PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Bakım maaşı için kriterler değiştirilecekmiş. Güzel vaatler..?

nur sahin

10.05-2011, 07:54
Engellilere müjde!

Hükümet dokuz milyon özürlüyü sevindirecek çalışma başlattı...

10 Mayıs 2011 Salı, 16:33:58
Sabah gazetesinin haberine göre hükümet, 9 milyon engelliyi sevindirecek önemli bir gelişmeyi gündemine aldı. Hali hazırda evde bakım hizmeti alan 301 bin engelliyi sağlık sigortası ve evde bakım yardımı gibi hizmetleri içeren "Bakım Sigortası" kapsamına alma kararı alan Hükümet, bu uygulamayı genişletmeye hazırlanıyor. Yeni çalışmaya göre Bakım Sigortası 9 milyon engelliyi kapsayacak ve engelliye bakan yoksul ailenin Bakım Sigortası primini de devlet karşılayavar olan ağır engelli olma ve hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı da kalkacak.

KAPSAM GENİŞLİYOR
Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, "Bakım Sigortası" adı altında üç yıl içerisinde faaliyete geçecek uygulamanın kapsamının genişletileceğini söyledi. Köksal, evde bakım yardımında esas olan ağır engelli olma ve hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartının kaldırılacağını bildirdi. Hali hazırda 301 bin kişiye he ay asgari ücret tuturında evde bakım parası verildiğini aktaran Köksal, "Yeni çalışmaya göre sayıları 9 milyonu bulan engelliler ve aileleri için de sağlık sigortası, evde bakım parası gibi hizmetleri kapsayan bakım sigortası kapsamına alınmış olacak" dedi. "Herkes farklı, Herkes Eşittir" sloganıyla ilerleyecek çalışmalarda, engelli bireylere fırsat eşitliği sağlayacak ve ayrımcılığın önüne geçecek politikalara öncelik verilecek.

Başbakanlık bünyesinde kadın ve aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın koordinasyonunda, Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve ilgili kuruluşların işbirliğiyle önümüzdeki dönemde özürlü vatandaşlar için gerçekleştirilecek düzenlemeler şöyle olacak: Eğitim, sağlık, rehabilitasyon, istihdam gibi alanlarda engelli ve ailesine destek ve rehberlik hizmeti verecek "yaşam koçları" sahaya inecek. Engelli bir çocuğun doğumuyla başlayan süreçte aileler için psikologlar görevlendirilecekken, çocuğa ömür boyu yaşam koçu hizmeti verilecek. Önümüzdeki yıl başlaması planlanan uygulamayla, ilk etapta bin aileye ulaşılması hedefleniyor.

EN GEÇ 3 YIL SONRA DEVREDE
Sağlık sigortası, evde bakım yardımı gibi hizmetleri kapsayan "Bakım Sigortası" uygulamasına geçilecek. Var olan uygulamada ağır engelli olma ve hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı kaldırılacak, tüm engelliler ve ailelerinin hizmetten faydalanması sağlanacak. Uygulamada maddi durumu iyi olan vatandaşlar primini kendi ödeyecekken, yoksul vatandaşların primi devlet tarafından karşılanacak. "Bakım Sigortası" uygulaması en geç üç yıl içersinde yürürlüğe girecek.

TÜRKİYE'DE 9 MİLYON ENGELLİ VATANDAŞ YAŞIYOR
Son verilere göre Türkiye'deki engelli vatandaşların sayısı 9 milyonu buluyor. Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nın veri tabanına kayıtlı engelli sayısı ise 1 milyon 250 bin kişi. Nüfusun yüzde 12,29'unu oluşturan vatandaşların sadece 301 bini evde bakım parası alabiliyor. Engelli vatandaşlar arasında en büyük bölümü yüzde 9,70 ile kronik rahatsızlığı olanlar oluşturuyor. Zihinsel, ortopedik, görme ve konuşma bozukluğu olanların oranları ise yüzde 2,58.

ÜCRETSİZ TAŞIMA SİSTEMİ
ENGELLİ HAKLARI KURULU OLUŞTURULACAK: İçişleri Bakanlığı ile ortak gerçekleştirilen bir çalışmayla engelliliğe dayalı ayrımcılıkla mücadele ve eşitliğin sağlanmasını sağlayacak Özürlü Hakları Takip ve İzleme Kurulu oluşturulacak.

SPOR ALETLERİ DE SİGORTA KAPSAMINA ALINIYOR: Spor yapmak isteyen tüm engellilerin spor malzemeleri sosyal güvenlik sigortası kapsamına alınacak. İşitme engelliler için ulusal işaret dili oluşturulacak. Bilinen en gelişmiş teknolojik vasıflardaki ortez, protez, işitme cihazı gibi araçların tamamı sigorta kapsamında karşılanacak.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM FIRSATI: Her engelli çocuğun okul öncesi eğitimi alması sağlanacak. Ücretsiz taşıma sisteminden tüm engelli öğrenciler faydalanacak.

KAMUDAKİ KADROLAR ARTTIRILACAK: Engelsiz kariyer ve girişim merkezleri kurulacak. Kamuda engelli memur ve işçi kadroları arttırılacak ve açık olan tüm engelli kadroları doldurulacak, özel sektöre özürlü istihdamı için teşvik sağlanacak.

Bütün özürlülere sınırsız güvence - Sabah (http://www.sabah.com.tr/Gundem/2011/05/10/butun-ozurlulere-sinirsiz-guvence)

Günaydın.. Sabah Gazetesinin bugünki başlığı...

CEREN

10.05-2011, 08:12
Sevindirici haber ..
İnşallah sözde ve yazıda kalmaz da vakit geçirmeden uygulamaya geçirilir

ayıntaplı27

10.05-2011, 08:29
işallah uygulamaya gecerler.....sözde kalmaz......

blueboyfe

10.05-2011, 08:48
Arkadaşlar gazetede gördüğüm bir haber beni oldukça umutlandırdı, okumamış arkadaşlar olabilir düşüncesiyle paylaşmak istedim.
Bakım maaşında yaşanan en büyük sıkıntı olan özürlülüğün derecesi ve ailenin kişi başı gelir durumu şartları kaldırılacakmış. Aile bireylerinin sigortaları gelir durumuna göre Devlet tarafından karşılanacakmış, bazı diğer ayrıntılar daha var haberde okuyabilirsiniz.
Seçim üstü dedikodularına girmeden, umarım ülkemizde en kısa zamanda hayata geçirilerek yasallaşır.

Buda linki;

Bütün özürlülere sınırsız güvence - Sabah (http://www.sabah.com.tr/Gundem/2011/05/10/butun-ozurlulere-sinirsiz-guvence)

suat06

10.05-2011, 08:54
Şimdiye kadar yapılan açıklamar tam anlamıyla hayata geçmedi. Ben önümüzdeki yılların biz engelliler için daha rahat bir yaşam getireceğine inanıyorum ve sadece şunu istiyorum;
Bu söylenen, vadedilen açıklamarın sözde kalmayacağına bir işaret , öncüsü, garantisi olarak bu sene ki engelli kadrosu alım miktarlarının biz engelli arkadaşlarımız açısından doyurucu olmasıdır...
İnşallah, güzel günler bizi bekliyor.... :)

pronet

10.05-2011, 09:12
seçim yaklaşırken ne güzel haberler duyuyoruz değil mi :)

efekt

10.05-2011, 09:29
sevindirici bir haber çok güzel yaa...

ahmetdemir

10.05-2011, 09:44
harika bir haber, bunun çalışmasının yapıldığını duymuştum enkısa zamanda uygulanırsa bence büyük iş başarmış olurlar...

kitap38

10.05-2011, 10:52
"Bakım Sigortası" uygulaması en geç üç yıl içersinde yürürlüğe girecekmiş. Neden 3 yıl sonra uygulamaya giriyor ki. Şimdi uygulasalar olmaz mı. Bence 3 sene sonraki seçim yatırımı düşünülmüştür. O zaman biz de oylarımızı 3 sene sonra için verelim. Ne dersiniz ey partiler.

PRENSES

11.05-2011, 13:08
Güzel ve sevindirici bir haber. Umarım sadece haber olarak kalmaz. Biran önce hayata geçer.

nacar

11.05-2011, 14:14
EN GEÇ 3 YIL SONRA DEVREDE
Sağlık sigortası, evde bakım yardımı gibi hizmetleri kapsayan "Bakım Sigortası (http://www.haberturk.com/etiket/bak%C4%B1m_sigortas%C4%B1)" uygulamasına geçilecek. Var olan uygulamada ağır engelli (http://www.haberturk.com/etiket/engelli) olma ve hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı kaldırılacak, tüm engelli (http://www.haberturk.com/etiket/engelli)ler ve ailelerinin hizmetten faydalanması sağlanacak. Uygulamada maddi durumu iyi olan vatandaşlar primini kendi ödeyecekken, yoksul vatandaşların primi devlet tarafından karşılanacak. "Bakım Sigortası (http://www.haberturk.com/etiket/bak%C4%B1m_sigortas%C4%B1)" uygulaması en geç üç yıl içersinde yürürlüğe girecek.

.[/QUOTE]bu sigorta saglık mı yoksa emeklilik sigortamı

saww

11.05-2011, 15:13
serkan005;

SPOR ALETİ İLE PROTEZ, ORTEZ, İŞİTME CİHAZI AYRIMINI YAPAMAYAN VE DEVLETİN KASASINDAN MAAŞ ALANLARA OY VERENLERE NE DESEM BOŞ!!!
Bu bir çeşit bizlerle dalga geçmektir. Hakarettir. Alay etmektir...
Vermeyin kardeşim oy için seçim öncesi millete vaat haberi yapanlarada ALLAH dan tez zamanda cezalarını bulmalarını temenni ediyorum!:mad:
İnşallah uzuvlarınız kaybolurda spor aletinin ne olduğunu anlarsınız... İnsanlığın sizin gibi firavunlardan kurtulması ıslah olması için herkezi bu temenniye davet ediyorum...
Cumhuriyet tarihinde bu kadar duble yol yapılmamış muş... Bu yolları kullananlar diyor ki bu yapdığınız yollar hep tamiratta delik deşik yamalı!!!
Peki avrupada bir asfalt yolun 10 sene garanti kapsamında olduğunu biliyormuydunuz!!
Uyanın arkadaşlar kasaya giren benim hakkım olan parayı bunlar kalitesiz adi yol yapan mütahit arkadaşlarına aktarıyorlar...
Yazıklar olsun... Benim protezime spor malzemesi gözüyle bakanları ALLAH Celle Celalühü ıslah etsin.. Mümkün değilse kahrı perişan etsin... :mad:

Niye 3 yıl :confused: Neyse.....................

Yazının başını okursan gündemine aldı diyor...
Seçim var ya hani yarın..
Ben referandumda uyandım ve haklıda çıktım.
Engelliye pozitif ayrımcılık diye anayasadaki olan maddeyi aynen kullanmaya kalkıp duygu sömürüsü yapan bir düzene alet olmam.
Kaldıki bu sadece bir vaat 8-9 senede engellinin hakkını vermeyen bundan sonra hiç vermez:confused:
Vericek olan karşılıksız verir. Öyle seçim zamanı çakallığı yapmaz...

Bio

11.05-2011, 15:19
1992 de açılmış üniversiteleri bile bunlar yapmış milletin gözünün içine baka baka yalan söylemeye devam.Ne oldu 38 bin engelli kadrosuda doldurulacakdı oda gümledi şimdi ilk önce merkezi sınav hikayesi , yapılsada şifreleri hazıırlanmıştır o sınavında ama nedense halkımız araştırmacı olacağı yere ezbere savunmaya devam ediyor. Gözleri birgün açılır akıllları başlarına elbet birgün gelir ama iş işden geçmiş olur. Bir ülkede yüzde 95 televziyon izleme yüzde 5 okuma oranı olursa olacağı budur....

shukufe

11.05-2011, 16:55
iyi ya devlet mali denizz adamayla tukemnezz hele bi secimi alak
eanayileri tavlamak kolayyy hele bakam 3 yilll kim ole kim kala
3 yil sonaaa yeniii sloganlar adaklar girrrllaaaaa

şevket

11.05-2011, 17:59
işallah gerçekleşir evde bakım hizmeti herkeç alır hükümetimizden yine allah razı olsun

şevket

11.05-2011, 18:31
işallahhhhh özürlü engelli ayırdımı ortadan kalkacak şükür fakir zengin ayırdımı olmuycak

eygayli

11.05-2011, 18:39
%40 özürlüyle %100 özürlü arasınıda düşünsünler ewden çıkamayan biri için otobüs bedava olşsa banane azıcık özrü olan benimle aynı maaşı alacak haksızlık

hayat52

11.05-2011, 18:41
Akşam haberlerde dinledim bende bence doğrudur. Başbakanımız var olsun sağolsun.

dua

11.05-2011, 19:02
emin olmak adına sorayım .maddi durumuna bakılmaksızın her engelli bu maaşı alacak öyle mi?biraz hayal gibi geldi de.kılı kırk yaranlar nasıl böyle bir karar aldı anlamadım.umarım gerçek olur ve boş vaadlerden olmaz

Gecelerin_Prensi

11.05-2011, 19:04
Hey gidi gözünü sevdiğimin seçim sandığı heyyy sen nelere kadirsin be..!:D

basari

11.05-2011, 19:11
bugün kabul ederler seçim sonrasıda redderler bunlar o haberleri oy avcılığı yapmak için yapılan haberlerdir bunlar ey erdoğan hani 3 yıl önce sölemiştin 50 tlye engelliye ev verme sözün nerde o söz bırak kanal yapmayı da engelliye sahip çık yoksa engelliden oy moy alamazsın bi daha

Kağıt

11.05-2011, 19:17
Arkadaşlar, Bakım Hizmetleri Stratejisi ve Eylem Planı 19 Ocak 2011'de Resmi Gazete'de yayınlandı:

Yüksek Planlama Kurulundan:
Tarih : 31/12/2010
Karar No : 2010/44
Konu : Bakım Hizmetleri Stratejisi ve Eylem Planı (2011-2013)
Yüksek Planlama Kurulunca;
Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığının 30/11/2010 tarih ve MY-71 sayılı yazısı ile Kurula intikal ettirilen Özürlüler İdaresi Başkanlığının 17/9/2010 tarih ve 1715 sayılı yazısı dikkate alınarak; Özürlüler İdaresi Başkanlığı koordinatörlüğünde sorumlu ve işbirliği yapılacak kurumların görüşleri alınmak suretiyle hazırlanan ekli “Bakım Hizmetleri Stratejisi ve Eylem Planı (2011-2013)”nın kabulüne, karar verilmiştir.

Kararın devamını görmek için tıklayınız. (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/01/20110119-6-1.doc)

T.C. Resmi Gazete (http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/01/20110119.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/01/20110119.htm)

Haberlere konu olan durumlar da bu eylem planına uygun olaraak hazırlanıyor zaten. Bu anlamda yeni bir durum değil bu. Sadece ayrıntılar anlatılıyor halkın bilgilendirilmesi için.

hayat52

11.05-2011, 19:23
Niye nankörlük yapıyorsunuz engelli aileler iyi para alıyor bakım parası birde 3 aylık alınıyor nerdeyse ayda 900 tl giriyor yoksul engelli aileye daha ne istiyoruz 2 milyarda verseler insanoğlu mutlu olmaz.bundan 5 sene önce alabiliyormuyduk böyle para ben şahsen memnunum benim gecimim birazda olsa rahatladı. Beyenmeyen oyda vermesin o parayıda almasın.

nacar

11.05-2011, 19:26
hey gidi gözünü sevdiğimin seçim sandığı heyyy sen nelere kadirsin be..!:d
..:D:D

istikbal

11.05-2011, 19:35
9 milyon özürlüden oy kapma kaygısı değil ise bu haber o zaman helal olsun derim bu hükumete. Yok eğer yeniden seçilir de hayata geçirmez ise bu tasarıyı o zaman bir daha oy verene helal olsun derim!!!

ş_i_f_a

11.05-2011, 19:44
evde bakım ve 2022 ile ilgili yasalar yorumlanırken,nasıl bir bahane buluruzda,özürlü vatandaşın bu yardımdan faydalanmasını engeleriz düşüncesinin hakim olduğu,bir bürokrat,hükümet,devlet anlayışının hakim olduğu zihniyet zincirinden,bütün özürlülerin faydalanabileceği bir hizmet beklemek!! bence zor,ama olmaz demiyecekmişsin,olmaz olmazmış. bakarsınız olur.

Kağıt

11.05-2011, 20:19
Arkadaşlar, tekrar ediyorum. Ortada Resmi Gazete'de yayınlanmış bir "Bakım Hizmetleri Stratejisi ve Eylem Planı" var. Daha önceki mesajımda link vermiştim. Haberlerde de bu Eylem Planı'na yönelik detaylar verilmiş.
İşin nankörlük ya da lutufla alakası yok. Elbette devlet, sosyal devlet olmanın gereği olarak yaşam standartlarını yukseltmek için çabalayacaktır. Bu, hukumetlerin yaptıgı bir lutuf olarak değerlendirilemez. Vatandaş hizmet ister. Vatandaşın hizmet istemesi dilencilik değildir, eleştirmesi ya da beklentilerinin artması nankörlük değildir. Yasal olan bir haktan yararlanıyordur sadece ve taleplerini arttırıyordur haklı olarak. Hükümetlere minnet borcu yoktur.
Vatandaş, kurumların çalışmasını elbette takip eder ve eleştirir.Tabi ki en yuksek anlamda bir yaşam standartı talep edecektir ve tabi ki yapılan her hizmeti sorgulayacaktır.
KOnuya dönersek, haberlerde geçen detaylar Bakım Hizmetleri Stratejisi ve Eylem Planı ile ilgili detaylar... Bakım sigortası ile ilgili haberler bi ara sitede de yayınlanmıştı:http://www.engelliler.biz/forum/saglik-guvencesi/63252-engelli-ve-bakima-muhtac-kisilere-sigorta-geliyor.html
Şimdi ise bakım ucretinin tüm agır özürlüleri kapsamasıyla ilgili detaylar haberlere konu olmuş. Bütün bunlar bu planın parçaları zaten.
Bu anlamda Bahsettiğim Eylem Planını okursak haberlere konu olan detaylarla birlikte degerlendirirsek daha derli toplu olur. Daha once bu Eylem Planını şurada duyurmuştum:http://www.engelliler.biz/forum/evde-bakim-hizmeti-ayligi/63296-bakim-hizmetleri-stratejisi-ve-eylem-plani-2011-2013-a.html Zaten okursanız orada şöyle deniyor:
"...
Temelinde ağır özürlü kişinin bireysel, sosyolojik ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir sosyal hizmet türü olan evde bakım uygulamasının, mevcut durumda ülkemizde yalnızca özürlüye bakan kişiye aylık verilmesi şeklinde bir tür sosyal yardım ödemesi gibi yürütüldüğü görülmektedir. Ayrıca, özürlüler için evde bakım uygulamasının, sosyal güvenlik sisteminin primli kısmına dahil olmayıp, genel bütçeden karşılıksız olarak aktarılan kaynaklarla yürütülmesi de söz konusu hizmetten yalnızca ekonomik yoksunluk içindeki kişilerin yararlanması sonucunu doğurmaktadır. Evde bakım hizmetinin ağır özürlü kişinin yaşam kalitesini yükseltecek şekilde tüm bakım ihtiyaçlarını karşılaması ve sadece ekonomik yoksunluk içindeki ağır özürlüleri değil, ihtiyaç duyan tüm ağır özürlü nüfusu kapsaması gerekmektedir."

Bir önceki sayfada 28 nolu mesajımda ise Resmi Gazete'de yayınlanan Bakım Hizmetleri Stratejisi ve Eylem Planı'nın linkini vermiştim, oradan Eylem Planına ulaşabilirsiniz:http://www.engelliler.biz/forum/evde-bakim-hizmeti-ayligi/70175-bakim-maasi-icin-kriterler-degistirilecekmis-guzel-vaatler-2.html#post897156

Norman

11.05-2011, 20:42
şimdi sorarim ey arkadaşlar chpnin aile sigortasina kaynaginiz nerde diye karşı çıkıp hayal diyen (bu arada chpli değilim örnek veriyorum) 9 milyon özürlüye asgari ücret+2022 maaşına nereden kaynak bulucak ?
gerçi bu sözün telif hakkı alinmiş ama olsun atma recep din kardeşiyiz denmez mi ?
geçen sene yetmez ama evetçiler özürlüler adina değişen ne oldu ?
40 bin evet sadece 40 bin kişi sinav bekliyor ? yapildimi hayir yeni özürlü rapor kanunu çıktı oranlar yükseldimi hayir vergi indirimi için ankaraya gitme şartı kalktimi hayir peki özürlüler adine ne değişti bi tane cevap verene hiç sesim çıkmayacak çılgın proje maliyeti 30-60 milyar arasi deniyor değermi ?
şimdi bi sorum daha var çinden sonra ikinci büyüyen ülkeymişiz kaç tane fabrika açilmiş bugüne kadar? isterseniz biraz reel rakamlari vereyim

2002 2010
diış borç 125milyar dolar 282 milyar dolar
kişi başı gelir 2918dolar 4010 dolar (burada milyarder olanlarin geliride bölünür bilen bilir)
cari açık 0.61 milyar dolar 49milyar dolar
borç faizine giden para 80 yılda 135 milyar lira 8 yılda 435 milyar lira
icradaki dosya sayısı 10milyon kişi 17milyon kişi
1kilo ekmek 1tl 2lira 14 kuruş
1litre benzin 1tl 66 kuruş 4lira 40 kuruş
1kilo dana eti 8 lira 35tl
tutuklu ve hükümlü 57bin 122bin 404 kişi
işsiz sayisi 2milyon 269bin 3milyon 259bin
vatandaşin banka borcu 6.5milyar dolar 170 milyar dolar
bir paket sigara 50kuruş 7 tl

ne kadarda güzelmiş ülkemizin durumu :) isteyen bu kaynaklari bilgi edinmeden teyyit edebilir durmak yok yola devam:)

zoro

12.05-2011, 00:33
agır özürlü ibaresiyle asgari ücretten az olma şartını bari hemen uygulasalarda yogunluktan kurtulsa bakıma baş vurcaklar. böyle olmasıda biraz iyi olmuş en başından böyle olsaydı yüzde 40 engeli olan agır özürlüden önce alacaktı. karmaşık olacaktı şimdi sıra agır özürlü olmayanlarda heyetlerde mademki şu sıralar baş vuranlara red vermese zaten yakında bütün engelliler bakım parası alacak

bilgeadam

12.05-2011, 01:11
uzun uğraşlar sonucu bağlanan bakım parası 3 ay aldıktan sonra maaşım sınırı 10 lira geçti diye bloke olarak kesildi inşallah vaadettikleri sınır adaleti kalkar yanlız şöyle bir durumda var kalp hastaları mide rahatsızlığı çekenler veya hastalığnı sayamadığım bir sürü kişiler yüzde 40 oran aldıkları zaman özürlü sınıfına gircekler 9 milyon özürlü bir anda 15 milyon olabilir bakım parası almak için bunun önüne nasıl geçicekler bekleyelim ve görelim

bLaCkRaCe

12.05-2011, 04:18
Seçimedenk gelmesi manidar geliyor bana.

yasminw

12.05-2011, 10:46
2011 ile 2013 yılları arasında bakım sigortası geliyor bu sigorta engelliye bakanamı engellinin kendisinemi bu konu hakkında görüşlerinizi yazarsanız aydınlanmış oluruz tşkrler

biyo

12.05-2011, 11:50
memur maaşı 2004 610 tl alıyordu şimdi 2250 sadece dana etinden bahsetme burda
benzinin litresi 1. 66 doğru şimdi 4 tl 40krş doğru peki 2003 te petolün varii 27 dolar bu güm 125 dolar bu ne hepsinin cevabı var bunu burda siyaset yapmamak için yazmıyorum

ackurt19

12.05-2011, 12:37
Hükümetin bu açıklaması hiç de samimi ve inandırıcı gelmedi bana.Refarandumda da buna benzer açıklamalar vaadler yapıyorlardı ne oldu.Bugün seçim yaklaştı başka bir açıklama yine.3 yıl içinde yapılacakmıs.Niye seçimden sonra değil yada seçimden önce yapılmadı.Mahalli idareler seçimleri yaklaşırken uygulamaya başlarlar belki.Sen önce 2010 yılı sonuna kadar özürlü kadroların doldurulacağı sözünü vermiştin onu yerine getirde bu söyledilerine de inansın millet.kısaca diyorum ki palavra palavra palavra...

tılafsınlı

12.05-2011, 14:24
Fasarya bunlar .... aynen :p:p:p

umut can

12.05-2011, 15:09
haber güzel olmasına güzel ama bana pek inandırıcı gelmedi....seçim öncesi göz boyama için yaptıklarını düşünüyorum.....

ackurt19

12.05-2011, 16:14
Tabi ki göz boyamak.Yoksa seçimden önce bu söylediklerini uygulamaya koyabilirdi.Hadi bunu da geçelim ne oldu şu engelli kadrolarına.Hani ocak2010 da yıl sonuna kadar 38 bin kişilik kadronun doldurulacağı söylenmisti.2010 bitti 2011 yarı oldu hala birşey yok.Seçimden önce kılını engelliler için kıpırdatmayan hükümetten seçimden sonra birşey bekleyebilir misiniz.Zaten yapsaydı veya yapmak isteseydi seçimden önce yapardı ve buda oylarının artmasına neden olurdu.Bunu bile yapmadı.

alic_62

12.05-2011, 16:50
:cool: Ah şu seçim vaatleri.. Kulağa ne kadar güzel geliyor...
:rolleyes: Ne diyeyim inşallah...

Norman

12.05-2011, 17:53
2250 liraya kim çalişiyor? uzay idaresindemi memursun şuan engelli memur mebde 1150 para aliyor ne sation dayi sen ? 10 yıllık saglık memuru 1350 para aliyor ?

memur maaşı 2004 610 tl alıyordu şimdi 2250 sadece dana etinden bahsetme burda
benzinin litresi 1. 66 doğru şimdi 4 tl 40krş doğru peki 2003 te petolün varii 27 dolar bu güm 125 dolar bu ne hepsinin cevabı var bunu burda siyaset yapmamak için yazmıyorum
benzinin fiyati 27 dolar di evet sen biliyormusun şuan rafine çıkış fiyati 50 kuruş 4 tl vergi alan başka kim var dünyanin en pahali benzinin kullaniyoruz diger ülkeler petrolü ucuzami aliyor ki türkiye pahalıya alsın nolursunuz boş boş yazmayin ...

falim

12.05-2011, 18:02
laf konuştu asma kabagı koy ta ba ye sabaha attılar bi haber bakalım kim yer

saww

12.05-2011, 19:07
hayat52;
Avukatmısın ? Öbür tarfda cehennemde bol bol avukatlık yaparsın ...

Sen benimle ve kolu bacağı olmayan duymayan yürüyemeyenle eğleniyormusun!:mad:
İşitme cihazı, protezi, ortez spor aletimidir? Sğpor aletlerinin ödemesinide gündemine almış muş...
Hakkımı çalıyorsun 1 milyonluk lüks araca biniyorsun bide utanmadan spor aletlerini gündemimize aldık diyorsun!
ALLAH sizin gibi fakirden vergi alıp zenginlere aktaranlara hesap sormaya kadirdir.
Ama bu deprem olur. Ama bu başka doğal felaket olur! Belki Amerikan bonbası olur.
ALLAH öteliyicidir. Ama mazlumun ahı yerde kalmaz... Elbet içinizdeki mikrop hak yiyiciler yüzünden içinizdeki iyi masum insanlarda zarar görecektir....
Bekleye durun ama bugün ama yarın...

biyo;
Devlet öyle uyanıkki tek ekonomisini iyi ettiği sınıf memur sınıfı!!
Öyle ya yarın mısır, libya, suriye gibi ayaklanma olursa iyi maaş verdiği memuru silahı, tankı, tüfeği alıp gariban fakir halkı hunharca katledicek!
2*2=4 asgari ücretin 600 tl olduğu bir ülkede halkın vergisi ile devlet memuru ne hakla öyle yüksek maaş alabilir?
Ben sizin yarı paranıza çalışacak sizden daha donanımlı kalifiye elemanlar bulurum hodri meydan!!!
Vatandaşı bu kadarda enayi yerine koyamassınız!
Petrol fiyatının hükümet zamannında 100 dolarları geçip de fiyatların tekrar 70 dolarla düşdüğünü ve fiyatların düşmediğinide bilirim...
Hikaye anlatmayın!!! Açlık sınırı kaç para asgari ücret kaç para ona cevap verin!
Benim vergimle ekmek yiyorsun patron benim!
Haddini bil senin yarı fiyatına çalışacak milyonlarca kalifiye adam var! Yeterki halk uyanık olsun... Dokunulmazlık zırhına sığınıpta burda masal okuma!

basari

12.05-2011, 22:45
bide bu erdoğan bdp lilere doğudan oy almak için çok yüz verio o kadarki bdp liler erdoğanı kastamonuda al aşağı ediodu az daha ey erdoğan daha ne kadar taviz vercen

biyo

13.05-2011, 19:36
saww;

arkadaş öyle hiddetlenme ne gerek yok arkadaşın yaptığı karşılatırmalara göre bende bir karşılaştırma yaptım haklı olunan noktalar vardır ama tek taraflı bakmakta hiç uygun değil eve senin dediğin doğrudur.memur maaşı ile 3 kişi asgarı ücrete çalışıyor buna kim itiraz edebilir burda konu başlığına itiraz eden olmayacığından bahseden hatta seçim yatırımı diyen arkadaşlar var hepside kendi açısından haklı inanmak zor nedeni ise bu halk o kadar yalancılara inandıki sonundada hep hüsrana uğradı artık hiçbir şey gerçekleşmeden inanmaması doğal bir şey 3yıl önce bakım maaşı diye bir şey çıkacak deseydiler kimse inanmazdı ama artık bu gün var inşallah bu konuda bir gün olacak ama er ama geç biz sorunlarımızı siyaset yapmadan kırmadan dökmeden tartışabilirsek ne mutlu bize

mehmet zengin

18.05-2011, 00:21
inş sözde kalmaz uygulanır

k.maraş

27.05-2011, 16:14
evde bakım parası alan kişi sağlık güvenvesi kapsamına giriyor mu ?

bilgeadam

28.05-2011, 13:13
selamlar geçen gün floryada çiroz kampının açılışındaydım protokolde vali ile bu sınır adaletsizliği 1lira 10 liradan sebep kesilen maaş hakkında bilgi almak istedim oda yanında duran sosyal hizmetler müdürüne kızarak neler oluyor neden böle şikayetler geliyor gibisinden müdüre çıkıştı müdürde yanıma gelerek evde bakım konusunda herkesin böyle şikayetleri olduğunu kanunun değişeceğini sosyal hizmetlerin bakanlığa bağlı olacağını ağır özürlülerin sınır olmadan alabilceğini bununla ilgili çalışmaların yapıldığını söyledi inşallah en kısa zamanda uygulanır ne diyelim bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim

meliha68

28.05-2011, 15:04
Allah başbakanımızdan hükümetimizden razı olsun .Sigorta hastahanelerinde sürünüyorduk ilaç desen aynısı hiç olmaz kalitesiz leri verilirdi . şimdi şükür hacettepeye sevk yapsın diye dr yalvardığımı hiç unutmam şimdi özel hastahaneye acile gidiyoz çok güzel muayene oluyoz . Aile hekimimiz de çok ilgili ilaç dersen istediğimiz eczaneden alıyoruz . birde çok mutluyum dün belli oldu BAKIM MAAŞI BAĞLANIYOMUŞ . Benim dilediğim herşey oldu ALLAH her kese yardım etsin .yıllardır hayal ettiğim okulda açıldı . 5 sınıf her çocuğa ayrı öğretmen bi ilköğretimin bünyesinde tek dileğim ders yapmasada okula bahcesinden bi girse diyordm gittik ilk gün büyük sınıflar beden eğitimi dersindeymiş aralarına katıldı ne kadar mutlu olduğumu anlatamam ...

eygayli

28.05-2011, 16:31
meliha68;

sen türkiyedemi aşıon yafffffffff

a.rıza

29.05-2011, 17:16
görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler…...

ögretmen-

29.05-2011, 19:49
arkadaşlar şimdi hafif engelli arkadaşlar var normal insanlar gibi her yere fidebiliyor kaldırımlar merdevenler ona engel degil otobüslede ulaşımını saglayabiliyor.
ama öte yandan tekerlekli sandalyeye mahkum merdiven leri inip çıkamayan tekerlekli sandalyesi ile sokaga çıktıgında kaldırıma çıkmak için milletten yardım isteyen otobüsle yolculuk yapması mümkün olmayn biri hafif engelli arkadaşla aynı hakka sahip olması sizce doğrumu. ben her engelilinin bakım maşı almasına karşıyım. evet hayatını başkasının yardımı olmadan devam ettiremeyecek engelliler almalı sadece. ben parti tutmam arkadaş partiye degil hizmete oy veririm. bu hükümet döneminde engelli maşşalrına 5 yıl önce 100 de 100 zam yapıldı evde bakım maaşı almaya başladık ben agır engelliyim bakım maaşı +2022 maaşı bana verilen maaş 900 tl kadar.

asgari ücretin 620 oldugu ülkede 900 tl bence güzel paradır. ha burda hükemetin engelli maaşlarında saçma sapan uygulamsıda varr tabiki. 18 yaşını doldurmuş özürlüye 2022 maaşı baglanırken alilesinin gelirine bakılması okadar saçma bir uygulamaki bu nasıl bir zihniyet nasıl bir kafa yapısı. 18 yaşındaki insan tek başına bireydir kendi kararlarını alma hakkına sahipse kimseye hesap vermek zorunda degilse kimsede o insana bakmak zorunda degil. evdedi kardeşin çalışıp kazandıgı parada engelli bireyin ne hakkı var? normal evdeki kardeş engelli kardeşine bakmak zorunda degil ne maddi ne manevi. keza anne baba da öyle. T.C kanunda 18 yaşından sonra herkez hür iredesi ile karar alır yaşar özgürdür. bu uygulama anayasa kanunlarına bile aykırı.
2. saçma sapan uygulama ise evde bakım maaşı için alile gelirine bakılması. kendimi örnek vereyim ben % 80 agır engelliyim yanlız hayata devam etmem imkansız ailem zengin olsa faprikatör olsa bana sana bakmıyoruz para vermiyoruz dese ben ne yapa bilirim alimin parasında veya malında hak alma şansım yok. farzedelim ailemle kavga ettim benle yaşamak istemiyolar.
eeeeeeee ne olcak simdi git ailen zengin maaş yoksana diyecelkler ailemle konuşmuyorum farzettki ayrı yaşamak istiyorum.:mad:
nasıl uygulanmalı biliyormusunuz? o bakıcı maaşı bakıcıya degil engellinin kendisine verilmeli ben ister annemmi bakıcı yapar maaşını verrim annem bana bakamıyosa yaşlı ise.....(GİDER KENDİME 90 60 90 ÖLÜÇÜLERİNDE GENÇ GÜZEL BİR BAKICI TUTARIM MAAŞIDA BEN ALIR ONA VERİRRİM AYLIK OLARAK:cool:) bu konunun takipcisi olalım nu 2 uygulamayı düzeltene kadar çalışalım.

meliha68

29.05-2011, 21:25
eygayli evet TÜRKİYEDE AŞİYOM

erkan80

29.05-2011, 21:34
ben eşime tarım siğortası yatırıyorum bu yasa çıkarsa eşim tarım sgk bir sorun olurmu aceba

osmanmuhammed

29.05-2011, 22:30
bence ak parti dediyse yapar hem yapmasalar seçimden hemen sonra derler 3 yıl sonra demezler

ögretmen-

30.05-2011, 12:29
arkadaşlar benim yazımı iyi okuyun!
2022 ve bakım maşındaki ailenin gelirine bakılması okadar saçma ki!
bu uygulamayı düzeltsinler yeter

nacar

29.06-2011, 15:45
kalem abla evde bakım aylıgı sınırı kalkıyor mu

Kağıt

29.06-2011, 16:25
2013 tarihine kadar bakım hizmeti, gelirden bagmsız olarak devreye girecek. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. 2011-2013 Eylem Planı için bakınız:http://www.engelliler.biz/forum/evde-bakim-hizmeti-ayligi/63296-bakim-hizmetleri-stratejisi-ve-eylem-plani-2011-2013-a.html
Fakat şu an uygulamada bir dğişiklik yok ablam. Durum aynı.

orhanbaba0470

03.08-2011, 13:27
mustafa_toprak;

supersin

şevket

25.04-2012, 22:41
kalem abla yeni evde bakım parasıyla ilgili birdeğişiklik yokmu daha hani hükümet her engelliyi aynı sgortalı yapıp gelir tespitin sınırı kalkacaktı yeni haberler yazarmısın kalem ablacığım tşk derim şimciden

Kağıt

28.04-2012, 18:11
Şevket, yeni haberler yok bu konuda ablam. Ama inşallah "yeni haberleri 2013 gelmeden duyacagız" diyelim.
Çalışmalar, 2013 gelmeden şu muhteşem 2012 yılımız içinde tamamlanacaktır diye umuyorum:)

kerimc

06.11-2012, 16:37
Evde Bakım Parası için SHÇEK’i dava edebilirsiniz
Evde bakım parası uygulamasında yasal mevzuat ile ikincil mevzuat uyumsuz olduğundan bir çok kişi hak sahibi olduğu halde alması gereken parayı alamıyor. Esasen, sağlık kurulundan alınan rapor ile belli miktarda gelirin altında geliri olanlara evde bakım parası ödeniyor. Yasa gereğince, sadece evde bakıma muhtaç olanın gelire bakılması gerekirken, yönetmelikle bütün ailenin gelirine bakıldığı için bir çokları yasanın tanıdığı parayı alamıyor

arkadaş evde gelir yüzünde kardeşlerimin bakım maşı kesildi 2 kardeşimin de bende dava açmak istiyorum ali tezel dava açıp hakkıınızı alabilirsiniz diyor çünkü kanundada sadece bakıma muhtaç kişini geliri esas aranıyor oysa sosyal hizmetler ailenin gelirin toplamını istiyor buda büyük haksızlık var

cirkinkedi

06.11-2012, 18:51
seçim yatırımııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı inanmayın ömss de görduk işte ne yaptıklarınıııııı.

TOLGA_HAN

06.11-2012, 19:14
bencede seçim yatırımı o kadar çok yalan söylediler ki artık inanasım gelmiyor 3 sene dile kolay bence saçma sapan bir haber daha geçen günlerde 2022 maaşı alanların yeniden inceleneceğini yazmadımı gazeteler 3 ayda bir 250 tl yi bile bize çok gören devletimiz bize asgari ücret tutarında maaş vercekmiş duy da inanmaaaa....