PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Brakial pleksus lezyonu olan kim var?

Kederli

25.08-2005, 00:20
İnanır mısınız 34 yaşındayım ve bunu öğreneli daha 2-3 yıl olmadı. İnternetten araştırdım ve buldum. Sağ kolum doğum sırasında Ebenin yanlış uygulamasıyla sinir şebekesinin zarar görmesiyle işlevsiz kaldı. Hem tam düze değil hem de ince kaldı. Elimi kullanamıyorum.
Acaba forumda bu durumda başkası var mı?

Life

10.09-2005, 14:55
çok geçmiş olsun,böyle olaylar maaalesef halen oluyor.yetkisiz ve bilgisiz kişilerin yüzünden insanların hayatı kararıyor. :(

marto1

27.04-2007, 15:07
kendim gibi olan birini bugüne kadar hiç görmedim :=(

marto1

26.05-2007, 09:59
halada bulamadım sanırım herzamanki gibi yalnız kaldım:=(( :cry: :cry: kaderimiz :cry:

Kederli

02.07-2007, 21:27
Benimki obstetrical brachial plexus injury, sağ kolda (Sanırım Erb's palsy de deniyor). Doğum işleminden kaynaklanan sinir hasarı. Dirsekten aşağısını kontrol edemiyorum. Sağ kolum ötekinden ince, aşağı doğru kolumu saldığımda tam düz durmuyor.

marto1

03.07-2007, 11:34
aynı benimde oyle düz durmuyor :=((ama biraz geliştirdim fizik tedavi sayesinde dahada geliştirmeye çalısyırm sen nerde ikamet ediyosun?

pained

08.05-2009, 01:37
merhaba arkadaşlar benimde sol kolumda brakial pleksus zedelenmesi var sürekli olarak fizik tedawi gördüm lakin halen ii durumda olduğu söylenemez ...Sağ koluma göre çok kısa ,kaldıramıyorum ve düzelmior :(bu durumdan nefret ediyorum! Çewremde yolda yürürken ws herkesin koluna bakıorum benim gibi olan insanlar war mı düşüncesiyle ...

onur224

14.07-2009, 16:23
sağ brakiel plekxus total lezyon var sağlık heyeti bana %39 vrdi ama cetvelde %50 yazıyor omuzdan aşşağı kullanamıyorum sağ kolumu itiraz etcem

tunç ballı

14.07-2009, 16:32
bu cetvelde %39 diye bir oran koymuşlar ya hayret!!! ya arkadaş niye %40 etmemişler ben bunda art niyet ararım

irsat

01.09-2009, 22:26
arkadaşlar bende de sol brakial pleksus lezyonu var. ne sağlık raporunda %40 alabilyorum ne de başka birşey. sadece askerlikten muaf oldum.
Ama buna da şükür demeliyiz arkadaşlar evet sağlıkta bir adaletsizlik var yok değil ama bunlara isyan etmemiz gerek. Bir arkadaşımız demiş etrafta insanları gördükçe ben kötü oluyorum diye peki kendimizden daha kötüleri görmedik mi arkadaşlar gördük buna şükür.
Ben her zaman eli cebimde gezerim sol elim sağ elime göre bembeyaz bunun nedenide hep cepte olması :)
24 yaşındayım 14-15 yaşında iken doktora gitmiştim doktor 3 ameliyat önermişti ama bu ameliyatlar sonunda kolun kaynamama olasılığı %95 deniyordu sadece fizik tedavi ilede olmuyor yetmiyor daha dogrusu yaş ilerledikçe fizik tedavinin faydası olmuyor. Yakın zamanda tekrar gitcem hastaneye umarım herşeyden hızlı ilerleyen tıp bizdede bir çare bulmuştur tek ümidim o

marto1

15.10-2009, 14:20
Merhaba arkadaşlar ben bu mesaj panosunu yaklaşık 2,5 yıl kadar önce açmıştım buranısın eskilerindenim müdaviniyim son 1 yıldan beri pek giremiyordum ve SANIRIM BENİM GİBİ OLAN 3-4 KİŞİYİDE SONUNDA GÖREBİLDİM sanırım bazı arkadaşlar rapor alamıyor çünkü mevcut yönetmelikte kol a %39 kalıyor yani bizim yüzde %40 alamıyorz:( ben mevcut yılındaki yönetmeliğe göre 2006 yılında %50 aldım sakat işci statüsünde askerden de muaf oldum 2007 de mevcut yönetmelik tamamen değişti bize %39 u bırakın %20 bile vermediler ben vergi indirimi için başvurdum heyete girdim %14 verdiler:( şuan bekliyorum mevcut yönetmelikler değişirse tekrar şansımı denemek istiyorum en kötü ihtimal yargıya gideceğim yine her zaman şükredelim arkadaşlar bende elim cebimde geziyorum T-SHİRT GİYMEZDİM KISA KOLLU GİYİNMEKTEN HOŞLANMAZDIM şuan çok iyi durumdayım ama insanın da kendisini geliştirmesi gerek hem beyin olarak hemde vucüt olarak VE ŞANS faktörü konuyla ilgili düşüncesi olan arkadaşlar lütfen yazın

becandsem

15.11-2009, 21:45
Merhaba arkadaslar,

İlk okudugumda bunu agladım cunku bende aynı duyguları ve hısslerı hıssedıyorum. Henuz askerlıgımı yapmadım. Sanırım hıc bırımızde gıtmeyecegız. Ben evlıyım aslında cok korkuyordum kucukken hıc evlenemeyecegım dıye ama hamdolsun sımdı bır baba olucagım seneye hazıranda. Sızlerle gorusmek daha da cok ısterım ben bu konustugunuz cetvel olayını bıle bılmıyorum kolum ıcın daha once tek fızık tedavı yaptım . Bana bu yuzde oranlarla verdıgınız yada konustugunuz seyın ne oldugunu da acıklarsanı sevınırım. Umarım olsa bır gun bulusur gorusur ve bırbırlerımıe destek oluruz sevgıler

----------

Bir sorum daha var ehliyet alabildiniz mi ? Yoksa bizlere özürlü ehliyeti mi veriyorlar?

trapper

21.03-2010, 23:39
mrb arkadaşlar bende sizin gbi aynı sorunu paylaşıyorum sağ kol brakiyal pleksus kolumu tam açamıyor tam yukarı kaldıramıyorum ve size bşy danışmak istiyorum bu hastalığın ameliyatı varmı?bu hastalığı yaşayıpta ameliyatla düzelen varmı?bi arkadaşımız ehliyeti sormuştu bnm normal ehliyetm var

ertan35

23.03-2010, 14:17
merhaba arkadaşlar galiba bende sizinle aynı sorunu yaşıyorum sol kolum, doğumda olmuş 17 yaşındayım..

sehay

02.05-2010, 01:50
Benimde sağ kol. 21 yıl oldu hala bazen canım yanmakta.Omzum hala zayıf, ince ve güçsüz. Ama fazla önemsemiyorum zira alıştım. Güçlendirmek için elimden geleni yapıyorum. Özellikle fırsat buldukça yüzmneye çalışıyorum. Başka insanların ne düşündüğü çok önemli degil, yeterki canım yanmasın.Tüm arkadaşlara geşmiş olsun.

marto1

03.05-2010, 17:48
spor yaparak kasmadan kendinizi geliştirebilirsiniz arkadaşlar böyle devam edin

onur224

05.05-2010, 13:12
kesin bir çzöüm yok..tedavisi tam olarak bulunamıyor.lakin,yüzme spor gibi aktivitelere katılarak kolu ğüçlendirme imkanımız var..bundan başka somut çözüm yok

HGOKTAS

08.05-2010, 22:43
Merhaba arkadaşlar benim kolumdada sağ brakiyal pleksus lezyonu var ben sağ kolumu rahat indirip kaldırabiliyorum eşya taşiyabiliyorum kısa kol giyemiyip gezen arkadaşlarıma allah yardım etsin gerçektende şu an yorumlarınızı okurken ne duygu içerisinde olduğumu anlatamam numaram 0542 471 24 73 arkadaşlar telefon numaram ve e- postam hamza-goktas-63570@hotmail.com öle kolunda sorunlu olan arkadaşlar lütfen ya arayın yada ekleyin sormam gereken çok önemli sorularım var

SERAFİM

08.05-2010, 22:46
Flask Dönemdeki Hemiplejik Hastalarda Omuz Subluksasyonu ile Ağrı İlişkisinin Değerlendirilmesi (http://www.ftrdergisi.com/yazilar.asp?yaziid=248&sayiid=)

recep ilyas

12.05-2010, 22:38
Arkadaşlar benim durumumda sizler gibi malum, ama doğuştan değil sonradan.27.04.2009 tarihinde ağır bir TRAFİK KAZASI geçirdim 27 gün komada kaldım uyandığımda sağ kolumu omzumdan itibaren hiç kullanamıyordum.Brakial plaksus lezyonu teşhisi koydular.Omurililten sağ kola ayrlan sinirlerde kök kopması olduğunu söylediler. Uzmanı olan birçok doktor gezdim çoğu ameliyat diyor ama çok yüksek fiyatlar istiyorlar garantide vermiyorlar bazı yerler bu işin ticaretini yapıyor gibi geldi. Aranızda ameliyat olan varmı

babur1

19.05-2010, 21:17
selam bende i 30.01.2010 tarihinde motor kazası geçirdim boyun c7 kemiğim klavucula(köprücük) kemiğim kırıldı.ilk olarak omuzda sinir zedelenmesi var dediler ama daha sonra çekilen mr lar sonucu sinir kökünde kopma olduğunu söylediler ben daha yeniyeni doktorlara göstermeye başladım sonuçlarımı tavsiye edile bilecek doktor varmı veya sinirler kökden koptuğu zaman tamir olma gibi bi durum varmı sizlerin görüşlerinizi alıcaktım.

frat

21.06-2010, 16:46
slm bende de doğuştan brakial pleksusu zedelenmesi var sağ kolum daha ince ve kısa.sağ omuz ve göğüs kısmında kas oranı zayıf ve kemikli.amatör olarak vücut geliştrme yaptığmdan sağ tarafa göre sol kolum ve göğsüm daha gelişmiş durumda ama bi türlü sağ tarafı geliştiremedm.sadece omuz ve kolum da etkilenmiyor bu rahatszlıktan yüzümün sağ tarafı daha kemikli ayrıca sırt ve bel bölgesi de daha zayıf.

şu an 22 yaşındayım internette tedavi alternatiflerni arştırdm ama bu yaştan sonra pek bi çözüm yok gibi.mikrocerrahi yöntemlerini arştırdım sinir onarımı olabilir mi diye hacettepeye gttim bişe yapamayız dediler ama bilek kısmından bi operasyonla elini daha iyi kullanabilirsn dediler ameliyat tarihi verdiler ama doktorum özel polkliniğe geçtiği içn yalan oldu bir daha da gitmedim.

zaten bu duruma alıştığım içn pek bişrşey farketmiyor artk.ama psikolojik olarak gerçekten beni etkiliyor çünkü sosyal hyatta mutlaka bi engel çıkartıyor önüne ben de yazın tshirt giymekten çeknrdm çünkü sağ omuzum daha yukarda ve daha kemikli ve sağ göğsüm sola göre düz .kolumu verimli şekilde kullanamayacağmı kabullendikten sonra hiç olmazsa şekil bozukluklarndan kurtulmayı istedim pektoral kas implant yani göğüs kası implantlarnı araştırdm sağ göğsüm içn ama acaba brakial pleksus zedelenmes içn böle bi operasyon gerçekleştirileblr mi bilgsi olan varsa çok memnun olurm paylaşırsa

marto1

29.09-2010, 11:54
arkadaşlar spor yaparak kolunuzu geliştirebilir hacim olarak aynı boyutlara getirebilirisniz umudunuz kaybetmeyin çok çalısın sağ kolunuz la iö yapmak yerine sol kolunuzla yapmaya çalısın zorlayın kendinizi şartlandırın kolunuza günde 3 defa masaj yapın damarlrınızn ve sinir uçlarını hissedeceksiniz ve en önemli şey bunu kabullenmek zorundasınız umudunuz kaybetmeyin arkadaşlar hepinizi anlıyorum kaza yüzünden bu tip rahatlsızlığı olan arkadaşlar kendilerini zorlamasınlar ama doğuştan bu vaka olan arkadaslar ŞİDDETLE SPOR TAVSİYE EDİYORUM en azından hafif ağırlık yapın kademe kademe ağırlığı arttırın bakın zamanla farkı anlıcaksınız asla tembellik yapmayın deneyin boşver demeyin arkadaşlar devlete güvenmeyin rapor alırım özürlü kadrosunda çalışırım demeyin arkadşlar ben aldım %50 li bol kepçe den ama sonra erken emekliğe gelince %19 da kaldı iş durumuna gelince işverenler sizi kullanır arkadaşlar sana az ücret verir başkasına bol kepçeli ücret verir sana vermez neden çünkü sen özürlüsün asgari ücret yeter sana sana gelişme hakkı terfi vermezler arkadaşlar bunları neden mi yazıyorum arkadaşlar çünkü ben yaşadım ve yaşıyorum ama az bir zaman sonra bende bu durumdan kurtulcam sabır ediyorum Allah büyüktür eğer istiyorsan inanarak herşey oluyor sadece istek azim sabır arkadaşlar ve son olarak şunu söylemek istiyorum büyük harflerle LÜTFEN OKUYUN AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ BİZLER İÇİN BÜYÜK ŞANSTIR değerlendirin ve şimdi yurt dışı eğitim olanakları var VE(biraz birikimi olanlar için) İNGİLİZCE MUTLAKA BİLMELİSİNİZ sormak istediğiniz sorular varsa mesaj gönderebilirisniz murcaglar@hotmail.com

x64

05.10-2010, 16:19
sol brakiyal pleksus lezyonu sorunu bendede mevcut. Sol kolum 2 daire parası yedikten sonra şuan normal görünümde. Etrafımdaki insanların çoğu anlamıyor bile ancak ben söylediğimde dikkat ettiklerinde anlayabiliyorlar. Benim doğumdan itibaren sürekli gittiğim doktor sadece spor önerdi asla ameliyat olmamı önermedi. Ben yıllar boyunca yüzme sporu yaptım. Kışın bile havuza gidiyordum. Ancak şuan imkanım olmadığı için yüzme yapamıyorum. İmkanınız varsa yapabileceğiniz en güzel spor yüzme.

onur224

11.10-2010, 22:53
Acaba kolunuzun eski ile şimdiki durumunu karşılaştırırmısınız bide 2 daire parası nereye gitti ameliyatlaramı

wissory

27.10-2010, 11:35
slm arkadaşlar benim sağ kolda Brakial pleksus lezyonu mevcut(doğum sırasında)
sol koldan 6 cm ince %60 güç kaybı , omuzdan yukarı kalkmıyor ve sağ kolu tam 180 derece açamıyorum 25 derece açı ile (en fazla) açabiliyorum.
sormak istedikleriniz varsa raporlar hakkında bildiğim şeyleri anlatırım.(%40 özürlü raporum, özürlü kimlik kartı, indirimli araç kartı ve h sınıfı ehliyet alabilir die raporum var.)

marto1

27.10-2010, 15:18
arkadaşlar tekrar merhaba rapor hakkında size bilgi vermek istiyorum mevcut ölçütte %40 rapor almak çok zor zira şuanki ölçütte %14 ile %25 te kalırsınız ama bazı hastaneler esnek olabiliyor ki %40 verebiliyor ama (sakat işçi hakkı) zira vergi indiriminde KESİNLİKLE vermezler alan da varsa mesaj atsın:)
haydarpasa eğitim araştırma hastanesinden %50 aldım 2 ci almamda vergi indirim hakkı %19 dolayısıyla mevcut cetvel değiştiği sürede %19 da kaldım ama sakat iş hakkım hak edilmiş bir hak oldugu için yanma söz konusu değil buda ek bilgi vaktim oldugunda da numuneden almayı planlıyorm böyle girişimleri olan arkadaslar lütfen paylaşsın teşekkürler :)

kübraaaaa

07.11-2010, 14:38
henüz 15 yaşındayım .. sağ kolumu en fazla 25 derece kaldırabiliyorum .. bu durum git gide ilerler mi ? doktora gittigimde egzersiz yapmak icin fizik tedaviye yönlendirildim ve 2 ay boyunca egzersiz yaparak kolumu açtılar yalnız kendim kaldıramadm . güclendirmem gerektigini söylediklerinde de dikkate almadım.. sag tarafım git gide zayıflarmı?.
lütfen gerekli bilgiyi verir misiniz??

marto1

22.11-2010, 16:57
kübra yaşın genç 15 yaşındasın ve gelişme evresindesin şuan egzersiz yaparsan kolun gelişir zira geliştirmezsen yaşın ilerlediğinde sağ kolun sol koluna nazaran daha zayıf ve kısa gözükür o yüzden kendni geliştir bazı işlerini sol kolunla yapmak yerine sağ kolunla yap bence doktorların dediklerini yap ve dikkate al bende senin gibi senin yaşında o yollardan geçtim ve baya uğrastım ama hayat öle bi anda başıma kötü şeyler çıkarttıki geliştiremedim son 2 ılldan beri uğraşıyorm maddi ve manevi herşey yoluna girdi ve yaş şuan 25 ve etkisini görebiliyorm ama artık şekil biçim ve hacim olarak diğer kolumdan hiçbir farkı yok ve kolumun hergeçen gün dahada güçlendiğini ve iyileşeceğimi hissediyorum güçlü olmak ve bilinçli olmak lazım sakın umudunuzu kaybetmeyin

levent34

24.11-2010, 02:08
Akadaşlar selamlar ;

Umarım bu bir gün hepimize geçmiş olur
4 senedir derman bulamamanın eksikliği ile internette gezinirken sizlerle karşılaşmış oldum
bay ve bayan olarak neyi yapabildiğinizi yada neyi yapamadığınızı malesef sokakta elini kolunu sallayarak gezen insanlardan daha yakın anlayabilirim . yazılan yazıları okurken çok etkilendim 4 sene oldu sağ kolum çalışmıyor , kötü olan birşey bu elbet fakat beynimiz sağlıklı olduğu için daha korkunç şeylerde görebilirdik diye düşünüyorum başıma gelmedik bir tek bu vardı bunuda yaşadım . bizler seçilmiş insanlarız aradaşlar ben kendimi böye düşünüyorum inanç mutlak bir düşüce olmalıdır yaşamın geri kalanında sınav diye atlandırılan dünyada bizler zor sınavv içerisinde çok az sayıda insanlarız şuan sizllere tek elle yazıyorum diğeri bbacağımın istünde : ) fakat korkunç acı çekiyorum ve ben bunu durmaksızın yaşıyorum yemek yerkken banyo yaparken gezinirken gülerken uyurken sevişirken bu korkunç acıları yaşarken çok da yalan olmayan kahka atabiliyor espırıde yapabılıyorum ıkı ılınden ıs gelmeyen ınsanların yapamadıklarını yapabılmek keyıf verıyor ve hepınden daha fazlasıda olabılıyor bu hastalıktan sonra tanıstıgım kısıler ben doktorum dıye ovundugunde olsun olsun dıyorum onları hıcte onemlı bır ıs yapan olarak gormuyorum okadar doktor tanıdımkı oylece bakanımı dersın yere bakıp anlamadıgını anladıgımı mı desen dahfa komıklerı kendını prof dıyenler mıcro cerahı kommedyenller : )

sanırım bu ısın oluru yok !! zaten zaman dıyorlar bu sure ıcerısınde dıger elıyle pıano calacak hale gelıyor tahmını verdıklerı surede de ya emeklı oluyorlar yada baska sehırde anne ve babaları doktor ool demısler ve onlada sadece sınav gecmıs .
ınsanlrın bıraz zaman alıyo bızde bır ozur oldugu çok hatıram var ve dolu dolu oldu yasam hıcbırseye bısman degılım bırıyle tanısırken bende sol elımı uzatıyorum sag elım cebımde varsın bana ukala desın ,ıntenette bırıyle konuşuyorum yenı tanıstım kkadının bırı cam acmamı ıstedı bır yandan kola ıcıyorum kolayı hep sol elımle masaya koyup ıctıgıme dıkkat etmıs : ) bana neden oyle yapıyorsun dedı sonra cok zakıce bana sag elını kaldırsana dedı ve ben yapamadım hersey kapandı : ) bırdahada gorusmemıstı . hayatımızda boyle ınsanlar yer almamasıda uzel seyler degılmı ? 6 yasında oglum var ve baba sen dunyayı bıle kurtarabılırsın dıyor sen babaların en guclususun dıyor bunlar ınsanı dusunduruyor annem yıne encok benı sevıyor kıymet ve ve deger ınsanın yakınlarına yaptıkları ıle kalıyor kımse hayatını elıyle yasamıyor ben bunu cok ıyı anlayabılıyorum gecen bır arkadas ıkı kave almıs gelıyordu ıkı elınde de kave olunaca kapıyı acamadı ona bakıyordum ve kavenın dıgerını yere bırakııp kapıyı actı ve dıgerını tekrar yerden aldı : )

uc elı olsaydı fena olmazdı sankı yanı cok sey de olmuyormus yasamımda cok da sayıda cok ıyı el sanatıyla ugrasan ınsan yok yanı benım de kazadan once ıkı elımle ıcra ettıgım bısey yoktu .bırgun bır arkadasım espırı olarak dedıkı sen sunu nasıl yapıyorsun bır elın yok dedı . bende ona dedımkı senın dıger elınde bu kadar basıt calısıyo yaı oylemı : ) bır gun bır yerlede tanısırsak muhabet dahada guzel olur benım numaram 05377877353 kendınızı ıyı hıssetmenız dılegıyle cunku oda soguk ve calısmayan kol cok usudu acı kat sayım fazlalastı : ) ıste bukadar yazabıldım . huzun almasın arkadaslar bılıyorum yemın edıyorum ıkı elı olan ınsan bukadar sıze yazmazdı
Saygılar ............

sonics79

29.11-2010, 17:10
27 ekimde kızım dünyaya geldi. Zor bir doğumdu ve sonrasında sağ kolunda sinir zedelenmesi olduğunu söylediler. Zaten kolunda da morluklar vardı. İlk başta anlamadım işin bu kadar ciddi olduğunu zamanla iyileşir diye düşündüm. Kızım şimdi 1 aylık hastane fizik tedavi başlıyor. sağ elini kullanıyor ve hafif kolunuda kaldırıyor. Özellikle sinirlendiği zamanlar. Sanırım zedelenme sadece omuz kısmını etkilemiş durumda. İyileşeceği ümidiyle gözlerim yaşlı bir şekilde bekliyorum. İyileşme olmayan arkadaşlar tedavi de geç mi kaldılar yoksa bu durum geçmeyen bir olay mı? Herkese sağlıklı günler....

marto1

30.11-2010, 13:09
kesin bir tedavi varmı yokmu bende bilmiyorum ama bilinen klasik tedavi fizik tedavi yapılır ondan sonuç almak ta çok uzun süreler zarfında belki olur tedavi olan birisini ben hiç tanımadım o kadar yollarından geçtim ki tedavilerin umut kırmak istemiyorum ama gerçek bu ben şekil olarak düzelttim kolumu ve kolumun zamanla iyileşeceğine inanıyorum ama çocugunuzun küçük yaşlarda tedaviye başlaması çok ama çok önemli sakın peşini bırakmayın benim yaşım 25 ben küçükken rahmetli annem çok peşimden koştu ama ben pek uğraşamadım farkında değildim çocuktum işte hayat nedir yaşam nedir bilmiyordum ama şimdi çok iyi biliyorum sakın geç kalmayın ben 22 yaşımdan beri düzenli spor alışkanlığım var elinize plastik top alın sıkın antreman olsun vücüt geliştirme salonlarına gidin ama kendinizi yormadan düzenli düzenli bakın farkedilcek kolnuzun nasıl geliştiğini şuan benim kolum öteki kolumdan hiçbir farkı yok tıpkısın aynısı sadece yukarı az kaldıramıyorm ama düzelicek İNANIYOURUM

levent34

05.12-2010, 04:25
Merhabalar arkadaslar ;
%40 gibi bir oranı almakla hayatında ne ggibi değişiklik olacak bazı arkadaslara anlamış degılım . arkadaslar kımımız sag kol kımımız sol kolunu calıstıramıyor ınanın bana bu oranın da % 60 ın da getırısı yok sukur edelım derken dıkatlı edelım bunu tanrıyla olan ılıskımız olarak kurun yanı demek ıstedıgım ben boyle konnusmak yada yazı yazmak ıstemıyorum . hepımız bu alanda cok doktor cok ılac cok spor cok fızık tedavı yaptık ben telefonumu verdım kımse aramadı yan yana gelırsek bırbırımızı bılıyorum kı dovemeyız yan yana gelırsek amılayat olanlar olmayanlar fızık tedavısı yapanlar yada yapmayanlar sonradan kjaza sonucu olanlar yada olmayanlar yada ıyılesenler degıl mı ıyılesenler dıyorum . ınternetten cıkalım gercek olalım yoksa bızım karsılastıgımız bu durumun farkında yada bılgısı olan karsımıza cıkmayacak kullanılan ılactan yapılan mudaleden yapılan dogru hareketten sonuc veren tedavıler bulabılırız bana ıyı gelenı yada keske sunu yapmasaydım dedıgımmı konusabılırız sızler benım cok az dayıda bulunan hayat arkadaslarımsınız telefonum 05377877353 su gerı zekaı bazı doktor ve fızık yerlerıne dıkkat edın elını veren kolunu alamıyor unutmayın tek elınız var ? hepınızı yasadıgıız yasam uzerınden ve kendıme benzettıgım hallerınızden dolayı cok sevebılırım sevgıler ve aygılar ANLATCAK COK SEY VAR .

Murat arkadasım selamlar ;
Sendekı brakıla pleksus tanısımıydı dogustanmı yoksa spor yada herhangı bır kaza sonunda mı oldu ?
ve nekadar surede duzeldı ?
kolunda korkunc acılar varmmıydı ?
bunları cok merak ettım af ola
sen sanırım ıyı olmussun yada anlattıgın cok ıyı gldı benım kulagıma
ARKADASLAR BU ENGEL DEGIL SANMIYORUM VAR OLAN SEY VUCUDUMUZ SAG OLDUGU SURECE OLU OLAMAZ .fakat tıp alanında benn kendımı kopardım ıyı olan arkadas ne yapmıs ıse onu yapmalıyız bu ıs kırık degıl kesık degıl cıkık degıl kopuk degıl ıyı olan arkadasın uyguladıgı hareketler fızık tedavı yontemlerı yada gorustugu doktor bızım ılk adreslerımız olmalı dolana dolana bu sehrı gıtmedıgımız duzmece ne doktor ne de yutmadıgımız hap kaldı allah askına yahu bu paylasım yazıyla olan paylasım yetmıyor goruselım hep beraber bır yerde bakalım duruma bu yanlı kotu bır dılek yada olumsuz bır cagrı degıl . yoksa elımız cebımızde cok gezerız

saygılar

marto1

06.12-2010, 15:53
levent bey benim rahatsızlıgım doğuştan oldugunu söyleniyor ama benim araştırmalarımla bu tamamen ebe hatası ile alakalı olduğunu düşünüyorum ve zaten doğarken zorlu bir doğum olduğunu aileme söylediler çok açık yazıyorum ebe nin çekerken zorlamış olacagını düşünüyorm ve sol kolumda da böle bi rahatsızlık oldugunu düşünüyorm dünyada ve turkiyede sayımız fazlaca şuan doğum esnasında sorun yaşayanlar farklı müdahelerle sakat doğmuyor ben hiç acı çekmedim hastalıgım brekial pleksus zedelenmesi şimdi size daha çok detaylı bilgiler vercem doğum esnasında rahatsızlananlar için geçerli

Gönül ister ki hiçbir çocukta özür oluşmasın, ama buna rağmen maalesef çocukları etkileyen özürlerin oldukça fazla olduğunu görmekteyiz.
Çocuk özürlerinde, erken teşhis ve rehabilitasyon özürlü çocukların bağımsız yaşama dönmesine olanak vermekte, aileleri psiko-sosyal yönden desteklemektedir.
Brakial Pleksus, üç büyük dal halinde seyrederek, tüm kürek kemiği, omuz ve kol kaslarının innervasyonunu ve duyu integrasyonunu sağlayan büyük bir sinir topluluğudur. Zedelenmesi durumunda kürek kemiği,omuz, dirsek, el bileği, el ve parmak kasları etkilenecektir.
Zedelenmenin şiddeti farklı olmaktadır. Sinirin zedelenen bölümlerine göre çalışmayan veya etkilenen kaslar değişik olacaktır.
Doğum sırasında zedelenmesi “Obstetrik (Doğumsal) Brakial Pleksus zedelenmeleri" olarak adlandırılır.
Brakial Pleksus, makat gelişli doğumlarda gövdenin ve boynun yana aşırı eğilmesi ile sinirlerde oluşan çekilme sonrası, baştan gelen doğumlarda ise omuzların dışarı çıkışı sırasında başın ve boynun aşırı yana eğilmesi ile sinirlere uygulanan traksiyon sonrası,
doğum ağırlığı büyük, pelvise göre iri ve kafası büyük bebeklerde oluşabilir.
Obstetrik zedelenmeler 3 gruba ayrılabilir.
-5 ve 6. servikal köklerin etkilendiği Erb Duchenne üst seviye paralizisi,
-Servikal 8 ve Torakal 1 köklerinin etkilendiği Klumpke paralizisi,
-Tüm kolu içine alan paralizi (felç),

Brakial Pleksus zedelenmesinin erken fark edilmesi ve teşhisi, bebeklerde hareket azlığının ilk haftalarda çok göze batan bir semptom olmaması nedeniyle çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Doğum sonrası, kadın doğum ve neonatal pediatrist hekimler tarafından Brakial Pleksus zedelenmesi olduğu düşünülen bebekler, pediatrik nöroloji uzmanına sevk edilmeli ve hemen fizyoterapi ve aile eğitimi başlatılmalıdır.
Erken teşhis ve rehabilitasyonun önemi açısından ;
Taburcu olana kadar fark edilemeyen bebeklerde ailelerin bu olayı fark ederek bebeklerini doktora götürmelerini sağlayacak bazı noktaları açıklamak istiyorum;
Brakial Pleksus tedavisi cerrahi + fizyoterapi yada yalnızca fizyoterapi olarak ikiye ayrılabilir.
Ameliyat gerekip gerekmediğine ileri tetkiklerle karar verilir. Ama cerrahi girişim yapılsa da yapılmasa da fizyoterapi uygulamaları çok önemlidir. Cerrahi yapılacak vakalarda ekip çalışması önemlidir ve ameliyat öncesi de rehabilitasyon programı sonrasında olduğu gibi devam etmelidir.

Ben sizlere mesleğim gereği yalnızca fizyoterapi rehabilitasyon yaklaşımlarından ve tedavi sırasında ailelerin dikkat etmesi gereken önemli durumlardan bahsetmeye çalışacağım.
Fizyoterapi-Rehabilitasyon:
Brakial Pleksus zedelenmelerinde iyileşme 1- 18 ay içerisinde en iyi şekilde görülür, bununla birlikte iyileşme;
* Sinir zedelenmesinin şiddetine,
* Tipine,
* Erken ve uygun cerrahi girişime,
* Erken başlanan rehabilitasyona,
* Ekip çalışmasına.,
* Ailenin aktif olarak rehabilitasyona katılmasına bağlıdır.
Doğumdan hemen sonra tespit edilen vakalarda kolu, sinirde ve çevre dokularda oluşan ödem ve olası kanama nedeniyle 1-2 hafta dinlendirmek gerekir. Eğer köprücük kemiğinde bir kırık ve zedelenme söz konusu ise dikkat edilmelidir. Bu aşamada sinir üzerine gerilimi önlemek amacıyla kol sarkık vaziyette tutulmamalı, kol hafif yanda ve dirsek hafif bükük tutulmalıdır. Bu dönemde cihaz önerilmemektedir. Eski yıllarda bu dönemde kol 90 derece yanda ve dışa dönük tam tespit yapılırdı. Son literatür çalışmaları, rijit bir tespitin omuz ve kol eklemlerinde limitlenmelerine ve omuz çıkıklarına yol açabileceğini vurgulamaktadır Bu nedenle, özellikle bebeğin kucağa alınması, kıyafet değişimi ve yıkanması sırasında kolun sarkması önlenmeli, sırt üstü yatış bu devrede tercih edilmeli, yatış sırasında kol yukarda bahsettiğim şekilde hafif yanda tutulmalıdır.
2 haftadan sonra egzersiz uygulamalarına geniş bir fizyoterapi değerlendirmesinden sonra geçilmelidir. Egzersizlerin amacı,
Kasların zayıflaması ve uzun süreli hareketsizliğe bağlı kaslarda oluşacak bozuklukların önlenmesi,
Eklem açıklığının devamının sağlanması ve limitasyonların önlenmesi,
Bebeğin motor gelişim geriliklerinin önlenmesi,
Kol ve elin fonksiyonel kullanımın sağlanması,
Omuz çıkıkları ve kas yaralanmasını önleyecek pozisyonlarının sağlanmasıdır.

Egzersizler ailelerin düzenli yapmaları amacıyla her alt değişimi sonrası olarak tavsiye edilir. Sayısını fizyoterapist çocuğun durumuna göre belirlemelidir.
Rehabilitasyon yaklaşımları her iki kolu da içine alarak yapılmalı ve oturma, emekleme gibi aktiviteler çalıştırılmalıdır.
Egzersizlerin yanı sıra gerekli durumlarda cihaz ve değişik fizyoterapi uygulamaları gerekebilir.
Düzenli kontrollerin ilgili doktor ve pediatrik fizyoterapist tarafından yapılması gerekir.

Özetle, doğum sırasında oluşan ve kolun fonksiyonlarını etkileyerek çocuğun ilerde kolunu kullanamaması ve diğer hareketlerde bozukluğu yaratan Brakial Pleksus zedelenmelerinde erken teşhis, uygun tıbbi müdahale, erken rehabilitasyon ve aile eğitimi çok önemlidir.

Yard. Doç. Dr. Mintaze Kerem,
Fizyoterapist

BU bir makaledir internette buldum kişinin adı reklam olsun diye koymadım sadece az insanlar bilgili olsun diye

simay2006

27.01-2011, 22:43
merhaba ; benim kızım 5 yaşında 5 yıldır brakıyal pleksus hastası sol kolun totalinde vardı .fransada amelyat oldu.doğduğu günden beri yapmadığımız kalmadı çocuk bıktı artık .allahtan sabırllı bi kız .onunla bizde bu alanda tecrübe kazandık .dr .memnuz.fizyoterapistimizden de yüzüyo devlet %46 engelli rapru verdi parmak hareketi çok az .ilerde neler yaşıycak neler başına gelicek bilmiyorum ama çok zor ayakkabı bağlayamıyo .üstünü çekerken zorlanıyo .kolu diğerine göre daha kısa .elektro tedavi ile pasif kas gelişimni sağlıyoruz .bütün arkadaşlara geçmiş olsun diliyorum .allah hep iyi insanlarla karşılaştırsın hepimizi ,kızımı daa...

reşit küçük

27.01-2011, 22:55
bende 22 yaşındayım sol kolum benimde aydı şimdi kendm biraz fizik tedevi uyguluyorum ALLAH şükür memurluğu kazandım şimdi artık sadece kolumla ilgileneceğim şimdi sizlerden istediğim şey ne tür tedaviler uyguluyorsunuz ve kolunuzda gelişme varmı

dserdar

28.01-2011, 08:29
Bu rahatsızlığı bulunan arkadaşlara EMG raporu almalarını öneriyorum. Biraz zorlu bir test ama kesinlikle yaptırın. Ben engelli raporu almadan önce kolumda istemsiz kas hareketleri vardı. Nöroloji bölümüne gittim ve EMG raporu verdiler. Bunla beraber başvurdum ve engelli raporu almamda EMG rapornun olması büyük önem taşıdı.

marto1

28.01-2011, 09:46
simay hanım öncelikle çok geçmiş olsun diliyorum bu rahatsızlıgın kesin bir tedavisi yok fizik tedavi yoluyla ve kişinin kolunu geliştirmesiyle sadece boyutlar olarak hemen hemen aynı olmasını sağlar eğer çocuk gelişimsiz büyürse örnek olarak SAĞ KOL KALIN VE GÜÇLÜ SOL KOL İSE ZAYIF VE İNCE KALIR zayıf kolunu kullanması onun için daha iyi olur ilerisi için geç kalmayın çocuk psikolojisi çok önemli onu üzmeden ve korkutmadan tedavi yöntemlerini deneyin rapor olayına gelince %40 üzerinde rapor alabiliyorsanız hayatınız bence kısmende olsa kurtulur çünkü işsiz kalmazsınız işverenler bu tip özürlü leri kapıyor askerlikten muaf olursunuz bir sıkıntı olarak erken emekli olamıyoruz vergi indirimi vermiyolar rapor alırken mutlaka İŞKURUMUNDAN BAŞVURUN özürlü işci raporu alın EMG nin pek fazla bir işe yaradığını sanmıyorum sonuçta bir özürlülük rapor ölçütü diye bişey var sadece normal işci statüsünde devlet hastaneleri %40 veriyor ama hiçbir şekilde vergi indirimi alamıyorz ben %20 de kaldım ve denemediğim yol kalmadı bu saatten sonrada hiç üzülmüyorum bazen bölesi daha hayırlı oldu normal olsaydım işsiz olurdum askere giderdim ama böyle insan akıllanıyor iş bulabiliyor övünmek gibi olmasın 7 günde tam 9 iş görüşmesi yaptım Allaha çok şükrediyorum hayırlısı neyse onu verdi insanın bence biraz kendisii geliştirmesi lazım eğitim çok önemli saygılarımla

dila09

29.01-2011, 00:57
Hepinize geçmiş olsun arkadaşlar. Benimde bi kızım var 17 aylık ve zor bi doğumdan sonra bizimde başımıza geldi maalesef:(
ilk doğduğunda kolunda hiç can yoktu. Et yığınıydı sadece. Ilk bir ay içinde gitmediğimiz doktor kalmadı.
Fizikçiler fizik tedcavi cerrahlar ameliyat dedi durdu. Ikisi birbirine zıt şeylerdi. çünkü biri kımıldatmayın kol sabit kalsın derken diğeri hemen fizik tedavi dedi. Karar vermesi o kadar zordu ki. Acaba hangisi doğru idi?
çok araştırdım çokkkk. Sonunda öğrendimki bu sıradan bi hastalık olmadığı için maalesef bu hastalık üzerine fazla durulmamış.
Bu konuda yetişmiş doktor türkiyede maalesef 5 adet imiş.
Ve biz bu doktorlardan birisi tarafından gözetim altındayız.
Gözetim diyorum çünkü maalesef şu an bekleme aşamasındayız. Ilk 6 ay hiç bişey yaptırmadı doktor biz çünkü sinirler kendi kendini tamir edecek dedi. Eğer kopuk yok ise. 6. Ayda emar çekildi ve emin olamasalarda 2 sinirin kopuk olma ihtimali var dediler. çünkü sinir öyle bişeymiş ki. Kalın bi elektirik kablosu düşünün ve içinde birbirine dolanmış yüzlerce tel var. Işte sinirlerde böyle bi yapı içinde imiş.
şu an kızımın kolu doğumuna göre çok iyi durumda. Parmaklarını oynatabiliyor. Kolunu kullanıyor. Fakat omuzda bi sıkıntı var yukarı kaldıramıyor.
4 yaşına kadar bekleyeceğiz belki o zaman ameliiyat olma gündemi var oda belki... Olmaz ise 18 yaşına kadar bekleyeceğiz. Kemik gelişimini tamamladığında ameliyat olacak. Doktor bize hasar %100 gidecek diyemiyor fakat hemek hemen düzelteceğiz diyor. çok az bir hasar kalacak diyor.
Bunada şükür..

Rabbim hepimizi beterinden korusun...

simay2006

30.01-2011, 22:44
merhaba acaba dr kim ? bizim dr da çok iyi tavsiye ederiz ...prof.Türker öskan amerikan hastanesinde kendisi .onun hocası var pariste alen jilbert oda dünyada sayılı üsta lardan .kızımı 3 yaşında amelyat etti kızım elini yukarı kaldıramıyodu .şimdi azına ve başına götürebiliyo .yinede hep benim hatırlatmam gerekiyo kullanması için sürekli teşvik etmemiz gereki.

marto1

31.01-2011, 12:37
dila hanım çok geçmiş olsun sakın bu işin peşini bırakmayın yukarda Yard. Doç. Dr. Mintaze Kerem,yazsını mutlaka okuyun, mutlaka bu işin peşini bırakmayın sizin sürekli teşvik etmeniz lazım bebeklikte düzelme şansı daha yüksek

mustafa07

18.02-2011, 16:49
iyi günler dilao9.bizimde oğlumuzun sol kolu hasarlı. şu an 5 aylık. mesajınızda bu konuda 5 doktor olduğunu yazmışsınız. sizin giitğiniz dokturun kim olduğunu bildirirseniz seviniriz.
hatta diğer doktorlarıda belirtieseniz seviniriz. bunlardan bize yakın olanlaradan biriylr temasa geçeriz. bu konuda yardımcı olursanız seviniriz. şimdiden teşekkürler.

dila09

22.02-2011, 13:30
merhaba arkadaşlar. benim gittiğim doktorun adı Semih Takka
Anadolu sağlık merkezinde çalışıyor. Kızımın takibini o yapıyor. Diğer 5 doktora gelince zaten hepsi birbiri ile bağlantılılar. Konferanslarda Bilgilerini paylaşıyorlar. Anadolu Sağlık Merkezi | Doktor Detay - Doç.Dr. Semih Takka (http://www.anadolusaglik.org/doktor-detay/31/1/doc-dr--semih-takka.aspx)

Kızımın adı Dila Karayel.
eğerki doktorla görüşürseniz referans verebilirsiniz. kızımı çok seviyor ve çok ilgileniyor. Hatta bazen ücret bile almıyor. çünkü hastane biraz tuzlu bir hastane...

Tekrar geçmiş olsun.

asecik

28.02-2011, 07:55
merabalarr ben asena izmirde yasıyorum.hemşirelik 3.sınıf öğrencisiyim ama suan okuluma gidemiyorum.iki sene önce motor kazası gecirdim.suan sağ kolumda brakial pleksus hasarı var.benimkine total kök avülsiyon diolar. yani sag kolumdaki tüm sinirler kökten kopmuş.bu konuyu çok arastırıyorum.bii kere ameliyat oldum.sağ kolumu hiç oynatamazken suan yukarı dogru omuzdan acabiliyorum tabi omuz seviyesinden yukarı gitmiyor.yatmam gereken egzersizlerim var eger çok çalışırsam dirsek bukme hareketide olabilirmiş.ama bu konuda kendimi çokta ümitlendirmek istemiyorum.ve tabi surekli gecmeyen agrılarr... duzenli ilac alıyorum yoksa dayanılmaz oluyolar bigun biticekmi bilmiyorum.çok zorr hersey suan hem bedenen hem beynen hemde kalben çok yoruldum.kendi kolunuz size bir yabancı kırılabilir yanabilir surekli dikkat etmeye calışmak bi yana onun öyle kıpırtısız durması yanınızda sallanıp kalması.tarif etmesi çok zor belki sol taraf olsaydı bu kadar farkedilmezdi ama suan dışarı çıkıcak olsam herzaman kolluk takmak zorunda kalıyorum.
sizden istegim bu konuyla ilgili yurtiçi yada yurtdışı olsun bilgilerinizi paylasmanız.ve bende elimden geldiğince yardım etmeye calışıcam.Doktorumdan şuan için memnunum birçok doktora gittim arastırdığıma göre en iyilerinden bir taanesi.ama daha iyisi varsa eger onu bulmayı umutediyorum bu konuyla ilgili pek bi çalışma yok.önümüzdeki yıllardada gelişme göstermiceği söyleniyor.benim tek umudum yurtdışı kaldı.

Ayrıca maille ulasabilirsiniz asenaozay@hotmail.com

RACER

01.03-2011, 18:03
Arkadaşlar,
Ben 2005 senesinde geçirdiğim motor kazası sonucu sol koluma brakial plexus felci tanısı kondu. 3 ay sonrada bacaklarımdan sinirler alındı ve kola sinir nakli yapıldı.
Çok hassas olmasada koluma his geldi.
Kolum omuzdan itibaren çalışmıyor. Omuz düşük ve kolum sağ kolumdan daha ince.
Doktorum daha önce Anadolu Sağlıkta çalışıyordu.
Şuan sanırım istanbul cerrahiye geçti.
Adı: Aydın Yücetürk
Bir kız çocuğunu ameliyat etmişti ve bana videosunu izlettirdi.
Kolu hiç hareket etmiyorken, parmaklarını hareket ettirdiğine şahit oldum.
Bebek ve çocuklarında problem olanlara Aydın beyi tavsiye edebilirim.
Bana en son kas nakli yapacağını söyledi Aydın Bey
ben şuan kas naklini askıya aldım
Önce Antalyadaki Akdeniz üniversitesinde çift kol nakli yapan Dr. Ömer Özkanı görmek istiyorum. Daha sonra ameliyata karar vericem.
Bu arada bana %60 özürlü raporu verildi ve sakat emeklisi oldum.
Kolumda hala hiç bir hareket yok
Ama şiddetli ağrıları bende çekiyorum.
Şuan 42 yaşındayım.
Soruları olanlara her şekilde yardım etmek isterim
mail adresim guraycam@gmail.com

yavuzkavakli

07.03-2011, 17:27
merhaba;
arkadaslar benimde 16.05.2010 tarihinde gecirdigim motor kazasi sonucu sag pleksusda c6 c7 ve t1 sinirlerim koptu ve kök sökülmesi oldu.dolayisiyla sag kolumu omuzdan itibaren kullanamiyorum ve hissetmiyorum.ben almanya berlinde yasiyorum ilk iki üc ay cok siddetli sinir agrilari yasadim su anda da cok siddetli agrilar yasiyorum ancak burada tedavi gördügüm klinikte uygulanan güclü ilac tedavisi sonucu bu agrilardan kismen kurtuldum yada agri hissetmiyorum.kolumun tedavisine gelince iki ameliyat gecirdim.birincisinde bacagimdan alinan 40 cm.sinir boynumdan koluma,ikinci ameliyatta ise kaburgalarimdan alinan sinir koluma yerlestirildi.simdi ise ücüncü ve son büyük operasyonla (10 mart ta olacak) sol saglikli boyun ve koldan alinacak sinirinde sag koluma yerlestirilmesiyle bu operasyonlar dizisi bitecek ve yogun fizyoterapi, kaslari saglikli tutan ve erimelerini engelleyen aletler kullanimiyla 8 ay ile 1 yillik bekleme süresinden sonra sag kolumu ve elimi belirli ölcüde insallah kullanacagim.yukardaki yazilarda bir umutsuzlugun sözkonusu oldugunu farkettigimden bu yaziyi yazmaya karar verdim.söylemek istedigim bizim durumumuz o kadarda umutsuz degil.benim gördügüm tedavinin türkiyede de uygulandigini biliyorum.gerekirse isteyen arkadaslarla iletisime gecebiliriz.herkese iyi günler

merhaba,blmiyorum gecmi oldu ama kesinlikle tedavisi var.istanbulda yada internetten doktor aydin yücetürk ü bulmani tavsiye ederim kardesim.

sedafurkan

13.03-2011, 11:12
Herkese gecmis olsun arkadaslar. Benimde dogumda olmus. Sol kolumda var. Bebekligimde hidroterapiyle hareket ettirebilmisim. Ustunden 24 yil gecti. Kullanabiliyorum ancak kisitli ve biraz fazla kullandigimda inanilmaz agrilar oluyor. Boynum surekli tutuluyor. Bunun nedenininde brakial pleksus olup boyun fitigi yaratabilecegini soylemisti doktor. Ameliyatini cok arastirdim ancak cok net seyler bulamadim. Eger ameliyat konusunda bilginiz varsa bana donerseniz cok sevinirim. Baska bir nedenle gittigim cok iyi bir doktor protez omuz ameliyatindan bahsetmisti ancak o konuda elime kayda deger seyler gecmedi.

x64

23.03-2011, 01:51
Merhaba arkadaşlar konuya daha önce cevap yazmıştım birden aklıma geldi ve tekrar bakayım dedim iyi ki de bakmışım.

Asla umutsuzluğa kapılmayın İlk doğumum sırasında sol kolum nerdeyse hiç hareket etmiyordu annemin anlattığına göre beni götürmediği doktor kalmamış dairesini satıp özel doktor vs. ne varsa gezdirmiş. Ancak hiç bir doktor ameliyat önermemiş tek önerdikleri şey spor ve özellikle yüzme. yıllarca yüzme sporu yaptım hiç ara vermeden ve etkisi çok büyük oldu. hiç hareket etmeyen kolumda şuan sadece avcumu yukarı çevirememe ve dirseğimi tam düzeleştirememe sorunu dışında hiç bir sorunum kalmadı.

Ancak hayat çok zor arkadaşlar askerlik için başvurdum beni askere almadılar yaklaşık 1,5 senedir işte bulamıyorum Kolumun derdini filan unuttum artık psikolojim bozuldu.

Hiç rapor için başvurmadım şu zamana kadar ama burda arkadaşların yazılarını okuduktan sonra başvurmaya karar verdim. En yakın zamanda rapor için başvurup burda konuya dönüş yapacağım.

Rapor alan arkadaşlar raporu nasıl aldıklarını anlatırlarsa çok makbule geçecek.

Allah hepimizin yardımcısı olsun

dserdar

23.03-2011, 09:59
x64;

Bu rahatsızlığı bulunan arkadaşlara EMG raporu almalarını öneriyorum. Biraz zorlu bir test ama kesinlikle yaptırın. Ben engelli raporu almadan önce kolumda istemsiz kas hareketleri vardı. Nöroloji bölümüne gittim ve EMG raporu verdiler. Bunla beraber başvurdum ve engelli raporu almamda EMG rapornun olması büyük önem taşıdı.

x64

23.03-2011, 10:30
dserdar;

Cevap için teşekkürler ama sosyal güvencem yok bu söylediğiniz raporun ücreti nedir acaba?

x64

23.03-2011, 12:07
Tekrardan merhaba yaptıklarımı tek tek anlatacağım sonradan gelen arkadaşlara da rehber niteliğinde olur.

Hastahaneyi direk aradım sevksiz olarak gittiğim zaman 130tl ücret alınıyormuş ancak işkurdan sevkli gidince herhangi bir ücret alınmıyormuş. İşkuru aradım ilk hastahane randevusunu almamı söyledi çünkü sevk kağıdı 3 günlük oluyormuş ayrıca sevk kağıdı için 1 adet resim istediler.

Şuan yetkili bir hastaneden (http://www.engelliler.biz/forum/saglik-raporlari/66922-ozurlu-saglik-kurulu-raporu-vermeye-yetkili-hastaneler-ve-hakem-hastaneleri.html) randevu almaya çalışıyorum.

İşkurdan gittim sevkimi aldım sevk kağıdında ücret alınmıyacağına dair ibarede yer alıyor. Hastaneye verdim ve 2 gün sonraya Cuma gününe randevu verdiler. İnşallah alırım raporumu.

Gelişmeleri bu yazıma eklemeye devam edeceğim.

firuz

30.03-2011, 14:50
(Gözetim diyorum çünkü maalesef şu an bekleme aşamasındayız. Ilk 6 ay hiç bişey yaptırmadı doktor biz çünkü sinirler kendi kendini tamir edecek dedi. Eğer kopuk yok ise. 6. Ayda emar çekildi ve emin olamasalarda 2 sinirin kopuk olma ihtimali var dediler. çünkü sinir öyle bişeymiş ki. Kalın bi elektirik kablosu düşünün ve içinde birbirine dolanmış yüzlerce tel var. Işte sinirlerde böyle bi yapı içinde imiş.
şu an kızımın kolu doğumuna göre çok iyi durumda. Parmaklarını oynatabiliyor. Kolunu kullanıyor. Fakat omuzda bi sıkıntı var yukarı kaldıramıyor. )

çok çok geçmiş olsun dila09.

Benimde 3 yaşını dolduran bir oğlum var. onunda doğumu çok zor geçti. ve brakial pleksus denildi. 3 aya kadar bekledik ve neticede azıcıkda olsa oynatabildi. sonrasında EEG ve kolu için film çekildi. eeg sine bakan doktor sinirlerinin sağlam olduğunu ve yanılzca doğuma bağlı zedelenme olduğundan oynatamadığını ve onunda fizik tedavi egzersizleri ile düzeleceğini ifade etti. sonrasında yine bir kaç doktora götürdük. enson bundan yaklaşık 1 yıl öncesine kadar GATA dan Fizyoterapist DR. Ali Serkan Ünsal beye gittik. oda düzelebilecğini ifade etti ve bize egzersiz hareketlerini gösterdi. neticede Kurtuluş şu an 3 yaşında ve kolunu kafasının üstüne kadar kaldırabiliyor, ağzına götürürken zorlanıyor ama yinede yapabiliyor. sadece sırtına götüremiyor ve bilekten dirseğe kadar kısmı avuç içi yukarıya bakacak şekilde dönderemiyor. benim sıkıntım kurtuluşa egzersiz yaptıramıyor oluşumuz. artık söz dinlemiyor. direniyor inat ediyor. yapmayıncada hareketlerinde hemen gerileme oluyor. o yüzden egzersizleri sakın ihmal etmeyin diyorum. herkese acil şifalar diliyorum. ve acaba araştıran gören bilen varmıdır yaklaşık 1 ay önce bir bayan vardı televizyonda ve vücudun bazı noktalarına basınç uygulanarak felç gibi rahatsızlıkların giderilecğini ifade ediyordu. çok kısa bir aralıkta gördüm ve reklam girince kaçırdım bir dahada bulamadım zaten. hastalarıda genelde bu tip rahatsızlıkları olanlardı. bilgisi olan varsa lütfen cevap versin. çok teşekkürler.

x64

04.04-2011, 16:11
İlk hastaneye kayıdımda veznedeki görevli yandaki arkadaşı ile sohbet halindeyken benim ilk giriş kayıdımı yapıyordu.

5 gün boyunca doktor bekleme tahlil, tahliller için başka hastanelere sevklerle geçti. Ancak bu veznedeki elemanın yanlış kayıdı yüzünden yanlış evrak verdiği için 5 günlük emeklerim boşa gitti. Tüm doktorları tekrar dolaşmam gerektiğini söylediler. Ben bu insanlara laflada izah etmedim direk işkurdan belgeyle gittim ancak gene yanlış yaptılar. Tekrar doktorları gez senin işin kalmamış zaten dedi gezmeye başladım tabi başka başka doktorlara rast geldim ve hepsi başka başka tahliller istedi ve bu tahliller gene farklı hastanelerde.

Veznedeki elemanın niye hata yaptınız bu sizin hatanız düzeltin dememe rağmen beni aşağılar vaziyette tehtitvari bir üslüpla sen bunu almak istiyonmu istemiyonmu demesi.
Ortapedi doktorunun kolunu kessen sana %40 vermem demesi.

Ve buna benzer bir sürü aşağılanmadan sonra Veznedeki eleman ve doktoru çıkışta dövmek üzere pusuya yattım.
3 saat bir bekleme ve uzun düşüncelerimden sonra bu şahısları dayak yemeye bile layık görmeyerek tüm evrakları yırtıp evime geri geldim.
Bana bu zulmü çektiren insanların aldıkları paralar helal mi haram mı onu yüce yaratana bırakıyorum. Ancak şunu bilmeliler ki asla ama asla kendilerine hakkımı helal etmiyorum.

Daha bir sürü olay geldi başıma ancak şuan sinirliyim ve devrik cümle rekorları kırdım belki beni mazur görün. Daha sonra daha detaylı olarak anlatırım belki.

dserdar

06.04-2011, 17:28
http://www.engelliler.biz/forum/saglik-raporlari/68182-brakial-pleksus-olup-40-ve-uzeri-raporla-vergi-indirimi-elde-eden-var-mi.html

malibu

10.04-2011, 22:23
Merhaba,
Benim de sağ kolumda brekial pleksus lezyonu var. Şu anda 26 yaşıdayım, 23 yaşıma gelene kadar rahatsızlığımın adını bile öğrenme gereği duymadım. Sürekli ondan kaçıyordum. Fakat askerlik işlemleri için gittiğim askerlik şubesinde bu durumun farkedilmesi ve askeri hastaneye sevkedilmem sonucu çekilen EMG ile rahatsızlığım adını öğrenmiş oldum. O gün itibari ile rahatsızlığımla yüzleşmeye ve bunun üstesinden gelme mücadelesine başlamaya karar verdim. Bu rahatsızlık nedeniyle askerlikten muaf tutuldum. Şunu da belirtmek isterim Öğretmenlik bölümünden mezun olmuş ve öğretmen olma hayali kurarken bu durumla karşılaştım. Aklıma ilk gelen şey bunu arkadaşlarıma nasıl anlatacağımdı, benimle yaşıt olanların bir çoğu askerliğini yapmış gelmiş ve arkadaşlarımın bir çoğu da askerliğini yapmak için bekliyordu. Etrafımda esprili bir kişiliğe sahip olduğum söylenir, hiç bir zaman bu durumu bir olumsuluk, hayata küseme, dış dünya ile bağlantılatımı koparma gibi bir davranışa dönüştürmedim. Bunu da kendime espri malzemesi yaptım. İçimde dezavantaj olarak gördüğüm askerlik durumunu avantaja dönüştürmek için son hız KPSS çalışmalarına başladım (ne de olsa benimle bitirenlere göre en az 6 ay öne geçecektim :) ). Sonunda gösterdiğim azimle ilk senemde öğretmen olarak atanmayı başardım. Şimdi evimden uzak tek başıma ufak bir ilçede hayatımı idame ettiriyorum. Her akşam kolumu geliştirmek için spor yapıyorum. Hiçbir zaman da kendime mesele etmiyorum. Ara sıra soran öğrencilerim oluyor, anlayacakları bir dille açıklıyorum. Hayatımın hiçbir döneminde(elle yapılan ağır fiziksel faaliyetler hariç) hiçbir şeyden geri kalmadım, futbol oynarım(haftada 2 kere), basketbol oynarım, masa tenisi vb. bunun dışında hiçbir sosyal aktiviteden de geri kaldığım söylenemez. Bu rahatsızlığımı hiç önemsemedim(geçmişte takıntı haline getirdiğim kimi zamanlar da olmadı değil :) ama hepsi topu topu 1-2 gün sürdü) arkadaşlarımın da önemsemediğini biliyorum. Sizlerin de hiçbir zaman hayati mesele olarak görmemenizi tavsiye ediyorum. Emin olun hayatınızın hiçbir döneminde hiçbir durumda hiçbir kimse karşısında, kolunuz kişiliğinizin önüne geçemiyor. Bunu bilerek yaşayın. BU ARADA BU KONUYU AÇIK AÇIK KONUŞACAK, SORUNLARINI ANLATACAK SİZİN GİBİ İNSANLARIN OLMASI DA BU HASTALIĞIN DİĞER GÜZEL TARAFI :)

x64

11.04-2011, 12:35
malibu;

Aynı sizin duygularınızı ve hislerinizi paylaşıyorum. Rapor alma işlerinden vazgeçtim bende üniversite mezunuyum şuan kpss ye hazırlanıyorum.

Size sormak istediğim kpss kazanıp memur olduktan sonra kolumuzu bahane edip sen sakatsın çalışamazsın gibi bir şeyle karşılaşırmıyız acaba

malibu

11.04-2011, 21:43
x64;
Tercih edeceğiniz memurluk alanına göre değişiyor; ama şunu söyleyebilirim çoğu memurluk bu konuda herhangi bir sıkıntı çıkarmıyor. Zaten şartlar arasında sağlık yönünden ne durumda insanlar istediklerini yazıyorlar. Öğretmenlikte böyle bir sorunla karşılaşmadım, öğretmen olma şartları arasında aşırı sağlık sorunu ve fiziki sorun dışında herhangi bir rahatsızlığı engel olarak görmüyorlar. Memurlukta da böyle olacağı düşüncesindeyim. Çalış, azimli ol, kazanmak istediğin memuriyetin özel şartlarına da bak sonradan hayal kırıklığına uğrama ;)

x64

11.04-2011, 23:11
malibu;
Cevabın için teşekkürler İşletme mezunuyum Bilgisayar İşletmenliği gibi bir bölüm düşünüyorum (belgemde var) yani düz memurluk. Bilgisayar kullanmamı engelleyecek herhangi bir sorunum yok (hatta 10 parmak deli gibi yazıyorum :D ) ama burası Türkiye artık o kadar paranoyak oldum ki bilemezsiniz :D

Ağırlık setlerimin siparişlerini verdim yüzmeyede yazılacam kısa bir zamanda. Devletin bana vereceği rapora muhtaç değilim Onlar ilk kendi sefil aç gönüllerini doyursunlar bizim karnımız her türlü doyar.

malibu

12.04-2011, 20:21
Bilgisayar ise herhangi bir sorun çıkarmayacakları kanaatindeyim. O paranoya bende üniversiteyi bitirene kadar hep oldu (dediğin gibi sonuçta burası Türkiye) ama Allah'tan hiçbir engel çıkmadı önüme. Biz elimizden geldiğince çabalayalım, başkalarının insafına kalırsa hiçbir şey yapamayız. Şimdiden iyi çalışmalar, umarım istediğin memuriyeti elde edersin.

bulut01

17.04-2011, 16:56
arkadaşlar benimde sağ kolumda pleksus sinir hastalığı var. kolumda hareket kısıtlığı bulunmakta yukarı tam olarak kaldıramıyorum kafama götüremiyorum , omzum diğerinden biraz daha düşük kaslarım diğerinden zayıf ve ince görünüyor doğum sırasında gerçekleşmiş bununla ilgili yüzde kaç rapor alabilirim ? bilginiz var mı ?

sezinnida

05.05-2011, 00:07
İyi akşamlar

benim sol kolumda kısıtlılık vardı ,doğum sırasında oluşmuş bu olayın adını bu sene öğrendim. Emg sonucuma göre şimdilik sadece egzersiz haraketleri yapmamı söylediler birde ortopedi bölümüne baktırmamın faydalı olacağını söylediler ama acaba daha farklı bişeyler yapmak gerekirmi ameliyet falan.

emg sonucum

Her iki üst ekstremitede sinir iletim çalışmaları ,iğne EMG ve paraspinal EMG yapıldı sinir iletim çalışmalarında sol median ve ulnar sinir duyusal aksion potansiyeli amplitüdleri sağa oranla azalmış bulundu.
Sol üst ekstremite kaslarında yaygın kronik nörojen tutulum bulguları yanı sıra brajiyoradial kasta patolojik spontan aktivite bulguları gözlendi .Paraspinal kasların incelemesinde ; patolojik spontan aktivite bulguları saptandı.

Bulgular sol brakiyal pleksus tüm trunkuslarının rejenerasyon sürecini tamamlamış kronik süreçte aksonal dejenerasyonun yanı sıra sol C6 sinir kökünün akut nörojen tutulumunu göstermektedir.

malibu

09.05-2011, 16:31
sezinnida (http://www.engelliler.biz/forum/members/41571.html);
ameliyat problemi tam olarka ortadan kaldırmıyor. ayrıca bazı riskleri olduğunu da duydum. egzersizlerle güçlendirmen ve sürekli olarak hareket yapman, hareketsiz bıraktırmaman zayıf kalmasının önüne geçebilir.

Kederli

29.05-2011, 23:51
Evet arkadaşlar, brachial plexuscular, nasıl gidiyor hayat, var mı tedavi olup iyileşen?

guleysa981

18.06-2011, 21:09
şuan 2 yaşında ve doğduğu ilk haftalarda sol kolunu hiç kımıldatamıyordu.fizik tedaviye başlandı.8-9 ay kolu cansız biçimde kaldı elini,parmaklarını oynatıyordu fakat kolunu kımıltatamıyordu.sonra yavaş yavaş oynatmaya başladı.şuan halen fizik tedavisi devam ediyor kolunu 120 derece kaldırabiliyor fakat dirsek içe dönük ve dış rotasyon sorunu var.omuzdan kaldıramıyor yan taraflara ve eli yüzüne eğil içe dönük sanırım dirsek problemine şuan ki haline ön kol supinasyon diyorlar.en zor düzelen kısım dirseğin yukarı kalkması ve elin içe dönmesi sorunu olduğunu söyledi fizyoterapist.prof.dr aydın yücetürk e götürdüm acıbadem fulya ya.ve bana dış rotasyon için 4 yaşına kadar ameliyat ettirmemiz gerektiğini söyledi.eğer omuzu ameliyatla düzelirse dirsği de fizik tedavinin yardımıyla da düzlebileceğini söyledi .omuzuna sinir ameliyatı için biz de 1 yıl beklicez bu bir yıl içinde fizik tedavi ile düzeltemezsek mecburen ameliyata sokcaz ama ameliyat sonrası da fizik tedavisi çok önemliymiş ve asla aksatmamak gerekiyormuş ben oğlumu götürdüğümde aydın bey e gelen bir ailenin çocuğunun kolunun fizk tedaviyle yüzde 90 iyileştiğini gözümle gördüm ve bu bana cesaret verdi ben 1 yılda hem fizyoterapistin yardımıyla hem kendi çabamla iyileştirmeye çalışcam bakalım ne olacak

tunah

28.06-2011, 17:49
Herkese Merhaba benimde sağ kol omuz altı sinir damarı zedelenmesi oldu , doğuştan meydana geldi bu tabiki insan herkes gibi normal bir insan olmak ister ama Yüce Allahım'da bize böyle bir yaşam uygun görmüş .Doğum olduktan sonra kolumun hiç hareket etmediğini söylemişti annem ,daha sonra İstanbula yerleştik ve Amerikan Hastanesinde 3 kere ameliyat oldum ameliyattan sonrada fizik tedaviye devam ettim bu olaylardan sonra yazı yazabiliyor ( biraz yamuk yumuk ama :)) yemek yiyebiliyordum ancak hem kendi üşengeçliğim hemde hayat şartları falan filan yaş geldi 26 ya çok şükür kolumu kullanabiliyorum yük taşıyabiliyorum araba kullanabiliyorum orta şekerli bi işimde var geçinip gidiyorum :) bu arada Fatih Sultan Mehmet hastanesinden %45 oranlı raporum var ve erken emekliliğim onaylandı ,arkadaşların yazdıklarını okudum insanlar koluma bakıyoru üzülüyorum diyolar ,siz onlara bakmayın derim buna alışın ne yazikki insanlar başlarına bişey gelmeden hayatın değerini anlamıyor.bende yola yürürken kolu olmayan insanlar görüyorum ve halime şükrediyorum herşey bizim için bu hayatta ondan hayata sıkı sıkıya bağlanmalı ve kopmamalı ben tatilede gidiyorum kısa kollu giysilerde giyiyorum çünki bunu saklamaya gerek yok saklanıcak bişey değil çünki.

Herkese keyifli bir hayat dilerim
Allah uzun ömür ve sağlık versin.

millibirlik

06.07-2011, 09:09
Bendede Brakial Pleksus lezyonu teşhisi kolumu % 50 oranında kullanabiliyorum sanırım yaş geçtimi tdavide zorlaşıyor

ruya88

20.07-2011, 22:25
benmde sol kolum da brakiel plekxus sorunu var.bugüne kadar kaçdoktora gttysem sosyal yaşamını etkilemyorsa hiç elleme dediler.ama çok rahatsız oluyorum kolumu aşağıya düz olarak saldğımda düz durmuyor. dışa doğru dönmüyor uyuşma ve zorladığımda ağrı oluyor.ama bunlardan daha çok görünüşünden rahatsız oluyorum.yürürken kolumu sallayamıyorum o yüzden hep sol koluma çanta takıyorum.en son dr aydın yücetürkk le görüştüm iki ameliyat yapacağını söyledi ilki omuzdan ikincisi dirsekten olucak.omzuma platin takılıcak ve iki ay askıda kalıp iyileştkten sonra dirsek ameliyatı olacağım.yanlız bu ne derece sonuç alacağımı bilmediğim için halen kararsızım. şu an 22 yaşındayım bu ameliyatları 1 2 yaşındayken olmam gerekiyormuş.maliyeti de epey pahalı.çok kararsızım acaba sonuç ne olucak.bu şekilde bi problemi olan veya ameliyat olan varsa bana yazsın lütfen.

Bendede Brakial Pleksus lezyonu teşhisi kolumu % 50 oranında kullanabiliyorum sanırım yaş geçtimi tdavide zorlaşıyor kaç yaşındasınız ki? tedavi olmadınızmı

yüksel gündoğdu

01.09-2011, 23:17
merhaba arkadaslar ben de yaklasık on bes ay once bır trafık kazası gecırdım.sag kolumda brakıal pleksus hasarı oldugu tespıt edıldı.askerı personel olmam nedenı ıle gata da tedavı gordum.ama amelıyata gerek olmadıgını soyledıler.bundan 8 ay once kendı cabalarım sonucu ıstanbulda ozel bır hastanede amelıyat oldum.bacaklarımdan sınır alınarak 80 cm.koluma sınır naklı yapıldı.ama hala bır degısıklık yok.doktorum 2 yıl gıbı bır sure verdı.sureklı olarak bılkent rehabılıtasyon merkezınde fızık tedavı alıyorum.ama umudumu yıtırmedım.bu halımı kabullenemıyorum.ınanıyorum allah hepımızın yardımcısı olacak.ha bır sey soracam sureklı olarak agrı cekıyorum.ozellıkle sabahları cok oluyo.bana bunun caresı olarak yesıl recetelı ılaclar onerdıler ama ben almıyorum.lryca kkullanıyorum bır de vıtamın.baska ılaclar kullanıp fayda goren varsa bılgılendırırsenız sevınırım.herkese saglıklı bır hayat dılıyorum.

wissory

09.09-2011, 11:16
Selam arkadaşlar soracak soruları olan arkadaşlar bana Pr.Wissory@hotmail.com e-mail yoluyla ulaşabilir.iş yoğunluğu nedeniyle çok fazla giremiyorum.Ama baştan sona okuduğumda sorunlarımızın ortak olduğunu gördüm. Arkadaşlar benim 2005 ve 2011 yılında alınmış %40 özürlü raporlarım mevcut.Kamuda özürlü işçi statüsünde çalışmaktayım ve vergi indiriminden faydalanmış durumdayım. 23.05.2011 tarihinde H sınıfı ehliyetimi aldım. Eğer ki bu konuların herhangi birisi ile ilgili sorunuz varsa e-mail adresimden yazabilirsiniz! Gereken ve başımdan geçen olayları anlatırım. Herkese kolay gelsin.

marto1

11.09-2011, 22:57
merhaba arkadaslar konuyu açan kişi olarak yazılarımın okunmadığını anlıyorum bazı kaderdaşlarım hala aynı soruları sormakta lütfen yazıları takip edin her türlü yöntemi açık açık yazdım özellikle rapor konusunda şunu söylemek istiyorum rapor alırken iş kurumu aracılığı ile almanızı tavsiye ediyorum %40 verilebiliyor bazı hastanelerde lakin kesinlikle vergi indiriminden muaf olmuyoruz mevcut 2007 rapor yönetmeliğinde değişti tek kol vermiyolar eğer alan varsa da bana özel mesaj bıraksın :) eğer kamuya geçersek otomotik olarak memur oldugumuz için vergi den muaf oluyorz kamuya da gecmek ne yazıkki zor geçen arkadasımda yazmış üstte eğer %40 rapaor alabilirseniz iş bulma şanısnız çok yüksek ücretsiz seyehat kartı vs güzel avantajı var saygılarımla

wissory

11.09-2011, 23:24
marto1;

slm kardeşim.Benim sorun sağdece sağ kolda brekial pleksus lezyonu yqani tek kol ve raporumu aldim. üstelik o raporla vergi indirimide yaptırdım.

tunah

14.09-2011, 09:35
Merhaba benimde sağ koldan engelim var,Fatih Sultan Mehmet hastanesinden %45 raporum var ve şuanda biçok yerden iş teklifi alıyorum aynı zamanda çalışıyorumda bir firmada benim avantajım kolumun engeli olmasına rağmen araba kullanabiliyorum ve bilgisayar çok rahat kullanabliyorum bu raporumla 1 yıl önce vergi dairesine başvurarak vergi indiriminide onaylattım. eğer detaylı sorunuz olursa tunahendekcioğlu@gmail.com adresinden bana yazabilirsiniz.hepinize acil şifalar

marto1

19.09-2011, 15:57
vergi indirimini alan arkadaslar tunah ve wissory arkadaslarım raporunuzu hangi hastaneden aldınız tarih çok önemli yardımcı olursanız çok sevinirim ve alamadım bir türlü ilk raporum işkur aracılığı ile 2006 yılında % 50 aldım, 2 ci 2007 basvurdum yönetmelik değişmişti raporum % 14 düşürdüler sadece vergi indirimi için basvıurdum eğer sizlerde benim gibi denediyseniz bana örnek olup dava açıp kesin kazanırım diye düşünüyorm benim tam olarak sol kol brekial pleksus lezyonu tanısı

Mertillo kardes yazılarımın tamamını oku yazıyorm yine ama oturduğun baglı iş kurumuna git kendini anlat durumunu böle şöle de özründen bahset sana mektup vericekler hastaneye sevk edecekler sonra heyete gircen orda iş bulma amaçlı rapor yazacaklar % 40 alırsın ama vergi muafiyeti zor gibi ama alan arkadaşlar var onlar bize örnek olup dava açacağız bu sekilde sorunumuzu halledicez inşllah

wissory

21.09-2011, 13:20
Kardeşim ben vergi indirimi yaptırdığım raporumu Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinden .../02/2011 tarihinde aldım(gününü hatırlamıyorum). Üstelik vergi indirimi yaptıracağım diye almadım.Özürlü kimlik kartımı yenileteceğim için yeni rapor istediğimi söyledim yoksa vergi indirimi deseydim rapor ücreti istiyorlar( vergi indiriminden belli bir gelir elde edeceğinden dolayı rapor ücreti alınır diye söylendi hastaneden). Düşün ben özürlü kimlik karı için aldım ve o raporumu defterdarlığa götürüp işlemlerimi yaptırdım.Aradan 2 ay sonra iş yerime (rapor %40) 3.derece vergi indiriminden faydalanmaya başladığıma dair yazı geldi.Detaylı bilgi isteyenler "Pr.Wissory@hotmail.com"
e-mail atabilirler.
NOT: Resmi kurumda çalıştığımdan ve iş yoğunluğu nedeniyle Form'a çok fazla giremiyorum.

gizemer

21.12-2011, 19:49
halil_ozc;

merabalar size önerebileceğim ankarada doktor tüzün fırat fizyoterapist brekial pleksus uzmanlık alanı hacettepe de geçmiş olsun

reşit küçük

15.01-2012, 11:53
doğarken hemşire hatası yüzünden sol kolumun sinirleri zedelenmesi sonucu sol kolum diğerinden oldukça küçük ve hareketleri kısıtlı bunun için fizik tedaviye başlıycam varmı acaba aynı hastalığı paylaştığım kimse ve önerileri nedir

berıde

14.02-2012, 18:35
lütfen yardımcı olurmusunuz
Brakial pleksus rahatsızlığımı bende yeni öğrenmş durumdayım emg daha çekilmedi .sağ kol omuz dirseğe kadar kolumu kaldıramıyorum.dirseğim içe doğru dönük çok olmasada ..

http://www.engelliler.biz/forum/saglik-raporlari/84539-brakial-pleksus-nedeniyle-sag-kolumda-kisitlilik-var-hangi-oranda-rapor-alirim.html

megaloman13

28.02-2012, 20:06
Merhaba,
Benim oğlum şuan 5 aylık, çok zorlu bir doğum geçirdik, doğduğunda hiç kolunu kıpırdatamıyordu, bir kaç doktora gidip yoğun uğraşlardan sonra bir fizyoterapisti önerdi çocuk doktorumuz. Parmaklarını oynatabiliyordu ama kolunu hiç kaldıramıyordu. Gittiğimiz fizyoterapist teşhisin Brakial Pleksus olduğunu söyledi, alışılagelmiş yöntemlere inat kendi yöntemlerini kullanıyor zor bir fizyoterapist, ama üç aydır günde 4 saat çalışıyoruz, hiç bu vakti dolduramadım bebek büyütenler bilir.. Hareketleri yapmak yedirmek içirmek uykusu zaman alıyor .. en fazla günde 2 saat çalıştırabiliyorum ama çok şükür ki bebeğimin dışarıdan bakıldığında iki kolu arasında hiçbir fark yok, kolunu gözüne kadar götürüyor oyuncak taşıyor hareketli, diğer kolu ve ayakları algısıda bu egzersizler sayesinde yaşıtlarından önde... geçeceğine inanıyoruz..
Kesinlikle egzersizleri yapın, doğru kişilerle doğru doktorlarla , bebekler için bir haftalıkken başlamak gerekiyor

CACEVIK

19.03-2012, 00:13
Merhaba BendeDE sağ brakial plexus rahatsızlığı var .. rapor oranım %46.

drnserdar

30.03-2012, 11:40
meraba arkadaslar be
nimde sag kol da brakial plaksus var saglıık kuruluna giddim yüzde 60 aldım sagkolum sizinkollarla ayı ice vede gelişmiyo spora giddim ve omuz izaları
n düzenledim ama kolum ay
nı gelişme oluyormu dabi siz farkedmiyorsunz ama yavas yavas gelişiyo genede allaa binlerce sükür olsun ama benim zoruma giden konu bir ebenin hatasını biz neden cekiyoruz bende yolda giderken milled bana bakıyormu veya benmgibi olan varmı diye bakıyorum

weziriazam

03.04-2012, 17:36
herkese slmlar geçmiş olsun....bende 19 ocak 2012 yılında bir motor kazası sonucu brachial plexus yaralanması geçirdim...bölgedeki tüm sinirler kök bölgesinden yaralandığı için tüm kolumu omuzdan aşağı hissetmiyor ve kımıldatamıyorum...kol kemiğimdede parçalı bir kırık olup şu an için dışarıdan fixatör yardımıyla sabit..kemiğin kaynamasını bekliyorum...bu fixatör yüzünden ne emg nede mr çektirebiiyorum...kol bu süre içinde epey iyileştiği için şu sıralar bir operasyonla bu fixatörü çıkarılıp yerine platin plakayla sabitlenmesi yoluna gideceğiz...böylece emg ve mr çektirebilecem...sitedeki benim gibi yaralanmalar geçirenlerin yazılarıdan yararlanarak en doğru yolu takip etmek doğru doktoru bulup muayene olma yoluna gitmek istiyorum...ayrıca ağrılar gerçekten dayanılmaz boyut alabiliyo...ben şu an bu ağrılar için lyrica adlı ilacı kullanıyorum...kullanılabilecen en yüksek doz olan günde 600mg ı kullanmama rağmen tamamen geçmiyo...içmediğmde ise dayanılmaz boyutlar alabiliyo...ağrı konusunda tecrübelerini önerilerini paylaşmak isteyen olursa çok sevinirim...ayrıca tedavi süreçlerini paylaşmak isteyenler..ameliyat olanlar sonuçlarını(olumlu yada olumsuz)paylaşırlarsa...aynı zamanda doktor tavsiyelerini paylaşırlarsa bizlere bizim gibilere çok faydası olur.....ben antalyada yaşıyorum...şu kısa süreç içerisinde bulunduğum ilde yaptığım araştırmalar sonucu Prf. Dr. Serdar Tüzüner in ismini buldum...bu ildeki en iyi buymuş...kendisi el mikrocerrahı üzerine ihtisaslı işinde çok başarılı olduğunu söylüyolar.antalya ünüversitesi tıp fak. de yapılan kol nakli operasyonundaki ekipte bulunan bir kişi imiş kendisi....bende randevu alıp görüştüm muayene oldum kendisine...tabiki yapulabilecekleri anlattı bana ilk aşamada...ama kesin yapılacaklar bazı tetkikler mr ,emg sonuçlarına göre sağdan soldan sinir nakli ile kısmi iyileşmeler olabileceği şeklinde...çook bişey beklememek gerekiyo anladığım kadarıyla...benim en çok öğrenmek istediğim bu operasyonları geçiren kişilerin sonuçları tecrübelerini bizlerle paylaşmaları...bu konuda başarılı olan doktorların isimlerini paylaşmaları bizlere daha iyi fikir verir diye düşünüyorum...
herkese geçmiş olsun...ağrısız sızısız günler dilerim...

93emre

17.04-2012, 23:13
merabalar.bende 3,5 ay önce motosiklet kazası sonucu sol kolumda brakial pleksus lezyonu denen illet var töbe yarabbim..şu anda 4. ve 5. parmak kısmi olsada allaha bin şükür parmak ve bilek fonksiyonlarım geri geldi. dirseği yana doğru yavaş yavaş açmaya başladım yerçekiminin etkisi olmadığında dirseğimini az az bükmeye başladım ancak üst tarafta hareket yok denecek kadar az.sinirlerden c5c6 kopuk olabilir dediler biraz daha izlemeye aldılar.şu anda izmir elmikro cerrahide tedavi görüyorum bu konuda uzmanlar ancak fiyatları baya tuzlu maalesef..ameliyattada eğer omurilikten bir kesi varsa tedavi iyice zorlaşıyor yani hastane mükemmelde olsa etkisi yok maalesef..neyse 1 hafta sonra tekrar görüşecez doktorla inş. ameliyat demezler..ve şu dayanılmaz ağrılar.bende çok şiddetli çekiyorum.neruontin 600mg günde 3 kere kullanıyorum çok az etkiliyo..allah herkeze şifa versin..

weziriazam;
geçmiş olsun usta .. lyrica ağrıları büyük ölçüde kesiyo mu acaba ??

weziriazam

19.04-2012, 20:37
sizede geçmiş olsun...siz durumunuza şükredin şayet belli ölçüde hareket ettirebiliyosunuz bu da kısmi kopuk yada yaralanma var demektir...benim gibi komple bir felç mevcut değil sizde...benim kullandığım ilacı bende günde toplam 600mg günde 2 kere kuulanıyorum...şöyleki içmediğim zaman ağrılar dayanılmaz...içtiğim zaman kısmi bir azalma oluyo en azından dayanılır boyutlara geliyor....

93emre

23.04-2012, 14:24
ağrı kolunun neresinde oluyor

weziriazam

23.04-2012, 20:50
tabi aslında sende biliyosun kolda olmuyo..beyin öyle hissettiriyo...aslında her yerde oluyo..ama bu aralar en çok baş ve işaret parmak...

bu arada bi tel. verirseniz bi görüşmek isterim...

bycelik

25.04-2012, 18:52
brakial pleksus sorun olanlar için.tavsiyelerim.

benim oğlumda mevcut doğumda aşırı zorlama sonucu sinirleri kopardılar...bu konudaki tüm profları tesbit ettim.görüştüm... ilk yapılacakları söyliiim..
,hemen bi emg ve mr çektirin.daha sonra bu evraklarla doktorlara gidin çünkü bakan doktorlar hep özel ve muayene ücretleri çok yüklü...

prof. cihangir tetik acıbadem maslakta
prof aydın yuceturk acıbadem fulyada ....acıbademede ameliyat derlerse 55-60 bin tl istiyorlar.
ama yeni bir hoca tanıdım bayağı bligli araştırın iyide tecrübeli bu konuda yurtdışı tecrübesi var. doc.dr semih takka anadolu hastanesinde gebzede ve ataşehirde bi merkezde...netten telefonunu bulun var bu adam işin ehli ciddi oalrak hepsinden farklı bi tedavi uyguluyor.inşallah nasip olursa ona ameliyat yaptıracagım cocugu....

eski çapadaki prof atakan aydın şuan özel gaziosman paşa hastanesinde oda çok iyi bu konuda.....onlarda 20 bn tl istiyorlar...

bu ameliyatlar 8-10 saat sürüyor daha kısa süre verenlerde dikkatli olun birşeyler eksik yapılıyordur...işin ehlne sorarsanız sebebini açıklar ben özet geçeyim.

tedavi sonucu 2-4 yıl sonra sonuç veririr bunuda bilmek gerek....

bir beden eğitimci olaraka spor olarak yüzme diyorum bu işin ilacıdır yuzme daha ileriki yaşlarda fitness ile programlı bir güçlendirme uygulnırsa kulşlanım yuzdesi artar..... acil şifalar ALLAH'Tan

ruya88

16.05-2012, 23:57
yalnız değilsin :(

marto1 sana ulaşabilirmiyim ?

marto1

18.05-2012, 16:12
Tabiki rüya teşekkür ederim. arada bir buradayım tüm arkadaşlarım bana mesaj atabilir

ruya88

19.05-2012, 16:45
marto1;
msn de görüşebilrmiyiz?

marto1

21.05-2012, 10:25
msn kullanmıyorum ama size msj attım mail adresimi ordan mail atabilirsiniz

luciddream

21.06-2012, 15:00
merhabalar
benim de sol kolumda brakial pleksus lezyonu var, cok iri bir bebek oldugum icin dogum esnasinda zorlamayla gerceklesmis. su anda disaridan bakildiginda ilk bakista fark edilmiyor. ancak incelenirse sol kolum 5cm kadar daha kisa ve daha ince. ayrica sol kurek kemigim disari cikik. kolumu kaldiramiyor, yana acamiyor ve dirsegimi duz acamiyorum. tabii bircok hareket kisitlamasi var. ancak elimi kullanabiliyor, agirlik tasiyabiliyorum. acikcasi gundelik hayatta cok sikinti cekmiyorum ama ornegin hicbir spor daliyla ilgilenmeye cesaret edemedim.
annemin anlattigina gore dogumdan sonra sol kolum et yigini gibiymis hic his hareket yokmus. gittikleri ilk doktor surekli egzersiz onermis. 3 ay boyunca hic bir gelisme goremeyince bu sefer cerrahpasa hastanesindeki baska bir doktorun tavsiyesiyle bir cihaz yapilmis ve sol kolumu yukari dogru duz bir pozisyonda tutan bu cihaz sayesinde birkac ay sonra koluma his ve hareket gelmeye baslamis. benim ilk hatiralarim beni yapmaya zorladiklari egzersizler, annemin surekli sol kolumu kullanmaya zorlamasi. bunlardan daha tatsiz ve can yakici olanlar sonradan geldi tabii; cocuklar acimasiz oluyor bilirsiniz..cok bilirim kucukken odamda gizli gizli agladigimi.
beni en cok ergenlik cagimda etkiledi. surekli insanlarin sol kolunu incelerdim hayranlikla. bir tek benim basima geldigini sanirdim bu durumun. bir ismi oldugunu bile bilmiyordum. gizli gizli istek duydugum her turlu aktiviteden (spor, dans, muzik aletleri, tiyatro) hep uzak durdum bu sorunumla yuzlesmek zorunda kalmamak icin. kacak oynadim yani. hep yoksaydim.
sonradan alistim bu duruma, acikcasi cogu zaman unutuyorum bu engelimi. tabii ilk bakista fark edilmemesi ve herhangi bir agrim olmamasi da onemli bir etken bunu bu kadar iyi yasamamda. muhendisim, iyi okullarda okudum ve hep iyi islerde calistim. rapor almak aklima bile gelmedi, belki erkek olsaydim dusunurdum tabii askerlik icin.
simdi 32 yasimdayim. evliyim, ve yeni anne oldum. sirf bu yuzden sezaryenle yaptim dogumumu. simdi en buyuk takintim kolum nedeniyle bebegimi iyi tutamamak koruyamamak. ornegin dusecek olursa yakalayamamak :( kucakta gezmek istiyor benim hemen omzum kolum agriyor...kendimi cocukluk ve ergenlik zamanlarindaki gibi tekrar eksik ,yetersiz hissetmeye basladim.
sanirim o yuzden buldum bu forumu da.
yalniz olmadigini bilmek insana her zaman iyi geliyor. benim gibi olup anne olanlar da varsa tanismak isterim.
bir de sizce bu yastan sonra egzersiz ise yarar mi?
sevgilerimle

aynrkdrcnr

22.06-2012, 00:12
öncelikle merhaba,ben de bu rahatsızlıgın adını gecen sene ben bir yasındayken cekilmiş emg lerimi bulunca ogrendim,benimki 1 yasında gecirdigim trafik kazası sonucu oluşmuş ve yıllarca fzik tedavi uygulanmış,anlayacagınız aynı şeyler... ben sag kolumu kullanamamayı oylesine benimsemiştim ki birileri kolunun nesi var dediginde aklıma geliyordu.Fakat bir yere gittigimde insanların bana 'sen ibrahimin sakat kızı degil misin? ' diye sorduklarında inanılmaz üzülüyordum.Neyse uzun lafın kısası ben bununla 28 senedir yasıyorum ve 6 yasında bir oglum var,ben oglumu sol gö gsumle emzirebildim sadece,sag kolumda tasıyamıyordum,zaten öyle kilolu bir bebekti ki sol kolumla bile zor tututyordum:))) fakat hic korkmadım uzulmedim kendimi diger annelerden eksik hissetmedim ,esim de cok yardımcı oldu cocuk konusunda,siz de böyle bir ese sahipseniz hiç uzulmeyin,kendinizi eksik hissetmeyin,bebeginize olan sevginiz bunu unutturacaktır...egzersiz her koşulda iyidir,bunun artısı olacaktır. ben yüzerek kolumu az da olsa guclendirdim,size de tavsiye ederim.
umarım kafa karıştırıcı yazmamışımdır,uyumadan önce maillerimi kontrol ederken mesajınızı gördum ve uykulu uykulu yazıyorum:)
bebeginiz ve esinizle guzel günler diliyorum ,sevgiyle kalın...

luciddream

22.06-2012, 05:08
tesekkur ederim, cevabiniz bana guc verdi! insanlarin ne kadar dusuncesiz ve acimasiz olabildigini en iyi bizler biliyoruz sanirim.
her zaman iyi yonunden bakmak lazim ya, simdi ben aslinda bu engel kizimda olmadigi icin mutluyum. yani annemin yerinde olmak benim yerimde olmaktan daha zordu bence. simdi anne olunca anladim ki annem kimbilir nasil kahrolmustu benim her karsilastigim sikintida.
esim sagolsun yardimci oluyor, ben iki gogsumde de emzirebiliyorum ama sol taraf yorucu oluyor. siz uzanarak emzirmeyi denemis miydiniz? o zaman kolu kullanmaya gerek kalmiyor, ben genelde oyle yapiyorum.

konet

22.06-2012, 13:09
Merhaba Benimde sağ kolum oyle omuzum düşük ince ve tam acamiyorumYaşım 19 hala kabullenemiyorum küçük hep alay geçerlerdiBu hastalığın çaresi yokmu acaba

dyt

22.06-2012, 15:05
bende sağ kol. omzumdan kas alıp dirseğin iç kısmına eklediler dirseğim açıldı. el bileğimide sabitlediler. şimdi allaha çok şükür aracı hiç acı duymadan kolaylıkla kullanıyorum

zafrina

26.06-2012, 14:19
merhabalar..ben merve 20 yaşındayım benimde sağ kolumda brakial pleksus var hemde en ağır düzeyde.. sağ kolum omuzumdan aşağı tamamen felçliydi.. 3 ameliyat geçirdim. türkiyede ilk ameliyat edilen hastalardan biriyim. bu kadar ağır bir brakial pleksus çeşidi bulmak neredeyse imkansız olduğu için ve tabiki ilk olacağı için çapa tıp fakültesindeki bir prof. beni uluslararası tez çalışması olarak kullandı ve hiçbir ücret talep etmedi. tahmin edebileceğiniz gibi yıllarım fizik tedaviyle geçti. hastanedeki herkes bni tanıyo kıdemli hasta diye çağırıyolardı:) tabiki şu an sağ kolumu sol kolum gibi rahat kullanamıyorum görünümdede farklılık var daha kısa ve dirsekten aşağısı daha zayıf ama kolumu ilk ameliyatım sayesinde tamamen kaldırabiliyorum dirseğimi ise tam açamıyorum ama çok kötü değil en fazla 20 derece kapalı kalıyo. benim en büyük sorunum bilekten aşağısını yani elimi rahat kullanamamam bileğmde pençe el olarakta tabir edilen bir durum var bileğim geriye doğru gidiyo. bunun için ve dirsek kapanıklığı için acıbadem hastanesinde bir doktora gittim. dirseği açabileceğini bileğimide geri gitmemesi için belli bir pozisyonda kitleyebileceğini söyledi. bu arada bileğim düz durumdayken parmaklarımı çok daha işlevsel kullanabiliyorum.. daha sonra tek doktorun sözüyle ameliyat olunmaz diyerek ankaraya haceettepde bi profesöre daha gittim dirsek açma ameliyatının çok yeni ve riskli bi yöntem olduğunu açılan dirseğin bir daha kapanamama ihtimalinin olduğunu söyledi. bilek kitleme ameliyatı için ise bir daha geri dönüşü olmayan bir ameliyat dedi. üst taraftaki kaslar çok güçlü olduğu için bileğim geriye gidiyomuş. kitleme ameliyetı yerinede oradaki güçlü kaslara botox enjekte ederek kasları saf dışı bırakmayı önerdi ama bu işlemi başka bir doktorun hastası olmam yüzünden etik nedenlerle kendisi yapmak istemedi. asıl doktorumda bu işlemlerin çok gereksiz olduğunu düşünüyor hiç olaya duygusal yönden bakmıyor.. bu yüzden bu işlemi kime yaptıracağımı bilmiyorum. bu ameliyatları olan veya botox işlemi yaptıran arkadaşlar varsa bu konu hakkında bilgi verebilirlerse çok sevinirim.. diğer bi sorunumda DİKİŞ İZLERİM. geçirdiğim ameliyatlar çok geniş ve kapsamlı olduklşarı için vücudumda 400e yakın dikiş izi var. onlara estetik dikiş istedim ama doktorum onu bile düzeltmedi tekrar bıçak altına yatmaya ne gerek var yaşa işte böyle dedi. dikiş izlerinin silinmesiyle ilgili bilgisi olan varsa ve paylaşırsa gerçekten çok mutlu olurum..

marto1

27.06-2012, 13:23
Aramıza yeni katılan arkadaşlarıma kaderdaşlarıma hoşgeldiniz diyorum bu rahatsızlığın ameliyatla kesin bir tedavisi yok hiç bir doktor bu konuda garanti vermez bunu öncelikle kararlaştıralım öncelikle kendimize sahip çıkalım böyle yaşamayı kabul edip bıçak altına girip hem maddi hemde manevi zarar görmeyelim kendimizi sporla geliştirerek en azından rahatsızlığın görsel anlamda değiştirebilirz bunun canlı tanığı bizzat benim çok doktor ismi duydum çoğu para tuzağı bana özel msj atan var bu forumdan bende seni iyi edicek ürünler var diye sakın kanmayın size de atarlarsa tuzak bunlar bizim tedavimiz yok bizim tedavimiz beynimizde önce bi onu geliştirelim biraz ağır konuştum ama haklı olduğumu düşünüyorum tekrar herkese Allahtan acil şifalar diliyorum

zafrina

27.06-2012, 15:34
ne yazık ki ben ameliyatlar konusunda biraz farklı düşünüyorum. evet bütün doktorlar bu hastalığın kesin bir tedavisi olmadığı konusunda hem fikir ama aynı zamanda ameliyatların kişilere büyük kazanımlar sağladığı konusunda da hem fikirler. elbetteki durumu kabullenmek, o şekilde yaşamayı öğrenmek çok doğru bişi ama bu demek değil ki hiçbişi yapmadan beklenilmeli. pes etmemek lazım daha başka ne yapabilirim diye sürekli araştırmak lazım. bu zamana kadar böyle yaptım ve pişmanda değilim. benimle benzer şekilde brakial pleksusu olan birçok insandanda çok daha iyi durumdayım aldığım fizik tedaviler ve olduğum ameliyatlar sayesinde. kısacası ameliyatlar bu tedavide en büyük rolü oynuyo bnce tabiki erken yaşta olunması şartıyla

marto1

27.06-2012, 17:07
Zafrinacım seninle tartışmayacağım deneyimlerine saygım sonsuz lakin sana anlatıcaklarımla burda seni ikna edemem sende beni ikna edemezsin ben 20 yıldır bu rahatsızlıkla uğraşıyorum ameliyat + fizik tedavi yurt içi yurt dışı anlıyacağın :) artık son 7 yıldır sporun faydalarını gördüm kendimi bu yönde şartlandırdım iyileşebileceğimi hissediyorum bu iş mücadele işi uğraşacaksın istiyorsan bugün boşver dersen yarın da boşver demiş oluyorsun bu lafım sadece sana değil buradaki tüm kaderdaşlarıma

saygılarımla

93emre

27.06-2012, 18:56
herkesin yaralanma derecesi farklı arkadaşlar ;oradaki sinir ağı çok karmaşık olduğu içinde tedavi zor bunuda ancak mr emg ve ya direk açık ameliyatta anlayabilirler o yüzden bu hastalıkta yapılabilecek tek genelleme kolun eskisi gibi olmayacağıdır ancak kopma derecesine göre ameliyattan sonra yüzde 80 kolunu kullanabilirsinde ama yüzde 0 da da kalabilir yani kimsenin durumu ve iyileşmesi birbirine benzemez bu konu hakkında da yorum yapmak yalnış olur gençler

zafrina

27.06-2012, 21:38
herkesin deneyimleri kendine bn 20 yaşındayım kendimi bildm bilelide bu hastalıkla uğraşıyorum. herkes bu hastalık karşısında takınacağı tavrıda kendi bilir. benim tavrım farklıdır bi başkasınınki farklıdır zaten meselede bu değil. olmamalıdırda zaten. amaç faydalı, işe yarayabilecek bir yol bulmak ve bunu paylaşmak o yüzden herkes deneyimlerini burada paylaşıyor

OnurcanG

01.08-2012, 22:06
vay be bir tek benim başıma doğum sırasında böyle bir talihsizlik gelir diyordum meğersem ne kadar çok kişiymisiz biz :)

benim içimde hep futbol oynamak kaldı hiç bir spor klübüne yazılamadım bu yüzden acaba bu sıkıntıda olan insanların oynadıgı bir lig varmıdır :)

veya biz toplanalım bir halı saha maçı yapalım :)

reşit küçük

04.08-2012, 02:19
facebookta bizim hastalığımızla ilgili bir grup var orda sürekli yardımcı ürünler tanıtılıyor ben bilek sabitleyici bant var onu aldım çok iyi birşey arkadaşlar ağrıyı iyi derecede yok ediyor ama yapışkanlı olduğu için duşta sorun oluyor biraz galiba bu hastalığın en iyi çaresi yüzme biraz faydası oldu gibi bana sizlerden var mı aranızda ne tür fizik tedavi uyguluyorsunuz

ali711

04.08-2012, 10:32
arkadaslar 2010 da trafık kazası gecırdım sol kol brekıel sınır pelxsusu sol kolum kulnamıyorum omuzdan assasını 125 mılyar werdım amelıyat oldumm bılegım oynamaya basladı gogsumden solunum sınırı alıp koluma naklettıler doktor cok umutlu ben alıstım raporum 156 saygılarrr:)

Kederli

04.08-2012, 10:41
reşit küçük;

Merhaba. Grubun facebook adresini verebilir misiniz?

marto1

08.08-2012, 16:15
Kederli kardeş buyur ben buldum burdan herkes gruba katılsın birlik olalım Giriş Yap | Facebook (http://www.facebook.com/groups/apcombilgisayar/)

dyt

08.08-2012, 18:10
arkadaşlar bende de sağ kol pleksus yaralanması var. 17 yaşındayken prof.dr. aydın yücetürk e ameliyat oldum. bayağı düzeldi. acıbadem fulyada çalışıyor sanırım. o zaman ankara çağ hastanesindeydi. hem kullanabiliyorum sağ elimi hem de zayıflığı ortadan kalktı.

aysey.66

09.08-2012, 01:27
slm arkdaşlar benimde kızm 7 aylık doğduğunda sadce elini oynatıyordu sol kolda sıkıntımız var cok ağladım cok üzüldüm bunlar fayda etmiyor... 2 ay fizk tedavi gördü şimdi bi çok hareketi yapıyor ama şimdi bi doktora görürdüm sol omuzda yapısal cıkık olumuş bide kolunu yan tarfa düz acamıyor bide eli dışa dönük ne yapabilirm tavsiyeleriniz bekliyorum mr cektir dedi doktorumuz daha önce bşak doktorumuz vardı oda 3aydaha bekle dedi kararsız kaldım doktor tavsiyeleriniz var mı ankarda olablir......lütfen yardımcı olun...

marto1

09.08-2012, 10:56
ayşe hanım çok geçmiş olsun diyeceğim sadece konuşmadan ibaret bende bu rahatsızlığın pençesindeyim ama size tek söyleyeceğim bu işin peşini bırakmayın erken teshis çok önemli beladan kurtulma şansı yüksek bu forum başlığı altında ameliyat olan ve olmayı düşünenler var sizin gibi bebeği olan insanlarla iletişim kurabilip bilgi alın forum yazılarını iyi okuyun faydası olcaktır

Surreal

10.08-2012, 12:41
Ayşe hanıma ve buradaki tüm arkadaşlara geçmiş olsun.Benimde 2 yaşında kızımda bu rahatsızlık var.Doktorumuz Ankarada Gürsel Leblebicioğlu.Eğer maddi imkanınız varsa kendisine muhakkak gidin.Yoksa Hacettepede Dr.Akın Üzümcügil var ,hastanede bakabilir ,o da iyidir.2 senedir çok şey araştırdım öğrendim ,yurtiçinde ve yurtdışında bir sürü kişiyle tanışıp bilgi paylaşımında bulundum.Bu birikimlerimi facebookta kurduğum grupta paylaşıyorum.Yukarıda marto1 arkadaşımız linkini vermiş saolsun.Bu rahatsızlığın tedavisi uzun yıllar alabildiği için çok sabırlı olmamız gerekiyor.Yetişkin olan arkadaşlar yılmadan kollarını geliştirmek için spor ve egzersizlerini yapması lazım.Geç dönemde yapılan ameliyatlar çok faydalı olmasada işin uzmanı bir doktor tarafından yapılan ameliyatlar hayatlarınızı biraz daha kolaylaştırabilir.Benim kızımda şu ana kadar ameliyat olmadı fakat kolda gerginlik olduğundan bir sinir gevşetme operasyonu geçirecek sanırım.Ayrıca kürek kemiği bölgesindeki çıkıklığıda en aza indirebiliyorlarmış artık.Tıp geliştikçe ileriki yıllarda çok daha hızlı ve faydalı çözümler bulunacaktır muhakkak.Bu rahatsızlıktaki en kötü şey zaten geç iyileşmeden dolayı kolda kaslarda ve kemik yapılarında deformasyonların oluşması.Allahtan herkese şifa diliyorum..

marto1

10.08-2012, 15:13
Surreal hanım,
sizin gibi bilinçli araştırmacı mücadeleci duyarlı bir Anne olduğunuz ve insanlara yardımcı olduğunuz size teşekkür ediyorum ve takdir ediyorum ayrıca facebok grubu çok iyi olmuş bizim gibi insanlar birlik olup tedavi olabilecek son zamanlarda sayımız biraz arttı artık git gide bilinçleniyoruz ama hala rahatsızlığından kaçan araştırmayan bir çoğumuz mevcut özellikle belirtmek istediğim bir konu var Sağlık kurulu raporları hakkında bunlarla ilgili çalışma araştırmalar olsa grupta çoğumuz rapor alabiliyor %40 ama bazılarımıza %30 larda kalmakta bu konularda yol gösterici olabilicek bilinçli bilgili insanlara ihtiyacımız var saygılarımla

Surreal

10.08-2012, 15:26
Murat bey ; bende erkeğim ;) (profilde cinsiyet belirtmemişim sanırım) Bahsettiğiniz konular bizim bebeklerimiz için şu an gerekli olmadığından hiç araştırmadım ama o konularda da bir araştırma yaparım.

marto1

10.08-2012, 15:45
hihihiiii :DD: kusura bakmayın bayan zannettim :) ama duyarlılığınıza teşekkür ediyorum :)

Surreal

10.08-2012, 15:56
Önemli değil :) Kızımıza rehabilitasyon merkezine gitmesi için rapor aldıydık %56 yazmışlar.Ama yetişkinlerde iş değişiyor sanırım bu rakamları daha aşağılara çekiyorlar.

marto1

10.08-2012, 16:13
:) doğrudur banada %50 sakat işci hakkı aldım ama vergi indirimi için % 14 iş maliyete gelince zor ama bazılarımız bunların tümünden yararlanabiliyor umudu kaybetmiyorum dava açıp emsal göstersem yeter:)

reşit küçük

10.08-2012, 22:37
Brachial Plexus Turkey - Brakial Pleksus Türkiye (http://www.engelliler.biz/groups/apcombilgisayar/) facebook adresi arkadaşlar bu üye olabilirsiniz

marto1

13.08-2012, 10:32
linkte sıkıntı var reşit

reşit küçük

13.08-2012, 17:57
facebook arama çubuğuna yazın yazdığım yazıyı şu an 75 tane üyesi var

sodoyoulove

07.09-2012, 10:17
Merhaba aynı durum bende de var sağ omzum sol omzumdan kısa ve ince sağ kolum

aynrkdrcnr

10.09-2012, 13:31
merhaba arkadaslar benim de sag brakial pleksus kezyonum var ve mayıs ayında aldıgım rapora göre de engelim yüzde 25 miş... benim paylaşmak istediğim rapor için emg cektirmiştim emg den sonra sag kolumu neredeyse hiç kullanamaz hale geldim agrılarım arttı,başına böyle bişey gelen var mı? Ve aldıgım rapora itiraz nasıl ve ne koşullarda yapılır bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa sevinirim...Herkese saglıklı günler diliyorum (emg kötü birsey diye dusunmeyin arkadaslar bu sadece benim durumum korkacak birsey yok emg yi cektirin )

OnurcanG

10.09-2012, 13:42
Merhaba aynı durum bende de var sağ omzum sol omzumdan kısa ve ince sağ kolum

ben pazartesi emg için randevu aldım şimdi beni çok korkuttun hocam emg'den önce kolun nasıldı bir anlatabilirmisin ve emg'den sonra ne oldu böyle bir şey varmı bu emg'de yahu

sodoyoulove

10.09-2012, 14:40
OnurcanG;

ilk yaptırdıktan sonra güç kullanırken acıyodu bazı yerler ama hiç bişe olmadı ne yan etki nede ek olarak iyileşme gibi bişey olmadı. ayrıca ben emg yaptırdım bide hoca yaptı.Yaparken acımıyo iğneyi batırıyo zaten bitiyo olay Hocam biraz zorladı batırdı içinde oynattı gözlerimden yaş geldi orası ayrı :)) ama çok yararı oldu raporda..

ali711

10.09-2012, 14:45
bendee hep kollarına dıkkat ederımm ınsanlarınnn alıstımm ama 27 yasında kaza gecrmıstım 2 yılı gectı alıstım artıkk

sodoyoulove

10.09-2012, 14:47
gelecem abi yanına görürsün beni :) bende hep sağ elim cebimde gezerimm :))

marto1

10.09-2012, 16:06
Merhabalar :)) EMG den korkmayın acı vs yok kolunuzun sinir ölcümü ve güç düzeyini belirliyor 2-3 iğne sokup kçüçük iğneler :) spor yaparak elinizi cebinizden çıkarın dirayetli olun kolunuzu kavuşturun özgürlüğe

aynrkdrcnr;
Kardeş sana geçmiş olsun yazını okuyamadım engel oranı değişmektedir %40 alan var 49 -50 bu işin peşini bırakma

ibrahim korkmaz

30.09-2012, 23:29
guray bana yazarmsn halnaz1@hotmail.com

Fatik1502

03.11-2012, 00:17
Sizinki gibi deyil ama ; ben düğündeyken silah atmaya başladılar bir kurşun ötelerden sekip omzuma saplandı.. hastaneye gittim pansuman yaptılar yaralar iyileşti 1-2 ay sonra mermiyi çıkardılar yapan yakalandı ama... Vucuttaki sinirlerin 1mm uzaması eski yapısına ulaşması 1 yıl sürermiş, sol kolumu 1 yıl hiç kullanamadım çok kötü bir şey hissedememek hareket zorluğu genede şükür etmeliyiz daha kötü durumda olanlara bakıp bence çok şükür...

marto1

14.11-2012, 10:23
Fatik1502;

Çok geçmiş olsun Fatik1502 bizden daha kötü durumda olan dostlarımız var şükretmeliyiz

hayal_gozlum.bf

24.11-2012, 15:25
merhaba öncelikle paylaşımınız için çok teşekkür ederim.benim hikayem çok uzun ama aynı 20 senedir sağ kolumu kullanamıyorum :( dayanılmaz ağrılarım olmaya başladı ve kolum incecik kaldı.bu saatten sonra ümitlenmek istemiyorum ama azda olsa bir şansım olmasını çok isterdim.ben dr dr gezemedim tedavi ettiremedim.buna maddi imkanım hiç olmadı.hayatta tutunabileceğim kimsede olmayınca arka çıkan.bunu kabullenmekten başka çaremde kalmadı.yani kısacası hayat bana çok acımasız davranıyor her yönden

OnurcanG

24.11-2012, 15:31
geçmiş olsun aramıza hoşgeldin

hrt_ali

12.12-2012, 04:08
hayırlı geceler,

ilk olarak bütün sayfaları bütün mesajları tek tek okudum bazılarında hüzünlendim bazılarında yalnız olmadığımızı bilmek sevindirdi. genelde hepimizin durumu aynı hatalı doğum yüzünden bu şekilde yaşamaya bırakılmak galiba ben rahatsızlığımın adını 2010 da öğrenmiştim ilk askerlik sebebi ile gatada emg çekilmişti zaten askerliğinde acemilik dönemini bitiritmişlerdi cokda zorlanmıştım :) neyse rapor alıp askerliği bıraktıkdan sonra iş için hayli ile diğer arkadaşlar için özürlü raporu almak için başvurduk %25 den fazlasını vermediler hayli ile işimize yaramadı diğer arkadaşlar gibi bizim için en iyi meslek memurluk arkdaşlar bende azim hırs ettim memurluğu kazandım 2 ,5 senedir de cok iyiyim kendi yağımda kavruluyorum benim sorum ehliyet konusunda %25 raporla sadece h sınıfımı ehliyet alabiliyoruz yada nasıl bir engel oluyor bize

prenses@

14.12-2012, 11:49
ben varım ve ameliyat oldum prof dr atakan aydın hocam yaptı ameliyatımı ve çok memnunum

seçildd

15.12-2012, 01:03
merhabalar kızım 4 aylık doğum sırasında omzu takıldı ve brekial pleksus yaralanması gelişti. insan başına gelmeyince bilemiyor çok zor bi durum. benim durumumda doğumun sezeryan olması gerekiyormuş. doğumdan beri doktor doktor geziyoruz. beninle aynı sorunları yaşayan anneler varsa onlarla görüşmek isterim.

prenses@

15.12-2012, 08:28
merhaba seçildd ben aynıyım 18 yaşındayım brekiyal pleksus du bnmkide inanırmısın içime kapanık yaşıyodum ama artık öyle olmadı bi doktor bulduk tesadüf oldu allah razı olsun doktorlarım çok iyiydi hala görüşmeye devam ediyorum ve doktoruma gittim dedi ki beklediğimden de çok iyi sonuç alıyorum az kaldı dedi

seçildd

17.12-2012, 01:19
merhaba prenses@ ben ankara dayım kızıma tip 1 dediler amelıyat gerektirmiyormuş. araştırdım 1-2 yıl içerisinde iyileşiyormuş ama genede insan kendini çaresiz hissediyor.sizin doktorunuz kim kızımı gürsel leblebicioğlu na götürüyorum. 2 defa emg de yaptırdım iyileşme görüldü ama yapabileceğim başka bişeyler var mı diye hep araştırıyorum. kızının iyileşme süreci nekadar sürdü.İnşallah Rabbim hepimizin yüzünü güldürür. iyi haberlerini bekliyorum.

prenses@

17.12-2012, 09:13
ben kendim 18 yaşındayım bn ameliyat oldum ve doktrm atakan aydın çok iyi ameliyatımı da yaptı

talip özdemir

17.12-2012, 15:13
bende 18 yaşındayım geçirdigim motor kazası nedeniyle brakial pleksus kopması oldu ve 1 bucuk senedir kullanamıyorum aynı senin gibi herkez bana bakıyormuş gibi geliyor ve bende senin gibiyim hayat işte ne dersin........

bende 26 .06.2011 de motor kazası geçirdim brakial pleksus kopması oluştu doktorumun dedigine göre dört damarım kopmuş bacagımdan kaburgamdan boynumdan damar ekledi bende 1 bucuk senedir böyleyim acaba sizin kolunuz düzeldimi onu soracaktım bana dönerseniz sevinirim geçmiş olsun sizede..

peki düzelme oldumu kolunuzda? prenses@...

prenses@

17.12-2012, 15:59
evet eskisine göre daha iyiym şimdi inşallah dahada iyi olucak

seçildd

18.12-2012, 14:22
kusura bakma prenses@ benimkide yazınca kızın zannettim. ameliyat olalı nekadar oldu doktorun istanbul damı atakan beyede kızımı göstermek isterim. hangi hastanede olduğunu ve iletişim bilgilerini yazman mumkün mü.

prenses@

18.12-2012, 20:10
benim doktorum gaziosmanpaşada ama çapadada yeri özel çok pahalı prof dr atakan aydın doktorum iletişim bilgileri cebi falan internetten çıkıyo

talip özdemir

18.12-2012, 21:46
prenses peki ameliyat olduktan ne zaman sonra düzelme gördün

prenses@

19.12-2012, 08:31
elim havada 3 ay durdu korse taktılar ondan 3 ay durduktan sonra çıkardılar

talip özdemir

20.12-2012, 18:43
facebook falan var mı?

seçildd

21.12-2012, 02:25
Teşekkür ederim prenses@ Bu işe bakan doktorlar ne hikmetse hep prof ve muayeneleride pahalı. Ben kızımın muayenelerine 300 tl ödüyorum MR Rontgen hep para ile 4 aydır bisürü para döktük.Yeterki iyi olsun. İnsan senin gibi iyileşenlerin haberlerini duydukça umutlanıyor.İnşallah daha da iyi olucaksın ve bize umut vereceksin.

marto1

21.12-2012, 12:00
( Brachial Plexus Turkey - Brakial Pleksus Türkiye ) diye facebooka taratırsanız grubumuza katılırsınız sayımız artsın saygılar

Defnem

21.12-2012, 18:12
Merhaba 2.5 ay önce ailecek geçirmiş olduğumuz trafik kazası neticesinde daha önce adını hiç duymamış olduğum bu rahatsızlıkla tanıştım Ancak maalesef ben değil o zaman 15 aylık olan kızımın sağ kolunda Çok yakında amelliyat olacak sol kolundan sağlam olan bir sinir sağ tarafta kopan sinirlere tutturulacak Zorlu bir operasyon 6 hafta kolu ve başı hiç hareket etmeyecek şekilde sabitlenecek Amelliyatın sonucunu aylar sonra görebileceğiz Çok endişeliyim Bu operasyonu kendi ya da yakını geçiren var mı?

seçildd

21.12-2012, 21:04
Geçmiş olsun defnem ben kızımı hacettepe ye fizik tedavi kontrollerine götürdüğümde arada bu operasyonu geçiren çocuklar gördüm ve anneleri sonuçtan çok memnundu. Derdimiz aynı olunca orada birçok anne ile dertleştik bizede ameliyet olabilir demişlerdi ve arada konuştuğum anneler yüreğime su serpti.Süreç uzun olduğu için insan demorize oluyor ama en azından tedavisi var.

prenses@

21.12-2012, 22:24
inşallah ben bu işe baş koydum inşallah iyi olucak ve bende herkes gibi şimdi kolumu kaldırıyorum hareket ettiriyorum doktorum umut veriyorr

defnem evet mesela ben 9 yaşındayken doktorum oradaymış ancak biz çapayı bıraktık ve şimdi haberimiz oldu

ben varım

talip özdemir

24.12-2012, 19:30
nezaman hareket etmeye başlıyor onu bi ögrenebilsek

gecergun

26.01-2013, 18:46
bende kaza sonucu 3 ay once brakial pleksus lezyonu teşhisi kondu sol kolda.iyileşme surecini bilen varmı neler ypmam gerekiyo?

93emre

27.01-2013, 19:39
http://www.facebook.com/groups/apcombilgisayar/ burayı beğenin arkadaşlar brakial pleksus facebook grubu

000123000

25.03-2013, 17:51
Kolunuzu acıdığı için mi kaldıramıyorsunuz neden ?:confused:

OnurcanG

25.03-2013, 18:08
000123000;

acıdığı için değil kaldıramadığımız için kaldıramıyoruz

000123000

25.03-2013, 18:26
Açıkçası çok merak ediyorum hani diyelim bir şeyi alıp yukarı koyacaksınız nasıl yapıyorsunuz ağır bir şeyi iki elinizi de kullanmanız gerekiyor mesela hani çok kötü birşey açıkçası genelde çoğu şeyi yapamıyorsunuz etrafta dikkat çekiyorsunuz peki kolunuzu neden kaldıramıyorsunuz ağırlık mı geliyor açıkçası merak ediyorum alttarafı diğer kolunuz gibi kaldırıcaksınız yani :):)​

FatihKa

27.03-2013, 00:13
Arkadaşlar merhaba ..

Adım Fatih ..Alanya'dan yazıyorum.Bende doğum esnasında Brakial Plexus lezyonu olanlardanım.Dünyaya geldikten bir gün sonra anneannemin farketmesiyle başladı maceram.İlk önce Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne götürmüş annemler.Orada herhangi bi umut verilmemiş fizyoterapi haricinde ama "yaşı 18 olunca bi daha getirin tıp gelişiyor" denmiş.Biraz bilgisizlikten olsa gerek,meşhur Isparta/Eğirdir deki kırık-çıkık hastanesine götürülmüşüm.Oradada "antalya tıp'a götürdüyseniz buraya gelmenize gerek yoktu" denmiş.Çocuklukta farkında bile değildim kolumdaki sorunun.Ancak yaş ilerledikçe sol kolumdaki kısalık daha da belirginleşti.18 yaşında bir daha Antalya-Eğirdir turu yaptım.Ama sonuç yine hüsran.En son GATA'ya gittim askerlik muayenesi için.Orda muayene olduğum doktor da yurtiçi-yurtdışı bir umut vermediği için artık durumu kabullendim.Üniversiteye başlayınca ister istemez biraz daha araştırmacı oluyor biraz daha fazla kafa yoruyorsunuz herşeye.Ben kafamı koluma yordum :) Üniversite'de amatör olarak boks yaptım,yüzdüm.

Sizlere tavsiyem...

1-Şimdiye kadar bu hastalıktan %100 kurtulabilen olmadığı için durumunuzu kabullenip,can sıkmak yerine,bu engellede mutlu yaşayabileceğinizi unutmayın.

2-Herkes doktor isimleri saymış ama bir kez dahi fizik tedaviye gitmemiş biri olarak söylüyorum bu hastalıkta fizyoterapistiniz kendinizsiniz.Ne kadar çalıştırırsanız o kadar gelişir.(lisede elimi çeneme götüremezken,üniversitede spor sayesinde elimi gözüme kadar çıkarabiliyorum artık)

3-Sağdan soldan gelen dikkatli bakışları ve "aa kolun sakatmı?" tarzında cümleleri umursamayın.Tabi bu biraz yaş ile de alakalı. "-aa kolun sakatmı?" "-sensin sakat"

Merak edenler için söyleyeyim doğalı beri kolumda herhangi bi ağrı yok hiçbirzamanda olmadı.Sağlam olan sağ kolumla 30 kg. kaldırabiliyorsam,plexuslu sol kolumla da 20 kg. kaldırabiliyorum.Sadece sağ kolumdaki manevra kabiliyeti sol kolumda sizde bilirsiniz ki kısıtlı.Yukarı kaldıramama ve bazı açma germe hareketlerinde sorun var.
Çocuğunda Brakial Plexus olan anneler babalar..çocuklarınızın kolununun gelişmesi sizin çabalarınızla mümkün.bunu bilmenizde fayda var.

Bir doktorun bana söylediği gibi esasında.. "En kötü uzuv,uzuvsuzluktan iyidir"

Saygı ve sevgi dileklerimle..

marto1

29.03-2013, 11:05
FatihKa aramıza hoşgeldin yazdıklarınızdan ve mücadelinizden ötürü sizi kutluyorum supersin bu işin peşini bırakmayalım bende 2 yıldan beri amatör fitness yapıyorm ve faydasını elbet alıyorum önceleri 10 kg -20 kg - 30 kg derken şuan tam 45 kg tek kolumla kaldırabiliyrom ve kaslandım bu sayede diğer kol ile arada bir fark yok şunuda unutmayalım her şey zamanla oluyor arkadaşlar

ikram kasapoğlu

16.04-2013, 10:00
bendede brakial plexus rahatsızlığı var 27 yaşındaym 3 kez ameliyat oldum.ilgilenenler için izmir 9 eylülde kadir bacakoğlu ameliyatımı yaptı.müthiş bi doktor.platin ve kemik nakli yapıldı.öncesinden daha iiyim.kafayı takmayalım arkadaşlar ne kötü durumda olan insanlar var.ben çocuğum büyütebiliyorum ve mutluyum.söyliycek çok şey var ama yazsam sığmaz.kib

qQkHaN60

18.04-2013, 00:31
merhaba arkdaşlar bende de brakial plexus rahatsizliği var.... benimde doğum esnasinda olmş bu rahatsizliğim. çok arayıpta bulamadiğım ebenin yüzünden.. ben 1997 yılında. Ankara İbn-i Sina Hastanesinde op.dr.Mehmet DEMİRTAŞ tarafindan ameliyat edilmiştim. çok şükür şu anda ii durumdayim diyebilirim diğer bi akrabamizda kine bakaraktan en azindan dişardan bakıldığında fark edilmediğini sölüyorlar... bu arada 24 yaşindaym.... tıp bu konuda ilerlemiş durumda hiç tedavi olmayan arkadaşlara söylüyorum mutlaka bu dalda uzman bi doktora gitmenizi tavsiye ediyorum... Fizik Tedavinnde bu konuda büyük bi yarari var.
Ameliyattan sora çok faydasini gördüm.... ßu konu hakkinda bana ulaşmak isteyen arkdaşlar. Gökhan YÜZBAŞIOĞLU 'nu facebook tan ekleyebilirler. SAygılarmla

aynrkdrcnr

17.06-2013, 15:09
aynrkdrcnr;

sonunda % 25 lik rapora itiraımın sonucun u aldım ve yeni raporumun sonucu % 59 çok ugrastım ama olum lu sonuç almak beni mutlu etti.darısı diger haksızlıga ugramış arkadaslara...

doğaperest

05.08-2013, 01:09
herkese hayırlı geceler öncelikle.benimde 7 yaşında oğlum var.doğum anında onunda sağ kolundaki sinirleri zedelediler .Oğlum kilolu doğdu .zor bir doğumdu nerdeyse oğlumu kaybediyordum solunumda bile sıkıntı yaptılar.bize kolundan hiç bahsetmediler.solunumu sıkıntılı olduğu için 9 gün solunum küvezinde kaldı.beynine oksijen dahi gitmemişti.ALLAHAşükürler olsun beyninde bir hasar oluşmadı.12.gün küvezden çıktı ve ilk muayenemiz çapada fizik tedavi merkezinda oıldu.orda hareketlerini gösterdiler ve bende evde hareketlerini yaptırdım bu her 3 ayda değişerek devam etti.oğlumun kolunda hiç hareket yoktu bu hareketlerle 3 ay sonra omuzunda ilk hareketleri başlamıştı.aylar geçti çapanın toplantı salonları oluyor orda profösörler doçentle drlar toplanıp çocuk hakkında karar veriyorlar ameliyat gibi.4 yaşına geldiğinde kas transferi olması gerektiğini söylediler.oğlum 4 yaşına gelmişti ozamanlar doçent olan doktorumuz atakan aydın bu ameliyatı belirli para karşılğında yapacağını söyledi o zaman 6 ila 8 milyar arası olduğunu söyledi bizde durumumuzun olmadığını söyledik .doktorun umurunda bile değildi.o parayı toparlamamız mümkün değildi.maalesef olamadık.o oğlum 4 yaşında iken yüzmeye başladı.ve etrafta artık sıkça gördüğümüz fizik tedavi merkezlerine yazıldık .bu arada bunları devlet karşılıyor.özürlü sağlık kurulu raporu çıkarttırıyorsunuz .ve devam ediyorsunuz.3 senedir oğlum yüzüyo fiziğe gidiyo çapa artık değişti fizik tedavi doktorlarımız yok artık orda. oğlumun yüzdesi 49.kolunu gövdesinin yarısına kadar kullanabiliyo.parmakları daha hasarlı bilek hiç dönmüyo .ameliyat için vakıflara başvurdum bizi 1.5 sene oyaladılar bir sürü hastaneye gittik .herkesin önerdiği tek yer çapa ama doçent doktorumuz atakan aydın artık profösör oldu şimdi 30 milyar istiyormuş.vakıflar önce tamam dediler o anki sevincimi anlatamam .bi umut diyorsunuz evladım için ama olmadı.vakıfın bize söylediği asistanlara bu ameliyatı yaptırtmak olduğu ortaya çıktı.benim oğlumun kolu ndaki hasar ağır ve benim bu durumu kabul etmem mümkün değildi %100 lük bir ihtimal söz konusu bile değil zaten ve ben oğlumu asistanların eline veremezdim.bu ameliyatın işin ehlinde olması çok önemli.türkiyede zaten sayılı kişiler var.ama hep maddiyat.ALLAH hepimizin yardımcısı olsun.inanın iş adamlarına nasıl ulaşırım yada acun ılıcalıya nasıl ulaşırım diye çırpınıyorum.yardım edicek birilerini bulmam lazım 12 yaşına kadar olmalı bu ameliyatlar.gelişim tamamlanmadan yani allah içinde merhamet duygusu olan doktorlarla karşılaştırsın herkesi.

keremfuruncu

13.09-2013, 05:45
merhaba arkdaslar şu sayfayı buldum ya dünyada benim gibiler de varmıs diyorum artık sizlerin yazılarını okurken gözlerim yaşardı . sağ kolumda var aynı problem sosyal acıdan cok etkiliyor allah herkese şifa versin sabır versin ebelerin hatası yüzünden hayatımız altüst olmus vaziyette ama herne olursa olsun şükretmemiz gerekiyor arkadaslar :)

sabırlı anne

19.11-2013, 14:49
geçmiş olsun.durmunuzu anlıyorum ben de sizinle aynı şeyleri yaşadım ama şükürki benim imkanım vardı oğlumu ameliyat ettirdim.oğlum 2 ameliyat geçirdi ilki özelde 2. hacettepe ihsan doğramacı çocuk hastanesinde oldu ve ek ücret almadılar.karnenizle orada ameliyat oluyorsunuz,doktora ücret ödemedik.oraya bizim gibi türkiyenin heryerinden insan geliyor,tavsiye edrim biz memnun kaldık doktorumuzdan. dr. akın üzümcügil..allah evlatlarımıza şifalar versin inşallah..rabbim size de kolaylıklar versinn

Canver

30.11-2013, 18:07
Merhaba arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun. 11 temmuz gecesi motor kazası yaparak 42 gün yoğun bakımda kaldım ve travma sonucu beyinden akan sıvılar sinir köklerini yapıştırmış. Bu nedenle sol kolum çalışmıyordu yoğun bakımda da yatınca kaslar olduğu gibi eridi. Yoğun bakımdan çıkar çıkmaz kolum için emg'ye girdim ve brakial pleksus tanısı konuldu. 1 ay önce ameliyat oldum doktorum sinir köklerini açarak kopuk var mı diye baktı ve beyinden akan sıvı ve kistleri temizledi sonuç olarak c5 ve frenik sinirin sağlam olduğunu fakat diğer sinirlerin çok inceldiğini kanamaya başladığını söyledi bu yüzden alt tarafa bakamadan ameliyat sona erdi. 3 ay boyunca yoğun fizik tedavi uygulayarak kasları güçlendireceğimi söyledi. Şu anda dirseğe kadar his var, omzumu hareket ettirebiliyorum ve çekme hareketi geldi. 2 yılda anca iyileşeceğini, moral ve fizik tedavinin iyi geleceğini söyledi.

marto1

19.12-2013, 12:11
08 aralık 2013 Yılı itibari vergi indirimi başvurusunda bulundum Ümraniye Eğitim ve araştırma hastanesinde doktor mevcut cetvele göre %45 vericeğini söyledi son aylarda maliye raporları düşürmüyor olduğu gibi kabul ediyor bir kaç brakial pleksuslu arkadaşımda vergi indirimi hakkı kazandı sizlerden ricam burda birbimize faydalı olmak bilgi alışverişi yapmak sizde rapor durumlarınızı mutlaka belirtin devlet artık bu hastalığı 4 ay önceki yeni maluliyet yasası çerçevesinde kabul etti ve şuan da uygulamalırı görüyoruz sizlerde burda bilgi birimkimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorm

Alikorkmaz

06.02-2014, 01:24
weziriazam;

Bende aynı durumdaydım soruların varsa memnuniyetle cevaplarım.ben ameliyat oldum

mesajlarımı alıyorsan bu konuda fikir alışverişi yapabiliriz

marto1

06.02-2014, 09:47
Geçmiş olsun ali bey

Alikorkmaz

06.02-2014, 12:24
teşekkür ederim hepimize inşallah

fyzvtnsvr

12.03-2014, 22:31
doğum sırasında ebelerin dikkatsizliği ve devamında uygulanan yanlış tedaviler yüzünden benimde sol kolumda 15 dercelk bir kapanıklık söz konusu ancak hastalığımın isminin bu olduğunu bilmiyorum.10 yıl önce ankaraya sevk edildim ameliyat olmak istemedim %100 düzelmeyeceği söylenmişti.bazı duyumlardan sonra araştırmaya başladım sanırım benim hastalığımda brakial pleksus lezyonu oluyor.biçok doktor düzelmesinin mümkün olmadığını söylüyor.benim durumumda olan başka kişiler olduğunu hiç düşünmemiştim.zaman zaman bu rahatsızlık üzücü ve rahatsız edici olabiliyor ama halimize şükretmemiz lazım.

sabırlı anne

13.03-2014, 16:06
geçmişolsun feyza .bu hastalıktan o kadar çok varki bu gidişle daha da artacak gibi görünüyor.sezeryan ameliyatı mecbur kalmadıkça yapılmıcak çünkü (özellikle devlet hastanelerinde).oğlum 2 ameliyat geçirdi mayısta 3. ameliyatını olacak daha kaç tane olur bilemiyom.zorlu bir süreç rabbim herkese yardım etsin.kesin iyileşme vaadi yok zaten olabilceğinin eniyisini yapmaya çalışcaz diyor doktorlar.ama daha ağır ve zor durumda olanlar var onları görünce bizimki hiç kalıyor.şükretmemiz gereken çok şey var.bu da bizlerin imtihanı.rabbim feraha ulaştırsın hepimizi. feyza şuanda kaç yaşındasın? hiç tedavi görmedinmi?

fyzvtnsvr

13.03-2014, 16:34
Tesekkur ederim.22 yasindayim.dogumdan sonra tedaviler uygulanmis ama yanlis tedavilerle daha kotu duruma getirmisler hatta dogum belgelerim yok edilmis dava acamayalim diye.sonralari ailem ihmal etmemis cok doktor gezmisler hic ameliyat olmadim ama suan 15derece dirsekte kapanma var ancak bu kadara dusurulmus. 10yil once tekrar bu umutla doktora gittigimde ankaraya sevk edildim %100 duzelmez dediler cesaret edip ameliyat olmadim daha kotu olmasindan korktum.

sml88

14.04-2014, 23:33
Merhaba arkadaşlar

benim de doğumda ters gelmem ve ebenin hatasıyla oluşmuş sağ kolumda brakial plexus var.

Şu soruma cevap arıyorum: http://www.engelliler.biz/forum/askerlik-islemleri/123924-sol-kolum-brakial-plexus-felci-askerlikten-muaf-olur-muyum.html

respect

01.05-2014, 00:30
aynrkdrcnr;

Hayırlı olsun bende % 29 aldım ve itiraz etmek istiyorum ama itiraz süreci ve neler yapmam gerektiği hakkında pek bilgi sahibi değilim bu konuda deneyiminizi paylaşmanızı rica edicem şimdiden teşekkürler.

clayfinger

20.07-2014, 08:51
ben 2003 yılında geçirdiğim motor kazası sorucu brakial pleksus lezyonu oluştu. konyada tıp fakültesinde ameliyat oldu. 3 sinir kökünden kopmuştu. 2 sinirde köprücük kemiğimin ordan. ameliyattan önce kolumda omuzda dahil hiç bir hareket yoktu. aradan 11 yıl geçmesine rağmen hala gelişme oluyor. ilk dönemlerde ciddi ağrılar vardı. şu an kolumu dışarı doğru güçü açabiliyorum. parmaklarımı güçlü kapatabiliyorum. zayıf açabiliyorum. kolumu dirsekten zayıf kapatabiliyorum ki bu 2 yıldır olmaya başladı. kolumda incelme olmuştu. şu an oda düzelmeye başladı.
rapor kısmına gelince. ben 2004 yılında %55 rapor aldım. işkur sevkiyle bir işe girmiştim. aynı raporla h ehliyetimi aldım. gene aynı raporla 2 kere araba aldım. özürlü kimlik kartımıda aldım. evet sonradan olan arkadaşlar için bu iş çok daha zor inanın. hala düzgün bir yazı yazamıyorum. sağ kolda olması ayrı bir sıkıntı. insanlarla selamlaşırken bile niye sol elini veriyor diye sağ kolunuza öcü gibi bakıyorlar.yaşamaya alışıyorsunuz. ama zor bi durum. allah hepimize kolaylık versin. epostam hark_homen@ hotmail.com

RACER

20.07-2014, 09:33
Aynı arıza bende var ve Sol kolumda. Motor kazası. 9 sene oldu. Omuzdan itibaren hareket yok ama uzakta olsa hisler gelmeye başladı. Dirsege kadar da kaslar hareketlenmeye başladı. Ne yapmamı onerirsin? Sen ne yaptın da hareket başladı? Beni çok sevindirdin. Bizi de bilgilendir lütfen

clayfinger

20.07-2014, 10:46
özel bir şeyler yapmadım. fizik tedavide görmedim. ameliyatımın ağrı kısmında çok faydasını görmüştüm. bileğimi bükemiyordum bile. inanılmaz ağrılar oluyordu. ama her zaman kolumu kullanıyorum. önceliği ona veriyorum. yeni doğmuş bebek gibi düşünün. özellikle sık yapılan hareketlerde zaman içinde kabiliyet kazanıyorsunuz. sağ elimle yazıları yazabiliyorum mesela. araç kullanırken uzu yolda sağ elimle direksiyon hareketlerini yapabiliyorum ki sürekli onu kullanırım. manüel vitesli otomobillerde vitesleri atabiliyorum. omuzdan kaldırma dışında bir çok işimde kullanıyorum. dediğim gibi öncelik hep onda. doktorum Tunç Cevat Öğün. ben ameliyat olduğumda doç. dr idi. şu an prof. oldu diye biliyorum. ortopedi uzmanı. ama el üzerine ikinci bir uzmanlığı var diye biliyorum. para konusuna gelince benden para almamıştı. paracı birisine benzemiyordu. şu an nedir bilmiyorum ama zannetmiyorum isteyeceğini. his kaybı neredeyse bitmek üzere. parmaklarımda dahil her şeyi hissedebiliyorum. özel bir şey yapmıyorum dediğim gibi. ameliyatın faydasını görmüşte olabilirim. 13 saat süren bir ameliyattı. boynumdan koltuk altıma kadar bir kesi var. neden bu kadar uzun dediğimde sinirler aradık demişti doktorum. kopunca kaçıyormuş çünkü. kökünden kopanları başka yerdeki sinirlerle birleştirmişti. detayları bilmiyorum. ama doktorumun konusunda uzman olduğunu düşüyorum. daha iyisi veya kötüleri olabilir. fizik tedaviden çok günlük hareketler çok önemli bence. fizik tedavi 1 saatlik bir çalışma ama gün içinde saatlerce kullanabiliyorsunuz. Allah herkese acil şifa versin.

RACER

20.07-2014, 15:13
Çok teşekkürler. Bende de arada can acitici ağrılar oluyor. Ama hiç hareket yok bende :( sadece Omuzdan dirsege kadar olan yerde ki arka kol kasımda hareketler yoğunlaştı. Ama başka hiç bir hareket yok :( parmaklarım bileğim hiç oynamıyor :(

irmnerkc

21.08-2014, 19:07
Merhabalar.
15 yasındayım ve doğuştan beri sol kolumda brakial pleksus var.Açıkcası oranı ne kadar bilemiyorum ancak destek almadan yukarı kaldırabiliyorum tabiki de sağ kolum kadar olmuyor.Yük taşıyabiliyorum ancak saçımı toplamakta biraz zorlanıyorum,kas ağrılarım oluyor.Sağ koluma göre belirli bir kısalık yok,1,5 cm kadar.Birçok sporla ilgilendim yakşlaık 10 tane,ancak artık yoruldum spor yapmak istemiyorum çünkü diğer insanlar benden çok fazla iyi ve imreniyorum.Açıkcası bu hastalığın adını yeni öğrendim ve inanır mısınız Türkiye'de en fazla 50-60 kişide var diye düşünüyordum.Bu hastalığa alıştım diyebilirim,çevremdekiler ben söylemeden anlamıyor ancak ben görüntüsünden fazlasıyla rahatsızım.Tepsi taşırken kötü durduğunu düşünüyorum.Açıkcası engelli grubuna girdiğimizi de düşünmüyordum,araba kullanmak en büyük hayalim.Size sorularım olacak;1.si ileride kolum kısalır mı? 2.si araba için ehliyet alırken engelli ehliyeti mi almalıyım? 3.sü ileride çocuğum olduğunda zorlanır mıyım? Teşekkürler,herkese geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

ali711

21.08-2014, 19:26
arkadslar bende brıkel plaxxsusluyum traık kazasından oldu face bukda bızım sayfamız var ordan bılgı aabılırsınızz brekiel plaxxus yazarsanız cıkar saygılarr

CACEVIK

28.08-2014, 18:30
Öncelikle herkese sevgiler ve selaMLAR . Bende doğuştan sağ kol brexial pleksus lezyonu rahatsızlıgına sahibim . 25 yaşındayım ve çok şükür bir çok işimi kendim yapabiliyorum . Omuzdan yukarıya kaldırmakta zorluk çekiyorum ve sadece diğer kolum gibi tam açamıyorum . Elimi düz döndüremiyorum . 3-4 kez fizik tedavi gördüm fakat bi netice alamadım . B sınıfı ehliyetim var aracta kullanabılıyorum . Şimdi yüzde 46 oranında bir rapor aldım , madem bişeyleri değiştiremiyoruz o halde bu şekılde mutlu olmaya alışın . Ben artık hatırlamıyorum bıle kolumun dıger ınsanlardan farklı oldugunu . Hersey kafada bitiyor ,mutluysanız ve kımseye muhtac degılsenız daha ne isteyebılırsınız kı ...

mustafama

29.08-2014, 04:23
merhaba ben de sag el pleksus lezyonu var (alt turunkus da) askere gittim ancak 30 gun sonunda askeri hast.elverişsiz raporu verdı geri geldim. elim cok ince güc yok vs vs..acaba yüzde kac rapor alırım bilen varmı..

luca77

29.08-2014, 09:10
Bu rahatsizligin tedavisi (ust ektremite icin ) henuz bebekken rahatsizligin bulundugu kolu cengelli igne ile omuz ile 90 derece aci yapacak sekilde yastiga tutturmakmis. Babamin bir arkadasinin oglu ayni rahatsizliga yakalanmisken cocukken yaptiklari bu metod ile suan iki kolunu da ayni sekilde kullanabiliyor. Biz maalesef zamaninda ogrenememisiz. Allah dusmanimin basina vermesin ama olur da cevrenizde yeni dogumda bu rahatsizliga sahip birilerini gorurseniz denemeleri icin tavsiyede bulunabilirsiniz.

yitik

30.08-2014, 19:41
Meraba ismim halil tuna zonguldaktan yazıyorum yaşım 18 bundan tam 2 sene önce kaza gecirdim zonguldağı bilirsin kömür madeni vardır her yerde baba zoruyla babamın maden oçagına sokuldum ve vagonları çeken makinenin halatına sağ kolum sıkıştı brakial pleksus daki sinirlerin çoğu koptu ve dirsekle omuz arasının tam ortasındaki kemikte kırıldı,sağ göğüs kemikleri felan ezildi gözler burun agız felan kan geldi her neyse emin olun ölecegini hissetmek korkusunu yaşamayan kimse bilemez istambulda hastaneye ambulansla kaldırıldım sinirlerde sorun yok dediler izmit romatem de 1 ay fizik tedavi gördüm elektirik tedavisi felan kaslar canlansın die düzelme olmadı çünki sinerler kopuktu yerine dikilmesi lazımdı ben çok yer gezdim arkadaşlar çok para vermemek için gezdikçe iyileşmek imkansızlaşıyo bu sinir ameliyatlarını yapan tr de 5,6 doktor var onun için pahalı arkadaşlar aile durumuda okadar iyide degil kötüde degildi babamın bankada 100 milyarı felan vardı istambul,izmit,ankara da doktorları gezdim pek gezmekte denmez aslında eziyet cektim daha doğru sonunda gürsel leblebiçioğlu na gitdik geç kalınmış felan dedi ama yaşı genç die deneriz dedi sinirler koptuktan 6 ay sonra 12 saat ameliyat oldum 2 ayaktanda sinir alındı takıldı felan sonra zonguldakta tedavi görmeye başladım okuldan ayrıldım 2 yıldır düzelme yok hayatda bana zorluklarıda şunlar tşört giyemiyorum yazın evden çıkmıyorum onun için hiç bir spor yapamıyorum koşunca omuzum 2 gün agrıyor kız arkadaş yok tabi kız arkadaşını tek kolla koruyamassınki neden kız arkadaşı olsunki rüzgarlı havalarda kapşonumun önünü örtemiyorum banyo yaparken sol kolumu yıkayamıyorum. bir cafeye gitdgimde şekeri açamıyorum aynı yerde kagıt oyunları felanda yok tabi . içimdeki enerjiyi atamıyorum yani rahat hareket edemiyorum sag kolum çebimde geziyorum aslında ama sürekli sag kolum cebimdemi die çıktımı die tedirginim bilgisayar oyunları tek kolla oynanmıyor. daha bir çok şey... bunların hepsini geçtimde elimin içinde sürekli bir agrı var ve hiç geçmiyor en zoruda bu arkadaşlar 1 dk olsun geçmiyor bazen agrı artıyo bazen normale dönüyor yani kolumu hiç unutdurmuyor mutlu olduğum her an kolumdaki agrıyı hissediyorum bu duygu çok zor aslında ehliyet ala biliyoruz otomatik vites arabaları süre biliriz tabi parası olan alır. bugün 30.08.2014 doğum günüm aslında 18 e girdim kazayı 26.08.2012 de yaptım askerden muhafız bu arada eskiden gataya gitmemiz lazımdı ama artık gerek yokmuş yazımın sonuna geldik bu yazdıklarıma inanın inanmıyorsanız faceden bula bilirsiniz babam zorla oçaga soktu demiştim bide 100 milyarı vaar demiştim doktor 30 milyar istedi özele geçmiş kendisi zaten babamın bana bu çektirdiklerinden tabiki suçladım ama nefret etmiyrdum ama ameliyata giderken terminalde 30 milyarı vermemek için yaptırma deseydin yaptırmazdım az bi para degil felan dedi aslına bakarsan orda bende baba faktörü bitdi şuanda iflas etdi kalan 70 milyarıda gitdi ben 3 ayda 900 tl alıyorum %60 heyet raporum var şuanda benden para istiyor siz bu adama baba dermisiniz? bizim hayatımız bitdi.. bundan çıkarılcak sonuç bu arkadşlar okudugunuz için saolun TEÇEKKÜRLER...

marto1

01.09-2014, 16:44
Halil Öncelikle çok ama çok geçmiş olsun dileklerimi iletmekteyim yazdıklarını harfiyen okudum sabaha kadar da okurum. seninle ortak yanlarımız elbette mevcut ben senin gibi kaza yaşamadım ama yaşadığımız çok ortak noktalar var bu bünye içersinde sonucta bizde bir ebe yüzünden sakat kalabiliyoruz (ama asla kendimi sakat gibi görmedim sakat değilim ki ben)nacizane abin yaşındayım 28 yaşındayım bazı tecrübelerimi aktaraım sana ve forumdaki üyelere benim de kız arkadaşım zaman zaman oldu zaman zaman da olmadı sorun olarak ta görmedim kızları sakın sorun etme sende. sonra senin gibi bende hayırsız hiçbir boka yaramayan babaya sahibim varı yoğu kızları onuda sallamıyorum ben bildiğim yoldan Allahın yolundan giderek kendimi iyi yetiştirdim param yoktu gittim rapor çıkardım engelli kadrosu işe başladım hem okuyup hem de çalıştım üniversite bitirdim yüksek lisans yaptım vs vs olunca oluyormuş dedim bu kol sayesinde önümün her daim açık olduğunu farkettim iyi bir iş sağlam bir gelirim oldu ama asla maddiyata güvenmedim sana burda çok şey yazarım ama kısa keseceğim o maaşla sakın yetinme git kendine %40 ve üzeri bir rapor al sakat işci statüsünde işe başla yaşın geç ve daşardan veya örgün üniversite bitir sakın kolundan utanma çünkü o senin gerçeğin benimde sol kolum sağ kolumda ince ve sıskaydı spor yaptıktan sonra daha güçlendi ve bu açığı kapattım fitnes yaptım yani bunları yapmak hayal değil yaparsın risk al oku o maaş seni asla ayakta tutmayacak çalış oku kenara para koy kariyer yap ilerde istanbula gelirsin yani yapamayacağın hiç birşey yok her şeyin üstesinden kalkar ve halledersin inşallah bak ben buralardayım at msj bana azcık çeki düzen ver kendine hadi bakalım :)

ertan35

01.09-2014, 17:17
Merhaba arkadaslar benimde sol kol brakial plexus felci dogum esnasnda olmus yuzde 45 raporum var,askerlik icin gidersem muaf olurmuyum bu konuda tecrubesi olan paylasirsa sevinirim

marto1

03.09-2014, 15:30
ertan35;

halil olursun ama kolundaki durumu komutana mutlaka söyleki seni gata ya sevketsin eğer yoğunluk olmazsa 1 ay içinde alırsın

Kederli

03.09-2014, 17:58
Arkadaşlar biraz daha dayanalım, ömrümüz yeterse bilimsel çalışmalar da sonuç verirse bu sinirle ilgili hastalıkların çözümü bulunur. Hani yapay organ yapmaya çalışıyorlar ya bakarsınız sinirler için de çözüm bulunur.

Tabii ki bu engelle yaşayanların hayata bakışı da önemli ama maalesef içinde bulunduğumuz aile, çevre vs daha önemli. Kimimizin ailesi daha bilinçli, ilgili oluyor. Kiminin maddi durumu ve aldığı destek daha iyi oluyor. Bir kere hayata 1-0 yenik başlıyoruz. Ondan sonra ait olduğumuz ailenin ve çevrenin yaklaşımı yüzünden başka goller de yiyoruz. Sonra kendinizin farkına varınca birşeyler yapmaya çalışıyorsunuz; olmuyor. Bir kere olumsuzluklar karşınıza öyle engeller koyuyor ki sağlam insanlar için bile zor olan bu hayat karşınıza öyle zorluklar çıkarıyor ki... Ben eğitim hayatımda hep başarılı oldum. Gerçi üniversiteye geçişte yanlış yönlendirilme ve ailemden yeterli destek görmeme yüzünden asıl istediğim bölümlere gidemedim ama sayılı üniversitelerden birinde okudum İngilizce olarak. Bölümde de başarılı oldum ama sonrası tam bir hayalkırıklığı. Olmuyor işte elinizden geleni yapmaya çalışıyorsunuz ama o da yetmiyor. Ben hep kendi başıma kaldım ailem yüzünden. Zorluklara rağmen okudum. Mesela mezuniyetimde kimse yoktu. Eşyalarımla eve geldiğinde cebimde beş kuruşum kalmamıştı hatırlıyorum. Evlenirken kimseden destek alamadım, düğünümde tek başınaydım. Allah'tan torpilsiz sınavla devlet memurluğuna geçebildim ki sanırım hayatta başarabildiğim en önemli ve tek önemli şeydir. Yani demem o ki iyi bir aileniz varsa ve size destek oluyorlarsa bunun kıymetini bilin...

TahaAY

03.09-2014, 18:08
Sağ Siyatik Sinir Lezyonu tanısı koydular bana da doğuştan değil ama sonradan oldu. Sağ bacak birde kol değil.