PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Skolyoz-Kifoskolyoz olan kim var?

Sayfalar : [1] 2

Gülcan83

13.10-2005, 21:21
Skolyozla ilgili sağlık soru-cevaplarını bu başlıkta değil, konuyla ilgili forumda paylaşalım:

Sağlık / Skolyoz
Skolyoz, kifoskolyoz, kifoz, lordoz vb. konularla ilgili sağlık haberlerini, tecrübelerinizi ve sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz (http://www.engelliler.biz/forum/saglik-skolyoz/)
Doğuştan kifoskolyoz'um ve bu engel eğilim nedeni ile boy kısalığına da neden oluyor.
Akciğer fonksyon bozukluğu.nedeni ile riskli bir ameliyat geçirdim şuan eskisinden daha iyiyim.

Benim gibi skolyoz-kifoskolyoz (omurga eğriliği) olan arkadaşlarımız varmı?

sevinc

17.10-2005, 12:13
canım Gülcancığım
Ben varım.Bende ameliyat oldum ve benim saglıkla ilgili problemlerim kalmadı 1 kere ameliyat oldum platin takıldı ve alçıda uzun süre kullandım o dönemlerde tedavi öyleydi sonradan platinim otururken koltukta kırıldı sanırım vucut kabul etmedi ve attı 2 bir ameliyatla çıkartılar saglık olsun az birşey ilerleme yaptı sen beni gördün.Sanırım bunun Lazerle tedavisini araştırma yapıyorlar duyum alınca mutlaka burda iletecegim henüz öyle bi,rşey yoktur.
Sağlıgımıza ve kilomuza dikkat etmeliyiz.Özelikle diyorumki sigara kullanmamalıyız. :P (zaten ben kullanmam )doktor kontrollerimizi aksatmamalıyız.

hayat76

18.10-2005, 13:36
Gülcan'cığım, bende kifoskolyoz ayrıca buna bağlı olarakda skolyozum var. Hiç ameliyat olmadım, geçen yıl bir profla görüşme yapmıştım bana en az 4 defa ameliyat olmam gerektiğini yinede tam tedavi olamayacağımı söyledikten sonra vaz geçtim. Açıkcası cesaretimi toplayamadım.

Gülcan83

18.10-2005, 18:31
arkadaşlar ibende ameliyat olmak istedim ama nefes sorunu çıktı narkoz verilebilmesi için Pnefesimi açmam gerekiyordu bende 1yıl makina ile çalışarak Façtım yine kabul etmediler bende artık yapılanlardan çok sıkılmıştım ve ameliyet edicek doktorun geçireceğim operasyonlardan bahsetmesiyle de tamamen vazgeçtim.benimde sağlığımda hiçbir problemim yok sadece hızlı yürüyemem birde eğrilik var varsın o da olsun :wink: :lol:
belki ilerde narkozsuz ameliyat yapabilirlerse bende ameliyat olurum :lol:

Ama menekşecim birde şu var eğer ben şuanımda zorluk çekmeden yaşıyabiliyorsam ameliyat olup neden hayatımı riske atıyım?
Dahada önemlisi neden daha kötü olabilme olasılığına kalkışıyım?
Benim problemim sadece sırtta ve akciğer fonksyon bozukluğu (buda problem değil şimdilik)
Bu nedenle ben ameliyet olmak için gerekçe görmüyorum.
google da skolyoz ameliyatını izledim ameliyat anını değil ama o kişinin öncesini ve sonrasını izledim eğrilik çok azdı buna rağmen zorlu geçti.
bence en önemlisi hayatta kimseye ihtiyaç duymadan yaşayabilme.Bunu yapabiliyorsan ameliyata gerek yok.
yanlışmı düşünüyorum :?: :roll:

Canım neden yanlış anlıyalım olurmu öyle şey?
Felç olma olayına gelince doktorkar bana da söylemişti onu 20 yaşında felç olur dediler 22yi bitiriyorum bişey olmadı.
arkadaşlar sizden birşey rica etsem yaparmısınız?
Ameliyatlar nasıl gerçekleşti,skolyozunuzun seviyesi neydi, nekadar zaman aldı iyileşmeler,neler yapıldı, acısıyla sevinciyle yaşadıklarınızı yazarmısınız? merak ediyorum.kimbilir birgün bende olabilirim.

WaLe

09.11-2005, 21:07
Bende de mevcut olan durumlardan biri de skolyoz. Ancak bu zamana kadar cesaret edemiyordum cerrahi müdaheleye.

Bu konuda tecrübeli arkadaşların Doktor ve Hastane tavsiyelerine ihtiyacım var açıkçası birazda gaza :)

Sevgiler.

Pozitif+

10.11-2005, 09:27
Merhaba bende skolyozu olan şanslı insanlardanım :P %45 :P
Her ameliyatın riski olduğu kadar skolyoz ameliyatınında riski var ve diğerlerinden biraz daha fazla risk taşımakta.
Ama bu ameliyatı olabilmek için yaş sınırı önemli tabi ki.
Ben 2000 yılında 21 yaşımda tüm şartları zorlayarak bu riske girdim ve ameliyat oldum..
Şuan ameliyat olduğum için iyikide olmuşum diyecek kadar iyi hissediyorum kendimi.
Ama aynı ameliyatı olan bazı arkadaşlarımın da benim kadar kendileini iyi hissetmediklerini duymaktayım kendilerinden malesef :cry:
Rahatsızlığı olan tüm arkadaşlara ALLAH'tan acil şifalar dilerim :P

Sevgilerimle
:P :P :P

dilek öztürk

12.11-2005, 23:48
Selam, bende 40 günlükken düşme sonucu ileri derece skolyozum. 2 ve 11yaşlarında skolyoz. 21 yaşında da tetherkord ameliyatı oldum. Ameliyatlarımın hiçbir faydası olmadı. 11 yaşındaki ameliyatımı Baltalimanı Başhekimi Selçuk Gürkaynak yaptı. Adam skolyoz konusunda hiçbirşey bilmiyormuş. Açmış kapatmış. Allahtan düzeltmeye çalışmamış. 21 yaşında felç belirtilerimden dolayı Çapaya Ünsal Domaniçe gittim. EMR lar sonucunda Nöroşirurjide ameliyat oldum. 3ay can çekiştim.Orada Selçuk beyin düzeltmeye çalışıp felç bıraktığı bir çok kişi ile tanıştım. Doktorlar 30 yaşımın sonrası olmadığını söylediler . Onlara göre düştüğümden buyana felçli olmam gerekiyormuş. Asla çocukta yapamazmışım. 35 yaşındayım, 9 yaşında sağlıklı bir kızım var. Egzersizlerimi yapıp fizik tedavi görüyorum. Pozitif düşünüp hergünümü dolu dolu yaşıyorum.
Saygılarımla,
Dilek

Gülcan83

14.11-2005, 00:43
Arkadaşlar paylaşımlarınız için teşekkür ederim.
Dilek hanım Ünsal bey ile bende görüştüm ve bana ameliyatımı öyle bir anlattıki işkence yapılacak gibi anlattı yinede ben nefes açma problemi nedeniyle uğraştım ameliyat olabilmek için ama olmadı.Ünsal bey çok iyi bir doktor olabilir ama hemen her skolyoz'a felç olacaksın dememeli.
Bana da felç olursun dedi ama ben hala çok iyiyim ve inanın kendimi çok iyi hissediyorum.
Sanırım insan birazda kendi kendinin doktoru olmalı.

dilek öztürk

14.11-2005, 20:08
Gülcancığım, 2003 yılı sonbaharında şiddetli ağrılar ve felç başlangıcından dolayı hastahaneye yattım. MR ve tetkikler sonrası Ünsal bey
beyincerrahide ameliyat olmam gerektiğini, milyonda bir şansım olmadığını söyledi. Bu moral ile beni bir arkadaşına yolladı. Çapanın ünlü Beyin cerrahı ameliyatımın çok riskli olacağını. Benim ameliyatım süresinde 5tane bel fıtığı ameliyatı yapıp, 5katı fazla para kazanacağını. Komplikasyonlarımla uğraşamayacağını. Zaten banka sigortasının ödemeler konusunda süründürdüğünü söyledi. Dünyam başıma yıkıldı. Ona; benimle bu şekil konuşamayacağını yalnızca evet yada hayır demesinin yeterli olacağını, söylediklerinin yanlızca kendi sorunu olduğunu söyleyip kaçtım. 3 büyük hastahanenin ünlü cerrahlarıda aynışeyi söyleyince altüst oldum. Bir de Ali Çetin Sarıoğlu na git dediler. Sonuçta Ali bey hiçbir sorunum olmadığını,doktorların söylediği ameliyatı benim 21yaşında olduğumu boyum uzamadığı için onların anlamadığını. Çok ileride felç olmaya kalkarsam onun beni iyileştireceğini söyledi. Bol dinlenme egzersizler , fizik tedavi ve moralim sayesinde tamamen ağrılarımdan kurtuldum. Dolu dolu yaşıyorum. Çok mutluyum. Darısı herkesin başına
Saygılarımla,
Dilek

malidemir_40

12.12-2005, 23:01
Merhaba dostlar ben de skolyoz hastalarindan biriyim. 3 yasinda siddetli bir ates sonucu olmus bende. Yani dogustan degil. Bir defa ameliyat oldum sanirim 1984'te. Tam basarili gecti diyemem. Yasamaya ve iyi olmaya calisiyorum.

ali79

20.12-2005, 19:56
Merhaba arkadaşlar ben de kifo-skolyoz hastasıyım bende de doğuştan deyilmiş zamanla sinsice omirilik kemiğinin eğrilmesiyle bu hali almışım bu hastalık yüzünden hiç doktora gitmedim şimdilik fazla koşunca hızlı yürüyünce falan nefes darlığı ve sabit oturunca sırtta ağrı oluyor ileride ne olur hiç bilgim yok bu konuda bilgi sahibi olan varsa burda hep beraber paylaşalım engelsiz yaşamaya mücadelemi yitirmeden yaşamaya çalışıyorum bütün engelli arkadaşlara saygılar

GuLeNKIZ

28.01-2006, 18:47
bende bende :)
bende skolyoz +meningomeninyosel oldıuğu için ameliyat yapamadılar yüzde elli den düşük şans verdiler hayatta kalmam için ameliyat olursam bizde o riski göze almadık böyle yaşamak çok zor ama alıştım :) yan etkileri olmasa daha bi güzel olacak hayat ama napalım başa gelen çekiliyo bi şekilde saygılar :)

Gülümse

29.03-2006, 21:56
Kifoskolyoz Hastasını kaç yaşına kadar amaliyat edebilirler. en son yaş kaçtır acaba bileniniz varmı ?

defne

31.03-2006, 22:11
selam ben yeni üye oldum bendede skolyoz var 8 yaşında ilk ameliyatımı geçirdim ssk nın küçük yaşda omiriligimi dondurdugu için pek fayda göremedim daha sonra haccettepede emre acaroglu yapdı ameliyatımı egriligim fazlaydı tamamen düzeltti diyebilirim hastane enfeksiyonu kapdıgım için implantları çıkartıp eski halime getirmek zorunda kaldı şu an 40 derecelik skolyozum var nefes darlıgı çekmiyorum evet ameliyat çok zor komplikasyonları fazla ama yaş ilerledikce nefes alma sorunu çıkıyo operasyon geçirilmezse benim kemiklerim sertleşmiyo buda aleyhime gelişiyo hayat zor acısı ve tatlısıyla bizler için dahada zor katlanıcaz başka çarede yok sanırım

Grafiker

01.04-2006, 02:03
Arkadaşlar dernek mi? kursak ne! :D ..Banada banada..SMA hastası olduğum için zaman geçtikçe skolyoz ortaya çıkabiliyor.7 yaşında fizik tedavi görmüştüm uzun süre korse kullanmıştım..Ama devamını getiremedim tabi.Şuan sol kolumu kullanamıyorum.Ameliyat olmayı düşünüyordum tesadüfen böyle bir ameliyat sonucu felç olan birini gördüm tv'de ve vazgeçtim.. :lol: daha doğrusu korktumm. :lol: :lol: .yaş 27 oldu hayattayım nefeste zorluk çekiyorum ve normal olarak ağrılar oluyor tabi..bakalım ilerde tıp'daki gelişmelere göre birşeyler yaparız herhalde :lol: :lol: .neyse daha sık görüşelim. :lol:

Gülcan83

01.04-2006, 14:33
Bende de zaman zaman ağrılar oluyor,nefeste sorun oluyor ama hiç ameliyat olmayı düşünmüyorum.Ben halimden memnunum.
Bu bedenle eskiden çok kavga ederdik (yine arasıra kavgalarımız olmuyor değil) ama memnunum yinede :wink: :)

defne

01.04-2006, 14:42
DOKTORUM BANA Bİ AMELİYATIMIN OLDUGUNU BAYA BÜYÜK Bİ OPERASYON OLUCAGINI AMELİYATI OLMAZSAM AGRILARIMIN DAHA ÇOK ARTICAINI YAŞIM DAHA GENÇKEN BUNU OLMAM GEREKDİGİNİ VE AMELİYATTA %5 ORANINDA FELÇ KALMA OLASILIGIMIN OLDUGUNU SÖYLÜYO AGRILARIM FAZLA YÜRÜMEKDE GÜÇLÜK ÇEKİYORUM KARAR VERMEK ÇOK ZOR NE YAPACAGIMI BİLMİYORUM :(

AsTeRuNyA

01.04-2006, 17:23
bu ameliyatı ortepedistlermi yapıyor yoksa plastik cerrahlarımı

defne

01.04-2006, 20:59
bu ameliyatları ortapedi uzmanları yapıyo bazı durumlarda ameliyata beyin cerrahlarıda girebiliyo

AsTeRuNyA

01.04-2006, 21:06
o zaman size amerikan hastanesi uzmanlarını öneriyorum

defne

02.04-2006, 16:02
amerikan hastanesini önermişsiniz ama ben ssk lıyım ssk bazı sevklerde özel hastaneler için kısıtlama getirmiş durumda bende isterdim koşulları ve imkanları daha rahat bi hastanede ameliyat olmayı bi bilginiz varsa bu konuyla ilgili yazarsanız sevinirim

AsTeRuNyA

03.04-2006, 17:45
dogru amerikan hastanesi ssk ile anlaşmalı degil bir tek kalp ameliyatları ve anjio işlemlerinde ssk geçiyor

ghopat

12.04-2006, 01:14
Bende sizlerdenim arkadaşlar. Operasyon konusundaki tercih hakkınıza gıpta ediyorum doğrusu, beni çocukken gezmeye diye götürdüler kendimi alçıda buldum. Platinini çıkarttıran kimse var mı aranızda? Bana 4 yıl önce çıkartalım dediler ama çocukluk geçince kolay kandırılamıyor insanlar (daha doğrusu korkuyorum).

ghopat

13.04-2006, 02:14
Benim platin antika sınıfına dahil, 15 yıldır beraberiz. Ben bıraksam o bırakmayacak galiba. Yada sosyete deyimiyle bizimki seviyeli bir birliktelik :D

gokhan_sozumcetin

13.04-2006, 07:06
Merhaba Arkadaşlar,
Bende de Kifo-skolyoz var ve sanırım orta seviyenin üzerinde..Ben de mesela ayakta fazla duramıyorum,koşamıyorum,merdiven çıkarken nefes nefese kalıveriyorum..Bir de otobüsler ve metroda herkes yer vermediği için çoğu zaman ayakta kalıyorum , bu yüzden zorlanıyorum..

Arkadaşlar bakın ne diyeceğim ; Herkes hangi şehirde oturduğunu da yazsın..Belki buluşuruz..Olmaz mı ?

Ben Bursa....Siz ?

Ben tam 3 ez ameliyat oldum , 3.ameliyatta platini çıkardılar..
İlk ameliyatımı 1991'de olmuştum,o zaman platin taktılar,1994'te platini omurga'da kaydırdılar ve 2001'de platini nihayet çıkardılar..
Ben platin varken de pek bişey hissetmedim ama çıkarınca daha rahat hareket etmeye başladım..Meğer hissetmesem de o platin beni engelliyormuş onu anladım..Arada bir ense kökümde cız diye bir batma olurde eskiden..Platin çıkınca geçti hepsi.
Ha bi de evet çıktıktan sonra da ilerleme yaptı ..Hâla da ilerliyor..Nefes almada falan zorluklar oluyor....Öffff moralim bozuldu...

baharcandan

13.04-2006, 09:29
Merhaba herkese zor bir ameliyat olduğunu duydum. Allah herkese sağlık versin

yesimacil

26.04-2006, 10:18
Arkadaşlar bendede sağ ayağıma fazla yüklendiğimden skolyoz oluştu 4 yıl önce doktorlar bana bu kaymanın ameliyat olması gerektiğini olmazsam göğüs kafesinde sorun olacanı sölediler hastaneye yattım 2 ay tetkikler sürdü ve bana bu amaliyat çok riskli dedikleri için vazgeçtim

canseven

01.06-2006, 13:40
Bu hastalığa 5 yaşında yakalandım. O zaman bir çok hastane gezdik. İzmirde 9 eylül üviversitesine gittik. Bir çoğunuzun tanıdıgı Sayın(!) emin alıcı bey ameliyat olmadığım takdi,rde 1-2 yıl içinde yataga mahkum oalcağımı söylemişti. Şu an 21 yaşındayım ve balıkesir universitesinde kamu yönetimi okuyorum. TEk sorunum sırtımdakı eğrilik. Ancak tıp şu an bu hastalık ustunde çok fazla çalışmalar yapıyor. Ameliyat olanlar ameliyatın en şekilde oldugunu ve nekehat süresinin ne kadar oldugunu yazarsa sevinirim.

Deniz

05.06-2006, 07:54
Kardelencim çapada bende yattım iki kez ilkinde 3 ay yattım prof dr bahattin öztimuçin bana kifoskolyoz oldugum için ilerlemeyi durdurmak için platin takti o yıllarda 10 yaşındaydım ondan 11 yıl sora platin boy uzaması nedeniyle kırıldı ve omutilik arasındaki kırılan parçayı aldılar.ikinci ameliyatımı yapan çapa da doçent dr.cüneyit şar yani 10 yıl önce beni ameliyat eden profçdr bahatiin hcacının asistanıydı ve beni hatırladı çok şaşırmıştım.
Birde çapada herzem bey var.
şunuda belirtmeden geçemeyeecem cünayit bana seni tamamen düzeltirim.bunu garantisini veriyorum dedi.ama % 1 de olsa riski var dedi.yan odamda baltalimanı kemik hastanesinde o riski göze almış ve belden altı felç sondayla yatan bi ablam vardı kabul etmedim.allahıma çok şükür elim ayağım tutuyor.ailemden ayrı başka şehirde tek başıma hayatımı sürdürebiliyorum.ayaklarımın üstünde durabiliyorum....

Buket

05.06-2006, 08:22
gülcanıcım bende skolyoz hastasıydım.ama 4 sene önce 10 saat süren bir ameliyat sonrası çok şükür bu rahatsızlılığımdan kurtuldum.doktorumdan çok memnunum.kesinlikle tavsiye ederim.çapada Ünsal Domaniç.umarım sizlerede yardımcı olabilir

Deniz

05.06-2006, 08:59
evet ünsal beyde çapa tıp fakültesinin doktorlarından onuda tavsiye ederim bende düşünüyorum aslında.ama korkuyorum ya pisi pisi ne gitmek var. :?

Gülcan83

05.06-2006, 14:57
Ünsan Domaniçle bende görüştüm ameliyat olmamın şart olduğunu aksi halde 20 yaşında felç olacağımı söyledi.Ameliyat için herşey hazırdı fakat akciğer fonksyon bozukluğu nedeniyle ameliyata alınamadım nefes açma çalışmalarıda onların istediği seviyeye gelmeyince olmadım ve şuan 23yaşındayım felçte değilim çok şükür.İyki ameliyat olmamışım diyorum.

Ameliyatın amacı sağlığa kavuşturmak değilmi ozaman?
Sadece fiziki görünümümü düzeltmek?
Ben Menekşem senin dediklerinden bunu çıkarıyorum.
Hani daha iyi olacaksın vaatleri nerde?
Doktorarda bu gidişle Milletvekillerini geçicekler sanırım :?

Amin canım.
Valla ben çok ama çok kötü olmadıkça gitmiyorum.Zaten kötü olunca da ben yalvarıyorum gidelim diye :)
Allah'ım bu aralar iyiyim aman bidaha olmaz inşallah.
Ben artık engelim yüzünden değil ses ve boğaz problemi yüzünden hep doktora gider oldum :)

gokhan_sozumcetin

20.07-2006, 10:44
Geçmiş olsun sevgili Gülcan..
Arkadaşlar daha önce bu konuda kendimi tanıtmıştım ben de..
Ben de bir kofo-skolyoz hastasıyım..Çok zor..
Hele merdiven inip çıkmak eskiden benim için daha kolaydı sanki...
Sanki git gide daha zorlaşacak diye korkuyorum..
Ameliyat sonrası kalça dönüklüğü oldu , bu yüzden de sol ayağım daha kısa gibi duruyor..halbuki kısa değil aynı uzunlukta ama Ameliyattan sonra böyle oldu..Ameliyattan önce böyle bir sourun olmadığından dolayı kolay yorulmuyordum..Ama şimdi ayakta dururken falan herkes 10 dakikada yorulacaksa ben 5 dakikada yoruluyorum..Çünkü iki ayağımın üzerine eşit vücut ağırlığı veremiyorum..Birisinin üzerine daha çok yüklenmek zorunda kalıyorum...

Silgi

24.09-2006, 22:03
Arkadaşlar merhaba... Bende ileri derece Skolyoz'um. Bu başlığı yeni farkettim. Gülcan'cığım iyiki bu başlığı açmışsın. İyiki varsın.

Doğuştan skolyozum. Hiç ameliyat olmadım.Şu anda da cerrahi müdahele dışındayım. Solunum sorunum var. Egzersizleri asla bırakmamamız gerekiyor. Çoğunlukla egzersiz konusunda tembellik yapıyorum. :)) Birde süt ürünleri, sebze ( özellikle yaprak sarması ) besin olarak iyi geliyor. Belki her skolyoz için bu besinler farklı olabilir. Gıdamıza çok dikkat etmemiz de gerekiyor.

Hepinize sıkıntıdan uzak, mutluluklarla dolu günler diliyorum.

murat_2mm

05.10-2006, 16:14
ben kifo scolyoz um bendede nefes darlığı var onun dısındada gayet iyiyim 5 yasındayken ameliyat oldum 10 sene önce beni ameliyat eden doktoro gittim izmir 9 eylul üniversitesine dediki düzelme imkanı %3 veya 4 dedi dayımla beraber gittik oda emekli doktor dediki herhangi bir rahatsızlık ediyormu belindeki platin falan dedi rahatsız ediyorsa platını aldıralım yoksa hiç gerek yok bu ameliyat riskli allah muhafaza kalkamaya bilirsin deneme tahtası yaparlar seni deyince vazgeçtik bol bol spor yapmamı önerdi denizlide yasıyorum 24 yasındayım su anda pamukkalegazetesinde calısıyorum grafik tasarım işi yapıyorum sitemiz
( www.pamukkalegazetesi.com)dan haber okumak isterseniz. bekarlık sultanlık karışan yok nere gidiyon nerden gelen diyen yok ama işten eve gidince seni bekleyen eşin yok sana güler yüz gösterecek :lol: yok aile gösteriyor ama bır yere kadar ne demişler iş aş eş kendinize iyi bakın

isocan

09.10-2006, 12:46
Arkadaşlar. Selammm
bende kfo skolyoz rahatsızlığı olan bırısıyy
27 yaşındayım. öğretmenım. Ve bekarımm
şuana kadar herhangı bır poblem yaşamadım. Allahıma şukur
ama yazılarınızı okuyuncaa
gerçıı korktum valla
acaba dedım benımde ılerlıyen yıllarımda bır sorun olabılır mıı
her an bır felç kalma rıskım var mııı.
Varsa hangı sebeplerden dolayı olurrr
gibi gibii
ille amelıyat mı olmak lazımm
bırı benı aydınlatsın yaaa

Pozitif+

09.10-2006, 14:43
Skolyozunuzun boyutuna göre ameliyatınıza Doktorlar karar verir İsocanEğer ki ameliyat olmazsanız felç kalma riskinizin olabileceğini düşünmüyorum ama
şu olabilir ilerleyen yılarda ayaklarınızdan bir tanesi kısalabilir.
Önlemini almaz ve rahatsızlığınızla ilgili bir doktora görünmezseniz.
En doğru bilgi bence bir hekime danışmanız :wink: ...

Acil şifalar :P :P

rivacaprio

18.10-2006, 13:40
mrb arkadaşlar bende kifoskolyoz rahatsızlığım var ama şuan çok rahatım ameliyat olmadım şimdilik düşünmüyorumda ameliyat zaten riskli diyorlar ben hayatımdan memnunum çünkü bende öne eğim hiç yok gibi sadece fiziki görünüm olarak rahatsızlığım var her hareketi yapabiliyorum yürümede de bi sıkıntım yok çok şükür allaha
herkese acil şifalar

Gülcan83

18.10-2006, 18:18
mrb arkadaşlar bende kifoskolyoz rahatsızlığım var ama şuan çok rahatım ameliyat olmadım şimdilik düşünmüyorumda ameliyat zaten riskli diyorlar ben hayatımdan memnunum çünkü bende öne eğim hiç yok gibi sadece fiziki görünüm olarak rahatsızlığım var her hareketi yapabiliyorum yürümede de bi sıkıntım yok çok şükür allaha
herkese acil şifalar

Eğer her işini kendin yapabiliyorsan ve kifoskolyoz sadece fiziki görünümünü etkiliyorsa bencede ameliyat olup riske girmeye gerek yok.

öykü

25.10-2006, 20:35
Merhaba gülcancığım,sen istemişsin ben de yazıyorum.
14 yaşında orta 3'e giderken farkettim,daha doğrusu ikizim farketti. Okul eteğimin hep yamuk durduğunu söylerdi.ben de düzeltirdim düzelcekmiş gibi skolyozum sağda olduğu için,bi tarafa eğik duruyordum.neyse hemen doktora gittik,yapılan tetkiklerden sonra eğikliğin 56 derece olduğu anlaşıldı ve hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi doktor.
Tabi sonrasında felç olma riski vardı ama ameliyat oldum ve şimdi çok iyiyim elhamdülillah.
12 gün hastanede yattım.doktorum çok çabuk iyileştiğimi söyledi,yaşım küçük olduğu için.2 yıl kadar korse kullandım.ameliyattan bir yıl sonra yüzmeye başladım.yaklaşık 5 yıldır yüzmeye devam ediyorum. Yüzme hayatımın bi parçası oldu artık istesem de bırakamıyorum :p
işte böyle...
şimdi 18-20 derece gibi eğrilik kaldı.
Allah herkese şifalar versin.

avhva

04.11-2006, 15:38
arkadaşlar bendede kifoskolyoz var ameliyatım çok riskli olduğu için vazgeçtim iyikide vazgeçmişim diyorum şuan çalışıyorum ve kendi ayaklarımın üzeinde duruyorum bundan başka mutluluk olabilirmi?

yali_21

02.12-2006, 22:19
öncelikle herkese Merhaba,
Bu siteyi internette gezerken gördüm ve üye oldum...Bende skolyoz hastayım...1986 yılında 9 eylül üniversitesi hastenesinde Emin Alıcı tarafından ameliyat edildim...2 kere de alçıya alındım...Fakat yukarıda yazdığım doktorun beceriksizliğinden dolayı ameliyatı yaptıktan sonra bu işi kotaramıyacağını belirterek bizle tüm ilişkisini bitirdi...
Benim şu anda 88 yılından beri kontrole gitmediğim için eğikliğin derecesini bilemiyorum...Ama şu an için benim açımdan hiç bir problemi olmuyor...Uzun yürüyüşler, koşmalar, ayakta uzun süre beklemeler ( bu bir örnektir 8 saat ayakta sadece her saatte 15 dk dinlenmelerle bekleme rekorum var)

Şu anda İzmir de üniversitede 4 sınıftayım...okulum bitmek üzere...Artık iş hayatına girmek üzereyim...Çevremde duyduğum haberler hiç beni ilgilendirmiyor...O yüzden de kormuyorum...İş yaşantısından...Biraz cesaret ve birazda üzerine gitmek gerekiyor...Kabullenmek ve kabullendirmek gerekiyor...( Neyse kafanızı ağrıtmayım çenem çok düşüktür )

Ama geçenlerde bir sevdiğim büyüğümden duyduğum bir haber üzerine ilgim yineden hastalığıma kaydı...O büyüğüm beni "İzmir de Yenişehir SSK hastanesinde bir doktor skolyoz tedavisinde başarılı" diyerekten beni kışkırttı...Sevgili arkadaşlar bu konuda bilgilierinizi bekliyorum...

Hepinize mutlu günler diliyorum...

defne

03.12-2006, 12:35
arkadaşlar bende skolyoz hastasıyım bi buçuk yaşındayken annem farketmiş ateşli hastalık sonucu oldugu düşünülüyo ilk ameliyatımı 8 yaşında dışkapı hastanesinde geçirdim üstüne bikaç ameliyat daha aynı hastanede tam büyümem gereken dönemlerde bel kemigini dondurarak büyümemi durdurdular sonrada biz yapamadık başka hastanede bi baksın diyerek başlarından attılar daha sonra haccettepe üniversitesinde bu hastalıkda uzman olan emre acaroglu tarafından ameliyat oldum tamamen düzelmişdim çok mutluydum derken hastane enfeksiyonu kaparak sırt bölgemde iyileşemeyen bi yara açıldı ve sonunda eski halime döndürüldüm düzeltme tamamen bozuldu ameliyatların yararını tabiki gördüm solunum problemim yok yürüme sorunum yok hiç bi uzvumsa skolyozdan dolayı problemim yok benim dezavantajım ise kemiklerimin sertleşememesi ameliyat sonunda düzelen bölge zamanla tekrar egiliyo hayat herşeye ragmen yaşamaya ve mücadeleye deyer ben hastalıgımla ilgili hiç bi tedaviden kaçmam sizlerede hiç bişeyin peşini bırakmayın diyorum

ulmus

13.12-2006, 08:42
slm bana da kifoskolyoz tanısı kondu. şu an 26 yaşındayım ameliyat olma düşüncesiyle hiç doktora gitmedim. çocukluk dönemim doktorlarla beraber geçtiği içinde kendi kendimi idare etmeğe başladığımdan beride zorunlu olmadan uğramadım doktora...ama geçen 3 ay önce bir dahiliye uzmanı ark. bende kalp hastalığı da olduğu için bazı tahliller yapmamı istedi yaptırdım ve sonuç beklediğinden iyi dedi ilerisi için önlem içinde 4 çeşit ilaç yazdı... ameliyata gelince o bana kalmış fiziksel durumum artık hiç sorun değil benim için başta sorun etmedim diyemem ancak insan kabullenmek zorunda bazı şeyleri aksi halde hayatı zehir etmekten öteye gidemez ve uzun yaşama gibi bir beklentim de yok yeterki sağlıklı ve kimseye ihtiyaç duymadan devam etmemi sağlasın mevlam tek dileğim bu..ve şükür şimdi kendi ayaklarımın üzerindeyim ünv. mezunuyum çalışyorum ve bir ameliyat geçirip hastanelerde sürünmek istemiyorum..

ozbekcan

15.12-2006, 15:46
Geçmiş olsun gülen kız benim de oğlum meningomyoselili. çok az seviyede başlangıç bile sayılmaz denir seviyede skolyoz var sağ taraf sırtı hafif kabarık.senden ricam bu hastalığı yaşayan biri olarak (skolyoz +meningomyosel ) yaşın özbekten(oğlum) büyükse ona yaşanan evreler ve yapması gerekenler hakkında bilgi verirsen çok sevinirim.tekrar geçmiş olsun mutlu kal

ama benim bildiğim kadarıyla bu hastalıkta ameliyattan çok korse tedavisini öneriyorlar bunuda bir araştır istersen

lakoste

16.12-2006, 17:02
mrb arkadaşlar bendede skolyoz var ve ben küçükken düşme sonucu oldu
bende bunun yanı sıra friedrich ataksiside var sanılıyor bunu özetlersek (denge kaybı)
ben bu skolyozun bir rahatsızlıgını duymadım şimdiye kadar doktora sordum yaşlılardada var dedi pek önemli degil dedi
bende diger hastalıgımdan dolayı pek önemsemedim
sizlere sorum olacak bu skolyoz dende kaybına yol açarmı veya ayakta duramama ve ne gibi sorunlar yarattıgını ögrenmek istiyorum.
cvp larınızı bekliyorum teşekkürler

unhappyboy16

06.01-2007, 12:24
ben de warım

serkan can kaya

15.01-2007, 12:00
ben normal bir durus bozuklugu sanirdim ama degilmis...sanirim bendeki de kifoz gibi bisey...zamanla artan bir sirt agrsi var...önceleri ben sadece ders calismaktan falan diye düsünmüstüm ama sanirim simdi nefes alirkende zorlaninca vakanin ayri bir seyir takip ettigini anladim...mesela sunu sorcam hani bu sirt agrisi cok genel biseyde "nefes alip verirken böyle derin derin nefes alma ihtiyaci hissediyormusunuz.sanki benimki cok ileri degil diye düsünüyorum ama derin bi nefes alirken sirtimda bir batma hissediyorum...

GuLeNKIZ

15.01-2007, 12:40
öne doğru baskıdan dolayı ve vucut yorulduğundan dolayı nefes almada problemler oluyor. Bende en ufak bişeyde sık sık hızlı nefes alma ihtiyacı duyarım

Gülcan83

15.01-2007, 19:11
Mrb Serkan skolyoz olup olmadığını anlamanın en kolay yolu yüz üstü sadece belden eğilerek eller ayaklara değecek şekilde boyunda öne eğik durursun ve bir kişide omurilik gidiş çizgizine bakar eğer düz değilde bir eğim varsa (bu rahatlıkla omurilik üzerinden parmak kaydırarak farkedilir)skolyozsundur.

Sağlıcakla kalın.

serkan can kaya

15.01-2007, 21:27
Mrb Serkan skolyoz olup olmadığını anlamanın en kolay yolu yüz üstü sadece belden eğilerek eller ayaklara değecek şekilde boyunda öne eğik durursun ve bir kişide omurilik gidiş çizgizine bakar eğer düz değilde bir eğim varsa (bu rahatlıkla omurilik üzerinden parmak kaydırarak farkedilir)skolyozsundur.

Sağlıcakla kalın.

...MRB

...tesekkür ederim...skolyoz degilim galibada muhtemelen kifoz cünkü ben öne egimliyim...dik durmayim derken iste...

...ya ben simdi böyle nasil desem bilmem ki.dedim ya normalde hani yogunluktan ve stresten sebep diye düsündügüm sirt agrilari ve derin nefes alma ihtiyaci meger farkli bir sebeptenmis...cünkü simdi askerlik icin izin almistim dolaysiyla bu problemlerin devamini gerekli kilcak bir yogunlugum yok.yani öne egimli bir durusum oldugunu biliyodum ama bunun kifoz oludugunu ve söz konusu sikayetlere sebebiyet verdigini hic aklima gelmedi.sadece fiziksel bir durus bozuklugu oldugu icin simdiye kadarda hic cierrehi müdahale düsünmedim...neysae iste böyle

...merak ettgim bu halde olupta yani kifoz olupta askerlik yapmis olan varmi aramizda...ne gibi bir sorun olabiliyor mesela korse kullanabilirmiyiz askerde de...simdi ameliyat falanda olamam kisa vadede bütün planlarim altüst olur...ya nasip artik..:-)

passione34

04.02-2007, 21:50
seni kim ameliyat etti acaba sorabilirmiyim.gidip vurucam da:))

sinem_ay

05.02-2007, 09:27
arkadaşlar ben de bir kifoz engelliyim kifoz hakkında bazı bilgiler galiba size yanlış aktarılmakta.Kifoz öncelikle zaman içinde ilerleme gösteren bir hastalıktır.Yani ameliyatla illerlemesi durdurulmadığı sürece sırtınızdaki o eğrilik gün geçtikçe dahada fazlalaşacaktır ve bu fazlalaşma artıkça ağrılarınız ve solunum sorununuz artacaktır.Kifozda ameliyat iki türlüdür.
1-Kifozun ilerlemesi durdurulmak için bu ameliyatın yapılması gerekmektedir ve her kifozlunun ilerki hayatında daha fazla sorun yaşamaması için olması gereken bir ameliyattır.Bu ameliyatta tehlikelidir ama her kifozlunun olması gerekmektedir.
2-Diğer ameliyat ise kifozdan meydana gelen eğriliğin düzeltilmesine yöneliktir.Ve çok risklidir.%50-%50 şansı vardır.Ya ameliyat başarılı geçer o eğrilik düzelir yada ameliyat başarısız geçer feçli olarak yatalak kalırsınız.Ve bu ameliyata kırma yöntemi diyorlar doktorlar.Kişi 18 en fazla 20 yaşını geçti ise zaten ameliyat yapmıyorlar doktorlar çünkü ameliyatın başarısız geçmesi ve kişinin felçli kalması %90 olarak değerlendiriyorlar.Ankara numune hastanesinde aynı kifoz olan bir kız 16 yaşında diğeri erkek 15 yaşında aynı gün ameliyata girdi kızın ameliyatı başarısız geçti ve felçli olarak artık yatalak kaldı erkek çocuğunun ameliyatı ise başarılı geçti ve belkemiğindeki eğrilik düzeltildi.

bigosso

05.02-2007, 10:14
merhaba,

ben yaklaşık 15 yıl önce skolyoz ameliyatı oldum. O zaman küçüktüm ve ameliyat lafını duyunca inanılmaz korkmuştum, uzun süre korse de kullandım. Benim Skolyozum çok ileri bir dereceydi ve ameliyat olmama gibib ir seçim şansım yoktu.
Ben sanırım bu konuda şanslılardan biriyim, bu konunun en iyi uzmanını buldu o dönemde ailem. Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu
Dünya çapında bu konunun uzmanı olan 3 kişiden biri. Ben ameliyatımı Çapa'da oldum, platinim de takıldı, şu ana kadar bir daha herhangi bir rahatsızlık yaşamadım Allaha şükür.
Sizlere de kendisini tavsiye ederim.
Benim ameliyat olduğum dönemde Florence Nithingale hastanesindeydi ama emekli sandığı vasıtasıyla ben ameliyatımı Çapa'da oldum.
Hepinize sağlıklı günler dilerim

sinem_ay

05.02-2007, 10:46
Bende 13 yaşındayken ameliyat oldum ve çokta başarılı geçti ameliyatım. Prof.Dr.Savaş Ağaoğlunun yapmış olduğu ameliyatla bendeki kifozun ilerlemesi durduruldu.1 yıl alçıda kaldım ondan sonraki 1 yıl çelik korse kullandım.Ameliyat öncesi solunum sorunum vardı ama ameliyattan bir kaç yıl sonra solunum sorunum kalmadı.sadece uzun yola yürüken ve yokuş çıkarken solunum sorunum oluyor sadece hızlı nefes alıyırum o sıralar onun haricinde çokta iyiyim şuan akciğer tahlillerinde sonuç temiz çıkıyor.

serkan can kaya

08.02-2007, 12:26
...ya arkadaslar öncelikli olarak tabiiki cok tesekkür ederim konuya olan ilginiz ve cevaplarinizdan ötürü ama...iste bu cevaplarla birlikte sadece artan ilgi degil ayni zamanda kendi endisem de artti...yani bu egim omirlikte olan gercektende sürekli olarak artacak mi?...sinem bu konuda bisey sorcam sana msn adresin varsa beni ekleyebilirmisin kayasc@yahoo.com

şeyda güneş

11.02-2007, 16:24
mrb bende skolyozum tanışmak ve muhabbet etmek istiyorum

gencfb07

11.02-2007, 18:17
bendede var duchaneye bağlı doktor hiç bişey demiyo ama 4 yıl önce yoğun bakımdayken doktor ilerde ameliyat gerekebilir dedi başka doktora

zele1453

11.02-2007, 18:21
merhaba arkadaslar.ben de skolyozum.idyopatik skolyoz.yani nedeni bilinmeyen.14 yasımda farkettik.ameliyat dediler bütün doktorlar.cesaret edemedik.şimdi 28 yaşındayım.gecen sene prof dr yücel tümere gittim.bu konuda çok iyi olduğunu duydum bi çok kişiden.bana güwen werdi açıkçası.rahatlattı epey.bendeki eğilim 75 derece şimdi.doktor istersen hemen ameliyat olabilecek durumdasın ama bence 2 sene bekleyip bi gözlemleyelim dedi.çünkü omurga kendi içinde bi denge sağlamış.hareketlerime de engel olmuyo.çok yorulunca ağrılarım oluyo tabi.dısarıdan da ben söylemedikce pek farketmiyolar.biraz da dar giymemeye çalışıyorum tabi :wink: bakalım yaz sonunda tekrar gidicem.doktor ameliyat derse de olmayı düşünüyorum ama emin de değilim tam olarak.bazıları memnun bazıları değil.doktorum bu konuda en iyi ameliyatın istanbuldaki florance nigthngele (doğru mu yazdım yaaa.neyse :wink: )hastanesinde yapıldığını söyledi..işte böyle..azmi hamzaoğluyu ben de duydum.çok iyimiş gerçekten..benim hikayem de böyle..son günlerde sabah uyanınca soltarafımda,kolumda we bacağımda uyuşma oluyo.o şimdilerde kafama takılıyo.onun dışında kafama takılan çok şey war tabi.ilerler mi ne olur ilerde,hiç bilmiyorum..ben yine duygularımı paylaşırım sizinle.ohoo sizi buldum ya artık tamam başınızı şişiririm :wink: arkadaslarımla da paylaşıyorum ama sonucta onlar bu hastalığı yaşamadıkları için çok da bilemezler..görüşmek üzere tekrar

sinem_ay

11.02-2007, 23:51
zele1453 ve şeyda güneş sizede geçmiş olsun.
gencfb07 arkadaşım evet bazan bir doktorun dediğine güvenmemek gerekiyor.
ben 13 yaşında ameliyat olmadan önce Adana Balcalı Hastanesinde doktorlar karar verdiler beni ameliyat yapacaklardı ameliyatı 3 defa yapacaklardı.3 üncü ameliyattan sonra askıya alacakları ve 3 ayda askıda kalacaktım.Yani başım ve ayaklarımdan bağlı bir şekilde askıda kalacaakmışım tabi bu nasıl olacaksa babamla benim bu askıya alma işi kafamıza yatmadı ameliyattan bir gün önce biz hastaneden bir bahaneyle ayrıldık.Bir tanıdığımız bize Prof.Dr.Savaş Ağaoğlunu tasiye etti ve ona giitik film,tahlil felan derken bize Adanadaki doktorun anlattığı 3 ameliyatı ve askıya alma işinden bahsetti babam.Dr. anlattıklarımızı duyunca açtı ağzını yumdu gözünü derler ya o misal o doktorlardan için söylendi. Meğerse eğer ben o ameliyatları olursam ameliyat masasından bile kalkamazmışım sonuç ameliyatlardan sonra felçli olmandan başka bir işe yaramazdı dedi doktor.Savaş Ağaoğlu hastalığın ilerlemesini önleyecek ameliyatı yaptı bana çok şükür şimdi iyiyim.Çok şükür ayaktayım ve kendi işimi kendim rahatlıkla görebiliyorum.Bazan bir kaç doktora gidip bir kaç doktorun ayrı ayrı söylediklerini dinlemek her zaman daha faydalıdır.

şeyda güneş

12.02-2007, 15:43
merhaba arkadaşlar biri bana bu siteyi nasıl kullanacağımı anlatabilirmi birebir muhabbet etmek istiyorum

white

12.02-2007, 16:58
gülcan abla biz seninle tanışmak istiyoruz.

sinem_ay

12.02-2007, 21:47
şeyda güneş maalesef bazı hastanelerde veya bazı doktorlar hastaları kobay olarak kullanıyor.Bunu engellemenin yolununda olduğunu zannetmiyorum.Hasta iyileşmek için bütün çareye başvurur Allah tan başka güveneceği kimsede yoktur.

defne

12.02-2007, 22:27
meraba şeyda burada sohbet odası var oraya girerek sohbet edebilirsin sohbet odasında her türden engel gurubuna sahip arkadaşlarımız var kolay gelsin sitenin ana sayfasında sohbet odasını bulabilirsin

sadecef07

13.02-2007, 14:35
belki ben burada bulunan herkesten büyüğüm. 33 yaşındayım ve memurum. çocuk yaşta keşfedildi rahatsızlığım ama o zamanlarda eğirdir kemik hastanesinde en iyi doktorlardan bililen rahmetli isa köklü aileme kemiklerimin çok ince olmasından dolayı ameliyatımın risk olduğunu yapmak istemediğini ve kimseye de yaptırmamamız gerektiğini söylemiş, çünkü yatağa mahkum bir felç olabilirdim. şu an ciğerleimde pek gelişme yok, nefesde biraz zorluk var, mesela derin nefes çekemiyorum. ama ağrım yoktu hiç, yeni yeni ağrılarım var onları da dikkate almamaya çalışıyorum. bugün özürlü kimlik kartı çıkartmak için devlet hastanesine gittim ve göğüs hastalıkları doktoru ileri derece kifoskolyosdan sonumun testi etkilenmesi gibi bişey yazmış, hemen internete girdim ve gördüm ki benim gibi çok varmış. arkadaşlar bana 18 yaşına gelince dolu çaydanlığı kaldıramaz demişler şükür allaha pek çok şeyi yapabiliyorum. allah bilir pekçok şeyi, ama benim 18 yaşında ölebileceğim bile söylenmiş aileme ve ben 17 martta 33'üme giriyorum. ayaklarım üzerinde durabiliyorum, kimseye muhtaç da değilim. istediğim yere arabamla gidiyorum. lütfen ümitsizliğe kapılmayın ben biraz hüzünlenmiştim gerçi ama şimdi iyiyim. gözlerinizin içindeki ışığı hiç kaybetmeyin, yüreğinizdeki sevgiyi de... onlar sizi hayata bağlayan en önemli faktör olacaktır. sevgiyle kalın!...

sinem_ay

13.02-2007, 15:38
Bende eğirdir kemik hastalıkları hastanesinde ameliyat oldum.Banada bir sürahi suyu kaldıramayacağım söylenmişti.Ama bunu söylerken omuriliğin zorlanacağı için zararlı olabilir senin için ağır bir şey kaldırmak sakıncalı olur omuriliğin zorlanmasından kaynaklanan kötü durumlarla karşılaşabilirsin dediler.Bu kaldıramazsın anlamına gelmiyor kaldırırsan zarar görebilirsin dediler.Ve şuan 33 yaşındayım hala doktorların verdiği raporlarda ağır beden hareketlerinde bulunması sakıncalıdır.Ağırlık kaldırması sakıncalıdır yazmaktadır.

farukkorhan

13.02-2007, 16:26
mrb ben faruk bende skolyoz hastasıyım bende ameliyat olmadım cünkü gec kaldım ama ne yapalım allah bu derti vermiş bende seve seve taşırım hiç utanmıyorumda saygılarımla

sinem_ay

13.02-2007, 16:48
tabiki utanmayacaksın farukkorhan allahın verdiği bir şeyden dolayı utanılır mı.Allah utanılacak duruma düşürmesin.Allah bize derdi bundan utanın diye vermiyor.Benim verdiğim derde ne kadar sabrederler şükrederler bunu görmek için veriyor.

farukkorhan

13.02-2007, 16:51
evet şkretiyorum zaten allah sevdigi kullarına dert verirmiş cekecekleri bildigi için ne mutluki bana bu deti bana vermiş.

sinem_ay

13.02-2007, 16:58
mustican şuan eğirdir kemik hastalıkları hastanesini sana tavsiye etmem çünküü eski güvenirliliğini yitirmiş durumda.2 yıl önce doktor yiyenimin ameliyatını yaparken ameliyat yerini neşterle açarken kasıkta bulunan ana damarı kesti.Isparta Şevket Demirel Kalp Damar hastanesinden acil olarak ambulansla kalp damar cerrahı çağırıldı ve kalça ameliyatı olacak çocuk damar nakli oldu çıktı.Yıllar önce çok güvenilir bir hastane idi bir tane bile yanlış ameliyat olma gibi bir durum yoktu o hastanede.Şimdi ise fazla güvenirliliği yok.O eski doktorların hiç biride yok orda artık.Ama Ankara Numune hastanesindeki Prof.Dr.Ali Biçimoğlu bu kifoz skolyoz ameliyatlarını başarılı olarak yapmaktadır.

sinem_ay

14.02-2007, 00:03
18-20 yaşını geçince dümdüz olması için yapılacak ameliyatlara başarılı geçme ihtimalinin az olmasından dolayı doktorlar sıcak bakmıyorlar mustican.Ama sen yinede doktorlara danışsan filmler ve eğrilik derecesine göre onların karar vermesi daha iyi olur.

sadecef07

14.02-2007, 07:31
selam sinem,
sen kime ameliyat oldun bilmiyorum ama iyi olman güzel. aslında bende iyiyim, düne kadar bişeyim yoktu küçük ağrılarım ve nefes problemim hep vardı ama, takmıyordum. dün ileri derece kifoskolyoz dedi göğüs hastalıkları doktoru, o canımı sıktı nedir dedim daha ilerisi var mı? soluk ölçüm cihazının testini etkileyen ileri derece demişti aslında doktor. bana kimse ameliyat olmazsan felç olursun demedi, ne de başka bişey. ameliyat olmam gerektiğini bile söylemediler sadece olmamam gerektiği söylenmişti daha 10 yaşında bile yokken. ya aslında ben bu sorunlarla uğraşmak da istemiyorum. hayata sımsıkı sarılmışken böyle şeyler moralimi bozmamalı. sadece kardiyolojide ciğerlerimin küçük olduğu ve balon şişirerek geliştirmem gerektiği söylendi 2-3 yıl önce belki 4 yıl o kadar. tembellik ya yapmadım. ama artık bu egzersizi yapacağım. tembellik yok. başka neler yapılabilir bilmiyorum. bana egzersizi olanlar varsa mail atarsa sevinirim. sevgiyle kalın...

sinem_ay

14.02-2007, 09:21
slm sadecef07 tanıştığıma memnun oldum.benimde kifoskalyozum ileri derecede raporlarımda hep böyle yazar kifoskalyozun ilerlemesini durduran ameliyatı olduktan sonra çok şükür iyiyim her ne kadar raporlarımda ileri derecede yazsada.Sen 10 yaşındayken senin ciğerlerin küçük olduğu için mi ameliyat yapmadılar.Normalde kifoskalyos ameliyatının başarılı geçmesi için 10 yaş çok elverişli yaş.doktorlar ciğerlerinin bu ameliyatı kaldıramayacağını mı düşünmüşler de ameliyat olmaman gerektiğini söylemişler.

sadecef07 bende önceleri zayıftım ve çok rahattım yıllardır hiç kilo alamayacağımı zannederdim hatta yıllardır kilo alabilmek için doktorlar bile uğraştı.Yıllar sonra kilo aldım kilo derken 5-6 kilo felan ama seninde dediğin gibi zayıfken daha rahattım galiba.Şuanda iyiyim ama zayıfken daha rahattım.
Senin kalbin sevgi ile dolsun sadecef07 hep mutlu ol.hepte böyle hayat dolu ol.Benimde yıllardır çevrem ve arkadaşlarım hiç engelimi bana hissettirmediler ve bende hiç kafama takmadım kendimede hiç sorun yapmadım ve sadece burda konusu açıldığı için bahsettim.Genelde ne çevrem ne de ben engelimden ve rahatsızlığımdan hiç bahsetmeyiz.Bana engelimi hissettirmeyen bir çevre verdiği için rabbime şükürler olsun.

Sen hep iyi ol mustican.Her zaman böylede güzel espri yap mustcan. bende senin gibi hep kendimle dalga geçerim. :lol:

hokka

15.02-2007, 11:44
selam arkadaşlar ben de bir skolyoz hastasıyım askerliğimi de bu sebepten dolayı çok kısa bir süre yapmak zorunda kaldım.netice de çürük raporu verdiler ve son 4,5 yıldır iş bulmakta zorluk çekiyorum psikolojim iyice bozuldu kendimi işe yaramaz birisiymişim gibi davranıyorum . mesleğim gereği ağır işlerle meşgul oluyordum fakat artık dikkat ediyorum .ama maalesef şu an kendimi berbat hissetmekten başka bir şey yapamıyorum.

farukkorhan

15.02-2007, 17:06
hoş geldin hokka aynı kaderi baylaşıyoruz ben clışıyorum bende cok sıkındıya giriyorum ayrımcılık yapılıyor sen özürlüüsn diye ama ben ayaklarım üstünde durmak için hep aldırmıyorum hepsini içime adıyorum ama bir gün bize şans güler degilmi kafana takam herşeyin hayırlısnın versin allah saygılarımla

sinem_ay

15.02-2007, 19:11
herşeyi kafaya takmamak herkesin söylediğini duymamak gerekiyor.bir gün kendilerinin de başına gelebileceğini düşünemeyecek kadar aciz olan insanların dedikleriyle kendimizi üzmemek gerekiyor.Mutlu olmak için hayatımızın iyi yönlerini düşünmek gerekiyor. :wink:

kadriye

16.02-2007, 10:20
merhaba arkadaslar benim kardesim 13 yaşında henüz tam tanı konmadı ama galiba kifoz ben hemşireyim ama sizler bu konunun birebir tanıkları olduğunuz için benden daha bilgilisinizdir. bu hastalık hakkında özelliklede ameliyat dışı tedavi yöntemleri hakkında bana bilgi verebilirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

şeyda güneş

21.02-2007, 10:07
geçmiş olsun gülcan83.bende doğuştan kifo skolyoz hastasıyım.7 defa amaliyat oldum.şimdide fizik tedavi olmaya ugraşıyorum.biraz faydası oldu diyebilirim ama ağrım oluyor.cvp yazarsan sevinirim.kendiye iyi bak

Gülcan83

21.02-2007, 19:15
Geçmiş olsun Şeydacım.
Neden 7 kez ameliyat oldun ameliyat sonrası sorunmu oluştu ve doktorun kimdi biraz bilgi verirmisin?

zele1453

22.02-2007, 17:29
ya ben korktum açıkçası.daha fazla bilgi isteyemem kendi adıma :wink:
çok geçmiş olsun..ben ameliyat konusunda karasızım da..şimdilik bekliyorum..sağlıklı günler dilerim...

şeyda güneş

22.02-2007, 20:36
zelişim neden korkuyorsun amaliyat olmaktan korkma ben oldum.by

gonul

22.02-2007, 21:40
slm arkadaşlar bende skolyoz rahatsızlıgını yıllardır yaşıyorum amelıyat olmadım olmayıda ıstemıyorum korkuyorum dok lar hep olumsuz şeyler soyledı ama benı en çok uzen şey çocugumun olmıcagını soylemelerı oldu belkı ılerde tıpta daha ıyı şeyler olurda bızde faydalanırız buraya yenı kayd oldum hepınızle tanışıp bıldıklerımızı paşlaşmak ıstıyorum hepınıze geçmiş olsun sevgıler saadet ben

şeyda güneş

23.02-2007, 15:13
geçmiş plsun gönülcügüm.bende skolyozum.çoçuk olmaz diye söyleyen dr.adı nedir?bana olur dediler.biraz beni aydınlatırmısın?k.i.b

Gülcan83

23.02-2007, 19:34
slm arkadaşlar bende skolyoz rahatsızlıgını yıllardır yaşıyorum amelıyat olmadım olmayıda ıstemıyorum korkuyorum dok lar hep olumsuz şeyler soyledı ama benı en çok uzen şey çocugumun olmıcagını soylemelerı oldu belkı ılerde tıpta daha ıyı şeyler olurda bızde faydalanırız buraya yenı kayd oldum hepınızle tanışıp bıldıklerımızı paşlaşmak ıstıyorum hepınıze geçmiş olsun sevgıler saadet ben

Hayır canım nedemek çocuğun olmaz.Tabiyki gebe kalırsın ama biliyorsunuzki gebelik en çok omuriliği yani belimizi zorlar bu nedenle gebeliği çok dikkat ederek geçirmemiz gerekir.
Doktorlara kalırsa çanta bile taşımayacaksın diyor hangimiz taşımıyoruzki?

Skolyozda önemli olan ters hareket etmemek ve dengeyi bir tutmaktır.Diğer tüm yaşam faliyetleri yapılabilir.

Ben doktor değilim ama bu konuda araştırıyorum.

farukkorhan

24.02-2007, 17:55
hoş geldin gonul herşeyin hayırlısı bunda da vardır bir hayır cocuk olmamsını kafana takma nasip deyip gec bu derti veren allah saprınıda veririr saygılarımla. bendeniz yanlız kurt

reyyansu

25.02-2007, 12:41
:wink: merhaba benim kızımda skolyoz önceankara numune hastanesi ortopedi bölümüne götürdük sadecekalça röntgeniyle kalça çıkığı dediler ve 4 ay pavlik bandajı taktılar.ardından kızım akciğer enfeksiyonu ile gazi hastanesinde yattı .orada akciğer filmine bakan doktor skolyoz olabilecegini söyledi .daha sonra hacettepe ye götürdük orada pavlik bandajını çıkardılar.o zaman eğrilik %40idi. 6 aylık periyotlar ile kontrol edeceklerini söylediler ilerleme olursa hemen amaliyat gerektiğini söylediler .en son ahmet alanay a kasımda muayene olduk o açının %65 olduğunu amaliyatın şart olduğunu ama kızımın çok küçük olduğunu ona göre platin bulmanın zorluğunu ama mecbur kanınırsa bi şekilde temin edileceğini söyledi.bir 6 ay daha beklememizi anaormal bir değişiklikte hemen getirmemizi söyledi.kızım şu an 26 aylık 75 cm ve 9 kilo.benim formda ameliyat olmuş arkadaşllardan ricam ameliyat sürecini hastaneyi doktoru iyileşme süresini maddi manevi boyutları aktarmalarıdır. çümkü yaşayacaklarımızı bilmek daha hazır olmamızı sağlayacak

sadecef07

26.02-2007, 15:52
selam! hoşgeldiniz. ben yazdıklarınızı okudum hastalığınızın detayları hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkürler. arkadaşlar benim resimlerde ve webcamda kifoskolyozom hiç belli olmuyor, sosyal hayatımı da hiç etkilemedi şimdiye kadar ta ki bu siyete kayıt olduğum güne kadar. göğüs hastalıkları doktorunun moralimi bozduğu o güne kadar yani. uzun yürüyüşler yapıyorum zaman zaman, sadece bir süre yorgunluk hissediyorum sonra geçiyor. rapor için hastaneye gittiğimde de 3 saat o doktor bu doktor dolaşıp durmuştum, göğüs hastalıklarına gelinceye kadar da hayli yorgun düştüğümü belirtmek isterim. o günden sonra internette rahatsızlığımı araştırmaya başladım, psikolojik olarak etkilendim sanırım, nefes konusunda. sevgili doktorum mahmut bey bana moral vermiş olmasına rağmen, durumumun çok iyi olduğunu söylemesine rağmen etkilendim. ilk kez omurgamın rontgeni yandan mahmut bey tarafından çektirildi. c şeklinde omurgam, göğüs kafesim de çok net belli filmde yani göğüs kemiğim. iç organlarıma baskı yapan herhangi bir faktör yok. çocuk konusunu da araştırmıştım daha evvel olmaması için bir sebep yok ama senin için riski olabilir dedi doktor. yani kifoskolyosdan dolayı. herkes için risk vardır dedim ben de doktora. isteyen neden çocuk sahibi olamasın ki? tıp öyle çok ilerliyor ki?... size bişey söyleyeyim mi hiç kendimi kısıtlamadığım anlarda çok rahattım, yorgunluk nefes darlığı yoktu. kimse bana şimdiye kadar tetkiklerim sırasında doktora kontrol olmam gerektiğini söyleme gereği bile duymadı. şimdiki halimle hayatıma devam etmek tek arzum. erkek arkadaşım gayet sağlıklı ve o halimi dert bile etmiyor. aynen benim gibi... sevgiyle kalın.

levent_y34

01.03-2007, 12:47
herkese geçmiş olsun.Artık öyle görünüyorki bende scolyoz hastasıyım sadece bir akciğer filmi bu sonucu doğurdu 3 ay sonraya tomoğrafi çekecekler bakalım sonuç ne olacak....Merakla ve endişeyle bekliyorum herkese geçmiş olsun

şeyda güneş

04.03-2007, 16:55
geçmiş olsun zafure.umarım bidaha amaliyat olman ferekmez.k.i.b

nakamura76

07.03-2007, 13:43
bende skolyozum ve kendim gibi arkadaşlarımla yazışmak tanışmak kaynaşmak isterim

Gülcan83

08.03-2007, 12:17
Hoşgeldin nakamura76 tabiki tanışalım ama yeni olan arkadaşımız sensin istersen önce sen bi kendini tanıt:)

seda

13.03-2007, 16:03
selam, bende süregelen prof kapılarını aşındırma döneminden geçtim.önce azmi hocaya sonra ünsal beye ve en sonda cüneyt beye.üçününde ortak kararı cerrahi müdahale.bana herhangi bi zararı yok şimdilik, yani nefes darlığı gibi zaman zaman yorgunluktan kaynaklanan ağrılarım oluyo.kifozum ve eğim derecem 92. ünsal bey nasıl nefes darlığı çekmezsin kesinlkle inanmam dedi ama yok dedim yokda.
Cüneyt bey 07.08.2007 tarihine ameliyat için gün verdi.kurbanlık koyun gibi bekliyorum şimdi.Şu an herhangi bi rahatsızlık vermediği için bıçak altına yatmak istemiyorum olduğumdan daha kötü bi duruma düşmemek için.Ama sonuç kaçınılmaz gözüküyo ve çevremdeki herkes olmam için destekliyo.
Bense inanılmaz derecede korkuyorum.burada bu operasyonu geçirmiş dostlardan yaşadıkları süreci anlatmasını rica ediyorum.

Sağlık demek huzur demek HuzurlU GüNlEr..

sultans

14.03-2007, 15:32
merhaba arkadaşlar.bende skolyoz hastasıyım haftaya hastaneye yatacağım.sonunda.gönül çocuk sahibi olamamaktan korkma ben bu yazın bir bayanla tanıştım yazlıkta.kadın küçükken ameliyat olmuş hemde birkaç ameliyat geçirmiş.kadın sapasağlam hemde evlenmiş ve iki tane sapasağlam çocukları var.banada doktorlar kesin birşey söylemiyor ama ilerlemesi durumunda da çok kötü olacak.yinede sen kararını ver.birde geçen yıl bir kız ameliyat oldu çok kötü durumdaymış o ama şimdi çok iyi işine devam ediyor ve bu yıl evlenmiş.geçmiş olsun ben haftaya perşembe yada cuma günü ameliyata gireceğim

tekrar merhaba arkadaşlar
mustican nerden olduğunu bilmiyorum ama ben istanbuldayım ve haftaya ameliyata gireceğim.baltalimanı kemik hastanesine yatacağım doktorum temel tacal ve çok iyi bir doktor.onunla birlikte birde doçent dr mehmet akif kaygusuz girecek ameliyatıma .doktor adı istemiştin ya.birde bu konuda gerekli araştırmaları kendin yeniden yap.doktor seçmek ve kararını vermek işi sanki bi evlilik kararı gibidir.ben artık doktor tavsiyelerine uymuyorum sadece kendi araştımlarımı kendim yapıyorum.bir sürü insan bir sürü doktor tavsiye etti ama bu kafa karıştırmaktan başka bişey yapmadığı için hiç kimseyi dinlemedim ve şimdi sadece kendim güvendiğim doktoruma gidiyorum.herkese geçmiş olsun

Gülcan83

14.03-2007, 16:58
Sultan Geçmişolsun umarım başarılı bir ameliyat sonunda sağlıklı olarak aramıza dönersin.

Ameliyatın nerde kim tarafından yapılacak birazbilgi verirmisin?

sultans

14.03-2007, 17:01
çok sağol.az önce mesaj atmıştım ama yine tekrar edeyim .baltalimanında olacağım doktorum temel tacal.bu konuda uzman bir doktor internettende bakabilirsiniz tekrardan.başkalarından da duymuştum.ve birde doç.dr mehmet akif kaygusuz girecek ameliyatıma

defne

14.03-2007, 19:02
arkadaşlar ben haccettepe üniversitesi hastanesinde skolyoz ameliyatımı onbeş gün önce oldum ve ne yazıkki hiç bişe yapılamadı bu sizi karamsarlıga düşürmesin ben bi çok kez ameliyat oldugum için sırtım kötü durumdaymış ve daha önceki ameliyatta konan kemik parçaları aşırı kaynadıgı için hiç bişe yapılamadan sırtım açılıp kapatıldı iki kez beyin omirilik sıvım boşalmış ameliyatta buna benzer bi çok tehlike atlatmışım ama buna ragmen moralim gayet iyi takmıyorum kafama demekki kısmet deyilmiş bunları anlattım size çünkü doktorunuzu iyi seçin bikez ve dogru ellerde ameliyat olun benim şanssızlıgım ssk dışkapı hastanesinde başladı yıllar önce ben halada aynı görüşdeyim hayat çok deyerli ve mücadeleyi hakediyo

ilksena

15.03-2007, 00:46
arkadaşlar yazdıklarınızı okuyunca dayanamadım cevap vermek istedim.Ben de skolyoz hastasıydım 1991 yılında Tıp Fakültesinde ameliyat oldum.Doktorum Ünsal Domaniç di. Ben ameliyattan sonra hemen ayağa kalktım alçıda kalmadım ne ameliyatımda nede sonrasında hatta aradan geçen 16 yıl boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadım. Şimdi 30 yaşındayım 4 aylık bir kızım var ve sağlıklıyım.Şunu söylemek istiyorm hem maddi açıdan hem de sağlık açısından ameliyat olma şansı olan arkadaşlara daha fazla geç kalmamalarını tavsiye ediyorum. Korkacak hiçbirşey yok. Bilmiyorum beni doktorum da hiç endişelendirecek birşey söylemedi.

reyyansu

15.03-2007, 20:14
defne arkadaşa geçmiş olsun diyorum. acaba hacettepede sizi kim ameliyat etti.hiç bir düzelme olmadı diyorsun .acaba kaçıncı ameliyatı oldun cocukluğunda platin takılıp büyüdükçe değiştirildimi. benim kızıma da ameliyat olacak denildi 6+ ayda bir değişmesi gerekiyormuş bu şekilde ameliyat olan arkadaşlar var mı ? paylaşırsanız çok seviniriz.burayı bir biligilendirme platpormu haline getirirsek bir çok insan faydalanır.ankara da hacettepenin dışında skolyoz ameliyatlarını yapan doktorlar var mı bilen ameliyat geçiren arkadaşlar varsa bilgilendirrlerse çok seviniriz. :)

defne

15.03-2007, 20:39
ben haccettepede emre acaroglu tarafından ameliyat edildim doktorum omurga cerrahisi üstüne uzmandır ona çok güveniyorum halen daha benim yaşadıgım şanssızlıkda bi çok başka etken var evet size denen tedavi yöntemi uygulanıyo vede şuanda geçerli tedavi çocugun gelişmesine baglı sırta konan impilant altı ayda yada daha farklı sürelerle yukarıya çekilerek fiziksel gelişmesine paralel gidilir eyer doktorda gerekli görüyosa çocugunuza bunu yaptırın derim bende diyer arkadaşımın dedigine katılıyorum tedavi şansı olan iyi bi doktor buldugunda ameliyatını olsun derim

Bilgin

16.03-2007, 00:48
Bide ben varım. 18 yaşında operasyon önerisi geldi. Fakat yaşın ilerlemesinden dolayı omurların tam olarak düzeltilemeyeceğini söylediler. Bende tam bir düzelme olmayacaksa bıçak altına yatmanın bir gereği olmadığını söyledim. Skolyozumla fazla barışık olmasamda hayat içerisinde ittir kaktır birşekilde gidiyoruz. Şu an için şekil bozukluğu dışında bir yan etkisi yok. Ameliyat olmayı düşünen arkadaşlarada geç kalmamalarını söyleyebilirim. Zaman geçtikçe hem tedavi zorlaşır hem de alınan sonucun başarısı düşer.

reyyansu

16.03-2007, 19:26
:wink: mrhaba arkadaşlar bilgin arkadaşımız yaşının 18 olması dolayısıyla omurların tam olarakdüzeltilemeyeceğinden bahsetmişsin. peki bu ameliyatların sağliklı olarak gercekleşmesi için ideal yaş ne olmalı .doktorumuzun söylemesine göre altı ayda bir tekrarlanacak ameliyatlardan sonra asıl düzeltme ameliyatının ergenlikte yani büyümenin tamamlanması ile olacağı söylendi o zaman bizde geç kalmış olmayacak mıyız . çok küçükken 2 yaş ameliyat için ne dersiniz çoçuk rahatsa biraz daha beklesek mi tecrübeli arkadaşlardan görüş bekliyorum hepinize sağliklı günler dilerim

sultans

16.03-2007, 19:34
arkadaşlar ben daha öncede yazmıştım haftaya ameliyat olacağım.23 yaşındayım.enson 18 yaşımda vazgeçmiştim ameliyat olmaktan korkmuştum o zaman.şimdiki doktorum bu ameliyatların 15-16 yaşlarında yapıldığını söyledi.ben biraz geç kalmışım.bana da tam düzelme olmayacağını sinirlere zarar vermeyecek kadar düzelteceklerini söyledi.gerçi bu benim için sorun değil eğilme önlensin yeter.birde ben kaendimle barışık olduğum için dış görünüşümü takmıyorum.sadece kendi başıma sağlıklı bir şekilde ayakta kalmak istiyorum.2 yaşındaki bir çocuğun ameliyat olması doğrumu bilmiyorum ama sanırım doktorlar belli periyotlarla eğilmeyi araştırırlar ve gözlemlerler.reyyansu en iyisi bunu iyi bir doktorla görüşmendir diye düşünüyorum geçmiş olsun kızına

Bilgin

16.03-2007, 20:14
reyyansu arkadaşa;
Öncelikle geçmiş olsun. Gelelim konuya. sultans arkadaşımız konuya az çok bir açıklık getirdi. Bu tür ameliyatların yapıldığı zamanı bildirmiş. Fakat olgudan olguya durum değiştiği için sizin çocuğunuzun ne zaman ameliyata ihtiyacı varsa bunu en iyi doktorlarınız tespit edecektir. Bana kalırsa bu konuda sizin 2 yaşın çocuğunuz için erken olacağını söylemeniz çocuğunuzun kaderiyle oynamaktır. İsterseniz tek bir doktorla yetinmeyin başka doktorlara da götürün.(Belki götürmüşsünüzdürde) Hepsi aynı şeyi söylüyorsa doktorların dediğinden çıkmamak sizin ve çocuğunuz için en sağlıklısı olacaktır. Sağlıcakla kalın....

Gülcan83

16.03-2007, 21:23
Merhaba arkadaşlar
Bana kalırsa 2yaşındaki çocuga ameliyat gereksiz çünkü onun zaten şuan kemikleri su gibidir ve büyüdükçe şekil alır.
Büyüdükçe eğilmemesi için de korse verilir.
Bende çok küçüklükte korse ile başladım ama ben mızmızlık ettim korse vücudumu çok acıttığı hatta zaman zaman yara yaptığı için(demirdendi onun için kemiklere değdikçe yara yapıyordu)kullanmadım annemde ağlamama dayanamayıp serbest dolaşmama izin verdi.
Keşke yarada olsa o korseyi hiç çıkartmasaydım.
Eğer sizede korse verilirse lütfen söyleneni yapın ve bıcak altına yatmadan skolyozu önleyin.
Bence ameliyat en son çare olmalı.

Artık korseler okadar iyi yapılıyorki çocuk gelişimine uygun belirli periyodlarla yenileniyor ve omurilik eğilimi olmadan çocuk vücut gelişimini normal olarak tamamlıyor.

reyyansu; lütfen çocuk rahat diyip bekleme ve araştır.Banada küçükken ameliyat olamaz 18yaşında olur denilmiş.
Ben16yaşında tekrar doktora gittiğimde geç kalınmış denildi ama yinede ameliyata karar verilmişti,tetkikleri yaptırdığımda akciğer fonksyon testi narkoz alımı için yeterli olmadığından çalışmalar verilmişti ama olmadı yapamadımve vazgeçtim.
Kısacası kimin ne dediği belirsiz.

Size doktor olarak önereceğim Dünyaca tanınmış DR. Azmi Hamzaoğlu.Şuan florans nıghtgale hastanesinin ortapedi bölümünde hastalarıyla birlikte ve sosyal güvenceylede bakılabiliyor.
Normal muyenesi hastanede 240milyon,Özel muayanesinde ise 300milyonmuş.Sosyal güvenceyle gidince ise faturayı bağlı olduğun kuruma verip ücretini alıyormuşsun(bugün arayıp öğrendim)
Bana ücretleri çok geldi ama bu sağlık ve kendimizi emin ellere teslim ediceksek buna değer diyorum.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

seda

17.03-2007, 16:29
merhabalar
bende 23 yaşındayım, 3 sene önce ameliyat tehşisini Azmi hoca koydu.o zaman 20 yaşındaydım hem korku hemde ünve. kazandığım için olmadım.bi de özelde acayip pahalı tahmin edeceğiniz gibi.
Daha öncede dediğim gibi suan bana hiçbir şekilde zararı yok,ilerisi için düşünülen bi durum bu.bi sorun yokken biçak altına yatmak beni her türlü geriyo.sonuçta bunda kurtulabilirimde başıma belada alabilrim.

bu yılın ağustos ayına gün verdiler,sizce bu riske girmelimiyim bide yaşla ilgili seyleri okuyunca dahada kötü oldum.Ama ameliyet olupta kurtulana gıpta ediyorum.

Arkadaşlar sizce ne yapmalıyım?

sultans

17.03-2007, 18:02
merhaba seda
bana da hiç bir zararı yok şu anda sigara kullandığım halde ciğerlerim sapasağlam ve hiç bir muayenede ve testlerde akciğerlerimde bir problem çıkmıyor.haftaya ameliyata gireceğim.bana da garanti vermiyor doktorum sadece şans olayı olduğunu söyledi.birde bana söylediği birşey var bu beni çok etkiledi.kendini alçıya bile alsan eğilme devam edecek dedi.bende korkuyordum ama artık korkmuyorum.her türlüsü bizim için bir kumar.ben iyi olabileceğim bir ihtimali seçerek ameliyata karar verdim.
hatta temmuz ayının başında felç geçiriyorum sandım kollarım ve bacaklarım uyuştu.hastaneye kaldırıldım.yapılan muayeneler ve tetkikler sonucunda skolyozumun beni etkilemediği sadece psikolojik olarak etkilendiğim ortaya çıktı.5 aydır psikolojik destek alıyorum bu konuda şuan hiç bir ağrım ve sızım yok.gücümün üstünde bile ağır işler yapıyorum yinede banamısın demiyorum hiç bir yerim ağrımıyor.
birde beni ümitlendiren bir konu bu yıl skolyoz ameliyatı geçiren bir kişiyle yüz yüze görüşmem oldu.kadın gayet sağlıklı.kaldıki 20 yıl önceki teknolojiyle ameliyata girmiş ben bu riske girmeliyiz diye düşünüyorum.yine de herkesin kararı kendisine umarım hepimiz doğru kararımızı veririz.

seda

17.03-2007, 22:16
aslında bana cesaret veriyosun,dediğn gibi her türlüsü bizim için kumar,bazen herseye sırf bu yüzden kızıyorum.bununla yaşamak kemdimle barışık olmak falan hepsi bir yere kadar.dğru karar doğru zamanda verilmeliydi,durum bu noktaya gldiğine göre bu sorunu kafada bitirmek gerekiyo.

Allah yardımcın olsun sıra birgün banada gelicek,umarım hersey yolunda gider ve ikinci süper taze bi hayata başlarsın,dularım seninle olucak

sultans

17.03-2007, 23:16
çok teşekkür ederim seda.
bak bir şeyler daha anlatacağım.geçen yıl bu aylarda halamların tanıdığı bir kız ameliyat oldu.ben kızı görmedim ama ameliyattan sonra telefonda görüştüm uzun uzun.kıza yüzde 2 şans vermişler ve kamburluğu çok fazlaymış.nerdeyse iki kat yürüyormuş.eğriliği de yüzde 96 dı.kız birkaç ay sonra işine başladı ve bu yılda evlenmiş.
geçtiğimiz haftada çok yakın bir akrabamız ameliyat oldu onunda sırtında eğrilik başlamış ve çok fazla ilerideymiş.bugün kızıyla konuştum durumunun çok iyi olduğunu söyledi.onada platin takmışlar ve bu kadın 50 nin üzerinde bir yaşta.
ve aynı hastanede 45 yaşında bir adam ameliat olmuş ve adamda sapasağlam.hatta bu gün halam adamı ve kadını gördü.ikisininde çok iyi olduğunu söyledi.
allah seninde yardımcın olsun canım moralini bozmaya gerek yok.her karanlık gecenin bir sabahı vardır.ve herşey bizim için zaten.

ilksena

18.03-2007, 07:22
Arkadaşlar daha önce de yazmıştım size, ben ameliyat olduğumda 17 yaşındaydım ve şimdi 31 yaşındayım.Ameliyattan korkmayın; bilmiyorum benim doktorum bana çok güzel destek olmuştu ve benim zaten hiçbir şikayetim yoktu, ne vücudumda şekil bozukluğu vardı ne de başka bir problem.İleride yaşayabileceğim sağlık problemlerini dr anlatınca biz ameliyata karar verdik.Tamam benim ameliyat olduğum hastanede de olumsuzluklar yaşayan arkadaşlar vardı ama ben orada kalırken narkozu kaldıramadığı için ameliyata alınamayan ve bu yüzden çok üzgün insanlar gördüm. Yine söylüyorum hayat risklerle dolu ama sağlıklı yaşama ihtimaliniz varken neden şansınızı denemiyorsunuz anlamıyorum. Detaylarla ilgili merak ettikleriniz varsa herşeyi anlatabilirim.

seda

18.03-2007, 11:36
sultancım olursa benimki çapada olucak,prof dan yana bir endişemde yok, bu konuda tam süper.Dediğm gibi ben korkularımı yenmeye çalışıyorum.
Bu arada seniniki Kifoz mu (kamburluk) yoksa skolyozmu (sağ-sola kayma) onu merak ettim,benimki kifoz grubunda öne doğru eğiliyorum çok azda skolyozum varmış.kendinle ilgili beni bilgilendirirsen sevinirim..
Benimde ameliyat olupta iyileşen yakınlarım var.Sadece korkuyorum işte gözümde canlanıyo bide bu konuyu çok araştırdım nasıl yapıldığına dair.
seninki baltalimanında olucaktı değilmi,tarih ne zaman?

İLKSENA bu arada sen nerde oldun ve dr kimdi?

sultans

18.03-2007, 11:46
merhaba seda benimki skolyoz ve eğrilik derecemdeyüzde 86 da.evet baltalimanında olacağım.bi aksilik çıkmazsa bu salı hastaneye yatacağım perşembe yada cuma günüde ameliyat olacağım

seda

18.03-2007, 12:20
hımm anladım,aynı hastalığım faklı versiyonlarını yaşıyoruz yani.Neden salı erken değilmi.Mesala beni olucağım gün çağırdı.ama seninki özel ya o yüzdendir belki

sultans

18.03-2007, 13:01
yok baltalimanı özel hastane değil devlet hastanesi.orada öyle salı günleri yatış işlemleri yapıyorlar ve bi kaç gün öncesinde yatırıyorlar.

ilksena

21.03-2007, 10:49
Sedacım ben Çapa da ameliyat oldum, Doktorum Ünsal Domaniç ti. Tavsiye ederim.

zele1453

22.03-2007, 22:40
ya ben ameliyat olsam mı olmasam mı karar veremiyorum zaten..iyice kafam karışıyor..tamam olmayacağım diyorum.bu sefer yazılanları bi okuyorum,olsam mı ki diyorum..neyse ben yine yazdığım gibi,o bekleme süresine devam edicem..yazmıştım ya hani..bi daa tanıtmıcam kendimi.kusura bakmayın valla.okuyuverin :wink: hayırlısı olsun hakkımızda..dua edelim...

heaven

23.03-2007, 15:40
arkadaşlar ben 2000 yılında skolyoz ameliyatı oldum ankara numune hastanesinde doktorum ali biçimoğlu ydu..şuan sağlığım çok ii.. ameliyat olmayan olmaya korkan arkadaşlar acele edin geç olmadan sağlığınıza kavuşun çok riskli ama ilerde ameliyat olmazsanız çok büyük sorun bence nelerini gördüm..korkmayın herşey daha güzel olabilir
ben herkesin ameliyat olmasını istiyorum bu hastalıktan çok kişide var üzülüyorum allah herkese şifa versin ama birazda kendi eliimizde herşey unutmayalım

nevzatekiz

24.03-2007, 09:24
slm ben bu dernege yeni üye oldum arkadaş olmak istiyorum bende de skolyoz hastalıgı var 51 derece olmuş yazın ameliyat olacagım 8 senedir doktorlara gidiyorum çok kararsızım kimin yapacagından bana yardımcı olurmusunuz :)

sevilla

26.03-2007, 15:24
merhaba arkadaşlar ben sevilay ben 23yaşındayım ve aralıkta ameliyat oldum şuan bi sorun yok iim kontrolüm var mayısta umarım ii çıkar ve en önemlisi şuan işteyim ve çalışıyorum ameliyatımı ist.ünv.çapada oldum doktorum Prof.ünsal domaniç kendisiçok ii bir doktor ameliyat olacaklar biraz cesaret diyorum korkmayın ameliyattan sonra nie bukadar strese girdim dieksiniz ben öyle dedimde:)

heaven

26.03-2007, 19:26
nevzatekiz sana doktorumu tavsiye edebilirim gerçekten başarılı bi doktor ankara numune hastanesinde ortapedi bölümünde ali biçimoğlu sosyal güvencen varsa senin için daha iyi olur çok fazla masrafa girmeden iyi olabilirsin kararsız olma geç kalmadıysan mutlaka olmalısın kendine iyi bak...

seda

26.03-2007, 21:57
Sedacım ben Çapa da ameliyat oldum, Doktorum Ünsal Domaniç ti. Tavsiye ederim.

bende ona gittim gerçekten çok tatlı bi adam,sonrada cüney sarş a gittim gene çapada prof ve arkadaşlar zaten, onun daha iyi olduğunu duydum .ameliyatınla ilgili ben bilgilendirirsen çok sevinirim

sevilla

27.03-2007, 08:45
her kafadan ses çıkıyor bu sitede arkadaşlar bence başkalarına destek olmıcaksak köstekte olmayalım..kulaktan duyma haberlerle skolyoz kifoz hastaları bu siteye baktıklarında ameliyattan çok korkuyolar ürpertici şeyler yazmışsınız..eğer ameliyat olmdan öne bu siteyi okusaydım olamazdım heralde :roll: başınızdan geçenleri tabikide anlatın bilgilendirin ama yeri hangi doktorun yaptığını(ki doktor çok önemli bence)eğim derecenizi vede buna benzer şekilde yazarsanız daha çok bilinçleniriz.. :!: doktorum bana ünsal domaniç evt dedi risk var senin ameliyatında enfeksiyon riski olabilir dedi felç falan demedi enfeksiyon her ameliyatta olabilecek sorun onuda antibiyotiklerle geçirir kuruturuz dedi allaha çok şükür öle bişey olmadı :D aralıkta ameliyat oldum bazıları cüneyt şarı ii demiş evet alanında ii ama insanlarla daha doğrusu hastalarıyla konuşmasını bilmiyo sigortalı olduğumu duyunca özel muaynesinden beni sepetledi 150milyonumu çöpe attım neyse sağlık olsun şuan işteyim çalışıyorum ve sorunum yok çok şükür herkeslere geçmiş olsun diyorumm ve ümidinizi asla yitirmeyin arkadaşlar allah acil şifalar versin hepimize:)

sultans

27.03-2007, 12:07
sana katılmıyorum sevilla.bende bugünlerde ameliyat olmak üzereyim şuan askıya alındı.bekliyorum.bende bu siteyi yeni gördüm.ve söylenen doktorların hiç birinide gitmedim benim doktorum temel tacal ve başka yere gitmeyide düşünmüyorum.çünkü ben ona karşı bir güven duyuyorum.bu siteyi gördükten sonra da ameliyattan daha az korkuyorum.bence aklı başında bir insan kendi kararını verdikten sonra dışardan hiç bir şeyde etkilenmez.gerçi durumumu ve bütün tehlikeleri biliyorum ve herşeyi göz önünde bulundurduğum için sitede yazılan hiç bir kötü olay beni etkilemiyor.ama yazılan güzel şeyler bana destek oluyor.bardağın dolu tarafından bakmak lazım her zaman riskleride gözardı etmemek lazım.

seda

27.03-2007, 20:45
sevilla;

Merhaba; yaşadıkların hakkında beni biraz aydınlatırsan sevinirim aynı yaştayız ve yakın zamanda kısmetse bende olucam.Beni bilglendirirsen çok iyi olur. Şimdiden saol

sevilla

28.03-2007, 12:36
slm sedaa çok geçmiş olsun öncelikle..skolyoz ameliyatı sandığım kadar korkutucu değilmiş olunca bunu sende çok ii anlıcaksın..45derece ağimim vardı dışardan fazla belli değildi ama bende senin gibi ileriyi düşününce korktum açıkcası ablamdada varmış 2çocuktan sonra ortaya çıktı onunki yani onu görünce hiç belli değildi çünkü benimki daha kötü olacak endişesiyle ameliyata karar verdim bende çok korktum psikolojim çok bozuldu 9kilo verdim..ama hepsi geride kaldı çok şükür..ameliyatım 5saat sürmüş (eğime göre değişiyo ama)1saatini soğutucu odasında geçirmişim çıkınca biraz şişeceksin ben tobul olmuşum:))enfeksiyon kapmamamız için gerekliymiş daha sonra uyandırma odasına alıp uyandırdılar beni tabi ben acıdan çok üşüyorum diyebiliyordum.. :lol: hemen yoğun bakıma almışlar beni 1 gece yoğun bakımda kaldım narkozun etkisiyle sanki bana daha çabuk geldi 2.günü biraz ağrılarım oldu ama çapa tıp fakültesinde yeni gördüm ağrı makinası die bi cihaz var ne kadar ağrın varsa okadar o düğmeye basıyorsun ve ağrın kalmıyo daha sonra beni ayağa kaldırıp yürüttüler..3.günümde artık ağrı kesici hap bile almıyordum ve kendimi çok ii hissediyordum sadece güneşte sırtın yanar gibi ufak bi sancın oluyo okadar ama korkmanıza hiç gerek yok diyorum üstüne basa basa 95derecce eğimi olan bi kızı inanılmaz derecede düzelmişti :lol: mucize gibi bişeyy hepiniz allaha emanet olun sağlıklı günler :D

seda

28.03-2007, 19:12
sevilla;

Merhaba;

benim kifozum azıcıkta skolyozum var yani yoğun olarak öne eğiliyorum 96 derece kadar....benim endişem bu,senin eğimin azmış kolay atlatmışsın sevindim.böyle görünce cesaret geliyo banada.
Ayrıca görünürde gerçekten bi sıkıntım yok rahatsızda etmiyo dedğim gibi sadece ilerisi için düşünülen bi şey.
ayrıntılı anlattığın çok saol...

sevilla

29.03-2007, 10:41
Skolyoz, tedavi edilmediğinde ciddi sırt ve bel ağrılarına sebep oluyor. Eğrilik 70 derecenin üzerine çıktığında ise kalp ve akciğerin yetersiz çalışmasına, böbrek yetmezliğine, ayak yamukluğuna ve kalça çıkıklığına sebep olabiliyor. Skolyozun özel olarak tetiklediği bir hastalık yok; fakat çocuk doğuştan skolyozsa beyin ve omuriliğin MR ile tetkiki tavsiye ediliyor.

Prof. Dr. Ünsal Domaniç, skolyozların gündelik hayatta dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

Düzgün ve dik durmaya çalışmalı.

Her gün sırt ve bel kaslarını güçlendiren ve esneten egzersizler yapmalı.

Çok ağır nesneler taşınmamalı; özellikle tek kol kullanarak taşımaktan kaçınmalı.

Uzun süre masa ve bilgisayar başında çalışanlar, kısa molalar verip germe egzersizleri yapmalı.

Kilo almaktan kaçınılmalı; yüzme, jimnastik, yürüyüş, koşu gibi sporlar yapılmalı.

bilginizee arıca bu ameliyattan sonra 5cm boyum uzadı güzel bişii buda :wink:

Musty

30.03-2007, 13:43
Bende de kifoskolyoz var. Ufuk Aydınlı idi doktorum da. Ufuk Aydınlı'nın bu konuda Türkiye'nin en iyilerden olduğu söyleniyor. Tekrar ameliyat olacağım ben de yakın zamanda düşünüyorum. İstanbul'da yaşadığım ve Ufuk Aydınlı artık ünide çalışmadığı için burda doktor bakıyorum. Fakat sanırım burda da zor doktor bulmak.Cerrahpaşadan çevrildim. Bende kullanılan sistemi bilmiyolarmış. Çapa ay kavağa çıkmadan gün vermez zaten:) Bakıyorum ben de bu aralar

Musty

30.03-2007, 14:12
bende 78 kifoz 22 skolyoz. 19 yaşımda oldum.

nurgül_19

30.03-2007, 14:15
peki geçmedi mi?ameliyat nasıldı?birde ben tam olarak kifoz nedir bilmiyorum?ben idyopatik skolyoz hastasıyım

Musty

30.03-2007, 14:19
kifoz omurganın yandan bakılınca eğri görünmesi. Skolyozdan farklı ama bildiğim kadarıyla benzer ameliyat yapılıyor ikisine de. Ben de düzelme ilk başta baya iidi. Fakat ilerleyen zamanda üstte takılan perçinler attı ve rotlardan biri kırıldı. O nedenle tekrar olacağım

seda

30.03-2007, 19:07
kifoz omurganın yandan bakılınca eğri görünmesi. Skolyozdan farklı ama bildiğim kadarıyla benzer ameliyat yapılıyor ikisine de. Ben de düzelme ilk başta baya iidi. Fakat ilerleyen zamanda üstte takılan perçinler attı ve rotlardan biri kırıldı. O nedenle tekrar olacağım

Merhaba aynı hastalık ile mücadele ediyoruz.benimde kifoskolyozum var.çok yoğun olarak kifozum var azıcıkta skolyozum.sana prof önerebilirim ben ve ailem çok araştırdık. istanbulda bu işin piri 3 isim var
1- azmi hamzaoğlu folorance natingale_özel yeri maçkada
2- ünsal domaniç çapa_ memorial _ ' ' bakırköyde
3- cüneyt sarş çapa_ amerikan h _ ' ' nışantaşında

üçüde süper üçüde mükemmel internetten araştırabilirsin.
Tavsiyem önce özeline gidip durumunu anlatman yoksa devlet yada çapa işte herneyse oralarda derdini anlatamıyosun,adamların gerçektende dinlemeye vakitleri yok.istersen telf numaralarında ulaşabilirm.ayrıca şu andaki yaşın kaç?ben 23 yaşındayım yakın zamanda bende olucam nasipse.elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

Musty

02.04-2007, 12:48
Pek vakit bulamadığım için ancak şimdi cevaplıyorum. Tavsiyelerin için saolasın Seda. Ben 21 yaşındayım. O doktorları biliyorum. Şu an özel hastane düşünemem maalesef.Çapada sanırım pek şans yok bi seneden önceye gün veremiyorlar, özele gidince durumun değişeceğini sanmıyorum. İlk ameliyatımda özeline gidip hocanın iki ay sonraki tarihi öne alıp alamayacağını sorduğumda olmaz demişti. Gene de yardımların için çok teşekkürler. Gülcan akciğer testi benim de korktuğum şey. İlk ameliyatta zor bela geçebilmiştim. Şimdi ne olacak bilemiyorum. Herkese acil şifalar dilerim.

heaven

02.04-2007, 17:33
mrb nurgül_19 benim hastalığımda idyopatik skolyozdu ben ameliyat olduğumda 52 derceydi şuan 19 yaşındayım 6 sene önce ameliyat oldum zor bi ameliyattı ama sonucu güzeldi şuan çok sağlıklıyım bence sende iyi olursun korkma

Musty

03.04-2007, 18:02
Pek bişey yapamadım üzgünüm.bana ilk ameliyatın hakkında bilgi verebilirmisin acaba?bide hastalığın hakkında detay,umarım çok sey istemedim

İlk ameliyatta benim eğrilik 50 derece civarına çekilmeye çalışıldı. Bu tip pekçok ameliyatta olduğu gibi 2 tane rot takıldı. Şu an işte sorunun ilerleme riski var. Rot kırılmasına neden olan baskı eğilmeyi de artırıyor. Doktorun dediğine göre bu şekilde eğilme artabilir hatta bir yerine birden fazla ameliyat da gerekebilirmiş. Şu an ağrı sızı var bende bunun dışında hissedilir bir sorunum yok. Okulum gereği yoğun tempoda olmam gerektiğinden o ağrılar var zaten

PINAR

04.04-2007, 17:12
ameliyat oldum 7 ay oluyor herkese acil şifalar diliyorum

PINAR

05.04-2007, 16:34
ben skolyoz hastasıyım kendim gibi olanlardan skolyoza gecemiyorum niye acaba bende baslık olarak arkadaslık merhabalık yazıyo nedenini bilen varmı

semoş

07.04-2007, 20:21
sevilla yazdıkların çok ilgimi çekti ne güzel iyisindir inşallah bende skolyozum ama derecesini bilmiyorum doktora gideceğim senin tavsiyen üzerine ünsal domaniçin kliniğini buldum.bu arada benim dört yaşında birde kızım var bunu yazdım çünkü hamilelikte bu hastalık ilerliyormuş dğrumu acaba benimki ben söylemedikçe pek anlaşılmıyor bu konuda bilgin varsa msj beklerim ayrıca yaşım 29 çok korkuyorum ağrılarım çok oluyor hepinize sağlıklı günler dilerim.

sevilla

09.04-2007, 08:47
öncelikle çok geçmiş olsun semoş..evet şuan çok iyiyim çok şükür mayısta kontrolüm var umarım oda iyi çıkar sizede müjdeli haber veririm :wink: benim skolyozumda dışardan belii olmuyordu ama yavaş yavaş bi ilerleme farkediyordum..ağrı olmamasına rağmen ilersini düşünerek amliyat oldum..ama en büyük etki ablamın sırt ağrıları ve onunda skolyoz olduğunu görünce ameliyat oldum 2çocuktan sonra eğrilik çok belli olmamasına rağmen farkediliyordu artık..benimki ondan 2kat daha fazla belli oluyordu sonra hamilelikten sonra ilerler dedi kimi doktor kilo alcağımdan kimisi kemik gelişimini durdurmuş ilerlemez dedi ama ben 9senedir hayalini kuruduğum sırtımın düzelmesini eski haline dönmesini istedim ve döndü çok şükür semoş hanım dereccenizi bildirmemişsiniz benim 45ti eğrilik dereceniz 40ı aşmışsa ameliyatı öneriyolar ama bu konuda en iyi bilgiyi Sn.Ünsal bey verecektir geçmiş olsun..

Musty

10.04-2007, 10:50
sevilla Ünsal Domaniç'e ameliyat oldum demişsin. Peki Çapa'da ameliyat tarihini kaç ay önceden aldın?

Bu tür sorunlarda çok etkisi olan bir şey de sigara. Sigara içenlerin ameliyattan en az 1 ay evvel sigarayı bırakması ameliyattan sonra da 1 yıl kadar sigaraya elini sürmemesi lazım. Yoksa omurgada deformasyona neden olduğu için kullanılan hukların çıkmasına vidaların gevşemesine hatta rotun kırılmasına kadar gidebilir.

sevilla

11.04-2007, 10:10
slm musty ameliyat için çapada baya bi sıra bekledim en sonunda ameliyattan vazgeçiyordum ameliyata çağırdılar 1sene kadar bekledim stres içinde...sigaranın sonuçlarını yazmışsın teşekkür ederim çünkü tek tükte olsa içiyordum bu aralar şimdi içmicem:))bide rot dediğin şu yanlardaki çubuklar değilmi?ben tam olarak bilmiyorumda senin neden kırılma olda rotlardabilgilendirirsen sevinirim..bu arada ameliyatını kim yaptı..kaç derecen vardı skolyozmu kifozmu son soru olarakta kırıldığını nasıl anladın ne kadar süre sonra kırıldı vede ağrı yapmıyormu yanıtlarsan sevinirim sağlıklı günler hepinizeee

mustyy bide bişeyi merak ettim doktorum bana bu takılan titanyumların çok dayanıklı ve kırılmaz yapıda olduğunu sölemişti..sen sigara dumanıyla kırılcağından eminmisin tamam zararlı sigara ama nasıl kırlıyoo yaw:))) :roll:

Musty

12.04-2007, 12:07
Sigara kemik dokusunda tahribata neden oluyor. Gittiğim bir doktor sigara içenlerde hukların atması riskinin olduğunu söyledi. Sigaradan ve omurganın o şekilde kaynamamasından dolayı üstteki huklar yerinden çıktı ve bunun sonucunda ordaki baskı alt kısma kaydı. O baskı da rotu kırdı. Rot kırıldığı baya rahat anlanıyor. Resmen kütürt diye bir ses gelmişti o an ve ağrısıda hemen belli olmuştu. Şu an ağrılar sık oluyor. Bu da çok fazla oturmama yada ayakta kalmama engel oluyor. Çok değil yarım saat ayakta kalsam ağrı sağlam oluyor. Bu nedenle sigara kullanmanızı tavsiye etmem ameliyattan 1 sene sonrasına kadar. Ameliyat olacaklar en azından bir ay evvelden sigarayı bıraksınlar.

seda

12.04-2007, 19:48
peki dr seni neden uyarmadı bu durumu önlemek adına?yoksa ciddiye mi almadın bu sigara durumunu? merak ettim doğrusu

sevilla

13.04-2007, 10:11
mustyy cevap yazdığın için tşkrler ama ben senin yaşını bide nekadar sigara içtiğini merak ettim doğrusu bide bu ameliyatı nezaman oldun arkadaşım yanıtlarsan sevinirim..doktorlar ameliyatı yapınca iş bitiyo seda bana doğru düzgün neyapmam gerektiğini bile söylememişlerdi kendi hareketlerimi kendim belirliyorum bende :( ya bişey daha musty benim bazen sırtımda batmalar oluyo ve acı hissediyorum sendede oldumu böle şeyler normalmidir önümüzdeki ay kontrolüm var ama bu ufak tefek şeyler olunca tedirgin oluyorum doğrsu

Musty

13.04-2007, 12:10
seda demiş ki:

peki dr seni neden uyarmadı bu durumu önlemek adına?yoksa ciddiye mi almadın bu sigara durumunu? merak ettim doğrusu

Doktor uyarmıştı ama ben bu kadar ciddi olduğunu düşünmemiştim açıkçası.

sevilla demiş ki:

mustyy cevap yazdığın için tşkrler ama ben senin yaşını bide nekadar sigara içtiğini merak ettim doğrusu bide bu ameliyatı nezaman oldun arkadaşım yanıtlarsan sevinirim..doktorlar ameliyatı yapınca iş bitiyo seda bana doğru düzgün neyapmam gerektiğini bile söylememişlerdi kendi hareketlerimi kendim belirliyorum bende ya bişey daha musty benim bazen sırtımda batmalar oluyo ve acı hissediyorum sendede oldumu böle şeyler normalmidir önümüzdeki ay kontrolüm var ama bu ufak tefek şeyler olunca tedirgin oluyorum doğrsu

21 yaşındayım. Altı ay öncesine kadar 1 paketi geçiyordu sigara içişim. Şu sıralar 3 günde bir paket civarına çekebildim. Ameliyatı 2 sene önce oldum. Evet ameliyat sonrası iş bitmişti bende de. Açıkcası o tarihten sonra doktorumu hiç göremedim. Üniversitede çok ilgilenmiyordu. Keşke özeline gitseymişim kontrollerde diyorum şu an. O batmalar bende de vardı. Doktordan kontrolde daha detaylı bilgi alırsın o konuda. Anladığım kadarıyla bu ameliyat sonrası ilk aylar kendine iyi bakınca omurga o şekli alıyor ve ağrılar geçiyor. Bende o ağrılar geçmemişti. Zaten omurga kaynamamış o şekilde. Bunda uzun süreler pc ve masa başında oturmamın ve sigaranın katkısı olduğunu düşünüyorum. Oturuşa dikkat etmek gerek ama okul zor. Orda o kadar hızlı not almak durumunda kalıyorum ki derslerde oturuş falan kalmıyor.

burran

14.04-2007, 12:05
bende kifoskolyoz hastasıyım.doğuştanmış benimki yaşım 32.dış görünüş olarak hiç farkedilmiyor.hatta ve hatta doktorlar inanamadı sen nasıl 90 dereceyle bu şekildesin diye.sabahları bazen ağrılarım oluyo.ama doğuştan oldugu için sanırım ağrılara alışmış bedenim.halı sahaya bile gidiyorum herhangi bi sorunumda yok şu ana kadar.ben kendimle barıştım ama zor oldu.5 sene önce bunun allahın bir lütfu oldugunu ve allahın şanslı bir kulu oldugumu düşündüm hep.bu rahatsızlığımın mükafatınıda allahımdan beklemekteyim.6 yaşındada bir kızım oldu. allahım herkese nasip etsin inşallah.

semoş

14.04-2007, 23:50
sevilla merhaba bende sigara içiyorum ve nefes darlığı oluyor bende sendede varmıydı unutmadan skolyozun derecesini sormuşsun benimki ne kadar daha bilmiyorum bile ve çok merak ediyorum daha doktora gidemedim inşallah en kısa zamanda gidicem bilgilendirdiğin için sağol görüşmek üzere sevillaaa :o

sevilla

16.04-2007, 13:37
semoşcum meraba ben fazla içmiyorum sigara buna rağmen rahatsız ediyo beni ve mustyynin yazısından sonrada içeceğimi sanmıyorum:)çünkü gerçekten skolyoz ve kifoz hastaları sigara kullanmazlarsa daha rahat nefes alacaklarına inanıyorum ve kullanmalarına tavsiye etmiyorum sağlıklı günler..

Musty

17.04-2007, 10:50
Sigara kullanmamakta fayda var tabi. Ameliyat sonrası doğal olarak birkaç saat su bile içmeye izin yok. Sigara içenler orda öyle bir ağız kuruluğu çekerler ki o birkaç saat geçmek bilmez. O nedenle doktorların da dediği gibi ameliyattan en az bir ay evvel bırakmakta fayda var sigarayı. Ve tabi ameliyattan sonra 1 yıl içmemek de lazım.

aylin20

24.04-2007, 14:16
merhaba heavern bende ankara numune hastanesınde amelıyat oldum 1998yılında.benımde hıç bır sorunum yok.hayatımın gerı kalan yılını platınlerımı aldırmadan devam etmek ıstıyom ama kararsızım ılerde ya tekrar egılme olusa dıye korkuyorum.agır bişey cekersem yada kaldırırsam hafif sızlıyo o kadarama gecıyo.senın sorunların oluyomu hıç.

nurgul_19 cok gecmış olsun canım ben keske önceden bu sıteye görmus olsaydım da sana önce cevap yazabılseydım tam amelıyat gununde ulasabıldım.bende sen gıbı skolyozum 9yıl önce oldum.korkulacak bısey yok canım saglıgıma kavusacagım sevıncın hep ıçınde olsun.agrı acılar oluyo.ben gerıye donup baktıgımda o acıların artık cok gerıde kaldıgını iyiyki olmusum dıyorum acılar unutuluyo ama unutulmayan o hastane ortamı arkadaslar zamanla sende duzelırsın ınsallah allah yardımcın olsun inşallah senınde benım gıbıhıçbır sorunun olmaz ılerde.kendıne cokdıkkat et.

sevilla

25.04-2007, 08:38
arkadaşlar bana mail olarak geldi ne kadar doğrudur bilmiyorum ama paylaşmak istedim sizlerle.. :roll:
ÜCRETSİZ TAKSİ;
Yürüme engelli arkadaşlarımız için KADIKÖY BELEDİYESİ ücretsiz taksi hizmeti başlatmış...
444 00 81 arıyorsunuz geliyorlarmış...
herkese bildirelim!..

semoş

30.04-2007, 23:09
sevilla nasılsın doktora gittim 30 derece galiba ama bir röntgen daha çektirdim bugün ona göre herşey belli olacakyani ameliyat olup olmayacağım bişey sorucam senin ameliyat masrafların nasıl oldu çapada ssk geçiyormu çok pahalı olduğunu söylüyorlar merak ediyorum bilgilendirirsen sevinirim canım benimde ssk var çünkü çok sağol şimdiden sağlıklı günler herkese...... :o

sevilla

01.05-2007, 08:06
semoş iim sağol sen nasılsın eğer derecen 30 sa ameliyat olmana gerek yok egzersizlerle ilerlemesini önleyebilirsin zaten doktorlar yapmıyorlar..Çapada sigorta ssk geçiyo yanlız sevk alıp gitmen gerkiyor..birde profosör girmesini istiyorsan eğer onada para alıyorlar ama çok bişey tutmuyo herşeyi sigorta karşılıyoo..sadece profosör parasını alıyorlar senden..iyi haberlerini bekliyorum görüşmek üzere.. arkadaşlar bikaç kişi nisanda ameliyat olcaktı bu siteden haber varmı??inşallah iyidirler herkese geçmişler olsunnn :wink:

aLone_FatosS

09.05-2007, 13:01
slm ben fato$ henüz 17'me qirmedim skolyozdan opera oldum bir kaç kez yane 7 kez :D şuanda iyi qibiim qeriLeme var iLerLeme yok durduruLdu ve beni anLıcak skoLyozLu arkda$Lara ihtiyacım var açıkçası :) aşırı derece skolyoz yok bende kapşunLe kapanıyo:) sürekLi kapşun qiymek zorunda hissediyorum kendimi benim doktorum SeLim yaLçın marmara ünivde ii işde ii sayılır işede yaradı tavsiye ediyorum %90 feLçden sıyırmışım ameLiyatta mucize bir ameliyattı abdest aLarak qirmi$Ler o kadar yane neyse ßen ßeni anLıcak skolyz arkada$lar istiyorum msnnem pembe_ruya_f@hotmail.com $imdiden hepimize qeçmi$ oLsun :)

tiycey

11.05-2007, 22:17
Merhaba arkadaşlar ben de kifo-skolyoz hastasıyım bende de doğuştan deyilmiş zamanla sinsice omirilik kemiğinin eğrilmesiyle bu hali almışım bu hastalık yüzünden hiç doktora gitmedim şimdilik fazla koşunca hızlı yürüyünce falan nefes darlığı ve sabit oturunca sırtta ağrı oluyor ileride ne olur hiç bilgim yok bu konuda bilgi sahibi olan varsa burda hep beraber paylaşalım engelsiz yaşamaya mücadelemi yitirmeden yaşamaya çalışıyorum bütün engelli arkadaşlara saygılar

Bende de aynı hastalık ve gelişimi var. Benden daha kötü durumda olan bi arkadaşım bu kış ameliyat oldu. Onun gelişimini izliyorum, şubat ayında bende onun doktoruna gidip muayene oldum. Beni rahatsız eden ağrılar ve nefes alma zorluğu. Bunları söyledim. Doktor skolyozumun ilerlemeyeceğini, her yıl kontrole gelmemi söyledi. Ve skolyozdan daha ciddi bir pronlemim olduğunuda :( Boyum 1.53 kilo 67 dolayısıyla şişmansın dedi. Zayıflarsan nefes problemin kalmayacak dedi. Omurgayada az yük binceğinden ağrılarında azalır dedi.Yani şikayetlerimden kurtulmam için 1. şart zayıflamam. :( Bu rahatsızlığı olanların kilolarına dikkat etmeleri gerekiyor. Ben sürekli doktora gitmeme rahmen bu konuda uyarılamadığım için sizleri bilgilendirmek istedim. Vücudunuza dikkat edin ve bol bol kendinizi yormadan ekzersiz yapın...
Bide bir sorum olcak? Geçen sene 2006 şubatta öylesine bacak ağrılarım için gitmiştim doktora, bana kemik dansimetresi yaptırdı, skolyozu olanların kemik erimesi rahatsızlığınında olabilceğini söyledi. Sonuçlar öyle çıktı, baya ileri derecede kemik erimesi var. yaş 26, 1 yıldır kullanıyorum ilaç ama düzelme olmadı. Sizde de bu durum varmı ? Kemik erimesi yani ?
Bu testi fizik tedavi veya ortapedi doktorunuzdan isteyebilirsiniz? İhmal etmeyin.

aLone_FatosS

12.05-2007, 12:59
hayır ßende öyLe ßi$ey yok skoLyozLuLArda oLmazqi ßu :S o kadar qördüm hastane ortamında feLam ama rastLamadım kemik erimeSi oLana

Gülcan83

22.05-2007, 22:24
Arkadaşlar tekrar merhaba
Skolyoz ameliyatı olmama olmam diye nara lar atan ben şimdi işin içine düştüm.Bu aralar araştırmalara geçtim ve Dr.Osman Güven ile görüştüm testlerime baktı 140dereceye yakın skolyozumun olduğunu ilersi için ameliyat olmazsam risklerimin olabileceğini ama %37 olan solunum testimin ameliyat için çok düşük olduğunu ve nefes sorununda ameliyata risk katacağını açıkça söyledi.İlaç takviyeleri ile makina çalışmalarıma yine başladım.Eğer nefesimi en az %45e çıkarabilirsem %85 başarı oranının olabileceğini söyledi.
Şimdi solunum ilacı kullanıyorum ve solunumu artırabilmek için solunum makinamıda kullanıyorum.
Belki aranızda kullanan vardır eğer yoksada ve solunum sorunu yaşıyorsanız göğüs hastalıkları uzmanıyla görüşerek bu gibi çalışmalar hakkında bilgi alıp sizlerede yararı olup olmayacağını öğrenebilirsiniz.

Solunum cihazım;
http://img61.imageshack.us/img61/8470/resim011rq9.jpg

Solunum ilacım
http://img484.imageshack.us/img484/5326/resim012ib2.jpg

Nefesim açabilmem için güce ve şansa çok ihtiyacım var
Sağlıcakla kalın :wink:

semoş

26.05-2007, 18:01
sevilla doktora gittim ameliyat olmama gerek yokmuş hersey çok iyiymiş egzersiz bile vermedi doğum yapma konusundada hiçbir sakınca görmedi seneye tekrar kontrole gidicem ayrıca doktor tawsiyen için sağol şimdi içim rahat en azından çok sağol senin kontrolün nasıl geçti inşallah iyisindir sağlıklı günler görüşmek üzere :D

bager_ozlem

26.05-2007, 18:30
ben de varım.bende skolyozum.vertebra-skolyoz ben.3 defa ameliyat oldum adana balcalı hastanesinde.ilk ameliyatımı 17 yaşında oldum.8 sene içinde 3 defa ameliyat oldum.Allah 4.sünden korusun.(AMİN).ameliyat olmazsam göğüs kafesim çiğerlerime baskı yapacak ağrıların artacak dediler bende oldum.Ama Allah'ıma binlerce şükür şimdi iyiyim.çalışıyorum kendi işimi kendim yapabiliyorum.ve hatta başkalrının işini bilem yapabiliyom.UNUMAYALIM Kİ OLDUĞUMUZ HALE ŞÜKÜR ETMELİYİZ....

aLone_FatosS

26.05-2007, 21:01
ßen de $ükrediyorumda ßazen sıkıLıyor insan ne ßiLim çok küçük ya$ta ßa$Ladım ßen yha ßi yerLerde önüme enqeL oLuyor hep ßeLqi fazLa ßi$ey yok ßende ama bu iLLet ßa$Ladıqından ßeri Sabr diyorum ve kı$ın sonundaqi ßaharı ßekLiyorum ..
herSefere ßahara qitceme daha çok kı$a qidiyormu$um qißi qeLiyor.. asi oLmak ßiz kuLLAra yakı$maz ama artıq hayat çok tuhaf qeLiyor aLay edenLeri iLahi adeLete ßırakıyorum ßeLqi ama daha çok iLerLedikLerini qörüyorum kötü $ansı die ßi$ey varmı diyorum ßazen yada acaßa ßenmi çok kötü ßiriyim diyorum ama kendimde hatada ßuLamıyorum :cry: kendimi danSa verdim hip hop yapıyorum $uanda ne ßiLim yinede sıkıntıLı hissediyorum kendimi asLında o ii insanLarı kıSkanıyorum ßeLqide ßu yüzden hukuk okumak iStiyorum AdaLet istiyorum her$eye raqmen ya$amaya çaLı$ıyorum henüz 16 ya$ındayım ßir qenç kızım tıpkı diqrLeri qißi ßenim qißi insanLAra SizLere söyLemek istedim ßunLarı acaßa ßirqün feLeqin çarkı ßizim içinde döneCekmi ..? :cry:

Musty

27.05-2007, 16:08
Alay edenleri takmamak lazım. Hayatı daracık bakış açılarından gören ve sığ insanlar sorunları olanları anlayamazlar. Neden takalım ki onları. Hayat bir sınav ve bu sınavda herkese aşabileceği sorunlar yüklenir. Büyük sorunlar güçlü insanların işidir. Bi de bu açıdan bak bence :wink:

aLone_FatosS

27.05-2007, 21:51
ßüyük sorunLar qüçLü insanLArın i$idir.. çok qüZeL ßir söz qerçekden çok ho$uma qiTTi ve hayatı daracıq qözLe ßakan insanLar qaLißa hakLısın :) çok Tşk ederim çok ii qeLdi :)

Musty

28.05-2007, 18:48
Arkadaşlar bu hastalığı biraz daha açıklarmısınız?? Benim yegenimde de var nasıl bir hastalıktır. Genel yaşamı nasıl etkiler?

Bu hastalık ilerleyebilen bir hastalık. Doktor kontrolü önemli bu hastalıkta. Eğrilik derecesi arttıkça akciğer ve diğer iç organlara baskı oluşturabiliyor ve solunum güçlüğü yaratabiliyor. Bu nedenle doktor tarafından düzenli olarak izlenmeli skolyoz ve kifoz sorunu olanlar.

sevilla

29.05-2007, 08:25
semoşş çok sevindim iyi olduğuna ve ameliyat olmadığına beni endişelendiren tek durum çocuk aslında ben ameliyat oldum ama kaç sene sonra doğum yapabilirim bilemiyorum doktorlarım sorun olmaz en geç 2sene sonra herşey normal düzene girer dediler ama tedirginim görücez artık nekadar süre sonra normal düzenime geleeğimi gerçi şuan çok şükür artık herşey normal gibi eminim 1senem dolduğunda çok çok daha iyi olacağım. :wink: semoşcum benim kontrolümde iyi herhangi bişey çıkmadı sadece ara ara batmalarım oluyordu doktoruma söyledim stresten heralde kas gevşetici verdi şuan o problemimde kalmadı..demek ünsal beye gittin çok iyi bir doktor kendi doktorum diye demiyorum :P neyse kendinize iyi bakın arkadaşlar herkese sağlıklı huzur dolu günler dilerimm byee :lol:
ayrıca arkadaşlar büyük sorun güçlü insanlar içindir yazmışsınız çok doğru bi söz gerçektende çok sıkıldığımda aklıma hep getiriyorum..Allah çekemeyeceği yükü yüklemezmiş kuluna diyorum mükafatımı alacam birgün diyorum tam umudumun tükendiği bir anda tekrar sıkıca tutunuyorum hayata sizde her ne olursa olsun yılmayın !!

Musty

10.06-2007, 13:47
Geçmiş olsun kalav30. İnşaallah bir çare bulurlar da iyi olursun.

destinycim

10.06-2007, 15:27
arkada_lar merhaba ben aran1za yeni kat1ld1m forma yani bende sizler gibi skolyoz hastas1y1m
7 ya_indan beri var 7 kez ameliyat oldum imdi iyiyim doktorum çok basarili isterseniz ad1n1 verebilirim

destinycim

10.06-2007, 16:34
prof.dr EROL YALNIZ trakya üniversitesi t1p fakültesi ortapedi ve travmatoloji anabilim dal1 öretim üyesi
bende dadece hafif bi ç1k1nt1 kald1 o da sanirim hastaliin seyrinden en son ameliyatta dondourdular kemii ve suan iyiyim
:o
arkadasklar soylemek istediim birsey var lütfen kulaktan dolma seylerle hareket etmeyin gerekirse dokror doktor gezin ama bilincsizce hareket etmeyin bu çok basit bi hastalik deil ameliyat olmaktan da sakin korkmayin eger sakincasi yoksa o kadar korkulacak birsey deil inanain bu hastalikta ameliyat olmak eger sakincasi yoksa dünyanin en güzel seyi
:)

aLone_FatosS

11.06-2007, 21:59
inanmıyorum aynen ßende 7 kez oldum şuandada az ßir çıkıntılık var ki oda dondurdular ilerki yıllarda dahada aza inceni söledir bende marmara üniversitesi hastanesinde oldum doktorum selim yalçın iyi ßirisidr ßi kere hastalarıyla konuşması sıcaklıqı yetiyp öle ßir samimiyet veriyoki elinden ölüme qitceni ßilsen yinede qüvenip qidiyosun çok seviyorum ve 4 -4lük ßir doktor tavsiyede ediyorum alaha şükürki ben de 4 senedir platin sorunsuz ßir şekilde duruyor :) avantajım ameliyatı 12 yaşında olmaya ßaşlamam 16 yaşındaym :) 17me qircem şuan durumu daha kötü olanlar vardır ama sabredin kışın sonundaqi baharı Allah sizede yaşatıyor :) çok qeçmiş olsun

PINAR

12.06-2007, 01:37
BENDE SKOLYOZ HAASTASIYIM ARTIK 10 AY OLUYO AMELYAT OLALI BEN İZMİR DOKUZ EYLÜLDE OLDUM DR Mİ BENDE COK SEVİYORUM AMELİYATTA DR YE GÜVEN COK ÖNEMLİ BENDE COK GÜVENDİM SÜKÜR İYİYİM 25 PLATİNLE GECİNİP GİDİYORUZ İŞTE PLATİNLERİNİ ALDIRANLAR VARMI ACEP BURADA BENNİM BASLARINI KESECEKLER PLATİNLERİN GENE İLK AMELİYAT KADAR ZOR OLUYOMU?

destinycim

12.06-2007, 16:27
bende de platin vardi 24 tane nemde ayni operasyou geçirdim korkulacak bisey yok inanain

aylin20

13.06-2007, 20:51
arkadaslar ben de skolyoz amelıyatı oldum 9 yıldır duruyor sorunum yok.başları falan kesılmedı benim.dıştan belli degil.nasıl oluyor da başları kesiliyor onu anlamadım.tekrar amelıyat mı ediyorlar sizi?

PINAR

13.06-2007, 21:00
ewt tekrar ameliyat ediyolar benim dıstan belli oluyo onun için herkese acil şifalar

sss

05.07-2007, 16:15
arkadaşlar bende bir sklyoz hastasıyım...ben şu anda 19 yaşıındaym.ve ameliyat olmaya karar verdim.çünkü ağrıları başladı..ve çok belli olmaya başladı...size sorum şu...acaba yaşımın ilerlemiş olması nedeni ile ameliyatın yapılıp yapılmamasına karar veriliyormu...yani kısaca şunu sormak istiyorum...19 yaşındaki bir hasta ameliyat olabilirmi???cevaplarınızı ve ilginizi bekliyorum!!! :oops: 8)

Gülcan83

05.07-2007, 20:49
arkadaşlar bende bir sklyoz hastasıyım...ben şu anda 19 yaşıındaym.ve ameliyat olmaya karar verdim.çünkü ağrıları başladı..ve çok belli olmaya başladı...size sorum şu...acaba yaşımın ilerlemiş olması nedeni ile ameliyatın yapılıp yapılmamasına karar veriliyormu...yani kısaca şunu sormak istiyorum...19 yaşındaki bir hasta ameliyat olabilirmi???cevaplarınızı ve ilginizi bekliyorum!!! :oops: 8)

Ameliyatta yaş tabiki önemli ama öncelikle önemli olan skolyozunun durumu.
Ben 24 yaşındayım ve ekimde eğer bir sorun olmazsa ameliyat olucam.

Yapman gereken sadece doğru doktoru bulabilmek sss.

denizince

07.07-2007, 10:39
slm arkadaşlar ben açıklamıştım ama.bu amelatın tehlikesi ileri yaşlarda oluşan sorunlardır.önemli olanlardan biri kemiğin kaynamasıdır eğer kaynamış ise amelayat zorluğu vardır.tehlikesi daha çoktur.diğeri ise bilinen ağrılar.ben ameleyattan hiç korkmadım 8kere oldum artık şimdi korkmaya baladım.yani anlayacağınız aynlış ameleyatla dahada kötü olabilirim diye ama şuan ağrısıda var.benim%70 bir eğrilik var zor olduğunu sölüyorlar.hacettepede ortopedide doc.dr.ahmet alanay
dır.sizin araştırmanızı eğer doktorlar para istiyorsanız vermenizi isterim bu zamana kadar hatalardan biride özel muayeneye gitmedimi için düzgün tedavi etmediler...neyse daha sonra gene yazacam..soruları olan yazabilir......

sevdanur

12.07-2007, 18:42
herkese merhaba, ben 25 yaşında skolyoz hastasıyım ve hastalığımı öğreneli iki yıl oldu, bunun için büyük şehirlerde ortopedi doktorlarına falan gitmedim, derecesinin bile ne olduğunu bilmiyorum, sadece internetten falan takip ediyor bilgi almaya çalışıyorum, burdaki doktor bana korse kullanmamı söyledi ama çok zor oldu kullanamadım, ameliyat olabilirmiyim diye sorduğumda çok riskli felç kalma ihtimalin var dedi. Hemen gittim ortopedik yatak aldım, oturup kalkmama dikkat ediyorum, eskisi gibi ağır kaldırmıyorum. Çoğu insan skolyoz olduğumu fark edemiyor ama ben çok üzülüyorum, nadiren ağrılarım oluyor ama ben en çok görüntü bozukluğu yarattığı için üzülüyorum. Bu konuda banada mesajlar yazarsanız sevinirim. Sevgiyle kalın..

Gülcan83

12.07-2007, 20:30
Merhaba sevdanur
Madem çok belli olmuyor henüz başındayken iyi bir ortapedi doktoruna gitmeni öneririm.Sen herşeyine dikkat etsende omuriliğin eğime meyilli olduğu için sen onu sadece dikkat ederek önleyemezsin.
korsenide kullanmıyorsan ilerlemesi daha rahat olacaktır.
Bence zaman kaybetmeden ve herşey geç olmadan doktora gitmelisin.

Sğlıcakla kal.

yelizcevik89

23.07-2007, 14:31
ergenlik dönemi sonuna kadar amelyat en saglıklı şekilde yapılıo bu dönemden sonraki bozukluklara ameliyatla bile olsa geç kalınmış oluo :!:

Carpe Noctem

28.07-2007, 01:38
İhmal ettiğim ancak mr'larda hep rapor edilen bulgularımdan biri de skolyoz.

Derecesini vs bilmiyorum. Ancak şu an için hafif skolyoz gözlenmekte. Bende skolyoza yol açan ise marfan sendromu. (Bağ doku rahatsızlığı, fibrillinin düzgün sentezlenememesi nedeniyle tüm vücudun normalden daha esnek ve daha az dirençli oluşu)

Sürekli mri çektirmem gereken sistemik rahatsızlıklarım olduğu için ilerleme olursa yakalanacağını düşünüyorum. Dolayısıyla da ortapedi uzmanına gitmedim. Umarım ilerlemez ve ona da ayrıca ilgi göstermek zorunda kalmam.

Hepinize sağlıklı günler dileklerimle.

EsRaNaS

28.07-2007, 08:33
BENDE SKOLYOZ AMELİYATI OLDUM BUNDAN BEİ YIL ÖNCE.ON YIL SIRTIMDA PLATİNLERLE YAŞADIM VE DAHA SONRA VÜCUDUM KABUL ETMEMEYE BAŞLADI VE KABARCIKLAR OLUŞMUŞ SIRTIMDA,PLATİNLER BATMAYA BAŞLAMIŞTI,HEMEN ÇIKARDILAR VE ŞİMDİ DAHA İYYİM,AMA KABUL ETMEK LAZIMKİ GERÇEKTEN ZOR BİR AMELİYAT.ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN

betülll

06.08-2007, 14:55
:arrow: azmi HAMZAOĞLUNA AMELİYAT OLUCAM DÜNYADA 1 NUMARA O, 16 YAŞINDAN BÜYÜKLERİ AMELİYAT YAPMIYOR BURADAN DUYURULUR AMA SİZ YİNE Bİ SORUN... :!: :roll: DAHA BİR SÜRÜ ŞEY YAZACAKTIM SKOLYOZ İLE İLGİLİ ÇOK ŞEY BİLİYORUM AMA KLAVYE BOZUK YAZAMIYORUM...HER SKOLYOZUN AZMİ HAMZA OĞLUNA GİTMESİNİ KESİNLİKLE ÖNERİRİM BAKIN BU UYARIMI DİKKATE ALIN BEN ERKEN GİTMEDİĞİM İÇİN , ÇOOK PİŞMANIM GİTSEYDİM ŞİMDİ AMELİYAT OLMADAN KURTULCAKTIM...BAKIN ÖNERYORUM DEMİYORUM KESİNLİKLE GİDİN DİYORUM.KENDİNİZİ GARANTİYE ALIN...SAĞLIĞINIZ HERŞEYDEN ÖNEMLİ!...ADAMIN BÜTÜN YAPTIĞI AMELİYATLAR İYİ GEÇİYOR.BEN BİLİYORUM BANA GÜVENİN...MSN ADRESİM YAZIYOO SORULARINIZI YANITLAYABİLİRİM

ademaltay

18.08-2007, 17:28
walla benden size tavsiye sakın ameliyat olmadan önce ameliyat görüntülerini izlemeyin yoksa vazgeçersiniz demedi demeyin ama ameliyat olmak en süperi geciktirmeye gelmez :wink:

deniztrendy

30.08-2007, 15:26
slm arkadaşlar, ben daha yeni üye oldum. Ben de kifoskolyoz hastasıyım,

Gülcan83

13.09-2007, 12:18
Evet arkadaşlar.....
Sanırım ben yolun sonuna gelmek üzereyim.Doktorlarımla ve anestezi uzmanıyla görüşmelerim sonucu 160derece olan skolyoz ameliyatımda %37 lik nefesle büyük risklerim varmış.

Ameliyat anında değil ama ameliyat sonrasında kendim nefes alamazsam, solunum cihazına bağlı kalıp belkide aylarca yoğun bakımda kalabilirmişim.
Benim sorunum, omurilik kemiğim akciğerlerin genişlemesini engellediği için nefes açma çalışmalarıylada gidererilebilecek düzeyde değil malesef ve bu durumda bir seçim yapmam gerekiyordu, ya bekleyerek yıllar geçtikçe oluşabilecek kötü sonuçları beklemek yada ameliyata herşeyi göze alıp girmek ve en azından iyileşebilme lasılığını denemek olacak.

Kötü oluşabilecek şeyler tabiki var ama beleyerek günden güne kötü hale gelmektense, ameliyatla iyi/kötü sonuca vamak daha iyi diye düşünerek bu ameliyata karar verdim.
Kasım yada en geç aralık gibi bu ameliyatımı olucam çok zor günler bekliyor biliyorum ama doktorlarımla,sevdiklerimle ve içimdeki gizli güçle aşmaya çalışıcam.

Bu gibi sorunları olan ve iyileşen ameliyattan çok iyi çıkan ve hayatını çok iyi devam ettirenler varmış,umarım bnlardan biride ben olucam.

Buna benzer sorunlarla karşılaşp ameliyat olan arkadaşlar varsa yada bu konuda bildikleri varsa ve bilgilerini paylaşırlarsa memnun olurum.

Sağlıcakla kalın.

nazlı çiçek çiğdem

14.09-2007, 04:03
merhaba arkadaşlar bende skolyoz hastasıyım 4 senedir derecesini bilmiyorum hiç ameliyat olmadım şu son 1 aya kadar hiç hissetmezdim agrı yapmazdı artık hissediyorum napıcamı bilmiyorum birazda belli tabi buda moral bozuklugu strest üzüntü yapıyo ayrıca ben kas hastasıyım bu skolyoz kkas hastası oldugum için boyumun kısa olmasından gerceklesti omirilik uzayıp boy uzamayınca haliyle egildi bunu kalça çıkıklıgından ameliyat olup alçıdan çıktıktan sonra farkettik o zaman filim çektirip doktora göstermiştik daha baslangıç ilerde bakarız demişti ondan sonrada daha gitmedim görüldüğü gibi bende yok yok kas hastalıgı,skolyoz,kalça çıkıgı verdikçe veriyo rabbim bazen katlanmak tasımak çok agır zor geliyo kas hastası oldugum için bu skolyoz ameliyatını yaparlarmı yapmazlarmı bilinmez ameliyatta kasları toplamak zor oluyomuş kalçalarımda öyle olmuşş zaten suanda annem olmamı istemiyo çünkü skolyoz ameliyatı olursam şimdiki giibi ailem beni kucagına rahat alamazmış acırmış dışarı uzaga tek gidemiyorum ama evde çok şükür degneklerle her işimi görebiliyorum annem yönünden düşününce oda haklı bi nevi ama ben olmak istiyorum çokkkkkk geç olmadan bu arada yasım 22 ben bide bu ameliyatı olunca boy uzadını duydum en çokta ondan olmak istiyorum ne kadar dogru bilmiyorum çoştum bu gece neyim varsa yoksa yazdım sizlerle paylaşmak çok güzel rahatlatıyo insanı eger söylemek istedikleriniz tavsiyeleriniz desteginiz varsa olursa sevinirim sizlerle mutluyum seviyorum sizleri

bu arada gulcan umarım inş o ameliyattan çıkar ve kurtulursun inş yogun bakıma gerek kalmaz korkma banada ona benzer bişi demişlerdi kas hastası oldum için cigerler saglıklıydı ama narkozu kaldırmaz çıkamaya bilir çıkarsada yogun bakım gereke bilir şart dediler ameliyata girdim 2 kalçadan 10 saatte çıktım ameliyattan çıktıktan sonra yogun bakıma aldılar ama gayet kendimde ve saglıklıydım o bakımdan yinede tedbir diye aldılar yogun bakıma o gece cok sıkılmıştım orda herkes baygın bi ben uyanıgım bakıyorum o gece sabah olmak bilmedi hiç uyuyamadım sabahleyin odama çıkardılar yani onların dediği olmadı yogun bakımlık halimde olmadı şükür inş seninde olmaz

ufffff ne uzun yazdım çoştum bu gece ben umarım vakit ayırıp okursunuz :roll: :oops: :wink:

Gülcan83

14.09-2007, 12:10
Çiğdemcim çok sağol.Yazını tabiki okuruz hemde zevk alarak çünkü yaşanmışlık ve tecrübe var yazında.
Canım sanırım bu zorlukları aşmak için önce inanmak lazım ve ben inanıyorumki bu zorluğu aşıcam :)

İlgine tşk ederim.

deniztrendy

18.09-2007, 22:54
slm arkadaşlar, bende yaklaşık olarak 15 yıllık kifoskolyoz hastasıyım. yaşım 26 ve şimdiye kadar görünüşüm dışında herhangi bir sorun yaşamadım. ama son zamanlarda bel ağrılarım başladı, doktorum şimdi olmasa bile ilerde ameliyat olmamın gerekebileceğini söylüyor. benim derecem %80.miş.
aslında ben ameliyat olmak istemiyorum, felç riski olduğunu bildiğimden korkuyorum açıkçası. yaklaşık 1 ay sonra istanbul'a bir arkadaşımın yanına gideceğim kısmetse, gitmişken bu konuda uzman bir doktorla görüşmek istiyorum. daha yeniyeni bu konuda araştırma yapmaya başladım hangi uzman daha iyi bilmiyorum. bana bu konuda yardımcı olabilecek tecrübeli arkadaşların fikirlerini bekliyorum, tşk... :)

tuana

21.09-2007, 18:58
mrb bende sızın gıbı kıfoskolyoz hastasıyım dogustanmıs ama 4 yasına kadar ortaya cıkmamıs kucuk yastan berı tedavı oldum ama bı sonuc alamadım bu gercekle yasamaya alıstım

egeuni84

24.09-2007, 16:18
Merhaba arkadaslar yazılanları okudum ben galiba durumu en iyi gözkenlerden biriyim yani sağlıklı yaşam konusunda su an için estetik acıdan bakılacak olursa cok da estetik oldugunu söyleyemem fakat solunum problemim yok, cok cabuk yorulmuyorum,ağrılarım ya da uyuşmalarım yok,herkese cok geçmiş olsun diler sağlıklar dlerim.

deniztrendy

26.09-2007, 13:21
SLM ARKADAŞLAR,
SEVİLLA'YA:
MERHABA, MESAJLARI OKUYORUMDA, AMELİYAT OLDUĞUNU BELİRTMİŞSİN, BENDE KİFOSKOLYOZ HASTASIYIM. BENDE ŞİMDİYE KADAR KORKTUĞUM İÇİN AMELİYATTAN UZAK DURDUM AMA ŞİMDİLERDE DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM. YAKIN TARİHTE İSTANBULA GİTMEK İSTİYORUM. BANA TAVSİYEN NEDİR, EĞER İMKANIN VARSA CEVAP YAZABİLİR MİSİN? TŞK...

ışığım

27.09-2007, 13:48
herkese merhaba bu siteye yeni üye oldum aranıza katılmak gerçekten çok güzel bende skolyoz hastasıyım yaklaşık4 sene oldu şuan 19 yaşındayım skolyozum 45 derece basit bi kaç hareketten başka bi şey yapmadım mesajlarınızı okuduğum kadarıyla benden daha tecrübelisiniz sizce bu saatten sonra korse gibi tedavilerin faydası olurmu?ameliyatı en son ihtimal olarak düşünüyorum bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim tşk

ışığım

27.09-2007, 14:08
herkese merhaba bu sieye yeni üye oldum aranıza katılmak gerçekten çok güzel bende skolyoz hastasıyım yaklaşık 4sene oldu şuan 19 yaşındayım skolyozum 45 derece basit bi kaç hareketten başka bişey yapmadım msjlarınızı okuduğum kadariyla benden daha tecrübelisiniz sizce bu saatten sonra korse gibi tedavilerin faydası olurmu?ameliyatı en son ihtimal olarak düşünüyorum bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim tşk

HOROZKENTLİ

06.10-2007, 18:30
herkese merhaba ben siteye yeni üyeoldum.bende de skolyoz varmış. 1,5 ay önce ögrendim.fazla kiloluydum,ilk zamanlar rahatsızlıgımı,kiloya bagladım.30 kıloya yakın verdim.su an derecesini bilmiyorum. doktor ameliyat dedi.24 yaşındayım.hangi doktor?hangi hastane?yardımcı olursanız sevinirim...

deniztrendy

08.10-2007, 11:50
slm hasan bey öncelikle geçmiş olsun.
bende küçük yaşlardan itibaren kifoskolyoz hastasıyım, 1993 yılında ailem benim için epey uğraştı, ozamanlar uzmanlar ameliyatın büyük risk taşıdığı gerekçesiyle önermediler ve 12 yaşındaydım. 2 yıl öncesine kadar bi daha bu konuyla ilgili olarak doktora gitmedim. 2 yıl önce izmir 9 eylül üniversitesinde dr.emin alıcı'ya gittim 2 dk.lık muayeneden sonra böyle yaşamaya alışmamı ve kesinlik ameliyat olmamam gerektiğini söyledi... bende alıştım zaten...

ben kendi çapımda yaptığım araştırmalarıma göre ençok dr ünsal domaniç'in adını duydum. bildiğim kadarıyla istanbul tıp fakültesindeymiş. ikinci isim olarak da dr. emre acaroğlu. hatta yakın bir tarihte bende dr. ünsal beye muayene olmayı düşünüyorum.
sağlığım açısından şimdi olmasa bile ilerde ameliyat şart olabilirmiş.
umarım yardımcı olabilmişimdir. iyi günler

HOROZKENTLİ

08.10-2007, 13:41
Deniztrendy tesekkür ederim...bu konuyla ilgili konuşulacak çok sey var ama; arkadaşlarımız bu bölüme pek sık uğramıyorlar,gördüğüm kadarıyla. tekrar sağol. aklıma bişey takıldığında seni tekrar rahatsız ederim... :)

Gülcan83

08.10-2007, 20:28
Pek sık uğramıyorlar değil Hasan Bey.
Aslında ben hergün bakıyorum yazılanlara ama hep aynı şeyleri yazmaya gerek yok.
Skolyozla ilgili yazıların tümünü okursanız birçok doktor ismi verilmiş ve birçok skolyoz hastasıda yaşam hikayesini anlatmış.
Tamamını okursanız zaten sorularınıza mutlaka yanıt bulacaksınız tabi yine aklınıza takılan bişey olursa paylaşalım ama hep aynı şeyleri yazmayalım

Sağlıcakla kalın

cemis57

03.11-2007, 16:03
slm arkadaşlar...
siteyi skolyozla ilgili bişey araştırırken buldum.hemen uye oldum.bu kadar çok olduğumuzu tahmın etmiyodum açıkcası:)
bende idiopatık skolyoz olanlardanım;5 sene önce ameliyat oldum.şu andaki sağlık durumum gayet iyi... hepimize geçmiş olsun. hoşçakalın... :D

semih87

23.11-2007, 20:18
ahmet alanaya ameliyat olucam dr hakkında bilgilendirebilirmisiniz randevu 12 şubatta acaba herkese 2-3 ay sonrasına mı veriliyor randevu herkese geçmiş olsun

ÖZKAN

06.12-2007, 11:39
ÖNCELİKLE MERHABA BENDE 1997 YILIN DAN BERİ SKOLYOZ HASTASIYIM OZAMANLAR BANA %90 SAKAT KALMA RİSKİ OLDUNU SÖLEDİLER BENİM SKOLYOZUMM SKOLYOZ YANI SIRA BOYUN KISMIN DA DÖNÜKLÜK MEVCUT TUR BUNUN TEDAVİSİ ŞUAN MEVCUT MU ?

Feyyam

05.01-2008, 14:27
bende kfoskolyos hastasıyım.yaklaşık 10 yaşına kadar korse kullandım. doktor beni 13 yaşında amaiyat yapacaktı. ben ise korsayı 13 yasına kadar kullanmadığım için annemler tedavime devam etmediler. amaliyatın riskli olduğunu bildikleri için sanırım. velhasılı olmadım bu gün 28 yaşındayım çok aşırı şikayetlerim yok.halimden şimdilik memnunum. sağlıklı bir insan benim kadar yolda hızlı yürüyemiyor.ilerde sağlık sorunlarım olmasından endişe ediyorum.
kendinize çok cici bakın

Gülcan83

05.01-2008, 22:46
anzel merhaba güzel dileklerin için teşekkür ederim hepimiz sağlıklığımıza kavuşup mutlu oluruz inşallah.
Benim tüm tahlillerim yapıldı ameliyat malzemelerimde aldırıldı şuan yoğun bakım ünütesi için beklemedeyim bu hafta aramalarını bekliyorum.Gelişmelerden haberdar etmeye çalışıcam.İnşallah herşey daha iyi olucak.

Sağlıcakla kal.

reyyansu

13.01-2008, 13:06
ahmet alanay iyi bir doktordur hacettepede .2006 da bir yıl amerikaya öğretim görevlisi olarak gitti .bizde kendisine muayene olduk .ama şu an muharrem yazıcıya gidiyoruz. Allah yardımcınız olsun.biz bir kez de tarık YAZAR a gitmeyi düşünüyoruz.

cadicik_84

14.01-2008, 20:12
Bende de kifoskolyoz var. Ufuk Aydınlı idi doktorum da. Ufuk Aydınlı'nın bu konuda Türkiye'nin en iyilerden olduğu söyleniyor. Tekrar ameliyat olacağım ben de yakın zamanda düşünüyorum. İstanbul'da yaşadığım ve Ufuk Aydınlı artık ünide çalışmadığı için burda doktor bakıyorum. Fakat sanırım burda da zor doktor bulmak.Cerrahpaşadan çevrildim. Bende kullanılan sistemi bilmiyolarmış. Çapa ay kavağa çıkmadan gün vermez zaten:) Bakıyorum ben de bu aralar

merhaba arkadaşım bende Ufuk Aydınlı'nın 5 yıldır hastasıyım :) Ufuk Aydınlı şuan yine ünide çalışıyor geri döndü hem epey oldu döneli :) hatta benim 2007 martta platinlerim çıkarıldı ünide ameliyat oldum bütün ameliyatlarımı ünide geçirdim :) halada tedavilerim devam ediyor ağustos ayına kadar ara vermiş olsakta :)

cadicik_84

14.01-2008, 20:28
merhaba bende skolyoz hastasıydım
ama Prof.Dr.Ufuk Aydınlı sayesinde
bu hastalıktan kurtuldum herkese tavsiye ediyorum.

Gülcan83

16.01-2008, 22:48
cadicik_84, azminden dolayı tebrik ederim hastalık, engel seni yıldırmamış darısı hepimizin başına.
Allah daha iyi etsin,sağlıklı bir ömür geçirmeni dilerim cadicik :)

aleynaserap

12.02-2008, 21:20
selam arkadaşlar ben aleynaserap;ben de skolyozluydum sizinle aynı duyguları paylaşıyorum;beni de aranıza alırmısınız ?

Gülcan83

13.02-2008, 00:25
selam arkadaşlar ben aleynaserap;ben de skolyozluydum sizinle aynı duyguları paylaşıyorum;beni de aranıza alırmısınız ?

Tabiki aleynaserap aramıza hoşgeldin arkadaşım

gülgüzeli

14.02-2008, 10:30
bende 11 yıldır skolyoz hastasıyım sadece korse kullandım doktorum ameliyatı önermediği için ameliyat olma gibi bir düşüncem yoktu ama hastalğımla ilgili araştırmalar yapınca geleçeğimden endişe etmeye başladım şuan kafam allak bullak :roll:

Yera

24.02-2008, 15:13
Merhaba Arkadaşlar!

Kabul ederseniz ben de sizlere katılmak istiyorum.

Yazılanların bir kısmını okudum cevap yazmak için sonuna kadar sabredemedim.
kifosunu bilmem ama benim de skolyoz rahatsızlığım var.
Doğuştan omurgamda kemik eksikliği var dendi.Mutlaka ameliyat olmam gerektiği, ne kadar erken ameliyat olursam tamamen iyileşme ihtimalimin o derece yüksek olacağı söylendi.O zamanlar Türkiye'de bu ameliyat yapılamıyormuş henüz.Bu yüzden bize ameliyatın yapıldığı birkaç ülke adı verildi.Biri de Avusturya'daydı.Çoğunuz duymuştur.Kayak merkezi olarak bilinir Innsbruck.
Tesadüf bu ya Babam da o sıralarda Avusturya'da Innsbruck'a yakın bir şehirde çalışıyordu.Bizleri de yurt dışına götürdü.Bu sırada ben daha 4.5-5 yaşlarındaydım.Kontroller başladı.Hatırladığım kadarıyla 8 yaşında beklenen ameliyatı oldum.2 platin takıldı.Üç ay yattım ameliyattan sonra.Ancak bazı komplikasyonlar olmuş ameliyat sırasında.Narkozdan uyandığımda sol bacağımda duyu kaybı olduğunu farkettim.Bu bacağımın gelişmesi de yavaşladı.Şu an 31 yaşındayım şükür iyiyim.Sol bacağımı sağ bacağıma oranla daha az olsa da hissedebiliyorum,yürüyebiliyorum ama ameliyatın bana gözle görünür bir faydası şöyle dursun,malesef zararı dokundu.Güya yurt dışında daha iyi imkanlar var.
Bu arada platinler hala yerinde duruyor.
En geç 18 yaşında alınması gerekiyor denmişti ancak bir Türkiye'ye kesin dönüş yapınca onları aldıramadım.O günden bu yana bu rahatsızlığım için hiç doktora gitmedim.İyi mi yapıyorum kötü mü yapıyorum bilmiyorum ama belki bir gün tekrar Innsbruck'a gidip bunun için ameliyat olabilirim.İçimdeki korkuyu yenebilirsem tabi.

Son olarak bütün arkadaşlarıma Allah'tan şifa diliyorum.Bu devirde belkide daha etkili tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.Mutlaka araştırın,kendi haline bırakmayın.Kötü örnekler kimseyi korkutmasın herkeste aynı şeyler olacak diye bir kural yok.

deniztrendy

26.02-2008, 15:26
GÜLCAN EN SON YAZINDA HABER BEKLİYORUM DEMİŞSİN, BİR GELİŞME VAR MI? SENİ MERAK ETTİM.. İNŞALLAH EN KISA ZAMANDA SAĞLIĞINA KAVUŞURSUN, ACİL ŞİFALAR ARKADAŞIM

öslemm

01.03-2008, 18:40
merheba ben özlem ben de çok fena ağrılı kifoz hastalığı var eğriliğim 95-100 derece arasındaben cerrahpaşada tedavi görüyorum orda ağrım için bir kaç işlem yaptılar ama hiç fayda görmedim benim ortopedide ki hocam beni ameliyat yapmıyor ağrım olduğu için hepinize acil şifalar diliyorum :lol: :o :mrgreen:[i]

öslemm

02.03-2008, 14:36
merhaba arkadaşlar ben özlem bende çok fene ağrılı kifoz hastalığı var ben cerrahpaşada tedavi görüyorum benim çok ağrım olduğu için fizik tedavide yattım psikolojik tedavi aldım ama hiç biri nde fayda görmedim son olarak cerrahpaşada ağrı bilim dalına gönderdi hocam ancak orada bana bir takım işlemler yapıldı ağrım için ağrım için ilaölar kullandım ama hiç birinden fayda görmedim çok ağrım oluyo ben korse kullandım ancak fazla kullanadım çünkü dahaçok ağrım oldu ama beni hocam ameliyat yapmıyo çünkü tek sebebi ağrı ağrın geçmeden ameliyat yapmam diyo bakalım sonum ne olacak hepinize acil şifalar diliyorum :roll: [/img]

18OFC018

20.03-2008, 15:18
MErhaba arkaldaşlar bende sizler gibi kifoskolyoz hastasından birisiyim. Benim rahatsızlığımı kardeşimle güreş yparken amcam keşfetti ozamanlar sene 1996 idi.14 yaşımda falandım. Sonra Ankara numune hastanesine gittim fakat ameliyata cesaret edemeyip geri döndüm ardan 5- 6 ay geçtibu sefer Anakara hastanesine gittim ozman şartlarında hastanenin durumu bugünkü kadar tertipli ve düzenli değildi.Tabiki ordanda vazgeçtim. Daha sonra sıkı bi araştırma sonucu Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesinden Şu an Prof. Dr. olan Muharrem YAZICI hocamla tanıştım. Bana ameliyat hakkında bütün olabilecek herşeyi anlattı ve bende ameliyat olmayı kabul ettim. Bu arada sene 1998 ve yaş 16 oldu. 98 in mayıs ayına gün verdiler. Ameliyat 2 aşamalı olcaktı. Ancak ilk aşamdan sonra bazı komplikasyonlar oluşmuş. 1 hafta yoğun bakımda kaldım. 2 hafta sonra 2. Aşama yani platin takma işlemi yapıldı. Allaha çok Şükür şu anda herhangi bir problemim yok. Darısı tüm arkadaşların başına hepinize geçmiş olsun..

melıke83

26.03-2008, 18:05
merhabalar bende doguştan kifo skolyoz engellıyım 25 yaşındayım hiç amelıyat olmadım olma durumumda yoktu doktora bir defa gıttım balta liman hastanesıne amelıyat önermedii daha sonrada hıc gıtmedım şimdilik hıc bır sorunumda yok şükürler olsun...ALLAHIM herkesın yar ve yardımcısı olsun herkese geçmiş olsun..saglıcakla..

mantissa06

21.04-2008, 08:47
Merhaba ben 21 yaşındayım ve yaşındayım ve yaptığım araştırmalar sonucunda yeni farkına vardım ki bende de skolyoz var. Bu hafta bir doktordan randevu alıp muayeneye gideceğim..

CROCUS_FLOWER

07.05-2008, 09:26
slm arkadaslar bende varım aranızda :) biz eniyisi dernek kuralım bakarız dernek tutulur bırde spor kulubu kurarız.

ben çok kucuk yaşta amelıyat olmusum ancak duzelme olmadı çunku amelıyatımı yapan sıradan bır doktor :)

gecenyıllarda arastırmasını yaptırdım hastalıgımının doktorum amelıyatımın mumkun olmadıgını drumumun ılerleyıcı olmamasından gerek gormedı yaşımın genç olmasından dolayı pek sıkıntı çekmıyorum çok sukur sadece nefes bıde fızık bozuk :) henuz 20 yasındayım :) kendıme guvenıyorum ve engelımden çok memnunun bu sakatlıgımla engellı basket oynuyorum ıyıkı amelıyat olmamısım olasaydım platın takacaklardı :) ozaman basket oynayamazdım ve olamasamda :) bu ortamı yasayamazdım halımden çok memnunum rabbıme hamd olsun iyiki sizlerleyim :)

GAMZE LEE

10.05-2008, 20:33
tanışalım ortak dertlerimize çare olucak önerilri paylaşalım :D

indigo_girl

19.05-2008, 12:51
selam arkadaşlar ben sevinç 19 yaşındayım hem skolyozum hem osteogenesis imperfectam ve epidermolysis bullosa hastalığım var hatta üzerine bi de panik atak :D bütün hastalıklar beni bulmuş değil mi ?? ama olsun hayat herşeye rağmen çok gzl yeterki ona sıkıca tutunun ... :)

GAMZE LEE

20.05-2008, 22:31
BEN 3.5 SENE ÖNCE %55LİK DERCEYLE AMELİYAT OLDUM.BENİM GİBİ OLANLAR WAR MI?ASLINDA CİDDİ Bİ RAHATSIZLIK VE KAÇ KİŞİYİZ ÖĞRENMEK İSTİYORUM :shock:

bilibak

30.05-2008, 23:32
merhaba arkadaşlar bende kifoz skolyozum ben bu rahatsızlığın adını bir senedir öğrendim.Ben 39 yaşında,evli 17 yaşında bir er kek çocuk annesiyim.Bende ameliyat olup iyileşmek isterim oğlum için.Ben Ardahanın bir köyünde doğdum 6 aylıkken çok ağlıyormuşum meğer bu rahatsızlık başlamış.Bu rahatsızlıktan ötürü çok çektim çünkü o zaman cahillik vardı.Ben 9,10 yaşlarındayken babam beni İSTANBULA doktora götürdü ÇAPA,CERRAH PAŞA VEDE BALTA LİMANA.Benim o anda ameliyat olamayacağımı söylediler doktorların hepsi,felç olma riskim çokmuş ama 18 19 yaşlarında bir görelim dedi doktorlar.Ama birdaha gidemedim.Şu anda BURSADA oturuyorum.Benim ameliyat olmam zor herhal çok geç kaldım.Zaten artık ameliyat çok zor geliyor bana 2 ameliyat geçirdim tabi başka rahatsızlıklardan.ALLAHA şükürler olsun elim ayağım tutuyor bundan beter olmayalım.Başınızı ağırttım kusuruma bakmayı kardeşlerim.ALLAHA emanet olum.Selametle kalın.Yorumlarınızı bekliyorum. :) :)

Gülcan83

01.06-2008, 12:21
bilibak merhaba
Yaşım geçti diye düşünerek beklemeyin.En azından skolyozunuzu takibe aldırın 1yılda bir ölçümlerinizi yaptırın ilerlememesi ve omurganızı güçlendirmek için verilen egzersizleri yapın.
Skolyoz basite alınmayacak bir rahatsızlık lütfen ihmal etmeyin.
İleri yaşlarda birçok kadında olduğu gibi kemik erimesi olabilir bu nedenle omurganızı güçlendirmeniz, ağrı ve zorluk çekmenizi engelliyecek yada aza indirecektir.
Sağlıcakla kalın.

bilibak

01.06-2008, 17:01
SEVGİLİ GÜLCAM MERHABA.İLGİNİZ İÇİN ÇOK TŞK.LÜTFEN BUNUN İÇİN ORTAPEDİYEMİ GİDİCEM.BENİ BİLGİLENDİRİN.BEN RAPOR ÇIKARTTIĞIMDA BENİM RAPORUMU HEP GÖĞÜS VERDİ.BEN GÖĞÜSEMİ GİTMELİĞİM.BENDE SOLUNUM GÜÇLÜĞÜDE VAR.ALLAHA EMANET OLUN.SAĞLICAKLA KALIN.

Gülcan83

01.06-2008, 17:38
Skolyoz için ortapedi doktoruna gitmelisiniz.
Bende de solunum güçlüğü vardı sizdede varmış bu durumda hiç ihmal etmemeniz gerekir.
Ortapedi doktorunuza gittiğiinizde solunum raporlarnızıda yanınızda bulundursanız iyi olur.
Solunumunuz fvc de % kaç yazıyor çokmu düşük solunumunuz?

bilibak

01.06-2008, 18:00
CANIM,BENİM İLK ÖNCE ALDIĞIM RAPORDA KİFO SKOLYOZ,SOLUNUMFONKSİYON BOZUKLUĞU YAPAN DİYOR.YÜZD 45 BU RAPORUM.AMA DAHA SONRA DEVLETTEN FAYDALANABİLMEK İÇİN ALDIĞIM RAPORDADA,ORTA DERECEDE VESTRİKTİF VASIFLI VENTİLASYON GÜÇLÜĞÜ DİYOR.BU YENİ RAPOR BUNADA % 40 VERİLDİ.SENİN SORULARINI CEVAPLANDIRABİLDİM Mİ BİLMİYOM.YANİ BİLGİM BU KADAR.BU RAPORLARDA BAŞKA ÖNEMLİ BİRŞEY YAZMIYOR.ZATEN ŞİMDİ ULUDAĞ ÜNÜVERSİTESİNDEN İSTİYOR EMEKLİ SANDIĞI.BURSA HASTANESİ BURASI.NEYSE ÇOK KARIŞTIRDIM GALİBA SELAMETLE KALIN.

Gülcan83

02.06-2008, 17:47
Benim bahsettiğim bunlar değildi ama önemli değil.
Ortapedi doktoruna gittiğinizde zaten bilgi verip yönlendiriceklerdir.

bilibak

02.06-2008, 19:41
tmm canım msağ ol gidince bilgilenirim inşallah.tşk ALLAHA EMANET OLUN.

uçan süpürge

13.06-2008, 22:25
merhaba arkadaşlar birbirinizle yazıştığınızı görünce çok etkilendim ve çok hoşuma gitti bende sizlerin arasına katılmaya karar verdim hepinizin yazılarını okudum. bende sizler gibi skolyoz hastasıyım 1988 yılında bu hastalıkla adını bile bilmezken tanıştım 90 yılında ilk amelliyatımı oldum çok şanslı bir insan olduğum için toplam 3 defa bu amelliyatı geçirdim ama ne yapıldıysa vücudum platinleri kabul etmedi en sonunda çıkartıldı çok şükür dikkat ettiğim sürece bir problem yaşamıyorum hatta artık hastalığımla arkadaş olarak yaşamayı öğrendim evlendim ve şu anda 2 çoçuk annesiyim ama bunları 90 lı yıllarda bana söyleselerdi herhalde bende birçoğunuz gibi acabamı der inanmazdım yaşarken insana çok farklı geliyor herşey aranızda yeni amelliyat olanlar var hepiniz pozatif olun ve doktorlarınızda en iyi arkadaşlarınız olsun herşey yoluna girecek inanın bu günleri ilerde bir rüya olarak düşüneceksiniz sizlerle yazışmak ve tanışmak isterim hepinize bol sağlık dilerim. bu arada bebeklerini kucağına alan anneleri öpüyorum sağlıkla bebeklerini büyütmelerini diliyorum herşey gönlünüzce olsun arkadaşlar.

ali_84

05.07-2008, 11:51
slm bende skolyoz hastasıyım koonuşmalarınızı okuyunca bende katılmak istedim. bulundugum yer küçük bi yer oldugu için bana sanki bu hastalık sadece bende varmış gibi geliyodu. Allah herkese yardımcı olsun.

hayat94

15.07-2008, 19:02
merhaba arkadaşlar ben merve benimde kifoskolyozum var.14 yaşındayım hiç ameliyat olmadım.bu engelimizi hep beraber aşalım diyorum

hayat94

16.07-2008, 13:01
arkadaşlar bana ameliyattan sonra oluşabilecek düzelmeleri yazabilir misiniz.çünkü bnde ameliyat olacağım ama çok korkuyorum

hayat94

17.07-2008, 13:04
sevgili kardeşlerim aslında bizim hiçbir engelimiz yok.bizle dalga geçen bizi hayata küstürenlerin engelleri var. :) Biz onlara başarımızla engelli olmadığımızı kanıtlayacağız.kendinize iyi bakın :)

hayat94

07.08-2008, 19:38
Gülcan abla sen herkese ışık kaynağı oldun senin sayende artık hayata daha pozitif bakıyorum. :) bana da tavsiyelerde bulunursan çok sevinirim :)

Gülcan83

11.08-2008, 08:35
Ah canım benimmmm çok sağol.
Biraz bişeyler yapabiliyor ve sizi iyi hissettirebiliyorsam ne mutlu bana.Canım skolyozla ilgili bulunabileceğim en iyi tavsiyeler sigaradan ve dumanından uzak dur,ağır kaldırma,egzersizlerin varsa mutlaka yap ve mutlaka yüz, omurga kaslarını güçlendirmiş olursun.
Hangi konuda olursa olsun sormak istediğin bişey varsa kendimce cevap vermeye çalışırım.

hayvansever

13.08-2008, 13:12
Ben 12 yaşındayom ve skolyozum

merve14

24.08-2008, 17:33
mrb arkadaşlar ben merve hayat94 te benim ama artık bunu kullanacağım

vision

25.08-2008, 11:22
benimde kızım skolyoz hastası.hikayesi aşağıdaki linklerde.

http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=38340&highlight=skolyoz

http://www.engelliler.biz/forum/viewtopic.php?t=38341&highlight=skolyoz

günbatımı

16.09-2008, 13:56
merhaba arkadaşlar sitenin yeni üyesiyim.47 yaşındayımbenimgibi ileri yaşlarda olupta ağrıları olan arkadaşlarla bilgi alışverişi yapmak istiyorum.

aliozer

19.09-2008, 14:32
Ben 28 Yaşındayım;
ve Skolyozum ilk kez 15 yıl önce doktora gittimizde iş işden geçmişdi ve ameleyat konumuna gelmişdim fakat o zaman ki doktorlar bana bu ameleyatın ölümcül olcağını olmasa sakat kalacağımı o olmasa cok zor bir hayat yaşıycağımı + olan eğriliyiminde cok da düzelmeyeğeni dedi ( ayrıca bu bizim işimiz değil seni bir Prof görsün de demediler bizde bir kaç doktor gezidik ama nafile ) hadi evimiz dedik ve cıkdık 4 yıl önce bir profla görüşdüm oda bir tanıdık vesilesi ile sohbet amaclı cünkü 15 yıl önce bu kadar zor olan bir ameleyat şimdi teknolojik olarak ilerlese bile bende ilerledim fakat bu gün tesdüf eseri bu siteye rasladım 29 yaşında amelyat olan varmış ilginç geldi tabi bu olaylarda eğrik ne durumda olduğu önemli fakat ne kadar az olsada 29 yaşında olun a biliyorsa ACABA dedim ....Selamlar

Feyyam

15.11-2008, 10:05
ben 25 yaşında amaliyat olanı duydum fakat 29 u duymadım

m.veli

28.11-2008, 16:04
ben 22 yaşında doğuştan skolyoz-kfeskolyoz hastasıyım 7 yaşımda iken doktora gittim bana ameliyatın imkansız olduğunu söylemişlerdi.acaba şimdiki tıp imkanlarıyla olabilir mi?

ReY-MyStErıO-619

17.02-2009, 18:01
skolyoz hastası olan varmıı
bnde 1 omurun başı oluşmamış doğuştan buna bağlı olarak skolyozkifoz (yana veya öne eğilme kamburluk) oluştu 9 eylül ünüversitesinde 3 afta önce ameliyat oldum ve ameliyatım çok başarılı geçmiş btn dr. tşk

bnde skolyoz [kamburluk] vardı dr. 12 yaşını bekledi 3 hafta önce 9 eylül üniversitesinde ameliyat oldum

Sultan

17.04-2009, 16:53
Mrb lar bende skolyozum ama benim omurilik beşinci bölgeden ayrılmış o yüzden ameliyat olmaz dediler olsa dahi felç kalırsın dediler o yüzden olmadım. 20 yaşını geçtikten sonra bel ağrıların olur dediler. şuan 24 yaşına girdim çok olmuyor ama bazen oluyor. Fazla önemsememeye çalışıyorum ama ilerisi için korkmuyo değilim. Korkum ele ayağa düşmek. Rabbim hepimiizn yardımcısı olsun. Benim sırtımın alt kısmında fazla belli olmuyo boyum kısa 145 şuanlık zararı bu inş. Bu şekilde kalır. Rabbim kaldıramayacağımız yükü vermez birbirimize dua edelim.

isilaz

01.05-2009, 13:22
Merhaba! ben de yıllardır skolyozum.Korse kullandım bana da sonunda ameliyat dediler ve riske girmek istemedim olmadım.Hayatımı normal insanlardan farksız bir şekilde sürdürüyom.Fakat onların sahip olduğu bir çok şeyden kendimi geri çekerek yaşıyorum. Bazen moralim çok bozuk oluyor kendimi işime veriyorken iyiydi. Şimdi boştayım ve yine moralim bozuldu.Sizin yaptığınız solunum egzersileri nelerdir?Bana hangi sporları tavsiye edersiniz?

Baben

01.05-2009, 13:53
Egzersiz örnekleri burada (http://www.engelliler.biz/forum/saglik-skolyoz/2900-skolyoz-hastaligi-ilerleyen-bir-hastaliktir-egzersiz.html#post53069) verilmiş..

osi

11.05-2009, 14:07
ve şuan çok iyi 2 ci günü 4 kastlı merdivenden indi 1 hafta oldu ameliyat olalı ve çok iyi yüzde 50 nin üstündeydi skolyozu ve hiç birşeyde kullanmıyor şu an doktoru levent karapınar tepecik ssk da herkese tavsiye ederim sormak istediğiniz bir konu varsa osmansenfilo@hotmail.com

selinnes

12.05-2009, 22:21
Siteyi bu gece,yine her gece olduğu gibi skolyoz hastalığmı araştırırken keşfettim...Bende sadece bende var sanıyordum meğer kalabalıkmışız:(:(Ben hiç tedavi olmadım.İki yıl önce S skolyoz tanısı kondu fakan fizyoterapistler eğrilik iki yönlü olduğu için egzersiz konusunda çelişkili davrandılar.Şimdilerde yüzme ve masaj dışında hiçbir şey yapamıyorum.Son kontrolümde Kifoz başlamış dendi...Aynaya bakmaktan çekinir oldum ve daha da ilerlemesinden endişe ediyorum...Lütfen bana doktor konusunda yardımcı olun.Ciddi ağrılar çekiyorum ve 30 yaşıma gelmeden iki büklüm olmaktan çok korkuyorum...

Baben

12.05-2009, 22:45
Siteyi bu gece,yine her gece olduğu gibi skolyoz hastalığmı araştırırken keşfettim...

Geçmiş olsun.. İsabetli bir keşif olmuş :) Şu başlıkla bir ilgilenmenizi öneririm:
http://www.engelliler.biz/forum/saglik-skolyoz/17722-afyon-kocatepe-universitesinde-skolyoz-ameliyatlarini-ucretsiz-olarak-uyguluyoruz.html#post211568

selinnes

13.05-2009, 10:52
Öneriniz için teşekkürler...

musty35

18.05-2009, 15:46
hem skolyoz hem polıosekelı var ,çok kuçukkende menıngıyosel amelıyatı geçırmışım...

osi

25.05-2009, 23:22
Izmirde isen nuri erel var bu işin profu üstüne tanımam yurt dışından bile insanlar geliyor ama ssklıyım dersen tepecikte levent karapınar var benim hanım ona ameliyat oldu ve şuan çok iyi tavsiye ederim

Kardeş benim hanım 27 yaşında daha yeni ameliyat oldu ve ikinci günü ayağa kalktı izmirde tepecik ssk da ve çok başarılı geçti ameliyat senin yaşın daha genç daha iyi olur

axmem

02.08-2009, 08:08
ben 19 yaşındayım 20 derecenin biraz üzerinde skolyoz var ayrıca kifozda var biraz bel kayması oduğunu söylediler biri bana baktığı zaman sadece beni biraz kambur olarak görüyor bu benim askere gitmeme engelmi daha muayene olmadım ama ya beni askere almazlarsa diye düşünüyorum ayrıca ve bende bu hastalıkların sadece bende olduğunu düşünüyodum ki bu siteyi buldum bu site için emek harcayan herkese çok teşşekkür ederim