PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Malulen emeklilikte rapor süreci..?

dev adam

12.12-2010, 16:45
iyi günler.

ben malülen emekli olmak için sgk na dilelçe verdim cevabı geldi ve üniversite hast. sevk etti.
muayenelerim sonucu kalçamda avasküler nekroz sonucu protewz var ve yaygın anksiyete bozukluğu okb ve alkol bağımlılığı teşhisi yazıldı
kurula verdim henüz sonuç gelmedi
.bu hastalıklarımdan dolayı bana % kaç papor verirler. iki hastalığın toplamı mı baz alınır.

teşekkür ederim.

KKELEBEKK

12.12-2010, 16:48
Malulen emekli olabilmek için maluliyet cetveli'ne göre tek bir hastalıktan malkul olmak şar.

Erken Yaşlılık emekliliği için ise toplam işgücü kaybı oranı dikkate alınır. Burada da şu cetvel kullanılır: sakatlık oranı cetveli (http://www.mevzuat.gov.tr/cache/yonetmelik/7.5.10501-Ek.htm) 'nden bakabilirsiniz oranlara..

dev adam

12.12-2010, 17:56
kelebek arkadaşım bahsettiğin cetvelden bişey anlamadım.siz baskıp benim durumumu bana anlatırmısınız.iki arızanın toplamı nasıl hesaplanıyor .detaylı bilgi almak istiyorum .yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

ben kalçaprotezinden% kaç yaygın anksiyete bozukluğundan % kaç rapor alırım.ikisinin toplamı kaç eder
.

officer

12.12-2010, 18:00
Malulen emekli olmak için tek hastalık/rahatsızlıktan %60 ve üzeri rapor almanız gerekli maalesef sizde birden fazla hastalık/rahatsızlık söz konusu olduğu için malulen emekli olamazsınız..
Yalnız hastalık/rahatsızlıklarınızdan tekinden %60 alabilirseniz malulen emekli olursunuz...

dev adam

12.12-2010, 18:06
teşekkür ederim fakat balthazard diye bir formül var. oformül işlemiyo mu yweni yasada.

bana daha ayrıntılı cevap yazacak kimse yokmu.

officer

12.12-2010, 18:10
Balthazardr malulen emeklilik te işlemez daha ayrıntılı nasıl yazalım sizde kaç tane hastalık/rahatsızlık var ..
Ama ilk ssklı oldugun tarih yaşın ve vergi ind. hakkı alır isen erken emekli olabilirsin..

cdisci

12.12-2010, 18:35
Ilker bay baltazar formülü 5510/28 de geçerli mi peki?

officer

12.12-2010, 18:43
5510/28 farklı orada erken emekli olmak için müracaat ediyorsanız evet geçerli..Ama malulen emeklilikte tek hastalık olması şart..

dev adam

12.12-2010, 21:42
arkadaşlar ben 1994 ssk girişliyim.2003te tarım ssk ya geçtim. 2215 primim var % 40 rapor alırsam şayet malüllük için bnaşvurmuştıum aslında %60 almadığımı düşünürsek erken emeklilik için yeniden rapor almam gerekirmi askerliği ödeyip 2,5 yıl sonra 3600 primle emekli olabilirmiyim.tabi ödeyebilirsek sigortayı şu an çalışamıyorum.cevabınız için teşekkür ederim.

dev adam

13.12-2010, 22:02
oturan boğa,okb ve yaygın anksiyete bozukluğundan malülen emekli olabilirmiyim. cevabınız için teşekkür ederim..

bülent bey OKB VE YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU VEDE KALÇAMDA TOTAL PROTEZ VAR .MALÜLEN EMEKLİ OLABİLİRMİYİM....TEŞEKKÜRLER...

OturanBoğa

13.12-2010, 22:18
Malulen emekli olabilmek için maluliyet cetveli'ndeki şu durumlardan birinin bulunması şart:

12- PSİKİYATRİK BOZUKLUKLAR:
Hafif işlerde bile çalışmaya olanak vermeyen(sürücü belgesi olmayan), tedavi ile düzelmeyen, kronik nitelik kazanmış, ağır seyirli, organik veya organik olmayan psikotik bozukluklar (demans, şizofreni, bipolar affektif bozukluk, frontal lob sendromu, paranoid vb.)
Bu varsa, 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün primle malulen emekli olunabilir.

Eğer malulen emekli olunamıyorsa ve/fakat sakatlık oranı cetveli'ne göre %40 ve üzeri rapor alınabiliyorsa, bu durumda erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanılabilir. Emeklilik şartlarınızı söyleyebilmek için şunlara yanıt verin lütfen:
1- Doğum tarihiniz (gün/ay/yıl)
2- İlk sigortalı olduğunuz tarih (gün/ay/yıl)
3- Son 2520 primin fazlası ssk statüsünde mi yoksa bağkur statüsünde mi? (zira fazlası nereyeyse, ancak o statüde emekli olunabilir)

dev adam

13.12-2010, 22:28
doğum 03.04.1976 sigorta girişi 01.08.1994 şuanda ssk tarım sgortası ödüyorum 2200 primim var.teşekküğr ederim.

bahsettiğim hastalıklar psikotik hastalıklara girmiyormu onunda cevabını verirseniz sevinirim .teşekkürler

OturanBoğa

13.12-2010, 22:36
ssk tarım sigortası dediğiniz, 4b yani bağkur değil mi artık? Yoksa 4a mı?

Burada önemli olan hastalığın derecesi. Bunu değerlendiremem ben. Doktorunuza sorarsanız o mutlaka doğru bilgi verecektir...

dev adam

13.12-2010, 22:46
tam bilmiyorum ama siğortamı nornal her ay ssk binasına yatırıyorum.teşekkür ederim.

OturanBoğa

13.12-2010, 22:51
Hepsi tek çatı altında.. Sigorta müdürlüğüne gidip sorar mısınız bu detayı. "Ben hangi statüdeyim" deyin "4/a mı yosa 4/b mi?"

dev adam

13.12-2010, 23:03
bülent bey 4a ya tabiymişim.

ayrıca şunu sormak istiyorum.verdiğiniz malül cetvelinin son maddesinde vücudunda birden fazla arıza bulunarak çalışmaolanağı olmayanlar diye madde var ben AVNhastalıgından kalça femur başı kesilip total protez konduve psikiyatridende yaygın anksiyete bozukluğu OKB ve alkol bağımlılığı teşhisi kondu bu durum sonucu etkilermi malüliyet için.

teşekkür ederim.umarım sorularımla sizi bunaltmamışımdır......

OturanBoğa

14.12-2010, 18:07
Malul sayılmak konusunda evet, o madde iş görür. Ama kolay değil. Hem hastanenin hem de sgl sağlık kurulunun onay vermesi gerek. Deneyin isteseniz. Şans...

Erken Yaşlılık emekliliğine dair ise (sigorta girişi 01.08.1994 olduğuna göre):

%40-59 raporla 3. dereceden sakatlık indirimi hak ederseniz 17 yıl sigortalılık süresi ve 3920 gün primle
%60-79 raporla 2. dereceden sakatlık indirimi hak ederseniz 16 yıl 4 ay sigortalılık süresi ve 3760 primle
emekli olursunuz.

http://www.engelliler.biz/bulent/2008_oncesi.PNG

dev adam

14.12-2010, 18:10
bülent bey bişey anlamadım af buyurun..............

OturanBoğa

14.12-2010, 18:47
Yani, malulen emeklilik için şansınızı deneyin isterseniz; bilemiyorum.

Eğer malulen emekli olamazsanız, ama en az %40 ve üzeri rapora karşılık defterdarlıktan sakatlık indirim hakkı elde ederseniz, o zaman erken Yaşlılık emekliliği'ne hak kazanırsınız. Bunun kriterleri de yukarıda aktardığım gibidir (hangi oranda rapor alabileceğinize bağlıdır).

dev adam

14.12-2010, 19:05
teşekkür ederim.ben zaten malüllük için kurula girdim sonuç gelmedi şayet gelecek raporda yüzdelik ibare olacakmı.o rapor şayet %40 gelse ne yapmalıyım vergi indirimine geçerli,midir yoksa yenidenmi kurula girmem gerekir .

yani malüllük için istediğim raporla vergi indirimi istediğim rapor aynı şeymi dir

OturanBoğa

14.12-2010, 19:08
Yok, aynı şey değildir. Zira malulen emeklilik için verilen raporda oran bulunmaz.
Vergi indirimi için -eğer elinizde oran yazan bir rapor yoksa- defterdarlık sevki ile hastaneye gidip yeni rapor almak zorunda kalacaksıznı maalesef.

dev adam

14.12-2010, 19:19
teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için son bir soru .benim şu an 2200 primim var 18 ay askerliğim var ödersem çalışma imkanım yok.malül olamazsam.askerliğide ödeyip defterdarlıktan hastaneye sevk alıp % 40 rapor alırsam yıl sürem zaten doldu geri kalacak olan 1000 küsür primi en çabuk hanghi şekilde ödeyebilirim. size çok minnettarım sayenizde her yolu öğrendim.beni detaylı bir şekişlde bu konudada aydınlatabilirmisiniz.teşekkürler

not.:şuan tarım ssk ödüyorum o da ayda 15 gün prim sayılıyor

OturanBoğa

14.12-2010, 19:20
Askerlik borçlanması yapıp priminize ekletebilirsiniz evet.
1000 gün primi ben olsam çaılşan statğüsünde ödemeye devam ederim. İsteğe bağlı olusa emekli maaşınızı düşürür zira.

dev adam

14.12-2010, 19:20
askerlik borçlanması kaç prim gün sayılıyor

OturanBoğa

14.12-2010, 19:21
Kaç gün askerlik yapmışsanız o gün sayısınca borçlanabilirsiniz.

dev adam

14.12-2010, 19:25
şu an çalışma şansım yok acaba bir işverenle allaşıp ona ödetsem ben işverene ödesem acaba aylık prim kaç liradır .teşekkürler.

OturanBoğa

16.12-2010, 17:40
250-300 tl gibi bişey sanırım. Güncel rakamları bilemiyorum.

dev adam

21.12-2010, 17:26
meslekte kazanma gücü oranının tespitinde birden fazla arızada balthazard formülü uygulanır diyor ben tarım işindfe çalışıyorum ve 4a tarım sigortalıyım.iki arızam var.bu durum meslek hastalığı sayılıp %40ve %45 olan arızalardan malülen emekli olamazmıyım...teşekkür ederim...

iyi gewceler bülent bey yukarıdaki yazıdan anladığıom kadarıyla aynı hastalığın getireceği hastalıkta balthazart uygulmaz demişsiniz ben malüllükte vücudun iki ayrı yerini ilğilendiren farklı hastalığım var burda balhazard uygullanacakmı.teşekkürler...

OturanBoğa

22.12-2010, 16:29
Malulen emeklilikte Balthazar formülü uygulanmaz.

Malulen emekli olabilmek için maluliyet cetveli'ne göre malul sayılmak gerek.

dev adam

29.12-2010, 15:58
verği indirim için raporu şimdi alsam 3 sene sonra 3760 primim dolunca rapor geçerlimi erken emekli olabilirmiyim....

sakatlık oranı cetveline göre ne raporu alınır vergi indirimi mi nereye başvurulur. bülent bet burdan alınan rapor nasıl bir emeklilik hakkı kazandırır .

4a ya tabiymişim oturan boğa cevap

sayın oturan boğa bahsettiğiniz konulara baktın .ben 4a kapsamındaki tarım ssk lıyım.psikolok rahatsızlığım ve kalçamdaki total protez nedeniyle sgk dan ünüversite hastanesine sevk aldım. sevkte sizin gösterdiğiniz dilekçe örneklerine göre çalışma gücü ve meslekte kazanma gücünün %60şını kaybettiği nin tespitine,,, şıkkı işaretli .
kurula girdim sonuç gelmedi ben acaba hangi ne içöin başvurmuş oldum bu durumda istenen raporda iki hastalık birleştirilirmi

yardımlarınız için teşekkür ederim...

dev adam

31.12-2010, 14:26
sayın oturan boğa benim raporum hastaneden çıkmış sigortaya gönderilmiş.bu raporu net ten görebileceğim bir link varmı .sorgulayabilirmiyim e devlet şifreside aldım aradım bulamadım .yardımcı olurmusunuz

OturanBoğa

31.12-2010, 14:38
sgk'dan sevk aldığınıza göre malulen emeklilik işlemleri başlatmışsınız. Hastane rapora oran yamaz, doğrudan tanıyı yazar ve sgk'ya gönderir. sgk da maluliyet cetveli'ne bakar ve malul sayılıp sayılmayacağınıza karar verir.
Rapara ulaşabileceğiniz bir mekanizma yok maalesef. SGK'dan gelecek yanıtı bekleyeceksiniz.
Malulen emeklilikte balthazar formülü uygulanmaz. Tek kriter maluliyet cetveli'dir.

malulen emekli olamazsanız: Alacağınız rapora göre vergi indirim hakkına istinaden (http://www.engelliler.biz/forum/sakatlik-vergi-indirimi/2217-vergi-indirim-belgesi-almak-icin-dilekce-ornegi-ve-evraklar.html) emekli olursunuz:

%40-59 raporla 3. dereceden sakatlık indirimi hak ederseniz 17 yıl sigortalılık süresi ve 3920 gün primle
%60-79 raporla 2. dereceden sakatlık indirimi hak ederseniz 16 yıl 4 ay sigortalılık süresi ve 3760 primle

dev adam

31.12-2010, 15:15
fakat bülent bey ben 4a ya tabi tarım sigortalıyım zaten bizim sigortada 3600 den emekli olunuyor fakat işte rapor almazsam yaş sınırı 51 koymuşlar yani ben ozaman fazla prim ödemiş oluyorum hem şimdi kendim sigortamı ödüyorum.linkte verdiğiniz evrakları nerden nasıl alacam ..teşekkür ederim..

bülent bey malüliyet için istediğim rapor sgk da yüzde iberesi konacakmı vergi indirimi için tekrar rapor almam gerekecekmi yoksa mesela bana%40 ibareli bir rapor gelirse tekrar raporagerek duyulacakmı............. teşekkür ederim......

dev adam

07.01-2011, 22:35
bülent bey ben 4a tarım ssk lıyım kalça protezi ve depresyon OKB ALKOL BAĞIMLILIĞI TEWDAVİ GÖRÜYORUM HALA 4a tarım ssk lılar vergi indiriminden yararlanabiliyorlarmı.yararlanıyolarsa ben nereye başvuracam .sigortamı kandim ödüyorum.750 gün ssk 1440 gün ssk tarım primim var e devlet ten baktım primler birleşmiş 4 a ya tabi görünüyorum.malülen başvurum sanırsam ret gelecek .ne yapmalıyım vergi indirimi için tarım ssk lı olarak vergi dairesinden sevk alabilirmiyim... cevabınız için teşekkürler...

Eğce

07.01-2011, 23:34
Dev adam .ister malülen istersen vergi indirimi için baş vur ama Alkol Bağımlılıgını ön pilana cıkartma sana artı birşey kazandırmaz aksine kaybeytirir.....

dev adam

08.01-2011, 21:24
erdoğan abi teşekkür ederim fakat ben zaten malül için kurula girdim sonuç gelmedi. psikyatri uzmanı alkolik olduğumu anladı ne yapabilirimki.

bülent bey beni aydınlatacak bir cevap yazmıyacakmısınız...............

OturanBoğa

10.01-2011, 15:08
Malulen emeklilik raporuna oran yazılmaz. Tanı konur, sgk sağlık kurulu da maluliyet cetveli'ne göre tanıyı inceler ve maluliyet konusunda karar verir.

Erken Yaşlılık emekliliği için vergi indirim hakkı elde etmek şart. Bir işyerinde çalışıyor olmak lazım vergi indirimine başvurabilmek için. Çalışma yaşamınızın herhangi bir aşamasında yapabilirsiniz bu başvuruyu... Yani, bir işyerinde 10 gün sigortalı görünürken başvuru yapabilirsiniz; sonra çıkışınız olsa da sorun olmaz, vergi indirim başvuru süreci işler...

Orkunavcan

10.01-2011, 15:21
Sigortalı ve sigortasız malulik cetvelleri farkediyor arkdaşlar adli tıp size veriyor o cetveli doktorunuz size uygun olan secenegi işaretliyor eger hastalıgınız SSK lı çalışıyorken kaza gecırmıs ken farklı oranlar var sigortasız iseniz farklı Oranlar mevcuttur..

dev adam

20.02-2011, 13:55
sevgili arkadaşlar ben 4a tarım sigortalıyım ayda 15 gün prim görünüyor.dolayısıyla ancak 17 yılda yani 1994 7. ay ssk girişliyim. 2230 primim var son 5 yıldır psikolojik tedavi göüyorum bipolar depresyom ve OKB PANİK ATAK HASTASIYIM BİR YIL ÖNCE AVASKÜLERR NEKROZ NEDENİYLE SAĞ KALÇA femur başı hastalığından femur başı alınıp protez takıldı.

ben malülen emekliliğe bvaşvurdum fakat eskisi gibi balthazart uygulanmadığından cevAben iş gücünün %60 şını kaybetmediğiniz sonucuna varılmıştır diyo yani malülen emekliliğim ret edildi

çalışacak durumda değilim.ama siğortamı her ay 15 gün orim olasrak ödüyorum. benim erken emeklilik için ne yapmam lazım .

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim....

OturanBoğa

20.02-2011, 15:27
aha önce de yazdığım üzere... Eğer maluliyet cetveli'ne göre malul sayılmanız gerekitğinizi düşünüyorsanız, red kararına itiraz edin. Ama yok, red kararı doğrudur diyorsanız o zaman erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanabilirsiniz. Sigorta girişi 01.08.1994 olduğuna göre, defterdarlıktan alacağınız vergi indirim oranına bağlı olarak aşağıdaki şartlarda emekli olabilirsiniz:

%40-59 raporla 3. dereceden sakatlık indirimi hak ederseniz (01.08.1994 +) 17 yıl sigortalılık süresi ve 3920 gün primle
%60-79 raporla 2. dereceden sakatlık indirimi hak ederseniz (01.08.1994 +) 16 yıl 4 ay sigortalılık süresi ve 3760 primle
emekli olursunuz.

Not: http://www.engelliler.biz/forum/sakatlik-vergi-indirimi/2217-vergi-indirim-belgesi-almak-icin-dilekce-ornegi-ve-evraklar.html

dev adam

20.02-2011, 15:42
bülent abi ben 4a tarım sigortalıyım.defterdarlığa hangi belgeyle gidecen herhangi bir vergi mükellefliğim yokki özür dilerim sigorta girişim 05.07.1994 bir iştede çalışmıyorum kendim tarım sigortası ödüyorum.

cdisci

20.02-2011, 16:05
Arkadaşım bir yerde işe girmelisiniz yukarıda yazdığı gibi 10 günde olsa yeter bir muhasebeciye gidin sorununuzu çözer .vergi dairesi ise o çalıştığınız işyerinin vergi numarasından işlem yapar siz orada işçi gözüktüğünüz içinşyani çalışıyor görükmeniz şart vergi indirimi hakkı için

dev adam

22.02-2011, 17:21
bülent bey bana detaylı bilgi verir misiniz.

benim 4a tarım sigortalı olarak tarlada araçla geçirdiğim kaza sonucu klalçama protez konuldu.bunun iş kazası sayılması gerekmiyo mu .
benim maddi durumum yok erken emeklilik içinde vergi indirimi dışında yapabileceğim bişey yok mu tarım ssk lıyken vergi indirimi alamıyor muyum .t

eşekkür ederim

malülen emeklilik talebim ret edildi

officer

23.02-2011, 13:29
Şimdi tarım ssk dan çıkarsan tekrar tarım ssk lı olamazsın bu bir..Bu uygulama 5510 sayılı kanun ile kaldırıldı.
Sen malulen emekli olamazsın boşuna uğraşma...
Rahatsızlıklarından dolayı 3.derece vergi ind.hakkı alır isen 16 yıl 3760 güne tabi olursun...
Ve en önemli ise tarım ssk dan çıkıp çalışan ssklı olman gerekli bir iş yerinde çalışan olarak görün aylık 30 gün üzerinden primin yatar 4 yıl kadar ssklı çalışırsan ve bu arada vergi ind.hakkı alır isen yaklaşık olarak 2015 yılında emekli olursun...
Yok ben tarım ssklı olarak devam edeceğim dersen o zaman tarım ssk ya biraz daha prim ödeyip prim süresi 3760 güne yaklaştığı zaman tarım sskdan çıkar ve çalışan olarak prim ödersin bu yolda ise emeklilik tarihin 2018 bulur...
Hastalıklerın ile ilgili rapor oranın ne olur oda muamma rapor oranını en iyi ve net olarak hastaneye müracaat ederek öğrenebilirsin..

dev adam

23.02-2011, 15:21
teşekkür ederim ilker bey bayağı aydınlandım .şu sorumunda cevabını verirseniz sevinirim.şu an bir dostumun marketi üzerinden ssk ödetip tarıma aktararak tarımdan çıkmadan bir ay sonra vergi indirimine baş vursam alırsam raporu ssk ya 2 yıl devam edip askerliğimi ödersem daha önce emekli olurum kanaatine vardım.olmadı raporu alamazsam yine tarıma devam edip 3600 günle yaş sınırı 51 gösteriyo çaresiz onu beklerim.doğrumu düşünüyorum şu an benim vergi indirimi için ilk nereye baş vurmam lazım ...teşekküe ederim..

vergi dairesine gitmeden hastaneye gitsem olurmu ordan raporu alabilirsem bunu vergi dairesi kabul edermi.ssk ya geçmeden herşeyden emin olmak açısından soruyorum .ben gerçekten çalışamıyorum çok iyi şofördüm psikolojik rahatsızlık beni bitirdi geçen akşam arabaya çıktım elim ayağıma dolandı kullanamadım.

officer

23.02-2011, 15:28
Tarım ssk lı olanlar vergi ind.müracaat edemez tarım ssk dan çıkıp ssklı olarak çalışmalısınız vergi ind.belgesine müracaat için çalışıyor olmak şart.
Arkadaşım bak sen ilk önce hastaneye rapor için müracaat et alacağınız rapor %40 üstünde olur ise o zaman tarım ssk dan çıkar çalışan ssk lı olursunuz...

dev adam

23.02-2011, 15:33
hastaneden neye icaben rapor istiyecem abi.ssk ya geçmeden gidipmi alacam vargi dairesine gitmeyeyimmi yani bir yerden sevk falan gerekmiyomu.raporu alıp vergi dairesinemi gidecem yoksa rapor alıp ssk ya geçipmi gidecem..teşekkür ederim...

dev adam

24.02-2011, 14:11
ilker bey ve bülent bey sorumu lütfen yanıtlarmısınız .benim kdz ereğli devlet hastanesinden alacağım %40 üzeri raporu vergi dairesi kabul edermi .tarım ssk lı olarak raporu alabiliyormuyum.cevabınıza göre ssk çalışan olarak işe girecem .hastaneye ne raporu almak istiyorum diyecem.lütfen acele cevao bekliyorum çünkü yarın hastaneye gidecem .ben bu konularda cahilim lütfen detaylı bilgi veriniz teşekkürler....

cdisci

24.02-2011, 14:16
siz önce bir iş başvurusu yapıp oradan işyerinin bağlı bulunduğu vergi dairesine gidip vergi indirimi müracaatı yapacaksınız kafanıza göre hastaneye gitmeniz sorununuzu çözmez

işyerinin muhasebecisi size gerekli bilgiyi veriri

dev adam

24.02-2011, 14:24
abi tmm da tarımsigortasından ssk ya geçersem bir daha tarıma geçiş yok
ya raporu alamazsam ben zaten çalışacak durumda değilim formeliteden bir arkadaşımın marketi üzerinden sigortalı olacam bu yüzden raporu alacağımdan emin olmam lazın .tarımdan çıkarsam raporda alamazxsam ssk yı hiç ödeyemem

kafam karışıyor bülent bey i,lker bey nerdesiniz

dev adam

24.02-2011, 18:36
arkadaşlar yarın hasataneya gidecen neden kimse bana detaylı cevap yazmıyor...........

officer

24.02-2011, 19:17
Daha ne yazalım kardeş ya biz anlatamıyoruz yada sen anlamıyorsun sen hiç bir şey yapma ne sevk al ne de evrak götür yanında (hani muayene olmaya gidersin ya onun gibi işte)direk hastaneye git ben sağlık kurulu raporu almak istiyorum de müracaatını yap raporunu al.
Sonra raporunu al %40 üzeri olur ise buraya yaz ne gerekiyor ise yardımcı oluruz..
%40 altında olur ise o zaman boşa zaman harcama ve tarımssk yı ödemeye devam et.

eren61

24.02-2011, 20:09
dev adam sen şu an her hangi bir yerde en az 15 gün veya 30 gün ssk lı görün görünmeye başladıktan 1 hafta sonra muhasebeye git ve vergi indirimi için seni sevk edecek bu arada tarımssk için sen çıkış falan hiç bir işlem yaptırma (ssk lı olunca tarımssk otomatik durur ssk lılığı bırakınca devreye girer) şu an askerlik borçlanmasıda yapma eğer vergi indirimin onaylanırsa ssk dan emekli olmak için 3,5 yıl(1260gün) ssk lı olarak ödemelisin. v. indirimi alırsan ssk primlerin biraz düşük olur son 3,5 yılı ödemesen ancak tarımdan emekli olabilirsin.

officer

24.02-2011, 20:56
Eren61;
Çok yanlış bilgi veriyorsun 5510 sayılı kanun ile tarım ssk kaldırıldı.Tarım ssk dan çıkar ise tekrar tarım ssk lı olamaz..
Ayrıca adam zaten ssk lı neden 3.5 yıl prim ödesin ki

dev adam

24.02-2011, 21:56
ilker bey ben anlattığınız şekilde aydınlandım fakat arkadaşın dediğini anlaMAdım.ben 06.07.1994 ssk girişliyim 775 günüm var 2003 te hastalanınca (psikolojik)tarım ssk ya geçtim.8 tam yıldır ayda 15 gün sayılıyo tarım ssk ödedim .şu an netten bakıyorum 4 a lı olarak görünüyorum ama tarım 2230 prim var ssk ya geçersem vede askerliği ödersem hesabma göre verdiğiniz bilgiler doğrultusunda 2,5 sene sonra emekli olmam lazım askerlik ödemesi ssk ya sayılmazmı...

officer

24.02-2011, 23:02
Bence ilk önce raporunu almak için hastaneye bireysel olarak müracaat et... ona göre cevap vereceğiz...

dev adam

25.02-2011, 17:34
ilker bey hastaneye gittim rapor için başvurdum .dilekçemi iş başvurusu için sağlık kurulu raporu diye yazdılar.sonra 8 ayrı braşta doktora muayene oldun salı günü kurula girecem .dilekçenin işe giriş için yazması bişey değiştirmez değilmi gelişmeleri tekrar size yazacağım. teşekkürler.......

eren61

25.02-2011, 20:47
ilker bey benim başımdan geçtiği için biliyorum her ne kadar ssk-tarımssk birleşsede emeklilik sürecinde ssk-tarımssk ayrı ayrı işlem görüyor yani tarımssk ları normal ssk sayılmıyor tıbkı bağkur gibi ayrı kurum sayılıyor yani son 7 yılda en fazla hangi kurumun günleri varsa emeklilik oradan oluyor. burada tarımssk-ssk ayrı sayılıyor. ben böyle değerlendirildim. isterseniz tekrar araştırın. ama beni sgk yetkilileri yanlış yönlendirdiyse onu bilemem.

dev adam

25.02-2011, 21:29
eren bey dediğiniz doğru zaten bizde onu iddia etmiyoruzki ben %40 üzeri rapor alırsam zaten ssk ya geçip vergi indirimi isteyecem bugün banada hast. dediler o yüzden rapor isteğimi engelli işe giriş talebi olarak yazdılar..vergi indirimi için iş yerinde ssklı çalışman lazın tarımda vergiindirimi yok dediler.........

eren bey madem bilginiz var avasküler nekroz sebebiyle kalça protezi takılması arızasına %kaç verirler sizce.........

eren61

25.02-2011, 22:03
arkadaşım benimde söylemek istediğim vergi nidirimi aldıktan sonra (inşallah alırsınız) ssk tan emekli olmak için mutlaka 3,5 yıl ssk ödemelisiniz bu arada askerliğide ödemenize gerek kalmaz . kalça protezi tek başına zor ama her protez her hastada aynı randımanda olmuyor. yakınmalarınızı siz bilirsiniz. bir de protez bir hastalığın sonucu takılmışsa rapora çok etki ediyor. rapora etki edecek başka sorunlarınız varsa şansınız yüksek olur.

dev adam

25.02-2011, 23:40
evet eren bey var 8 yıldır bipolar depresyon okb hastalığım var bugün muayenelerimde psikyatri doktoru raporuma sağlam yazdı.halbuki kendisi bile bana ilaç yazmışken önceden sebep olarak başka hastanede tedavi görmem 5 yıl önce bu doktoru gırtlaklayıp pencereden atıyodum bana kıllık yapıyo eyer insaf etmezse rapor yatar yatarsada ben bu doktoru ereğlide yaşatmam

birde şu konu var benim ssk primim 775 +550 askewrlik+2 .5yıl daha ssk lı çalışsam900=2225+1470 tarım=3695 şartıyla ssk primim yarıdan fazla oluyor niye emekli olamıyayım.5510 yasaya bakıyorum böyle bir madde yok.siz bu konuda yenimi işlem yaptınız.kesin emin olduğunuz bir konu varsa lütfen detaylı yazarmısınız.

eren61

26.02-2011, 16:35
dev adam siz önce rapor almaya bakın geri kalan hesaplama işlemlerini ondan sonra yapmak kolay.
benim söylediğim son2520 gün içinde ssk primlerin en fazla olmalıki ssk dan emekli olabilesin senin tarımssk ve ssk dışında başka çalışman yoksa en son 1260 günün ssk olmalıki ssk dan emekli olasın başkatürlü emekliliğin tarımssk dan olur. bunu sgk dan da öğrenebilirsiniz.

OturanBoğa

28.02-2011, 20:29
O kadar çok mesaj yazıldı ki, atlanmış soru varsa lütfen belirtin?

dev adam

01.03-2011, 18:12
ilker bey ve arkadaşlar kurula girdim ve ortepedi protez için %25 verdi.psikyatri vermedi.ben 8 yıldır bibolar depresyon okb hastasıyım ve birçok ilaç kullandım 36 gün terapi gördüm hala seraquel nervium ve cipram kullanıyorum bu sorunuma puan vermesi gerekmiyomune yapacam şimdi

OturanBoğa

01.03-2011, 18:20
Bipolar için de rapor vermek zorundalar tabii ki: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-raporlari/28904-anti-sosyal-kisilik-bozuklugu-ile-ne-oranda-rapor-alip-hangi-haklardan-yararlanabilir.html#post842026
Doktor böyle bir rahatsızlığınız olmadığını mı söyledi?

Ama unutmayın, malulen emeklilik için maluliyet cetveli'ne göre tek bir rahatsızlıktan dolayı malul sayılmanız gerek.

dev adam

01.03-2011, 18:40
bülent bey zaten malül raporuma ret geldi vergi indirimi için gittim malül raporuna dayanarak.o raporda anksiyete okb depreyon teşhisi konuldu diyor tamam malül emk. ret edilmesi normal ama bu tanıyı zong. araşitırma hast. koydu .şimdi devlet hast. gittimorda8 doktor muayene etti ortepedi%25 verdi.psikyatri vermedi normalde buarızalardan balhazart formülüne göre %40 geçmeliydi diyorum.lütfen yardımcı olun.

OturanBoğa

01.03-2011, 18:52
Doktor neden bu rahatsızlığınızı değerlendirmedi? Yani gerekçesi neydi?

dev adam

01.03-2011, 18:58
sen akıl hastası değilsin dedi cinlik yapıp devleti soyuyosunuz bidaha gelme bana nerde tedavi olduysan oraya git dedi muayenede kuruldada oğlum bu hastalıklara puan verilmez tedavisi mümkün dedi .

halbuki 7 yıldır bana en az 100 sefer bu ilaçları yazdı

OturanBoğa

01.03-2011, 18:59
Bilemiyorum. Sakatlık oranı cetveli belli. Orada yer alan rahatsızlığınız varsa ve doktor hakkınızı yemişse, il sağlık mdüürlüğüne gidip rapora itiraz etme hakkınız var. Ve hatta, doktor işgüzarlık yaptı diyorsanız, doktoru da il sağlık müdürlüğüne şikayet edin bence...

dev adam

01.03-2011, 19:28
tamam abi sağol ben tam anlamıyorum siz bakıp yaygın anksiyete bozukluğu OKB bipolar depresyon hastalığına ne puan verilmesi gerekiyor bana bildirirseniz memnun olurum.

bülent bey şimdi eski sağlık karnemi bulup baktım.aynı doktor ve kuruldaki nöroloji doktoru 2004 yılından beri bana yutturmadıkları ilaç kalmamış en az 30 reçetede tanı olarak depresyon,anksiyete bozukluğu,afektif bozukluk.epilepsi bile tanı koymuşlar ve aynı doktorun 21.04.2006 da verdiği ilaç bedeli muafiyet raporunda dakonulan tanı atipik affektif bozukluk diyor.ilaç parasından bile muaf etmiş.iki nöroloji bir psikyatri doktorunun imzası var.türlü türlü ilaç kullanmışım .ve son olarak gittiğim üniversite hast. dışında hiç bir ilaçtan fayda bulmadım.

cdisci

01.03-2011, 20:36
tamam işte arkadaşım sana delil yazılan ilaçlar verilen raporlar il sağlık müdürlüğüne giderken onları götür lakin hiçbirşey yapmazlarsa bu seferde valiye çık oda olmazsa başbakanlığa (bimer) dilekçe yaz

OturanBoğa

01.03-2011, 22:47
Bu durumda il sağlık müdürlüğüne gidip itiraz etmek ve başka hastaneye sevk almak en doğru yol...

dev adam

01.03-2011, 23:14
ilginiz ve alakanız için teşekkür ederimhepinizede.yani siz bu hastalıklar dan puan almam gerktiğini düşünüyorsunuz.dediğiniz gibi hareket edeceğim.gelişmelewrden sizi haberdar ederim.

OturanBoğa

01.03-2011, 23:52
%25'in %40 olabilmesi için bir rahatsızlıktan dolayı en az %20 oran daha verilmeli. Ancak o zaman toplamda %40 olur.

Eğce

01.03-2011, 23:56
Arkadaş taşradaki doktorlar biraz u kala oluyor neyazıkki. sizin elinizdeki ilaç rapor larının sana vaydası olacak dır ayrıca ünüversite hasdanesin de yatışın varmı varsa tanını kolaylaşdırır.
altdaki başlıkta tanı ve rapor oranlarıvar işine yarar bir bak siznekadar hasdalıgınızın hakında bilgi sahibi olursanız .kendini bilmez size sen cingibisin diyen toktura hadini daha kolay verisiniz .....

http://www.engelliler.biz/forum/saglik-raporlari/28904-anti-sosyal-kisilik-bozuklugu-ile-ne-oranda-rapor-alip-hangi-haklardan-yararlanabilir.html

dev adam

02.03-2011, 01:03
sağol kardeş 36 güm devlet hast. yatışım var zaten şu anda bahsettiğim hastalıklardan araştırma hast. tedavi görüyorum ayın24 .de kontrolüm var.burdanaldığım rapor ve eski reçetelerle sgk il müd. gidip tedavi aldığım hastaneye sevk isteyecem...

dev adam

06.03-2011, 16:21
iyi günler.ben kalça protezinden % 25 oranında raporaldım.psikolojik tedaviyi başka hast. gördüğüm için psikolok beni dinlemedi bile oran vermedi.enson tedavi gördüğüm ünüversite hast. de ilaç bedelinden muaf raporunda ....Tanı:f10.2alkolkullanımına bağlı bağımlılık sendromu .....f31 bipolar duygulanım bozukluğu diyor.ben 8 yıldır tedavi görüyorum .bu durumda psikyatriden kaç oranında rapor almam lazım.aslında hikayem çok daha uzun fakat eğer bülent bey ve ilker bey okurlarsa durumu biliyolar .cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..
21.04.2006 da aldığım ilaç muaf raporundada tanı atipik afektif bozukluk diye yazıyor.

neoplis

06.03-2011, 19:45
kardeşim psikoljiden rapor olmak kolay degil. uzun tedavi süresinden sonra degerlendiriyorlar. birde hastalıkların kısmen iyileşeni, iyileşme ihtimali olanı diye farklı kısımlara ayrılıyor.

OturanBoğa

08.03-2011, 16:43
Daha önce de yazmıştım:

%25'in %40 olabilmesi için bir rahatsızlıktan dolayı en az %20 oran daha verilmeli. Ancak o zaman toplamda %40 olur.

dev adam

08.03-2011, 17:53
bülent bey.o kısmını anladım şunu sormak istedim.ben devlet hastanesinden aldığım% 25 raporla tedavi olduğum ünüversite hastanesinden sadece tadavi gördüğüm psikyatri doktorundan rapor alıp bu iki raporu birleştirebilirmiyim.yoksa itiraza göre tekrar bütün doktorlara muayene olmama gerek varmı.anlıyacağınız bana protez takan hastane farklı psikolojik tedavi gördüğüm hastane farklı.teşekkür ederi,m...

yani protez takan hastane ortepedik hastalığımı kabul etti ve%25 verdipsikyatri tedavi gördüğün hastaneye git dedi ve rapora sağlam yaqzdı.

OturanBoğa

08.03-2011, 17:54
Raporun aynı hastaneden alınması lazım. Psikolojiden rapor arabileceğiniz yerde ortopedi bölümü de değerlendirme yapıp toplam oranın yer aldığı sağlık kurulu raporu verecektir...

dev adam

08.03-2011, 18:00
şimdi bülent bey beni 8 tane doktor muayene etti.ve sadece ortepedi oran verdi.kabul ünüversite hastanesine gidip yani rapora itiraz etmeden sadece ortepedi psikyatri ve fizik tedavi den arızalıyım desem 3 doktora muayene olsam diğer doktorlara gerek duyulurmu çünkü hepsine muayene olmaya kalksam ne işim biter ne param yeter.

OturanBoğa

08.03-2011, 18:08
Her hastane kendi doktorlarının muayene etmesini ister. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok. X hastanesinden rapor çıkartacaksanız, o hastanedeki tüm prosedürü yerine getirmelisiniz...

dev adam

08.03-2011, 18:15
tmm abi peki bu %25 lik raporu ve eski psikolojik tedavi aldığımı kanıtlayan ilaç raorlarını götüreyimmi.bide ben tarım ssk lıyımya şimdi tarımdan ayrılmadan ssk ya geçtim 1 ay sonra muayene olursun dedi muasebeci.iş yerinden deftardarlığamı gidip sevk alayım yoksa direk hastaneye gidip raporu deftedarlığamı götüreyim .

deftewrdarlık beni aynı hastaneye sevk eder sanıyorum.benim istediğim hastaneye sevk edermi

OturanBoğa

13.03-2011, 15:07
Eski raporlarını götür tabii. Muayene edecek doktor üzerinde olumlu bi etkisi olur...

Defterdarlık sevki ile de gidilebilir, kendin de gidebilirsin. Sevkle gitmen daha iyi olur... Defterdarlık istediğin hastaneye sevk edebilir aslında. Bu konuda ısrarcı ol. "Benim durumumla iligli tedavi gördüğüm hastane orası "de... Olmazsa, işkur'a git ve onların sevki ile hastaneye gidip rapor al. Alacağın raporu noterde çoğalt ve bir nüshasını defterdarlığa ver...

dev adam

13.03-2011, 15:12
tmm abi teşekkür ederim.şimdi martın 3 ü itibarı ile ssk lı olarak muayene olabiliyorum iş yerinden ne evrağı alıp defterdarlığa ğidecem .bide bu arada bana istirahat verilirse sigortam devam ediyomu istirahat parası alabiliyormuyum.

dev adam

23.03-2011, 14:02
Bilemiyorum. Sakatlık oranı cetveli belli. Orada yer alan rahatsızlığınız varsa ve doktor hakkınızı yemişse, il sağlık mdüürlüğüne gidip rapora itiraz etme hakkınız var. Ve hatta, doktor işgüzarlık yaptı diyorsanız, doktoru da il sağlık müdürlüğüne şikayet edin bence...
bülent bey dediğiniz gibi psikyatrinin değerlendirmediği %25 ortepedinin verdiği raporla il sağlık kurumuna gittim.fakat bu raporun bizle işi olmaz.malülen için olsa biz sevk ederiz engelli raporu için biz bişey yapamayız dedi.diğer hastanede buy mevcut rapor zaman aşımına uğramadan yeni rapor veremeyiz ancak itiraz dilekçesiyle gelirsin diyo.biri diğerine diğeri öbürüne gönderiyo.akla muhtaç kaldım yarın psikyatriye randevum var.ne yapmam lazın nolur yardımcı olun...........

OturanBoğa

23.03-2011, 17:54
İtiraz dilekçesi ile gidin o zaman diğer hastaneye...

dev adam

23.03-2011, 18:38
işte onu diyorum itiraz dilekçesini kabul etmiyor.ancak malülen emeklilik için itira edebilirsiniz engelkli raporunun itiraz dilekçesi,ni biz kabul etmiyoruz bizle işi yok diyo sgk il müdürlüğü

OturanBoğa

23.03-2011, 19:03
"diğer hastanede buy mevcut rapor zaman aşımına uğramadan yeni rapor veremeyiz ancak itiraz dilekçesiyle gelirsin diyo"

Onu diyen hastaneye yaz diyorum ben de.

Ve, rapora itirazın il sağlık müdürlüğünce kabul edilmemesi de ne demekmiş allah aşkına!? Bu da yeni moda bi gerekçe mi kurumlar için!

dev adam

23.03-2011, 20:41
ne bileyim abi şaşırdım kaldım.sgk burdan anca malülen emeklilik raporunun ank. dan reddine itiraz edersin diyo.gerekçe engelli raporu maliyeyi ilgilendiriyomuş.yahu engelli raporu her konuda alınmıyomu farzet sigortam yok bu engelli raporu sadece vergi indiriminemi yarıyo anlamadımki.

OturanBoğa

24.03-2011, 16:18
Ben gene hiç bir şey anlamadım. Neredeyse 100 mesaj yazıldı başlığa, ne nedir aklımda kalması mümkün değil...

Nereye ne için başvurdun, kim nereye sevk etti, sevk olduğun yerde rapora dair neler oldu, ne yapmak istiyorsun..? Tamamen koptum ben.

dev adam

24.03-2011, 22:27
sizi yoruyorum ama kısaca anlatayım

ben a hast. ameliyat oldum. protez kondu.
b hastanesindede psikolojik tedavi görüyorum.
a hast.şahsi müracatla engelli raporu istedim ortepedi %25 oran verdi psikyatri vermedi.
b hastanesinden rapor almak için uğraşıoyorum.
onlar il müdürlüğüne git dedi. il müdürlüğü tekrar a hast. git itiraz et dedi ve ben bunları bugün yaptım
a hast. psikyatristle kavglıyım .itiraz falan etmedim

buraya kadar anlamışsınızdır. ben tarım sigortalı olduğum için şahsi rapora başvurdum ama şimdi ssk lıo çalışan görünüyoruym bir aydır.

şimdi sorum şu defterdarlık sevki ile b hast. gitmek istiyorum bu zaman zarfında 3-4 ay kadar ssk lı olup raporu alamazsam tarım sigortam iptal olur mu 3-4 ay sonra tekrar tarım ödemeye devam edebilir miyim.....

saygılar

officer

27.03-2011, 10:24
Tarım ssk dan cıktıgınız için tekrar Tarım ssk lı olamazsınız 5510 sayılı kanun ile tarım ssk lılık kaldırıldı..Siz 3,5 yıl çalışan ssklı olacaksınız ve 3,5 yıl sonra emekliliği hak edeceksiniz bu süre zarfında maliyeye vergi ind. için müracaat edeceksiniz.

dev adam

27.03-2011, 13:01
ama ben tarım ssk dan çıkmadımki burda bir sürü kişi aynı şeyi yapıyor.tarım ssk lıyken işe girip mesela 6 ay çalışıyo çalıştığı primleri tarıma aktarıyo.eğer boşluk varsa sene sonunda hepsini ödeyip tarıma devam ediyor.

officer

27.03-2011, 13:54
Tarım ssk dan çıkmadan erken emeklilik ve malulen emeklilik hakkı kazanamazsınız.... Kısaca bu haklardan birinden faydalanmak istiyor iseniz çalışan ssk lı olarak 3.5 yıl prim ödemeniz gerekli..

dev adam

27.03-2011, 15:16
tmm abi zaten bende vergi indirimi için uğraşıyorum eğer alabilirsem ssk ya devam edecem alamazsam tarıma devam edecem.tarımı iptal etmeden şimdi ssk lı çalıştığım yerden defterdarlığa sevk ordanda hastaneye sevk alabiliyormuyum.sizce direk rapora mı başvurayım.

3,5 yıl son ödemede askewrlik borçlanması dahil oluyormu.

officer

27.03-2011, 16:09
Kardeşim ya anlamıyorsun yada anlamak istemiyorsun sen çalışan ssk lı olduğun için tarım ssk iptal oldu..Hem tarım ssk hemde çalışan ssk lı nasıl oluyorsunuz..
Hem ssk hemde tarım ssk sı nasıl oluyor ise bu bilgiye nasıl ulaştınız elinizde yasal dayanağı olan bir belge varsa paylaşın bizde bilelim..
Askerlik borçlanması son 3,5 yıla dahil olmaz ssk lı olduktan sonra kesintisiz 3,5 yıl 1261 gün prim ödemeniz gerekli

dev adam

27.03-2011, 16:28
evet araştırın bu8 mümkün tarımdan çıkmıyosunuz çalıştığınız iş yerinden yıl sonu primleri aktarıyosunuz tarıma ben kaç kez bunu yaptım.

OturanBoğa

28.03-2011, 15:59
Yaşar bey, şimdi ssk'LI çalışansınız ya... İşyerinden alacağınız belgeyle defterdarlığa sakatlık indirimi için başvuru yapacaksınız. Onlar sizi hastaneye sevk edecekler...

Benim bildiğim de artık tarım ssk'sı diye bir şey yok. Bu kapsamdakiler artık Bağkur'lu sayılacak. Ben böyle biliyorum. Bunu sigorta müdürlüğüne gidip sorun mutlaka...

dev adam

28.03-2011, 18:35
Bülent bey evet haklısınız artık tarım ssk yok ama biz eski tarım ssk lılar için bir ayrıcalık tanınmış.ilker beyin cevabına takıldım ve bugün sgk il müdürlüğünü aradım.
Cevap şu şekilde: kısa süreli bir işte 5-6 ay gibi çalışacaksanız 2011 ilk 3 ayı tarıma ödeyin. sonra ssk lı olarak çalıştığınız primleri en geç 2012 şubat sonuna kadar bize bildirin ki tarıma aktaralım arada boşluk varsa onları da o zaman ödeyin ama 2012 şubat sonuna kadar ssk lı çalışıp bize bildirip aktarmazsanız tarım sigortanız otamatik olarak sona erer...dediler .

devletin memuru tarım sigortalılar servisi çalışanı heralde yanlış bilgi vermez sanıyorum bildiğiniz bişey varsa lütfen bana bildirin ........alakanız için teşekküe ederim....

(bide yanılmıyalım benim tarım sigortam 4a olarak geçiyor..)

dev adam

01.04-2011, 22:41
bülent bey olayı çözecem galiba şindi a hastanesinde nörolojiye gittim meğer ben epilepsi olmuşum şimdi ben %25 veren bu hastaneden yeniden rapor alabilirmiyim defterdarlık sevkiyle gitsem.nöroloji % 20 verirmi.teşekkür ederim.

anlıyacasğınız b hastanesine gitmek istemiyorum aslında ortepedik raporumu iyi bir oran sanıyorum orası araştırma hastanesi bir ayda iş bitmiyor.ama a hast. 1-2 günde biter.

OturanBoğa

11.04-2011, 00:38
Vergi indirimi için dilediğiniz hastaneye gidin. Kim tutar sizi?

dev adam

11.04-2011, 10:59
bülent bey vergi dairesinden sevk aldım hastane kuruluna gittim.fakat benim tedavi olduğunm doktor bu ay kurulda yokmuş oyüzden mayıs bir itibarıyla gidecem.gelişmeleri size yazarım.inanın bülent bey bu siteye girmezden önce bu konularda hiç birşey bilmiyodum.sayenizde herşeyi öğrendim teşekkür ederim size ve diğer yetkililere....................

dev adam

19.04-2011, 10:07
oturan boğa ve diğer arkadaşlar hastaneye gittim %25 ortepedi kesin nöroloji f 31.4 ve g40.9 tanı koydu psikyatri ağır depresyon yazdı bunlar ne manaya gelir ve buniardan ne oranda rapor alırım sonucu bekliyorum.teşekkürler...

OturanBoğa

19.04-2011, 16:21
Bilmiyorum.

dev adam

28.04-2011, 09:04
ben hep tarım ssk lı ve ssk lı oldum yani sigortalar bişleşince 4 a bütün sigortam .engelli erken emekliliğinde benim için son 3.5 yıl olayı varmı hiç bağkurlu olmadım.askerliği borçlanıp erken emekli olabilirmiyim.

officer

28.04-2011, 09:25
avcıkomando;
Engellilere askerlik borçlanması nasıl işe yaramaz ya,ben ödeme yaptım ve misler gibi saydırdım..
Devadam;
Tarım ssk ile Tarım bağ-kur ayrı ayrı şeylerdir..

dev adam

28.04-2011, 09:28
teşekkürler kardeş .şunu demek istiyorum askerliği ödeyince çok az sürem kalıyor.fakat son 7 yılın 7 yılıda tarım ssk bu farkediyormu yani ssk değil ama ikiside 4 a görünüyor .tarım ssk da bu kural yok mu

ilker bey daha öncede size sormuştum. bana 1261 günün son ssk lı çalışan olması gerekiyor demiştiniz.net cevap verinki askerliği ödeyeyim.

officer

28.04-2011, 10:19
dev adam ;
Tarım ssk dan çıkıp çalışan ssk olacaksın ve 1261 gün çalışan ssklı olarak prim ödeyeceksin...
Ayrıca;
Tarım ssk lı olanlar vergi ind.müracaat edemez tarım ssk dan çıkıp ssklı olarak çalışmalısınız vergi ind.belgesine müracaat için çalışıyor olmak şart.

ılker bak arkadsım ben sonunda belırttım calısan bırı hıc bosluk bırakmadan calısmıssa eskı usul ornek 3600 gun prımı gerekıyorsa arada 1800 ıs gunu prım odeme hakkı var askerlık borclanmasına gerek yok ozaman bunu kastedettım ben son zaman saydırabılır dıye
Hüseyin bey arada nasıl 1800 gün prim ödeme hakkı oluyor biraz açıklarmısın...

dev adam

29.04-2011, 10:24
ilker defterdarlıktan sevkli rapor için heyete girdim.rapor henüz çıkmadı fakat bi şekilde sonucu öğrendim.%35. şimdi ne yapmalıyım.

itirazı nereye yapmalıyım.defterdarlıgamı sg k na mı hastaneyemi.

dev adam

02.05-2011, 11:15
DEFTERDArlığın sevkiyle gittiğim kdz ereğli devlet hastanesinden % 35 rapor aldım.ünüversite hast. de psikoplojik tedavi görüyorum.bu yüzden psikyatri değerlendirmedi ve oran vermedi bu rapora itiraz etmek istiyorum nereye baş vurmalıyım.tekrar vergi dairesinemi yoksa hastaneyemi sgk namı hastane anlaşılır bilgi vermiyor .yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler.........:confused:

OturanBoğa

04.05-2011, 16:02
Hastane raporu elinize vermişse, o raporu alıp il sağlık müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

dev adam

04.05-2011, 16:46
teşekkür ederim.

dev adam

24.05-2011, 17:33
arkadaşlar % 35 lik rapora itiraz ettim ve % 48 rapor aldım tam bilgi alamadım şimdi ne olacak rapor banamı gelecek vergi dairesinemi gidecek yoksa itiraz ettiğim il sağlık müdürlüğünemi.cevabınız için teşekkür ederim..........

OturanBoğa

24.05-2011, 17:43
Bu bilgiyi o hastaneden öğrenmelisiniz... Ama mantıken, hangi kurum sevk etmişse, o kuruma gönderiri hastane...

dev adam

24.05-2011, 17:48
dediğiniz gibi yaptım raporu hastaneden aldım il sağlık müdürlüğüne itiraz ettim ünüversite hastanesine gönderdiler ilk sevki defterdarlıktan almıştım tabii.

OturanBoğa

24.05-2011, 17:53
İl sağlık müdürlüğü'nden sevk var mıydı? Varsa, hastane oraya gönderebilir... Ama o sevk yazısında bir üst yazı olarak defterdarlık sevki de varsa, o zaman raporu defterdarlığa, bilgiyi de il sağlık müdürlüğüne gönderirler bence..

Dediğim gibi, bu konuda net bilgiyi ancak hastaneden ya da il sağlık müdürlüğünden alabilirsiniz.

dev adam

24.05-2011, 17:58
teşekkür ederim.bir arkadaşım hakem hastaneye gönderirler diyo buda neyin nesi.şimdi tel. konuştum.

OturanBoğa

24.05-2011, 18:06
İl sağlık müdürlüğü zaten hakem hastanesine sevk etti... Bir daha sevk olacağını sanmıyorum.

dev adam

24.05-2011, 18:17
teşekkür ederim abi.müsadenle bir sorum daha var.bu forumun öncesini okuduysanız görmüşsünüzdür.ben 07.05.1994 ssk girişliyim.2003e kadar ssklıydın sonrası tarım ssk lı oldum yani şimdiki adıyla 4a ya tabiyim 3 ay önce tekrar çalışan ssk lı oldum bağkurda olduğu gibi son 7 yılın 3,5 yılı çalışan olma kuralı 4a tarım siğortası içinde geçerlimi.yani ben hep 4a lıyım.verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

OturanBoğa

24.05-2011, 18:19
O detayı bilmiyorum. Bildiklerimi daha önce bu başlığa yazmıştım...

dev adam

24.05-2011, 18:25
teşekkür ederim

officer

24.05-2011, 22:51
Yaşar bey;
Tarım ssk dan çıkıp çalışan ssk lı olduğunuz tarihten itibaren çalışan ssk lı olarak 3,5 yıl (1261 gün) prim ödemeniz gerekli.Tarım ssk da engelli emeklilik uygulaması olmadığı için son 7 yıl şartını yerine getirmeniz gerekli..