PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Otomatik vites araç kullanabilir ibaresi H sınıfı ehliyetimde mutlaka yazmalı mı?

ellejyon

15.01-2011, 14:53
7 Nisan 2011 Güncel:

EVET arkadaşlar 3 aylık bir serüvenin sonunda ehliyetimi degiştirdim.
doktorun yazdıgı "direksiyon topuzlu otm. vitesli araç kullanır .h ehliyet alır" raporu alıp trafik şb ehliyet bölümüne götürdüm. topuz donanım sayılmadıgı için ehliyete basılmadı sadece otm. vitesli araç yazıldı

____________________-
arkadaşlar benim ehliyetimde "direksiyon topuzlu otomatik vetesli özel donanımlı araç" yazıyor.

ben normal plakalı otomatik vitesli araç kullanıyordum. jandarma trafik yakaladı bu aracı kullanma yetkin yok dedi aracı yanımdaki ehliyetli arkadaşa teslim etti banada tutanak tuttu.
benim normal otomatik vitesli aracı kullanmam için h ehliyette sadece otomatik vitesli araç kullanır mı yazması gerek.

benim özürüm sol el 4 parmagım yok

KKELEBEKK

15.01-2011, 14:55
'Otomatik vitesli araç kullanabilir ' ibareli raporunuzun olması gerekir.
Ve ehliyetinizede bu ibareyi işletmelisiniz.

ellejyon

16.01-2011, 09:28
KKELEBEKK arkadaşım cevabın için teşekkür ederim otamatik vitesli araç kullanır yazıldıgında tüm otomatik viesli araçlar plakada özürlü işareti olmadan kullanabilirim degilmi.H ehliyet raporunun süresi varmı. 2006 direksiyon topuzlu otomotik vitesli araç kullanabilir raporum var ama ehliyete ozaman işletmedim.şimdi gitsem rapor geçerli olurmu teşekkürler

KKELEBEKK

16.01-2011, 10:03
Evet kullanılabilir damgasız plaka. Ehliyet ve araç için güncel ve yeni rapor isterler diye tahmin ediyorum.

ellejyon

19.01-2011, 10:18
arkadaşlar bugün hastaneye gittim h ehliyetimde direksiyon topuzlu otomatik vites özel donanımlı araç yazıyor.doktora topuz artık donanımdan sayılmıyormuş sadece otomatik vitesli araç kullanabilir yazarmısın dedim tuttu h sınıfı direksiyon topuzlu otomatik vitesli araç kullanabilir yazdı.burapou ehliyete işletsem normal plakalı otomatik vitesli aracı kullanabilirmiyim.

ALİ YÜCE

19.01-2011, 11:39
Sayın arkadaşlar,
Öncelikle şunu belirtmek isterimki,
"H" sınıfı ehliyeti olan kişiler öncelikle ve mecburen plakasında amblemi olan ve ruhsatında engelli aracı ibaresi bulunan araç kullanmak zorunda.
Özel tertibata gelince;
Eğer ehliyet "H" sınıfı ise ve üzerinde herhangi bir tertibatı belirten şerh varsa (otomatik vites, direksiyondan topuz v.s.) kesinlikle şerhe uyulması gerekiyor.
Eğer ehliyetiniz "B" ise ve otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi varsa ancak o zaman normal her türlü otomatik vitesli ve plakasında amblem olmayan araç kullanabilirsiniz ve rustattada engelli aracı yazmak zorun da değil.

Selamlar

ellejyon

19.01-2011, 16:43
sayın ali bey cevabınız için teşekkür ederim.fakat editör kkelebekk arkadaşımız kullanabilir dedi. sizde kullanamaz diyorsunuz.çelişkide kaldım peki benim B sınıfı otomatik vites araç kullana bilir rapor alma şansım varmıdır.benim durumumda olupta ehliyeti olan varmı. eger varsa özel hastanelerden şansımı deneyim.sadece sol el 4 parmagım yok eger benimgibi olupta ehliyeti olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim teşekkürler.

mehmetselcuk

19.01-2011, 18:17
sol kolum dirsesten ampute...........benimde H sınıfı ehliyetim var ama üzerinde hiçbişey yazmıyor!!!ama şimdiye kadar anladığım kadarıyla oturanboğanında yazısına göre ehliyetinde hiçbişi sadece H sınıfı yazan ve sol kol kaybı olanlar normal plakalı otomatik vites araba kullanabilir ...

ellejyon

19.01-2011, 18:50
doktor bugün bana "h sınıfı direksiyon topuzlu otamatik vites araç kullanabilir" raporu yazdı heyete sevketti.bu yazı ehliyete basılacak ondan sonra normal plakalı aracı kullanabilecek miyim.;)
kullanmazsam hiçbir işime yaramaz burapor.:(

benim derdim tüm otomatik araçları kullanmak .yarın başka hastaneden deneyecegim şansımı nasıl olacak bakalım

sayın kkelebekk sayın oturanboga sizler bilgilisiniz bu konularda bir yol gösterirseniz sevinirim.
bu arada direksiyon topuzu artık özel donanım sayılmayacakmış trafik bölge müdürlügüne yazı gitmiş.

ellejyon

21.01-2011, 06:12
slm arkadaşlar bugün devlet hastanesine gittim.doktora B sınıfı otomatik vitesli raç kullanabilir raporu almak istedigimi söyledim. aynen şunları söyledi.b sınıfında özür belirtilmez b otomatik vites diye birşe olmaz dedi.özürünün belirtilmesi için H ehliyet olması gerek dedi.o doktorda direksiyondan topuzlu otomatik vitesli araç kullanabilir yazdı.bu ehliyetle tüm otomatikleri kullanabilirmiyim bilmiyorum inşallah sorun çıkmaz

gönülyarası

21.01-2011, 07:59
ellejyon,
A.Selam,benim kazadan önce B ehliyetim vardı,kaza yaptım rapor aldım sağ el pençe sağ ayak dizden altda his yok ve ayak bileği donuk.2006 da rapor aldığımda sol kolunun kullanabileceği direksiyon topuzlu otomatik vitesli araç kullanabilir plakada işitme engeli belrtir işaret olabilir yazıyordu bende hafif işitme kaybıda var kazadan değil ama rapor alırken kbb muayene olurken oda yazdı,raporu aldım sordum ordan H ehliyeti alıp direksiyona topuz taktıracaksınız plakana işitme işareti olacak resim yapıştıracaksın vergiden muafsınız denildi.
Ozaman araç alma imkanım yoktu 2010 senesinde sıfır araç alacam dedilerya alabilirsin bayilere gidiyorum alamazsın niye ?
Topuz yazıyor bu kaldırıldı alla alla ne olacak vergi dairesine gidip bi sor gidip sordum doğruymuş topuz kaldırılmış iyide kardeşim benim sağ ayağım da problem var ayak bileğim oynamıyor ben sol ayağımla sağdaki gaz pedalına nasıl basacam akıl alıyormu bana ne diyon kardeşim hastaneye gidip söyle,
Hastaneye gitdim ya arkadaş bana bu raporu verdiniz ama otomatik vites yazıyor topuz yazıyor ben araç alamıyorum nasıl rapor verdiniz siz böyle ?
Ozaman topuz tertibatdı şimdi değil o yüzden alamazsın iyide topuzu hadi salla benim sağ ayak bileğim oynamıyor sol ayakla sağdaki gaz pedalına nasıl basacam ben nereden bileyim kim bilecek ananmı ne oturuyon burda cart curt derken sağlık kurul doktoru geldi sordu buraya otomatik yazılmış topuz yazılmış doktor bunu uygun görmüş hay ben o doktorun anasını avradını sülalesini topluca sinemaya götürüyüm adi herif körmü benim ayak bileğim donuk nasıl sağdaki gaz pedalına basacam sol ayakla bukadarmı dengesiz bu insan falan filan derken,
Git İl Sağlık Müdürlüğüne itiraz dilekçesi yaz dedi,gitdim İl Sağlık Müdürlüğüne dilekçeyi yazdım yine aynı hastaneye sevk etdi İl Sağlık Müdürlüğü tekrar gözden geçirilmesi varsa yanlışlık düzeltilsin diye hastaneye yazı yazmış İl Sağlık Müdürlüğü hastane cevap vermiş İl Sağlık Müdürlüğüne bize değil hakem hastaneye gönderilsin diye,hay sizin gibi doktorunda hastaneninde sizi memur yapanında sizi okutanında sizin oraya getirip oturtanıda artık Allah ne verdiyse saydım okudum üfledim İl Sağlık Müdürlüğü bana telefon ediyor gel yeniden dilekçe yaz başka hastaneye gönderelim istemiyorum uğraşamam sizin olsun dedim kapatdım.
Şuanda eski B sınıfı ehliyetimle otomatik araç sürüyorum yani anlayacağın bende böyle sorun yaşadım,
Kolay gelsin

ellejyon

22.01-2011, 07:41
arkadaşlar ben halen tam bir cevap alamadım. H sınıfı direksiyon topuzlu otomotikvitesli araç kullanabilir raporuyla ehliyete işletsem normal plakalı otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirmiyim direksiyona topuz taksam.

cdisci

22.01-2011, 07:55
Hayır arkadaşım kullanamazsın.ancak b sınıfı ehliyetiniz varsa veya alabiliyorsan herhangi bir şey yazmasına gerek yok o zaman kullanabilirsin

Kederli

22.01-2011, 19:58
Ben sağ kolumu kullanamıyorum. H sınıfı ehliyetim ve "özel tertibatlı araç alır" raporum var. Son gelişmelere göre sizce ötvden muaf olarak otomatik vitesli araç alıp kullanabilir miyim?

kazazede

22.01-2011, 22:51
ellejyon;
arkadaşım
H sınıfı ehliyetinle normal plakalı araç kullanamazsın ,kullanılmaz.
H sınıfı sadece özürlülere verilir.
H sınıfı aldıysan özürlüdürsün, nasıl normal plakalı araç kullanacaksın.

Kederli;
hayır kullanamazsınız.otomatik vitesli araçlara proje çizdirip özel tertibat taktırarak kullanabilirsin.
son gelişmelere göre sol bacağınızda herhangi bir özürü olanlar tertibat taktırmadan otomatik vitesli araç kullanabilirler.

Orkunavcan

23.01-2011, 00:10
varsa imkanı o raporunu iptal et sana uygun olan bir statu varsa hastalıgına o rapordan al deki ben bu raporum istiyorum hastalıgım bu diceksin.... bunun için bana rapor verin... eski raporunda iptalını artık usulu hangi yollardansa istet... daha sonra doktorda şuanki istediğin raporu verirse ne ala yok veremzse şansına küseceksin...

pars1001

23.01-2011, 00:44
sevgili arkadaşım sol elinde 4 parmağı değil. eli olduğu gibi olmayan ve b sınıfı ehliyete sahib insanlar tanıyorum.. hatta sağ bacağı sakat benim gibi olan insanların bile b sınıfı düz vites araba kullanma ehliyeti olanlar bile var.. nasıl almışlar bilmiyorum.. benim sorunum ehliyet değil..benim sorunum ben özürlüü olduğum halde özürlü raporu alamıyorum..

ali bey çok acıklayıcı yazmışsınız.. ben yıllardır arac kullanıyorum fakat ehliyetim yok. kullandığım araclar düz vites araclar fakat özürlüyüm ve %40 rapor alamıyorum hep %19 da takılıyorum..özürüm sağ bacağım zayıf yani güçsüz ben b sınıfı ehliyet alabilirmiyim yada ne tür bir ehliyet alabilirim acıklarsanız cok sevinirim...

cdisci

23.01-2011, 18:41
Arkadaşım özür oranı önemli değil sizin alacağınız raporda özel tertibatlı araç kullanabilir ve h sınıfı ehliyet alabilir yazmazsı yeterli

Pars1001 dikkatine

yasar2456

23.01-2011, 21:53
ellejyon;

Yusuf kardeş h sınıfı ehliyetin varsa özel tertibatlı ise o aracı senden başkası kullanamaz ve sende başka bir normal veya her ne olursa olsun başka bir aracı kullanamassın anladın mı.
yok benim sakatlığım var b sınıfı ehliyetle tertibat takdırsam kullanabilirmiyim diyorsan o da yetersiz ehliyetten işlem yaparlar oda olmaz yani.

H sınıfı Ehliyetim var ve ben özel tertibatlı araç kullanabilir diye rapor aldım .ehliyette ise özel tertibatlı otomobil yazıyor.

Arabayı yeni aldım 5 ay oldu aracın ruhsatında ise aracı araç sahibinden başkası kullanamaz yazıyor.yani kullanırda polis veya jandarma yakalarsa arabayı bağlar .

birde araba ötv indirimli alındığı için şerh var 5 sene satılamaz.

pars1001

23.01-2011, 23:18
merhaba cdisci diyelimki h sınıfı ehliyet aldım herhangi bir otomatik vitesli arac kullanabilirmiyim..

özel tertibatlı aracım yok ve almaya imkanım yok ancak arkadaşlarım normal arabalarını kullanıyorum..h sınıfı alırsam herhangi bir otomatik vitesli arac kullanabilirmiyim..

ALİ YÜCE

24.01-2011, 07:51
ellejyon;

Değerli arkadaşlar,

Öncelikle şunu belirtmek isterim.

Ülkemizde değişik yollarla değişik raporlar ve ehliyetler alınabilir. Ama kesinlikle engelli bir kişinin H sıfı ehliyeti olmalı ve rahatsızlığına uygun sistemi olan ve kendi adına tescilli araç kullanmak zorunda.

Bunun dışında yapılan bütün uygulamaların geçersizliği bilinçli bir trafik polisine veya jandarmaya denk gelince ve Allah korusun kazalarda ve mahkemelik olunca ortaya çıkıyor ve geri dönüşü olmayan durumlar ve pişmanlıklar oluşabiliryor.

Selamlar

cdisci

24.01-2011, 08:32
Pars1001 arkadaşım h sınıfı ehliyet alırsan üzerinde yazan tertibata göre araç kullanabilirsin otomatik vitesli araç kullanabilir yazar ise o zaman istediğin otomatik vitesli aracı kullanabilirsin.yalnız kıl bir polise denk gelirsen senden araçta özürlü plakası olmasını isteyebilir

mimfatih

26.01-2011, 22:43
Arkadaşlar
''H'' sınıfı ehliyetle otomatik vitesli araç kullanır raporunuz varsa ve bu yazıyı trafikte sisteme işletmişseniz kesinlikle otomatik vitesli her aracı kullanabilirsiniz.
Damgalı plakaya gerek yok. vergi muafiyetide yok.
bu konuda Emniyet genel müdürlüğünün açıklaması var...
http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/5582-otomatik-vitesli-arac-kullanir-ibaresi-varsa-tum-otomatik-araclar-kullanilabilir.html

ozzan_35

27.01-2011, 09:57
Normal plakalı araç alamazsın arkadaşım, ben daha 2 ay oldu otomatik vites araba aldım ötv indirimli ama engelli işareti var plakada , bende sordum plaka engelli olacakım diye ötv indiriminden yararlanıpi aynı zamanda mtv ödememek için aracınıza engelli işareti koymamız lazım dediler, zaten normal plaka alırsan indirimden yararlanamazsınız..

kenan06

27.01-2011, 09:57
Merhaba arkadaşlar.

Benim hastaneden son almış olduğum raporda sadece "Otomatik Vitesli Araç Kullanır" yazıyor. H Ehliyetim de ise herhangi bir ibare yok. ben bu raporu Eylül/2010 da aldım. Acaba bu raporla trafik müdürlüğüne gidip ehliyetime bu ibareyi işletsem, bana ait olmayan her türlü otomatik aracı kullanabilir miyim?

Ayrıca benim üstüme tescilli otomatik bir aracı ailemden biri kullanabilir mi?

Bir de benim üzerime kayıtlı araç için yıllık MTV öder miyim? Raporumun oranı %50

caglar321

27.01-2011, 11:29
ali yüce ye
''Eğer ehliyetiniz "B" ise ve otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi varsa ancak o zaman normal her türlü otomatik vitesli ve plakasında amblem olmayan araç kullanabilirsiniz ve rustattada engelli aracı yazmak zorun da değil.'' demişsiniz...

ozaman da ötv den yararlanamıyoruz ama ; değil m??i

kenan06

27.01-2011, 11:43
Çağlar arkadaşım.

Emniyet aşağıdaki duyuruyu yayınlamış.

"H sınıfı sürücü belgelerinde “otomatik vitesli araç kullanabilir” ibaresi bulunan kişilerin H sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilecek normal plakaya tescilli otomatik vitesli araçları kullanmaları mümkündür. Bu husus bir talimatla İl Emniyet Müdürlüklerine duyurulmuştur. Ayrıca, sağlık kurulu raporlarında “Otomatik vitesli araç kullanabilir” ibaresi buluna kişilerin bu ibareyi sürücü belgelerine işletmek istemeleri halinde sağlık kurulu raporu ile birlikte trafik tescil kuruluşuna müracaat etmeleri gerekmektedir"

Buna göre raporunda sadece otomatik vitesli araç kullanır ibaresi bulunanlar, normal plakaya tescilli her türlü otomatik aracı kullanma yetkisine sahip olmuş oluyormuş. Bende biraz önce emniyet genel müdürlüğüne mail attım. Tam emin olalım ki ona göre davranalım.

EGM den cevap geldiğinde buradan yayınlarım.

caglar321

27.01-2011, 11:49
gönülyarası arkadaş peki aracını ötv siz mi aldın??

OturanBoğa

27.01-2011, 11:59
"H" sınıfı ehliyeti olan kişiler öncelikle ve mecburen plakasında amblemi olan ve ruhsatında engelli aracı ibaresi bulunan araç kullanmak zorunda.

Bu kesinlikle yanlış bir bilgi. H sınıfı ehliyeti olmak hiç bir şekilde plakada sakat damgası bulunmasını zorunlu kılmıyor. Plakada damgayı zorunlku kılan iki şey var:
1- Raporda-ehliyette "özel donanım" ibaresi bulunması ve araçta da buna göre özel donanımın yer alması
2- Aracın ÖTV-MTV istisnası ile satın alınması.

Bu iki şartın dışında kalan ve/fakat H sınıfı sürücü belgeleri bulunan kişilerin kullanacakları araçta damgalı plaka bulunması gerekmez; aksine, bulunursa mevzuata aykırı olur.

doktor bugün bana "h sınıfı direksiyon topuzlu otamatik vites araç kullanabilir" raporu yazdı heyete sevketti.b u yazı ehliyete basılacak ondan sonra normal plakalı aracı kullanabilecek miyim.;)

Evet, bu raporla otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirsin. Tek şart, aracı kullanırken direksiyonda mutlaka topuz bulunmalı. Gözlük gibi düşün... Nasıl ki ehliyetinde gözlük şartı bulunan kişi gözlükle araç kullanmak zorundaysa, sen de basit bir topuzla otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirsin.

Not: Bu raporu sol koldan/elden sakatlığın olduğu için alabildin. Sağ elden/koldan sakatlığı olanlar salt otomatik vitesli araç kullanamıyorlar. Onların kullanacakları araçta özel donanım (dolayısıyla da sakat damgalı plaka) bulunmak zorunda.
Not: Sol kolundan sakat olanlar vergi avantajlı araç alamazlar, ama sağ kolundan sakatlığı olanlar alabilir.

caglar321

27.01-2011, 14:58
iyide hocam h sınıfı ehliyet in açılımı nedir??
niye ozaman raporda illa h sınıfı diye belirtiyor doktor amcalar..

KKELEBEKK

27.01-2011, 14:59
caglar321;
Yanlış bilgi veriyorsunuz.
Araçta özel donanım yoksa plakada damga bulunmaz.
' Otomatik vitese sahip,direksiyonda topuz bulunan otomobilleri kullanır' ibaresi özel donanım değildir.
Ve evet tüm araçlar kullanılabilir..

OturanBoğa

27.01-2011, 15:11
H sınıfı ehliyet baştan saçma bir kategori zaten. Tamamen kaldırılması lazım... Varolan uygulama çok net: "sakat ve hastalara h saınıfı sürücü belgesi verilir". Bu konu içişleri bakanlığınca düzenlenmiştir.

Vergi istisnalı araç alımı ise bambaşka bir konudur. Bunun kriterleri maliye bakanlığınca belirlenmiştir ve yukarıda yazdığım gibidir.

caglar321

27.01-2011, 15:42
pardon ozman özür diliyorum

ALİ YÜCE;

yani b ehliyetli arkadaş hastane raporuna otomatik vites kullanabilir yazdırıp araç alıp;her aracı kullanabilir diyorsunuz..
''normal'' derken ?? manuel mi??

hasan doğan

27.01-2011, 20:05
merhaba ben sol kolumdan %56 engelliyim 2.el araç alacağım H sınıfı ehliyetım verıldı üzerinde pretez kolla otomatık vitesli özel tertibatlı araç kullanabilir diyor diyor raporumda ise ehliyet alabilr ama özeltertibatlı araç kullanamaz diyor o zaman ehliyetı neden verdiler bana ne işime yarayacak . hadi sıfır aracın ötv sınden yararlanamıyorum kullanamayacakmıyım bunu mu demek istiyor 2 . elbir araç buldum aldıımda ötv bedelini ödemek zorunda mı kalacagım anlamadım bilgilendırırsenız çok sevinirim teşekkürler:mad:

bence kullanırsın arkadaşım cunkü donanımını takmış oluyorsun araçta otomatıkse sıkıntı olmaz bir tek plaka da amblem olmayacak onunu kesseler bile ehliyetı ve vitesın otamatık oldugunu goren memurlar bişi diyemiyeceklerdır:)

Nikom42

27.01-2011, 23:19
Herkes Bişeyler Söylemiş ben size anlatayım durumu:
benim sol el parmakları hiçbiri yok sağlık ve b ehliyet almak istiyordum gittim sağlık ocağına aldım raporu elimi görmedi tabi sora gittim yazıldım kursa geçtim sınavları drireksiyon sınavı dahil dosyayı aldım emniyete götürdüm orda farkettiler olayı sana b ehliyet veremyiz ortapedi uzmanından rapor al...
gittim hastaneye o dedi b veremem ben de dedim arabayı kullanıyorum sıkıntı yok direksiyonu nasıl kavrıcaksın dedi h verebilriim dedi hakkın o bende dedim h verdin aldım bi araba e doktor bu aldığım arabayı bilgisayarlamı yönetecem onda direksiyon yok mu cvp yok
herneyse yaz dedim ne yazıosan h alabilir dedi dedim bu böle olmaz tertibat belirt kuru h ne işe yarar sana dedi uyugun bi tertibat olamaz olur ne olur oto vites. doktor bunu bilmior bende sölemedim neyse yazdı
raporu gönderecekler bakalım emniyete sertifika h ye dönüştürülecek ben de alacam bi tır onla gezecem durdurdular mı?
özel tertibat ve nasıl bi araç kullanacağım belirtilmemiş demek ki hertürli aracı kullanırım ben dicem madem kullanamıorum emniyet müdürlüğü veya doktor tertibat belirtseydi. her neyse bu işin cabası.

arkadaşım sol elden engelli olanlar vergi muafiyetinden yararlanamazlar. ancak otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi varsa hertürlü oto. vit ara. kullanabilirsin plakada fark yapmaz. bunu iyi biliyorum. sormak istediğin konu varsa cevaplayabilirim bu işlerle çok uğraştım ben

ellejyon kardeşim sen direksiyon sınavına kursun arabasıylamı girdin nasıl bir arabaydı .. şimdi benim tekrar direksiyona girmem gerekiyor kursun arabası yok bende bulsam olur nerden bulacaksam ama nasıl bir araçla girdin belki faydası olur.

ellejyon

31.01-2011, 10:13
Ben ehliyet sınavına girmedim B sınıfını H sınıfına çevirdim.ayrıca bülent bey çok teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için.inşallah trafik kontrollerinde bir sorun yaşamayız.aslında elimizde bir belge olsa onu göstersek iyi olur ama neyepalım

kenan06

01.02-2011, 14:36
Arkadaşlar bişey daha sormak istiyorum.

benim hem sol el hemde sol ayak rahatsızlığım var.%50 otomatik vites kullanır ibareli raporum var. ayrıca raporda vergi indiriminden faydalanır diyor. Anladığım kadarıyla normal plakalı tüm otomatik araçları kullanabiliyoruz. ancak ben 2.el bir araç aldığımda MTV den muaf olabilecek miyim? böyle bir durumu bileniniz yada yaşayanınız var mı?

Bio

01.02-2011, 14:53
Sol ayakdan rahatsızsanız otomatik vitesli sıfır aracı ötvsiz alma şansınız var....

kenan06

01.02-2011, 15:14
ÖTV den yırttık. Sıra geldi MTV ye. MTV den muaf olabilecekmiyim ki?

CUMHURALİ

01.02-2011, 19:40
arkadaşım,h sınıfı ehliyetin varsa ancak engelli plakalı araç kullanabilirsin.özel tertibat ibaresinin zorunluluğu varmı bilmiyorum çümkü ben 2004 yılında ehliyet aldım.ehliyetimde detay yok .sadece h sınıfı yazıyor. kanun değişmiş olabilir .h sınıfı ehliyetler zaten engeli olan insanlara veriliyor.h sınıfı yanına ayriyeten araca proje çizilip o projeye göre tertibat takılır ve araç karayollarından trafiğe çıkabilir onayı alıp trafiğe çıkar.kendimi örnek verecek olursam h sınfı ehliyetim ile araç almak üzere başvurdum sağlık raporu ile birlikte proje vs raporda belirtilen engelime göre çizildi ve 0 km araç aldım .(2004 yılında)o zamandan beri sorunsuz aracımı kullanıyorum...netice olarak h yazması yeterli ve projenin araca uygulanıp karayollarından onay alması şarttır..

kenan06

07.02-2011, 09:36
Mrb Arkadaşlar.

Sormuş olduğum konuyla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğünden gönderilen yazıyı aşağıda yayınlıyorum.

H sınıfı sürücü belgelerinde "otomatik vitesli araç kullanabilir" ibaresi bulunan kişilerin, H sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilecek normal plakaya tescilli otomatik vitesli araçları kullanmaları mümkün bulunmaktadır.

Ayrıca, "otomatik vitesli araç kullanabilir" ibareli H sınıfı sürücü belgesi olan engelli kişi adına tescilli olan ve plakası üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan otomatik vitesli araçların tescil belgelerine "araç sahibinden başkası kullanamaz" ibaresi düşülmemesi (ÖTV indiriminden faydalanmadığından) gerekmekte olup, bu araçları başkalarının kullanması da mümkündür.

Ancak ÖTV'den muaf olarak alınan engellilere ait araçları (otomatik vitesli olsa bile) başkalarının kullanması mümkün değildir.
İyi günler dileriz.

mıserik

07.02-2011, 10:04
emniyet en aldığın yazının örneğini yayınlayabilirmisin.

kenan06

07.02-2011, 11:25
Emniyet Genel Müdürlüğü bana normal mail olarak atmışlar. yani imzalı olarak göndermemişler. İmzalı şekilde göndermemelerinin sebebi ise belki benim istediğim bilgi için ilk BİMER'e başvurmak yerine direk EGM nin kendi bilgi edinme web sayfasından talep etmem olabilir. Bana yazdıklarını aynen bende kopyala yapıştır yaptım.

kenan06

07.02-2011, 14:18
yani burdan anlaşılıyor ki;

Ehliyetinde "Otomatik Vitesli Araç Kullanır" ibaresi olan arkadaşlarımızın (bende dahil) adına tescil edilen engelli plakalı otomatik aracını herkes kullanabilmektedir. (Eş, Çocuklar, Anne, Baba vs. herkes)

Ayrıca Ehliyetinde "Otomatik Vitesli Araç Kullanır" ibaresi olupta arabası olmayan arkadaşlar ise ailesine, arkadaşına yada herhangi bir kişiye ait otomatik vitesli aracı kullanmaya hak kazanmaktadır.

mıserik

07.02-2011, 14:32
yani otomatik vitesli araçta ötv sini versek amblem olmaz. ama ötv den yararlanark alsak amblem olmak zorunda öylemi

caglar321

08.02-2011, 14:01
kenan06;

ötv siz alınmış araçlar için o hocam..
ötv indirimsiz alırsan engelli plakası olsa bile herkes kullanabilr.
ötv indirimiyle alırsan ruhsata yazıyorlar başka kimse kullanamaz diye..

kenan06

14.02-2011, 07:46
aynen öyle çağlar kardeş.

Ancak bu durum sadece ehliyetinde "otomatik vites araç kullanır" yazılı olursa geçerlidir. eğerki "özel tertibatlı araç kullanır" ibaresi varsa mecburen tertibatlı ve amblemli araç kullanmak gerek. böyle olunca da Tertibatlı aracını senden başkası kullanamaz.

Aklıma takılan bir soru daha var. H sınıfı ehliyetimle adıma tescil ettirdiğim amblemsiz otomatik aracımı MTV den muaf tutturabilir miyim? Sonuçta %50 oranında sağlık raporum var?

cdisci

14.02-2011, 08:36
Bence işletme o ibareyi çünkü bu sefer kullanacağınız tüm araçlarda o topuzu isteyecekler ayrıca bu durumda plakada damgada istiyebilirler çünkü tertibat belirtiliyor eski raporunuzu cebinize tutun ve bu şekilde kullanın eğer ötv siz araç alacaksanız o raporu kullanırsınız o zaman da sadece aldığınız aracı kullanabilirsiniz sadece

Ellejyon arkadaş

Kenan06 eğer raporunla vergi dairesine başvurusan yalnız plaka özürlü plakası olmak şartı ile mtv ödemezsin oran önemli değil

AMORCAN

25.02-2011, 14:40
Arkadaşlar onun bunun yorumuna bakmayın alın otomatik vitesli araç kullanır diye rapor sürün tüm otomatik araçları.üstelik plakada amplem olmadan. Oturan boganın emniyetten aldıgı 81 il ilçe emniyetlerine gönderilemn genelgede ek 1 yazısı herşeyi anlatıyor zaten ama raporda tertibat ve direksiyondan topuzlu ibaresi olamayacak. Boşa işi bilmeyenlerle kafanızı karıştırmayın...kaçma artık trafik polislerinden ....iyi sürüşler

mehmetselcuk

26.02-2011, 00:48
sol kolum dirsesten ampute...........benimde H sınıfı ehliyetim var ama üzerinde hiçbişey yazmıyor!!!ama şimdiye kadar anladığım kadarıyla oturanboğanında yazısına göre ehliyetinde hiçbişi sadece H sınıfı yazan ve sol kol kaybı olanlar normal plakalı otomatik vites araba kullanabilir

otomatik vitesli araç kullanabilir diye işletdirmem gerekiyormu???sol kol ampute ötv den faydalabilyormu???

yani burdan anlaşılıyor ki;

Ehliyetinde "Otomatik Vitesli Araç Kullanır" ibaresi olan arkadaşlarımızın (bende dahil) adına tescil edilen engelli plakalı otomatik aracını herkes kullanabilmektedir. (Eş, Çocuklar, Anne, Baba vs. herkes)

Ayrıca Ehliyetinde "Otomatik Vitesli Araç Kullanır" ibaresi olupta arabası olmayan arkadaşlar ise ailesine, arkadaşına yada herhangi bir kişiye ait otomatik vitesli aracı kullanmaya hak kazanmaktadır.

bunu nerden biliyosun kenan kardes varsa bi yerden alıntı yayınlarmısın???çıktısını çıkarcam çünki elimde bulunsun...

Kenan kardeş lütfen bunu yayınla emniyet genel müdürlüğünün yazısımı???benim ehliyette hiçbişi yazmıyor öleyse eger gidip otomatık vıtes kullanır ibaresi işlettiriyimde eşim,babam da kullansın bunu yayınlarsan çıktısını alıp arabada bulundurcam....gerci henüz arabam yok ama bulunsun:)))

SiyahPelerinliAdam

27.02-2011, 10:53
kenan06;

Bu şu demek;

Plakadaki işaret kişinin engelli olmasıyla ilgili değil, vergi muafiyeti alıp almaması ile ilgilidir...

Demek ki plakalarda vergi veriyor yada vermiyor şeklinde damgalarla geziyoruz... Haliyle toplum, vergisinin ödenmediği plakasına damgalanan araçların sahiplerinden hoşlanmıyor...

Bence bu konuda bu açıdan seslendirilmeli...

Plaka da ki işaret vergi dairesinin bir sembolü mü? Bu işaret engellileri toplumdan ayrıştırmak için mi yoksa toplumla daha iç içe yaşayabilmeleri için mi?

mehmetselcuk

27.02-2011, 14:05
sol kolum dirsesten ampute...........benimde H sınıfı ehliyetim var ama üzerinde hiçbişey yazmıyor!!!ama şimdiye kadar anladığım kadarıyla oturanboğanında yazısına göre ehliyetinde hiçbişi sadece H sınıfı yazan ve sol kol kaybı olanlar normal plakalı otomatik vites araba kullanabilir

otomatik vitesli araç kullanabilir diye işletdirmem gerekiyormu???sol kol ampute ötv den faydalabilyormu???

kenan06

04.03-2011, 14:45
Mehmet kardeşim.

EGM ye bilgi edinmeden başvuru yapmıştım. başvuru sonucunda bana yukarıda yazdığım bilgiyi yazı olarak göndermişler. İmza yoktu. Oturanboğa abimize 2008 de EGM den bu konuda yazı göndermişler. linkini aşağıda alıntı olarak bende vereyim.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/14789-otomatik-vites-arac-kullanir-ibareli-h-sinifi-ehliyetle-damgasiz-plakali-arac-kull.html

Ayrıca değişen son rapor yönetmeliğine göre Sol Kola ait yapılabilecek tertibatlar (silecek kolunun sağa alınması, direksiyon topuzu, kontağın yer değiştirmesi vs.) özel tertibat sınıfından çıkartılmış. Burada önemli olan senin raporunun sonuç kısmında yazan ibare. Raporun tarihide çok önemli. raporun eski ise araç alma durumunda tekrar rapor çıkarttırabilirler. Eğerki raporunun sonuç kısmında sadece otomatik vites araç kullanır yazıyorsa bunu ehliyetine işlet. Yada raporun eskiyse yenilet. bakalım raporuna ne yazacaklar. Ona göre davranırsın. Ama raporun 2010 yılından sonraysa ve sadece otomatik vitesli araç kullanır ibaresi yazıyorsa ehliyetine işlet. babana bitane otomatik araç aldıttır.:p sende kullan ailende kullansın.

Bende sol hemipleji rahatsızlığı var. 2007 yılında yurt dışından araç almak için rapor almıştım. Raporda H sınıfı ehliyet ile Elle kumandalı (özel tertibatlı) otomatik araç kullanır raporu verdiler. 2010 yılında raporumu yenilediğimde ise Özel tertibatlı araç kullanır kısmı hayır yazmışlar. ve sonuç kısmına sadece "Otomatik vitesli araç kullanır" yazdılar. bende geçen hafta ehliyetime bu ibareyi işlettim. yine geçen hafta arabamı aldım. pazartesi günü emniyete gidip ruhsatı ve plakayı çıkarttıracam. Ardından ise Vergi dairesine gidip MTV için savaş yapacaz bakalım. gelişmeleri buraya yazacam zaten.

Bio

04.03-2011, 15:04
Kenan ehliyeti hangi tarihde aldın ve heyete girdinmi ehliyeti alırken neden bunu soruyorum çünkü ben eski raporumu vermişdim sürücü kursuna kabul ettiler ondada sadece yüzde 40 yazıyordu h ehliyeti alır veya özel tertibatlı ibaresi yokdu ve ben ehliyetimi o raporla aldım araç almak içinde tekrar heyetten rapor istiyorlar nasıl yapacağım bilmiyorum bu konu ile belliki yakın alakalısın deneyimini paylaşırsan sevinirim arkadaşım şimdiden teşekkürler...

kenan06

04.03-2011, 16:12
İbrahim. ben ehliyetimi 2002 yılında özel tıp merkezinden tek doktor imzalı raporla almıştım. Rapor oranı falan yoktu verilen raporda. kursu bitirdim ve ehliyeti aldım. 2007 yılındada yurt dışından bir araba konusu vardı. Ankara hastanesinden "özel tertibatlı araç kullanır" ibareli rapor aldım. daha sonra yurt dışı olayı olmayınca son çıkan rapor yönetmeliğine göre raporumu 2010 yılının eylül ayında tekrar yenilettim. Ama bu sefer raporumda sadece "Otomatik vites kullanır" ibaresi vardı. bende bu ibareyi geçen hafta gittim emniyette işlettim. aynı zaman da da araba aldım ve son olarak ruhsat-plaka ve vergi dairesi işim kaldı. onlarıda pazartesi salı halledecem bakalım. yaşadıklarımı yazarım buraya.

Elindeki rapor 2006 yılından eski ise tekrar rapor almak için hastaneye başvuracaksın. Ancak raporun 2006 yılından sonra ise elindeki raporunla beraber raporunu yeniletmek üzere bulunduğun ilin il sağlık müdürlüğüne gidip başvuruda bulunacaksın. bu durumda seni araştırma hastanesine sevk ediyorlar. ve il sağlık müdürlüğünden sana verilecek yazı ile gönderdikleri hastaneye gidip tekrar kapı kapı dolaşacaksın. sonra raporun çıkacak . aaa o da ne önceki raporla hiç bir alakası yok diceksin. Ama işine de yarayacak.

yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Bio

04.03-2011, 18:23
Teşekkür ederim birde seninle telefonda görüşmek isterim benim olay biraz çetrefilli gibi ama inşallah çözecem eğer özel mesajla telefonunu ve müsait olduğun zamanları yazarsan o vakit seni aramak ve görüşmek isterim ...

kenan06

14.03-2011, 09:10
İbrahim kardeş mrb. tabiki de telefonla görüşebiliriz.

bende yukarıda bahsettiğim gibi geçtiğimiz hafta içi arabanın ruhsat ve plaka işlemlerini hallettim. Ehliyetimde sadece "Otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi olduğu için arabanın tescilini normal şekilde yaptırdım. plakayı da amblemsiz olarak aldım. tekrar emin olmak için Trafik Müdürlüğündeki yetkili amire Ehliyetimi ve ruhsatımı gösterdim. dedim. "ehliyetim bu. arabam otomatik. plakam normal. trafikte bir sıkıntı yaşarmıyım" diye. Verdiği cevap şu : "Trafik polisi ruhsatına, ehliyetine bakar. bir çelişki yaşarsa arabanın otomatik olup olmadığına bakar. kesinlikle herhangi bir sorun yaşamazsın".

Bende artık gönül rahatlığı ile inşallah kazasız belasız binecem inşallah..

ozgurbedenler

15.03-2011, 09:15
Merhabalar öncelikle,
aracı kullanabilmeniz için araç ruhsatında engel durumu işlenmiş olmalıdır ayrıca araca takılan aparat ile sağlık raporunuzun belirttiği durumun paralellik göstermesi gerekir.
Yani engel durumunuza uygun bir aparatın araca montajı ve bununda ruhsata işlenmiş olması gerekmektedir.Sizin için en uygun sistem direksiyondan araç özelliklerini kumanda sistemidir.
Aracınızın mutlaka otomatik olması gerekmektedir.

ellejyon

07.04-2011, 16:32
EVET arkadaşlar 3 aylık bir serüvenin sonunda ehliyetimi degiştirdim.
doktorun yazdıgı "direksiyon topuzlu otm. vitesli araç kullanır .h ehliyet alır" raporu alıp trafik şb ehliyet bölümüne götürdüm .topuz donanım sayılmadıgı için ehliyete basılmadı sadece otm. vitesli araç yazıldı
tesadüf ehliyeti aldıgım gün trf uygulamasına düştüm sorunsuz bir şekilde geçtim

bu siteyi kuran tüm arkadaşlara sonsuz teşekkür edrim saolun varolun arkadaşlar. bülent beye sonsuz teşk ederim

OturanBoğa

12.04-2011, 19:00
Hayırlı olsun Yusuf. :)

serafettincigdem

14.04-2011, 09:24
raporda :B grubu ticari vasıta dışında otomatik vitesli araç kullanbilir? nedemek açıklarmısınız

ellejyon

14.04-2011, 17:10
teşekkür edrim bülent bey .bu siteyi kurmasaydınız hiç haberimiz dahi olmayacaktı böyle bir kanundan

GAZİ HASAN

03.11-2011, 09:25
arkadaşlar ben aracımı aldım sorunsuz kullanıyıorum sağ kolum dirsek üstü kesik raporumda direksiyondan topuzlu otomatik vitesli elden kumandalı arac kullanabılır dıyor
emniyetteki memurda elden kumandalı dıye bı tertıbat yoktur dedi ve ehliyetin üzerine özel tertibatlı otomatık vıtesli yazdı ama emnıyetten sorgulama yapıldıgında direksiyondan topuzlu otomatik vitesli yazıyor
bu şekilde fiat albea speedgear triptonik vites arac aldım 3 ayda 7 bin km yol yaptım şehir içi şehir dışı hiç cevırmeye takılmadım benı hıc durdurmuyorla ama ben onların durdurmamasına rağmen durup durumu anlattım ama durumun yasal oldugunu gösterır bır kac belge var internetten cıkarttım onları göstertıkden snr memurun cevabı normal plakalı direksıyondan topuzlu otomatık vıteslı aracı sorunsuz kullanabılırsınız oldu

GAZİ HASAN

05.03-2012, 18:16
kullanabilirsin arkadaşım sıkıntı yok direksiyona topuz takılması tertibat sayılmadığı için nsl sadece otomatik vitesli arac kullanır yazanlar kullanabılıyor bızımkıde topuz tertıbat sayılmıyor 1 yıldır direksiyondan topuzlu otomatik vitesli aracımı kullanıyorum hiç sıkıntı yaşamadım aracımın vergısını verıp kullanıyorum bilip bilmeden yorum yapmayın lütfen

prenscharl_19

05.03-2012, 20:14
bende ehliyetimi yeni aldım ehliyetımde h sınıfı özel tertıbat lı araç dıe gecıyo ben otomatık fıtes alıpta ılerı gerı hareket ettırıcı tertıbat taktırırsam ötvden muaf olurmuyum .?

kazazede

05.03-2012, 20:47
tabi olursunuz
önemli olan tertibattır ,otomatik veya manuel olması değildir

kanaryaaa

07.04-2014, 08:48
Benim h ehliyetim var rapor. Otomatik vites kullanir yaziyor ben kullaniyorum her araci

ankılozan

08.04-2014, 00:26
her otamatik vites aracı kullanabiliyormusun yoksa araç kendi üzerine olması gerekmiyor demi
çevirme olunca sorun olmaz heralde