PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : SSK emeklisi kişi vefat eden eşinin emekli maaşını alabilir mi?



seker kiz

07.08-2010, 12:37
Ssk emeklisi bir kişi ölmüş olan eşinin bağkur emekli maaşını da alabilirmi ? Emekli bir kişinin iki maaşıda alma hakkı varmı ?
Dul bir kızı ve bir torunu var. Adam kızı ile ölmüş eşinden kalan bağkur maaşını bölüşüyor ancak kızını maddi konuda madur ediyor.
Bu konuda herhangi hukuki bir hakkı var mı ?

shukufe

08.08-2010, 14:24
insanlar cesit cesit para icin evlat bile taninmiyor ama
amasi olen esinden maas almasi kanunen var degilmi; o halde aliyor hakkidir olmasa zaten vermezler
gonul isterdi ki bi baba dul kizi icin vaz gecseydi ama dedigim gibi nefis....

seker kiz

09.08-2010, 04:03
Evet aldığına göre kanunen hakkı demek ki.Ama mantığım böyle bir hakkı kaldırmadığı için sorma gereği duydum belkide..Dul kızı ve torunu varken ve onlar madur durumdayken babası nasıl olurda iki maaşı da alır aklım almıyor ...

exalans77

09.08-2010, 07:18
malesef böyle bir hak var dul kızı sadece 140 ile 200 tl arasında bır maaştan pay alabılıyot ılk başta nıkahlı esı varsa çoçukları belli oranda maaş alıyor ve mantıkla bagdaşmasa böyle malesef.

OturanBoğa

10.08-2010, 11:43
Evet, SSK'dan emekli biri eşinden akaln Dul aylığını da alır.
Kızını maddi konuda mağdur ediyor derken ne demek istediğini anlamadım? Yani, yetim maaşı alan kızına bu parayı vermiyor mu?

seker kiz

10.08-2010, 12:38
Kızı kendine düşen payı alıyor ama çok az bir miktar düşüyor payına.Babası kızını ihtiyaçlarını karşılamıyor.Onu sıkıntıya sokuyor.kadıncaz oğlunun okul harçlığını bile komşularından almak zorunda kalıyor.Sigara parası bulamıyor .

OturanBoğa

11.08-2010, 14:47
Anladım. Bu tür bir mağduriyet için ne yapılabilir bilmiyorum. Sanırım SHÇEK'e başvuru yapılabilir...

shukufe

12.08-2010, 21:28
babasi almasada yetim kiz ayni parayi alir gibi biliyorum
kizi almazsa babasi 4\3 kizida alirsa yarisi diye biliyorum
onun icin canini sikma sekerkiz babasinin maasa ortak olmasi kizi icin bisi degistirmiyo galiba

periş

12.08-2010, 22:26
Eşler den kim önce merhum olursa olsun, emekliyse eşi dul aylığından kız çocuğu da yetim aylığından yararlanıyor... Benim de babam vefat etti 2004'te 2008 evlenene kadar yetim maaşı aldım anneme daha çok pay düşüyor haliyle...

Kalem

29.08-2010, 23:11
şekerkız ablacım bahsettiğin bayan oğlu öğrenci oldugu için kaymakamlığa yardım için başvurabilir. Hele okuyan bir öğrencinin harçlık bulmada bile sorun yaşaması sosyal devlet anlayışının kabul edemeyecegi bir husustur. Okul sürecinde uygun yaşam ortamı bulamayan yoksulluk sınırı altında yaşayan öğrencilere kaymakamlıklar yardım eder,etmek zorundadır. Anne, oğlu için okula başvurabilir okula gelen yardımlardan çocugunun faydalanmasını talep edebilir. İsterse dogrudan kaymakamlıga gider yardım talep edebilir.
Ayrıca belediyeden yakacak, yiyecek vs yardımı talep edebilir. Sosyal dayanışmaya başvurabilir oglu için.

Ayrıca anne, TMK 364. maddeye dayanarak babasına nafaka davası açabilir. Bence bu seçeneği degerlendirsin muhakkak. Eğer yoksulluk sınırının altında yaşıyor ve çocuguyla birlikte sıkıntı çekiyor acil ihtiyaçlarını karşılamada sorun yaşıyorsa babasına nafaka davası açsın. Bu konuda bir avukatdan görüş alsın.

seker kiz

30.08-2010, 04:42
Teşekkürler ablacım