PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Rapora eksik ibare yazılmış. Raporu yenilemem mi gerek yoksa düzettirmem mi?



motogoz

01.10-2009, 01:42
arkadaslar merhaba herkese selam;

Arkadaslar şimdi o kadar sacma bir durumla karsılastım ki... h sınıfı ehliyetim var. sol ayak 11 cm kısa, sağ ayaktada kas yetmezliği yani refleks hiç yok.
bu durumda hastahanede heyetten geçtim ve % 40 engelli oldugumuzu yazıp çizdiler. fakat özel kalemdeki arkadas sagolsun ötvden yararlanmak için rapor talebi yazmıs, raporu aldım almasına fakat ankarada bu rapor hiç bi işe yaramıyor. rapor üzerinde özel tertibatlı vede engel nerdeyse engeli belirten mesela (gaz ve fren elden kumandalı özel tertibatlı) arac kullanabilir yazmalıymıs. bu yüzden tekrar gidip düzelteyim dedim sadece
aldıgım yanıt ,yapacak bişey yok tekrar heyete gireceksin o kadar... iki gün olmus tahlilleri yaptıkları tüm bulgular aynı cıkacak ne gerek var ki tekrar kan vermeye muayeneye girmeye anlamadım
sizce gerek varmı dostlarım....

Raman72

01.10-2009, 08:48
ÖTV muafiyetinden yararlanabilir demişlerse,ikinci defa rapor almanıza gerek yoktur.Tanı bölümünde hastalığınız yazılmıştır.Hastalığınıza göre proje çizilir ve araca takılır.Sizde ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

motogoz

02.10-2009, 00:38
raman arkadasım öncelikle selamlar;
bende öyle düşünüyordum fakat gümrüktende olmayacagını rapor üzerinde engelin nerden oldugunu belirten işte(sag ve sol ayak elden kumandalı özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi olması şart,bende heyete girmeden aynı bulgular cıkacagı için tahlil yaptırmadan yani bir ay daha beklemek istemedim cünkü sizde biliyorsunuzdurki bu salı günü Ankara'da kurul var ona yetişmek istedim inşallah pazartesiye kadar umarım rapor cıkar...
yinede tesekkürler....

OturanBoğa

02.10-2009, 16:09
Hastane eksik ibare yazmakla usulen hatalı. Dolayısıyla "yeniden rapor çıkart" demeleri akıl dışı! Bu hem yasal olmaz* hem de hatalı rapor veren kendileri!
Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğin (http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2006/09/20060926-6.htm) "Ortopedi muayeneye ilişkin esaslar"ı düzenleyen 8. maddesinin 3/2 alt fıkrası gereğince raporun düzeltilmesini istemelisiniz:

"2) Her özürlü için kullanılacak özel tertibatlı araç, ortopedi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanının bulunduğu heyetçe tanımlanır. Ancak; kalıcı extremite bozukluklarına bağlı özürlülük hallerinde (Örneğin; amputasyon, hemiplaji/serebral palsi, ileri derecede artrit gibi) ve kronik nörolojik bozuklukların sonucu olan özürlülük hallerinde (Örneğin; multpl skleroz, parkinson, motor nöron hastalıkları, periferik nöropatiler gibi) hangi tür bir aracın kullanılabileceğinin sağlık kurulu raporu ile tespit edilmesi kaydıyla özel donanımlı motorlu araç kullanılmasına izin verilir. Bu gibi durumlarda sürücünün ne tür bir cihaz ile veya hangi becerilere sahip olursa ne tür modifikasyonlar yapılmış araç kullanabileceğinin konunun uzmanınca saptanması kaydı ile özel sürücü belgesi almaya hak kazanır."
* Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik (http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10501&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=%C3%B6z%C3%BCrl%C3%BCl%C3%BCk)

Özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi
MADDE 13 [...]
(4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce Özürlü Sağlık Kurulu Raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce Özürlü Sağlık Kurulu Raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez.