PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) hakkında sorular ve cevapları

YassaX

13.02-2012, 20:06
17 Şubat 2012 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/ozurlu-memur-secme-sinavi-omss-29-nisan-2012/84710-omss-2012-sinav-basvuru-kilavuzu-yayinlandi.html

Arkadaşlar; Sınav Klavuzu Yayınlanıncaya Kadar; Tüm Sitelerde ÖMSS Hakkında, En Çok Karşılaşılan Sorular ve Cevapları Aşağıdaki gibi hazırladım :

Soru: 1-) Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) Ne zaman Yapılacak ? ÖMSS Başvuru Tarihi Nedir ?

Cevap: ÖMSS 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacaktır. ÖMSS Başvuru Başlangıç Tarihi 20 Şubat 2012 'dir. Başvuru Bitiş Tarihi henüz net olarak belli değildir...

LİNK: Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü | Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı | ÖMSS Sınavı İçin Görevlilere Eğitim Programı Talimatı (http://www.ozurluveyasli.gov.tr/tr/haberler/s/36)

Soru: 2-) Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) için " SINAV KLAVUZU " yayınlandı mı ? Yayınlanma Tarihi Hakkında Bilginiz Var mı ?

Cevap: ÖMSS için Sınav Klavuzu daha yayınlanmadı. Tahminimiz, Şubat Ayı Ortalarına doğru yayınlanacağı yönündedir.

Soru: 3-) Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) 'nı Hangi Kurum Yapacak ? ÖMSS'de Kaç Soru Olacak? Cevap Şıkları 4'lümü 5'limi Olacak? Yanlış Cevaplar, Doğruları Götürecek mi ?

Cevap: Özürlü Memur Seçme Sınavı'nı ( ÖMSS ) , ÖSYM tarafından yapılacaktır. Önceki Özürlü Personel Sınavlarını Milli Eğitm Bakanlığı ( EĞİTEK ) düzenlemekteydi. Önceki Özürlü Personel Sınavlarında Soru Sayısı 50 ve cevap şıkları 4'lü idi..ÖMSS 'de soru saysının 60 Adet olacağı ifade edildi. Cevap şıklarınında 5'li olacağı kanaatindeyim.. Ayrıca 4 Yanlışın 1 Doğruyu götüreceği konusunda bir yorumum var, çünkü ÖSYM'nin tarzı bu şekilde. Tabiki de Tüm bu yorumlar ve düşünceler tahmindir. Sınav Klavuzu yayınlandığında bu soruların cevabını net olarak verebileceğiz.

Soru: 4-) Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) 'nda alt yaş ve üst yaş sınırı olacak mıdır ?

Cevap: Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) 'nda alt yaş sınırı 18 olurken, herhangi bir üst yaş sınırı yoktur.

Soru: 5-) İlköğretim , Ortaöğretim , Yüksek Öğretim Mezunlarının Özürlü Memur Seçme Sınavı'na ( ÖMSS ) Girişleri Nasıl Olacaktır ?

Cevap : İlköğretim Mezunları ( İlkokul ve Ortaokul ) , ÖMSS'ye sadece Başvuru yapacaklardır, sonrasında ise Noter Huzurunda KURA ile atanmaya çalışacaklardır... Ortaöğretim ( Lise ve Dengi Okullar ), ÖMSS'ye Başvurularını yapacaklar ve 29 Nisan 2012 tarihinde Sınava girerek atanmaya çalışacaklardır.. Yüksek Öğretim Mezunları ( Ön Lisans, Lisans,Yüksek Lisans,Doktora ) ise yine ÖMSS'ye başvurularını yapacaklar ve 29 Nisan 2012 tarihinde Sınava girerek atanmaya çalışacaklardır.

Soru: 6-) Lise Son Sınıf, Ön Lisans Son Sınıf, Lisans 3. ve Son Sınıfta Okuyanlar, Hangi Mezuniyet Kapsamında Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) 'na gireceklerdir ?

Cevap: Öncelikle bu Sorunun Net ve Kesin Olarak Cevabı; Sınav Klavuzu yayınlandığında belli olacaktır. Ancak önceki bazı sınavlarda yapılan uygulamalara göre bir yorum yapabiliyoruz.. Lise Son Sınıf öğrencileri okullarından alacakları " Dönem Sonunda Mezun Adayıdır " şeklinde bir Mezuniyet Belgesi Sıava başvurabileceklerini düşünüyoruz..Eğer bu şekilde kabul olmazsa, O zaman KURA ile Atanmaya Çalışacaklardır. Son Sınıf Ön Lisans Mezunları da aynı şekilde okullarından alacakları " Dönem Sonunda Mezun Adayıdır " şeklinde bir Mezuniyet Belgesi ile ÖMSS'ye Ön Lisans Mezunu olarak girebileceklerini düşünüyorum, aksi halde Lise Mezunu olarak ÖMSS'ye girebileceklerdir. Lisans Son Sınıf Öğrencileri, okullarından alacakları " Dönem Sonunda Mezun Adayıdır " şeklinde bir belge ile ÖMSS'ye Lisans Mezunu olarak girme durumları olabileceğini düşünüyorum.. Eğer bu şekilde kabul edilmezse; bu sefer Lisans 3. ve 4. sinif öğrencileri o zaman okullarından alacakları " Geçici Ön Lisans Belgesi " alarak, Ön Lisans Mezunu olarak girme şanları olabileceği düşüncesindeyim... Ancak bu cevaptaki tüm yorumların, Sınav Klavuzu yayınlandığında netleşeceğini tekrar altını çizerek söylüyorum.

Soru: 7-) 3 EKİM 2011 tarihinde yayımlanan Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) Yönetmeliği'ne nasıl ulaşabiliriz ?

Cevap: 3 EKİM 2011 Tarihinde yayımlanan ÖMSS Yönetmeliği Link'tedir : Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/10/20111003-7.htm)

Soru: 8-) En Son Yayımlanan 14 OCAK 2012 Tarihli ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİĞE Nasıl Ulaşabilirim ? 14 OCAK 2012 SAKATLIK ORANI CETVELİ'ne Nasıl Ulaşabilirim ?

Cevap: 14 OCAK 2012 Tarihli ÖZÜRLÜ Raporları ile İlgili Yönetmelik ve Eklerindeki Sakatlık Oaranı Cetveli Link'tedir : http://www.engelliler.biz/forum/saglik-raporlari/82868-ozurlulere-verilecek-saglik-kurulu-raporlari-hakkinda-yonetmelik-14-ocak-2012-a.html (http://www.engelliler.biz/forum/saglik-raporlari/82868-ozurlulere-verilecek-saglik-kurulu-raporlari-hakkinda-yonetmelik-14-ocak-2012-a.html)

Soru: 9-) Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) 'na girebilmek için Özürlü Sağlık Raporunun Hangi Tarihli Olması ve Özürlü Raporu'nda istenenler nelerdir?

Cevap : Bu sorunun cevabı; yine Sınav Klavuzu yayınlandığında belli olacaktır. Ancak size 2 tane farklı durum yazacağım.

a-) 3 EKIM 2011 tarihinde ÖMSS Yönetmeliği'nde Sağlık Raporları ile ilgili Bölüm Şu Şekildedir : “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak?Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik”in 4.Maddesi f.bendi derki , f) Sağlık Kurulu Raporu: 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı (Mükerrer) Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınmış sağlık kurulu raporunu.

b-) 14 Ocak 2012 Tarihinde Yayımlanan Özürlü Raporu Yönetmeliğinde ;KAZANILMIŞ HAKLAR KISMINDA YAZAN ŞU ŞEKİLDEDİR :

MADDE 18 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.

Yukarıda hem a hemde b şıklarında size yazmış olduklarım, herkesin kafasında soru işareti bırakıyor.. Sınav Klavuzu bu sorunun cevabını bize verecektir. Ben sadece bu şıkları vererek, yönetmeliklerdeki durumu ifade ediyorum.. Yorumum ise şu şekilde : Sürekli ve % 40 üzeri Özürlü Sağlık Kurulu Raporu olan tüm Engelli Kardeşlerimizin bu sınava girebileceği yönündedir...

Ayrıca Özürlü Sağlık Kurulu Raporlarında ise ; " Çalıştırılamayacağı İş Alanları " Bölümünün dolu olması, Arka tarafta yer alan Kişinin Özür Grubu Bölümünün işaretli olması, yine arka tarafta V. Raporun Kullanım Amacı : İstihdam = Evet Ya da İstihdam : X ile işaretlenmesi şeklinde olması, Rapor konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar.. Şunu diyeceksiniz; Bizim Özürlü Sağlık Kurulu Raporlarında sizin yazdıklarınız yok yeni bir Rapor mu almaliyiz sorusuna ise ben şu şekild yanıt verebilirim: Sınav Klavuzunu zaten bu zamana kadar beklemissiniz, biraz daha beklemek mantıklı..Ancak bu benim gorüşümdür.. Ayrıca ÖMSS için belki de yukarıda yazdığım Rapor Detaylarını istemeyebilirler.. Ben en azindan yeni Rapor Alacak Engelli Kardeşlerimiz icin nelere dikkat etmeleri gerektiğini yazdım.. Rapor almak ya da almamak konusunda kimseye tavsiye ve yorum yapmiyorum bilginiz olsun..

Soru: 10-) Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) Kursuna Katılmazsam, ÖMSS'ye Başvuramaz miyim ?

Cevap: ÖMSS Kursuna katılmayanlarda, katılanlarda rahatlıkla ÖMSS'ye Başvuru yapabileceklerdir... ÖMSS Kursuna katılmak zorunlu değildir.

Soru: 11-) Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) için, ÖMSS Kursu Açılan İller ve İlçeler Hangileridir ? ÖMSS Kursu ile ilgili En Son Gelişmeler Nelerdir?

Cevap: Niğde, Sinop, Isparta, Şanlıurfa, Merzifon, Adana, Malatya, Mersin, Antalya, Nevşehir, Adana - Kozan, Ankara - Polatlı, Karaman, Balıkesir, Isparta - Yalvaç, Kırşehir, Tokat, Adıyaman - Besni, Aydın, Zonguldak, Denizli

Halk Eğitim Merkezleri’nde ÖMSS Kursları Başlıyor... Daha önce çeşitli kanallardan duyurulduğu üzere Özürlü Memur Seçme Sınavı için düzenlenecek olan Hazırlık Kursları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz ile Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü himayesinde İl ve İlçelerdeki Halk Eğitim Merkezleri’nde verilecektir.
ÖMSS Kurslarına başvurmak için özürlü vatandaşlarımızın ikamet ettikleri il ve/veya ilçelerindeki en yakın Halk Eğitim Merkezi’ne başvurmaları gerekmektedir. En yakın Halk Eğitim Merkezi’nin iletişim bilgilerini öğrenmek için tıklayınız: H.E.M. Uygulamaları (http://hem.meb.gov.tr/hem/hmmdis00001.aspx)

Soru: 12-) Özürlü Memur Seçme Sınavı'nda ( ÖMSS ) Öğretmen Atamaları Var mı ?

Cevap: Bu sorunun cevabı, yine Sınav Klavuzunda ve Devlet Personel Başkanlığı'nın belirleyeceği Kadrolar neticesinde netlik kazanacaktır. Bu konuda değişik söylentiler vardır. Öğretmen Ataması olacak ya da olmayacak diye; bence hiç birine itibar etmeyin, Sınav Klavuzunu bekleyin. Benim yorumum da şu şekilde : ÖMSS ilk defa yapılacak bir Merkezi Sınav Olacağı için, Sembolik bir Rakamda olsa 500 ila 1000 kişi arasında bir Öğretmen Ataması olacağı kanaatindeyim, buda benim şahsi fikrimdir.

Soru: 13-) Özürlü Memur Seçme Sınavı'na ( ÖMSS ) Hazırlanırken Kaynak - Döküman - Kitaplar Hangileridir ?

Cevap: Önceki Özürlü Personel Sınavlarını Milli Eğitim Bakanlığı ( EĞİTEK ) yapıyordu.. Ayrıca çalışırken herkes Yargı Yayınevinin ÖMSS Kİtaplarını sormaktadır. ÖMSS yönetmeliği çıktı çıkalı şurda (3 Ekim 2011 ) ne kadar zaman geçti ki hemen kısa zaman içinde ÖMSS hazırlık kitapları piyasaya çıktı ? Önce 3 Kitap vardı bu konuyla ilgili, Sınav Klavuzu yayımlanmadan ve konular net olarak belli olmadan bir anda 10 tane oluverdi kaynak kitaplar. İlginç değil mi? Bence bu kitaplar eski sınav sistemine göre hazırlanmış ve ÖMSS yönetmeliğinin çıkmasıyla birkaç değişiklik yapılarak ve yeniden basılarak ÖMSS hazırlık kitabı olarak piyasaya sürülümüştür. Ticari Rant düşüncesiyle basılmış olan bu Kitaplara tamamen tek kaynak olarak yönelmenizi tavsiye etmem.. Tavsiyem Şudur : Bu ÖMSS Kitaplarından 1 tane almak şu açıdan iyi; Gecmiş yıllarda sorulan Tüm Özürlü Personel Sorularını içeren bir Kitap alabilirsiniz.Sorularınız toplu halde bir kaynakta olur.. Bu kitapların konu anlatımları zayıf. Tavsiyem KPSS Konu Anlatımlı Kitaplardan , YGS - LYS Konu Anlatımlı Kİtaplardan, Lise Müfredatında olan kitaplardan yararlanabilirsiniz... Sınav Klavuzu yayınlanınca Sınav Konuları Netleşecektir.

Soru: 14-) İlköğretim Mezunları'nın ( İlkokul ve Ortaokul ) NOTER HUZURUNDA KURA İLE ATAMASI NASIL OLACAK ?

Cevap: İlköğretim Mezunları ( İlkokul ve Ortaokul ) ÖMSS Başvuru süreleri içerisinde Başvuru yapacaklar, ancak Sınava girmeden Noter Huzurunda KURA ile atanmayı bekleyeceklerdir ...c)Kura, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 41 inci maddesine göre Devlet memuru olabilmek için aranan asgari eğitim şartını haiz eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlülerden kamu kurum ve kuruluşlarına tercihlerine göre yerleştirileceklerin tespiti amacıyla noter huzurunda yapılır. Kura çekimini, kura için başvuruda bulunan adaylar da izleyebilir. ..ÖMSS 'ye Başvuracak ilköğretim mezunları ilk etapta ÖMSS başvuru formunu doldurup diğer evraklar kimlik sağlık raporu sertifika ÖMSS başvuru bürölarına vereceklerdir daha sonra başvurunuz onaylandıktan bir süre sonra tercih kılavuzları yayınlanacaktır bu tercih kılavuzuna göre çalışmak istediğiniz kurumları kura başvuru belgesinde seçerek doldurup ilgili merkeze vermek suretiyle kuraya tabi olacaksınız.noter huzurunda bilgisayar ortamında yapılacak kura sonucu işe yerleştirileceksiniz ÖMSS için SINAV KLAVUZU daha yayınlanmadı, yayınlanmasını bekleyip cevaplara net olarak ulaşacağız...

Soru 15-) 29 Nisan 2012 Tarihinde yapılacak olan Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) Sonucunda Mülakat Var mıdır ? ve İçeriği Nedir ?

Cevap: 3 EKİM 2011 Tarihinde Yayımlanan ÖZÜRLÜLERİN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMA ŞARTLARI İLE YAPILACAK MERKEZİ SINAV VE KURA USULÜ HAKKINDA YÖNETMELİĞİ'NDE Adayların başvurmaları ve atanmaları
MADDE 17 ‒ (1) Adaylar, yerleştirildikleri kamu kurum ve kuruluşlarına, atanmak üzere Tercih Kılavuzunda yazılı olan belgeler ile birlikte süresi içinde başvurur.
(2) Kamu kurum ve kuruluşları, yerleştirmeye ilişkin olarak atamaya yetkili amirin onayı ile beş kişiden oluşan bir değerlendirme komisyonu kurar. Bu komisyon, atanmak üzere bildirilen adayları, aranılan nitelikler yönünden inceleyerek, nitelikleri uyanların atamalarının yapılmasını teklif eder.

ÖMSS Sonunda atandıktan sonra, Atandığınız Kurumun 5 kişilik komisyonuna gireceksiniz.. Burada Atandığınız Kurumda yapacağınız iş ile Özürlü Sağlık Kurulu Raporunuzda yer alan özrünüz ve " Çalıştırılamayacağı İş Alanları " bölümünde yazanla ,karşılaştırma yapılıp, Engelli Adayın işe uygun olup olmadığı kararı verilecektir.. Örnek : Adayın " Çalıştırılamayacağı İş Alanları " bölümünde " Duymayı Gerektiren İşlerde Çalışamaz " ibaresi var diyelim.. Adayda tercih formunda yer alan cok ay bir işi tercih etti.. Tercih ettiği işte Telefonla konuşması gerekli zamanlar olursa bu durum uygunluk açısından olumsuz bir durumdur...

Bu bilgiler, Ozkancey (Özkan Ceylan) tarafından hazırlanmıştır. Saygılarımla ...

AYBAROGLU

13.02-2012, 20:16
hocam sağolasın çok doyurucu bilgiler iki konuyu anlamadım cahilliğime ver birincisi kura ile atanma ne demek anlamadım ikincisi yeni rapor alanlar ne olacak sınava giremez mi geçen sene veya bu sene daha yeni almış olanlar sınavdan mahrum mu kalacak...

YassaX

13.02-2012, 20:21
AYBAROGLU Rica Ederim.. Kura ile atama; İlköğretim Mezunu ( İlkokul ve Ortaokul ) olanlar, ÖMSS ye Başvuru yapacaklar, ancak sınava girmeyecekler, NOTER HUZURUNDA KURA ile atanmaya çalışacaklardır.. 2. si ise ; Yeni Rapor alanlar; ÖMSS Başvuru Şartlarına uygun iseler tabiki de ÖMSS ye girebilecekler... Rapor Konusunda cok açık bir netlik yok...Başvuru Şartlarını da şu anda bilemiyoruz.. Bu soruların net cevapları için; SINAV KILAVUZUNUN yayınlanmasını bekleyeceğiz.. Yukarıdaki konuyu paylaşırken de yazdım; Sınav Klavuzu Yayınlanana kadar; ÖMSS hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları diye, dikkat ederseniz.. Soru ve Cevaplar, çok açık ve net olamıyor, coğu yoruma dayalı, cunku Sınav Klavuzununun yayınlanması neticesinde net cevaplara ulaşabileceğiz... Saygılarımla

AYBAROGLU

13.02-2012, 20:26
çok teşekkür ederim hocam sağolasın aydınlattın bizi...

on-off

13.02-2012, 20:35
bilgilendirmeden dolayı teşekkürler..

YassaX

13.02-2012, 20:36
AYBAROGLU Sende Sagolasın :)

on-off Rica Ederim...

...ansızın...

13.02-2012, 20:42
Emeğinize,yüreğinize sağlık...

Facebookta işitme engelli arkadaşlar faydalansın diye paylaştım,bilginize...

Not:Müsadenizi almadan paylaştığım için özür dilerim :(

YassaX

13.02-2012, 20:45
...ansızın... Rica Ederim. Paylaşabilirsiniz Sorun Yok... Amacım da zaten 1 fazla engelli kardeşime ulaşmak...

...ansızın...

13.02-2012, 20:50
Bende öyle düşünmüş paylaşmıştım ama genede müsadesiz paylaşıma karşıyım..

Anlayışınız için teşekkür ederim...

YassaX

13.02-2012, 20:59
...ansızın... Rica Ederim ...

besalti20

13.02-2012, 21:36
çok teşekkür ederim hocam sağolasın aydınlattın bizi...

YassaX

13.02-2012, 21:36
Rica Ederim besalti20 ...

engelli_007

13.02-2012, 22:17
bilgilendirmeden dolayı teşekkürler

elmasekeri1988

13.02-2012, 22:39
emeklerinize saglık tskrler birde zonguldaktada kurs acıldı bilgi acısından yazmak istedim hayırlı aksmlar

YassaX

13.02-2012, 22:42
elmasekeri1988 Rica Ederim ..,
Soru: 11-) Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) için, ÖMSS Kursu Açılan İller ve İlçeler Hangileridir ? ÖMSS Kursu ile ilgili En Son Gelişmeler Nelerdir?

Cevap: Niğde, Sinop, Isparta, Şanlıurfa, Merzifon, Adana, Malatya, Mersin, Antalya, Nevşehir, Adana - Kozan, Ankara - Polatlı, Karaman, Balıkesir, Isparta - Yalvaç, Kırşehir, Tokat, Adıyaman - Besni, Aydın, Zonguldak

Sanırım oldu elmasekeri1988... Yukarıda da eklemeyi yaptım, bende teşekkür ederim size :)

alidulger

13.02-2012, 22:48
hocam şimdi benim kafam yine karisti ben daireyi aramistim bakanligi yani benim 2011 temmuzda aldigim son rapor ama surekli yazmiyo hastane yetkilileri sürekli rapor verilmiyo artik demişlerdi bende rahatsizligim kronik sürekli yani bakanliktan sınava gire bilirsin dediler ama burdada bir sürü sey yaziyo bende anlam veremedim :(

YassaX

13.02-2012, 22:55
alidulger bey; burada yazanlar cok kafanızı karıştırmasın.. Kısaca özetliyeyim; Öncelikle Bu sorularınızın Net Cevabı Sınav Klavuzunda Belli olacak... Ben Kılavuza kadar, elimden geldiğince engelli kardeşlerimizi aydınlatmaya çalışıyorum.. Ayrıca size hastane yetkililerinin demiş olduğu; Artik Sürekli Rapor Verilmiyor denmesi yanlış.. Belki sizin hastaliğiniza sürekli rapor verilmiyor denmis olabilir.. Bugün daha yeni bir rapor gördüm, bugün alınmış, Sürekli ve % 56 idi.. Neyse ; Sonuc olarak Bakanlık size süreli Raporla ÖMSS ye başvurabilirsiniz dedi ise; o zaman o söze itimat etmek gerekir. Bende yukarıdaki hazırladığım çalışmada o konuda görüşümü soyledim; Süreli bir Raporun Süre bitimi Temmuz 2012 sonrasında ise ; % 40 ve üzeri rapor ise ÖMSS ye başvurabileceği kanısındayım..ancak bu benim görüşüm.. Dediğim gibi cok yakında yayınlanacak olan SINAV KILAVUZU sizin sorunuzu net olarak cevaplayacaktır... Hakkınızda Hayırlısı Neyse O Olsun... Saygılarımla ...

xxxman

13.02-2012, 23:28
ömss kursu ve sınavı hakkında düşüncemi yazayım SERVİS YOK HERKEZ KENDİ İMKANIYLA GELMEK ZORUNDA bende bugün itibarıyla kursa başladım kurs yeri zemin kat olması açısından güzeldi fakat düz alandan giriş yerindeki buzlar temizlenmediği için cesati olan kayarak jet hızıyla giriş yapıyor cesareti olmayanda merdivenli alanı kullanmak zorunda kaldı bulunduğumuz yerde engelli tuvaleti yok tuvaletler ikinci katta ve asansörsüz bi yer kim kime dım dıma kimsenin bişeyden haberi yok 2 sınıf yapıldı birinde ortaögretim adında bir sınıf diğerinde lise önlisans bölümü konular hakkında bilgi yok dersin giriş bölmünden başlıyorlar 2,5 ayda ne kadar konu anlatılırsa artık umarım cefa çekerek bişeyler yapmaya çalışan insanların emekleri yerini bulur bu sınav bizim kurs gibi düzenlenmişse sınava alım adaletli yapılmazsa ne denirki...ha unutmadan tekerlekli sandalyelere uygun masa yok ya kucağında not almak zorunda yada yazı tahtasına dönüp yazmak zorunda normal sıralı bir sınıf işte...ALİ DÜLGER KARDEŞİM SENİN HASTALIĞIN SÜREKLİ VE KALITSALSA SENİN RAPORDA Bİ HATA VAR DEMEK Kİ SÜREKLİ ENGELLİ OLAN BİRİNE NERDE GÖRÜLMÜŞ SÜRELİ RAPOR VERİLDİĞİ?

sarı kanarya 72

14.02-2012, 00:51
arkadaşlar emekli olan biri nisandaki sınava başvuru yapabilirmi bu konuda bilgisi olan varmı

xxxman

14.02-2012, 01:01
SARI KANARYA SANA CEVAP YOK EMEKLİ OLMUŞ KURTULMUŞSUN ALLAHDAN BELANI ARIYORSUN DENCEK BİŞEY YOK...arkadaşlar bide şimdi ünv. öğrencisini lise mezunu olarak alcaklar bi yere yerleşcekler iki yıl sonraki sınava ben bölmümde çalışmak istiyorum diye zıplayıp girmeye çalışcaklar ahanda buraya yazıyorum kardeşim madem işini beğenmeyecen iki yıl ki sınava tekrar girmek isticen o zaman 2 yıl sık dişini bu sınava girme umarım bu sınavı adaletli yaparlar şimdi ünv.ögrencileri tepki koyarda gerçekler değişmez....

CrystaL

14.02-2012, 01:39
ozkancey; çok güzel özetlemişsiniz bir sorum olacak hangi alanlara memur alımı olacak meslek gruplarına ömss kursu istanbul'da bulunmuyormu teşekkürler.

EHN1905

14.02-2012, 02:47
Şu an raporum yok elimde ,rapor başvuru zamanında elimdemi olması gerekli ?

celik

14.02-2012, 08:58
özkan abi ellerine - kollarına sağlık net şekilde yaptığın açıklamalar için.

alidulger

14.02-2012, 09:40
ozkancey;
2 yıllık zaten rapor 2013 de bitiyo rahatsizligim kronik gecici degilki bazen anlam veremiyom bu hastane gorevlilerine diyabet ve kroner arter(kalp damar) rahatsizligm var

raporumu vergi indirimi icin yenilemiştim vergi indirimide kabul edildi ayrietten

xxxman;
diyabet kroner arter gecicekse ben raziyim ömss de girmeyim yeterki sagligima kavusayim ama malesef gecmicek yasam boyu benimle

Maral

14.02-2012, 11:30
çok güzel açıklamışsınız. ÖMSS kursu Denizli'de de açıldı onuda ekleyelim :)

AYBAROGLU

14.02-2012, 12:08
halk eğitim merkezleri adresleri

http://hem.meb.gov.tr/hem/hmmdis00001.aspx

b (http://hem.meb.gov.tr/hem/hmmdis00001.aspx)enim bulunduğum yerde çogunluk sağlanamadı galiba ya kimsenin haberi yok yada kimse umursamıyor merkezleri...

YassaX

14.02-2012, 14:32
Maral;
Maral ; Teşekkür Ederim ... Denizli ÖMSS Kursu Eklemesini, ilk mesajımda da yaptım ve aşağıya da kopyaladim.. Bende size teşekkür ederim :)

Cevap: Niğde, Sinop, Isparta, Şanlıurfa, Merzifon, Adana, Malatya, Mersin, Antalya, Nevşehir, Adana - Kozan, Ankara - Polatlı, Karaman, Balıkesir, Isparta - Yalvaç, Kırşehir, Tokat, Adıyaman - Besni, Aydın, Zonguldak, Denizli

celik ; Teşekkür Ederim :) Sınav Kılavuzu yayınlanana kadar, en azından bizlere yol gösterici olur düşüncesiyle hazırladım

EHN1905 ; ÖMSS Başvuruları bitiş tarihine kadar mutlaka Özürlü Raporunuzun elinizde olması gerekir.. Raporun Aslı olmasa da en azından Raporunuzun Noter Onaylı Örneği ya da Hastanede yapılmış olan ASLI GİBİDİR olmalıdır.. Yoksa ÖMSS Başvurunuz kabul edilmez...

OzİStar ; H.E.M. Uygulamaları (http://hem.meb.gov.tr/hem/hmmdis00001.aspx) --> Bu web adresinden Size en yakın Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün Telefon ve Adreslerine ulaşarak iletişime gecip, ÖMSS Kursu hakkında bilgi almalisiniz...
OzİStar Teşekkür Ederim... Hangi alanlarda Memur alımı olacağı daha belli değil... Devlet Personel Başkanlığı bu konudaki çalışmalarını sürdürdüğünü biliyoruz.. Meslek Grubu olarak memur alımı sadece Öğretmenler için olabileceğini düşünüyorum.. Ama tabiki buda kesin degil.. Beklentim Sembolikte olsa Eğitim Bilimleri Mezunu olan öğretmen alımı olabilir.. Bu sınavı KPSS B grubu gibi düşünüp, geçmiş yıllarda yapılan KPSS B grubu sınavları bir nevi örnek olur... Saygılarımla ....

pasa75/2

14.02-2012, 14:41
ben ilk okul mezunuyum vede ilçedeyım pekı illaki bu kurslara katılmamızmı lazım hem bızım ilçede de yok vede benden başka özürlü yok sanırım ne yapmam gerekıyor

centirmen

14.02-2012, 14:50
Emeğinize,yüreğinize sağlık. Bir çok soruya olasılıklarlada olsa cevap vermişsiniz teşekkürler. Bugün yarın şu klavuzda yayınlansada her soruya kesin cevap bulsak artık.

YassaX

14.02-2012, 14:53
pasa75/2 bu sayfanın başında ÖMSS Hakkında En Çok Sorulan Sorular ve Cevaplar bölümünün Soru ve Cevabı şu şekildedir :

Soru: 10-) Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) Kursuna Katılmazsam, ÖMSS'ye Başvuramaz miyim ?

Cevap: ÖMSS Kursuna katılmayanlarda, katılanlarda rahatlıkla ÖMSS'ye Başvuru yapabileceklerdir... ÖMSS Kursuna katılmak zorunlu değildir.

pasa75/2 bişey yapmanıza gerek yok... Sadece ÖMSS Başvuru tarihlerini takip edin.. 20 Şubat 2012 tarihinde başlayacağı ifade edildi..Ne zamana kadar sürer bilemiyoruz.. ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (http://www.osym.gov.tr) sitesinden ve bu sitelerden ÖMSS Sınav Kılavuzunu ve Diğer tarihleri takip edin...

A-KILIC

14.02-2012, 15:23
çok sağol bu özet ve cevaplar için.

soket

14.02-2012, 20:26
sayın arkadaşlar ben orta 2 den terkim benim gibilerde kura katılabilecekmi acaba

cask68

14.02-2012, 21:27
bu sertifika falan nedir.benim sertifikam yok napıcam.

YassaX

14.02-2012, 22:46
A-KILIC ; Rica Ederim ...

Soket ; Orta 2 Terksen eski sisteme göre ilkokul mezunu olmuş oluyorsunuz.. Şu anda ilköğretim Mezuniyeti 8 yıla çıkmış durumda. Sizin zamaninizda ilkokul 5 yıl olduğu için, bir nevi ilköğretim okulu mezunu olmuş oluyorsunuz.. Bunlar benim yorumlarım.. Sizin sorunuzun net olarak cevabı SINAV KILAVUZU Yayınlandığında belli olacaktır.. ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (http://www.osym.gov.tr) sitesini sıkı sıkı takip etmenizde fayda var...Benim yorumuma göre KURA'ya tabisiniz.. Hakkınızda Hayırlısı Olsun

taha_

14.02-2012, 22:49
ozkancey teşekkür ederim,

Lisans düzeyinde hangi konulardan işlenmeye başlandı tarih ve coğrafyadan halk eğitim merkezlerinde bilgi verilirse çok makbüle geçer.

YassaX

14.02-2012, 22:54
bu sertifika falan nedir.benim sertifikam yok napıcam.

cask68 ; Kişisel olarak alınmış olan Bilgisayar İşletmenlik Sertifikası, İngilizce Eğitim Sertifikası, Muhasebe Sertifikası vs vs ; bu sertifikalar zorunlu evraklar değil.. Ancak bu sertifikaları alanlar, ÖMSS Başvurularında asıllarını ve fotokopilerin, götürmelerinde fayda var.. Hic sertifikası olmayan engelli kardeşlerimizde; Başvuru Şartlarını sağladıkları takdirde ÖMSS'ye rahatlıkla başvurabilirler.. Kısaca Sertifika zorunluluğu yok.. Ancak şoyle birsey var; siz ÖMSS de bir puan alıyorsunuz, sıra Tercih yapmaya geldi.. Bazı Tercihlerin yanında; Bilgisayar Sertifikası olmalıdır der.. İşte o sertifika zorunluluğu o bölümü sectiğiniz takdirde olur ... Saygılarımla ...

ozkancey teşekkür ederim,

Lisans düzeyinde hangi konulardan işlenmeye başlandı tarih ve coğrafyadan halk eğitim merkezlerinde bilgi verilirse çok makbüle geçer.

taha_ bey; Rica Ederim... Şu anda bulunduğum ilde ÖMSS Hazırlık Kursları daha başlamadı.. Ancak başlayınca ben de Lisans Eğitimi alacağım için paylaşirim.. Diğer illerde Lisans ve diğer Mezuniyet Grupları da işledikleri konuları bizimle paylaşirlarsa memnuiyet duyarız...

offfli

14.02-2012, 22:58
özkancey kardeşim öncelikle vermiş olduğun bilgiler için tşk edrz, sana nasıl ulaşabilirim?

YassaX

14.02-2012, 23:10
offfli Rica Ederim.. Telefon ? Mail ? Facebook ? Ancak genelde msn ve facebook'tan ÖMSS ve diğer engelli konularına cevap vermiyorum.. Özelden yazabilirsin buradan

YassaX

14.02-2012, 23:30
melllekkk hanım ; Aslında sorunuzun cevabı ancak Sınav Kılavuzu yayınlandığında net olarak öğrenilecek... Benim yorumum ise; Eğer % 40 ve üzeri Özürlü Sağlık Kurulu Raporunuz varsa ÖMSS ye girebileceğinizi düşünüyorum.. Ama bu sadece benim yorumum, sizi yanlis yönlendirmek istemem.. Sınav Kılavuzunu bekleminizde yarar var.. ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (http://www.osym.gov.tr) sitesini sıkı sıkıya takipte kalmanizi tavsiye ederim.. Saygılarımla...

heyoo

14.02-2012, 23:47
elinize, kolunuza, beyninize saglık... klavuz açıklansın da yine akıllarda soru işareti olursa size danışmak isterim..:)

YassaX

15.02-2012, 00:04
melllekkk hanım Rica Ederim ...

heyoo ; Rica Ederim... Sorularınıza özelden, buradan memnuniyetle cevap verebilirim... Saygılarımla ...

okaneren

15.02-2012, 00:14
arkadaşlar tarihten osmanlının son dönemiden yani 19. yy ortalarından başlanıp, inkılap tarihini de içine alacak şekilde konu işleniyor bizim ömss kursunda

coğrafyadan: coğrafyaya giriş konuları (matematik ve özel konum meridyen paralel gibi konular), harita bilgisi ile başlanıp Türkiye cografyası ile devam edilecek bizim kursta

YassaX

15.02-2012, 00:44
okaneren bey; verdiğiniz bu güzel , ayrintili bilgiler için çok teşekkürler...Umarim diğer ÖMSS Kurslarındaki Engelli Kardeşlerimizde, işledikleri konuları ve dersleri bizlerle paylaşırlar...

okaneren

15.02-2012, 00:52
ben teşekkür ederim Özkan Bey, yalnız Cumhuriyet Tarihinden yüksek lisansım var. derse gelen hoca tam bir felaketti. halk eğitim hoca seçimi konusunda pek de iyi değil

exelans

15.02-2012, 00:54
arkadaşlar benim raporum 2001 tarihli ve süreklidir sanırım bu olmuyor yeniden rapor almak ve bu sınava girmek için müracatımı ne diye yapmam gerekiyor rapor için

okaneren

15.02-2012, 00:56
bu konu net olarak belli değil kardeş, kılavuz açıklandığında netlik kazanacak

zehirliyaprak

15.02-2012, 01:13
Arkadaşlar, İstanbul' da kursa gidemeyecek arkadaşlara kitap temin edebilir ve çalıştırabilirim. Ben kendim çalışıyorum fakat anlattığım zaman konuları unutmuyorum. Bu arada İstanbul gibi metropol de kurs açılmadı henüz. :(
Destek isteyen arkadaşlar bana mail atsın. Ben Ataşehir' de oturuyorum.

Bu arada, Ömss ile ilgili kitapları inceledim çok pahalı! Çok saçma bilgiler ve sorular var. Sakın almayın bu yıl.

Bilgileriniz için teşekkürler Özcan Bey...

YassaX

15.02-2012, 02:31
zehirliyaprak Rica Ederim ...

xxxman

15.02-2012, 06:55
ALİ DÜLGER KARDEŞİM ESKİDEN ALDIĞIN RAPOR SÜREKLİYDİ DEĞİL Mİ? GEÇENLERDE HABERDE ÇIKTI DİYABET ARTIK TEDAVİ EDİLİYORMUŞ şartlara uygun 130 hastanın ince bağırsaklarıları kesilip ters bağlanarak heralde hepsini iyileştirmişler SÜRELİ RAPOR VERİLİYORSA VARDIR Bİ KERAMET BANA NEDEN SÜREKLİ VERDİLER ben yürüme engelliyim madem sürekli rapor verilmiyorda???

Sametmenc05

15.02-2012, 07:28
ozkancey;
Hocam çok açıklayıcı bilgilerdi teşekkür ederim öncelikle. Merzifon sadece ilçe sanırım ilini bilmiyorsunuz Amasya'ya bağlı. Amasyalıyım şahsen. :) Benim özürlü oran raporum H di 2008 tarihinde almıştım. Fakat 2010 tarihli yasaya göre düzenlenmiş bir sağlık raporu isteniyormuş sanırım öyle okumuştum. Dün tekrar heyete girdim R geldi bu kezde. İnşallah hakkımızda hayırlısı olur.

alidulger

15.02-2012, 09:20
xxxman;

neden ilk once benim raporum % 80 di kalp yetmezligi kroner arter ve diyabet yazmıstı raporasonradan vergi indirimi icin basvurdugumda kalbım detaylı ıncelendı kalp yetmezligi tanısını kaldırdılar kalbın toparlamıs demıslerdı ama sımdıde kroner arter dıyaber hıpertansıyon yazıyo bunların hıc bırı gecıcı degıl

designer__07

15.02-2012, 09:39
Ben buraya girip bilgi alanların %90'nı gerçekten rahatsızlıgı olan insanlar olduguna inanan biriyim kimse başkasının raporunu sorgulama hakkı yokturrrrr.....

Şuanda verieln rapor oranların gerçekten özürlü insanı ne kadar etkilendiğini bilmeden sadece bakanlıgın çıkardıgı yönetmeliye göre veriliyo....adam akılı bi inceleme bile yapılmıyoooo...haksızlık diz boyuuuu...

taha_

15.02-2012, 09:47
alidulger ben sadece diyabetten yüzde 40 aldım sürekli rapor.Raporu veren doktorlar bi hata yapmıştır.

mehmet001

15.02-2012, 10:26
Paylasim icin tsk su soru eksik kalmis saglik bakanligi ve meb sinavinda lise,onlisans,lisans kac puanda kaldi lillere gore taban puanlar kacta kaldi? Cevap yapacagimiz tercihlerde onumuzu gormemizi saglayacaktir konu hakkinda yardimlariniz

alidulger

15.02-2012, 10:57
taha_;

valla hocam bilmiyomda vergi indirimini aldim raporum 2 yıl sureli bakanligi aradim bana sınava gırmende sorun olmaz dedı 2010 sonra aldıysan sorun yok dedıler 2010 oncelilerde sanirim sorun cıkabilir işallah herke zgirer kimsede sorun cıkmaz

taha_

15.02-2012, 11:06
zaten 1-2 günde alıyosun raporu,zaten süreli olduğu için yine almak durumunda kalcaksın,bence bir an önce hallet şimdiden.

YassaX

15.02-2012, 11:28
Arkadaşlar Pazartesi günü ( 13 Şubat 2012 ) ÖSYM 'yi Telefonla Arayan Bir Arkadaşımın Mesajını Aktarıyorum :

" Abi ÖSYM'yi aradım, Sınav Kılavuzu Ne zaman yayınlanacak dedim? Telefondaki kişi belli değil dedi... iyi de Başvuru tarihi belli oldu dedim.. Telefondaki Nereden Okudunuz dedi ... ​Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü | Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı | (http://www.ozurluveyasli.gov.tr/tr/)--> Adresini verdiğim siteye girip bir bakın dedim...Telefondaki Yetkili; siteye girip baktı ve bizden izinsiz nasil yayinlanir, Hadi Yayinlaniyor, Nasil bizim haberimiz yok dedi... Telefondaki Yetkili bayan bayağ bir sinirlendi ve ilgili kişilere hemen iletiyorum dedi... "

Koyu Siyah Yazı : Telefon Acan Arkadaşim Kırmızı Yazı : ÖSYM'de Telefonla Soruları Yanıtlayan Bayan

Şimdi benim aklıma takılan şu ;Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Duyuru Şeklinde açıklanan Başvuru Tarihi aslında bir iç yazışma... Kurumun kendi içinde ve tüm illere göndermiş olduğu, 14 Şubat 2012 de Ankara'da Eğitime Çağırdığı yazıyı, oradan paylaşmış.. ÖSYM deki Telefona cevap veren bayan ise hic biseyden habersiz.. Gercekten ÖMSS KUrslarında ilginc seyler oluyordu, ayrıca ÖMSS Tarihi konusunda da garip konusmalar olmuştu, şimdi de Başvuru Tarihi yeni Moda... Ben ancak bu kadar yorum yapabiliyorum.. Altını siz doldurun ....

AyrıcaÖzürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü | Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı | (http://www.ozurluveyasli.gov.tr/tr/) adresinin DUYURULAR Kısmında olan ÖMSS Başvurularının 20 Şubat 2012 tarihinde olacağı ifade edilen yazı Pazartesi ( 13 Şubat 2012 ) gününün akşamı siteden kaldırıldı..

Cuma gününe kadar ÖSYM SINAV KILAVUZUNU Yayınlamassa, demek ki 20 Şubat 2012 ÖMSS Başvuru tarihi de geçerliliğini yitirir..

alidulger

15.02-2012, 11:43
taha_;

ben bütün raporlara 1 ay bekledim alalala ben baska bi devlettemi yaşıyom 2gün icinde nasil rapor aliniyo :( neyse cıksın su kılavuzda sıkıldım artık her kafadan bir ses cıkıyo hayırlısı neyse o olsun

taha_

15.02-2012, 11:51
şeker hastalığı için bi tek kanını alıyolar tahliller çıkıyosun kurula giriyosun raporunu veriyolar.bunun için ben niye 1-2 günden fazla bekliyim ve yahut niye 1 ay uzatsınlar?

YassaX

15.02-2012, 12:11
mehmet001 bey; sizin istediğiniz o istatistiğin ÖMSS de hic bir hükmü yok.. Cünkü bundan önceki Özürlü Personel Sınavlarında ( En son 2010 yılında yapılan ) , sistem cok farklı idi.. Yerleştirme cok farklı idi.. Merkezi bir yerleştirme yoktu.. Her kurum kendi açığı doğrultusunda sınav yapıyordu.. Genelde Bulunduğunuz ildeki kişiler rakibiz oluyordu ve sınavları da Milli Eğitim Bakanlığı ( EĞİTEK ) düzenliyordu.. ÖMSS ise 3 EKIM 2011 Tarihinde yayınlanan ÖMSS Yönetmeliği ( Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/10/20111003-7.htm) ) ile tamamen yeni bir sisteme geçti... Eski Özürlü Peronel Yönetmeliği yasa ise Yürürlükten Kaldırıldı.. O nedenle o sınavlarda alınmış puanların bir anlam ve önemi kalmamiş oluyor... Yeni Sınavı da ÖSYM yapacak.. Bir Nevi Engelli KPSS gibi olacak..Hatta KPSS B grubu sınavı gibi olacak... Soru adetleri muhtemelen 60 olacak.. Burada önemli olan mumkun olduğunca cok soru yapmak gerekli ... Tabiki bunun icinde iyi çalışmak önemli..MErkezi Yerleştirme olacağı için herkes istediği ili istedi yeri tercih listesine yazabilecek..

merveenes

15.02-2012, 12:44
Arkadaşlar başvurular 20/02/2012 tarihinde başlanılacak.ama kılavuz yayınlanmadığı için
başvuru tarihleri arasında yetiştirilemeyecek maddeler olursa ne yapılacak...
ör:yeni rapor istenilirse yetişecekmi,sahte raporlara karşı nasıl bir yol izlenecek
mesala 20 günlük bir başvuru süresi olduğunu düşünelim.engelli kardeşlerim nasıl yetiştirecek..
Bence bu kılavuzda eski tarihli raporların kabul olması biraz ağır basmaktadır.
Saygılar

Sametmenc05

15.02-2012, 22:51
Benim kendi raporum 2008 yılına aitti ve oranı yüzde 48 di. Ne olur ne olmaz diye tekrar heyete girdim ve şimdi 2012 yılına ait yüzde 52 özür oranım.. İşitmeden en son bu nokta imiş zaten normalde kulak db ölçülerim sağ 120 sol 110 db.

eser37

17.02-2012, 01:00
selam arkadaslar ben orta okul mezunuyum liseye acıktan devam edıyorum bende ömss kurslarına katılıp sınavla gırmek istiyorum ama orta okul mezunlarına kurs acılmamış acaba acarlarmı ıkıncı sorumda ömss basvurma belgeleri neler bızden ne gibi belgeler isterler ben nereye basvuracam ben yuzde 90 agır özurlu raporluyum acaba tekrar rapor isterlermi sınavı engele gore mı yapıcaklar yazılarım gibi anlayacağinız kafamda karmakarışık.bu konuda bılgisi olan arkadaslarımdan cevap beklıyorum şimdiden tşkler..

YassaX

17.02-2012, 01:24
eser37 bu yazıyı paylaştiğin sayfanın basindaki Soru ve Cevapları okudun mu : http://www.engelliler.biz/forum/ozurlu-memur-secme-sinavi-omss-29-nisan-2012/84493-ozurlu-memur-secme-sinavi-omss-hakkinda-sorular-ve-cevaplari.html

O (http://www.engelliler.biz/forum/ozurlu-memur-secme-sinavi-omss-29-nisan-2012/84493-ozurlu-memur-secme-sinavi-omss-hakkinda-sorular-ve-cevaplari.html)rtaokul mezunları; İlköğretim Mezunu Kabul edildiğinden ÖMSS ye başvuru yapiyorsunuz, ancak sınava girmeden Noter Huzurunda Kura ile atanmaya calisiyorsunuz.. Şayet Acıktan lise okuyorsunuz, Lise son sinifta iseniz; Sınav Kılavuzunda lise son sınıflar icin ozel bir madde koyabilirler.. Okullarından alacakları " Dönem Sonunda Mezun Adayıdır " belgesi ise belki lise mezunu olarak Sınava Gireblirsiniz... ÖMSS Başvuru Şartları,Belgeleri ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (http://www.osym.gov.tr) sitesinde Duyuru olarak yer alacaktır.. Sınav Kılavuzu yayınlandığından sizin diğer sorularınızında cevabı bululacaktır.. Verdiğim linkteki bu sayfanın basinda ola Soru ve Cevapları okumanızı tavsiye ederim.. Hakkınızda Hayırlısı Olsun eser37

destkop

17.02-2012, 15:12
arkadaşlar benim rapor ruhsal rahatsızlıktan ötürü alındı. raporun açıklamasında zihinsel özürlü evet ruhsal ve duygusal evet yazıyor. ben hangi sınıflandırmada ömss sınavına girceğim

alidulger

17.02-2012, 15:14
klavuzda yazıyor hocam kılavuzu okusana

UMİT77

17.02-2012, 22:21
ömss başarılı olmak için kaç puan almak gerekir

Lâ Tahzen

17.02-2012, 22:47
kamu kurumlarında çalışanlar da girebilecekmiymiş?

turkuaz06

18.02-2012, 09:48
çalışanlar da girebilir.70 puan almanız lazım.

ekinos

18.02-2012, 12:46
kamuda çalışıyonuz hala girmeye uğraşıyonuz bırakında işi olmayanlar girsin

taha_

18.02-2012, 14:21
arkadaşlar bu temel yurtaşlık bilgisi hangi konuları kapsıyo vatandaşlıkla ilgili,komple hepsini mi?

MertAta

18.02-2012, 14:29
el insaf be arkadaş. madem kamu kuruluşunda çalışıyorsun hala neyin peşindesin?

turbay

18.02-2012, 15:41
tamam kamuda çalışıyoruz ama üniversite kamu yöneti okuduk hizmetli kadrosundayız anladınız mı neden giriyoruz
hırs yapmayın boşuna çalışın siz de kazanın

besalti20

18.02-2012, 21:55
Hocam soru soruyorum ama ıns sık bogaz etmıyorumdur son soru we esas soru bence.
Sımdı sınawa hazırlık ıcın konular belli.! Bilginiz vardır bence,daha once yapılmıs sınavların soruları konuları we yapılacak ömss ıle ılgılı yargı yayınların basmıs oldugu kıtaplar çalısmak uygunmudur,belirtilen konular dahilindemidir.tesekur ederım.

volkan46

18.02-2012, 22:00
temel yurttaşlık bılgısı derken konu olarak yasama,yurutme,yargı bunlarımı kapsıyo yada ?..tsklr

alidulger

18.02-2012, 22:05
kpss b icergi ben yargi yayini aldim normal kpss ye gore cok basit ama sorular

volkan46

18.02-2012, 22:11
bnde hocam yargını 50 denemelı bı soru bankası aldım sorular pek guzel deıl hosuma gıtmedı..anaysayı bastan tekrar etmek gerek ozman 6 soru var kolay olur bnce

besalti20

18.02-2012, 22:19
Sımdı kı yapılcak sınav ıcın uygunmudur konuları kapsıyormu

can_bursa

18.02-2012, 22:51
işde bu helal olsun sana ekinos ayşe :)

zehirliyaprak

19.02-2012, 00:18
Arkadaşlar;
Yargı yayınlarını
İletişim Yayınlarını
ve
önünüze gelen denemeler çözün yeterli.
Orta okul konularına da bakım derim hani kolay olursa...
Matematiğin içinde geometri de var Çünkü demişler ki Görme Engellilere şekilli sorular sorulmayacak. Ayrıca Kpss tarzında olacağı için Normal kpss de geometri konuları da var.
İyi Çalışmalar...

sabri57

19.02-2012, 00:25
özkan bey klavuz yayınlandı bilgileri güncellerseniz iyi olur kafa karıstırıyor degil mi

almonia67

19.02-2012, 02:13
arkadaşlar klavuz yayınlandı fakat anlamadım! %45 ruhsal duygusal engellyim şimdi ben ortapediklerle aynı sorularımı yapıcam yoksa ruhsal soruları biraz daha basitmi olucak.

ottoman80

19.02-2012, 03:59
açıklamalar için teşekkürler.. kısa ve öz sorum olucak normalde ben bi özel şirkette çalışıyorum ... cam kemik hastasıyım... sınavı kazandım ama mesleğim bilgisayar teknikerii..herhangi bir üniversite bitirmedim... sıtandar kurs sertifikam var .. ama bilgisayar konusunda kendimce yeterince bilgim var donanım ve yazılım ... beni tutupta hizmetli yapacaklarsa yani temizlikçi... ben bu sınava girmek istemem ... kusura bakmayın kısaca sormak istediğim beni kendi mesleğimle alakalı bi bölümemi verirler... teşekkürler...

10LINE

19.02-2012, 11:23
Meslek Lisesi (Bilgisayar Teknisyeni) Mezunu - Ön Lisans Devam Ediyor. Kafama takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Düz Liseler ile Meslek Lisesi Mezunları arasında herhangi bir fark olacak mı ? veya Düz Lise yada Meslek Lisesi Kategorileri adı altında bir sınıflandırma yapılacak mı ? ve son olarak ta şunu sormak istiyorum. Geçmişte Engelli sınavlarına giren arkadaşlar Meslek Lisesi ile ilgili herhangi bir konu veya memurluk alımı ile ilgili bir uygulama ile karşılaştılar mı ? Paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Birtan07

19.02-2012, 12:15
Arkadaşlar tercihler döneminde daha belirgin hale gelecek olan bir karmaşıklık yaşıyorsunuz .
Kpss tercih sistemi Örneğin Mersin Devlet Hastanesi vhki ihtiyacı varsa bilgisayar bölümünden eleman alır.

Ömss de bu sistem böle işleyecektir diye düşünüyorum

nacar

19.02-2012, 12:22
bankadan kaç dekort alınacak

emr-osm

19.02-2012, 12:26
2012 yılı özürlü memur alımı sınavına halen memur olup adaylığı kalkmış olanlarda katılabilecekmi 2009 yılında alınan sürekli raporu olan kişiler bu sınava katılabileceklermi

alidulger

19.02-2012, 12:39
sanırım raporu olan herkez gırebılırde eger memursanız bence gırmeyın 1 kısının onune gecmıs olursunuz kazandıgınız taktırde

10LINE

19.02-2012, 12:40
Arkadaşlar tercihler döneminde daha belirgin hale gelecek olan bir karmaşıklık yaşıyorsunuz .
Kpss tercih sistemi Örneğin Mersin Devlet Hastanesi vhki ihtiyacı varsa bilgisayar bölümünden eleman alır.

Ömss de bu sistem böle işleyecektir diye düşünüyorum

Veri hazırlama kontrol işletmeni olarak mı giricez ? Veri hazırlama kontrol işletmenleri sertifika ile olduğunu biliyordum.Benimkisi ise Bilişim Teknolojileri Web Proğramcılığı Diploması. Diploma ile Sertifika arasında fak yok mu ?

nacar

19.02-2012, 20:31
2 sorum olacak
1rapor fotokopi olur mu Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi' açıklamış raporlar mutlaka aslı gibidir yazması gerekirmiş
benim rapor fotokopi ne yapmam gerekir
2
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI İLÇE MÜDÜRLÜKLERİNE BAŞVURSAM OLUR MU

chelıx

19.02-2012, 20:44
raporu aldığın hastenede bir nüshası arşivde mevcutttur. aslı gibidir kaşesi onaylatırsın.

engelli_eskisehir

19.02-2012, 21:25
merhaba arkadaşlar,
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü İSTANBUL'da nerede? bir de ilçe olarak İstanbul'da hangi ilçelerde var?
teşekkürler

aslanharun

19.02-2012, 21:26
Neden bi yerden işlemlerimiz olmuyor biz engellileri ordan oraya gezdiriyorlar biz adı üstünde engelliyiz bunların kalın kafaları basmıyor herhalde isteseler bütün işlemlerimiz tek yerden olabilirdi yok illa ordan oraya koşuşturacaklar neden çünkü biz engelliyiz ondan.Bizden para aldıkları ve bizi yordukları için Allah razı olsun.Bunların gözünü para bürümüş para almadan bişey yapmazlar halbuki kurumlar kendileri yapınca para almıyorlardı kpss tarzına çevirdiler para almaya başladılar.:mad::mad::mad::mad::mad:

Sametmenc05

19.02-2012, 21:42
tamam kamuda çalışıyoruz ama üniversite kamu yöneti okuduk hizmetli kadrosundayız anladınız mı neden giriyoruz
hırs yapmayın boşuna çalışın siz de kazanın Hocam gerekirse hizmetli olmak için uğraşıyoruz sizdeki aç gözlülük asıl bu durumda siz kusura bakmayın. Bunun için görev yükseltme sınavları var onlara girin. Burada evine ekme götürmek için o işe ihtiyacı olan engelli kardeşlerimizin hakkını yiyorsunuz. Kul hakkına girer buda..

almonia67

19.02-2012, 22:57
psikiyatri tanılı özürlüler genel soru formu denmiş kardesim ben psikozum 2.dakka önceki şeyi unutuyorum artı ılaçlardan zatenbeynim durdu nasıl yapicam o soruları.

esra baltacı

19.02-2012, 22:58
geometri ,analitik varmı sizce? ..matametik 15 soru denmiş sadece.içeiği hakkında seviye hakkında birbilgi yok.mat 1 mi,nedir ?

ackurt19

19.02-2012, 23:10
10.07.2010 tarihli sürekli ibareli raporum geçerli mi acaba?...

mac72

19.02-2012, 23:24
engelli_eskişehir;

Adres
Prof. Kazım İsmail Gürkan Cad. No : 10 Cağaloğlu/İSTANBUL

Santral
0(212) 511-42-75 (5 Hat)

Fax
0(212) 526-44-49

http://www.istanbulshcek.gov.tr/resimler/kroki.jpg

ogn

20.02-2012, 01:22
aile ve sosyal politikalar bakanlığı ordu il şubesini internetten bulamadım arkadaşlar acaba valilikteki bir birim mi bu görevde? ayrıca bu sınav sonucu ile öğretmen ataması yapılacak mı?

slimer

31.05-2012, 15:48
Tercihden sonra komisyon diyor oysa puan sırasına göre atama olmayacak mı yahu ve istenilen evraklar
arasında
ya yeniden rapor istenirse ?