PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Trafik Sigortasından Tazminat Almak

Sayfalar : [1] 2 3

kazazede

13.10-2011, 01:57
​kaza geçiren arkadaşların dikkatine
herhangi bir trafik kazası geçiripte maluliyeti olan arkadaşlar veya yakınlarınızda veya çevrenizde kaza geçiripte maluliyeti olan varsa trafik sigortasından tazminat almak çok basit bir olaydır.
forumda bazı sigorta takipçiliği yapan arkadaşlar konunun uzmanlık işi olduğunu ve takip etmenin zorluklarından bahsetmişler ve kendilerinin çok kısa bir sürede tazminat alacaklarını belirtmişler.
şimdi bu arkadaşlara soruyorum.bunun uzmanlığı nerededir.
prosedür şöyledir arkadaşlar.
ben kendi tazminatımı kendim takip ettiğim için ve aldığım için prosedürü biliyorum ve hiç kimseye para kaptırmadım ,hiç bir hak kaybım olmadı
öncelikle kazadan sonra tedavinizi bitirin ve tedaviniz bittikten sonra tam teşekküllü bir devlet hastanesinden maluliyet oranınızı belirten durum tesbit raporu alın
kaza sonrası tutulan trafik kaza tesbit tutanağını,
eger kaza nedeniyle geçirmiş olduğunuz ameliyatlar varsa bunların hastane epikriz raporlarını ve tedavi boyunca hastanelerde ne yapıldıysa tüm evrakları topluyorsunuz​
ayrıca kaza nedeniyle yapmış olduğunuz harcamarla ilgili faturaları ve kaza nedeniyle uğramış olduğunuz maddi kayıplarınızı belgelendirin ve çalışıyorsanız işyerinizden kaza tarihindeki maaş bordronuzu ve müracat edeceğiniz son ay maaş bordronuzu
tüm bu evrakları topladıktan sonra ilgili siğorta şirketine teslim edin veya iadeli taahütlü olarak postalayın ve sigorta şirketi size dosya acacaktır ve bu konuyla ilgili bir kişiyi görevlendirecektir, siz bu kişiyle iletişim kuracaksınız
gönderdiğiniz rapor ve evraklar sigorta şirketince kontrol edilecek ve eksik bir evrak var ise sizden bunu göndermenizi isteyeceklerdir.burada önemli olan hastaneden almış olduğunuz maluliyet yani özürlü raporudur ve bu raporda yazan orandır.
trafik kaza tesbit tutanagında belirtilen kusur oranı önemlidir ve karşı tarafın kusuru oranında tazminat almaya hak kazanırsınız.kusurun tamamı sizde ise herhangi bir tazminat alamazsınız
hastaneden almış olduğunuz maluliyet raporundaki oran ölçüsünde siğorta şirketi aktüerlere tazminatınızı hesaplatacak
bu hesaplamada önemli olan geliriniz yani maaşınız ve yaşınızdır.
eger işsizseniz ve geliriniz yok ise asgari ücretten tazminatınız hesaplanıyor.
sakın olaki maluliyet oranınız düşük diye müracat etmemezlik yapmayın, çünkü bu hesaplama çok detaylı yapılıyor yani yaşınız ve kaza tarihindeki geliriniz çok önemli.çok yüksek rakamlar çıkabiliyor.60 yaşına kadar yaşayacagınız varsayılıyor ve 60 yaşına kadar çalışacagınız hesaplanıyor ve tazminat hesaplanıyor ve çıkan hesabı kabul ettiğiniz takdirde sigorta size parayı 1 hafta içinde ödüyor.
yukarıda bahsettiğim prosedür size zarar veren araç belli ise ve trafik sigortası var ise ilgili sigorta şirketine müracat edilecek,
şayet size zarar veren araç belli değil ise veya araç belli ama trafik sigortası yok ise müracatınızı GÜVENCE HESABINA yapacaksınız
evet arkadaşlar konunun özeti bu.
şimdi size soruyorum bunun neresi uzmanlık gerektiriyor.
lütfen kendisini sigorta konusunda uzmanım diyen şahıslarla irtibata geçmeyin ve herhangi bir VEKALET VERMEYİN.
sizin veya yakınlarınızın çekmiş olduğu acılardan bu gibi kişiler para kazanmasınlar.
onlarda aynı bu işleri yapacaklar farklı bişi yapmıcaklar.
ayrıca bu gibi kişilere vekalet verirseniz alacağınız tazminatın tamamınıda kaptırabilirsiniz.
yinede aklınıza takılan bir şey olursa foruma yazarak yardım isteyiniz
herkese kazasız belasız günler dileğimle ...
NOT:Sigorta takipçiliği yapan arkadaşlar bu yazıya kızacaklar ama ekleyecekleri bir şey varsa onlarda yazsınlar lütfen

code

13.10-2011, 02:30
kazazede şöyle bir durum varsa mesela sen yolcusun senin hiç bir suçun yok ama kkazada sürücülerden biri suçlu diğeri suçsuz yada her ikiside farklı oranlarda suçlu o zaman ne oluyor.

kazazede

13.10-2011, 22:10
sayın code
güzel bir konuya değinmişsin.yolcu konumunda olan eger kaza sonrası zarara uğramışsa yani maluliyet meydana gelmişse her halukarda tazminat almaya hak kazanıyor.kazada kim kusurluysa ondan tazminat alır.her iki sürücüdede kusur varsa ikisindende tazminat alır.eger yolcu konumunda olan otobüste kaza yapmışsa zaten otobüsün koltuk sigortasından tazminatını alır.eger kaza tek taraflı ise yolcu konumunda olan aracı kullanandan kusuru oranında tazminat alabilir.

code

14.10-2011, 00:01
peki kazazede ben şöyle biliyorum kazada 3. tarafsan yani kazayla alakan yoksa sadece yolcu isen her iki trafik sigortasından kusur oranına bakılmaksızın poliçede ne yazıyorsa o oranda tazminat alıyorsun diye biliyorum yalanmı/yanlış mı?

saww

14.10-2011, 00:20
Geçenlerde sel afeti oldu!

Burda ölenlerin suçu ne? Kazada ölene tazminat var. Afette ölene yok:confused:
Oysa kazada afet sayılır. Afet oldumu topu direk doğaya. Trafik kazası oldumu topu kişiye...:confused:
Halbuki ikisindede top kişilerdedir. Yetkililerdedir...
Bu ikilem çelişki niye..

Hatta afette ölen mağdur oğlu mağdurdur.
Neden mi adam ev yapmış. Sel almış götürmüş.!
Devletin görevi nedir? Can ve mal güvenliğidir.
Devletten izin almadan çivi bile çakılmadığına göre!!
Desene ben ev yapılmayacak araziye ev dikilmesine seyirci kaldım. Suçu doğaya atıyorum..
Bu topu doğa ya atmakda neyin nesidir...???
Biri poliçeli, biri poliçesiz...

kazazede

14.10-2011, 00:29
sayın code
hayır arkadaşım yanlış biliyorsun.trafik kazalarında sigorta şirketleri kusur oranına göre tazminat öderler.almış olduğun maluliyet raporundaki orana göre hesaplama yapar vekusur oranına göre poliçede yazan miktar ölçüsünde ödeme yapar.yani senin alacağın tazminat miktarı poliçede yazan miktarı geçer ise sana sadece poliçede yazan miktar kadar ödeme yapar

muSti_

04.11-2011, 21:27
peKi kaZaZeDe ben 2002 De trafik kaZaSi yapTim o taRihte poLiÇeDe yaZan öLum ve kaLici SakaLtiLik iCin 18 Bin Di buqun haLLa DaVam Devam eDiyo yani diyeLim ki oLumLu SonuCLanDi tahmini ne aLirim

gorbi20

05.11-2011, 11:19
motorun üzerinde bayılıp kaza yapana yok o zaman anladığım kadarıyla yani tek başına kaza yapana yoooook

kazazede

10.11-2011, 21:35
musti
davan devam etsin.eger dava sonunda tazminat almaya hak kazanırsan bunu olay tarihinden bu güne kadar yasal faiziyle birlikte alacaksın.yani kaybın olmayacak.yalnız davan neden bu kadar uzun sürdü, sebebi ne.
gorbi20
maalesef tazminat alma şansınız yok.tek taraflı kazalarda trafik sigortası sürücüye herhangi bir tazminat ödemez, tek taraflı kazada yolcu konumundaysanız tazminat alma şansınız vardır

mbozbas

10.11-2011, 22:22
Merhaba AdaşımAçıklamaların için Teşekkürler.Heycanlasonuna kadar okudum benle ilgili bir şey varmı diye ama aynı şeyleri yazmışsın.Baş tarafa tek traflı kazalar hariç deseydin harika olurdu.Neyse bende 2009 da 6 günlük GoodYear Cargo lastiğimin parlaması sonucu aracım yan yattı ölece süründük aracım ile sonuç T6-7 ve 11 kırık 3 ameliyat değişen yok. Şucum kaza tespit tutanağında 8 de 0 ben ne yapayım kime başvurayım. İyi günler dilerim

kazazede

24.11-2011, 22:11
sayın mbozbaş
sizin durumunuz anladığım kadarıyla farklı.tek taraflı ve lastik patlaması sonucu olmuş.kaza ne zaman oldu.kazada yeni almış olduğunuz patlayan lastik duruyormu.kazadan hemen sonra lastik firması hakkında davacı olsaydınız keşke.lastik incelenirdi, şirketin kusuru var ise eger yüklü miktarda tazminat alabilirsiniz.kaza tutanagında tam olarak ne yazıyor. herhangi bir girişimde bulundunuzmu.

62sinde

26.11-2011, 15:30
kazaze
efendim özelden bir konu danışmak için mesaj atmıştın..
teşekkür ederim.

62sinde

27.11-2011, 23:14
3 ay önce olan motorsiklet kazası sonrası
10 gün önce sağ diz altı ampüte
62 yaş. bağkur emeklisiyim
trafik kusuru tamamen karşı tarafa verildi.
çarpan kisi türkiyede mülkü olan yaşlı bir alman . kazada türk plakalı 76 model land rover jeep kullanıyordu.

yabancı olması vasfıyla ek bir önlem yada ek bir hakkımız olurmu?

kazazede

01.12-2011, 22:53
geçmiş olsun
tazminat hakkınız var tabiiki
gerekli bilgiyi telefonda verdim

mbozbas

31.12-2011, 00:38
kazazade;

Merhaba mustafa
evet benim kazam tek taraflı,kaza 16 mart 2009 da oldu,lastik malesef durmuyor malum hastane ameliyat fizik tedavi derken yeni kendimize geldik,lastiği resimleri üzerinden incelettik her şey bizden yana fakat lastiğin kendini istiyorlar,tutanakda sağ arka lastiğin patlaması sonucu yaralamalı maddi hasarlı trafik kazası yazıyor,her hangi bir girişimde bulunmadım.malum tek taraflı olduğunu duyan takipciler vaz geçiyor.
şimdiden mutlu yıllar.

kazazede

31.12-2011, 19:42
merhaba adaşım
resimler üzerinden incelettik derken kim inceledi. lastik şirketimi inceledi.
ah keşke birinizin aklına gelseydi kazadan sonra lastiği muhafaza etmek.inan çok işinize yarardı.her şey bizden yana derken neyi kastediyon.
lastik elde olmayınca şirket hatasını kabul etmez.
yinede tanıdığın bir avukat varsa danış derim.

çelebi

31.12-2011, 20:56
Kardeşim ben 1987'de trafik kazası geçirdim,minibüste yolcu idim araç giderken arka tekeri çıktı ve devrildi bizde engelliler sınıfına katıldım,1988 de engelli raporu almıştım hastane evraklarına ulaşmak o tarihte yapılan maddi harcamalarımızı faturalandımak çok zor,o zaman annemden dolayı ssk lı idim kaza yeri devlet hastanesine yakın olduğu oraya götürmüşler ozaman bile hastane biz ssk lı olduğumuz için bizden para talep etmişti

ottomans5526

01.02-2012, 23:15
kazazede bizimanneyle baba trafik kazasi gecirdi 2 ay once annemin sag parmakları kesildi yanık dan dolayı karsi taraf %100 suclu bende aslı gibidir kaza raporu geldi hastanelerle ilgili epikrizler falan hersey var bende kazadan sonraki olan ameliyatlar islemler v.s yanlız beim takildigim konu bu sigoradan alınacak tazminat bide karsi taraftan alabiliyomuşuz bu islemlerde bana adli tıp raparu gereklimi zannedersem olmaması lazım adli tıp karsi taraftaki adama maddi manevi tazminat acıldıgında gerekiyomus diye biliyorum ama senbilgilisin bu sigortalaran tazminat davalarinda gerek varmi onu bş yazarsan sevinirim bide babamdan vekalet almama gerek varmi bu islemler icin bi bilgilebndirirsen sevinirim ...memet

t9-t10-t11

01.02-2012, 23:34
merhaba tek taraflı kaza geçirdim araç bana ait fakat ben yolcu konumundaydım bizde alabiliyrmuyuz tazminat

muratyavuz

04.02-2012, 23:21
Güzel bir konuya değindin teşekkür ederim

on-off

06.02-2012, 05:33
araç içi tek taraflı kazalarda sürücüye herhangibi hak tanındımı kanun değişikliği varmı ? yoksa hala eski kanunlar geçerlimi illa birine zarar verincemi tazmınat alabılıyoruz

kazazede

17.02-2012, 11:48
sayın ottomans
öncelikle geçmiş olsun
kazanız nasıl olmuştu.tek taraflımı, yoksa çift taraflımı.kazayı tam olarak bilirsek ne gibi hakların var onu daha rahat konuşabiliriz.

ottomans5526

23.02-2012, 16:33
karsı taraftan gelen arac bizim araca kafadan girdi bizim arac yandı biz kendi seridimizdeyiz dam serit ihlali yaptıtutanaktada zaten tum kusur adamda bizde zaten su anda sadece adamın sigortasından alabılıyomusuz tazmınat tum kusur onda oldugundan annemin parmakları kesıldı sag el bız burumda ne kadar tazmınat alırız ortalama yada ne kadar almalıyız ben baş vurucam eger az tazmınat oderlerse ona gore itiraz edelim bilginiz varsa paylasırsanız sevınırım

ottomans5526

23.02-2012, 19:39
karsı taraftan gelen arac bizim araca kafadan girdi bizim arac yandı biz kendi seridimizdeyiz dam serit ihlali yaptıtutanaktada zaten tum kusur adamda bizde zaten su anda sadece adamın sigortasından alabılıyomusuz tazmınat tum kusur onda oldugundan annemin parmakları kesıldı sag el bız burumda ne kadar tazmınat alırız ortalama yada ne kadar almalıyız ben baş vurucam eger az tazmınat oderlerse ona gore itiraz edelim bilginiz varsa paylasırsanız sevınırım

kazazede

23.02-2012, 19:53
evet karşı arabanın sigortasından malüliyetiniz ölçüsünde tazminat alabilirsiniz ayrıca karşı aracın şöförüne ve ruhsat sahibi ne maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz.öncelikle annenizin malüliyet oranı belli olması için tam teşekküllü bir devlet veya üniversite hastanesinden rapor almanız gerekiyor.babanızda yaralandıysa onun içinde alacaksınız.sigorta şirketleri genelde olay tarihinden 1 yıl sonra alınmış raporları kabul ediyorlar.sigorta şirketine dava açmadan anlaşma yoluyla tazminat alabileceğiniz gibi anlaşamazsanız eğer dava yoluylada tazminat isteyebilirsiniz.dava açarsanız eğer mutlaka bir avukatla hareket etmenizde çok fayda vardır.

ottomans5526

23.02-2012, 20:00
babamın sol ayagında 3 tane kırık var sadece onun icinde alabılıyomuyuz karsı tarafın sıgortasından tazmınat? bide ben kendim gorustum bugun sigorta sirketiyle karşı tarafın hastayla ilgili rapor istediler bu tahmınım heyet raporu kaza raporu karşı tarafın sıgorta policesi bunları ayarlarım tamada benım merak ettigim bunu ben kendim takip edicem bu tazmınat ortlama ne kadar olmalı merak ettigim bu ben gerekirse itiraz edebiliyim açıkcası avukata vermekte istemiyom

kazazede

23.02-2012, 20:18
şu anda alacağınız tazminat miktarını belirlemek olanaksız.
öncelikle anneniz ve babanız için ayrı ayrı malüliyet tesbit raporu almanız gerekecek.
bu konuyu açarken detaylı bir şekilde hepsini yazmıştım.tazminat hesaplanırken yaş ve gelir durumu çok önemlidir.
karşı sürücüden davacı olmadınızmı.kamu davası açılmıştır.karsı tarafla anlaşma yolunamı gittiniz.

ottomans5526

23.02-2012, 20:30
kamu davası var şu an devam ediyo 2 ci kez babayla annemin ifadelerini aldılar bugun savcı istemis herhlade gecen sefer hastanede almıslardı bu 2 ci ifadeleri oldu biz karşı tarafla uzlaşma yolunu kabul etmedik cunki adamlar suclu olduklaı halde 3 ay gectı kazanın ustunden 1 kere bile aramadılar uzlasma yolunu kabul etmedik karşı tarafıda bu sigortadan tazmınat aldıktan sonra maddi nanevi tazmınat aaçılacak onun icin zaten avukat bulucam erzurumdan adamın ikamet yeri orası bu sigorta tazmınat isini kendim hallediyim diyorum burdan baslıkta demıssınız aslında kolay gozukuyo

danışman

05.03-2012, 12:41
değerli arkadaşlar trafik kazalarıyla ilgili her türlü konuda sizlere yardımcı olabilirim. isterseniz msj olarak buraya yazabilir isterseniz xxx nolu telefon dan bana ulaşabilirsiniz.

kazazede

05.03-2012, 13:19
danışman;

nasıl yardımcı olacaksan yaz buraya
burası takipçilerin reklamını yapacağı ve para kazanacağı yer değildir.
bildiğin bir şey varsa yazarsın.

bymoruk

05.03-2012, 15:12
benim bir tanıdığım otobanda bisiklet ile giderken kamyon carpması sonucu vefat etti buda alabilirmi tazminat

saww

05.03-2012, 15:49
Bilirkişi raporu alabilir derse alır.
Mahkeme bizim alabilir dememizi kale almaz.

kazazede

05.03-2012, 20:15
bymoruk;

trafik kaza tutanagında kusur oranları bellidir.kusur oranlarına göre eğer kusurun tamamı tanıdığınızda değilse geride kalan mirascıları destekten yoksun kalma tazminatı alabilirler.
kaza tutanağına bak ona göre yönlendirelim.

danışman

15.03-2012, 17:17
arkadaşım burasının reklam yapılacak yer olmadıgını bende biliyorum vede reklam yapmıyorum. sadece birilerine yardım etmeye çalışıyorum. birde bu işten para kazandıgımı kim söyledi size.. ben öyle birşey yazdıgımı hatırlamıyorum. senin de bir sıkıntın varsa hukuki açıdan ara ücretsiz yardımcı olurum. birde hiç birzaman tanımadıgın kişiler hakkında ön yargılı olma. aksi halde Allah ın huzurun da hesabını veremezsin.

kazazede

15.03-2012, 20:00
madem para kazanma peşinde değilsin , yaz o zaman bildiklerini buraya arkadaşım.neden telefon numaranı yazıyorsun.yaz buraya ,madem hayır yapmak istiyorsun işte sana imkan.bildiğin ne varsa yaz hep beraber faydalanalım.
forumların amacı budur.bilgi paylaşmaktır.bilgi paylaştıkça değerlenir.
ben her yerde hesabımı veririm korkma sen, eğer yazdıklaın gerçekse yani para kazanma derdinde değilsen ,al sana meydan yaz yazabildiğin kadar danışman efendi...

danışman

16.03-2012, 20:43
bak mustafa arkadasım bu iş öle buraya iki satır yazı yazmakla olmaz. sende çok iyi biliyosunki bu konu çok fazla detaylı yazmaya kalksam günler alır. benim telefon numaramı vermemdeki maksat. kazazede drumunu açıkça bana anlatsın bende ona hazırlaması gereken evrakları ve izlemesi gereken yolu detaylı bir şekilde anlatayım. sen takmışsın kafayı işin maddi boyutuna,reklamına. yine söylüyorum seninde bir sıkıntın varsa beni arayabilirsin. şayet bir sıkıntın yoksa bırakta birilerine bir faydamız dokunsun.

kazazede

16.03-2012, 21:28
))))
sizi gayet iyi anlıyorum.mutlaka bu işin eğitimini almışsındır.hukuki yardımdan bahsettiğine göre hukuk fakültesi mezunusundur.
inan bi sıkıntım yok olsa ilk arayacağım kişi sensin)))

ahmetdemir

16.03-2012, 22:01
kazazede arkadaşım bende kendim işin peşine düştüm ve tazminatımı aldım yanlız burada enönemli olay zaman aşımı raporu aldıktan sonra 2 yıl zaman aşımı süresi var ona dikkat etmek lazım...

kazazede

16.03-2012, 22:45
evet ahmet arkadaşım
buradaki mücadelemizde mağdur olan arkadaşların çektikleri acılrdan başkaları faydalanmasın diye.çok karışık değilse olay mutlaka herkes kendisi halledebilir.karışıksa eğer mutlaka yasal yollara başvurarak bir avukatdan hukuki yardım almaları doğru olandır.

danışman

21.03-2012, 21:16
mustafa bey hem bir avukattan hukuki yardım alınmalıdır diyosunuz hemde bize burada iftira atarak karalama politikası uyguluyosunuz. sizi anlamak gerçekten zor.

sergeç

29.04-2012, 13:07
kazazede kardeşim benim çocogğa 6 ay önce okul bahcesinde çöp arabası iki ayağından geçti kazadan sonra 2 ay yattı kaza sonrası avukata davayı verdim ben sigorta şirketinden çocuktaki malülüyete göre para alacağimızı söyledim avukat öyle birşey yok kaza sonrası çocukta lenf ödem hastalıği olştu a vukat sigortaya dava açmamış benim ne yapmam gerekir

kazazede

29.04-2012, 13:21
kaza tutanağı nasıldı
çöp arabasının kusur oranı nasıldı

sergeç

29.04-2012, 14:39
kaza tutanağı yok sadece kazanın krokisi var kaza çöp arabası çöpü ladıktan sonra çocuk otururken ayakları üzrinden direksiyonun olduğu ön teker geçiyor

kazazede

29.04-2012, 17:15
arkadaşım yaralanmadan sonra polis tutanak tutmadımı.ceza davası açılmadımı.yaralanma olduğu için kamu davası açılmıştır.ceza davasında kusur oranları kesinleşir.kusur oranı kesinleşince duruma göre sigortaya müracat ederek tazminat alınır.tazminat alabilmek için öncelikle çöp kamyonunun kusurlu olması gerekir ve çoçuğunuzda maluliyet oluşması gerekir.maluliyet tesbiti için tam teşekküllü kamu hastanesinden durum tesbit raporu alacaksınız.
sigorta şirketi sadece maddi tazminatı öder.manevi tazminat isteyecekseniz şöförden kamyonun ruhsat sahibinden şikayetçi olacaksınız.

sergeç

29.04-2012, 17:47
ceza davası henüz açımadı ve polis tutanak tutmadı acil vaka olduğu için sadece kazanın krokisi var sigortadan tazminat alabilmek için ne kadar süre geçmesi gerekir bizim ceza davasının açılmasına daha 6 ay var şöföre ve belediyeye tazminat davası açıldı sen sigortadan manevi tazminat değil maddi tazminat isteyeceksin diyorsun bu durumda biz sigorta şirketinden malül olduğu zaman para istemiyecekmiyiz

kazazede

29.04-2012, 20:28
arkadaşım neye göre şöföre ve belediyeye tazminat davası acıldı.tazminat davasının açıldığından eminmisin.kaç paralık dava açıldı.
ceza davasının açılmasına neden 6 ay var.ceza davası otomatikmen açılır.
evet sigortadan manevi tazminat isteyemezsin.malül olduğu zaman sigorta malüliyet oranına göre hesaplama yapar ve bunu alırsınız.bu zaten maddi tazminattır.manevi tazminat ayrıdır.hangi şehirdesin.
sigortadan tazminat alabilmek için uzuv kaybı yoksa eğer 1 yıl geçmesi gerekiyor ve bu 1 yılın sonunda hastaneden durum tespit raporu alacaksınız ve bu raporda ki oran ölçüsünde tazminat alabileceksiniz.
anladığım kadarıyla avukatınız sizi tam bilgilendirmiyor.

sergeç

30.04-2012, 19:42
kazazede kardeşim avukat 71 bin liralık dava açtı ceza davasını ilk mahkemesi 11.ayba bu edevlette görünüyor ben izmirde oturuyorum çöp arabası belediyeye ait oldüğü için belediyeye dava açıyor uzuv kaybı olarak çocüğun ayağında çarpmadan dolayı fil hastalığı oluşmuş bu hastalığin çaresi yokmuş rapor almak için bir sene geçmesi gerekiyormuş benim avukatın söylemesine göre kaza okul bahçasinde olduğu için şöför katiyen suçludur diyor

av sefa

06.05-2012, 12:17
mustafa bey aracınızın kaskosu var mıydı? bazen kaskoya imm sigorta klozu eklerler

av sefa

06.05-2012, 22:25
hikmet bey çok geçmiş olsun. sözkonusu kaza çocuğunuzun okulunda gerçekleşti sanırım. meydana gelen kaza trafik kazası değildir, öyle nitelenmez. avukatınız arkadaş yapılması gerekeni yapmış. takıldığınız yerde kendisinden detaylı açıklama isteyiniz paniklemenize gerek yok.

farukaltunel

10.05-2012, 18:34
sevgılı kazazede ve dıger arkadaslarım oncelıkle basımdan gecen olay araba(polis arabası) ile gıderken tıcarıbı taksı ıle carpıstık trafık kaza tutanagında oranlar yazmıyor olay yerınde mobese kamerası vardır denılıyor kusur belırlenememıstır denılıyor. ama suc bızde tahmınım 8/8 bıle olabılır oncelıkle arabayı ben kullanmıyorum ben arkada oturuyordum soforun alkolu yok ehlıyetı var bıraz arastırma yaptım trafık sıgortasından para alabılecegımı ogrendım kaza sonucunda benım boynumda kırık oluştu ve yerıne platın takıldı sakatlık raporu almam gerekmıs tahmınım sakat raporu % 15 gıbı bı rakam olacak ve ben 25 yasındayım polis memuruyum. tazmınat alabılırmıyım alabılırsem ugrastıgım da meblag benı tatmın edec ek bır rakam olurmu?
ilgi ve bilgilerinize....

kazazede

10.05-2012, 18:55
sana gerekli açıklamayı telefonda yapmıştım devrem.

farukaltunel

10.05-2012, 18:57
cok teskkur ederm ozaman ozelden yazıoyorum...

danışman

11.05-2012, 15:40
Yargıtay Genel Hukuk Kurulu'ndan kazazede ailelerine iyi haber.

http://www.haberler.com/haber-resimleri/322/kusursuz-tazminat-3609322_o.jpg

Trafik kazasında ölen kişi tam kusurlu bile olsa yakınları sigortadan tazminat alabilecek.Türkiye (http://www.haberler.com/turkiye/) de her yıl 5 bine yakın ölümlü trafik kazası gerçekleşiyor. Bu kazaların yüzde 50 ye yakınında ise ölen kişi kusurlu.Mercan danışmanlık'ın haber (http://www.haberler.com/)ine göre, Ölümlü trafik kazalarında destekten yoksunluk tazminatı için 'kusurlu', 'kusursuz' ayrımı kalkıyor. Yargıtay (http://www.haberler.com/yargitay/)Genel Hukuk Kurulu, açılan bir dava üzerine trafik kazasında ölen kişi tam kusurlu olsa da yakınlarına tazminat ödenmesi kararına vardı. Yakınını trafik kazasında kaybeden binlerce kişiye umut olan karar, "Ölen kişi kusurlu olsa da yakınlarının bir kusuru yok" gerekçesine dayandırıldı. Ölümlü trafik kazalarının yüzde 40'ının kusurlu olduğunu belirten uzmanlara göre, sigorta şirketleri büyük bir tazminat yükünün altında kalabilir. Genel Hukuk Kurulu'nun önünde benzer dava konusunu içeren 300'e yakın dosya bekliyor.
GEÇMİŞE DÖNÜK OLABİLİR2008'e kadar trafik sigortası kapsamında trafik kazasında hayatını kaybeden kişi kusurlu bile olsa yakınlarının destekten yoksunluk tazminatı alma hakkı vardı. Ödenecek tazminat, kusur oranına göre değerlendirmeye açıktı. Ancak 2008'de tazminat alma hakkı ortadan kalktı. Şirketler dört yıldır kusurlu ölümlerde tazminat ödemiyordu. Son 4 yıldır yerleşik içtihattan dönülerek 'yansıma kusur-yansıma suç' gibi bir kavram yaratıldığını belirten hukukçular, bu gerekçe ile kusurlu kazalarda ölen kişinin yakınlarına destekten yoksun kalma tazminatı ödenmediğini belirtiyor.
Hukukçular, "2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 92/b maddesi işlemez hale getirilmişti" diyor. Kararın emsal teşkil ettiğini belirten hukukçular, kararın geçmişe dönük de uygulanacağını açıklıyor ve ekliyor: "'8'de 1 ya da 8'de 8' kusur olsun. Bu karara göre kusur oranı ne olursa olsun aracın sürücüsü ve işleteninin yakınları destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilecek. Çünkü karar 'ölen kusurlu olabilir ama geride kalanların bu olayda bir kusuru yok' gerekçesine dayalı."KUSURLU İLE KUSURSUZUN TAZMİNATI AYNIZorunlu trafik sigortası kapsamında trafik kazasında ölüm durumunda tazminat hakkı var. Buradaki en üst limit 225 bin lira. Sigortadan alınacak tazminat kazada hayatını kaybeden kişinin geliri, eğitimi, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı gibi kriterlere göre belirleniyor. Hukukçulara göre kusurlu ve kusursuz hallerde tazminat hakkı aynı olacak.İŞTE O KARAR"Davacıların ölenin salt mirasçısı sıfatıyla değil, destekten yoksun kalan 3. kişi sıfatıyla dava açtıkları, ölüm nedeniyle doğrudan davacılar üzerinde doğan destekten yoksunluk zararının oluşumundaki kusurun davacılara yansıtılamayacağı, dolayısıyla tam kusurlu araç şoförünün ve onun eylemlerinden sorumlu olan işletenin kusurunun işletenin isteğinden yoksun kalan davacıları etkilemeyeceği, Motorlu Araçlar ZorunluMali (http://www.haberler.com/mali/) Sorumluluk Sigortası genel şartlarına göre aracın Zorunlu Mali (http://www.haberler.com/mali/) Sorumluluk Sigortacısı davalı sigorta şirketi işletenin üçüncü kişilere verdiği zararları teminat aldığına ve olayda işleten tam kusurlu, destekten yoksun kalan davacılarda zarar gören 3. kişi konumunda bulunduğuna göre davalı sigorta şirketinin zararının tamamından sorumlu olduğu ve davacıların davalı sigorta şirketinden destekten yoksun kalma tazminatı isteyebilecekleri oy çokluğu ile kabul edilmiştir."SÜREÇ NASIL İŞLEDİ* Halime Aktaş (http://www.haberler.com/aktas/) ve Ömer Aktaş (http://www.haberler.com/aktas/), sigorta şirketinden destekten yoksun tazminatı alamadıkları için Kadıköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne dava açtı.
* 2009'da açılan davaya davalı sigorta şirketi, davacıların zararının sigorta teminatı kapsamında olmadığını savunarak itiraz etti.
* Bunun üzerine mahkeme, iddia, savunma ve bilirkişi raporuna göre dava konusu zararın araç işletenin değil, davacıların zararı olduğu gerekçesi ile toplam 100 bin TL'nin sigorta şirketi tarafından ödenmesine karar verdi.
* Bu karar sonucu sigorta şirketi temyiz yoluna gitti.
* Dosya, Yargıtay (http://www.haberler.com/yargitay/) Genel Hukuk Kurulu'na geldi. Kuruldan oy çokluğu ile tazminat ödenmesi kararı çıktı.

farukaltunel

11.05-2012, 16:36
danısman yazıyı sonuna kadar okudum fakat "
Çünkü karar 'ölen kusurlu olabilir ama geride kalanların bu olayda bir kusuru yok' gerekçesine dayalı" cumelsınden anladıgım akdarıyla ölümlü olaylarda gecerli anlıyorum ama kapsam ıtıbarı ıle yaralanmayıda kapsıyor olabılır eger kapsamassa kusur oranına goremı suclu kısılerden tazmıant alınıyor

birde mesela ben olaydan once vakıfemeklılıkten emeklılık planı almıstım bunun ıcınde ferdi kaza sigortası da var sımdı ben hem trafık kaza tazmınatı hemde ferdı kaza sıgortasından tazmınat alabılıyormuyum yahut sadece bırındenmı ıkısnınde dava surecı aynı mı oluyor davaları farklı sureclerı aynı mı oluyor

av.ahmet

12.05-2012, 08:44
Selam Sergeç Kardeşim Olay Yaralanmalı Oldugu İçin Taraflar Ambulansı Beklemeden Çocugunuzu Hastaneye Götürdüyse Eger Kaza Tesbit Tutanagı Yoktur Sadece İfadeler VE Basit Kroki Vardır Mahkemeye Başvurup Olay Yeri Bilir Kişi Raporu İçin Keşif İsticeksin Kaza Yerine Bilir Kişi Gelip Suç Oranını Belirliyecek

danışman

16.05-2012, 12:10
farukaltunel kardeşim. vakıf emeklilikten yaptırdığın sigorta ayrı kaza yaptıgın aracın trafik sigortası ayrı değerlendirilir. ayrıca tazminat 8/8 kusurlu olsan dahi almış olduğun heyet raporundaki sakatlık % sine göre hesaplalır ve ödenir. yeni kanun kusur aramıyor. ancak RÜCU luk durumlar hariç.

hakko.0101

16.05-2012, 13:30
slm iş kazası geçirdim benn ve biçerdöverin sigortası yoktu kimseden davacı şikayetçi değilim bütün suçu üstüme aldım yinede sigortadan para alabiliryim _?? sedyenin üzerinde imzaldım polis dedi suçlu kimse varmı yok dedim kasten kimse bişe yapmadı biçerdöverin servisleeri yapadıkları için oldu bu kaza 14 aralık 2007de oldu kaza

kazazede

16.05-2012, 13:36
biçer seninmiydi
senmi kullanıyordun
iş kazası olarak kayıtlara geçtimi
sende kalıcı bir rahatsızlık , özür durumu oluştumu.

hakko.0101

16.05-2012, 14:12
%92 ağır engelli bakıma muhtacım omurilik felçlisi kaldım abi . başkasının üstüneydi biçerdöver firmasının üzerineydi sanayide arızası var diye yapmaya gitmiştik altındaydım hidrolik boşaldı üstüme düştü tablası tutanaklarda sanyide olmuş diye yazıyor biçerdöver zaten iş makinası olarak kayıtlı abi

kazazede

16.05-2012, 14:33
kaza tutanağı tutuldumu olayda.iş -trafik kazası olarak kayıtlara geçmiştir.kusur oranı bellidir.biçer döverin kaza olduğunda kaskosu veya sigortası varmıydı araştırdınızmı.
şimdiye kadar hiç tazminat girişiminde bulundunuzmu.

hakko.0101

16.05-2012, 14:48
biçer döverin sigortası yoktu tazminatta başvurmadık da herkes bişe çıkmaz dediler

kazazede

16.05-2012, 14:48
kusur kime verildi bu olayda
önemli olan o
sigortanın olmaması sorun değil

hakko.0101

16.05-2012, 14:51
dava açılmadığı için red edildi savıclıkta abi

kazazede

16.05-2012, 15:03
neden şikayetçi olmamıştın o zaman .
şikayetçi olmadığın için para almışmıydın

hakko.0101

16.05-2012, 15:20
Hiç bir para talebinde bulunmadık abi KİMSEDEN bilgimiz filan hiç bişe yoktuuuu

kazazede

16.05-2012, 15:28
ilginç bi olay ya .peki bu olayda senin bir kusurun , suçun varmı.senin zararını kim karşıladı bunca zamandır.neden şimdiye kadar hakkını aramadın.
geç kalmış sayılmazsın.tazminat hakkın var tabi.ama olay bayağı karışık.avukata ihtiyacın olacak gibi.
.belki avukatsızda çözebilirsin olayı duruma göre hareket edersin.önclikle şurayı bir incele ve araGüvence Hesabı (http://www.guvencehesabi.org.tr/) 0212 3244500
görüştükten sonra aldığın cevabı paylaş buradan
başka senin durumunda olanlarda faydalansın.

hakko.0101

16.05-2012, 15:43
yeni bir avukat tuttum çok karışık benim işş kimse almadı davayı bu avukat aldı davayı sadece inş başaracak bu avukatta 2 hafta oldu tutalı bu avukatı da

kazazede

16.05-2012, 15:49
zor bir tarafı yok bunun.
sonuçta olayla ilgili belgeleri temin ederek güvence hesabına müracat edecek.iş kazası olduğu için resmi işlem yapılmadımı bu olayda.sgk müfettişleri rapor tutmuşlardır.sgk seni maaşa bağlamadımı bu olayla ilgili.

hakko.0101

16.05-2012, 15:56
ssk yokdu abim benimmmm

tutanak kroki filan çizildi abi hepppp belgeler var

kazazede

16.05-2012, 15:57
iş kazası olarak bildirilmedimi sgk ya bu kaza

hakko.0101

16.05-2012, 16:03
red olurmuşşşşş konuştum abiii bennnnn

kazazede

16.05-2012, 16:09
avukatın halleder inşallah.avukata baştan herhangi bir ödeme falan yapma. tazminatı kazanıp tahsil edince yüzdelik ver.nasıl sözleşme imzaladın avukatınla

hakko.0101

16.05-2012, 16:18
abi detaylı konuştumm avukatım başvuru yapmışş red edilmiş yazı göndereceklermiş keşke aramasamıydım napsaydım avukat bundan sonra ne yapacak acab mahkemeye gidilecek sanırım kazanmadıktan sonra ücret verilmeyecek abii

yok abi bildirilmedi sgk ya ssk yoktu oan benimmmm abii ne yapabilirim şuan kii

kazazede

16.05-2012, 16:21
evet dava açmaktan başka yol kalmıyor artık.dava süreci uzun bir süreçtir. sabırlı olacaksın.avukatınla irtibatı kesmeyeceksin.sende bizzat takip edeceksin.
inşallah kazanırsınız.

hakko.0101

16.05-2012, 16:24
Trafik Sigortası Yaptırmamanın Sonuçları :

Karayolları Trafik Kanunu 91/5 maddesi gereğince gerekli teminat tutarları üzerinden zorunlu mali sorumluluk sigortası bulunmayan araçlar trafikten men edilmektedir.
Güvence Hesabı, Zorunlu Mali Mesuliyet(Trafik) Poliçesi bulunmayan araçların sebep oldukları trafik kazalarında, mağdurların bedensel zararlarını teminat limitleri dahilinde karşılar. Hesap ödediği bu tazminat için trafik poliçesi yaptırmayan işleten ve sürücülere yaptığı ödemeleri yasal faizi ile birlikte rücu eder.

inş abiii olsa iyi olur benim içinnnnn sağolasınn kanun bu abii

av sefa

17.05-2012, 12:18
Arkadaşlar bir avukatın işnizi alır almaz , resmi bir makama sizin çıkardığınız vekaletnameyi sunması ile vergi ödeme borcu doğar. Ben bu iş sonunda alabilirse alsın kazansında alsın mantığını anlamıyorum. Sıcak örnek olsun diye hakkı beyi düşünelim. Geçirdiği kazada işin akabinde bi avukata doktor muayenehanesine gider gibi gitseydi ve emin olun danışmanlık almak istiyorum deseydi kaza geçirdiği dönem vereceği 250-300 lira sayesinde şimdi iş kazası tutanağı tutulmuş başka masrafa girilmeden aylığı bağlanmış olurdu.
Bizde avukat ne iş yapar mantığı kırılamadı. Bi avukat a şahsına yada b şahsına gönüllü tamamen ücretsiz Allah Rızası için avukatlık yapmak amacı ile mi 4 -5 yıl dirsek çürütüp her ay değişen mevzuatı takip edebilmek, müşterisini karşılayabilmek, boş çevirmeyip çay ikram edebilmek için bir sigortalı işçi çalıştırıyor.
Lütfen meslektaşlara olan bakışımızı değiştirelim ben bu şekilde konuşan herkese inşallah senin çocuğun da avukat olsun da bi gör diye dua ediyorum.
İnşallah sizin çocuklarınız da AVUKAT olur. ;)

kazazede

17.05-2012, 13:35
inşallah...

keskinay

17.05-2012, 16:02
arkadaşlar bende yurt dışında trafik kazası geçirdim yüzde77 malül durumda özürlü oldum bununla ilgili trafik sigortasından herhangi bir hakkım varmı acaba sigortaya sordugumda yurt dışı oldugu için sigorta kapsam dışı kalıyor dendi ne derece dogru bilemiyorum

kazazede

17.05-2012, 16:11
türkiyeden trafik sigortası olan bir arabaylamı yurt dışında kaza yaptınız

av sefa

17.05-2012, 17:46
evet sayın kazazede nin sorduğu gibi detay vermelisiniz syn keskinay
- meslsğiniz şöförlük ise tır...vs bunu da paylaşın
- hangi ülkede gerçekleşti
- ne zaman
- araç türk plakalı mı?....vs detay almalıyız

keskinay

19.05-2012, 21:44
meslegim iş makinası operatörü türk firmasının yurt dışı işinde gerçekleşti 2007 kasım ayında iş makınası gürcistan sınırları içinde türk firması azeride iş bitti dönüş yolunda gürcü ülke sınırları içinde firenlerin tutmaması sonucu iş kazası geçirdim yüzde 77 özürlü durumdayım çok şükür ikinci kişilerde hasar yok trafik sigortası yurtdışı oldugu için kapsam dışı kalır diye bir cevap sonucu sigortanın peşini bırakmak zorunda kaldım ama şu an detay arıyorum iş makinasının başak sigortayla yapılmış trafik sigortası mevcut

kazazede

19.05-2012, 21:51
zorunlu trafik sigortasımı mevcut başak sigortadan.kaza yurt dışında olduğu içinmi kapsam dışı kalır dedi başak sigorta size

keskinay

19.05-2012, 22:16
evet aynen o şekilde dedi belki başından savmak için ama yurt dışı oldugu için bana biraz mantıklı geldi sogudum araştırmaktan ama açık kapı bulabllirim umuduyla araştırıyorum

kazazede

19.05-2012, 23:43
YEŞİL KARTIN AMACI

Yeşil Kart Sistemi olarak bilinen uluslararası motorlu taşıt sigorta sertifikası sistemi, 01.01.1953’te yürürlüğe girmiştir. Bu sistemin amacı, ülkeler arasında seyahat eden motorlu taşıt kullanıcılarına yardımcı olmak ve ayrıca ilgili motorlu taşıt kullanıcılarının seyahat ettikleri ülkelerde neden oldukları kazaların sonucunda zarar görenlerin korunmasını sağlamaktır. Buna göre:

Trafik kazasının meydana geldiği ülke, kazaya neden olan motorlu taşıt kullanıcısının sürekli yaşadığı ülke olmasa dahi, verilen zarar karşılanacaktır.
Bir motorlu taşıt işleteni, ziyaret ettiği her ülkenin sınırında ayrı bir sigorta poliçesi yaptırma gereksinimi duymayacaktır.
Elli yılı aşkın süredir uluslararası düzeyde varlığını sürdüren Yeşil Kart Sisteminin başarısı tartışmasız olup, anılan sistem temel amaçlarına fazlasıyla ulaşmıştır. Şu an sisteme 45 ülke dahildir.

Yeşil Kart Sigorta Sertifikasının sigorta ettirene verilmesi, ilke olarak bir zorunlu motorlu taşıt sorumluluk sigortasının düzenlenmiş olması şartına bağlıdır.

Yeşil Kart Sistemi’nin işleyişini sağlamak, yani Yeşil Kart Sistemi dahilinde herhangi bir ülkeye kayıtlı motorlu bir taşıtın ülkesi dışında neden olacağı trafik kazası sonucu ortaya çıkan maddi ve/veya bedeni zararları karşılayabilmek amacıyla, sisteme dahil ülke hükümetleri tarafından tanınan Yeşil Kart büroları kurulmuştur.

Kendi ülkesinin Yeşil Kart bürosuna üye olmak kaydıyla, ulusal sigorta şirketleri kendi ülkelerinin dışına seyahat edecek araçlara Yeşil Kart Sertifikası düzenler.

Sigorta ettirene verilen orijinal kart, yeşil olmalıdır. İki kopya şeklinde düzenlenir ve üzerinde kazıntı veya silinti bulunamaz. Yeşil Kart Sistemi kapsamında kullanılan tüm Yeşil Kart sertifikaları, sisteme üye ülkelerin oluşturduğu Bürolar Konsey’i ( Council of Bureaux – COBx) tarafından belirlenen belirli bir şekilde olmak zorundadır.

(mutlaka tazminat hakkın vardır.pes etme.araştıralım.bu kazadan sonra hiç bir yerden tazminat almadınızmı.
bende araştıracam konunuzu.)

keskinay

21.05-2012, 14:55
kazayla ilgili herhangi bir yerden tazminat almadım açık kapı bulursam işin üstüne gitmeyi düşünüyorum zaman aşımı endişem var 54 ay olmuş kazayı yapalı hayırlısı inşallah bişeyler olur umutla bekliyorum

kazazede

21.05-2012, 16:52
kullandığın iş makinesinin yeşil kartı varmıymış önce onu öğren.buna yoğunlaş

av sefa

22.05-2012, 00:45
Sayın keskinay cevabınızı geç gördüm kusura bakmayın. geçirdiğiniz kazaya ilişkin gürcistanda bi tutanak tutulmuştur. sizin hastane kaydınız , araç bilgileri fotoğrafları mevcuttur. hatta tutanağın çevirisini yaptırmışsınızdır sanırım değil mi?
%77 özrünüz ile ilgili herhangi bir emekliliğiniz...vs var mı acaba . Var ise ne gerekçe ile hangi koldan maaş bağlandı?
Bize mümkün ise bu tür evraklarınız ile yurt dışında muhakkak sigortanız yapılmıştır var ise ona ilişkin birşeyler bulup paylaşabilirmisiniz. tüm kaza öykünüzü dinlemeliyiz.
aksi halde iş kazası olarak işlem yapmanız gerekir.

syn keskinay mesaj geçmişinizi inceledim işvereninizden geçirdiğiniz iş kazası ile ilgili ne kadarlık bir bedel aldınız bizimle paylaşırmısınız

keskinay

22.05-2012, 15:06
gürcistan polisinin tunakları var elimde ama ayrıntılı degil yani yol polisinin. evet kaza işkazası olarak onandı ve 2009 da emekli oldum tazminat anlaşma yoluna gidelim dedik iki ay sonra anlaşmanın günü dolacak dananın kuyrugu ozaman kopacak.iş yeri kazayla ilgili hiçbir evrak vermiyor babamın kaza zamanı toparlayabildigi evraklarla iş görmeye çalışıyoruz çıkmaza girersede resmi yola başvurmak zorunda kalacagız tahminim makına sigortadan elbette parasını almıştır benim için istedigim zaman evrak vermemesini anlayamıyorum var buişte bişeylerde haydi hayırlısı

av sefa

22.05-2012, 15:12
Bizimle tazminat tutarını paylaşırmısınız syn keskinay. çünkü iki ay sonra tzminat konusunda işvere vereceğiniz ibra sizin olması muhtemel diğer olası haklarınızı engelleyecek

sercan1234

22.05-2012, 17:23
merhaba babam 17.subat.2012'de trafık kazası gecırdı (yaya olarak) carpan sahıs olay yerinın 150 metre ılersınde polısler tarafından yakalanıyor olay yeri terk tutanagı var ve 24saat sonra tutuksuz yargılanıyor babam hala yogun bakımda ve bakım hastası olarak kalıcagını soylıyor doktorlar bilinci yerinde degıl gormuyor duymuyor konusmuyor anlık bı tepkısı var sadece sag tarafında.mahkeme daha baslamadı abim calısıyor ben işsizim annem ev hanımı sıgorta sırketı bızden malulıyet raporu ıstedı yalnız hastane kurulu 1yıldan once rapor verılmedıgını soyledı haklarımızı nasıl savunabılırız acil cvp verırsenız sevınırım.

kazazede

22.05-2012, 19:36
geçmiş olsun,
tazminat için acele etmeyin.öncelikle babanızın tedavisini yaptırın.tedavi bitsin.evet 1 sene geçmesi gerekiyor.
tazminat hakkınız kaybolmaz.8 yıl zaman aşımı süresi var.

sercan1234

22.05-2012, 21:05
oncelık elbetteki iyileşmesi ben hakkını savunmak amaclı bılgı edınmek ıstemıstım cok tesekkur ederım..

kazazede

22.05-2012, 22:33
bu konunun ilk mesajında neler yapılması gerektiğini ayrıntılı olarak yazdım sercan.ona göre zamanı gelince müracatını yaparsın

sercan1234

22.05-2012, 22:58
verdigin bilgiler icin tesekkur ederim allah razi olsun

varol42

08.08-2012, 14:49
Selamün aleyküm,benimde bir soroum olacaktı bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
2011 eylül ayında kardeşim motorla trafik kazası yaptı motorun bütün evrakları tamdı fakat kardeşimin ehliyeti yoktu?
arabaya vurdu motor ile polis suçu%90 araba sahibine verdi? biz şikayetçi olmadık adamdan adam bizden olmuş mahkeme kovuşturmaya yer olmadıgına karar verip kapatmış dosyayı?

kardeşimin diz üstünden ayağı kırıldı sağ ayağı iki defa ameliyat oldu çalışıyordu işini aksattı yaklaşık bir yıl olmak üzere motorun sigortası var ? karşıdaki aracın var mı bilmiyorum acaba tazminat alabilir miyiz sigortadan ?

kazazede

08.08-2012, 15:22
evet alabilirsiniz.
http://www.engelliler.biz/forum/trafik-kazasi-sonrasi-haklar/78376-trafik-sigortasindan-tazminat-almak.html#post1136285

varol42

09.08-2012, 15:05
İzleyeceğimiz yol hakkında bilgi verebilir misiniz rica etsem zahmet olmazsa şayet... teşekkür ederim bilgilendirmeniz için ayrıca.

kazazede

09.08-2012, 15:16
öncelikle kaza tarihinden 1 yıl geçtikten sonra tam teşekküllü bir devlet hastanesinden durum tesbit raporu alacaksınız.bu raporla beraber kaza tutanağını, tedavi olduğu hastaneden kaza nedeniyle yapılan ameliyatlarla ilgili epikrız raporlarlarını, tedavi sürecinde başka harcama yaptıysanız bunların faturalarını,hepsini toplayıp KARŞI ARABANIN SİGORTA ŞİRKETİNE iadeli taahhütlü göndereceksi veya elden teslim edeceksin.evrakların incelenecek eksik evrak olursa senden isterler, inceleme sonucunda tazminatınız hesaplanacak ve size ödenecektir.
kaza tutanağında yazıyordur.karşı arabanın sigorta şirketi ve poliçe numarası.
kendi arabanızın sigortası size ödeme yapmaz.

varol42

09.08-2012, 15:28
Eyvallah teşekkür ederim allah razı olsun...

ali711

09.08-2012, 15:28
hocam oncelıkle tesekur ederımmm 2010 da kaza yaptım mahkemem kamyoncuyu suclu buldu tazmnat dawam dewa edıo hem maddı hem manewı sıgorta sırketıne ulassammı ıyı olur yoksa mhkeme sonucunum bekleyım %56 malulyetım war kuaforluk meslegımdı kolumdan dolyı buraktım meslegımı

kazazede

09.08-2012, 19:51
ali öncelikle geçmiş olsun
senin işin kolay.dava açıldığına göre avukatın vardır.sen davayı arabanın ruhsat sahibine , şöfore ve kamyonun sigorta şirketine açmıştırsın. doğrumu.

ali711

10.08-2012, 11:43
ewet hocamm dogruuu sıgorta sırketlerı arıyo 15 gunde dawanı sonuclndralım fılan dıye sızce hangısı mntıklı

kazazede

10.08-2012, 13:33
ali davan devam ederken sigorta şirketiyle anlaşma yoluna gidebilirsin,avukatın evrakları sigorta şirketine göndersin,onlar gereken hesaplamayı yaparak size ödenecek tazminatı söylerler.kabul ederseniz paranızı alıp sigrota şirketini davadan muaf tutabilirsiniz.kabul etmezseniz dava devam eder.herhangi bir kaybınız olmaz.bende aynı yolu denedim ve tazminatımı aldım, davam devam ediyor.
sizi arayan sigorta takipçilerine itibar etmeyin.
daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsan buradan bilgi verebilirim.

Sinan41

13.08-2012, 18:06
Kazazede'nin yazmış olduğu bilgilerin büyük bir bölümü maalesef doğru, ancak herkes için ve her olay için kolay olduğunu söylemek mümkün değil. Sadece küçük bir örnek vermek gerekirse 82 yaşında vefat eden birinin yakınlarının da tazminat alması mümkündür. Şimdiye kadar takip ettiğimiz mağdurlarımızın hemen hepsinde çok farklı sonuçlar çıkıyor, hiç biri diğerine benzemiyor. Avukat tarafından takip edilmiş veya sigorta şirketine başvurulmuş ama hiç bir tazminat alamamış birçok mağdura yardımcı olduk ve olmaya devam ediyoruz. Bu tür mağduriyetlerde Sigorta Hukuku ile Borçlar Hukuku ve Ticaret Hukukunun birlikte yorumlanması ve bilinmesi gerekiyor.

Kazazede'nin sözünü ettiği bir konu fazlasıyla önemli, mağdurların vermiş olduğu vekaletnameler ile sizin adınıza para alınıp elinize bir kuruş bile geçmeyebilir. Bu nedenle gerekli başvuruların sizin adınıza yapılması ama paranın sizin adınıza yatırılması için özel bir vakaletname verilmesini tavsiye ediyoruz.

Trafik Sigortası olmayan araçlarda vefat edenler veya sakat kalanlar için "genel çerçevede" tazminat hakkı mümkün olabilmektedir, ancak kaza raporlarına ve vefat edenlerle / sakat kalanlarla ilgili ayrıntılara bakmadan net bir sonuç söylemek mümkün değildir. Bu nedenle her bir olay ayrı bir şekilde incelenmek zorundadır. Kişilere yanlış bilgi vermemek adına direkt olarak var/yok demek maalesef çok doğru olmamaktadır.

Trafik Sigortası ve Tüpgaz Patlamasında sakat kalanların veya vefat edenlerin yakınlarının tazminat hakları olabilir, ancak her durumda tazminat hakkı alınması mümkün değildir. Örneğin sürücünün alkollü olması veya 18 yaşından küçük olması ya da ehliyetsiz araç kullanması durumlarında tazminat alınması bazı özel durumlara bağlıdır. Her bir kazanın / dosyanın özelliğine göre ayrı bir şekilde incelenmesi gerekir. Bu bilgileri internetten toplamak mümkün olsa da mağdurların bu prosedürleri tek tek takip ederek "hak ettikleri" parayı almaları çok zor, hatta birçok durumda imkansız olmaktadır. Sigorta Şirketlerine müracaat edildiğinde çoğu zaman sigorta şirketinin "lütfettiği" para ile yetinmek zorunda kalınmaktadır. Avukat ile dava yolu seçildiğinde de hukuk süreci çok uzun zaman alabilmektedir. Bu nedenle sakat kalan veya yakını vefat edenlerin detaylı bilgi alabilmeleri için internet sitemizi incelemelerini, bizimle bağlantı kurmalarını ve ÜCRETSİZ bilgi almalarını tavsiye ediyorum.

Sinan BERKDEMİR
Sigorta Hasar Uzmanı

1999 Depreminden sonra devlet DASK (Doğal Afet Sigortaları Kurumu) diğer adıyla Zorunlu Deprem Sigortasını ortaya çıkardı ve "Bundan sonra tazminat ödemeyeceğim, deprem sonrası tazminat almak isteyen DASK yaptırsın" dedi. DASK Sigortası sadece deprem için geçerli olup sel ve diğer doğal afetler için ödeme söz konusu olmamaktadır. Ayrıca DASK Sadece bina bedelini öder ama eşya bedellerini veya depremde ölenlerin, sakat kalanların tazminatlarını ödemez. Devletin buradaki mantığı "parayı veren düdüğü çalar" mantığıdır. Eğer bir suçlama gerekiyorsa mimarın, mühendisin, müteahhidin, izin veren belediyenin suçlanması gerekir. Kişilerle uğraşsanız da devlet ile uğraşamayacağınız için en doğru yol deprem için DASK, sel, doğal afet vb. durumlar için de YANGIN SİGORTASI yaptırmaktır. DASK ile ilgili detaylı bilgiyi (DASK - BLNMES GEREKENLER - Doal Afet Sigortalar Kurumu (http://www.dask.gov.tr/sss1.html)) adresinden alabilirsiniz.

kazazede;
Şubat 2012'den sonra birçok sigorta şirketi (hepsi değil) tek taraflı kazalarda kişinin vefat etmesi durumunda da vefat edenin yakınlarına tazminat ödemesi yapmaktadır. Davanın uzun sürmesi çoğunlukla avukatların sigorta hukukunu bilmemelerinden, sigorta şirketlerinin ise bu konuya hakim olmalarından kaynaklanır.

ali711;
Bilginize güveniyorsanız ve tazminatınızı tam olarak alabileceğinize inanıyorsanız kendi başınıza dosyayı takip edebilirsiniz. Sigorta şirketinin istediği evrakları gönderirseniz sigorta şirketi talebinizi işleme alıp inceledikten sonra Zorunlu Trafik Sigortası şartlarına göre "7 gün içinde" ödemek zorundadır. Ancak uygulama bu kadar kolay olmuyor, bazen evraklarınızı tamamlamanız (örneğin sağlık kurulu raporunu almak) bir yılı aşıyor. Sigorta şirketi rapora itiraz ettiğinde yeni bir rapor almanız gerekebilir. Bütün bunlara rağmen sigorta şirketinin hesapladığı tazminatı alırsınız. Bu tutar hak ettiğiniz tazminatın altında bir tutar olabilir.

mbozbas;
Konuyu raporlarınızla değerlendirmeden net bir şey söyleyemeyiz ama hastane ve trafik raporlarınızı gönderirseniz ücretsiz olarak bilgi verebiliriz.

Sinan Berkdemir
RTB Uluslararası Hasar Danışmanlığı

oparatör

13.08-2012, 18:32
arkadaşlar benm durumum biraz farklı ben 2003 yılndda mermer ocağında işmakinasıyla kaza yaptım şuan engelliyim beni bazı siğortacılar aradılar ve işmakinası siğortalı olduğundan siğortadan tazminat alma hakkaın doğuyor dediler. benden vekalet valan istediler korktum işin içine hiç girmedim bu konu hakkında bilgisi ollan varsa yazarsa sevinirim şimdiden teşekkrler

kazazede

13.08-2012, 20:50
Kazazede'nin yazmış olduğu bilgilerin büyük bir bölümü maalesef doğru
sinan41

buradaki maalesefi anlayamadım.doğru olduğu içinmi maalesef, yoksa üzüldüğün içinmi maalesef.

operatör
bak sigorta hasar uzmanı arkadaş gelmiş ona havale et sorununu)))

Sinan41

13.08-2012, 21:14
oparatör;

İş Kazası ile ilgili olarak aşağıdaki linke bakarak kendi durumunuzu anlatır mısınız? Bu kazayla ilgili olarak herhangi bir tazminat aldınız mı? Gerekli bilgileri gönderirseniz olayınızı inceleyip size bilgi verebiliriz.

Bu arada 10 yıl süreyle dava açma hakkınız olduğundan sürenin 2013 yılında dolacağını hatırlatalım..

kazazede;
Kullandığım "maalesef" ifadesini sektördeki olumsuzlukları anlatmak adına "Keşke doğru olmasa ama ne yazık ki doğru" anlamında kullandım. Sigorta şirketlerinden, sigorta acentelerinden, "hasar danışmanıyım" diyenlerden ve hukukçulardan, mağdurları daha çok mağdur edenler olduğunu bildiğim için bu ifadeyi kullandım. Özetle hem doğru olduğu için, hem de sigorta hukukundaki boşluklar nedeniyle mağdur olanların acılarını bildiğim için, "keşke doğru olmasaydı ve insanlar haklarını daha kolay alabilselerdi" anlamında kullandım. Yazının bütününden bu anlamın kolayca çıkartılabileceğini düşünmüştüm ama anlaşılan tam olarak ifade edememişim :(((

oparatör

15.08-2012, 19:12
sinan41 ben bu kazadan sonra iş verenden tazminat aldım zaten benm kaza yaptığım kepçe kiralıktı kepçenn akıbetini bilmiyorum siğortalımı degilmi nerden kiralandığınıda bilmiyorum o bilgilere nasıl ulaşırım onuda bilmiyorum yanlız bu olayda benm korkum tazminat aldığım şirketin eğer benm işmakinası sigortalıysa bemde bunu mahkemeye verirsem iş verren burda tekrar tazminat ödermi ?

dogan_gunes62

26.09-2012, 18:47
Tüm kazazede arkadaşlara geçiş olsun.Arkadaşlar,ben 2011 yılı Ağustos ayında,kaldırımdan karşıya geçmek isterken adımımı attığım anda ters yönden gelen özel oto bana ve yanımdaki oğluma çarptı.Benim bacağım iki yerden kırıldı.Şu anda kalıcı platin var.Öğretmenim ve elli yaşındayım.Yürürken bacağım aksıyor ve dizim acıyor.Heyet raporumda % 8 özür var.Oğlumun özür oranı 0,Ben üç ay,oğlum ise bir ay yattık.Şahitlerin ifadeleri,bilirkişi raporu,adli tıp kurumu raporu ve mahkeme kararı ile tüm kusurun karşı tarafta olduğu,bizim alabilecek hiçbir tedbir veya ihlal ettiğimiz hiçbir kuralın bulunmadığı belirlendi.Karşı tarafın trafik sigortasından ne kadar tazminat alabilirim?Ayrıca kaç liralık manevi tazminat davası açabilirim?İlgilenen arkadaşlara reşekkürler.

kazazede

26.09-2012, 19:28
geçmiş olsun
size çarpan arabanın trafik sigortasına müracat ediniz.gerekli evrakları toplayıp şirkete gönderin dosya açılacak.evraklarınız incelenip size ödenecek olan tazminatı hesaplıyacaklar ve kabul ettiğiniz takdirde ödeme yapılacak.tüm bu işleri kendiniz yapabilirsiniz.aracıya gerek yoktur.ödenecek miktar aynıdır.
alacağınız tazminat miktarını buradan tahmin etmek doğru olmaz.rapor oranınız iyi.yaşınıza ve maaşınıza göre hesaplama yapılacaktır ve iyi bir tazminat alacaksınız hocam.kesinlikle bundan iyi bir tazminat çıkmaz diye vazgeçmeyin.
manevi tazminat olayına gelince, manevi tazminat davasını araç sürücüsüne ve ruhsat sahibine açabilirsiniz.trafik sigortası manevi tazminata karışmaz.

Sinan41

27.09-2012, 15:13
Sevgili Öğretmenim;

Öncelikle geçmiş olsun. 2011 Yılındaki aylık maaşınızı (emekli iseniz emekli maaşınızı) bana bildirirseniz tazminatınızı hesaplayabilirim (Telefonla bu bilgiyi verirseniz daha sağlıklı olur. 532-7276367) Oğlunuz için ve kendiniz için yapmıl olduğunuz özel masrafları belgelemek koşuluyla karşı taraftan yine alabilirsiniz. Trafik Kaza Tutanağında kusur tamamen karşı tarafa verilmesi veya size de belli bir kusur verilmiş iswe tazminat hesabı değişir. Kusurun tamamı sürücüye mi verildi? Kazazedenin belirttiği gibi isterseniz kendiniz müracaat edebileceğiniz gibi, isterseniz sizin adınıza dosyanızı takip edebiliriz.

Sevgili Kazazede (Mustafa);

Aldığın tazminatı merak ediyorum. Bu konuda telefonla bana bilgilerini ulaştırırsan senin tazminatını yeniden hesaplamak istiyorum. Gerekirse aradaki fark için tazminat isteme hakkın saklıdır. Telefonla görüşmemizde fayda var!

Sayın MBozbaş;

Sizin durumunuz maalesef biraz farklı ve bilirkişi raporu ile kazanın lastikten kaynaklandığını belgelemeniz gerekiyor. Eğer elinizdeki belgelerle bunu kanıtlayabilecek durumdaysanız dava açabilirsiniz. Dava sürecinde ve sağlık durumunuzda bir değişiklik var mı? Detayları bana bildirirseniz ayrıntılı olarak incelemeye çalışırım.

Sinan Berkdemir
RTB HASAR MERKEZİ
www.rtbhasar.com.tr
+90 532 727 63 67
+90 262 331 12 00

ottomans5526

28.09-2012, 23:33
2 taraflı trafikkazası karşı taraf tam kusurlu maluliyet tazminatı icin sigorta sirketine gereken evraklari eksiksiz yolladim 15 gun oldu hastane raporu yuzde %50 sag el parmakları kesilmisti yaş 57 acaba ne kadar tazminat cıkar bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim..memet

imgsigorta

28.09-2012, 23:47
çocuk sayısı çocukların 18den küçük mü ne işle meşgulsünüz eşiniz sağ mı olay tarihi hesaplamalarda bunlar göz önünde bulundurulur

sigortadan para alırken imzaladığınız kağıda iyi bakın
eğer kağıtta ileride doğacak haklarımdan feragat ediyorum diye bir cümle var ise imzalamayınız
eksik ödemeden dolayı ileride dava açma yolu kapanır
ancak şunu diyebilirsiniz tazminatı alıyorum ilerideki haklarım saklı kalmak şartıyla
bu cümleye dikkat edin çünkü şirketimize bu nedenle çok sayıda başvuranlar oluyor
sigorta sizi uzlaşmaya çağırabilir ilerideki fark davası yolunu kapatmayınız

ottomans5526

28.09-2012, 23:58
57 bayan yasinda bayan- 3 oglu var 18 yaş ustu eşi emekli kaza 10 ay once oldu

Sinan41

29.09-2012, 00:36
ottomans5526;

Linkteki bilgileri doldurarak yaklaşık olarak bir rakam bulabilirsiniz.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Hesab (http://www.ercanerdem.av.tr/destazhes.asp)

mbozbas

08.10-2012, 13:11
Sinan41;

merhaba
henüz hiç bir yere dava açmadım çünkü herkes tek taraflı olduğundan dolayı alamassın dediler. sağlık durumum aynı T6-7 ve 11 de herhang i bir düzelme olmadı , prablejik durumdayım.siz sormak istediklerinizi yazarsanız ben hepsini cevaplarım.
iyi çalışmalar.

Sinan41

08.10-2012, 17:09
Sayın MBozbaş;

Kazanız her ne kadar tek taraflı olsa da, başka sebeplerden dolayı (özellikle imalat hatası olan lastikler, tamircinin kusuru, araçtaki imalat kusurundan kaynaklanan diğer sorunlar vb) kaza olması durumunda ilgili nedenlerle dava açılabilir. Araçtaki lastiğin patlaması bildiğiniz gibi, çeşitli nedenlerle olabilir. Patlamanın üretim hatasından kaynaklanması sonucu lastik firmasına hukuki bir dava açabilirsiniz. Bunun dışında yeni araçlarda lastikler garanti kapsamı dışındadır. Lastik(ler) ile ilgili olarak, lastiklerin üretim hatası nedeniyle patladığına dair bir "Bilirkişi Raporu"nuz var mıdır? Lastikler hala duruyorsa böyle bir raporu alma yoluna gidebilirsiniz. Ancak bu raporun nereden alınabileceğine dair maalesef bir bilgim yok, yurtiçi veya yurtdışı bu şekilde bir rapor almanız gerekiyor. Mutlaka biliyorsunuzdur ama "örnek olarak" Lassa'nın garanti şartnamesini (diğer firmaların da şartları benzer niteliktedir) göndermekte fayda görüyorum. (Lassa | Garanti Koşulları (http://www.lassa.com.tr/garanti))

"Geçmiş olsun" demekten başka şu anda elimden fazla birşey gelmiyor.

Görüşmek Üzere

Sinan BERKDEMİR
www.rtbhasar.com.tr

sercan1234

16.10-2012, 22:38
merhaba babam 17.subat.2012'de trafık kazası gecırdı (yaya olarak) carpan sahıs olay yerinın 150 metre ılersınde polısler tarafından yakalanıyor olay yeri terk tutanagı var ve 24saat sonra tutuksuz yargılanıyor babam hala yogun bakımda ve bakım hastası olarak kalıcagını soylıyor doktorlar bilinci yerinde degıl gormuyor duymuyor konusmuyor anlık bı tepkısı var sadece sag tarafında.mahkeme daha baslamadı abim calısıyor ben işsizim annem ev hanımı sıgorta sırketı bızden malulıyet raporu ıstedı yalnız hastane kurulu 1yıldan once rapor verılmedıgını soyledı haklarımızı nasıl savunabılırız acil cvp verırsenız sevınırım.

onceden bahsetmıstım babam subat ayında kaza gecırmıstı sımdı eve cıkardık durumunda pek bı degısıklık yok yataga bagımlı kaldı ve hala mahkememız baslamadı bilirkişi asli kusurlu olarak babamı gostermıs ama kımse nerde nasıl ne oldugunu bılmıyor daha ıddaaname bile hazırlanmamıs carpan sahıs hala elını kolunu sallıyarak dolasıyor budurumda ne yapmam gerek bana yardımcı olurmusunuz bukadar sure beklememız normalmı lutfen bilgilerinizi eksık etmeyın herkese tesekkur ederım

mu1453rat

17.10-2012, 15:13
merhaba

05.12.2011 tarihinda firmamızın servsiyle işe giderken otobüs biz çarptı. Benin sağ kolumun dirseği dağıldı platin protez takıldı.Kafamda vücudumun değişik yerlerinde yaralanmalar ve iki kaburgam kırıldı.Servis arabası kiralık idi.Şu ana kadar hiç bir yere tazminat için başvuruda bulunmadım.

Şuandan itibaraen tazminat almak için ne yapmalıyım?

Beni yönlendirirseniz sevinirim

saygılarımla

Hatay- Dörtyolda oturuyorum

kazazede

17.10-2012, 15:59
1453
iş-trafik kazası olarak tutanak tutuldumu.tazminat için sana çarpan arabanın sigortasına müracat edeceksin.ayrıca iş kazası olduğu için sgk dan sürekli işgöremezlik aylığı alabilirsin
ayrıca arabanın ruhsat sahibine ve şoföre maddi ve manevi tazminat davası açabilirsin.

mu1453rat

17.10-2012, 16:21
iş kazası ve trafik kazası olarak tutanak tutuldu.sadece arabanın sigortasından tazminat almak istiyorum.hangi evrakları nasıl hazılayacağım.arabanın sigortasını aradım bizimle ilgili deği ssk ya başvuracaksın dediler.tabi başlarında savdılarda. şu anda ben ne yapmalıyım

saygılarımla

kazazede

17.10-2012, 16:42
kusur kimdeydi kazada
tutanakta ne yazıyor.

sen kaza tutanagını, hastane evraklarını ,kaza nedeniyle uğradığın maddi kayıpların varsa bunları belgelendirip , ayrıca tam teşekküllü bir devlet hastanesinden durum belirtir rapor(sigorta şirketleri kaza tarihinden 1 yıl geçtikten sonra alınan raporları kabul ediyor) alıp hepsini sigorta şirketine iadeli taahhütlü olarak gönder.yinede ödemiyeceğiz diye cevap verirlerse hukuk mahkemesinde sigorta şirketine, ruhsat sahibine ve şoföre maddi ve manevi tazminat davası açacaksın.eğer dava yoluna gideceksen mutlaka işi bilen bir avukatla hareket et.avukatsız zor takip edilir tazminat davaları.
ayrıca alacak olduğun durum bildirir rapordaki oran % 10 ve üzerindeyse sana sgk dan sürekli işgöremezlik aylığı bağlanacaktır, unutma

mu1453rat

17.10-2012, 16:47
merhaba

kusur bizim serviste 8.8 kusurlu tutanak öyle tutulmuş

kazazede

17.10-2012, 18:39
farketmez kusurun hepsi sizin şöforda olsa bile.sen yolcusun her halukarda tazminatını alacaksın.zaten şöforde alkol yoksa ve ehliyeti varsa sigortanın ödediği tazminat şöforden alınmaz.anladığım kadarıyla sen sadece sigorta ne verirse alayım, şirketten ve şöforden almıyayım diyorsun.
bence aracın ruhsat sahibine , şöfore ve aracın sigorta şirketine üçüne birden maddi ve manevi dava aç.sakın birileri zarar görmesin diye düşünme.yoksa geri kalan hayatında sen zorluk çekersin.
dava açtıktan sonra gerekli evrakları tamamlayıp sigorta şirketiyle anlaşma yoluna gidebilirsin.diğer davaların devam eder.

mu1453rat

18.10-2012, 08:47
merhaba

verdiğiniz bilgiler ve uyarılar için teşekkür ederim.

sizinle bu konuyla yazışırken adamın biri aradı kaza geçirdiğimi öğrenmiş sigortadan tazminat alabileceğini yüzde otuz komisyon istedi.ben bir cevap vermedim bir düşüneyim sana cavap veririm dedim

bu vatandaş da aynı evrakları hazırlayıp sigorta şirketine gönderecek öyle değilmi .

başka bir bildiği veya yapacağı birşey yok değilimi

saygılar

kazazede

18.10-2012, 09:48
evet aynen senin yapacağını o yapacak ve % 30 unu veya tamamını alacak tazminatın.

mu1453rat

18.10-2012, 10:02
merhaba

herşey için teşekkür ederim. artık bundan sonra 1yı dolmasını bekleyeceğim ve sizin dediğinizi yapacağım

işlerinizde başarılar sağlıklı uzun ömür dilerim

saygılarımla

mu1453rat

18.10-2012, 12:57
merhaba

kafama bir soru takıldı hastaneden rapor alınca diyeimki yüzde 30 kolunu kullamanaz raporu verdiler ben şuanda ssk lı olarak çalışıyorum ozaman özürlü mü oluıyorum

ssk özürlü olarak değiştirelecekmi

yaşım 44

saygılarımla

merhaba

1500 tl maaş alıyorum

saygılarımla

kazazede

18.10-2012, 13:09
1453
özürlü olabilmen için % 40 ve üzeri rapor oranının olması lazım.ssk seni özürlü olarak kabul etmesi için % 40 ve üzeri rapor aldığında ankaranın bu raporu onaylaması gerekir.
rapor oranın belli olduktan sonra tazminatın hesaplaması yapılır, bu haliyle bir tahminde bulunmak sağlıklı olmaz.

Sinan41

18.10-2012, 13:39
Sevgili Murat Sarı;

Gerekli evrakları hazırlayıp gönderebilirsin, bunu herkes yapabilir. Bu açıdan bakıldığında avukatlara da gerek yoktur, avukat olmadan da dava açabilir, kendini savunabilirsin. Mesela doktora gitmeden de kendi alacağın ilaçlarla da iyileşebilirsin. Örneğin çok yakın bir tanıdığım boşanma davası için avukata gerek duymadığı için (6 ayda boşanabilecekken) ancak 7 yılda boşanabildi. Karşı taraf avukatıyla hareket ettiği için tüm haklarını sonuna kadar aldı ve bu yakınım hala çocuklarına ve eşine tazminat ödüyor!

Bizler Hasar Danışmanlığı yapan bir firma olarak şimdiye kadar trafik mağdurlarının çok sayıda dosyasını sonuçlandırdık. Bazı dosyalara red cevabı gelmesine rağmen mağdurlara ciddi miktarlarda tazminat ödettik, bazı dosyaların ödemelerine üç kez itiraz ederek gerekli tazminatları aldık. Bazı dosyalarda sadece müracaat ederek gerekli evrakları göndermek mümkün oluyorken bazıları için hukuki davalar açılması gerekebiliyor. Örnek olarak bir dosya için mağdura 60.000 TL ödendi ve ardından 40.000 TL daha fark alındı. Hala bazı hakları saklı kaldığı için şimdi de mağdurların diğer hakları için dava yolu düşünülüyor.

Ücretlere gelince, avukatlar genel olarak % 30, bizim gibi hasar danışmanları da % 20 komisyon ile çalışırlar. Bazı dosyalar hukuk yoluyla, bazıları da idari yolla dosyaları sonuçlandırır. Bazı durumlarda iki yöntem birden kullanılabilir. Birçok mağdurların genel vekaletname verdikleri için birçok dosyada özellikle "çantalı aracılar" tarafından tazminatın tamamı alınıp mağdurlara ya hiç veya çok az bir para ödediklerini de duyduk. Karşıdaki kişi avukat ise seni direkt olarak arayamaz (avukatlık yasasına aykırıdır), arayan eğer hasar danışmanı ise 'rakamı yüksek söylemiş' derim. Bizler tüm masraflar bize ait olmak üzere % 20+KDV ile çalışıyoruz.

Özetle kendin müracaat edebilirsin, ama işi bilen kişilerle doğru kişilerle çalıştığın zaman hem daha kısa sürede, hem de hakkın olan parayı alırsın. Takdir tabii ki senindir.

Geçmiş Olsun...

Sinan Berkdemir
RTB Uluslararas Hasar Danmanl (http://www.rtbhasar.com.tr)

kazazede

18.10-2012, 13:52
ben avukat değilim ama kendin başaramıcaksan bu işleri mutlaka avukatla hareket etmenizi öneririm.çünkü karşınızda yasal olarak bir muhatabınız olacaktır.ücret konusu farklılık gösterir davaya göre.avukatlar %10 ila % 20 arasında bir para isterler ama sen sıkı bir pazarlık yaparsın.mesela ben avukatla KAZANILIP TAHSİL EDİLEN tutar üzerinden % 10 a anlaştım.burada önemli olan kazanmak yetmiyor , kazanılan paranın tahsil edilmeside önemlidir.tahsil etmek için gerekirse icraya verilecek o zaman yine avukat gerekecektir.
bu gibi tazminat davalarında her zaman dava açılması iyidir.dava açıldıktan sonra sen istersen yine sigorta şirketiyle uzlaşma zemini hazırlayabilirsin, uzlaşırsan eğer sigorta şirketini davadan muaf tutar, diğer ruhsat sahibi ve şoför le davan devam eder.

erol__81

01.11-2012, 00:56
selamunaleykum. 11.05.2011 tarihinde motorsiklette yolcu iken tali yoldan çıkan bir araç bana vurdu. asli ve ağır oranda suçlu. geçen süreçte sigorta sirketine ve bana vuran araç şöförüne tazminat davasını avukat vesilesiyle açtık. bende diz altı baldır yüzeyinde açık çok parçalı kırık tibial sinir yaralanması mevcut. bacağımda platin var.
balıkesir/bandırmada oturuyorum. buradaki hastane yeterli olmadığı için (emg cihazı-kalp damar cerrahı), bursa uludağ hastanesinden özür raporu almak için başvurdum. beni fizik tedavi-nöroloji-kalp damar cerrahı-dermotoloji servislerine gönderdi.
her bölüm ayrı tetkikler istiyor (ultrasyon-röntgen-sinigrafi-emg) ilk olarak işim fizik tedavide bitti. ama beni şok eden bir olayla karşılaştım yada ben öyle hissediyorum. *sağ ayak bileği dorsifleksiyon %7 *invesiyon %2 *evesiyon %2 alt ekotranite özür oranı %11 kişinin özür oranı %6 gibi bir oran verdi. başıma böyle bir şey gelmediği için bilmiyorum ama bacağımdaki kemiklerin kırığına ve bilekten dize platinin olmasını göz ardı etti diye düşünüyorum. bana yakın durumda olanlar ne gibi oran aldınız acaba. ve bir ayrı sorum beni ortopedi servisine ısrar etmeme rağmen göndermiyorlar. fizik tedavi verecekmiş raporu ? enteresan geldi bana.
daha rapor alma sürecim devam ediyor. daha üç bölüme daha gideceğim (nöroloji-kalp damar cerrahı-dermotoloji) buralardan aldığım oranla birlikte bunların hesaplanması nasıl oluyor birbirine toplanıyormu? yoksa ortalaması mı alınıyor. birde rapor sonucunu düşük bulursam ki buluyorum 2. raporu belli bir süreçten sonramı alabilirim. bir diğer hastaneye gittiğimde benden tekrar ultrasyon-röntgen-emg vs istermi. yoksa mevcut olanlarla işim olurmu? vallahi ne zormuş arkadaş bu işlerle uğraşmak, Allah herkesin yardımcısı olsun, sağlıcakla kalın....

kazazede

01.11-2012, 08:39
erol
üniversite hastaneleri genelde çok inceliyorlar.keşke devlet hastanesine gitseydin veya hala gidebilirsin.buradaki oran düşük çıkarsa , birde devlet hastanesine git .evet senin işin ortopedi doktoruyla.evet başka hastaneye giderken elindeki röntgenleri ve diğer evrakları götürürsen iyi olur

Sinan41

01.11-2012, 11:13
Sevgili Karaduman;

Öncelikle geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum. Heyet raporu sadece tek poliklinikten verilmez, normalde 8 poliklinik doktoru tarafından görülmeniz gerekir. (KBB, Psikiyatri, Dahiliye, Göz, Nöroloji, Fizik Tedavi, Ortopedi ve Genel Cerrahi) Genel bir bilgi olarak belirtmekte fayda görüyorum ki, bacağınızdaki platin daha sonra alınabilecek gibiyse ve uzun dönemde bacakta hasar kalmayacağını veya iyileşeceğini öngörürse, bu konuda doktor oranı sıfır bile verebilir. Motosiklet kazasındaki bir mağdurumuzun heyet raporu, ayağında platin olmasına rağmen sıfır çıktı (itirazımıza ilişkin ikinci heyet süreci halen devam ediyor, ancak onun sonucu da benzer çıkabilir). Sizin durumunuzu en iyi şekilde uzman doktor değerlendirebilir, bizim burada benzer olaylara bakarak yorum yapmamız çok çok yanlış olur. Mevcut 8 doktordan birinin veya birilerinin öngörmesi halinde başka polikliniklere de sevk edilebilirsiniz (Örneğin Plastik Cerrahi). Tüm poliklinik raporlarındaki oranlar bittikten sonra bulunan oranlar "Balthazar Tablosu" yardımı ile hesaplanır. Size verilen rapordaki oranları Balthazar tablosu ile kontrol etmenizde (veya ettirmenizde) fayda vardır, maddi hata yapılabilir (iki mağdurda başımıza geldi). Heyet raporunu düşük bulursanız süre beklemeden il sağlık müdürlüğü'ne itirazda bulunarak başka bir hastaneden heyet raporu da alabilirsiniz. Ancak sigorta şirketi farklı çıkan (iki, bazen üç) rapora itiraz etme hakkına sahiptir, dördüncü (ve son) heyete gitmeniz bu da sürecinizi daha fazla uzatır. Avukatla devam ettiğiniz hukuk süreci uzun sürer ama geçen sürenin gecikme faizini almanız açısından faydası vardır.

Çocukluğumun şehri Bandırma'ya sevgiler, selamlar...

Sinan BERKDEMİR
RTB Hasar Danışmanlık

erol__81

01.11-2012, 12:31
kazazede ve sinan41 teşekkür ederim.

şimdi ben hiç birşey olmamış gibi (özür raporu almamış) başka bir devlet hastanesine gidebilirmiyim. daha rapor tam olarak çıkmadı, bunu bu şekil bırakırsam bir sorun olurmu? yoksa tamamlayıp öylemi başka bir hastaneye gideyim. ama buda çocuk oyuncağı değil herhalde. olmadı oraya olmadı buraya, belli bir prosüdürü vardır diye düşünüyorum.

sinan bey, size bir sorum olacak. şimdi ben bursa ecza koopta şöför olarak çalışıyordum. işyerinin yaptırdığı özel sigorta vardı. aksigorta zannedersem grup sigortası öyle birşey. bu kazadan dolayı o sigorta şirketinden özür oranında tazminat isteyebilirmiyim. poliçenin örneğini felan soruyorsan maalesef yok. ama poliçe numarası var ....... hatta ameliyatım bursa acıbadem hastanesinde aksigorta kapsamında yapıldı. teşekkür ederim.

kazazede

01.11-2012, 12:51
tc numaranı buradan verme kullanırlar

Sinan41

01.11-2012, 15:15
Erol Bey;

Özel Sigorta dediğiniz muhtemelen şirketin grup sağlık sigortasıdır ve sağlık sigortası tazminatı sadece tedavi giderlerinde kullanılır. Ayrıca vekalet olmadan bir başkası adına sigorta sorgulaması yapmamız mümkün değildir.

İyi Günler

Sinan Berkdemir
RTB Hasar Danışmanlık

kapan204

02.11-2012, 15:58
arkadaşlar 1 yıl önce trafik kazası geçirdim. geçen gün devlet hastanesinden % 55 özür raporu aldım. evli ve 3 çocuk babasıyım. devlet memuruyum maaşım 2700 tl, yaşım 39, kazada tali kusurluyum. Trafik sigortasından ne kadar tazminat alırım.

Sinan41

02.11-2012, 21:37
Merhaba Ünal Bey;

Öncelikle büyük geçmiş olsun. Kaza tarihinde 38 yaşında, 2011 aylık geliriniz net 2,500 TL ve kusur oranı yarı yarıya BİLE OLSA (Kusur oranı 4/8) % 55 heyet raporu ile 2011 yılı trafik sigortası limiti olan 200.000 TL alırsınız. Esas tazminatınız (kusur oranı 2/8 olarak ele alındığında) 380.000 TL civarında olmakla birlikte trafik sigortasında 2011 üst limitinden fazla tazminat alamazsınız. Aradaki fark için karşı tarafa hukuki yollarla tazminat davası açma hakkınız da vardır. Çocuklarınızın sayısı ve medeni durumunuz (evli veya bekar) bu hesaplamada dikkate alınmaz. Eğer kusur tamamen karşı tarafta olsaydı (tali kusurunuz olmasaydı) 500.000 TL civarında tazminat HESAPLANABİLİRDİ ama trafik sigortasından yine 200.000 TL alabilirdiniz. Yukarıdaki tazminatlardan çok farklı rakamlar söz konusu olursa veya süreci sizin yerinize takip etmemizi isterseniz bizi aramanızı özellikle tavsiye ederim.

Bu bilgiler sadece genel bilgi vermek amacıyla (verdiğiniz bilgilere göre) hesaplanmış olup dosyanızın BİR AKTÜER tarafından hesaplanması durumunda net rakamlar söz konusu olur. Verilen bilgilerin sadece size özel olarak hazırlandığı, her bir olay için ayrıca hesaplanması gerektiği, farklı yöntemlerle hesaplama yapılması mümkün olduğundan hesaplamalarda farklılık olabileceği, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek adına kesin rakamlar verilmediği UNUTULMAMALI, başka olaylarla ilgili olarak oran yöntemiyle kesinlikle hesaplama YAPILMAMALIDIR.

İyi Günler

Sinan BERKDEMİR

cemal1453

02.11-2012, 23:14
arkadaşlar ben 5 ekim 2010 da kaza yaptım yolcu konumudaydım tek taraflı kaza idi % 40 engelli raporum var bu oranla tahmini ne kadar tazminat alırım kaza yaptığım tarihte 36 yaşındaydım ve iş yerim vardı oyuncak üzerine tahmini 1250tl gelirim vardı aylık

kazazede

02.11-2012, 23:18
tazminat tahminle hesaplanmaz.aldığınız oran çok iyi.alacağınız parayı tahmin etmek biraz zor ama çok iyi bir tazminat alacağınızdan kuşkunuz olmasın.dava açtınızmı, yoksa anlaşma yolunamı gittiniz sigortayla.

Sinan41

03.11-2012, 09:51
Merhaba Cemal Bey;

Öncelikle geçmiş olsun. 2010 Yılı Trafik Sigortası tazminat limiti kişi başına en fazla 175,000 TL'dir. Yolcu konumunda olduğunuz için kusurunuz söz konusu değildir. Kaza tarihindeki gelirinizi belgeleyemezseniz asgari ücret üzerinden gelir hesaplanır ve bu durumda 36 yaş, asgari ücret ve % 40 heyet raporu ile 100,000 TL civarında bir tazminat söz konusudur. Eğer kaza tarihindeki aylık gelirinizi 1,250 TL olarak belgelerseniz üst limit civarında bir tazminat yani 175,000 TL söz konusudur. Yukarıdaki tazminatlardan çok farklı rakamlar söz konusu olursa veya süreci sizin yerinize takip etmemizi isterseniz bizi aramanızı özellikle tavsiye ederim.

Bu bilgiler sadece genel bilgi vermek amacıyla (verdiğiniz bilgilere göre) hesaplanmış olup dosyanızın BİR AKTÜER tarafından hesaplanması durumunda net rakamlar söz konusu olur. Verilen bilgilerin sadece size özel olarak hazırlandığı, her bir olay için ayrıca hesaplanması gerektiği, farklı yöntemlerle hesaplama yapılması mümkün olduğundan hesaplamalarda farklılık olabileceği, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek adına kesin rakamlar verilmediği UNUTULMAMALI, başka olaylarla ilgili olarak oran yöntemiyle kesinlikle hesaplama YAPILMAMALIDIR.

İyi Günler

Sinan BERKDEMİR

OnurR

21.11-2012, 15:30
Arkadaşlar bugün dava sonuçlandı ama düşük miktar çıktı ve hakim yasal faizin ödenmemesi yönünde karar verdi. bu kararı temyize göndermeyi düşünüyorum. temyizden bu karar bozulurmu ? bozulursa tekrardan mahkememi olur bilgisi olan arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.

eren bey

30.11-2012, 13:38
Merhaba arkadaşlar... Sn. Kazazedenin dediği gibi ben bu işin takipçiliğini yapıyorum. Hiç kimseye uzmanlığım olduğunu vs. söylemiyorum. Tabi ki insanlar kendi haklarını kendileri de koşturabilir. Fakat uğraşmak istemeyen, amaan olan olmuş boşver diyenler, haberi olmayanlar vs gibi kişilere ulaşmaya çalışıyorum. Ben de bir yakınımı trafik kazasında kaybedene kadar bunları bilmiyordum. Bu işe başladığımda aynı ilçede oturduğumuz bir kaza mağduru ile görüştük. Sizin bahsettiğiniz dolandırıcılar o mağdura da gitmiş. Vekaleti almışlar komşuya 10.000 TL vermişler kendileri 40.000 TL yi kapmışlar. Şirketi de iflas göstermişler ve kayıplardalar. Dava açıldı fakat muhatap olmadığı için sürüncemede sürekli. Tabi ki siz burda insanları uyaran, hatırlatıcı ve kolaylaştırıcı bilgilendirmeler yapıyorsunuz. Bunun için kimse size kızamaz (sigorta takipçileri dahil). Fakat beni üzen konu herkesin aynı kefeye konmasıdır. Herkese dolandırıcı muamelesi yapılmasıdır. Avukatlar da bu işlerin aynısını yapıyor ve aynı ücreti alıyorlar.Fakat dava açıldığı için tazminat süreci 2 yılı buluyor. Ben de bir site kurup avukatlara vermeyin mi demeliyim:)) Benim çalıştığım şirket 8 seneliktir. İsteyen olursa iletişime geçmek isteyen olursa özelden mesaj yazabilirler.

Yİne de yaptığınız hizmet ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler....Kazasız belasız günler dilerim...

melanpoli

06.12-2012, 21:17
tek taraflı tarafık kazası samimi oldugum arkadasımla bırlıkte bır eglence merkezınde bıraz alkol aldık evlerımıze gelırken ana yolda bır kaza gecırdık arabamız takla attı arkadasım sofordu ve alkolluydu ben yolcu konumunda ıdım takla attıktan sonra 78 metre arabamız surundu ben dıreksıyon ıle yol arasında surundum kafa derımın bır kısmını surunme esnasında yol aldı yanı yok bu gecırdıgım 3 cu genel anestezı ızle amelıyatım va hala sorunum duzelmedı aracımızın sıgortası var benım yakın arkadasım oldugu ıcın hıc bır sekılde hak talep etmedım kendısınden etmemde daha dun hastanede bırı bu sigorta konusunda yardımcı olabılecegını soyledı anlattıklarını daha once duymamıstım ve bana caıp geldı 0 luk bır anlasmayla bana yardım edebılecegını soyledı bana bende suan arastırıyorum kazamız tek taraflı aracımızın sıgortası var su kı ben arkadasıma kulfet olmasın dıye aracın masraflarını bıle beraber odeyelım dedım sımdı sıgortadan para alma ısını benım kafama soktlar ya ben arastırıyorum benım veya arkadasımın maddı manevı bı zarar gormesını ıstemem yanlız sıgorta dan bısım bırseyler alabılmmız mumkunmu arkadasım zarar gormeden suan aklıma gelenler bunlar genel foruma yazmamamın sebebı bıraz karısık olması

yardımlarınız ve verecegınız bılgıler ıcın tesekkur ederım iyi gunler gecırmenız dılegıyle

kazazede

06.12-2012, 21:20
melanpoli
kaza tutanağı tutuldumu kazadan sonra.tutanakta arkadaşınızın alkollü olduğu yazıyormu.

melanpoli

06.12-2012, 21:23
evet yazıyor ilk tutanakta yazmasada sonrakı tutanaklarda yazdıgını bılıyorum

kazazede

06.12-2012, 21:31
tutanakta veya ifadelerde arkadaşınızın alkollü olduğu yazdığı takdirde, sigorta şirketi size ödeyeceği tazminatı arkadaşınıza rücu eder.siz yolcu olduğunuz için maluliyetiniz oranında tazminat alabilirsiniz.size ödenen bu tazminat sigorta şirketi tarafından arkadaşınıza ve ruhsat sahibine rücu eder ve onlardan tahsil edilir.
ödenen tazminatlar şu şekillerde araç sahibine veya şoföre rücu eder.
1- ehliyetsiz veya yetersiz ehliyetle araç kullanmak
2-alkollü araç kullanmak
3- kazayı bilerek yapmak yani ağır kusurlu yapmak

melanpoli

06.12-2012, 21:40
arac sahıbı babam ruhsat sahıbı kendı aracımız arkadasım alkollu ve cok samımı dostum oyuzden bu tazmınat olayından vazgecmek bence en dogru karar cunku arkadasımla doslugumuza arkadaslıgımıza bır keder gelmesını ıstemem

yardımın ıcın tesekkurler gerı donulmez bır olayn ıcıne gırıyorduk nerdeyse ıyıkı yardımcı oldun bana eger ben bu olayı aracıya verseydım ılk etapta arkadasımın ılıgıne kadar alacaktı artı kendisi de avlamıs olacaktı bızı

eger numaranız varsa konusmak aramak ısterım sızı ozelden yazarsanız numaranızı cok memnun kalacagım

kazazede

06.12-2012, 21:42
acele etmeyin
tedavinizi tamamlayın ,aracıları boş verin, onlar sadece alacakları komisyonları bilir gerisine karışmaz.rücu edeceğini söylemezler
eğer bir hakkınız varsa mutlaka alınır acele etmeyin, önce sağlık

Sinan41

07.12-2012, 00:25
Kazazede; Verdiğin bilgiler genel olarak yerinde, bunu da takdir ediyorum. Bizler de mağdurları öncelikle bilgilendirip neler olabileceğine dair olasılıkları sıralıyoruz. Ancak aracılar için sürekli yanlış bilgiler veriyorsun! Bazı çantacılar veya aracılar bunu yapsa da herkes için bu genellemeyi yapman hiç doğru olmuyor. Şimdiye kadar bu şekilde aldattığımız veya yanlış verdiğimiz bir mağdurumuz bile olmadı. Tam tersine, bize gelen bu şekildeki dosyaları bilgilendirerek almadık ve başlarına gelecekleri tek tek açıkladık. Bildiğini söyle ama bilmediğin konularda lütfen danışman şirketler için varsayımlarda bununarak genelleme yapmaktan vazgeç...

slm

11.12-2012, 23:50
sevgili arkadaşlar 2009 da alkollü bir sürücü şahsıma çarpıp kaçtı bu zamana kadar sigorta şirketi ve kişilerle mücadelem devam etti ve %50 devamlı iş göremez raporu aldım...bu halde sigorta bana ne kadar tazminat öder bilgisi olan varsa cevap verirse çok sevinirim..şimdiden teşekkürler

kazazede

14.12-2012, 16:26
tazminat hesabı kolay bir hesap değildir uzman kişilerce yapılır.tahmini olmaz

eren bey

14.12-2012, 16:46
bir de derler ki, bu işin uzmanlığı olmaz...vay beee...

kazazede

14.12-2012, 16:52
sigorta takipçiliğinin uzmanlığı olmaz
tazminat hesabı uzmanlarca yapılır , mesleğin ismi de aktüer liktir.tüm tazminat hesaplamalarını Aktüer ler yaparlar.

slm

14.12-2012, 18:47
teşekkür ederim kazazede..ne demek istediğinizi ben anladım...

Sinan41

15.12-2012, 19:31
Sevgili Kazazede;

Trafik Sigortasının genel şartları 4 sayfadan ibarettir, ancak kazada kusur tayini her bir olay için ayrıca belirlenir. Yaklaşık olarak şekillerle anlatılmış 100'e yakına "genel kusur tarifi" vardır. Bu genellemeler sayesinde tüm kazalara bilirkişi tarafından değerlendirmeler yapılır. Bildiğim kadarıyla bunun özel bir okulu yoktur, ancak sınavı vardır. Trafik Sigortaları diğer elementer sigortalar ile birlikte, sigorta şirketlerinin yetkili kıldığı sigorta acenteleri tarafından yapılır. Acentelik de belli bir eğitim ve birikim gerektirir. Sigortacılığın artık okulu da vardır ve sigorta şirketleri acentelerini belli özelliklere sahip kişiler tarafından seçmesine rağmen çeşitli dönemlerde eğitimler vererek acentelerini sürekli olarak bilgilendirirler.

Aktüerlik sadece sigorta hesabı yapmaz, esasen bir risk hesapçısıdır. Aktüerler bu konudaki bilgi ve birikimlerini arttırarak bir sınav sonucu aktüer olurlar. Birçok aktüer aktüerlik okulundan mezun değildir! Sigorta şirketleri her bir hasar konusunda aktüerlere danışarak kişinin tazminatının (vefatta destekten yoksun kalma tazminatı ve sakat kalmada ise İşgücü kaybı tazminatı) hesaplanmasını isterler. Sigorta Hukuku ayrı bir konudur ve bu konuda yetişmiş hukukçu çok azdır, ancak bazı sigorta tazminatların avukat vasıtasıyla takibi gerekebilir. Aradaki fark, dava açıldığı anda sigorta şirketinden alınacak tazminatın faiz hesabının başlamasıdır. Uzun süren davalarda bu bir avataj gibi görünmekle birlikte sadece paranın değerinin korunmasına yardımcı olur. Dava açılması mutlaka davanın kazanılacağı ve tazminatın alınacağı anlamına gelmez.

Daha önce de söylediğim gibi esasen bir avukatın yaptığı tüm işlemleri kişi kendisi yapabilir, ancak hukuk bilgisinin olmaması nedeniyle kişinin kendisini kanun önünde savunması çoğu kez imkansız olduğu için avukata ihtiyaç duyulur. Avukat kanun karşısında müvekkilinin haklarını savunmakla mükelleftir. Hukuk okumuş ve avukat olmuş bir kişinin her zaman müvekkilinin haklarını savunması mümkün olamaz, çünkü belli konularda daha uzman olan kişiler karşısında bilgisini her zaman savunamaz.

Hasar Danışmanlığı yapan bizlerin görevi de Trafik, Tüpgaz veya iş kazalarında Sigorta Hukukundan doğan hakların mağdur lehine takibidir. Sigorta şirketleri de her şirket veya birey gibi mağduru değil, kendi haklarını ön planda tutmak zorundadır! Bu aşamada mağdur savunmasız kalmaktadır. Mağdur, Sigorta şirketlerinin yorumları çerçevesinde belli bir tazminat alır, bazı durumlarda sigorta şirketi "tazminat alamazsın" derse de hukuk yoluna müracaat açarak dava açabilir. Dava açmayı bilmeyen, dava için gerekli parası olamayan ve zaten kazadan dolayı mağdur kalan kişileri savunacak bir merci yoktur. Bizim de yaptığımız iş budur.

Eğer sözünü ettiğin şey hala "sigorta takipçiliği" ise benim şimdiye kadar yaptığım elementer ve bireysel sigortacılık, sigorta şirketlerinin mali tablolarının analizi, farklı şirketlerin mali sistemlerinin kurulması ve yanında iki tane yüksek lisans çalışmasını "sigorta takipçiliği" olarak değerlendirebilirsin! Tekrar söylüyorum, sadece bir konuyu çözmekle uzman olunmaz, bilgi sahibi olunur. "Bir konuyu çözdüm" diye konunun bütün detaylarını bildiğini düşünme. Ben hesaplama yapıyorum ama yaptığım hesaplar genel bir bilgi verebilir. Üstelik hesaplamalar tek tip değildir, farklı yöntemlerle hesaplama yapılabilir. Hesaplamayı bilirkişi olan bazı avukatlar veya mali müşavirler yapsa da, sigorta şirketleri ve sigorta tahkim komisyonu hemen her defasında bir aktüerin hesaplamasını kabul eder.

Bu aşamada mağdur bir sigorta şirketine karşı, bazen de başka kişilere, kazazedelere veya mağdurlara karşı hala kendi hakkını savunabilir mi? Hala "sigorta takipçiliğinin uzmanlığı olmaz" mı diyorsun yoksa "Her işi sadece ehil kişiler yapabilir" mi diyorsun? Bilgim ve bildiğim kadarıyla kazazedelere ve mağdurlara vakit buldukça yazmaya devam edeceğim. Bu, hasar danışmanları hakkında yazacağım son yazıdır, umarım anlamışsındır....

kererm

16.12-2012, 17:14
merhaba arkadaşlar yazdıklarınız için çok sağolsun benim %10 böbrek %32 de boyun kırığı ve omuz için raporun var trafik sigortasından yaklaşık olarak ne kadar para alırım teşekkürler.

gokhankahya

17.12-2012, 01:15
Merhaba arkadaşlar öncelikle yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Ben 05.06.2011 Tarihinde motorsikletimle bir kaza geçirdim Ehliyetim mevcut ve alkol yok. kaza yaptığım aracın şoförü aracı bırakıp olay yerinden kaçtı bu sebeple benim elimde sadece kaza yeri terk tutanağı ve benim o günki hastane raporum var. Sağ ayak bileğime iki platin takıldı ve kolumda buyuk yara izleri mevcut pisikolojimimde pek rahat olduğunu soyleyemem. 3 Ay raporlu olarak yattım. Ancak ayaktaki hareket kabiliyetim cıddı azaldı. Kamu davası açıldı 8 şubatta karar yazılacak bilirkişi incelemelerini yapmış ve 1. dereceden kusurlu olarak karşı tarafı bulmuş. Beni geçen hafta birileri arayıp belirli bir yüzde karşılığı işlemlerimi yapacağını ve trfaik sigortasından tazminat alabileceğimi soyledi. aynı zamanda kararı beklememıze gerek olmadığınıda soyledi. yazdıklarınızı okudum. Şimdi belki atladığım paylaşımlar vardır diye bende sormak istedim. Birbuçuk yıl oldu Dava sonuçlanmadan ben yinede trafik sigortasından tazminat talep edebilirmiyim. Ve Hangi trafik sigorta şirketinden isteyeceğim. Benim motorsikletimin sigortasındanmı yoksa karşı tarafınkindenmi şayet karşı taraf ise benim bildiğim sadece o aracın plakası ve kime ait olduğu. Teşekkür ederim.

erol__81

17.12-2012, 08:05
öncelikle çok geçmiş olsun. kaderimiz yakın. bende 11,05,2011 tarihinde motorsikletle kaza geçirdim. bacağımda açık çok parçalı kırık sonrasında ameliyat ve bilekten dize kadar pilatin. ben motorsikletin arkasındaydım. bende senin gibi dava açtım. karşı taraf asli kusurlu. daha bir hafta önce karar çıktı, karşı tarafın hükmün açıklanmasının ertelenmesi yani ceza almadı. bir taraftan da tazminat davası devam ediyor. tazminat davasını açalı da bir sene oldu. tahminimce 6 ay daha sürecek. beni yönlendiren olmadı, direk ben avukat aracılığıyla dava açtım. süreç biraz uzun sürsede güzel bir sonuç alacağımı ümit ediyorum. bu arada tazminat davasını hem karşı tarafın araç sigortasına, hemde bana vuran aracın şöförüne(50,000) açtım.

senin öncelikle yapacağın ilk şey zaman kaybetmeden tam teşekküllü bir devlet hastanesinden özür raporu alman. özür raporunu aldığın vakit sana vuran araçın trafik sigortasına kendin başvuru yapabilirsin, sigorta takipçisine verebilirsin, yada uzun ve bana göre daha sağlam olan hem trafik sigortasına, hemde karşı tarafın sigorta şirketine dava açabiliirsin. bu işlemleri kendin yapmazsan sigorta takipçileri ve avukatlar senden para istemezler, yüzdelik olarak çalışıyorlar. %10 dan %20 lere varan rakamlar çıkıyor. ben %15 anlaştım avukatla. trafik sigortasından parayı hemen almak istiyorsan dava yoluna başvurma çünkü 2 seneye yakın bir zaman alıyor. kendin veya sigorta takipçisine verirsen 30 iş günü içinden alabileceklerini söylüyorlar. ama para az gelirse ve karşı taraftan manevi tazminat davası isteyeceksen ki iste o zaman dava yoluna başvur. bir kaybın olmaz.

Burada daha bilgili ve tecrubeli abilerim bu işi yapan arkadaşlarda var. bilgiler yanlış değil, eksik olabilir. onları da dinlemende fayda olur diye düşünüyorum. ama hemen hastaneye özür raporunu al.

osman kamil haydar

17.12-2012, 15:01
erol__81;

Sevgili erol_81;
Ceza davasından hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı çıkması ceza çıkmadığı anlamına gelmez. Bu şahıs suçlu bulunmuş ve cezalandırımıştır ancak suçun vasfı ve sabıkasızlığı nedeniyle cezası ertelenmiştir. Bu şartlarda seninbelirttiğin gibi ciddi bir tazminata hak kazanacaksın. Umuyorum adalet senin için olabildiğince hızlı tecelli eder.

Gökhan Bey;
Öncelikle çok geçmiş olsun. Sİzi olayı belirli bir seviyeye taşımışsınız. Artık buradan sonra devreye adli makamlar devreye girebilir. Ceza davasında alınan bilirkişi raporu senin sürecini daha da hızlandırır. Açacağın maddi ve manevi tazminat davası ile kaza nedeniyle gördüğün zararı bir nebzede olsa giderebilirsin. Ben sana naçizane tavsiyem iyi bir avukatla çalışman. Yapacağın avukatlık sözleşmesi ile maksimum % 25'lik bir oran karşılığında doğru sonuçlar alabilirsin. Tekrar geçmiş olsun.

Kererm Bey;
Öncelikle çok geçmiş olsun. Bu tür oranlarda tazminat hesabını bizler yapamayız. Konusunda uzman bilirkişiler(aktüerler) sizin kusur oranınız, yaşınız, işiniz, maaşınız vs. gibi durumları gözönüne alarak bir hesaplama yaparlar. Bu hesaplama neticesinde alabileceğiniz tazminat belirlenmiş olur.

samet40

17.12-2012, 16:13
14 yıl önce geçirmiş olduğum trafik kazası sonucu dalağımı aldılar. Karşı taraf % 100 kusurlu bulundu .Ben bu durumdan dolayı 14 yıl geçmesine rağmen tazminat alabilirmiyim.?

eren bey

17.12-2012, 16:18
samet40;

Trafik kazalarında zamanaşımı süresi 10 yıldır.Sigortacı için belirlenen bu süre sigorta yükümlüsünü de bağlar.Ayrıca 14 yıl önceki poliçe tutarı şimdiki tutarlara göre çook düşük olacağından çok fazla bir şey alamazdınız.

osman kamil haydar

17.12-2012, 16:18
Samet Bey;
Ceza soruşturması sonucunda ne tür bir sonuç çıktı. Ayrıca kazada ölüm oldu mu? Paylaşırsanız daha net yardımcı olabilirim.

Sinan41

17.12-2012, 17:32
Merhaba Kerim Bey;
Öncelikle büyük geçmiş olsun. Verdiğiniz bilgiler Özürlü Raporunda ayrı olarak değil, "Baltazhar Tablosu"na göre toplanarak raporda yazılır. Örnek olarak bu iki oranın doğru olduğunu varsayar ise sizin özürlü raporunuzun oranı % 42 değil, % 39 olur. Ancak alınan heyet raporunda bunun açıkça belirtilmesi gerekir. Bazen tabloya bakarak yanlış yazıldığı da oluyor, bu nedenle raporunuza dikkat edin. Bunun yanında yaşınız, kaza tarihinde belgelenebilir geliriniz, kaza tarihi, kaza tespit tutanağı (kusur dağılımı) olmaksızın bir hesap yapılamaz. Özelden bu bilgileri paylaşırsanız sizin için genel bir hesaplama yapabilirim.

Merhaba Gökhan Kahya;
Öncelikle geçmiş olsun. Şimdiye kadar davanın sonucunu boşuna beklemişsiniz, kazadan bir yıl sonra alacağınız rapor ile müracaat edilebilirdi. Trafik Sigortasında karşı tarafın sigortasından tazminat alabilirsiniz. Erol Karaduma'ın da belirttği gibi dava açılması sadece süreci ciddi şekilde uzatıyor. En kısa sürede bir özürlü heyet raporu veren devlet hastanesinden raporunuzu alın ve bu rapor trafik kazasından kaynaklanan özürlülük oranınızı göstersin. Heyete giderken özellikle kazadan sonraki tüm tıbbi kayıtlarınızı yanınızda götürün ve herhangi bir eczaneden de ilaç ve tıbbi dökümlerini alıp gitmenizde fayda var. Heyet raporları oldukça sıkıntılıdır, derdinizi çok iyi şekilde anlatmanız gerekir. Birçok mağdur maalesef aldıkları raporlarda ciddi sıkıntılar olmaktadır. Aklınıza takılan diğer sorular için direkt olarak beni arayabilirsiniz.

Sinan Berkdemir

gokhankahya

18.12-2012, 01:19
Erol Bey sizede büyük geçmiş olsun. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

Sinan Bey: Ben karşı tarafın trafik sigortasının hangisi olduğunu bilmiyorum sadece aracın plaka numarası mevcut Hastaneden alacağım raporlar hangi şirkete göndereceğimi nerden öğrenebilirim veya başka bir alternatif yol varmıdır. Ve bu evrakları gönderirken bir dilekçe ile'mi yoksa belirli bir form ile' başvurmam gerekecek. Teşekkür ederim.

Sinan41

18.12-2012, 02:04
Gökhan Bey;

Öncelikle aracın plakasından hangi sigorta şirketi ve hangi poliçe numarası olduğunu bulmak gerekiyor. Açıkçası bu da pek kolay bulunacak bir bilgi değildir. Eğer plakayı (özelden yazarsanız daha iyi olur) verirseniz sizin için araştırmaya çalışırım. Gittiğiniz hastanenin "özürlü raporu" verip vermediğini bilmiyorum ama bu raporu veren bir hastaneden rapor almanız gerekir. Bu raporu alırken özellikle trafik kazasından dolayı kalıcı sakatlıklarınızın ve hasarlarınızın belgelenmesi önem taşımaktadır. Bugün aldığım bir mağdurumuzun raporunda mealen şu ifadeler vardı; "Kişi, % XX oranında sakat olup, ancak bu sakatlığın trafik kazasından kaynaklanıp kaynaklanmadığının tıbben belirlenemedi" şeklindeydi. Özetle böyle bir raporla sigorta şirketine başvursanız da kesinlikle ödeme alamazsınız. Benim tavsiyem öncelikle, anlatmaya çalıştığım şekilde bir "kalıcı özür oranınızı belirten bir rapor" almanızdır. Sadece rapor konusunda bile yazacaklarım çok fazla ama burada yazdıklarımın şimdilik yeterli olduğunu düşünüyorum.

Bunun dışında sigorta şirketinin istediği evrakları temin etmeniz lazım. Daha önceki yazışmalarda bununla ilgili bilgi olduğunu sanıyorum, burada tekrarlamayayım. Evraklarınızdan birisi bile eksik olsa sigorta şirketi ödemeyi yapmaz. Çünkü bazı sigorta şirketleri çoğunlukla prosedürleri kullanarak ödememeyi veya en azından geç ödemeyi tercih etmektedirler. (İnternet sitemizde teşekkür ettiğimiz sigorta şirketleri dışında bir şirket ise sıkıntınızın artacağını söyleyebilirim). Ayrıca ne alacağınızı bilmediğiniz için sigorta şirketinin ödediği parayı kabul etmek durumunda kalırsınız. Gereken evraklar konusunda özellikle kazazedenin yazmış olduğu bilgilere bakmanızı öneririm.

Bizler bile bu konuda çalışmamıza rağmen gerek sigorta şirketlerinin uygulamaları, gerekse alınan tıbbi raporlar konusunda çaresiz kaldığımız zamanlar olabiliyor. Son olarak, isterseniz internetten aldığınız bilgilerle kendi başvurunuzu yapabilirsiniz, isterseniz sizin yerinize dosyanızı takip edebiliriz. Tercih tabii ki sizin...

Tekrar geçmiş olsun

Sinan Berkdemir

Bu arada araştırırken bir hukuk sitesinde avukatların sadece "Trafik Sigortası" ile ilgili olarak 557 soru ve bunlara karşılık sayısız yorum olduğunu söylesem yorumunuz ne olurdu?

deniz_acr

24.12-2012, 15:45
merhaba arkadaşlar ben 5 ay önce motorla trafık kazası gecırdım motorda arkada oturuyodum ve kazada yaralandıgım ıcın ayak bılegınde parcalı kırık olustu amelıyat olup platın taktılar benım sorum ben karsı tarafın trafık sıgortasından herhangı bı tazmınat alama gıbı bı şansım varmı... bılgısı olan yardımcı olursa sevınırım

enguna

24.12-2012, 16:58
herkese merhaba

özellikle şehirler arasında seyahat edenler lütfen biletlerinize adınızı soyadınızı mutlaka yazdırın otobüs firmaları genelde özellikle kalabalık grupta bazen isim yazmıyor eğer isim yazmassa kazadan sonra sigorta ile yolcu karşı karşıya geldiğinde sorunlar çıkabiliyor bir cümlede kazazede arkadaşa söyleyim bu ülkede okuma yazma bilmeyen çok insan var kötü niyetli insanda var aklı başında insanda var herkezi aynı kefeye koymamak lazım diye düşünüyorum.. kazasız belasız günler...

kazazede

24.12-2012, 16:59
deniz
evet maluliyet oranında tazminat alabilirsin.yolcu konumunda olduğun için kendi bindiğin motorun sigortasındanda tazminat alabilirsin
erguna
uyarın için teşekkür ederim.ben zaten ne anlatmak istediğimi anlıyanlar anlıyorlar

deniz_acr

24.12-2012, 19:29
karşı tarafın sıgortasından alıcam ama kaza 5 ay önce oldu elımde yüzde 25 kalıcıdır dıye heyet raporum var sıgorta sırketı kazadan 1 sene sonrakı heyet raporunu kabul edıyomus dogrumudr??

kazazede

24.12-2012, 19:37
madem raporu almışsınız, bu raporla sigorta şirketine müracat ediniz, zaten istanbulda oturuyorsun, sigorta şirketlerinin hepsinin merkezi orada elden teslim edebilirsin evrakları.eğer raporu kabul etmezlerse 1 yıl dolunca tekrar rapor alırsın, tekrar müracat edersin.
sigortacılar genelde 1 yıllık süreyi iyileşme süresi olarak görüyorlar, kesin kabul edilmeyecek diye bir kural yok.
diğer evraklarını hazırla ve şansını dene

deniz_acr

24.12-2012, 19:46
cok tesekkur edrım verdıgınız bılgı ıcın saygılarrrrr

esin__77

26.12-2012, 23:48
1 sene tedavi süreci geçmeden firma ödeme yapmaz.eğer devamlı olan yani tamamen uzulun kopması durumunda hemen başvuru kabul ediliyo.

tazminathukukçusu

31.12-2012, 02:19
merhaba oncelıkle gecmiş olsun. basvurunuzu sımdı yapmanızda sakınca yok. hem basvurarak sigorta sırketını de temerrude dusurmus olursunuz faız bu tarıh ıtıbarıyle işleyecektır.
bu tarz durumlarr.da ıyılesme surecı ozur oranının değişme ıhtımalıne bınayen beklenır ancak basvurmanıza engel deıldır. talep edersenız yardımcı oluruz. bizde istanbuldayız ıyı gunler.

blacksea61

05.01-2013, 04:33
merhabalar benım ufak bi sorum olcakdı bende 11,12,2011de ust gecıtın altında 5 6 arkadaş karşıya geçerken bana araba carptı carpma esnasında ust gecıtın altında oldugum ıcın sucluyum biliyorum ama bana vuran kışıde yol bom boşken ve yolun 4de 3unu gecmışken en son şerıddeyken frenede basmayıp 100 km bi hızla carptı bana karşı taraf bı arayıp sormadı gecmış olsun bile demedı. ayagımda parcalı kırık cenemde ve kolumda iz kaldı benım derdım ayagım bi sene oldu kaynamadı kemık, tekrar bu ayın 20sınde amelıyat olcam davacı olmuştum 1 ay olmadı sonuçlanalı bana vuran kişiye hapis cezasından cevrilirmiş para cezası verıldı 3700 tl ve bende bi avukata gıttım durumu anlattım bana vuran şahısın arabasının sıgorta şirketıne dava acmak istiyorum felan dedım çunku bi senedir calışamadım ustune bı amelıyat daha olucam borcum harcım bırıkdi maddi sıkıntıyada gırdım saglıgımda duzelmedı benım sızden ısteğim bu avukat bıraz boşluyo pek ustune duşmuyo davanın oncelıkle ben bu sigorta şirketınden para alabılırmıyım kusurluyum ama adam para cezası aldığı ıcın umutluyum ve ayagımın durumundan dolayı tam 1 sene 1 ay kadar olcak kaza olalı napabılırım avukata dıyebılcegım bışey varmı sonucları az cok sız bılırsınız o yuzden sıze sormak ıstedım

cevabınız beklıycem cok teşekkur ederım okudugunuz ıcın (

tazminathukukçusu

05.01-2013, 16:36
merhaba Yunus bey,
Öncelikle geçmiş olsun. bahsettiğiniz üzere çarpan şahıs bir ceza almış ise tali de olsa bir kusur verilmiş demektir. kaldıkı o hızla şehir içinde gitmek tali kusur için yeterli.
Çok büyük meblağlar olmasa bile karşı tarafın kusuruna göre aracın zorunlu mesulıyet sigortasından olusan bi iş gücü kaybınız varsa buna göre tazminat alabılırısınız.
Ayrıca bu bir senede yapılan tedavi masrafları da karsı tarfın kusuru ölçüsünde aracın sigortasından alınabılır.Bu konuda evraklarınızı (kaza raporu vb benzeri) gönderir iseniz konusu yardımcı oluruz.
Tekrar geçmiş olsun.

blacksea61

05.01-2013, 17:35
öncelikle bilgileriniz için teşekkurederim kaza oldgunda calışıyordum işsizlık maaşı aldım 6 ay kadar 6 ayda hiç bi işe giremedim toplamda bi sene oldu ve bikez daha amelıyat olucam bunların dışında baktım elımdeki kazanın oldugu gun polis tarafından tutulan kaza tespit tutanağına ınceledim karşı tarafın kusur dagılımı bolumunde 52/1 B maddesi yazıyor ama davanın sonucunda adama verılen 3700tl para cezası tutanagında ne yazdıgına daha bakmadım ordada bi kusur oranı verildiğini düşünüyorum onada bakıcam

tazminathukukçusu

06.01-2013, 00:46
Üstad para cezası almasına takılmayın ceza hukuku farklı bısey. tali kusur verılmıstır. durusmalarda ıyı hal göstermıstır, sabıkası yoktur tum bu etkenler bırlesir ceza düşer düşük ceza da paraya cevrılır. Ceza davası esnasında trafık bılırkısısınden rapor ıstenmısıtr. bu raporu veya kaza tespit tutanağını paylaşırsanız daha rahat yardımcı olabılırım. Saygılarımla

deniz_acr

13.01-2013, 23:39
ya benım anlamadıgım benım yüzde 25 kalıcı raporum var devlet hastanesınden sımdı bu trafuık sıgortasının neden 1 sene sonra ıstemesının sebebını hala anlamıs degılım bence bunlar caydırmak ıcın yapıyolar gıbı gelıyo yanlısmıyım?

tazminathukukçusu

20.01-2013, 01:02
beklemek zorunda kalmayabılırsınz denız bey.

zmcoskun

20.01-2013, 15:30
arkadaşlar ben şehirler arası otobüste kaza geçirdim beyin kanamasına bağlı tranva var daha3 ay oldu ama bir yıl sürecek gibi avukata verdim vermem gerektiğini söylediler daha dava açılmadı geri alayımmı ben anlamadım karşıdan gelen tır suçlu idi tır çarptı bizim araçça avukatlık bir işim yıksa geri alayım daha yeni verdim

xakmanx

20.01-2013, 16:23
arkadaşlar benim bir bilgiye ihtiyacım var;01 eylülde trafik kazasında annem ve babamı kaybettim trafik sigotasında ölüm tazminatı yazıyor bizbaşvuru yaptık.kaza çift taraflı kusurun %75 babamda biz hem karşı tarafa hemde kendi aracımızın sigortasına başvurduk red kararı geldi gerekçe;biz iki kardeşiz ikimizde engeeliyiz varisler evli yetişkin ve çocuk sahibi oldukları için tazminat hakkı tahakkuk ememiştir cevabı geldi.
tamamda ozaman bu trafik sigortasını niye yaptırıyoruz anlamadım

kazazede

21.01-2013, 13:48
zmcoskun
avukatlada hareket edebilirsin, avukatsızda kendinde halledebilirsin sigorta tarafını.ama sigorta şirketinden hariç tır sahibinden ve otobüs sahibinden tazminat istiyorsan dava açman gerekir.bana sadece sigortanın ödeyeceği tazminat yeterli diyorsan tedavin bittikten sonra heyet raporu yani maluliyet raporu alacaksın ve diğer evraklarla beraber sigorta şirketine müracat edeceksin.
ama bu konularda bilgin yok galiba sen avukatla devam et.dava açıldıktan sonrada sigorta şirketiyle anlaşabilirsin.
sen hem tırın sigorta şirketine hemde otobüsün koltuk sigortasına müracat edeceksin.

xakmanx
öncelikle başın sağolsun
trafik sigortasını karşı tarafa verilen hasar ve maluliyetler için yaptırıyoruz.tabi buna destekten yoksun kalmada dahildir.ama sizin konunuz biraz karışık galiba.anne ve babanızla aynı evdemi oturuyordunuz,evlimiydiniz ikinizde, çalışıyormusunuz ikinizde, daha detaylı yazarsan daha net cevaplar verme imkanımız olur.
rahmetliler kaç yaşındaydılar, çalışıyorlarmıydı,
kaza nasıl oldu, kaza tutanağında tam olarak ne yazıyor,

xakmanx

21.01-2013, 15:39
benim durumum kaza çift taraflı babam şahsı oto karşı taraf otobüs servvis otobüsü ben ve kardeşim evli ve çocuk sahibiyiz ayrı annem ve babamla ayrı yaşıyorduk o zaman sigortada niye ölüm tazminatı yazıyorlar kusurun %75 bizde %25 karşı tarafa verdi trafik karşı taraf ağı ceza mahkemesinde 22 şubatta yargılanacak

ben ve kardeşim çalışıyoruz annem 56 babm 59 yaşında babam emekli ama halk eğitim kurumunda öğretmenlikte yapıyordu kaza raporunda kavşaklardan geçerken geçiş önceliği kuralını ihlal ettiği için babam birinci dereceden kusulu karşı tarafta kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmama kuralını ihlal ettiği için %25 kusurlu .otbüsteçarpana kadar38metre fren hızı var çarptıktan sonrada 19metre sürüklüyor yani hızınıu siz düşünün bizim ar5açta 3 ölü var arkadada teyzem oturuyordu oda öldü onun için sigorta tazminat verdi düşüncelerinizi bekliyrum

--erhan--

22.01-2013, 22:13
Arkadaşlar benim sorum şu..Geçenlerde bi yakınım trafik kazası geçirdi kamyon çarptı beyin kanaması geçirdi beyin ameliyatı oldu,sol bacağında hafif his kaybı bi gözü görmüyor,aklı arada bi gidiyomuş trafik suçları %50 akrabama % 50 ise kamyon şöförüne yazmış şöförün hatası yok ama kaza olan yer şehiriçi olduğu için kamyon giremiyomuş bu durumda sigorta şirketine tazminat davası açsak süre nasıl işler ayrıyetten araba şirket arabası şöförde çalışan arabanın üzerine kayıtlı olduğu şirkete herhangi bi dava açabilir miyim..?

leventlevent

23.01-2013, 12:47
iyi günler arkadaşlar benimde bir sorum olacak 2008de bende bir trafik kazası geçirdim elimde %8 engelli raporum var kazadan ötürü tam 5 sene sonra ise dava karara bağlandı bilirkişi raporunda bana beraat kazaya sebep olan sanık hakkında 5 sene hapis cezası verildi .. şuanda elimde bu kararın onaylı birer sureti mevcut bulunduğum ilde kaza işlerine bakan bir sigorta şirketi var çok önceden konuşmak ve bilgi almak için gitmiştim ancak görüşmelerden sonra işlemleri başlattık hastaneden maluliyet raporu aldım 1 nüshasını onlara verdim dava dosyasının tamamını fotokopileyip ve onaylatıp kendilerine teslim ettim birde bağlı bulundukları sigorta şirketine vekalet verdim (sadece davaya bakmaları için vekalet) ve şimdi son olarak benden mahkemenin gerekçeli kararını beklediklerini bunu güvence hesabına verdiklerinde parayı 8 gün içinde alacaklarını söylemişlerdi ve alınacak orana %20ye imza attım .. şimdi bu sizin yazdıklarınızdan sonra hata yaptığımı anlıyorum yani bana öyle geliyor yani ben uğraşmak istemediğim için bu işte onları görevlendirdim şimdi ben ne yapabilirim bana yardımcı olabilecek birisi varmı ? teşekkürler

kazazede

23.01-2013, 13:03
nasıl hata yapmışsın, neden pişman oldun,
% 20 yi mi vermek istemiyorsun , sorun ne,
verdiğin vekaletnameyi yine noterden azilname ile iptal ettirebilirsin, aranızda yapmış olduğunuz sözleşmeyi iyi oku.seni bağlayan bir madde vardır,

leventlevent

23.01-2013, 13:07
yok yani bu yazılanlara göre işi sigorta şirketine vererek hatamı yaptım diye sizlere soruyorum vekalet iptalini sordum 100 lira fiyat verdi noter .. sözleşmeyi hatırlamıyorum ne yazıyordu sadece %20ye imza attığımı biliyorum hepsi bu .. yani ben şimdi bu sigorta şirketinden vazmıgeçeyim iş bitme aşamasındayken sözleşmeyi feshetmek ne derece etik olur ?

kazazede

23.01-2013, 13:18
etik olmaz
artık iş bitme noktasına gelmiş,verdiğin vekaletde AHZU KABZ ifadesi varmıydı

leventlevent

23.01-2013, 13:20
yoktu galiba hatırlamıyorum öyle bir kelime .. nedir o ?

kazazede

23.01-2013, 13:21
parayı alma yetkisi

leventlevent

23.01-2013, 13:25
he evet hatırladım ama o şekilde değilde vekaleti hazırlayan bayan sordu bana neye yetki vermek istiyosun banka hesaplarına falan erişebilsinmi dedi bende hayır sadece dava dosyasıyla ilgili işlemleri yürütmesi için vekalet vermek istiyorum dedim .. bu şekilde vekaleti hazırlattım .. bunu değiştiremezler dimi benden gizli ?

kazazede

23.01-2013, 13:27
değiştiremezler

leventlevent

23.01-2013, 13:29
neyse birazdan bulunduğum ile döndüğümde gerekçeli kararı vermeden önce herşeyi açık açık soracağım kendilerine bakalım atmosfer nasıl olacak ..

qözde

29.01-2013, 13:30
19.11.2011 günü bir kaza geçirdim. Kaza sonucu L1 omurda kırık meydana geldi. 2 ay kadar yatarak tedavi gördüm. Ben sigorta için gerekli belgeleri topladım ancak kazayı erkek arkadaşım yaptı. Frenler tutmadı ve kaldırıma çarptık. Tutanakta asli kusuru bulunuyor. alkol oranı 0,32. Ben kazadan sonra emniyette hiç bir şekilde şikayetçi olmadım. Böyle bir durumda tazminat hakları nasıl olur ?

eren bey

29.01-2013, 16:27
Merhaba gözde hn. Öncelikle geçmiş olsun. Yolcuların kazada herhangi bir kusuru bulunmadığı için tazminat alabilirsiniz. Geliriniz, sağlık raporunuzda yazan özür oranında tazminat alabilirsiniz. Arkadaşınızın alkol oranı yasal sınırların içerisinde olduğu için herhangi bir rücu olacağını sanmıyorum. Tazminat almanız için şikayet şartı aranmamaktadır. Tahminimce tazminat alabilmeniz için herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

kazazede

29.01-2013, 16:41
evet alkol düşük olduğu için alabilirsiniz ama sigorta şirketi ödememek için zorluk çıkaracaktır.büyük bir ihtimalle dava yoluyla alabilirsiniz.

sungurucar

03.02-2013, 22:08
slmlar burdan kazazedeye bir sorum olacak ben bir trafik kazası geçirdim ve tutulan trafik tutanagında haklı oldugum ortaya cıktı 1 sene tedavi gordum ve tıp fakültesi hastanesınden özürlü raporu cıkardım %28 özür oranı aldım evrakları mı tam olarak sigortaya gönderdim 1 ay gıbı bır süre sonra sigorta rapora itiraz etti il saglık mudurlugune saglık mudurlugude benı hakem heyet hastanesıne gonderdı ordan takrardan özürlü saglık raporu cıkardım orasıda % 32 verdi evrakları sigortaya gönderdim bana tekrardan eksik evrak çıkardı onuda gönderdim sigorta şirketine 1 ay gibi süre oldu sürekkli benii oyalıyorlar ne yapa bilirim yoksa şirket tazminat vermeyecekmi bana hımmm şimdiden cvp için teşekürler....

kazazede

03.02-2013, 22:51
geçmiş olsun
büyük bir ihtimalle kabul edecektir raporunuzu.evraklarınız inceleniyordur ve büyük bir ihtimalle dosyanız şu anda AKTÜER dedir, yani hesap bilirkişisindedir.dosyanızın durumu hakkında telefonla sigorta şirketinden bilgi alabilirsiniz.
acele etmeyin, en kısa sürede size cevap verecektir sigorta şirketi.
şunuda söylüyeyim, sigorta şirketi raporu kabul etmeyebilir, kabul etmek zorunda değiller. sonuçta bu her iki tarafın tam anlaşmasıyla olcak bir durum.yani raporunuzu kabul etmiyorsa size tazminat ödemiyecek diye bir durum yoktur. tazminatınızı dava yoluyla alırsınız.bağlayıcı olan mahkeme kararıdır.
ama genelde sigorta şirketleri anlaşma yolunu tercih ediyorlar.gönderrmiş olduğunuz rapor SÜREKLİ ibareliyse genelde kabul ediliyor.
kendinizmi başvurdunuz,

hasci

04.02-2013, 00:45
kaza tarihinden sonra belli bir sure varmi başvurmak için ben 2005 yilinda kaxa gecirdim hala tedavim devam ediyor. 2010 yilinda%60 oraninda heyet raporum var ama dediğim gibi tedavim bitmedi daha olman gereken amaliyat var trafik sigortasindan tazminat almak icin gec kaldimmi . hemen basvuru yapmammi gerek yoksa tedavimin sonunumu beklemeliyim....

tazminathukukçusu

04.02-2013, 10:14
Normalde suresı tabıkı vra beyefendı ancak neden bu kadar gec kalındı hala duzelme ıhtımalı varmı malulıyet oranınızın?

sungur bey öncelıkle gecmıs olsun. MAlesef sigorta şirketlerının tavrı bu. İşi sigorta hukukunda uzman bır avukatla takıp etmenın faydası burda cıkıyor ortaya. Tabıkı bu surecı kendınızde takıp edebılırısnız ancak şahsı basvuru olunca oyaladıkça oyalıyorlar. Ayrıca size hakettiğiniz ödeme de yapılmayacaktır kesınlıkle tam anlamıyla ıbraname vermeyın kısmı ıbraname verın kı dava acmaz hakkkınız saklı kalsın çunku 10 hakedıyosanız sigorta 5-6 odeme yapar. sakın hak kaybına uğramayın.

kazazede

04.02-2013, 10:15
TRAFİK KAZALARI VE ZAMANAŞIMI - Tazminat Hukuku : Çelik Ahmet ÇELİK (http://www.tazminathukuku.com/arastirma-yazilari/trafik-kazalari-ve-zamanasimi.htm)

sungurucar

05.02-2013, 22:15
slmlar kazazede bi sorum olacak 2009 yılının 12 cı kaza gecırdım 1 sene tedavi gördüm sonrası üniversite hastanesinden özürlü raporu çıkardım %25 verdiler sigortaya evrakları tamamlayıp gönderdim45 gün sonra rapora itiraz etti sigorta şirketi il sağlık müdürlüğüne il sağlık müdürlüğüde beni hakem heyet hastanesine gönderdi raporu ordanda çıkardım %32 verdiler evrakları tamamlayıp raporla beraber şirkete gönderdim 1 ay bekledim eksik evrak cıkarttılar o eksik evrağı almak için de 1 ay bekledim hastaneden evrağı hastaneden teslim aldım şirkete geri gönderdim yaklaşık 45 gün geçti nedense hale bi cvp gelmedi şirketten halen şirketi aradığımda evraklarınız incelemede demekten başka verdikleri bir cvp yok sence ne yapabilirim.....

ewet bizzat kendim başvurdum ve rapordada sürekli yaziyordu...... birçoook aracılık hizmetleri beni haddinden fazla rahatsız ediyorlar ama bu işi kendiminde yapabileceğini sizin gibi insanların sayesinde ögrendim teşekürler diyorummmm .....

yani ibraneme imzalamayın derken zaten bu tazminat benim direk banka hesabıma yatmayacakmı nasıl birşeyler imzalaya bilirimki hım.. ortalama %32 raporla ne kadar tazminat ödeyebilir şirket.......

kazazede

05.02-2013, 22:47
raporunuz kabul olduktan sonra sigorta şirketi tazminatınızı hesaplatıp size şu kadar tazminatınız var kabul ediyormusun diye soracak, kabul edersen ibraname imzalayacaksın ve tazminat senin hesabına yatacak.
ibraname konusuna fazla takılma, tazminatı aldıktan sonra ödenen tazminatın az olduğunu düşünürsen dava yoluyla takrar talep edebilirsin.

tazminat hesaplaması yaşınız, geliriniz, işinizle alakalı olarak hesaplanacağı için tahminde bulunmak zordur.

tazminathukukçusu

05.02-2013, 23:20
Üstad vatandaş hukuki süreci bilmediği için sürekli uzarda uzar bu süreç. ödeme surecınde sakın tam anlamıyla ıbra etmeyın. kısmi ibra verin. ama evrak tamamlanmasına rağmen 45 gün çok uzun bır surec. hangi sigorta şirketi. özellikle bazıları çok uzatıyor sureci.

sungurucar

06.02-2013, 18:44
groupama sigorta şirketi......

Yüzde10

11.02-2013, 01:46
Öncelikle kazazedeye çok teşekkür ederim, böyle bir konu açtığı ve bilgiye ihtiyaçı olanları bilgilendirdiği için.

2008 yılında arkadaşımın kullandığı motosiklet ile kaza geçirdik(arkadaşım A sınıfı ehliyete sahip). Bize çarpan büyük bir beyaz eşya firmasının dağıtım aracı. Kaza sonucu bize çarpan minibüs(karşı taraf) 8de 8 kusurlu çıktı. Motosikleti kullanan arkadaşımda kusur bulunmadı, kendiside kazadan yara almadığı için davacı olmadı. Ancak benim ayak bileğim kırıldı ve 3 tane platin(bilğiniz çivi) ile tuturuldu. Avukatla anlaştım(%15) ve karşı tarafdan davacı oldum. Bulunduğum ildeki Devlet hastanesinden rapor aldım ve bana %2 engelli raporu verdiler (içime oturdu çünki; ben bu raporu almaya kazadan 1 yıl sonra topallıyarak gitmiştim). Bu rapor beni yıldırmadı ve avukatımın da onayı ile Antalya Devlet hastanesinden rapor almaya gittim ve onlarda %3 dediler. Gene yılmadım başka bir hastaneye gittim oradanda %3,5 raporu verdiler.

Bunlarla uğraşırker birde baktım kazadan 2buçuk yıl geçmiş. Mahkeme de durumu anlamış olacak ki beni İstanbul adli tıpına sevk etti. Ve 12/2011 de gittigim adli tıp raporu 1 ay önce gelebildi. Oran %10 a yükseldi ve 3 aylıkda iş göremez raporu da eklenmiş ve maluliyetim Grup1 e göre hesaplanıcakmış. Tabiki engelli oranım arttıgı için avukatımda dava tazminat tutarını artırdı(maddi tazminatı 50bin tl den 150bin tlye çıkardı). Ayrıca kaza tarihinde itibaren yıllık %9 da faiz yani yaklaşık 5 yıllık faizde belirlenen tutar üzerinde hesaplanacak(tabi sigorta şirketinin avukatı temyize gidip yaklaşık 1 yıl daha uzatmazsa).

tazminathukukçusu

11.02-2013, 12:48
temyiz edip süreci uzatacaklarından ve tehiri icra kararı alacaklarından emın olabılırsın.

kazazede

11.02-2013, 12:58
sayın yüzde10
öncelikle bende teşekkür ederim
hiç önemli değil zaten işin sonuna yaklaşmışsınız,temyiz etselerde farketmez, temyiz ederlerse yine faiziyle ödeyecekler.siz sadece sigorta şirketinemi dava açmıştınız, karşı arabanın sahibi şirketede dava açmamışmıydınız.
istanbul adli tıp dosya üzerindenmi % 10 verdi, yoksa sizi çağırdımı istanbula , heyete girdinizmi, adli tıp ayağı ne kadar sürede sonuçlandı.
iyi bir oran almışsınız, yaşınız kaç bilmiyorum ama genç iseniz iyi bir tazminat alacaksınız

Yüzde10

11.02-2013, 17:46
yaşım 25
adli tıp aralık 2011 de çağırdı dosyalarla gidip heyete girdim. sonucu ocak 2013 de yolladılar.
aracın sahibinede açtım manevi tazminat ama onu az tutdum. şöfor olan arkadaş benim yaşlarda ve asgari ücretle çalışıyor. annesi ben ameliyattayken gelmiş durumlarını anlatmış aileme bende o yüzden onları etkilemesin diye minibüs bedeli kadar (10bin ) açtım.

benim askerlik görevini nasıl yerine getiribileceğim soru işareti olarak kalıyor aklımda?
çünkü; ayağımdaki platin tam olarak bilekte bulunuyor ve hala daha bir şişlik var. ayrıca bot giyemiyorum bilegimi sıkıyor ve çivileri hissettiriyor. uzun süre ayakta duramıyorum(2-3 saatden fazla) eğer durursam topallıyorum.

sungurucar

19.02-2013, 19:12
slmlar kazazede umarım hatırlarsın beniiiiii özürlü raporumu 2 kez gönderdim sigorta şirketine dosyam doktor onayın dan gelmiş onaylanmış fakat şirket tekrardan doktor onayına sunmuşşş raporu ne yapmam lazım benim hazine müsteşarlıgına nasıl bir şikayette buluna bilirimmm.....şimdiden teşekürler...

tazminathukukçusu

19.02-2013, 22:57
sayın sungur acar bu durum tamamen dava acmamanızdan kaynaklanıyor. sunu bılınkı dava acmanız bır baskı unsuru olacaktır. sıgorta dava acmanıza rağmen yıne odmeyı teklıf edecektır en azından odeyeceği kısmın faiz ınden kurtulmak ıcın. su surecte davanızı ne kadar erken acarsanız o kadar hızlı sonuclanır süreç.

brhn_68

20.02-2013, 18:58
slm
24 yaşındayım, öğrenciyim. 4 temmuz 2010 tarihinde büyük bir trafik kazası geçirdim. otobüsle taş yüklü kamyona çarptık. 11 kişinin öldüğü kazada yüzde yüz otobüs şoförü suçlu. benim ise ayağım kırıldı. psikolojik tedavi aldıktan sonra, bu yıl özür oranı bildirir kalıcı raporu aldım. raporum yuzde 30. koltuk sigortasında ve trafik poliçesinden alacağım paradan yüzde kaçı vergiye kesiliyor onu öğrenecektim. bi bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim, teşekkürler.

kazazede

20.02-2013, 19:33
tazminatlardan vergi kesilmez, tazminatlar vergiden muaftır.

brhn_68

20.02-2013, 19:39
ya anlaştığım hasar sigorta şirketi bana yüzde 18i vergiye kesilecek dendi. yüzde 30unu o alacak vekalet vermedim. ama davada var. kafam çok karışık ne yapacağımı bilmiyorum. 130 binlira civarında para alacakmışım galiba yüzde 30 çok ciddi bi rakam. birde dediğiniz doğruysa vergi verilmiyor diyosunuz. ne yapmam gerek zamanım cok kısıtlı ?

kazazede

20.02-2013, 19:43
anlaştığınız sigorta şirketi sizden alacağı komisyon üzerinden vergi verecektir. sizin alacağınız toplam tazminattan değil.çok yüksek bir orana anlaşmışsın sigorta şirketiyle.bari ortak olsaydılar.

brhn_68

20.02-2013, 20:01
yüzde 30a anlaşma-sözleşme imzaladım. dediğim gibi vekalet vermedim. rapor hala hastanede. raporu onlar alacaktı. şimdi ben gitsem hastaneye alsam raporu onlara vermesem bi sıkıntı olurmu ?

kazazede

20.02-2013, 21:12
tabi raporu sen alacaksın.sözleşme olmadan, vekalet almadan bunlar senin işini neden takip ediyorlar. bunlar işi bilmiyorlar o zaman.% 30 u sözlemi anlaştınız.
devre dışı bırak istersen aranızda herhangi bağlayıcı bir şey yoksa bunları.
ister kendin takip et, istersen avukatla hareket et, avukatada sözleşme yap % 10 dan fazla verme.

brhn_68

20.02-2013, 23:54
evet bi aksilik olmuştu iş yürütme vekaletini vermedim, ama sözleşme imzaladım oda ayaküstü hastanede aceleyle oldu birilerine danışma fırsatım bile kalmadı. ayrıca sigortacı beni alacağımız paranın yüzde 18i vergi geriye bize yüzde 30dan yüzde 12 si kalıyor diye kandırınca imzalamış bulundum. anladığım kadarıyla vekalet vermeden onlar parayı alamaz değilmi ? bide imzaladığım sözleşme sıkıntı olabilirmi diye endişeleniyorum ?

tazminathukukçusu

21.02-2013, 01:06
üstad tazmınatlar vergıden muaftır. ayrıca yuzde 30 çok fahiş bır oran kaldıkı bız tum vergıler dahıl %10-15 gıbı rakamlara hem basvuru hem dava surecını takıp edıyoruz. %30 çok fahıs kesınlıkle vekalet vermeyın. ve fırma ıle de anlasmayın kesınlıkle tavan lımıtı alırsınız dava yolu ıle.

üstad tazmınatlar vergıden muaftır. ayrıca yuzde 30 çok fahiş bır oran kaldıkı bız tum vergıler dahıl -15 gıbı rakamlara hem basvuru hem dava surecını takıp edıyoruz. 0 çok fahıs kesınlıkle vekalet vermeyın. ve fırma ıle de anlasmayın kesınlıkle tavan lımıtı alırsınız dava yolu ıle.

ayrıca yuzde 18 dıye genel bır vergı yok avukat sadece sızle kaca anlasmıssa onun uzerınden Yuzde 18 oder. yanı yuzde 10 a anlasmısa yuzde 1.8 vergı oder kdv olarak ole bahsettığınız gıbı fahıs orsanlar soz konusu değil. sız muhtemelen sıgorta sımsarına verdınız bu sozlesmeyı vekalet vermedınız değilmi.

qözde

21.02-2013, 17:18
benim iş gücü kaybım %7. kaza olduğu dönemde bir yerde sigortasız çalışıyordum bunu belgeleyebilirim. ancak kaza sonrası iş yerinden ayrıldım. sigortasız çalışmam tazminat hakkımla alakalı olarak sıkıntı yaratırmı. sigorta bu sekilde iş yerine dava açarmı ?

kazazede

21.02-2013, 18:06
sigortasız çalışmanız veya hiç çalışmamanız tazminat için engel teşkil etmez ama sigorta şirketi size tazminat ödemeyi büyük bir ihtimalle reddedecektir.arkadaşınızın alkollü olduğunu bu nedenle tazminat ödemeyeceklerini veya size ödeyecekleri tazminatı arkadaşınıza rücü edeceklerini beyan edeceklerdir muhtemelen.
tazminat öderlerse eğer asgari ücretten hesaplanacaktır tazminatınız.sigortasız çalıştığınızı dikkate almazlar,

qözde

21.02-2013, 18:43
ben gelir belgesini olay tarihli olarak diğer evraklarla göndericem değil mi ? bunun dışında ben bana ödenecek olan miktarın erkek arkadaşımdan rücu edilmesi söz konusu olur ve bu gerçekleşirse ben bu sekilde hak talep etmekten vazgeçicem. çünkü ben bu tazminatı rücu olarak erkek arkadaşımdan alıcaksam bçlye bir şey biraz tuaf olucak

kazazede

21.02-2013, 19:07
evet göndereceksiniz, sigortasız çalıştığınız halde işyeri size maaş belgesi veriyormu.

qözde

21.02-2013, 19:18
evet veriyor. ancak sigorta sirketi sigortasız olmamı sorun ederse vermeyeceğim. işyeri sahibinin sorun yaşamasını istemem

kazazede

21.02-2013, 20:14
siz işyerinize dava açabilirsiniz sigortasız çalıştırdığı için.sigortasız çalışmayı sizmi istiyorsunuz tam anlayamadım, işyerine zarar gelmesin demişsiniz.neyse bunların tazminatla ilgisi yok.işyeri belge veriyorsa bu belgeyi evraklarınızla beraber gönderin.
tekrar söylüyorum sizin tazminatınız büyük bir ihtimalle dava yoluyla alınabilir.yinede önce dava açmadan bir şansınızı deneyin.

sungurucar

21.02-2013, 22:54
slmlar kazazede ve tazminathukukçusu sigorta şirketi en sonunda beni aradı ve bana söylediği şu sizin özür oranınızın %28 zi psikolojik oldugu için gelip geçicidir sigortamız böle durumlara tazminat ödememektedir zaman la düzeline bilir diye istediğiniz şekilde dava acabılırsınız dedıler %4 lük oranınızda koku ve tat bozuklugu bu gıbı durumlarda ilerde düzelir dediler tazminat ödeyemiyecek şirketimiz dosyanız red oldu dedıler.....groupama sigorta şirketi..toplam özür oranı %32

kazazede

21.02-2013, 23:03
size öncedende söylemiştim
sigorta şirketi gönderdiğiniz veya göndereceğiniz raporu kabul etmek zorunda değildir.
sigorta şirketini bağlayan sadece mahkeme kararıdır
size doğru yolu göstermiş, istediğiniz gibi dava açabilirsiniz demiş, doğru söylemişler.eğer malüliyetim var diyorsanız ,korkmayın hemen bir avukat eşliğinde davanızı açın temerrüde düşsünler.
dava sonucunda istanbul adli tıp kurumundan alınacak rapor katidir.sigorta şirketi bu raporu kabul etmek zorundadır ve mahkeme kararına uymak zorundadır.

qözde

22.02-2013, 00:12
evet ben öğrenci olduğum için part time çalıştım dolayısıyla sigorta istemedim. bu yüzden sorun olabileceğini düşündüm

brhn_68

22.02-2013, 14:21
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, sayenizde yaptığım araştırmada vekalet vermediğim için işi kendi lehime çevirebildim. yalnız bir sıkıntım daha var. bu sigorta şirketiyle anlaşmadan önce yani kazadan hemen sonra bi avukat bana ulaşmıştı. bende zor durumdaydım 4 ay yattım ve açıkcası uğraşamam diye bana ulaşan avukata 2010 yılında vekalet verdim, 21 bin liralık tazminat davası açmıştı ve %15e anlaşmıştım. yaklaşık 3 yılda avukat sadece davayı açmış o şekilde kalmış. sigortacı bana davayı yanlış açmış dedi. önce trafik sigortasına açması gereken davayı koltuğamı açmış yada tam terside olabilir. cidden 3 sene boyunca ben avukatı bile görmedim, yolda görsem tanımam. ben aksaraydayım kaza osmaniyede olduydu avukatta osmaniyeden ulaştı bana. benimle hiç ilgilenmediği kanaatindeyim. sigortacı avukata azilname çekeriz dedi. peki ilerisinde avukatla ilgili bi sıkıntı olabilirmi? ben avukata yaptığı masrafı vermeye razıyım.

kazazede

22.02-2013, 16:14
dostum sen işleri iyice karıştırmışsın.avukata vekalet vermişsin, takipçiyle sözleşme imzalamışsın.dava ne durumda haberin varmı, eğer avukatın davayla ilgilenmediğini düşünüyorsan , ve bunu ispat edebilirsen avukata herhangi bir para ödemeden azledebilirsin. ama avukatlar uyanıktır bunun tedbirini almıştır.herhangi bir geçerli nedenin yokken avukatı azledersen sana sıkıntı yaşatır.sözleşme yapmıştırsınız avukatla , onu iyice okuyun.

brhn_68

22.02-2013, 16:57
evet avukatla sözleşme yapmıştım, vekalette vermiştim, ama takipçidende haberi var ona danışmıştım zamanında kendisi onay verdi. şimdi ise takipçi (hasar sigortacı), avukat davayı yanlış açmış öyle kalmış başka hiç bişey yapmamış diyor. avukat bana şoföre firmaya sigortaya dava açtığını söylemişti.. soföre 12 yıl hapis cezası verilmiş. diğerlerinin (sigorta ve firma) akıbeti avukatın nezlinde ne durumda bilmiyorum. peki avukatı azletmeden takipçi bu işi sulh yoluyla halletse bu iş nasıl sonuçlanır ?

birde takipçinin elinden sözleşmeyi aldım. o konuda sıkıntı yok. ama avukatla ilgili şüphelerim var. hakaten bu işi takip etmediğini düşünüyorum. işin aslı rapor almamda yardımcı olan hasar sigortacının bu işi tamamlamasını istiyorum. bu kadar ciddi bir mevzuda avukatın yerinde sayması, benim bu durumumda hiç hoşuma gitmiyor açıkcası. ben bu kaza sebebiyle okulumu 1 yıl uzattım ve bursum kesildi, maddi olarak zor durumdayım bu iş ne kadar kısa sürede biterse o kadar iyi olacak benim için..

kazazede

22.02-2013, 18:58
burhan
senin işin dava yoluyla halledilecek bir olay, bırak takipçiyi, takipçinin sana ne kadar faydası olacak,hadi sigorta ayağını sulh yoluyla anlaşarak hallettiniz, şoför ve şirket ayağını ne yapacaksın,
kararsız bir yapın var, hemen biraz para alayım diye acele ediyorsun, ama böyle davranırsan hak kaybına uğrarsın, aceleci davrandığın için takipçininde , avukatında vasatına denk gelmişsin.
her ne kadar avukatın olsa dahi davanı kendin takip edeceksin elinden geldiği kadar, yoksa böyle dava hakkında fazla bilgin olmaz, avukatın tek işi

senin davanı takip etmek değil ki.senin almış olduğun % 30 luk rapora güvenme, sigorta şirketinin bu raporu kabul etme zorunluluğu yok.

avukatınla konuş, davanın seyri hakkında, eğer davayı bırakmak istiyorsa karşılıklı olarak sözleşmeyi fesedin.devam edeceğim diyorsada şartlarınızı tekrar görüşün ve beraber takip edin davayı, iletişim halinde ol yok bu avukatla bu iş olmuyacak diye düşünüyorsan o zaman başka bir avukatla anlaş ve dava yoluyla tazminatını almaya bak.dava açılmış olması sigorta şirketiyle anlaşma yoluna gidemicen anlamına gelmez.sigortayla anlaşırsan, sigortayı davadan muaf tutarsın, diğerleriyle olan davan devam eder.

mehmet25

22.02-2013, 20:32
beende tek taraflı madi hasarlı ve yaralanmalı tırafik kazzası geçirdim
yüde 57 rapor aldıl kaskom yok tırafik sigortası bana tazminat ödermi
araç amçama ait
ne yapacam bilgi verirseniz sevinirim
numaram bu 05066677164

kazazede

22.02-2013, 20:47
geçmiş olsun
bu konuyu en baştaki mesajı oku oradane yapacağın yazıyor, kaza yaptığında ehliyetin varmıydı, alkol varmıydı, kazayı hangi tarihte yaptın,

mehmet25

24.02-2013, 17:41
ehliyetim var alkol yok raporu aldım yüzde elli yeti heyet raporum var 8ayın 29 unda kaza yaptım
tedavileimi yaptım raporu da aldım
tazminat alabilirmiyim
tektaraflı kaza

kazazede

24.02-2013, 18:43
evet alabilirsin, evraklarını sigorta şirketine ulaştır, kaza tarihinden 1 yıl geçmeden alınan raporları uzuv kaybı yoksa eğer sigorta şirketleri kabul etmiyorlar.

tazminathukukçusu

24.02-2013, 21:24
burhan bey işi yeterince karıştırmıssınız hala takipçinin peşindesin bir an önce sigortadan anlayan bır avukat aracılığı ile davanı açman gerek.

bulnes

24.02-2013, 21:27
http://www.engelliler.biz/forum/ulasim/86097-metro-turizm-otobusundeydim-kaza-gecirdik-firma-yolcularla-hic-ilgilenmedi-2.html

Yukarıdaki linkte 28 Şubat 2012 de geçirmiş olduğum kaza ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.
Geçen gün turkiye.gov.tr den baktığımda savcılık tarafından 28 Ocak 2013 de dava açılmış. Bir sonraki dava 2 Mayıs 2013 e gün verilmiş.
Ben ve başka bir yolcu müşteki olarak görülüyoruz. Diğer yolcular ise tanık (diğer yolcular şikayetçi olmadıklarından dolayı-bende bu konuda tutanakları var) Bu ayın 28 de yani 3 sonra kaza olalı tam 1 sene olacak. Daha önce bir avukat ile görüşmüştüm 2 sene içinde dava açma hakkım olduğunu söylemişti.
Müşteki olarak benimde mahkemeye gitmem gerekiyor mu?
Birde arkadaşlar benim şahsi olarak maddi-manevi tazminat davası açmam için avukat lazım.
Bu konuda yardımcı olabilecek bildiğiniz-tanıdık bu tür davalardan anlayan avukat var mı?
Ben İstanbul'dayım. İstanbul'da önereceğiniz avukat olursa gerek e-mail ile gerekse yüz yüze iletişim kurmak isterim. (İşitme engelli olduğu için telefon olmaz)
Avukatlarla nasıl ve ne şekilde anlaşmak lazım. Bu konuda bildiklerinizi anlatmanızı rica ediyorum

tazminathukukçusu

25.02-2013, 00:17
merhaba bülent bey.
öncelikle geçmiş olsun. siz şuan açılmış bır ceza davasında şikayetçi konumundasınız. sadece 1 kez gıdıp ıfade vermenız yeterlı daha sonra kı surec sız olmasanızda işler merak etmeyın.
Ayrıca okuduğum kadarıyla tedavi masraflarınız da kendınız karsılıyormussunuz, kesınlıkle tum faturalarınızı ve epikrizlerınızı kaybetmeyın. bunları metro dan metro nun araç sıgortasından kurusuna kadar tahsıl edebılırsınız.
Kaldı ki ayrıca eğer bır işgücü kaybınız varsa, bu dönem çalışmamanızdan kaynaklı bır kaybınız varsa bunlara ilişkin maddi tazmınat ve ayrıca yaşadıklarınıza ilişkin manevi tazmınat davası da açabılırsınız. yardımcı olmamızı istediğiniz baska konu varsa sorabılırsınız.
Tekrar geçmiş olsun.

bulnes

25.02-2013, 09:31
Evet şu ana kadar tedavi masraflarını kendimiz karşıladık.Belli başlı faturaları toparladık ama bazı faturalar yok tabi. Mesela Eskişehir'den İstanbul'a eve Ambulans ile transferinin faturası yok.
İşin manevi olayı var tabii bir de. Hala şehirler arası otobüse binemiyorum. Uçaklardan korkmazdım kazadan sonra ölüp ölüp diriliyorum artık. Psikolojimiz bozuldu tabi.
Hala tam olarak iyileşmiş değilim. İki bacağım da varis çorabı giymeden yürüyemiyorum. Yoksa şişme ve ağrı yapıyor. Kan sulandırıcı ilaç alıyorum.
Bu konuda avukatların çalışma şekliyle ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

şerıfe

25.02-2013, 10:38
sayın kazazede;
ben şerife günaydın.benmde diğer herkes gibi yardımınıza ihtiyacım var.Babam şuan65 yaşında ve bağkur emeklisi tornacı.Bundan 5 yılönce trfk kazası geçird ve sol ayaına pilatin takıldı.Uzunca br süre tedavi gördü.mecburen dükkanını da kapattı .Tesadüfen dr gittiğide dr kendisine sormuş"amca sen sigortadan paranı aldın mı?"diye.biz o zaman öğrendik hatta babam sormuş nasıl oluyo diye yarısını bana verirsen yardım ederim demiş. biz böyle öğrendik dünden beri arastırıyorum şükürler olsun kı sizin yazınıza dolayısıyle sze ulaştım .lütfen bze de yardım edn.babam karşıdan karşıya geçerken araba çarpıp kaçmış lütfen ben br arayablr mısınız klavye bozuk olduğundan yazarken zorlanıyorum şmdden teşşekkür ederm Allaha emanet olun 05067093155

MCAN_17

27.02-2013, 01:35
merhaba kazazede ve diğer tüm üyeler; yorumlarda danışman ile kazazede arasında bir zaruri muhabbet yaşanmış, olağandır. 100lerce yorum yazılmış 20-30 tanesini okudum içinde beni ilgilendiren mevzuya rast gelmedim ve bilgisi olan arkadaşların bu faaydalı paylaşım ortamında yardımcı olmasini rica ediyorum. bende siz gibi aracilara % 40 oranında maddi tazminatimi kaptırmak istemiyorum.

kaza: 7.7.7 tarihinde dağ yanı e 90 karayolunda ön sol lastigin gümlemesi sonucu tek taraflı 4-5 takla atma si ile gerçekleşmiştir. olaya ilişkin dava açılmadı. kaza suçluluk oranı-derecesi ne kadardir bilemiyorum. jandarma kaza tutanağı tutmuştu. 5 yl gibi bir zaman geçti. kazada ki araç arkadaşımıza ait ti. ehliyetim var ve 1963 doğumluyum. kaza araç ında toplam 6 kişi biri bebek bulunmakta idi. 18 inde bir evladim yaşamını yitirdi. bebegim ve ben yara almadan araçtan çıktık, karım ve 2 çocugumda hastanede 3-5 gün yatırıldılar yaralılardi, kızım olaydan 2 yıl sonra ayrıca özel bir hastanede ameliyat oldu estetik cerahisi. Ayrıca olaydan 20 ay sonra doğal nedenler ile 18 yaşındaki kazazede çocugum vefat etti.ve ben kamu çalışanıyım.

hatalarım: araca 6 kişi bindirmek, 100-120-140 gibi bir süraat te olmak. emniyet kemerleri baglı idi. bunun haricinde 5 yıl evvel de 2 küçük çapta kaza ya karıştım hatalıydım.

sormak istedigim,merak ettiklerim:
1- dava açabilmem için tam ve eksiksiz hangi evrakları nasıl nerelerden nasıl temin edeceğim?
2- nereye ne ile dava açacam? (gerekli dosya dilekçe evrak gibi)
3- olayı oğlum üstelenip araştıracak sorgulayacak o kazada yoktu bunun için hukuken ayrı bir işlem yapmamız gerekiyormu vekalet vermek gibi vs.
4- bu evrakların hepsi temin edildikten sonra siğorta müdürlügüne tahatutlü pastalanmasından bahs edilmişti anlayamadım bu durumu izah etmenizi rica ediyorum.

umarım sorgulamam gereken eksik bir şey kalmamıştır. bu noktaya 10-15 siteyi inceleyerek geldim,ben eski üyelerdenim, forum çok verimlidir bu işi eskiden bende yapiyordum. paylaştıkça çoğalan tek şeydir sevgi... burda sevgi ile bilgi paylaşımı olmuştur. ayrıca tüm katılımcilari gönülden tebrik ediyorum çünkü hepsi alınterini akıtarak hakkını kolluyor,bazı yollari bildikleri için çabalayarak yaşam mücadelesi ve dik durş sergiliyorlar, tüm paylaşımcılara sevgi,saygı hürmetlerimi iletiyorum, kazasiz nice huzurlu ve merhametli günler yaşamak dilegiyle hoşçakalın.

kazazede

27.02-2013, 11:20
mcan17
kazada ölen olmamış galiba, oğlunuz 20 ay sonra başka nedenden dolayı yaşamını yitirmiş, ölüm nedeni bu trafik kazası sonucunamı bağlıydı.kızınız kazada yaralandı ve 2 yıl sonra estetik ameliyatı olmak zorunda kaldı doğrumu ,yani kaza nedeniyle oldu bu ameliyatı.
kaza yaptığınızda alkol varmıydı sizde
evrak olarak bu kaza tutanağını, yaralıların hastane evraklarını, ameliyat evraklarını, ölen coçuğunuzun ölüm raporunu,
tazminat davaları hukuk mahkemelerine açılır,
oğlunuza vekalet vermenize gerek yok,
siz neden geç kaldınız tazminat için 5 yıldan fazla olmuş,
eğer çocuğunuzun ölüm olayı trafik kazasına bağlı bir nedenden olduysa o zaman zaman aşımı 10 yıl oluyor, sadece yaralanmalarda 5 yıldı kaza yaptığınız tarihte. umarım zaman aşımına uğramamıştır.

ayrıca forum için güzel dileklerde bulunmuşsunuz, ama eski üye olmanıza rağmen şimdiye kadar paylaşımda bulunmamışsınız.

şerife
size söylemiş olduğum yolu izleyiniz, tekrar bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda irtibata geçebilirsiniz.

bulnes

28.02-2013, 10:32
Merhaba Arkadaşlar,
Bir arkadaşla görüştüm,dediğine göre bacağımın eski performansı vermemesi (uzun süre ayakta duramıyorum, bırakın koşmayı hızlı bile yürüyemiyorum.Bacaklarım kasılıyor ve sonrasında ağrılar giriyor) nedeniyle iş gücü kaybına uğradığını ve bu sebeple SGK'dan iş gücü kaybı nedeniyle maaş bağlatabileceğini söyledi.
Bu konuda fazla bilgim yok.
Bacaklarımın eski performansı vermemesi-yaşam kalitesinin düşmüş olması nedeniyle iş gücü kaybı sayılır mı?
Sayılır ise tahminen ne kadarlık sayılır?
Bunun için yapmam gerekenler nedir?
Şimdiden herkese teşekkürler.

kazazede

28.02-2013, 11:22
bulnes
işgücü kaybı nedeniyle maaş bağlanması iş kazalarında olur, seninki iş kazası değil, trafik kazası.

bulnes

28.02-2013, 11:24
kazazede;

Merhaba, Eskişehir'e iş nedeniyle gidiyorum zaten.Ayrıca işverenim iş kazası olarak SGK 'na bildirdi ve iş göremezlik olarak 1 aylık maaş aldım.
Yani işverenim iş kazası olarak bildirdiğinden ve SGK bu nedenle iş görememezlik ödemesi yaptığından iş kazası olarak görülmez mi yani?

kazazede

28.02-2013, 14:26
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu (http://www.alomaliye.com/5510_ana_sayfa.htm), iş kazaları ile ilgili düzenleme yaparken iş kazasının tanımını yapmak yerine iş kazası sayılacak halleri belirtmiş ve Kanun’un 13. Maddesinde; “İş kazası; sigortalının işyerinde bulunduğu sırada, işveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle, bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda, sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özre uğratan olaydır.” diyerek bir olayın iş kazası sayılabilmesi için belirtilen beş bölümden biri içerisinde yer almasını bir anlamda şart koşmuştur.

sizin şehirler arası bir otobüsle yaptığınız seyahat nedeniyle yapmış olduğunuz kaza trafik kazasıdır, iş kazası değildir diye düşünüyorum.
yanılıyor olabilirim.

evet sgk ile görüştüm
yanılmışım, eğer işveren görevli gittiğinize dair yazı verdiyse iş kazası olarak bildirdiğinde iş kazası olarak geçiyormuş,
umarım işvereniniz görevli yazısını vermiştir kazadan itibaren 3 gün içinde.

bulnes

01.03-2013, 09:04
Merhaba kazazade,
İlginiz için teşekkür ederim.
İşverenim yurt içi ve yurt dışı bir çok defa iş nedeniyle beni göndermiştir. Ve hiç birinde yazılı bildirilmemiştir.
Ayrıca şöyle düşünüyorum -bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum- kaza geçirdikten sonra 2 gün yoğun bakımda kaldım 3.gün çıktığımda muhasebeci sürekli beni-eşimi arayarak SGK ya iş kazası olarak bildirmem için bana raporları vs. göndermeniz lazım dedi. Biz ilgilenecek durumda değiliz vs. diye belirtsek de muhasebeci' nin ısrarı karşısında gerekli evrakları kendisine faks ile gönderdik -ki muhasebecide gerekli işlemleri yaptı.
Bu olaylar benim işveren tarafından görevli olarak gönderildiğimi göstermez mi?
Bilmiyorum bana söylemediler -şimdi sorsamda söylemezler- o zaman raporlarla beraber görev kağıdını da vermiş olabilirler mi?
Bununla ilgili bilgiyi tam olarak nereden ve nasıl öğrenebilirim. Telefon vermeyin çünkü işitme engelli olduğumdan dolayı telefon açamam, ancak e-mail yazabileceğim (Bimer olabilir mi?) veya yüz yüze görüşme ile sorabileceğim şekilde bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Hayırlı cumalar.