PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Hepatit B hastaları askerlikten muaf olur mu?

vuslatsevdası

28.04-2011, 11:17
Selamünaleyküm Kardeşler ben taşıyıcı kronik hepatitB hastasıyım. %49 özürlü raporum var.askere gidecemde.ama öncelikli öğrenmek istediğim durumumla ilgili askerlikten muaf olurmuyum? arkerlik şubesine gitsem özür durumumu bildirsem yinede malum tatmin olmadıklarından dolaylı özür durumumu kesin teşhisle öğrenmeleri için beni askerlik hastanesine sevk ederlermi?.eskiden onu esas alıyorlarmış şuan yeni yasalarda durum hala aynımı. yoksa değiştimi.?

Norman

28.04-2011, 20:44
evet olur taşiyici bulaşici hastaliğiniz var ise askerlikden muaf olursunuz

ortaca

28.04-2011, 21:24
arkadaş ben hepatıt b den dolayı askere gıtmedım öncelıkle durumun nasıl sağlıklı taşıyıcı düzeyındemısın yoksa tedavı oldunmu iğne ialaç bunlar öenmlı eğer bunalrı yazarsan bende askerıyede sivil işçiyim sana kesın bılgıyı verırırm

vuslatsevdası

29.04-2011, 13:05
ortaca kardeş benim hebatit B hastalığımın derece oranı %49 raporum var. 3 ayda bir 600 tl maaş alıyorum.
benim vücudumda bulunan hepatitB Kronikleşmiş taşıyıcı ilerleyici karaciğer iltihabıdır. yani hepatitB virüsü karaciğerime bulaşmış. bepatitB virüsünde en tehlikeli ülümcül hastalık.
karaciğerden asla temizlenemeyen bu hastalığım rutin ,ilaç tedavisi günümüzdeki teknolojiye rahmen malesef halada yok. sadece virüsün daha fazla ilerleyememesi için ağır işlerde çalışma yasağı sigara içme asit vs gibi yiyecek ve içekelerle tedavisi var. evet doktorların söylediklerine göre sağlıklı taşıyıcı düzeyindeymişim.

OturanBoğa

29.04-2011, 18:25
Muaf olursun kardeşim...

ortaca

29.04-2011, 20:59
kardeş benden de var 1997 yılından berı bende ılaç tedavısı oluyorum bende askere gıtmedım sende gitmezsın ama askerlık muanesı olurken şubenın yaptığında söyle orası senı askerı hastaneye sevkeder daha detaylı bılgı ıstersen porvitmusa@hotmail.com ekle sana bılmen gereken butun bılgıyı verırım

vuslatsevdası

30.04-2011, 22:51
oldu teşekkür ederim.ALLAH razı olsun sizlerde..

muratyavuz

06.09-2011, 17:47
arkadaşlar bu hepatit b hastalığı olanlar askerlik çin müracaat ettiğinde askerlik şubesinden kan tahlili istediler mi acaba?yoksa kişi kendisimi askerlik şubesine raporunu belirtti.

OturanBoğa

14.09-2011, 17:53
Askeri hastane kan tahlilini kendisi yapacaktır...

edi_67

15.09-2011, 22:02
askerlik subesi icin soruyorsun herhal yani subeden askeri hastaneye sevkini kolaylikca versinler diye soruyorsun ben anladim,ben hepatit b ve bir baska sebebden dolayi muafim,
en iyi sana ben anlata bilirim,simdi sen hepatit b olduguna dahil bir rapor gösterirsen askerlik subedeki tabibe ,sana hemen ya etmeskut askeri hastana yada gata hastanaya iksinden birine sevk verir ,göstermesen seni zaten askerde muayne ederler orda cikar hepatit b oldugun ve orda gidersin hataneye diyorlar,sen raporlarini yanina al göster subede
yanina 16 tane fotaraf ve 2 tanede kimlik fotokopisi al ,ve ogünü tras ol ben tirasli degildim beni subenin revirine almadilar tiras ol gel dediler ona göre,evet sevki aldin hataneye gitin senden ikitane kan testi yapcaklar ,hastane senin raporlari hic takmiyor, kendi yaptiklari tahlilere inaniyorlar,birinci tahlil alt ve ast karaciger kani onlar yüksek cikmasi lazim yani alt 60 gecmesi lazim 40 ile 59 za kadar normal sayiliyormus askeri hastanada zaten alt yüksek cikinca ast ta otomatikmen yüksek cikiyor,ikinci test de hbv-dna ve bilurbin bunlar positif olacak zaten negativ se hepatit b yok demekdir
bu iktane verdigin kan dedigim sekilde cikarsa ,sana heyeten C KODU verilip 1 sene ertesi yila birakma raporu veriyorlar hemen cürük vermiyorlar belki hepati b yeni hastasindir diye yani akut hastalik akut oldugu zaman yani yeni hepatitb kaptigin zaman 6 ay yada 1 sene icinde karacigerin bu hastaligi yenebiliyor ,ve tek hep b tasiyici oluyorsun eger degerler bir sene sonrada yüksekse kronik oluyorsun yani ömür boyu hep b aktiv hastasin demek onun icin hep b de bir sene sevk tehiri veriliyor ,bir sene sonra yine askeri hastaneye gitiginde ise yine bu iki kan degerlerini alip ,yine degerler yüksek ciktiginda seni biopsiye aliyorlar bende biopsi oldum karcigerden parca aliyorlar ve bakiyorlar patolojide aktivmi inaktivmi diye benim aktiv cikti fibrosis de 1inci evre kronik cikti,inaktiv cikarsa hepatitb var ama hasta aktiv deyilsin yani hasta deyilsin birtek tasiyicisin buda inaktiv demek ve askere aliniyor tasiyici olanlar ,

muratyavuz

16.09-2011, 07:06
teşekkürler arkadaşım.

anakin

10.02-2012, 13:29
Bülent Bey, hepatit b oranı nedir diye arayıp duruyoruz.Ama cevap forumlarda var esasında.Bu arkadaşa nasıl ulaşabiliriz? siteye en son 2011 de giriş yapmış.

MAHMUT01

16.05-2012, 11:27
hasan bey raporu aldınızmı öğrene bilirmiyiz.

ben doktora soruyorum oda başında savıyor olmaz diye ne yapmam lazım ilginize tesekürler:)

MAHMUT01

18.05-2012, 13:40
kronik viteral hepatit b delta ajansız taşıyıcı demekmi arkadaşlar.ilginize tesekürler.

anakin

18.05-2012, 17:52
Hayır.Taşıyıcılık virüsün vücuttaki faaliyeti ve kan tahlillerindeki bazı değerler ile anlaşılır.

edi_67

19.05-2012, 22:56
kronik hepatit b kesin muaftir ,ve benle beraber heyete girmek isteyen ve heyet gününü bekleyen hepatit b hastasi arkadaslar vardi,ammmma hepsi de biopsi sartiyla heyete girebildiler cürük almak icin ,ve kronik olanlar heyete ,heyete yolanan bir kisi zaten ya cürük alacaktir yada ertesi yila birakma alacaktir,tasiyicilar zaten heyete girmeden sevkinin arkasina doktor direk odasinda a karari verip yani komando olamas 3ayda bir kontrol sartiyla askerlik yapabilir diye yazip sonra bastabibbe imazaya yolayip yallah subeye ,bunlarada sahit oldum ben askeri hastanede ,ammma sunuda söylim ilk islemde yani ilk heyete girisde hepatitli bir yükümlü asla cürük alamiyor 1 sene ertesi yila birakma aliyior ,sonra öbür sene yeniden sevk alip askeri hastanede biopsi olup kronik cikdigi zaman cürügü veriyorlar ,yanimda cok hepatitli arkadaslar vardi hepsi ikinci islemde cürük aldilar ,ilk sene kan aliyorlar mis enzimler yüksek cikarsa en az da alt 50 ui gecmesi lazimis alt yüksekse zaten ast da yüksek oluyor , heyete cikip ertesi yila birakma veriyorlar ,kani enzimleri normal 40 ,45 olanlarada yallah askerlik yapabilir diyorlar ama arzali olarak yani komando olamas ve bunlar bu kisiler saglikli tasiyici oluyormus, ama kani yüksek cikanlar ve ertesi yil yine hastaneye gitiginizde yine enzimlere bakiyorlar yine yüksekse biopsi ye yoluyorlar kronikmi deyilmi diye ,bunlari yaziyorumki hepatitli arkadaslarim ne gibi islemlerden geceklerini bilsinler diye ,

arifbattal

25.05-2012, 12:25
arkadaşlar yazdıklarınızı okudum, ben de 2002 tarihinde askerlik şubesine muayeneye gittim bana bulaşıcı bir hastalığımın olup olmadığını sordular,
bende küçükken sarılık geçirdiğimi söyleyince askeri hastaneye sevk ettiler, tahliller ve heyete girdikten sonra çürük raporu alıp şubeye gittiğimde bana seneye tekrar gidip aynı testi yaptırmam gerektiğini söylediler, 2003 te tekrar gittiğimde askerlik şubesine aynı sonuçla bana 1 ocak itibari ile yasa çıktığını artık hepatitlilerin de askere alındığını söylediler.
HEPATIT B TAŞIYICISI OLANLAR BU SENE YOKLAMAYA GİRSE KESİN ÇÜRÜK ALIR MI?
bu yukarıda anlattıklarınız bu senenin mevzularımı yoksa yasadan önce olan olaylar mı?

Acil yardımlarınızı bekliyorum. Çalışmalarınızda başarılar arkadaşlar.

OturanBoğa

31.05-2012, 13:30
Muafiyet sağalayan durumlar:

16. (Değişik: 16/6/2008-2008/13831 K.) Biyokimyasal ve histopatolojik olarak düşük veya orta aktiviteli kronik hepatitler; steatohepatit; karaciğer transaminaz enzim düzeylerinde normalin üst sınırının iki katından fazla artış nedeniyle en az bir yıl süreyle hava değişimi kullanmış (veya en az bir yıl sevk geciktirmesi veya ertesi yıla bırakma kararı almış) ve karaciğer biyopsisinde hepatosteatoz minimal reaktif değişiklikler tespit edilenler; tekrarlayıcı kronik veya intrahepatik kolestaz.
[...]
8. (Değişik: 17/3/2011-2011/1568 K.) Kronik ağır toksik hepatitler, sirozlar, portal hipertansiyon, portal ven trombozu ve portal hipertansiyon nedeniyle yapılmış şant ve diğer ameliyatlar.
[...]
2. (Değişik: 16/6/2008-2008/13831 K.) Hepatit B, C ve diğer kronikleşme özelliğindeki hepatotrop virüslerin neden olduğu, serolojik olarak kanıtlanmış, yeterli süreyle tedavi sonrası histopatolojik olarak ileri derecede aktivite ve/veya ileri derece fibrozis görülen kronik hepatitler.

Askerliğe elverişli sayılan durumlar:

3. (Değişik: 16/6/2008-2008/13831 K.) Hepatit B (İnaktif HBsAg taşıyıcısı ile), ve Hepatit C (Anti-HCV Pozitif, HCV-RNA negatifliği ile) ve serolojik olarak gösterilmiş diğer kronikleşme özelliğindeki hepatotrop virüslerin neden olduğu, biyokimyasal bozukluk yapmamış hepatitler.
[...]
B) (Değişik: 16/6/2008-2008/13831 K.) 1. Komplikasyonla seyretmiş, sekel bırakarak iyileşmiş bakteriyel, viral, parazitler ve mikotik infeksiyonlar; tedaviden sonra laboratuvar ve klinik olarak tam olarak iyileşmiş, hiçbir sekel kalmadığı teyid edilen tüberküloz menenjit.
2. (Değişik: 12/7/2010-2010/717 K.) Hepatit B ve C virüsleri ile diğer kronikleşme özelliğindeki primer ve sekonder hepatotrop virüslerin neden olduğu serolojik olarak kanıtlanmış, biyokimyasal bozukluğu sürekli (Hepatit C için biyokimyasal bozukluk şartı aranmaz.), histopatolojik olarak aktivitesi ileri derecede olmayan kronik hepatitler.
3. (Ek: 17/3/2011-2011/1568 K.) Altı aydan uzun sürdüğü kanıtlanmış; HBsAg (+), Anti-HBc Total (+), HBV DNA PCR (+), ALT yüksek, yapılan karaciğer iğne biyopsisinde “Kronik Hepatit” saptanmayan Hepatit B virüs enfeksiyonu.

hamit61

02.08-2012, 14:16
Öncelikle herkese iyi günler diliyorum.
Belli bir süredir internette kronik hepatit b olanlar askerden muaf olurmu onu arastırıyorum ama herkes birşeyler söylüyor ben 2001 den beri kronik hepatit b olarak yasıyorum zefix denen ilacı bir dönem kullandık hepatit a aşısı vuruldum kontrollerimi ara ara yaptırıyrum ancak bazen 40 larda cıkarken bazen 165 cıkıyor ve hiç biyopis yaptırmadım zamanında abim hepatitden dolayı çürük aldı biyopsi olarak ancak benim durumum ne olur onu öğrenmek istiyorum şimdiden cevap veren herkese teşekkür ederim...

OturanBoğa

06.08-2012, 15:17
Hepatit söz konusu olduğunda risk almıyor TSK. Çok çok büyük olasılıkla muafiyet verilir.

hamit61

06.08-2012, 15:34
İlginize teşekkür ederim

bozo810

18.09-2012, 18:59
Arkadaşlar Lisans mezunuyum,Kasım 2012 tecil sürem bitiyor.Hebatit B taşıyıcısıyım AST değeri:65 ALT değeri:154 çıktı en son tahlilde Hbs Ag:pozitif bu değerle askere alınırmıyım,kasım 2012 önce hangi işlemleri yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

anakin

18.09-2012, 19:23
Tahminim alınmayacağınız yönünde.

bozo810

18.09-2012, 21:31
Peki muayene giderken,sivil hayatta yapılan test leri götürmeye gerek var,işlemler hakkında bilginiz varmı,ilginiz için teşekkürler.

OturanBoğa

19.09-2012, 15:57
Yanınızda olsun tabii. Bence katkısı olur onların da

hamit61

03.10-2012, 12:42
1.10.2012 tarihi itibariyle askerlik şubesine muayene isteğinde bulundum askeri hastanede dahiliye dr olmadığından danışman hekim hbv testi yaptırdı değerler normal çıktı hbs ag + diğerleri - çıktı ancak kronik hepatit halen daha mevcut olduğundan Kasımpaşa Askeri Hastanesine sevk etti ancak tuhafıma giden bir konu var dr birşeyin yok komando olmaz arka planda askerlik görevini tamamlarsın dedi ki çok saçma herhalde tamamen kişisel eşyalarımda beni askerlik yaptıracaklar neyse ... 4.10.2012 tarihinde askeri hastaneye muayene olacağım benim gibi olanlara durumu buradan bildiririm.herkese saygılar.

İLKVESON

04.10-2012, 01:37
Benim anlamadığım şuan askerlik görevini yaparkenmi yoksa gitmeden önce yoklamadamı çıktı ama şuvar her ne olursa olsun her iikisindede askerliğe elverişsiz raporu verilir askerliğin biter

hamit61

04.10-2012, 11:09
1999 senesinde saptanan bir rahatsızlık bendeki hepatit b kronik ama suan kan verdim tahliller yarın sabah çıkacak enfeksiyon dr nun bana dediği şu eğer enzimlerin yani alt ast normal çıkarsa komando olamaz belli alanlarda görev yapamaz yani yemekhane vb. Ama askere elveruslidir. Askerde kontrollerin devam edecek alınırsan da diyor.mantığın bittiği yer gerçekten de

OturanBoğa

04.10-2012, 13:54
Hepatit olup da askere alınanı hiç duymadım. Bence yanlış bir kararla alınsa bile, orada revire çıkarak uzun süreli rapor ce sonrasında muafiyet kaçınılmaz.

hamit61

04.10-2012, 14:56
Eğer alınacaktır derseler itiraz hakkımı kullanıp biopsi isteyeceğim çünkü suan bu durumda heyete bile cikarmayacaklar beni.çok mantıksız yer tsk sözleşmeli uzman çavuş veya memur almıyorlar bu hastalık varken ama normal er i alıyorlar

hamit61

05.10-2012, 14:42
5_10_2012 tarihinde kasimpasa askeri hastanesi enfeksiyon bölümüne muayene oldum yazılan aynen şu: vücut direncini düşürecek spor ve spor faaliyetlerinden gıda ve sağlık birimlerinde gorevlendirmeden muaftir.komando olamaz askere inaktif hbsag taşıyıcısı olarak uygundur.

OturanBoğa

05.10-2012, 16:30
Allah allaaah! Yakın zamanda hepatit olup askerlik işlemi yapan kimse var mı acaba?

kuzeyaral

30.10-2012, 15:06
Ben 2011 de askerlık ıcın muracaat ettıgımde benı bu degerle muaf ettıler kardesım...

Mikroskobik Bulgular:
Kesitlerde karaciğer ğarankiminde steatoz(yaglanma) , portal mesafelerde orta derecede mononükleer iltihabi hücre infiltirasyonu izlendi , ayrıca her 10'luk BBA da 5-10 adet fokal litik nekroz sahası görüldü.

Tanı : Kronik Hepatit delta ajansız (modifiye ishak hai : 7/18 , Evre : 2 , Metavir A1F1)

A(İNTERFACE HEPATİT) :1
B(CONFLUENT NEKROZ) :1
C(FOKAL LİTİK NEKROZ) :3
D(PORTAL İNFLAMASYON) :2

--------------------------------------------
BURASI ÖNEMLİ KARDESLERİM, ASKERLIGE MURACAAT ETMEDEN ONCE HEPATİT(YANI KARACIGERDE BOZULUM YAPMIS OLANLAR) TEDAVI SURECI BASLARSA ASKERIYE %100 MUAF EDER..

Pompeii

30.10-2012, 15:09
Çok yakından tanıdığım bir abim muaf olmuştu.

kuzeyaral

30.10-2012, 15:33
Şunuda anti parantez belirtmeliyim ki kardesim ve kuzenım de aynı dertden sorunları var ama onların kanında hepatit olmasına ragmen karacıger enzımlerınde herhangı bır bozulum olmadıgı ıcın aynı donemde 2 sıde askerlıklerını 15er ay olarak yaptılar hava degısımı bıle alamadılar.

eco

31.10-2012, 15:07
Merhaba arkadaşlar

Ben 2008 senesinden beri kronik hepatit b tedavisi görüyorum. Askerlik durumum üniversite nedeniyle tecilli idi. Bu sene tecil sürem doldu ve Kasımpaşa askeri hastanesinde 6 ay erteleme aldım hepatit nedeni ile.

Aralık ayında GATA ya göndereceklermiş beni kesin kararı vermek üzere.

HBV DNA değerlerim 2008 senesinde çok yüksekti ama şu anda 300 civarına kadar düştü. Enzimlerim de normale indi ama hala HBV DNA pozitif. İlaç tedavisine devam ediyorum ve biyopsi sonuçlarımda hafif derecede kronik hepait b teşhisi konmuştu.

Sizce Aralık ayında GATA dan nasıl bir sonuç çıkar. Askere alınır mıyım yoksa tekrar erteleme mi verirler. Ya da muaf mı olurum.

Bilgi verirseniz memnun olurum.

Teşekkürler

OturanBoğa

31.10-2012, 18:35
Bence bir kez daha ertelenebilir, ama sonuçta muaf olursunuz...

eco

31.10-2012, 20:16
Bilgi icin tesekkurler ama muaf olma durumunu ne belirliyor acaba. HBV DNA pozitifligi mi AST ALT yuksekligi mi yoksa biyopsi sonuclari mi? Benim enzimlerim 4 sene tedavi sonrasi dustu simdi askere alinma durumum olur mu acaba. Bir diger sorum da neden Kasimpasa dan GATA ya sevk ediyorlar acaba. Kasimpasa askeri hastanesinin kesin karar verme yetkisi yok mu acabaTesekkurler

OturanBoğa

01.11-2012, 11:25
TSK yönetmeliğine göre şu hallerde muafiye verilir (cetveldeki ilgili maddeleri derledim):

" 16. Biyokimyasal ve histopatolojik olarak düşük veya orta aktiviteli kronik hepatitler; steatohepatit; karaciğer transaminaz enzim düzeylerinde normalin üst sınırının iki katından fazla artış nedeniyle en az bir yıl süreyle hava değişimi kullanmış (veya en az bir yıl sevk geciktirmesi veya ertesi yıla bırakma kararı almış) ve karaciğer biyopsisinde hepatosteatoz minimal reaktif değişiklikler tespit edilenler; tekrarlayıcı kronik veya intrahepatik kolestaz.
NOT: Karaciğer enzim yüksekliği ile seyreden hepatosteatozlu veya karaciğer biyopsisinde minimal reaktif değişiklikler bulunan subay ve astsubaylara en az bir yıllık istirahatsız rejim sonrası kesin işlem yapılır.
17. Karaciğerin tedavisi mümkün olan depo metabolik hastalıkları (Wilson Hastalığı, Hemokromatozis, Hepatik Porfirialar vb.)."

"8. Kronik ağır toksik hepatitler, sirozlar, portal hipertansiyon, portal ven trombozu ve portal hipertansiyon nedeniyle yapılmış şant ve diğer ameliyatlar. "

"2. Hepatit B ve C virüsleri ile diğer kronikleşme özelliğindeki primer ve sekonder hepatotrop virüslerin neden olduğu serolojik olarak kanıtlanmış, biyokimyasal bozukluğu sürekli (Hepatit C için biyokimyasal bozukluk şartı aranmaz.), histopatolojik olarak aktivitesi ileri derecede olmayan kronik hepatitler.
3. Altı aydan uzun sürdüğü kanıtlanmış; HBsAg (+), Anti-HBc Total (+), HBV DNA PCR (+), ALT yüksek, yapılan karaciğer iğne biyopsisinde “Kronik Hepatit” saptanmayan Hepatit B virüs enfeksiyonu. "

Şu, geçici olarak muafiyet verilip, zamanla yeniden değerlendirilmeyi gerektiriyormuş:

"C) 52 nci maddenin A, B ve D dilimlerinde belirtilen hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet hâlleri ile bu maddenin hiçbir fıkrasında adına yer verilmeyen diğer infeksiyon hastalıklarının tedavi ve nekahet hâlleri."

Şu hallerde ise askerliğe elverişli sayılıyor:

"Hepatit B (İnaktif HBsAg taşıyıcısı ile), ve Hepatit C (Anti-HCV Pozitif, HCV-RNA negatifliği ile) ve serolojik olarak gösterilmiş diğer kronikleşme özelliğindeki hepatotrop virüslerin neden olduğu, biyokimyasal bozukluk yapmamış hepatitler."

kuzeyaral

02.11-2012, 16:33
%99 Çürük

eco

07.11-2012, 17:34
Tekrar merhaba,

Bu hafta yaptırdığım test sonuçlarına göre

AST : 28
ALT : 31
HBSAG : 36 ( POZİTİF)
HBV DNA : 300

4 sene önce tedaviye başladığımda AST ve ALT 100 civarındaydı ve HBV DNA 10 ^9 civarında çok yüksek bir değerde idi. 4 sene önceki Biyopsi sonucuma göre hafif derecede kronik hepatit b hastasıyım

Şimdi bu duruma göre tedavi sonucu çok şükür düzelme olduğundan askere elverişli durumda olur muyum acaba. Daha önce belirttiğim gibi en son Kasuımpaşa Askeri Hastanesi 6 ay geciktirme verdi gelecek ay GATA ya gideceğim. AST ALT enzim değerlerim düştüğü için askere alınır mıyım yoksa muaf mı olurum.

Öğrenmek istememin sebebi iş ve aile durumumdan dolayı hep bir belirsizlik var. Ne işten ayrılabiliyorum ne de eşime askere gidiyorum diyebiliyorum. Kesin bir cevap alacak kurum yok mudur acaba. Bunu bilsek de ona göre kendimizi hazırlasak.

Bilgi veren arkadaşlara ve bu forum ve başlığı açanlara da teşekkür ediyorum. En azından bizden sonraki arkadaşlar az çok belirli şeyleri bilerek hareket edecekler bu forum sayesinde.

kuzeyaral

16.11-2012, 14:28
Hepatit B askerlıkten curuk almak ıcın yeterlı degıldır. Biopsi sonucunda egerkı Karacıger zarar gormusse ve tedavı goruyorsa sıvıl hayatta o zaman muhaftır.

Bir ikinci soyleyecegımde sız ne olursa olsun bıopsı raporunuzu gotursenız bıle askerıye ya sıze bıopsı yapmak ıster yada bıopsı gordugunuz (ozel unv ve ozel hastaneler harıc) hastaneden lam ıle lamel arasında 10 sene boyunca saklanmak uzere dondurulmus cıgerınızın parcasını muhurlu zarf ıcerısınde resmı yazı ıle ister buna baglı olarak kendı patoloji labaratuarında yenıden rapor yazarlar.

eco;
6 Ay sonra yıne gel dedılerse almazlar...

hamit61

19.11-2012, 13:37
ben kasımpaşa ya gittiğimde bana tahlihlerim normal cıkmasına ragmen kronik hepatit b iken inaktif tasıyıcı diyerekten beni askere alıyorlar subatta gidiyorum içerde ne olur bilinmez.değerleri normal çıkıp karaciğerde sorun yok ve karaciğer kronikseniz sanırım sizi de askere alacaklar...

eco

20.11-2012, 10:06
Hamit kardeş sen biyopsi oldun mu. HBV DNA , AST, ALT değerlerin kaç acaba. Kronik teşhisini nasıl koydular. Biyopsi oldun ise sonuçlarını paylaşır mısın. Nasıl inaktif taşıyıcısın derler anlamadım.

bozo810

15.12-2012, 23:53
Arkdaşalar Hepatit b taşıyıcısıyım,aralık 2012 tarihinde tecilimin biteceği nisan 2013 askere alınacağım sanıyordum,askerik şubesinden bakaya kaldınız diye yazı geldi,aralık celp tarihimiş,ben de işlerimi nisan ayına göre ayarlamıştım,şimdi şubeye gitsem beni askere hemen alırlarmı,yoksa nisan celphi mi beklerim,bir de hepatit b taşıyıcısı olduğum için bu durum benim için nasıl sonuçlanır,yardımlarınızı bekliyorum.ilginize teşekkürler.

orhan56

23.12-2012, 15:05
Merhaba arkadasım ben kronik hepatit b hastasıyım ve 15 ay askerliğimide yaptırdılar. Askerliğim boyunca ast alt denilen testlere bakınıldı ve bir sıkını olmaıgı solenerek 15 aylık askerlıgımı tamamlandırdılar

eco

24.12-2012, 14:51
Merhaba Orhan kardeş

Sen askere gitmeden önce biyopsi olmuş muydun. Sonuçların nasıldı? Rica etsem bilgi verir misin

eco

24.12-2012, 17:20
Merhaba arkadaşlar

Önümüzdeki hafta muayene için tekrar Kasımpaşa askeri hastanesine gideceğim. Daha önce gittiğimde 6 ay erteleme verdiler hepatit nedeni ile. 2008 senesinde biyopsi oldum biyopsi sonucuna göre hafif derecede kronik hepatit b teşhisi kondu.

Şimdi GATA ya sevk edeceklermiş beni. Sizce nasıl bir sonuç çıkar. Askere alırlar mı yoksa tekrar erteleme mi verirler yoksa askerliğe elverişsizdir raporu mu çıkar.

Rica etsem bir bilgi verir misiniz

OturanBoğa

04.01-2013, 13:01
Eğer nisan celbine dair elinde belge varsa, bence nisana kadar gitme askerlik şubesine. Şimdi gidersen, paldırküldür alma riskleri var

OturanBoğa

04.01-2013, 13:38
Son durum nedir eco?

bozo810

04.01-2013, 14:36
Yanlız lisans mezunuyum,bir de kronik hebatit b hastasyıyım daha dün kan tahlilimde karaciğer enzimlerin ast ve alt değerleri 90 nın üzerinde yüksek çıktı,bu durumlar göze önüne alırsak durumun ne olur.

eco

05.01-2013, 12:09
Biliyorsunuz askeriyede işler hep yavaş haftaya gel dediler şimdi. Nisana kadar tecilim var bu arada sonuç çıkacakmış. Gata ya sevki bekliyorum hala

tutastee

07.01-2013, 16:14
iyi günler.. yazdıkalrınızı baştan sona okudum bende 2011 dan beri askerlikle uğraşıyom lanet olsun o güne nerden hepatit var dedim.. üniv okuduüum için tecilliydim 2009 da nişanlanmıştım hadi dedim tecili bozdurayımda askere gideyim geleyim bi işe gireyim evleneyim, tecili bozdurmak için gittim rahatsızlığımı söyledim askere gitcem die iştende çıkmıştım bu arada askeri hastaneye sevk ettiler işte yol parası falan verdiler gittim kan verdim sonuçlar çıktı ertesi güne tekrar hastanede kalmam gerektiğini söylediler tabi gittim o zmanlar yoklama eriydim asker değildim askerliği bilmeyen bi vatandaştım kan aldılar yatırdılar ben saç sakal traşı olmamıştım tabi bi binbaşı geldi ben kolidorda gördü o laflarınla yerin dibine soktu bi vurmadığı kalmıştı o gün anladım askerliğin mantıksız olduğunu o gün aklıma soktum ben bu askerliği yapmıcam dedim.. 3 gün kaldıktan sonra 6 ay sonra tekrar gel dediler 6 ayda öle işede giremedim  zaten bu hastalıktan piskolojim bozuktu alkolde kullanan birisi olduğum için değerleri yükseltmek iiçin dahada çok içtim 6 ay geçti çattı tekrar gittim değerler alt 320 üst 160 çıktı doktor şok oldu tabi bende bi yandan sevindim oh bee çürük vercekler heralde die düşündüm ama nerdeee hemen beni izmir askeri hastanesine sevk etti o zmanlar başka bi ikahmet ediyodum.. neyse ordada aldılar kan değerler yüksk biyopsi yapcaz dediler ben kabul etmedim çünkü adını duyunca bile ürkyüm işte karaciğerden parça falan alcaz ona göre sonuçlandırcaz dedi doktor ben kabul etmeyince bi kağıt imzaladım. askerliğe elverişlidir ama komando olamaz die sonra çıktım araştırdım biyopsiyi izledim falan biraz cesaretlendim tekrar girdim hastaneye komutanım ben biyopsi olmak istiyorum dedim dahada o imzalattığı kağıdı vermemiştim girişteki bi yere verilcekti öğle arasına denk gelmişti vermeden gitmiştim bi fırçada ondan yedim :) neyse benim askerlik 2012 ağustosa kadar tecilliymiş şubeye gittim verdikelri kağıtları verdim bi sonraki devrede giderim die düşüdüm şubattı ilk devreydi gittim mayısta gel dediler tabi hala ben bu arada işe girmiyom askere gidebilirim die mayısta gittim çıkmamış ağustosta gel dediler kesin giderim die düşündüm hem tecilimde bitiodu a ayda gittim eylüle çıkmjışım :)  nerdeyse 1 senem boşa gitti neyse gün geldi b grubu olarak eylül 2012 de gittim askere ilk girdik falan sordular sırayla hastalık mastalık ben baktım ilk günden bu askerlik yapılmaz insan gibi davranmıyolar hastalığımı söledim revire falan çıktım hastaneye sevk ettiler devlet hastanesine orda 15 gün sonra tekrar gel dediler değerlerim 90 a kadar düşmüş bende anlamadım 320 den nasıl o akdar düştü alkolde aldığım halde neyse tekrar gittim 15 gün sonra tabi o 15 günde askerliğin mantıksızlığına sürekli şahit oldum alay komutanının arabasına işiyen köpeği diskoya attıalr gibi saçma şeyler.. komutanların insan gibi davranmamaları falan filan.. değerlerim 115 e çıkmış askeri hastaneye sevk ettiler gittim kan verdim 2 gün sonra heyet vardı zaten hava sdeğişimi alcağımı sölemişti doktor hava değişimi vercem sana demişti gittim 3 ay hava değişimi verdi  bu 3 ayda paramıda yatırmadılar hava değişimi paramı birikmiş az param vardı tabi  hazıra dağ dayanmaz bitti 2 ay parasız kaldım ailemdende bu yaştan  sonra para istemem mail attım genelkurmaya olumsuz cvp geldi. yarından sonra tekrar gidiyom askeri hastaneye bi 3 ay daha verirlermi acaba ? verirlerse askerlikten sayılmıyomuş 2. 3 ay.. sonucunda ben yine biyopsi olmak istemicem çünkü bilmiyom ama içimde korku oluşuyo biyopsi diyince videoları izledim çok kısa sürüyo biyopsi olan arkadaşlar beni biraz cesaretlendirirlerse sevinirim hayatımda hiç amelyat olmadım iğne fobim olan birisiyim kalbim durcak die korkuyom biyopsi olurken.. uzun lafın kısası hem içimide dökmüş oldum bu 2 sene hayatımın en kötü dönemiydi askerlik mahvetti beni ve piskolojimi.. biyopsi olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.. :( sevgili editör uzun yazdım az ama yayınlarsan sevinirim..

anakin

07.01-2013, 16:29
Hastalıkla ilgili psikolojinin bozulmasını anlayışla karşılıyorum.İlk öğrendiğimde benimde çok moralim bozulmuştu.Ama sonrasında yaptıkların gerçekten çok çocukça olmuş.İnsan hastalığım ilerlesin diye çabalar mı hiç? Kronik hepatiti ilerletince ortaya çıkacak sirozun ne kadar feci bir hastalık olduğu konusunda en ufak bir fikrin yok sanırım.İstersen birazda sirozla ilgili internette araştırma yap ve ondan sonra biyopsiden kaç.

Ben bu hastalığa yakalanmadan önce iğne olurken bile bayılan biriydim.Şimdi her ay beş tüp kan verirken damarı kendim hazırlayıp hemşirelere gösteriyorum.Kronik hepatit B sonuç olarak geriye götürülebilen ve kontrol altında tutulabilen bir hastalık.Bu yüzden hastalığı ilerletmek için çabalama saçmalığına son verip bir an önce tedaviye odaklanın..

tutastee

07.01-2013, 23:01
farkındayım ana şu alkol illetinden kurtulamıyom bi türlü içincede amaaann ölürsem öleyim diom nasıl olsa fazla yaşıyamıcam diom mesela bugün bi karar aldım bugün sigarada içmedim sigarayıda alkolüde bırakcam bugünden sonra nasipse sevdiklerim var benm askerlikte alırlarsa gitcem paşalar gibi. biopside olurum sakinleştirici veriyolarmış.. saolasın kardeşim ilgilenip mesaj attığın için..

anakin

07.01-2013, 23:28
Arkadaşım kronik hepatitinin siroza dönüşmemiş olmasına şükretmelisin.Zira hepatiti geriye çevirmek mümkün.Ama sirozun dönüşü yok.Bu yüzden sana zarar ne yapıyorsan hemen bırak ve sağlığına dikkat et.Ve haline şükret..

tutastee

07.01-2013, 23:38
aynen kardeş allaha şükür öle bişey olmadı çarşamba askeri hastaneye gitcem bakalım bi 3 ay daha verirlerse elimden ne gelirse yapcam yenmek iiçin oğul otu varmış birisi kullanmış yalan atmıyosa tabi, hastalığı geçirmiş komple.. bide iş veren olursa bu hastalıkla bi işe girer çalışırım bi ara biyere başvurmuştum hastalığım yüzüne almadılar ondan sonra işede küsmüştüm.. çürük alırsam hiç iş bulamam heralde.. biopsi olduktan sonra ilaçları devletmi karşılıyo bi bilgin varmı kardeşim ?? çünkü çok pahalı ilaçlar..

tutastee

08.01-2013, 15:00
biyopsi olamdan askerlikten muhaf olunurmu acaba bilgisi olan ????

elverişlisin kardeşim ben sana söleyim bnmle birlikte kan verenlerin değerleri seninkinin civarında çıkmıştı askerliklerini yapmaya devam ettiler benm 117 ye 60 çıktı 3 ay hava değişimi aldım sadece askerde iken 6 ayda bi kontrole gitcen.. bakalım hava değşimim bitti bende yarın gidiyom askeri hastaneye sonuç ne çıkcak.. bnmde merak ettiğim biyopsi olamdan çürük alınıyomu alınmıyomu ilk seferde kabul etmemiştim biyopsiyi yolladılar askere değişen bişey olamdı yine uğraşıyom askeri hastanelerde.. mantığın bittiği yerde askerlik başlar lafınıda askerde daha iyi anladım..

eco

09.01-2013, 20:00
İsmail kardes senin durum ne oldu

tutastee

09.01-2013, 21:32
bugün gitmedim kardeşim yarın sabah 5 te çkcam yola askeriye yol parası vermedi dönüşte vercez dediler bende günübirlik bi yere yardım ettim yarın gitcem. 2 yıldır uğraşıyom komutanla konuşcam yarın ne yapcaklarsa yapsınlar 2 senem boşa gitti.. sonucu yazarım yarın kardeş gelince inş. hayırlısı neyse o olurda kurtulurum artık..

OturanBoğa

25.01-2013, 17:26
Hepatit olup yakın zamanda askerlik başvurusu yapan arkadaşlar deneyimlerinizi paylaşırsanız çok yararlı olur..?

golok

26.02-2013, 19:05
bendede hepatıt b war 25 yaşndaym okulum hazıranda bıtıyor hemen askerlıge baswurucam biyopsıden korkuyorum isterlerse yaptırmamak gibi bi durum yokmu acaba kan tahlılınde bıle içi tıtreyen bırı olarak byopsıden korkuyorum

çhita

26.02-2013, 23:49
sğlık için tedaviden korkulurmu güzel dost. allah hastalık vermiş ama şifa içinde vesile vermiş. eğer verilen vesileyi istemezsen çekilmez acılara sebep olacağını biliyoruz.
ben 2 açık 2 kapalı böbrek ameliyatı oldum 3 yılda bir ameliyat şart bana. bazende uyutmadan üretere katater tel takılıyor böbreğe.

golok

26.02-2013, 23:57
geçmiş olsnda kardeş askerlk için istiolar biyopsiyi benm tedavim için değilki ben istemıorm alsınlar askere komando olmaz spor yapamaz falan öyle yanı

çhita

27.02-2013, 00:21
hayırlısı neyse o olsun hocam. belki askere gitmemen daha hayırlıdır. ilerde hastalık dedikleri gibi siroza yada etki tepki yapabilir allah korusun. ben askere gittim yarı ölü böbreklerle pişman oldum psikolojim maf oldu iltihap çoğaldı ve tel takıldı orda. o halimle 8 saat nöbet tuttum her gün. vah diyen olmadı desede çare olmazdı. allahtan komutanım vicdanlıydı. her yer askerlik sayılmaz ki. komutan ve mekan çok önemli.

eco

04.03-2013, 13:19
Arkadaşlar size kesin bilgi biyopsi isterler biyopsi sonucu kronik ise yüzde yüz muafsınız. Ben de muaf oldum yanımda en az 10 kişi de. Kesin muaf yani.

Biyopsi yaptırmaz iseniz ya da biyopsi sonucu karaciğeriniz zarar görmemiş ise askere alıyorlar.

Zarar görmüşse kronik ile ilgili herhangi bir bulgu fibrozis ya da knodel indeksi var ise kesin muaf. Buradan tüm arkadaşlara bilgi olsun. Ben bilgi almak için çok uğraştım ama alamamıştım. Bu forum sayesinde tüm arkadaşlar bunu bilerek işlem yaptırsınlar.

golok

17.03-2013, 12:35
eco;

bilgi için saol kardeş biyopsi yaptrmak istemiyorm inşallah git 1 yıl sonra gel demezler zaman çok önemlı şu anda benm için

selimkara

21.03-2013, 00:54
arkadaşlar tüm yazıları okudum tabi aklımda soru işaretleri var. ben bugun gittim doktor yoktu ama hemşire biraz bilgi verdi yarın doktorla görüşücem kesin bilgi veririm (yarın dedigim aslında bugun oldu saat12 yi gecti)

durumum şu:

2004 yılında biyopsi oldum sonuc kronik hepatit b knodell:2 (ondan önce hepatite yakalanmıştım ama ailemin de cahilliği olunca kimse ciddiye almamış ve kronikleşmiş, o zamanlar o kadar bilinen bi hastalık değilmiş) neyse

2004 yılından bu yana yani yaklaşık 9 senedir Zeffix kullanıyorum. 2005 yılında zeffixin yanında interferon iğneside kullandım. 2008-2009 da hepsera kullandım (bunlar zeffixin yanında beraber aldıgım), 2010dan bu yana viread alıyorum ki en baba ilaç piayasada budur şu an.

durum şu: vireadı kullanana kadar hep alt ast yuksek dna + ti. vireada baslayınca dna - oldu fakat enzimler yine yüksekti. bendeniz afedersiniz "salak insan" 2011 in yazında ilaçları kullanmayı bıraktım doktora sormadan, dedim sıkıldım artık kullanmaktan, hastalıgın ciddiyetinden haberim yoktu ve dogal olarak tekrar hbv dna + oldu. sonra doktor iyi bi fırçaladı geri basladım vireadla zeffixi içmeye şu an geri dna - durumda ama aynı şekilde alt yuksek (not: önceki mesajlardan birinde bir arkadaş ısrarla "alt yuksekse ast de yuksek cıkar" diyor o yanlış, benim tüm enzimler gayet iyi sadece alt yüksek).

yani durumum hala kronik hepatit b alt 67(yüksek) ast ggt hepsi normal ve hbv dna -. hbsag + , hbeag-, antihbsag -.

yani anlayacagınız durum karışık. dna - ama hbsag var ve hala kronik hepatitliyim ve 9 sene oldu. muhtemelen bugun doktora gittigimde biyopsi isteyecek (sizin yazdıklarınızdan onu anladım) ve biyopsi sonucu muaf olucam (hemşire muhtemelen muafsın sen 3 sene kronik varsa alabiliyoruz ama senin 9 sene olmuş sen muafsın kesin diye kendi görüşünü bildirdi.) galiba biyopsiyi olmak zorundayım. eski biyopsi ve raporlarımı sallayacaklarını sanmıyorum. ama bakalım net durumu inşallah bugun akşam yazarım.

not: içimden geldi söylemek, ya arkadaş benim 2 sene tecil hakkım var 4 senelik üniversite yeni bitti onu 2 sene tecile gittim neler geldi başıma şimdi bide deseler git 1 sene sonra kontrole gel al basına iş actın işte. yeni gençlere tafsiyem eger böyle işlerle ugrasmak istemeyip sadece 2 sene tecil ettiriyim kafam rahat olsun diyorsanız ilk gittiginizde tecil muracatına saglık sorunum yok deyin agzınızdan sarılık falan kacmasın aman ha aman ha sonra böyle sürünüyor insan. 2 sene tecil ettirin işinizi halledin en son tecil bitince dersiniz böyle böyle.

not2: aynı zamanda diz çapraz bağlarım da koptu ameliyatla yeni bag takıldı baska bir insandan, vida dolu dizim ortopedi de görücek yarın bari ordan yırtsak cok iyi olur.

sorum şu : askerlikten hepatit yüzünden muaf olmanın gelecekte bir problemi var mı? aklımdaki sorun yarın birgün yurtdısı vizesi yada vatandaşlık basvurusu yapsam diyecekler askerlik neden muaf yada bazı şirketler iş basvurusunda bile soruyor neden muaf diye ve ben de hiç acıga cıkmasını istemiyorum cunku insanlar hala "aslında önlemlerini alsalar bu hastalıga yakalanmazlar" ı ögrenemediler ve hala önyargılılar. valla evlilik teklifinde bile bulunamıycam ömrüm boyunca o kadar depresyondayım. bide askere gidersem kafama sıkarım sizde beni haberlerde izlersiniz asker intihar etti diye.

neyse muafiyet durumunu yarın acıklarım.

Meçhul Yoldaş

21.03-2013, 02:01
Arkadaşlar taşıyıcılığı önlemesede dna testi uygulaması yapılıyor.
Aile ve yakın çevreye hepatit b aşısı uygulanıyor askeri çevrde nasıldır bilmiyorum ayrıca hepatit c içinde aşı mevcut

OturanBoğa

16.04-2013, 19:01
Selim, nedir son durum?

Askerden muaf olmak sadece iş başvurusunda can sıkıcı olabilir. Başka bir olumsuz sonucu olmaz.

hamit61

23.05-2013, 13:10
Arkaşlar

13 yıldır hepatit b taşıyıcısıyım şuan izmir de askerlik yapıyorum ve 100 günü devirdim. askerlikte tecrübelerimi yazayım sizlere.

Spordan muaf oluyorsunuz komando olamıyor gıda ve revirde görevlendirilmiyorsunuz çünkü bulaşıcı ama çürük vermiyorlar. Askerlik başlıyor devam ediyor derken izmire usta birliğime geldim. izmir askeri hastanede muayene oldum değerlerim alt ve ast biri 19 diğeri 32 şükürler olsun ki iyi ama sıkıcı olan başka şey doktorla yaptığım diyalog. istesek astsubay olabilirmiyim diyorum hayır bulasıcı bir hastalığın var olamazsın diyorum peki neden askerlik yapıyoruz diyorum kanunları ben yazmıyorum diyor.
bilgi formu veriyor hepatit ile ilgili orda şöyle yaoıyor ' diş fırçası tırnak makası ve tras bıçağınızı ortak kullanmayın' diyorum ki daha dün sampuanı yok diye dolabımdan sampuanım calındı. permatiği bitse permatiğimi calacak diyorum kollayacaksın diyor.:):)
Malesef ki kim ne derse desin askeriyede mantık gercekten yok sanıyorlar ki özel kilitli tek kişilik odalarımız var herhalde böyle düşünüyorlar ben nasıl koolllayayım eşyamı gün boyu yatağımda yatıp dolabımı görmüyorumki.
anlayacağınız sanırım 15 ayı yaptıracaklar. bugün edevletten cumhrbaskanına yazı yazdım genelkurmaya mail attım ve bana verilen bilgi formu ve tahlil sonuclarıma bir not yazıp genelkurmaylığa göndereceğim.

işin özü bu beyler herkese sağlıklı iyi günler...

OturanBoğa

06.06-2013, 14:17
hamit61, yazdıkların bu işlerin ne kadar akıl dışı yapıldığını çok güzel gözteriyor. Şaka gibi!

bladeforce

19.07-2013, 06:21
arkadaşlar merhaba bana yardımcı olun lütfen

askerlikle ilgili problemim şu askerlik şubesinde hepatit b hastası olduğumu söylediğimde kadıköy gata ya enfeksiyon bölümüne sevk ettiler. ilk yıl a dan z ye herşeyi incelediler. biopsi istediler onu da oldum taşıyıcı çıktı biopside karar veremediler askerlik için çünkü 15 yıldan fazladır tedavi altındayım göztepe eah snde ve kronik alanda tedavi görüyorum
bunu üzerine ankara gata ya sevk ettiler nihai karar için ankara bana 1 yıl erteleme verdi.
aradan bir yıl sonra ben işlemleri tekrar başlattım sevk aldım yine a dan z ye uzun bir inceleme sonucudunda önceden olduğum 2 biopsi ve gata da olduğum biopsi ve ilaç raporlarımla sağlık kuruluna çıkarıldım ve karar yine aynı c 52 1 yıl erteleme verdiler

rapordaki yazı şu VİRAL HEPATİT B TAŞIYICISI ( KRONİK HEPATİTB HALEN TEDAVİ ALTINDA ) bu 1 yıllık erteleme kağıdındaki yazı bu farklı tabi ilkinde sadece ertesi yıla bırakma yazıodu bunda farklı bu yazı var ne olur benim halim sizce saygılar......

OturanBoğa

19.07-2013, 13:25
Bir sonraki gidişinizde bu sefer tümden muafiyet verirler. Maalesef 2 erteleme yapmadan muafiyet vermiyorlar

apronn

23.08-2013, 10:37
Merhaba arkadaşlar;
ben 24 yaşındayım ve 12 yaşımdan bu yana bu hastalığım takip altında, fakat yaşım çok genç olduğu için ilaç veya iğne tedavisi görmedim şimdiye kadar,20 yaşımda 1 yıl boyunca interferon 1 yıl aradan sonr da 15 aydan beri viread(tenefovir) kullanıyorum. Kasım alımı için askerliğe başvurdum, forumda okuduktan sonra, muafiyet konusunu benm için geçerli olan kararı merak ettiğim için gata hastanesinden tanıdık bulup yanına gittim, oradaki bu işlerle yetkili birisine durumumu anlattım ve tedavi olduğuna göre virüs hala aktif ilaç da kullanıyorsun, %99 muaf olursun dedi. Ancak 2 durum söz konusu diye ekledi;
1) gata kesinlikle biyopsi isteyeceği için ya seni biyopsi yapmak ister ve hemen muafiyeti alırsın; ya da
2) senin zaten devlet hastanesinden 1 yıl önce yaptırdığın karaciğer biyopsi sonucun varmış , gata o devlet hastanesiyle resmi yazışma yapar ve kapalı zarf içerisinde biyopsi sonuçlarını ister dedi.Fakat bu süreç 1 yılı bulurmuş.
Şimdi arkadaşlar sorum şu hemen biyopsi olmak istemiyorum çünkü daha bir yıl oldu ama 2. seçenek olursa da 1 yıl beklemek işe girme sürecim olsun hayatımı kurmam olsun birçok şeyi ertelememi sağlayacak. Bildiğim kadarıyla biyopsi 5 yılda bir yapılıyor, sizce 1 yıl sonrasında tekrar biyopsi olmam karaciğerime nasıl bir etkisi olur?Olmamda sakınca var mıdır?

bsk35

28.08-2013, 14:36
Benim nişanlımda sağlıklı ama hepatit b yasıyıcısıı su an acemılıkte baslarken surec uzamasın diye söylemedi askerdeyken söylese gene surec uzarmı yoksa spordan muaf mı olur ya da havadegısımımı verılır söylemese daha mı ıyı? Yorulmasından da endişeleniyorum kısa dönem yapıo ama acemılıkte paso koşturmuslar usta birliğindede nöbet var saglıklı tasıyıcı durumu ilerlermı lütfen bi akıl verın cok moralim bozuldu:(

golok

01.09-2013, 22:49
bende askerlige baswurdum kasım için fakat eylülde sevk işlemleri war söylesemmi söylemesemmi diye kararsızım erteleme wermelerinden korkuyorm karaciğer degerlerim Alt 15 Ast 9 inş ertelemezler

vuslatsevdası

18.09-2013, 17:44
Selamünaleyküm Kardeşler ben bu konuyu askere gitmeden 4 ay evel açmıştım hakkınızı helal ediniz konuyu o günden bu güne bazı nedenlerden olmalıki unutmuşum forumada gelemedim.

konuya dönersek bazı ailevi sorunlardan dolayı askerlik vazifemi yerine getirmeyi isyordum ve baştada yazdığım gibi taşıyıcı kronik hepatitB hastasıyım. I özürlü raporum var ve tabi maaşda alıyorum.
ağustos 2011 de burdaki askerlik şubesine gittim teciliydim devre kaybı gideceğim için şubede benden başka kimse yoktu askere gidecek masabaşındaki memura askere gitmek istediğimi belirtim teciliydim ne o memur bana hastalığın varmı dedi nede ben olduğunu belirtim çünkü askere gitmek istiyordum.v e tecilimi bozdu 5 dka içinde yerim de belli oldu izmir yenifoça komandı alayı
gittim alaya 1 ay sonra acemilerde geldi komando olur mu olmaz mı diye bizi revire (sağlık ocağına) götürdüler aşı oldum doktor iğne vururken kendisine hepatit b hastalığımın olduğunu belirtiyordum o da sadece iğneyi değiştiriyrdu. velhalsıl rütgen filmlerimizie çektiler aradan 4 5 gün geçti taburda bizi sıraya koydular tabi doktorlarda taburda masabaşlarında. komutan komando olurmu olmazmı listesini okudu sıra bana geldiğinde ismimi okudu ben ve hepatit b olan kaç kişi daha vardı ayırdılar bizi refüzesiniz yani komando değil düz jandarma olacaksınız dediler.
jandarma olduk ve bizi bilecik jandarma acemi birliğine sevk etiler orda acemi birliğimi tamamlayıp mardin usta birliğine gittim askerliğimi orda tamamladım ve 15 ay boyuncada maaşımı alıyodum. acemi birliğinde zorunlu genel sağlık sigortamıda yaptırmıştım.

açıkçası bazı arkadaşların dediği gibi ustabirliğinde sevk alıp askerlik hastanesine gitib tedavi olup belkide çürük alabilirdim ama yapmadım çünkü çok skıkıntılıydı beni aylarca oraya buraya koşturacaklardı bir arkadaşın yazdığı gibi daha beter olacaktı. kendiside yaşamış çünkü. ben sesiz sakin karakolumda zaten 30 kişiydik hayatımı geçiriyordum çok da güzeldi :) evim gibiydi askerliğim güzel geçti.

tabi bazı arkadaşlar hepatitb olup belkide işlerinden okularında dolayı gitmek istemiyor olabilirler askeri hastaneye gitsinler belkide çürük verirler bilemiyorum. ama komutanalrda doktorlarda benim hepatit b olduğumu bile bile bişey demediler sadece komandoluktan jandarmaya aldırdılar beni sonuçta 15 ay görevimi tamamladım ve işte ne tuhafki aynen askere gitmeden açtığım konuda burdayım.

Selam Ve Dua İle..

cnmzhr

13.12-2013, 02:25
hepatit c liler için durum nedir,bilgisi olan paylasırsa sewinirim.

bozo810

30.12-2013, 20:47
Arkadaşlar hebatit b hastasıyım,yedek subay adayı olarak,askeri hastaneye sevk işlemim yapıldı.hastanede intaniye polikılinik doktor,5 tüp kan dahlili istedi,çıkan sonuçlara göre alt 105,ast 52 hbsag pozitif çıktı,bu değerlerle şu anda askere elverişli olmadığımı,heyet raporu yazıldı.C kodu verildi,ertesi yıla bırakma raporu yazıldı.
Doktor bey,ertesi yıl yine sevk işleminin yapılacağını söyledi.Biyopsi sonucuna göre muaf yada askere diyeceklerini söyledi.dışarıda 1 yıl içinde biyopsi yapılırsa,kabül edeceklerini belirt di.

OturanBoğa

07.01-2014, 15:08
Bilgilendirme için teşekkürler Cemal

moren29

27.01-2014, 19:18
Hepatit b hastasiyim biyopsi oldum 2 yil once ve 2 yildir viread kullaniyorum .aile hekimim dosyama bakarak hastaligin askere engel olmayacagini soyledi.1 hafta sonra birligime teslim olacagim.orda beni askeri hastaneye sevk ederlermi ?

hukukcu

02.03-2014, 21:58
merhaba arkadaşlar, ben kronik hepatit b'liyim. askerlikten muaf olmak istiyorum ama diğer taraftan da çekiniyorum. çekincelerim şunlardır; ben hukuk fakültesi mezunuyum. hakimlik sınavında askerlikten muaf olmam, bir problem yaratır mı? ya da özel sektörde çalışırsam bir sorun çıkarırlar mı? we muaf olunca ben engelli mi oluyorum? engelli kontenjanlarından mı yararlanacam ? askerlik muaf belgesinde hastalığım yazar mı? lütfen yardımcı olun, geleceğimle oynanmasını istemiyorum.

OturanBoğa

05.03-2014, 13:18
Anladığım kadarıyla Hepatit olanlar genel anlamda askere alınıyorlar. Eğer kişi ille de gitmek istemezse, bayağı bir zahmet çekmek zorunda kalıyor ve sonunda öyl-böyle derken muaf tutuluyor.

hukukcu,
Hakimlik konusunda askerlik yapmamak tek başına sorun değil aslında. Bildiğim kadarıyla orada aranan şart her yerde ve her koşulda görev yapabileceğine dair rapor alabilmek. Hepatit bu açıdan bir engel sayılmaz.
Özel sektörde de Hepatit'i beyan etmek zorunda değilsin.
Engelli statüsünde olmak senin bileceğin bir şey. Ama en azından iş bulma aşamasında hiç bir işine yaramayacağı için n(aksine soruna yol açar çoğu zaman) engelli statüsünü vs. hiç karıştırma

Askerlikten muafiyet belgesinde nedeni yazmaz. Ama "ilişiği yoktur" şeklinde değil "muaf tutulmuştur" şeklinde bir belge olduğu için iş bulma aşamasında çoğu zaman ayrımcılığa vesile olur.

oguz59

03.04-2014, 00:42
arkdaşlar 14.02.2013 tarihinde hava değişimi aldım ve kronik viral hepatit b delta ajasız teşhisi konuldu bu durumda ben çürük alırmıyım biriniz lütfen bişey sölesin yardımcı olun teşekkür ederim.

OturanBoğa

06.04-2014, 19:08
Oğuz, kaç gün kaldı tezkereye? Duruma göre askerlik sonuna kadar birkaç kez daha rapor verirler diye tahmin ediyorum.

oguz59

07.04-2014, 00:11
abi normalde 3 aydı hava değişimleri ya 30 güne çektiler 3 ay ken 5 ay kalcaktı 30 güne çekilince 2 ay artınca 7 ay kalmış oluyo ama ben hem kronik hem bulaşıcıyım ne olur böle durumda ? bu arada ilgilerin için çok teşekkür ederim abi

kdr.ozgur

25.05-2014, 09:13
354.ksd askerim... 2005 yılından beri Hepatit B taşıyıcısıyım hastalığım hakkında bildiğim tek terim bu Hepatit B taşıyıcısıyım... Askerlik görevimin yaklaşık 1.5 ayını tamamladıktan sonra askeri hastanede yapılan kan tahlillerim sonucunda ALT ve AST değerlerim yüksek çıkarak "viral hepatit taşıyıcısı" tanısı ile 10 gün istirahat aldım... ardından kontrole gittikten sonra ALT ve AST değerlerimindahada yüksek olduğu görülerek eğitim ve araştırma hastanesinden bir takım tahliller istenerek tekrar kontrole gelmem söylendi.. söz konusu tahlilleri de aldıktan sonra tekrar askeri hastaneye gittim yatışım yapılarak tekrar kan değerlerime baktılar AST referans değere düşmüştü ama ALT hala yüksekti ve bana önce 3 ay hava değişimi vereceklerini değerler düşmezse tekrar 3 ay hava değişimi vereceklerini yine düşmezse biyopsi yapılıp sonucuna göre muhtemelen Askerliğe elverişli değildir raporu vereceklerini söylediler...3 aylık bu periyotların uzun olacağını söyleyerek ve yalvarark 1 ay deneyelim önce dedim sonunda ikna olup 1.5 ay hava değişimi verdiler eğer değerlerin düşmezse 5 ay birden hava değişimi veririz dediler heyet huzurunda ve "Kronik Viral Hepatiti B taşıyıcısı Delta ajansız" teşhisi koydular. Karar :C/52, onaylı eski raporları ile 1,5 ay smk hava değişimi olarak yazıyor... hastaneden çıkmadan doktorla konuştum 5 ay sonra ne olur diye biyopsi yapılır sonra çürük olur dedi ama eski raporlarını getirirsen onaylı olarak kronik olduğunu ıspatlamamız lazım belki 1.5 ay sonra da biyopsini yapar çürüğe ayırabiliriz eğer değerlerin yüksek olursa diye belirtti...

Şimdi kafa takılanlar şunlar
1- internette yaptığım araştırmalara göre biyopsiden sonra çürüğe ayrılamayanlarda varmış böyle birşey olma ihtimali nedir benim bu durumum için... biyopside kronik olup olmadığına ve kara ciğerdeki hasara bakılıyormuş diye biliyorum benim kronik teşhisim zana yıllardır konmuş durumda karaciğerimde hasar olmasa değerlerim düşün olmaz...

2-1.5 aydan sonra onaylı tahlil sonuçlarımı götürsem gerçekten doktorun dediği gibi biyopsi yapılabilirmi sonucu ne olursa olsun yani çürükte verseler çürükte vermeseler biyopsiyi yapma imkanları yasal olarak varmıdır?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum...

papara

26.05-2014, 17:32
Arkadaşlar bu konuyu gördüm ve size belki bir faydası olur diye kendi askerlik sürecimi anlatayım.öncelikle bende kronik hepatit b var.yaklaşık 10 yıldır vucudumda taşıyorum yani kronik.taşıyıcı sayılmak için 6 ay sonra genelde geçiyormuş.kan değerlerinizin yuksek veya alcak olmasına bağlı ilaç veya takip ettiriyorsunuz.neyse gelelim askerlik meselesine hastalar iyi okuyun:)
Öncelikle askerlik şubesine gittiğinizde sizi aile hekimine gönderecek aile hekimi sorar hastalığın var mı diye sakın yok demeyin hepatit b var diyin ben söyledim.kadın beni intianiye bölümüne sevk etti.askerlik şubesi haydarpaşa gata sevkimi yaptı neyse gittim.doktora söyledim hepetit var diye ama duzenli takip ettirmedim bir ara değerlerim yuksekti dedim.adam benden biospsi istedi kendi neden yapmıyorsa bende yok dedim bana komando olamaz diye bir rapor verdi .doğru askere gittim.gitmez olaydım :) hepatit b nasıl bir illet orada anladım.yorgunluk eklem ağrısı terleme şişkinlik ne varsa başladı.derdimi kimseye anlatamadım.adamlar askerlikten yırtıcam sanıyorlar.oysa benim canımdan başka derdim yok anlatamıyorsun.zor bela insaflı bir komutan durumu analttım beni hastaneye gönderdiler.kan verdim alt ast kan değerlerim tavan yapmış.doktor seni askere göndereni neyse anlayın işte..adam beni yatırmaya kalktı dur dedim komutanuım niye dedi askerliğin bitmesine 20 gun kaldı dedim.adamın yeminle gözleri doldu.askerliği bitirdim.o umursamdığım hepatit b iyice buyudu ilaç kullnamzken şuan interferon tedavisi görüyorum.anlaycağınız bu işin şakası yok.Öyle vatan millet cevrem ne der safsatalarını bırakın bu hastalığın ciddiyetini anlayın.hepatit b hastaalrının askere alınması başlı başına bir skandal.gata intaniye pol.girişinde bir afiş var okuyun.hepatit diş fırcası tırnak makası tarak vs vs ile bulaşabilir diye yazıyor.ama içerideki dangalaklar önune gelen hepatili hastayı askere gönderiyor.neyse tipik ülkemiz gerçeği bu ulkede en kolay harcanan şey insan.son olarak hepatit b olan arkadaşalr bu işi sallamayın.Allah yardımcınız olsun askerde durumunuzu söyleyin.

alizey

26.05-2014, 17:45
merhaba arkdaşlar. kronik hepatit-b askere alınır mı yazdım motora ve burdayım. güzel bilgiler paylaşmış arkadaşlar hepsine teşekkür ederim.

geçtiğimiz cuma askere gitmek için halıcıoğlunda karar aldırdım ve formu doldururken hastaneye sevk edilmek istiyorum şıkkını işaretledim. gayet sakindi askeriye 11 de gittim 12 de çıktım.

hastalığın tanımı KRONİK HEPATİT-B DELTA AJANSIZ HBsAg (+), Anti-HBc Total (+), HBV DNA PCR 170 milyondan yuksek( makine bile okuyamıyo dedi doktor) AST-89 ALT-253

çarşamba günü aile hekiminden randevu aldım (yeni uygulamaya göre artık ilk önce aile hekimine sevk ediyolarmış) ve hekimi aradım dedim. hekim ben ne yapacağımki bana sevk ettiler dedi. bende bilmiyorum dedim. neyse gel bende seni askeri hastaneye sevk ederim dedi. gelişmeleri çarşamba işleri hallettikten sonra yazacağım bakalım neler olacak.

sn krd.ozgur siz karar aldırırken hastaneye sevk edildiniz mi? sevk edildiyseniz değerleriniz nasıldı ki askere alındınız?

papara muayeneyi hangi yılda oldun? değerlerin nasıldı?

papara

26.05-2014, 20:51
alizey;

ali ben 2012 sonlarında askerlik muaynemi oldum.değerlerim o zman normaldi.sana tavsiyem biospsi yaptır.öyle askeri hastaneye git.biopsi raporu olmadan muaf vermezler.askeri hastanedeki doktora derdini iyi anlat elindeki kan tahlil sonuçlarını götur.

alizey

26.05-2014, 21:11
Eşimde ayni fikirde ama gata baska yerde yapilan biopsiyi kabul etmiyomus diye biliyorum. Forumlarda yazilan genelde şoyle; gata tahlil yapar degerler yuksek cikarsa 1 yil erteleme verir ki hastaligin kronik olup olmadigini belirlemek icin. Bi yil sonra degerler hala yuksekse biopsi yaparlar cikan sonuca gore degerledirler.

Carsamba gunu aile hekiminden kasimpasaya sevkimi isteyecem bakalim neler olacak

papara

26.05-2014, 21:46
Tam tersi bisopsi yapmamak için uğraşıyor gata.Devlet hastanelerinin birinde yaptır.Yazışmaları oluyor kendi aralarında.Tabi ben cerrahpaşada 2003 ten beri ara sıra takip ettiriyordum.benimki kronikti zaten.seninde eğer kronikse biopsi yaptır.o raporla git bence.

alizey

26.05-2014, 22:16
Hmm bende cerrahpasadan takipliyim. Aslinda 2011 de biopsi oldum onun raporu var dosyamda ama o zamanlar degerlerim yuksek degildi haliyle virus saptanmadi. Simdi degerler yuksek doktorum biopsi sart dedi ama gata yapar demisti. Bi daha konusayim en iyisi

nihal yıldız

20.06-2014, 12:56
iyi günler eşim b18.1.kronik viral hepatit b delta ajansız tanısı konuldu suan tenofovir disoproksil fumarat kullanıyor 8 aydır ve doktorumuz 1 yıl daha uzattı ilaç raporunu eşim askere gidebilirmi bilginiz var mı acaba

OturanBoğa

07.07-2014, 12:11
Arkadaşlar,

Hepatit olup yakın zamanda askerlik muayenesi deneyimi yaşayan var mı? Güncel bilgilerinizi paylaşırsanız herkes için çok yararlı olur...