PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Engelliler araç alımında artık KDV de ödemeyecek: Adana Bölge İdare Mahkemesi

Sayfalar : 1 [2] 3 4

OturanBoğa

10.06-2011, 18:12
Evet, burada sorulacak soru yok aslında. Bildiklerimizi paylaştık. Bundan sonra sizler başvuru yapıp, gelişmeleri bizlerle paylaşacaksınız, hepimiz bilgileneceğiz. :)

feyza

10.06-2011, 20:07
2005 te aldığı aracın kdv si için dava açan var mı? yeni bir araba aldım başvuracağım.yenisi için mi önce başvursam ikisi için mi?
f

RK.209

10.06-2011, 22:43
Yanlızca %90 ve üzeri raporlu olanlarmı bu imkanlardan ÖTV ve KDV'den indirimlerden yararlanabilirler??

ömer

11.06-2011, 11:20
ne alaka sadece %90 raporu olanlarmı ötv siz araç alıyorlar

feyza

12.06-2011, 17:05
hasan tahsin bey dışında mahkemeye başvurupta kdv tutarını geri alabilen arkadaşımız var mı?

esra baltacı

12.06-2011, 20:27
sanıyorum bu kesinleştı kdw ödememe

Seyithan21

12.06-2011, 21:02
Selam dostlar uzun bir aradan sonra tekrar bu sağlıklı ve gerçekci bir ortamda olmak çok güzel direk lafı uzatmadan konuya giriyorum araç alacam bende ama nasıl bir yol izliyeceğimi bilmiyorum bana yardımcı olacak arkadaşlar yada abilerim aplalarım varsa bana yardımcı olurtlarsa sevinirim tşk.. ederim şimdiden..

Bio

12.06-2011, 22:02
seyithan bu konun başlığına bakarsan gerekli açıklama mevcut kardeşim....

esra baltacı

12.06-2011, 23:19
bio neolmus sondurumda sımdı kdw kesınlestı dıe duydum ben ama

ömer

13.06-2011, 09:26
arkadaşlar dava açıp tekrar geri arkadaşlar varsa bence onlar durumu ve süreci yazsın diğer tüm ayrıntılar konu başlığının devamında mevcut diğer arkadaşlar orayı incelesin

gazi3428

13.06-2011, 11:40
esra baltacı;

esra hnm. kesinleştiğini nerden duydunuz ? burayada yazarsanız seviniriz.

esra baltacı

13.06-2011, 22:12
700-800 mü ya şanstan o davayıda kaybederız .yanımza zarar kalır bu olay.bı arkdasım dün bu olayın kesınlestıgını sölemıstı ama bı kesınlık yoksnırım okudugu metın adanada kazanılan davanın karar metnıymıs

fullmoongokturk

13.06-2011, 22:18
Konya maliyeden adrese tebliğ cevap bekliyorum şu an

hasa

15.06-2011, 16:06
Bende gittim bugün bağlı olduğum vergi dairesine ama hiçbir memurun bu işten haberi yok.Mutlaka giderken ilk sayfadaki belgelerin çıktısını alın onları gösterdim anladılar ama İzmir için Konaktaki vergi dairesine gitmek gerekiyormuş.Bugün yetişemem diye gitmedim yarın sabahtan gidicem.Ama zor bir süreç olucak gibi görünüyor hiçbir memurun kdv iadesiyle ilgili bilgisi yok

Mami Junior

16.06-2011, 09:49
Burdan takip edebilirsin.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/70898-engelliler-arac-aliminda-artik-kdv-de-odemeyecek-adana-bolge-idare-mahkemesi.html

ömer

16.06-2011, 10:09
araç ne aldın onunda bilgisini paylaşabilirmisin arkadaşlar mahkeme kararnamesini iyi okuyun ordaki maddede muhtemelen otomatik araç uygunluk raporu olduğu zaman kdv geri ödemeyebilir çünkü şunu orda iyi okuyun araca gaz tertibatı yaptırılmış

Bio

16.06-2011, 12:34
sanıyorum bu kesinleştı kdw ödememe bunu nereden duydunuz bir belge haber dayanak varsa açıklayın bu şekilde açıklamasız bilgiler , bilgi kirliliğe sebep oluyor ve bütün arkadaşların aklında soru işareti kalıyor. Ben üzerime düşeni yaptığımı sanıyorum mahkeme kararın buldum konu başlığından çıktısını alabilirsiniz ondan sonraki kdv alım sürecini bülent abi mahkeme kararının altına yazdı okuyup ona göre hareket edin başvuran arkadaşlarda eminim kısa zamanda sonuçlanan kararları mutlaka paylaşacaktır kulakdan dolma haberlerle lütfen konu hakkında yorum yapmasın kimse rica ediyorum ....

mehmeth21

16.06-2011, 16:15
maliyeden dilekçemin cevabını bekliyorum olmazsa AİHM e kadar yolu var ya kazanacağız ya kazanacağız evet sloganımız bu olsun. :))

erolktr

16.06-2011, 16:18
Mahkemeye başvurup, sonuç alan arkadaşları beklemekte başka çaremiz yok. Sonuç alan arkadaşların mesajını dört gözle bekliyoruz. Haydi hayırlısı..

Slogan güzel gerçekten ancak Türkiyemizin şartlarını düşününce moralim bozuluyor..

gazi3428

16.06-2011, 17:14
İstanbulda ikamet edip bu işlemlere başlayan arkadaşlardan sırasıyla vergi dairesi , vergi mahkemesi ve bölge idare mahkemesinin hangi semtte oldukları bilgisini rica ediyorum. Bende en yakın zamanda el atıyorum bu işe hayırlısı artık..

hasa

16.06-2011, 18:29
Bugün gittim konak vergi dairesine onlarında birşeyden haberi yok neyse anlattım anladılar.

1-Aracı alıcaksınız aldığınız yere sorucaksınız hangi vergi dairesine bağlısınız diye
2-Bağlı olduğu vergi dairesine gidip dilekçe vs. verceksiniz
3-Sonra ilinizdeki vergi dairesi başkanlığına gidiceksiniz ( izmir için konak pierin karşısındaki vergi dairesi )
4-Ordaki adam red yanıtı vericekmiş aynı bu adanadaki adama verdiği nedenden
5-Sonra idari mahkemeye başvurucakmışım.

Konak vergi dairesindeki adam söylediği o kazandı diye sende kazanırsın diye birşey yok.

mehmeth21

16.06-2011, 18:34
konak vergi dairesindeki adam emsalin ne olduğunu bilmiyor galiba, bilmeden konuşan bu memurlar varya beni çıldırtıyorlar.

BlueWorld

16.06-2011, 19:01
arkadaşlar babam benim üzerime araç almıştı 15 ay kadar önce..kdv yi geri alma hakkımız var mı ?

Cevlikli12

17.06-2011, 00:31
arkadaşlar bende H sınıf ehliyetli olan işitme engellıyım acaba bende mahkeme kararına göre KDV sız sıfır bınek araç alabilirmıyım.

ömer

17.06-2011, 07:54
Bio;

şimdi mahkeme kararında altı çizili noktaları iyi okuyun arkadaş araç için gaz pedali filan yaptırmış eger araçda kayda deger aparatlar olmazsa sıkıntı olabilir dedim ...

fullmoongokturk

17.06-2011, 11:35
hasan tahsin bey dışında mahkemeye başvurupta kdv tutarını geri alabilen arkadaşımız var mı?
Hasan Tahsin bey KDV yi geri almışmı ki bu şekilde ifade de bulunuyorsunuz...

sanıyorum bu kesinleştı kdw ödememe
Öyle bir kesinlik yok sadece yargı yolu açık. Kendimizi kandırmayalım. Resmi gazeteyi takip ederseniz orada dahi yok böyle bir şey...

hasa;

Aracın bağlı olduğu vergi dairesine (Konak) gidip dilekçe veriyorsun. akabinde kendi şehrindeki veya bölgendeki vergi dairesine gidip niçin dilekçe veriyorsun anlamış değilim...

Bizim plakamızın ve MTV işlemlerimizin bağlı olduğu vergi dairesiyle işimiz yok ki. Bizim faturada adı geçen vergi dairesiyle işimiz olur. Başka vergi dairesi bizi bağlamaz...

TAGARA

17.06-2011, 15:34
arkadaşlar bende diyaliz hastalığından % 90 özürlülük raporluyum.
sıfır araç alımında ÖTV den yararlanabiliyorum.
fakat H ehliyetim yok bu durumda KDV ödemekten muaf olabilirmiyim ?

krall1974

20.06-2011, 14:56
ben de arac almak istiyorum bu konuyla ılgılı bılgısı olan arkadaslar bana da yadumı olurlarsa sevinirim kdv +otv %50 demek kı buda maddı olarak ıyı bır para bana yardımcı olmak ısteyen arkadaslara tlf vereyım
0542 6535345 _ 0342 337 20 10 iş 0342 337 29 19 fak iskenderkeklik@hotmail.com e maıl adresım
simdiden herkese teşekkurlerimi sunarım

kaderimsee çekerim..

20.06-2011, 15:56
arkadaşlar %37 indirimiz var bunu almıyolarda. %18 kdv yi kaldırdık diyolar ama bayiler yok öle bişey diyor. mahkeme kararıda var ama nasılş olacak ya? devletin mahkeme kararı var ama bayi kdv yi alıyoruz diyor. hangi aşamada şuan bu kdv sorunumuz?

Mami Junior

20.06-2011, 16:44
mahkemeye verikcesin işte, doğru düzgün kdv yide geri alanıda görmedim açıkcası....

meister78

21.06-2011, 12:37
suana kadar somut bir gelişme yok galiba yani mahkeme sonucuna gore kdvsini geri alan olmadı henuz gordugum kadarıyla..mahkeme surecı devam eden veya bıten arkadaşlar paylasırlarsa sevınırız

fevzieryilmaz

21.06-2011, 14:06
somut birşeyler yok olsada uzun sürecekmiş gibi görünüyor :)
inşallah iyi bir haber alırız.....
dava açıp uğraşan arkadaşlara şimdiden tşkler....

engin934

21.06-2011, 14:37
Biz araba alalı 4 sene oldu ama bizde şansımızı deniyoruz bakalım hayırlısı olur inşallah.

umut21982

21.06-2011, 19:24
mrb oturan boga sitenize bügün üye oldum.benim % 90 zihinsel raporlu abim var.aynı evde yasıyoruz annem abim ben .mahkeme kararı ile annem vasi seçildi.kısmet olursa abim adına araç alıcaz.sitenizi bir süredir takip ediyorum.verdiginiz ceveplar çok net ve arastırdıktan sonra dogru oldugunu gördüm.ve size danışmak istedim.otv indiriminden sonra kdv indirimide karara baglanmış bunun emsalini okudum adana da bir engelli kazanmış mahkemeyi.dilekçeyi ve kararı okudum.davacının dilekçesinin üzerinde ( H sınıfı için önemli )ibaresini okudum .bu benim gibi yakını adına alınan indirimli araçlarda kdv indirimi olmayacak anlamına mı geliyor.tsk.

ömer

22.06-2011, 10:10
engelli adına ötv den faydalanıyorsan ondan da faydalanırsın fark yok

insidon

22.06-2011, 15:55
kdv den muafiyet için illa dava açmak gereklimi

Mami Junior

22.06-2011, 16:14
Şu an için evet.
Herkes mahkemeleri kazanır ve paraları alırlarsa, kanunda bi düzenleme yapılıp daha alım zamanında muafiyet kazanılabilir.

kdv den muafiyet için illa dava açmak gereklimi

fullmoongokturk

26.06-2011, 15:31
Konya Maliye den Red kararım geldi, sırada mahkeme var artık. yaa arkdşlardan birisi red cevabını hemen alıp, mahkemeye dava açmıştı. Buradan o arkdşa sesleniyorum. Şu an ki durum nedir. Bir bilgi verirse seviniriz belki

Bio

26.06-2011, 15:56
Hadi ilk etap tamam umarım mahkemede senin lehine sonuçlanır ve 2.ci emsal kararıda sen atacaksın siteye ve bundan sonrakilerin işi bi hayli kolay olacak mücadeleye devam....

miremur

26.06-2011, 17:18
Takipteyiz arkadaşlar....

gazi3428

26.06-2011, 23:00
Bende aracımı teslim alalı 4 gün oldu. bende önümüzdeki hafta bu işin bismillah diyorum :) ilk sayfadaki dilekçe örneği ve mahkeme kararı ile birlikte vergi dairesinin yolunu tutucam. inş. kısa zamanda sonuçlanırda gelişmeleri burdan paylaşırım..

fullmoongokturk

26.06-2011, 23:43
11 Temmuz Pazartesi günü Vergi Mahkemesine davayı açacağım. İnşallah hakkımız olan KDV muafiyeti alırız ve emsal sonuçlarını paylaşımlarımızla siz değerli dostlarımıza sunarız. Dualarınızı eksik etmeyin kâfi...

1- ........... VERGİ MAHKEMESİ - Yandaki boşluğa "KONYA" mı yazmalıyım yoksa boş mu kalmalı?
SAYIN BAŞKANLIĞI'NA
KONYA

2- VERGİNİN DÖNEMİ: Mart 2011 (Örnek) - Aracımı Mayıs ayında aldım. Buna istinaden "Mayıs 2011" mi yazmalıyım?

UZAKLAR

27.06-2011, 11:54
Evet, Konya ve Mayıs 2011.

umut21982

27.06-2011, 15:31
hadi hayırlısı.bayi kdv nin ne kadar oldugunu belirten fatura gibi bişey verdimi ? makbuz gibi bişey.onuda dosyaya koyman lazım.

fullmoongokturk

28.06-2011, 01:04
Fatura fotokopisi kâfi ;)

Bu arada sormak istediğim şu: Vegi Mahkemesinden sonuç alınamazsa cevap bize geliyor akabinde Bölge idare mahkemesine tekrar bir dava açıyoruz değil mi ?

gazi3428

28.06-2011, 01:42
Benim takıldığım noktada burası işte.. yardımcı olabilecek biri varmı bu konuda ??

UZAKLAR

28.06-2011, 08:57
Evet vergi mahkemesinde sonuçlandıktan sonra kaybeden taraf hangisi olyrsa olsun temyiz yolu açıktır. Temyiz yeri de bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesidir. Vergi mahkemesinde dava sonuçlandıktan sonra 30 gün içinde bölge idare mahkemesine başvurmak gerekli.

zorbay

28.06-2011, 09:28
Arkadaşlar siz kdv yi geriye almaya çalışıyorsunuz :) bense %68 özürüm olduğu halde ehliyet alabilir raporum olduğu halde ÖTV indiriminden faydalanamıyorum, özür durumum sol kol omuzdan ampute. Bana yol gösterebilecek bir arkadaş varmı?

gazi3428

28.06-2011, 13:42
Evet arkadaşlar, bugün aracı aldığım bayinin bağlı olduğu vergi dairesine gittim . Kdv için burdan aldığım mahkeme kararı ve vergi dairesine verilecek dilekçe ile birlikte başvurumu yaptım .. nekadar örnek olduğunu söylesemde kabul etmediler bir kaç gün araştırmak için müsade istediler.. ordaki müdür bey in söylemesine göre verilen bir dilekçenin 15 gün cevap verme gibi bir süresi varmış istersek o süreyi kullanabiliriz dedi saçma sapan işler tabi. bende dedim fatura tarihinden 30 gün içinde mahkemeye başvuruda bulunmam lazım yardımcı olursanız sevinirim dedim. Laf aynen şu ^ daha önce gelseydin^Iyhhhh... çıldırmamak elde değil. bende inadına mücadelemi vericem..

düşenyaprak

28.06-2011, 14:22
dava açma süresi fatura tarihinden mi yoksa vergi dairesinin red yazısının tebliğ tarihinden mi başlıyor

umut21982

28.06-2011, 14:46
tahsin kardes vergi dairesinin red yazısıyla mahkemeye basvurmadın mı ? mahkeme ne karar verdi ?

ya zaten vergi dairesi sana cevap verdikten sonra 1 aylık süren baslıyo.

OturanBoğa

28.06-2011, 17:51
Bu başlığın ilk mesajında bu detaylar mevcut: Araç alım tarihinden itibaren vergi mahkemesinde dava açma süresi 30 gündür (vergi dairesine başvurduktan sonra oradan cevap beklerken geçen süre bu 30 gün için etkisizdir). Bu süreyi aşan kişilerin dava açma hakları ortadan kalkmış oluyor.

gazi3428

28.06-2011, 18:10
umut21982;

Daha vergi dairesinden red yazısını almadım henüz. onların keyfi nezaman yerine gelirse artık ozaman alırız. canım türkiyemin güzel memurları arı gibi çalışıyorlar maşaallah ;)

umut21982

28.06-2011, 19:26
red yazısı vermeseler bile 60 gün içinde (vergi dairesine dilekçe verdigin tarihten sonra) red yazısı yollamazlarsa sana zaten otomatıkmen mahkeme acma hakkın doguyor.(bunuda 1 ay içerisinde yapman lazım) ve bence benim önerim mahkeme asaması geldiğinde dilekce doldurma ve mahkeme sürecini bir avukatla beraber yapmanız.emin olun avukat bu işin peşini hepimizden daha iyi ve kolay çözer.ona mahkeme kazanılması ve kdv iadesinin yapıldıgı taktırde ödeme yapıcagınızı söylerseniz (ama bunu her avukat )işinizi daha kolay halledersiniz.

Kederli

28.06-2011, 19:32
Bu konu da şehir efsanesine döndü. Bakalım kim ilk kez ortaya çıkıp "ben KDV de ödemeden aracımı aldım." diyecek.

fullmoongokturk

29.06-2011, 18:56
Bülent abi avukata sordum. Red cevabını alınca 1 ay içinde başvuru yapıyoruz zaten.. Aracımı alalı 50 gün oldu. Red kararını alalı 15 gün oldu. Şimdi dava açamaz mıyız.. Red cevabı tarihinden itibaren 30 bence. Hadi diyelim maliyeye aracı aldığımız gün dilekçe verdik. 60 günde cevap verme hakkına sahip değil mi bu kurum ve tut ki 45 gün sonra karar alıp red cevabını gönderdi. o zaman vatandaş niye uğraşsın ki

Bu başlığın ilk mesajında bu detaylar mevcut: Araç alım tarihinden itibaren vergi mahkemesinde dava açma süresi 30 gündür (vergi dairesine başvurduktan sonra oradan cevap beklerken geçen süre bu 30 gün için etkisizdir). Bu süreyi aşan kişilerin dava açma hakları ortadan kalkmış oluyor.

Buna bir açıklık getirirmisin abicim.

fullmoongokturk

29.06-2011, 23:42
UZAKLAR;

Bu arada sormak istiyorum ki; farz edelim herhangi bir mahkemeyi kaybettik. Mahkeme harç masrafından (yani 100-150 meblağlardan) başka üzerimize yüklenecek bir masraf doğabilir mi?

UZAKLAR

30.06-2011, 08:52
fullmoongokturk;
Evet tekrardan Temyiz için harç yatırmak gerekiyor. 50-80 TL arası bir şey anca tutar.

Lâ Tahzen

30.06-2011, 11:07
bir dava en erken 6 ayda sonuçlanıyor diye biliyorum.yani davalar yeni açılmaya başladı.sonuçları aylar sonra öğrenebilcez.:)sabredelim,bakalım hak yerini bulcakmı:)inş. bulur.

düşenyaprak

30.06-2011, 11:42
2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu

Dava açma süresi
Madde 7 - 1. Dava açma süresi, özel kanunlarında ayrı süre gösterilmeyen hallerde Danıştayda ve idare mahkemelerinde altmış ve vergi mahkemelerinde otuz gündür.
2. Bu süreler;
a) İdari uyuşmazlıklarda; yazılı bildirimin yapıldığı,
b) Vergi, resim ve harçlar ile benzeri mali yükümler ve bunların zam ve cezalarından doğan uyuşmazlıklarda: Tahakkuku tahsile bağlı olan vergilerde tahsilatın; tebliğ yapılan hallerde veya tebliğ yerine geçen işlemlerde tebliğin; tevkif yoluyla alınan vergilerde istihkak sahiplerine ödemenin; tescile bağlı vergilerde tescilin yapıldığı ve idarenin dava açması gereken konularda ise ilgili merci veya komisyon kararının idareye geldiği;
Tarihi izleyen günden başlar.
3. Adresleri belli olmayanlara özel kanunlarındaki hükümlere göre ilan yoluyla bildirim yapılan hallerde, özel kanununda aksine bir hüküm bulunmadıkça süre, son ilan tarihini izleyen günden itibaren onbeş gün sonra işlemeye başlar.
4. İlanı gereken düzenleyici işlemlerde dava süresi, ilan tarihini izleyen günden itibaren başlar. Ancak bu işlemlerin uygulanması üzerine ilgililer, düzenleyici işlem veya uygulanan işlem yahut her ikisi aleyhine birden dava açabilirler. Düzenleyici işlemin iptal edilmemiş olması bu düzenlemeye dayalı işlemin iptaline engel olmaz.

Sürelerle ilgili genel esaslar
Madde 8 - 1. Süreler, tebliğ, yayın veya ilan tarihini izleyen günden itibaren işlemeye başlar.
2. Tatil günleri sürelere dahildir. Şu kadarki, sürenin son günü tatil gününe rastlarsa, süre tatil gününü izleyen çalışma gününün bitimine kadar uzar.
3. Bu Kanunda yazılı sürelerin bitmesi çalışmaya ara verme zamanına rastlarsa bu süreler, ara vermenin sona erdiği günü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzamış sayılır.

İdari makamların sükutu
Madde 10 - 1. İlgililer, haklarında idari davaya konu olabilecek bir işlem veya eylemin yapılması için idari makamlara başvurabilirler.
2. Altmış gün içinde bir cevap verilmezse istek reddedilmiş sayılır. İlgililer altmış günün bittiği tarihten itibaren dava açma süresi içinde, konusuna göre Danıştaya, idare ve vergi mahkemelerine dava açabilirler. Altmış günlük süre içinde idarece verilen cevap kesin değilse ilgili bu cevabı, isteminin reddi sayarak dava açabileceği gibi, kesin cevabı da bekleyebilir. Bu takdirde dava açma süresi işlemez. Ancak, bekleme süresi başvuru tarihinden itibaren altı ayı geçemez. Dava açılmaması veya davanın süreden reddi hallerinde, altmış günlük sürenin bitmesinden sonra yetkili idari makamlarca cevap verilirse, cevabın tebliğinden itibaren altmış gün içinde dava açabilirler.

Üst makamlara başvurma
Madde 11 - 1. İlgililer tarafından idari dava açılmadan önce, idari işlemin kaldırılması, geri alınması değiştirilmesi veya yeni bir işlem yapılması üst makamdan, üst makam yoksa işlemi yapmış olan makamdan, idari dava açma süresi içinde istenebilir. Bu başvurma, işlemeye başlamış olan idari dava açma süresini durdurur.
2. Altmış gün içinde bir cevap verilmezse istek reddedilmiş sayılır.
3. İsteğin reddedilmesi veya reddedilmiş sayılması halinde dava açma süresi yeniden işlemeye başlar ve başvurma tarihine kadar geçmiş süre de hesaba katılır.

2) (KOD 1)

fullmoongokturk

30.06-2011, 12:12
fullmoongokturk;
Evet tekrardan Temyiz için harç yatırmak gerekiyor. 50-80 TL arası bir şey anca tutar.

Sağol kardeşim onu biliyorum zaten ama asıl öğrenmek istediğim şu: Davacı olan taraf bu vatandaş bize dava açmış diye bizden tazminat talep edebilir mi?

mehmeth21

30.06-2011, 12:43
boş boş konuşuyoruz. hepimiiz maliyeye dilekçemizi vermişiz red cevabı bekliyoruz. dava ile ilgili olmazsa boşuna yazmıyalım.

UZAKLAR

30.06-2011, 15:16
fullmoongokturk;

Hayır böyle bir şey söz konusu bile değil, Tazminat Davalarının konusu çok farklı şeyler. Burada biz bizden verginin haksız alındığı gerekçesiyle dava açıyoruz. Tazminat Davasını gerektirecek bir uygulama söz konusu değil.

düşenyaprak

30.06-2011, 16:02
Sağol kardeşim onu biliyorum zaten ama asıl öğrenmek istediğim şu: Davacı olan taraf bu vatandaş bize dava açmış diye bizden tazminat talep edebilir mi?

Yasadan doğan bir hakkın kullanılması karşı tarafa tazminat hakkı vermez.

fullmoongokturk

30.06-2011, 18:37
Cevap veren arkadaşlara teşekkürler...

mehmeth21;
Mehmet21; biz burada bilgi alış verişinde bulunuyoruz. Sen Maliyeden cevap bekliyor olabilirsin ama benim Maliyeden cevabım geldi ve ben hukuk evresini başlatacağım. Bunun hakkında da burada soru yöneltip cevabını arıyoruz. Yazıları dikkatli oku olur mu. Boş boş laf etme. Hiç kimse bu durumdan şikayetçi değilken sana niye dokundu yazılan cevaplar anlamış değilim... (Empeti şart)...

mkursad71

01.07-2011, 18:23
Arkadaşlar lütfen parayı aln varmı yokmu

umut21982

01.07-2011, 23:17
göktürk karagöz kardeş;

maliyeden cvp geldiyse bekle..mahkemenin belirli bir süre kısıtlaması yok bu konuda ferah ol.sen arada bir dosya numarasından mahkeme sonucunu sordur .ben ankarada restoran çalıstırıyorum, maliye ve vergi dairesi baskanlıgı buraya çok yakın.çok müsterimiz var gelen.o kadar kişiye sordum hepsi otv mtv duyduk ama kdv yi ilk senden duyuyorum dedi.adanada ki davayı kazanan arkadasın dilekce ve mahkeme kararını gösterdim bir kacına hepsi okuduktan sonra bu yakında yasalasır dediler.bende cok umutluyum.

fevzieryilmaz

02.07-2011, 00:10
siteye her girişimde direk bu konuyu acıyorum :) bir umut bir haber varmı diye..kimi derdini yazıyor kimi yorum yapıyor son günlerdeki yazılarda sevindigim veya farklı bir yazıyı okudugum umut kardeşim yazmış :) inşallah yasalaşır...

naser34

02.07-2011, 12:33
Vergi Dairesinden red cevabı alan arkadaşlar belgenin fotosunu buraya koyarlarsa bu kararda diger vergi dairelerine bir örnek oluşturabilir. Böyle bir belge ile müracatımız sonucunda red cevabını daha erken alırız, diye düşünmekteyim. Bende aracımı yeni aldım , pazartesi salı vergi dairesine dilekçemi vereceğim.

fullmoongokturk

02.07-2011, 13:42
umut21982;
Kardeşim bende Afyonda çalışıyorum, haftaya cuma gideceğim Konya'ya. Ayın 11 inde de mahkemeye dava açacağım...

naser34;
En kısa sürede red cevabını atmaya çalışırım inş.

scuba

03.07-2011, 11:51
merhaba arkadaşlar özürlü araç alımında kdv indirimide yapılacağını duymuştum son gelişmelerden bilgisi olan varmı herkese iyi günler

naser34

04.07-2011, 18:37
Arkadaşlar vergi dairesine dilekçe ile ek olarak neler verdiniz. Ben bu gün dilekçe vermeye gittim(anadolu kurumlar vergi dairesi içerenköy/ist)dilekçe ve bölge idare mahkeme kararı ile kabul etmediler ehliyet ,ruhsat, fatura, aparat proje,sağlık kurulu raporu, altı çizili olanlar noter tastikli yarın tekrar gidecegim

Vergi dairesine sizler neler verdiniz. Red kararı belgesinin fotosunu buraya kayarsanız yeni başlayanlara büyük kolaylık olacaktır.

garraro

04.07-2011, 20:37
vergi dairesine ne verirsen ver mutlaka ret cevabı verecktir.tek yapılacak o ret cevabıyla dava açmak...
gerisi hikaye...

gazi3428

05.07-2011, 00:31
Bende bugün vergi dairesinden ret yazısını aldım.. 1 haftada sürdü ret yazısını almam. aldığım yazıyı ekliyorum..

http://img715.imageshack.us/img715/9683/scanjpg1.jpg

(http://img715.imageshack.us/img715/9683/scanjpg1.jpg)http://img715.imageshack.us/img715/9683/scanjpg1.jpg

fullmoongokturk

05.07-2011, 11:12
naser34;

EKLER:
1- Bölge İdare Mahkemesi Karar Sureti (2 sayfa)
2- Özürlü Sağlık Kurulu Rapor Sureti (1 adet)
3- Özel Tertibat Proje Sureti (6 sayfa)
4- Araç Fatura Fotokopisi (1 adet)
5- Kimlik Fotokopisi (1 adet)

naser34

05.07-2011, 12:52
http://img21.imageshack.us/img21/3042/tarama0001sg.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/21/tarama0001sg.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us

(http://imageshack.us)
Bu gün baş vurdum ve red cevabını hemen aldım.yanımda örnek red belgesinin büyük yardımı oldu Sizler vergi dairesine giderken bunları hazır edip gidin bence git gel olmaması açısından
1:Nüfus cüzdanı fotokopisi
2.H sınıfı ehliyet fotokopisi
3.Ruhsat fotokopisi
4:Fatura noter tastikli
5:Aparat projesi noter tastikli
6:Saglık kurulu raporu noter tastikli
7:Örnek mahkeme kararı fotokopisi
8:Örnek vergi dairesi red kararı fotkopisi

Noter tastik ettirirken 2 adet çıkartın vergi mahkemesinede birer adet gerekli

fullmoongokturk

05.07-2011, 14:24
Kardeşim onların 3 ünü de noter yaptırmaya kalksak 200 TL gidiyor zaten. Ben Maliye ye dilekçe verirken bana oradaki müdür yardımcısı da bunların noter onaylısı olsa daha iyi olur diye ama bende dedim yaa müdürüm onları yaptırmaya 200-250 lira para mı veriyim dedim. bizde devlet dairesinde görevliyiz ama bu kadar zorlaştırmıyoruz iş ve işlemleri dedim. Sonra noter suretlerinden vaz geçip evrakı aldı ve 10 gündede posta ile gönderdiler. Notere falan gerek yok..

yunusum

05.07-2011, 14:40
sormak isterşm ki %46 engelli birisi olarak işitme cihazı takar yazıyor ehliyetimde ve b gurubu benim vergi indirimim var bu araç vergi indiriminden ben yararlanabilirmiyim cevap yazılırsa şimdiden çok tsk ediyorum

fullmoongokturk

05.07-2011, 18:04
Ehliyet B ise; bildiğim kadarıyla ÖTV indirimi yok

miremur

05.07-2011, 20:14
Hayırlı olsun takipteyiz...

naser34

07.07-2011, 16:18
Dün itibari ile Vergi mahkemesine dilekçemi verdim. Dava açmak için sizin gitmeniz şart değil dilekçeyi 2 nüsha olarak hazırlayıp imzalayın her hangi biri dava açabilir. 80 tl para aldılar. Sizlerede kolay gelsin

verdigim dilekçe

BÖLGE VERGİ MAHKEMESİ
SAYIN BAŞKANLIĞI’NA
İSTANBUL

DAVACI :
ADRESİ:
TC KİMLİK NO:
DAVALI:

I- DAVA KONUSU: KDV iade talebi.

II- DAVANIN ÖZETİ VE İTİRAZ NEDENLERİ: 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17. maddesinin 4. fıkrasına 01.07.2005 tarih ve 5378 sayılı Kanunun 32. maddesiyle eklenen (s) bendi ile, özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programları katma değer vergisinden istisna tutulmuştur.
5378 sayılı yasanın 1. maddesinde Kanunun amacının özürlülerin her türlü gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılmalarını sağlamak olduğu belirtilmiştir. Bu haliyle yasanın amacına uygun olarak Katma Değer Vergisi Kanunu'na getirilen istisna hükmü göz önüne alındığında, Özel Tüketim Vergisi'nden istisna olarak satın alınan özürlü statüsündeki aracın Katma Değer Vergisi'nden de istisna tutulması gerekmektedir.
Nitekim satın aldığı özürlü statüsündeki aracın Katma Değer Vergisi'nden istisna tutulması gerektiği gerekçesi ile Adana 1. Vergi Mahkemesi'ne açılan dava ile iligli olarak Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin 13.04.2010 gün ve Esas No:2010/1658, Karar No: 2010/1721 sayılı kararı da bu yöndedir.
04.07.2011 tarihinde bu karar doğrultusunda Anadolu Kurumlar vergi dairesi müdürlüğü'ne başvurarak, 17.06.2011 tarihinde almış olduğum özürlü statüsündeki aracım için ödemiş olduğum Katma Değer Vergisi'nin tarafıma geri ödenmesini talep ettim. Ne var ki Müdürlük, Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin kararına rağmen 05.07.2011 tarih ve 41852 sayılı işlem ile tarafıma ilettiği yazıda ödemiş olduğum Katma Değer Vergisi'nin tarafıma geri iade edilmeyeceğini bildirmiştir.

VERGİ TARİHİ: 17/06/2011
NEVİ: KDV
VERGİNİN DÖNEMİ: Haziran 2011
MİKTARI : 3.273,85 TL

III- SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda ayrıntıları ile açıklandığı üzere;
- Davanın kabulüne,
- Alınan KDV'nin tarafıma geri iadesine,
- Dava giderlerinin karşı tarafa yükletilmesine
Karar verilmesini saygılarımla arz ederim.

Ekler (Suret) :
- Adana Bölge İdare Mahkemesi tarafından verilen emsal karar örneği
- Aracın Özel Tertibat Projesi Fotokopisi
-Sağlık Kurulu Raporu Fotokopisi
- H sınıfı ehliyet fotokopisi
-Araç faturası Fotokopisi
- Vergi Dairesi Red yazısı Fotokopisi.
ADINIZ
İmza

UZAKLAR

07.07-2011, 16:53
Hayırlı uğurlu olsun kardeş, en geç 2 ay içinde sonuçlanacaktır davanız. sonucu merakla bekliyoruz.

ş_i_f_a

07.07-2011, 20:58
inşallah davanız olumlu sonuçlanır.sonucu merakla bekliyoruz.

gazi3428

07.07-2011, 21:31
Hayırlı olsun inşallah güzel bir şekilde sonuçlanır.. bende red karar yazısını tanıdığım bir avukata gösterdim bir kaç gün içinde bana cevap verecek. bakalım hayırlısı ..

OturanBoğa

08.07-2011, 18:32
Süreci mahkemeye taşıyan arkadaşlara hayırlı olsun. Takipteyiz... Bir sorun olmadan KDV'yi geri alacaklarını düşünüyorum...

jonjon

09.07-2011, 15:56
Arkadaşlar bende bugün aldım aracı .. bende bu başvuruyu yapmak istiyorum fakat kazanan arkadaş H sınıfı ehliyetli ve ek donanım var .. Ben ise %94 raporla donanım olmadan aldım.. başvurmalımıyım acaba ..

esra baltacı

09.07-2011, 20:34
takıpteyız.ınsallah kazanırsınız..

Bio

10.07-2011, 15:49
Mahkeme sürecini başlatan arkadaşlar hayırlı olacağına inanıyorum mücadeleye devam ..........

UZAKLAR

11.07-2011, 09:23
jonjon;

Elimizdeki mevcut karar özel tertibatlı araçlar için. Vu bu karar bir ilk di.
Sizde %90 ve üzeri engelli olup tertibat gerektirmeyen araçların da KDV den muaf olması gerektiğini anayasadaki eşitlik ilkesinden yola çıkarak dava ederseniz kazanabilirsiniz davayı. Yani kısaca denemek lazım.

jonjon

11.07-2011, 14:22
Evet denesem iyi olacak sanırım ben imza falan atamıyorum bu işlerle anne veya babam ilgilenebiliyormu ? birde fatura kesim tarihinden sonra 1 ay sürem var dimi dava açmak için ?

torun93

12.07-2011, 15:15
öncelikle merhaba;
- Dedemin % 100 özürlü raporu var,
- ötv indiriminden faydalanıp engelli plakalı araç aldık.
- 3. dereceye kadar yakınları olan bizler kullanabiliyoruz,
- dedemin kullanma imkanı olmadığından araçta tertibat yok,

Dilekçe verdiğimizde acaba bu kdv istisnasından yararlanabilirmiyiz?
eğer böyle bir hakkımız varsa aracı geçen hafta aldık 3 haftamız kaldı 15 gün dilekçenin cevabı sürse fazla vaktimiz kalmamış gibi. cevaplarınızı bekliyorum konuyu takipteyim iyi günler :)

Hoskal

12.07-2011, 16:12
Slm. Konuya ilişkin olarak bir eski vergici olarak birkaç söz de ben söyleyeyim..

Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin emsal kararında; "engelli olan şahsın engeline göre yapılan tadilat sonucu satın aldığı aracın, yasal düzenleme gereğince katma değer vergisinden istisna olması gerekmektedir" denilmektedir. Kanun metninde ise; özürlülerin günlük yaşamları için üretilmiş her türlü araç ve gerecin özel bilgisayar programlarına ilişkin mal ve hizmetlerin katma değer vergisinden istisna tutulmasına hükmedilmiştir. Yani kanun engelliler lehine vergi konusunda istisna hükmü getirmiştir.

Vergi idaresi ise 11.07.2008 tarihli 110 Seri No'lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği ile "..binek otomobili ve diğer nakil vasıtalarının sözü edilen araç-gereç kapsamında değerlendirilmesinin mümkün bulunmadığına" dair tebliğ yayımlamıştır.

Yani Kanun istisna derken, tebliğ istisna değil demektedir. Mahkeme de bu noktada tebliğin kanuna aykırı olamayacağını kanunun verdiği hakkın tebliğle sınırlandırılamayacağını vurgulamıştır. Yani "normlar hiyerarşisi ilkesi"ne vurgu yapmıştır.

Vergi idaresinin tebliği; verginin yasallığı ilkesine yani verginin kanunla konulup kanunla kaldırılacağına aykırıdır.

Sonuç olarak vergi idaresi verginin konusunda hata yapmıştır. Engelilerin, engeline göre yapılan tadilat sonucu satın aldığı araç(otomobil) KDV vergiden muafken vergi idaresi hatayla bunu vergiye tabi olarak değerlendirmiştir.

Vergi Usul Kanunu Md.116:
Vergi hatası, vergiye mütaallik hesaplarda veya vergilendirmede yapılan hatalar yüzünden haksız yere fazla veya eksik vergi istenmesi veya alınmasıdır.

Konumuzla ilgili hata vergilendirmede yapılan hatadır. O da aynı Kanununun 'Vergilendirme Hataları' başlıklı 118. maddesinde düzenlenmiştir.

"Vergilendirme hataları:Madde 118 – Vergilendirme hataları şunlardır:... 3. Mevzuda hata: Açık olarak vergi mevzuuna girmiyen veya vergiden müstesna bulunan gelir, servet, madde, kıymet, evrak ve işlemler üzerinden vergi istenmesi veya alınmasıdır...."

Görüldüğü üzere açık olarak vergi (KDV) konusuna girmeyen Engelilerin, engeline göre yapılan tadilat sonucu satın aldığı araç (otomobil) üzerinden vergi alınması vergilendirme hatasıdır. Bu hatalar aşağıdaki şekillerde meydana çıkarılabilir:

Hataların meydana çıkarılması:Madde 119 – Vergi hataları şu yollarla meydana çıkarılabilir:
1. İlgili memurun hatayı bulması veya görmesi ile;
2. Üst memurların yaptıkları incelemeler neticesinde hatanın görülmesi ile;
3. Hatanın teftiş sırasında meydana çıkarılması ile;
4. Hatanın vergi incelenmesi sırasında meydana çıkarılması ile;
5. Mükellefin müracaatı ile."

Burada hata mükellefin yani bizim müracaatımızla ortaya çıkartılmaktadır.
Vergi Dairesine yapılan başvurular alınmaması gerekirken alınan vergi nedeniyle yapılan hatanın düzeltilmesi mahiyetindedir. Bu düzeltme talebinde de zamanaşımı hatanın öğrenildiği tarihten itibaren 5 yıldır.
Bu nedenlerle 5378 sayılı Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bu şekilde KDV ödeyen engellilerin dava açma hakları vardır diye düşünüyorum. Dava süresi vergi idaresinin red cevabından itibaren 30 gündür.

gazi3428

12.07-2011, 16:17
Çok teşekkürler bilgilendirme için.. bende 1-2 gün içinde mahkemeye başvuruda bulunacağım.

OturanBoğa

12.07-2011, 16:28
Çok sağol Hoskal. Senin gibi düşünenler var. Ben de olsam söylediğin minvalde dava açarım...

KDV istisnası sağlayan 5378 sayılı yasanın yayınlandığı tarih olan 1/7/2005 tarihinden sonra araç alan herkesin, ödediği KDV'yi geri almak için dava açmasını öneriyorum.

config

12.07-2011, 16:39
OturanBoğa;

"Araç alımından sonra 30 gün içinde dava açılmalıdır" ibaresini gördüm umudum gitti. Ben 1 Ocak 2011 'de aracımı aldım. Eğer itiraz edip KDV yi talep etme hakkımız varsa, hep beraber edelim. 7 ay geçmiş, benim KDV'yi geri talep etme hakkım hala var mı OturanBoga?

torun93

12.07-2011, 16:39
Teşekkür ederim, tekrar Belirtmek isterim araçta tertibat bulunmamaktadır sadece ruhsata ve plakaya işli engelli aracıdır, bu konuya dahil olduğunu düşünürken tereddütteydim bende ancak vatandaş olarak sn. oturanboğa'nın tavsiyesiylede dilekçe hakkımı kullanmanın bi zararı olacağını düşünmüyorum.

EĞER

TERTİBATSIZ ARACIN BU KONUYA DAHİL OLUP OLMADIĞI HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VARSA GÖRÜŞLERİNİ BEKLERİM :)

garraro

12.07-2011, 19:04
config;

aracı yeni almışsın.30 gün olayı vergi dairesinden red cevabı geldikten sonra geçerli.
başvurabilirsinnnn

enr41

13.07-2011, 01:54
sayın oturanboğa ve bilgisi olan tüm arkadaşlarım soracağım soruya cevap verirse doğru yere başvuracağıma inanıyorum: Ben dün itibariyle KOCAELİ'nde ilgili vergi dairesinden red yazısını aldım. Şimdi hangi sırayı takip ederek hangi mahkemeye başvuracam? önce vergi mahkemesinemi yoksa bölge idare mahkemesinemi? aracımı 2010 yılında aldım.

Birde arkadaşlar bu kararı danıştaya taşımaya kalksak nasıl bir yol izlememiz lazım çünkü dün vergi dairesinde bana şunu söylediler. Adana bölge idare mahkemesinin vermiş olduğu kararı danıştaya taşır ve kazanırsak, kazanmamız halinde çıkan karara türkiyedeki tüm vergi daireleri uymak zorunda kalırmış ve tüm engelli arkadaşlarımız bu sayede mahkeme açmadan kdv lerini geri alabilirlermiş.

jandarma erol

13.07-2011, 10:01
OturanBoğa;

Bülent bey meraba ben aracımı alalı yaklaşık 8 ay oldu. bizler için geçerli değil mi bu KDV iadesi.. teşekkür ederim..

Hoskal

13.07-2011, 10:30
Sayın enr41 Vergi Mahkemesinde açılan davada dava konusu edilen miktar yani dava değeri 2011 yılı için 8.390,00 TL'yi geçmiyorsa mahkeme tek hakimle karar verir ve tek hakimle verilen kararlara karşı ancak Bölge idare Mahkemesine itiraz edilebilir. Eğer dava değeri 2011 yılı için 8.390,00 TL'yi geçiyorsa Vergi Mahkemesi üç hakimle karar verir ve bu üç hakimle yani heyet halinde verilen kararlara karşı Danıştay'a temyiz başvurusunda bulunulabilir. Yani davadaki üst mahkemenin Bölge İdare Mahkemesi mi yoksa Danıştay mı olacağı davanın değerine bağlıdır.

enr41

13.07-2011, 11:27
HOSKAL arkadaşım Şimdi hangi sırayı takip ederek hangi mahkemeye başvuracam? önce vergi mahkemesinemi yoksa bölge idare mahkemesinemi?

saww

13.07-2011, 11:32
Haksız toplanan para diye key parasını(eksikde olsa) geri ödeyen bir hükümet!
Haksız alınan vergileri niçin iade etmez? Veya nasıl müsade eder?

Oysaki key paralarını siz toplamadınız!
Yeri geldimi (devleten alacaklı olanlara) bizden öncekiler yaptı/zarar verdi diyerekden..
Bu mazerete sığındıkları için dile getirmek istedim..
Anlayan varsa beri gelsin!

Hoskal

13.07-2011, 11:39
Syn enr41 davayı vergi mahkemesinde açacaksın. Eğer yargılama sonunda vergi mahkemesince verilen karar aleyhine olursa; kararda Bölge İdare Mahkemesine mi itiraz edebileceksin, Danıştay'a mı temyiz başvurusunda bulunabileceksin orada yazar. Yani önce Vergi Mahkemesinde dava açman gerekiyor.

enr41

13.07-2011, 12:09
sayın hoskal arkadaşım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

redkit

13.07-2011, 12:12
Çok harika bir haber bu çok sevindim.Allah bize bu imkanları sunanlardan razı olsun paylaşımı ypanlarada teşekkür ederim..

Hoskal

13.07-2011, 14:23
Bu arada şu hatırlatmayı yapmakta yarar görüyorum. Davada haklı olduğumuzu düşünüyorum ama mahkemenin vereceği kararın ne olacağını hiç kimse bilemez. Bunu bilerek hareket etmekte yarar. Öte yandan dava giderlerinin 60-70 TL civarında düşünürsek şansımızı denemekte yarar var diye düşünüyorum.

OturanBoğa

13.07-2011, 16:44
Ne sonuç çıkar bilemiyorum, ama ben KDV istisnası sağlayan 5378 sayılı yasanın yayınlandığı tarih olan 1/7/2005 tarihinden sonra araç alan herkesin, ödediği KDV'yi geri almak için dava açmasını öneriyorum.

Cigdemy

13.07-2011, 17:12
Bu kdv'yi geri alma sürecinde araç içindeki tertibata falan yeniden bakıyorlar mı, var mı bilgisi olan arkadaşlar?

torun93

13.07-2011, 17:53
Aslında bende burda takılmış durumdayım, kesinlikle sadece tertibatlı araçlar içinmi bu hak sözkonusu yoksa tertibat bulunmayan engelli plakalı araçlar içinde kişi adına bu hakkı talep edebiliyormuyuz.

OturanBoğa

13.07-2011, 18:14
Çiğdem, zor soru :) Ama bence araç alırken donanım bulunduğu için, ödemiş olduğun KDV'yi geri alabilirsin. Aracın şu andaki durumu bence önemsizdir...

torun93, bu konudaki örnek dava özel donanımlı araç için. Ama aynı mantıkla donanımsız olduğu halde vergi istisnası ile alınan araçlar için de dava açılabilir diye düşünüyorum. Dava açıp şansızını deneyin derim.

Hoskal'ın dediği gibi, en çok 100 TL dava masrafı heba olur o kadar...

torun93

13.07-2011, 20:23
verdiğiniz bilgiler ve yardımcı olduğunuz için Çok çok teşekkür ederim :)

golet

14.07-2011, 11:23
merhaba;

ben 6 ay önce araba aldım, fakat böyle bir bilgiye sahip değildim şimdi dilekçe verip dava açılırsa olumlu bir sonuç alınabilirmi?

sirin720

14.07-2011, 13:49
golet bak oturanboğa ne demiş: "Ne sonuç çıkar bilemiyorum, ama ben KDV istisnası sağlayan 5378 sayılı yasanın yayınlandığı tarih olan 1/7/2005 tarihinden sonra araç alan herkesin, ödediği KDV'yi geri almak için dava açmasını öneriyorum."

karakaya

14.07-2011, 15:45
Bu başlığın 16.sayfasında Avukat Abinin görüşüne yer vermiştim. (http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/70898-engelliler-arac-aliminda-artik-kdv-de-odemeyecek-adana-bolge-idare-mahkemesi-16.html#post913570) Nitekim hoskal arkadaşımda aynı kapıyı gösteriyor.

Yasanın yürürlülüğe girdiği tarih 01.07.2005 bu tarihten sonra ÖTV Muafiyetli araç alan ve KDV ödeyen herkes,ödediği vergiyi geri alabileceği düşüncesindeyim.

Hoskal

14.07-2011, 17:20
Bu arada konuyla ilgili bir husus dava var ki, dikkate almaya değer diye düşünüyorum.

Vergi Usul Kanunun 'Yanılma ve görüş değişikliği' başlıklı 369. maddesinde: "Yetkili makamların mükellefin kendisine yazı ile yanlış izahat vermiş olmaları veya bir hükmün uygulanma tarzına ilişkin bir içtihadın değişmiş olması halinde vergi cezası kesilmez ve gecikme faizi hesaplanmaz." denilmektedir.
Yani vergi idaresi mükellefe yanlış bilgi verir ve mükellef de bu bilgi doğrultusunda hareket ederse, mükellefe ceza verilmez. Çünkü mükellef vergi idaresinden aldığı bilgiye göre hareket etmiştir. Bu durumda mükellef vergi dairesinin yanıltmasından dolayı cezaya konu bir işlem yapmış durumunda kalsa dahi mükellefin cezai sorumluluğu yoktur. Bir başka deyişle vergi idaresinin hatalı olarak verdiği bilginin cezasını vergi mükellefi çekmez.

Konunun davamızla olan ilgisine gelirsek; 5378 sayılı Kanun, özürlülerin günlük yaşamları için üretilmiş her türlü araç ve gerecin özel bilgisayar programlarına ilişkin mal ve hizmetlerin katma değer vergisinden istisna tutulmasına hükmetmişken, Vergi idaresi 11.07.2008 tarihli 110 Seri No'lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği yayımlayarak " ..binek otomobili ve diğer nakil vasıtalarının sözü edilen araç-gereç kapsamında değerlendirilmesinin mümkün bulunmadığına" dair tebliğ yayımlamıştır.

Böylelikle kanunun vergiden istisna ettiği konuyu vergi kapsamındaymış gibi değerlendirerek engellilerin istisna hakkı talebinin önüne geçmiş ve haksız yere KDV ödemelerine neden olmuştur. Yani engelliler istisna edilen KDV konusunda yanıltılmıştır.
Bu durumda vergi idaresinin kanunu yanlış yorumlamasının ceremesini engelliler çekmemeli diye düşünüyorum. Nitekim Vergi Usul Kanununun 3. maddesinde "..Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır." denilmektedir. Yani önemli olan verginin doğuran olayın gerçek mahiyetidir. Kanun olayda ya da muamelede vergi doğuran bir durum yok diyorsa, vergi idaresinin tebliğle yani kanunun altındaki mevzuatla kanunun hükmünü ortadan kaldırması mümkün değildir. Zira normlar hiyerarşisi ilkesine göre kanun hükmünün bir alt mevzuat olan tebliğle bertaraf edilmesi mümkün değildir. Ayrıca verginin yasallığı ilkesine göre vergi, ancak kanunla konulabiler, değiştirilebilir veya kaldırılabilir.

DADAŞ06

15.07-2011, 00:38
Iyi aksamlar

bilgi mahiyetindedir

1 ) kdv kanununun ilgili maddesi yanlızca engelliler icin üretilmiş arac gerecten bahseder oysaki arabalar sadece engellıler ıcın degıl herkes icin üretilmistır ( arabaya tertibat takılması arabanın özel üretildigi anlamına gelmez . özel üretilen tertibattır araba degil) bu maddenin anlamı budur ( bu arada maliyeci oldugum maliyeyi savunacagım anlamına gelmesin çünkü engelli olmak her şeyin üstündedir )

örnegin

asansörler herkes icindir ama engellilerin havuza girip cıkmasını saglayan asansör sadece engelliler icindir

2 ) adana bölge idare mahkemesi bizim icin faydalı ancak kanuna göre yanlış bir karar vermiştir inşallah bu hata hayıra vesile olup kdv nin ilgili maddesine ' ve engelli otomobillri ' ibaresinin eklenmesine yol acar .

3 ) bu olay danıstaya giderse işler tersine döner çünkü danıstay hakımleri vergi kanunlarının ne anlama geldıgını cok ıyı bılırler ( umarım boyle bırsey olmaz cünkü ben de arabayı haziran 2010 da aldım )

saww

15.07-2011, 02:52
dadas,
Fena yakalamışsın!
Bu yazdıklarınıza binaen bu davadan lehte sonuç çıkmaz!. Daha önceki sayfalarda da bir avukat bu işten bir sonuç cıkmaz diye uyarmıştı zaten!
Boşa zaman kaybı ve masrafff...

DADAŞ06

15.07-2011, 12:29
Hayırlı cumalar

arkadaşlar kanunları okumak anlamak anlamına gelmez kanunların dilinide bilmek gerekir öncelikle maliyenin daha önceki uygulaması kanuna aykırı olmayıp kanuna göre yapılmıştır .bölge idaresinin verdiği karar temyizi olmayan kesin bir karardır ama geneli bağlamaz danıştay kararları geneli bağlar . Eğer danıştaydan (didük) tan böyle bir karar çıkmış olsa idi işler değişirdi o zaman geriye dönük 5 yıl içinde araç alanların hepsi paralarını alırdı zaman aşımı bu durumda 5 yıl olurdu ayrıcı anayasanın eşitlik ilkesine göre tertibatlı olup olmaması bir şey değiştirmez .

Ayrıca danıştaydan böyle bir karar çıkarsa durum çok vahim olur çünkü sonuçta arabalar kdv kanununa göre özürlüler için bir araç haline gelirse . Arabalara koyduğumuz yakıt ve araba parçalarıda bir gereç haline gelir ve vergiden istisna olur ve bu durum sadece arabayla kısıtlı kalmaz . Ve bu göze batar sonra kısıtlamalar gelir

bir diğer olayda kdv den istisna olma olayıdır istisna demek bir olayın istisnası demektir ilgili kdv maddesindeki olay ise engellilerin yasamını kolaylaştırmak için üretilmiş altını çiziyorum üretilmiş olmaktır yani sadece bu şekilde üretilenler istisnadır . Arabalar bu olay için üretilmiş bir araç değildir genel üretilmiştir .

adana bölge idare mahkemesi yapılan tertibat sonucu tüm arabanın özel üretilmiş gibi olduğunu düşünerek bu kanıya varmış çünkü yapılan tadilat arabanın teknik belgesini değiştirdiği için vede sadece o arabayı özürlü kullanabildiği için sadece özürlüye ait bir üretim olduğuna karar vermiştir işte kararın özü bu . aslında sadece bu olay bile kdv den istisna olması için yeterli bir durumdur burdaki sıkıntı üretilmiş olması kelimesidir. ayrıca tertibatlı olmayan engelli araçları ise tebliğ ile tertibatlı sayılır denmiştir bu da eşitlik ilkesine göre aynı uygulamaya yol açar . aslında bu durumun çok basit bir yolu vardır maliye bakanlığı bir tebliğ ile ilk iktisapta istisnadır der ve kötü sonuçların önüne geçer . bu bağlamda mahkeme kararı iyi bir baskı unsuru oluşturmaktadır.

gazi3428

15.07-2011, 15:18
Yani buradan nasıl bir sonuç çıkarmamız gerekiyor ? mahkemeye gitmelimiyiz?? yoksa boşuna kendinizi yormayın burdan birşey çıkmazmı demek istiyorsunuz?

DADAŞ06

15.07-2011, 18:58
Eskiden araba alanlar kesinlikle dava acmasın . Yeni alacaklar kesinlikle dava acsın ama ıdare mahkemesıne ve yurutmeyı durdurmalı acsın yoksa temyız danıstaya gıder bu da cok uzun zaman alır

aayyhan

16.07-2011, 01:09
ben aracı yenı aldım fakat benm aracımda özel tertibap yok ben yıne de dılekçeyle başvurabılırmıyım ve sonuç ne lur? tesekkurler

Hoskal

16.07-2011, 12:48
Sn Dadaş06'ya konuya başka bir bakış açısı getirdiği için teşekkür ederiz. Ancak; Bölge idare mahkemesi kararı, dikkatli okunduğunda sorulan bu sorulara gayet doyurucu cevaplar sunar niteliktedir.
Kararda, dadaş06'nın lafzi yorumuna yani kanunun kullandığı kelimelere göre yorumlanması yöntemine uygun olarak "üretilmiş" kelimesi yorumlanmış ve "..özürlü olan davacının özrüne göre yapılan tadilat sonucu satın alınan aracın.." ve "..gaz aparatları elle kullanılabilir duruma getirilmek suretiyle fiziksel özürlü olan davacının kullanımına uygun hale getirilen binek otomobilin satın alınması sırasında" denilmek suretiyle engelliler için üretilmiş hale gelen ve bundan sonra engelliler tarafından satın alınan aracın KDV'den muaf olduğuna hükmedilmiştir.
Yani araç, özel tertibatlı olarak satın alınmakta, ruhsatında "engelli otomobil", "sakat otomobil" yazmakta, kendisinden başkası kullanamaz denmekte yani özel tertibat takılı durumda satın alınan aracın; engellilere has araç, engelliler için üretilmiş araç olduğu plakasına varıncaya kadar tartışmasız olarak adeta ilan edilmektedir. Burada "üretim" kelimesini dar yorumlamamak gerekir. Engelliler için otomobil üretilirken ayrı bir fabrikada mı üretilmeli, otomobilin her parçasında engelliler için üretilmiştir mi yazmalı, direksiyonunda da mı engelli amblemi olmalı vs. vs. Önemli olan mevcut arabanın engellinin kullanımına uygun hale getirilmesidir. Bu üretimin illa fabrikada tamamlanması gerekmez, galeriye geldikten sonra da özel tertibat eklenmek suretiyle üretim halkası tamamlanan aracın engelliler için üretilmediğini iddia etmek mümkün değildir. Kaldı ki; özel tertibatlı fabrika çıkışlı otomobiller de vardır bildiğim kadarıyla.
Bu mantıkla bakılırsa örneğin var olan bir bilgisayar programının mesala sohbet programının görme engelliler için küçük bir eklemeyle sesli hale getirilmesi yani görme engellilere hitap eder vaziyete getirilmesi durumunda bu programın da görme engelliler için üretilmiş program olmaması mı gerekir? Adana Bölge İdare Mahkemesi kararı bence "üretim" kelimesini hukuka uygun olarak yorumlamıştır.
Ayrıca kanun "her türlü araç" derken üretim safhalarına dair bir kısıtlama yapmamıştır. Çok açık olarak "her türlü" kelimesini kullanmıştır. Kanun koyucu böylesine geniş bir kavram kullanırken, kanun koyucunun amacına aykırı olarak dar yorum getirmek hukuka aykırıdır. Zira kanun metinleri hazırlanırken kanunun her kelimesinin hangi sonuçları doğuracağı her yönüyle değerlendirilir. Aksi olsa emsal kararda dendiği üzere "özel tertibatlı araçlar hariç her türlü araç"ibaresi konulurdu metne.
Diğer taraftan dadaş06 yalnızca lafzi yorum yapmıştır. Oysa ki Adana Bölge İdare Mahkemesi aynı zamanda amaçsal yorum yaparak kanunun amacına bakmıştır. Kanunun amacı özürlülerin her türlü gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak topluma katılmalarını sağlamaktır. Kanun koyucunun amacına bakıldığında daraltıcı yorum yapılmasını düşündürecek bir husus bulunmamaktadır.

Bir başka husus davanın hangi mahkemede görüleceği, karar aleyhe çıkarsa karara karşı hangi üst mahkemeye başvurulacağı meselesi. Bununla ilgili 24. sayfada hukuki durumu belirtmiştim. Tekrara düşmemek adına yalnızca vergi mahkemesinin tek hakimle verdiği karara karşı üst mahkeme olarak Bölge İdare Mahkemesine başvurulabileceğini belirteyim. Ayrıca danıştay kararı bağlayıcıdır denmiş oysa danıştay kararı da yalnızca o davanın taraflarını bağlar. İçtihadı Birleştirme Kurulu kararları hariç olmak üzere.

Son olarak şu anda lehimize bir durum var. Yani olumlu düşünebilmemiz için elimizde tabiri caizse kapı gibi Adana Bölge İdare Mahkemesi kararı var. Bu şu anlama gelir Adana Bölge İdare mahkemesi aynı konudaki kararlarda benzer karar verececektir. Aksi kararlar olmadıkça umudumuzu kaybetmeye gerek yok.

ultraslan

16.07-2011, 13:32
ben 2006 kasımda aldım özel tertibatlı arkadaşlar sizce napıyım harekete geçiyim mi bende ne dersiniz

saww

16.07-2011, 13:33
ruhsatında "engelli otomobil", "sakat otomobil" yazmakta, kendisinden başkası kullanamaz denmekte yani özel tertibat takılı durumda satın alınan aracın; engellilere has araç, engelliler için üretilmiş araç olduğu plakasına varıncaya kadar tartışmasız olarak adeta ilan edilmektedir. Burada "üretim" kelimesini dar yorumlamamak gerekir. Engelliler için otomobil üretilirken ayrı bir fabrikada mı üretilmeli, otomobilin her parçasında engelliler için üretilmiştir mi yazmalı, direksiyonunda da mı engelli amblemi olmalı vs..

Hoskal,
Teşekkürler.
En açıklayıcı bilgiyi sen verdin. Arabam olmasada bu açıklamayla hakimin karşısında şu paragraf savunma için yeterli bence.!
Hiç bir aklı başında hakim şu paragrafa muhalefet edemez!
Hem arabayı engelliden başkası kullanamaz diyeceksin! Hemde normal arac gibi vergi alıcaksın!
PES....
Dadas06 tipik memur örneğini bizlere gösterdi. Devletin memuru işte ne olucakkk:)
Yaptığı yorumla az daha beni bile kandırıyordu.
GİB bu yolla engelli kardeşlerimizin hakkı olanı gasp etmiştir.
Dava sadece geri ödeme davası olmamalıdır. GİB e vatandaştan haksız yolla para tahsilatı davasıda açılmalıdır.
Varmı böyle bir baba yiğit, mahkeme! Kendini mahkum edicekkk? Kamu kamuyu dava ettiği görülmüşmü?
Adalet miş, yargı bağımsızmış..muşş.....
Hadi ordan......

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++++++

Hoskal, Protez için dava açıcam fakat bir arkadaş buna benzer bir sağlık ödemesi için dava açmış eksik ödemesini geri almış.
Fakat o nun işt.cihazı 3000 tl cebinden vermiş almış. Sonra mahkemeden karar çıkarıp ödemesini geri tahsil etmiş.
Benim sorunum benim protezimin çok pahalı olması!
Atıyorum.. 100 000 tl ben cebimden nasıl vereyim, alayım da sonra mahkemede 2-3 sene bekleyip paramı tahsil edeyim?
Bununla ilgili ne yapılabilir? Bir fikrin, bir önerin varmı?

Teşekkürler, saygılar.

DADAŞ06

16.07-2011, 22:41
iyi aksamlar

sayın saww öncelikle şahsıma yazdıklarınız hic hos degil . ayrıca yazımı ıyı analız etmıs olsaydınız engellı olmak her seyın ustundedır kelımemı okurdunuz yanı malıyecı olmam engellı olmamın ustunde olamaz engellıler ıcın olusan her turlu faydadan yararlanan bırı olarak kdv konusunda nasıl karsı olurum .ben bunu anlayamam ama siz nasıl böyle anladınız gercekten merak konusu .

ayrıca sızı neden kandırayımkı bunun bana ne faydası yada zararı olabılırkı . ayrıca yazılarımı okumus olsaydın yenı alacaklar kesınlıkle dava acsın dıyorum bu cumlem sıze ne ıfade edıyor ?

sıze son olarak sunu ıfade edeyım bende 2010 hazıran ayında kdv odeyerek engellı aracı aldım . mahkeme kararı ıle odedıgım kdv nın geri ıadesı soz konusu ben paramın delısımıyım buna karsı olayım.

saygılar

sayın hoskal

sızın yazdıklarınızla benım yazdıklarım arasında sadece 2 fark var ve o ıkı fark benım yazdıklarımda mevcut olup sızınkınde eksık kalmıs dolayısıyla aynı seylerı soyleyıp anlasamamısız gıbı bır durum ortaya cıkmıs

1) yazımda parantez ıcınde didük kelimesi var bu danıstay idari davalar üst kurulu bırımının kıssaltmasıdır yanı sızın genelı baglamakla ılgılı yazınızın cevabı burda kıssaca aynı seyı ıfade edıyoruz ama anlasamamısız

2) ıkımızde mahkemenın araracı ozel uretılmıs arac kısmına soktugunu yazmısız hatta benım yazımda bu durumun bıle kdv den ıstısna olmak ıcın yeterlı oldugunun yazıldıgını okumussunuzdur lakın yazımın tamamını ıyı analız etseydınız orada baska bır vahım durumdan bahsettıgımı anlardınız bu durum ıse sudur eger mahkeme kararı bu sekılde ıctıhat halıne gelırse o vakıt arabalar ıcın koydugumuz yakıt ve de yedek parcalarda bır gerec halıne gelır ve kdv den ıstısna olur ( böyle olması cok hos olur ) ve bu durum cok goze batar ve bürokrasıye ıs yuku getırır malum bızım kalın duvarlı bürokratlarımız bunda hoslanmaz ve kısıtlamalara gırerler bu durum pesınde pek cok sacma olayları getırır .

genel olarak ıse

1 )tekrarlıyorum yenı araba alacaklar kesınlıkle dava acsın . ıdare mahkemesıne avukat tutmadan vede yurutmeyı durdurmalı .

shaman

17.07-2011, 18:58
ÖTV ne için alınıyor? Özel Tüketim Vergisi. Yani devlete göre araba özel tüketim. Ama engelli olanlar için araç-araba özel bir tüketim olmadığından devlet engelliden ÖTV almıyor.

Peki KDV nedir? Katma Değer Vergisi.. Yani TC vatandaşı herkesin vermesi felan gereken bir vergi. Bizim ne ayrıcalığımız var ki KDV ödemeyelim. Evet biraz garip gelecek ama ben KDV'nin ödenmesinden yanayım ve bu mahkeme kararını yine bizim dengesiz hakimlerin saçma bir kararı olarak görüyorum.

matematik

17.07-2011, 23:13
@shaman,
Bizim ayrıcalığımız var.Çünkü otta bokta ödediğimiz vergilerle yapılan neredeyse hiçbir şeyi kullanamıyoruz..
Biz ayrıcalıklı seçilmiş kişileriz..tey tey tey
Pozitif ayrımcılığa ben de karşıyım ama bazı ezik yanlarımızı gidermek ve digerleriyle eşit hisetmek için "onlara tanınmayan haklar bana da tanınmasın" demek dengesizlik ve saçmalıktan başka bişey değildir. Evvela onlara tanınan haklar bi bana tanınsın, o zaman yeniden konuşuruz bunu.

DADAŞ06

17.07-2011, 23:46
sayın shaman ötv ve kdv arasında vergisel olarak hic bır fark yok hatta dünyada ötv diye bir vergide yok sadece türkiyede var aralarındaki terk fark ötv sadece malım ılk pıyasaya cıktıgı zaman alınır ve hızmetın otv sı olmaz kdv ıse her asamada alınan bır vergıdır bu ıkı vergının ortak ozellıgı ıse hep son tuketıcının odemesıdır yanı aradakıler odemez tamamını son tuketen oder vede turkıyenın ayakta durmasını saglayan bu ıkı vergıdır dıger vergılerı topla 10 ıle carp 1 kdv etmez 5 kdv ıse 1 otv etmez . bu bilgılerın ısıgında devlet toplanan vergılerle hızmet yapar vatandasta faydalanır lakın normal bır vatandas devletın ımkanlarının ortalama 100 de 20 kullanırken engellıler bu ımkanların 100 de 2 sını anca kullanır devlette engellılerı topluma kazandırmak ıcın bu vergılerı ılk ıktısapta hıc almazsa hem matıken hemde malı acıdan hıc zarar etmıyor hatta kar bıle edıyor yanı engellıler uzerınden normal vatandastan aldıgından daha fazla vergıyı bu ılk ıktısapta almasa bıle engellıden alıyor . kıssacası engellıler otv ve kdv yı ılk ıktısapta odemese bıle normal ınsanlardan daha fazla bu vergılerı oduyor . o zaman ben neden otv ve kdv den ılk ıktısapta ıstısna olmayım kı ?

Hoskal

18.07-2011, 10:59
Sayın dadaş06 ile birçok noktada hemfikir olduğumuz anlaşılıyor ancak bazı noktalarda ayrışıyoruz.
Bunlardan birincisi "...eger mahkeme kararı bu sekılde ıctıhat halıne gelırse o vakıt arabalar ıcın koydugumuz yakıt ve de yedek parcalarda bır gerec halıne gelır ve kdv den ıstısna olur ( böyle olması cok hos olur ) ve bu durum cok goze batar ve bürokrasıye ıs yuku getırır malum bızım kalın duvarlı bürokratlarımız bunda hoslanmaz ve kısıtlamalara gırerler bu durum pesınde pek cok sacma olayları getırır" demişsiniz ya; ben de diyorum ki; eğer engelli otomobiline konulan yakıtlar yalnızca engelli otomobillerinde kullanılan özel yakıtlar olursa elbette istisna olur. Yani yakıtın üzerinde "engelli yakıtı", "engelliden başkası kullanamaz" vs. yazarsa o halde istisna olur. Ama böyle bir hasretme yoksa, istisna olmaz.

İkincisi "diduk" şeklinde kısaltarak da bahsettiğiz "danıstay idari davalar üst kurulu" meselesi. Aslında işbu kurulun adı "Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu"dur. Bunun kısaltması da "DİDK"dır. Bir imla hatası olmuş sanırım. Bu minvalde ben de Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu kararının vergi mahkemelerini bağlayıcı nitelikte olduğunu düşünüyorum.

Öte yandan burada amacımız bir arkadaşımızın mahkeme yoluyla elde ettiği hakkın genele taşınması olmalıdır. Bu açıdan beyin fırtınasındaki her fikrin iyi bir dava dilekçesi veya cevap dilekçesi oluşturma açısından iyi birer done olacağını düşünüyorum. Bu bağlamda Sn. dadaş06 ve diğer arkadaşların fikirleri önemli diye düşünüyorum.

vuralh

18.07-2011, 18:24
Zonguldak vergi mahkemesine dava açtım. ve talebim reddedildi.

Kısaca özetliyeyim.

Mayıs ayında honda jazz aldım. 15 gün içinde vergi dairesine basvuruda bulundum vergi dairesi reddetti. gerekçesiyle bir gün sonra mahkemeye basvurdum bugun aldığım cevapla mahkeme talebimi reddetti.

Bundan sonra neler yapılabilir bilmiyorum

Bio

18.07-2011, 20:39
Vural sırada bölge idare mahkemesine taşıyacaksın davayı......

DADAŞ06

18.07-2011, 20:50
SAYIN Hoskal

olaya şu pencereden bakarsanız belki fikriniz degişir . ötv kanununda ilk iktisaptan bahseder eğer bu kelıme olmasaydı ne olurdu ( yanlız unutmayın ötv malın ılk pıyasaya cıktıgında alınan bır vergıdır kıssaca daha sonra otv olmaz ) parantez ıcı hukme gore bu kelımenın ne ısı var orda kesın bır anam ıfade ediyor ama 2. kez alınamayan bir vergi icın neden konulmus ?

gereç ise gereklılık anlamından turetımıs bır kelımedır ve kdv kanunu her turlu arac ve gerec der. yakıt olmadan hic bir araba hareket etmez doayısıyla yakıt araclar ıcın bır gereklılık yanı bır gerectır bu baglamda kanun cok genış anlamda yetkı verıyor eger araba bır arac olursa yakıtta bır gerec olur keza yedek parcada bır gerec olur ( yakıt yada yedek parcanın ustunde her hangı bır ıbarenın olması gereksızdır hepsı ıstısna olur ) ayrıca mantıken deposu bos bır araba engellılerı topluma kazandıramaz bundan gectım saglıklı ınsanları bıle kazandıramaz.

bırazda espırı olsun : sen arabaya tertıbat takılınca sadece engellıler ıcın uretılmıs arac olduguna ınanıyorsunda o arabaya yedek parca takılınca neden ınanmıyorsun ?

UZAKLAR

18.07-2011, 21:08
red gerekçesi olarak neyi yazmış vergi mahkemesi, bunu da paylaşırmısınız ltf.

hercai_ugur

18.07-2011, 21:31
şimdi bu işlerle ilgili yeni bir gelişme varmı madem herkes dava acıp kazanbılecek devlet kaldırsın kdv yi bizde ugrasmasak.bir arkadaşımla görüştüm oda kulaktan dolma bilgiyle söledi ama galiba bu kdv kalkacakmıs engellilerde

Hoskal

19.07-2011, 15:47
Vuralh, mahkeme dilekçeni reddetmiş olmasın? Zira İdari Yargılama Usul Kanununa göre dilekçeler kanuna uygun hazırlanmamışsa 30 gün içinde yeniden dava açılmak kaydıyla reddedilir. Mahkeme kararının ayrıntılarını verebilir misin? Ayrıca davan esastan reddedilmişse karara karşı Bölge İdare Mahkemesinde itiraz hakkın var, bunu kullanabilirsin.

masiva

19.07-2011, 18:26
marmara kurumlar vergi dairesine kdv'nin iadesi için dilekçemi verdim.. red kararını aldım, devamı için yola çıktım.. bilgilendiririm

Hoskal

20.07-2011, 11:41
Arkadaşlar açtığım dava üzerine mahkemeden karar çıktı. Daha önce yazdığım gibi mahkeme olayı vergi hatası olasılığı olarak değerlendirmiş ve başvurumuzu da vergi hatasının düzeltilmesi başvurusu olarak değerlendirmiş. Ancak Vergi Usul Kanununun 124. maddesindeki "Şikayet yolu ile müracaat: Madde 124 – (Değişik : 23/6/1982 - 2686/24 md.)
Vergi mahkemesinde dava açma süresi geçtikten sonra yaptıkları düzeltme talepleri reddolunanlar şikayet yolu ile Maliye Bakanlığına müracaat edebilirler." hükmü gereği düzeltme talebinin reddi üzerine önce Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına şikayet yolu ile müracaat ederek, vergi idaresinin düzeltme talebinin reddine ilişkin işleminin iptalini ve vergi hatasının düzeltilerek ödenen KDV'nin iadesini talep etmek gerektiğini belirtmiş ve oradan da red cevabı gelirse bunun üzerine vergi mahkemesinde dava açılması gerektiğini söylemiş.

Buradan çıkarılacak sonuç:

1- İhtirazi kayıtla KDV ödendikten 30 içerisinde vergi idaresine başvurup red cevabı alındıktan sonra 30 günden kalan süre içerisinde vergi mahkemesine başvuranların davaları esastan görüşülür.

2- Bu dava açma süresi geçtikten sonra vergi idaresine ödedikleri KDV'nin vergiden istisna olması nedeniyle vergi hatası olduğu gerekçesiyle iade isteyenler başvurularına aldıkları red cevabına karşı Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına şikayet yoluyla müracaat edecekler. Şikayet yoluyla müracaatları reddedilenler bu red cevabına karşı 30 gün içerisinde vergi mahkemesine dava açacaklar.

3- Red cevabına karşı Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına başvurmayıp doğrudan dava açanların durumunda ise mahkeme dava dilekçelerini Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına gönderecek oradan red cevabı gelmesi üzerine, bu red cevabının geldiği tarihten itibaren 30 gün içinde yeniden vergi mahkemesinde dava açma hakları olacak. Dava bu defa esastan görüşülüp karara bağlanacak.
Başlangıçta olumsuz gibi görünen karar aslında olumlu ögeler içeriyor. Bunlardan birincisi mahkemenin durumu vergi hatası olabileceği ihtimali, talebi de vergi hatasının düzeltilmesi talebi olarak değerlendirmesi. İkincisi meseleyi vergi hatası olabileceği olasılığı olarak değerlendirmesi nedeniyle 30 günlük zamanaşımı süresini uygulamaması. Üçüncüsü dava dilekçemizi kendiliğinden vergi dairesinin üst mercii olan Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına göndermesi.

Bu durumda henüz dava açmayanlar vergi dairesinin red cevabına karşı üst Mercii olan Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına başvurup, buradan aldıkları red cevabını vergi mahkemesinde dava konusu edebilirler.

Dava açanlar ise mahkemece dava dilekçesinin gönderilmesi üzerine Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının red cevabı üzerine yeniden vergi mahkemesinde dava açabilirler.

Bakalım diğer mahkemelerden ne karar çıkacak ve bakalım esastan görüşülünce ne karar çıkacak..

istikbal

21.07-2011, 16:34
Bilgilendirmeler için teşekkürler, bende 2012 model bir araç arayışında olduğumdan Mayıs ayından Ekim ayına kadar İstanbul'da bulunan tüm araç bayilerini her fırsat buldukça tek tek geziyorum/gezeceğim. Satıcılar o kadar bilgisiz ki çoğunun %90 altı raporlu kişilere ötv indirim hakkı olup olmadığından bile haberi yok. Hele birde bu olası potansiyel Kdv indiriminden de bahsedince iyice ağızları açık kalıyor. Hepsine uzun uzun anlatıyorum mevzuatı bu yüzden İstanbul'dan araç alacak olan engelli arkadaşların işlerini de kolaylaştırmış oluyorumdur inş :D Konuyu başından beri takip ettiğimden dolayı 10'un üzerinde arkadaşın aktif dava süreçlerinin devam ettiğini düşünüyorum ve olumlu/olumsuz her türlü ger bildirimlerini merakla beklediğimi de saygıyla iletmek isterim.

karakaya

22.07-2011, 12:23
Şöyle net bir sıralama yazsak,herkes yazıdan farklı anlamlar çıkarıyor.

1-İlk adım Aracı aldığımız firmanın bağlı olduğu Vergi Dairesine Dilekçe veriyoruz.
Dilekçemize ret cevabı aldıktan sonra 30 gün içerisinde "Vergi Mahkemesine" dava mı açacağız yoksa dlekçemiz reddedildikten sonra "Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığına "dilekçe verip sonucunu mu bekleyeceğiz?

25.09.2006 da araç almıştım,Vergi Dairesine başvurdum,red yazısı 3 güne elimde.Sonra napacağımı söylerseniz sevinirim.

ahmetdemir

22.07-2011, 14:22
karakaya nickli arkadaşın sorularına cevap verecek arkadaşlara bir soruda benden, 02.08.2005 te araç aldım. 13.06.2011 de sattım başvuruda bulunsam satmış olduğum oto için kdv iadesi olurmu, saygılar...

fullmoongokturk

22.07-2011, 14:28
Bir soruda benden :)
ben il maliyeden red cevabı alıp, vergi mahkemesine dava açtım. vergi mahkemesinden cevap gelmesi üzerine ben gelir idaresi başkanlığına dilekçe yazsam ve akabinde cevap gelmesi üzerine tekrar vergi mahkemesine mi yoksa bölge idare mahkemesine mi dava açacağım?

E®KAN

22.07-2011, 15:06
Bu şekilde araç alanlar bilgilerini paylaşabilirler mi acaba ?

alanya

22.07-2011, 22:27
Israrla takipteyim, bakalım aktif davaların sonucu ne olacak ?

aayyhan

24.07-2011, 00:25
ben yenı araç aldım fakat araçta tertibat yok yınede dilekçeyle başvursam cevabı ne olur? tesekkuler

fullmoongokturk

24.07-2011, 14:05
Bende dava hususunda bir kaç bilgi vereyim. Araçlar için ödenmesi gereken KDV istisnası sanırım "Genel Hukuk" kapsamına giriyor, fakat açmış olduğumuz davadaki kanun maddesi yani "Her Türlü Araç ve Gerek" ibaresine bakarsak engelliler için kısacası şahısların açmış olduğu dava için "Özel Hukuk" kapsamında değerlendiriliyor. Zaten Özel Hukuk; Genel Hukukun üzerinde öncelikli olduğu için davaları aklı başında karar verebilecek hakimlere denk geldiğimiz sürece kazanmamız an meselesi olarak düşünüyorum. Ayrıca Adana Bölge İdare Mahkemesinin kararınıda yanlış bir vergi kararı olarak değil aksine Özel Hukukun bağlayıcı özelliği ve üstünlüğü ile öne çıkmasıyla yorumluyorum...

Bir diğer konu ise yukarıda belirttiğim üzere aklı başında ve emsal karara bakarak karar verecek hakimlere denk gelmemiz üzerine bu işi uzatmadan vergi mahkemelerinden olumlu sonuç alacağımıza inanıyor akabinde de zaten Gelir İdaresi Başkanlığına mahkeme sonucu icabında bir dilekçe ve dilekçede gerekli bilgilerin bulunup (banka hesap no vs..) tahsil edilen KDV nin geri ödenmesini istemek kalıyor. Şayet Vergi mahkemesindende olumsuz bir karar verilirse Gelir İdaresi Başkanlığına gidilmeden (yani işi uzatmadan) Bölge İdare Mahkemesine Temyize gidilebileceğini düşünüyorum ve şahsen ben bu düşüncelerimle bu yol ve yöntemi izlemeyi düşünüyorum. Fazla irdeleyip mide bulantısına gerekte yok zaten. Aldığım bilgilerde sağlam...

Bir diğer konu ise vergi mahkemesine dava açan arkadaşlar dava dosyalarını dosya numaralarından 1-2 haftaya bir sorsunlar ve soruştursunlar. Aksi halde arkasına düşmezseniz dava süreciniz o kadar uzayacaktır ve sallayacaklardır. Çünkü dosyalar sürekli değişebilmektedir...

fullmoongokturk

25.07-2011, 16:09
Dünkü düşündüklerimin ve dediklerimin aksine bir kararın bugün elime ulaşacağını hiç zannetmiyordum. Evet arkadaşlar umutlar suya düştü...

11/07/2011 tarihinde açmış olduğum dava 16/07/2011 tarihi itibariyle mahkemeden red kararı sonucuna bağlanmıştır... Bu çerçevede temyize gitmeyi pek düşünmemekteyim. Çünkü mahkeme kararından temyize gidilebilir dahi denmemiş. 2 sayfalık bir metin elime ulaşmış olup; önem arz eden cümle ise: "Binek otomobili ve diğer nakil vasıtalarının ise sözü edilen ARAÇ-GEREÇ kapsamında değerlendirilmesinin mümkün bulunmadığı" açıklanmıştır...

Master

25.07-2011, 17:25
KDV nin geri ödenmesi zaten başlı başına çılgın bir haberdi ve ben hiç inanmıyordum. Şimdi de tescil edilmiş oldu. Rüya görmeye son... Bilgilendirme için teşekkürler @fullmoongokturk

fullmoongokturk

25.07-2011, 17:29
Rica ederim.. Fakat ben birde BİMER e dilekçe göndermeyi düşünüyorum. Ayrıca madem araçlar engellinin hayatını kolaylaştıran bir araç ve gereç değilse niçin ailemiz kullanamıyor. Bunun çelişkisine düştüm şimdide...

gazi3428

25.07-2011, 17:47
Vay be :( buda olmadı desenize.. peki adanadaki verilen karar nasıl sonuçlandı onu merak ediyorum ben...

feyza

26.07-2011, 18:47
Ben de Malatya vergi Mahkemesine başvurdum.Bir sonuç alırsam en kısa zamanda paylaşırım.

fatihcck

27.07-2011, 14:00
slm bir sorum olacaktı yardımcı olabilirseniz lütfen

babam adına sıfır araba aldık ama özel tertibatı yok %90 üzerinden aldık arabayı sormak istedigim

kdv yi bizde alabilirmiyiz özel tertibat olmadan???????

saww

27.07-2011, 14:13
Yani araç, özel tertibatlı olarak satın alınmakta, ruhsatında "engelli otomobil", "sakat otomobil" yazmakta, kendisinden başkası kullanamaz denmekte yani özel tertibat takılı durumda satın alınan aracın; engellilere has araç, engelliler için üretilmiş araç olduğu plakasına varıncaya kadar tartışmasız olarak adeta ilan edilmektedir..

Buraya göre karar vermek lazım. Savunma yaparken şu 2 cümleyi sundunuzmu?
Buraya göre karar vermeyen hakimin ne mahkemesine başvurulur. Ne adaletine güven olunur.
Sistemin kusurlarını görmeyip vatandaş aleyhine karar veren bir adalet sistemini kuranada, destekleyenede Allah lanet etsin!!!

Ben boşuna demiyorum. Vatandaş kendi göbek bağını kesmeye kalkmaya kalkarsa bu ülkede çok büyük kaos çıkar. Texaz olur bu memleket..
Çocuk döven caniler, kadın döven caniler, engelli döven caniler hem emniyetce, hem hukukca korunmaktadır.(Belgelerim!)
Bu nasıl bir sistemdir.? Lanet olsun kuranada, destekleyenede, bekasını isteyenede...!

huseyinpala

27.07-2011, 17:52
Zonguldak vergi mahkemesine dava açtım. ve talebim reddedildi.

Kısaca özetliyeyim.

Mayıs ayında honda jazz aldım. 15 gün içinde vergi dairesine basvuruda bulundum vergi dairesi reddetti. gerekçesiyle bir gün sonra mahkemeye basvurdum bugun aldığım cevapla mahkeme talebimi reddetti.

Bundan sonra neler yapılabilir bilmiyorum
Bölge idare mahkemesine itiraz edeceksiniz. Mahkemenin verdiği kararı buraya ekleyebilirseniz. ben ve forumdaki arkadaşlar itiraz dilekçesinde neler yazacağınızı kararlaştırırız. Bu arada ben de geçenyıl Honda Jazz aldım. Çok güzel bir tercih yapmışsınız.

ahmetonerge

27.07-2011, 19:37
ben 25.07.2011 tarihinde istanbul vergi mahkemesine başvurdum yenibosna da mahkeme sonucunu burada yayınlayacağım

msunar

28.07-2011, 12:29
Yaklaşık 1 ay önce Kia Ceed Marka otomatik vites araç satın aldım. KDV iadesi için örnekte verilen dilekçeyi doldurup Ankara Başkent Vergi Dairesi Müdürlüğüne başvurduğumda bu dilekçenin aracı satın aldığım firmaya vermem gerektiğini söyledim.
Önce inanmadım ama firmayı arayıp muhasebe birimine sorduğumda bunun doğru olduğunu söylediler ve dilekçemi kabul edip vergi dairesine gönderdiler.

Arkadaşlara önerim KDV iadesi için dilekçelerini aracı satın aldıkları firmaya aynı dilekçe örneğinde olduğu gibi yalnızca ana başlığını (firma adını yazarak) değiştirerek versinler. Sonucu bekliyorum.

Araç alırken karşılaştığım diğer sorunlar; daha önce özel tertibatlı aracım vardı. Bunu engelli olmayan bir arkadaşıma satmak isterken son anda uyarıldım. Eski aracınızda bulunan aparat için mutlaka tesisat iptal projesi yaptırmanız gerekiyor. Yoksa yeni bir araç satın aldığınızda usulsüzlükten mahkemeye düşebilirsiniz. Engelli bir kişiye satarsanız sorun çıkmaz.

Bir önerim daha var. Hastaneden aldığım sağlık kurulu raporuna yalnızca özel tesisatlı araç kullanabilir ibaresi yazıldı. Bu rapor ile ÖTV indiriminden yararlandım ancak Motorlu taşıtlar vergisi muafiyetinden ya yararlanamadım. Sağlık kurulu raporuna mutlaka sakatlığı süreklidir ibaresi ve özürlülük oranını yazdırmaları gerekiyormuş. Bu raporu yeniden düzelttirmem gerekiyor.

OturanBoğa

28.07-2011, 15:33
Henüz bu konuda süreci olumlu tamamlanan hiç bir arkadaşımız olmadı. Ne enteresan bir durum...

msunar, vergilerini ödediğin sürece istersen özel donanımlı yüz tane aracın olabilir. Aksini söyleyen yanlış söylemiş. Ayrıca, ne ÖTV istisnası için ne de MTV istisnası için rapordaki oranın bir önemi var. Aynı şekilde, raporun "süreli" ya da "sürekli" olmasının da hiç ama hiç bir önemi yok:

http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/46422-malul-ve-engellilerin-arac-aliminda-otv-istisnasi-uygulamasinin-sartlari.html
http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/49400-malul-ve-engellilere-ait-tasitlarda-motorlu-tasitlar-vergisi-istisnasi-uygulamasi.html

fullmoongokturk

28.07-2011, 23:00
Saygı değer Bülent abicim;
Süresin Vergi Mahkemesi olan kısmı tamamlandı, Mahkeme cevabım geldi ve sonuç olumsuz :( Sen bu konu için ne düşünüyorsun?

Jungle

29.07-2011, 00:58
Olumsuz olarak derken ne demişler neden belirtmeleri gerekiyor çünkü özürlünün almış olduğu araba günlük yaşamı kolaylaştırmak içindir..!

Arkadaşlar böyle uluorta her yerde konuşmayın ha, şimdi bu kdv açığını(!!!) büyüklerimiz bir duyarsa hemen gerekeni yapıp önlem alırlar. Kazanılan haklar geri alınmaz bu kanun engellinin lehine bi karardır bu nedenle sorun olmaz sanırım

fullmoongokturk

29.07-2011, 01:07
Bende öyle düşünüyorum ama öyle gelmiyor sonucu işte. Hayatı kolaytırıcı olarak bende düşünüyorum. Çünkü öyle olmasa niye bizden başkası kullanamıyor yaa. Benim ailemede biniş ve sürüş hakkı versinler, plaka önemli değil, ruhsata bir biçim getirsinler o zaman...

Bir önceki sayfada ifade etmiştim; 11/07/2011 tarihinde açmış olduğum dava 16/07/2011 tarihi itibariyle mahkemeden red kararı sonucuna bağlanmıştır... Bu çerçevede temyize gitmeyi pek düşünmemekteyim. Çünkü mahkeme kararından temyize gidilebilir dahi denmemiş. 2 sayfalık bir metin elime ulaşmış olup; önem arz eden cümle ise: "Binek otomobili ve diğer nakil vasıtalarının ise sözü edilen ARAÇ-GEREÇ kapsamında değerlendirilmesinin mümkün bulunmadığı" açıklanmıştır...

Jungle

29.07-2011, 01:48
Sen olsan temize git dermisin kanunu kanuna şikayet ediyosun tabiyki denmez ama sen gitmelisin çünkü davacı tarafsız hiçbir mahkeme kararında denmez temize git diye bence kaybedeceğin 80 lira git..!

Bio

29.07-2011, 11:53
yahu arkadaşlar durum ortada karar sonucu bölge idare mahkemesi verecek sen gitmem dion ilk alan arkadaşada aynı cvp verilmiş ve bölge idare mahkemesinden hakkını almış bulduk getirdik işde evrakı yolunuda anlattık siz gitmem diosunuz :D bi adım kalmış işte yapacak bişey yok burası TÜRKİYE kanunu kanuna şikayet için bir üst mahkemeye gitmek durumundasın...

musti70

29.07-2011, 13:56
merhaba

bilgilendirme için teşekkür ederim ben yeni bir araç aldım aracın proforma faturası çıktı yarında teslim edecekler

ödediğim kdv yi geri almak için kendi vergi daireme mi yoksa aracı aldığım hedef otomotivin vergi dairesine mi başvurmam daha doğru

cevaplayacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Mami Junior

29.07-2011, 15:15
Harcadığınız zamana, verdiğiniz paraya değmez açık söyliyim size.

fullmoongokturk

29.07-2011, 21:08
Ben gitmem demiyorum zaten gideceğim arkadşlar. Ayrıca diyeceğim şu: Maliyeden red kararı aldık ve mahkemeye dava açtık. mahkeme gidiyor ilgili vergi dairesine şu şu kişi dava açtıı bu konuyla ilgili görüş alıyor. Benim red cevabını veren müdür vekili aynı şekilde cevabı mahkemeyede vermiş ve imzalamış. mahkemede ona istinaden bana dönüş yaptı...

Şimdi ben temyiz e gitmem için ne kadar bir sürem var ? 1 ay mı?
Ayrıca bölge idare mahkemesine de aynı dilekçeyi mi yazacağız. Yani şablon aynı mı?
Birde dilekçemize şuna benzer bir madde eklesek; engellilerin hayatını kolaylaştırmak için vs vs bazı araç gereçler şahıs adına kdv siz verilirken otomobillerde de tek bir şahıs adına veriliyor. ve sadece onun hayatını kolaylaştırması adına tescillenmiş gibi bir hüküm ön görülüyor. Otomobilletr engelli için kolaylaştırıcı bir araç gereç değil ise niçin SADECE ÖZÜRLÜ KİŞİ adına tescil ediliyor. (Kusura bakmayın kabataslak yazdım) gibi düzgün, usturuplu bir madde eklesek hakim red eder mi dilekçe mizi ? Yani konuyla alakası yok diye ?

Acilen kısa ve öz bir şekilde cevaplarınızı bekliyorum arkdşlar. ona göre hareket edeceğim.

Jungle

30.07-2011, 00:39
Bence aynen böyle yaz ben eylülde alıcam AİHM mesine kadar gidicem. şurdan 1-2 kişi daha alsın kdvsini yeter bana

Bio

30.07-2011, 02:17
Göktürk aynen öyle kardeşim engellilerin önünü açan ve bu yasayı çürütebilecek boşlukları doldurun iyi edersinizi bişey kayıp etmezsiniz tam aksine hem artı sizin için iyi olacaktır hadi bakalım hayırlısı olsun sen al bende bu mahkeme kararını buraya getirip bi işe yaradığım için çok mutlu olayım durmak yok mücadeleye devam...................

fullmoongokturk

30.07-2011, 14:06
Arkadaşlar temyiz e gideceğim elbet ama bir kaç bilgi paylaşmanızı istiyorum.
Örneğin; Yeni bir dilekçe
KONYA BÖLGE İDARE MAHKEMESİ
SAYIN BAŞKANLIĞINA
KONYA

Sadece başlık mı değişecek?
Dava konusu, davalı onlar hep aynı mı kalacak dilekçede?

esra baltacı

30.07-2011, 23:03
ala ala :/

seydo6565

30.07-2011, 23:28
arkadaşlar ben koah ve işitme engelliyim.2008 de araba aldım.audi a 6.ben şimdi nasıl faydalanabilirim

Jungle

31.07-2011, 00:32
Bu kısmını bir avukat bilir sanırım?

kenan17

31.07-2011, 00:51
%40 engelliyim kdvsiz araca alabılıyormuyum

fullmoongokturk

03.08-2011, 17:19
Arkadaşlar Temyiz içinde bir dilekçe hazırladım. Bir göz atalımda eksik varsa tamamlayıcı olalım lütfen. Şimdiden teşekkürler...

KONYA BÖLGE İDARE MAHKEMESİ
SAYIN BAŞKANLIĞI’NA
KONYA

DAVACI:
ADRESİ:
TC KİMLİK NO:
DAVALI:

I- DAVA KONUSU: Özürlü Statüsünde Özel Tertibatlı Otomobil Alımı / KDV İade Talebi

II- DAVANIN ÖZETİ VE İTİRAZ NEDENLERİ: 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17. maddesinin 4. fıkrasına 01/07/2005 tarihli ve 5378 sayılı Kanunun 32. maddesiyle eklenen (s) bendi ile özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş “her türlü araç-gereç” ve özel bilgisayar programları katma değer vergisinden istisna tutulmuştur. Nitekim bu kanun maddesi şahıslar açısından Özel Hukuk’un kapsamında yer almakta olup; Genel Hukuk maddesinin üstünde bir hüküm sağlayıcı özeklik taşıması gerekmektedir.

5378 sayılı yasanın 1. Maddesine göre Kanunun amacı; özürlülerin her bakımdan gelişmelerini ve önlerindeki engelleri kaldırmayı sağlayacak tedbirleri alarak bu hizmetlerin koordinasyonu için gerekli düzenlemeleri yaparak topluma katılmalarını sağlamak olduğu belirtilmiştir. Bu haliyle yasanın amacına uygun olarak Katma Değer Vergisi Kanunu'na getirilen istisna hükmü göz önüne alındığında, satın alınan özürlü statüsündeki araçlar; “Şahıs Adına Tescil” ettirilmekte olup; ruhsat belgesinde adı geçen şahıstan başkasına kullandırılamaması hükmü mevcuttur. Buna istinaden ise; şahıs adına tescil ettirilmiş olan özürlü statüsündeki otomobil o kişinin hayata dair önündeki engelleri kaldırmayı sağlayacak bir tedbir olarak adlandırılabilir. Böylelikle Özel Tüketim Vergisi'nden istisna olarak satın alınan özürlü statüsündeki aracın Katma Değer Vergisi'nden de istisna tutulması gerekmektedir.

Nitekim satın aldığı özürlü statüsündeki aracın Katma Değer Vergisi'nden istisna tutulması gerektiği gerekçesi ile Adana 1. Vergi Mahkemesi'ne açılan dava ile ilgili olarak Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin 13/04/2010 gün ve Esas No: 2010/1658, Karar No: 2010/1721 sayılı kararı da bu yöndedir.

07/06/2011 tarihinde bu karar doğrultusunda Meram Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne başvurarak, 13/05/2011 tarihinde almış olduğum özürlü statüsündeki aracım için ödediğim Katma Değer Vergisi'nin tarafıma geri ödenmesini talep ettim. Ne var ki Müdürlük, 16/06/2011 tarihli ve 9667 sayılı işlem gereği talebime red kararı vermiştir. 11/07/2011 tarihinde bu karara istinaden Konya Vergi Mahkemesine dava açtım. Fakat Adana Bölge İdare Mahkemesi'nin kararına rağmen başvurmuş olduğum yargı yolundan da 16/07/2011 tarihli ve 11305 sayılı işlem ile 25/07/2011 tarihinde tarafıma iletilen tebliğde ödemiş olduğum Katma Değer Vergisi'nin tarafıma aynen onanmasına karar verildiği bildirmiştir.

VERGİ TARİHİ: 13/05/2011
NEVİ: Katma Değer Vergisi
VERGİNİN DÖNEMİ: 2011/5
MİKTARI: 3.431,70 TL

III- SONUÇ VE İSTEM: Yukarıda ayrıntıları ile açıklandığı üzere;
- Davanın kabulüne,
- Alınan KDV'nin tarafıma geri iadesine,
- Dava giderlerinin karşı tarafa yükletilmesine
Karar verilmesini saygılarımla arz ederim.

EKLER:
1- Adana Bölge İdare Mahkemesi Karar Sureti (2 sayfa)
2- Konya Vergi Mahkemesi Dava Sonuç Tebliği Sureti (3 sayfa)
3- İlgili Vergi Dairesi Red Karar Yazısı Sureti (1 sayfa)
4- Araca Ait Fatura Sureti (1 adet)
5- Araca Ait Özel Tertibat Proje Suretleri (6 sayfa)
6- Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Sureti (1 adet)
7- Kimlik, H Sınıfı Ehliyet ve Araç Ruhsat Sureti (1 adet)

08/08/2011
Göktürk KARAGÖZ

kenan06

04.08-2011, 09:56
Göktürk kardeşim. Hadi inşallah şu mübarek günlerde Mahkemeden olumlu ve toplum için hayırlı bir sonuç elde edersin.

DELİ YÜREK

04.08-2011, 10:13
Hayırlısı olsun inşallah

fullmoongokturk

04.08-2011, 11:56
Aimn inşallah

Jungle

04.08-2011, 12:38
Hadi İnşallah sen bunu yaptıpın vergi alacak özürlü bireylerde dava acma durumunda kalırlarmı acaba ?

Jungle

04.08-2011, 20:57
fullmoongöktürk sen vergi mahkemesini kaybettin ki böyle bi karar süpriz değil şimdi şimdi vergi mahkemesini bölge idari mahkemeye veriyosun.
burdanda davayı kaybedersen ozaman temmize gideceksin daha bundan sonra bi aşaman daha olabilir oda temmize gitmek olacak durmak yok yola devam..

fullmoongokturk

05.08-2011, 14:45
Arkadaşlar Esas Mahkeme kararım geldi. Gerçi ilk gelen İlgili Vergi Dairesinin Mahkemeye sunduğu savunma yazısıymış. Kısaca özetliyim.

Karar: Dosya incelemesinden, davacı tarafından 13/05/2011 tarihinde ödediği Katma Değer Vergisi iile ilgili talebinde Vergi Mahkemesinde dava açma süresi geçirildiği anlaşıldığından, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 124'ünce maddesi kapsamında düzeltme şikayet yolu ile Gelir İdaresi Başkanlığı'na müracat edilmesi gerektiğinden, idari merci tecavüzü nedeniyle dava dilekçesinin merciine tevdiine karar verilmesi gerekmektedir.

Açıklanan nedenlerle, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 15/1-e maddesi uyarınca dava dilekçesinin Gelir İdaresi Başkanlığı'na tevdiine, aşağıda dökümü yapılan 31,00 TL yargılama giderinin davacı üzerine bırakılmasına, davacıdan 18,40 TL maktu karar harcı alınmasına, kararın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığına nezdinde itiraz yolu açık olmak üzere, 28/07/2011 tarihinde karar verildi.

Yargılama Gideri
Başvuru Harcı : 18,40 TL
Posta Gideri : 12,60 TL

TOPLAM : 31,00 TL

Anlamadığım ben 80 TL ödediğim halde bu para niye talep ediliyor?

OturanBoğa

05.08-2011, 15:37
Ver kurtul Göktürk, ver kurtul! :)

Dava sürecini takipteyiz...

fullmoongokturk

05.08-2011, 16:34
Şimdi avukata danışıp geldim. 31 TL 80 TL üzerinden kesilen masrafmış. Hatta Adliyede 49 TL daha alacağım var :) Yani yargılama süreci Konya Vergi Mahkemesi üzerinden devam edilirse 49 TL üzerinden kesilmeye devam edilecek. Artarsada kalan meblağ iade edilirmiş zaten. Peki akıllarda şöyle bir soru işareti oluşabilir. Vergi Mahkemesinden senin iş bitmiş daha ne masrafın olsun ki? Olabilir elbette bu bize bağlı oluyor. İlgili dosyayı, Adliyeye bir dilekçe yazarak Gelir idaresi başkanlığına göndertebilir ve o kanun maddesinin Türk Milleti Adına düzeltilmesini talep edebilir mişim.

Tabi bunu isteğe bağlı yapabilir, bunu yapmayıp Bölge İdareye direkt olarak temyize gidebilirmişim. Daha sonra Bölge İdare Mahkemesi süreci bittiğinde de şayet istersem Adliyeye bir dilekçe yazarak dosyayı Gelir idaresi başkanlığına göndertebilme imkanım varmış elbette. Fakat bu son söylediğim cümleye göre; mahkemeyi kazansamda, kaybetsemde dosyayı Gelir İdaresi Başkanlığına gönderilmesi ve kanun maddesinin düzeltilmesi hususunda bir dilekçe vermeyi düşünmem zaten... Çünkü her iki sonuçta dilekçe vermek mantıksızlık olur. Konuyu biraz açacak olursak; "Kaybedersem" bir hak talep edemediğimden boşu boşuna dolayı dilekçe vermek akıl karı değil. "Kazanırsam" ise sadece benim kanun maddesinin değişmesi hususunda bir dilekçe yazıp göndermem yetmez. Bütün herkesin yazması en makbulüdür...

Şimdi sırada Bölge İdare Mahkemesi var. Umarım istediğimiz sonucu alırız...

Bio

05.08-2011, 17:41
Kardeşim hedefe az kaldı hadi bakalım :D :D hayırlısı Allahdan şu mübarek ayda inşallah.......

hakanaca

05.08-2011, 17:55
hükümet çok uyuyor her engelli için geçerli olsa elinde imaknı olan ala bilir %40 geçerli olmalı bence ama bir çok yerde geçerli değil ozaman piyasaya canlılık gelir

Jungle

05.08-2011, 19:13
Bence bölge idare mahkemesinde kazanacaksın temmize gerek kalmayacak bu sürecleri sen afyondan yapıyosun ya bende ordan alar alsam senin bağlı olduğun vergi dairesine bende dava acacakmıyım yada şöyle bi soru var her ilden bir özürlü dava acsa temmize kadar gidip kazanmış olsa o ildeki aynı şartlardaki 2 özürlünün dava acması mantıksız değilmi?

fullmoongokturk

07.08-2011, 02:40
Öncelikle ben afyondayım bağlı olduğum vergi dairesi Afyon ama aracı Konyasan aldığım için Katma değer vergimde firmanın bağlı olduğu Konya ilindeki vergi dairesine ödenmiş oldu. İlgili vergi daireside (Yani davalı) hangi ilde ise dava o il adliyesinde görüşülür...

Jungle

07.08-2011, 10:40
Onu biliyorum göktürk yani ben gelsem senin aldığın bayiden araba alsam bu işlemlere gerek kalirmi?

deryaaslanturk

07.08-2011, 12:23
Bülent bey bize verdiğiniz detaylı bilgi için çok teşekkürler.
Sıfır araba almak isteyenler elelrini çabuk tutsunlar.
Biliyorsunuz özürlünün haklarını, özürlüye tanınan kolaylıkları hazmedemeyen, kıskanan utanmasa keşke bende özürlü olsaydım diyen yüzsüzler var.
Elzem olan yasaları düzenlemez ağırdan alırlar, bu açık bizim işimize yaradı 3-5 lira kazandık diye yeni yasal düzenlemeleri yapıverirler.

hasa

07.08-2011, 13:13
Düz vitesli araçlar ve tertibatsız araçlarda faydalanabilir mi?

fullmoongokturk

07.08-2011, 20:09
Jungle;

Bence kalır. Çünkü verilen kararlar ve kazanılan davalar ha Adana Bölge İdare Mahkemesine ait olsun, ha Konya'ya Bölge İdareye, ha Ankara Bölge İdareye farketmiyor ki. Sebebi ise Maliyeci emsal teşkil eden karara bakmıyor ki, kanuna bakıp ona göre red cevabı veriyor. Sonuç olarak o kanun maddesi yönetmelikten kaldırılmadıkça; Maliyeciler, o yönetmelik ve Kanuna göre karar vermek zorunda. Çünkü o kurumu kapsayan kannun maddeleri var ve onlara göre hareket etme zorundalar... Tam aksine emsal karara uyacak olsalardı, Mahkemelere bağlı olarak görev ve yetkileri olur idi...

ZAFER1979

07.08-2011, 23:29
%91 ağır özürlü olmayan raporumla araç aldım 1 haftaya aracı teslim alırım. Benimde kdv 'yi almaya hakkım varmıdır ? Teşekkürler

Jungle

08.08-2011, 01:20
Zafer faturan kesidiylse hemen bir dilekce yaz formun ilk sayfalarında örnekleri var yazdığın dilekceyi aracı aldığın bayiye vereceksin onlarda bağlı oldukları vergi dairesine verecek 15 içinde sana buyuk ihtimalle red cevabı verecekler o cevapla ve bu formun ilk sayfalarındaki mahkeme kararının cıktısıyla vergi mahkemesine dava acacaksın bu sürecte kaybedeceğin üçret 500 tl yi gecmez bol şans..!

fullmoongokturk

08.08-2011, 15:43
Jungle; kaybedeceği ücret 500 değil 150 TL.. İnsanların gözünü korkutmayalım lütfen...

Beni anlamadığım dava sonucu " dava açma zamanı geçirildiğinden" diye ifade edilerek karar bildirilmiş. Ben hala bunu çözebilmiş değilim.. :(

Mami Junior

08.08-2011, 16:07
fullmoongokturk (http://www.engelliler.biz/forum/members/31336.html);

bütün yazdıklarını takip edemedim ama şunu merak ettim.

Sen bu davayı bi avukatla yürütmüyor musun ?

fullmoongokturk

08.08-2011, 21:28
Mami Junior;

Özetleyecek olursak; İlgili Vergi Dairesine dilekçe verip red cevabı aldım. Vergi Mahkemesine dava açtım. Vergi Mahkemesi ilgili Vergi Dairesinden savunma istedi ve alınan savunma sonucu adliyeden adresime teslim edildi. 7 gün sonrasında da davanın sonucu geldi. Kısacası fos ve Bölge İdare Mahkemesi yolu açık... Yeni dava için tekrar dilekçe hazırladım yani dilekçeyi biraz makyajladım. Çarşamba günüde dilekçe adliyeye teslim olacaktır...

Duruşma olmadığı için avukata ihtiyacım yok ki kardeşim. Sadece avukata bir kaç bir şey sordum o kadar. Hem avukat mantalitesi nedir? Sonuç ne olursa olsun ben elimden geleni yaparım ve aldığım paraya bakarım. Hakimlerin ne karar vereceğini onlar bile kestiremiyor ki. Avukata sordum: Ben dava açma sürecini felan geçirmedim dedim. Avukat dedi; doğrudur hakimlerin kararlarınada bazen itimat edemiyoruz... Onun için bekleyip göreceğiz.

Birde aramızdan biride mahkemeye dava açtı o kişinin sesi niye çıkmıyor anlamış değilim...

Ayrıca dilekçemde belirttiğim "Özel ve Genel Hukuk" arasındaki fark ve "Araç şahsım adına kayıtlı olup; benden başkasının kullanaması" maddelerini göz ardı etmemek gerekir yani işe yarayabilir... Yine umut ediyoruz ama umutsuzda insan yaşayamazmış. Hakkımızda hayırlısı inşallah...

Bio

09.08-2011, 09:00
Göktürk bilgileri paylaştığın için adım adım ve tekrar tekrar çok teşekkürler kardeşim bir arkadaş daha vardı sanırsam dava açan veya açacağını söyleyen ondan çıt yok evrakı bulduk getirdik dostlar arkadaşlar faydalansın diye yanlız süreçte sadece göktürk müdahil emeğimi boşa çıkarmadığını görüyorum umarımki o diğer arkadaşta artık gelir paylaşır yoksa herşey emsal sonucu alana kadarmıydı siteyi amele niyetine kullananlara uyuz oluyorum karabatak gibiler ......

Mami Junior

09.08-2011, 10:49
İnş hayırlısı olur, verdiğiniz emeğe değer....

YALIN-

09.08-2011, 13:26
Arkadaşlar Adana böl.id. mahk. sinin kdv nin geri ödeneceğine dair bir karar yok sadece davayı kabul ediyor. Dolayısıyla hali hazırda emsal teşkil eden bir durum yok , açacağımız davalara neyi emsal gözterecez,sadece davayı kabul etmelerini emsal olarak gözterebiliriz çünkü kazanılmış bir dava yada hak yok henüz

fullmoongokturk

09.08-2011, 16:42
Bio;

Kardeşim harfiyen katılıyorum ve o arkadaş benden önce Vergi Mahkemesine dava açnıştı. Çünkü onun cevap aldığı vergi dairesi hemen cevabı vermişti ve o arkadaşında avantajı o idi... Fakat ne yazık ki arkadaş ortalıklarda yok.

Jungle

09.08-2011, 17:17
Göktürk Ekim- Kasım gibi bende araç alıcam bu dilekce örneklerini almam lazım senden ben eminim kazanacaksın.!

enr41

10.08-2011, 00:49
Arkadaşlar bizde izmit/KOCAELİ de 2010 yılında aldığımız araç için iki arkadaş ayrı ayrı olmak üzere vergi mahkemesine 29.07.2011 tarihinde dava açtık ve netice bekliyoruz sonuç alır almaz sizlerle paylaşacağız. Tahminim öyleki red kararı verilecek. Ondan sonra Blg.idr.Mahkemesi'nin yolunu tutacağız. Fakat Blg.İdr.Mhk.sine nasıl bir dileçe verilecek bilgimiz yok. aydınlatır veya örnek bir dilekçe hazırlarsanız, biz bu işin peşini sonuna kadar götürmeyi düşünüyoruz.
herkese hayırlı ramazanlar

Jungle

10.08-2011, 01:25
env41 göktürk yazdı ekledi foruma önceki sayfalarda olması lazım ben ekim kasım gibi alıcam süreci takip ediyorum olmazsa senle görüşelim bende izmitte derincede oturuyorum..

enr41

10.08-2011, 03:06
jungle bende derince çenesuyunda oturuyorum görüşebiliriz.

aayyhan

10.08-2011, 11:51
bulent bey merhaba öncelıkle tesekkur ederım... ben böbrek naklınden önce %90 raporla sıfır araç aldım gecen hafta nakıl oldum ALLAH ıma şükürler olsun çok ıyıyım yenı bır yaşam başladı benım sorum tekrar rapor alıp vergı dairesine bildirmem gerekıp gerekmediği ve ayrıca emeklı olmustum daha önce tekrardan sgk ya başvurmam gerekıyormu? bildiğim kdarıyla trans hastalarına %70 rapor verılıyormus bu rapor hem araç için hemde emeklılık ıçınyeterli olurmu ? tesekkurler yardımlarınız ıcın ıyı gunler dılerım...

Orkunavcan

10.08-2011, 12:05
Kişi veya Kişiler yakınlar gözetmeksizin KDV herkez için bir vergidir.. Biz nasıl geri alıyorsak sizde geri KDV nizi geri alacaksınız sonuçta engellisiniz ÖTV den muaf aldnz Araç engelli kimsenin üzerine ise bu kanuında sizde faydalanabilirsiniz... Sonuçta aracı alırken KDV oduyorsunuz =)

cdisci

10.08-2011, 12:26
Ayhan arkadaş emeklilik için yeterli ancak araç için yeterli olmaz yani ötv ve mtv indirimli araç alamazsınız.%90 ve üstü özrünüz veya ortopedik özrünüz olmalı

aayyhan

10.08-2011, 15:08
cemil abıcım zaten nakılden önce %90 raporla araç aldım zaten benım sordugum tekrar rapor alıp vergi dairesine tekrar bildirim yapıp yapmayacağım. bildirmezsem bır sıkıntı olurmu?

fullmoongokturk

11.08-2011, 16:44
Göktürk Ekim- Kasım gibi bende araç alıcam bu dilekce örneklerini almam lazım senden ben eminim kazanacaksın.!

İnşallah kazanıırız kardeşim ama ortada kazanılacak bir KDV yok bunun farkında olalım lütfen... Adana Bölge idaresinin son iki paragraftaki karar metnini lüften iyi okuyalım. Ne diyor orada; Davanın kabulüne, yapılan masrafların davalıdan alınıp davacıya iade edilmesine (104 küsür TL işte)... karar verilmiştir. Bu yazıyıda Vergi Kanunundan sorumlu merciye göndermiş olup; bu kanun maddesinin değiştirilmesi yada düzeltilmesi nezninde bir ihtarname şeklinde olmadığını açıklarmışcasına dava sonucunu o mercie tebliğ etmiştir. Fakat ne yazık ki bu karar verileli 1 yılı geçmiş ve bizim vergi soyguncuları bu işe bir el atıp hala bir düzenleme yapmamışlardır.

Belki diyeceksiniz eee biz şimdi ortada KDV yok geri alamayacağımız para için niye ter döküyoruz.. Ter dökmemizin amacı ise şu: Sesimizi duyuralım ki; o kanun maddesi değiştirilsin ve düzenleme yapılsın. Sesimizi çıkarmazsak hiç bir şey olmaz. Yani herkes dava açabilmeli... Nasıl olsa dava sürecinde ettiğimiz masrafları karşı taraftan alıyoruz...

Arkadaşlar benim söylediklerime kanaat getiremiyorsanız; Adana Bölge İdare Mahkemesi kararının "Son İki Paragrafını" bir okuyun. Orada "Alınan KDV nin Geri Ödenmesine" karar verilmiştir diye bir karar ibaresi var mı?...

hasan tahsin

11.08-2011, 19:23
sayın fullmongo, yanlış bilgi vermeyelim lütfen insanlara, adana da dava açan arkadaşımız mahkeme kararı ile KDV sini 2009 yılında ilgili vergi dairesinden geri almıştır, bu kesin bilgidir, senin dediğin konu mahkeme masrafları ile ilgilidir ve onuda ilgili vergi dairesi ödemiştir.

weled

11.08-2011, 20:41
Benimde aklıma takılan bir soru var ...
ben H ehliyet için başvuru yaptım ama B alabilir diye bi ibare var ...
Onu geçtimde ben normalde gidip bir araç almaya kalksam hiç bir indirim avantajı olmayacak mı ???
Bunun cevabı varmıdır ?? :))

boyalıcalı

11.08-2011, 23:03
ben aralık 2010 da araç aldım geçenlerde bu kdv olaylarını duydum mahkeme kararını okudum 04.2010 dan sonra diyo bayiyi aradım araç ilk 1 ay içerinde olması gerekiyo diyolar nasıl oluyo yinede dilekçe yazmam gerekiyomu acaba tşklr...

Jungle

12.08-2011, 00:00
evet aracı aldığın ilk bir ay içersinde başvuru yapabiliyosun yoksa zaman aşıma uğradığı için mahkeme davayı red edebiliyo ama başvuru yapılabilir büyük olasılıkla zaman aşımından red cevabı almanız büyük olasılık..!

fullmoongokturk

12.08-2011, 16:11
Hasan Tahsin bey; peki KDV ni aldığına ilişkin bir makbuz yayınlar mısınız veya yayınlayanımız var mı ? Veya internet ortamında mahkeme kararı var peki ilgili vergi dairesi bu parayı öderken paranın yanında illaki birde makbuz ve evrak yayımlamıştır. Peki o emsali nerede bulabiliriz.

Ama benim düşünceme göre bu KDV geri ödenmemiş gibime geliyor. Çünkü Mahkeme kararında "KDV nin davacıya geri ödenmesine karar verilmiştir" diye bir kesin karar metni yok ki.. Ve gel gelelim benim Vergi Mahkemesinden gelen cevapta ise kesin karar var son cümlede.. Benim düşüncem şu: Bu masraflar vatandaşa ödenmiş ve adliyedeki dava dosyasıda GİB müdürlüğüne kanunun düzeltilmesine istinaden gönderilmiştir...

Keşke sizin dediğiniz gibi olsa inşallah. ama ben pek zannetmiyorum. Hatta bana avukat kendi dedi. Bölge idareye dava açmayıp dosyayı kanunun düzeltilmesini isteyebilmek için Gib müdürlüğüne göndertebilirsin. Bu sadece bir dilekçeye bakar dedi... Ben direk temyize gittim.

hasan tahsin

12.08-2011, 17:29
arkadaşım bu konuyu ilk defa duyuran benim bu ortamda ve bu davayı kazanan adana daki arkadaşla bizzat görüştüm ve KDV yi geri aldığını belirtti bana, çünkü mahkeme kararı bunu söylüyor zaten, inanmıyorsan sen o zaman ilgili vergi dairesini arayıp sorabilirsin.

DADAŞ06

14.08-2011, 12:51
selam

arkadaşlar hiçbir kurum mahkeme kararının aksine bir uygulama yapamaz . gelir idaresi başkanlığıda mahkeme kararını en geç 30 gün içerisinde yerine getirir ( nerden biliyorum çünkü kurumun içindeyim ) adanadaki arkadaşın kararı kesindir temyizi olmaz dolayısıyla parasını almıştır . parasını almamasının tek bir yolu vardır o da maliye bakanı mahkemeye bir yazı gönderirse ,o yazıda devletin çıkarları için ödenmemesi gerekir diye olmalıdır ancak o zaman para ödenmez . böyle bir yazıda bakan tarafından çok nadir yazılır . bir kaç olayda bu yazı gönderildi . sadece bakanın yetkisinde olan bir durumdur.

cuma günü bir kaç üstadla görüştüm kdv olayına olumlu bakıyorlar . bir terslik olmazsa yakında bu konuyu bir sirkü ile çözecekler . kıssaca olayı meclise bırakmayacaklar . bu söylediklerim üstadların kendi düşünceleridir yani kesin olacak diye bir durum söz konusu degildir .böyle düşünmeleri bile bence sürecin olumlu oldugunu gösterir .

saygılarımla

esra baltacı

14.08-2011, 16:09
şimdi durum nedir iyce sarpa sardı.kim haklı ödenıomu ödenmıomu. ben araç alcam aylardır bu mevzuyu takip ediorum?? bir sonuc yok

Jungle

15.08-2011, 00:45
Sen aracı al aldığın yerede dilekce ver Kdv den muaf olduğuma dair kanun var lütfen kadev yi tarafıma iade edin diye nerde yaşıyosun sen ?

fullmoongokturk

16.08-2011, 11:40
İnşallah kazanırız ne diyelim...

şimdi durum nedir iyce sarpa sardı.kim haklı ödenıomu ödenmıomu. ben araç alcam aylardır bu mevzuyu takip ediorum?? bir sonuc yok

Esra hanım; siz hala neyi bekliyorsunuz ben inanın anlamış değilim. Ben Mahkemeyi kazansam veyahutta başka bir arkadaşımız Mahkemeyi kazansa ve biz KDV lerimizi geriye tahsil etsek, sanki sizden KDV almayacaklar mı, sizide bu mahkeme safhasına tabi tutmayacaklar mı arkadaşım. Ben sana şunu söyleyim "Bu KDV'ye ilişkin kanun maddesi değişmediği sürece bu KDV'yi almak istiyorsan Yargı yolundan başka çaren yok, ayrıca bu madde Mecliste görüşülüp düzeltilir mi, düzeltilmez mi yoksa yeni bir torba yasa kanunu yapıp orada bir düzenleme mi gelir, gelmez mi bunun "SORUSUNUN CEVABI: Kısacası FAİLİ MEÇHUL" bunu anla arkadaşım artık ya ve git arabanı al. Beklemen yanlış. Ayrıca Adana ilinde yaşıyorsun sanırım. Git arabanı al ve mehkeme kararının çıkmış olduğu ilde yaşıyorsun akabinde de davayı aç neyi bekledigini hala anlamış değilim.

CAN_KUŞ

16.08-2011, 11:53
merhaba arkadaslar.
benım bu konuda farklı bır sorum olacak aracı aldıkda pekı bes yıl gectıkten sonra aracı satmak ıstedıgımızde otv sız aldıgımız aracın
otv sını bızden alan kısımı oduyo ben boyle bırsey duydum yanı nasıl
satabılecegız aracımızı anlamadım.bılgısı olan arkadaslarımız varsa
aydınlatırsanız sevınırım.

DADAŞ06

16.08-2011, 12:24
SAYIN CAN KUŞ

5 YILI DOLDURDUKTAN SONRA NE SEN NEDE ARABAYI SATTIĞIN KİŞİ GEÇMİŞTE ÖDENMEYEN ÖTV Yİ ÖDEMEYECEK . YANİ 5 YILI DOLDURDUKTAN SONRA ÖTV DİYE BİR SORUNLA KARŞILAŞMAYACAKSIN . SANA BU OLAYI SÖYLEYEN KİŞİNİN KUNUNUN DEGİŞTİĞİNDEN HABERİ YOKTUR . ESKİDEN ÖDENİYORDU ŞİMDİ ÖDENMİYOR.

DİĞER ARKADAŞLAR İÇİN SE :

arkadaşlar bakın mahkeme kararıyla kdv lerinizi almış olsanız bile o aracı satarken devlet geçmişte tahsil etmediği kdv yi tahsil etmek isteyecek ve gene mahkeme yolları gözükecek size haberiniz olsun . ayrıca kanunun mecliste düzeltilmesi iyi olur ama bu tek bir seçenek değil maliye bakanlığı bir sirkü ile bu sorunu çözebilir bu daha kolay bir yoldur ( engelliler mahkeme kararını dayanak alarak güzel bir dilekçe ile bakanlıktan olayın çözümü için isteklerini ( yoğun bir fax trafiğiyle ) iletebilirler .
saygılarımla

aayyhan

16.08-2011, 14:19
dadas 06 haklısın malıye bakanlığı ıstersebır duzenlemeye gıder ve tum buroksası işlemlerıne gerek kalmadan herkes bu sekılde hak kazanmış olur. o yuzden baskı olusturmalıyız. ayrıca bırsey sormak ıstıyorum. gecen ay %90 raporla ötv sız bır arac aldım gecen hafta nakıl oldum tekrardan rapor alıp vergı daıresıne bıldırmem gerekırmı? yenı rapor oranım buyuk olasılıkla %70 olacak trans hastalarına verılen oran %70. tesekkue ederım. haklısın bırlık olalım ve fax yagmuruna tutalım bu konuda kamuoyu olusturmak lazım ıyı gunler dılerım....

moook

16.08-2011, 15:43
arkadaşlar aracı aldığım yere vergi dariesine dilekçemi vermeleri için götürdüm ilk önce ben bunu vergi dairesine veremem örnek teşkil eder verg idairesi ile aram açılır gibi şeyler söylediler sonrada bi vergi dairesiyle görüşeyim dediler vergi dairesine vereceğimiz dilekçeyi biz versek onların vergi dairesine olmazmi? birde istanbuldaki vergi mahkemeleri nerelerde var.

fullmoongokturk

16.08-2011, 16:49
moook;

Dilekçeyi Maliyeye direkt olarak sen verebilirsin. Şahsen ben öyle yaptım

moook

16.08-2011, 17:36
dilekçeyi onların vergi dairesine vermeyecekmiyiz araç satın aldığım firmanın vergi dairesi şişli vergi dairesi yani ben oraya bizzat gidip versem olur

Seyithan21

16.08-2011, 18:23
valla esra arkadaş bende takip ediyom herkes bişey söylüyor yardımcı olack biri olursa daha çok sevinirim istanbul okmeydanı taraflarından...

DADAŞ06

16.08-2011, 20:25
sayın aayhan

sakın ha sakın öyle bir sey yapma aklındaysa bile unut . yasal olarak o araba senın . ıktısaptan sonrakı olaylardan mesul olamazsın .yenı raporda cıkarma .eskı raporun sureklı .

arkadaslar arabayı aldıgınız fırmanın baglı oldugu vergı daıresıne bızzat sahsınız tarafından dılekceyı vereceksınız . dılekcede arabayı aldıgınız fırma yada galerının de ısmini adresini ( alabilirseniz vergi numarasını en ıyısı vergı numarası) belırtın . kendi adresınız ve telefon numaranız ve ayrıca banka hesp numaranızıda yazın
saygılarımla

fullmoongokturk

17.08-2011, 18:05
valla esra arkadaş bende takip ediyom herkes bişey söylüyor yardımcı olack biri olursa daha çok sevinirim istanbul okmeydanı taraflarından...

Kardeşim bütün bilgiler burada açık ve net. İlla İstanbul'a gelip iş ve işlemlerinizi bilen kişiler mi yürütsün. Benimde hiç bir şeyden bilgim yoktu fakat kendimi şu anda Konya Bölge İdaresinde bulmuş durumdayım. Birde ben Afyondan kalkıp başladım bu iş ile uğraşmaya. Kısa bir not: Özelliklede kendi ilinde bulunan arkadaşlara sesleniyorum. Uğraşmazsanız hiç bir yol katedemezsiniz...

Son kez yapılması gereken iş ve işlemleri birde ben yazayım fakat mümkünse bir daha "pek bir bilgi yok" düşüncesiyle lütfen yorum yapmayalım... (32 sayfa yorum yapılmış lütfen yani...)

Önce aracı almış olduğunuz firmanın bağlı bulunduğu vergi dairesine (Dilekçeyi ya siz vereceksiniz ya da sizin adınıza arabayı almış olduğunuz firma sizin adınıza verecek) dilekçe vereceksiniz. İlgili vergi sairesi kanun gereği size "red" cevabı verecek. Daha sonra 80 TL harç ile bulunduğunuz ilin Vergi Mahkemesine dava açacaksınız. Oradan da bir sürü laf salatalarıyla dolu red kararı gelecek ve Bölge İdare Mahkemesine Teymiz yolunun açık olduğunu belirtecekler. O karar sonrasında da Bölge İdare Mahkemesine 50-55 TL civarı bir meblağ ile tekrar bir dava acacaksınız ve sonucunu bekleyeceksiniz. Hepsi bu kadar.

Ne ederse herkes kendine eder. Uğraşmıyorsanız şayet burada yazan bilgilerin birtekini bile görmeniz meçhul...

Jungle

17.08-2011, 20:56
Göktürk ilk vergi mahkemesi burdan olumsuz olursa sonra bolge idare mahkemesi Buda olumsuz olursa temyize gideceksin termize gideceksin teymiş en son asama ve%80 olumlu çıkan asama

fullmoongokturk

18.08-2011, 09:22
Tamamda temyize nasıl gidilecek? Bunun için herkes yapılabilecek iş ve işlemleri yazsın lütfen. Bu yola çıkarken zaten herhangi bir avukatla yola çıkmadım. Temyiz konusunda da hiç bir bilgim yok. Bilgi ve tevzilerinizi bekliyorum lütfen...

Mami Junior

18.08-2011, 09:44
@fullmoongokturk (http://www.engelliler.biz/forum/members/31336.html);
Hatırlarsan sana avukatın varmı diye sormuştum, sende gerek yok demiştin. Tamam duruşma olmayabilir , ama kanunları yorumlamada onlar bizden daha iyiler sonuç olarak.
Sonuçta olay basit bi hukuki işlem değil. Bir avukatla bu işlerin ilerletilmesi bence çok daha uygun olurdu, hemde işlemleri daha da hızlandırırdı.
Yine de Allah yardımcınız olsun, inş bizler için hayırlı bi sonuç çıkar.

fullmoongokturk

18.08-2011, 12:05
Mami Junior;

Kardeşim seni anlıyorumda zaten şu Bölge idareye açtığımız dava "temyiz" oluyor. Avukat öyle dedi zaten. Şu açılan en son dava temyiz olmuyor mu?

hasan tahsin

18.08-2011, 12:40
aynen öyle bölge idare mahkemesinin verdiği karar son karardır ve temyizi yoktur.

safakyıldızı

18.08-2011, 15:08
arkadaslar bende %90 bedensel engellıyım sıfır arac alacagım aracı alırken donanım yapmıyorlar daha sonradan yaptıracagım bu aacaba vegi dairesinden sorun olurmu donanımsız die nasıl bir yol izlemelıyım

Bio

18.08-2011, 15:15
Arkadaşlar konu ile tam bilgisi olmayan arkadaşlar lütfen yazı yazmak için yazmasınlar yorum dahi yapmasınlar lütfen herkes bişe yazmış milletin kafası allak bullak göktürk bile bildiği konuda bakıyorum yalıgıya düşecek nerdeyse evet göktürk bölge idare mahkemesi kararı kesin kararlardır bu arada seni takipteyiz inşallah olumlu sonuçlanacak sen sitede mücadele etmeden hazır lokma bekleyenleri boşver kardeşim.... :d

Jungle

19.08-2011, 00:05
hasan tahsin;

Hayır son karar değildir asıl onunTeymizi vardır. Göktürk önce vergi dairesini vergi mahkemesi şikayet etti. sonra vergi mahkemesi olumsuz cevap verince vergi mahkemesini bölge idari mahkemesine şikayet etti oda kabul olmazsa
teymize gidebilir hata teymizdede dönerse insan hakları mahkemesine verebilirki burdada zaten çok sıra var anca mezarda dava sonuçlanır.

Mami Junior

19.08-2011, 09:52
Mezarda emeklilik vardı şimdide mezarda dava sonuçlanması çıkar ortaya :)

hasan tahsin

19.08-2011, 11:23
Sayın JUNGLE,

Bölge idare mahkemelerinin kararları kesindir ve temyizi yoktur, bilmiyorsan idari dava uygulamaları kanununun ilgili maddesine bakabilirsin, senin dediğin konu ilgili KDV genelgesinin iptali için danıştayda dava açmaktır fakat o ayrı bir uygulamadır ve direkt ilgili tebliğin iptali istemekle alakalıdır. bu da zaten sadece danıştayda yapılabilir ve bölge idare mahkemesiyle alakası yoktur, sadece KDV yi geri almak için vergi mahkesinde ve sonrasına bölge idare mahkemesinde bireysel olarak dava açılabilir

DOĞAN 74

19.08-2011, 11:32
Ben araç aldım vergi dairesine başvurdum şu anda vergi dairesinde gelecek cvp bekliyom

huseyinpala

19.08-2011, 12:08
Jungle; kaybedeceği ücret 500 değil 150 TL.. İnsanların gözünü korkutmayalım lütfen...

Beni anlamadığım dava sonucu " dava açma zamanı geçirildiğinden" diye ifade edilerek karar bildirilmiş. Ben hala
bunu çözebilmiş değilim.. :(
Bu durum İYUK'un sürelerle ilgili 7. maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu maddeden anlaşılması gereken KDV'ye karşı 30 gün içinde dava açılmasıdır. Burada vergi dairesine dilekçe vermek zorunluluğu yoktur. Arkadaşlar isterlerse doğrudan mahkemeye dava dilekçelerini verebilirler.Zamandan da kazanmış olurlar.

naser34

19.08-2011, 12:22
Kanunları çok iyi bilmiyorsanız maddelere takılmayın. Hasan bey son noktayı koydu bana göre, daha bunun üstüne laf söylemeye gerek yok.
Arkadaşlar bende dava açtım vergi dairesi red yazısı ile vergi mahkemesine dava açtım bu gün dava fullmoongokturk arkadışımız ile aynı
bu iki davayı sitedeki örnek dilekçe örneklerini kendime göre degiştirerek dava açtım. Dava açacagım ama kendi hazırladıgım dilekçede küçük eksikliklerden dolayı zaman kaybı olmasını istemiyorum.Bu iki dilekçeyi hazırlayan arkadaş bölge idare mahkemesi içinde bir dilekçe hazırlasa çok iyi olur.

Jungle

19.08-2011, 16:45
Evet dilekce net ve anlaşılır olması lazım Göktürk eski sayfalarda yükledi galiba dilekce örnekleride

Emekçi

19.08-2011, 17:15
Şu yakıtlardakı vergileride kaldırsalar engelliler için ne güzel olurdu :)

rmznkdgn

19.08-2011, 17:53
Selam arkadaşlar ben bugün bir fiat bayisine gittim.ortomatik vitesli bir araba alayım diye internet sitesindeki fiatı arabanın 31 bin tl. ötv indiriminden yararlanıyorum.bana 6 bin tl ötv indirim düşüyor. hespla övt indirimi 31 bin tl nin ötv indirim 11bin tl tutuyor.31000/37=11470 yapar ama öyle yapmıyoruz dedi.nedenini tam açıklamadıda.sizce hangi rakamı düşmesi gerek.31 bin tl den.

fullmoongokturk

19.08-2011, 21:20
Bio İbrahim arkadaşa teşekkürlerimi iletiyorum...

hasan tahsin;

Aynen öyle... Hasan Tahsin beyin bu yorumuda son noktayı koyuyor. Ancak ve ancak KDV maddesinin değiştirilmesi için Danıştaya dava açabiliriz ve oradan red cevabı gelirse asıl işte o zaman Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yargı yolu açılır diye düşünüyorum. Bizim şu an ki amacımız KDV maddesini değiştirmek değil hakkımız olan parayı almaktır...

DADAŞ06

19.08-2011, 21:21
`slm arabanın satış fiyatını 137 ye böl ve çıkan rakamı 100 le çarp sonuc ise arabanın sana gelecek fiyatıdır yani 22628 tl ayrıca otamatik vites li bir fiat marka arac almanı tavsiye etmem bu bir . hangi marka olursa olsun önce pazarlık yap ve en az 1000 veya 2000 tl indirdikten sonra ötv hesaplattır bunları yapamam dersen ankaraya yanıma gel ben yardımcı olayım bu iki . ben 32000 tl lık aracı 21000 tl ye aldım bu üç.
saygılarımla

fullmoongokturk

19.08-2011, 21:25
Jungle;

Jungle kardeşiminde dediği gibi bir kaç sayfa öncesine dava dilekçe mi ekledim... Ve 2 adet sağlam bir madde attım. 1. si: "Ödenen KDV" Genel Hukuk kapsamında fakat engelliler için üretilen "her türlü araç ve gereç maddesi" ise Özel Hukuk kapsamındadır. Özet olarak yargı önünde Özel Hukuk Genel Hukukun üstündedir...
2. si: Bu araç sadece "şahıs adına kayıtlı ve o şahıstan başkası aracı kullanamadığı için engellilerin hayata tutunmaları amacını güttüğünden dolayı" KDV den muaf tutulmak zorunda olduğunu bir nevi izah ettim...

Bu maddelerdende umudum var açıkçası...

DADAŞ06

19.08-2011, 21:28
Bio İbrahim arkadaşa teşekkürlerimi iletiyorum...

Aynen öyle... Hasan Tahsin beyin bu yorumuda son noktayı koyuyor. Ancak ve ancak KDV maddesinin değiştirilmesi için Danıştaya dava açabiliriz ve oradan red cevabı gelirse asıl işte o zaman Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yargı yolu açılır diye düşünüyorum. Bizim şu an ki amacımız KDV maddesini değiştirmek değil hakkımız olan parayı almaktır...

arkadaşlar fazla hızlı gittiniz sanırım .

1 danıştay
2 danıştay idari davalar üst kururlu
3 anayasa mahkemesi
4 avrupa insan hakları mahkemesi

ayrıca bu sıralamaya gerek kalmayacagına eminim 2-3 idare mahkemesi kararından sonra maliye ( çalıştıgım bakanlık ) kesin düzenleme yapar ( bu hep böyle oluyor )
saygılarımla

fullmoongokturk

19.08-2011, 21:35
Kanunları çok iyi bilmiyorsanız maddelere takılmayın. Hasan bey son noktayı koydu bana göre, daha bunun üstüne laf söylemeye gerek yok.
Arkadaşlar bende dava açtım vergi dairesi red yazısı ile vergi mahkemesine dava açtım bu gün dava fullmoongokturk arkadışımız ile aynı
bu iki davayı sitedeki örnek dilekçe örneklerini kendime göre degiştirerek dava açtım. Dava açacagım ama kendi hazırladıgım dilekçede küçük eksikliklerden dolayı zaman kaybı olmasını istemiyorum.Bu iki dilekçeyi hazırlayan arkadaş bölge idare mahkemesi içinde bir dilekçe hazırlasa çok iyi olur.

Arkadaşım tek eksik o dilekçeye bakarsan son paragrafta Vergi Mahkemesinin karar tarihlerini yazmışsım ama sadece Esas karar numaralarını eklemeyi unutmuşsum. Onuda dilekçemi adliyeye teslim eden kuzenim eliyle manuel olarak yazmış ve bir şeyler karalamış....

Son bir not: Adliye dava dilekçesini 2 nüsha istiyor...

Selam arkadaşlar ben bugün bir fiat bayisine gittim.ortomatik vitesli bir araba alayım diye internet sitesindeki fiatı arabanın 31 bin tl. ötv indiriminden yararlanıyorum.bana 6 bin tl ötv indirim düşüyor. hespla övt indirimi 31 bin tl nin ötv indirim 11bin tl tutuyor.31000/37=11470 yapar ama öyle yapmıyoruz dedi.nedenini tam açıklamadıda.sizce hangi rakamı düşmesi gerek.31 bin tl den.

Konuyla alakalı sorular sorup bilgi paylaşalım lütfen. Forum Editörününde istek ve temennisi bu yönde... Ayrıca ÖTV hesabı şu şekilde: 31.000 / 1,37 = 22.627...

arkadaşlar fazla hızlı gittiniz sanırım .

1 danıştay
2 danıştay idari davalar üst kururlu
3 anayasa mahkemesi
4 avrupa insan hakları mahkemesi

ayrıca bu sıralamaya gerek kalmayacagına eminim 2-3 idare mahkemesi kararından sonra maliye ( çalıştıgım bakanlık ) kesin düzenleme yapar ( bu hep böyle oluyor )
saygılarımla

Yaaa cihan;
Konumuz bu değil zaten sırasından bizene.. Ayrıca cümlemin sonunda "düşünüyorum" diye bir tabir kullandım orada... Alakasız şeylere kafa yorup durmayalım lütfen. Ben bir yerden nokta koymaya çalışıyorum konuyla alakalı olmayan şeylere ama biri pişirip bişirip bir mercimek sunuyor ortaya... Kanun maddesi değişsin diye bir gayesi olan varsa yeni bir konu başlığı açsın...

DADAŞ06

19.08-2011, 22:03
sayın göktürk yazınızdaki yaaa kısmını anlayamadım gerikalanlarda ise cabanızı takdir ediyorum

fullmoongokturk

19.08-2011, 22:21
Bende hata ile söz kullandıysam özür diliyorum arkadaşm. Bende teşekkür ediyorum

Jungle

20.08-2011, 01:19
bende araç bekliyorum gelince işlemlere koyulucam Göktürk kardeşimeden gidişaat hakkında baya bilgi edindim. ama araç alımı sırasında yine tecrubelerine danışıcam. ekim gibi falan gelir diyor bayi.

kryllr

22.08-2011, 11:02
KDV iadesine başvuran ve alan varmı?Bilgilendirirse sevinirim.