PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Fantom ağrı için yardım bekliyorum..?

rasimsila

26.03-2005, 00:44
Arkadaşlar 2001 yılı ocak ayında bir trafik kazasında sağ kolumu omuzdan kaybettim. O günden beri 5 sene geçti, sağ kolumu hala ağrılı vaziyette hissediyorum.
Doktorlar bunun normal olduğunu, ismininde fantom (hayalet) ağrı olduğunu söylediler. Fakat en fazla 1 ve ya 2 yılda geçeceğini söylediler. Ama ben 5 yıldır bu ağrıyı her an her saniye şiddetli bir şekilde çekiyorum.
Bu ağrı ve tedavisiyle ilgili fikri ve tavsiyeleri olan lütfen yardım etsin.
Teşekkürler.

naimsav

26.03-2005, 21:38
Sayın rasimsila, ben 30 yıl önce kaza sonucu belden aşası tam felç oldum ayaklarımda duyu hiç yok , hatta ayığımın birine kaynar su dökölmüştu hiç duymamıştım , ama zaman zaman çok ağrı duyuyorum ,bende kendimi meşgul ederek acıyı unutuyorum , sizede tavsiyem kendinizi düşünecek vakit bırakmadam devamlı , benim gibi kendinizi meşgul edin, hareketle yapamıyorsanız düşüncelerinizle meşgul olun, bende bir engelli kardeşime nasıl yardımcı olabilirim diye benim gibi düşürseniz ağrılarınızı duymayacaksınız ,benim , yanlız yaşayan belden aşası tam felç olarak yaptıklarımı sitemin resimler bölümüne girip görün ağrılarımı nasıl yeniyorum görmenizi tavsiye ederim ,
http://www.baliklidere.com /

rasimsila

27.03-2005, 03:01
Naim bey öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum,ayrıca sitenizide gezdim ve bayağı güzel olmuş.ama benim ağrım bir organın vücuttan tamamen yok olmasından kaynaklanan ve o organın varmış gibi ağrılı bir şekilde hissedilmesi.dediğiniz gibi ben kafamı o ağrıya vermemek için zaten devamlı birşeylerle uğraşıyorum.zaten sabahtan akşama kadar faal olarak çalışıyorum ve bazı şeylere kafayı takacak dönemleride çoktan aştım.böyle yaşamaya alıştım.hatta ağrıyla yaşamaya bile alıştım 5 yıldır.ama hiç ağrımasa daha iyi değilmi.Yinede ilginize tekrar teşekkürler.

muratyavuz

21.10-2005, 23:54
Bende 1,5 yıl kadar önce sol diz altından kesildi kalen kesilmeden önceki agrıları duyuyorum.Bu beyinle irtibatlı olduğundan hala beyin kesilen yeri var olarak algılıyor.Bu epey bir zaman alacaktır.Bu zaman çok uzunda olabilir kısada.

sankha

22.10-2005, 13:06
bunların dışında birde amoute olan yerde öldürülen sinir uçlarının tekrar filizlenmesi var belki bunun verdiği algılama (ağrı gibi ) fantom ağrılarıyla karıştırıyo olabilirsinki; bu filizlenen sinirlerin tekrar ameliyatla temizlenmesi gerekiyo..

benimde sol kolum omuz hizasında ampute oldu bazen çok rahatsız edii şiddetli ağrılar çekiyodum meğer sorun buymuş... şimdi iyiyim..

menekşe karagöz

28.11-2010, 18:53
bacağı olmayıpta varmı gibi hisseden ve çok rahatsız olan kim var

Fzt. Gökhan

28.11-2010, 22:31
Bu duruma fantom sendromu-fantom ağrısı denir.Literatürde olan bir durumdur.Amputasyonu sonrası hastalarda komplikasyon olarak gelişir.Zamanla azalır ve geçer.Geçmiş olsun.

KARTAL-01

28.03-2011, 16:48
Bim sol bacagımın yarısı yok ama inanın ki varmış gibi his ediyorum bazen kendimi her iki bacagı olanlardan daha iyi his ediyorum. Hiç engellimi takmadım kafama. Hayallerimin hepsine ulaştım. Sosyal,faal bir insanım.

Mami Junior

15.04-2011, 15:28
ilk başlarda çok ağrısı oluyodu ama zamanla geçiyor, ağrı falan hissetmiyosunuz....

ÖmrümSenindir

19.07-2012, 12:45
Bacağı kesilen biri bacağı dikişliyken neler hisseder ne gibi ağrılarla ne gibi sıkıntılarla karşılaşır ağrılar az mı olur çok mu olur önceden var olan bir bacağı aldırmanız sonradan olmadığını gördüğünüzde ne gibi şeyler yaşarız örneğin ben " bacağımda sıkma hissi ve yanma hissi yaşıyorum çok sukur aşırı derece dayanılmıcak bır ağrım yok fatom ağrıları yanı amelıyat olalı 1 hafta falan oldu bu süreç içerisinde fatom ağrısı hissetmemem normal mi ilerdemi hissedeceğim yoksa şimdi hissetmıyorsam bundan sonra öyle bısey olmucak mı bılmıyorum bacağı kesılen arkadaşlar neler hıssedıyor merak edıyorum

saww

19.07-2012, 17:53
1 haftada ağrın bittiyse sizin ampütasyon. Ufak bi neşter vurma gibi bişey olsa gerek:)
Ben hastanede 3,5 ay morfin dolantin kullandığımı bilirim. Ben kötü darbe yemiştim. Bas bas bağırıyordum. Yatağım hafifi sarsılsa avazım çıktığı kadar bağırıyordum...
Demek herkezin durumu farklı... Başına gelen durum farklı...

13 sene oldu. Yani dün neyse bugünde phantom ağrısı o...
Sinirlerle alakalıda olabilir. Benim halen ağrılarım var. Sinirler gün içinde baskıya uğradığı, uyarıldığı zaman ağrı oluyor.
Bi anda 3-5 saniyelik sancı gelip gidiyor.

İş beyinde bitiyor. ağrısı olanlar ağrıyla yaşamayı öğrenecek.

Ağrı kesici falanda kullanmam. Çok zonklama tarzı bi ağrım olursa cataflam alırım.

Paran varsa no problem. Paran yoksa herşey problem.
İstediğin eşi aşı bulamıyabilirsin. Kafana estiği herşeyi yapamazsın.
Paran varsa hepsi mümkün... İstersen yatalak ol kendini taşıtırsın... vesaire falan filan...

Takma kafana bunlar gerçekler...

kaderimsee çekerim..

19.07-2012, 18:35
öncelikle geçmiş olsun. ben 2 sene evvel bir iş kazası geçirdim. o günler gitsinde gelmesin bi daha.
sağ bacağımı makina diz üstünün yarısına kadar kıyma yaptı. gözümü açtığımda ise kalçam yoktu:( tabi bunla kalsaya, karın bölgesindende kemirmiş o makina.
kolostomi açıldı bir dönem sistestomi ile yaşadım sonrasında bir mucize oldu. ALLAH ıma şükürler olsun o hortumdan kurtuldum şükür. şimdi ise ampute olan bacağım ve kolostomi ile yaşamıma devam ediyorum.
saww abimin dediği gibi yatağa biri elini koysa bas bas bağırıyodum. tedavim 2 sene sürdü hala sürüyor. çok acı günlerdi:( bir dönem morfinle uyudum.. sonrasında aldolan,dolantin bu tür ilaçlarla tedavim devam etti. şimdi ise contramal retard 100 mg kullanıyorum.

saww abim güzel sölemiş paran varsa ağa sensin acı,ağrı hikaye olur. paran senin ayağın da olur ağrını acınıda keser. para paraaaa:mad:herşey para ..
BACAĞINI HİSSETMEMEN GÜZEL BİR GELİŞME.bir makina düşünün yakalamış pantonundan turladıkça çekiyor içine seni sonun da kalçana kadar yiyor.
ben hala hissediyorum geziyorum olmayan bacağımla,uzatıyorum büküyorum. yeniden parçalandığını da hissediyom tabi anlık şeyler bunlar.yani fantom dediğin hayalet ağrı bende oluyor.. ALLAH yardımcın olsun..

Plumeria

19.07-2012, 19:12
Hepinize çok çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin tüm hastalara..

ÖmrümSenindir

19.07-2012, 20:45
Merhaba Saw Artık Ufakmı Büyük mü Bilmiyorum Ama 12 Senelik Bir Süreçten Sonra Bacağımı Diz Altından Kestirme Kararı Aldım Bacağım Gelişmemişti Tümör Vardı Tümörlü Kemik Alındıktan Sonra Başka Bir Kemik Naik Edilince Bacak 13-14 Yasındakı Halımdekı Gibi Kaldı Ve Gelışmedı Diz Altından Belli Bir Kısmı Sonra Doktorlar Koltuk Değneklerınden Başka Çare Yok Bu Saatten Sonra Dedı Bacağım Çok Amelıyat Geçırmıştı Başka Kemık NakLı Olmasına Ramen Parmaklarımı Ayağımı Hıssedıyordum Bı Hastaneye Yattım 3 Gün Yattım Ve Taburcu Oldum Şuanda Çok Şükür Şiddettli Bir Ağrım Yok Olmasınıda Istemıyorum Zaten Doktorum Antidepresan Verdı Bu tür Sıkmalara Karşın Benım Demek İstediğim Bu Ağrılar Bacak Kesıldığı Ilk Andan Itıbaren mı Başlar Yoksa İlerleyen Yıllarda Çıkar mı Ve ben Uzun Zamandır Bacağımın Üzerine Normal Bır Insan Gıbı Basmadım Dız Altından Protez Icın Kalan Kemık Benı Taşırmı Bılmıyorum İnşaALLAH Bir Sorun Yaşamam Hakkın Verdiğine HamdOlsun da Derim Hakkımızda Hayırlısı Neyse O OLsun Hepınızın Ramazan Ayı Şimdiden Mubarek Olsun İnsaALLAH.

Mami Junior

19.07-2012, 21:40
Yeni düştün aramıza demek :)

Öncelikle geçmiş olsun.

İlk zamanlarda benim çok ağrım oluyodu, öyle morfin falan idare ediyoduk.
Zamanla ağrılar azaldı.
Tabi bu arada ağrı kesicileride yavaş yavaş bırakıyosun, yoksa bağımlılık yapar.
İlerde devamlı bir ağrı hissetemezsin , ara sıra ani sancılar girer.
Diz altı protez seni rahat taşı merak etme, tabi zayıf kalan ayağını güçlendirmek şartıyla.
Allah yardımcımız olsun....

halil54

01.08-2012, 10:17
öncelikle herkeze geçmiş olsun dilerim benim dizim ampute olalı 6yıl oldu ilk 3gün ağrı kesiciler le pek bişey anlamadım sonra 3gün de ağrı kesici hapkullandım çok şükür hiç ağrı hissetmeden toplam 6günge ağrıdan konple kurtuldum lakin ilk 1 yıl bacağım da arada sinir kasılmalarıda oldu oda normaldir şuan anpute olan yerle ilgili bir sıkıntım yok dilerim herkez sağlıklarına kavuşur

mevlanauysal

04.08-2012, 13:31
aslındaaptutasyonlardan sonra kişiden kişeye göre ağrılar sancılar değişmektedir. vatandaş ayağının amputasyonunun üzerinden on yıl geçmesine rağmen parmaklarının ayak tabanının kaşındığını hissetmeye (fantom) başlar. pekde bunun adı yok aslında su sancı bu sancı die.... sevgiyle....

meltemyildirim

05.09-2013, 10:35
Sevgili arkadaşlar,

Öncelikle hepinize merhaba. Yazıma kendimi tanıtarak başlamak istiyorum. Ben, özel bir üniversitede hemşirelik bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapıyorum ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi'nde doktora yapmaktayım. Özellikle ampütasyon sonrası gelişen Fantom Ağrısı* ile ilgileniyorum. Bu bağlamda doktora tezimi fantom ağrısının giderilmesinde ayna terapisi denilen yeni bir yöntemle ilgili yapıyorum.

* Fantom ağrısı, bir uzvun kesildikten sonra sanki hala yerindeymiş gibi hissedilmesi ve ağrımasıdır. Örneğin; sağ diz altı ampütasyonu geçiren bir kişinin sağ topuğunun ve sağ ayak parmaklarının ağrıdığını söylemesi durumu fantom ağrısıdır.

Eğer fantom ağrınız varsa; ya da fantom ağrısı olan yakınlarınız, arkadaşlarınız varsa, doktora tezimin uygulaması kapsamında kendilerineücretsiz olarak ayna terapisi eğitimi verebileceğimi sizlere duyurmak isterim.

Ayrıca facebook kullanıcısı ilseniz Fantom Ağrısı isimli sayfada da ayna terapisi ve fantom ağrısı ile ilgili bilgilendirme amaçlı notlar ve videolar paylaşıyorum, konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için oraya da bakabilirsiniz.

Foruma telefonumu yazmak istemiyorum, o nedenle eğer ayna terapisi konusunda yardım almak isterseniz buradan ya da meltemyildirim9@gmail.com adresimden bana ulaşabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür eder, ağrısız günler dilerim!

ist01

01.05-2014, 02:52
bu ağriyi yaşıyorsanız acılı tuzlu baharat türü şeylerin tüketimini azaltin mümkünse yemeyin benimde 2 taraf diz alti ampute bazen uykuda yakaliyor beni bu ağri genellikle uyku esnasında yakalanıyorum ayda 1 2 defa oluyor bende 16 yil oldu ampute olali 13 yaşındaydım ampute olan bölgeye devamli elinizde masaj uygulayin bazen sinir uclarinda pirtilaşma oluyor sigaradan uzak durun bol meyve yiyin kan dolaşımını attıran zebzeler yiyin bu deidklerime uyarsaniz pek karşılaşmazsınız bu ari ile ama kesinlikle acı ve tuz dan uzak durun