bu ameliyatı olmamız gerekiyor ama yine de en son kararı verecek olan sizsiniz

menekşe26

06.11-2008, 19:07
ben anlamdınız benım benım kalçamın kemıgı şöyle kötü kalça kemıgı dışa dogru çıkık ve buda kötü bı goruntu oluyo

guzgulleri

07.11-2008, 10:14
menekşe hanım sizi gayet iyi anlıyorum hangimizin görüntüsü çok güzel ki tabi ki engellerimiz görüntümüzü de bozuyor aynada kendimize baktığımızda kendimizi beğenmiyoruz bu engellerimizi kabullenmekle ilgili biraz da kemiğin çıkıntısı size ağrı acı veriyor mu önemli olan bu ne kadar ameliyat olsak da biraz aksaklıklar kalabilir o zaman da hayal kırıklığı yaşarsınız gerçekleri kabullenmekten başka çaremiz yok inşaallah her şey dilediğiniz gibi olur sizin şu an yaşadıklarınızı ben yıllardır yaşıyorum insan zamanla değiştiremeyeceklerini kabulleniyor bi yaştan sonra sevgiyle kalın

m.r.v

12.11-2008, 20:39
Kalça çıkığında doğru doktoru bulmak çok önemli çok duymuşuz ve görmüşüzdür hatalı ameliyatları.Gerçekten işinin ehli insanlara gidersek ameliyat o kadar da korkunç gibi görülmemeli sağlımız için en iyi olan yapılmalı bence

menekşe26

13.11-2008, 17:52
evet dr çok önemli benım şuankı dr prof dr fahri erdogan iyi bir dr diyolar ve benım eski dr bir arkadaşı ve benım kalça şu sekılde kötü yanı sol kalçam dışa dogru sıfrılık var buda kötü gösterıyo ve bu yöndende amalıyat olmak ıstıyorum ama korkuyorum

resist

13.11-2008, 20:28
merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım.benımde doğuştan sol bacağımda kalça çıkığı var ama yarım çıkık olduğu söylendi. bu güne kadar hiçbit tedavi görmedim bi rahatsızlık vermiyordu fakat şimdi yaşım ilerledi ve kilo aldım :D şimdi ağrılarım çok oluyor bazen 100m.mesafeyi bile yürümekte zorlanıyorum.burda okuduğum yazılarınızda ameliyattan söz ediliyor gerçekten düzelecerğine inansam hiç tereddüt etmem ama korkuyorum ya daha kötü olursa. bir defa oğlumu ortapediye götürdüm o zaman Dr. kendim hakkındada görüştüm bana söylediği (tabi bu 8 yıl önceydi)kilo almamaya dikkat et bu arada bacağımda 3cm. kısalık var bana söylediği bunun içinde ayağımdaki kısalığı eşitleyecek topuk ve tabanlık (yaniğ ayakkabımın birinin topuğunu ve tabanını 3cm. yukseltmek) okadar araştırdım enüz bunu yapan bir ayakkabıcı bulamadım cumartesi biriyle daha görüşücem umarım o yapabilir.şimdiden aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum

suna

14.11-2008, 20:42
resist arkadasim topuk ve tabanlik demissin bunu ayakabicalir yapmiyor bence sen medikalciye gitmelisin...sana uygun tabanligi ayakabina gore sanirim ordan bulabilirsin.

resist

14.11-2008, 23:25
çok tşklr sunacım beni bu konuda doktor yönlendirmişti ayağında bi bozukluk yok o yüzden bunu her ayakkabıcı çok rahat yapabilir demişti.ilgin için tşklr .

Asu1967

17.01-2009, 01:27
Selam arkadaşlar herkese ALLAH sabırlık versin.Ben bu siteye yeni üye oldum sizlerin yazdıklarınızı okuyunca yanlız olmadığımı gördüm benim çevremde benim gibi olmadığından beni kimse anlamıyordu kimseden bilgi alamıyordum.Bende ikitaraflı kalça çıkığı var bunu 25 yaşında tesadüfen öğrendim 5 yıl birsürü tedavi gördüm ağrı kesicilerle geçiyordu.Şimdi 43 yaşındayım iyice ilerledi evin içinde önemli işlerimi zor yapıyorum ağrıkesiciler fayda etmiyor.Doktorum 50 yaşına kadar bekle diyor puratrzin ömrü malum.Ameliyat olan arkadaşları okuyunca cesaret aldım çok korkuyorum lütfen biraz daha ayrıntılı yazın özellikle ayça hanımla konuşmak isterim. Rabbim yardımcımız olsun herkese acil şifalar.

ilyaskeresteci

23.01-2009, 16:16
slm önelikle çok geçmiş olsun benimde benimde kızım kalça çıkığı size şu yönden yardımcı olabilirim bize doğumdan 1 hafta sonra kalça çıkığı oldunun haberini verdiler ve tedavisne başladık ilkten pavlik bandaj kullanılıyo bu tedevilerde daha sonra düzelmediği taktirde ameliyata kadar gidebiliyo ama bu işin üstene düüşün bence ve acilen kalça çıkığı üstünne uzman bir hekimle görüşün bildiğim hekimler var eğerki sizin yoksa danışabilirsiniz geçmiş olsun

ilyaskeresteci

23.01-2009, 16:38
SLM İLAYDAM İLYAS BENİM İSMİN DAHA BUGÜN BULDUM BU SİTEYİ BÜTÜN YAZILARI OKUMAYA BAŞLADIM BENİM DE KIZIM KALÇA ÇIKIĞI ŞUANDA 15 AYLIK AMA 1 HAFTALIKKEN KALÇA ÇIKIĞI OLDUĞUNU SÖYLEDİLER VE BANDAJ TEDAVİSİNE BAŞLADIK DÖRDÜNCÜ AYA GELDİĞİMİZDE AMELİYAT OLMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ DOKTOR VE 4 AYLIK KEN TEK TARAFINI AMELİYAT YAPTIK 3 AY KADAR ALÇIDA KALDI VE ALÇIDAN SONRA TEKRAR BANDAJA GEÇTİK VE 1 AY BANDAJDA KALDI VE KONTUROLE GİTTİĞİMİZDE DÜZELİYOR DEMİŞTİ 3 AY GEÇTİ VE 2 GÜN ÖNNCE KONTROLE GİTTİK VE RONTKEN ÇEKİLDİ BEBEĞİN VUCUDU ÇOK ESNEK OLDUĞIUNDAN KALÇA YERİNE OTURMADIĞINI SÖYLEDİ VE TEKRAR 2 TARAFLI AMELİYAT YAPACAĞINI SÖYLEDİ BİZDE ÇEKİNDİK TABİKİ DAHA 15 AYLIK BEBEK DEVAMLI AMELİYATMI OLACAK DİYE DÜŞÜNÜR OLDUK YANİ SORMAYIN BAŞIMIZA GELENLERİ ALLAH HERKEZİN YARDIMCISI OLSUN EĞERKİ GÜVENDİĞİNİZ BİR DOKTOR İSMİ VARSA LÜTFEN SÖYLERSENİZ ÇOK SEVİNİRİZ MAİL OLARAKTA ATABİLİRSİNİZ ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM( ilyaskeresteci34@hotmail.com)

Asu1967

24.01-2009, 00:57
merhaba ilyaskeresteci bey öncelikle geçmiş olsun diyorum kızını iyi ellere teslim et iyi araştırki bizim gibi hayatı boyunca çekmesin. size ve kızınıza bu uzun yolda ALLAH tan sabır,acil şifalar diliyorum salıcakla kal

ilyaskeresteci

24.01-2009, 22:24
asu hanım teşekkür ederim inşallah sağlığına kavuşursun allah cümlemizin yardımcısı olsun allah dermansız dert vermesin yazın için teşekkür ederim saol

Birumut

09.03-2009, 10:50
merhaba bendede tek taraflı kalça çıkığı var. Zorlanıyorum, bu arada çalıştığım için sancılarım oluyor. Acele edip ameliyat olmak istemiyorum.
sevgiler
:o

Birumut

09.03-2009, 10:56
çok tşklr sunacım beni bu konuda doktor yönlendirmişti ayağında bi bozukluk yok o yüzden bunu her ayakkabıcı çok rahat yapabilir demişti.ilgin için tşklr .
sevgili arkadaşım bende de 4,5 cm kısalık var. Ben convers ayakkabı kullanıyorum. kendim ayakkabı içerisine konan tabanlıklardan 4 -5 adet alıyorum onları üstüste koyarak yapıştırıyorum. Uygun bir şekilde kesiyorum. böylece ağrım azalıyor. evet dört dörtlük düzgün yürüyemesem de yol yürürken rahat ediyorum. sana da tavsiye ederim.

aldemir35

10.03-2009, 14:49
babbik

merhaba sizinle aynı durumdayız sanırım benimde kızım 23 günlük sol tarafta 46 derece çıkık görünüyor dün doktordaydık pavlik bandajı uygulandı en az 3 hafta kalacakmış her hafta çağırıyor doktor sizde her hafat götürün bence allah bebeklerimize şifa versin inşallah bütün engelli arkadaşlarımıza aynı şekilde

bengül

13.03-2009, 16:20
Doğuşdan iki taraflı kalça cıkığıyım son bir senedir ağrılarım arttı hiç ameliyat olmadım.
46 yaşındayım
Ne yapacağımı bilmiyorum.
Ameliyat olmaktanda açıkcası korkuyorum.
Benim yapmam gerekiyor ?

nükleer_başlıklı_kız

15.03-2009, 20:56
yok ama küçükken annem fark etmeseydi bendede kalça çıkıklığı olacaktı demir takmışlar iki bacağıma 3 yaşnda yürümeye başlamışım

hollandanın golcüsü

03.04-2009, 23:50
eşimden boşanmadan önce (bugün (cuma)boşandık).ameliyat ettirdim cerrahpaşada. iyi oldu 1 ayda ayağa kalktı.ve kalça çıkığı vardı.

meltem_
korkma.benim eşim cerrahpaşa hastanesinde oldu.ve düzeldi.tek tarafında(sağ)kalça çıkığı vardı platin koydular bence git ortopedi doktoru profosör nejat güney var çok iyi doktor tavsiye ederim git bi sor.

Asu1967

13.04-2009, 20:46
bende de çift taraflı kalça gayıklığı var. sonradan öğrendim.şimdi 42 yaşındayım ağrılarım çok hareketlerim kısıtlı. ameliyat olmayı düşünüyorum ama cesaretim yok.ameliyat olanlardan bilgi bekliyorum.nerde ve nasıl olduklarını yazarlarsa sevinirim haberleşelim lütfen. herkesin ALLAH yardımcısı olsun.selamlar. k. i.b

Islık

17.04-2009, 23:01
Merhaba arkadaşlar bende çift taraflı kalça çıkıklığı vardı 28 yaşında ameliyat oldum.Protezlerin ömrünün ortalama on yıl olduğunu söyleyen bir kaç doktorla
ameliyatımdan uzun süre sonra görüştüm.Protezlerim on yılını doldurdu çok endişeli
günler geçirdim zaman zaman çok ağrılarım oldu soğuk havalarda artıyor hava ısınınca protezli olduğumu unutacak kadar iyiyim.Protez ameliyatı çok zor çok acı verici sürekli ağrıları olan mecbur kalan biri için tavsiye edilecek bir şey diye düşünüyorum.Bunu düşünen arkadaşlar acele karar vermesinler.

cresentdark

23.04-2009, 22:59
merhaba arkadaşlar benimde sağ kalçamda kalça çıkıklığı var ben de 9 yaşında ameliyat oldum. aksamamın da zamanla geçeceğini söylediler yaşım ilerledi ama aksamam geçmedi.şu an 23 yaşındayım.bir kaç doktora gittim kimisi ayağımda kısalık görmedi kimisi de biraz kısalık var gibi 1.5, 2 cm kısalık olabilir gibi net olmayan cvp lar aldım. hala ayağımda kısalık var mı bilmiyorum doktorlarında bunu ölcecek aletleri yok sanırım. kalça çıkıklığı ameliyatı olan kişilerin bir kısmında aksama sürerken bir kısmında da aksama olmuyormuş. doktor niye aksadığımı tahminlerle konuşuyor kas gevşekliği olabilir, yok kalçanın şeklinden olabilir vs ifadeler kullanıyor çok ısrarcı olmasada ameliyat diyor. anlayacağınız niye aksadığımı anlamadan aksamamı geçirtmek için ameliyat masasına oturtacak ameliyattan sonra da bakacak bir aksamam geçmiş mi geçmemiş mi diye.ben genel olarak ameliyat olayına hiç sıcak bakmıyorum. yani ayağınızı açıp bir yerden kemik alıp diğerine yapıştırmaya çalışılarak yapılıyorumuş ameliyatlar bir yaparken kaç bozuyorlar anlamadım.nihayetinde senin ayağını deforme etmiş olmuyorlar mı?bu konuda farklı düşünen varsa lütfen fikrimi değiştirsin hakkaten tıppın çok geliştiğine inanmıyorum ben heleki ameliyat sonrası daha kötü onlanları dinledikçe. ben şunu sormak istiyorum araştırıyorum yürüyün, şu egzersizleri yapın deniliyor, aynı zamanda da ayağınızı iyi kullanın gittikçe deforme oluyor, kireçleniyor sen ne kadar yaşayıp ne kadar hareket edersen o kadar protez taktırma zamanın gelecek deniliyor. bu bir çelişki değil mi ya da ben bu durumu cok iyi kavrayamadım. yani egzersizler, yürüyüşler ve sporlarla ayağım deforme mi oluyor yoksa daha iyiyi mi gidiyor. bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. ALLAH herkese HAYIRLISIYLA şifa versin

zelhem

25.04-2009, 22:38
merhaba aycem annemde kalca cıkıklıgı amaliyatı oldu sizin gibi sanslı değil annem ilk amaliyatı platin kısa geldi 2 ci amaliyat da platın tutmadı 3,4 amaliyatlar enfeksiyon kaptı enfeksiyon amaliyatı oldu son amaliyatı 20 gün önce oldu amliyat basarılı oldu ama gece ağrıları cok oluyor doktoru ile görüstük olacak diyor sizde oldu mu bunlar yanlız annem 57 yasında cocukken olmus kalcasında cıkıklık 57 yasına kadar cekti yuruyemez oldugunda amaliyat ettirdik dıskapı doktorlarından yalım atese sizden bu konu hakkında bilgilerinize ihtiyacım var

yilmaz.yalniz

29.04-2009, 18:41
Sevgili arkadaşlar merhaba, bu siteye yeni üye oldum. Bir konuda bilgilerinizi benimle paylaşmanızı istiyorum. 5 aylık bir kızım var. Doğuştan tek taraflı kalça çıkığı var. Dogumdan sonra hemen fark edildi ve doktorun önerisiyle kalın bezle tedaviye uğraştık ama olmadı. çoçuk ortopedisi konusunda çok iyi bir bilgi birikimine sahip doktor veya hastane önerilerinizi bekliyorum. Lütfen bu konuda bana yol gösterin, belkide yardımlarınızla henüz 5 aylık bir bebeğin sağlığına kavuşmasına vesile olabilirsiniz. Herkese şimdiden teşekkür ederim slam ve sevgilerimle.

meral yılmaz

29.04-2009, 20:33
Merhaba Fatoşcuğum.

kaç yaşındasın bilmiyorum ama çok ağrıların yok ise ameliyatı en son çare olarak düşün
unutma her ameliyat kötünün iyisidir. ankaradan iyi bir doktor sormuşsun eğer istanbula gelebiliyosan kalça ve diz protezi ameliyatlarının duyeni olarak bilinen istanbuldan prof dr remzi tözüne muayene ol derim randevu çok ileri bir tarihe verirlerse bu konuda yardımcı olmaya çalışırım geçmiş olsun.

Meral

meral yılmaz

29.04-2009, 20:57
sevgili arkadaşım kısallık giderici tabanlıkları en güzel kifidis yapar.
3cm kısallığı sıfırlar sakın bu kısalıkla ameliyat olmayı düşünme kifidise yaptır kullan çok memnun kalacaksın.

meral

levent_ceylan_66

30.04-2009, 13:30
Bende

levent_ceylan_66

30.04-2009, 13:33
Bende küçük yaşta kalça cukugundan sakat kaldım kısacası dr yüzünden 2 yıl önce amaliyat oldum ve bende platin enfeksiyonu cıktı 2 amaliyat ve 3 kerede ilaç tedavi gördüm ama kesilmedi intahabım bana önerebilecegini konular varsa acıgım beni bu dertten kurtarın nasipse 4 ay sonra cocugum olacak o zaman kadar iyileşmek istiyorum şindiden tesekkürler.?

levent_ceylan_66

30.04-2009, 13:35
yok ama küçükken annem fark etmeseydi bendede kalça çıkıklığı olacaktı demir takmışlar iki bacağıma 3 yaşnda yürümeye başlamışım
slm arkadaş nasılsın adım levent arkadaş olmak isterim seninle cvb bek

papatya_34

30.04-2009, 13:37
Benim iki kalçamda çıkık. sol kalçamdan protez ameliyatı oldum. şimdi daha iyiyim ağrılardan kurtuldum. Sağ kalçamada takılacak protez ama ne kadar geç olursa o kadar iyi tabi. bastonlada gezebiliyorum.

gurbaa prenses

30.04-2009, 13:42
arkadaşlar benimde tek taraflı kalça çıkıklığım var.

sahin197alasahin

03.05-2009, 08:54
bende kalça çıkığı var. Gelde tededavi et!!!

dilek deniz

08.05-2009, 21:36
ben de de doğuşatan sol kalça çıkığı var. ama bebekken alçıda kalmışım 9 ay. yani biraz düzeltilmiş ama tam düzgün yürümüyorum

gulenyuz

25.05-2009, 08:51
slm arkadaşlar bende kalça çıkığı değilde kırığı var ama sonuç itibarıyle kalçam yerinde yok yani leğen kemiğim alındı..bi kaç ay sonra protez takılacak yuvanın yerine şimdi 4 platin var..cümlemize geçmişler olsun...

VUSLAT

25.05-2009, 08:53
bendede doğım anında oluşan çift taraflı kalça çıkıklığı var bende yalnız değilmişim demekki

zehirliyaprak

25.05-2009, 09:12
Arkadaşlar; benim ailemde ve bende (anneannem, kuzenim, ablam, annem ve ben) var. Sanırım bizdeki genetik olsa gerek. Ben sizden bi eksim daha var malesef kifoskolyoz da var. Kısaca bende yok yok.... Ama kalça çıkığı belli bile değil ağrı felan da yapmıyor. Lakin kifoskolyoz beni yedi bitirdi. 21 yaşındayım ama 71 yaşındaki gibi bir beden var. Ağrılar vs. Hiç bitmiyor. Ancak yakın bi süre içinde allah'ın izniyle ameliyat olup kurtulacağım... Herkese çok geçmiş olsun. Arkadaşlar herşeye rağmen hayat muhteşem...

efecan05

25.05-2009, 22:29
Akadaşlar ben radyoloji teknisyeniyim. Günde 10 larca kalça protezi filmi çekiyoruz. Kayseri de Prof.Dr. Ali Baktır isminde bir ort. mütehassısı var. Hastaların birçoğu şehir dışından geliyor. Gayette memnunlar. Antalya, Antep,Ankara,İst, Niğde,Adana,Urfa vb. şehirlerden hatta yurtdışından gelenlere şahidim. Hastalar internette araştırdık geldik diyorlar.

Komiğinize gidebilir ama,Prof Ali Baktır da doğuştan çift taraflı kalça çıkığı mevcut. Kendisini kalça çıkığına adamış diyebilirim. Dilerseniz internetten arayın bakın.
Allah hepinize iyilik versin.....

poem

26.05-2009, 20:22
arkadaşlar cevap lütfen: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-genel/10077-total-kalca-protezi-icin-ankarada-onerebileceginiz-hastane-ve-doktor-var-mi.html

GLY

26.05-2009, 21:31
selam arkadaşlar. sizlere belki yardımcı olur diye ben de kendi hikayemi anlatmak istiyorum. kırk yaşındayım ve bende de her iki kalçada doğuştan kalça çıkığı var. yürümeye geç başlamışım ve aksayarak. üç yaşıma geldiğim zaman doktorlar yüzdeyüz tedavi ederiz demelerine rağmen babamın annesi ve babası maalesef tedaviye karşı çıkıyolar, babamda onların sözünden çıkamıyor. ben altı yaşıma geldiğim zaman artık babam karşı çıksalarda onları dinlemeyip benim tedavi olmam için elinden geleni yapıyor ama artık çok geç. ilk ameliyatımı 1976 senesinde sağ bacaktan oluyorum. kalçaya ve dizlere takılan geçici çiviler, göğüsten ayak parmaklarına kadar alçı içinde geçen günler, sonrasında alçının çıkarılması, günlerce oturma aşamasına gelme sonrasında günlerce ayağa kalkmama, sonra biraz biraz ayakta durma, en nihayetinde yürümeye başladığında hiç bişeyin değişmemiş olması. ikinci ameliyatı 1977 senesinde sol bacaktan oluyorum ve ben ilkokul bire gidiyorum.yine aynı aşamalar, annem beni sırtında okula götürüp getiriyor. üçüncü ameliyat 1978 yılında sağ bacağa ve ben ilkokul ikiye gidiyorum, yine aynı şeyler ve ben yine annemin sırtında okula gidip geliyorum. sonuç belki eskisinden daha kötü. daha önce yapabildiğim şeyleri yapamıyorum. mesela çömelmek gibi. bunun yanında daha başka hareket kısıtlılığı. doktorlar artık yapılabilecek!!! birşey olmadığını söyleyerek öylece bıraktılar. bana kalan hareket kısıtlılığı ve aksama. buna rağmen normal insanların yaptığı herşeyi yaptım yapabildiğim kadar. yapamadığım çok az şey içimde ukde kalmıştır. çevremdeki insanlarda bunu bana hiçbir zaman hissettirmemişlerdir. ne zamanki otuz yaşlarını geçtim ağrılar oluşmaya, varolan hareket kısıtlılığı dahada artmaya başladı. 2004 senesinde gittiğim doktorların hepsi ameliyat olmam gerektiğini ileride yürüyememe riskinin olduğunu ama ameliyatı ne kadar geç yaptırırsam daha iyi olacağını söylediler. çünkü protezlerin on-onbeş sene gibi ömrü varmış. ancak 2007 yılında ameliyat olmaya karar verebildim. tavsiye üzerine cerrahpaşa hastenesi doktorlarından diz ve kalça çıkığı konularında uzman prof.dr.nejat güney' e muayene oldum. diğer doktorların söylediği aynı şeyleri söyledi. mutlaka ameliyat olup protez taktırmam gerektiği, ileride yürüyememe riski olduğu vb. söylediği iki farklı şey oldu.birincisi çocukken geçirmiş olduğum ameliyatların kalça kemiği ve kasları mahvettiği ve bundan dolayı iyileşme sürecinin uzun olacağı, iyileşme oranının istediğimiz gibi olamayabileceği. ikincisi ameliyatı ertelemenin gereksiz olduğu, eğer şimdi olursam ileriki yaşlardaki iyileşme sürecindekinden daha iyi toparlanabileceğim. söylediği en önemli şey ağrılarımın geçecek olması. bu arada protezlerin ömrü yirmi-yirmibeş yıla çıkmıştı. eylül 2007' de sol bacağa, aralık 2007' de sağ bacağa protez takıldı. ayrıca sol bacaktaki bir buçuk santim kısalık giderildi. gerçekten de bütün ağrılarım geçti.bacaktaki ağrılar yanında belimdeki ağrılarda geçti. daha önceki olan hareket kısıtlılıkları azaldı. ameliyatlar sonrasında iki bastonla yürümeye başlamıştım. ağustos 2008' de bastonlardan bir tanesini atıp tek bastonla yürümeye, mart 2009' da da o bastonuda atıp artık bastonsuz yürümeye başladım. halen iyileşme sürecindeyim. kasları kuvvetlendirmek için spor yapıyorum. kaslar daha istediğim gibi kuvvetlenmedi.aksama halen var ama ameliyat öncesine göre çok daha iyi durumdayım. bakalım haziran başında kontrole gideceğim. ve bastonsuz olarak. doktor durumum hakkında ne diyecek merak ediyorum. ameliyat olmaktan pişman değilim. ameliyata karar verme süreci çok sancılı. karar vermek kolay değil. burda doktor da çok önemli. doktorumdan çok memnunum. hikayem biraz uzun oldu. başınızı ağrıtmış olabilirim. kusuruma bakmazsınız artık. benim durumumda olanlar için yardımcı olur dileğiyle... herkese çok geçmiş olsun.

besalti20

26.05-2009, 21:57
Acıl sıfalar arkdaslar..

cresentdark

27.05-2009, 17:13
Benimde sağ bacağımda kalça çıkıklığı var 23 yaşındayım 9 yaşında bir defaya mahsus ameliyat oldum.ayağımdaki aksalığında geçeceği söylendi ama bu yaşıma kadar geçemdi. Ağrı ve hareket noktasında hiçbir sorunum yok ama aksamamı sorun ediyorum. gittiğim bir doktor ayağımda 1,5cmlik bir kısalık olduğunu söyledi bir doktor da yok öyle birşey ayağında bir kısalık falan yok dedi. hala ayağımda kısalık varmı bilmiyorum ama benim merak ettiğim kısılık sorunum yoksa platin ameliyatı olursam bu aksama geçer mi? ağrın yoksa platin ameliyatı olma gibi öneriler geleceğini biliyorum ama ben yinede platin amaliyatıyla aksamamın gecip geçmeyeceğini merak ediyorum nihayetinde er yada geç yaşadığım sürece bu platin ameliyatıyla da karşılaşacam. soruma cvp verirseniz çok sevinirim.ALLAH herkese hayırlısıyla şifa versin....

kaplancark1

27.05-2009, 23:37
selam arkadaşlar, ben ferhun. 33 yaşındayım. benim de sağ kalça çıkığım var.
eskiye nazaran ağrılarım oldukca fazlalaştı ve hareketlerimin bazıları kısıtlı hale geldi. ben de ameliyat olmak istiyorum fakat kararsız kalıyorum...

Ameliyatla ilgili soruma yanıt yazar mısını lütfen: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-genel/18995-tek-tarafli-kalca-cikigi-icin-hangi-yasta-ameliyat-onerirsiniz.html

kaplancark1

28.05-2009, 17:41
aycem merhaba öncelikle geçmiş olsun darısı başımıza bendede sağ kalça çıkığı var yaşım 33 ağrılarım haddinden fazla gece uykusunu nerdeyse unuttum ne pozisyonda yatsamda ağrı yapıyor iyileşme süreci ne kadar zaman alıyor ,protezin markası veya ismi varmı birde nerede ameliyat oldun beni bilgilendirirsen sevinirim teşekkürler.

poem

30.05-2009, 11:07
Değerli arkadaşlarım ankara veya bursa da önerebileceğiniz bir doktor arıyorum yardımınıza ihtiyacım var lütfen: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-genel/10077-total-kalca-protezi-icin-ankarada-onerebileceginiz-hastane-ve-doktor-var-mi.html

poem

31.05-2009, 13:17
Leyla79 ve zuhurat eğer iletimim okursanız bana ulaşırsanız çok sevinirim ben bursa da eğitimciyim kalça protez ameliyatı olmam lazım sizin tecrübeleriniz benim için çok önemli yardımınıza ihtiyacım var saygılarımla

poem

01.06-2009, 20:26
arkadaşlar ANKARA VEYA BURSA dan tanıdığınız çok iyi bir ortopedist varsa hem doktor hem hastane önerebilir misiniz?

poem

03.06-2009, 23:15
Arkadaşlar neredesiniz günlerden beri cevap verecek bir arkadaş arıyoyorum

EneSk

20.06-2009, 12:42
şağ kalça çıkıklığı problemım war su anda 16 yasıdayım 3 yasında amaliyat oldum kurtuldum ama sonrakı yaslarda geri cıktı neden cıktıgını tamm olark bılmıorum çok yürüdünmmü fln ağrı yapıordu ağrı üzerine doktora gitiim doktor kilo almıcaksan dedı bunun cagresi yg ömrün boyunca cekeceksın dedı ama ılerkı yaşlarda platin takılır dedı sıdmıı cok yurumedıgım ve zorlamadıgım surece ağrı yapmıor aksaklık topllama yoh ama çok yürüdüğüm zmn ağrı yapıor ben aklımda kalan soru şu ilerde topalllama olurmuu???? Cvp beklıorum su anda topallamıorum çok yurudugum zmn aksaklık olur....... Cvp bklıorum soru için

cresentdark

20.06-2009, 19:23
İleride ayağında kireçleme olur ve onun için protez takılır ama aksama yoksa ileride aksama olmaz. hatta bildiğim kadarıyla protez zaten aksaman varsa onu da gideriyor. örneğin bende hiç ağrı sorunu yok ama sırf aksıyorum diye protez ameliyatı olmayı düşünüyorum.ALLAH şifa versin

poem

22.06-2009, 16:13
Kardeşim sana diyeceğim şu ayakların arabanın lastikleri gibi ne kadar dikkatli kullanırsan o kadar uzun sürer senin şu anda bir sorunun yok eğer dikkatli olursan kilo almazsan ve kontrollerini yaptırırsan hiçbir sorunun olmaz Allah sağlık versin

cresentdark

23.06-2009, 14:28
poem iyi tamam ayaklarının kıymetini bilsinde nasıl?doktorlar diyorki dikkat et gün geçtikçe hareket ettikçe kireçleniyor. bir yandan da diyorki spor yap vs bu çelişki değil mi?ben anlamadımki hareket mi edeyim etmiyeyim mi. beni fizik tedaviye gönderdiler o kadar yorucu olduki bir yandan da yormasam mı diyorm. ya ben yanlış algilıyorum yada doktorlar çelişkili konuşuyor bu konuyu tam olarak anlayan biri bana izah ederse çok sevincem.ALLAH cümelemize şifa versin

Baben

23.06-2009, 14:50
Çelişki gibi görünse de değil..;) Çünkü spor, sistemli harekettir! Normal yürüyüşten, ev temizliğinden (bayanlar için) çok farklıdır spor ve fizyoterapi..

Uzun süre spor yapmayıp birden ağır hareketlerle başlayınca yorucu ve ağrılı olmaması mümkün değil! Buna halk arasında "hamlama" diyorlar. Bir kaç gün düzenli ve sistemli olarak devam ettirilirse ağrılar kendiliğinden geçer, yorucu olmaktan çıkar.. :)

cresentdark

23.06-2009, 15:17
cvp için tsk...

poem

23.06-2009, 16:45
Sana önereceğim kendini yormadan bisiklete bin. Bisiklet bir yandan bacak kaslarını güçlendirecek kireçlemeyi engelleyecek diğer yandan da vücudun yükünü sadece kemikler değil de çoğunu kaslar karşılayacak.Ağrısız ve sağlıklı bir yaşama kavuşursun diyorum

cresentdark

24.06-2009, 12:26
ben 23 yaşındayım bu güne kadar çok istisna bir durum olmadığı sürece ağrı sorunu yaşamadım.çünkü ben hayatımı hiç kısıtlamadım hep koşarım, bisiklete binerim, çalışırım ve aman ayağımdan ameliyat olmuştum demem.belki o yüzden hiç ağrı sorunu yaşamadım. ama aksıyorum ve sırf bunun için ameliyat olmak istiyorum doktorların genel tavsiyesi ağrılarının olmasını bekle.ben bunu beklemek istemiyorum.biyolojik bir acı çekmesemde psikolojik bir acı çekiyorum ve psikolojik acıyı daha fazla önemsediğim için ameliyat kararı alıyorum. ama doktorlar pek yanaşmıyor. bu konuyu araştırıyorum kalça protezi konsunda önereceğiniz bir doktor varsa bana iletirseniz sevinirim

cresentdark

26.06-2009, 12:54
arkadaşlar kalça protezi konusunda en iyi doktor ve en iyi hastane olarak söyleyebileceğiniz bir yer var mı? bu konuda bana yardımcı olursanazı çok sevinirim.

meltem_

26.06-2009, 13:16
bendede heriki tarafta kalça çıkıklığı var.( annem ve kızkardeşim,dede doğuştan sağ ayakları 7 santim kısa )48 yaşındayım. sakatlığım sonradan olmuş daha kırklıyken. kendimi bildim bileli doktorlar asla kilo almamam gerektiğini söylüyor. fazla uzun yol yürüyemem az yokuşta zorlanıyorum ayakta fazla kalamam her iki tarftada çıkık olduğu halde az aksamam var. kendimi yormadan evimin işleri yaparım yoksa ağrıdan duramıyorum üstelik bende yıllardır intihaplı eklem romatizma hastasıyım tedavi görüyorum kalça çıkık yerinde kireçlenme meydanı geldi. tanrım herkese sağlık sıhhat versin

dilek deniz

04.07-2009, 22:01
kalça kireçlenmesi olan arkadaşlara ibrahim saraçoğlu nun çınar yaprağı kürünü tavsiye ediyorum ben 10 gündür kullanıyorum. çok büyük fark var şimdiden. Allah hepimize şifa versin

Kireçlenmeye karşı Çınar yaprağı kürü :
Hazırlanışı: 1 su bardağı klorsuz suyun içine 1.5 yemek kaşığıkurutularak ufalanmış olgun çınar yaprağı koyarak 1 dakika (daha fazla değil) kaynattıktan sonra ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra süzün .

Uygulanışı: Sabah kahvaltısı ile öğle yemeği arasında aç karnına 1 bardak, Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında aç karnına 1 bardak için.

Bu uygulamayı 15 gün yaptıktan sonra 3 gün ara verin. Tekrar 15 gün daha uygulayın.

Dikkat: Her seferinde taze olarak hazırlanmalıdır.Kaynatma süresi 1 dakikadan fazla olmamalıdır. ve aç karnına içilmelidir.

Şikayetlere göre dönem dönem tekrarlanabilir.

MİHRİBAN AYŞE

08.07-2009, 17:36
Tüm mesajlrı okudum değerli kader arkadaşlarım...benim de sol kalça çıkığım mevcut 7cm kısa sol bacağım keza ağrılarım hat saftada ....operasyondan sonra kısalık düseliyor ve günlük işlerinizi normal insanlar gibi yapabiliyormusunuz değerli amaliyat geçirmiş arkadaşlarım...lütfen aydınlatırmısnız beni psikoljim çok bozuk...teşekkür ederim hepinize..

cresentdark

09.07-2009, 21:33
mihriban ayşe bende çok merak edip soruyorum aksama geçiyormu vs diye ama tam olarak bir cvp alamadım. ama bildiğim kadarıyla ameliyat başarılı geçerse günlük işlerinizi bir dahaki ameliyat dönemi gelene kadar sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz.ayrıca bu ameliyatla kısalğa da müdahale ediyorlar ama bunun sadece birkaç cm lık kısalıklarda etkili olduğunu tahmin ediyorum.yani birkaç cm lik kısalığı da bu ameliyatla giderdiklerini duymuştum ama daha fazla kısalıklarda da ne kadar etkili olur bilmiyorum. ALLAH hepimize HAYIRLISIYLA şifa versin..

MİHRİBAN AYŞE

11.07-2009, 17:48
Değerli arkadaşım,aydınlattığınız için binlerce kez teşekkür ederim...çelişki, çelişki, çelişki....sağlıklı bir cevap alamıyoruz...allah'a emnet olunuz...sevgiler...

cresentdark

12.07-2009, 21:06
emin ol arkadaşım doktorlarda bu konuda çok çelişkili konuşuyor.cünkü hepsi bu konuda çok bilgili değil, hala varsayımlarla konuşuyorlar. benim bir tanıdığım yurtdışındaki doktorlara kalça çıkıklığından dolayı muane oldu ve oradaki doktorlar çok şaşırmışlar.hani nasıl 20 yaşındaki 30 yaşındaki birinde bu sorun olabilir diye.onlarda bu sorun zaten anne karnında tespit edilip çözülüyor ve dolayısıyla böyle bir sorun olmadığı için bu konu hakkında bir bilgi sahibi değiller, müdahale edemiyorlar.türkiyede ise çok sayıda ilerlemiş yaşlarında doktorlara gelip benim kalça çıkıklığım var diyen insan olduğu için doktorlar artık yapa yapa öğrenmişler ve kasaplaşmışlar.öncesinde pekçok insan daha da kötüye gitmiş bir nevi kobay olmuş onlar ama şimdi bu işi iyi öğrenen kasaplar(doktorlar) oluşmuş.gelişmiş ülkelerde böyle ameliyatları doktorlar yapmıyorlar.ihtiyaca binayen yani orada böyle bir gereksinim yok çünkü.ben şu an araştırma içindeyim bu konuda bilinen birkaç iyi doktorla konuşmak istiyorum ve edindiğim bilgileri buradaki arkadaşlarımla paylaşacağım inşALLAH.herkese sevgiler

MİHRİBAN AYŞE

13.07-2009, 19:41
Değerli arkadaşım çok teşekkür ederim...kemik nakli araştırması içersindeyim bir kaç hekimle görüştüm yalnız bu operasyon kalça çıkığı olan vakkalara uygulanmıyormuş...
sizin sorurununuz ve kısalık vahim mi? kocaman öpüyorum allah tüm arkadaşların yardımcısı olsun..görüşmek üzre..

cresentdark

14.07-2009, 17:54
arkadaşım bende kısalık yok zannedersem.zannedersem diyorum çünkü bir doktor 1.5cm lik bir kısalık olabilir dedi diğeri ise yok öyle birşey sende kısalık falan yok dedi.bende kısalık olmadığını ümit ediyorum.aksamam var ve onunda protez ameliyatı ile gecebileceği söylendi.ama 'gecebilir' gibi kesin olmayan ifadeler kullanıldığı için ameliyat olmayı çok fazla düşünmüyorum.garantiyi veren bir doktor bulursum ameliyat olacam bu yüzden bana gerekli olan zamanı ve parayı ayarlamaya çalışıyorum.

GizemBaşkan

18.07-2009, 18:51
Merhabalar..
Ben de doğuştan tek taraflı kalça çıkığı var..1.5 yaşımda ameliyat olmuştum şuanda 16 yaşındayım.. Doktor ameliyat olmamı ve kireçlenmenin başladığını söyledi yaklaşık 8-9 ay önce.. Şu sıralar ağrılar arttı. Yürümek sorun yaratıyor, sık sık ağrılarla mücadele ediyorum.. Ne yapmamı önerirsiniz?

MİHRİBAN AYŞE

19.07-2009, 14:51
Yapay kalça kemiği: Kalça kemiği ameliyatlarında hastaya genellikle metal yapay kalçalar takılıyor. Bilim insanları yıl sonundan itibaren metal yerine yüksek ısı ve radyasyonla güçlendirilmiş ve 15 yıldan fazla kullanım ömürlü polietilen kalça kemiği takabilecek. sevgili arkadaşlar en son gelişmeler paylaşmak istedim...sevgiler

Heybe

29.07-2009, 11:57
benimde sol kalçamda doğuştan kalça çıkığı mevcut ameliyat geçirdim ama başarılı olmadı yinede şimdilik sorun olmuyor.

kivircik

31.07-2009, 10:26
Merhaba Arkadaslar,
birçoğunuzun yazısını okudum. Bende 6 aylık iken oluşan kalça çıkığın ardından bacağım alçıya alınmış fakat yerleşmediğini ergenlik yaşlarımda farkedildi. Yani geç kalınıldı bir ameliyat için.
30 yaşımdayım ve geçenlerde doktora gittiğimde kireçleme ve kas erimesinin ilerlemiş olduğunu söyledi doktor. Ameliyat olmamı söyledi. son iki yıldır ağrılarım arttığı için ameliyat olmayı düşünüyorum ama korkularım da var. Ağrılara dayanablirim. canım cok tatlı değil.
Ayağımdaki kısalık farkının tamemen kalkacagını ve hareketlerımın rahatlayacağını söyledi doktor.
çok korkuyorum ve ne yapmam gerektiğini bilmiyoum.
Deneyimlerinize bana mesaj atarak paylaşırsanız cok sevinirim.
teşekkürler

cresentdark

31.07-2009, 19:32
arkadaşım bu konuda sitedeki arkadaşların genel görüşü ağrılarına dayanabildiğin kadar dayan şeklinde oluyor.benim kendi fikrim de ameliyatın erken olmasının avantajlarını da göz ardı etmemen olur.yani zaten çok fazla ağrın varsa ameliyattan sonra da ağrıların olacaktır, kaybedecek birşeyin olmuyor.ama ameliyattan bir zaman sonra ağrıların tamemen geciyormuş.ayrıca ayağın gittikce aşınıyor, gittikçe kasların zayıflıyor.daha iyi bir ayağa sahipken yapılan ameliyat daha başarılı olacaktır.bu konuda birden fazla doktorun görüşünü almanı o şekilde bir ameliyat kararı almanı şiddetle öneriyorum.umarım senin için hayırlısı olur...

RAFTER_1903

02.08-2009, 00:20
Merhaba, kızım 8 aylıkken çift taraflı kalça çıkığından ameliyat oldu. Doktorumuz Hacettepe Üniversite'sinden Prof.Dr.Muharrem Yazıcı. Ameliyatları 29 Mayıs Hastanesi'nde yapıyor. Bebeğime, sol tarafa açık redüksiyon, sağ tarafa ise kapalı redüksiyon yapıldı.
Konuyla ilgili sorularıma yanıt verebilecek arkadaşlar var mı: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-genel/23040-kizim-8-aylikken-cift-tarafli-kalca-cikigindan-ameliyat-oldu.html

cresentdark

04.08-2009, 12:57
merabalar.evet erken teşhis o kadar önemliki erkenden teşhis edilseydi sadece çocuk bezini 1 değil 2 tane takmanız yeterli olacaktı bu basit yöntem bile %100 iyileştiriyor.yada biraz daha gecikilmiş olunsaydı sadece ayağını sarmaları yeterli olacaktı.neyse olmuşa ve ölmüşe çare yokmuş...bundan sonraki süreç çok önemli.ben bu yaşta ameliyat olup tamamen iyileşen insanları da duydum sakat kalan insanları da.normalde tamamen iyileşmesi mümkün ama tabi bir doktor hatası yapılmadığı sürece.olası bir ameliyat esnasında hata olmadığı sürece kızınız tamamen iyileşir.ama şu var 40 lı 50 li yaşlarda kireçlenmeden doloyı platin ameliyatı olması gerekebilir o zamana kadar da teknolojiyi düşünün. şu an bile gün geçtikçe bu platin amaleyatları daha da başarılı hale geliyor.40 50 yıl sonra platinlerin kalkıp yerine kemik nakli yapacağını düşünüyorum ki böyle girişimler var.bu kemik nakli de kireçlenmeyi tamamen engelleyecek şekilde.kısacası rahat olun o yaşta tamamen iyileşmesi mümkün.olası ameliyat hataları olmadığı müddetçe iyileşir ki bu ihtimaller basit bir bağdemcik ameliyatında bile olur.siz böyle aksiliklerin çıkmaması için dua edin...ALLAH kızınıza hayırlısıyla şifa versin...

RAFTER_1903

04.08-2009, 19:32
cresentdark : En iyi doktor tabi iddialı kelime. Ama şunu söyleyebilirim ki annemi kalça protezi konusunda tedavi eden bir doktor var. Ismi prof.dr.hakkı sur. Kendisi 9 eylül ya da ege'de. Yani izmir'de, istersen bi araştır. Annem şu anda halinden memnun. Sadece biraz kilo aldığında yük bindiği için ağrı yapıyor. Onun dışında yürümesi çok kötüydü ama şimdi düzeldi.

VUSLAT

05.08-2009, 09:47
benımde çif taraflı kalça çıkılığı var hıc amalıyat olmadım kendı ıstegımdı

ıyıkıde olmamışım :)şükürler olsun cok ıyıyım

cresentdark

06.08-2009, 17:52
iyiyim demekte göreceli.iyiyim derken hiç ağrın yokmu, hiç aksaman yok mu ki büyük ihtimal aksaman vardır.bundan kurtulmak istemedin mi hiç?

özlem23

11.08-2009, 15:49
Merhaba benim 10 aylık bebeğimde kalça çıkıklığı var.2 aylıkken fark edildi palvik bandajı kullandık ve daha sonraki ultrason kontrollerinde kalça çıkıklığı olmadığı söylendi. Kızım 9 aylık olunca tekrar ortopedi doktorlarının kontrollerinde kalça çıkıklığı olduğu söylendi.Şu anda alçıda ve daha 3 yada 8 ay alçıda kalınacağı söyleniyor. Kızım bebekliğini yaşayamıyor. Anne olarak çok büyük acı duyuyorum. Daha önce yanlış bilgi verilmeseydi kızım belkide şu anda düzelmiş olurdu. Herkese Allah'tan şifalar diliyorum. Kızımın durumunda olan varsa lütfen cevap yazsın.Şimdiden teşekkürler.

ayshe

11.08-2009, 18:37
merhaba bende DKÇ liyim 19 yaşında sağ taraf ameliyat oldu platin takıldı sol duruyor şimdi sağ ayağımı fazla kaldıramıyorum ağır konik polinöropatide var kalça kireçlendi koltuk değneğini ameliyattan sonra iyileştim diye bıraktım keşke bırakmasaydım omurilik dengesi bozuldu skolyoz oluştu ayaktayken çekilen görüntü korkunç 20 senede boy10 cm kadar kısaldı 4 senedir koltuk değneği kullanıyorum bir senede koltuk değneğinin sol tarafa geleni uzattım belki bir faydası olur diye omuriliğe şimdi yine aynı seviyeye getirdim ameliyat olmasakda çift koltuk değneğini muhakkak kullanmak gerekiyor rabbim doktorlarımızın ilmini arttırsın hepimize şifa ihsan etsin

cresentdark

11.08-2009, 19:47
bu biraz insanın hayata bakışı ile ilgili galiba.bende sağ kalça çıkıklığı vardı 9 yaşında ameliyat oldum.şu an ender bir durum olmadığı sürece ağrı yok ALLAH a şükür hayatımı kısıtladığım birşey yok bisiklet sürerim, istediğim kadar yürür ve koşarım.tek sorun çok az aksamam var.dikkat edince aksamıyorum bile yorulunca ben farkında olmadan oluyormuş.bu da beni rahatsız ediyor bunun için ameliyat olmayı düşünüyorum ama henüz araştırma aşamasındayım.tamamen aksamamam varken kendimi neden buna mahkum edeyim,neden yetineyim diyorum.ama tabiki yetinmeyi bilmeyip sağlığımı tamamen kaybetmekte istemiyorum risk faktörlerini öğrenip ona göre ameliyat olmayı düşünüyorum çok fazla riskliyse bende kendimi iyiyiym diye şartlandıracam:)ALLAH hepimize HAYIRLISIYLA şifa versin

yurdagul

12.08-2009, 22:45
arkadaşlar bende de kalça çıkığı var ama benim ağrım yok çok şükür doktorla görüştüm ameliyat gerkli değil sana dedi çift taraflı olmasından dolayı ameliyat gerekmez demişti doktorun dediğine göre tek taraflı kalça çıkı olanlarda ağrı olurmuş. allah hepimize şifa versin

cresentdark

16.08-2009, 18:11
doktorların bu çelişkili ifadelerine sinirlenmemek elde değil.çift taraflı kalça çıkığı olup da ağrıdan yürüyemeyenleri de biliyorum.çift taraflı olması ile ağrının bir alakası yok.çünkü kalça kemiğin olması gereken yerde değil bunun neticesinde de ayağında kireçleme olur ve ağrıların gerçekleşir.ama ikisi aynı oranda çıkık olduğu için bazen yürümede bir aksama ve problem olmaz hatta o yüzden kalça çıkıklığı probleminin bile olduğunu anlamaz ancak yaşı ilerler çocuk doğurur, kilo alır bakarki ağrıları var doktora gider yıllar sonra öğrenirki ayağında kalça çıkıklığı varmış.seninde ilerleyen yaşlarda çocuk doğurunca,kilo alınca vs durumlarda bu problemlerler karşılaşma ihtimalın çok yüksek. o yüzden ilerki yaşlarına yatırım yap kendine olabilecek en iyi şekilde bak diye tavsiye ediyorum.ALLAH sana da HAYIRLISIYLA şifa versin...

huzungulu65

24.08-2009, 15:32
GLY;
merhaba bende bu siteye yeni üye oldum .Bendede tek tarafflı kalça çıkıklığı var.Geçen sene bende nejat güneye gittim ameliyat dedi ama ben çok korktuğum için olmadım.Sizi de bu doktor ameliyat ettiği için daha ayrıntılı bilgi alabilirim sanırım sizden. teşekkür

nurse

27.08-2009, 14:33
merhabalar 23 yaşındayım benimde doğuştan kalça çıkığı rahatsızlığım vardı ve sol tarafım düzelmedi sağ bacağım düzeldi çok şükür. 1 yaşından 8 yaşına kadar defalarca operasyon geçirdim ama sol bacagım düzelmedii. yaklaşık 2 ay önce ameliyat oldum hala tedavi sürecim devam ediyor uzun bir süreç ama Allah hepimizin yardımcısı olsun

yurdagul

27.08-2009, 17:32
arkadaşlar çok şükür bende çift taraflı kalça çıkığı var ama bir sıkıntı yaşamıyorum işlerimi yaparken yürürken ki ben çok fazla yürüyen biriyimde yürümeyi çok severim.bana sağlık raporunda engelim için dereceyi çok düşük veriyorlar birkaç defa başvuru yaptım istediğim dereceyi alamadım allah hepimize şifa versin benden tavsiye bol yürümek yürümek en iyi çözüm ben kendimde bunu farkettim yürümeyi azalttığım zamanlarda bende sıkıntı yaşıyorum allah yardımcımız olsun

karatepe09

15.09-2009, 21:31
Merhabalar. 14 yıl önce DR. bahattin Ünsaç tarafından ameliyat oldum. Sol kalça çıkığıyım, platin takıldı. Şu an 38 yaşındayım ve yeni ağrılarım başladı. Egzersiz konusunda bilgiis olan arkadaşlar varmı, eliptik bisiklete binmenin sakıncası olabilirmi? Kimi,leri olmaz diyor kimileride başlayan kireçlenmeler için bisiklete binmek faydalıdır diyor. Sol kalçamda yeniden kireçlenmenin başladığını farkettim. Önerebileceğiniz egzersizler varmı.

Islık

15.09-2009, 22:46
Yapabileceğiniz en iyi egzersiz yürüyüş ve yüzmedir.

GLY

17.09-2009, 16:29
hazangulu65 öncelikle merhaba. uzun zamandır siteye girmiyordum. yazdığınızı yeni okudum. evet bende çift taraflı dkç var ve iki kalçaya protez takıldı. prof.dr.nejat güney yaptı ameliyatlarımı. daha öncesindede başka doktorlara muayene olmuştum. hepside aynı şeyi söylediler. benim çocukken geçirmiş olduğum başarısız ameliyatlar nedeniyle doktorum ameliyatın zor olacağını söylemişti. birde eğer bu yaşlarda ameliyat olursan daha çabuk iyileşirsin demişti. ameliyatlarım çok şükür iyi geçti. dediğim gibi çocukken geçirmiş olduğum başarırız ameliyatlar nedeniyle başarı oranı biraz düştü. ama yinede çok çok iyiyim şimdi. hareketlerimde çok rahatlama var ve ağrılarım yok oldu. yürürken kalçayı tam olarak sabitleyemediğim için çok az sağa sola oynuyor. birde 40 yıllık yürüme alışkanlığını değiştirmekte zor oluyor açıkçası. ameliyat olmak konusunda bende çok zor karar verdim. ama doktorumu buldum. şimdi iyiki ameliyat olmuşum diyorum. herkese acil şifalar diliyorum.

ebircan

22.09-2009, 16:46
Merhabalar,
Ben 39 yaşındayım. İsmim Emine. Bende doğuştan kalça çıkığı problemi olan biriyim. Ben dkç olduğumu 36 yaşında öğrendim. 36 yaşında ikinci oğlumun doğumundan 3 ay sonra sol bacağımda ki ağrı problemi ile doktora gittim ve doğuştan k.ç olduğumu söyledi. İnanasım gelmedi açıkçası. Benim bildiğim k.ç. olan kişi aksar dı. Yapabileceğim ne var dediğimde hızla kilo vermem gerektigini söyledi. Fazla kilolu olan biri değilim ama doğum sonrası kilolarım vardı biraz. 55 kiloya indim. Arasıra ağrılarım oluyor. Konuyla ilgili bilgi sahibi değilim. Eskiden olduğundan daha fazla ağrım olmaya başladı ve yavaş yavaş doktor arama çabasına girdim. Anladığım kadarıyla erken ameliyat olmak iyi değilmiş. Kireçlenmeyi engelleyebilecek birşeyler yapabilirmiyim. Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.Hepinize çok geçmiş olsun diyorum. Bayramınızı kutluyorum............

cresentdark

26.09-2009, 09:28
öncelikle geçmiş olsun.sizin muhtemelen iki bacağınızda da kalça çıkıklığı vardır bu durumda bazen kişi aksamaya biliyor, eğer sorun sadece bir bacakda oldumu kişi aksıyor.kalça çıkıklığı olduğunu bilmeyen kişi genelde doğumdan sonra durumun farkına varıyor.size doktorların yaptığı tavsiyeleri ileteyim: fazla doğum yapmayın, kilo almayın, ağır şeyleri kaldırmayın, kendinizi çok yormadan yürüyüş yapın....ama bütün bunlara uymanız sizin sadece ameliyat zamanınızı geciktiriyor yoksa yaşadığınız müddetçe bu ameliyattan kaçmanız mümkün değil er yada geç ameliyat olmanız gerekecek.ameliyatı olma sebibinz de şu: kalça kemiğiniz olması gereken yerde değil ve dolayısıyla yaş ilerledikçe kalçanızda kireçlenme oluyor kendinize çok iyi bakarsanız ayağınız 10 yılda değil 20 yılda kireçlenir o zaman da doktorlar kalçanızdaki kemiği alırlar onun yerine protez takarlar.protez de kemik olmadığı için ayağınız bir daha kireçlenme olmaz ama taktıkları protezi 15 20 yılda bir sıkılaştırmak gerekir yani 15 20 da bir ameliyat olmanız gerekecektir. bu yüzden kalça çıkıklığı problemi olan kişiyeler amaleyat sürelerini geciktirirler.geç yaşlarda ameliyat olursan ömründe 1 yada 2 yılda ameliyat olman gerkir. bu yüzden genel tavsiye kendinize iyi bakın 50 li yaşlarda bir defaya mahsus ameliyat olun şeklindedir ama ağrılarınız çok aşırıya giderse katlanılmayacak şekildeyse bence daha fazla da katlanmayın güvenilir bir doktorda ameliyatı gercekleştirin.birde şunu söylemek istiyorum eskiden takılan protezleri 10 15 yılda bir sıkılaştırmak için ameliyat etmek gerekiyordu.şimdilerde 25 yıl dayanan protezler bulunmuş ve tıp gelişiyor birkaç yıla kadar daha uzun ömürlü protezlerin yapılıp bu ameliyatın bir defa yapılacağını umut ediyorum.ALLAH hepimize HAYIRLISIYLA şifa versin...

erkanla

01.10-2009, 12:30
:D :(bende doğustan kalça çıkıgıyım lakın nedense ameliyat olmadım daha yasım 26ama ameliyata karşı korkuyorum ya bugüümü geri ararsam diye lakın Allah asükür geziyorum dolaşıyorum bunada şukür kardeşler kendinize ii bakın dert etmeyin

sebile

06.10-2009, 19:47
slm bendede kalça çıkığı varmış ama biz anlamadı hiç ağrım olmadı ama ben zaten romatizma hastasıyım ve o yüzde devamlı arılarım oluyodu bizde ondan dolayı ağrıyo diyoruz ortopedi dr gittim ve demezmi kalçaların aşınmış ve ameliyat olman gerek ve oldum 7ay oldu çok şükür iyim hiç aksamam kalmadı sol bacam kısalmıştı oda dengelendi.sadece ne tür egzersizler yapmam gerektiğini bilmiyorum yazarsanız sevinirim teşekürler herkese geçmiş olsun ben sebile

cresentdark

09.10-2009, 20:51
geçmiş olsun bana göre en iyi engersiz yürümek ve yüzmek.bunun dışında fizik tedavi merkezlerinin tavsiye ettiği hareketlerin düzenli olarak yapılması ve oranının ayarlanması problem olabiliyor.örneğin ben çok fazla bu hareketleri yaptığımda ağrım oluyordu ve bir zaman sonra bu hareketleri yapmayı bıraktım,çabuk sıkılabiliyor insan.bence en iyisi doğal fizik tedavi yöntemleri olan; yürümek ve yüzmek bunları hayatının bir parçası haline getirebilirsin.onun oranını ayarlamak da kolay bugun yürürsün 10 dkda ayağın ağrır yarın 15 dk da falan derken sağlıklı bir insandan çok daha iyi bir performansa sahip olabilirsin.kolay gelsin :)

sebile

10.10-2009, 19:42
çok teşekür ettim seninide mi kalça çıkığım var protez takılınca hiç aksaklık kalmıyo tabi iyi ellerde yapılırsa benim çok şükür hiç kalmadı
geçmiş olsun

cresentdark

14.10-2009, 20:56
benimde sağ bacağımda kalça çıkıklığı var.protez takılınca tamamen geçermi bilmiyorum bundan emin olmak istiyorum.şu an ağrım vs yok protez ameliyatı olursam ve aksamam devam ederse çok üzülürüm pisi pisine ameliyat olmuş olurum.bu konuda önerebileceğin bir doktor var mı? senin durumun tam olarak nasıldı da aksama geçti?

sebile

14.10-2009, 21:22
ya benim tamamen belim bükülmüştü 2 bastonla yürüyodum sol bacam 3santim kısalmıştı ve çok ağrılarım oldu ve merdiven inemez çıkamaz oldum ve sonunda ameliyata karar verdim .ben mersin tarsus ilçesinde ömer sayar hastanesi var özel olda ameliyatlarımı oldum.1hafta arayla iki bacamıda yaptı ve şu anda şükrediyorum doktoruma.doktor zaten hastanenin saibi adı ömer sayar çok iyi bir doktor.ben kendim bursada oturuyorum ve oraya gittik.

cresentdark

18.10-2009, 12:00
aksaman bu durumda tamamen gecebildimi. bu dr un ismini çokca burada duydum ama herkez aynı fikirde olmuyor bu yuzden benim de kafam çok fazla karıştı

ayshe

12.12-2009, 17:21
benim ameliyat olan arkadaşlara sorum olucak kanal 1 tv.sinde ortp dr deniz algül öğlen saat 1 deperşembe günleride ortapedi ile ilgili bazen kalça protezi ile bilgiler veriyor ameliyatın ertasi günü ayağa kalkıp kalidyenle kendi tuvalet ihtiyacını veya diğer işlerini yapabildiğini söylüyor bu gerçekten doğrumu? ben 20 sene önce samatyada sağ kalçama platin ameliyatı olduğumda hiçde ertesi günü yürütmemişlerdi

Asu1967

21.01-2010, 23:21
slm arkadaşlar. ben yeni amelyat oldum kalça puretezi. ayın 13 de. şimdi hastaneden çıktım evdeyim. 1in ciyi eylülün 2 sinde olmuştum. 5 ay dolucak nerdeyse. o iyileşti. çokşükür tam olmasada. şimdi 2in ci iyileşmesini bekliyorum ağrılarımdan sızılarımdan kurtulucam inşallah. eski hayatımı yani hayat denirse unutucam. benden beterler var biliyorum neler yaşayanlar ama herkes kendi yaşadığını kendi çektiğini bilir. öyle 2in ci gün kalkılmıyor kişiye rahatsızlığa bağlı en az 4 dünde ayağının üstüne basa biliyorsun. ben mesela 6 günde basa bildim. yürüteçle 8 gün sonra yürüdüm daha dikişlerim alınmadı. p.tesi konturole gidicem nasipse. 2inci amelyatım daha hafifi geçti. Önce sol olmuştum şimdi sağ kalçamı oldum. cerrahpaşa tıpfakültesi hastanesinde oldum. prf dr FAHRİ ERDOĞAN YAPTI. burdan ona çok tşk ediyorum. orda ortopedide çalışan herkese benimle lgilenen ilgilenmeyen her kese çok ama çok tşk ediyorum. Hepsi harikaydılar memnunum . Arkadaşlar aklıma başka şey gelmiyor sizler yazın sorun ben cevaplıyayım olurmu size yardımcı olmak çok isterim eğer biraz olursam yardımcı inanın çok sevinirim.HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN.

ayfer tc

02.02-2010, 00:15
ark merhaba ben hollandadan yaziyorum 28 yasindayim beni bilgilendirirseniz sevinirim ben son 2senedir diz kapagiimda cok siddetli egrilar cekiyordum doktora her gittigimde kilomu problem yapiyordu taki 3ayonceye kadar sonun da kalca emarisi yapildi ve sag kalcamda dogustan kalca cikikligi oldugunu ve kirecleme oldugunu soyledi vekalca protezini tavsiye etti ama cok gencsin dedi ama agrilarimi durdurmak icin2ayonce kasiktan igne yapti ve kalca kemigine yag siktiklarini soylediler cok rahatlatir dediler ama son 2 haftadir cok agrim oluyo bacagim kasiliyo toppalliyom ve uzun ayakta kalamiyorum ama bana hic baska yontemleri anlatmadi sadece protezi dedi ama ben burdaki doktorlaraa guvenemiyorum inanmiyorumda cunku 28 senedir hic rahatsizligim yoktu taki bu seneye kadar eger aranizda baska yontemle tedavi olan varsa lutfen yazsin beni bilgilendirin ltf

Hafaydinli

05.02-2010, 14:08
arkadaşlar bende de çift taraflı kalça çık.var fazla otur agrır sürekli ayakta kal agrır bagdaş yapamazsın ayagını lavaboya atamassın ...
kendimizi ayarlıycaz baksak bişi yok baksak fazla milletinde kafa gurcalanır duruşta bişi yok yürü aksarsın hafiften ne var sende bişiyok derler onlar gibi her şeyi iş yapmaya çagırırlar yapma küçümserler yani anlatamazsın anlayamazlar keyfi sanırlar....
bende kendi kendimin doktoru olmaya çalışıyorum agrılarım oluyo az da olsa kendi kendime masaj yapıyor agrı kesiler yaglar dinlenmeler vs.vs.

allahım hepimizi korusun veren de o alanda o sonuç imtihan bazan sabredemessekte :(
allahım affetsin bizleri korusun.

delioglan

13.02-2010, 02:39
mrhaba benimde sağ bacağımda kalça çıkıklığı sorunu var 15 yaşına kadar tedavilere ve muayenelere gittim ama doktorların söylediği şeyler bana mantıklı gelmediği için ameleyat olmadım.aradan 11 yıl geçti nasıl gelişmeler olduğunu bilmiyorum.sağ bacağımda 3.5 sn kısalık var bağdaş kuramıyorum sağ ayağıma çorap giyerken zorlanıyorum.ama sağ bacağımda cok güçlü saatlerce koşabiliyorum,incelme yada başka bi sorun yok.sadece çok yorulduğumda biraz ağrısı oluyor birde hareketleri kıstlanıyor.kısa olduğu için aksama oluyor.ama vucut yapımda bu durumdan başka hiç bir sorun yok oldukça sağlıklı bu ameleyatı olsam kısalıktan ve kalça çıkıklığından kurtulabilirmiyim.daha büyük sorunlar oluşurmu. bilgi verirseniz sevinirim.

Asu1967

13.02-2010, 16:33
slm delioglan öncelikle geçmiş olsun. sen iyi bi doktora görün muayeneni ol ona göre ne isterse yap biz burda ne desek yardımcı olamayız. ama amelyatlar artık çok çok iyi geçiyor sorun yok piatinler güzel ben yeni oldum okumuşsundur. kısalığımda vardı o da halloldu çok şükür iyiyim . dr amel yat derse korkma artık herşey çok güzel tabiki emin ellerde . ALLAH yardımcın olsun. k.ib.

mother

18.02-2010, 16:05
ayfer tc;

arkadaşım noltrex iğneyi araştır bana olduğu gibi sanada çok faydası olacak eminim.allah şifalar versin

Hafaydinli

19.02-2010, 09:45
hangi hastanede oldunuz arkadaşlar :confused:

mother

19.02-2010, 10:55
izmir egepol hastanesi

rfprof

21.02-2010, 15:06
Selamlar...

Ben 41 yaşındayım. Her iki tarafta kalça çıkığı mevcut.Ayrıca Dizlerimde kemikler birbirine sürtüyor.Ameliyat olmak istiyorum.Bu konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Hepinize Allah acil şifalar versin

nurci

07.03-2010, 13:20
kalça çıkığı arkadaşlarım var mı varsa lütfen yazsın ameliyata nasıl bakıyorsunuz.

dilek deniz

07.03-2010, 15:38
ameliyattan korkuyorum. bir daha ayağa kalkamazsam. ya daha kötü olursam. doktor hatası olursa diye. çok korkuyorum. hatta bu benim kabusum diyebilirim.

ebarbur

12.03-2010, 10:26
Merhabalar,
Benimde dogustan iki kalcamda cikik vardi.Fakat sag kalcam zamanla yerine oturmus...Sekiz yasinda sol kalcamdan ameliyat oldum..4 cm kadar kisalik hala var...Su an 37 yasinda ve iki cocuk annesiyim...5 sene once doktora gittigimde simdi degil ama ileride mudahale gerekebilir demisti...Cok sukur dayanilmayacak agrim yok ama corabimi ve cizmelerimi giyerken zorluk cekiyorum...Mutlaka her gun 1 saat kadar yuruyorum...Kendimi fazla yorunca hareket etmekte zorlaniyorum..
Yillardir kendimi diger insanlardan hic farkli gormedim.Acikcasi kusurumu kabullenmedim ve sporun her turlusunu yaptim ve iyide yaptim...Ama ilerisi beni endiselendiyordu...Burayi yeni buldum, hemen uye oldum.Dusuncelerinizi, deneyimlerinizi okumak bana iyi geldi...Ayakkabsina yukseklik koyan varmi? Aksamaya ne kadar yarari var? Cevaplarsaniz sevinirim...

Herkese mutlu saglikli gunler diliyorum

Merhaba Meral,
Kisalik giderici tabanlari nerede yaptiriyorsun? Kifidis nerede? Bana yardimciolursan sevinirim..

Sevgiler....

Erdem35

26.03-2010, 18:57
Selamlar...
Arkadaşlar benimde tek taraflı sağ kalça çıkığım war şu an 22 yaşındayım ve daha 1 yaşını doldurmadan bir ameliyat geçirdim fakat bu çare olmadı..

zeycanımbenim

04.04-2010, 12:24
arkadaşlar kalça protezi amaliyatı kalça çıkığının kesin çözümü olur mu?ankarada önerebileceğiniz bir doktor var mı?ben yaklasık 15 yıldır hiç bir gelişmeyi takip etmedim...şuan çok rahat yuruyorum ama olduğumdan daha iyi olma imkanım var mı acaba?