PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Engellilerin günlük yaşamları nasıldır?

psikolog adayı

23.01-2012, 22:15
Evet çok değerli engelliler.biz sakinleri:))biraz zamanınızı alıcam tamamen kendi merakımdan kendi ilgimden kaynaklı bilgi almak istiyorum.Ben engelli insanlar günlük yaşamlarında ne yapar faaliyetleri nedir duygu düşünceleri nelerdir evde yaşadıkları zorluklar nelerdir insanlarla iletişimleri nasıldır olaylara bakış açıları nedir kısacası tüüüüm sakıncası olmayan konular hakkında bilgi almak istiyorum:))? eğer kısacık ayırabilcek vaktiniz varsa memnun olurum şimdiden teşekkürler.
Saygılar..

sen/duyar

23.01-2012, 22:28
engellinin sosyal durumu ,ekonomik gücü ,rahatsızlığının türü ile o kadar çok günlük yaşam biçimi var ki ,ancak her bir engelli birey arkadaşların günlüklerini anlatmakla ancak yorum yapabilirsin .bir de zihinsel engelli bireyler var ki ,nasıl anlatılır bilemiyorum .ama engelli yaşamı hiç de güllük gülistanlık değil orada hemfikir olalım .

xxxman

23.01-2012, 22:38
engellide hangi tür engelli mesala yürüme engelli biri ben kendimden bahsediyim sabah yatar akşam kalkar bilgisayar başında vakit geçirmeye çalışırım hergün rutin şeyler pek bi değişiklik olmaz ayda yılda bir sokağa çıkarım o da yaz ayları olur malum şimdi kar soğuk dışarısı pek uygun değil bana;) diğer engel türleri görme engellileri kestiremiyorum ama bedeni sağlıklı olanların mutlaka sosyal bi yaşantısı vardır ama nelerdir o kadarını bilemem:)

psikolog adayı

23.01-2012, 23:42
Haklısınız aslndaa:))bir çok çeşidi var bunun o kadar geniş düşünmedim açıkcası ama herkes kişisel olarak engelinden vee yaşadıklarından bahsedebilir bence.

nasibegül

24.01-2012, 02:33
engelli insanlar derken öyle bir demişsin ki sanki biz uzaylıyız siz engelsiz insanlar günlük yaşantısında ne yapıyorsa bizde aynısını yapıyoruz yemek yiyoruz tv izliyoruz geziyoruz eğleniyoruz sizin bunlara bakış açınızla bizim bakışımz arasında hiç bir fark yok ee sonuçta engellide olsak bizde etten kemikten insanlarız kalbimz duygularımz var siz engelliler diyorsunuz ya hani ya bu nasıl bakış açısı arkadaşım uzaydan gelmedik biz yani böyle değişik bir cismimiz ismimizde yok insnız tıpkı senin gibi görme engelli göremez yürüme engelli yürüyemez kimisi duyamaz sadece bunun sıkıntısını yaşar ama hayat herşeye rağmen güzel bizde engel gurubumuza göre yaşadığımz kısıtlı sorunlar dışında sizinle aynı cinsteniz insan cinsinden sevmek sevilmek isteriz saygı duymak saygı göstermek isteriz çalışmak para kazanmak aşık olmak sen ne yapıyorsan aynısı işte niye bize böyle bir gözle bakıyorsun keşke sorunu daha güzel sorabilseydin bak ben sana br engelli olarak yaşadığım en büyük sorunu söyleyim tıpkı senin az evvelde bana hisettirdiğin gibi kendimi anormal hisettiryorsunz bana tek sornum bu bunun dışında herşey harika gidiyor hayatımda...

xxxman

24.01-2012, 03:12
nasibegül soruyu nasıl sormasını bekliyordun merak ediyorum :o psikoloğ adayı nicki belki psikoloğ olcak duygu düşüncelerimiz hakkında araştırma yapıyor hoş biyoloğ yada genetikçi falan olsa daha güzel olurdu :D

nasibegül

24.01-2012, 04:07
xxxman;

tamam seni araştırsın ozamn anlat bakiim ne dertlerin var:)

KaRe

24.01-2012, 09:23
nesibe hanım arkadaşın sorduğu soru normal bence bukadar serte gerek yoktu bence bende engelliyim mesela omurilik felci benbile merak ederim acaba engelliler hayatını nasıl geçirirler neler yaparlar pisikolojileri nasıl nelerden etkilenir vs vs nesibe relaks heyecan yuk :)

efekt

24.01-2012, 10:00
orası dunyamı:) diyerek söze gireyim. herkesinki gibi olması gereken yaşamımız bir çoklarının yaşamından daha zor durumda. yola cıkmak mesele eve gitmek işe gitmek mesele. cocugu buyutmek mesele. destek olanda olmayınca mesele meselem mesele yani. otobuste yerbulmak mesele, işsizsen işe girmek mesele. bekarsan evlenmek mesele. daha sayımmı saymakta mesele:)

psikolog adayı

24.01-2012, 10:13
nasibegül;

İşte sorun tamda burda başlıyo:))''engelli insanlar derken öyle bir demişsin ki sanki biz uzaylıyız ''ben öyle bir demedim gayet normal şekilde sordum uzaylı ya da anormal olmanız söz konusu bile değil:)ama bazı kelimeleriniz düşüncelerinizin yansıması bence uzaylı ya da anormal olduğunuzu düşünmenız dışında teşekkürler cevabınız için..

kaderimsee çekerim..

24.01-2012, 10:14
biz farklıyız farklı..

psikolog adayı

24.01-2012, 10:16
teşekkürler mesele mesele mesele diyosunuz..

kaderimsee çekerim..;
yanlış düşüncee:)) sadece neler yaptığınızı ne düşündüğünüzü merak ediyorum ??? niye sitem ederek beni suçlar gibi konusyosunuz?

Plumeria

24.01-2012, 10:32
Bence gayet kibar sormuş arkadaşımız.. Biz de cümlelerimize başlarken;engelli,özürlü vs. demiyor muyuz ki ?

Neler yapıyoruz... Şahsen ben.. Normal hayatıma devam edebilmek için her şeyi yapmaya çalışıyorum ama tabi ki olmuyor elimden geleni yapıp hayata devam etmeye çalışıyorum. Günlük işlerimde ben sağır olduğum için gerçi dolu bir şeylerim var da diğerleri arada engel normal ev hanımlığımı yapıyorum,sınavlar için uğraşıyorum.Çalışmak istiyorum ama Devlet sağolsun o kadar imkan sunmamış bize yada sunmuşta yüzeysel sanırım neyse..

Hayata bakış açım, gayet seviyorum yaşamayı hatta kendimi şu dizelerle anlatabilirim...

Binlerce nedenim var yaşamaya. Yenmek için her günki umutsuzluğu, silkinmek için üzerimdeki uyuşukluktan koşmak için umudun ayak izinde ve “Merhaba” demek için yeni bir güne.Her sabah güneşi gördüğümüzde gülümseyebiliyoruz. Ardından başlıyoruz yaşam duvarımızı örmeye. Hammaddesi sevgi olan harcımızın içine biraz umut, birazda gözyaşı katıyoruz. İyice karıştırıyoruz zaman havuzunda. Ustası olabiliyorsak duvarımızın, kazanıyoruz. Başkasına bırakmışsak boyun eğiyor, razı oluyoruz.Gülümseyebiliyorsak her şeye, ne mutlu bize. Her türlü olumsuzluğu süngerle çekip atabiliyorsak yaşamımızdan, yaşlısıyla, çocuğuyla, kadınıyla, erkeğiyle “İnsan” olduğu için,ne mutlu...Elinde baston, yerleri yoklayarak yürümeye çalışan siyah gözlüklü, gözleri görmese de kalpleri gören insanların koluna girip karşıdan karşıya geçebiliyorsak eğer, “yaşıyor” ve “yaşatıyoruz” demektir. Dostlarımızla ortak bir paydada çözebiliyorsak yaşamla ilgili problemlerimizi, kırabiliyorsak karamsarlık çemberini ve ıslanabiliyorsak sevgi yağmurlarında birlikte çözüm olabiliyoruz demektir en karmaşık sorunlara.

Devamı da var ama bu kadarı yeter :) Çok hoş bir yazı sanırım bakış açımı da gayet güzel anlatıyor :)

selda*

24.01-2012, 10:44
sevgili psikolog adayı, bu sitenin genelinde özellikle de "yaşama dair, anı, düşünce, duygularımız" bölümünde aradığınız cevaplar sözkonusu. İyi bir psikolog aynı zamanda iyi bir araştırmacıdır:)

sorunuza gelirsem bizde herkes gibi yaşıyoruz aslında, sabah kalkmadan tee gece yatıncaya kadar...Tek farkımız gerek sosyal, gerek özel yaşamda karşılaştığımız kişilerin engeli normal bir olgu olarak kabul edememesinden dolayı, -engelle yaşamaktaki zorluktan ziyade- karşılaştığımız kişilerin bakış açılarını değiştirebilmek için çoğu kez efor sarfediyor olmamız...

Tek amacımız engellenmemek, yoksa evelallah üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir şey yok...

sağlam türk

24.01-2012, 10:51
engelli engelsiz ayrımını kaldırın artık ya bu sadece bizim ülkemiz de yapılıyor tamam biz engelliler engellerimizden dolayı sağlam insanlara göre daha kısıtlı hareket ederiz ama onlardan bir farkımız yok bunun dışında sağlam insanlar engellilere bakış açısını değiştirmediği sürece bu konu uzar engelliler ve sağlam insanlar dayanışma içinde olur onların dünyalarına girmeye çalışırlarsa onlarla ilgili soruların cevaplarını mutlaka bulacaklardır

akasya

24.01-2012, 10:54
Psikolog adayı arkadaşım her psikolog engellilerle ilgili sizin gibi düşüncelere mi sahip merak ettim. Size verilen eğitimlerde dahi engelli insanların da normal insanlar gibi olduğu öğretilmiyor mu acaba :D Eğer öyleyse biz yanmışız. Biz toplumu farklı olmadığımıza, bazı sağlık problemlerimiz haricinde diğer insanlarla aynı olduğumuza ikna etmeye çalışırken; insan psikolojisi eğitimi almış birinin bizi ötekileştirmesi !! oldukça düşündürücü.. Nitekim -siz daha iyi bilirsiniz, uzman sizsiniz- konuyu açarken kullandığınız kelimelerden ve ifade tarzınızdan engellileri zihninizde ötekileştirdiğiniz o kadar belli ki ...

karakaya

24.01-2012, 11:05
Merhaba psikolog adayı,

Engelli insanlar günlük yaşamlarında neler yapar,faaliyetleri nedir?

Bizlerin hayatının her karesinin zorluklarla dolu olduğu gerçeğine "merhaba" diyerek başlarız günümüze.Diğer insanlar gibi bedeni ihtiyaçları gidermek-ki bu başlı başına bir problemdir çoğumuz için-sonrası kahvaltı ve zorluklarla dolu dış dünya.Tabi bu benim gibi çalışan engelli insanlar için geçerli.Evde vakit geçiren kardeşlerimde düşüncelerini yazacaktır.
İşe gidip gelmek hepimiz için zordur.Kimimiz kendi imkanlarıyla-engeline göre-kimimiz ailesinden bir bireyin desteğiyle işe gitme gayretindedir.Mimari engellere takılmadan.Kış şartlarıda bu zorlukların üstüne bindimi,ooo yemede yanında yat cinsinden lezzzetli olur.İşe varınca ,asık suratlı bir amiriniz "yine mi geç kaldın " diyerek karşılayabilir veya empatiden yoksun "sağlıklı" mesai arkadaşlarınızın anlayışsızlığı.
İş yeriniz engellilere göre dizayn edilmişse kendinizi şanslılar kulübünün bir ferdi olarak görüp mutlu olabilirsiniz.Tabi çoğumuz bu kulübü göremiyor.İş yerinde ihtiyaçlarınızı gidermeniz vs..
Ve dönüş yolu...
Akşam,varsa eşinizle,çocuklarınızla yemeğinizi yer ve yatarsınız.

Engelli bir birey olarak faal bir yaşamım yok sanırım.Çok fazla gezmiyorum.Daha çok kitap okuma,evde sinema izleme,TV izleme,Pc ve programlarla ilgilenmek,nadiren piknik gibi...

Duygu düşünceleri nelerdir ?

Bu çok genel bir soru,her birey gibi bizlerinde duygu dünyamız farklılıklar arz ediyor.Lakin toplumun engelliye bakışı sizlerin duygu dünyasını nasıl etkiliyor? dersen.
Maalesef,bu konuda bir çoğumuz negatifizdir.Çünkü;gerek insanların hayatın her karesinde önyargılı olması,engeller konusunda duyarsız olması bizleri üzen ve olumsuz düşünmemizi sağlayan nedenler arasındadır.Kamu kurumlarının bize çıkarttığı prosedürler ,mimari engeller ise işin başka boyutu.

İnsanlarla iletişimleri nasıldır ?
Oldukça geniş bir çevrem vardır.İletişim çok da engelle alakalı değildir.Sağlıklı olup,iletişimsiz olanlar gibi engelli olup,iletişimsiz olanlarda çoktur.

Olaylara bakış açıları nedir ?
Pozitif bir felsefeye sahibim.İnsanları seviyorum,hayatı seviyorum :)

psikolog adayı

24.01-2012, 11:35
Plumeria;
teşekkürler:))

selda*;
Ben zaten baktım çoook inceledim:)) siteye üye olmadan haftalar öncede sürekli bakıyorum foruma daha özel olarak sormak istediğim için açtım bu konuyu:)
teşekkürler..

sağlam türk;
Tamam engelli engelsiz ayrımını kaldıralmda:) senelerdir bu böyle şimdi hitap ederken asıl anlatmak istediğimi belirtmek için o kelimeyi kullandım neden genelde insanlar engelli yada engelsiz kelimesine takılmış anlamadm.
Teşekkürler..

mezopotamyali kederi

24.01-2012, 12:35
Çok merak ediyorsanız, çocuklarıma ödev olarak verdiğim konuyu size de ödev olarak vereyim. Bir yılda 12 ay, 52 hafta var değil mi? 52 çeşit de sakatlık çeşidi var. Belki de daha fazla... Bir hafta boyunca gözlerini bağla; kör ol... Bir hafta boyunca tekerlekli sandalye kullan... Bir hafta boyunca pamuk tıka kulaklarına sağır ol... Bir hafta boyunca spastik ol... Bir hafta boyunca zihinsel engelli ol... Bak bakalım, dışarıda neler yapabileceksiniz? İçeride nelerle karşılaşacaksınız? Çok şımarıkça sorulmuş bir soru. Soruyu soran üstüne üstlük psikolog adayı... Hobi olarak mı meslek edineceksiniz bu işi? Biz başka dünyadan geldik ya inceleyin, merak edin bizi... Sizin gezegen neresi?

Mami Junior

24.01-2012, 12:44
Beni çözersen iyi bi psikolog olabilirsin :)

selda*

24.01-2012, 12:58
Mami Junior;

psikolog ordusu gelse seni çözemez;)

fate

24.01-2012, 13:00
Azıcık empati kurmayı deneyin:)

psikolog adayı

24.01-2012, 20:36
akasya;
Aslnda ben zihnimde ötekileştirsem de ötekilestrmesemde belli bir takım gerçekliklerin olduğu yadsınamaz bnce:)ötekileştirmıyorm ama gerçekler var ve sadece öğrenmek anlamak bilgi sahibi olmak istiyorum bu konuda .
teşekkürler..

karakaya;
Çooook teşşekkür ederim tam olarak almak istediğim cevabın örneği,neden sitedeki üyeler beni eleştiriyo anlamıyorm engelli dememe takınlanlar var ötekilştirdiğimi söyleyen benım elmde olan bir şey değil ki genel olarak herkesn konuştuğu gıbı konusmaya çalıstm)

mezopotamyali kederi;
Çok şımarıkca mı sorulmuş:S kusura bakmayın ama öyle bir niyetim yok gerçek olanların üstünden hareket etsek daha iyi bnce polyanaclk mı oynamalıyız?Başka dünyadan geldıgınızı kast etmıyorum sadece burdan ulaşablcegımı dusunduğum ıcın actm bu konuyu .
teşekkürler..

fate;
Teşekkürler..

gorbi20

24.01-2012, 21:59
engelinden utananlara sesleniyorum yok uzaylımıyız yok soru biçim yanlış vs allahın bildiini kulundanmı saklıyosunuz sanki sağlam insanların yaptıklarını dört dörtlük yapıyosunuz kabullennin biiiiizzzz engelliyiz hem söyleyin hanginiz dünyaya sağlıklı insanların baktığı gibi bakıyor hanginiz ben sağlıklı insandan daha iyiyim diyebilir komik olmayın tamam engelliyiz allahın bizlere lutfu kader

aslan2695

24.01-2012, 22:10
Ben kas hastasıyim kendimden bahsedeyim kendim yapabileceğim seyleri kendim yaparım kendim yapamayacaklarim da zaten bellidir bu durumda yardım alırım Tabi kendi ısını kendin göremediğinde ister istemez zorluklar da oluyor...hayatımı bu sekilde devam ettiririm cogu engellinin de böyle olduğunu düşünüyorum bazıları hiç yardım almadan kendi yaşamını sürdürür bazıları da bütün gereksinimlerini yardım alarak halleder bu engel durumuna ve ağırlığına göre değişir diye düşünüyorum. Duygu ve dusuncelrde ise hic fark yok. Bazıları sürekli şikayet ederek isyan ederek yaşamını sürdürür bazilarida bunu tam tersi iste. Sosyal faaliyet olayında arkadas cevresinin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sonucda arkadaslarım beni ne kadar iyi anlarsa o kadar mutlu olurum. Tabii aile destegi de fazlasıyla önemli... Bunun disinda normalden hic farki yok etrafda neler oluyorsa bizde ona dahil oluruz Böylece hayat sürer gider iste.

pronet

24.01-2012, 23:07
pazartesi: iş/ev
salı: iş/ev
çarşamba: iş/ev
perşembe: iş/ev
cuma:iş/ev
cumartesi+ pazar: uyku, sinema, müze, kurs, seminer, bowling, kafe, dernek toplantısı, dvd, gezi, proje, diş kontrolü, berberde saç traşı vs. vs. vs...

ReaL

24.01-2012, 23:36
psikolog adayı arkadaşım sende benim gibi psikoloji çok seviyorsun desene :) aslında insanların duygu ve düşüncelerini öğrenmek ve ne hissetdiklerini analiz etmek güzel bir şey, mesela ben neler yaparım, sabah erken kalkıp işe giderim günümün 8 saati işyerinde geçirdikten sonra eğer o gün plan yapmadıysam sinemaya giderim yada evde film izlemeyi çok severim. haftasonları olduğunda hava şayet güzel yada yağışlı ise fotoğraf makinemi kapıp resim çekmeye giderim. bana bir kitap tavsiye eder misin desen Mustafa Ulusoy'un "Giderken Bana Bir şeyler Söyle" kitabını okumanı tavsiye ederim. İnsanları renklere benzetmesi ve örnekleri sana inanılmaz yol göstericene inanıyorum... Engelli konusunda da vücudumuzun bir yerlerinde eksik olabilir ama bu eksiklik var diye kuytu köşelere saklanmamalıyız. Geçen gün liseli bir gazeteci arkadaşla röpartaj yaptım... Konusu engellilerin fotoğraf çekerken yaşadığı zorlukları ele almış... soğuk karlı bir günde normal bir engellinin bu havaları sevmediği bir günde anadolu yakasında avrupa yakasına gitmek için evden çıktım... Arkadaşla röportaj öncesi benden çekindiğini ve hatta somurtkan sıkılgan bir engelliyle röportaj yapacağı için çok tedirgindi demesi yüzümde öyle bir tebessüm etmeme neden oldu ki anlatamam. Söyleyeceği sözleri cımbızla seçerek söylediğini fark ettim, kendisine benimle ilgili sormak istediğin soruları rahat bir şekilde hatta en detaylı şekilde de sorabilirsin demiştim :) inanılmaz bir sohbetti, saat 3 gibi ben resim çekerken yaşamış olduğum zorlukları ölümsüzleştirdi, sonrasında tam 3,5 saat sohbet nasıl geçti ben bile anlamadım. kendisi sormandan ben yaşadığımız sorunları sıkıntıları bir bir dile getirdim. Hatta o gün oradan ayrılmadan önce inanılmaz bir projeye imza atmak için kolları sıvadık... bunu neden anlatma gereğinde bulumduğuma gelirsek, dertler paylaşıldıkça azalır, belki ben o gün evimde oturmayı düşünseydim bu çocuk benimle yapacağı röportajdan kırık not alacaktı, gitmeseydim bu mükemmel insanı tanıma fırsatını yakalayamayacaktım. iyiki de buluşup gştmişim diyorum, benimle ilgili yapmış oldu çalışmadan tam puan aldı. Buda beni inanılmaz mutlu etti... Aslında bir bakıma kendimizle barışık değiliz, karşımızdaki insanlar acaba bunu söylesem bana alınır mı! acaba engeli neden böyle oldu diye kırılır mı! sorularıyla hep karşılaşmışımdır. Aslında kendimizle ne kadar çok alay edersek engelimiz o kadar çok ortadan kalkar ki... hiç birimiz engelli olarak dünyaya gelmek istemezdik, bu bizim seçimizde değil, engellerimizle yaşayarak mutlu olmayı denemeliyiz... Ve son olarak, tek bir pencereden bakmamalı insan farklı pencerelerden bakarsa güneşin güzelliğini görebilir. Psikolog arkadaşım bu düşüncelerim belki sana birazda olsa ışık olmuştur inşala...

psikolog adayı

25.01-2012, 01:30
ReaL;

Çook teşekkür ederim uzun uzun yazmışsınız zaman ayırıp)Kitap tavsiyenizi dikkate alıcam okumaya çalışıcam.Aslnda bizim düşüncemizde engeli olan bir insanla iletişime geçerken büyük sorun olması çünkü insanlar engelli denmesine bile tepki gösterebiliyor tabi ki ben bu konuda hakszlar demiyorum hoşlanmayabilirler ama böyle isimlendirilmiş benlik bir şey de değil daha samimi daha şeffaf paylaşımlar yapılmak isteniyorsa karşılıklı olmalı tabi ki açıklık netlik en önemli olan noktalar dediğiniz gibi siz rahat olmuşsunuz karşınızda ki insan da ona göre sorular sormuş güzel vakit geçirmiş:))tek bir kelimeye takılırsakkk iletişimin ucundan bile tutamayız benim amacım tekrar söylüyorum kimseyi ''ötekileştirmek'' '' uzaylı sıfatında görmek'' '' aşağılamak'' değil Ee o zaman böyle düşünenlerde beni ötekileştiriyo benım gezegenımn farklı olduğunu düşünüyo beni sağlam diye adlandırıyolar:)
tekrar teşekkürler..

Mami Junior

25.01-2012, 08:19
selda*;

Durumum o kadar vahim yani görüyosun :)

selda*

25.01-2012, 08:41
mami; yok yahu "çaresizseniz çare SİZ'siniz", psikologluk işin yok demek istedim:p

sevgili psikolog adayımız, bende şimdi sağlam bir psikolog adayının günlük yaşamını merak ettim, neler yapar, ne düşünür, hayata ve insanlara bakışı nedir, günlük yaşamda karşılaştığı zorluklar neler gibi gibi...

cılgın-x

25.01-2012, 10:16
Sorulardan neden rahatsız oluyorsunuz ki,

Sonucta sizi tanımak isteyen engellilerin yaşamı hakkında bilgi toplamak isteyen bir arkadaşımız. Kendinizi bu kadaar icinize kapatırsanız elbette tepki gösterirsiniz siz hic normal bir vatandaşın ya gunluk hayatta neler yaparsınız sorusuna bu kadar tepki verdigini gördünüz mü göremesiniz cünkü cekinmeden gocunmadan hayatında olanları anlatır ama ne hikmetse burada masumane bir soruya nerdeyse soran insanı dövecek konuma sokuyorunuz vay efendim nedemek nasıl sorarsın bu soruyu senin hadinemi duştu bize soru sormak moduna giriyorsunuz. Bu davranışlarla işte toplumun icine girdigimizde engelliler çekilmez huysuz kendi icine kapanık agrasif olarak tanınıyor bir kaç tane bu tip engeli sözde diger tüm sosyal engelileri toplum icindeki engellileri genellemeye calışıyor. Tam tersi bu tip engelliler istisnai insanlar cok az gorunuyor normal insanların arasındada vardır asosyal insanlar bunlarda onlardan işte asosyal ve gecimsiz agrasif...

psikolog adayı

25.01-2012, 10:49
selda*;

Sanırım ben çok iyi öğrenemesemde siz öğreniceksiniz benim günlük yaşamımı tamam anlatabilirim
Sabah erkenden uyanıyorum okula gitmek için acele acele kahvaltımı yapıyorum Sonra okula gidiyorum sabah sabah arkadaşlarımla kahve ya da çay içip sohbet ediyorz dersten yarım saat önce sonra ders başlıyo saat 12 1 gibi öğlen aramız oluyo 1 saat yemek yemeye gidiyoruz sohbet muhabbet sonra 5 6 gibi okul bitiyo çıkışta bir şeyler yapmaya ya da avmlere alışverişe gitmıyorsak hep beraber eve geliyorum pc yı acıp bakıyorm biraz sonra ders çalısıyorum flmım varsa izlıyorum yoksa kitap okuyorm ve gün bitmıs oluyo.
Hafta sonu da cumartesi dışarı çıkıyorm pazar günü evde olmayı sevıyorum kıtap okuyorm film ızlıyorm
HAYATA bakışım hayatı yaşamayı seviyorrum yalancı ınsandan nefret ederım ağlayan ınsanı sevmem ..
GÜNLÜK yaşamda da allaha şükür bir sorun ya da problemle karşılaşmıyorum:)
umarım yeterli olmustr..

selda*

25.01-2012, 11:52
bir öğrencinin günlük yaşamı daha renkli olabilirdi ;)

şimdi gelelim konumuza, bizim günlük yaşantımız da üç aşağı beş yukarı (yaş kısmında biraz daha yukarı:p) aynı...Okul yerine, iş koyabiliriz, okulda arkadaşlarla muhabbet yerine toplantılar, eğitimler,..vs..

Engelinde çeşitleri var biliyorsunuz, görme, ortopedik, kas hastalıkları, oflular,..vs

Görme ve ortopedik engelliler en çok mimari sorunlardan etkilenirler. Nedir bu sorunlar derseniz, kaldırımların yüksek olması, mekanlarda rampa, asansör olmaması, kaldırımdan yola geçerken rampa olsa da önüne parkedilen araçlar nedeniyle, rampanın işlevini gör(e)memesi, mekanlarda engellilere uygun wclerin olmayışı,olsa bile işlevini görememesi, özellikle görme engelliler için eğitim ekipman/kaynaklarının yetersiz oluşu,toplumun engelliyi yetersiz görmesi, engelli evlenemez, engelli çocuk yapamaz, engelli doğuramaz, engelli ampulü, perdeyi değiştiremez mantığı;)
...gibi gibi örnekler çoğaltılabilir.

mimari sorun bir tarafa engelliyi en çok etkileyen şey onları "cahil, eğitimsiz, işe yaramaz ikinci sınıf gören insanların hal ve tavırlarıdır"...geri kalan kısma çok şükür bir şekilde kendi çapımızda çözüm üretebiliyoruz...

Mami Junior

25.01-2012, 12:19
ağlayan ınsanı sevmem ..

Burdaki ağlamak mecazi manadamı bir ağlamamı yoksa bildiğimiz göz yaşlarının sel oldugu bir ağlamamı ?

eylül hazan

25.01-2012, 13:15
nasibegül;

merhaba
çok teşekkür ederim arkadaşım çok güzel cevap vermişsin. bir psikolog adayı beni anormal görüyorsa ne diyeyim. birde insanlara yardımcı olacak güldürmesin beni

SpeedyGonzales

25.01-2012, 13:15
Günlük yaşamım Görme engelli biri olarak diğer engelli ya da engelsiz insanlardan hiçbir şekilde farklı değil, hatta belki birçok insana göre daha dolu yaşıyorum, Sosyal biri olduğum için Bugüne kadar gerek arkadaş çevresi, gerekse kadın-erkek ilişkilerinde sıkıntı çekmedim.

Uzun lafın kısası diğer insanlardan farklı değil günlük yaşamım.

Bu arada konuyu açan arkadaşa son derece yersiz çıkışlarda bulunulmuş, adam bilse zaten sormaz, Siz de Sorulan soruya karşılık kendinizi makul bir şekilde ifade edebilirsiniz, Halbuki böyle yapmakla kötü bir resim veriyorsunuz, farkında değilsiniz.

gorbi20

25.01-2012, 13:32
sema erdem;

bi insan size insanca yaklaşıp soru soruyor pisikolag adayımız işiyle alakalı olduğundan güzelce soru sormuş demekki sorun bazı engellilerde hemen her şeye alınıyosanız sokağada çıkmayın insanlar ne yapsa kabahat selam verse bi insan demekki diyeceksiniz ben engelliyim adam selam verdi engelinizden utanıyosanız çıkmayın o zaman dışarıya

siz güldürmeyin beni

nasibegül

25.01-2012, 14:08
gorbi20;

ne utanması yaa sen psikoloğu eleştirenlerin daha neden eleştirdiğini bile anlamadan yorum yapıp duruyorsun utanmakta nasıl bir kelime Allah utanacak iş vermesin . bur da bu sorudan rahatsız olanlar şunu farketti soruda engellilerin farklı bir dünyası varmış gibi yöneltilmiş bir soru tamamen soru sorma şeklinden kaynaklı eleştirler yapıldı soruyu soruyan arkadaş son derece ii niyetli olabilir ama soruyu sorarken biz başka şekilde yaşıyormuşuz gibi bir izlenim oluşturmuş acaba engelli olmasak bizdemi onun gibi düşünürdük bilemiyorum ama bur da kimse kimse engelinden utandığı için yada o bize engelli dediği için onu eleştirmiyo !!! piskolog arkadaşım sende şunu anla lütfen biz sana bize engelli dediğin için kızmıyoruz bizim rahasızlığımıza verilen ortak isim engelli rahatlıkla bu kelimeyi telafuz edebilirsin bundan yana bir sıkıntımız yok sadece düşmekten korkmaktan yada merdiven çıkarken rampa çıkarken yaşadığımız zorluklar dışında hiçbir farkımz yok sizden hepsi bu kadar duygularımz düşünlerimz aynı hatta bir çoğumuz daha çok küçk yaşlarda büyük bir mücadele vererek hayata başladığımz için çok olgun ve beynen çok güçlü insnlarız hayatımz zoruklarla ve mücadeleyle geçtiği için hep sıkıntılar bizi korkutmaz neden bütün intihar edenlerin hiç birinin engelli olmadığını araştır bide çünkü hayatında savaş vermeyen insanın rastladığı bir sıkıntı karşısında hayata yenik düştüğünü göreceksin.bizler bedensel olarak sizden biraz güçsüzüz ama ayakta durabilmek için iki sağlam bacaktan çok daha fazlasına sahip olunması gerektiğini sende en az bizim kadar ii bilirsin. Soruyu sorarken yakaladığımz bir noktadan ötürü seni eleştirdik sana kızmadık istediğin zamn bizimle ilgili merak ettiklerini sorabilirsin tek istediğimz şunun anlaşılabilmesi bze rahatlıkla sakat deyin ama bizi farklılaştırmayın bizde duygularımzla düşüncelerimizle engelsiz insanlardan farklı bakmıyoruz hayata keşke psikolok değilde mimar olsaydın kaldırımlar konusunda bize yardım ederdin:) bazı kaldırımlar diz kapağımızı aşıyor yada yüksek merdivenlerin kenarına demirden bir korkuluk koymuyorlar tutmamız için tanıdığın mimar varmı

karakaya

25.01-2012, 14:13
Bugün onlarca üniversitede binlerce psikolok olmak için dirsek çürüten öğrenci var.
İçlerinden bir tanesi düşünmüş,vakit ayırmış,siteye üye olmuş ve bizlere soru sormuş.
Bu genç kardeşimizi takdir etmek,düşüncesinden ötürü kutlamak yerine verdiğiniz cevaplara bir bakın.
Arkadaşımıza yardımcı olmak yerine bin dereden su getiriyoruz.
Sonra vay efendim kimse bizi anlamıyor! Anlamak isteyene böyle davranırsanız,anlamak için çaba dahi sarfetmeyenlere ne diyeceksiniz merak ettim.

Psikolog adayı kardeşim,
Boşver sen bu sakatları,diğer öğrenci arkadaşların gibi yap.Git eylen,gez,dolaş.Bu kadar niye kafa yoracaksın,görmezden gel olsun bitsin. :)

cılgın-x

25.01-2012, 14:49
karakaya;

Diğer arkadaşları nasıl eleştirdimse anlamsız tepki verdikleri icin senide bu sozden dolayı eleştirim boşver bu sakatları nedemek her gurubun her kavimin her toplulugun icinde kendini farklı gören insanlar vardır ama bu farklı görenlere göre toplumun tamamı eleştirilemez genellenemez. Bizim engelli kardeşlerimizin içindede merhaba deseler"engellimden" dolayı diyecek kadar alıngan herşeyi engeline bağlayan hayata kusmuş insanlar olabilir ama bu demek olmuyor ki tüm engelliler aynıdır hayır değildir. Çok sosyal ikili ilişkileri çok kuvvetli insnalar vardır. Kendilerini ötekileştirmeyen toplumdan soyutlanmamış engelliler vardır burada bu sitedede bunun gibi bir çok arkadaş tanıdım. Diğerleri ise istisnai belki arkadaşlarımızdır uzmandan yardım alabilirler hayata girebilirler ancak hic kimse boşverilecek durumda degildir bu arkadaşlarımız bile senin sözun cok yanlış olmuş bence..

sağlam türk

25.01-2012, 14:55
psikolog adayı
ben hitaba takılmadım sadece yapılan çifte standarttan bahsettim yaşadıklarımızdan örnek istemişsin pekala 1.ben anadolu lisesini kazandığım zaman çevremdekiler bana tuhaf baktılar nasıl kazanır gibisinden belge getirirdim öğretmenler geçirdi dediler memur oldum devlete sırtını dayadı dediler daha bunun gibi bir çok sorunla karşılaştım ha günlük yaşantımı da aynı sağlam insanlar gibi idame ettirebiliyorum çok şükür ben sana sebep söylemedim onları herkese hitaben ama sana tavsiyem engellilerle bir arada yaşamaya çalışırsan daha iyi olur çünkü hiçbir şey anlatıldığı ve dışarıdan göründüğü gibi değildir genelde hadi Allaha emanet ol:)

SpeedyGonzales

25.01-2012, 15:11
sizi pamuklara sararak mı büyüttüler? Karakaya'nın ironisini dahi anlamıyorsunuz?

Karakaya
Çok haklısın, Bazen ben bile Bu ülkedeki Bazı engellilerin tavırları yüzünden "Engellilerden biri" olmayı reddetmek istiyorum, Kimisi ajitasyona bağlar Küçük Emrah, kimisi sorulmuş bir soruya atar yapar.

Nasıl insanlarsınız ya.

Psikolog böyle yaparsa denmiş, bu adam daha psikolog değil öğrenci, Kaldıki Psikolog da senin benim gibi insan değilmi yahu?

Eğer sorumluluk sahibi bir insansa, Engelli biriyle yapacağı seansda, araştırır ve ona göre yol izler, Ki gördüğümüz kadarıyla bu arkadaş öyle, e daha mesele ne?

karakaya

25.01-2012, 15:25
cılgın-x,
yazdıklarımı anlamamışsınız,bakın anlamadığınız bir metne bile tepkilisiniz,offf offf.

saww

25.01-2012, 15:44
İçlerinden bir tanesi düşünmüş,vakit ayırmış,siteye üye olmuş ve bizlere soru sormuş.
Bu genç kardeşimizi takdir etmek,düşüncesinden ötürü kutlamak yerine verdiğiniz cevaplara bir bakın.
Arkadaşımıza yardımcı olmak yerine bin dereden su getiriyoruz.
.

Olaya neresinden bakıyorsun bilemiyorum. bir öğrenci bu kadar basit düşünebiliyorsa vay bu ülkenin diplomalı meslek sahiplerinin haline.
Başbakan da hesapda halden anlıyor.
Halden anlıyan, anlamak isteyen adam araştırmacı bilim adamı öyle yapmaz.
Böyle yapar; Biner t.sandalyeye bi şehir turu atmaya kalkar.
Ben ona 200 tl lik bi sandalye versem daha 2 sokak öteye bile gidemez.
Bağlar gözlerni eline bi teğnek alır. Bakalım kaç sokak öteye gidebilecek?
Tek bacağını kullanmaz iki koltuk değneği ile bakalım ne kadar yol alabilecek.?

Mesele budur. Yoksa insan insandır. Herkez gibi yer, içer, sinemaya gider. Camiye gider. Okula gider.
Asansör veya rampası yoksa bazı otoyollarda t. sandalyeyle karşıdan karşıya geçemez.
Öyle rampalar gördümkü geçende 50-60 derece eğimde bide rampanın bitimi yarım karış tümsekli...

Bunu yapan hangi yaratıktır. Böyle sormayla anlamaya çalışırsa hiç bir şey çözülmez.
Adam mühendis olmuş. İnşaata bi giriyor. Ordaki işci bile ondan uygulamada başarılı!
Neden? Çünkü iş okulla değil %80-90 gerçek uygulamayla öğrenilir.

Mami Junior

25.01-2012, 15:52
saww;

İşin özü budur aslında, ancak psikolog adayı arkadaşımız işin kolayına kaçmış....
Gerçi bunu düşünmesi bile büyük bi başarı kanımca.

sağlam türk

25.01-2012, 15:57
SpeedyGonzalez
sen önce Türkçeni düzelt sen bence engellilerden biri olmayı değil engelli olmayı reddetmek istiyorsun insanların iç dünyasını bilemezsin herşey dışarıdan göründüğü gibi değildir unutma engellilerle yaşamaya çalışırsa insan daha fazla bilgi sahibi olur dedik ne var bunda nasrettin hoca ağaçtan düşmüş yanına gidip sormuşlar hoca şöyle yapalım mı yok böyle yapalım mı yok siz bana en iyisi ağaçtan düşen birini getirin halimden o anlar onun için önce engelli ile yaşamayı öğrenecek sağlam insanlar

psikolog adayı

25.01-2012, 16:10
sağlam türk; selda*;
teşekkürler..

Mami Junior;
mecazi anlamda ağlama aslnda psikolojide ''kabullenilmiş çaresizlik''diyeblrz.Göz yaşlarının sel olması illa ki ınsan doğası gereği oolması lazm ona da bir şey demiyorum..

Sema Erdem;
Anormal görmüyorum ama fark yok mu? Hayır benim anlamadığım neden suçluymuşum gibi konuşuluyo gayet normal bir şeyler sordum

saww

25.01-2012, 16:10
nasibegül;

He istanbulun bld. bşk. da mimar. Çok anlıyor halden yarım metre kaldırımlar. Metrobüs yaptı onda bile engellileri unuttu.
Sonradan bi yazar yazdı çizdide portatif asansör yaptı. Bu işler böyle çözülmez.
Suç milli eğitimde. Eğitim ağaç yaşken verilir. Bu mimarlar, mühendisler v.b. toplumla ilgili meslek erbabları bu okullardan yetişiyor.
Onlara rampanın nasıl yapılacağı, asansörün bu toplumun yaşlı ve engellisinin olmazsa olmazını ilkokulda ders müfredatına koymazsan.
İlkokullarında öğrenciler t. sandalyeli arkadaşını görmezse onun ihtiyaçlarını ilk yaşlarda öğrenemezse empati kurmazsa böyle bu sorunlar çözülmez işte.

Ben ilkokul, ortaokul, lise yıllarımda sağlıklı bir bireydim.
Yüzde 12 si nüfusun engelli olduğu söylenen bi ülkede okulda bir atane böyle t. sandalyeli öğrenci görmedim.
Demekki suçlu mimari engeller. Eve hapsetmişiz engellimizi...:(

psikolog adayı

25.01-2012, 16:19
SpeedyGonzales;
teşekkürler kötü bir resim vermek değil bence skıntı büyük bu konuda kimseyıde yargılamıyorum haklıda olabilirler hoş olmayan olaylarla karşılaşmışlardır çok zorluk çeken vardır..

nasibegül;
teşekkürler
tanıdığım mimar yok mimarlk okuyan arkadaşım var o da öğrenci olduğu için yardımcı olamaz üzgünüm

karakaya;
teşekkürler haklısınız belkide:o

SpeedyGonzales

25.01-2012, 16:20
Sağlam boş konuşma, Türkçe benim mesleğim, Türkçeyi Türkçe polisliğine hevesli senin gibilerden öğrenecek de değilim.

Oraya engellilerden biri olmayı reddetmek yazdım (Ki bu bir topluluğa ait olmayı reddetmek) demektirr, Hülasa benim yazdığım cümlede düşüklük olsun (burada kompozisyon yazmıyoruz),, Ben engelli olmayı nasıl reddedebilirim?

Drama Kral/kraliçelerinin iç dünyası beni ilgilendirmiyor, Engelli ol ya da olma herkesin iç dünyasında birtakım sıkıntılar olabilir, ama seninle aynı engele sahip fakat onu aşmış insanlar varken kendi beceriksizliğini engeline mal edemezsin, Çünkü edersen; Kendine de, Bana da, Seninle aynı/farklı engele sahip başkalarına da zarar verirsin.

Burada "Sen" derken, şahsını kastetmiyorum tabii...

Umarım Türkçem anlaşılmıştır?

psikolog adayı

25.01-2012, 16:23
sağlam türk;
teşekkürler

SpeedyGonzales;
teşekkürler

saww;
teşekkürler..

Mami Junior;
teşekkürler..

nasibegül

25.01-2012, 16:25
psikolok adayı şimdi anlat bakalım bizdenn edindiğin izlenimler neler bizim hakkımzdaki düşüncelerinde neyi değiştirdik baya bir fikir sahibi olmuşsundur hepimiz farklı konuştuk:)

SpeedyGonzales

25.01-2012, 16:36
Saww
işitme cihazı taksın, Beyaz baston kullansın ya da arabası varsa ortopedik engeli olanların kullandığı aparatlardan taksın belki öyle anlar?
Şaka yapıyorsunuz sanırım.
Oof of, bilindik üzüm ve bağcı hikayesi.

Biz Teşekkür ederiz arkadaşım, kusura bakma, Burası Türkiye işte sana yaşadığın yeri anlatacak değilim, Ne İsa'ya yarana bilirsin, ne Musaya...
Sana nacizane tavsiyem hiçbir zaman içinden gelenleri sormaktan çekinme (Hele de bu ülkedeki Bazı engelilere asla sadece duymak istediklerini söyleme.)

Malesef ülkemizde engelliler arasında ciddi bir özeleştiri eksikliği var, bu sitede Ayrımcılıktan şundan-bundan bahsediliyor ama, kimse özeleştiriden bahsetmiyor.

Tamam bazı insanlar doğduğu çevre, maddiyat, şu-bu sebeple kendini geliştirememiş olabilir, ama daha iyi örnekleri görerek değişmek için çabalamak gerekir.

saww

25.01-2012, 16:37
arabası varsa ortopedik engeli olanların kullandığı aparatlardan taksın belki öyle anlar?
Şaka yapıyorsunuz sanırım.
Oof of, bilindik üzüm ve bağcı hikayesi.

Daha ben kullanamdım özel hususi engelli aracı ondan böyle bişey beklemem senin sığ düşüncen olsa gerek.
Ben genel kamusal alanın eşitliğinden bahsediyorum. Özel kullanımlarda kimsenin kimseye empati duyması gibi bir şey olamaz. Aparat ayrıca engel teşkil etmez. Engel olan sizden başkasının kullanamaması zırvalığıdır. Araba sadece ellede kullanılabilr. Motorsiklet misali...:confused:

Ben bağcı göremiyorum. İçinizde üzüm yemek derdinde olduğumu anlayamıyanlar olabilir. Eleştiri bağcı olanlara faydalıdır.
Eleştirmeyle bağcı bağını terketmez. Bilakis bağını güzelleştirir. Geliştirir ki herkez istifade etsin.

psikolog adayı

25.01-2012, 16:42
SpeedyGonzales;
1 laf söyle 1000 ah işit diye bir söz var aynen onun gıbı oldu sadece bir şey sordum cevaplayanlardan bazıları benım onlara zarar verdıgımı söyleyecek falan diye düşündm bı anönemlı deıl kım ne ıstyosa söylesn

saww

25.01-2012, 16:53
--------------------------------------------------------------
Ha bu arada sonradan engelli olmak nedir?
Kader dir. evet kaderdir. Ama kaderi insanlar yazar.
Allah da önceden bildiği için onun gerçekleşiceğini önceden bildiği için bunu levhi mahvuz a yazar.!
Nasıl oluyor diyene;
Bir dağ varsayın dönerek yolda tırmanıyorsunuz. Siz dönemecin öteki tarafını dönmeden göremezsiniz. Orada bir tehlike varsa bunu bilemezsiniz.
Ama yukardan kuşbakış bir bakışla birisi bunu görebilir. Başınıza bişey geleceğini önceden bilir.

Adam eline silahı almış birini öldürüyor. Bunu Allah mı yazmıştır?
Elbette Allah yazmıştır. Olacakları önceden bildiği için yazmıştır.
Yani burda ki o insanın ölüm kaderini aslında Allah ın gözetiminde imtihan dünyasında Fiil sahibi gerçekleştirmiştir.

Yani Allah bilmiyormu sanıyorsunuz. Bu dünyada çeşitli engel sahibi olduğunu elbet biliyordur.
Bilmesine rağmen müdahale etmemesinin sebebi, hikmeti işte bu sağlam insanlarla engelli insanları imtihana tabi kılmasıdır.
İyi insan burda cenneti kazanıyor. Mesela..
Bir bel. bşk. nının yapması gereken adil olarak toplumun bütün kesimine yaşama hakkını vermesidir.
Vermiyrosa işi çok Çetin dir. Sizin yapmadığınız rampa asansör adamın belki kaderini bile belirleyebilir.
Orda karşıdan karşıya geçemeyen bir insan belki 3 kilometre öteden karşıya geçmek zorunda kalıp trafik kazası geçirebilir.
Bunun yegane sebebi siz olursunuz. Bulunduğu yerden karşıya geçseydi ölmeyecekti veya zarar görmeyecekti çünkü.

Görüldüğü gibi aslında mesele çok teferruatlı. Basit değil. Bir asansör. Bir üst/alt geçit deyip geçemeyiz.
Bir rögar kapağı deyip geçemeyiz. İnsan oğlu na akıl nimeti verilmiştir.
Buda onu her fiilinden mesul tutmaktadır.
Yani A dan Z ye toplum engellisine karşı sorumludur!.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın sürcü lisan ettiysek affola....

SpeedyGonzales

25.01-2012, 16:56
Saww
Oradaki ironiyi anlamamışsın.
Tamam rampa eksikliği falan ya da varsa önyargılar dile getirilmesi gereken şeyler, de bu insandan ilk beklenmesi gereken şey tekerlekli sandalyeyle çıkıp dolaşmak olmasa gerek.
Ha tamam belki Anlamak için yaşamak lazım diyorsun ama adam bir yerden başlamış işte daha ne yapsın.
Kusura bakma belki diğer yazılanlara tepki gösterirken Senin yazdığın da arada gitmiş oldu ama, bu başlıkta resmen hiç olmmaması gereken mevzulara kayıldı, Onu da geçtim, konuyu açanın alelade söylediği birşeyden konu olmadık yerlere geldi.

psikolog adayı

25.01-2012, 17:07
bence konu amacından şaştı..

selda*

25.01-2012, 17:08
Sevgili psikolog adayımız; tepkiler soruna değil sorus tarzinadir. Burada doğuştan olduğu kadar sonradan engelli olan kisiler de var, bu nedenle aslında her sağlıklı aday bir engelli adayidir aynı zamanda...iste bu bilinç içerisinde herkesin olması ve engel olan mimari sorunların çözümlenmesi gerekiyor...bunu ancak hepbirlikte gerçekleştirebiliriz. (mimarla olacak is değil, mimar bulmada sıkıntımız yok:)

psikolog adayı

25.01-2012, 17:21
Soruş tarzım nasıl olmalıydı söylermisiniz?siz sorun daha uygun olarak ben merak ettm

SpeedyGonzales

25.01-2012, 17:31
Hocam git mesela afb.org'un mesaj panosunda falan sor bu kadar saçmalıkla uğraşmazsın ciddiyim.
Engellilerin günlük yaşamı nasıldır?
günlük yaşamı nasıldır engellilerin?
nasıldır günlük yaşamı engellilerin?
Soruyu evirdim-çevirdim bir gariplik yok.
Gerçekten ben de merak ediyorum, Nasıl sormalıydı arkadaş?

Evet ben de engelilerin diğer insanlardan farklı yaşamı olmadığını dile getirirdim, nitekim de yazdım, ama bu nedir ya, sanki adam ters birşey söylemiş gibi.

nasibegül

25.01-2012, 17:36
SpeedyGonzales;

bende adam sanmıştım ama bayanmış:)

psikolog adayı

25.01-2012, 17:40
SpeedyGonzales;
çok haklısınız vallahi))) sorduğum soru dışında her konudan bahsedildi nerdeyse ama sordğum soruyla alakalı bı kaç cevap buluruz ıncelesek tek sorun sorus tarzım olayımız bu bence tek sıkıntı bu cinsiyetmde önemlıymıs bayan oldugumda açıklıga kavustu güldm valla

selda*

25.01-2012, 17:41
Yerinde olsaydım önce kendimi tanıtir sonra hayatımda hiç engelli tanıdığım olmadıgını ancak mesleğim gereği bir cok kisiye hizmet vereceğimden engellilerin günlük yasamda engelleri ile ilgili yaşadıkları sorunları, duygu, düşünce ve temennilerini paylaşmalarını rica ederdim...( yolda olduğumdan kısa tuttum ancak burada vakit geçirdikce bizleri daha iyi anlayacaksınız, kırılmaca yok, devam yazılarını bekliyoruz ve hatta diğer psikolog adayı arkadaslarınızı da aramızda görmek istiyoruz)

KaRe

25.01-2012, 17:46
biliyorum sözüm yanlış anlaşılacak ama nedense bu hep böyle engelli bayan arkadaşlar daha çok alıngan alıyolar soruyu soran arkadaşımızda sorduğuna pişman olmuştur yorumlar bomba :D

nasibegül

25.01-2012, 17:48
psikolog adayı;

bak insanlar sana yoldayken bie cevap yazıyo kıymetimizi bil:)

selda*

25.01-2012, 17:48
Pess yahu birde alıngan olduk:)))))

SpeedyGonzales

25.01-2012, 17:52
nasibegül;
Evet ben de yazı tarzından bir kadın olabileceğini düşündüm, bu yüzden de profiline baktım bir hata yapmış olabilirmiyim diye, Kusura bakmaz umarım :)

nasibegül

25.01-2012, 17:55
SpeedyGonzales;

keşke bütün erkekler de böyle çok kibar olsalar dünya ne güzel olurdu:)

psikolog adayı

25.01-2012, 17:59
selda*;
kendımı neden tanıtıyım ki öyle bır kuralı yok bıldıgım kadarıyla bu sıtenn bende kmseden kendını tanıtmasını ıstermıyorm ki genel anlamda gunlk konuları sordum mesleğm gereği oldugu ve kendı ılgımden dolayı oldugu zatn belli deıl mı? rica etmek konusunda zaten guzel bır dılle sordum
diğer psikolog adayı arkdaslarda kendı bılır artık herkesn kendı tercıhı ılgılerıne göre yönelirler onlarda zaten burdaki yorumları bir kac arkadasıma anlatsam bana üzülürler

sinandeniz;
pişman olmadım ama biraz değişik bu kadar tepki alcağımı bilseydım) hiç kalkışmazdm böyle bı konu acmaya

nasibegül;
Tamam kıymetınızı bılıcem saolun varolun))

nasibegül

25.01-2012, 18:03
psikolog adayı;

büro aç ilk müşterin ben olcam :)

selda*

25.01-2012, 18:05
Kendini tanıtın derken tc kimlik nonuzu kastetmedim ogrenci oldugunuzu konuya duyarlı oldugunuzu vs vs... Burda ne nickler var bir bilseniz karizmatik man nickli biri sanıyor musunuz ki kıvanç tatlitug dur sonuçta sanal ortam;)

nasibegül

25.01-2012, 18:07
selda*;
içindeki uhteyi nickle gidermeye çalışıyodr:)

selda*

25.01-2012, 18:07
Bende kaktüs degilim ayrıca:))

nasibegül

25.01-2012, 18:09
ama ben gülüm:)

psikolog adayı

25.01-2012, 18:10
nasibegül;
Evet ben de yazı tarzından bir kadın olabileceğini düşündüm, bu yüzden de profiline baktım bir hata yapmış olabilirmiyim diye, Kusura bakmaz umarım :)
tabi ki kusura bakmadım bunun kusuru mu olur:)

Cümle Mühendisi

25.01-2012, 18:21
Yazıma şöyle başlamak istedim .Hayalinizde engelli nin tanımı nedir bilmiyorum yani engelli yi nasıl bir insan olarak görüyorsunuz bilemem ama engelli bir insan düzgün bir ev kendisine uygun kullanım alanları,uyumlu bir çevre olduktan sonra engelsiz bir insandan farksız bir hayat sürer.

psikolog adayı

25.01-2012, 18:24
teşekkürler:)

Mami Junior

25.01-2012, 18:46
Muhabbete bak , bi kahveniz eksik :)

Bu arada hangi üni , kaçıncı sınıf ?

KaRe

25.01-2012, 18:56
gözüne gözüne vurun sen nasil böyle bi soru sorarsın pisikolok :D sen nasıl dersin engelli neyapar :D

psikolog adayı

25.01-2012, 18:59
sinandeniz
:D o kadar insafsz deıllerdir can güvenliğim tehlikede mı yanı:D

Mami Junior

25.01-2012, 19:22
Ben kulağını çektim, gözü baya korktu :D
Bi daha yapmıycakmış :D

psikolog adayı

25.01-2012, 19:29
Angel_Ahter;
hiç sorma ilk başta korktm ama şimdi yapılan her yorumu tebessümle okuyorum valla:))

Mami Junior;
yok artık duyanda gercek zanneder

KaRe

25.01-2012, 20:09
pisikolok adayı arkadaşım aslında buradaki tüm yarumlardan birşeyler çıkarabilirsin engelliler hakkında bak böyle daha doğal oldu röpörtajın ama biraz fazla yoğunlaşmanlazım yorumlae üzerinde :D bu konu başlığıda sana güzel bi hatıra olarak engelliler günlük hayatında neyapar konuna başlık kalır :D konuda emeği geçen tüm herkese tşk ederim....

psikolog adayı

25.01-2012, 21:03
aynen öyle:)) doğal doğal herkes ne düşünüosa söyledi

vilanjik

25.01-2012, 21:20
psikolog adayı;

Sanırım henüz öğrencisiniz yada bu işe meraklı bir amatörsünüz. Karşınızdakilere güven vermek için sizde çok açıkta olmasa kendinizden kısaca bahsedip,neden böyle bir araştırmaya ihtiyaç duyduğunuzu güzel bir dille anlatmanız gerekirdi.Bu size olan güveni tesis eder bu kadar tepki almazdınız.
Evet burdaki olayları arkadaşlarına asla anlatma sana üzülmek yerine gülerler.:o:o

KaRe

25.01-2012, 21:31
tabi canım konu engelli ise 2 kere hatta 3kere düşünmek lazım helede engelli bayanların olması göz önünde bulundurmak kendi lehimize olur yuksa ALLAH muhafaza şekil a da görüldüğü gibi

psikolog adayı

25.01-2012, 22:00
vilanjik;
teşekkürler yorumunuz için:))

sinandeniz;
Bence engelli bayan arkadaşlarınız duymasın tehlikeli sularda yüzüyosunuz..

zehirliyaprak

26.01-2012, 01:39
PSİKOLOG ADAYI; Seni eleştiriyorum ama suçlamak için değil. Üniversite öğrencisi olarak.
1) Noktalama işaretlerine, cümle kurumuna, yazım yanlışlarına vs çok dikkat etmen gerek!
2) Eğer bir araştırma yapmak istiyorsan neler öğrenmek istediğini anket şeklinde sınıflandırarak sorman gerekir.
3) Eğer bir araştırma yapmak istiyorsan bunu Engelli Derneklerinde engellilerle yüz yüze gelerek yapman gerek.
4) Psikolog çok zeki ve leb demeden leblebiyi anlayacak yeteneğe sahip olması gerekir.
5) Eğer psikolog adayı isen burada yapılan tepkilerin aslında engellilerin psikolojik olarak nasıl yaşadıklarını veya düşündüklerini gösterdiğini anlaman gerek. Onlara her ne olursa olsun tepki veremezsin Çünkü bu senin mesleğinin vaz geçilmez ilkesidir. UNUTMA!
Bu gibi kurallara uymadığın için yanlış anlaşıldın ve bu meslekte pek başarılı olamazsın. Bunu seni küçümsemek için yazmıyorum. İnsan yetenekli olduğu işleri yapması gerekir. Okyanusta boşa kürek çekme derim.

PSİKOLOG ADAYINI ELEŞTİRENLER;
1) Engelli, sakat, özürlü kavramları tek bu ülkede yok. Dünya da bu şekilde sıfatlandırılmıştır. Bu ülkede bu sıfatı ilk kullanan kişi gibi davranmışsınız.
2) Engelli insanlar eğer topluma girmek istiyorsanız sağlıklı insanların karşılaştığı sorunlarla bizlerde karşılaşırız ve bu sorunlara bu şekilde tepki verilmemesi gerekir. Arkadaş belkide bilinçli yaptı ruh tanımlaması yapıyor. ÖRN: İş yerlerin de mülakatlarda her hangi bir durumda, adayın vereceği tepkiyi ölçmek için saçma sapan sorular sorulur. İşte bundan dolayı böle bir kişi başlamış siteme öbürleri koyun gibi arkasından gitmiş. GAZA gelmeyin! Bu konu çok güzel bir konu aslında.
3) Meydanlarda mitinglerde ben engelliyim, özürlüyüm, sakatım haklarımı istiyorum diye bağırırsınız burada ne çabuk insan oldunuz. Hiç duymadım ben insanım haklarımı istiyorum diyeni...
4) Eğer toplumla barışık olmak isteniyorsa bu işe kendinizi geliştirmekle başlayabilirsiniz. Şurada düzgün iki satır yazı yazmak sizlere hiçbir şey kaybettirmez aksine kazandırır.
5) O kendini yanlış ifade ettiyse siz anlamışsınız ne demek istediğini siz kendinizi doğru ifade edin.
6) Her şeye o kadar tepki gösteriliyor ki engelli arkadaşlar bile bu tepkiye tahammül edemezken, sağlıklı insanlar nasıl anlasın sizleri?
7) Başkalarından empati kurmalarını bekliyorsan yanlış, önce kendin empati kuracaksın ki başkasından bu hakkı istemeye sahip olasın!

OBJEKTİF OLDUM...

PSİKOLOG ADAYI:
1) Ben 24 yaşında doğuştan Kifo skolyoz (kambur) olarak dünyaya geldim.
2) Günlerim 7 aydır genelde evde geçiyor. Sabah kalkarım ev işlerini yapıp, hasta anneme ve babamın ihtiyaçlarını gördükten sonra genelde ders çalışırım. Mololar da müzik dinlerim. gün içerisinde planladığım işleri yaparım.
3) Günlük hayatta karşılaştığım sorunlar genel de bel ağrılarım, ağırlık kaldıramam, gün içerisinde çok çabuk yorulmam Otobüslerde ayakta gidiyorsam bel ağrısı çekmem, sert koltuklara yaslanamamam, omuriliğe takılan platinlerin düşüp karılacağı korkusunu yaşamam, platinlerden dolayı her hareketi yapamamam, soğuk havalarda platinler demir olduğu için çok üşümem ve bundan dolayı sırtımda kasılmalar olması, erkek arkadaşımın ve ailesinin çok zeki olmama rağmen beni bedenimle değerlendirmesi, İş yerlerinin; çok yetenekli, zeki ve şartlara uygun bulup saçma sapan işleri verip asgari ücrete çalıştırmak istemesi, Ailemin; (baba) okuyup, çalışıp ne yapacaksın otur evde engeli maaşını al demesi, çevremizdeki cahil insanların yaramazlık yaparsan böle olursun, yok Allah vermiş belasını vs gibi ucube sözlerde bulunmaları ve ucube düşünceleri...
Ruh halim:
Herkes gibi karşılaşılan zorluklarda bozuluyor ama çabuk toparlıyorum. Genelde hayat doluyum. Genelde iyi niyetli kalmaya çalışıyorum ama her insan gibi hak edene de sert olduğum zamanlarım olur. Ölmekten çok korkuyorum çünkü yaşamayı seviyorum. Kendi sorunlarımla genel de kendim üstesinden gelmeye çalışırım. Kötü bir durumda sabır derim. Çoğu zaman da yapılması gerekeni yaparım ve yaşanması gerekiyormuş diye kafaya takmam.
Mutlu olduğum eylemler:
Kitap okumayı çok severim, film izlemeyi, resim yapmayı evrensel ressamları araştırmayı çok severim, Bilim Teknikte meydana gelen gelişmeleri, takip etmeyi çok severim, tatile gitmekten çok hoşlanırım, tanımadığım insanları, kültürleri, yerleri araştırmaktan çok mutlu olurum. Yaşamda Allah'ın bana verdiği olumlu nimetler beni çook duygulandırır. Allah'la camide, cem evinde, kilisede, dağda, taşta her yerde birleşmeyi ve onu hissetmeyi çok seviyorum. Şartlar her ne olursa olsun hayattan mutluluk çıkarmak ve yaşadığım zorluklar karşısında başarılar elde etmek beni çok mutlu ediyor. Gelecekle ilgili planlar kurup, o planları eğleme geçirip, başarmam beni çok mutlu ediyor. Evde dağınık olmaktan inanılmaz haz alıyorum. Yurt dışına başvuru yapıp, Avrupa ülkelerinden Almanya hariç herhangi birine gidecek olmam beni çoook heyecanlandırıyor. Parası olup da yaşamayan, sağlıklı olup da yaşamasını bilmeyen birçok insandan farklı olduğumu anlamak, Allah'ın bana verdiği nimet olarak düşünmeyi çok seviyorum. İdealist, sabırlı, her kültüre açık, her düşünceye saygılı olmanın beni ne kadar değiştirdiğini anlamak bana haz veriyor.
Nefret ettiklerim:
Yalan, anlayışsızlık, İnsanlar arasında hakkaniyetin olmayışı ve bundan doğan haksızlık, hak ettiğim yerlere dolandırıcı, yandaşlık besleyen insanların olmasından dolayı gelememekten nefret ediyorum. İnsanların moda tutkusundan, özenti içerisinde yaşamaktan zevk almasından, doğayı yok etmelerinden, bencil olmalarından, kültürlerini ve tarihlerini çabuk unutmalarından, yapılan haksızlıklara topluca boyun eğmelerinden, bana dokunmayan bin yaşasın demelerinden...
İĞRENİYORUM!

fELSEFEM:
Bedeninle insan değilsin, ruhunla insansın! Bedenini değil ruhunu olgunlaştır!
Yaşanılan zorluklara açılacak bir kapı vardır, yeter ki iyi niyetli ol.
Beyninde inandığın düşünceler senin kendi Allah'ın dır.
Mihraba sırtını dönüp, rahle üzerinde oturan KADIN'dır. O kadın ki özgürlüğün, kadına verilen değerin, kadının Allah katındaki değerini, ve her şeyden önce insan olduğunun simgesidir. Osman Hamdi Bey ne güzel resmetmiş değil mi? Tablonun adı: Mihrap Ressamı: Osmanlı Dönemlerinde yaşamış: Osman Hamdi Bey' dir. Bunu araştır ve Yönetmeni: Zeki Demirkubuz olan Yazgı ve Kader filmini izlemeni isterim. Beni o zaman daha iyi anlarsın.

Merak ettiğin başka soru, konu olursa rahatlıkla sorabilirsin. İyi Çalışmalar.

Mami Junior

26.01-2012, 07:46
Herşeyi bitti noktalama işaretlerimi kaldı...

selda*

26.01-2012, 08:07
konunun cılkını çıkarmada üstümüze tanımam...noktalama işaretleri ne alaka...

A_GEYiK

26.01-2012, 08:17
Şöyle bir alaka olabilir.

Oku da adam ol, baban gibi eşek olma.

Oku da adam ol baban gibi, eşek olma.

celik

26.01-2012, 08:20
Merhabalar;

ben ortopedik bir engelli olarak normal insanlardan bir farkım olmadığını düşünüyor, sadece arada sırada geçmiş ve geleceği daha çok düşünüyor olmam.

Geçmiş ve geleceği düşünmemi de kısaca özetlersem;
Eğer ki engelli olmasaydım şimdi ki hayat - yaşam tarzım da acaba ne gibi değişiklikler olurdu. olsa ne gibi değişiklikler olur ve bu şimdi ki hayat - yaşam tarzımın dan ne kadar değişik ve hangi açıdan olumlu yada olumsuz olurdu.

sadece bu..

selda*

26.01-2012, 08:53
A_GEYiK;

hmmm öyle olur ;)

Jem

26.01-2012, 09:34
1) Noktalama işaretlerine, cümle kurumuna, yazım yanlışlarına vs çok dikkat etmen gerek!
2) Eğer bir araştırma yapmak istiyorsan neler öğrenmek istediğini anket şeklinde sınıflandırarak sorman gerekir.
3) Eğer bir araştırma yapmak istiyorsan bunu Engelli Derneklerinde engellilerle yüz yüze gelerek yapman gerek.
4) Psikolog çok zeki ve leb demeden leblebiyi anlayacak yeteneğe sahip olması gerekir.
5) Eğer psikolog adayı isen burada yapılan tepkilerin aslında engellilerin psikolojik olarak nasıl yaşadıklarını veya düşündüklerini gösterdiğini anlaman gerek. Onlara her ne olursa olsun tepki veremezsin Çünkü bu senin mesleğinin vaz geçilmez ilkesidir. UNUTMA!
Bu gibi kurallara uymadığın için yanlış anlaşıldın ve bu meslekte pek başarılı olamazsın. Bunu seni küçümsemek için yazmıyorum. İnsan yetenekli olduğu işleri yapması gerekir. Okyanusta boşa kürek çekme derim.

Teşekkürler zehirliyaprak.
Nasıl toparlayacağım diye düşünürken, benim aklımdan geçenlere tercuman oldun.
Haftalarca gezdiğim dedin forumda, basit bir soruya cevap bulamadıysanız, vay sizin pisikologluğunuza...
Ne kadar yüzeysel, birazcık empati ile "bir kaç teknik işlemlerin dışında" nasıl bir gün geçirildiğini cevaplayabileceğin bir soru...
05.55: Sabah kalk
06.20: Otobüs geldi (durakta durdu, bi biiip)
06.45: Otobüs in
07.00: 2. otobüse bin
07.15: Dükkanda in.
07.20: Dükkan açıldı.

Hafta içi her gün değişmeyen rutin iş bu. Biri suikast falan düzenlese, eliyle koymuş gibi bulur, asla şaşmaz. 7.20 itibarı ile mecburi pc başında durma mesaisi başlar.
Eğer eleman ya da yeğen gelirse, 15:00 - 19:00 arası belirsiz bir zamanda eve git.
Yemek, dizi, çocukla boğuşma, kabak çekirdeği, mandalin gazozu, kim aradı, ne yaptın, nasıl geldin, kaç nefes aldın eşe rapor verme, en çok 23.00 cup uyku.

Ne kadannn değişik...
Kimseler bilemez, tahmin edemez.
Gerçek adını bilmek isterdim, ileride olur da bir gün pisikoloğa işim düşerse, kazara size denk gelmeyim.
Tüm eğitiminizi havanda su döğerek alırsanız, yazık ileride de kimseye faydanız dokunmayacak.
Demek ki, seansı 150-200tl arası ödedeğimiz pisikologlardan fazla medet ummayacakmışız.
Bütün olay, mezun olup para basmak, gerisi patates kızartmasına ketçap mı dökersin mayonez mi gibi eğitimden ibaret.

eylül hazan

26.01-2012, 11:25
merhaba nasbe
yazdıkların için bir daha teşekkür ediyorum. benim anlatmak istediklerimi çok güzel ifade etmişsin

SpeedyGonzales

26.01-2012, 11:34
Amma baydınız be.

Tamam hepiniz çok zekisiniz, Bu kızın Eğitimi haybeye geçmiş, Sanki bu forum Nobel ödüllü dahilerden geçilmiyomuş gibi boş boş konuşuyosunuz.

Empati dediğin şey tek taraflı olmaz, bu insan merak etmiş, sormuş, öğrenmek istemiş, belliki çevresinde fazla engelli insan yok ve tanımak istemiş, Siz de kendinizi çok güzel tanıttınız afferin size, Çakma forum dahileri.

İlla insanı çileden çıkartıyosunuz ya

muratyavuz

26.01-2012, 12:33
Her engellinin engeline göre yaşadıgı zorlular var hatta şuna inanıyorumki engelli kişiler bile hep birlikde olacağına bananecilik yapanlar var buda işleri zorlaştırıyor.Birlik beraberlik yok denecek kadar az,kurum ve kuruluşlar sadece engelli ğünlerinde boy gösteriyorlar sırf meyda önünde küçük düşmemek için.Benim bu bahsettiğim konular sadece yaşadığım vilayet kırıkkale için yazıyorum diğer vilayetler hakkında pek fazla bilğim yok.Ama bir kaç vilayete ğitti örneğin ankara istanbul buralarda engellilere yönelik ğüzel şeyler var.Ama dediğim ğibi yaşadıgım yer olan kırıkkalede çok sıkıntılar çekmekteyiz.Özellikle kamu kurum ve kuruluşların engellilere bakış açısı çok değişik örnek:

X bankasında sıra aldım ve önümde 120 kişi var bende beklemedeyim tamda ğüvenlikcinin 2 metre önüde oturuyorum.Tahmini yarım saat sonra içeri içeri kucağında çocuğu ile bir bayan ğirdi benim 2 sıra yanıma oturdu ve 1 dakika sonra ğüvenlikci bayana gelerek yardımcı olmak istediğini söyledi ve işlemini gerçekleştirdi inanın bu beni çok ama çok mutlu etti.Aynı ğüvenlikciye bende rica ettim bana verdiği cevap ( yardımcı olamıyacagım sıranız geldiğinde işleminize yardımcı olabilirim dedi ) Sıram geldiğinde ben işlemim yaparım dedim ve teşekkür ettim.

Burada diğer okuyucuların düşüncelerini alabilirim.

işde kamu ve kurumlarda engelli ve bayatlamış bir zihniyet

ben 36 yaşından sonra engelli oldum ve inanın çok zorluklar çekiyorum ve bu işlere iğrençle bakıyorum.Kişiler kendi insiyatiflerine göre hareket ediyor bu ülkede engellileri gerçekden düşünen kişi ve kurumlar % 10 u geçmez.

nasibegül

26.01-2012, 13:53
sema erdem;

ne demek canm benm sen mutlu olacaksan ben hergün yazarrım böyle :)

psikolog adayı

26.01-2012, 14:20
Hepinize teşekkürler

demirc

26.01-2012, 14:56
ben ağır engelliyim L1 parapleji hayat berbat geciyor yıllarca çok rahat yaptığım ve hiçbir zaman kıymetini bilmediğim şeyleri yapamamak başkalarına muhtaç yaşamak bir odaya mahkum kalmak dünyaya açılan tek penceremin internet olması kısacası kendi bedenimde hapis yaşamam beni her saniye biraz daha bitiriyor gün boyu yaptığım tek şey geçmiş anıları düşünmek geçmişimle yaşamak gelecekle ilgili hiç bir hayalim yok aklımdan ölüm ve intehar hiç cıkmıyor hayat benim için sadece bir işkence bu günlerde bedenimi konturol edemediğim gibi beynimede hükmedemiyorum son 5 günümü pisikiyatri bölümünde geçirdim yine bir yığın ilaç ve eski dostum major depresyon... kısacası diğer engellileri bilmem ama benim günüm çok ama çok kötü geçiyor ben artık böyle yaşamayı kaldıramıyorum

zehirliyaprak

26.01-2012, 15:15
arkadaşlar, bir çek yazdın önüne ve arkasına kapatma işareti koymayın da ben sizi göreyim bakalım. Bir virgül nelerin ifadesidir. Bilmediğiniz için ne alaka dersiniz.

karakaya

26.01-2012, 16:23
Sağlıklı insanlardan farklı değiliz,"sadece merdiven çıkamıyoruz,sandalyede oturuyoruz,vs,vs" diye başlayan cümleler.Şu başlığa bakan biri kendimizle ne denli çeliştiğimizi o kadar net gösteriyor ki,ne kadar alıngan olduğumuzu,ne kadar insanlarla iletişimsiz olduğumuzu,kısaca sağlıklı insanların vermeyeceği tepkileri verdiğimizi.
Sadece kendimizi kandırıyoruz.
Arkadaşı bir dövmediğiniz kaldı yok engelli demiş,yok uzaylı muamelesi yapmışmış,yok şu yok bu...
O kadar anlayışlıyız işte...
Yine söylüyorum boşver arkadaş sen bu sakatları.
Kendisini anlamak,tanımak isteyen bir insana bile bu kadar tehammülsüz bir kitleyi bırakacaksın kendi haline.
Emek,saygı duyana verilir.

psikolog adayı

26.01-2012, 16:33
karakaya;

cidden önemlı deıl:) herks istedıgını söyleyeblr ama bu kadar tepkiye şaşırdım ki sanal ortamda bu kadar tepki gösteren bır kesım normalde bır dernege gtsem ordan sağ çıkamam herhalde..
teşekkürler

nasibegül

26.01-2012, 18:25
psikolog adayı;

bende bir daha soru sorarsan cümlelerinde kafiye istiyorum :) :) :)

SUDE-06

26.01-2012, 22:58
nasibe gül hanım sen soruyu yanlış anladın sanırım sız fızıkı açıdan engelli deılsınız ama o piskolog adayı arkadaşımızın bslattıgı konu elbetteki doğru bir başlık dogru bir secım bence bende engelli bır bayan olarak engelli arkadaslarımıza katılıyorum tabiki biz engelliler saglıklı ınsanlar gıbı her istedıgımızde sokaga cıkamıyoruz araba kullanamıyoruz parka gıdemıyoruz gezmeye gıdemıyoruz kısacası hanı sendedınya gezıyoz eglenıyoz sabah kahvaltı yapıyoz dıye işte bizler saglklı ınsanlarkadar her istedıgımızı yapamıyoruz engelli ınsanlar elbette gunun yarısını ınternette gecırıyor tv ızlıyor yemek içmek dışında baska yapcak neyımız varkı saglıklıların her istedıgı yere dıdemesekte halımıze bınlerce kere şükür beterin beteri var ıyıkı bu ınternet ıcad olmuş yoksa neyapacaktık olmuyanlarada almaları için allah yardım etsin umarım anlatabılmışımdır

demirc

26.01-2012, 23:21
iş devletten her hangi bir indirim, iş, vergi indirimi vb. olunca biz engelliyiz bizi nasıl olurda sağlıklı insanlarla bir tutarsınız dersiniz ama biri cıkıpta özürlüler gününü nasıl geçirir vb. şeyler dediğinde bizim sağlıklı insanlardan ne farkımız var dersiniz

nasibegül

27.01-2012, 02:09
SUDE-06;

bana engeli değilsin demeden önce bi profilimi incele istersen ne yazıyor orda...

shifty

27.01-2012, 02:28
kendi adıma cevap vereyim. omur ilik felciyim ve tekerlekli sandalyedeyim. sabah kalkıyorum, yemeğimi kendim hazırlayıp yiyebiliyorum, tuvalete tek başıma geçip idrarımı yapabiliyorum. yani bunları düşününce evde tek başıma kalabiliyorum ancak ne yazık ki 1. katta oturuyorum ve apartman girişinde bulunan merdivenlere her seferinde seyyar rampa kurulması gerekiyor evden çıkmam için. neyse ki haftaya düzayak bir yere taşınıyorum bu sorunum da ortadan kalkacak. evdeyken film izlerim, playstation oynarım kitap okurum. haftada 3 gün fiziktedaviye gidiyorum, arada yüzüyorum. haftada en az birgün de dışarı çıkıp arkadaşlarımla buluşup içmeye gidiyorum. aman şimdi içmekten falan bahsettik forumdaki dindar arkadaşların hedefi olmayayım kaçayım en iyisi :D daha önce laf yedik ne de olsa :D

psikolog adayı

27.01-2012, 02:36
Hepinize teşekkürler beni eleştirenler ,uzaydan geldk bız dıyenler,anormal gördgumu dusunenler,sorma tarzımın yanlıs oldugunu söyleyenler,sen nerden anlarsn dıyenler vs. yanı bır sey sordum olay halıne getrdnz hata varsa cevap vermeseydınız bu kadar kompleks yaptınız bunalım halıne getrdınız kımseye zorla cevap verdrmedım konuyu dağıtmazsanız daha fazla iyi olur sıze uygun değilse sorum, sorus tarzım ,ıcerıgını beğenmedysenız yanıtlamayabılırsınız bu kadar ba sit.

Mami Junior

27.01-2012, 07:29
@psikolog adayı;

Sen bakma burdakilere, burda herkes kendini engelli olarak görmeyen, hepsi yüksek okul mezunu herşeyi çok bilen , görmüş geçirmiş insanlar...
Sen burda anya dersin o inatla konya der...

sb-sn

27.01-2012, 07:56
sabah kalkıp bi biniyom arabaya işe gidip 5 te çıktımı nere gitcem ne napcam hiç belli olmuyor :D

sağlam türk

27.01-2012, 08:27
SpeadGonzales
ben sadece kullandığın ajitasyon kelimesi için öyle dedim ajitasyon Türkçe değil bilirsin ayrıca Türkçe polisliği yapmak gibi bir niyetim de yok bir de küçük emrah demiştin biraz da ona kızdım tamam ben de gereğinden fazla abartanlara kızıyorum ama tepem attı birden neyse sen de görme engelliymişsin Allah şifa versin sanırım beni daha iyi anlarsın

sgurkan

27.01-2012, 08:38
Kaç gündür bakmak istiyorum fakat işlerden dolayı fırsat bulupta bakamadım,uygun olmuşken bir göz gezdireyim dedim,yorumlara baktım da;MaşAllah burda da yok yok,bir konu başlığı olarak açılmış ama her konuyu kapsamış yorumlar,bu kadar takıntılı olmasak hayat daha ne güzel olacak :)
Saygılar,

Jem

27.01-2012, 08:50
pisikologadayı; söze başlarken hepinize teşekkür ediyorum diyor, sonra da kompleks yaptınız, bunalımlısınız, konuyu dağıtmayın, beğenmediysen yazma gibi seçtiğiniz mesleğe ve şu an bulunduğunuz üniversite öğrencisi konumuna yakışmayan tavır sergiliyorsunuz.
Yani sizin için iyi cümleler kuran herkese kapın açık, negatif yazanlara hadi gölge etme diyebiliyorsunuz.
Bazı arkadaşlar da, kraldan çok kralcı çıkıyor, amma baydınız haaa, çileden çıkartmayın üleeeyn diye askercilik oynuyor.
İstiyorsunuz ki, forumda başlık açtığınız zaman, herkes gelip "beğendim" mesajları yazacak. Bütün kibritler aynı boy olacak, bir tane kısa yada uzun çöp geldimi tahammül yok. Hemen beğenmediysen yazmasaydın kardeşim tepkisi.
Bir arkadaşta demiş ki, burada Nobel ödülümü alacak.
Hayır kardeşim, Nobel almayacak!
Ama Türkçe'yi bu kadar katlederek yazan birisi, üniversite öğrencisi olursa, birileride yakıştırmayacak, neden zoruna gidiyor ki?
Sanki inadına, hazır burdakiler hatalı yazılara takmış üstlerine gideyim der gibi, yazabildiği kadar kötü yazıyor.
Ben sorunun sığ ve işe yarar veri toplamayacağını bıraktım.
Bir üniversite öğrencisinin bu kadar özensiz, bu kadar bozuk Türkçe kullanarak yazmasına,
Açmış olduğu başlıkta kimse aksi fikri yazmasın tahammülsüzlüğüne tepki veriyorum.
Daha yaşın oldukça genç, hayatın boyunca düşüncelerine ve tarzına tepki verenler çıkacak. Burada "yazmayın o zaman gidin kardeşim" demek kolay, reelde bu şans yok.

Not: Burada her kes konuya kendi içinden geçenleri yazabilir, olumlu yada olumsuz. Ama lütfen katılmadığınız fikre, baydınız, çileden çıkartmayın tarzı mahalle arası serseri kavgası cümleleri yazmayalım.

lovest42

27.01-2012, 09:53
Şimdi bende bir engelli olarak yaptıklarımı yazıyım buraya.Tekerlekli sandalyede yaşayan biri olarak yapmadıgım hiç bişey yok koşup yürümek dısında.Arabayada binebiliyorum motorsikletim var her gün istediğim yere gidiyorum.Konya trafik olarak o kadar sorunlu olmadıgı için her yere gidiyorum alışverişimi bile yapabiliyorum.Örnek olarak bi marketten büfeden bişey alacak olsam sagolsun insanlar bu anlamda duyarlı davranıyor el işareti yaptıgım zaman hemen geliyorlar istediğimi soruyorlar yardımcı oluyorlar.İstediğim alışverisi yapabiliyorum.İş anlamında yaptıgım şeyler de var maddi boyutuna bakmadan yorularak yaptıgım işler oluyor sürekli aktif haldeyim.Malum bu aralar soguk kıs günleri pek dısarı çıkmıyorum ama güneş göründüğü an hemen çıkıyorum inanmazsınız engelli oldugumu bile düşünmüyorum hayatla barısık olmak kalben ve ruhen o kadar güzelki olumlu bakmak gerek her şeye yapacagımız şeylerde engelimizi düşünmek yerine yapmaya çalışmak gerçekten çok güzel.

engelli_eskisehir

27.01-2012, 14:03
benim günüm şöle geçiyo:

uyan - işe git - işten dön - tv - yemek - uyu

böle bi kısır döngü şeklinde :)

haftasonları sadece işe git - işten dön kısmı yerine uyu kısmı daha uzun oluyo hepsi bu :D

sağlam türk

27.01-2012, 14:36
Jem size katılıyorum adam Türkçeciyim diyor acayip kelimeler kullanıyor psikopata falan bağlıyor bir de bana Türkçe polisliği yapma diyor biz adamı kırmayalım derken adam ha bire yükleniyor gerçi ateş olsa cürmü kadar yer yakar ya neyse bu tarz adamlarla o kadar uzun uzadıya tartışmamak lazım

zehirliyaprak

27.01-2012, 17:54
Psikolog Adayı; yazdıklarımdan ders almamışsın belli. Canım, hoca sana araştırma ödevi vermiş, sen de ilkokul çocukları gibi netten çıktı alıp götürmeye çalışıyorsun. Gerçekten çocuksun. O üniversiteyi de şikeyle vs kazanmış olmalısın belli. Psikologluk bırak yüz yüze konuşmayı, gizlik ilkesi vardır. İncelemeye aldığın kişiyi koşullara uygun bir oda da sorular sorarak, bakışlarından, hal ve hareketlerinden... Çözmeye çalışırsın. Burada ben açık yazdım ama millet özelini kaç bin kişinin önünde neden yazsın ki. Çok hatalısın bir de kalkmış kendini savunmaya çalışıyorsun ki buna da hakkın yok. Her ne olursa olsun cevap vermemek senin görevin. Ama belli senin psikolojin bozulmuş. BU İŞTE BAŞARILI OLAMAZSIN. ANCA MİLLETİN PARASAL OLARAK KANINI EMERSİN.

senin gibi yeteneksiz kişilerin psikolog, tıp okumasına da şiddetle karşıyım. Çünkü burada ki bir çok insan Dr. hatasından ya da yanlış tedaviden sakat kaldılar. Sizlerden nefret ediyorum. Anlamadığın gibi öğrenmeye de çalışmıyorsun.

İnşallah bu işe nasip olamazsın. Harbi uyuz oldum sana.

faruk34

27.01-2012, 18:11
Her engelliyi bir tutmamak lazım.Zaman şartlar, mekan,mimari engeller, azimlilik ,eğitim bu yaşam tarzını değiştirebilir.Normal sağlıklı insanlarda olduğu gibi bedenen sağlamdır hiç bir engeli yoktur lakin, gün boyu yatar tembellik eder, benim tanıdığım ağır engelliler var çoğu insandan yaşam kalitesi yüksek ,işlerinde başarılıdır ,mali olarak güçlü oldukları için ,çoğuda çapkındır sölemesi ayıp:)Konuyu tek cümleyle bağlayım kendimden, mevsim malum kış ,hava karlı, ortapedik engelliler için dışarı cıkmak zor, kayıp düşme korkusu malum.

nasibegül

27.01-2012, 18:38
zehirliyaprak;

bu yazdıkların biraz ağır ve abartılı olmadımı kompozisyon yarışmasında değil ki bende yazarken dikakt etmiyorum piskyri bölümnde o okumasına rağmen ona psikoloji dersi veriyorsun üstelik o daha öğrenci sadece ödev hazlrıyo nefret etmeni gerektirecek bişey yapmadı ki bende kimya okuyorum 40 yıllık kimyagee birmiim daha doğru dürüst deney yapmasını bilmiyorum neyse yaa valla bu yazdıklarını hiç yakıştıramadım sana şunu anladım ki engelli olmadan engellidenn halinden anlamak çok zor ben olsam belki bende anlayamazdım ama bu kötü temennilerini hakedecek bişey yapmadı..

zehirliyaprak

27.01-2012, 20:20
Nasibe hiç ağır değil. eğer böle bir hatayı ben yapsam ve beni biri aydınlatacak bilgiler yazsa. Ben teşekkür eder o insana ve verdiği bilgileri uygularım. Tamam öğrenci olabilir ama öğrenmekten yoksun biri. İnatla kendi bildiğini yapıyor ve milleti kendine güldürüyor. Ağır yazmam ise bu insanlar seni, beni veya bizleri güya tedavi edecek. Arkadaşım ben bu gibi insanların hem yeteneksiz olup, hem de öğrenmekten yoksun olması beni rahatsız ediyor. Biz bir işe girmek istesek bin tane vasıf soruluyor ama bu gibi insanlar bir diplomayla insanların hayatıyla çok rahat oynuyorlar.
Sizler de taktir edersiniz ki devlet hastaneleriyle en çok bizler içli dışlıyız ve karşılaştığımız durumları; Dr. hatalarını vs bizler daha iyi biliyoruz. Bu gibi durumlara tepki göstermem gayet doğal. Ayrıca ben ona insaflı da yaklaştım. Bu arada bu arkadaş Psikolog adayı vs de değil. Bunu da anlamanız gerekir. Ben bile bu bölümle ilgim olmadığı halde onun yapması gerekenleri biliyorsam. Bu kişi burada farklı bir amaçta.

KaRe

27.01-2012, 21:51
yapmayın arkadaşlar engelli olmamızın acısını başkalarından çıkararak biyere varamayız çok ağır sözler bunlar arkadaş sadece bizleri tanımak istemiş veya ödevi hepimiz annemizden dorarken engelli doğmuyo sonradan engelli olanlarımız da var engellileri bizbile merak ettiğimiz anlar olmuştur bence engellinin günlük yaşamlarını hatta günümüzde dahada patavasızlaşıp başka şeyleride merak edenler var engelliler hakkında :) lütfen sizi yakışmıyo bence böyle kötü sözler

sayın editörümüz bence bu konuya ele atıp bukonuyu kitlese süper olur konu çok başka yerlere gitmeye başlamış

nasibegül

28.01-2012, 00:02
zehirliyaprak;

bende bir iğne yüzünden sakat kaldım ama her iğne yapandan yapandan nefret edemem okadar nefret ediyorsan doktorlardan hasta olduğunda doktora gitme raor almak içinde gitme tamam teşkkür etti neden kızdığımızı anlamaya çalıştı ödevi varmış fikir aldı.biz yardıma ihtiyacımz olduğunda insanlardan yardım görmek onlar tarafından anlaşıklam istemiyormuyuz kensini bizim yerimize koymasını stemiyormuyuz şimdide biz koyalım kendimizi onn yerine bir sağlam gibi düşünmeye çalışalım ne kadar başarıcaz sen çok ön yargılısın sanki seni sakat bırakmış gibi beddualar ediyorsun sorarak öğrenmeye çalışıyo işte bende ilk soryu okuduğumda tepki verdim ama geçti bitti açıklama yaptı bende düşündüm hak verdim bizim dünyamızı bilemez hep pskolok diye sabır taşı değil yaa çok gidildi üstüne yapmayın derim

psikolog adayı

28.01-2012, 00:23
Psikolog Adayı; yazdıklarımdan ders almamışsın belli. Canım, hoca sana araştırma ödevi vermiş, sen de ilkokul çocukları gibi netten çıktı alıp götürmeye çalışıyorsun. Gerçekten çocuksun. O üniversiteyi de şikeyle vs kazanmış olmalısın belli. Psikologluk bırak yüz yüze konuşmayı, gizlik ilkesi vardır. İncelemeye aldığın kişiyi koşullara uygun bir oda da sorular sorarak, bakışlarından, hal ve hareketlerinden... Çözmeye çalışırsın. Burada ben açık yazdım ama millet özelini kaç bin kişinin önünde neden yazsın ki. Çok hatalısın bir de kalkmış kendini savunmaya çalışıyorsun ki buna da hakkın yok. Her ne olursa olsun cevap vermemek senin görevin. Ama belli senin psikolojin bozulmuş. BU İŞTE BAŞARILI OLAMAZSIN. ANCA MİLLETİN PARASAL OLARAK KANINI EMERSİN.

senin gibi yeteneksiz kişilerin psikolog, tıp okumasına da şiddetle karşıyım. Çünkü burada ki bir çok insan Dr. hatasından ya da yanlış tedaviden sakat kaldılar. Sizlerden nefret ediyorum. Anlamadığın gibi öğrenmeye de çalışmıyorsun.

İnşallah bu işe nasip olamazsın. Harbi uyuz oldum sana.

YAZDIKLARINDAN ders almam için diploman?bölümün?statün ne??ben ilkokul çocukları gibi netten araştırmıyorm normalde de gidip araştırcam çünkü eleştirlmekten araştırmaya sıra gelmedi..Gerçektn çocuk oldugumu anlmn için sorduğm bır soruyla yargılycak kadar olgunsun)o üniversiteyi şikeyle kazandım yök başkanı babam olur..Millet özelini yazsın demedım ben genel anlamda sormustm ki bura da gayet gizli sanal bir yer.Cevap vermemek gibi bir görevim oldugunu hocalarımdan duymadım ama senden duydum..Psikolojm bozulmadı çok üzgünm hayal kırıklıgı yaşattysam)sorunumz falan mı var blmedgm??inşallah bu işe nasp olamazsn falan ne bıcım konusmalar bunlar?? ben sana uyuz bile olmadım .

Herkese teşekkürler:)

Jem

28.01-2012, 09:31
Zehirliyaprak, lütfen üsluba biraz daha dikkat edelim. Yazısını, tarzını vs. beğenmeyip eleştirebiliriz. ama bedduaya varacak kadar ileri gitmemeye özen gösterelim, lütfen...
psikologadayı, haftalardır forumda dolaşmışsınız ama boş zamanlarda aklınız başka yerdeyken baktınız galiba.
Bu site, başka forumlar gibi değil, nasıl anlayamamışsınız bunu?
Diyorsunuz ki;

Millet özelini yazsın demedım ben genel anlamda sormustm ki bura da gayet gizli sanal bir yer.
Yanılıyorsunuz!
Burada pek çok kişi sizin zannettiğiniz gibi sanal değil. Pek çok arkadaşımız kendi resimleri ile, kimlikleri ile burada üye.
Üyelerin pek çoğu defalarca buluşma organizasyonlarına gelmiş, birbirlerini tanıyan kişiler. Yakın il ve çevrelerde oturanlar, sürekli birbirlerini görüyor, ziyaret ediyor. Bu forum sayesinde, birbirini tanıyıp evlenenler, eş dost olanlar, iş yapanlar, aile dostluğu kuranlar, birbirini her gün görmeden yapamayanlar var.
Sanal ve gizlilik, adı sanı belli olmayan, kendisini saklayan (mesela siz) arasında olur.

2. Sayfada kendinizi yalanlıyorsunuz:

Ben zaten baktım çoook inceledim) siteye üye olmadan haftalar öncede sürekli bakıyorum foruma daha özel olarak sormak istediğim için açtım bu konuyu
teşekkürler..

Demek ki, bizlerin özelini merak ediyorsunuz!
Ne kadarını acaba?
İlginç...

psikolog adayı

28.01-2012, 10:46
Tamam kimse hiç bir şey yazmasın hatta konu kapatılablrde üyelııgımde silinsn kımsenın hiç bır seyını merak etmiyorum.

SpeedyGonzales

28.01-2012, 12:54
Yazık size gerçekten, Bir insan bizleri tanımaya geliyor ve şu yazdığınız saçmalıklara bakın.
Kusura bakmayın bir daha altını çizmek zorundayım, Biz Engellilerin en büyük sorunu sizin gibilerin bizleri yanlış tanıtacak davranışlarda bulunmanız, biz yapıyoruz, Siz yıkmak için uğraşıyorsunuz, afferin böyle devam edin.

Mami Junior

28.01-2012, 14:14
Şurda yazılanları görünce gerçekten engellilerin kendi içindeki engelleri aşamadıgını gördüm.
O kadar saçma konular açılırken, birbirine benzer konular açılırken kimse olumsuz bi şey yazmazken, dışardan bi kişinin gelip biraz bilgi almak istemiş kıza demediğiniz laf etmediğiniz hakeret kalmadı.
Kızın eğitimininden tut, yazım tarzına, karekterine kadar neler dediğiniz.

İnsanların hatalarını, yanlışlarını bulunca sizin kusursuz oldugunumz ortaya çıkıyor.
Yok efendim neden virgül koymamış, yok efendim niye böyle yazmış niye öyle yazmış.
Bakın bakalım yüzlerce konu açılmış binlerce yorum yazılmış kim türkçesine kim noktolama işaretlerine dikkat etmiş.
Siz kendinizi ön plana çıkarmak için , kendinizi bi şey biliyormuş göstermek için karşınızdaki insanı aşağılamaya hakkınız yok.
Zaten ben bu yazdıklarınızı görünce bi şey bilmediğinizi anlıyorum, bi çok kişide anlıyor.
Sanal ortamda popüler olmaya çalışan ergen çocuklara benziyosunuz resmen.
Konuyla ilginiz yoksa, alakanız yoksa, sırf insanları kötülemek için yazıcaksınız lütfen yazmayın.

zehirliyaprak

28.01-2012, 15:02
Psikolog Adayı; neden engellilerle reelde arkadaş olup, onların nasıl yaşadığını gözlemleyip, yardımcı olmuyorsun. İşine bu geliyor dimi. Tabi ki de benim statüm seni yargılamaya yetiyor. Sen belki de yarın bir gün beni ailemden bir bireye sözde psikologluk yapacaksın. Kimse alınmasın ama gerçekler insanı rahatsız edermiş. Bence benim önerilerimi hocaların mutlaka söylemiştir ama senin aklın neredeydi onu da sen düşün. Bencilsiniz işinize gelince engellileri tanımaya çalışacak kadar bencil. Her ne iş yaparsan yap hakkını vererek yap. Ayrıca yazım kurallarını uygulamak ise doğru iletişimin en temel yoludur. Kendini ifade etmekten yoksun bir insansın. Olay bu kadar basit...

vilanjik

28.01-2012, 16:21
Zehirli yaprak söylemlerin nefret kokuyor.Bi çok konuda size hak vermekle beraber bu kadar ağır ifade kullanmanızı inan anlayamadım.Psikoloğ adayının psikolojiyle ilgisi olmadığı zaten yaptığı yorumlardan anlaşılıyor.Bu yaptığı anket daha çok sosyoloğ olacak birinin yapması gereken araştırma alanıdır..Çünkü psikoloji birebir yapılan bir meslektir.Kaldı ki psikolojide mimik hareketlerinin bile çok büyük anlamı vardır.Eğer bu mesleğe gerçekten saygılı bir psikoloğ net üzerinden psikolojinin anlaşılmayacağını çok iyi bilmesi gerekir.

YAZDIKLARINDAN ders almam için diploman?bölümün?statün ne??

Bu yorumda bana göre çok talihsiz bir yorum olmuş.Çünkü insanların birilerinden bişey öğrenmesi için diplomaya statüye hiç gerek yok.Bir insanın bitkilerden hayvanlardan bile öğrenecbileceği çok şey vardır.

demirc

28.01-2012, 16:38
Bence psikolog adayını ibrete alem olsun diye asalım sen ne cürretle engellilere engelli dersin, bu ülkenin tamamı mükemmel türkçe konuşurken sen ne cürretle imla hatası yaparsın, bunca insanı hatalı müdahale sonucu sakat bırakan sen değilmisin ne yüzle bu forma girebilirsin engelli engelsiz eşittir bizleri engelsizlerden nasıl ayırma cürretinde bulunursun (Ötv. kdv iş önceliği vs şeyler oldumu tabiki biz onlardan farklıyız yeterki işimize gelsin beleş benzin bile isteriz) arkadaşlar adresini alın gidip taşlayalım bu kızı memleketi hatta dünyayı kurtaralım eminm ekonomik krizin arkasındada psikolog adayı vardır......

okan05

28.01-2012, 16:58
gerçekten güsel bi yazı olmuşş :) devamını bekleriz ...

nasibegül

28.01-2012, 18:03
zehirliyaprak;

kusura bakmada arkadaşım bence sen ne kadarda yazım kurallarına dikkat etsen de iyi bir iletişim için bu yetmiyor karşındakini anlamaya çalışmazsan iletişim kuramazsın için nefretlerle dolu sen herşeyden bu kadar nefret ederek mutlu ve pozitif olabilmeyi başarabiliyormusun acaba birkere çok kırıcısın insanlara karşı biraz daha nezaketle yaklaşsan empati kurpayı denesen kaybın diğil kazancıl olur okadar soğuk ve negatiftifsin ki okadar acımacısızca eleştiriler yapıyorsun ki yorumlarını okurken gerildim sen takma bu kadar noktaya virgüle göünüller bir olunca virgül bahane öyle armudun sapı üzümün çöpü çok abartma .

gulay_06

28.01-2012, 19:25
bence bu konu silinsin tartışmada bitsin derim ben...

falim

28.01-2012, 20:48
engel yok herkes yaşamın bir parçası mesela ben işte hiç himse beni bir engelli oalrak bilmiyor işde fark burda

lovest42

28.01-2012, 21:44
Ya arkadaslar böyle tartışmanıza gerek yok inanın insan hayatı yaşamayı sevsin kalbinden gelerekk herşey farklı olur bu isyan edenler benimle 10 gün takılsınlar hepsine sakatlıgını unuttururum.Ayrıca bende iş kazası geçirdimm beni sakatlayan bi arkadasımdı.Ama ben şimdiye kadar hiç aklımdan bile geçirmedim bana yaptıgını.

demirc

28.01-2012, 21:48
arkadaşlar bişey dikkatimi çekti bu soruya genelde ağır engelliler makul cevap verirken diğer engelli arkadaşlar sert yaklaşıyor DİKKAT !!! SALDIRACAKLARA ŞİMDİDEN BELİRTEYİM GENELDE DEDİM:o

zehirliyaprak

28.01-2012, 21:49
Nasibegül, senin benimle ilgili yarumlarına saygı duyuyorum. Haklısın çok agresifim ama bu huyumdan zaten rahatsızım ve düzeltmeye çalışıyorum. Ama insanlarda biraz kendini düzeltse her şey daha güzel olur dimi. Neden bu kadar nefret doluyum biliyor musun?
Bizim bu acıma duygumuz, toplum olarak bizi yok etmiştir. İşini sırf para kazanmak için okuyan bireyler, hakkını vererek yapmayan şahıslar; devlet dairelerinde (işi bilmeyen ve yarım saat işimi halletmesini bekleyen benim), hastanelerde (Daha matematik vs gibi alttan dersi olan asistanlar), psikolog odalarında (öğrenme çabası olmayan Adaylar), okullarda (öğretmen olmak için yetersiz ve çağ geliştikçe kendini yenilemeyen sözde öğretmenler)... senin benim işimi sözde yapıyor değil mi? Demişsin ki Dr hatasından sakat kalmadım demişsin. Ben de kalmadım ama bu Dr. başarılı olmasından değil, akıllı bir hasta, olduğum için. Ayrıca en yakın arkadaşım Dr. hatasından kör oldu. Bu arkadaşım ki o insan yüzünde ne zorluklar çekiyor. Bana yardım eden bir derneğin kurucusu (Skolyoz tedavimi yaptıran kişi) Dr. hatası nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağımlı şuan ve 12 yıl hastaneden hiç çıkmadan tedavi gören bir insan. Ki bu insan benim en değer verdiğim kişilerden biri. Şimdi ben nasıl agresif olmayayım söyler misin? Ben zaten tek noktalamaya vs takmadım. 5 maddeye taktım. Orada o maddeler yazılı zaten. Bir şeylere üzülmek için, tepki göstermek için illa ki benim başıma gelmesine gerek yok. Benim annem 8 yıllıdır Kronik Böbrek yetmezliğinde tedavi görüyor ve ben olmasam annem şimdiye yanlış tedaviden dolayı çoktan ölmüştü. Öğle şeylerle karşılaştım ki... Daha Kronik Böbrek yetmezliği olan hastaya serum takılmayacağını bilmeyen Dr var. Bunlara bizler tepki göstermediğimiz için onlar var. Bak nihayetinde de çok üzgünüm sakat kalmışsın. Kusura bakma ama biz kendimi yetiştirmiyoruz diye eleştiriyorsak, bu zor koşullarda bir şeyler yapmaya çalışıyorsak, o bunu bizden daha iyi yapabilir. Yapmamasının tek nedeni, engellinin hayatına girmeden, Psikolojik olarak etkilenmeden engelliyi anlamaya çalışmak istemesi. BU ONUN MESLEĞİNE TERS inatla yazıyorum. Bu kadar sert olmamın nedeni de bu konularda çok hassas olmamdandır. hastanede ki Dr. Sağlık Bakanlığına şikayet ediyorsam o da bu eleştiriye alınmasın çünkü kimse benim sevdiklerimden (ailemden, arkadaşlarımdan) daha değerli değildir.

Ne yazarsanız yazın bir daha cevap yazmam Herkese iyi günler.

demirc

28.01-2012, 22:28
zehirli yaprak aynı meslekten 1000 insanda hata yapsa bu o mesleği yapan herkesin aynı olduğunu göstermez ha şunuda söyleyim şahsen psikoloklara karşı benimde bir anti patim var ama hepside aynı diyemem tamam soruda hatalı sonuçta insanın yaşam şeklini belirleyen bedensel özründen ziyade meslek, aile, arkadaş, para gibi çevresel faktörlerdir kendi hayatımdan örnek vereyim ben bilgisayar mühendisliği mezunuyum Dz.K.K'lığında obi subaylığı yaptım maddi sorunum yoktu ama karşılaştığım olaylar benliğime o denli tersti ki hazmedemedim zihnim bulanmaya başladı kendi isteğimle psikiyatriye defalarca gittim benim anlattıklarımı adam umursamadı bile gittikçe bunalımım arttı iki bileğimide kesip intahar girişiminde bulundum hastaneye kaldırıldığımda psikoloğun bana söylediği şey ölmek isteseydin toplar damarı değil atardamarı keserdin oldu raporuda bu şekilde düzenledi ben tedavi olacağıma 2 ay hapis yattım daha sonrada başka pisokoloğa defalarca gittim yine umursamadı 6-7 ay kadar sonra bu defa sol kol dirseğimden atar damarı parcaladım beni suni solunumla hayata döndürdürmüşler adana ekrem tok akıl hastanesine yatırdılar orada gördüğüm muamele beni eskisindende beter etti bir köpeğin dahi maruz bırakılmaması gereken şeyler yaşadım ordan cıkardılar gataya yatırdılar oradanda verilen raporda intahar ettiğim için ben suçlu gösterildim ordudan atıldım hakkımda verilen raporlar doğrultusunda 3 dava açıldı en son kayseri asker hastanesine mahkeme yolladı oradaki psikoloğa olayları olduğu gibi anlattım adam beni ağlayarak dinledi onun yazdığı rapor sayesinde davalarım düştü şimdi benim başıma bunca derdi açalar psikologlar oldu ama kurtaranda psikolog oldu çoğunluk hata yapıyor diye tamamından nefret etmek hakkaniyete yakışmaz bu kardeşimiz daha yolun başında biz ona bu denli sert saldırırsak senin doktorlardan nefret ettiğin gibi oda bizlere karşı ön yargılı olmazmı

sgurkan

29.01-2012, 22:29
konuya bak ya nerden nereye dönmüş,yazık ya çok yazıkk :(...Herşey Allah cc.den gelen,kader de kısmette ne yazılmışsa onu yaşar ve görürüz..

gulay_06

29.01-2012, 22:32
sgurkan;

katılıyorum arkadaşım...

zaferdağ

30.01-2012, 14:28
Şahsen bir günüm: saat 6.30'da kalkarım. "Batsın bu dünya"yı dinlemeye başlarım. Kahvaltı fonum "batsın bu dünya"dır. Arabada "batsın bu dünya"yı dinlerim.......................................... ...................Yatmadan Orhan GENCAY'a dua ederim.

Büyük bir kusur işlemişim. Düzeltiyorum: GENCEBAY

psikolog adayı

30.01-2012, 19:29
zaferdağ;
:D en güzel cevap bence buuu:)) çok orjn:))

selda*

31.01-2012, 19:17
valla bende tuttum bu cevabı orhan baba hayata iyi gelir:)

Cimcimee

02.02-2012, 15:55
Anamm neler neler yazılmış böyle yahu :) Bizim bu insanlarımız konuyu saptırmayı ne kadar çok seviyorlar :o Her neyse bende yazcam bende yazcam banane :o

Psikolog adayı .. insanların hayatını öğrenmek güzel valla çok güzel bi konu açmışsın bende severim bunları .. İnsanların düşünceleri ne ? Nasıl birileri ? İnsanları tanımak bunları öğrenmek güzel şahsen ben meraklı biri olarak severim :)

Peki ben neler yapıyorum ımmm :confused: Aslında büyüyene kadar normal bir hayat yaşıyordum ben .. Lise bitip üniversiteye başlayana kadar .. Ne zaman büyüdüm ozaman biraz daha gerçeğin farkına vardım diyebilirim .. Vardım ve hala hayatımı yaşamaya devam ettim .. Hayata her ne kadar 1-0 yenik başlasamda sonunda kazanan hep ben oldum ..

Yaşadığım sürece yapamadığım hiç birşey olmadı sanırsam .. Ufak tefek engelim yüzünden çocukluğum sırasında eksikliklerim vardı elbet .. Bisiklete binmek yada kar topu oynamak gibi :) Ama tüm hedeflerime ulaştım önüme çıkan her engele rağmen ..

Üniversiteye başlarken en çok zorlanmıştım hatta gitmeyecektim ama ailem sağolsun iyiki hep varlar ısrarları sonucu gittim ve iyikide gittim diyorum şimdi .. Zaten çevresi geniş bi insandım .. üniversitede dahada geniişledi .. İnsanlarla muhabbet etmek yeni insanlar tanımak çok güzel birşey bunu herkese tavsiye ederim ..

Hayatımı yaşamaya gelince .. Hiç bu zamana kadar ben hayatıma küsmedim .. Elbet bunalıma girdiğim ufak tefek zamanlarım olmuştur ama hayatımı yaşamak için çok ama çok sebebim var .. Bunları en başındada Ailem geliyor tabiki .. Gülmeye çok şey borçluyum .. Hayatta ne olursa olsun yüzündeki o gülücüğü bırakırsan hayatta sanırsam seni bırakıyor ben böyle düşünüyorum ..

Şuan her ne kadar monoton bir hayatım olsada oda çalışmadığımdan dolayı .. Malum yaşadığım yerde pek iş imkanı yok işte sınavlara çalış evde otur arkadaşlarınla gez şu nu yap bunu yap vs vs diye geçiyor günler ..

Kurduğum hayaller umutsuzluğun tam göbeğine kurulup sefasını sürdürmeye devam ettikçe inanın pek yaşanılır değildi bu hayat ama bir şeylerin olmasını herkesin her şeyi fark etmesini isteyecek kadar masum kalabildim bu hayatta. Bu yüzden hiç bi zaman hayal kurmaktan vazgeçmedim ve en sevdiğim şeyde hayal kurmak olabilir ..

Hayatı bir fotoğraf makinesi objektifi gibi görüp her karesinde rahat kendinden emin güvenilir şekilde gülebiliyordum ve hayatında en büyük korkuları, endişeleri, yalnızlığı gülüşümle saklayıp içime akıtıyordum ..

Dediğim gibi herkes gülmekten asla vazgeçmesin ne olursa olsun hep gülsün .. Gülücükleri ile cevap versin ..

Ha bide mısırsız bir yaşam düşünemiyorum düşünmekte istemiyorum :o

psikolog adayı

02.02-2012, 22:04
Teşekkürler cimcime güzel ifade etmişsn kendını:)

nova

03.02-2012, 09:21
valla tek kelime ile ZOR'dur.. bizim ülkemizde engelsiz insanlara göre daha zordur.. hem engeliniz hem mimari şartlar hemde farklı düşünceler sizi engeller durur.. hem engellenirsiniz, hem çalışmanız gerekir.. ama pek bi kolaylık olmaz.. ama yurtdışında engelli olsanız bu kadar zor olmaz diye biliyorum, yurtdışında yaşamadım ama 99dan beri engelliyim.. bir çoğunuz yaşamışsınızdır; aynı zamanda öğrenci hayatı, aynı zamanda iş hayatı, aynı zamanda sosyal hayatı ve engelli hayatı birarada yaşamanız gerekir.. ee sonra okula devam etmek lazım ama para kazanmak da lazım.. ee psikolojiniz için birazda sosyal hayat lazım, ee sonra neye zaman kalmıyor; engelliliğinizin gerektirdiği egzersizleri, doğru beslenmeyi vb şeyleri atlıyorsunuz..

birde işin en kötü kısmı engelli olarak güne başlamak; eğer yardıma ihtiyacınız olan anlar varsa bu en yakınınız eşiniz, anneniz yada evladınız da olsa.. o kişi aslında size değil kendi kendine tavır yada surat yapıyorda olsa siz üstünüze alınıyorsunuz ve güne kendinize, kaderinize söylenerek başlıyorsunuz.. gün içinde de bu tarz bir sürü şey yaşamaya devam edince pek de hoş hissetmiyor insan kendini.. bazen okulda bazen iş yerinde bazen sokakta defalarca yardım istemek zorunda kalınca.. düşünün..

sümeyye yılmaz

03.02-2012, 10:47
çok haklısınız. engelliler derken sanki biz engellilerin çok değişik bakış açımızın olduğu, engeli olmayanlar dışında bizim normal bir hayat yaşayamadığımız sanılıyor. bu düşünce çok yanlış. engelliler de tıpkı engeli olmayanlar gibi normal bir hayat yaşıyorlar. sadece bir takım sorunlarla karşılaşıyoruz biz engelliler. yoksa bizim de hayatımız gayet normal. biz kendimizi engeli olmayanlardan ayırmıyoruz. size hak veriyorum...:eek:

düşle

03.02-2012, 13:55
herseyden evvel bitip tükenmeyen bir birey, yani kendiniz olma savaşının içine doğuyor ve ömrünüzce ağır cekim bi hayat sürüyorsunuz. bedensel engelinizin yansıması yüzünüze toplumlumsal engel olarak yasamızın her anı tokat gibi carpıyor. ne yaparsanız yapın daima eksik olduğunuz hissettiriliyor. kendi engeliniz bir yana birde engelleniyorsunuz ve insanlar sizi engellemeyin kendilerinde hak olarak görüyor. zira size kendi yasamınızda söz hakkını ve kendi özlemlerini layık göremiyor, eşitlik talebinizi ise kendilerine hakaret görüyor. bunu kırmak atomu patlatmaktan zor: öyle yerlesik bi önyargının bilinçalı yansıması bu... aslında ırkcılık ötesi bi yasam, hastalıklı bi anlayış...

neden mi çünkü bağımlıyız ya, örneğin benimde kalbim var diyemeyiz vs. işyerime klozeti 5 yılda yaptırta bildim vs. böyle saçma bi savaş. onlara göre yılıp duvarlarımızın ardına dönmemiz beklenen. koca bi ömür gözlerinin içine bakıp olayan viçdan dilenmek. yoksa adın haklarını istedin ve insanlığımı verin, dedin diye asiye çıkıyor da iyice pskolojik savaş acımasızlaşıyor felan...

ben engelli bi yazarım yıllarım doğrudan yada dolaylı engeli ve engellenmeyi yazarak toplumsal bi farkındalık oluşturma cabasıyla gecti. cahil ve hakir bi kalabalığa dahili, arkamı dönüp baktığımda bir arpa boyu yol gitmişiz: ama ömür bitti, bitiyor içim yanıyor, nasıl anlatılabilinir hangi psikolog kavrayabilir meculüm... bu açıdan unutmayalım ki biz engellenenler, sizin mesleğinize en çok ihtiyaç duyanlarız. bu bakimdan yanımızda ve bizi anlamaya calışıyor olmanız değerlidir, sağolun...

ama önerim, öyle uzaktan ahkam kesmeniz değil içimize inip yüreğimize dokunma cesaret ve erdemini gösterebilmenizdir, ki bence burdaki engellenen dostlarımızın bilinç altı tepkiside bunadır derim: lütfen engellenme ve tecrit edilme psikolojisi yasayan topluluğumuza bu tepkiyi çok görmek yerine çözümleyin... unutmayalım ki (c)esaretle cesaret arasındaki fark tek harftir!

ve kendinize de şunu sorun, (doğrusu bu da bizlerin merak ettiği sorular) psikoloji bilminin temsilcilerinin gözünde engelli nereye oturur? engelli kimdir? dahası engelli olmak mı zordur, engellenen olmak mı? sizce toplumda yerimiz neresi? neden bunca örseleniyoruz? evet uzaydan gelmiş olabilir miyiz? niçin bu kadar tepkili ve içimizi açmakta ürkeğiz? bunda sizlerin hiç mi payı yok?... uzatmak mümkün zira hem doluyum hemde yazmak benim işim... ama sorarım hiç bi engelli içini döküp sizden medet umarken, canı gönülden dinleyip ellerini tutarken aslında içine dokunma ateşiyle tutuştunuz mu? evet, öyleyse siz bir insan, bir psikiyatris daha da önemlisi cana can, yare yarensiniz: mesleğinize özünüzde cevher bulmuş erdemle...

yolunuz acık olsun dost...
not: özelden isteminiz halinde konuyla ilgili yazılarıma ulaşabilirsiniz!
bir de şahsi merakım şu ki, psikoloğa gittiklerimde edindiğim bir imaj, sorudur:
psikiyatri bilmi tek tip insan yaratmak için mi vardır?

psikolog adayı

03.02-2012, 23:32
Hepinize teşekkür ederim cevaplar için.

nova

04.02-2012, 09:06
yapıp yapmamak tabiki size kalmış ama böyle forumla araştırmanın yanında hani yeni bir kamu spotu varya.. sizde öyle yapabilir, empaati sahibi olmak için, birkaç gün tekerlekli sandalye ile sokağa çıkabilir ve hiç sandalyeden kalkmadan günlük işlerinizi yapmaya çalışabilir.. yada gözlerinizi kapatıp gününüzü geçirmeye çalışabilirsiniz.. yada en basitinden düzgün bir cv hazırlayın ciddi bir üniversiteden mezun oldugunuzu farzederek birkaç iş müracatında bulunun bakalım nelerle karşılaşacaksınız..

psikolog adayı

23.02-2012, 19:09
teşekkürler