PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Engelli erkekler neden engelsiz bayanları tercih ediyor?

Sayfalar : [1] 2 3

şems-i nur

21.03-2011, 13:59
sevgili dostlar siteye üye olduğum günden beri forumuda,bloglarıda düzenli takip ediyorum..ve evlilik üzerine epey gündem oluştuğunu fark ettim..yapılan yorumlarda şu dikkatimi çekti:engelli erkekler evlilik noktasında engelsiz veya daha az engelli bayanları tercih ediyo..bunun sebebini merak ediyorum..yorumlarınıza açıyorum bu konuyu...

gtrcgokhan

21.03-2011, 14:04
tercih meselesi. merakınızı doğru bulmadım

şems-i nur

21.03-2011, 14:10
emin olun beyfendi bu merak sadece şahsıma ait değil..pek çok engelli bayan bunu merak ediyo..tercih meselesi doğru,çok doğru..biz nedenini,tercih edilme noktalarını irdelemek istiyoruz..amacımız yıpratmak,küçük görmek,saygısızlık değil!

gtrcgokhan

21.03-2011, 14:15
insanların tercihlerini sorgulamak doğru gelmiyor bana. herkesin vardır kendince bir nedeni

abukperi

21.03-2011, 14:18
Tamam tercih meselesi de herkes herşeyi merak etme özgürlüğüne sahip Gökhan Bey bence de sizin yaptığınız yorum doğru değil hadi bakalım şimdi nolcak . Bence cevap Erkeğin sağlıklı bir biçimde neslini devam ettirmek istemesi gibi saçma sapan bir gerekçe.

şems-i nur

21.03-2011, 14:19
amaç sorgulamak değilki beyfendi..kimin ne haddine başkasının kararlarını sorgulamak,yargılamak..bu bir fikir paylaşımıdır;fikirlerinizle katılırsınız veya katılmazsınız..değilmi?hoşcakalın,sevgiyle kalın,kendinize iyi bakın:)

cengiz0067

21.03-2011, 14:21
neden etmesin ki bir dert iki dert e katlanmasın diye zorluklar artmasın diyedir

saww

21.03-2011, 14:29
Çok kapsamlı çok geniş düşünülmesi gereken bir konu!
Paranız varsa bu öngördüğünüz evliliğin olma olsaılığı yüksektir.
Yoksa sizin varsaydığınız olayın, engelli engelsizin olasılığı sadece aşk la mümkündür.
Evlilik programlarını izlediğiniz zaman adamın biri yurtdışından katılıyor. Maddiyatıda yerinde.. Bir bakıyorsun adaylar hem güzel hem kalifiye:o
Kural hep aynı demekki para görüntünün önüne geçiyor.:(

abukperi

21.03-2011, 14:30
Tamamen duygusal yani :-)))

Gurbetli

21.03-2011, 14:31
bence cahillik para kimi mutlu etmis ki ya zenginleri görüyoruz

şems-i nur

21.03-2011, 14:32
sevgili abukperi
genetik olarak aktarılan engelin olması tabi daha temkinli olmayı gerektirir..ama pek çok engelli arkadaş sonradan engelli oluyo,ve evlilik zamanı geldiğinde engelsizi istiyo.özelliklede erkekler bu konuda dahada istekli sanki;engelsizden yana kullanılıyo tercih!fedakarlık daha çok kadından bekleniyo..bence yani..yoruma açık bir mesele:)

efekt

21.03-2011, 14:34
neden mi, insanlar kendine bile (nefsine) sabredemez hale geldi. el ele tutmak varken kendine bakabilecek birine bakmaya başladılar. hayatın daha da zorlanacağını düşünüyorlar belki de. öyle oluyorki yataktan kalkmaya halin olmuyor yada oturdugun yerden hanım bi su verirmisin dediğinde karşısındakinin de zor durumda oldugunu bildiği için en azından kendi engelinden az birini bulmak istiyorlar. ama bayanlarda böyle düşünüyor bana göre kendinden daha sağlam birini. sadece erkeklerle sınırlandırmamak lazım.

gtrcgokhan

21.03-2011, 14:36
peki o zaman şöyle anlatayım. tekerlekli sandalyedeki bir erkeğin başka bir tekerlekli sandalyeli bayanla ilişkisi olduğunu düşünün. zaten kendine zor yetiyor. bi de bayanla mı ilgilensin? zaten ülkemiz şartları malum ulaşım altyapı vs çoğu bizler için düşünülmemiş. başlarda güzel geçse de sorunlar bir yerde birike birike patlar. o bakımdan engellinin engelliyle ilişkisi çok zordur istisnalar hariç. bu açıdan engellileri tercih etmiyorlardır. oldu mu şimdi? hen sadece erkekler değil bayanlar da böyle düşündüklerine eminim.

abukperi

21.03-2011, 14:41
Nurdan cım gencim güzelim ayaklarımın üzerinde duruyorum hayatı seviyorum eğer sakatlığımdan dolayı bir erkek evlilik sözkonusu olduğunda yan çiziyorsa çok şey kaybediyor demektir :-)))

caramel

21.03-2011, 14:44
Engelli ya da engelsiz aşağı yukarı bütün erkekler evini çekip çevirecek,çocuk doğurup bakacak birini tercih eder. Bi de üstüne engelli erkekler hastalıkta sağlıkta kendilerine de bakacak bir eş ararlar :) Sevgi zaten gelip geçici, duygular değişken... Mantıklı ve mutlu evlilikler de vardır mutlaka...

bensalih1131

Ben evlilik noktasında iki engelli yakıştırmasını doğru bulmuyorum ikiside engelli olacak diye yakıştırmalardan rahatsızım.ayrıca çiftlerden her ikisininde engelli olmasınıda doğru bulmuyorum.Unutmamak gerekirki evlilik sonucunda çocuk sahibi olundugunda birde çocugun penceresinden bakmak lazım.
Anne engelli Baba engelli peki bu çocugun hayal eleminde nasıl bir engel olur

şems-i nur

gtrcgokhan;

sevgili dostum inan hak veriyorum,zordur 2 engellinin evlenmesi..peki birde engelsiz açısından bakalım olaya?kolaymı?yazında demişsinya zaten kendine zor yetiyo diye!kendine yetemeyen nasıl koca-baba olur?nasıl hanım-anne olur?evlilik birinin başkasına bakmasımı sadece?onu idare etmesimi yani?hizmetçi-bakıcı tutsun o zaman engelli erkekte bayanda! evlenmesin..bu düşünceyle yapıyosa evliliği;karşısındakinide mahvetmesin!

sgurkan

21.03-2011, 14:48
peki o zaman şöyle anlatayım. tekerlekli sandalyedeki bir erkeğin başka bir tekerlekli sandalyeli bayanla ilişkisi olduğunu düşünün. zaten kendine zor yetiyor. bi de bayanla mı ilgilensin? zaten ülkemiz şartları malum ulaşım altyapı vs çoğu bizler için düşünülmemiş. başlarda güzel geçse de sorunlar bir yerde birike birike patlar. o bakımdan engellinin engelliyle ilişkisi çok zordur istisnalar hariç. bu açıdan engellileri tercih etmiyorlardır. oldu mu şimdi? hen sadece erkekler değil bayanlar da böyle düşündüklerine eminim.

Bir yönden arkadaşın düşüncelerine katılıyorum.Biz insanoğlu, erkek ya da kadın hiç farketmez herşeyin en iyisini isteriz.....
Bence herkeste bu düşünce var,yok diyene inanmam.olursa da ancak %1'rin de vardır....:(

Gurbetli

21.03-2011, 14:50
sgurkan;

herseyin en iyisini isteriz Allah verdikcede simariz :)

mbozbas

21.03-2011, 14:56
bu konu tamamen görecelidir bence kadın erkek engelli engelsiz olayı değil.

_JoKeR_

21.03-2011, 15:03
bıdıknur;

zaten bir engelliyle evlenecek kişi durumunu bilerek evlenecektir bir mucize beklemiyecektir sağlığı konusunda .

şems-i nur

21.03-2011, 16:05
cengiz0067;

sevgili arkadaşım:engelini dert edinen,dert gibi,sıkıntı gibi,yük gibi gören zaten nasıl olcakta mutlu edecek karşısındakini?nbu kafa yapısıyla nasıl olcakta mutlu bir evlilik yapacak?

antepli

21.03-2011, 16:05
Ben ve eşim engelliyiz. Aslanlar gibi birde oğlumuz var Allah olmayanlarada nasib eder inşallah. Önceleri hep engeli olmayan biriyle evlenmek isterdim. Ama şimdi yanlış düşündüğümü anladım sanırım. Eğer eşim engelsiz biri olsaydı en ufak tartışmada engelimi yüzüme vurabilirdi ve bu da biz engellilere çok ağır gelirdi bence. Ama şimdi öyle bir cümlenin kurulması ihtimali yok. Hani derler ya damdan düşenin halinden damdan düşen anlar diye bizimkide öyle bişey. Çünkü ben eşimin eşimde benim halimden anlıyor. Ve emin olun o benim eksiğimi tamamlayabilecek tek kişi. Yani biz iki engelli birbirimizi tamamlayabiliyoruz. Engelsiz biri ile evlenmiş olsaydım belkide hep bir yanım eksik kalacaktı.

şems-i nur

21.03-2011, 16:07
_JoKeR_;

sevgili dostum mucizeyi sağlığı konusunda beklemez zaten engelliyle evlenen..mucizeyi engelini dert edinmeyen,dert ettirmeyen kişiler başaracak mutlu ederek ve mutlu olarak..

.mustafa.

21.03-2011, 16:07
...ya kolay mı sanıyorsunuz o şekilde bir evliliği,sağliklı bir insan, kalıcı bir engeli olan kadınla yada bir erkek le hayatını birleştirmek istemez...!bu nedenle (neden sağlıklı kadın ister) sözünüzü sadece erkeklere maletmemek lazım. eğerki kişi sağlıklı iken evlenmiş ise, ailesi ile bağı sağlam temeller üzerine kurulmuş olması lazım ki kadın yada erkek bundan sonraki yaşamını engelli bir birey durumuna geldiğinde yanında biri olabilsin. eğer varsa bunun adı da VEFA dır...! aşk değil.

şems-i nur

21.03-2011, 16:11
antepli;

açık yürekliliğinize hayran oldum inanın..bende aynı fikirdeyim..dert çekmeyen çekeni zor anlar,,evlilik pekçok noktada denklik olmasıyla mutluluğu doğurur bence..vicdansız ise ancak yüzüne vurur engelini ama;bu tamamen vicdan ve allah korkusuyla alakalı..kimin garantisi varki yarın ne olacağına?ayrıca rabbim mutluluğunuzu daim etsin inş arkadaşım
ve tabi evlenmek isteyenlerede mutlu,huzurlu bir yuva nasibetsin..

Gurbetli

21.03-2011, 16:13
amin ins.

şems-i nur

21.03-2011, 16:23
.mustafa.;
haklısınız aslaında en başta biraz hatalı bir cümleyle açtım forum konusunu..engelli kişi kadın olsun erkek olsun engelsizi neden ister diye sormalıydım..kendimizi karşı tarafın yerine koyarak belkide daha iyi çözeriz bu sorunu..ya ben engelli eşi olsaydım?ya ben engelli olsaydım?ilk karar verme anında engel gerçekten ciddi bir mesele..tüm hayatınıza farklı bir yön verebilecek kadar önemli..bu yüzden her iki tarafta iyi düşünmeli

bensalih1131;
ah sevgili arkadaşım..keşke hayattaki gerçekler,imtihanlar böyle çetin olmasa değilmi?2engelli yakıştrması hoş değil belki;ama inan bence evliliklerde en doğru seçim bu!yoksa insan öyle nankör ve öyle acımasız olabiliyoki..engel olcak amaillada aynı engel olcak diye bir durum yokki;mesele biri yürüme engellidir,diğeri konuşma..eşin konuşan dilin,yürüyen ayağın olur böylece..birbirini tamamlamalı yani eşler..

antepli

21.03-2011, 16:24
Herşeyde vardır bir hayır

Zamanın birinde bir padişah yaşarmış.
Padişah avlanmayı çok sever,sıksık avlanırmış.
Padişahın aklı-selim , "Herşeyin hayırlısı ,her şeyde bir hayır vardır." cümlesini dilinden düşürmeyen bir de veziri varmış.
Padişahın başına birşey gelse vezir hep ;"Padişahım üzülmeyin herşeyde bir hayır vardır." dermiş.
Padişahda vezire bu yüzden çok kızarmış.
Yine birgün padişah vezirine "bugün ava nereye gidelim "diye sormuş,vezir bir yer tarif etmiş.
Oraya gitmişler fakat avlanırken padişah elinden yaralanmış, eli kanamış ve elinin yarasını sarmışlar.
Padişah vezirine kızmış,"senin yüzünden oldu" demiş.
Vezir yine aynı cevabı vermiş ;"Her işte bir hayır vardır padişahım ,üzülmeyin."demiş.
Bunun üzerine padişah vezire çok kızıp,ben elimi kesiyorum,sen bana "Her işte bir hayır vardır" diyorsun deyip veziri zindan attırmış.
Vezir zindana giderken yine "Her işte bir hayır vardır" deyip gitmiş.
Padişah yine öfkelenmiş,"adamı zindana attırıyorum adam yine aynı şeyi söylüyor" demiş.
Padişah avlanmak için az bir adamla başka insan ayağı değmemiş bir yere gitmiş,avlanırken oranın yerlileri bunları faka bastırıp,esir etmişler.
Yerliler hergün bir esiri kendi inançları gereği kurban ediyorlarmış,sıra padişaha gelmiş ama onu serbest bırakmışlar.baktabul
Çünkü yerlilerin inanacına göre sakat veya ,bir yeri yaralı admdan kurban olmazmış.
Padişah vezirini düşünüp ona hak vermiş.
Hemen ülkesine dönüp vezirini serbes bıraktırmış.
Ama yine soruyu sormuş; "Hadi benim elimin kesilmesini anladık,peki senin zindana girmendeki "hayır" nedir demiş.
Vezirde bende zindana girmeyip sizinle gelseydim,yerliler şimdi diğerleri gibi benide kurban etmiş olacaklardı demiş.
Ders alıp,öğüt çıkaran ne mutlu. Alıntıdır." NE GÜZEL BİR HİKAYE DEĞİL Mİ?"

_JoKeR_

21.03-2011, 16:49
bıdıknur;

engelliyi alacak kişi bazı şeyleri feda edecektir kendi çapında el ele kol kola yürümek rahatça gezmek vs vb.. eşlerden biri sağlam olmalıki diğerini taşıyabilmeli ihtiyaçlarını karşılayabilmeli yoksa zor.

faruk34

21.03-2011, 17:06
Engelli evlenecek erkek adayı ,bayanın engelsiz veya az engelli olarak seçmesi doğal, neden derseniz cocuk doğurma ev işleri genelde bayanın üzerinde, burada evlenecek engelli erkeğin maddi durumu yerinde olması yeterlidir bence.

RollRoice

21.03-2011, 17:14
%45 engelliyim bitane çevremde engelli bayan yok bu bizim suçumuzmu :)

nacar

21.03-2011, 17:20
mesala ikiside tekerlekli sandalye kullanıyor ev çocuk vs.. işleri her ikiside yapamıyor bu durumda ne olur sizce faruk bu konuda haklı
RollRoice BENDE AYNI DERTTEN ŞİKAYETCİYİM ÇEVREMDE ENGELLİ BAYAN YOKKİ BİZİM Mİ SUÇUMUZ :p;);););)

merveenes

21.03-2011, 17:32
1-evlilik yapmak isteyen eşler mutlaka birbiriyle eşit şartlarda olması,:(
2-evlilik yapmak isteyen erkeğin yada bayanın üstünlüğü söz konusu ile ilgilidir.işsel,sektörel:(
3-evlilik yapmak isteyen erkek için maddiyatlı(engelli) bayan için maddiyatsız(engelsiz).:confused:
4-evlilik yapmak isteyen bayan için maddiyat(engelli) erkek için maddiyatsızlık(engelsiz):confused:
5-evlilik yapmak isteyen her ikiside engelli :)

benim fikrimi sorarsanız 1.madde diyorum

şems-i nur

22.03-2011, 21:36
faruk34 e
nasıl yani anlamakta zorlanıyorum!maddi anlamda zenginse neymiş kimmiş engelinin derecesi ne önemli değil yani öylemi?siz bayanları ne sanıyorsunuz?parası olunca her fedakarlığı yapmalı bayan yani?erkek olarak bunu doğru görmenizi bile yadırgadım inanın..bir bayan bu fedakarlığı yaparsa emin olun vicdanlı olduğu için yapar!ben ne para isterim ne mal..alın sizin olsun..bana huzur versin,mutlu olalım,hayatımızı doludolum yaşayalım yeter..pekçok kadın inanın bunu ister para değil!

sevgili joker
evlilik bir başkasını taşımak değildir bence..başkasını mutlu etmek için çabalamakta değildir..mutlu olan kişiler zaten evlenincede mutlu olur,mutlu eder..biz engelliler nedense hep başkasına taşıtmak istiyoruz kendimizi!beni idare etsin,evi idare etsin,çocuğu idare etsin,aileleri idare etsin..beyler böyle bakmayın nolur evliliğe..

SoN_sAvAşÇı

22.03-2011, 21:50
önçelikle bu benim kendi görüsüm herkesin görüşüneden saygım var benim evlenecegim insan öncelikle engelli biri olur ancak tabi suda var kendim ortapedik engelli oldugum için kendi duruma yakın veya birbirimize destek verebileçek sayip cıkabilçek bir insanı secerim en azından bir tartışma olsa ne o benım lafıma alınır fazla nede ben onun lafına ama saglam bir bayan öyle laf etse kesinlikle altında kalınır onun için suda var davul bile dengi dengine güzeldir ama suda var tabi ALLAH bize neyi yazdıysa onu görecegiz onu duyacagız burda nedesek boş simdilik onun için ALLAH hakkımızda hayırlısı neyse onu versin cümlemize inşş

neoplis

22.03-2011, 22:18
Evlilikte engelsiz olmak çok önemli herşey dış görünüş ve tiple alakalı gerisi boşş.

4 tane evim var. Işim var. Arabam var. Aylık 4000 tl gelirim var. Ama aşık olup arkadaşlık teklif ettigim hiç bir kız beni sevmedi. Ne yapalım saglık olsun.

ferit karanlık

22.03-2011, 22:32
sayın arkadaslar bu konu acık acık kendini belli edıyor tamamen kendıne baktırmak ve görüntü acısından düzgün bir vucutlu bayanın olması o bayanda bunları bile bile katlanıyor olması bu benım kişisel düşüncem

şems-i nur

22.03-2011, 22:39
feri beye..
anlamakta zorlandım ifadelerinizi..yani engelli erkek sadece bana baksın diyemi engelsiz bayan istiyo?görüntü güzelliği olsun diyede güzel engelsiz bayanı istiyo yani engelli erkek!öylemi?doğruysa bu tesbit..yazık olur o engelli erkeğe..çünkü bu niyetle evlenirse yarı yoldada bırakılır ...

nova

22.03-2011, 22:59
belkide engelsiz bayanlar bizi tercih ediyor :)))

ferit karanlık

22.03-2011, 23:00
zaten çoguda yolda kalıyor er yada gec göruyoruz bunları

şems-i nur

22.03-2011, 23:03
bay nova ya...
hay çok yaşayın emi..inanın güzel bir yorum:o:o:ohani ilk teklif genelde erkeklerden gelir ya,bu yüzden erkekler tercih ediyo dedim..amann yanlış anlamayııın...hoşcakalın,kendinize iyi bakın,olaylarada böyle olumlu yaklaşmaya devam edin olurmu..

delikanlibankaci

22.03-2011, 23:23
Engelli bir erkek olarak cevap vermekte en çok sıkıntı çektiğim ve cavap veremediğim sorulardan birisi.

veydel

23.03-2011, 00:05
ilginç bir konu olmuş.
''evliyim eşim engelli değil. ama olay maddiyat derseniz değil (eşim öğrtmn ben ise işsizim:(( ), aşk sadece:)))''
tabi bu biraz da kişiyle alakalı bir durum.
ergenlik dönemi hariç engelimi hiç bir zaman dert etmedim. hiç bir zaman kendimi toplumdan ya da karşı cinsten soyutlamadım. sevgililerimde oldu ve inanır mısınız eşimden başka hiçkimseye ben çıkma teklif etmedim. hep karşı taraftan geldi.
aslında bizim gibi engelli insanların en büyük engelleri kendileriyle. engelleri önce aklımızdan çıkarmalıyız. yani nasıl anlatayım ilk etapta kendimize güvenmemiz lazım. ha şunu da biliyorum ki bir çok arkadaşımızda bu sorun var...
(arkadaşlar saçmalamış olabilirim kusura bakmayın uykuluyum da)

faruk34

23.03-2011, 00:06
Bıdıknur kadın erkeğine hizmet etmeli ister engelli olsun ister engelsiz, hizmet etmek istemeyen evlenmez ,zorla değil :)Şehirli tango kızlarından bahsetmiyorum, köyden bulacaksın helal süt emmiş ,değer kıymet bilen.

Bacıbey

23.03-2011, 01:11
nova yorumuna ba-yıl-dım! Süpersin..:) seni ve eşini çok seviyorum şahsen tanımıyor olsamda sitemizin hayran olduğum sayılı çiftlerindensiniz Allah mutluluğunuzu daim etsin..:) ben de düşüncelerimi söyleyeyim bari geri kalmayayım:) Tek bir şey kemiriyor aklımı.. Mesela bugün birbirlerine aşık olan bir çift düşünün kadın sağlam erkek sakat.. Evlensınler bunlar yıllarca birlikte yaşasınlar.. Sonra birşey olsun mücize mi diyelim buna bilemiyorum ama hadi mücize olsun..:) adam tamamen iyileşsin ve kadın sakat kalsın bu defa.. yıllarca süren evliliğin o andan itibaren kaç gün süreceğini Allah bilir artık..:) işin enteresan tarafı yinede severiz biz kızlar kaba olacak ama bizim buralarda köpek kalpli derler herşeye rağmen seven kızlara..:) Herkes için geçerli değil tabi ama bazı beyler için sağlam eşe sahip olmak demek kendi bakımını üstlenmiş bir bakıcı değil daha çok gurur kaynağı demek oluyor ve çok daha fazlasını istiyorlar. Korkunç bir hırs etkili oluyor sağlam eş isteklerinde. Türkçesi arkadaş eş dost çevrelerine hava atmak için istiyorlar bunu.. Ha gerçek aşk ve sevgi ile birbirlerini sevenler yok mu var mutlaka.. Bazı arkadaşlar para pul konularına girmiş bi parça onuru ve kendine saygısı olan hiçbir kadın para için sevmediği bir erkeğin kendisine dokunmasına izin vermez kadınlık yapmaz kusar yahu tiksinir yani ancak dini imanı paraysa işte olur vardır öyle kadınlarda.. Toparlayacak olursam herşey alın yazısıdır derim aslında çok da bizim tercihimize bakmıyor bu işler...

nacar

23.03-2011, 09:20
bulamadık ne olacak ;);) bulsak konu açılmazdı:o;)

UZAKLAR

23.03-2011, 09:26
Valla arkadaşlar tüm yazılanları tek tek okudum. Ben engelliyim eşim engelli değil 1994 de güzel bir bayanla aşk evliliği yaptım, ağzımızın tadı bozulmadan devam ediyoruz allaha şükür. Şimdi ben olaya engelli engelsiz değilde, zengin çirkin, zengin şişman, olarakda bakmak istiyorum. Bakıyorsun bayan güzellikde kraliçe seçilecek fizikde erkek çirkin veya şişman ama bakıyorsun onların altında LAND ROVER jeep var şimdi bu dünya güzeli kızcağız ne kadar kime aşık, adamamı yoksa parasınamı. Ortada istisnalar var elbette ama ne yazıkki ülkemizde ya PARAN kadar yada KARİYERİN kadar adamsınız.

...ansızın...

23.03-2011, 10:14
erkekler kendilerini her zaman bir adım bayanlardan önde gördükleri için evlilikte bile kendisinin derecesinden daha az bir bayan veya engelsiz bayanları tercih ediyorlar dır benim görüşüme göredir bu.tabiki istisnalar kaideyi bozmaz.
dip not:erkekler hastalandıkalrında bebekler gibi ilgi görmek şımarmak isterler eee eşi de aynı derece engelli olsa kim onun kahrını çekecek :)

belki konu dışında bir yorum olacak ama yazmadan duramadım.
her iki cins sağlam ve evliler günün birinde bayan bir kaza hastalık her neyse geçirip sakat kaldığında terk eden genellikle erkek oluyor.
kocası sakat kaldı diye terk eden kadın varsada erkekler kadar çoğunlukta değiller.sanırım bu da yetiştirilme tarzı vicdan ve allah korkusuyla alakalıdır.
geçenlerde bir haber okumuştum haber merak edenelr için bu linktedir.
Gündem Kocasının gözü, kulağı oldu, yılın kadını seçildi ZAMAN (http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1104171)
siz hiç bu sebeple yılın erkekği seçildiğini duydunuzmu ? sakın erkekler günü yoktur demeyın :) engelli çocuğuna bakan bir babayı yılın babası seçildiğinide duymadım ben.ama engelli çocuğunu sokağa atan bakmıyan döven hor gören ama engelli çocuğunun engelli veya evde bakım parasını alıp zıkımlayan baba haberlerini çok duydum.HABER: Engelli Kz in Ald Yardmlarla Geinen Baba, Kzn lme Terketti haberi (http://www.haberler.com/engelli-kizi-icin-aldigi-yardimlarla-gecinen-baba-2572193-haberi/)
dip not:gene söylüyorum istisnalar asla kaideyi bozmaz ama herkes biliyorki engellik söz konusu olduğunda kadınlar/anneler daha vicdanlı ve fedakardır.

zaferdağ

23.03-2011, 10:30
doğal seçilim kardeşler...elden bişeycik gelmez...birazcık süsleyebiliriz biraz arabeskleştirebiliriz mevzuyu ama....

kirilmayancan

23.03-2011, 11:01
Herkes aynanın karşısında kendini görmekte!
Evlilik kutsal bir kurumdur,Engelli veya engelsiz olarak ayırt edilmemelidir.
Herkesin farklı gerekçeleri ve düşünceleri vardır; Kimileri bu düşüncelerini dışa vurarak gerçekleştirmektedir,
Ben engelli biri olarak engellimi engelsizmi biriyle evlenmek istersin diye sorduklarında engelli biriyle evlenmek isteyen biriyim,engelsiz biriyle evlilik düşünmeyenlerdenim;
Nedeni ise hayat,ta yaşamımız boyunca birbirimize destek olmak için;
Sevgisiz ve Aşksız bir hayat düşünemiyorum fakat yalnılığa boyun egmek zorundayım;
herkese saydılar sevgiler;
Bu konuyu açan arkadaşımız aynanın karşına geçip kendi yüzüne karşı ne istediğini sorgulamalı;

sgurkan

23.03-2011, 11:22
UZAKLAR;

Valla toprağım nede olsa döktürmüş beee halal sana toprağım :)

faruk34

23.03-2011, 11:27
Şamata gırgır bir yanada , hayatta insanın başına herşey gelebiliyor iki insan sapasağlam bir şekilde evleniyor bakıyorsunuz ki biri bir kaza veya hastalıktan engelli hale geliyor ve çiftler boşanıyor (istisnalar hariç ) bu durumda evlenilen kişi engelli engelsiz ne fark eder yarınımız garanti değil.Allah c.c. herkezin gönlüne göre versin, taşıyayamacağı dert keder vermesin.

songulsevinc

23.03-2011, 11:30
Merhabalar ,

Bu konuda bende NURDAN arkadaşımı destekliyorum. Genelde erkeklerin tercihi sağlam bayanlardan yana. Etrafımda da birçok örnekleri var. Tam tersi ender görülen bir durum. Yani bayanın engelli erkeğin sağlam olması. Bende bu durumu çözmüş değilim. Galiba sağlam erkekler biz engelli bayanları yanlarında görmekten rahasızlık duyuyorlar.

murat01_80

23.03-2011, 11:42
kızlar bıraz kıskanıo gıbı geldı bana :Dengellı erkeklere bravo :Dengelsızlere hucum :D şaka bıyana arkadaslar bence engellı engelsız farketmes ınsan olsun yuzu gule c olsun anlasın benı yeter..ama tabıkı engelsız bayanları kendıne asık edebılen evet dedırtıp nıkah masasına oturtan kardeslerıme helal olsun..:Dkızlar ıcınde gecerlı engelsız bır erkegı sevmıs vve kendınızı sevdırmıssenız helal olsun dıyorum..unutmayın cok deıl bıraz para gecınecek kadar o lazım bızlere oncelıkle bırde manevıyat..:)

sonrasımı ..onlar erdı muradına bız cıkalım kerevetıne..:)saygılar hepınıze..

tolga0164

23.03-2011, 11:46
ben engelliyim ama az oranda.Engellibir bayanla tanışmak istiyorum fakat engelli bayanlarda engelsiz beylere bakıyo olursa bir engelli bayanla hayatımı birleştirmek istiyorum...

sgurkan

23.03-2011, 11:50
Engelli yada engelsiz değil de; Allah herkesin gönlüne göre nasip etsin,gönlüne göre olunca hiç bir engel görünmez.Mühim olan kafa yapısıdır,bunu bulduktam sonra gerisi kendiliğinden gelişir zaten.yeter ki,düzgün karekterli ve kişilikli olsun......

askibeka

23.03-2011, 12:59
Slm arlakadaşlar.. Bende bütün yorumları okudum. Herkesin yazdığında düşüncelerinde doğruluk payı var elbette, bunlar güncel yaşantımızda olağan ve örnekleri görülmüş yaşantılardır.Fakat engelli veya engelsiz olmakla hiç alakası olmayan durumlardır. İnsanlar düşüncelerinde engelli olmasınlar ve önce insan olmayı öğrensinler. Benim fikrimce hayattaki en büyük engel sevmesini bilememektir ve de insan olmasını bilememektir ki bundan daha büyük engel de yoktur bence. Fiziksel engel buna engel de değildir onun içinde engelli veya engelsiz diye tanımlamak çok yanlıştır. Aile olmak kutsal bir olaydır buda sevgiyle ve de insan olmakla alakalıdır sadece..

Sirine

23.03-2011, 13:10
Valla allah kimi yazmışsa odur insanın kaderi...Bunu engellemek mümkün değildir kaderin bağladıklarını kimse çözemez..Ne deniyorsa onu atacak kalp..
Büyük konuşmamak lazım hayatta...Sağlam bir adamla evlenirsin haftasına bir kaza ile adam yataklara düşebilir bunun garantisini kimse veremez aynı şey bayanlar için geçerli...
Kul yazılanı görse gerek...Ama havva'nın demesiyle ve bencede KADINLARDA SADAKAT ÇOK DAHA FAZLA ERKEKLERE GÖRE...
KADIN YAPABİLİR AŞKLA SEVGİYLE AMA ERKEK YAPAMAZ...YADA %50 %50 DENGELER EŞİT OLDUĞUNDA HERŞEY EŞİTLENİR..

abukperi

23.03-2011, 13:35
Sonuç bir genelleme yaparsak erkekler genelde engelsiz veya az engelli bayanları tercih ediyor. Vefa olarakta bayanlar her zaman daha vefalı...

fantastik

23.03-2011, 13:39
bir takım komplekslere sahip olmadıkları için.:cool:

adsabey

23.03-2011, 17:30
engelli olmayan biriyle evli olan % 40 dereceli ortapedik özürlüyüm. 11 sene önceki evlilik kararımda en önemli etken " çocuk olduğunda ve benim zorlandığım noktada yardımcı olmasıydı" . bu 11 yıl içinde bu kararımı çok sorguladım ama neyin tam olarak doğru olabileceğini bulamadım.

Bacıbey

23.03-2011, 17:44
Zaman içinde bir kalıp oluşturulmuş, Ayşe, Fatma, Ali, Veli demeden herkesi o kalıpların içine sıkıştırıyorlar.. Her insan birbirinden farklıdır.. Kimi insan vardır önceliği bedendir, kimi insan vardır güzel ahlaka sağlam karaktere hayrandır... Bizim site ahalisi bazen o kadar anlayışsız o kadar acımasız oluyorki anlamıyorum.. Hiç değilse biz birbirimizi anlayalım... Engelli insanların dünyasından bir haber yaşayanlara birşeyleri anlatmak için yorulmuyorum artık, varsın anlamasınlar ama bu ortamda birbirini anlamayan insanların olması gerçekten üzücü...

"sağlam olan,Sakatlığımı yüzüme vurur diye sakat eş tercih ederim" diyenlerede kızıyorum.. Ne diyeceksinizki böyle bir durumda? Ben körsem, sen de topalsın" mı diyeceksiniz? Gururunuzun kırılma ihtimalini mi eşitliyorsunuz şimdi? Zaten birlikte olduğunuz biri varsa ve bu düşüncelere kapılıyorsanız mutlaka karşı tarafın sizin böyle düşünmenize neden olan bir hali tavrı vardır demektir.. Saygıda kusur ediliyorsa defedersiniz hayatınızdan olur biter.. Doğru insanı bulana kadar devam yola..:)

Bu devirde evlilik tam bir kumar ya kazanırız ya kaybederiz.. Bize lazım olan cesaret başka hiçbirşey değil.. Sakat-sağlam evlenirse şöyle olur böyle olur vs. hepsinden kurtulup kendimiz için doğru insan olduğuna inandığımızın yapışalım yakasına gerisi Allah kerim..:)

Vefa meselesine gelince zerre kadar güvenmiyorum erkek milletine bu konuda yaratılışları bencil beylerin.. Allah öyle yaratmış ne yapalım..:)

Sakatlık konusunda kadınlar daha dezavantajlı, erkekler daha şanslı bence.. Çünkü kız milletinde yaratılışından dolayı bir anaçlık vardır anne şefkatiyle bağlanır sevdiği adama.. Yemeğini yedi mi? suyunu içti mi? vs. düşünür bunları hep.. Annesinden gördüğü sevgiyi hizmeti alamayacağını bildiği kızlarla evlenmiyorlar sakat erkekler demekki.. Tahmin bu sadece..:) Çünkü engelli kadınında yeri geldimi hizmete ihtiyacı olacak kim yapacak bunu? Hiçbir erkek kaldıramaz bu durumu bence yetmez güçleri Ağar engeli olan iki kişinin evliliği ailelere yük olur.. kadın güçlü olursa daha iyi olur bence..

Rain_Man

23.03-2011, 18:18
merhaba arkadaşlar az çok görüşleri okudum.ben iki bastonla yürüyen biriyim eşimde polisekeli bastonsuz ikimizde çocukluktan engelliyiz.. gelelim bıdıknur un sorusuna neden olmasın tabikide olabilir iki tekerlekli sandalyeli evlene bilir de ama bu durumdaki kişilerin ekonomisi bayaa yüksek olmalı nedenmi evlilik ve hayat bir kaç günlük mesele deyil ve annen baba da daima baki deyil başlarında bu durumdaki insanların en azından aylık geliri 7.bin tl olmalıkı hiç kimseye eyvallah etmesinler ev işleri dışarıdan bakıldığı kadar kolay deyil en basiti bir ampulü deyiştirmek için birinden rica ediyorsunuz..hayalerle gerçek çok farklı.herkese saygılar.....

pckopat_64_

23.03-2011, 18:26
ßende çoğunlukla herkesin yorumlarını okumaya çalıştım, herkesin görüşüne saygım var :)

Bence, evlilik hayatında erkekler her ne kadar söz sahibi olsalar da yöneten kadın. Çekip çeviren, dokunduğu yeri güzelleştiren de kadın. Yuvayı dişi kuş yapar'dan yola çıkarsak, belki bu yüzden engel oranı daha az olan bayanları tercih ediyorlardır. Yani erkekler bakılmaya, çekip çevirilmeye ihtiyaç duyarlar. Bu demek olmuyor ki engel oranı fazla olan bayanlar bunu yapamaz.. Kesinlikle hayır, ama belki böyle düşünerek tercihlerini farklılaştırıyorlardır. Ama bu çok geniş açıdan düşünülmesi gerekn bir konu. Bi çok etkisi olabilir..
Tam tersi örneklerde fazlasıyla var, yani engelli olup hanımının engel oranı fazla olan beylerde vardır muhakkak. Değişen bir mevzu, karışık yani :)

Plumeria

23.03-2011, 18:31
Ya bizim evde bu evlilik konusu geçmiyo bile .. Bırakın engel oranı daha az yada çok benim ailem sırf iyileşmeme odaklanmış hepsi oturmuş bekliyo yarın ne olacağı belli değil evleneceğin insan bakar mı bakmaz mı tam anlamıyla tanımak gerekir diye düşünerekten engeli olmayan ama istemeye gelene bile vermiyolar :) gerçi yaşım küçük henüz ayrıca hala ameliyatlarımı bitirmiş değilim ben bu konuyu düşünebilecek potansiyele bile gelememişim :( ve site harici hiç yanımda olan engelli bir arkadaşım olmadı normal arkadaş yada sevgili.. Allah öncelikle herkese acil şifalar versin ve herkesin gönlüne göre versin..

faruk34

23.03-2011, 22:54
Death Angel;

Evli falan değilseniz , sizede bulalım helal süt emmiş çocuk, oda sana hizmet etsin :)Saten sana kırgınım yolladığım cocuklu kedili resme satanist benzetmesi yaptığın için.

Sükût-u Vaveyla

24.03-2011, 11:27
Aslına bakarsanız bu tercihe etken bi kaç faktör var;anne faktörü ilk sırada geliyor.Her anne kendi evladını her ne kadar zannettiği gibi olmasa da mükemmel olarak görür ve ona layık olan da mükemmel olmalıdır.Gelin/damat adaylarında eli ayağı düzgün olmak ilk şartlarıdır annelerin.evladını yüreğinin tahtına oturtmuştur sonuçta,öbürü sakattır ama onun oğlu/kızı değil(!)
Bir diğer faktör ise;maddi imkanlardır..son günlerin popüler dizisindeki Mete'nin ablasını(pek izlemediğimden ismini hatırlayamadım:))örnek verirsek daha iyi anlaşılır sanırım...
Aşk en zayıf faktördür..Belki de milyonda bir görülür..Eşim sağlam fakat bana aşık diyenler çok şanslı:)

saww

24.03-2011, 17:44
Death Angel;

Hizmetçilikle evliliğin ilişkisi nedir? Ne alaka?
Paran varsa evlenirsin çocuk sahibi olursun. Paran yoksa bu ülkede sürünmeye devam... Hele ki engelliysen. Normal insan evlenemiyor!
Engelli nasıl evlensin:confused: Üç çocuk isteyen bir başbakan helalinden Banada ver 8-10 bin maaş hem Allah a asi olmayan bir kul olayım hem 10 çocuk yapayım...

iskocyalim

24.03-2011, 19:15
Ben sonuç olarak şuna vardım Burda konuşan hemen hemen herkes evlenmek istiyor ama dile getiremiyor :)

Gurbetli

24.03-2011, 19:16
Allah herkes icin en hayirlisini versin diyeyim

sen/duyar

24.03-2011, 19:52
sevgili dostlar siteye üye olduğum günden beri forumuda,bloglarıda düzenli takip ediyorum..ve evlilik üzerine epey gündem oluştuğunu fark ettim..yapılan yorumlarda şu dikkatimi çekti:engelli erkekler evlilik noktasında engelsiz veya daha az engelli bayanları tercih ediyo..bunun sebebini merak ediyorum..yorumlarınıza açıyorum bu konuyu...

genel olarak böyle olmadığını düşünüyorum.hasta oduğum halde sağlıklı bir bayan benimle evlenmek istiyordu....ben ise kendim gibi aynı rahatsızlığı (diyaliz )çeken bir bayanla severek,isteyerek evlendim .çok da mutlu ve huzurluyuz..

eğer ; bir erkek istisnalar hariç, ekonomik durumu iyi ise ,sağlıklı bir bayanla evlenmeyi tercih edecektir.kendisinin bakım demeyelim de yardıma gereksinimi olduğunu varsayacaktır ve aşk-duygusallık-hizmet ya da bu kavramların herhangi birini yeterli görecektir...

tigér

24.03-2011, 20:50
Olmayan bir durumun sebeblerini tartışıyor olmayalım sonra. (?):)

Kederli

24.03-2011, 21:30
Ben engelli birinin kalkıp da "ya ben engelliyim, o zaman kendim gibi engelli birine aşık olup evleneyim" diye düşüneceğini sanmıyorum. Gönül bu, kime konacağı belli olmuyor. Tabii engelsiz bir insan da "ben mutlaka engelli biriyle evleneyim, yazık engelliler bekar kalmasın" diye de düşünecek değil. Ne bileyim bazen tesadüf bazen belki mecburiyet ile evlilikler kuruluyor. Aslında insanlara bu şekilde bakmamak da lazım. Sonuçta herkes kendi seçtiği yolda ilerliyor.

faruk34

24.03-2011, 22:33
Kısa bir ara (tanıtıcı reklam)

http://www.youtube.com/watch?v=opBHAq7S0Hw&feature=related

esra baltacı

25.03-2011, 00:03
engelli erkek kültür seviyesi anlayış kalitesi ne olursa olsun bence eksikliğini yanındaki kadının güzelliği ve sağlıklı oluşuyla kapatmaya çalışıo.yani insanlara çevresine bakın ben eksiğim ama hayatta güzel bişey yaptım bu kadına sahibim aynen tam erkekler gibi .demeye çalışıo güvensizliğini eksilğini böyle kapatmaya başkaları gibi bu şekilde olmaya çalışıo. aslında toplumun genelinin değer yargılarını düşünürseniz hani çokda haksız değiller.her erkek yanındaki kadının güzelliğinden gururlanmak istio sanırım.

veydel

25.03-2011, 00:12
esra baltacı;

biraz ağır olmamış mı?

golden_heart

25.03-2011, 00:32
arkadaşlar sizde şuraya bakarsanız sevinirim...
http://www.engelliler.biz/forum/kamu-kurumlari-sakat-personel-alimlari/67384-40-bin-ozurlu-kontenjani-icin-el-ele.html buraya destek verin..bırakın evliliği..iş güç olmadan zaten evlilikte olmuyo..iş iş iş iş...

nova

25.03-2011, 00:41
esra baltacı;

engellinin yanındaki kadın çirkin olunca ne oluyor?? vay be adam engelli ama kendini aşmış, bak yanındaki hatun çirkin ama adam çirkinliği umursamıyor, demekki iç guzelliğine bakıyor.. mu deniyor?? cok komik zaten gercek evlilik gercek aşk olmadan olmaz.. gercek aşkta da pazarlık olmaz.. guzel çirkin.. engelli engelsiz tartısılmaz ;)
PS: bayan çirkin olsa bu seferde engelli parası için evlendi diyebilirsiniz yada hizmetkarlığı için.. farklı bakılmak istenirse her sekilde bakılır.. saygılar

twilight

25.03-2011, 01:43
ben hayatımdan örnek vermek istiyorum size gerçekten kimine ilginç gelecek .ben 2 sene önce birini sevdim o da beni sevdi işitme engelim vardı cihaz kullanıyrdum kanal içi işitmem ileri derecede değildi farketmemesi için elimden gelenide yaptım beni bu halimle beğenmez ayrılmak ister dedim .çok sevmiştim ama ben gün geçtikçe beni günün birinde bırakır sırf bu yüzden diye düşündüm hep düşündüm ama ve bir gün geldi ki ben soğudum bu kızdan ayrıldık helalleşmek istedim konu birden benim sağlık sorunuma geldi biliyormuydun dedim evet dedi senin kulagında problemin oldugunu biliyordum dedi ona rağmen seni çok sevmiştim ama değmezmişsin dedi.şimdi başka biri ile çıkıyorum allahım inşalah hayırlısını verir aminn.

tsira08

25.03-2011, 02:13
bence herşey sevgide bitiyor benim erkek arkadaşım 2 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucunda engelli oldu ozaman biz yaklaşık 3 yıldır çıkıyodukk.. başra neden bilmiyorum kabullenemedim engelli kartı almasına falan karşı çıktımm engelli olmadığını söyledim her seferinde ama zamanla alıştım bu duruma.. değişen hiçbirşey olmadı kolunda engeli var fakat görmüyorum bilee aklıma dahi gelmiyor...ben onun yüreğini sevdimm kii...

YILDO

25.03-2011, 11:04
Death Angel;

Kesinlikle haklı ve bende katılıyorum

faruk34

25.03-2011, 11:53
esra baltacı;

Güzellik gecici bir kavram, kıskanc bir erkek güzel bayanla evlendiğini düşünün toplu bir ortamda hanımına başkasının sulanmasını istemez herhalde, illada evlenilecek bayanın cok güzel olması gerekmez evlilik güzellik üzerine kurulu olmaması lazım, sizin dediğiniz sözler bir erkek çapkınlık yapacağı zaman güzel kız tavlamak ister etrafındakilere hava atmak için.Tam erkek nasıl oluyor ? ölçüyü bilelim ona göre stareji belirleyelim, bu bayanları anlamak gercekten zor.

YÖRÜKOGLU

25.03-2011, 14:39
Allah herkes icin en hayirlisini versin diyeyim
aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Mesut.

25.03-2011, 15:09
Neden erkekler diye göze çarptığını tahmın edebiliyorum çünkü erkeklerın sesi daha çok çıkıyor halbuki bence bay bayan fark etmez engeli insan kendı gibi engelli biri ile evlenmek istemesinin altında anlaşılmak ilgi sevgi fln olabilir. engelsiz biri ilerde onu yarı yolda bırakabilir korkusuda olabilir seçeneklerı çoğaltabiliriz ama bence kişiseldir hepsi geneleme yapılamaz. fkt şunu anladım sevgi anlayış konusunda engelli engelsiz ayrımı olmaz engelli olmak insanı kötülüklerden sakındırmaya yetmıyor:)

ceren.kozaner

25.03-2011, 15:15
Neden sebebi şu. Engelli maddi durumu iyi Erkek sağlam ve güzel bir bayanla çok rahat evlenebilir.Kadın fakir bir erkekle evleneceğine güzel bir evi olacağını düşünerek evlenir.Birde Engelli bir bayan cinsel açıdan hiç te çekici olmaz.Ben bir erkeğin yerinde olsam ömür boyu bekar kalırım cinsel olarak iştahımı açmıcak birisiyle evleneceğime.

Mesut.

25.03-2011, 15:19
Maddi durumu iyi bi erkek gayet tabi engelsz gzl bi bayan bulabilir rahatlıkla fkn onu gerçekten sevecek mi? , aldatmayacağından ne kadar emın olabilir parası ila onunla evlendiğini bile bile ne kadar sevebilir onu. Cinsel Açıdan görünüşe gelirse o konuda haklısınız ama şunu göz ardı etmişsiniz aynı şey erkek içinde söz konusu değilmi ortopedi sakatlığı olan erkek ile bayanın cinsel açıdan görünüşü aynı deilmi? neden konularda seçen erkek oluyor seçilen kadın bu zihniyet neden var onu sorgulamak lazım bence

Bio

25.03-2011, 15:50
ceren.kozaner;

Bide şöyle düşünelim evlendikden sonra bayan engelli olursada erkek bırakıp gitsinmi veya erkek herhangi bir kaza sonucu engel sahibi oldu o zamanda bayan bırakıp gitsinmi bumudur yani olay sadece cinsellikmidir bir erkek olarak yazdığınız yorumu hayretler içersinde okudum biraz empati lütfen...

çok ince bir konu bence tabi....

Maddi yönden gelecek bayanda ne kadar sağlıklı bir sevgi olur oda ayrı bir konu...

REİS68

25.03-2011, 19:49
Herkesın kendıne göre görüşü, düşüncesi , hayalı vardır. Benım ekonomık bir sıkıntım yok kendımı idare edebilecek bir fiziki yapıyada sahibim ama hiçbir zaman sağlıklı bir bayanla evlenmeyi düşünmedim, sağlıklı birisinie aşık oldum ama bunu sineme gömdüm hiç belli etmedim, zira bu ileriki zamanlarda sorun olmasa bile bir dengesizlik sözkonusu olacaktı.
Ben aklımızla bedenımızle birbirimize denk olmasak bile yakın olacağımız bir eş adayını arzulamaktayım.
Şunuda belirtmek isterim ki sadece erkekler değil bayanlarda kendılerınden daha iyi durumdakı erkeklerler evlenme hayalı kurmaktalar, bulurlar yada bulamazlar o ayrı konu.
Genelleme yapmadan herkes kendı durumunu gözden geçirip ona göre bir arayış içinde olunursa daha huzurlu evlilikler olacağı kanaatındeyım.
ALLAH herkese hayırlısını nasıp etsin

hüseyin32

25.03-2011, 22:08
Bütün yorumları tek tek okudum bazı arkadaşlar gerçekten çok güzel çok mantıklı şeyler yazmış. Bazı arkadaşlarda sadece erkeği suçlayıp bayanları sütten çıkmış ak kaşık yapmış. Bence burda sadece erkeği suçlamak yanlış. Bu devirde hem erkek hem bayan evleneceği kişinin insanlığına bakmiyo. Bayanlar erkeklerin özellikle maddi gücüne bakarken erkeklerde bayanların özellikle dış güzelliğine bakıyo. Bu şekilde düşünen erkek tabiki sağlıklı bir bayanı tercih edecektir. Bayanlarda erkek ister engelli olsun veya olmasın parayı görünce hemen evet der zaten. Bu yazdıklarım herkes için geçerli değil yanlış anlaşılmasın ama günümüzde birçok kişi bu şekilde hareket ediyo. Şahsen benim için bayanın sağlık durumu veya güzelliğinden daha çok insanlığı önemli. Beni sevsin bana değer versin paraya pula önem vermesin beni bir ömür boyu sürecek hastalığımla kabul etsin yeterli. Şunu söyleyeyim ki işin içine sevgi girdiği zaman çiftlerin engelli olup olmadıklarının bir önemi kalmaz bütün engeller aşılır bence.

Mesut.

25.03-2011, 22:37
Hüseyin 32 yazdığınız yorumların çoğuna hep katılıyorum gzl yorumluyorsunuz onun için iyiki varsın diyorum:)

Gurbetli

25.03-2011, 22:44
ne desem ibret verici yorumlar arada

Mesut.

25.03-2011, 22:45
Öyle olmalıdır demiyor malesefki çoğu kişi öyle yapıyor demek istiyor. yanı oda eleştirin kısmına yazmış bunları zaten savunduğunu en sonda yazmış

gökhan_

25.03-2011, 23:12
Genellemeler çok yapılmıs ama kime göre neye göre yapıyosunuz ben onu anlamadım..
Dışardaki 3ncü kişilerin istatisliğine göre hiçbirzaman hayatıma şekil vermedim vermeyide düşünmüyorum,
ve ayrıma cok karsıyım gerek dil,din ayrımı olsun gerek baska bi ayrım bu ayrımda engelli engelsiz ayrımıda var tabiki..
Ne yani sizinel engelli oldugunuz için evlenmeyen bir insana yada engelli bir insanın engelli olmadıgı için evlendigi zaman nasıl güven olabilirki..
O zaman iyi günde kötü günde hastalıkda saglıkta sözü sadece lafdanmı ibaret?
ne yani engeli yok diye evlendiginiz bir kişi Allah göstermesin kaza gecirdigi anda ilk terkeden sizmi olucaksınız?
Yok hayır diyorsanız neden engel ayırdımı..
Bu yazılarım tepki eleştri polemik amaçlı degil iç dökme amaçlı..
Sabah programlarında onlarca aciz çaresiz kadın görüyoruz,eger bu zihniyet hala eli ayağı düzgün olsun yeter demeye devam ederse böyle olmaya devam edicek..
önemli olan karakterinin kişiliğinin düzgün olması..
Engeller paylastıkca asılır..
iyi forumlar

hüseyin32

26.03-2011, 10:32
Death Angel;

Dikkat edersen herkes öyle yapıyor demedim. Ama birçok kişi böyle yapıyor dedim. Saygılar

Plumeria

26.03-2011, 10:37
Vuu erkeklerin ne olduğunu biliyoruz da denilmişya =S hepsini nasıl değerlendirdiniz? Ya bi gidin Allah Aşk'ına evlilik tercihleri çok farklı bir durum 2 taraf sağlıklıyken de bir sürü seçim yapıyor e biz engelli olanların da seçme özgürlüğü olduğuna göre herkesin vicdan yada sevgi anlayışına göre değişir bu..Kimi daha yüreklisini ister kimi daha eteklisini yorumlayamazsınız ki herkesin kendi yaşam biçimi ben hiç engelli bir evlilik görmedim o yüzden geniş çaplı bir yorum getiremiyorum ama gerçekten soru da yorumlar da (bir kaç kişi hariç) gerçekten saçmalamışsınız ..

eygayli

26.03-2011, 10:42
bence tek v e gerçek aşk sedat balkanlının eşi yaşamıştır şahit oldsuğum tek gerçek aşk

Bacıbey

26.03-2011, 11:11
Sedat Balkan'lının eşi gerçekten özel bir kadın.. Allah her erkeğe nasip etmez öyle bir kadını ve her kadında olamaz zaten onun kadar...

Konuyu açan arkadaşa "Bu ne biçim soru" deyip yüklenmeyin lütfen.. Bu konuya benzer bir çok konu açıldı forumlarda.. Yorumlarda yapılan tek hata genelleme yapılması "Bazı" denilse daha yerinde olur.. Ayrıca ben "sağlam olsunda ne olursa, kim olursa olsun" mantığında olmadığını düşünüyorum erkeklerin.. Genelleme yapıp "hepsi aynıdır" deyip değerleri olan ahlaklı beyleri rencide etmeyelim diyorum.. Binbir çeşit insan var her birininde kendine has özellikleri.. Sakat kadın tercih edilmiyor düşüncesi dokunabilir bir çok kadına.. Ama zaten kadın olmak sağlam ol, sakat ol başlı başına bir mesele bu ülkede.. Tartışarak çıkamayız işin içinden herkes tedbirini alacak taktiri Allah'a bırakacak yapacak başka bir şey yok..

şems-i nur

26.03-2011, 23:45
biraz daha seviyeli olsak arkadaşlar...

...ansızın...

26.03-2011, 23:55
Aklıma geldi soruyorum yanlış anlaşılmasın lütfen.
Sevgili bıdıknur erkeklerin engelsiz bayanları tercih ettiği konusunda elinde somut bir delil mi var neye dayanarak bu görüşe sahipsin de böyle bir konu açmaya gerek duydun acaba ?
Sadece merak ettim sordum.
Dip not:Son yorumları okumadım eğerki sorumun cevabını daha önce yazmışsan cevaplama sayfa numarasını vermen yeterli.Tşkler.

Gecelerin_Prensi

27.03-2011, 00:22
Allahhh Allahhh bu ne biçim bir şaşkınlık alameti bu ne kendini bilmezce abuk subuk yorumlar konu başlığı dikkatimi çekti okuyayım dedim hay okumaz olsaydım ya ne demek erkeğin maadi durumu iyiyse sağlam kadını tercih edermiş neymiş erkeklerin hepsi aynıymış ( bu yorumu yapan arkadaşım bu kanıya vardığına göre kolleksiyonun bayağı bayağı geniş sanırım) neymiş cinsel iştahmış maşallah saçmalamakta sınır tanınmıyor bende aynı soruyu bu konuyu açan arkadaşa sormak isterdim? sen engelli bir erkeğimi tercih ederdin yoksa Bred Pit gibi birisinimi? sakın engelliyi tercih ederdim deme buna kargalar bile güler birde ceren arkadaş sen tamamen uçmuşsun be sevgili dostum ben nice sağlam kadın tanırımki bildiğin buzdolabı yani cinsel iştah sağlamlıkta olmuyor be her sağlam kadın erkeğin cinsel iştahını açmıyor cinsellik ap ayrı bir konu ben bu konunun bir tercih meselesinden ziyade YAZGI/KADER olduğuna inanıyorum kaderde ne yazılmışsa insan onu yaşar sevgili dostlarım...

faruk34

27.03-2011, 15:46
Başlık acana kızmayın beyler, engelli erkekler genellikle maddiyatına güveniyorsa tercihlerini engelsiz bayandan kullanıyorlar.Bu konular cok derin ! kimse darılmasın gücenmesin insanoğlunun istekleri bitmez, sonradan engelli olan erkeklerin coğu, doğuştan engelli bayanları bile istemiyor, neden derseniz cocuğunda doğuştan engelli olacağına inanılıyor.Yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal, bu söylediklerimi bir bayanında istemesi gayet normal.Bu sitede de bayan-erkek iki engelli arkadaşımızın mutluluğunada şait olduk, tabi onlar unu eleyip eleği astılar onlar bizim gönüllerimizin prens ve prensesleri.

şems-i nur

27.03-2011, 18:10
Gecelerin_Prensi;

gecelerin prensine..
öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim beyfendi..sonra bana olan sorunuzu açık yüreklilikle cevaplayayım..ben evlilik noktasında inanın engelliden yana tercihimi kullanıyorum..ama tabiki engelinin derecesi önemsiz diyemem..her noktada dengi olsun istiyor insan..ben evliliklerde maddi manevi denklik önemli derim.aşk ile herşey olur,her engel aşılır düşünceside çocukça geliyor!brad pit lerde falan hiiiç gözüm yok!:)huzuru ve mutluluğu sadece dış görünüşün veremeyeceğinin bilincinde olan bir bayanım hamdolsun..Rabbim herkesin gönlüne göre versin inş..

...ansızın...;

çevremden gözlemlediğim kadarıyla ve birkaçta şahsi tecrübeme dayanarak engelli erkeklerin evlilik noktasında engelsiz veya kendinden daha az engelli bayanlara evlenme teklif ettiklerini gözlemledim.zaten yapılan yüzküsür yorumada bakılırsa,bu tezim destekleniyor(tabi herkesin gerekçeleri var kendince.saygı duyuyorum)..ama forum köşesinde torumlara konu açmak için illaki deneyim veya ispata gerek yok..aklınıza takılanı yoruma açarsınız,desteklenir veya desteklenme..bu konunun bukadar sese getireceğini inanın düşünmemiştim..sevgiler sizede..

Gecelerin_Prensi

27.03-2011, 18:25
Sevgili bıdık senin için kıstas nedir yani nasıl engeli olan birisiyle evlenirsin merak ettim durduk yerde:cool:

Manisali

27.03-2011, 18:26
Nurdan hanim peki tam tersini sorsam size bayanlar neden engelsiz erkekleri tercih ediyor. ? hadi gelin bunu tartişalim erkeklerin günahi nedir ? :( engelli erkekler aşik olamicaklarmi ? aşk tadina bakamicaklarmi çok saçma geliyor bu konular bana...

gökhan_

28.03-2011, 08:20
Bişey sormak istiyorum,
Dün engelli salonunda sınava girdim ve benim engelim yok denecek kadar az yol kapalıydı sırayı kenara cekip gecmem lazımdı sağ kolu tamamen olmayan bir arkadas oraya yönlendigimi görünce ben gitmeden sırayı cekip bana yol açmaya calıstı..
insanlık bu degilde nedir?
neyse soruma gelelim herhangi bir kişi bütün aradığı kriterleri bir kişide bulmasına ragmen sırf engeli avr diye o kişi ile evlenmiyosa peki o kişinin engelli cocugu olursa napıcak?
Terkmi edicek?
Engelsiz diye aldıgı eşi kaza geçirirse(Allah göstermesin) boşancakmı?
Yani bana saçma geliyor,engelli kişilere kronolojik vaka gibi bakılmasından rahatsızım

hakanım

28.03-2011, 09:09
duyguların yok olma tehlikesi ile karşı karşıyayız sanki ....
nolcakki engelli yada az engelli yada engeli olmayan birbirlerinden ne farkı hepsinin sonuç olarak yürekleri var....
kısacası evlilik mantık olup huzur vermektense aşk olup ızdırap versin... hayatı birazda zor olarak sevelim. hayatımızda herşey mükemmel olmasın ama kalbimizde insan sevgisi olsun üstelik bu sevgi engel tanımasın...
ben pek takılmıom engelli ille engelli biri ile beraber olmasını bende evliyim hatta eşimi vermediler kaçırdım engelli deil ama engellide olsa bişey değişeceni sanmıyorum... andrenalin olmayan yaşam kalbin pasif olmasına zemin hazırlar..
HAYAT SEVİNCE GÜZEL...

tolga0164

28.03-2011, 18:11
bir iki okudumda ne saçma şeyler bunlar her iş biti işe girdik hepimiz haklarımız çok iyi iş evlenmeye geldi sağlammı olsun engellimi olsun hayret bişey ya her dert bitti bi bu kaldı

caglayanonur

28.03-2011, 22:34
bence mutlu olmanın anahtarı birincisi fedakar olmak ikincisi empati kurabilmek. bu kriterler, engelli yada sağlam bir bayanda varsa fazla düşünmemek lazım. çünkü evliliğin amacı hastalıkta sağlıkta mutlulukta hüzünde birlikte olmaktır. mutlu olamadıktan sonra sağlam bir bayanla olsam ne olur...

sgurkan

29.03-2011, 13:30
tolga0164;

Bence de:(

slimer

29.03-2011, 14:01
arkadaş güzel bi başlık atmış bu arada burası sadece işkur formatlı bi yer değil sosyal hayata dair herseyi paylaşabiliriz engelli erkeklerin engelli bayanları begenmiyor bu bendede olan bi durum sanırım komplekten kaynaklanan birşey ya da toplumsal bakışdan kaynaklancak bir sorun vs ..

serdaruz

29.03-2011, 14:35
Boş işler bunlar booş

mac72

29.03-2011, 15:05
Sanki manavdan domates alıyoruz:) Gönül kimi severse güzel o dur kardeşim bu kişi engellide olabilir engelsizde..

Birtan07

29.03-2011, 15:21
-Yetenek sizsiniz ;)

Sessiz38

29.03-2011, 15:53
Hiç bir yorumları düşünceleri okumadım direk soruya yanıt veriyorum: Engelli insan hayatını zorlaştırmak istemiyordur. İki ortopedik engelli evlenirse ileride hayatta ne sıkıntılar çekeceği kaçınılmaz bir gerçektir hele kimseleri yoksa vay onların haline. Gönül meselesine gelince burada gönül değil mantık işlemeli.

mac72

29.03-2011, 16:05
Tabii engelli erkekte bulunmaz hint kumaşı ya engelsiz bayanlarda sırada bekliyor :)

yasin06

29.03-2011, 16:28
Allah cc razı olsun yorumlar için ; Allah cc çift olarak yaratmış olduğu insanlara biri diğerinin eşi anlamında onları evliliğe teşvik etmiştir. Nitekim Allah cc bizlere İçinizden evli olmayanları, köle ve cariyelerinizden evlenmeye müsait olanları evlendirin Eğer fakir iseler, Allah lütfü ile onların ihtiyaçlarını giderir. Çünkü Allahın lütfü geniştir Her şeyi hakkıyla bilir Nur Suresi,32. Efendimiz Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem evliliği teşvik etmiş ve kendisi de evlenmiştir. Zaten, Allah tarafından kadın ve erkeğin birbirlerine sevdirilmesinden ve evlilikteki peşin ücretlerden ötürü olmalı ki, insanlar ilk günden beri, zaruri birçok şeye gösterdikleri hassasiyetlerden daha fazlasını bu konuda göstermişler ve evliliği insanlığın ortak adeti haline getirmişlerdir. Konuyla ilgi sadece Allah cc ayeti celilesinde Onun varlığının ve kudretinin delillerinden biri de Kendilerine ısınmanız için, size içinizden eşler yaratması, birbirinize karşı sevgi ve şefkat var etmesidir. Elbette bunda, düşünen kimseler için ibretler vardır.Rum Suresi, 21 Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz,Buyurdularki ben ümmetimin çoğunluğu ile övünürüm, Allah cc öncelikle isteyen herkese Hayırlı Saliha bir eş, Allah cc rızası doğrultusunda Hayırlı bir yaşam Hayırlı nesiller daim etsin inşAllah....

Bacıbey

29.03-2011, 16:30
Ben de diyorum ki; sanki sakatlığı olmayan kızlar bulunmayan hint kumaşı, sakatlığı olan bütün adamlar bekliyorlar öyle ah bir sağlam kız sevse, istese bizi diye..:) Seçme hakkı yok sanki sakatlığı olan erkeklerin.. Buldu mu sağlam olanı bakmasın hiç kafası kafama uyar mı? Gönlü gönlüme uyar mı? Yetinsin işte elindekiyle!

Basit değil o kadar bu işler..:)

Bu toplumun kafası değişmeyecek bence.. Herkesin evladı kendine göre en iyisidir amaa hiçbir özelliği olmayan sıradan kızlarını ve oğullarını sakatlığı yok diye sayısız özelliğe sahip sakat insanlara layık görmeyen ailelerin ve toplumun zihniyeti hiç değişmeyecek hem de hiç.. Hep sorgulanacak, Sakat bir adam sakat bi kadını neden tercih eder? Sakat bir kadın sağlam bir adamı neden tercih eder? Birbirimizin halinden en iyi biz anlamalıyız ama biz bile sorguluyorsak durum vahim ötesi demektir..

ceren.kozaner

29.03-2011, 16:49
Bizim binada oturan tekerlekli sandalyeli erkek sağlam kadınla evli adamın babasının otomotiv şirketi var o da oğlu .olduğu için patron şirketin adını da verebilirim.Bunlar 2 kardeş ikiside sandalyeli eşleri sağlam.Adamın arabasının arkasına kıvrılarak sandalyesini alıyor ve sandalyesine oturup evine çıkıyor.Köyden evlenmiş köylüyle evlenip orada patates yolacağına evlenip burada hizmetçisi bile var. Yaaaaa.Bir de engelli bi kızın üzerine para verseler bile evlenileceğini zannetmiyorum.Çünkü cinsel açıdan çekiciliği yoktur.

engelliyle evlenen kadın ev işi bile yapmıyor yaaaa

engelli kızlarda sağlam erkekle evlenebilmek için böyle bi şi yapabilirler mesela engelli kızın maddi durumu iyi olacak ve 3 tane de sağlam kuma getirler erkeklerine ozaman saplam erkek engelli kıza evet der

kadının özel hizmetçisi var köyde kalsaydı her gün iş yapacaktı ...

şimdi evde ev işi bile yapmıyor

Şimdi bu kadın niye pişman olsun evlendiğine köyde kalsayda daha kötü şartlarda çalışacaktı.Şimdi emrinde kadın var.Sağlam erkekle evlenmek isteyen kızlarda böyle çekicilik albeni yaparlarsa belki olabilir derim ben.

serdaruz

29.03-2011, 16:56
ya boşuna hırpalıyorsunuz kendinizi kardeşler bu işler kısmet işi

yasin06

29.03-2011, 17:02
Allah cc razı olsun değerli yorumlar için öncelikle,Erkek için de, kadın için de iyi geçinmek, fedakarlık ve sabır ister. Külfetsiz nimet olmaz buyurmuşlardır. İyi geçinmek için, sıkıntılara katlanmak ve her zaman kendini haklı görmemek gerekir. Ben haklıyım demek geçimsizliğe yol açar. Tecrübeli ve Müslüman bir annenin, asırlar önce kızına verdiği bir öğütsizinle paylaşmak istyerim

Doğup büyüdüğün, senelerce yaşadığın bir yuvadan çıkarak, yabancı bir yere gidecek, huyunu, suyunu bilmediğin bir insanla yaşayacaksın.

Sen ona yer ol ki, o sana gök olsun.

Sen ona ev ol ki, o da evin direği olsun.

Sen ona cariye ol ki, o da sana köle olsun.

Ona sıkıntı verme ki sevgisini azaltmasın.

Ondan uzak kalmaki seni unutmasın

Onun gözünü, burnunu ve kulağını koruyasın ki, gözü senden başkasını görmesin, senden başkasının kokusunu almasın ve senden hep güzel şeyler işitsin.

Evinde otur, ev ve el işleriyle meşgul ol

Yiyecek, içecek hususunda o ne getirirse, onunla kanaat et ve şunu bunu alamıyoruz diye asla şikayette bulunma

Koca hakkını kendi hakkın üzerine tercih et

Kocanın akrabasının hakkını da önde tut

İntizama ve temizliğe dikkat et

Komşularınla iyi geçin, onlardan gelecek sıkıntılara katlan

Bilhassa komşular arasında laf getirip götürme Dedikodudan kaç
Namazlarını vakit girer girmez kıl
Yavrum Şimdi sana kırk yıllık evliliğimin tecrübelerine dayanarak bazı nasihatlerde bulunacağım. Bu nasihatlerime uyarsan dünyada mutlu bir ömür geçirdiğin gibi, ahirette de ebedi saadete ulaşırsın.

1- Kanaatkar ol Yani, kocan tarafından getirilen yiyecek ve giyecek her şeyi memnuniyetle kabul et Çünkü, kanaat, kalbi huzura kavuşturur.

2- Söylenenleri daima iyi dinle ve kocanın meşru emirlerine itaat et

3- Evin ve her şeyin her zaman, temiz, muntazam ve düzenli olsun

4- Eşinin yemek saati ile uyku saatine dikkat etmelisin Açlık insanı huysuz eder, uykusuzluk ise, öfkelendirir.

5- Evinin mallarını ve eşyasını iyi koru Yaptığın işleri, iyilikleri başa kakma İyiliğe karşı iyilik çabuk unutulur, fakat kötülüğe karşı yapılan iyilik unutulmaz.

6- Eşinin yakınlarına güzel muamelede bulun Kocanın hatalarını, yalnız iken, yumuşak bir şekilde söyle

7- Kocanın sırlarını hiç kimseye söyleme! Karı koca arasındaki sırlar kabre beraberlerinde gömülmelidir.

8- Eşinin üzüntüsünü ve neşesini paylaş Ona her yönüyle iyi bir hayat arkadaşı ol Yalan, yuvayı içten içe yıkan bir kurttur.

9- Aranızdaki problemleri kendiniz halledin Sakın bunları bize ve başkasına taşıma Kimseden medet umma

10- Kocandan, almakta zorlanacağı, gücünün yetmeyeceği şeyleri isteme

11- Kadının güzel huylusu, eşine Cennet nimetidir.sen kocana cennet nimeti ol azap çektirme

12- Bunları yapabilmen, ancak, onun isteklerini kendi isteklerine, onun rızasını kendi arzularına tercih etmenle mümkün olabilir. Hep kendi istek ve arzularını ön plana çıkartırsan, bu nasihatleri tutman mümkün olmaz.

13- Beş vakit namazını şartlarına uygun kılmazsan zaten bu, felaket olarak sana da kocana da çocuklarına da yeter. Beş vakit namazın doğru olması için gusül ve abdestin doğru olması lazım. Bunların faydasını görmen için itikadının doğru olması lazım. Doğru itikad ehli sünnet itikadıdır. Her şeyden önce bunları öğrenin ve tatbik edin. Bunlar varsa her şey zamanla düzelir. Allah cc hepinizden hepimizden razı olsun inşAllah....

Gurbetli

29.03-2011, 17:07
Allah razi olsun en güzel yorum bu annenin ögüt sözleri kiz evladina en güzel bir miras...

Ümit Kurtuluş

29.03-2011, 17:25
Bayanlar Tercihlerini nasıl Sağlam Erkeklerden Yana kullanıyorlarsa Erkeklerde Aynı Şekilde Sağlam Bayanlardan yana kullanıyor. Gerekçeler aynı.

byrm_yucel

29.03-2011, 17:39
sessiz38;

Herkesin düşüncesi çok farklı ama sen güzel yorumu sessiz38 yapmış 2 engelli insan evlenirse hayat şartları zorlaşır ...bu konunun tam tersi olarak engelli bayanlar neden sağlm erkekleri tercih ediyor sorusu sorulsada bu cevaplar aynı şekilde gelecekti...

donence

29.03-2011, 18:51
Başlık açılırken yanına birde anket eklense ve sağlam yada engeli kendisinden az bayan ile evli beylerin, sağlam yada engeli kendisinden az erkek ile evli bayanlarin sayısı belirlense durumun vehameti esas o şekilde ortaya çıkmış olacakti.
Beyler ne kadar tersi olduğunu yada bayanların da aynı tercihte bulunduğunu ifade etselerde kusura bakmasınlar güneşi balcikla sıvayamazlar. Kaç evli erkek gördüm hiç biri kendisinden ağır engelli bir bayanla evlenmemiştir. Sağlam bayanlarla evlenenıp, boşanan beylerin sayısı da hiçte az değil. engeli çok az olan kız arkadaşlarımdan hiç biri değil sağlam bir beyle, engeli daha ağır beylerle bile evlenirken kayınvalidelere kendilerini beğendirene kadar ne çileler çekmek zorunda kaldılar. Kızlar sadece bir erkekle değil o erkeğin ailesi ile de evlilik yapmak zorundadir. Erkek annesi gerekirse oğluna bakacak en iyi bakıcıyı kendi elleri ile o güzide köylerimızden helal süt emmiş kızları bulup oğlunun emrine amade kılar. Ha oğlu ile kültür seviyeleri ne kadar uyuyor, buda sorun mu canım nasılsa gürbüz torunları olacak değilmidir ki!
Yorumlarım biraz ağır olabilir ama malesef (beğenir yada beğenmezsiniz) erkeklere eşten önce iyi bir bakıcı lazım... çünkü onlar en iyi hizmeti en güzel şekilde almak için doğmuşlardir :)

Bacıbey

29.03-2011, 18:55
Bazen kafam bozulunca "keşke erkek gelseymişim dünyaya" diyorum ama erkek olmakta zor yahu.. Domdom kurşunu gibi laf atıyorlar insana..:):) Yapışmış üzerlerine vefasız, bencil etiketi çıkar çıkarabilirsen.. Ben kuruların yanında yanan yaşlara üzülüyorum diğerlerinden banane de.. Yazık onlara...:)

falim

29.03-2011, 19:59
iki saglam evlenmiş ama biri sonradan başına bişi gelipte engelli olmuş yada ikiside şimdi ne yapacaz boşanıp sağlamlarlamı evnelelim şimdi bence boş şeylerle ugraşıyorsunuz gönül bu ota da konar bo--- da boş verin hayatı dolu yaşamaya bakın gitsin

Orkunavcan

29.03-2011, 22:41
Şimdi hanımlar beyler benım özürüm ayaklarımdaki felçlik yürüyorum ama birde bana sorun nasıl yürüyorum walker ve bir suru yardımcı etkenle.. Demek istedigim şu benım alaılecegım bir ozurlu bayan benım eksi yondeki ozurlerimi kapatacak birisi olmalı, eğer ben gidip param oldugu için saglam paraya muhtaç bir bayan durumu kotu bir bayan alırda evlenırsem allahın bu zoruna gider... bence... bazı yukardaki yorumlar dogru bazıları yanlış... her erkek baba olmak ister , her bayanda anne olmak ister.. burada erkekten çok anne olacak ozurlu bayana çok iş düşüyor eğer belirli nitelikteli anne olabilecek etkenlerinde bir sorun yoksa bence ortada sorun olamaz.. demek istedigim şu bayanlar zor bir yuk altındasınız aslında... bence bazı şeyleri bazı şartları taşımayan insanlar beklememeli... bizim gibi insanlar aşk beklemıyor ki zaten :) bazen hayatn bize verdikleri ile yetınmeli fazla kurcamala yapmamalıyız çünki sonuç donuyor ve dolaşıyor hep aynı kapıya çıkıyor.

şems-i nur

29.03-2011, 23:51
sevgili sessize..;
evlilikte benim görüşüme göre esas olan mantıktır;aşk yanında olursa dahada harika olur tabi..örnek vermişsinizya iki ortapedik engelli evlenirse vay haline diye..ben engellinin dilinden engelli anlar diyorum ama illaki aynı engel olmasına bakılmazki;biri yürüme sorunu yaşarken,diğeri görme,duyma nebileyim okadar çok engel varki hayatta..eşim gören gözüm yürüyen ayağım işiten kulağım olur;bende onun aynı oranda engelini aşmasına yardım ederim..ama benim fikrim engelsiz insanlar fazla anlamıyorlar halimizi..gerçi bizi biz bile anlamıyoruzki?hem istenirse aşılır engeller;yeterki eşler birbirini anlasın..

Gecelerin_Prensi

30.03-2011, 00:04
Sevgili Cerenciğim nedir bu cinsellik ve para tutkun anlamak mümkün değil gerçekten bence her insan engelli yada engelsiz eğer cinsel bir rahatsızlığı yoksa herkesin kendine göre cinsel çekiciliği farklıdır her engelli insan bir sağlam insanın yaşamadığı yapamayacağı kadar cinsel fantaziye bilgiye beceriye sahiptir.. Birde şu para meselesi merak ediyorum sen bu dünyadan giderken öbür tarafa para mal götüren gördünmü? Sakıp Sabancıda Vehbi Koçta bu dünyadan sadece kefenle gittiler biraz daha farklı gözle bakmayı denesen? Erkekler genelde senin gibi düşünmüyor şahsen ben senin gibi bir düşünceye hiç sahip olmadım bulunduğum yerde engelli kız yoksa ne yapayım ömür boyu bekarmı kalayım?

NurgulAslı

30.03-2011, 00:12
bence hepsi boş laf aşk olmalı aşk

Gecelerin_Prensi

30.03-2011, 00:18
bence hepsi boş laf aşk olmalı aşkYorumsuz...:D:D

best

30.03-2011, 00:25
bu devirde aşk yok ölmüş rahmetli

mayıntarlası

30.03-2011, 00:47
Aaaa! Olur mu efendim? Erkeğin ailesi zaten zorla kabul ettiği "engelli gelini" ile ilgili soru soran komşularına ne cevap verecek? El demez mi "gelin olarak bunu mu aldın?" diye.. Yani yetmez bazen; erkek, engelli bir eşi kabul etse de. Hoş o da zor yaa...

sgurkan

30.03-2011, 08:53
bu devirde aşk yok ölmüş rahmetli

Kesinlikle katılıyorummmm..
Ölen bir insan dirilir mi?...... onun gibi birşey işte bu da:(

yasin06

30.03-2011, 09:10
Kim bir kadinla sadece sayusopu, serefi, itibarı icin evlenirse, Allah o kimseyi zelil eder. Kim bir kadinla sadece malindan dolayı evlenirse, Allah onu fakir kilar. Kim de gözünü haramdan korumak, ırz ve namusunu muhafaza etmek, akrabasi ile iliskilerini devam ettirmek İcin evlenirse, Allah bu evliligi iki taraf icin de hayirli ve ugurlu kilar.. Allah cc Allah cc rızası doğrultusunda Hayırlı Evlilikler nasip etsin, Kadinlara karsi hayırlı olun. Çünkü onlar sizin yaninizda esirler gibidirler. Onlara iyi davranmaktan baska bir hakkiniz yok, Allah cc evlenmek isteyen herkesin engelli engelsiz tüm müslümanların gönlüne göre versin inşAllah... selam ve dua ile

jengis

30.03-2011, 09:22
hayır kardeşim; bak şimdi konuya global yönden bakarsak somutu,soyuta indirgemiş oluruz ki bu da duygusal açıdan bir çöküntü yaratabilir. netice de biri diğerini taşıması gerekiyor ben 35 yaşında ve hala bekarım belki sorun buradan kaynaklanıyor, biri birini idare etmesi gerekiyor. ikisisi de engelli olsa olmaz. bence tabi. o davul bile dengi dengine çalar lafı var diyecen, yok kardeşim öyle bişey. evlenmiyom hacı tamam. evim var,15 yıldır kamuda çalışıyom eee daha ne. sanki ne oluyor, sülün gibi bayanlar gidiyo şerrefsiz, işi gücü yok, evi yeri olmayan bi zıpçıktıya sonra, 3-4 ay sonra karnnda bi cenin ile dön babanın evine; ama özürlü birine gitse, böyle şeyler olmayacak niye? çünkü özürlü adam, empati yapabilir, cenab - ı Allah a böyle şansının yolunda gittiği için şükr eder. velhasıl, neka ekmek, oka köfte

hakanım

30.03-2011, 09:57
kızların bu konuda biras sitemleri var belli ( tartışmaya açık bi konu haklılık payı yok deil sanki )
ben yinede sevgi her engeli aşar diyorum... yani bu mantık göreceli bir kavram erkekde inanabili kızda
yinede doğru zaman doğru kişi dilelim...
ancak erkek engelli sevipte sırf ailem dostlarım ne der die kafasında soru işareti kalıorsa zaten o erkekten hayıor gelmez...
şimdi olsada sonraki sürede illa sorun olır...

ceren.kozaner

30.03-2011, 14:30
Gecelerin prensimisin kralımısın bilemem okuduğun yazıyı dahi anlama kabiliyetin yok.yazdığım yazıdan para hırsım olduğunu nerden çıkardın.Tekerlekli sandalyeli birisi ile evlenen engelsiz sağlam bayanın durumundan bahsettim.Yazdığım yazıda cinsellik ve para hırsımın geçtiği yeri bir daha oku öyle bir şey varmı?yazdığım yazıda Engelli kızla evlenmeli erkekler demişmiyim.Ben dedimki ben erkek olsam sağlam kızla evlenirdim çünkü engelli kızın çekiciliği olmaz dedim.ilkokul 3 ten terkmisin yoksa.
ilkokul çocukları bile anlayabilirdi yazıyı şimdiki çocuklar cinaslı kafiyelerle,tunç kafiyelerle,rediflerle uğraşıyor sen nelerle uğraşıyorsun biraz edebiyat lütfen. Birde yazıdan sen bunu anlamışsın yazımın anafikri olarak ben cinsellik ve para düşkünü olduğumu nerden çıkardın bunu bana göster.Ben sadece yaşanan olayları anlattım bende evet para çok güzel bir şey bende severim,cindellikte güzel şey mi demişim.

Bence prenslik babadan oğula geçmemeli önce zeka testi yapılmalı :o Sen prenslik sınavını geçtinmi? :)

jengis

30.03-2011, 14:37
ceren.kozaner;

;););)

sevgidenizi

30.03-2011, 14:39
bence bayanlardada bu var engellide olsak yaşadığımz zorlukları hayatımıza giren kişiylede yaşamak istemiyorz

xcoll

30.03-2011, 14:48
bencede bunun bir tek nedeni var...

her iki cins içinde geçerli ama ;

erkekler daha bencil kendilerini her durumda garantiye almak istiyorlar o yüzden engelsiz yada daha az engelli biriyle evlenmek istıyorlar bence buda gayet normal ülkemzde engelli olarak yaşamak çok zor o yüzden iki engellinin birbiriyle evlenmesi bencede çok zor ...

Ümit Kurtuluş

30.03-2011, 17:49
Yorumları okuyorumda bayan arkadaşlarımız sanki dünyanın tüm zorluklarını kendileri çekiyormuş birde üzerine bırakın normalini engelli erkekler bile yüzlerine bakmıyormuş havası yaratmışlar.

Herşey sizin gördüğünüz gibi değil. Yok öle bişey. Sizin çektiğiniz ve yaşadığınız maddi manevi hertürlü sıkıntıyı erkeklerde yaşıyor.

Herkez yazmışta yazmış yok öle yok böyle diye...

Engelli erkekleride zaten sağlam kızlar dışarda sırada bekliyorlardı.

Bu işler nasip kısmet meselesi. Engelinizle yaşadığınız duygusal sıkıntıları engelli erkeklerden çıkartmayın.

cabbarehlinamus

30.03-2011, 18:16
Ümit Kurtuluş;

Adaş agzına saglık başka birşey demiyıorum.:cool::cool:

daylight

30.03-2011, 18:51
Günlerdir siteye girmemiştim güzel konu arakadaşların diğerlerinin (birbirlerinin) fikirlerini almak, bilmek istemeleride bence çok normal başlığı açan arkadaş iyi yapmış.
Bende iki engellinin birlikte yapamayacaklarını düşünüyorum ve hatta eminim, çünkü biri, birine eşlerden mutlaka destek olmalı diyorum.
bende sonra engelli duruma düşen biri olarak evleneceğim yada beraber olacağım kişinin engelli olması taraftarı değilim,
En azından düştüğümde elimi tutabilecek biri olmalı derim, bu da demek oluyor ki sadece erkekler bu fikirde değiller arkadaşlar :)
Sevgiyle ve hoşçakalın..

uyumsuz_nesne

30.03-2011, 19:10
sanırım bu konu kişinin kendi ile nekadar bütün olduğudur yani engelli bayan veya engelli erkek ayrımı yapmıyorum bu bi bayanda erkek te olabilir evlenilicek insan öncelik ile kişinin kendi ile bağışık olmalı bulunduğu durumu kafaya takmamalı çünki evlenecek bir çiftin birinde bulunduğu durumu kabullenmeme var ise olmuyor çekilmiyor değiştirmeyi deniyorsun ama bu seferde o değişmemek için çaba gösteriyor ve sonunda ipler kopuyor herşeye yazık oluyor..

NİKURA

30.03-2011, 19:12
Benim Fikrim bir erkeğin sağlam bayan tercihinin sebebi ondan güç alması hayat hep toz pembe değil hayatın zorluklarına daha rahat baş edebilme bu anlamda bayanlara daha fazla fedakarlık düşüyor

uyumsuz_nesne

30.03-2011, 20:30
NİKURA;

eğerki bahsettiğiniz nokta iş hayatı ise yanılıyorsunuz bir çok engelli bayan ve erkek arkadaşlarımız evdende çalışarak para kazanabilirler ev ekonomisine ciddi anlamda yardımı dokuna bilir ..

şems-i nur

30.03-2011, 22:18
sevgili ümite..;
bayanlar tüm zorluğu sadece kendinin çektiğini düşünmüyo ama şunuda kabul edelimki;engelli kadının maddi manevi işi dahada zor..kadınlar yaradılış gereği daha fedakar diye;bazen gereğinden fazla fedakarlık isteniyo biz kadınlardan..sizcede öyle değilmi?ayrıca şu tesbitinize katılıyorum:engelli erkeğide kadınıda dışarda sırada bekleyen yok!içerdede engelli bile engelliyi anlamakta zorlanıyo bu da diğer gerçek...

teşekkürler daylight...;
konuyu açarken tek amacım fikirleri ortaya çıkarmaktı..nitekim başarmış olmanın sevincini yaşıyorum..sizede yorumunuz için teşekkür ederim.Rabbim gönlünüze göre versin..sevgiyle kalın..

ş_i_f_a

30.03-2011, 22:49
son zamanlarda muhafazakar camianın erkekleri başörtülü kızlarla evlenmek istemiyor (artık nasıl muhafazakarlıksa) türü yazılar okumuştum,şimdi de özürlü erkekler özürlü kızlarla evlenmek istemiyor muhabbeti. bu kadar da gidilmez ki erkeklerin üzerine,vardır bir bildikleri GARİPLERİN!,değil mi yani?:):):)

şems-i nur

30.03-2011, 22:58
sevgili şifaya..;
bende bu bildikleri gizli sırrın sebebini öğrenmeye çalışıyorum arkadaşım...konu başlığında sadece erkekler yazmakla hata ettim..genel olarak engelliler engelsizleri veya daha az engellileri tercih ediyor neden diye sormalıydım..

uyumsuz_nesne

31.03-2011, 09:24
olay nerelere gelmiş yahu ben çözemiyorum bu cinsellik neden ön planda insanlar damızlık mı ki cinsellik için evlenilsin haa eğer butun bi olgunun merkezi cinsellik ise neden evlenelim bu işi görebilecek erkek veya kadın bir çok şahıs var mühim olan cinsellik değil gözlerine baktığında ilk günkü o heyecanı 50 yıl sonrada görebilmektir .. mebzubahis sevgi aşk ise gerisi tefarruattır ..

aliş şerif

31.03-2011, 09:53
ilk başda okuyum dedim bütün yazıları yorumları baktım olacak gibi deil 4 sırada bıraktım roman gibim neyse nacizane konuyu açan arkadaşa cevaben genelde bütün yorumların daha önce buna benzer konularda olduğu gibi aynı olacak ayrım gok ayrım gok arkadaşlar kendimizden uzaylıymış gibi bahsediyorsunuz engelli engelsiz olurmu engelli neden istemez engelliyi neden ister neden engeli unutmadan veya şöyle deyim normal gibi erkek kadın açısından bakmıyorsunz olaya engelli erkek neden istemzmiş engelli bayanı neden istemesin canım istemiyosa kanı ısınmamştr çirkin bulmuştr elektirk yoktr ne bilim buna benzer bahaneler bakın engele yüklemeyn eğer öyle bişey varsa oda erkeğin kafadan engelli olduğunu gösterir o zmanda mutlu olmasılısnz böyle birisyle evli olmadğınız için...vs. vs........

Ümit Kurtuluş

31.03-2011, 11:54
bıdıknur;

Sevgili nurdan açtığın başlık ilen varmak istediğin yer çok farklı açtığın başlıkta ve ilk konunda erkekleri neden engelli bayanları tercih etmediği sorguluyorsun. Anlatmak istediğin bu olmaya bilir onu bilemicem ama ilk yazından o çıkmakta. Başka bişey değil.

Kadınların daha fedakar olması konusu ise gene kadınları çıkarttığı bir şehir efsanesidir. Tüm kadınları asla kapsamaz. Ben ne kadınlar gördüm bencil ne erkekler gördüm kadın kadar fedakar. Fedakarlık insani bir duygudur bunun kadını erkeği yoktur.

Yazımda da yazdım Bayan arkadaşlarımızın engelleri yüzünden yaşadığı sıkıntıyı engelli erkeklerden yada engelsiz erkekten çıkartmaya çalışmasınlar. Engelini kabul edip onunla yaşamayı öğrensinler Ozaman hayatları daha da güzel olur. Bunun aynısı erkekler içinde geçerli. 2005 üyesi olmam ve 28 mesajımın olması sizi aldatmasın daha çok okumayı severim. 6 yıldır hiç bir erkek gelipte sizin sorguladığınız şeyi sorgulamadı bu forumda. Tepkim sorgulama biçiminize dahası uslüb şekline.Varmak istediğiniz noktaya değildir kesinlikle. Deseniz ki engelli erkekler engelli bayanlardan ziyade ilk tercih olarak engelsiz bayanları seçiyorlar bunu nedeni zaten kendi engeli yüzünden çok zorluk içersinde birde eşininki üzerine bindiğinde kaldıramıcağından mı korkuyor yada buna benzer bi açıklama olsa size katıla bilirim. Kesin net bir tavırlar soru sorarak cevap arar iseniz benim gibi bunu açıklamak isteyen engelli erkeklerde yazma ihtiyacı doğurur.

Özgüveninizi Yüksek tuttuğunuz sürece engelinizi gören kişinin engeli beynindedir. Hayat zaten yeterince zor biz engelliler için birde bir birimizi sıkıntıya sokucak açıklamalar dahada üzüyor.

Benim engelim gözümde. Monokülerim. Sağ gözüm sol gözümden 3 milimetre aşağıda yukarı çekmek için bir çok ameliyat geçirdim ama olmadı protez gözü taktığımda Noturdamın kamburundaki gibi bir gözüm hanyaya bir gözüm konyaya oluyordu. İlk okula giderken tüm arkadaşlarım benden korkarlardı. orta okulda dışlandım lisede ise ergenliğe giren erkek ve kızlar bir birleri ilen sevgili olmaya başladılar ben ise tek başımaydım.

Ama engelimi hiç bir zaman dert etmedim İnternette tanıştığım ve sonra buluştuğum kızlar hep Senden elektirik alamadım dedi :) kaça satılıyorsa bu elektirik gidip toptan alıcam :D:D derdim hep. Ama hiç engelimi dert edip içine kapanık biri olmadım. 2009 yılında evlendim Evet Engelsiz bir bayan ilen evlendim ama beni tercih eden benim gibi engelimi kabul edip onunla yaşamayı seven biri ilen evlendim şimdi 1,5 aylık kızım var.

Hayatta Pozitif olursanız Bu yaşam size Güzel şeylerde Sunmakta.

Kalın sağlıcakla

KuZGuN

31.03-2011, 12:11
eyvallah dostum güzel açıklama olmuş.

shukufe

31.03-2011, 16:41
:o allallaa bi bitiremediniz su erkek begenmesini
ne var sankim kadinlarda engelsiz tercih eder sorursaniz
evin gecimini kim ustlenir parayi kim kazanirsa onun borusu oter evde oturup koca bekleyip koca parasi yicem diyen kadina engelli erkekte cok
bu erkekler icinde gecerli
kafamizi kuma gormeyelim sapasaglam her isini kendi goren olsada gonul guzeli severmis

sgurkan

31.03-2011, 16:56
Ya şu konuyu kapatınız Allah aşkına, bazı yorumlara okadar sinir oluyorum ki,onlara cevap yazmamak için zor tutuyorum kendimi:(

nova

31.03-2011, 17:15
Bu konu bitmez ama birsey daha belirtmek istedim, hani engellinin engelsiz ile evlenmesini engelliye kolaylık rahatlık olarak düşünen arkadaşların bunuda düşünmesi lazım; bazen engellinin engelsiz biri ile evliliği sanıldıgı kadar da kolaylık olmuyor.. Benim eşim engelsiz ben omurilik felçlisiyim.. Yeri geldiğinde engelsiz gibi ayak uydurmanız gerekiyor yada eşiniz sizin o kadar yorulacagınızı o kadar stres olacagınızı bilemiyor,düşünemiyor.. Kendi hayatımdan örnek vermek gerekir ise; eşim istiyor diye Kalkana gittik, bence türkiyenin tekerlekli sandalye ile gidilecek en son yerlerinden biri.. Somestrda İstanbul'a gitmek istedi, gittik ama İstanbul'da arabasızlık, heran uygun tuvalet bulamamak gibi sorunlar beni stres etti.. Tabiki eglendik, benim kadar eşimde yorumdu bana destek verirken.. Ama dediğim gibi engelsiz birine ayak uydurmakda engelli için kolay değil.. Engelsizle evlenmeyi kolaylık rahatlık gibi düşünen arkadaşlara duyurulur..

Gecelerin_Prensi

31.03-2011, 18:11
ceren.kozaner;

Sanırım zeka testine kimin ihtiyacı olduğu ortada ve CINSELLIK CINSELLIK diyen sanırım ben değilim Sevgili Ceren ve senden ricam tanımadığın adam hakkında sanal ortamda atıp tutma unutmaki burada herkes ailesinden aldığı TERBİYEYİ gösterir.. Sevgilerimle..!

şems-i nur

31.03-2011, 21:49
sevgili Ümit Kurtuluş bey..;
demişsinizya 6 yıldır hiç bir erkek bu konuyu sorgulamadı bu forumda diye..sevinin!işte sorgulayan merak eden biri çıktı sonunda..ve bakın yüzlerce kişide yorumladı..demekki herkesin bu konuda ya bir derdi var;ya bir anısı..en azından paylaşacağı bir şeyleri var..önemli olanda paylaşım değilmi forumda?benmi yanlış biliyorum acaba..ayrıca samimi düşüncelerinizede teşekkürler beyfendi;mutluluğunuzda daim olsun inş..bende engelini hiiiç dert etmeyenlerdenim inanın.zaten sitedeki pek çok arkadaş benim engelli olduğumuda kabul etmiyo..ben ısrarcıyım bu konuda:o:o:o

jengis

31.03-2011, 22:05
hahaha istatistik mini eteğe benzer çok şey gösteriri ama görülmesi gerekeni asla göstermez.... alex ferguson - insanlar da maske takar içinizdeki gerçek dışarıya çıkmak ister. maske onu büyük bir güçle engeller eğer mental bir rahatsızlığınız yoksa düşünün anlayacaksınız

nacar

02.04-2011, 12:03
bıdıknur hanım ben ortapedik engelli yani yürüyemiyorum sevdigim kızda işitme ve konuşma engelli teklif ettim kabul etmedi arkadaşlara sordum başkası seviyormuş sevdigi kişininde engeli yok o da onu kabul etmemiş buna diyeceksin :confused:erkeklikle ilgisi yok bu olay gerçek engelli bayanlarda engeli olmayan erkeklere bakıyor :)

gtrcgokhan

02.04-2011, 12:27
bıdıknur hanım bu konuyu açmakla ne amaçladığınızı hala anlamış değilim

golden_heart

02.04-2011, 12:39
konuya geç müdahil olacam :) nacar arkadaşın dediği doğru engelli insanların bilinç altında aslında şu yatar: ben engelliyim,keşke bende sağlam olabilseydim der..sonra içgüdüleri şu soruyu sorar..acaba beni bir engelli olarak sağlam bir insan kabul edermi? der...eğer kabul ederse bu onda cesaret artışı sağlayacak,hayata daha sağlam bakacak..bunu bi nevi başarı sayacak..düşünsenize sen engellisin ve seni o halinle sağlam olan birisi kabul ediyor,insan yerine koyuyor..şartlar eşit değilken herşey zordur..ve insanoğlu her zaman zorun gerçekleşmesinden yanadır..zor gerçekleştirdiği zaman adı 'başarı'dır..ama iki engellinin evlenmesi biraz daha kolaydır ki,bunu da en son çare olarak düşünür bir çok engelli..hele ki bir sağlam tutupta 'davul bile dengi dengine' sözünü yüzüne sölediği an ozaman kendine şunu dersin; 'ben hakikaten boyumdan büyük işe kalkışmışım,etim ne butum ne..aslında bu dünyanın bir düzeni demekki' demeye başlarsın..işte ozaman engelli engelli evlenebilir..ama öncesinde engelli olan bir çok insan sağlam insana aşık olur,elinden geleni yapar,onun için resmen ölür fakat bunların hiç bir faydası olmadığı gibi yüzüne 'davul ve dengi' lafını ettiğinde rüyadan tokat yemişcesine uyanırsın..geçekleri görürsün..bunlar başıma geldi..birde bana öğüt vermişti o sağlam insan; insanı en iyi kendisi gibi olan anlar..sen onlara yönel demişti :((( çok üzüldüm sanyodumki oda insan ve oda bir gün engelli olabilieceğini düşünür ona göre hareket eder..ama olmadı..sözün özü;engelliler sağlamı tercih ederken aslında gücünü dener..belki olmayacak ama bu duaya amin deyim der..olursa olur olmazsa aldığı ders yanına kâr kalr..olay bu...

nacar

02.04-2011, 12:52
golden konuyu çok iyi anlatmışsın :)

ZERYAM

02.04-2011, 15:54
mrhbalar arkadaşlar engelliler bence bay olsun bayan olsun kendi dengiyle evlenmeli birinin engelli,
çoksa birinin az olmalı birinin protez ayağı varsa ötekininde olmalı.her sağlam insan yarının engelli adayı olduğunu uutmamalı insanlar....

aylafin

02.04-2011, 18:00
Başından beri takip ediyorum bu başlığı ve fikir alış-verişini... Halen ‘konuyu neden açtığını anlamıyorum Bıdıknur’ diyenler var, çok komik:)) kaç kez de ‘başlığı yanlış atmışım’ demesine rağmen halen Bıdıknur’un üstüne gidilmiş, demek ki yazılanların tamamını okumamış bu kişiler, teşekkür ederiz Bıdıknur... Bence fikir alış-verişi güzel birşey, herkes birbirinden birşeyler öğreniyor, belki bakış açılarını değiştiriyor, geliştiriyor, kötü bir taraf yok ki bunun???

Ben de birşeyler yazmak istedim, ancak vaktim oldu.
Ben kadere, kısmete, yazgıya inananlardanım...

Ben engelli değilim, eşim omurilik felçlisi, birlikteliğimiz tamamen tesadüf eseri. Daha önceden de siteye yazmıştım, biz internet yoluyla tanıştık, ama bir arkadaşlık sitesinde değil. İkimizin de böyle bir şeye ihtiyacı yoktu zaten (yanlış anlaşılmasın, bu siteleri eleştirmiyorum). O sırada ikimiz de çok kısa bir yalnızlık dönemimizdeydik ama tamamen arkadaşça sohbet etmeye başladık. şehirlerarası sanal sohbetlerimiz sırasında da, hızlı bir şekilde birbirimize aşık olduk:)) (bunu bu dönemde aşk öldü diyen arkadaşlar için söylüyorum). Daha geçen gün facebook profilime yazdım: ‘İki yıl önce tam da bu zamanlar bir adama aşık oldum, halen de aşığım’ diye (nazar değmesin)...
Siparişle gelmeyen bir AŞK’ı yakaladığımızı düşündüğümüz için de evlendik, kısa bir süre sonra 2. yıldönümümüzü kutlayacağız ve halen aşığız, mutluyuz çok şükür:))

İkimiz de çok zengin değildik ama yine de kurulu düzenlerimiz vardı yaşadığımız şehirlerde ama birlikte olabilmek uğruna herşeyimizi bıraktık ve bambaşka bir şehire yerleştik (bunu da engelli biriyle ancak para için evlenilebilir diyenler için söylüyorum).
Ben daha önce bir evlilik yapmıştım, benim gibi engeli olmayan biriyle... Eşimin de benimle tanışmadan kısa bir süre önce biten ciddi bir ilişkisi olmuş, o da hafif engelli bir bayanmış, evlenmeyi bile düşünmüşler ama kızın ailesi eşimle tanışmak zahmetinde bile bulunmamış, tekerlekli sandalyede olduğu için, yazık... ama her şerde bir hayır vardır, bizim yollarımız kesişecekmiş:)))
İlk baflta benim ailem de tepki gösterdi ama sonra tercihime saygı gösterdiler...

Başlarda yazan Faruk34 arkadaşıma söylüyorum; ben kısmen senin bahsettiğin şehirli kızım, tangoya bile gitmeyi düşünmüştüm ama vaktim olmamıştı bir türlü:)) Köyden gelmedim ama helal süt emdiğimi de düşünüyorum:)
tabii ki eşime hizmet de ediyorum, onun yapamayacağı şeyleri yapıyorum, yardım ediyorum ama o da bana yardım ediyor, oturduğu yerden yapabileceği şeyleri yapıyor. Her sabah beni işe bırakıyor, akşam alıyor, vs vs. Hayatı paylaşıyoruz...
Evimizde de herkes kendi konforundan fedakarlık ediyor; ben çok sevdiğim için yerdeki halılarımın bazılarından vezgeçmek istemiyorum, kocam bana saygı duyduğundan sesini çıkarmıyor, buna karşılık ben de onun rahat hareket edebilmesi için çok sevdiğim sehpamdan vazgeçiyorum vs vs

1-2 gün önce de eşim yazmış, doğru, kocamı Kalkan’a ve İstanbul’a sürükledim. Yoruldu gerçekten, ama bana ayak uydurmak için de elinden geleni yaptı (bunları, sevdiğim, onun da seveceğini düşündüğüm, kaçırdığı bazı şeyleri onunla paylaşma arzusuyla yaptığımı bildiği için). Biraz da kendi kuvvetime güvenerek, Kalkan’ın dik yokuşlarında kocamı ittirmeyi başardım, İstanbul’da vapurdan martılara simit attık, Beşiktaş’tan Ortaköy’e yaya gittik (tek başına bir engelli için gerçekten zor, ben tek başıma bile yürürken zaman zaman küfür ederdim deforme, aşırı yüksek kaldırımlara, bu sefer birlikte ettik), sahilde kahve içtik, adaya gittik, vs vs.
Eski işyerime uğradık (aşkım uğruna ayrıldığım), eşimi tanımadan bana hafif yollu tepki gösteren arkadaşlarım tanışınca ne kadar harika, sempatik bi adamla evlenmiş olduğumu gördüler ve benim için mutlu oldular:)

Bence durum; engelli (bay/bayan) engelsizi tercih ediyor, kendinden az engelliyi tercih ediyor vs olmamalı. Herkes hayata katılmalı, fark gözetmeksizin hayatına aşkı çağırmalı, karşısına çıkan kişiyi tanımaya çalışıp, yaşamdan birlikte ne kadar zevk alıyor olduklarını tartmalı. Biraz da kadere bırakmalı...

Ben artık eşimi engelli gibi göremiyorum, o benim hayat arkadaşım.
3. şahısların tepki göstermeleri bana vız geliyor ama birlikteliğimize halen tepki almıyor da değiliz...
Bu başlıkla bağlantılı olarak başka bir konuya değinmek istiyorum. Sürekli tartışılan konu, engellilerin hayata katılımı konusu. Benim eşim gayet sosyal bir engelli, Türkiye’deki her engelli onun gibi olabilse (tabii ki altyapı da uygun olabilse), ayrımcılık, hor görme de ortadan kalkar. Engelli olmayan insanlar da daha bilinçli ve saygılı olabilseler, engellilerin daha fazla hayata katılımını sağlayacak ortam oluşur. Sokaklarda daha fazla engelli demek toplumdaki önyargiyi kaldırır.

Türkiye’de her kesimden insanın takip ettiği dizilerin yönetmenlerine, senaristlerine ulaşmayı düşünüyorum. Dizilerdeki olaylar, kişiler direk topluma yansıyor. ‘Engelli olma’ öğesini, senaryo kısıra girdiğinde başrol oyuncusuna kaza geçirtip dramatizasyondan konu zenginleştirme olarak kullanacaklarına (bütün dizilerde, mutlaka oluyor), başından itibaren dizilerde tüm karakterlerle birlikte gayet normal bir şekilde hayata katılmış bireyler gibi kullansalar toplumu bilinçlendirebilirler diye düşünüyorum. Sadece özel günlerde 'engellilerimizi unutmayalım' gibi söylemler çok kısa süreli, bilinç uyandırmıyor, gelip geçici. Ben bu konuda elimden geleni yapacağım...

Çok uzun bir yazı oldu, bitirebildiyseniz sabrınızdan ötürü sizi tebrik ederim, kendi adıma da teşekkür ederim,
sevgiler hepinize...

ÖZEL NOT: Havva_vuu, biz de seni seviyoruz:))

çamlıca

02.04-2011, 18:08
Ne diyeyim Allah mutluluk versin :)

Herkes kendi yaşadıklarından etkilenmiş hep öyle olacak sanıyor kimileri de olumsuz yazmış. Ancak evlilikleri bitiren şey engelimiz değil evliliğin kendisine nasıl baktığımız bence. Yani engelsiz evliliğinden bir farkı yok.

matematik

02.04-2011, 19:50
işin engelli olmak ya da olmamakla bir alakası yok.
Ancak kadın ya da erkek, engelli bireylerin hassasiyetleri normalden fazla olup ve kimi zaman paranoyak yaklaşımları çok olabiliyor.
Ben tekerlekli sandalyedeyim. Hayatımın hiç bir aşamasında engelli ya da engelsiz diye ayrımım olmadı ancak kaza geçirmeden önce engelli bir bayanla flörtüm olsa da kaza geçirdikten sonra birliktelik yaşadığım bir engelli olmadı.
Bence tüm bunlar tesadüfi ( kimisi kısmet der ) şeyler.
dogru zaman..dogru yer..dogru yaklaşım :)

gtrcgokhan

02.04-2011, 20:05
aylafin eğer komik bulduklarının içinde ben varsam hiç alınmadım çünkü bilinçli bi şekilde bir kez daha merak ediyorum bu konu başlığı neden açıldı diye. insan ister engelli birini seçer ister sağlıklı birini seçer bunun nedenini niçinini sormak ve de insanları engelli engelsiz diye nitelendirmek pek mantıklı gelmiyor bana.

y.ikiz

02.04-2011, 20:15
bu gönül işidir konuyu açanın amacı ayrımcılıktır dikkat çekmektir saçma bir konu iki gönül bir olunca samanlık seyran olur gerisi teferruat

Bacıbey

02.04-2011, 20:54
Teşekkür ediyorum Aylafin bu konuda düşüncelerini paylaştığın için..:) Tecrübe etmiş kişilerden yorum almak çok daha güzel bence.. Daha öncesinde de eşinizle hikayenizi paylaşmıştınız Allah biliyor ya kalbimi en çok senin yorum yazmanı bekliyordum, bu yüzden çok sevindim seninde fikirlerini paylaşmana canım..:)

Hiç umudum yok ama inşallah birgün gelirde insanlar zerre kadar art niyet aramadan bakabilirler bu tür konulara..

DEMİR240

02.04-2011, 21:42
sevgili kardeşim (aylafin (http://www.engelliler.biz/forum/members/25348.html) ) yazmış oldugun uzunca yorumunu okudum inan senin adına ben mutlu oldum , saNki aileden birinin mutlulugunu paylaşmış gibi oldum ,gerci burda bir aile degilmiyizki , allah sevginizi ve beraberliginizi bozmasın daimi etsin sana ve eşine sevgilerimi iletiyorum

konuya yapmış oldugun kapsamlı yorumda herşey var ANLAYANA bu yazının üstüne yazacak bir şey bulamadım dogrusu !

yasin258

02.04-2011, 21:50
neden herkes şizofren özellikle engelli kesimi

bende engelliyim hayatımdan gayet memnunum şöyle bir şey diyeyim udumdan ve ps3 ve pc aldığım mutluluğu bana kız arkadaşım veremez kesin net

Gecelerin_Prensi

02.04-2011, 22:13
aylafin;

süper bir yazı olmuş tebrik ederim.. Allah mutluluğunuzu daim etsin sizinle düşüncelerimiz taban tabana aynı... yorumun bazılarına tabir-i caizse, 3 tencere alana bir kapak.. gibi olmuş yüreğine sağlık...

suskun_kralibo

02.04-2011, 22:14
gonul işte

gtrcgokhan

03.04-2011, 09:58
suskun_kralibo;

kısa, öz ve bana göre en mantıklı yorum bu. gönül bu kime konacağı belli olmuyor. ondan sonra da vay efendim "sağlıklı bir insan engelliye nasıl aşık olurmuş?" "engelli bir insan sağlıklıyı neden tercih edermiş" gibi şeyler söylemeye de kimsenin hakkı yok. herkes başkasının hakkını gasp etmediği sürece istediğini yapmakta serbesttir.

nacar

03.04-2011, 14:56
aylafin (http://www.engelliler.biz/forum/members/25348.html) size bir ömür boyu mutluluklar dilerim darısı bizlerin başına :p:D

baron12

03.04-2011, 20:17
nurdan hanıma destek aynen katılıyorum

golden_heart

03.04-2011, 23:32
Sizce ben engellimiyim ? | Facebook (http://www.facebook.com/pages/Sizce-ben-engellimiyim-/139999156066939?sk=wall) engellilere dair açtığım sayfam .beklerim arkadaşlar...

Ümit Kurtuluş

04.04-2011, 08:42
Sevgili Aylafin hanım ne mutlu size.

Sizin hayatınıza benzeri benim hayatımda da oldu. Bizde eşimle ayrı şehirlerdeydik bizde sanal ortamda bir arkadaş gurubunda tanıştık. 3 yıl uğraştık olmayınca 30 Yaşında Kaçarak evlendik :)

Konuyu açan arkadaşı savunmuşsunuz başlık yalnış odu diye oky başlığımız yalnış peki içersinde sadece erkekleri irdeliyen yazı ne olucak? odamı yalnış?

İnsanların bu konudaki görüşlerini paylaşmak için soru tek taraflı olmamalıdır. Tek taraflı olur ise işte böyle kargaşa çıkar. Bazı yorumlar haddini aşar. Hiç hoş şeyler olmaz.

Aynı şekilde bu soru bir erkek tarafından "Engelli kadınlar neden engelli erkekleri tercih etmezler" diye sorulsaydı busefer bayan arkadaşlarımız açıklama yapzma ihtiyacında olucaktı.

Soruda Erkekler değilde "Neden engelli kişiler Engelsiz biri ilen evlenmek ister" diye sorulsa çok daha güzel yorumlar çıkıcaktır.

Unutulmamalıdır ki bu hayat engelli olsak bile hepimize eşit davranmamıştır. Buna benzer konulardan muzdarip olmuş yada şu anda olan kişilerin yorumları çok sert olur.

Halen aynı düşüncedeyim konuyu açan arkadaşın varmak istediği yer ilen açtığı başlık ve ilk mesajındaki içerik bir biri ilen örtüşmüyor. İçersinde art niyet aramıyorum kesinlikle, Amaç ilen eylem bir birinden oldukça farklı.

Başlık "Neden engelli kişiler Engelsiz biri ilen evlenmek ister" bu şekilde olmalıydı içerik ise "başlık net konu hakkında düşüncelerinizi paylaşırmısınız.

Bire bir aynı kelimeler ve cümleler olmasa bile soruş şekli bu olmalıydı.

sahraveçöl

04.04-2011, 10:02
evet söyleyecek hiç bi şey yok son sözü arkadaşımız söylemiş aylafin sizi tebrik ediyorum nice yıldönümlerinizi aynı ilk günkü gibi kutalmanız dileklerimle

albatros_070

04.04-2011, 10:34
Tam tersini düşünenlerdenim engelli birisiyle anlaşmak rahat olmak daha kolay bence...

şems-i nur

04.04-2011, 11:15
Ümit Kurtuluş;

sevgili ümit beye..
ben ilk aşamada soruyu yoruma açarken bir bayan olduğum için erkeklere sordum tabiki?bu sizcede doğal değilmi?ama sonrasında defalarca "engelliler neden engelsizleri daha fazla tercih ediyo"diye sormalıydım diyede düzeltme yaptım..anlamadığım mesele neden bukadar büyütüldü bu acemilik hatası*bundan sonra daha dikkatli olucam..yanlız şunuda belirteyim bir başlık daha açtım bu konunun akabinde"kadınlar paraya fazlamı düşkün?"diye..bu sorudada muhatabım daha çok kadınlardı ama kadınlar neden bizi hedef aldın,neden insanlar demedin vs vs diye açıklama istemediler..sanıyorum erkeklerde biraz bu mesele ile ilgili bir hassasiyet var!
değerli yorumunuza teşekkürler

KOZANLIM

04.04-2011, 15:39
Ben de tekerlekli sandalya kullanıyorum.Ve yine Akülü sandalye kullanan eşimle evliyim.Allaha Şükür Çok iyi geçiniyoruz.Sağlam biri ile hiç düşünmedim, düşünseydim de farklı problem ler olacağından eminim.Birbirimizle aynı şeyleri yaşadığımız için daha anlayışlı olabiliyoruz böylece...

şems-i nur

04.04-2011, 22:33
sevgili aylafine...
mutluluğunuz daim olsun arkadaşım..ayrıca desteğinizden dolayıda çok teşekkür ederim..bazı arkadaşlar hala konuyu neden açtığımı sorgulamanın peşine düşmeye devam etsinler;bıdıknur bölücülük yapıyo desinler vs vs..200küsür mesajla katkıda bulunan arkadaşların herbiri yorumunu yaptı ve yapılmayada devem ediyo..konunun açılmasının isabetli olduğunun isbatı bu 200küsür yorumdur..tüm yorumculara yürekten sevgiler..beni karalamaya çalışanlarada cevabım SÜKÛT olacak...

mansas19

04.04-2011, 23:03
sırf kılolu oldugum ıcın bırak evlenmeyı arkadaslık dahı kabul etmeyen bayanlar tanıdım bu hayatta kaldıkı sımdı ozurlu bırı olarak kımı bulurum bılmem ama suna anladım ınsanlarda on yargı oldukca kımse mutlulugu bulamaz bılmem haksızmıyım kalıbımızı goren cok ozur dılerım bızı dagdan ınme sanıyor ama ben vucudu kalın ruhu ınce bır ınsanım :) ne dıyım ya allah hayırlısını versın

şems-i nur

06.04-2011, 16:01
mansas19;
dış görünüşe fazlasıyla takılan hatta güzel değilse,yakışıklı değilse,fit değillerse vs vs..arkadaşlık bile etmekten kaçınan beylerde fazlaca var hanımlarda..benimde kilolu bazı arkadaşlarım sizinle aynı dertten şikayetçi!benim size naçizane önerim;boşverin insanların düşüncelerini.sizi kilonuzdan dolayı evlenmeye değer görmüyolarsa bırakın böyle devam etsinler..Rabbim güzel gönlünüze göre verir inş arkadaşım..aeolun

madralı

06.04-2011, 16:27
AMİN diyelim inşaallah

golden_heart

06.04-2011, 18:58
nurdan;
bu millet senin konuna niye bu kadar takmış..senin konuyu hayatımda yer etmiş birisine açtım..anlattım yani..konunun sayesinde onun gerçek yüzünü anladım..meğer ben yanlış tanıyomuşum onu..bence süper bir konuya değinmişsin...engellilerin neden engelsizleri seçtiği bence çok çok önemli bir konu..bunu senin konuyu o kişiye açtığımda anladım.. :(.. tartışılası bir konu.. bende sordum kendime neden engelsiz birini seçtim de hayal kırıklığına uğradım? diye..sonra şu sonuca vardım..her engelli gibi (kız erkek farketmez) çekingen oluyo sanırım engelli bayanlarda..akıllarında 'şu beni beğenmez nasılsa,bu beni beğenmez nasılsa' gibi sorular vardır diye düşünüyorum...o yüzden de toplumda onları çok çok göremediğimiz içinde engelsizlere yöneliyoruz belkide..bir diğer yanıda her engelli kendini engelsiz birisine kabul ettirerek ispatlamak ister diye düşünüyorum..ona güven gelir,engelsiz birisi onu kabul ettiğinde..bir yönüde bu belkide..birde şua var yıllar önce bir englli kız ile tanışmıştım o kadar güzeldiki..elinde sorun vardı..çirkinmi hayır değil..ama işte toplumda karşılaşmıyoruz engelli bayanlarla..sonuç olarak bence en iyisi senin gibi olan ve seni anlayan birisi olmalı hayatında..senden sağlamsa seni anlamaz,seni yanında emanet görür..öyle bir imana sahip olmalıki senin ondan farkının olmadığına inansın..ama bu devirde bunu bulmak çok zor..(çok doluyum bu konuda aslında ama işte...neyse :( )

Ledzeppelin

16.04-2011, 14:27
Engelli bir erkek olarak engelsiz bir bayanla takılıyorum.engelli bir bayanlada çıkmışlığım var.Kıyas yapabilecek durumdayım.Bu yazdıklarım kendi şahsi görüşüm. engeli olmayan bayanların yada engelli bayanların pek bir farkı yok derim.sonuçta ikiside kadın ruhuna sahip oldukalrı için genel bir kararsızlık genel bir özel hissetme halleri bir sürü saçma özel bahaneleri var.Bu yüzden forumda ki erkeklere tavsiyem çokta tınlamasınlar.Takılın hayatınızı yaşayın.Sizi kabul edenle keyif yapın kabul etmeyenle uraşmayın arksından da ağlamayın.Engelli kadınlara da tavsiyem çok fazla düşünmesinler hayat su gibidir akacağı yeri kendi bulur.Keyfinize bakın mutlu olun.:D

Viaduc18.10

16.04-2011, 15:04
Herkes sağlıklı, engelsiz birini ister. Doğanın kanunu bu, bu hayvanlarda da böyle.
Bir kadın olarak düşünüyorum da; sevdiğimin engelini gözümün görmemesi için ne olması gerkir diye; sonuç karşımdakinin ölmemiş (mecazen) olması önceliğimdir. para var şu var bu var ama engelliyim diye beni istemiyor diye düşünen arkadaşlara söylemek istedğim, bu işlerin para pulla alakalı olmadığıdır. suratın her şeye düşüyorsa, kendine güvenmiyorsan, ezik çekingen davranıyorsan engele bağlama sağlam olsan da kimse durmaz yanında. için geçmiş halde her şeye oflayıp pufluyorsan, şahsen ben arkadaş da zor olurum böylesine. ben hayat enerjimi yüksek tutmak için çabalıyorum. mutlu olmalıyım ki insanlar benimle olmaktan mutlu olsunlar. bugun arkadaşlarım gidecekleri hemen her yere beni de götürür. acıdıkları için mi tabii ki hayır benimle zaman geçimekten keyif aldıkları için (tıpkı eskisi gibi)
oturup kalkıp hastalıklarından ağrılarından bilmem nelerden bahseden biriyseniz "itici" olursunuz. kimse sizin moralinizi yüksek tutmak için yırtınmak zorunda değil. önce kendinize yetin sonra aşk arayın. yok öyle üç kuruşa beş köfte. ilişki yaşanıyorsa herkes ortaya bişey koyacak. engelinin ardına sığınan insanlara sinir oluyorum. kendim de engelli olduğum için bunu rahat rahat söyleyebiliyorum. çünkü normal biri dese taşa tutulur

golden_heart

16.04-2011, 15:18
Viaduc18.10;

bir bayanın ağzından bunları duymak çok güzel..güzel tespitler vede öneriler..hele ki bana lazım olan bir yazı yazmışsınız..kesinlikle dikkate alacağım yazdıklarınızı.bende bir bayana engelimden bahsettim,belkide bende o güveni görememişti..kim bilir..yazdıklaeınızdan bun kanıya vardım ne kadar doğrudur bilememde..

Viaduc18.10

16.04-2011, 21:19
bahsetmemeliyiz demiyorum ki, tabii ki hayatımızın en önemli olayından karşıdakinin merakını giderene dek bahsedeceğiz ya da paylaşmak için. kastım sürekli bundan bahsetmemek.. insan eti ağırdır. ailemize geçen nazı başkaları çekmiyor ve ilk zaman ilginç gelen hikaye sonrasında sıkıyor. özetle demeye çalıştığım sorun tekerlekli sandalye değil, sorun çevrimdışı olmuş eller de değil. sorun hayata bakış açımızda..

şems-i nur

16.04-2011, 23:02
sevgili viaduc
size sonuna kadar katılıyorum..bencede mutlu insan etrafınıda mutlu eder,evliliğide mutlu olur,arkadaşlığıda mutlu geçer..herşey insanın kendisine olan güvenine ve hayata sağlam bakmasına bağlı.nice engelsizler tanıdım ruh gibiler,enerjileri bitmiş,hayata küskün..nice engelli bilirim mücadeleci,mutlu,hayat dolu..mutlu olanlar mutlu etmeyide bilir,ve tabikide mutluluğuda bulur eninde sonunda..yüreğine sağlık arkadaşım

Viaduc18.10

17.04-2011, 00:22
Teşekkürler arkadaşlar.. (beni sizler var ettiniz:) )

Aynı kültürden denk bulduk, bir de aynı mezhep ooh ne ala.. gelir seviyeleri de denk, mis miss.. hayattan beklentiler, oturmuş kişilik, uygun yaşlar, burçlar vs hepsnde uygununu normal şartlar altında bulamazken... Yüce Rabbim herkese gönlünden geçenin en hayırlısını nasib etsin...

Gurbetli

17.04-2011, 06:47
bu duaya bende cani gönülden amin diyorum

GuRuR

17.04-2011, 11:52
Eğer anlaşabildikten sonra, bu erkek kız fark etmez her iki taraf için gecerli.Burda engelin dereceside önemli, eğer evlilikte çocuk olsun isteniyorsa bunlar baştan profosenel yardım alınarak enine boyuna tartışılmalı.Günümüzde evlenmek gercekten zor, sağlıklı insanlar bile anlaşamayıp boşanıyor, ne diyelim mevlam herkezin gönlüne göre bir eş nasip etsin.

keyvan

17.04-2011, 12:14
arkadaşlar boşverin beni istemeyeni ben hiç istemem meselesi bu :)) ben engelliyim tamam yardımcısız yürüyorum kimseye muhtaç degilim ama eşim engelsiz herhangi bir nedenle seçmedim sevdim sevdik evlendik olay budur....

keyvan

17.04-2011, 12:48
arkdaşım daha önce sevdigim kişi de saglamdı ama annesi özürlüyüm diye beni istemedi genç bır kızın onurunu düşünün ama ben özrümü benim parçam olarak düşünüyorum ve özrümü sevmeyeni bende sevmiyorum :)) eşim özrümle ilgili 9 yıldır bir kelime etmedi daha benle bütün saydı demekki insan sevebilirmiş onu demek istiyorum...

Viaduc18.10

17.04-2011, 14:33
murat bey, mesajınla yeri geldi anlatayım,
hayat enerjisi maksimum, yüzünden gülücük eksik olmayan 21 yaşını bitirmiş bir genç kızken bir pazar sabahı kolumda bir ağrıyla uyandım. ağrı hafif ancak rahatsız ediciydi. şiddetlendi, şiddetlendi ve yaklaşık yarım saatlik süre içinde babamın arabasına battaniye ile taşınmış halde acil servise doğru yoldaydım.. (sene 2003..) iyileşmem hızlı oldu konu orda olmadığından uzatmayacağım ama 8 ay sonra yürümem normal, tek sorun sağ elimin ince işleri yapamaması iken biriyle tanıştım. onu aklımda öyle bir yere yukselttım kı aslında birbirimizden çok farklı olduğumuzu gözüm görmedi. bana iyi davranması, elimi sorun yapmaması her şeye bedeldi.. tanıştıktan 2 yıl sonra evlendik. mezhep farkı, siyasi görüş farkı bir yana gerçekten farklı görüşlerdeydik.. nitekim evliliğimiz onun istemesiyle ancak benim bitirmemle 14 ay sonra "bitti". hiç aklıma, daha sonraları omuriliğimde gelişen sıkıntıyla ayağımın hafif aksaması ya da elimi sorun edebileceği gelmemişti. inanın ilkokuldan beri kalbim boş kalmamıştır :) ama o farklıydı çok sevdim boyu devrilmeyesice :D :D.. neyse 2007 Aralık ayında resmen de ayrıldıktan yaklaşık 2 sene sonra bir arkadaşıma ondan bahsederken kafamda bir ampul parladı (kırılasıca:)). tüm hareketleri gözümün önünden geçerken bazıları bu kez dikkatimi çekmişti ki evet benim durumumu sorun yapmıştı. bana olan sevgisinden şüphe etmiyorum hala, ancak yanımda olacak kadar güçlü olamadığından uzaklaşmış, ayrılmam için çook sorunlar yaşatmıştı. ona kırgınım hala, bile bile bu yola çıktığı için benle ama yinede tüm suç onundur diyemiyorum. çünkü;

ben 2003te hastalandığımda omuriliğimde c4-6 seviyesinde damar yumağı olduğunu ve o damarların kanama yaptığını, ameliyatın ölüm ve tamamen felçli kalma olasılıklarının iyileşmekten daha fazla olduğunu bu yüzden, hazır da durumum iyileşiyorken o riski almamam gerektiğini söyleyen dr.um 5-6 yıl sonra tekrar kanama olasılığının yuksekliğinden de bahsedip dikkat etmem gerktiğini söyleyerek evime yollamıştı beni.
değil çocuk doğurmak, tuvalette ıkınmak bile risk iken hayatımda ben neyime güvenip evlendim bilmiyorum. benim hatamdı. sadece benim hatamdı.
yaşadığım evlilik gerçek bir evlilik bile değildi. 14 ay boyunca 1günde 3saatten fazla zamanımız beraber geçmedi uyanıkken. ama yinede bitişi çok canımı yaktı. onca soruna rağmen çok acıtıyor çok yara bırakıyor.
ama sayesinde kalbimi kontrol edebiliyorum şimdi. gözüm aşk perdesiyle kapanmıyor, önce tanımak arkadaş olabilmek istiyorum.. ve bir de şu var, bu yaşadığımız enn ağır hastalık, dert.. o kadar zorluk çeken kendime biçtiğim değer de arttı. artık görmezden geldiğim kusurları yok karşımdakinin. huyu suyu tüm özellikleri hayattaki başarıları vs her şeyine bakıyorum. en son konu benim engelimin bize ne kadar engel olacağı oluyor.
2009da tekrar kanama yapan damarlar ameliyatla alındı, şimdi iş fizik tedavide. 2 kez kanama tabii ki hasar kalması demek. ne kadar kalır bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa o da ben şu an sadece kendime yeterliyim biz olduğumuzda yetemem. bana yeten ben, bize de yeterse o zaman ilişki düşünebilirim. o zaman bizi oluşturacak kişi zaten karşıma çıkar.. ki vallahi billahi böyle bir arayışım da yok parantez içinde:) hedeflerim hayallerim çok başka...

murat bey yazdıklarınıza katılıyorum aynı paraleldeyiz aslında. ama anlaşılamadım herhalde. çok da takılmıyorum konuşur gibi yazdığımdan bazen (çoğunlukla) anlaşılamamam normal oluyor valla alıştım :)

yarın kozaklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesine gidiyorum. yatış verirse dr bir süre aranızda olamayacağım. beni özleyin :)

valla keşke daha erken girseydim siteye diyorum..

ha unutmadan... beni özleyin :)

sgurkan

17.04-2011, 14:40
keyvan;

Allah mutluluğunuzu daim etsin:).Bu zaman da gerçekten böyle düşünen insan bulmak çok zor kız yada erkek hiç farketmez:)

güllerdiyarı

17.04-2011, 17:36
Arkadaşlar ben bu konuya masa kanepe koltuk üzerinden örnek vereceğim.Herkes bir gün engelli olabilir varsayımıyla yola çıkarak evlenecek erkek yada bayan engellilerden birinin mutlaka az engelli olması,yada birinde hiç engel bulunmaması gerekir diye düşünüyorum.Hayat müşterektir ama evde bi masa ,kanepe,yada koltuğun yerleri değişeceği zaman, her zaman komşuyu çağıramayız değil mi? Benim yorumum bu.... isteyen katılır, isteyen katılmaz.Saygılar efem..

sarı kanarya 72

17.04-2011, 17:52
benimde bir fiziki engelim yok fakat ben engelli bir bayanla hayatımı birleştirmek istiyorum.yada engeli bir yakını olan bayanla niyemi çünkü sevgiyi dürüstlüğü onlar daha iyi anlıyor.alahtan korkmayı biliyorlar. bu yüzden sadece sevmek sevilmek istediğimden gercek ruh ikizimi bulmak için istiyorum

VERA

17.04-2011, 18:20
güzel bir konu:) kimse kendinden daha ağır engelli istemiyor.. istisnalar kaydeyi bozmuyor.. çıkacak sonuç bu... nokta.;)

sarı kanarya 72

17.04-2011, 18:22
vala ben sadece insanlığını istiyorum yeterki dürüst olsun sevsin saysın engel yada engelsiz farketmez yüreği önemli

destan6638

17.04-2011, 18:38
ilkögretim dönemini saymaz isek gerçek manada 17 adet kız arkadasım oldu ancak hiçbirisi eneglli değildi.Hoş benimde zaten engelim ruhsal bozukluk oldugu için onlarda hala beni engelsiz bilir.Sorsalardı söylerdim ama soranda olmadı ki:)

remzi71

17.04-2011, 18:52
Arkadaşım bence çok güzel bir konuya deginmiş. bu konu birçogumuzun tartışmayı bırak düşünmeye bile tahammül edemedigi bir gerçek.
Yeni okumadım daha öncede okudugumda bende düşündüm ve söyleyecek bir söz bulamadım çünki dogru. Ama bakın ama dedim kelimeleri nasaıl baglayacagımı bile buylamıyorum çünki yanlış bir davranış şekli. Buda biz erkeklerin daha az fedakar ve sabırlı olduguna bir örnek malesef. Bende diger arkadaşlar gibi dogru bulmadıgım birşeyi savunabilirdim ama uygulamasında bile söyledigim gibi davranamasam bile bu bir yanlış ve biz erkeklerin egoistligimi desem, yoksa korkaklıgımı, yada sabırdan yana zayıflıgımızmı bilemiyorum adını koymada zorlanıyorum. Çünki bende onlardan biriyim ve malesef aynı davranıyorum sadece bunun yanlış oldugunu düşünüyorum ama uygulamada diger arkadaşlarım gibi davranacagımı bildigim ne diyecegimi bulamıyorum hala. Siz hanımlar haklısınız bu eleştride sonuna kadar.:(

destan6638

17.04-2011, 18:53
Yahu bende zaten ilk ve ortaöğrenimden bahsetmedimki Murat.Konunun derinine indim ben.yazdıklarımı dikkatli okumamışın.Yani bende bir engelli olarak engelsizi tercih ediyorum demeyeyimde öylesi denk geldi hep.Sizin konuya direk ve net cvp vermem gerekirse kabul edelimki engelsiz bayanlar daha çekici geliyor biz beylerin göz bebeklerine.

destan6638

17.04-2011, 19:49
Murat be iste sorunda burda,her çıktıgın kişiye ahada bu tamam süper perfect o my got deyip herşeyi bir kenara bırakıp dünyanı onun üzerine kurarsan sonra burnun işte öyle minicik kalır.Ya ben kendi açımdan bakıyorum konuya,yani herkesin düşüncesine saygı duyuyorum ancak ne bileyim bana hep engelsiz olanı denk geldi,banada sormayınca ki güya normal görünüyorumya,bende ahanda engelim var hemde % 70 bipolar,yani bir tür manyakım demedim.Ancak ask larımdan asla pişman olmadım,hepsi ayrı bir güzeldir anılarımın benim nazarımda.Ancak Artık aşk yok,aşık yok,böylesi huzur dolu.Şu bir gerçekki engelli engelsiz vb diye ayırmıyorum ama yinede Belkide hep aynı tadı aldıgım içindir,ben engelsiz bir bayanı tercih ederdim galiba,herhalde,sanırsam,KESİN.Ben zaten engelliyim o bari engelsiz olsun derdim.siz demezmiydiniz?tercih söz konusu oldugunda?

poyrazlodos

17.04-2011, 21:06
benim şahsi görüşüm ... bayanların erkek gözünde fiziki bir obje olmasından kaynaklanır... oyüzden erkekler gnellikle engelsiz bayan tercih etmektedir.... tabiki engelli bir erkekle engelli bir bayanda evlenebilir.... tabi bu işler Yaradanın yazısı ... aylafin hanımın yazısını çok beğendim gerçekten helal olsun ... ama sizin gibi insanlar yok değil ama çok ve çok az bravo eşinizle size mutluluklar........

sarı kanarya 72

17.04-2011, 21:39
bende sevmek sevilmek istiyorum ama aşka inanan yokmu burada onu anlamıyorum.beni anlayanda yok zaten

şems-i nur

19.04-2011, 15:02
remzi71;

açık yürekliliğinize teşekkür ederim remzi71..

nrdnmz

19.04-2011, 15:04
aslında erkek ve bayanın yaratılışında bu duygu var.Açıkçası ben erkeği bir limana bayanı ise o limana sığınan gemiye benzetiyorum. Liman olan erkekler kendisine sığınan gemileri sağlam temiz isterler sağlam ve temiz olmayıp bakımsız ve dibi delik olan bir gemi hem kendisi batar, hem de limanı kirletir. Güzel ve sağlam bir gemi limanı güzelleştirir. Gemiler ise limanın sağlamlığına dikkat etmezler. Sadece sığınmaktır onların amacı.

Inşallah açıklayıcı olmuştur bıdıknur

şems-i nur

19.04-2011, 15:14
murat temizyurek;

size katılıyorum murat bey,ilk anda cazip gelenler aldatmamalı bizleri.daha akılcı,mantıklı bakmalıyız hayatımızı paylaşacağımız insanlara;yoksa aldanan ve acı çeken oluruz değilmi?/

nrdnmz;

ben bir noktada katılmıyorum size;her limana sığınılmaz,kaliteli ve sağlam gemiler aynı oranda kalite,sağlamlık ve üstün özellikler isterler limanlarında emin olun!yoksa beş para etmez limanlardan piyasada çook var..hergelene buyur diyen limanların,delik gemileri olacağı muhakkaktır!

bil_al

19.04-2011, 15:27
insanlarımız her zaman sahip olduğu değerlerden daha iyisini ister. paranız varsa daha çok para bu huy özürlüde olsa sağlamda olsa her insanda aynıdır. doğrumudur bu düşünce kimi zaman evet kimi zaman hayır. eş seçiminde kesinlikle yanlıştır özürlü bir insan sağlam bir insanla mutlu olur diye bir kavram yoktur. eş seçiminde duygular önemlidir bence bedenler değil...

şems-i nur

19.04-2011, 15:41
bil_al;

eş seçiminde sadece duygulurıyla hareket edenler sizce doğrumu yaparlar yani?bence kesinlikle hata etmiş olurlar..

bil_al

19.04-2011, 15:50
neden hata madi ve manevi imkanlardan sonra duygu ilaki duygu olmalı...

hoşlantı ve duygu gibi çok farklı olan 2 değeri bir biri ile karıştırılmamalıdur.

GuRuR

19.04-2011, 15:52
Duygu ve mantık ikiside önemli.Bayanlarda iç güdü veya annelik duygusu ne derseniz deyin beğenmedikleri bir adamla bile 40 yıl bir yastığa baş koyuyorlar.Bu durumda erkelere tek laf düşüyor, ben seçilmem secerimmm..:)

bil_al

19.04-2011, 15:54
seçimler vezirde yapar insanı rezilde :)

yasin06

19.04-2011, 15:59
FORUMDA YAZDIM AMA PEK ilgilenen olmadı bari buraya ekleyim dedim: BAYLAR BU SİZE BAYANI AĞLATIRKEN DİKKAT EDİN (http://www.engelliler.biz/forum/alinti-yazilar/68880-baylar-bu-size-bayani-aglatirken-dikkat-edin.html)

şems-i nur

19.04-2011, 16:05
yasin06 kardeşime..
harika tesbitler,her kelimesine katılıyorum..umurım hayatınıza aksettiren beylerden olursunuz..

yasin06

19.04-2011, 16:10
Allah cc razı olsun RABBİM tüm mümin ve müminelere sadece eşlerine eş olmayı sevgilerini sadece eşlerine ve RABLERİNE hasretmeyi ve bu sevgiyle hem bu dünyada hem de ahirette cenneti yaşamayı iki cihanda sadet huzur dolu bir yuva nezdinde yaşmayı Allah cc rızası doğrultsunda bir birlerine hem ahirette hemde dünyada güzel bir eş olmayı nasip etsin isteyen herkese inşAllah...

nrdnmz

20.04-2011, 10:42
aslında yasin kardeşimiz haklı bazı konularda eksiği de yok değil. Allah'ın bir emanetidir kadın en başta ama yasin kardeşimizin dediği gibi eşit değildir bir kadın bir erkeğe. yaratılışları buna engeldir. kadın bir şefkat ve merhamet abidesi iken erkekler biraz daha katıdır onlara göre, erkekler gücü ve kuvveti simgelerken bayanlar da kırılgan, duygusal ve narindirler. bunları göz önüne alırsak nasıl ki erkek çocuğa bakmayı beceremez kadın da eline silahı alıp da vatanı savunamaz. herkesin yeri farklıdır. eşit diyebilmek için özellikleri ve fıtratları uyumlu olması gerekmezmi? erkeğin kadın üzerinde hakları olduğu gibi kadının da erkek üzerinde hakları vardır. her hak hak sahibine verilmelidir. bu ifade hadisi şeriften alıntı. bu hadisi şerif de peygamberimizin s.a.v. ebedi aleme göçmeden önce veda haccında söylediği sözdür.
O s.a.v. kadın ve erkek eşittir dememiş, sadece iki tarafında hakları olduğunu söylemiş. erkek öncelikle kadına Allah'ın bir emaneti nazarıyla bakmalı ve emanete sahip çıkmalı.

erkek dese ki bu evde eşitiz bundan sonra sen de çalışıp eve ekmek getireceksin. bu kadına yüklenmek istenen ve onun kaldıramayacağı ağır bir görevdir. Allah'ın yarattığı herşey yerinde güzeldir.

kuran ve peygamber'in kadının ve erkeğin eşitliğini dillendirmediği yerde biz kim oluyoruz ki kadın ve erkek eşittir diyebiliyoruz.

kadın eğe kemiğinden yaratılmıştır hadisinin yorumu ise şöle, eğe kemiği çabuk kırılabilir bi özelliğe sahiptir, şekil olarak da eğri bi yapısı var. işte peygamber efendimiz bunu nazara alarak kadını eğe kemiğine benzetmiş, güç kullanarak düzeltmeye çalıştığımız eğe kemiği çabucak kırılır.eğer hiç düzeltilmezse eğe kemiği öylece eğri kalır. kadınlar da duygusallıklarından ve hislerinden dolayı çabucak eğilmeye müsaittirler. onları düzelmezsek hep öyle eğri kalırlar, düzeltirken kaba, zorba ve katı davranırsak onları kırarız,
sırat-ı müstakimi (dengeli yolu) korumamız gerekli.

Bülent_bg1975

20.04-2011, 10:59
bu konuda bir tek şey söyleyebilirim,kader kısmt .be evneli neredeyse 6 yıl oluyo eşimdede alllaha şükür hiç bir özürü yok gönül kime konacağa belimi olur.tamamen duygusal diyen arkadaşa sesleniyorum hiçte parayla pula bence mutluluk olmaz sevgi varsa herşey boş arkadaşlar.ha birde alın yazısı tabi.

nrdnmz

20.04-2011, 11:06
bu zamanda samimi içten seven bir bayanı bulmak zor gibi görünüyo. samanlıkta iğne arar gibi. en son görüştüğüm dindar öğretmen olan bayan benden 10 000 tl lik mobilya tek taş yüzük ve kaliteli bir düğün isteyince soğudum açıkçası, bu işler duygusal artık, bayanların hepsi değil ama çoğu böyle, iyi birine denk geliriz inşallah.

sgurkan

20.04-2011, 11:13
Başlıkta da belirtildiği gibi,burda okuduklarımın yarısından fazlası,engelli erkelerin çoğu engelsiz bayanlarla tanışıp evlenmişler.başlık doğru mu söylüyor neee:confused:biraz doğruluk payı var galiba:)gibi geldi bana

Mami Junior

20.04-2011, 11:15
Güvenme güzelliğine bir sivilce yeter....

nrdnmz

20.04-2011, 11:18
güvenme malına bir kıvılcım yeter
Güvenme güzelliğine bir sivilce yeter....

nrdnmz

20.04-2011, 11:39
lejyon kendini komik mi sanıyosun. ciddi bi konu bu ya konuş ya da sus.

MügeNK

20.04-2011, 13:45
Neden sadece erkekler. Engelli bayan olupda engelsiz erkekle evlenen yok mu ?
Ben varım. Ve bunu söylemekten hiç utanmıyorum. Evet ben bir engelliyim ve engeli olmayan birisiyle nişanlıyım. Bu tamamen gönül işi. Kısmet işi. Ayrıca diğer arkadaşlarımızında dediği gibi herkesin kendi seçimleri vardır. Ve bu seçimler için kimse kimseye de hesap vermek zorunda değildir.
Engelli veya engelsiz, kim kiminle gerçekten severek evleniyorsa Allah onların evliliklerini uzun ve mesut kılsın.

Başlıktaki soruya cevap vermeye gelince yine aynı şey herkesin kendi seçimleri. Engelli bayın gönlünün düştüğü bayan engelli olacak diye bir şart yok. Yada iki engelli evlenecek diye de bir kanun yok. İradesi olan her kişinin seçme özgürlüğüdür bu.

selo66

20.04-2011, 14:01
arkadaşlar sadece erkeler kendinden salam bayanla evlenmek istemiyobence aynışey bayanlar icinde gecerli bu tamamiyle mecburiyeten dolayı örnek verirsek bir engelinin karşındasıda engeliyse ondan birşey isteyemiyeceyi için oyüzden normal bi durum hayat yarzı zor kısacası mejburiyet diyelim

bil_al

20.04-2011, 14:09
bu konu günlerce konuşulur. engeli engelsizle evleniyor diye bir sey olmaz. gönül düştükten sonra engeli yada engelsiz dinlemez....

mehmet987654321

20.04-2011, 14:58
ben engelli bir bayanla hiç tanışmadım.yollarda genellikle işitme engelli bayanları görüyorum, kulaklarında ki cihazlarından ve konuşurlen ki el kol hareketleri dikkatimi çekiyor anlıyorum.bir de engelli gördüğüm zaman fazla dikkatli bakmıyorum çünkü ben parmaklarımdan engelliyim birisi dikatli bakınca sinir oluyorum.okuduğum ve çalıştığım yerlerde de engelli bayan yoktu.hiç engelli engelsiz diye ayrım yapmadım.böyle bir ayrım yapanları da tuhaf karşılamam .1-)fiziksel engelli ve duyma engelli bir çift tahminimce uygun olabilir.ikisi birbirini tamamlar ama bu bence iki engellininde çok büyük bir fedakarlık yapmasınıda gerektirir ,uygun bulmama rağmen çok zor bir evlilik seçeneğidir.2-)mantık olarak düşündüğümde benimle aynı derece de engelli olan birisiyle evlenmeyi isterim.3-)çok ağır engelli olan bayanlarla örneğin yürüyemeyen, çok zor bir durum .belki onların ilgilenmeye pek ihtiyacları yoktur diyeceğim ama ülkenin koşulları belli en zor hayatı onlar yaşıyor.üzülerek söylüyorum ki yürüyemeyen bir bayanla evlenmeyi pek düşünmüyorum o kadar iyi yürekli , iyi bir insan değilim demek ki.ama iyi insan olmaya çalışıyorum bu olmayacak diye birşey yok ilerde belki birisiyle tanışırsam bu düşüncem de değişebilir.engelliler biraz daha aktif olmalı sokaklarda daha çok olmalılar.okumalılar ,yüksek mevkilere gelmeliler.bizim engellerimiz ancak çok başarılı olduğumuz zaman engel olmaktan çıkar ve bu yok yürüyemiyor yok konuşamıyor gibi bahaneler bulmamızı ortadan kaldırır.yaşam standartlarımızı yükselttiğimiz zaman her engel ortadan kalkıyor.umarım yardımcı olabilmişimdir düşüncemi size tam olarak aktarabilmişimdir.yanlış birşey söylemişsen affedin.mesaj atın düzeltirim.

Lâ Tahzen

20.04-2011, 16:53
herkes kendinden daha iyi durumda veya kendi seviyesinde engelli birini ister;ama bunlar kısmet işi işte.kendisinden daha engelli birini isteyen nadir oluyor.kısmet değilsede siz neyi isterseniz isteyin olmuyor.şahsen bende kendi engelimden daha ağır engeli olan birini isteyemiyorum.çünkü kendini zor idare ederken eşinde devreye giriyor.tabi eğer aşık olduysanız bu kurallar geçersiz kalıyor :)))) ben engelli bir bayanım,şimdiye kadarda benle ciddi manada evlenmek isteyen çok kişi oldu.bunlardan yalnızca 1 erkek engelliydi biliyormusunuz.geri kalan erkekler engelsizdi.neden beni tercih ettiler?bunu sadece erkeklere endekslememek lazım.herşey kısmettir.Allah herkese hayırlısını versin

hera

21.04-2011, 00:12
..3-)çok ağır engelli olan bayanlarla örneğin yürüyemeyen, çok zor bir durum .belki onların ilgilenmeye pek ihtiyacları yoktur diyeceğim ama ülkenin koşulları belli en zor hayatı onlar yaşıyor.üzülerek söylüyorum ki yürüyemeyen bir bayanla evlenmeyi pek düşünmüyorum o kadar iyi yürekli , iyi bir insan değilim demek ki.ama iyi insan olmaya çalışıyorum bu olmayacak diye birşey yok ilerde belki birisiyle tanışırsam bu düşüncem de değişebilir..

düşündüklerinizin iyi yürekli olup olmamanızla hiçbir ilgisi yok ,sadece ağır engellileri tanımıyorsunuz ve korkuyosunuz durum bu

yunus52

21.04-2011, 09:20
en gelli engelsiz fark olmamasılazım bence. önemli olan engelli bayanlarla tanışmak onları daha yakından tanımak gerek ozaman her şey değisir.tabiki insanın yapısı da önemli bunun için.önemli olan kişinin nedüşündüğü

rotinda

21.04-2011, 10:50
selamlar. bence engelli insanların kendinden biraz daha iyi durumda olan biri ile hatta engelsiz biri ile evlenmek istemeleri çok normal. mantık çerçevesi ile bakılınca yaşam kalıtesi için böyle olmalı. ama kendi durumuma bakınca 7 yıllık birlikteliğim var. sevda belki gerçek diye ifade ettiğimiz şeylerin üstünü örtebiliyor. benim eşim çok sağlıklı sadece sigara engeli var. bense %60 engelliyim. iyi olan kendimi idare ediyorum. evlilik sorumluluğunu kaldıra bileceğime inanıyorum. gerisi de ikimizin çabası ile olacak. rabbim beni elden ayaktan düşürmesin bu halime çok şükür. hatta çalışıyorum. yaşayıp gidicez inş. yakında düğünüm olacak. rabbim herkeze gölünün muradını versin. allah ' a emanet olun.

TATLI CADIYIM

09.07-2011, 16:51
siteye yeni üye oldum,cafe bölümünden buldum şemsi nur adlı arkadaşın fikir konusunu,bence çoook doğru bir tesbit arkadaşım,engelliler engelsizleri daha çok istiyo evlilik tercihinde..özelliklede erkekler!nedenini sorarsan,bence erkekler rahatlarına fazlaca düşkünler,kendileri engellide olsa atrafında fırıl fırıl dönen fedakar kadınları arzuluyolar,haklılar veya haksızlar orasına bakmıyorum..ama unutmamaları gereken nokta şu: kendileride bulunmaz hint kumaşı değiller yani:)

yasin06

09.07-2011, 17:16
Allah cc razı olsun güzel düşüncede olan abla ve kardeşlerimiz , önce ne sebeble evlenileceğine bakılmalı sanırım burdan yola çıkmak lazım herkes farklı düşüncede olabilir bizlewr bunu bilemeyiz ve bilmediğimiz içinde yanlış bir şey söylememek ve zanda bulunmamak için rabbim hayırlı eşler nasip etsin demekle yetinmeliyiz, islamda Kadın, ya malı için veya güzelliği için, yahut da dindarlığı için alınır. Siz dindar olanını alın Malı için alan malına kavuşamaz, yalnız güzelliği için alan, güzelliğinden mahrum kalır diye buyrulmuştur Hadisi şerifte, Erkek olsun kadın olsun, evleneceği kişinin, haramlardan kaçan, namazını kılan ve diğer ibadetlerini yapan, güzel ahlaklı biri olması lazımdır Sadece boyuna bosuna, kaşına gözüne bakmamalıdır,
Evlenilecek kişinin Önemli olan, iyi insan yani salih Müslüman olması, kötü art niyetli olmaması ve itikadının düzgün olmasıdır böyle düşündüğümüz sürece inşAllah Allah cc katında rabbim hakkımzıda herdaim hayırlı olanını nasip edecektir. niyet ne ise akıbette o yönde olur bizler istediğimiz eşleri sadece bize bakan yemeğimizi pişiren ihtiyaçlarımızı gideren biri olarak değil onların bizlere Allah cc tarafından emanet olduğunu düşünerek nikahlamalıyız ancak bu düşüncede olursak hem evliliğin bir anlamı olur hemde mutlu ve huzurlu bir hayat geçirmemiz için güzel bir ömür geçirmek nasip olur hakkınızı helal edin inşAllah elimden geldiğince bir şeyler yazarak paylaşımınıza ortak olmak istedim selam ve dua ile Esselamu Aleyküm

ş_i_f_a

09.07-2011, 18:10
nur hanım;

sadece erkekler değil,kadın erkek herkes kendini bulunmaz hint kumaşı zannediyor:)

yelpaze

09.07-2011, 23:07
işin doğrusu. biz erkekler daha çok bakmak için değil. bakılmak için yetiştirildik. biz para getiririz, kadın hizmet eder mantığı. engelli erkeğin anneside gider çok fakir bir kız ararki oğluna hizmet etsin.

mevce

09.07-2011, 23:31
mutlu olacağınıza inandığınız kişi kimse onunla evlenin ben öyle yaptım.

TATLI CADIYIM

12.07-2011, 20:18
umutacar;

beyfendi ne kadarda ağır ifadeler kullanmışsınız böyle!yani güçlüyse 1 varlık,güçsüz olanın vayy haline ha!olmaz böyle bir prensip yaa,lütfen yani!okumayan insan değersizmi,istekleri olamazmı,illaki zengin diye sevmediğiylemi evlenmeli,nekadar zorluklar yaşayan kızlar var okumak isteyipte imkanı olamayanlar...bilmiyorum ama erkekler bence insaflı olmalı azıcık diye düşünüyorum,param var istediğimi yaparım mantığını bırakmalı!

yasin06

12.07-2011, 20:41
EsselamuAleyküm; Sevgili arkadaşlar öncelikle yazı yazarken birbirini incilteceksözlerden uzak durmalıyız herkes kendi düşüncesini beyan ederken bunuokuyanlarıda düşünmemiz gerekebilir ağır sözler olmamalı diye düşünüyorumherkes özgürce yazabilir bir sıkıntı yok ama ne olur inciltici sözlerden uzakdurarlım inşAllah..İslam Dini, her sahada olduğu gibi evlilik konusunda da inceeleyip sık dokumaktadır. Çünkü aile, İslam toplumunun can damarı, sarsılmaztemeli ve köşe taşı konumundadır. Aile yapısı ne kadar sağlam olursa, toplum odenli sağlam ve sağlıklı olur. Ailenin temel taşları, dikili direkleri ise anneve babadır.
Sağlam vesağlıklı, huzurlu ve mutlu, kalıcı ve sürekli, tutarlı ve dengeli bir toplumhedefleyen İslam, bu toplumu oluşturan ailelerin kuruluşunda izlenecek yolu,çok açık bir biçimde ortaya koymuştur Ailenin oluşumunda en önemli öğe, eşseçimidir. Kadın olsun erkek olsun eş seçimi, müminlerin en çok dikkat etmelerigereken hususların başında gelmektedir. Eş konusunun çok titiz bir şekildeçözümlenmesinden sonra Müslüman için hayat daha anlamlı, daha kolay ve daharahat olacaktır. Herşeyden önce Allah cc razı etme konusunda, bu durum çok açıkbirşekilde kendisini gösterecektir Alemlerin Rabbi olan Allah cc razıetmekonusunda Müslüman eşler, birbirlerine yardımcı olacak, birbirlerinineksikliklerini giderecek, birbirlerini teşvik edecek ve ideal Müslüman bir aileörneğini ortaya koyacaklardır. Böyle bir aile ortamında filizlenip yeşerecekçocuklar da toplumda örnek insanlar olacaklardır. Böyle insanlardan teşekküledecek bir toplum ise, diğer toplumlar içinde örnek bir toplum olarakvarlığınıidame ettirecektir Allah c bizlerin sağlam prensipler ve temellerüzerine bina edilecek bir evliliğin, hayırlara vesile olacağınıbildirmiş, bununiçin aynı davaya inanan insanların bir araya gelmelerini istemiştir Dünyalıkelde etmek düşüncesiyle evlenenler, isteklerini elde ediyorlar ancakisteklerine kavuştuktan sonra, dünyevi ihtiras ve tatminleri bitmediği için,rezillik hat safhaya gider ve ayrılıklar Mahkeme salonlarında rezil olanlardaha önce güzellik, yakışıklılık, zenginlik gibi unsurlar için, binbir umutlaevlenenlerdir Belli bir müddet birbirlerinden yararlandıktan sonra, buunsurların verdiği kibir, gurur ve kendini beğenmişlik sonucunda istenmeyendurumlar ortaya çıkınca, mahkeme koridorlarında soluk almaktadırlar. Bunlardankimileri güzelliğini ve yakışıklığını kullanarak karşısındakibayanlarıkendilerine eş edinmişler ve sonradan anlaşamayıp adliyeyebaşmurmuşlardır bu yuzden evleneceğin insanı öncelikle Allah cc rızası içinalmalı İslami değerleri ön plana çekmeliyiz eşler bizbirinin tamamlayaıcısıdırasla bir birinin kölesi hizmetcisi bakıcısı değildir. O yuzden alacğımız eşleribizlere baksınlar mantığı ile hareket etmemeliyiz hele ben zenginim istediğimialırım düşünceside çok yanlış bir uygulamadır Allah cc isteyen herkese istediğişekilde eş nasip etsin iki cihanda sadet huzur mutlulıuk nasip etsin Rabbimkimseyi utandırmasın kimseyi kimseye muhtaç etmesin hepsiniz hakkınızı helaledin selam ve dua ile Esselamu Aleyküm

sen/duyar

13.07-2011, 08:23
Ben bu görüşe katılmıyorum .Çocukluğumdan beri engelliyim .Sonradan da ikinci bir engellilk .pek yakışıklı da değilim .Bir çok birlikteliğim oldu ;bunlardan hiç işitip konuşamöayan da ,fakülte mezunu eczacı da. Amma ve lakin güler yüzlü yaşamıdan keyif alan art niyetli olmayan eğitimi ne olursa olsun güzel ve ya çirkin demem ilgilenirim .Bir kez evlendim ;geç evlendim .Eşim hiç okula gitmemiş biri ama lider ruhlu ,yaratıcı ,öğrenmeye meraklı ,sürekli gülümseyen ,iyi düşünen bir bayan .Hiç okula gitmediğini evlendikten aylar sonra öğrendim .Ayrıca eşimin engel durumu benden ileri ...genellikle her türlü ev işini kendim yaparım ayrıca eşimin bakıcısıyım da .....
Yeniden evlenme zorunluluğum olsaydı gene eşimi isterdim .Seçiciliğe pek katılmıyorum .Seçici iseler yaşam deneyimi gelişmemiş ya da kişiliği oluşmamış bireylerdir bence .
Ayrıca ..bakım gerektiren ağır hastalığı olan bireylerin de destek olunması için sağlıklı bir eşi olması da onun en doğal hakkı .Böyle bir eş de ;ya duygusal olarak sevebilen ya da maddi beklentisi olan biri olur bence .

Hayatin anlamı

13.07-2011, 12:57
Antepli, hikayeniz harikaydı.. düşüncelerinizde çok güzel..tebrikler.
soruya gelince ben bayan ve işitme engelliyim eşim ise normal..tabii aramızda tartışma olursa yüzüme vurabiliyor alttan almayı öğrendim çünkü o anki öfke ile diyor sonra pişman olup özür diliyor..

SpeedyGonzales

13.07-2011, 18:35
Bu konu açılalı çok olmuş :) fakat, böyle bir serzeniş ilginç geldiği için ben de birkaç şeye değinmek istedim.

Kendi adıma bugüne kadar benim de (ilk okuldaki bir çocukluk aşkını saymazsak) Hep beraberliklerim herhangibir engeli olmayan kızlarla oldu.

Bunun en büyük sebebi ilkokuldan sonra engeli olmayan kişilerle aynı okullarda okumuş olmamdan, çevremdeki insanların önemli bir çoğunluğunun engeli olmayan kişilerden oluşmasının da payı olabilir.

Diğer taraftan sanırım bazı kişiler bunu özgüvenle ilgili birşey olarak görüyor diye düşünüyorum^.

Benim için ise, birbirini tamamlayabilmek, birlikte gülüp-eğlenebilmek, karşımdaki kişinin ne istediğini bilmesi ve hayata pozitif bakıyor olması birçok şeyden daha önemli.

Çünkü yürüyemeyen birini sırtımda taşıyabilirim, fakat, kişiliği oluşmamış veya sürekli negatif enerji veren birini ne kadar taşıyabilirim bilmiyorum.

Onun için birlikte geçirdiğin vakitten hem senin hem karşındakinin mutlu olması en önemli kriter bence.

sgurkan

14.07-2011, 09:26
Bu konu bence sadece erkekler için geçerli değildir bayanlar için de geçerli.Burda herkes kendi görüşünü yazıyor ya,ben inanmıyorum ki,herkes doğru yazıyor,karşılaştırma yapsam yaptıklarıyla yazdıkları hiç örtüşmüyor,akıllı olan bir insan bunu az buçuk farkedebilir.
Kim olursa olsun herşeyin en iyisine sahip olmak ister, ben isem dahi,engelsiz düzgün karakterli birisi çıktı karşıma,beni gerçekten mutlu edebilceğine inanıyorsam neden onunla evlenmeyeyim,''ne ben engelliyim''illa ben engelliyim diye engelli biriylemi evlenceğim yok öyle birşey,söyleyenler varsa da ben inanmıyorum yalan söylüyorlar.Farzedin ki,karşınıza birileri çıktı ve sizinle evlenmek istiyor biri engelli diğeri engelsiz,seçim yapmak zorundasınız ne yaparsınız,eminimki engelsiz biriyle evlenmek istersiniz.
Kısa ve öz engelli engelsiz düzgün karaketli ve beni taşıyabilecek kapasite de olması yeterlidir bence:)

sgurkan

14.07-2011, 09:42
Kadir o sadece bazı kişiler için bir örnekti,ben böyle düşünüyorum düşüncesiyle yazmadım yanlış anlaşılmasın lütfen.Benim düşüncem sadece şudur ki,Kısa ve öz olarak engelli engelsiz hiç farketmez düzgün karaketli ve beni taşıyabilecek kapasite de olması yeterlidir :)