PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : İşitme cihazı ve işitme testleri ile ilgili herşeyi sorabilirsiniz..?

Online Odyoloji

12.08-2008, 19:58
Merhaba arkadaşlar,

Türkiye'nin perakende işitme cihazı satış sektöründe, lider olan firmalardan birinde, eğitimden sorumlu personel müdürü olarak çalışmaktayım.

Trakya Üniversitesi Odyometri bölümünden 1996 yılında mezun oldum. Mezuniyet tarihimden beri kesintisiz olarak hastanelerde ve işitme cihazı satış firmalarında çalışmaktayım. Bunun haricinde yurt dışından online mesleki eğitim ve sertifikalar almaya devam etmekteyim.

Bilgi ve tecrübelerimi sizinle paylaşıp size yardımcı olabilmek beni mutlu edecektir.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

shukufe

13.08-2008, 23:19
tesekkur ederim hos geldiniz cok sevindim

Online Odyoloji

14.08-2008, 09:40
Hoşbulduk Shukufe :)

shukufe

27.08-2008, 23:08
benim doktora gitmem lazimmis busonlari temizletmek icin
ama koklear implant macerasindan sonra olumune nefret ediyor ocu gubi korkuyorum hastanelerden helede doktorlardan
odio testi yapticam isitme cihazimin ayarlari icin fazla bi zarari olmaz degili temizletmezsem
bide boru degistirmistim rastgele bir isitme cihazi bayisine
oda beceremedi galiba kulagim agriyo diye gezerken bi baksam kaliptaki uc tirtil tirtil kendim kestim duzelttim ama olmuyo fazla
bunlarin kulak agrisiyla alakasi olurmu online odyoloji arkadasimiz bilgi verirseniz cok sevinirim

ozgur17

28.08-2008, 01:44
3 ayrı yerde yapılan işitme testi 3 ü de farklı çıktı kardeşim 10 yaşında ortalama %50 işitme kaybı var. testler aynı zamanda yapıldı.peki neden farklı sonuclar veriyo olabilir. bir yerde %40 bir yerde %70 çıktı.

Online Odyoloji

30.08-2008, 10:16
Merhaba Shukufe,

Kulakta oluşan buşonlar, ağrı, işitme kaybı, uğultu ve enfeksiyona sebeb olabilir bu nedenle bunların varlığı farkedildiğinde temizlenmelidir.

Sizin gibi işitme cihazı kullanıcılarında, buşon oluştuğuında, yukarıda belirttiğim rahatsızlıklara ek olarak; işitme cihazında ötme (feedback), işitme cihazının kalıp ucunun kapanmasından dolayı seslerde azalma oluşur.

Buşonlu kulakta yapılan işitme testi de yanlış çıkar ve bu şekilde yapılan bir işitme testine göre işitme cihazı ayarlamasının yapılması da doğru ve memnun edici olmaz.

Her insan istemeyerek bazen hata yapabildiğinden, doktorumuz da istemeyerek bazen hata yapabilir.

Buşon temizletmek KBB doktorları için en basit işlemdir ve bundan korkmanızı veya çekinmenizi gerektiren bir şey yoktur.

Kulak kalıbınızın hortumunu değiştirmişsiniz anladığım kadarı ile, belkide kulak kalıbınızın tamamını değiştirme zamanınız gelmiştir.

Avrupada bu kalıpların 6 ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir ve ordaki kullanıcıların çoğu bunları 6 ayda bir yenisi ile değiştirmekte.

Ülkemizde genellikle maddi sıkıntılardan dolayı yetişkinlerde kulak kalıplarının yılda bir değiştirilmesi tavisye edilmektedir, çocuklarda da 6 ayda bir değişitirilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat malesev çok az kullanıcı bunlara dikkat etmektedir. Kulak kalıbını yenisi ile değiştirmeyi bırakın, günlük olarak veya en azından 3 günde bir kulak kalıplarını sabunlu su ile veya özel temizleme malzemeleri ile temizlemelerini tavsiye ediyoruz ama malesev bir çok kişi yıllarca hiç bunları suya bile deydirmeden kullanmaktadır. Bu kötü kullanımın sonucu olarakta dış kulak yolunda bir çok enfeksiyon gelişmekte ve bundan da genellikle kulak kalıbı ve bu kalıbı üreten kişiler suçlanmakta.

Sağlıklı bir kulak kalıbı için, kulak izi alınırken de, dış kulak yolunun temiz ve buşonsuz olması çok önemlidir.

Yinede sadece kalıp hortumunu değiştirmek isterseniz herhangi bir işitme cihazı firmasına giderek kolayca değiştirtebilirsiniz. Son hortum değişiminde yaşadığınız tecrübeden öğrendiğiniz gibi hortum ucu düzgün kesilmediğinde kulağa batma yapıp ağrı ve kaşıntıya sebep olur.

Sağlıklı günler diler, Zafer bayramınızı kutlarım.
Onbline Odyoloji

Online Odyoloji

30.08-2008, 10:40
Merhaba Ozgur17,

Öncelikle işitme testi sonucu % olarak belirtilmez, odyogram grafiğinin ortalamaları alınır hava yolu(HY) ortalaması, kemik yolu(KY) ortalaması şeklinde belirtilir ve hafif, orta, orta -ileri ... derecede gibi değerlerle değerlendirilir. Bunlara ek olarak ta SRT ve SDS gibi konuşma testlerinin de sonuçları belirtilir yüzde olarak verdiğiniz değer belkide konuşmaları ayrd etme yüzdesidir yani SDS olarak belirtilmiştir.

Yapılan bu odyometre testi (işitme testi) subjektif bir testtir, yani %100 kesinliği olmayan bir testtir. Bu test'in tutarlığını etkileyen öncelikle hastanın dikkatli ve doğru cevaplar verip vermediğidir, hastanın kulaklarında uğultu ve çınlamalar olduğunda hastanın doğru cevap vermesi zorlaşır. Çocuk hastalar genellikle bu testin önemini kavrayamayabilir ve bu onlar için çok sıkıcı bir test olduğundan verdikleri cevaplar değişebilmektedir. Diğer bir etken testin yapıldığı ortamın sessizliği ve odyometre cihazının kalibralsyonudur. Üçüncü etkende testi yapan kişi mutlaka odyometrist veya odyolog olmalı ve işini iyi bilip dikkatli yapmasıdır.

Yukarıda belirttiğim üç etkenin en az hataya sebep verecek şekilde olması durumunda bile odyometre testlerinde +/-10dB hata payı herzaman normal kabul edilmektedir, bazı kitaplarda bu hata payı +/-15dB olarak ta kabul edilmektedir.

Geçmiş olsun, sağlıklı günler diler, zafer bayramınızı kutlarım.

Online Odyoloji

EFSANEYILDIZI

05.09-2008, 00:23
meraba onlıne odyolojı hoşgeldınız ben sadece testlerle bi bilgi almak işstiyorm bu yenı cıkan cetvele gore doktorlar oranlarını sanırım cetvele gore veriolar bu arada sizin bilginiz varsa ilgilneırsenız sizew sorum olucak sag 120 db sol 70 db bunun ozurluluk oranı kaç olabilir sizce ilginiz için ii akşamlar

Online Odyoloji

05.09-2008, 17:59
Merhaba Efsaneyıldızı,

Bahsettiğiniz konu sanırım sakatlık raporu için, işitme engelinize yüzde kaç özürlülük değeri verilebileceğidir. Bu konu yanılmıyorsam iş hekimleri alanına giren bir konu ve çok üzgünüm ama bu konu hakkında hiç bir bilgim yok.

Kulak hastalıkları ve odyolojik açıdan işitme seviyesi hakkında bahsederken yüzde değerler kullanmayız, bunun yerine hafif, orta,orta-ileri, ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olarak tanımlarız işitme kayıplarını. Bu açıdan baktığımızda verdiğiniz değerlere göre tahmin yürütürsem, sol kulağınızda orta-ileri derecede, sağ kulağınızda çok ileri derecede işitme kabınız var derim

İyi günler.

salim52

05.09-2008, 19:47
merhaba benım kulagımda bir kac yıl önce cinlama ile başlayan ve sonra ugultu ile başlayan bir rahatsızlık başladı zaman zaman baş dönmsiyle bir rahatsılık başladı şimdi süreklı kulagım ugultulama var :% 75 felan duymuyor sag kulagım sesleri anlayamıyorum duymayan kulagıma işitme cihazi kullana bilirmıyım ve ssk lıyım nereden alabilirim para ödemem gerekırmı ses cihazina saygılar

EFSANEYILDIZI

06.09-2008, 00:15
evet onlıne odyoloji dedigin gibi aynısı cıkıooo bu ozurlu rapor için alınıoo dimi ilgilendigin için cok saol elıne saglık hşçklın

Online Odyoloji

06.09-2008, 10:57
Merhaba Salim52,

Ayrıntılı işitme testi sonuçları görülmeden iştme cihazı kullanmanız uygundur denmesi doğru değildir ve işitme cihazı ihtiyacınız varsa buna öncelikle bir KBB Dr.'u karar vermesi gerekir. Bu nedenle yapmanız gereken bir devlet veya ssk hastanesine gitmek ve bir Kulak Burun Boğaz Doktoruna muayene olup doktorunuzun istediği tahlil ve testleri yaptırmaktır. Yapılan bu testlerin sonucuna göre doktorunuz, rahatsızlığınızın sebebine ve tedavisine karar verecek. Bu tedavi şekli ilaçla, ameliyatla veya işitme cihazı ile olabilir. Eğer doktorunuz işitme cihazı kullanmanızı uygun görürse sizi heyete sevk edecek ve sağ kulağa, sol kulağa veya her iki kulağınada işitme cihazı kullanması uygundur şeklinde bir rapor çıkartmanızı sağlayacaktır. Bu rapor ile istediğiniz bir işitme cihazı firmasına gidip raporunuza uygun istediğiniz kalite ve özelliklerde işitme cihazı alabilirsiniz. Daha sonra aldığınız işitme cihazının faturası ve işitme cihazı firması tarafından verilen diğer gerekli belgeleri alıp Sağlık raporunuz, reçeteniz, onaylı kaşeli işitme testi sonucunuz, karnenizin ön yüz fotokopisi, banka hesap cüzdanınızın fotokopisi (hesap numaranız) ile eski ismi SSK olan bugün kısa adı SGK olan Sosyal Güvenlik Bölge Müdürlüğünüze başvuracaksınız ve buradan alacağınız ödeme miktarınızı öğrenebilirsiniz. Bu ödeme hesabınıza 3-4 ay sonra yatırılacaktır.

Ödeme konusunda bazı firmalar işitme cihazı ödemesinin tamamını sizden nakit veya kredi kartı ile almaktadır daha sonra siz bu ödemenizin bir kısmını SGK'dan tahsil etmektesiniz.

Bazı firmalarda ödemenin bir kısmını sizden cihaz tesliminde tahsil eder, geri kalan kısmına senet yapar ve siz SGK'dan ödemenizi aldığınızda onlara ödemenizi yapar senedinizi geri alırsınız.

Geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim.

salim52

06.09-2008, 12:40
tşk edr sagolun

mavimsiyesil

07.09-2008, 21:35
Ortalamada 92 desibel bilateral sensori nöral işitme kaybım var. Dijital işitme cihazları kullanıyorum ama konuşmayı anlamada ( speech perception ) dudak okuma olmadan zayıf kalıyorum. Çevre seslerinde daha rahatım ama konuşma seslerinde zayıfım. Koklear implant kullanımı benim için bir seçenek midir veya SGK bunun bedelini karşılar mı ?

shukufe

09.09-2008, 21:38
bir koklear implantzede benim onerim hayatinizi surdurebiliyorsaniz olan isitmenizle memnun olmalisiniz
koklear implantla cok iyi duyacaginizi zannetmeyin isitme cihazindan biraz daha iyi
herkeste olacak gibi birsey degil ama benim hayatimi berbat etti bu implant hic duymayanlara bile tavsiye etmem oyle bile olanlar isaret diliyle egitimle kendine yetip daha mutlu olurlar bence

Online Odyoloji

10.09-2008, 12:17
Merhaba Mavimsiyesil,

Sizin gibi iki taraflı ortalama 92db işitme kaybına sahip kişiler , genellikle işitme cihazlarından bahsettiğniz şekilde faydalanabilmektedir. Bu durumdaki, yani işitme cihazından faydalanabilen kişilere genellikle cochlear implant pek tavsiye edilmez. Cochlear implant kullandığınızda sesleri işitme cihazına göre daha net duyup algılama imkanı belki sağlanabilir, fakat bu uzun bir alışma süreci ve profesyonel yardım gerektirir.

Cochlear İmplant hakkında daha geniş ve doğru bilgi almak için bu cihazların satışını yapan firmalara ve bu implantları uygulayan Marmara Üniversitesi hastanesi ve CAPA'daki KBB doktorlarına başvurmanız gerekir.

Benim size tavsiyem yeni geliştirilen, gürültü yönetimine sahip, konuşmalara odaklı ses artırımı yapabilen ve sadece önceden verilen odyograma göre değil, ortamdaki ses değişikliklerine göre doğru seslere karar verebilen dijital işitme cihazlarını denemenizdir. Bu özellikleri taşıyan cihazlar genellikle bir kulağına cochlear implant verilen hastanın diğer kulağında uygulanır ve böylece her iki kulakta dengeli bir duyma sağlanır. Çünkü bu özelliklere sahip cihazlar, cochlear implanta en yakın ses kalitesini sunmakta ve cochlear implant gereksinimini azaltmaktadır.

Bu özellikleri taşıyan cihazları Oticon, Phonak ve Widex cihazlarını satan firmalarda bulabilirsiniz. Bunların içinden Sumo DM denen bir modeli en çok tercih edilen ürün olarak bilmekteyim.

Sağlıklı günler dilerim

shukufe

10.09-2008, 12:38
cok faydali bilgiler veriyorsunuz hepimiz istifade ediyoruz online odyoloji
bu cihazlari ozelliklerini daha etrafli bilgimiz olsa
7 yil implant kulladim hic durmadan implantli kulagimdan ameliyatlar oldum haliyle uzun yara iyilisme donemlerinde cok zorlandigim halde doktorlar olsun odyologum olsun firma olsun boyle bir bilgi vermediler
size tesekkur ediyorum online odyoloji hayatiniz boyunca isitmenin en guzeliyle mutlu yasayin

Online Odyoloji

10.09-2008, 14:03
Rica ederim Shukufe, keşke daha iyi çözümlerde bulunsada, daha fazla insana daha fazla çözüm sağlanabilse.
İyi niyetli güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim.

mavimsiyesil

10.09-2008, 21:35
Bilgi için teşekkürler Online Odyoloji . Tavsiye ettiğiniz türden cihazların maliyeti yüksek. Ben şu an Bernafon win 112 cihazını her iki kulakta takmaktayım. İki yıl öncesine kadar bir tane Oticon E26 P analog cihaz kullanıyordum. Şu an çok daha iyi durumdayım ama konuşmayı algılamada zayıflık devam ediyor.

On dört yaşında ilk kez cihaz taktığımda kaybım 60 desibeldi.

Koklear implantı tavsiye etmemekte haklı olabilirsiniz. İstanbul'dan kurum adresleri vermişsiniz ama ben Ankara'da yaşıyorum. Tek istediğim biraz daha iyi bir konuşmayı anlama ayırdetme seviyesine gelmek.

shukufe

10.09-2008, 22:52
ankarada hacettepe hastanesinde prof dr levent sennaroglu koklear implant ameliyatlari yapiyor egerki riskleriyle beraber kabul edersenizkoklear implanti
hacettepeden levent beyden randevu talep ederek danisabilirsiniz kendisi iyi biridir bu konuda ama telase memuru sinirli bir tiptir kendisi iyi niyetine ragmen bide hacettepe hastanesi hicte memnun olunacak biyer degil

sen/duyar

11.09-2008, 00:38
Merhaba Online Odyoloji arkadaş......
Orta ileri derece işitme kaybım var.İşitme cihazımı 2003 ekim ayında SSK lı olarak aldım .Şimdi malülen emekliyim .İşitme cihazımı yeniletmek istiyorum .Tekrar başvuru süresi kaç yıl sonra olur .Şimdiden başvuru yapabilir miyim ...

Online Odyoloji

11.09-2008, 16:24
Merhaba Sen/duyar,

Sosyal güvenlik kurumu 5 yılda bir ödeme yapıyor. Daha önce sadece bir kulağa işitme cihazı almışsanız, diğer kulağınıza da rapor çıkartarak hiç beklemeden yeniden bir cihaz daha alabilirsiniz. Ayrıca yanılmıyorsam, daha önce çalışan olarak bir işitme cihazı almışsanız ve şimdi emekliyseniz belli bir zamanın dolmasını beklemenize gerek kalmadan yeniden rapor çıkartarak işitme cihazı ödemesi alabilirsiniz.

Daha doğru bilgi için, bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumunun bölge müdürlüğüne başvurunuz.

İyi günler.

mercan46

13.09-2008, 00:23
Dijital bir işitme cihazı aldım; fakat özelliklerinde analog ses kontrolü yazıyor bu ne demek oluyor? Analog ses kontrolü ile dijital ses kontrolü arasında ne gibi farklılıklar vardır?

Online Odyoloji

13.09-2008, 10:03
Merhaba Mercan46,

Bir cihazdaki Dijital bir uygulamanın manası, o cihazın sayısal verilere dayanarak uyguladığı hesaplamaya göre çalıştığı anlamına gelir. Böylece daha hassas ve doğru sonuçlar elde edilir.

Analog olan cihazlarda ise yapılan ayarlamalar ve uygulamalar bir hesaba ve önceden kaydı yapılmış bir bilgiye göre yapılamaz.

Tam Dijital İşitme cihazların güçlü modellerinde manuel olarak kontrol edilebilen volüm kontroller vardır. Bu volüm kontroller yine sayısal verilerin kontrolünde ses değişiklikleri uygularlar. Bu tür %100 dijital cihazlarda volüm kontrolün hastanınn tercihine göre manuel veya otomatik kullanıma açılması cihaz programlayıcısı tarafından sağlanabilmektedir. Tam dijital işitme cihazları, hastanın işitme değerlerine göre çevresindeki bütün sesleri hesaplayarak otomatik olarak hasta için en yararlı hale getirmeye çalışırlar. Fakat hiç bir cihaz hastanın kendi kulağı gibi olamayacağından ve her hastanın farklı kişisel ihtiyacı olabileceğinden(özellikle daha önce manuel işitme cihazı kullanmış olan kişiler ses kontrolünün kendisinde olmasına alışmıştır ve bu özellik ellerinde olmadığında bundan çok endişelenirler ve kendilerini güvende hissetmezler) volüm kontrol düğümesi otomatik ve manuel kontrol seçenekleri ile sunulur.

Bazı dijital programlanabilir veya yarı dijital olarak tanımlanan cihazlarda volüm kontrol düğümesi kilitlenip tamamen otomatik hale getirilemez veya kilitlenme(volüm kontrol özelliğinin kapatılması) imkanı olsada volüm kontrol düğümesi kullanıma açıldığında bu düğümenin uyguladığı değişiklikler belli bir hesaplama kontrolünde olmadığından buna analog volüm kontrol denir.

iyi günler

Online Odyoloji

13.09-2008, 17:49
Merhaba Soykankaan,

Her iki kulağındada aynı seviyede işitme kaybı olduğundan ve her ortamda daha rahat duyup konuşmaları seçebilmen için iki taraflı işitme cihazı kullanman çok daha başarılı sonuç almanı sağlayacaktır.

Alacağın işitme cihazı mutlara %100 dijital, çift mikrofonlu veya geniş frekans aralığında konuşmaları koruyarak gürültü yönetimi yapabilen bir cihaz olmalı, bu gürültü yönetim sistemleri de farklı olabiliyor, en iyisi üçlü yani üç kademeli gürültü yönetimi sağlayanlar.

SSK yani bugünkü SGK kulak arkası dijital işitme cihazına 570YTL gibi ödemeler yapıyor, bunun kesin miktarını söyleyemiyorum fakat brüt olarak 800YTL olarak biliyorum.

SGK dan faydalanmak için, beş yıl dolmamış olsada daha önce cihaz almadığın kulak için bugün rapor çıkartarak en azından bir kulağına %100 dijital güzel bir cihaz alabilir ve daha rahat duyup anlayabilirsin.

Bu bahsettiğim özelliklerde ve sizin işitmenize ve ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek cihazların fiyatları 1000YTL civarından başlamaktadır.

Piyasayı biraz araştırıp alacağınız cihazın gürültü ve konuşmalarla ilgili özelliklerini deneyerek satın alın. Alacağınız cihazın markasının dünyada ve Türkiye'de nekadar yaygın ve nekadar köklü olduğuna dikkat edin. Öyle tek tük şubesi olan, 3-5 yıllıdır Türkiyede faaliyette olan bir markanın cihazını almayın.

İyi günler.

shukufe

16.09-2008, 09:22
sorularinlarimiza sorularimiza yilmadan cevap verip bizleri bilgilendiriyorsunuz bizler iletisim kisitliligi olan zorluk cekenler icin okuyup ogrenmek siz gibi bilgi verenler olunca oyle makbule geciyorki online odyoloji
sizdenbir soru daha sorabilirmiyim
ben dogdugumdan beri isitme zorlugu ceksemde ayri zamanlarda 3 tane analog cihazdan faydalanamadan 7 sene implant kullanip implanti aldirdiktan sonra dijital cihazi kesfedip ise yaradigina birbucuk senedir inanan biri olarak
aldigimiz isitme cihazlarinin programini ilk ayardan sonra degistirmek cihazimiz icin bir risk teskil edermi
ilk ayarrina gore kullanmadan birdaha birdaha degistirtmek isitme cihazimizi bozarmi
tesekkur ederim

Online Odyoloji

16.09-2008, 10:53
Merhaba Shukufe,

Dijital İşitme Cihazını sık sık programlatmak ve ayarlatmak cihazı teknik olarak bozmaz, fakat ilk yapılan ve bilgisayarın sizin işitmenize göre önerdiği ayarların mümkün oldukça sabit kalması ve bunlara alışmanız sizin için daha verimli olur. Sık sık ayarlamalar yaptırmak, her bir ses ayarı alışma süreci gerektireceğinden ve seslerle ilgili yeni başka sıkıntıların çıkmasına neden olacağından, sizin ve programcınız için daha zor ve sıkıntılı bir sürece sebep olur.

Bu konuda benim dikkatimi çeken genel bir şey var. Bugünkü teknolojide nerdeyse her marka işitme cihazında çok güzel çözümler var, fakat bu çözümleri doğru kullanabilen ve hastasına doğru uygulayabilen kişiler az. Durum böyle olunca hastalar cihazdan memnun kalmıyor ve sık sık program değişiklikleri yaptırarak daha iyi bir ayar yaptırmaya çalışıyor. Bununla birlikte uzun yıllar işitme kayıplı olan kişiler, bu sıkıntılarından dolayı genellikle çok sabırsız, sinirli, karşı tarafı dinlemeyen, sürekli birşeyler anlatmaya çalışan kişiler olabiliyorlar ve bu durumdaki kişilere doğru cihaz ve doğru program yapılmış olsada, alışmak için gayret sarfetmediklerinden ve kullanım talimatlarına uymadıklarından yine aynı sorunla karşılaşılıyor.

Mutluluklar

Online Odyoloji

14.11-2008, 14:52
Merhaba Arkadaşlar,

İşitme cihazları ile ilgili bilgi için ben hala buradayım.
Uzun zamandır doğrudan bana yönelen bir soru olmadığından, bu forum içinde sorduğunuz sorulara yanlış anlaşılmamak için cevap vermedim.

Saygılar;
Online Odyoloji

shukufe

14.11-2008, 15:36
valla cok sevindim iyiniyetine online odyoloji yani terketmediniz bizleri :)
vivatoneyi cok begenmistim kulak kalibi yok diye kucuk bir probla isi goruyur horumlarida incecik duysele gittim odyometrist cok iyiniyetle yardimci oldu sorularima anlayisla cevap verdi hatta bu cihaz senin koklear implantlik kadar isitme kaybini karsilamaz istersen genede odyo olcumu yapayim eger olcumun tutarsa ayarlari yapariz dedi benim cok guzeldudak okudugumu bilmiyor tabi baya iyi isitiyor zannetti
olcumu yapti maalesef olamiyor dedi hicbir ucret almadi benimde hevesim kursagimda kaldi
kulak kalipsiz oldugu aklimdan cikmiyor
sizden sormak istedigim su kulak kaliplarinda bir yenilik varsa bizleri aydinlatirmisiniz
hic sevmiyorum koca kalibi yeni bir kalip yaptirmayi goze aldim eger bir yenilik varsa hangi markalarda yapiliyorsa o marka satanlarin kapisini calayim
tesekkur ederim

Online Odyoloji

17.11-2008, 10:39
Merhaba Shukufe,

Dünya çapında öncü olan işitme cihazı markalarında, kalıplar konusunda mikro kalıp denen yeni modeller var, fakat bunlar şimdilik ortalama 80dB'lik işitme kayıplarına kadar daha küçük ve estetik çözümler sunabilmekte. Ayrıca bu konuda çalışmalar devam ediyor ve 100dB'lik kayıplara kadar çözüm sunan mikro power kalıplarda deneme aşamasında.
Çok ileri derecede işitme kayıplarında, normal kalıbın dışında, yarım konka denen kulak kepçesini tam olarak doldurmayan yumuşak veya sert bir kalıpla ötme sorunu olmadan çözüm sunabilen teknolojide işitme cihazları var. Yine öncü markalarda bulunan bu tür işitme cihazlarında bu imkanı sunan özellik; aynı anda iki farklı feedback önleme sistemi kullanıyor olması. İşitme cihazının kazancını azaltmadan ıslık sesi gibi ötmeleri önleyen bu sistemlerin adı; Dinamik Feedback Önleyici ve Otomatik Feedback Yönetimi.

Sağlıklı günler dilerim,
Online Odyoloji

shukufe

17.11-2008, 14:57
oyle guzel oluyorki bizleri bilgilendirmeniz sagolasiniz online odyoloji keske sizleri daha oncelerden tanisaydik
isitme cihazlari kisitli para kazanabilen isitme engellilerin kesesini epey zorlasada mecburuz yasamak isimizi yapmak topluma katilmak icin
benim cihaz resound canta 780 d ben buna yaptircam kalibi bilgi eksikligi iste olur yenilikler zannediyodum
galiba baska isitme cihazi alinca olucak herhalde o ince hortumlara filan heveslendim ama

Online Odyoloji

20.11-2008, 10:57
Merhaba Shukufe,

Kullanmakta olduğunuz Resound Canta 780 D gerçekten çok güzel özelliklerde bir işitme cihazı ve daha önce benim bahsettiğim ötme sesini önleyen sistemlerin benzeri bu cihazda da Adaptif Digital Feedback Supression (DFS) adı altında zaten kullanılmakta, fakat bu cihazın yeterli olduğu işitme alanı kalın seslerde 95DB, ince seslerde 100dB'e kadar olan kayıplar içindir. Bu cihazı kullanıyorsanız ve ses yetersiz geliyor diye, sesi artırdığınızda seste ötmeler ve parazitlerle karşılaşıyorsanız, öncelikle kalıbınız güzel değildir, ikincisi programı doğru yapılmamıştır veya bu işitme cihazın gücü size az geldiğinden olabilir. Ayrıca işitme kaybınız bu cihazı kullanmanızı gerektirecek kadar fazlaysa daha önce bahsettiğim mikro kalıplı o ince hortumlu işitme cihazları size şidilik yetersiz gelir. Şuan kullanmakta olduğunuz işitme cihazının maksimum kazanç ve çıkış seviyeleri 51dB/135dB'dir. Aşağıdaki adreste cihazınızla ilgili teknik katalog var ve bu katalogta kazancı daha da yüksekmiş gibi gösterilmek istendiğinden veya sadece daha ayrıntılı bilgi vermek için 50dB girişteki kazancı 67dB gösterilmiş, fakat cihazlar arasında standart olarak kazanç karşılaştırmaları 60dB girişlere göre yapılır buna görede maksimum kazancı 51dB'dir.
http://www.who-sells-it.com/cy/hearing-planet-1344/gn-resound-canta-7-behind-the-ear-780d-technical-guide-4944/page-2.html

İyi günler,
Online Odyoloji

falim

23.11-2008, 18:17
hacettepe önceden güzeldi şimdi selbest dolaşım çıkalı kötüleşti ben 4 defa kbb de opera oldum bütün dr pof biliyorum levent beyde elinden gelen gayretiyle iyilk yapan biridir :lol:

yılmaz1

23.11-2008, 20:44
mrb ben digital işitme cihazı aldım gecen sene analog cihaz kullandıgm için daha önce digital serisine alışamadım 1 sene olcak yaw anologa tekrar gectim yanlışmı yapıyorum acaba yoksa kişinin kendi kararına göremi yada digital cihaz kullanması mecburimidir bilgilendirisenz sevinrm

Online Odyoloji

24.11-2008, 18:06
Merhaba Yılmaz1,

İllaki dijital işitme cihazı kullanmak zorunda değilsiniz, bu tercih tamamen size kalmış birşeydir. Bununla birlikte, işitmenize uygun kaliteli ve doğru programlanmış dijital işitme cihazları sizin için çok daha doğal ve anlaşılır sesler sunacaklardır. Daha önce aldığınız dijital işitme cihazınız ya doğru programlanmadı yada bazı özellikleri eksik olduğundan dolayı, eski alıştığınız sese ulaşamayıp, memnun kalmamışsınızdır.

İyi günler

shukufe

24.11-2008, 22:42
musaade online odyoloji
isitme icin hepsini kullanan olarak yazsam olur dimi
analog cihaz
seslerin bazilarini yeteri kadar alamazken cok gelen seslere odaklaniyorsunuz anlamak icin bu seferde anliyacak oldugunuz sozleri anlamak icin daha cok gayret sarfederken hem anlamak daha zorlasiyor hemde yuksek sesler dikkat cekerken az gelen sesler kayniyor sinirleniyorsunuz
dijital cihazlar sesler net yumusak geliyor fazla gelen sesler kisildigindan anlamak daha kolay oluyor sakince dinlerken daha cok anliyorsunuz
koklear implant
madeni sinir bozucu yuksek sesler hani demiri kesersiniz birbirine carparsiniz oyle sevimsiz ki genede ses duydugunuz icin sevinirsiniz epey bir zaman sonra guzel anlarsiniz konusulanlari
ona ragmen cok heveslendigim dudak okumadan konusmayi anlamasziniz telefonu dudak yuz gormediginizden hic anlamazsiniz
bular benim tecrubelerim

Online Odyoloji

25.11-2008, 10:08
Çok teşekkürler Shukufe, siz çok daha iyi anlatmışsınız. Bunu yaşayan kişi olarak siz çok daha geçekçi olarak durmu açıklamışsınız.

iyi günler

yılmaz1

13.01-2009, 17:46
mrb vision bnm interton marka digital işitme cihazlarım var bunları kime satabilrim cok temiz yardımcı olursan sevinirim

Online Odyoloji

12.02-2009, 23:13
Merhaba arkadaşlar,
İnternette dolaşırken gördüm, hayran kaldım. Oticon kanal içi ve kulak içi cihazlardan çok daha estetik ve gizli görünümde RITE P diye yeni bir işitme cihazı modeli çıkartmış. Bu modelde hoparlör kulak kanalının içinde gizleniyor, mikrofonları ve yükselteç devre olan amplifikatör de kulağın arkasında kalıyor fakat çok küçük. Bu şekilde olan bu cihazların Epoq RITE P,Vigo RITE P ve Vigo Pro RITE P şeklinde üç farklı modeli var ve bunlar 100dB'lik işitme kayıplarında bile çok güzel çözüm sunabiliyormuş. Bunlara ek olarak Epoq modellerinde frekans alanı ilk defa bunlarda 10 000Hz'e kadar genişlemiş. Bu Epoq modelleri iki kulakta birlikte kullanılınca birbiri ile sürekli bilgi alışverişi yapıp tek bir merkez gibi çalışıyorlarmış ve Streamer denen bir yardımcı aksesuarla cep telefonlarınla bluetooth'la bağalantı kurarak cep telefonunu elinize almadan rahatça telefonda konuşulabiliyormuş.
http://www.oticonusa.com/Oticon/Consumers/Products/Vigo/Vigo_Power.html (http://www.oticonusa.com/Oticon/Consumers/Products/Vigo/Vigo_Power.html)
bu linke tıklarsanız bahsettiğim bu cihazlardan Vigo RITE P nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

shukufe

13.02-2009, 15:43
bilgiler icin tesekkurler online odyoloji
100 db isitme kaybi ile telefonu anliyabilen isitme sorunlu olurmu
benim enson olcumde 96 db oldugundan dudak okumazsam hic konusulanlari anlamiyorum
zaten dogdum dogali imreniyle bakardim telefonla konusanlara
icim aciyor imreniyorum ama olsun baskalari faydalanabiliyorsa cok guzel teknolojinin ilerlemesi napalim
koklear implant ameliyatini sirf bu telefon ugruna oldum ama hic kullanamadim telefonu

Online Odyoloji

13.02-2009, 16:14
Merhaba Shukufe,

Çok küçük yaştan sizin gibi işitme kaybı olan kişilerde genellikle iç kulakta var olan ve konuşmaları seçmemizi sağlayan tüğ hücrelerin (bunlar birer sinir hücresidir) çoğu yıpranmış durumda olur ve sağlam durumdaki bu tüğ hücrelerine uzun süre ile sesler iletilmediği durumlarda kişi konuşmaları duyarak değil görerek(yani dudak okuyarak) çözmeye alışır. Dudak okuyarak konuşmaları seçmeye alışan kişilerin sonradan duyarak konuşmaları anlamayı öğrenmesi imkansız denecek kadar zordur. Ancak 0-3 yaş arası veya en fazla 5-6 yaş arası çocuklar bunu öğrenebilir.

Bu benim bahsettiğim işitme cihazları ise ileri derecede işitme kaybı olupta dudak okumadan, duyduğu konuşmaları %40 ve daha fazlasını seçip anlayabilen kişiler için çok güzel bir çözümdür.

Sizdeki durumu tam olarak bilmiyorum ama nasıl olsa denemesi bedava bu nedenle eğer Türkiye'deki Oticon temsilcilerine bu cihaz geldiyse bir deneyin derim. Ben internetten inceledim Türkiye'deki Oticon temsilcilerin web sayfalarında bu cihazların RITE modelleri var ve tanıtılmış, fakat RITE Power modellerin heniz Türk web sayfalarında tanıtımını göremedim.

İyi günler.

bulnes

13.02-2009, 16:40
Merhaba online odyoloji,
Ben Bende sağ-sol kulaklarımda 105-107 db işitme kaybı var.
Şu anda tek kulağa analog işitme cihazı kullanıyorum.
Oticonun Sumo DM serisi cihazını denedim ve beğendim gibi.
Ben şu anda bazı gürültü ve patırdıları bastıramadığımdan sıkıntı çekiyorum.Ama genel olarak sakin bir ortamda konuşulanların çoğunu anlıyorum.Telefonda öyle böyle.
Dijital cihaz ile şimdikinden daha faydalı olacağına inancım tam.
Ama malesf oldukça külfetli ve pahalı cihaz.Kendi imkanlarımızla alacağız.
Acaba o sizin bahsettiğiniz cihaz kaç paradır?

Online Odyoloji

13.02-2009, 17:41
Merhaba Bulnes,

Öncelikle sizin işitme kaybınız için bu bahsettiğimiz RITE P model işitme cihazları zayıf gelebilir, tam olarak odyogramınız bilgisayar ortamında bu cihazların kazançları ile karşılaştırılmadan bu konuda kesin birşey söylenemez. Fiyatlarına gelince yeni çıkan ürünler olduklarından pahalı olma ihtimalleri yüksek ve ayrıca henüz Türkiye'de satılmıyor olabilirler, satılıyor olsada fiyatlarını bir Oticon temsilcisini arayarak ancak öğrenebilirsiniz.
Oticon Sumo DM 'ler ise sizin gibi çok ileri derecede işitme kayıpları için benim bildiğim kadarı ile çok iyi çözüm sunabiliyorlar. Bunun yanında Sumo DM 'ler ile ve hatta diğer birçok MT ve T ayarı olan cihazlarla kullanılan ve Bluetooth ile cep telefonu ile rahat konuşma sağlayan, Bluetooth ile çok rahat TV dinleme, Bluetooth ile müzik dinleme ve gürültülerde konuşmaları daha anlaşılır duymayı sağlayan özel bir mikrofon ve dinleme sisteminin de çıkmış olduğunu gördüm o akşam.
http://www.phonicear.dk/eprise/main/PhonicEar/DK_gb/SEC_ALD/ALDPrivateCustomers/Telephoning/CNT02_HearItAll (http://www.phonicear.dk/eprise/main/PhonicEar/DK_gb/SEC_ALD/ALDPrivateCustomers/Telephoning/CNT02_HearItAll)

iyi akşamlar

bulnes

13.02-2009, 17:45
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

__X__

13.02-2009, 17:53
siemens aurora 22 model cihaz 16 kanallı olabilirmi?

karadagli82

13.02-2009, 18:59
yaklasık 5-6 aydır otıcon go ısıtme cıhazı kullanıyorum ses algısında ve duyumunda hıc bır problemm yok ama radyo cızırtısı gibi sesler gelıyo kulagıma ve rahatsz olup cıkartıyorum .

kulak kalıbını degstrdım bır sure cazrdılar kesıldı ama gene basladı sızce sorun ne olabılır kulak kalıbı olmadıgı kesın de hıc ardı arkası kesılmıyor bu cazrdıların

saygılar

Online Odyoloji

14.02-2009, 09:46
Merhaba Karadağlı,

Bu bahsettiğiniz çızırtıların nedeni hakkında kesin konuşmak için cihazınızı kontrol etmek gerekir. Tahmin yürütmek gerekirse bu feedback denen ıslık sesinin oluşmasından kaynaklanıyor olabilir, bu durumda aldığınız yere götürüp orada Otomatik Feedback Kontrol mekanizmasını çalıştırıp buna göre ayar yapmaları gerekir. Böyle bir ötme sesi ile ilgili bir şey değilde, etrafınızda yüksek konuşmalar veya gürültü sesleri olduğunda bu sıkıntıyı yaşıyorsanız bu defa MPO ayarlarını biraz yükseltmeleri gerekecek. Bunlar ve bunlar gibi programlama ayarları ile bu sıkıntınız giderilemiyorsa cihazınızı genel servise göndermelerini rica edin.

İyi günler

officer

14.02-2009, 09:53
Merhaba online odyoloji
sağ:97 sol:105 db işitme kaybım var dijital işitme cihazı almak istiyorum ama 1 kere almak saglam ve kaliteli olmasını istiyorum.
sizin bahsettiginiz cihaz bize uygunmudur.

Online Odyoloji

14.02-2009, 10:42
Merhaba _x_,

Öncelikle aurora 22, siemens'in ürünü değil. A&M markanın ürünüdür, ayrıca bu cihaz 16 kanallı falan da değil bak:Erciyesisitme.Com (http://www.erciyesisitme.com/?Page_ID=4&uID=125)

Bu işitme cihazı sizin için belkide çok güzel bir çözüm olabilir, fakat karşınızdaki kişi baştan size karşı dürüst ve samimi değilse yarın bu ürünü satın alıp bir sorunla karşılaştığınızda yaşayacaklarınız siz düşünün.

İyi günler.

Online Odyoloji

14.02-2009, 10:50
Merhaba kirli_33,

İşitmenizin seviyesi ile ilgili verdiğiniz değerler sadece üç frekanstaki işitme ortalamanızı göstermektedir ve bu işitme cihazı seçimi için çok yetersizdir. Buna ek olarak odyogram değerlerinizin tamamını vermiş olsanız bile bu cihazın çalıştırıldığı bilgisayar programı olması gerekir ve bu program içinde sizin değerleriniz ile bu cihazın değerlerini karşılaştırmak ve buna göre sizin bu sorunuzu cevaplamak gerekir. Sağlıklı ve doğru işitme cihazı seçimi, ayrıntılı bir işitme testi sonucuna göre, bilgisayar yardımı ile hasta üzerinde yapılan işitme cihazı uygulaması ve denemesi ile yapılmaktadır. Ancak bu şekilde yapılan bir uygulama ile alınan ve doğru kullanılan işitme cihazı sizin için faydalı ve verimli olur. Bu nedenle bu cihazların size uygun olup olmayacağını denemek için, bu cihazların Türkiye temsilcilerine başvurup sonucu orada belirlemeniz gerekir.

İyi günler.

yelizzz

14.02-2009, 11:21
sn online odyoloji benim işitme kaybım sağ kulak % 100 gibi sol % 80 dp kulak içi ve çok randumanlı bir cihaz almak istiyorum dışardan görünmesin istiyorum parası mühim değil önemli olan beni tatmin etmesi ne önerirsiniz cev için şimdiden teşekkürler

Online Odyoloji

14.02-2009, 12:03
Merhaba Yeliz Hanım,

Sizden önce kirli_33 arkadaşımıza yazdıklarım sizin içinde geçerlidir. Verdiğiniz işitme değerleriniz işitme cihazı seçimi için çok yetersizdir, fakat aynı zamanda işitme kaybınız bu kadar çok ise kanal ve kulak içi işitme cihazları sizin için çok yetersiz gelir. Oticon'un bahsettiğim RITE P işitme cihazları kanal ve kulak içi işitme cihazlarına göre hem çok daha gizli, hemde sizin kadar işitme kaybı olan biri için çok kaliteli ve rahat bir duyma sağalayabilir. Aşağıdaki linkte bu bahsettiğim cihazların resmini görebilirsiniz. Bu ürünlerin Türkiye'de satılıp satılmadığını Oticon Türkiye temsilcilerini arayarak öğrenebilir ve sizin için bunların uygun olup olmayacağını bu Oticon temsilcilerinde deneyerek karar verebilirsiniz.

İyi günler

Oticon (http://www.oticonusa.com/Oticon/Consumers/Products/Vigo/Vigo_Power.html)

bulnes

16.02-2009, 08:36
Merhaba Arkadaşlar,
105-107 db işitme kaybına haiz olan bendeniz,uzun araştırma ve denemeler sonucunda Oticon Sumo DM modeline karar verdim.
Geçen cumartesi bunun için kulak kalıbını çıkarttım. Haftaya cumartesi günü yeni kulak kalıbım ile yeni dijital işitme cihazıma kavuşacağım.
Gerçekten de herkesin deneyerek,araştırarak karar vermesi gerekiyor bu konuda.
Ben böyle yaptığımdan dolayı hem yanılmadığımı hem de kendimden emin bir şekilde pişman olmadan kullanacacağımı düşünüyorum.
Sevgilerimle

bulnes

16.02-2009, 09:56
Teşekkürler soykankaan.
1.800 TL 'ye aldım.Yani haftaya almış olacağım.Tabi bu Geçen sene kasım ayında yaptığım ziyaret ile tanışmamız neticseinde o zaman ki kur farkından dolayı verdikleri fiyat onları bir nebze bağladığı için.Yoksa Sumo DM modelinin liste fiyatı hep 1.100 Euro'dur.Ayrıca bu peşin fiyatıdır yani normalde kredi kartına tek çekim olarak alacağım.Eğer taksit olursa sadece worldcard'ım olduğundan dolayı bu karta 2.000 TL'ye 6 taksit veriyorlar.

shukufe

16.02-2009, 14:56
hayırlı olsun bulnes yenı cıhazınla mutlu olursun ınsallah
elınde ıkı kulak olunca kır sar pahalı mahalı deme butun ımkanlarını zorlayarakta olsa ıkı kulagınada ısıtme cıhazı alarak guzel duymanın nımetlerınden faydalan arkadasım
ahhhh keske su koklear ımplanta feda etmeseydım az duysada sol kulagımı yemez ıcmez bu sol kulagımada cıhaz takarak hurce duyardım

bulnes

16.02-2009, 15:20
Çok teşekkürler shukufe,
Evet bir süre şu dijital cihaza bir alışayım,ondan sonra imkanım elverdiğinde denemek için öbür kulağımada cihaz isteyip 2 hafta deneyeceğim.Eğer faydasını görürsem tabiki ikincisinide alırım.Bu konuda Kadıköy İdis bana bayağı yardımcı oldular.Bu cihazı 2 hafta denedim çünkü.Onun için rahatça bu cihaza karar verebiliyorum.Diğerleri bu konuda hiçte yardımcı olmadılar zati :D
Tekrar teşekkürler.

__X__

16.02-2009, 18:01
cevabınız için teşekür ederim Online Odyoloji
ben bu cihazı aldım ve normal fiyatın 2 katından fazla vererek. satıcı arkadaş cihazın 16 kanal olduğunu söylüyor. ben buna inanmıyorum aslında. bir işitme cihazın kaç kanal olduğunu ve marka modelini nasıl anlayabiliriz. söz konusu cihazlar kulak içi tipten. ve bu kanal terimi ne anlamına gelir?

Online Odyoloji

17.02-2009, 00:04
Merhaba _X_,

Aurora 22'nin orjinal kataloğunu görmek için aşağıdaki linke tıklayın:
http://ff-am.sat.siemens.de/df/fms-0000000000251510.pdf

daha önce verdiğim linkteki gibi burada da iki kanallı olduğu yazıyor. Bu kanallar işitme cihazında ses ayarların yapılabildiği frekans ayarlarıdır. Cihazdaki bu kanallar sayesinde sesin tonunu kalınlığını inceliğini netliğini ayarlarız. Bu tür dijital kanal içi cihazlarda ancak bilgisayara bağlantı yapılınca veya bu şekilde üretici teknik kataloglarını inceleyerek kaç kanallı olduğunu görebilirsiniz.

centeli

18.02-2009, 11:59
selamunaleykum
işitme cihazı satan bi firmayım
ben sivas bagkura 5.ayda 2008 in bi evrak yolladım işitme cihazı evrakı burda devlet hastanesinde odyometrist yok odyograma kbb uzmanı kaşesi var sadece ama kurum odyometrist kaşasi ve faturaya dr cihazı gormustur onayı istiyor 5. ayda bu onay isteniyormusydu bu konuda bana yardımcı olurmusun cok sevinirim kbb uzmanı odyo yapamaz diyor ama kaynagı yok ben bir sitede yayınlanmıs yazı gordum kbb uzmanı yapabilir diyor fakat resmi bi kaynak göstermemiş sizde okursanız aşagıda linki veriyorum
Kurum Uygulamaları 1 (http://www.asesisitme.com/GenelBilgiler/Kurumuygulamalar%C4%B1/KurumUygulamalar%C4%B11/tabid/87/Default.aspx)

Online Odyoloji

19.02-2009, 11:19
Slm Centeli, üzgünüm ama bu konu hakkında bir bilgim yok.

__X__

28.02-2009, 10:00
cic türü kulaklıkların kalıpları ne kadar tutar?.

karadagli82

01.03-2009, 13:10
cıhazımı ızmırde program yuklettım sorun hala olmadı; ıstanbula bakım ıcın yolladım halen daha radyo cızırtısı seslerı gelıo kulagıma

ne yapmam gerektıgını bılmıyorum. Bır turlu verım alamadım cıhazımdan ses de hıc bısorun yok ama o radyo cızrtısna benzer ses yok mı benı delırtıyo ve bu yuzden cıhazımı takamıyorum :S

shukufe

01.03-2009, 13:48
karadaglı82 bır kullanıcı olarak tavsıyem
lutfen o adam olmıyacak cıhazınla vakıt kaybetme
ben analoglardan faydalanamıyorum dıye cıhaz kullanmadım dudak okuma yoluyla ısı cozmek daha kolay geldı
bakın dudak yuz gormedıgımde mukemmel o lan ısıtme cıhazımla bıle bısı anlamıyorum
ısıtme cıhazım oldugunda bıle elımdekı ısımı derhal bırakarak dudak okumaya gecıyorum telefonla konusmaktan bıhaberım
yenı bır cıhaz ıcın lutfen kolları sıva anlama kaabılıyetını koreltme duymamak anlamamak bızlere cooook seyler kaybettırıyor

odyologist

01.03-2009, 16:46
cic türü kulaklıkların kalıpları ne kadar tutar?.
montajı yaptıracağınız yere göre değişir fiyatı. ama 50 tl ve 100 tl arasındadır yaklaşık fiyat.

odyologist

01.03-2009, 16:47
karadagli82;
firmadan cihazınızın doğru çalıştığına dair rapor alın. bu işlemin Fonix box'da yapılmış olmasına ve raporun da fonix box cihazından alınan çıktı olmasına dikkat edin...

shukufe

01.03-2009, 18:56
fonix box
bu nedir odyologist biraz daha etrafli bilgi verirseniz sayenizde her isitme sorunu yasiyanlarin sorunlari minimuma inse
zaten iletisim eksikliginden derdimizi tam anlatamadigimiz oluyor bilgilerde kisitli olunca firmaya gidince dogru bildiklerimizi bile ifade ettirmeden kendi bildigini okuyanlarda oluyor

bulnes

03.03-2009, 08:53
Merhaba arkadaşlar ben Oticon Sumo DM modelini satın aldım.
Bu cumartesi günü gidip program ayarlamalarını yaptıracağım.
Şunu söyleyebilirim ki analog cihaz kullanmanın getirdiği (cızırtı-kışırtı ve çok mekanik sesler duymam nedeniyle) baş ağrılarım bitti.
Bazen çok iyi ve yalın duyuyorum bazen de özellikle yankı yapan ortamlarda biraz karışık anlıyorum.Zaten ilk program yüklemesi odio raporuna göreydi.2 hafta kullanıp eksileri artıları tespit edip program güncellemesi yapacak şekilde programımızı kurmuştuk.Yani benim isteklerime göre program oturana kadar bu işlem sürecek.
Şu ana kadar İdis Kadıköy şubesi bana her konuda güleryüzü ile yardımcı oldular.
Sabahları kalkmak için işitme cihazını kulağımdan çıkarmıyordum alarmı duyabilmek için.
Bunun içinde İdis'in uygun alarmlı-titreşimli saatleri varmış, rica ettim ondan da bir tane getirtip denemem için verecekler.Eğer işimi görürse ondan da alacağım.
Bilmiyorum aşağıda linkini verdiğim bu saatlerden kullanan var mı?
PhonicEar ShakeAwake Titreşimli Saat Duyuyorum.com (http://www.duyuyorum.com/asp/show_stock.asp?product=P-SHAKEAWAKE)
Var ise görüşlerini yazmasını rica edeceğim.
Sağlıcakla kalın.

karadagli82

03.03-2009, 18:11
benım ısıtme kaybım dusuk sayın shukufe . kullanmasam da yakındakı sesleri duyuyorum algı ve anlamamda problem yok benım sorunum uzaktakı seslerde yane bana arkadan ve uzaktan bagrdıkları zaman duymuyorum bu kaybı en aza ındırmek ıcın cıhaz aldım ve tek sorunum bu cıhazın cızırtı yapmasi .

psikomavi

06.03-2009, 02:39
Merhaba ben de ozellikle sol kulakta olmak uzere her iki kulakta da isitme kaybina sahibim.

Kolesteatom ameliyatlari sebebiyle zamanla artmis bir durumda kayip yasiyorum.Eskisine göre hayat kalitem çok düştü.Ancak ne var ki işitme cihazı kullanımına çok temkinli yaklaşıyorum.

Gözlük kullanmakla eşdeğer tutup,sen de al bir tane ne olacak diyenler ayrıca sinirimi bozuyorlar.

Hala konuşma dilini anlayabilen,dersi ön sıradan da olsa dinleyebilen bir durumdayım(anlama az olsa da).İşitme cihazına ihtiyaç duyuyor muyum bilmiyorum,olayın psikolojik boyutunda takıldım kaldım. Kendi kulaklarımla yarım-yamalak iki kez tekararlatıp duymak-anlamak konusunda inatçılığımı sürdürüyorum.

Yanlış mı yapıyorum?

emromar

06.03-2009, 03:08
selma hocam herkesi bilgilendirdiğiniz için size minetarım...benim özelikle sağ kullağım hiç duymuyor ve sol kulağımda yüzde 90 kayıp var ve iştme cihazı kulanıyorum...şu an üniversite tıp 2 sınıf öğrencisiyim ve gelecek sene steteskop kulanmam gerekiyor dersler için...arkadaslara sordum bana amerikalı özel steteskop üreten bir firma tavsiye ettiler ve türkiyede hiç satış ve pazarlama firması yokmuş...sizin bu konuda bilginiz var mı hocam? bizi bizi bilgilendirirseniz çok memnun olurum....

odyologist

08.03-2009, 02:06
selma hocam herkesi bilgilendirdiğiniz için size minetarım...benim özelikle sağ kullağım hiç duymuyor ve sol kulağımda yüzde 90 kayıp var ve iştme cihazı kulanıyorum...şu an üniversite tıp 2 sınıf öğrencisiyim ve gelecek sene steteskop kulanmam gerekiyor dersler için...arkadaslara sordum bana amerikalı özel steteskop üreten bir firma tavsiye ettiler ve türkiyede hiç satış ve pazarlama firması yokmuş...sizin bu konuda bilginiz var mı hocam? bizi bizi bilgilendirirseniz çok memnun olurum....
özel steteskopların türkiyede satıcısı yok maalesef. ancak yurtdışından teminedebilirsiniz...

odyologist

08.03-2009, 02:09
fonix box
bu nedir odyologist biraz daha etrafli bilgi verirseniz sayenizde her isitme sorunu yasiyanlarin sorunlari minimuma inse
zaten iletisim eksikliginden derdimizi tam anlatamadigimiz oluyor bilgilerde kisitli olunca firmaya gidince dogru bildiklerimizi bile ifade ettirmeden kendi bildigini okuyanlarda oluyor
fonix box dijital işitme cihazları için hata denetimi yapan bir alettir. cihaz bu alete bağlanır ve sorun olup olmadığına bakılır. bütün parçalar hatta cihazın kazancı hakkında da bilgi verir. yanılma ihtimali nerdeyse hiç yok. cihazınızla ilgili aklınıza takılan bieşey olurda ve firmayı inandırıcı bulmazsanız fonix box cihazından alınmış bir rapor isteyebilirsiniz.

__X__

21.03-2009, 11:20
merhabalar odyolist yine soracaklarım var size zamanınız olduğunda cevaplarsınız.

iade edilen cihazlarda sgk nasıl haberdar oluyor. ben daha evvel aldığım cihazları iade ettim fakat sgk nın bu durumdan nasıl haberar olacağı hakkında net bilgim yok.
yeni bir cihaz almayı düşünüyorum peki bu durumda sgk yeniden anlaşmaya varırmı?

hangi işitme cihazın bana uygun olacağınıda size sormak isterdim. isterseniz son odyo testini gönderirim fakat bu güne kadar ölçülen hiç bir test aynı değil.sağ 70dB sol 90dB diyelim biz. özellikle yağmurlu havalardan etkilenmeyecek cihaz düşünüyorum. işim gereği sürekli şantiye kontrolleri yapıyorum. nem toz toprağın içinde çalışıyorum. bu tür ortamlara uygun bir cihaz bulabilirmiyiz ?

selametle..

odyologist

21.03-2009, 20:33
__X__;
merhaba. öncelikle almış olduğunuz işitme cihazının sgk tarafından iadesi mümkün değildir. yani 5 yılda bir olan cihaz hakkınızı kullandınız. sürenin dolmasını bekleyeceksiniz. kaybızınıza uygun işitme cihazı belirlemek için odyogramınızı görmek gerekir. ama ortalamalara baktığımıza kullanmanız gereken cihaz kulak arkası olmak zorunda. cihazların nemden korunması için çok gelişmiş sistemler yok maalesef. her marka işitme cihazı gibi kullanmaya karar vereceğiniz cihazınızı da nemden ve sıvıdan kollanamanız gerekecek. ama cihazları korumak için özel kılıflar var. cihazın dış kısmına takılıyor. kısmen faydasını görürsünüz. marka olrarak size tavsiye edeceğim: oticon, gnresound, widex ve sonic innovations. ama en önemlisi deneme yapmak. öncelikle cihazları araştırın. beğendiğiniz bikaç taneyi firmada deneyin. sonra karar verin marka ve modele

__X__

22.03-2009, 10:13
tşk ederim;
son odyo testimi özelden gönderiyorum.
ancak ben iade ettiğim işitme cihazlarını doktor kontrolünden geçmeden sgk'na anlaşmalı bir firmadan almıştım. cihazları aldığıma dair bir kağıt imzaladım sgk nn bu şekilde haberi oldu. ancak iade esnasında firma personeli "banka taksitlerini sildiğimizde sgk durumdan haberdar olur" gibi palavra bir cümle kurmuştu. zaten yeterince gergin olan ortamı daha da gerilmemesi için fazla önemsemedim. şimdi işi sıkı tutuyorum.
deneme yapacağım ama bu güne kadar yaptığım cihaz denemelerinde kendi sesim ve cihaz kullanırken algıladığım sesler çok farklı geliyordu bana. ve her defasında kullandıkça zamanla alışabileceğim söylenirdi.. bu zamanla alışma meselesi "giydikçe genişler"; "hem kota hem kumaşa yakışır" gibi esnaf stratejilerimidir. yoksa gerçek anlamda zamanla alışma söz konusumudur. cihaz denemesi sırasında tam olarak nelere dikkat etmek gerekiyor.

odyologist

22.03-2009, 15:25
__X__;
sgk evraklarını imzaladığınız için artık bişey yapamazsınız. firmadan parayı geri alsanız bile sgk da cihaz hakkınızı kullanmış oldunuz (evraklarınızı sigortaya teslim ettiyseniz). cihadaki kendi sesiniz konusunda bikaç farklı durum olabilir. cihazın sesinden kaynaklanıyorsa programda düzeltilmesi gerekir. ama kulağınızdaki basınç sorunu yaratıyorsa bunun çözümü kalıba açılan ventilasyon. o yüzden sebebi anlamak gerekir tam olarak. işitme kaybızınız birçok kulak arkası modeli denemek için uygun. yazmış olduğum markalardan birkaç farklı model deneyin bence.

shukufe

22.03-2009, 15:44
ayyy ne guzel bılgıler sayenızdene cok bılgıler edınıyoruz odyologıst hocam sızlere ne kadar tesekkur etsek azdır
ben cok terlerım yazın ısıtme cıhazımı terden bozulucak dıye odum kopar paracıklar kıymetlı ama en onemlısı yenı cıhaz almanın programın uymasına kadar surec denemeler sınırlerımızı harap edıyor odyolog da bızlerde epey bı gerılım sonunda halloluyor bu ısler
ılk ısım hemen bu kılıfları alamak olsun
herne kadar dudak okuyarak anlıyorum ama ses gelmeden dıkkat edemem kı dudak okumaya

__X__

22.03-2009, 21:28
teşekkür ederim hocam
lakin kulak arkası modelleri düşünmüyorum. cic almak istiyorum. widex yada oticon dan birini seçmeyi düşünüyorum ama aslında water resist türü bir cihaz olsa daha iyi olacak :) futbol maçlarında dikkat ediyorum sağanak yağışa rağmen hakemlerin kulaklıkları hiç bir sorun çıkarmıyor. neden benzer teknoloji işitme cihazları içinde kullanılmaz?

Online Odyoloji

23.03-2009, 17:56
Merhaba _X_,

Tamamen kanal içi bir cihaz istediğinizi biliyorum, fakat işitme kaybınızın fazla olmasından dolayı bu tür bir cihaz sizin için sanırım yetersiz gelmekte. Bütün işitme cihazı üreticileri daha küçük, daha estetik ve daha dayanıklı aynı zamanda ses kalitesi yüksek cihazlar üretmeye çalışıyorlar, fakat bu güne kadar gelinen teknolojide kanal içi cihazlarla bunları sağlamak imkansız denecek kadar zor olduğu görüldü. Bu nedenle artık kanal içi cihazlardan daha etkili, daha estetik daha güçlü ve kaliteli sese sahip RITE veya RITC denen modeller üretildi. Bu modellerde hoparlör kulak kanalı içinde kalırken, mikrofonlar ve yükselteç devre kulak arkasında çok küçük ve estetik bir kabinde kalmaktadır. Bu teknolojinin öncüsü olan Oticon'da sanırım tam size göre bir çözüm var çünkü bu cihaz ter ve neme karşı dayanıklı ve hem ses kalitesi çok üstün hemde çok estetik ve gizli görünümde bir işitme cihazı.
Bu linke tıklayarak Key Features (http://oticon.com/com/Pro/OurProducts/HearingAids/Dual/KeyFeatures/index.htm) bu cihazı görebilir ve Türkiye'deki temsilcilerinde bunu deneyebilirsiniz.

iyi akşamlar

Online Odyoloji

24.03-2009, 12:31
Merhaba ben de ozellikle sol kulakta olmak uzere her iki kulakta da isitme kaybina sahibim.

Kolesteatom ameliyatlari sebebiyle zamanla artmis bir durumda kayip yasiyorum.Eskisine göre hayat kalitem çok düştü.Ancak ne var ki işitme cihazı kullanımına çok temkinli yaklaşıyorum.

Gözlük kullanmakla eşdeğer tutup,sen de al bir tane ne olacak diyenler ayrıca sinirimi bozuyorlar.

Hala konuşma dilini anlayabilen,dersi ön sıradan da olsa dinleyebilen bir durumdayım(anlama az olsa da).İşitme cihazına ihtiyaç duyuyor muyum bilmiyorum,olayın psikolojik boyutunda takıldım kaldım. Kendi kulaklarımla yarım-yamalak iki kez tekararlatıp duymak-anlamak konusunda inatçılığımı sürdürüyorum.

Yanlış mı yapıyorum?

Evet Yanlış yapıyorsun kardeşim, zamanla psikolojik açıdan çok daha fazla yıpranmış olacaksın. Bu nedenle biran önce bir işitme merkezine gidip işitmeni ayrıntılı olarak ölçtür ve işitmen için en uygun olabilecek estetik ve kaliteli işitme cihazlarından al kullan. Bunu yaptığında hayatın nekadar kolaylaştığını görecek ve daha mutlu olacaksın.

hunsal

24.03-2009, 14:37
bu konuda sevgili odyologist'e katılıyorum...
ben de yıllarca tıpkı sizin gibi işitme cihazı takmamak için direndim. bu arada işitme kaybım da giderek ilerledi. zaten bu durumda da herkes işitme kaybım olduğunu kolaylıkla anlayabiliyorlardı. cesaretimi toplayıp, cihaz kullanmaya karar verdim. ve hiç de korktuğum gibi olmadı. şu an çok rahatım. cihaz kullanmasam, iş ve özel yaşamımda çok büyük sorunlar yaşayabilirdim...
cihaz taktığınız için kimse size acıyarak bakmaz. bu çok normal bir durum. sizin de verdiğiniz örnekteki gibi, nasıl ki gözlük takanlar bundan asla gocunmuyorlarsa, biz neden gocunalım ki?

bytr

24.03-2009, 15:48
Şu konu hakkında yorumda bulunabilir misiniz: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-raporlari/14802-isitme-test-sonuclarim-ve-astim-hastaligimi-40-rapor-almami-saglar-mi.html

__X__

24.03-2009, 20:23
bende uzun zamandır takmıyordum. alışmışım sessizliğe. ama iş hayatında olmazsa olmuyor.Hunsal siz hangi marka model kullanıyorsunuz ?

hunsal

26.03-2009, 08:59
_X_ merhaba...
Oticon Sumo DM kullanıyorum. İleri kayıplar için şu anda piyasadaki en iyi dijital cihazlardan biri.

hunsal

26.03-2009, 09:01
bytr,
verdiğiniz bilgilere bakarak rapor alıp alamayacağınız söylemek mümkün değil. kirli'nin de dediği gibi, her iki kulağınız için de odyo testinizde yer alan 500, 1000, 2000 ve 4000 hz frekanslarındaki işitme kaybı oranlarını yazabilirseniz, işitme kaybından dolayı % kaç rapor alabileceğinizi hesaplayabilirim. ama astım konusunu bilmiyorum.

Pilot43

08.04-2009, 09:04
Merhaba online odyoloji,

Malumunuz Saf ses odyometrisi subjektif testler kategorisinde yer almakta olup %100 sonuç vermemekte ve ölçümlerde +/- 10-15 db farklılıklar olabilmektedir(değişken 3 etken nedeniyle). Bende de böyle bir durum var. 4 ayrı yerde yaptırmış olduğum testlerde, sol kulak için hava yolu: 28 - 45 db ler arası, sağ kulak için ise : 40 - 56 db ler arası 4 farklı sonuç ortaya çıkmıştır. daha önceki bir yazınızda; testlere etki eden faktörleri ortadan kaldıran ABR testinden söz etmiştiniz. Bu noktada benim sorum;
ABR testi ile daha hassas bir sonuç elde edilebilir mi ? yani duyma eşiğinin minumumları saf ses odyometrisinde elde edilen değerlerden daha düşük değerler çıkabilir mi?

teşekkürler..

MZÇAĞLAYAN

08.04-2009, 09:58
Ben öğretmenim ve hala çalışıyorum. İşitme Cihazı aldığım zaman devlet ne kadarını ödüyor. Selamlar.

Online Odyoloji

08.04-2009, 12:13
Merhaba Pilot43,

ABR veya Bera testinde de hata payı var ve bu teste her frekansta ayrıntılı olarak işitme seviyesi tespit edilememektedir. Yaptırdığınız odyometre testine göre değerlendirme yapılamsı daha pratik ve doğrudur.

iyi günler

odyo66

09.04-2009, 23:51
teşekkür ederim hocam
lakin kulak arkası modelleri düşünmüyorum. cic almak istiyorum. widex yada oticon dan birini seçmeyi düşünüyorum ama aslında water resist türü bir cihaz olsa daha iyi olacak :) futbol maçlarında dikkat ediyorum sağanak yağışa rağmen hakemlerin kulaklıkları hiç bir sorun çıkarmıyor. neden benzer teknoloji işitme cihazları içinde kullanılmaz?

Sayın x biraz gec oldu anırım ama yazınızı yeni gördüm,siemens in bir kanal içi işitme cihazı var nitro diye...Sanırım 95 db e kadar uygulama alanı var isterseniz bir deneyin yada merkezlerinden bilgi alın.saygılarımla...

__X__

10.04-2009, 09:41
evet nitroyuda denedim ancak oticon kadar güzel değil. amacım reklam değil ama oticon 100 yıllık tecrübesini konuşturuyor. bu arada arkadaşlar yurt dışından cihaz getirtilmesi ne gibi problemler doğurur. http://www.engelliler.biz/forum/engellilerle-ilgili-urunler-hakkinda-bilgi-soru-cevap/15228-oticon-vigo-bte-hakkinda-goruslerinizi-yazar-misiniz.html burada daha evvel konu açmıştım Türkiyede vigo lar 1450€ ancak almanyada 1000€ ile 1200€ arasında değişme gösteriyor. bu kadar fiyat farkını anlamıyorum?

odyo66

10.04-2009, 11:39
Şimdi sayın x şöyle bir durum var;senin işitme kaybına uygun kanal içi işitme cihazı için cok fazla seçeneğin yok yani uygun olsun cıc olsun dersen oticon da bu kadar güç verebilecek bir işitme cihazı bulamazsın çünkü ürün yelpazesinde yok...Nitro cıc denilen işitme cihazının özelliği 95 db e kadar uygulama alanı olmasıdır sesin kalitesi ek özellikleri tabikide oticon dan üstün değil ama uygulama alanı bu...Dünyanın en iyi işitme cihazını al sen duymadıktan sonra onun üstün özellikleri bir işe yaramazki...Uygulama alanlarına dikkat edelim.Vigo ya gelince oticon 2 modelle çıktı bu segment te biri vigo digeri vigo pro.türkiyede satılan modeli vigo aslında aralarında pek bi fark ta yok.Vigo nun temel özelliği 2 adet işitme cihazı kullanacak isen cihazlar birbirleri arasında iletişim kurabiliyorlar mesela ses actın birinde digeride acıyor program değiştirdin digeride değiştiriyor...Bu cihazı kullanan bir kac hastam var memnunlar sorunları yok.Ama birde gecen mart ayında lansmanı yapılan oticon un bir cihazı geliyor sanırım 1 aya kadar stantlarda yerini almış olur bu işitme cihazı yine birbirleri ile haberleşip iletişim kuruyor fakat ek olarak uzaktan kumandası ve bt teknolojisi var cep telefonu ile direk baglantı yapabiliyorlar,kablosuz.Fiyat politikasına gelince almanyadan bakmıssın ya suriyeden yada buna benzer 2.dünya ülkelerinden bakarsan fiyat 500Euro ya düşer haberin olsun;)

odyo66

10.04-2009, 11:44
ha birde yurtdışından oticon vigo bte yi getirirsen mutlaka faturalı getir.Yani faturasını almalısın ki türkiyedede garantili olabilsin işitme cihazın.faturasız olursa garantiyi boşver servis program bile yaptıramazsın işitme cihazına.çünkü oticon ithalatçı firması bu tür faturasız cihazlara kaçak gözüyle bakıp servis hizmeti vermiyolar.Alırsın vigo bte yi herhangi bir oticon bayisindende bir program ve kalıp yaptırırsın rahatca kullanırsın.haa unutmadan yurtdısından alınan işitme cihazları tr de 1 yıl garantilidir.

shukufe

10.04-2009, 12:11
bakıyorum otıconu ovenler cogunlukta
benım ılk analog otıcondu gercı sonradan rexton phılıps analog
hıcccc kullanamadım o kadar sebatla dırenmeme ragmen
dıjıtal danovox alınca heyyyy demıstım servıs ıslemlerını begenmeyınce vayyy otıconun odyometrıstlerı var efendıme solıyım odyo testı yapıyo otıcon koklu dıye baya bı deneme fılan yaptım otıconlarda seslrını sevmedım sıemensın sesı guzeldıbenım resoundda sesı cok guzel
bılemıyorum ses guzel hosumuza gıderse pskolojık olarak daha rahat oluruz dımı
bunlarda benım soledıklerım arkadaslar kım hangı markadan memnun olursa pasa o markasıdır dımıya

bulnes

10.04-2009, 12:19
Evet shıkufe haklısın.
Onun için bende hep diğer arkadaşlar gibi bütün cihazları deneyin kulağınız hangisi ile rahat edecekse onu alırsınız diye.
Beni oticon Suma DM modeli işimi görüyor ve yaşam kalitemi-duyma kalitemi iyileştiriyor diyorsam bu herkes için geçerli değildir.
Başkası için çok farklı sonuçlar elde edilebilir.
Onun için her zaman dediğim gibi içine sinmesi ve alternatifleri bilmesi açısından en azından 4-5 farklı marka-cihazları denemelerini hep öğütlüyorum arkadaşlara.Ondan sonra karar versinler.
Ama şunu söyleyebilirim 100 db den yukarı kayıplarda SUMO DM karşılıyor tabi benim denediklerim arasında bu...

odyo66

10.04-2009, 12:37
Arkadaşlar hoşunuza gidicek bir alet söyleyeyim mutlaka gidip deneyin...Hani telefonla konusamıyorsunuz yada anlayamıyorsunuz tv nin sesleri dagınık geliyor yada kalabalık ortamlarda konusmayı ayırt etmeniz düşüyor ve buna bir çözüm bulamıyorsunuz ya...Şimdi yeni ve gerçekten çok hesaplı bir alet geliştirmişler,kablosuz çalışıyor yani herhangi bir kablo takmıyoruz işitme cihazına ve t konumu olan bütün işitme cihazlarına uyumlu.HEAR IT ALL BASIC! bu blutooth lu cihaz cep telefonları ile normal sabit telefonlar ile direk baglanabiliyor.ve tv pc müzik seti gibi aletlerlede baglanıp sesin direk kulagınıza gelmesini sağlıyor.denemenizi tavsiye ederim.

__X__

10.04-2009, 13:23
yorumun için teşekkür ederim odyo66
odyologla beraber odyo testime uygun tüm oticon ve widex cihazlarına baktık. sumo vigo ve epoq önerdi. sumo gayet güzel hoş bir sesi var ama olmaz dedim boyut olarak büyük. vigoyu küçük olduğu için tercih ettim. 3 gün denedim çok güzel. cihazların birbiri ile haberleşmesi galiba epoqda vardı.
bu arada vigo ile vigo pro arasında ne tür farklar vardır?
ayrıca bir sorum daha olacak size
yurt dışından getireceğim cihazlarda sgk ödeme yaparmı? sgk ödeme yapması için ne tür evraklar ister. rapor reçete fatura diye duymuştum bu evraklar yeterli olurmu?
iyi günler kolay gelsin.

defne

10.04-2009, 13:34
Menier sendromum nedeniyle arada işitme testi yaptırmam gerekiyo karaelmas üniversitesinde yaptırdıgım deyişik bi test sonucunda odyalog çok şaşırdı ve bunun araştırılması gerekdigini sesin işitme merkezine herkesinkinden 5 kat daha hızlı gittigini ancak farelerin beyninde bu olabildigini söyledi sesi daha nerdeyse olmadan duyarım ve tepki veririm reflekslerim inanılmaz tetikde her sesde gürültüde çok hızlı ve çok yüksek duyuyorum zararı sürekli korkmam oluyo :) konu dışında oldu sanırımda paylaşmak istedim

odyo66

10.04-2009, 15:53
sayın x yurtdısından gelen bir işitme cihazının parasını sgk dan alamazsın.birde sana bir tüyo cok yakında vigo epoq gibi küçük modellerin daha güçlü modelleri gelecek rite olupta 100db işitme kayıplı hastalara dahi uygulanabilinecek ve estetik olcak...

Online Odyoloji

10.04-2009, 22:31
Merhaba _X_,

Gördüğüm kadarı ile çok kararsızsın, memnun kaldığın cihazı bile birkaç gündür denemiş olmana rağmen hala almamışsın. Bana kalırsa bu gidişle karar verebilme şansın günden güne azalıyor, çünkü kesin ve doğru bilgilere sahip olmayan kişilerin fikirleri kafanı karıştırıyor.
1- Yurt dışından cihaz alır kullanmaya başlarsan, paranada, sanada yazık olur. Her geri hizmet ihtiyacı duyduğunda en az 100tl para ödersin, zamanla bu cihaz sana daha pahalıya mal olur, parayı boşver sinirlerin harap olur.
2-Bir ürün hakkında doğru bilgiye ulaşmak istersen o ürünü üreten satan uzman kişilere danışman ve bu uzman kuruluşların web sayfalarını incelemen en doğrusudur.
3-İlgilendiğin ürünü satan firmanın web sayfasındaki bilgiler karmaşık ve anlaşılmaz gelirse de bu web sayfaların iletşim bölümüne mail atıp açıklama alabilirsin.
Örnek olarak: Oticon Vigo ürünün özelliklerini ve Vigo Pro ile olan farkını sormuşsun, bunu bu adrese tıklayarak türkçe olarak okuyabilirsin http://www.idis.com.tr/isitme-cihazlari/oticon-vigo.html (http://www.idis.com.tr/isitme-cihazlari/oticon-vigo.html) , orijinal vigo ve vigo pro katalogları ise http://www.oticon.com/com/Pro/OurProducts/HearingAids/Vigo/Downloads/index (http://www.oticon.com/com/Pro/OurProducts/HearingAids/Vigo/Downloads/index) bu download sayfasından indirir incelersin. Bu kataloglardan Vigo brochure dosyasının ilk sayfası maddeler halinde Vigo ve Vigo Pro arasındaki farkları bir tabloda çok net ve anlaşılır olaran sunmuş.
Bu cihazların güç ve kazanç aralıklarını da http://www.oticon.com/com/Pro/OurProducts/HearingAids/Vigo/Styles/index.htm (http://www.oticon.com/com/Pro/OurProducts/HearingAids/Vigo/Styles/index.htm) buradan kolayca görebilrsin.

Son olarakta Oticon Vigo veya Vigo Pro modellerinde Binaural koordinasyon denen ve bir cihazda yaptığın volüm veya program değişikliğini diğer kulakta otomatik olarak yapma özelliği yoktur. Bu özellik Oticon ürünlerinde DualConnect XW,W,V,Epoq XW, Epoq W ve Epoq V modellerinde sadece vardır.
Vigo Pro modelinde Vigo'dan farklı olarak Volüm kontrol öğrenme özelliği, daha ayrıntılı çalışan Konuşmalara odaklanma özelliği(Multibant adaptif directionalite), daha duyarlı üç aşamalı gürültü önleme özelliği gibi farklar var bunlarda her ortamda daha anlaşılır ve daha konforlu kişiye özgü akıllıca hesaplanmış sesler sağlar.
Saygılar.

__X__

13.04-2009, 18:49
ssk ödemesi için devlet hastahanesinden mi rapor alınması şart ?
özel hastahanelerden alınan raporlar geçerli olurmu ?

MZÇAĞLAYAN

24.04-2009, 15:04
Kulak içi işitme cihazı almak almak istiyorum. Hangi marka ve modeli önerirsiniz

redhouse

24.04-2009, 15:58
arkadasım istersen ne kadar işitme kaybının oldugunu.2 kulagında da işitme kaybı olup olmadığını falan belirt.

YILDO

24.04-2009, 16:12
Merhaba Online Odyoloji (http://www.engelliler.biz/forum/members/14412.html);
Kanal içi CIC modeli fiyatlar hakkında bilginiz varmı ve hangi marka önerirsiniz ayrıca ben kendi imkanlarımla yapacağım. yardımlarınız rica ederim. syg.

Online Odyoloji

29.04-2009, 12:37
Merhaba Yıldo,

Kaliteli işitme cihazları markalarında dijital kanal içi CIC model işitme cihazların fiyatları 1000TL'den başlamakta olup ses kalitesi ve çözünürlükleri arttıkça fiyatları da buna paralel olarak artmaktadır.

İyi günler.

bluex

29.04-2009, 21:51
Sayın Mzçağlayan Kanal içi CIC cihazlarda işitme kaybı dereceniz çok önemli. İleri ve çok ileri derecede işitme kayıplarında istediğiniz verimi almanız pek mümkün değil. Burada işitme kaybı derecenizi belirtmemişsiniz. Eğer işitme kaybınız kanal içi cihaz kullanmanızı karşılıyorsa değişik markaları araştırarak karar vermenizi öneririm.

bluex

29.04-2009, 21:54
Sayın _X_
SGK ödemesi devlet ve üniversite hastanelerinden alınan raporlara karşılık yapılıyor. Burada özel üniversite hastaneleride bu kapsama giriryor. Özel üniversite hastaneleri dışında kalan özel hastaneler rapor veremiyorlar.

elvan09

06.05-2009, 14:26
Merhaba,
Siteye az önce üye oldum. Ben de yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak istedim.
2006 yılının son aylarında başlayan kulak rahatsızlığım gezmediğim doktor ve hastane kalmamasına rağmen giderilemedi ve giderek ilerleyen bir işitme kaybına neden oldu. Sonunda bana cihaz önerildi. Hiç bir araştırma yapmadan gittiğim hastanedeki görevlinin önerdiği cihazı aldım. Şimdilik fena değil. Ancak hastaneden verilen bilgiler ile sonradan yaptığım araştırmalardan edindiğim bilgiler (ne işe yarayacaksa, bu araştırmayı önce yapmalıydım değil mi?) birbirini tutmadı.
Takılan cihaz siemens AC 22 dendi garanti belgesi de ona göre dolduruldu ancak bu A&M markalı bir ürünmüş. Gerçi patenti siemens ama doğru söylense daha iyi değil miydi?
Cihaz bedeli 1500 tl, 350 kurum karşılıyor, 150 indirim 1000 tl ye 10 taksit yapıyoruz dediler. Ancak aynı ürün 2009 fiyatı duysan.com.tr de listelendiği gibi 1000 tl. Yani kurum rakamı da benden alınıyor.
Kurumdan alınmak için evrak hazırlayacağız deniyor ama bu forumdan öğrendiğim kadarı ile SGK nın kabul etmesi için raporun devlet yada üniversite hastanesinden olması gerekiyor. Yani zaten rapor veremezler. Dolayısiyle kalkar üniversite yada devlet hastanesine giderim diye bunu söylemek yerine cihaz bedelinin tamamını benden alıp kurumdan da alacaklarmış gibi yapıyorlar. Bana bilgi veren görevli hem hiç bir müşterisi ile böyle bir muhabbete (yani cihazın bedeli ile ilgili) girmediğini söyleyerek aklınca beni ayıplarken bir yandan da kurum paraları çok geç ödediği için evrakları hazırlamakta acele etmediklerini bunu "kaale almamak" şeklinde ifade ediyor.
Şimdi söyleyin lütfen bu hastaneye bir daha güvenir misiniz? İstenildiği takdirde hastanenin ismini yazmaktan çekinmem çünkü bu şikayetlerimi onlara da ileteceğim.

hunsal

06.05-2009, 17:28
elvan hanım,
öncelikle geçmiş olsun. ne yazık ki ülkemizde insanları kandırarak kısa vadede para kazanmayı marifet sanıyor bazıları. bilmiyorlar ki, uzun vadede kaybeden onlar olacaklar. bu forumları takip ediyorlarsa, buradan duysan firması yetkililerine de çağrıda bulunmak istiyorum: lütfen insanları yanıltmayın! tamam, a&m siemens grubuna bağlı bir markadır ama siemens değildir. eğer bu ikisi aynı olsaydı, firma üzerine gönül rahatlığıyla siemens markasını koyardı. daha düşük kaliteli parçalar kullanılarak üretilmiş ve teknik özellik olarak da siemens markasından daha geride olan bu markaya ait ürünleri siemens diye satmanız ticaret ahlakına uyuyor mu cevabını siz verin...
Elvan hanım... Akılları sıra sizi kandırdıklarını sanan sözkonusu hastanenin adını buradan ilan edin ki, hiç olmazsa bu forumu takip edenler böylelerini tanısın ve eskaza onlar da aynı zihniyetin kurbanı olmasınlar...
Saygılarımla

Online Odyoloji

06.05-2009, 17:56
Merhaba arkadaşlar,
Dikkat ederseniz, elvan09 isimli üyemiz işitme cihazını alırken, bu cihazı satan firma tarafından fiyat açısından da kandırılmış. Cihazın asıl fiyatı 1000TL 'mış, fakat kendisine fiyat 1500TL olarak verilmiş ve sanki indirim yapılımış gibi gösterilip cihaz normal satış fiyatından satılmış. Bu şekilde çalışanları kınıyorum.
Saygılarımla

elvan09

07.05-2009, 13:46
ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim

Online Odyoloji

13.06-2009, 14:45
rica ederim....

seydo6565

14.06-2009, 19:12
ya doktor bana gözlük tipi dijital işitme cihazı raporu verdi.çok pahalı.ikinci el olan varsa lütfen arasın.5372225912

selay

25.06-2009, 21:59
merhaba benim babamda sol kulakta % 90 sag da% 75 derecesınde işitme kaybı var cihaz almak ıstıyoruz daha oncedende aldık ama arıza verıyo sureklı hangı markayı tercıh etmelıyız.tesekkurler sımdıden

hunsal

26.06-2009, 09:44
Babanızda ileri derecede işitme kaybı olduğu için güçlü bir işitme cihazı edinmeniz uygun olur. Bu alanda en çok satılan iki modeli önerebilirim: Biri Oticon'un Sumo DM modeli, diğeri ise Phonak'ın Naida (ki bunun da 3 ayrı alt modeli mevcut, III, V ve IX olmak üzere) modeli. Fiyatları 2000 TL civarı ve üstüdür. Daha uygun fiyatlı bir cihaz isterseniz, Siemens'in Intuis II SP modeli de işinizi görebilir (Fiyatı 1000 TL).
Mutlaka bu modellerin hepsini deneyip ona göre karar verin.
Kolay gelsin.

shukufe

26.06-2009, 13:21
babanızın ısıtme kaybı benımkıne yakınmıs 96 ds
ben aldıgım otıcon rekton phlıps markalarını kullanamadımhıc gercı analogdu
bır kulagımı koklear ımplanta feda edınce moral bozukluguyla resound canta 780d aldık aılemın zorlamalarısonucu cok ama cok memnunum gercı aldıgım fırma benım ısıtmeme gore programlayamadan sorun yasasamda sonradan baska bır odyometrıstın tam dıyeyım bana gore ayarlamasıyla cok rahatım ıstersenız sızde deneyın babanıza
ayrıca fıat olarakta obur markalara gore kalıtesıne gore avantajlı gıbı bence

real34

01.07-2009, 20:48
Merhabalar, iki kulağımda orta-ileri derecede işitme kaybı var, bugüne kadar tek kulağımda cihaz kullandım, şu anda kulak içi cihaz kullanmaktayım. Ancak yeni bir cihaz almak üzereyim, karar veremiyorum. Doktorum Oticon epog çift taraflı kullanmamı tavsiye etti, fiyatı oldukça pahalı, çifti 12-13 bin tl , piyasada aynı kalitede muadili yok deniyor, birbirleriyle haberleşmeli (binaural) cihazlar hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Sizce değer mi Oticon Epog almaya?

shukufe

01.07-2009, 23:20
ufffff 12 13 bınnnnn vah arkadasım engelımız bızım kazancımıza ıpotek koymusta haberımız yokmune
bır ısıtme engellı oyle kolay para kazanabılıyor harcayabılıyorsa ıyıdeee
gercı en ıyı yatırım kendı hayatımız ıcın olanıdır

hunsal

02.07-2009, 10:03
Oticon Epoq'un fiyatı 2500 euro civarında. Oticon'un en yeni modellerinden biridir ve çok iyi bir cihazdır. Fakat bu kadar fazla para vermeye bence hiç gerek yok. Tanesi 2500 TL civarında çok iyi başka cihazlar da mevcut. Örneğin Phonak'ın MicroPower V veya Versata'sı veya kaybınız çok ileri derecede ise Naida V'i işinizi fazlasıyla görür. Ayrıca Oticon'da da daha düşük fiyatlı modeller mevcut. Bunların hepsini deneyip, kararınızı ona göre verin. Ayrıca bu fiyatlar üzerinden pazarlıkla indirim de yaptırabileceğinizi unutmayın.

odyologist

03.07-2009, 18:08
Merhabalar, iki kulağımda orta-ileri derecede işitme kaybı var, bugüne kadar tek kulağımda cihaz kullandım, şu anda kulak içi cihaz kullanmaktayım. Ancak yeni bir cihaz almak üzereyim, karar veremiyorum. Doktorum Oticon epog çift taraflı kullanmamı tavsiye etti, fiyatı oldukça pahalı, çifti 12-13 bin tl , piyasada aynı kalitede muadili yok deniyor, birbirleriyle haberleşmeli (binaural) cihazlar hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Sizce değer mi Oticon Epog almaya?
merhaba. oticon epoq güzel bir işitme cihazıdır ancak fiyatı çok yüksek. özellik olarak epoq'dan daha yüksek Sonic Innovations markasında 2 farklı seçenek var: Velovity 24 modeli ve Pearl 24 modeli var. bu modellerde birbiriyle haberleşme özelliği var e kanal sayıları 24
denemenizi tavsiye ederim

odyologist

03.07-2009, 18:21
merhaba benim babamda sol kulakta % 90 sag da% 75 derecesınde işitme kaybı var cihaz almak ıstıyoruz daha oncedende aldık ama arıza verıyo sureklı hangı markayı tercıh etmelıyız.tesekkurler sımdıden
merhaba. babanızın işitme kaybı ileri seviyede ve her iki kulakta da var. güçlü bir cihaz kullanması gerekir. hangi marka ve model kullanırsa kullansın böyle bir işitme kaybında konuşulanları anlamakla ilgili sıkıntılar yaşayacaktır yine. eğer imkan varsa iki kulağına aynı anda cihaz kulanması konuşmaları anlamasına biraz daha fazla yardımcı olur. böyle bir kayıp için değişik markalarda farklı modeller var. benim tavsiyem; widex, gnresound, unitron, sonic innovations ve oticon markalarıdır.

real34

03.07-2009, 21:16
yok arkadaş 12-13 bin verecek gücüm yok, sadece genel konuştum değer mi diye..amacım buradaki arkadaşların oticon kalitesinde cihazlar önermesi ve özellikle binaural özellikli cihaz alternatifi arıyorum ama kaliteli olmalı..

Online Odyoloji

04.07-2009, 17:50
Merhaba Sayın Odyolojist,

Madem burada insanlara yardımcı olmaya çalışıyorsunuz, lütfen bunu doğru bilgiler vererek yapın, bilmiyorsanız da lütfen araştırın öğrenin sonra burada bunları paylaşın. Sizin Veloviti 24 dediğiniz işitme cihazın gerçek ismi Velocity 24'tür(bakınız :Sonic Innovations İşitme Cihazları (http://www.isitmecihazi.com/)) . Pearl 24 ve Velocity 24 Sonic İnnovations ürünlerinin üst sınıftlarından olmakla birlikte piyasada teknoloji lideri olan Oticon, Phonak ve Widex gibi işitme cihazı ürünlerinin ancak orta sınıfları ile kıyaslanabilecek teknlojilerdedir. Real34 isimli üyenin sorduğu Oticon Epoq işitme cihazlarında, sadece Oticon'a özgü olup eşi benzeri olmayan Binaural Processing,Binaural Synchronisation, Binaural Coordination, 10000Hz'e kadar frekans alanı ve bunlara bağlı olarak Spatial Sound özelliği var. Bu saydığım özelliklerin sadece 10000Hz'e kadar olan geniş frekans aralıkları ve Binaural Coordination özellikleri diğer lider firmalar yani Widex, Phonak ve Siemens tarafından henüz kullanılabilmektedir. Şimdi lütfen siz bana bu saydığım özelliklerin ne işe yaradığını ve nasıl çalıştıklarını burada açıklayabilirmisiniz? Ve bu özellikler Velocity de veya Pearl modellerinde varmı yokmu?
Velocity ve Pearl da var olan özelliklere sahip özellikleri Phonak,Widex,Oticon ve Siemens ürünlerinde 1300-3000TL arasındaki ürünlerle sahip olabilirsiniz.

İyi günler.

real34

05.07-2009, 01:25
Sayın online odyoloji,
Oticon rite p çifti yaklaşık 13 bin, fiyatı oldukça yüksek, böyle birbirleriyle haberleşmeli, ince hortumlu ya da kulak içi olarak tavsiye edebileceğiniz cihaz var mı? Ama ses kalitesi önemli, Oticon gerçekten güzel ve doğal veriyor sesleri. Mesela Phonax'ın Audeo yes veya Exelia, Versata, Certana..bu modeller de birbirleriyle haberleşmeli cihazlar mı? Bilginiz var mı? Teşekkürler

login

06.07-2009, 12:31
Merhaba real 34... Okuduğum kadarıyla her iki kulağınızda da orta ileri derecede işitme kaybı mevcut ve tek kulağınızda işitme cihazı kullandığınızı söylüyorsunuz..Ben de de her iki kulakta orta derecede işitme kaybı mevcut..Ancak tek kulakta cihaz kullanmanın pek işe yaramayacağını söylüyorlar..Ben de bir defa denemiştim hiç memnun kalmamıştım..Bu yüzden cihaz kullanımına uzak duruyorum..Sizin deneyimleriniz neler, tek kulakta cihaz kullanmanın işitmenize hissedilir derecede faydası var mı?Bilgi verirseniz sevinirim..

hunsal

06.07-2009, 14:11
Merhaba Login...

Ben de yıllarca tek kulakta cihaz kullandım ama son 3 yıldır iki kulakta cihaz kullanıyorum ve kesinlikle çift kulakta kullanmanın tek kulağa göre gözle görülür farkı var. Konuşulanları anlama oranı da müthiş farkediyor. Bazen cihazlardan biri arızalandığında tek cihazla o kadar zorluk çekiyorum ki. Bu nedenle size tavsiyem mutlaka çift cihaz kullanmanızdır.

login

06.07-2009, 20:24
Çift kulak mutlaka çok daha iyidir ancak benim merak ettiğim tek kulakta kullansam şimdikinden daha iyi olmaz mı, bir kulağım normal duyuyor gibi olmaz mı?Yani bir kulağımın normal duyması çok iyi olmasa da diğer kulaktaki cihaz sayesinde rahat etmez miyim?

Online Odyoloji

06.07-2009, 22:58
Sayın online odyoloji,
Oticon rite p çifti yaklaşık 13 bin, fiyatı oldukça yüksek, böyle birbirleriyle haberleşmeli, ince hortumlu ya da kulak içi olarak tavsiye edebileceğiniz cihaz var mı? Ama ses kalitesi önemli, Oticon gerçekten güzel ve doğal veriyor sesleri. Mesela Phonax'ın Audeo yes veya Exelia, Versata, Certana..bu modeller de birbirleriyle haberleşmeli cihazlar mı? Bilginiz var mı? Teşekkürler

Merhaba Real34,

Phonak Audeo Yes IX (4900TL) ve Exelia (4400TL) modelleri, Phonak işitme cihazlarının en gelişmiş ürünleridir. Fiyatlarından da anlaşılacağı gibi Phonak ürünleri içinde bile Versata (2500TL) ve Certana (2000TL), Audeo YES IX ve Exelia ile karşılaştırılamayacak kadar farklı sınıfta ürünlerdir. Bakınız : http://www.aktifduyu.com.tr/default.aspx?pid=56320 (http://www.aktifduyu.com.tr/default.aspx?pid=56320)
Audeo Yes IX xP(Power Receiver=Güçlü Hoparlör'lü) ve Epoq RITE P XW ile kazanç ve ses çıkış güçü bakımından karşılaştırabileceğimiz, Exelia'nın en kapsamlı ve güçlü ürünü Exelia Art SP'dır. İşitme kaybım orta-ileri derecede dediğiniz için, diyelim ki Exelia Art SP yerine, Exelia Art M veya P modeli size uygun olsun, bu durumda bile Exelia ürünleri size standart kulak arkası kaba görünümde ve kalın hortumlu kalıpla, estetik olmayan çözüm sunacaktır. İnce hortumlu olan Exelia ürünleri ise daha da zayıf bir kazanç sağladıklarından sizin için yetersiz kalma ihtimalleri yüksektir, ayrıca bu ürün grubunda hoparlör Epoq ve Audeo ürünlerindeki gibi kulak kanalı içinde değildir. Bunun yanında hem teknolojik kazanımlar bakımından hem de frekans kazancı olarak (Exelia Art SP frekans alanı 100-6500Hz'tir) bu ürünler daha düşük performans sunmaktadır. Bakınız: http://www.phonak.com/027_0440-xx_exelia_art_product_information_v1.00.pdf (http://www.phonak.com/027_0440-xx_exelia_art_product_information_v1.00.pdf)

Exelia ürünleri de estetik ve performans açısından sizin istediğiniz özellikleri karşılamadığından, Epoq ile karşılaştırma yapmak için geriye Phonak ürünleri içinde bir tek Audeo Yes IX modeli kalmaktadır.

Phonak Audeo Yes IX xP (bakınız: http://www.aktifduyu.com.tr/default.aspx?pid=56682&grpID=7880 (http://www.aktifduyu.com.tr/default.aspx?pid=56682&grpID=7880) , http://www.phonak.com/027_0409-xx_audeo_yes_product_information_v1.00.pdf (http://www.phonak.com/027_0409-xx_audeo_yes_product_information_v1.00.pdf) )

Oticon Epoq RITE P XW (bakınız: http://www.idis.com.tr/pdf/brosurler/epoq/Epoq_Brosur_1.pdf , http://www.oticon.com/com/Pro/OurProducts/HearingAids/Epoq/Downloads/05_Oticon_Epoq_Datasheet_RITEPower.pdf (http://www.oticon.com/com/Pro/OurProducts/HearingAids/Epoq/Downloads/05_Oticon_Epoq_Datasheet_RITEPower.pdf) )

Yukarıda verdiğim linkleri incelemenizi tavsiye ederim. Bir odyometrist olarak bu linkleri incelediğimde Phonak Audeo ürünlerinde olupta Oticon Epoq'ta olmayan Sound Recover(konuşmaların anlaşılırlığını artırmak için, duyulmayan frekansları duyulabilen frekans aralığına taşıma özelliği) ve kanal sayıların gürültü baskılamada 20 kanal, konuşma seslerine odaklanmada 33 kanal kullanılıyor olmasıdır. Bunlar dışında Phonak Audeo Yes IX xP'ın bütün üzellikleri Oticon Epoq RITE P XW modelinde mevcuttur, bununla birlikte Epoq RITE P XW'nin daha da üstün ve eşsiz özelliklerle donatılmış olduğu görülmektedir. Burada şunu da belirteyim ki, benzer işlevleri yapan ve sunan çalışma sistemleri ve teknolojiler, farklı markalarda farklı isimlerle piyasaya sunulmaktadır. Örnek: RITE - Kulak içinde hoparlör anlamında Oticon'da kullanılır, benzer şekilde CRT - Kulak kanal hoparlörü olarak Phonak'ta kullanılır. Phonak'ta QuickSync olarak isimlendirilen ve tek cihazda yapılan ayarın, kablosuz olarak diğer kulakta da uygulanmasını sağlayan ve böylece diğer kulaktaki işitme cihazında program veya volüm değişikliğin yapılmasına gerek bırakmayan işleme Oticon'da Binaural Coordination denir.

Oticon Epoq RITE P XW cihazında Phonak ürünlerinde olmayan özellikler ise ;
Binaural Processing (bütün işlemlerin çift taraflı ve otomatik uygulanması ve yönetilmesi )
Binaural Synchronisation(Çift taraflı olarak gürültü baskılama,konuşmalara odaklanma gibi işlemlerin birbiri ile uyumulu olacak şekilde uygulanması). Bu özelliğie benzer şekilde Phonak’ta ZoomControl özelliği var, fakat ZoomControl özelliği ek bir cihaz olan MyPilot (ek ücret ödenerek alınan bir yardımcı cihaz ile uygulanır, bu ürüne bir çeşit uzaktan kumanda denebilir) ile manuel olarak uygulanabilmektedir ve sadece konuşma seslerine odaklanma fonksiyonunda etkilidir. Oticon Epoq bu sistemi çok daha fazla işlemli, çift taraflı ve otomatik olarak başka ek cihaza ihtiyaç duymadan sunmaktadır.
Binaural DFC(çift taraflı ötme sesinin kontrolü)
Spatial Sound( Çift taraflı işlemler ve çok hızlı bilgi alışverişi ile tek bir merkez ünite olarak çalışan bu cihazlar konuşmaları anlamanın anahtarı olan yön tayinini doğala en yakın şekilde (yatay, dikey ve mesafe olarak) sunar. Böylece Phonak’ın kanal sayılarını artırarak ve SoundRecover sistemi ile kazandırmaya çalıştığı konuşmaların seçiciliğini bu cihazlar bu şekilde sağlamaktadır. Bu sistem aynı zamanda normal işiten bir insanda da benzer şekilde sağlanmaktadır. Normal işiten bir insanda iki kulaktan alınan ses bilgisi tek merkez olan beyinde değerlendirilip, yorumlanır ve bu sese uygun tepki verilir.
True Dynamics Sadece Oticon da kullanılan bu sistem, bir biri ile paralel çalışan ve biri 15 kanalda yavaş olarak, diğeri 4 kanalda hızlı olarak çalışan bir baskılama sistemidir. Bu sistem de her türlü dinleme koşulunda dinleme kalitesini artırarak, istenmeyen sesleri bertaraf ederek, konuşma seslerinin algılanmasını en üst seviyeye çıkarmaktaymış.
MyVoice sistemi ise cihazı kullanan kişinin sesini tanır ve kendisi konuşurken aynı anda bir başkası konuşursa bu özellik sayesinde bu cihazı kullanan kişi kendi sesinden rahatsız olmadan diğer konuşan kişilerinde konuşmalarını duyup anlayabilir.
Ek bir cihaza ihtiyaç duymadan program ve volüm değiştirme özelliği
Volüm kontrol öğrenme: Kişi nerde hangi ortamda sesi azaltmış veya yükseltmiş olduğunu bu cihaz öğrenir ve tekrar aynı veya benzer ortama girdiğinde kullanıcıdan önce işitme cihazı kendi otomatik olarak sesi azaltır veya çoğaltır.
Epoq RITE P XW’de Maksimum çıkış ve kazanç 132dB/65dB, frekans alanı 100-7500Hz
Phonak Audeo Yes IX xP’da Maksimum çıkış ve kazanç 132dB/62dB,frekans alanı 100-7000Hz

Sonuç olarak Epoq RITE P XW modeli fiyat olarak yüksek gelmiş olabilir, fakat Epoq ile bariz farklara sahip bir çift Phonak Audero YES IX modeli 4900x2=9 800,00 TL ise, bir çift Epoq RITE P XW ürününün 12-13 bin TL olması normaldir bence. Benim araştırdığım ve bildiğim kadarı ile Epoq’ün özelliklerine sahip bir ürün henüz dünya işitme cihazları piyasasında yok. Fiyat olarak Epoq RITE P XW’nin fiyatından daha uygun fiyata olup, benzer estetik ve teknolojik özelliklere sahip diğer bir seçenek yine bir Epoq ürünü(Epoq W,V gibi) veya Oticon Vigo Pro,Vigo olabilir.

Son paragrafta yazdıklarımdan dolayı, bazı kişiler benim yine Oticon’u sattığımı ve bu nedenle Oticon’u övdüğü düşünebilir veya söyleyebilir. Bu kişilere tek bir cevabım var: ’’Yiğidi öldür, ama hakkını ver.’’ J

Hayat kalitenizi artıracak ve sizi mutlu edecek bir ürünü almanızı dilerim.
Saygılar.

Online Odyoloji

login

07.07-2009, 10:07
LOgin ben tek kulakta tek cihaz kullanıyorum çok faydası var ama banada önerilen çift cihaz çok daha faydalı olurmuş..Önce tek kulakta en iyisini almaya çalış şahsen almaya kara verirsem siemens intius .phonak nadia veye oticon sumo almayı düşünüyorum..

Net bir yanıt olmuş teşekkürler..Sözünü ettiğiniz cihazlara bakıp sizin orta ileri ya da ileri derecede kaybınız olduğunu kestiriyorum..Kaybınız her iki kulak için de aynı seviyede mi? Bu durumda tek cihazla rahat ediyorsanız benim daha fazla faydalanmam gerekir diye düşünüyorum..

shukufe

07.07-2009, 13:52
cok tesekkurler onlıne odyolojı o kadar ıyı bır sekılde bılgı verıyorsunuz kııı
sızın yazdıgınız rıte yı denemek ıcın sabırsızlanıyorum elım degdıkce ıdısın kapısını asındırıp rıte yı ne zaman bızlere sunacaklarını soruyorum bıkmadan
herne kadar su ısıtmeyen tek kulagımla canta cıhazımla hayret ettıgım ıyı bır ısıtme olsada anlayamadıgım etraf gurultulerınden rahatsız oldugum zamanlar olabılıyor
daha ıyı olursa pahalı mahalı ama bı sekılde bu rıteyı alacagım ınsalllah

Online Odyoloji

09.07-2009, 10:15
Rica ederim Shukufe, yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana :)

Online Odyoloji

09.07-2009, 14:55
Rica ederim Bulnes :),

Evet ter ve nem işitme cihazların en büyük düşmanıdır ve bu konudaki üzmanlar ne yapsalarda kesin bir çözümü henüz (benim bildiğim kadarı ile) bulamadılar. Şimdilik işitme cihazlarınızı nemden ve terden korumanız için benim tavsiyem; altı ayda bir cihazlarınızı teknik servise bırakıp, nem ve oksitlenmelerden tamizletip, bakım yaptırın. Bunun yanında her terlediğinizi fark ettiğinizde, kuru ve temiz bir mendille işitme cihazınızın, pilinizin ve kulağınızın çevresini silip kurulayın. Akşamları kulağınızdan çıkardığınızda yine cihazınızın ve pilinizin etrafını temizleyip kurulayın.

Kulak kalıbınızı işitme cihazınızdan çıkartıp sabunlu su veya kalıp temizleme setleri ile yıkayıp temizleyin, özellikle kalıp hortumu içinde su veya kulak kiri kalmamasına dikkat edin ve sabaha kadar havalanması için çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacakları emniyetli bir yerde saklayınız. Hem kulak kalıbınızı havalandırmak ve kurulamak için, hemde işitme cihazınızı ter ve nemin etkisinden korumak için, işitme cihazı satıcılarından bir havalandırma pompası veya puarı temin edin ve bununla cihazınızın ve kulak kalıbınızın her noktasına hava üfleyerek temizleyin.

Kalıbı ve pili çıkartılmış olan işitme cihazınızı, nemin etkilerinden daha etkili korumak için akşamları kuruma kapsülleri(veya tabletleri) ile birlikte dışardan hava almayan bir kutu içinde sabaha kadar bekletin. Bunun dışında uzun vadede daha ekonomik ve pratik olan elektrikli kurutma torbaları vardır, bu tür torbalar içinde de işitme cihazınızı yine kalıpsız ve pilsiz olarak bir kaç saat veya sabaha kadar bekleterek nemden koruyabilirsiniz.

Bu uygulamada önemli olan bazı küçük ayrıntılar vardır. Pil oksitlenmeye en çok sebep olan parçadır çevredeki nemi hemen alır ve çevresinde oksitlenmeyi çok hızlı bir şekilde başlatır ve bu oksitlenme pilden elektrik enerjisi alan elektrodlar aracılığı ile işitme cihazınızın içine işler. Bu nedenle pilin etrafının kurulanması çok önemlidir. Diğer önemli nokta kurulama torbasına veya kabına işitme cihazı temiz bir bezle silinip kurulanmadan ve işitme cihazı çevresine bir puar ile hava üflenmeden konulduğu zaman kurutma kapsülleri veya torbadaki ısı nemi işitme cihazı üzerinden alacaktır, fakat tere bağlı oluşan nemdeki tuz cihazın üzerinde kalacak ve cihzın çürümesine sebep olmaya devam edecektir. Son olarak ta kulak kalıbı hortumu üzerinde kalan nem hem sese engel olacak, hemde zamanla işitme cihazı hoparlörüne ulaşabilir ve cihaza zarar verebilir.

Saygılar....

----------

Merhaba Arkadaşlar,

Cep telefonu ve telsiz telefon kullanımında işitme cihazınızı MT veya T koumuna getirerek kullandığınızda işitme cihazınız bozulabilir. MT veya T konumunda Cep telefonu veya diğer telefonları kullanmak için T-Link, HearItAll gibi loop sistemi ile çalışan yardımcı cihazlar kullanmanız sizin için daha pratik ve elverişli olacakltır.

MT ve T konumunda işitme cihazların içinde olan bir Telecoil bobini çalışır ve bu bobin manyetik alan algılayıcısıdır. Mikrofon nasıl sesi alıp işitme cihazına iletiyorsa bu Telecoil bobini de manyetik sinyal yayımlayan ses kaynaklarını algılar. Eski çevirmeli ev telefonları, sokaklardaki ankesörlü telefonlar ve işitme kayıplı kişiler için özel telefonlarda(ör:Relation telefon) gelen konuşma sesi ile birlikte manyetik sinyalde yayımlanır. Telecoil ile birlikte çalışan Loop sistemleri vardır, bunlar aracılığı ile işitme kayıplı kişilere TV sesi,Tiyatro,Sinema,Kiliseler,toplantı salonlarında konuşmacıların sesi ve bar-kafelerdeki müzik sesi ve bu ortamda çalışan kişilerin konuşma sesleri iletilir. Bu tür mekanlarda bu web sayfasının( Hearing Loop (http://www.hearingloop.org/index.htm) ) en altındaki resim ile işaret vardır.
Türkiyede kullanılan sabit ev telefonlarında bu manyetik sinyal yayılımı çok düşüktür bu nedenle İşitme cihazınızı MT veya T koumuna getirdiğinizde bile telefonun sesi az ve anlaşılmaz gelebilir. Bu tür telefonlar için yükselteçler vardır(ör:TA80).Televizyon için Minicon Tv ünitesi veya hem telefon hem TV hem Cep telefonları ve diğer ses kaynakları için kullanılan HearItAll vardır. http://www.phonicear.dk/eprise/main/PhonicEar/DK_gb/SEC_ALD/ALDPrivateCustomers/MobileTelephoneSolutions/CNT02_HearItAll (http://www.phonicear.dk/eprise/main/PhonicEar/DK_gb/SEC_ALD/ALDPrivateCustomers/MobileTelephoneSolutions/CNT02_HearItAll)

İyi günler....

odyologist

22.07-2009, 10:03
merhaba online odyoloji. yazmış olduğum yanlış kelime konusunda beni uyardığınız için teşekkür ederim. ama 1 harfin yazılması konusunda bu kadar dikkatli iseniz benim size bir kaç uyarım var. 1. Nick'im 'odyolojist' değil Odyologist. 2. yazığım yanlış kelime 'veloviti' değil 'velovity' dir. kelimelere takılıp kalacaksak eğer ben sizin yazdıklarınız bana daha fazla malzeme verir...
bu konuda bu kadar anlamsız ve gereksiz bir hırs yapmış olmanız bize ticari bir kaygınız olduğunu düşündürüyor. ben forumda sizin gibi 1-2 marka önermek yerine 4-5 marka tavsiyesinde bulunuyorum. sebebide şu aslında; sadece satışını yaptığımız marka ve bunun haricinde 2 marka daha hakkında bilgi edinmek yerine 6-7 marka hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum. ve tavsiyelerimde diğer markalara çamur atmak yerine önerdiğim modelin artı yönlerinden bahsediyorum. oticon epoq hakkında da olumsuz bir yorum yapmadım fiyatı dışında. özellik olarak kıyaslandığında daha ileri teknolojiye sahip 2 faklı model yazdım. her markanı benzer özelliklere verdiği farklı isimler vardır. Sonic innovations cihazların bir çoğunda 'binaural balance' denen bir sistem var mesela. kıyaslandığında eksik diyebileceğiniz 1-2 özellik varken daha fazla diyebileceğiniz 4-5 faklı özellik var velocity 24 ve pearl 24 modellerinde. yani diğer markaların da oticon'dan daha gelişmiş bir cihaz yapmaları mümkündür siz kabul etmek istemeseniz bile. burda sade bir dille anlatmaya çalışmak oldukça zor. odyoloji eğitimi aldığınız için size tavsiyem diğer markaların da teknik verilerini bulup incelemenizdir. bunun için ingilizce olarak bilgi edinebileceğiniz bir sürü site var yurtdışı kaynaklı. çok detaya girmese bile bi takım bilgiler edinebilirsiniz aşağıda yazılı siteden
http://www.hearingplanet.com/hearing-aid-comparison-chart.php (http://www.hearingplanet.com/hearing-aid-comparison-chart.php)

Online Odyoloji

22.07-2009, 18:06
Merhaba Odyologist, :)

Anlaşılan bana çok kızmışsınız, sizi bu kadar çok üzeceğimi bilsem, yazdıklarımın hiç birini yazmazdım. Benim size o cevabı yazmamın nedeni sizin real34 isimli üyeye sadece Sonic Innovations markasını ( tek bir markayı) tavsiye etmenizdi. Buna rağmen şimdi ise, siz beni sadece 3 marka hakkında bilgi vermekle suçlamışsınız ve bunu ticari kaygı ile yaptığımı yazmışsınız :).

Sizin daha önce Real34 isimli üyeye yazmış olduğunuz cevabın kopyası:

''merhaba. oticon epoq güzel bir işitme cihazıdır ancak fiyatı çok yüksek. özellik olarak epoq'dan daha yüksek Sonic Innovations markasında 2 farklı seçenek var: Velovity 24 modeli ve Pearl 24 modeli var. bu modellerde birbiriyle haberleşme özelliği var e kanal sayıları 24
denemenizi tavsiye ederim''

Bunun dışında ben burada doğru bilgi vermekten yanayım ve sizin tavsiye ettiğiniz Hearingplanet ve benzer siteleri bende sürekli araştırıp inceliyorum. Burada yazıyor olmamın amacı, bazı markaları karalamak veya sizin tabirinizle çamur atmak değildir. Böyle bir şey yaptığımı da sanmıyorum. Her sorulan işitme cihazı markası hakkında doğru bildiklerimi araştırıp, teyit edip, buradaki arkadaşlarla paylaşmaktır. Bu nedenle genellikle bir konu hakkında bilgi verdiğimde, ilgili konu hakkındaki internet sayfaların linklerini vererek desteklediğimi görmüşsünüzdür.

Şimdi bana tavsiye ettiğiniz o sayfaya tekrar bakmanızı rica ederim. Dikkat ederseniz Sonic Innovations Velocity - Hearing Aids at Discount Prices - HearingPlanet (http://www.hearingplanet.com/sonic-velocity.php) veya Sonic Innovations İşitme Cihazları (http://www.isitmecihazi.com/) sitelerinde Sonic Innovations'ta sizin ''Binaural Balance'' özelliği var değiniz özelliğin varlığından bahsedildiği yeri ve yazıyı ben göremedim. Lütfen bana bu özelliğin ne olduğunu ve hangi Sonic Innovations modelinde var olduğunu bir kaynakla birlikte açıklarmısınız.
Bunun dışında benim bu forumda Oticon Epoq özellikleri ile ilgili yazdıklarımın sizin okuyup, inceleyip, öğrenmemi istediğiniz Hearing Aid Comparison Chart, Discounted Hearing Devices Comparison Chart (http://www.hearingplanet.com/hearing-aid-comparison-chart.php) ve Oticon Epoq Hearing Aids - Hearing Instruments at Discount Prices - HearingPlanet (http://www.hearingplanet.com/oticon-epoq.php) sayfasında ve buna ek olarak Oticon ile ilgili diğer web sitelerinde de var.(ör: Oticon Epoq (http://www.oticon.com/com/ourproducts/consumerproducts/epoq/overview/index.htm) )

Ayrıca daha önce bu forumda özelliklerinden bahsettiğim her maka işitme cihazının da özellikleri sizin tavsiye ettiğiniz Hearing Aid Comparison Chart, Discounted Hearing Devices Comparison Chart (http://www.hearingplanet.com/hearing-aid-comparison-chart.php) bu sitede ve benim daha önce kaynak gösterdiğim sitelerde de var.

İyi günler...

odyologist

23.07-2009, 12:08
tekrar merhaba. yukarıda marka ve model önermemin sebebini bilgi isteyen arkdaşın sorusuna baktığınızda anlayabilirsiniz. ilk yaptığım taviyede bir marka ve model belirtmedim. ama 2. tavsiyemde marka ve model belirttim çünkü arkadaşımız Epoq'a benzer yada eşdeğer özellikte farklı model tavsiyesi istedi. bende Epoq'a benzer özelliklerde olan iki model tavsiye ettim. özelliklerinin benzer olduğunu düşündüğüm 5 marka olsaydı 5 ini de yazardım hiç düşünmeden. vermiş olduğum site ile ilgili küçük bir not yazmıştım zaten. çok detaylı bilgiler içermese de birçok şeyi öğrenebilirsiniz bu siteden demiştim. yani bütün bilgiler yer almıyor site içinde. Binaural balance özelliği 5 farklı modelde var sonic markasında; Naturapro, applause, balance, velocity ve pearl

Online Odyoloji

23.07-2009, 12:22
Merhaba Odyologist,

Saydığınız modellerde bu binaural balance özelliğinin varlığından bahseden bir kaynak önerebilirmisiniz lütfen.

Online Odyoloji

23.07-2009, 18:13
Merhaba Odyologist,

Sanırım foruma girme fırsatınız olmadığından, bana ''binaural balance'' ile ilgili soruma cevap veremediniz. Bende sizin bana daha önceki yazınızda vermiş olduğunuz aşağıdaki şu tavsiyenizi dinledim ve ''Binaural Balance'' tanımının Sonic Innovations cihazlarında ne anlama geldiğini ve ne için kullanıldığını buldum.

Daha önceki yazınızda bana olan tavsiyeniz : ''odyoloji eğitimi aldığınız için size tavsiyem diğer markaların da teknik verilerini bulup incelemenizdir. bunun için ingilizce olarak bilgi edinebileceğiniz bir sürü site var yurtdışı kaynaklı.''

''Binaural Balance'' denen özellik, benim bildiğim en basit programlanabilir dijital işitme cihazlarında bile var olan, daha doğrusu kullanılan ve cihaz programı yapılırken sağ ve sol kulağa dengeli ses ayarı yapmak için, Odyometristlerin veya işitme cihazı programlayıcıların işitme cihazı ayarı yaparken kullandıkları programda basit bir ayar düğümesidir. Bu özelliğin Oticon Epoq 'ta bahsettiğim Binaural Processing, Binaural Synchronisation veya Binaural Coordination gibi iki ayrı cihazın birbiri ile kablosuz olarak sürekli bir bağlantı yapıp, bilgi alışverişi ve ses özelliklerini hesaplaması ile hiç bir alakası yoktur. Şimdi bakalım ben bunu nekadar doğru biliyormuşum :)

Sonnic Innovations'un uluslararası web sayfasını incelediğimizde sizin bahsettiğiniz Natura Pro'nun her ayrıntısını anlatan kataloğuna bir bakalım: http://www.sonici.com/ConDocs/5000715.B-NaturaProPIG-web.pdf
Bu katoloğun 12. sayfasında ''Binaural Balance'' özelliğini şu şekilde tarif etmiş :

binaural ba lance
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Binaural Balance is a unique tool that brings fittings for asymmetric
losses into balance through an in situ verification procedure.

Binaural Blanace, simetrik olmayan kayıplarda , verilen değerlere göre ayarları doğrulama prosedürüne göre dengeli hale getiren tek bir ayarlama aracıdır.

Yani daha açıkçası Binaural Balance(Çift taraflı denge), eşit olmayan işitme kayıplarında işitme cihazı ayarlarını dengeleyen bir ayarlama aracıdır. Bu yazının solundaki resimde de işitme cihazı ayarlama programının görüntüsü gösterilmektedir.

Daha önceki yazınızda bana olan tavsiyenizi şimdi ben size tavsiye ediyorum ve konu : Binaural işlemler ve Sonic Innovations cihazların teknik özellikleri olduğu için, Key Features (http://www.oticon.com/com/Pro/OurProducts/HearingAids/Epoq/KeyFeatures/index.htm) linkinden benim size bahsettiğim özelliklerin ne olduğunu öğrenmenizi tavsiye ederim.

Not: Bunları yazıp konuşmak bir hırs değil, bir zevktir benim için :)

Kolay gelsin....

tengizdeniz

25.07-2009, 18:44
Selam.öncelikle bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.hemen size sorunumu anlatayım: Küçük yaşta geçirmiş olduğum bi rahatsızlıktan ötürü sağ kulağımda beyne giden sinirlerin öldüğü ve kulağımın duyma ihtimalinin olmadığı doktorlar tarafından söylendi.sağ kulağım hiç duymuyo ve bu günlük yaşantımı az da olsa etkiliyo.şimdi askerim,askere gitmeden önce rahatsızlığımı belirttim ve önce odyometri cihazında kontrol ettiler ve 120 db e kadar yanıt alnınamadı,daha sonra istanbul gataya sevk ettiler orda abr testine girdim ve 100 db e cevap alındı sonucu çıktı,buna hitaben askerliğe elverişlidir raporu verdiler.normal şartlarda tek kulak işitme kaybı elverişsizlik sebebi.benim kulağım hiç duymuyo,100 db e cevap alındı çıkması nasıl bi sonuç? Ve şimdi askere gelince askerde muayene oldum yine ilk odyometri cihazına girdim 120 db e kadar yanıt alınamadı,şimdi 7 ağustos 2009 için abr testine randevum var. Kulağımın hiç duymamasından ötürü askerliğimi yapmak istemiyorum. Daha önceki abr testinde uyumam söylenmişti, uyudum,bu sonucu ne şekilde etkiler? Uyumak mı duymama oranını arttırır ya da uyumamak mı? Cevaplandırırsanız çok sevinirim,şimdiden teşekkürler...

mbalci

25.07-2009, 21:03
iyi günler

öncelikle böyle bir site için teşekkür ediyorum.
Benim 4,5 yaşında oğlum var, küçükken anne, baba gibi kelimeleri konuştu, kelime kurmakta gecikti ve anlamsız kelimeler söylüyordu, bir kaç doktora götürdük normal olduğunu 3,5 yaşına kadar düzelebileceğini söylediler, Dış kulak yolları çok dar, bir şey söylendiğinde tekrar soruyor, bişey sorduğumuzda bazen duymuyor gibi davranıyor, bazen duyuyor, şu an uzun cümle kuramıyor, kelimeleri farklı kullanıyor(gelmek yerine çıktı gibi, su tabancası yerine "çeşme dolduruyorsun ya öyle" gibi.)
Eskişehir Tıp Fak. KBB bölümüne götürdüm prof. Dr. muayene etti, Kulak testi, Bera testi ce tomografi(timponametrik inceleme) istedi.
kulak testinde sol kulakta basınç yüksekliği(350), bera da sağ kulakta işitme kaybı, tomoğrafide ise ileri derece işitme kaybı teşhisi yazıyordu
Doktora bazen hafif sesleri duyduğunu söyledik(bir gün dijital saatin dıt diye sinyal vermesini duymuştu gibi), Doktor da yanılma payı olabileceğini söyleyip tekrar testler için Anadolu Ünv. İÇEM/e sevk etti. Eylül ayına gün verildi, test adıyla ilgili tıbbi bir terim kullandı, dışarıda yaptırbileceğimizi de söyledi, nerde yapılabilr ve ücreti ne kadardır
Bu konuda ne testleri yapılacağını, nasıl bir yol takip edeceğimizi hakkında bilgi verirseniz memnun olurum

mavizaman

27.07-2009, 00:13
iyi günler.
bu işitme cihazı pilleri(panasonic vs..) 6lı halde satılıyor.
acaba 4-5 paket alsak durduğu yerde biter mi?:rolleyes:

sdsby

27.07-2009, 09:41
Selamlar;

Piller son tüketim tarihine kadar bitmez (tarih pillerin üstünde yazıyor), istediğiniz kadar yedek alıp bulundurabilirsiniz. Pillerin kabında ve koruma yapışkanlı muhafaza edilmesi yeterli.

tengizdeniz

27.07-2009, 12:40
Selam.öncelikle bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.hemen size sorunumu anlatayım: Küçük yaşta geçirmiş olduğum bi rahatsızlıktan ötürü sağ kulağımda beyne giden sinirlerin öldüğü ve kulağımın duyma ihtimalinin olmadığı doktorlar tarafından söylendi.sağ kulağım hiç duymuyo ve bu günlük yaşantımı az da olsa etkiliyo.şimdi askerim,askere gitmeden önce rahatsızlığımı belirttim ve önce odyometri cihazında kontrol ettiler ve 120 db e kadar yanıt alnınamadı,daha sonra istanbul gataya sevk ettiler orda abr testine girdim ve 100 db e cevap alındı sonucu çıktı,buna hitaben askerliğe elverişlidir raporu verdiler.normal şartlarda tek kulak işitme kaybı elverişsizlik sebebi.benim kulağım hiç duymuyo,100 db e cevap alındı çıkması nasıl bi sonuç? Ve şimdi askere gelince askerde muayene oldum yine ilk odyometri cihazına girdim 120 db e kadar yanıt alınamadı,şimdi 7 ağustos 2009 için abr testine randevum var. Kulağımın hiç duymamasından ötürü askerliğimi yapmak istemiyorum. Daha önceki abr testinde uyumam söylenmişti, uyudum,bu sonucu ne şekilde etkiler? Uyumak mı duymama oranını arttırır ya da uyumamak mı? Cevaplandırırsanız çok sevinirim,şimdiden teşekkürler...

Online Odyoloji

27.07-2009, 17:22
Merhaba Tengizdeniz,

BERA testi kişi uyutularak yapıldığında en doğru sonuçlar elde edilir. Daha önce yaptırmış olduğunuz Odyometre ve Bera testi aslında birbirini destekliyor ve sağ kulağınızın duymadığını gösteriyor. Tek kulakta tamamen duymamak askerlik yapmamak için yeterli sebeb ise, elverişsiz denmesi gerekirdi bence. Bunun yanında askere gitmek istemeyen kişilere genellikle şüphe ile bakılır, çünkü bu kişilerin özellikle askere gitmemek için test yapan kişileri kandırmaya çalıştıkları düşünülür. Bu nedenle de sizin durumda olan kişilere bu testler tekrar tekrar yapılır. Askerlik yaparken istenmeyen olumsuz sıkıntılar yaşamamanız için bu sıkıntınızı mutlaka her fırsatta üstlerinize bildirin.

----------

Merhaba Mbalcı,

Dört buöuk yaşında olan bir çocukta işitme kaybı varmı yokmu varsa seviyesi nedir tespit etmek için, Çocuk Odyometresi(Oyun odyometresi), Timpanogram, Akustik refleks, BERA ve ASSR testleri yapılır. Bu testler konusunda İÇEM Türkiye'de en kapsamlı ve profesyonel çalışan kuruluşlardan biridir. Çocuğunuzun işitmesi ile ilgili vermiş olduğunuz bilgiler çok yetersiz olmakla birlikte, verdiğiniz sonuçlardan her iki kulakta da işitme kaybı olduğunu düşünüyorum. Sağ kulakta BERA işitme kaybı var demişsiniz , fakat seviyesi nedir belirtmemişsiniz. Sol kulakta Timpanogram testinin -350 basınçta olması ise, hafif derecede olan ve üst solunum yolu problemlerinde çocuklarda çok sık rastlanan orta kulak ile ilgili bir sorunu gösteriyor. Bunun yanında Bera ve diğer testlerde birşey yoksa Sol kulakta korkulacak birşey olmayabilir. En iyisi siz çocuğunuzu tekrar İÇEM'de testlerden geçirin ve o sonuçlara göre Dr.'unuzun yorumunu ve tavsiyelerini dinleyin.

Çok geçmiş olsun, olumlu sonuçlarla kaşılaşmanızı dilerim.

----------

Merhaba Mavizaman,

İşitme cihazı pillerin ömürleri genellikle 2-3 yıldır alırken son kullanma tarihilerine dikkat edin ve nem olmayan bir ortamda saklayın.

denizer

01.08-2009, 19:44
arkadaşlar hepinize merhabalar; bu foruma yeni kayıt oldum. yaşadıklarımdan sonra sizi gayet iyi anlıyabiliyorum arkadaşlar.benim nişanlımdada işitme kaybı var, sensörinöral sağ 42 sol 45 db civarında, 16-17 yaşlarımda farketmiş bu durumu, şimdi yaşı 24, 2 senedir tek cihaz kullanıyo, ve çok korkuyo işitme kaybının ilerlemesinden, ister istemez bende etkileniyorum, elimden geldiğince moral vermeye çalışıyorum, sizden ricam şu; acaba bu işitme kaybınının zamanla ilerleme durumu nedir acaba? buna benzer bir sorun yaşayan arkadaşlardan bilgilenmek istiyorum, hepinize hayırlı günler dilerim...

shukufe

01.08-2009, 20:54
42 45 ds ohho onada ısıtme kaybı dıye sayıyosan hıc nısanlının yanına ugrama evlılık namzedı
sevıyorsan onun o kadarcık ısıtme kaybını solemen senın aklına bıle gelmemelı
eger bı ısıtme kayıplıyla yasamak sana zor gelecekse ısıtmeyen arkadasımızın hıslerıyle oynama onu mutsuz etme
ısıtme kayıplı olanlar cok ınce hıslı olur

eonder87

11.03-2010, 23:27
shukufe;

arkadaşım bu mesajı yazan arkadaş nişanlısını merak ediyor onun rahatsızlıgının ilerleyip ilerleme yapabilirmi onu soruyor o yüzden hiç merak etme bence dalga geçtigini falan sanmıyorum...

bendede sag kulagımda BERA testi sonunda 100 db'ye cevap alınamadı... bu nedenle size bir sorum olacak ben bu kulagımdaki sorunu uzun zamandır biliyordum yalnız sorun olmuyordu nedeni ise diger kulagım saglamdı. bu testi ben son yoklama döneminde askeri hastanede yaptırdım.
Benim sorum ise benim askerlik durumumu etkilermi birde tedavi imkanı varmı yada kulak içi kulaklık ile duyabilme imkanı varmı?

Sag Kulak Sensörinal 100 dB cevap alınamadı...

uzm.biolog

16.03-2010, 16:49
sayın onlıne odyolojı sıteye yenı uye oldum sureklı odyolojı konularından bahsedıyorsunuz ozellıkle tek konu varmıs gıbı ısıtme cıhazından pekı neden hıc nörootolojı konusunda yada pısko akustık konularından bahsetmıyorsunuz kı ısıtmecıhazının pıskolojık etkılerı ve pısko akustık almanya da en cıddı okulda en zor derslerdendır.

soruma gelınce hep şiddet ve frekanstan bahsedıyorsunuz pekı hersey buna mı baglı nerde gurultunun konusmaya oranı normal duyan bır ınsanın statyumda yanında kı arkadasını nasıl anlayamıyorsa ısıtme cıhazı kullanan arkadaslarımızında en buyuk sorunu gurultuyu baskılamaktır bence.

bu arada bı yazınızda 8000hz ve 10.000hz kazanc saglayan cıhazlardan bahsetmıssınız bu katolog degerlerını dedegınız cıhazlarda olctum hayal kırıklıgına ugradım yakında bununla ılgılı bır turk fızık muhendısı arkadasımız bıtırme tezını yayınlayacak yayınlanınca burdan konu ıle ılgılı arastırmayı sızlerle paylasmaktan mutluluk duyarım.

Türkiye de odyolojının gelısmesı dıleklerımle