PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Engelliler insanlar için ibret olsun diye mi engelli hale getirildiler? [Tartışma]

horabali

29.09-2009, 11:24
Bizler yani engelliler hep insanların örnek vereceği yada bakıpta ibret alacağı canlılar mıyız? yani anaların babaların yada herhangi kişilerin "bak bak da ibret al" demesi için güzel bir örnek miyiz?
Tamam şahsen ben şu an yaşadığım engelli durumunu hak ettiğimi düşünüyorum, mevla bir yerde dur dedi, ama bunu bana ders olsun diye mi yoksa kalan topluma ibret göstergesi diye mi yaptı, bilmiyorum..?

Sükût-u Vaveyla

29.09-2009, 11:45
Tam olarak konuya tarafınızdan açıklık getirilmeli bence.İbret olmak başka şey;örnek gösterilmek başka şeydir.
Sakat bir insan görüp..''Allah'ım çok şükür halime''diye avazı çıktığı kadar bağırarak dua eden teyze misali mi?
Yine sakat birini ve başarısını görüp,'bak evlat,bu insan bu haliyle neler yapıyo,sen neden yapamayasın??''misali mi konumuz olmalı:)

cagla_2

29.09-2009, 11:51
Allah'in neden bize engelimizi verdigini bilemeyiz. Kendi adima, ben bunu 'bu da benim bu dünyadaki sinavim' diye düsünüyorum. Her insanin bir sorunu var, fiziksel engeller, saglik sorunlari, aile içi sorunlar, maddi sorunlar,... Allah hepimize bir sinav vermis, sabirli olup, yilmayip testi geçmek gerek :) Diger insanlara da ibret olabiliyorsak, onlara saglikli bedenlerinin kiymetini gösterebiliyorsak, bu sorunlara ragmen yilmayarak cesaretimizle onlara da cesaret verebiliyorsak ne güzel.

----------

Sükût-u Vaveyla;
Bence her iki düsüncede de alinacak bir sey yok, birincisinde belki teyzemiz aciyarak konusuyor ama onu da anlamak lazim. Acima da insani bir duygudur. Ayrica ne güzel bu vesileyle Allah'a sükrediyor iste :D Elbette bizim bir görevimiz de insanlara engelli olmanin üzücü ama acinacak bir durum olmadigini göstermek, daha basit sorunlari olanlara örnek olmaktir.

esrarengizadam25

29.09-2009, 11:57
çağla yazdıklarına aynen katılıyor ve yazdıklarının ne kadar mantıklı ve bizi anlatır olduğunu gördüğüm için sana çok teşekkür ediyorum arkadaşım

zeynep71

29.09-2009, 11:59
engelsiz insanların engelli insanlara bakılarak ibret alınması gerektigine katılmıyorum insanlar kendileri istememiştir engelli olmayı sonuçta her insan bir sınavdan geçer hayatta sağlıklı insanlarda bir anda hasta ve engelli olabilir engelli insanlar başarılarıyla örnek alınmalı diye düşünüyorum

Makri

29.09-2009, 15:55
Bir yerde engellilerde yaşamdaki yerlerini alabilmeli, bir tarafta ibret olsun diye engelli olduğunu iddia edenler, diğer tarafta da "La havle" çekenler...
Herkese akıl, herkese fikir,...
Salhaneye giden koyun misali, hayırlı işler...

M.Zahid

29.09-2009, 16:14
Engelli olmayı Allah c.c. tarafından verilen bir ceza gibi düşünülmüş..
bak bak ibret al,engelli durumumu hakettiğimi düşünüyorum. gibi ifadeler yeterince açık.
peki soruyorum;
Doğuştan engelli olanlar için ne düşünüyorsunuz...
yada,
Çocuk yaşta engelli olanlar için ne söyleyeceksiniz..?

M.Zahid

30.09-2009, 10:09
Arkadaşım anlaşılan benim uslup biraz sert olmuş hakkını helal et.
genel olarak, engelli olmayı imtihanın başka bir versiyonu olarak düşünüyorum.
engelli olanların yada olmayanların ibret alması gereken yanlarıda var
ama genelleme yapamayız..
Sanırım bu şekilde yazmalıydım ..:)

sessizfırtına

30.09-2009, 10:42
ibret olsun kelimesi fikrimce çok yanlış bir cümle herkez kaderini yaşar.insanlığa ibret olsun diye engelli bir insanın dünyaya gelişi çok yanlış bir düşünce ama her zaman halimize şükretmemiz lazım beterin beteri var.

VUSLAT

30.09-2009, 10:47
Kesınlıkle bu bıze allah ın bır sınavıdır diye düşünüyorum

celik

30.09-2009, 10:49
engelli lafı niçin var - engelli olmak için. eğer engelli insan olmasaydı bu sefer sağlam insanların ne anlamı kalırdı.

kısa - uzun
kalın - ince
şişko - zayıf
büyük - küçük v.s

hiç düşündünüz mü? bunların ve buna benzerlerinin karşıt anlamları olmasaydı kendileri ne işe yarardı hatta ve hatta kendileri olurmuydu diye...

M.Zahid

30.09-2009, 10:52
sessizfırtına;
bende önce bu kelimeyi sizin gibi algılamıştım sonra düşününce burada ibret kelimesi;sağlıklı biri açısından sağlığın kıymetini bilmek manasında düşünürsen kötü bir anlam taşımaz..

03Afyonlu

30.09-2009, 11:43
insanlarımız ibret almak isteseler çok ibret alınacak şey var engelliler üzerinden ibret almaları ve ibret gösterilmeleri sanırım yanlış bizler ibretlik yaratılmış gösterilmek bizleri üzmektedir.
Sanki biz şuçlumuydukkide ibret ğösteriliyoruz...
saygılarımla

besalti20

30.09-2009, 12:01
Kesınlıkle bu bıze allah ın bır sınavıdır diye düşünüyorum ...VUSLAT............evet cok haklısınız bencede oyle aslında genel olarak neden bız bunu dusunmuyoruz DINI boyutu ıle...
hem arkadaslar bız bunu bılımsel boyutunu bılıyoruz.:)
HAYAT YASAMAK cok GUZEL ya arkadaslar sıkmayalım canımızı boşşşşşşşş

dostempati

30.09-2009, 16:41
Her şey zıttı ile anlaşılır, kıymet kazanır.Soğuk olmazsa sıcak, kötü olmazsa iyi, ıslak olmazsa kuru anlaşılamaz.Bu dünya imtihan yeridir.Allah cc. nimet vererek ya da nimetleri alarak tüm insanları imtihan etmektedir.Kimine zenginlik verir, bakalım parasını neye harcayacak.Kimine akıl verir, aklını ne amaçla kullanacak.Kimine iktidar verir, bakalım insanlara nasıl davranacak.Kiminden de verdiği nimetleri alır.Zenginken fakir, güçlüyken zayıf, akıllıyken deli eder.

Allah u tealanın emir ve yasakları vardır.Yani her şeye bir kural koymuştur.Size verdikleriyle şımarmamalı, sizden aldıklarıyla da ümitsizliğe kapılmamalısınız.Malikül Mülk(mülkün sahibi) olan Allah tır.Mülkünde dilediği gibi tasarrufta bulunur.Karun çok zengindi, hazinelerinin anahtarlarını yüzlerce katır zor taşırdı.Büyüklendi ve Allah a asi oldu.Allah cc. onu zenginlik ve güç vererek imtihan etti.Karun imtihanı kaybetti ve isyankarlardan oldu.Kimine de fakirlik verir, ne yapsan üç kuruşu yanyana getiremezsin.Engellilik de böyle bir şey.Sağlamız, güçlüyüz diye şımarmamalı, engelliyiz diye de üzülmemeliyiz.

Kullar arasında en çok sıkıntı çeken peygamberimiz Hz.Muhammed(s.av) idi.Ölmeden önce babasını, 6 yaşında annesini, 10 yaşında dedesini kaybetti.Annesiz ve babasız bir iki gün geçirdiğinizi bir düşünün.Sırf bu bile ne kadar büyük bir sıkıntı durumudur.Aynı zamanda Allah u teala "Sen olmasaydın alemi yaratmazdım" diyerek en sevgili kulunun Hz.Muhammed(sav) olduğunu bildirmiştir.En çok sıkıntı çeken insan aynı zamanda Allah ın en sevdiği kuludur.Engelli olmak belki bir ceza, belki bir ödül bilemeyiz...

ayyüzlü

25.10-2009, 09:38
ibret sonucu dünyaya gelmek çok acı bir itam.doğuştan engelli olarak hemen diğer kullardan farkım ne, neyin sonucu ibret için gelmişim, kime karşı, suçum ne? sorularını aklıma getirir.
zaten bunu düşünen bana karşı yaradanı zan altında bırakmış olur ki asıl günah olan budur.

yaşadıklarımız sınav mı bilmiyorum ama bildiğim tek şey bu dünyada hiç birşey eşit değil adil değil

Rekursion

25.10-2009, 15:51
Tamam şahsen ben şu an yaşadığım engelli durumunu hak ettiğimi düşünüyorum, mevla bir yerde dur dedi, ama bunu bana ders olsun diye mi yoksa kalan topluma ibret göstergesi diye mi yaptı, bilmiyorum..?

peki soruyorum;
Doğuştan engelli olanlar için ne düşünüyorsunuz...
yada,
Çocuk yaşta engelli olanlar için ne söyleyeceksiniz..?

bakin, shu bashliktaki adam sordugunuz bu sorulara kesin cevabi vermish :)...

Kolları ve bacakları olmayan adam ve ezberler (http://www.engelliler.biz/forum/ayrimcilikla-mucadele-insan-toplum-siyaset-bugun-yarin/13442-kollari-ve-bacaklari-olmayan-adam-ve-ezberler-tartisma.html)
bizlerin bu dünyada tek bi misyonu vardir; yarim yamalak bedenlerimize ragmen mutlu olarak, büsbütün bedenlerine ragmen mutlu olamayan insanlari utandirmak, onlari dogru yola getirmek... mutluluk, sadece ve sadece beden bütünlügüne baglidir ya hani, onun icin :)...

bizler de düshelim düshelim, kalkalim... bin kere düshsek bile binbirinci kez de kalkalim... haciyatmaz gibi... güler yüzümüzle... sonsuz sabrimizla... hic shikayet etmeden... sevimli sevimli debelenelim ki "olmuyor, yapamicam, agir gelio bu ish bana!" dienlere, "bak, bak da utan! bu, bu haliyle (beden müsveddesiyle) bile shikayet etmeden debelenio da sen ne mok yemeye feryadi figan ediosun?!" diye örnek gösterilebilelim...

bundan daha önemli bi görevimiz olabilir mi? :)... ibret-i alemiz biz, ibretiâlem (http://www.tdk.org.tr/TR/SozBul.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF05A79F 75456518CA&Kelime=ibreti%u00e2lem&EskiSoz=ibret&GeriDon=2)!!! :)...

ayyüzlü

06.11-2009, 22:53
ben başkalarına ibret olayım, sağlamların kendi beden bütünlüklerinin farkına varsınlar diye dünyaya geldiğimi kabul etmem zaten böyle bir görevide üslenmem.işte ozaman değerli olmadığımı, diğer insanlara hizmette gönderilmiş bir varlık olarak kendimi görürüm.

aksine ben ise herzaman bu dünyanın velinimetlerinden hercanlı kadar hakkım olduğunu yaşadığım sürece de dünya benim için döneceğini düşünürüm.çünkü hiç kimse benden değerli değil.

her aklını ve yeteneğini kullanabilen için başarı öyküsü vardır. Kolları ve bacakları olmayan adam ve ezberler deki arkadaş da ulvi bir görevli değil sadece motive yönünde aklını yeteneğini kullanarak mesleki bir statü edinmiş biri ben için sadece

Arkadaşlar biz engeli olmamızın neden sebep takıntısından vazgeçip bunun sadece bir rahtsızlık ve sağlık problemi olarak görürsek normal diğer dünyaya gelmiş insanlardan farklı olmadığımızı anlaycağız.

geronimo

12.11-2009, 07:41
Benim kanımca her insan Allahça ayrı ayrı sınanıyorlar kimi göremez kimi duyamaz kimi yürüyemez ama Allah'a başkaldırmamak gereke ama insan bazen kendini kontrol edemiyor yine de şükretmek gerek ne olursa olsun onun dışında bazıları ise günahların bedeli de olabilir.

Sehribanu

01.12-2009, 08:31
İbretlik olarak yaratılmadık ama,cahil insanların ibret alacağı şey haline geliyoruz...
Görünüşte,engelsiz insanların yanında geçerken,Allahım sana şükürler olsun demeleri bile ibretlik durumda olduğumuzu gösteriyor...;):)

birkul

01.12-2009, 08:39
hepsini okuyamadım ama yazıların ben fazla uzatmadan fikrimi kısaca anlatayım gerçi ksıa olmuyorda hiçbirzaman neyse

valla ibreti aşagılayıcı bir tabirde kulanıyorsanız bilmiyorumda oda olsa bir kişi bile benim ibretlik durumumdan birşeylerin farkına varıp doğruyu buluyorsa ne mutlu bana :)

yani hiçbirşey yapmadan sadece varlıgımla bile birilerini doğru yola yöneltebiliyorsam bu bir marifettir.
e evet bu dünyanın daletli ve gerçek dünya olmadıgına inanan kişiler için bu hayat o akdar zor geçmez. çünkü bilirki eninde sonunda bu hayat bitecek ve asıl olana geçecegiz ve orda herşey adaletli hakkıyla verielcek. benim asıl üzüldügüm kişiler asıl ve tek dünyanın burası olduguna inanıpda öldükden sonra yok olacaklarına inananlardır. bu düşünce insanı herşeyi yapmaya sevkedebilir. buna intaharda dahil. ALLAH korusun.

Bu hayatta herşey herkezin başıan gelebiliyor. yani ben ahirette çekecegim azabın bir kısmını dahi olsa bu engellimle azaltabiliyorsam yada azalmasına sebep oluyorsa ne mutlu bana onun için bunalrı pek kafama takmıyorum. yapabileceklerimi yapıp uğraştıkdan sonra gerisi takdiri ilahi

Ahmet Tarık

01.12-2009, 08:42
Durumunuzu birilerinin size ibretlik nazarıyla bakmasıyla belirliyorsanız asıl ibretlik olan bu gibi geliyor bana.

cagla_2 ve dostempati düşüncelerinizden dolayı tebrikler, canı gönülden katılıyorum size

mavi yeşil

08.12-2009, 08:16
hayatın imtihan olduğunu unutmayın. engelimizden dolayı cennete çok kolay gideceğiz unutmayın ZAHMETSİZ ÇİLESİZ CENNETE GİRİLMEZ

karakaya

08.12-2009, 08:41
İnanan insanlar,dünya hayatında karşılaştıkları her sıkıntıyı "imtihan" çerçevesinde değerlendirir.Engelli olmak da bu imtihanın bir çeşitidir.Sağlıklı insanlar,engelli insanları bir "ibret" ya da "örnek model" olarak algılaması çok yadsınacak bir durumda değil.
Nitekim engelli insan olarak bizler,sağlıklı bir insana sağlığının kıymetini hatırlatıyorsak ve bu insanda engelli olma empatisini oluşturabiliyorsak,gayet güzel bir ibrettir bu.
Veya engeli nedeniyle zor şartlarda eğitim hayatını sürdüren ve meslek sahibi olan bir engelli,sağlıklı bir insan için elbette örnek alınacak,azmi alkışlanacak bir modeldir.

İnancımız bize şunu söyler;
-İnsana verilen her imtihanın mükafatı olacaktır.

Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v) :Ayağınıza batan bir diken dahi günahlarınıza kefaret olacaktır.

Kudsi bir hadiste şöyle geçer: Kuluma evladından,malından dolayı verdiğim bir imtihana sabreder,şikayetçi olmazsa kıyamet günü O'nu hesaba çekmekten haya ederim.

Bu müjde şehitlere verilen müjde ile aynıdır.

Bana bu müjdeyi sağlayan engelim bir ibretse valla ben şikayetçi değilim,ibretlik olmayanlar düşünsün :)

Rekursion

04.01-2010, 21:12
Nitekim engelli insan olarak bizler,sağlıklı bir insana sağlığının kıymetini hatırlatıyorsak ve bu insanda engelli olma empatisini oluşturabiliyorsak,gayet güzel bir ibrettir bu.

shimdi saglam bi insan bana baktikca "oh be, ne shansliymishim ben; sagligim da ne güzel sheymish, ne cok sheyler borcluyum shu sagligima - yuppieh ah yeah!" dedigi zaman gayet güzel bir ibret mi oluorum ben, karakaya? :)... peki, "mükemmel" bedenin kiymetinin farkina vardirmakla engelli olma empatisi olushturmanin arasinda nasil bir bag var?...

"vah zavalli engelli, nasil da özeniodur shimdi bana, iyisi mi kasim kasim kasilmiym pek karshisinda; ishtahindan agzinin salyalari akar makar, mazallah!" diye korkup o cok sheyler borclu oldugu "mükemmel" bedeninden birdenbire utanmasi midir olushan empati de? :)...

Veya engeli nedeniyle zor şartlarda eğitim hayatını sürdüren ve meslek sahibi olan bir engelli,sağlıklı bir insan için elbette örnek alınacak,azmi alkışlanacak bir modeldir.

:) evet, o zor shartlarin bir türlü kolaylashtirilmamasinin nedeni de bu olsa gerek; bizlere de kolay shartlar sunulursa tembellik yapmak isteyen saglikli kishilere kim örnek olucak? :p... oturanboga adorno'dan bi alinti yapmishti, cok sevmishtim :);

"Şahane mazlumların yüceltilmesi, sonuçta, onları mazlumlaştıran şahane sistemin yüceltilmesinden başka bir şey değildir."

mugoaytu

04.01-2010, 23:12
rekursion sana samimi bir soru sorayım;Kendinden daha zor ve kötü engeli olan birisini gördüğünde/düşündüğünde ne hissedersin?
ben fa hastasıyım,FA bilirsin çok zor bi hastalık/engellilik,zaman zaman depresif hallerde olurum,:oçoğu engelli/engelsiz insanda böyle sanırım.:)
bir arkadaşımın akrabası 27 yıl yatalak yaşadı,dile kolay tam27 yıl ve son 5-6senesinde gözleride görmez olmuştu.
ne zaman bunalım takılsam,çaresiz hissetsem,bu hastayı düşünür,bir nebze rahatlarım.tabiki bu küstahça,bencilce bir rahatlama değil;);) halime şükreder ve sıkıntılarım hafiflediğini hissederim;)

Rekursion

05.01-2010, 01:08
:) madem samimi soruyosun, ben de samimi bi cevap veriym;

"daha zor ve kötü" den kastin, kendim icin dilemediklerim ise hayir, bashkalarinda gördügüm zaman sikintilarim hafiflemez, belki de artar bile... sen "shükür" deince tam olarak ne anliosun bilemem ama benim icin en güzel shükür mutlu olmaktir... elimden geldigi kadar mutlu olmaya calishirim ama kendim icin dilemediklerimi bashkalarinda görmek mutlu etmez beni... mutlu olmak icin benden "daha zor ve kötü" durumda oldugunu düshündügüm kishilerin varligini keshfetme/hatirlama ihityaci duymam... daha güzel, etkili ve dogru buldugum yöntemlerim var :)... (mutluluguma gölge düshürmemek icin zor durumda olan insanlarin varligina göz yummak olarak algilanmasin ama bu yöntemler! :))...

bunun yani sira, senin "daha zor ve kötü" dedigin veya benim "kendim icin dilemediklerim" biraz da görecelidir; senin "daha zor ve kötü" dedigin sheyler, benim kendim icin istemediklerimden cok cok farkli olabilir... ve daha bir bashkasi icin "daha kolay ve iyi" ya da tam da kendisi icin diledigi bishey olabilir :)... genellemeyi dogru bulmuyorum, cekiniorum... yine de ben de sana samimi bir soru sorayim; kücük bir cocuk düshün; itilio, kakilio, ac birakilio, sürekli dayak atilio, sokaga atilio, ishkence edilio... ne hissedersin?... onu gördügünde de haline shükreder ve sikintilarinin hafifledigini hisseder misin, bi nebze rahatlar misin? (küstahca ve bencilce bi rahatlama degil ;))...

ha! bir de ishin shu yönü var; senden "daha zor ve daha kötü" sakatligi oldugunu düshündügün kishileri fark ederek haline shükredip sikintilarini hafifletebiliosan, "daha rahat ve daha iyi" durumda oldugunu düshündügün, daha az sakatligi olan insanlari fark edince de haline lanet okuyup sikintilarina sikintilar mi ekliosun?... yoksa sadece tek yöne mi ishlio bu yöntem? ;)...

karakaya

05.01-2010, 07:35
Rekursiyon,

Hani amiyane tabirle "Lafı tersinden anlamışsın" derler ya,aynen öyle anlamışsın,ne deyim :)

shukufe

05.01-2010, 09:59
olmadi karakaya size yakismadi boyle bir cevap
reku cok guzel komik yazmis bence herkesin inandigi baskadir ama
siz gibi kalemini guzel kullanan birine yakistiramadim

karakaya

05.01-2010, 10:30
Sevgili shukufe,

İfademde hakaret yok,küfür yok,aşağılayıcı bir söz yok...

Yakışmayan ne?

"Lafı tersinden anlamışsın" dedim yani benim söylediğim batı sen doğu anlamışsın diyorum.Anlattığım düşünceyi doğru idrak edememişsin diyorum,hepsi bu.

Arkadaşın düşüncesine elbette saygı duyuyorum,farklı düşünmesinide yadırgamıyorum.Sadece benim anlattığımı doğru anlamamış ve doğru anlamadığı düşüncem üzerinden "komik" olmaya çabalamış.

mugoaytu

06.01-2010, 00:45
Rekursion;
ben kötü vezor derken sakat/engelli olma noktasında,daha zor durumda olanları kastettim:oyoksa fizyolojik ve psikolojik işkence gören çocuğun durumu hangi vicdanı sönmemiş insanı üzmez ki?:(

ha! bir de ishin shu yönü var; senden "daha zor ve daha kötü" sakatligi oldugunu düshündügün kishileri fark ederek haline shükredip sikintilarini hafifletebiliosan, "daha rahat ve daha iyi" durumda oldugunu düshündügün, daha az sakatligi olan insanlari fark edince de haline lanet okuyup sikintilarina sikintilar mi ekliosun?... yoksa sadece tek yöne mi ishlio bu yöntem? ;)...

dediğin doğru:) aynen öyle tek yöne işliyor bu yöntem,çünkü amaç huzurlu ve mutlu olmaksa kendinden ''daha rahat ve daha iyi''durumdakileri düşünerek,elimizdekilerin ve sahip olduklarımızın değerini anlayamayız,dolayısıyla huzurlu ve mutlu bir yaşam süremeyiz.

deniz yildizi

06.01-2010, 11:55
dostempati ve nehir yaren arkadaşlarımızın yorumlarına katılıyorum çok güzel özetlemişler konuyu
ben doğuştan engelliyim nolucak şimdi söyleyin bakalım :)
dünya imtihan dünyası öyle yada böyle rabbim bizi her türlü sınıyor kimisi kabullenip şükrediyor kimisi de bu durumu ceza olarak görüyor o sizie klmış nasıl görmk istiyorsanz öyle bakarsınız
sevgiyle...

consiglier

06.01-2010, 12:14
Bu soruyu google'e sordum ve şöyle bir cevap aldım:

Cenâb-ı Allah, bazen insanın ayağını alır; onun karşılığında ahirette pek çok şey verirAyağını almakla o kimseye aciz bir mahluk olduğunu, zayıflığını, ve ihtiyacının ne kadar fazla olduğunu hissettirir. Kalbini kendisine çevirtip, o insanın duygularını geliştirirse, çok az bir şey almakla, pek çok şeyler vermiş olur. Demek ki görünüşte olmasa bile, hakikatte bu ona, Allahın lûtfunun ifâdesidir. Tıpkı şehit edip cenneti vermesi gibi... Bir insan, savaş esnasında şehit olur. Bu şeh,t olmakla haşirde kurulacak büyük mahkemede ve Allahın huzurunda, sıddîklerın, sâlihlerin gıpta edeceği bir makama yükselir. Onu gören başkaları "Keşke Allah bize de harp meydanında şehâdet nasip etseydi" derler. Bundan dolayı, böyle bir insan parça parça da olsa çok şey kaybetmiş sayılmaz. Belki aldığı şey ona nispeten çok daha büyüktür.
Çok nâdir olarak, bazı kimseler, bu mevzûda küskünlük, kırgınlık, kötümserlik ve aşağılık duygusu ile sapsalar bile, pek çok kimselerde bu gibi eksiklikler, daha fazla, Allaha yönelmeye vesile olmuştur. Bu itibarla zararlı böcekler gibi bir kısım kimselerin, bu meseledeki kayıplarının yayılmaya çalışılması yerinde bir davranış değildir. Bu konuda esas olan, ebedi hayata aday olan ruhlarında o âleme âit arzuları uyarmaktır. Bu ârızalıda, ârızaların itmesiyle Hakka yönelmesi; başkalarında da ondan ibret alarak kanatlanmaları şeklinde kendini gösteriyorsa, maksada uygun ve hikmetlidir.

neanderthal

08.01-2010, 11:36
biz kimseye ibret filan değiliz. başkaları için sahnelenmiş bir oyunda yardımcı oyuncu hatta dekor olmayı reddediyorum. çoğunlukla da cahilliğin, özensizliğin veya umursamazlığın kurbanlarıyız. bunu iyice anlamaz ve tedbir alınmasına çalışmazsak başka kurbanlar da olacak.

ahmetermis arkadaş iyi de konunun namazla filan ne ilgisi var? kimsenin kimseye namaz kılma dediği mi var ki "ya varsa" argümanını gündeme getirmişsin? konu sadece kendimize bakış açımız. namaz veya başka bir ibadet değil.

ayrıca yazın gereksiz şekilde fevri olmuş. kim inandığın doğrulara kış demiş? kim kime hakaret etmiş? ben aradım taradım başlık içinde böyle bir mesaj bulamadım. eğer herkes benim kabul ettiklerimi kabul etsin diyorsan onu beklemeye hakkın yok, kusura bakma. isteyen inanır, isteyen inanmaz. ancak herkes kendi inancı veya inançsızlığı doğrultusunda görüşünü açıklamakta serbesttir. kaldı ki hemen hemen tüm mesajlar belirli bir onanda "inanç" içeriyor. buna rağmen bu tepkiyi göstermen, eğer gerçekten inanç ekseninde karşıt bir yazı olsaydı ne gibi bir tepki vereceğini merak ettiriyor bana.

tahammül edemiyorsan kendi fikrini ya da inancını desteklemeyen hiç bir şeyi okumazsın olur biter.

konuyu bu noktaya çektin ya, helal olsun diyorum gerçekten.

lara belen

08.01-2010, 12:01
bence engellilerin insanlara ibret olsun diye olsun diye vardır birde annelerine sefahat etmesi için biz engelliler bu hayatta acı çekiyorsak öteki dünyadada gezebiliceğiz ben bir amcam var bana der ki allah sevdiği kullarını böyle yapar günah işlemesin diye aslında insanlarada ibret olmuyor ki insanlar yine aynı yani nasıl anlatayım ki engelleri aşalıyorlar tip tip bakıyorlar aslında ibret olmamız kerekiyor

neanderthal

08.01-2010, 13:12
teşekkürler iremsu.

lakin "kış" kelimesini ahmetermis arkadaştan intihal yaptmıştım :)

asabi cadı

08.01-2010, 22:30
Böyle din eksenli ve inancından dolayı düşüncelerini ifade eden dost ve kardeşlerimizin yazdıklarına hazımsızlık,darlık,çekemezlik,hasitlik,kin ve öfkelenen bazı dostlarımızıda ibretle takip ediyorum..
be hiç ağır hakaretleri kimse inancından dolayı duymak katlanmak ve eyvallah demek mecburiyetinde olmadığını biliyorum..

ahmet bey size çok şaşırıyorum bazen.

inançlı insanlara bir kelime bile hakaret içermeyen mesajları okudum. sonra da inanmayanlara hazımsız, haset, kindar,vs....:eek:diye hakaretleri sıralayan sizin manzumenizi okudum ve bir kez daha sadece düşüncelerini açıklayan insanlara ''dostum, kardeşim'' diyerek nasıl hakaretler sıralanabileceğini gördüm.

ya siz sahiden bizi salak mı zannediyorsunuz:confused:

Rekursion

08.01-2010, 23:14
arkadashlar, yalvariorum; lütfen bu bashliga da kilit vurdurmayin!!!... tüm samimiyetimle rica ediorum bunu :(...

GuLeNKIZ

08.01-2010, 23:34
ibret alıncak şeyler farklıdır engellilerin sonradan olanıda var doğuştan olanıda. bazı düşüncesiz insanlar sonradan olan için diyebilirler belki ki oda çok yanlış birşey ancak doğuştan olana derlerse çok saçma olur. sağlık konusu ibret konusu olamaz bence. ibret alınıpta telafi edilecek şeyler için ibret alınmalı. örneğin birisi kumardan herşeyini batırır ve kaybeder bi başkası bunu görerek kumarı bırakır. bu tür konular için ibret alınmalı. bir engelliden ibret alsan ne olacak sonuçta sağlıklı bir birey aman engelli olmayım diye mi ibret alıcak. o olacaksa olur zaten. neyse çok karışık konuştum valla bi daha bunları yazın deseniz yazamam:)
ama umarım anlatabilmişimdir:)

ECOnomiST

09.01-2010, 03:29
uzun zamandır sitede yazmıyordum... beni yazmaya sevk edecek bir başlığa denk gelmemiş olmamda bunda etkili olabilir , canımın yazmak istemiyor olması da... ama bu başlık beni kendine çekti ve duygularımı paylaşmaya sevk etti... beni bilenler bilir... yazı dilim biraz serttir... bunun için şimdiden kusuruma bakmayın... bakanlarda söylesin telafi edelim... uzun yazarsamda bağışlayın...

konunun başından itibaren yazılan her bir msj ı titizlikle okudum... haklı olanlar var haksız olanlar var... konuyla alakalı ufak bi anımı paylaşayım izninizle... herkes payına düşeni alsın böylece... (özellikle konuyu dine ve namaza çeken arkadaşlarım bu kısmı iyi okusunlar...) eğitim hayatımın bir kısmını imam hatip eğitim kurumunda geçirdim... mezun olmama birkaç ay kalmıştı... rahatsızlığım o dönemde etkili olmaya başlamıştı... hareketlerim kısıtlanmaya başlamıştı, eğilip kalkmak, diz çökmek yada diğer bazı hareketleri yapmaya çabalamak işkence haline gelmişti... (artık bu hareketlerin büyük kısmı hayallerimde kalan anılardan ibaret...) bu kısımdan sonrasını okumak bazılarımızın inanç sistemine zarar verebilir... tavsiyem bunu göze alamayanların okumaması...

günlerden cuma... cuma namazına gitmemek olmazdı... abdest aldım binbir zorlukla, camiye girdim, dizlerimin üstüne oturdum... anlımdan terler boşalıyor... oturamıyorum... dayanılmaz ağrılar her yanımı sarıyor... ama o mekanın kuralları var.. uymalıyım... günahlarımdan arınmalı! Allaha layık bir kul olmalıyım... ama dayanamıyorum artık ve ayaklarımı azıcıkta olsa dinlendirebilmek maksadıyla çaktırmadan uzatıyorum... öyle rahatlıyorum ki anlatamam... gözlerimi kapıyorum... hocanın okuduğu dua öyle güzelki... derken, ÇAAAAATTTTT ... bu da neydi şimdi? diyorsunuz... söyleyeyim... arkada duran din kültürü hocasının elindeki, bir meyve ağacın meyve vermek üzere üstünde büyüttüğü kalın dallarından birinin ayaklarıma vurulduğunda çıkardığı ses... sopanın kırıldığını çok iyi hatırlıyorum... ayaklarımı hissetmedim o anda... gözlerimde kapalı olunca... bu ne hal diye bağırıyordu hoca... bu ne rezillik.... ayaklarımı ellerimle kendime çektim... ya bissimillah dedim diz üstü oturdum yeniden... (akan kanları namaz bittikten sonra farkettim...)

namazı bitirdim çok şükür... dışarı çıktım... aklımda düşünceler... neydim ben, kimdim, başıma gelen bu hadise neyin nesiydi, eğer bir sınavdıysa; bu sınavı o ortamada kendince en iyi şekilde başarıyla vermekte olan bu öğrenciye layık görülen bu davranış ne maksat ne amaç veya nasıl bir mesaj taşıyor olabilirdi? düşünceler sarmıştı 4-1 yanımı...

caminin bahçesinde ağır aksak topallayarak okuluma ilerlerken, yine camiden çıkan bir amca yaklaştı yanıma... kolumdan tuttu beni ve üzerine tartıştığımız bu başlığa örnek teşkil edecek şu sözleri sıraladı.... "oğlum sakın üzülme... senin bu sakatlığın biz sağlıklılar için bir ibrettir... sen böyle olmasaydın bizler halimize nasıl şükredebilirdik? sakın üzülme... allah bunun sana mükafatını elbet verecektir?..."

sanırım benim kayışın kopma tarihi de bu güne tekabül etmektedir... kabullenmişliğin getirdiği mutluluk ve huzur duygusu nedense kaybolmuştu içimde... hislerimde bir anlamsızlaşma, hayata bakışımda bir karamsarlık baş göstermeye başlamıştı... okul yolundan eve dönerken mağaza vitrininde gördüğüm o beyaz suratlı elbise mankeni sanki bugün daha bi anlamlı bakıyordu bana... kıpırdamasada ağzı sanki bişeyler fısıldıyordu kulağıma... "sonunda anladın değil mi Allahın ibretliği... sonunda anladın değil mi? ben neysem sende "o"sun... benim üzerime giydirdikleri şu elbiseler gibi sana da giydirdiler bu bedeni... gelen geçen bakar bana, üstümdeki bez parçalarına, acaba ben giysem nasıl durur? kimisi burun kıvırır kimisi hayran hayran bakar... onlar için benim ne bir kıymetim ne de ehemmiyetim vardır... beni imal edenler, onların aklında bir fikir oluşsun diye beni var etmiştir... senin benden farkın nedir ey kanlı canlı insan? nedir benden farkın?...."

aradan uzun yıllar geçti... daha dün akşam bahsi geçti... babam övünerek şu sözleri söyledi... "mahalle kahvesindeki herkes erdalla gurur duyuyor... onu parmakla gösteriyorlar... aldığı eğitimle, sahip olduğu karakter yapısıyla herkesin beğenisini kazanmış... "parmakla gösterilen" bir kişi..." yine kulak misafiri olmuş babam... mahallemizdeki nalbur amca oğluna "şu çocuğa bakta ibret al" diyormuş ben dükkanlarının önünden geçerken... " ibret alda sende birşeyler için çabala... hayatının bir "anlamı" olsun..."

yalnızlığa mahkum edilmiş, aşka sevgiye layık görülmemiş, hayatını ibret alınası bir fizik ve örnek alınası bir yaşam sürerek geçirmekte olan bir kişinin kendince paylaşmak istediği şeylerdi bunlar... sözlerim çok sevdiğim bir filmden alıntılarla son bulsun... "Tanrıyı neden göremiyoruz?... Eğer benimde elimden geleni bu kadarı olsaydı, bende saklanırdım...."

mugoaytu

11.01-2010, 00:04
?... Tanrıyı neden göremiyoruz?Eğer benimde elimden geleni bu kadarı olsaydı, bende saklanırdım...."...
bu mudur yani..:( bu yazıda varılması gereken sonuç bu mudur yahu:(yapma Allah aşkına kardeş..
din adına yapılan yanlışlıkları ve hatta kendi yanlış anlamalarımızı dine maledip böyle bir sonuç çıkarabilirmiyiz?? bence asla.

ACACIA

11.01-2010, 04:20
valla ortalıkta öylesine insanlar varki kimse kusura bakmasın ben şöyle baktıkça halime şükrediyorum . Nedenmi¿ çünkü engelli deyil ama engelden hariç herşeyi var. Ben şayet onları gördüğümde halime şükrediyorum. Sadece beni allah bir günlüğüne engelsız yapmasını isterdim ama sadece birgün. Çok önemli yapacağım şeyler var. Ama yinede iyiki englliyim ki dua etsinler hahaha. Birde bunun ayağı sağlam olsaymıs aya merdiven kurardı derlerdi Aynen öyle bu haldeyken yapamadigim şey üstesinden gelemedim de yok Allahıma şükür olsun. Derdi veren allah dermaninida vermiştir. YETERKI KALBİ TEMİZ ALLAH KORKUSU OLSUN INSANDA. SAKAT OLMUS SAGLAM OLMUS NE FARKEDER İNSAN OLMAMISSA. Sakat olmuşuz ne farkeder sağlam olmuşuz ne sonumuz kara toprak deyil mi. Herkez aynı rotaya yolcuyuz. Yahu söylemeden geçmeyeyim bu yabancılar engelliyi insan ayrımı yapmadan davranıyorlar kücükten öyle yetıstırılıyorlar neymiş efendim biz örnekmisiz sakatla evlenilir miymiş aşk olurmuymus v's bursuru şey. Böyle şeyler nedense hep türkiyede sorun buradada türklerde Müslümanız ya ondan galiba olsa gerek . Tobe tobe ya. Bunların nedeni yetiştirememe cahillik ten başka birşey de deyil. Bizi örnek göreceklerine küçümseme hor görme yazık vah vah diyeceklerine...,yardımcı düşünceli sevecen yüksekten deyilde aynı seviyeden bakmasını öğrensinler önce bizim türklerimiz vatanımız. Her engllinin maaşı olsa kimseye muhtaç olmadan yük olmadan huzurluca yaşarız bu dünya döndükçe türkiye deyismez deyişsede ben görmem mümkün deyil bu çok yazık.

Rekursion

11.01-2010, 18:36
Rekursion;
dediğin doğru:) aynen öyle tek yöne işliyor bu yöntem,çünkü amaç huzurlu ve mutlu olmaksa kendinden ''daha rahat ve daha iyi''durumdakileri düşünerek,elimizdekilerin ve sahip olduklarımızın değerini anlayamayız,dolayısıyla huzurlu ve mutlu bir yaşam süremeyiz.

yani? :)... tek yöne ishlio demishin ama diger yöne de ishletmishin gibi geldi bana :)... dikkatimizi bizden "daha zor ve daha kötü" durumdakilere cevirmeyip de "daha rahat ve daha iyi" durumdakilere bakarsak elimizdekilerin degerini anlayamayis, cünkü onlarin sahip olduklarinin yaninda bizimkiler degersizdir anlamina gelmio mu bu söylediklerin... "nasil da berbat bi durumda oldugumuzu unutup huzur bulabilme acisindan, onlardan ne kadar uzak durursak hakkimizda o kadar hayirli olur!" demedigin kalmish neredeyse bitek :p:)... ha! ayrieten rica edicem; bizli konushma lütfen, kendi adina konush - senin gibi düshünmüorum, tarif ettigin gibi de hissetmiorum ;)...

"Lafı tersinden anlamışsın" dedim yani benim söylediğim batı sen doğu anlamışsın diyorum.Anlattığım düşünceyi doğru idrak edememişsin diyorum,hepsi bu.

Arkadaşın düşüncesine elbette saygı duyuyorum,farklı düşünmesinide yadırgamıyorum.Sadece benim anlattığımı doğru anlamamış ve doğru anlamadığı düşüncem üzerinden "komik" olmaya çabalamış.
:) olaylara, söylenenlere, - kendi düshünce ve tutumlarim da dahil - hersheye elimden geldigi kadar tersinden de (sagindan, solundan, altindan, üstünden - her bi tarafindan da) bakmayi severim, zevk alirim adeta :)... bu huyumdan kolay kolay vazgecmek de istemiom, cünkü kendim icin faydali buluom - sana da tavsiye ederim ;)... doguya batiya gelince; senin "söyledigin bati"nin biraz daha batisina giderek baktigimda, "orasi dogu degil midir?" diye sorarsam, düshünceni yanlish anladim anlamina gelmez ille de... ama öyle bi ihtimal var tabe, inkar edemem... ishte tam da bu yüzden, madem yanlish anladigimi düshünüosun, beyhude "komik" olma cabalarima takilip kalmak yerine, hic olmasa shu soruyu cevapsiz birakmasaydin, seni dogru anlamami istedigini düshünürdüm :)...

peki, "mükemmel" bedenin kiymetinin farkina vardirmakla engelli olma empatisi olushturmanin arasinda nasil bir bag var?...

nasil anlatsam ki derdimi :confused:... bu bashliktaki konunun önemli iki ayri boyutu oldugunu düshünüorum... yazilan mesajlarin cogunda da gördüm; biri kishisel inanc boyutu, digeri ise toplumsal bilinc boyutu... insanlarin kishisel inanclarina burun sokma hakkim oldugunu düshünmüorum... "sakatligim beni yaratanin bana bir lütfudur/sinavidir/cezasidir/vs." gibi düshüncelere dayanarak mutlu olan arkadashlarin destegini elinden alip mutsuz olmalarina sebep olmak gibi bi niyetim de yok - öyle bi gücüm oldugunu da düshünmüorum zaten :) (ahmetermis'e selam - telashlanmana gerek yok :p)... ama boyutlar birbirine karishtirilip da ishin ucu toplumsal boyuta kaydi mi diledigim kadar burnumu da sokarim, her tarafimi da sokarim! :)...

öncelikle, "mükemmel bedenin" kiymetini hatirlatmak gibi "toplumsal bir görevin" omuzlarima yüklenmesini reddediorum... böyle bir bakish acisininin toplum tarafindan benimsemesini eleshtiriom diye birilerinin dinine veya inancina dokundugumu da düshünmüorum... insanlara zoraki shükür pinari olmak degil benim toplumdaki yerim!... iyi bari, bi vitrine koysunlar beni :), gelen gecen görsün, sagliginin kiymetini farketsin... bazi avrupa ülkelerinde sigara paketlerinin üstüne yapishtirilan caydirici resimler misali caydirici ishlev de görürüm belki vitrinimde - hic olmasa bi ishine yaramish olurum böylelikle shu toplumun :)... daha saglikli, daha saglam, daha kusursuz, daha defosuz tek bi fabrikadan cikmish bireylerden olushan saglikli toplumlar adina!!! :p...

bir de, bazi arkadashlar tanri ile sistemi/toplumu birbirine karishtirio gibi geldi bana :)... sakatligim, yaradanin bana bi lütfüdür/sinavidir/cezasidir/vs. diyip de onun cömertligini/kudretini/gazabini vs. hatirlayarak daha iyi bi kul olmaya calishmak, daha cok namaz kilmak, daha cok ibadet yapmak ayri bishidir... engellilere (yoksullara vs.) firsat eshitligi tanimayan, zor shartlari kolaylashtirmayan bi sistemin/toplumum hatalarina karshi ne kadar da direncli oldugunu ispatlayayarak "ibret" ya da "örnek (vatandash) modelciligi" oynayip alkish toplamak ayri bishidir... anlatabilio muyum?...

bütün eshitsizliklere, bütün zorluklara, bütün haksizliklara ragmen kirk takla atarak, debelenerek, kimselere yük olmadan kendi ishimi kendim görüp bagimsizca yashamayi basharabildim, mutlu olabildim diye alkishlanmak istemiorum... attigim taklalar icin, cektigim zorluklar icin aldigim o alkishlar haz degil, onur degil, mutluluk degil, sanci verio bana, midemi bulandirior... alkishlayanlarin yüzüne "dalga mi geciosunuz, uleyn!" diye haykirasim gelio... anlatabilio muyum?... alkish degil, hayatimi kolaylashtiran shartlar istiorum ben!... adorno'nun dedigi gibi, mazlum reku'nun shahane taklalari yüceltilirken, reku'nun kendisi degil, ihtiyac duydugu shartlari sunmayarak reku'yu mazlumlashtiran shahane sistem yüceltilio... yoksa kimsenin dinine de inancina da "kish" demiom walla da billa da - neme lazim :)...

sevgiler :)...

hayrettin

11.01-2010, 19:16
ya arkadaşlar şaşıyorum konu engelliden ibretten nerlere gitti ibret diye bişey yoktur kimse kimseyi örnek falan almasın ibret falan yok MESELE YANLIŞ YERDE YANLIŞ ZAMANDA BULUNMAKTIR BİZLERE KİM ACIYARAK BAKIYOSA YAZIKLAR OLSUN

kayaozesen

11.01-2010, 19:22
ibretlik olsun diye gösterilecek sadece bir kaç insanmı seçildi... yarın hesaba çekildiğin zman sende sormayacak mısın aleme ibret olsun diye mi yarattın beni .. adam 25 yaşında kalp krizi geçirip ölüyor aleme ibret olsun diyemi

kayaozesen

11.01-2010, 19:36
hayır ve şer allahtan geliyor; ama ibret olsun diye allah kullarına eziyet etmez. sadece kaderde bu var desek daha doğru olur

selma38

11.01-2010, 19:39
dostempati;

yani işte sözün özü bu cümlelerde. Ellerine yüreğine sağlık. " Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım " diyor Allahu Teala Güllerin Efendisi'ne. dediğin gibi hem alemleri O'nun için yaratıyor hemde dünyadaki bütün sıkıntıları ona çektiriyor. demekki Allah sevdiği kuluna sıkıntı verirmiş. daha önceki bir konu için dediğim gibi hep bu dünyada alacaklı olursak asıl dünyada ne alalım. varsın alacaklarımız öbür dünyaya kalsın. Ayrıcada bana bu sıkıntı verildiyse başka huylarımı yada özelliklerimi fazla vermiş. Beterin beteri var arkadaşlar çok şükür halimize. Bardağın dolu yanını görmeye çalışalım.çok derin düşünmeyelim bu konu hakkında sonra farkına varmadan isyan ederiz alimallah.

hayrettin

11.01-2010, 19:46
Hüseyin kardeşim imanın ve paranın kimde oldugunu kimse bilemez allaha cok şükür elhamdülüllah müslümanım senki anladıgım kadarıyla müslamanım diyosun gercek bir müslüman kaşının üstünde gözün var diye söyliyemez bunu unutma

kayaozesen

11.01-2010, 19:47
hatırlarsınız hepiniz tv lerde görmüşsünüzdür bir resim yayınlandı kuran-ı kerim'i yakan kız maymuna döndü denildi bu ibretlik resime bir daha bakın bizim suçumuz neydi ibretlik olduk peki...

selma38

11.01-2010, 19:56
hayrettin;
bak arkadaşım konuyu saptırma. bende bunu anlamıyorum zaten illa muhalefet olunacak ne var anlamıyorum.

yakın zamanda oldu bir konu açıldı konu bir kaç mesajdan sonra aslını yitirdi sonra OTURAN BOĞA konuyu kilitledi haklı olarak. gerçi herkesin bir anlama kapasitesi vardır.
ama ortak noktayı bulmak ve birbirimizin yazdığı şeylerden bişeyler öğrenmek buradaki amaç. tekrar tekrar sizden rica ediyorum yazılanlardan kafanıza göre yorumlar yapmayın.gerilime gerek yok.

kendini sorgulamaktan ve bazı şeylerden kaçmak isteyen insanların kullanacakları basit cümleler " MESELE YANLIŞ YERDE YANLIŞ ZAMANDA BULUNMAKTIR " sen mi bileceksin arkadaşım doğru zamanı veya doğru yeri?

hayrettin

11.01-2010, 20:10
Selma kardeşim sen nereye takıldın bilmiyorum güzel oku sonra bana cevap yaz ben konu saptırıldıktan sonra yazdım .gerildigim falan yok benim düşüncem budur cok rahatım

selma38

11.01-2010, 20:13
hayrettin;
yooooooooo ben takılmadım bir yere. takıntılı da değilim öyle olsa zaten böyle yorumlarda bulunmam sende iyi oku ozaman yazdıklarımı :)

hayrettin

11.01-2010, 20:16
Ve benim anlayamadıgım engelliler sitesindemiyim duygular yogunlaştırılıyor diye düşünüyorum saygılarımla

selma38

11.01-2010, 20:35
sen senin yazdığından bişey anladın mı arkadaşım???

NETBUS

12.01-2010, 01:45
bizim gibi geri kalmış toplumların avunmasıdır ancak bu . Tanrı sevdiğine sıkıntı verirmiş vs. öyle olsa bile yoksun kaldıklarımız yaşadığımız çevreye ülkeye bağlıdır . Avrupada ki veya Amerika da ki engellilerin ne kadar az şeye ihtiyacı var düşündünüz mü ? Bir de bize bakın 2022 denen , hayatımızı idame ettirmek için bize reva görülen özürlü sadakası . O da bin dereden su getirdikten sonra . Daha bitmedi ; almaya başlasan bile su dan sebeple kesilmesi işten bile değil . Yani güvenip hayat kuramazsın . Mecbur birilerine bağımlı yaşayacaksın . Toplumdaki cahil insanlarda cabası . Biriyle tanışırsın neyin var n'oldu derken başlar vah vah tüh tüh deyip saçmalamaya . Eğer ki her şey tanrının kontrolündeyse ve bunları bilerek reva görüyosa ben onun sınavını testini sözlüsünü red ediyorum . Hayata Ezilip verilenlerle yaşamaya çalışmaya mahkum edilenlerden saygı beklemek hayalperestlik olur . İbretlik olanlarda bize acıyan bunlardan bi şey olmaz fikrine sahip kesimdir . Hayatı sorgulamayı farkındalığı boğan yok eden , her şeyi bir sorumluya yıkan düşünce biçimi ibretliktir . Ne şanstır ki uyuyup öteki dünyada sağlıklı vücuda kavuşacağımızı hayal ederek zaman harcamamayı öğrendim.Farklı bakış açısı yaratabilmek , bilinç geliştirebilmek önemli olan . Neden ben sorusunun cevabı kader veya tanrı böle istedi değildir . uzun oldu ama okuyandan da okumayandan da yorum bekliyorum teşekkürler .

asabi eş

12.01-2010, 02:53
ne güzel işte. bir köşede oturun. nasıl olsa sınav bu: hiçbirşeye hakkınız yoktur o zaman.
"-ben, belediyeden daha iyi yaşam koşulları istiyorum..."
belediyenin cevabı: "yapamayız. bu sizin sınavınız. allahın işine karışamayız..." olursa, ne diyeceksiniz?
haklılar mı?
evet haklılar...

"devletten en azından yaşamımızı kolaylaştıracak maaş istiyoruz" demeye hakkınız var mı?
hayır yok.
"sana ödeme yaparsak, günah işleriz" diye düşünmez mi, devlet. düşünür...
yaşamınız daha "zor" olsun ki, sınavı başarıyla geçin... size yardım ederse, sınavınızda başarısız olmaz mısınız? olabilirsiniz.
haklı mıdır?
haklıdır...
demek ki devlet yardım etmemeli. hatta ediyorsa, toplanıp bu türden tüm yardımları reddetmelisiniz.

"sokaklar engelilere göre düzenlensin..."
niçin? o sokaklar, "sınavda olmayanlar için" yapıldı. sınavda olanların istekleri yerine getirilirse, tanrının sınavına kopya vermek gibi birşey olmaz mı bu?

ağrılarınız mı var?
siz ağrı/acı çekesiniz diye yaratılmadınız mı?
ağrılarınız, acılarınız sizi cennete taşımayacak mı?
o halde niçin ağrı kesici alıyorsunuz!
sınavda başarısız oluyorsunuz. acıdan, ağrıdan kıvranmalı, çığlıklar ata ata günlerinizi geçirmelisiniz.
bu sizin sınavınız.

eğer "ibretlik" iseniz,
"ibretlik" gösterimi için, insanların "ibret alması" için varolduğunuzu düşünüyorsanız,
görevinizi iyi yapmıyorsunuz demektir.

trafik kazasında mı bu hale geldim: üstümde bir yazı olmalı: "hızlı araba kullanmayın, benim gibi olursunuz..."
akraba evliliği mi, tabelanız yanınızda olmalı: "akraba evliliği yapmayın. aha da bu halde yaşamınızı sürdürürsünüz..."

tvlerde bir 13+, 18+ gibi uyarılar bulunur. bir köşede de böyle bir uyarı olmalı:

"ibretlikler..."
tekerlekli sandalyesinde bir adam: adamın üstünde bir yazı: "mayına basmayın. böyle olursunuz..."

acı mı oldu... evet. hem de çok acı oldu.
ama ben, bir insanın kendine bu sıfatları yakıştırmasını REDDEDİYORUM.

insan olmanın onuru, insanlığından geçer: sakatlığından ya da olmayışından değil.
insanın onurunu bu denli ayaklar altına alan bu yaklaşımı toptan REDDEDİYORUM.

spastik

12.01-2010, 03:57
bazıları gibi uzun zaman oldu yazmayalı sonra neden yazmadığımı düşündüm çünkü bu sitede yazlanları gördükce insan deliriyor. bu ülkenin gündemi beni yoruyo dediği gibi yazarın burada yazı yazan bazılarını gördükce inanın bana yazı yazmaktan soğuyorum.
bu kadar arabesk kokan yazıların bir araya geldiğini nadir gördüm.yok ibretliğiz yok sınavdayız yok şükredelim vs vs vs
bu yazıları gördükce aslında türkiyedeki engelli hareketinin neden yerinde saydığını neden engellilerin toplumda adam yerine konulmadıklarını. neden ailede bir ağırlıklarının olmadığını neden sanat ve kültür üretemediklerini neden yolda giderken dilenci muamelesi gördüklerini neden işyerin ayak işlerine layık görüldüklerini neden eylem yaparken diğerleri tarafında itilip kakıldıklarını neden paranı al işe gelmesende olur laflarına maruz kaldıklarını neden okullarda arka sırada oturttuduklarını neden sürekli engellilere yardım parası toplatıldığını neden bir tane engelli milletvekili olduğunu neden derneklerin engellileri bu kadar sömürebildiklerini neden ikili ilişkilerde bu kadar başarısız olduklarını neden bütün hayatlarını bilgisayar başında geçirmek zorunda kaldıklarını şimdi çok daha iyi anlıyorum. burada emeği gecen herkese teşekkürler... şükretmeye devam............

ACACIA

12.01-2010, 06:28
Yıne ben :)) yok oylesı boylesı basa geldı cekılecek
pekı cekmek dayanmak zormu gelıyor ne yapmalıyız ozaman ?
Bır caresı varsa bızde bılelım yok yok ıste
ayrıca engel ınsanın kafasında dır tıpkı cahıl ınsanlarınkı gıbı
dusunme yokkı onlarda canı ne ısterse onu konusuyorlar yalanmı?
Hayatta her ınsanın ayrı ayrı derdı kendıne ore engellerı var onlar ne yapsın ya bırde o tarafı var
hayata en acı cekecegımız sey ısyan a yonlenırsek ozaman hersey kotulesır bakıs acımız daralır baska ne ozaman mademkı engellıyız bu hayatı yasaya bıldıgımız kadar yasayacagız
allahın bızler en sevgılı kullarındanız kım ne derse desın karsımdan engelım hakkında alır cevabını bır tokat gıbı hemde
sankı engelsız bır ınsanın yasantısında kendınce engellerı yokmu sanıyorsunuz ooooo bızlerden fazla
tabıkı zor bu sekılde yasamak hemde cok zor okadarda olsun artık bız ozlelız onlardan
bızı kucuk goren hor gorenlerın yada canımızı yakanların hallerını hıc gormedınızmı bunlar allahtan gelıyor eee baskasına nasıl bakarsan o sekıl olursun temsılı buda
allah bıze engel verdıyse onun yanındada cok sekılde careler ve ustunluk sundu bunlarıda bılıyormusunuz neden bızım ahımız cabuk gecıyor neden bunun cevabını verırırmısınız?
Cunku ınsanların yanında eksıgımız kusurumuz varsa allahın yanındada sevımız vardır
allah guzel eyler ondan gelene sukurler olsun
bırde farketmedınızmı saglıklı ınsandan bızım ısteklerımız daha cabuk oluyor mutlulugu cabuk olasıyoruz neden bunlarda bıze bır hedıye allah yar ve yardımcımız olsun allah var hersey var
neden korkarım bılıyormusunuz sevgısız kalmaktan allahım tarafından sevıleyın kullar bos benım yanımda bencok kısıyı kısılıgıyle ayırır gorusurum yada gorusmem cunkı kısılıksız ınsan bence cahıl yobaz terbıyesız gorgusuz kendı halıne bakmadan baskalarını hor gorur yahu sen bır kendı halıne bak ondan sonra benı kucumse ben senı ınsan yerıne alıyormuyum bır sor bakalım
eee bakın ıste ınsan oglu ayrı ayrı dusunceye sahıp oyuzden kımı der kara kımı der beyaz onun gıbı
bırde dını karıstırmayın herkez kendınden sorumludur ve kımsenınde kımsenın allahına dıl uzatmaya hakkı yoktur
ben bu sekılım sen o sekıl hepımızın arasında bır saygı vardır olmasıda sarttır olmazssa nasıl bırseylerın uzerınden gelecegız soylermısınız
bos verın onu bunu bız bır bırımıze yardımcı olmaya bakalım neler yapa bılırız bızı kucumseyenlere karsı ne yapmalıyız canımızı acıttıklarında ne konusmalıyızkı onun yanlıs yaptıgını yuze vuralım
bız burada bır el olmak ıcın bırlesıyoruz onun ıcın basta okuduklarım hıc hosuma gıtmesı afedersınız ama benım gorusumde bu daha farklı destek olucu bunalımdakı arkadasları karamsarlıktan guzel gunlere tasımalıyız bırlıkte yapmalıyız tabıkı bunlar belkı ben sızden bırseyler ogrenmek ıstıyorumdur kım bılır nerelerde ne sekılde yasayan acı ceken ınsanlarımız vardır allahı ınkar eden kendını ınkar edmıs sayılır bunuda bılıyorsunuzdur ısyan eden de aynı sen sensın guclusun haklısın yasayacaksın cabalayacaksın o kadar
son bır sey daha her ınsan kendı azalarından sorumludur saglam olan da gıdecek yaslanacak olecek engellı olanda yalanmı mademkı ellımızden gellen yok yaslılıga care bulabılıyorlarmı yok hersey allahın ellınde
bunuda bılıyormusunuz bazılarınız bılır bayabır zaman once ınsanoglu 400 sene yasaya bılıyormus ınsana cok uzun gelmıs yasamaktan bıle usanmıs bu ınsanoglu allahta deyıstırmıs kulunun ıstedıını vermıs olumu,
ınsan oglu doymaz kanmaz kanatkar deyıldır ılakı bır seyden ısyan cıkaracagız bende dahıl ama bu dogru deyıl bazen hayat sartlarıda bızı ıtıyor ama guclu olmalıyız ben sakatıp deyıp koseleremı saklanayım kımseler gormesın dıye gorsun umrumda bıle deyıl benı kucumseme yerıne soyle bır kendı aılesıne donup baksın kı neler var neler asıl kendını kucumsemelı bunu bılmelı bıldırmelı ınsan oglunun basına ne zaman karın yagacagı hıc bellı olmaz
saygılarımla....:)

spastik

12.01-2010, 08:11
Tekrar tekrar yazdım tekrar yazacağım sanırım nu gidişle sürekli yazacağım zaten ülkede hep aynı şeylerin yazılması bu yüzden. Çünkü doğru olan bilimsel olan bir gerçekliği kabul etmesi nedense zor geliyor bazı insanlara.
Son yazı yazan arkadaşım sen brükselde sokağa bir çık ve en az lise mezunu bir Brüksel vatandaşına sor deki “tanrı seni diğer insanlara ibret ol diye mi yarattı sence?” eminim ki sana çok garip bir şekilde bakacaktır daha sonrada deli herhalde diye geçirecektir aklından.
Bazılarının Allahın bir insanı diğer insana ibret olsun diye yaratmayacağını düşünemeyecek kadar din felsefesinden uzaklar.ve ne yazık ki din adına tanrıya saygısızlık yapıyorlar bununda farkında değiller. Bir engelli gördüklerinde tanrım sana şükürler olsun beni böyle yaratmadın demek sizce bir şükür mü yoksa yine tanrının yarattığı diğer engelli üzerinde tanrıya bir hakaret mi!!!!!!!. Bunu nasıl dinle bağdaştırırsınız. Bunun din ile iman ile uzaktan yakından bir ilgisi yok. Eğer böyle bir anlayış olsaydı o zaman insanlık onuru olan hiçbir engelli tanrıya inanmazdı. Bu yaklaşımınız ile insanları dine yaklaştırmak bir yana savnnma mekanızmalarını devreye sokup dinden tamamen uzaklaştırırsınız… farkında olmadan bu çabada olanları kesin bir dille uyarıyorum yarım hoca adamı dinden eder derler bu lafta kulağınıza küpe olsun…
Aklınızdaki yada size empoze edilen hurefeleri lütfen din adına buraya yazmayın önce dinin felsefesini mantığını bir öğrenin hatta gerekli yerlere danışın öyle yazın.çünkü burada bir sürü insan sizleri okuyor ve okuduklarından etkileniyor düşünce dünyasında çağrışımlar kuruyor. Ve sizin yazdıklarınızdan açıkcası yaşamın temel dinamikleri acısından olumlu bir takım çağrışımlar çıkmıyor…. Tanrıya bu kadar haksızlık reva değil……

karakaya

12.01-2010, 10:08
Rekursion isimli üyeden alıntı:

:) olaylara, söylenenlere, - kendi düshünce ve tutumlarim da dahil - hersheye elimden geldigi kadar tersinden de (sagindan, solundan, altindan, üstünden - her bi tarafindan da) bakmayi severim, zevk alirim adeta :)... bu huyumdan kolay kolay vazgecmek de istemiom, cünkü kendim icin faydali buluom - sana da tavsiye ederim ;)... doguya batiya gelince; senin "söyledigin bati"nin biraz daha batisina giderek baktigimda, "orasi dogu degil midir?" diye sorarsam, düshünceni yanlish anladim anlamina gelmez ille de... ama öyle bi ihtimal var tabe, inkar edemem... ishte tam da bu yüzden, madem yanlish anladigimi düshünüosun, beyhude "komik" olma cabalarima takilip kalmak yerine, hic olmasa shu soruyu cevapsiz birakmasaydin, seni dogru anlamami istedigini düshünürdüm :)...

Rekursion isimli üyeden alıntı: http://www.engelliler.biz/forum/images/cardinall/buttons/viewpost.gif (http://www.engelliler.biz/forum/ayrimcilikla-mucadele-insan-toplum-siyaset-bugun-yarin/27750-engelliler-insanlar-icin-ibret-olsun-diye-mi-engelli-hale-getirildiler-tartisma-post522597.html#post522597)
peki, "mükemmel" bedenin kiymetinin farkina vardirmakla engelli olma empatisi olushturmanin arasinda nasil bir bag var?

Sevgili Rekursion,
Doğu-batı temsili hakkındaki felsefeniz süperdi,dönmeye devam edersek nasılsa başladığımız noktadayız ha :)

Yeryüzünde varlıkların özelliklerini anlamak için zıtlıklardan istifade edilir.Sıcak kavramı olmasa soğuk sözcüğünün anlamı olmaz.Hergün gece olsa gündüz sözcüğü manasız olacaktır.

Her insan noksansız bir bedene sahip olsa,o vakit "engel" kelimesi olur muydu?

Ya da her insan bir engele sahip olsa şimdi sen "mükemmel beden" ifadesini kullanır mıydın?

Hayatın bir teorileri vardır bir de pratikleri.
Seninle teoriler üzerinden konuşalım ama bu pratiklerin işleyişini değiştirmeyecektir.

"öncelikle, "mükemmel bedenin" kiymetini hatirlatmak gibi "toplumsal bir görevin omuzlarima yüklenmesini reddediorum..." demişsin,bunu bu sitede kimse kabul etmez ama yaşantısının her karesinde bu toplumsal yükü hisseder.Sen teoriyi reddedebilirsin ama pratiğin uygulanmasının önüne geçemezsin.

Hastaneye gittiğinde yaşlı teyzenin "vah vah,tüh tüh" sözcüklerini söylenmemiş hale getiremezsin.

Sen istemesende,kabul etmesende,"sağlıklı bedene sahip olan bir insan" sokakta gördüğü "engelli bir insanla" iç dünyasında empati kuracaktır.Bunu yapması için illa bir dine sahip olmasıda gerekmez,çünkü zıtlıkların farkında olmak için illa inanç olması gerekli değildir.

Mükemmel beden vardır,çünkü mükemmel olmayan beden olduğu için...

Not: Yazını yeni gördüm :)

"Tanrıyı neden göremiyoruz?... Eğer benimde elimden geleni bu kadarı olsaydı, bende saklanırdım...."

???????????????????

Eshat

12.01-2010, 10:30
Engelde ibret olan nedir?

Her insanın hayatının mutat noktalarında ibret aldığı dönemler olmuştur. Bunu engelli olan kişilerin ibretlik olduğu gibi yansıtarak konuyu böyle bir münazaraya getirmek çok üzücüdür.

Engelliyiz ama ibretlik değiliz. İlla da ibret almak isteyen kişiler varsa dönüp kendi geçmişine bir bakmalıdırlar. Muhakkak hisse alacakları ibretlik bir azimet bulacaklardır. Engelliler üzerinden böyle yorumları yapılması hem engelliyi inciteceği gibi, olaya bakış açısındaki fütursuzluğu da gün yüzüne çıkartmıştır. Engelli olmak= ibret olmak kavramlarının katiyen şık durmadığını belirterek bu türden düşünen kişilerin ibretlik olduklarını düşünüyorum.

Eshat

12.01-2010, 12:00
Son yazıyı yazan arkadaşım… Bu hırçınlığının nedenini anlayamadım? Hele bir rahat olun ne oluyor? Bürüksel de yaşıyoruz da haberimiz mi yok? İdeolojik fikirlerini burada kişilere dikta etme çabasında olmanız manidardır. Yazılan her yazıya hazımsızca yaklaşarak saldırgan olmak yerine karşınızdaki insanı anlamaya çalışırsanız daha iyi anlaşacağız.

Din konusunda benim bir beyanım yoktur. O senin kendi uydurmandır. Bu şekilde uydurma sözlerle insanları yıldırmaktan vazgeçin! Herkes sizin gibi düşünmek zorunda değil bunun hazımsızlığıyla insanlara karşı olmak hiç kimsenin tasarrufunda değildir.

Benim yazımı bile bu şekilde saptırarak bu tür konularda felsefeli yaklaşım sergileme gibi varsayımlarla prim yapma gayretinde olmanız zaten niyetini peyda bir ifadeyle ortaya koymaktadır.

Engelli olmayı çeşitli ibarelerle gündeme taşıyarak, bariz olmayan çeşitli temayüllerde bulunan kişilerin olduğunu üzülerek görmekteyim. Engelli olmayı belli bir kriterlere dayandırarak, bir kaba sığdıramayan, bunu bir hezimet olarak kabullenerek, toplumla çatışmaya varacak kadar sert ithamlara yönelen kişilerin çözüm değil kördüğüm attıklarının kendilerinin dahi fark edemeyecekleri bir hırsla konuya yaklaştıkları gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Bu tür sorunları temcit pilavı gibi aktararak döndürerek ısrarla önümüze getirme gayretlerini belli amaçlara hizmet eden zihniyetin ezilmişliği olarak görüyorum. Oysa engelli olan kişilerin temel sorunlarına çözüm noktasında tek bir çözüm önerisi sunmayarak, sırf tartışma olsun diye konuları adeta amaçları dışında yerlere çekerek “Engellinin Gündemini” atıl hale getirme gayretlerinin hangi amaçlar doğrultusunda bir girişim olduğunu soruyorum. Bu yaklaşımları etik bir davranış olarak da görmüyorum. Zaten o türden kişilerin olaylara nesnel bir yaklaşım tarzı göstermesini beklemiyorum. Şunu belirtmek gerekir ki, toplumda bizim toplumumuz, engellide bizim engellimiz.

Bunun aksini düşünen kişilerin safi duygularla hareket ettiklerine inanmıyorum.

“Engellilerin sorunları çoktur”. Bu artık klasikleşmiş bir hal aldı. Bunları tekrar tekrar demek yerine, bu konularda ne gibi adımlar atılır? Kim ne yapar? Biz ne yaptık? Ne yapacağız? Bu soruları düşünmek gerekirken ideolojik yaklaşımlardaki ayrıştırma gayretlerinin nereye kadar devam edeceğini sorgulamamız gerekir. Kendi aralarında zaten tek bir noktada birleşemeyen engellileri birde engel gurubuna göre, dinine göre, cinsiyetine göre, ırkına göre ayrıştırmak çıkar yol aşamasında neyi halledecektir?

Burada büyük bir harazayla kendi bildiklerimizi, fikirlerimizi, inançlarımız karşımızdaki insanlara empoze etmek yerine, ortak noktalara en yakın payda da buluştuğumuz çözüm önerilerinde, fikir imgelemesinde bulunmalıyız. Böyle bir vaziyet bizim atacağımız adımları biraz daha ileriye götürecektir. Çözümü olmayan eleştirilerin sadece sözde kalacağı bir yazının hiç kimseye bir fayda getirmeyeceği vicahîdir.

Makri

12.01-2010, 13:00
Çok önemli bir konu. hatta "engelliler insiyatifi ele olmalı" başlıklı konudan daha önemli. "38 bin engelli işe alınacakmış, kanun teklifi verilmiş, sınav merkezi olacakmış"... mihvalinde dönen istihdam geyiğinden bile önemli.
Konunun derinlik, üçüncü boyutluluk, hissiyat, maneviyat ve "içim ürperdi"
çerçevesinde olması için Admine bir öneri, bir rica, bir talep;
Tartışmanın Karacaahmet mezarlığı görüntüsü ve ney müziği eşliğinde yapılmasını tartışmaya katılanlar bir yana kendi adıma istiyorum. Admin, yap bir güzellikte tartışmayı huşu içinde izleyelim...

ACACIA

12.01-2010, 18:32
Sız kendınızce haklı cıkmaya calısıyorsunuz
oyle ya dın konusunu acan benım deyılmı
ben acmadım ayrıca dıne baglamayın dıyorum engellı olup allah bızı gormuyor anlamında konusanlara soyleyın sızler
bakın ne guzel dıyorsunuz herkez okuyor dıye evet okuyor ya onun ıcın cerceveyı acmadan yazalım ozaman hep beraber
dın dusmanlıgı yapmayalım ayrıca ınsanlar dusuncesınde ozgurdur ama herkez sızın ıstedıgınız gıbı yazmak zorunda deyıldır
bırde ben bılmesem yazmam bır ıkıncısıde konusmam
benı susturmaya calısmayın hakkınız yok buna
herseyı yazan var sızın bana tepkı gosterdıgınız gıbı bende tepkımı gosterıyorum bunda ne var
ben haksızlıga susmadım sımdıye kadar susmamda
engellılıkle engelsızlıgın dınle alakası yok
engelıyım dıye herkeze herseye susayımmı susalımmı bunasıl bır dusuncedır

selma38

12.01-2010, 19:28
NETBUS;

şu iki satırlık yorum sana çok bile. Ama senin gibi ataist insanla polemiğe bile girilmez. sana en büyük cevap kale almayarak verilebilir.

----------

Alıntı:
ECOnomiST isimli üyeden alıntı: "Tanrıyı neden göremiyoruz?... Eğer benimde elimden geleni bu kadarı olsaydı, bende saklanırdım...."

yuh artık!!! ne kadar basit düşünce yazık yazık

celik

13.01-2010, 07:41
farkınızdamızınız bilmem ama artık her konu din ve inanca itiliyor. din ve inanaca itildiği içinde açılan forumlarda gerginlik yaşanıp konu da kapanıyor.

inancı olmayanların, inanacı olanlara ne
inancı olanların, inancı olmayanlara ne

mugoaytu

13.01-2010, 20:43
yani? :)... tek yöne ishlio demishin ama diger yöne de ishletmishin gibi geldi bana :)... dikkatimizi bizden "daha zor ve daha kötü" durumdakilere cevirmeyip de "daha rahat ve daha iyi" durumdakilere bakarsak elimizdekilerin degerini anlayamayis, cünkü onlarin sahip olduklarinin yaninda bizimkiler degersizdir anlamina gelmio mu bu söylediklerin... "nasil da berbat bi durumda oldugumuzu unutup huzur bulabilme acisindan, onlardan ne kadar uzak durursak hakkimizda o kadar hayirli olur!" demedigin kalmish neredeyse bitek :p:)... ha! ayrieten rica edicem; bizli konushma lütfen, kendi adina konush - senin gibi düshünmüorum, tarif ettigin gibi de hissetmiorum ;)...

.

sana öyle gelmiş:)

ASUMAN0

13.01-2010, 21:23
Arkadaşlar,eminim pek çoğunuz aynı fikirde olmayacak ama ben reenkarnasyona ve engelli olmamızın bir ceza olduğuna inanıyorum.reenkarnasyon,ruhun daha evvel başka bir bedende yaşamış olması demek.bir anlamda da sınav aynı zamanda çünkü bundan sonraki hayatımızı,bu hayatta yaptıklarımız oluşturacak.
Hepinize saygılar,sevgiler ve acil şifalar dilerim.

lavinia

13.01-2010, 21:42
kimsenin inancını sorgulamak veya ona 'hadi bizim yolumuza gel' demek doğru değil tabiki.. bu söyleyeceklerimi de kimsenin sözüne karşılık yazmıyorum sadece kendi fikirlerim olduğu için ben de paylaşmak istiyorum.. Allah hadi bu da diğerlerine ibret olsun bunu da böyle yaratayım diye mi düşünücek.? yani ibret almak istersek herkesten,her şeyden hatta ufacık böceklerden bile ibret alabiliriz.. birisinin engelini gösterirler bak bak derler,bir diğerini kendi yanlışı dolayısıyla kötü bi kocaya düşmüştür anneler kızlarına aman aman siz de aptallık etmeyin de onun gibi olmayın.. falan filan daha bir sürü şekilde bir sürü insana ders alma konusunda örnekler verilebilir.. bazen görmesek de biliriz bi şeyleri.. GÖRMEK bizim basitçe anladığımız şekilde gözle görmek değildir sadece.. bizim aklımız daha fazlasına eremiyo.. görmek,gözle görmek midir sadece bi düşünmek lazım.. yan tarafta bi düğün olsun.. gözlerinizi kapatın hem de hiç açmayın..'aa yan tarafta da düğün varmış.' demez misiniz.? peki gözünüzle gördüğünüz için mi orda düğün olduğunu bilirsiniz.? hayır.. yani ibretlik diyosak etrafımıza bi bakalım ya.. otlar,böcekler,burnumuz,kulağımız,inekler.. hepsi ama hepsi Allahın varlığının bir ibreti aslında..

cools_blue

13.01-2010, 21:47
ben yıllarca dialize girdim konuyu uzatmıcam nakil olunca altı ay maske taktım bağışıklık sistemini çökertici ilaçlar kolandığımdan o odönem böbrek atmasın diye neyse maske takarken şunları gördüm bazı insanların beni maske takılı görünce bakışları buruk bükmelerini gördüm altı ay şöyle bir analiz yaptım çünkü mutlu olduğumdan çok iyi analiz yaptım yoksa anlayamazdım burun bükenler yanımdan kaçanlar çok basit insalar ve boş insanlar olarak gçrdüm diğer insanların çoğu yüzde 80 böyle bakmıyordu çok şaşırdım inanınki çoğu insan sizin bu durumunuz la ilgilenmiyor bile eminim ama sağlam olupta kendini yetiştiremiyen kişiler bunu yapıyor hiç kimse engeli varmış kusura bakmayın normal insan görmüş gibi umrunda bile değil evet kader diye bişey var hayat bir tiyatro sahnesi herkez bir rol verilmiş onu oynuyor kim senin rolunü oynaya bilirki herkezin bir misyonu var bu hayatta eğer eğer misyonumuz keyifsizse bunu değiştire biliriz düşünün eğer sen mutluysan eğer hayata keyif alıyorsan sağlam olup herşeyi olanla mutlu biriyle aynısın sağlam olupta mutlu olamayanlar bizleri görüm mutlu olmaya çalışıyor zavalılar hepinizi çok seviyorum

geronimo

14.01-2010, 08:06
Arkadaşlar Allah bizi sınıyor bunun için özürlerimiz var eğer Allah'a başkaldırmazsak belkide Allah bizi doğruca cennetine koyacak ama tersini yaparsak bizim için iyi olmaz insanın bazen elinde olmuyor isyan eder gibi oluyor ama Allah'ın bunları bağışlayacağını ummaktan başka çıkar yolum yok inşallah manevi kusurlarımızı bağışlar Allahım.

ECOnomiST

14.01-2010, 15:23
bu konuya elbette bir cevap daha yazacağım... ama öncesinde sevgili Yılmaz Erdoğan'ın sesinden dinlediğim şu şiirin sözlerini paylaşmak istiyorum......

Uyandım, seni düşündüm...
Birden bire duvar, birden bire gece yarısı...
Sonra devriye parolası...
Ve rüzgar... ve birden bire kalp ağrısı...

Uyandım, seni düşündüm...
Ey Yar, ey göğsümün sol yarısı...
Su bulanınca, meydanlarda sesin yırtılınca,
Hiç dostun kalmayınca,
Sarsılmış bir ömrün basamaklarından görüşüme gel ne olur...
İyimser bir gül açsın dudaklarında...

Dert etme iyiyim ben...
Ara sıra Mahşer, ara sıra yaşama hırsı...
Sonra mazgal altı zulası...
Ve mektuplar... ve ara sıra hasret belası...

Ey Yar... ey hüznümün tütün sarısı...
Kan bulaşınca, yangınlarda yüzün harlaşınca, saçların tutuşunca,
Zorlanmış bir hükmün tutanaklarından görüşüme gel ne olur...
İyimser bir gül açsın yanaklarımda...

.....istiyorum ki bir duygu insanın iç dünyasındaki fırtınaları anlasın o hariçten gazel okuyanlar... anlasınlar ki İslamiyetin skolastik dönemi nasılda yıkıp geçtiğini daha iyi kavrasınlar... tüm korkutmalara ve yıldırmalara rağmen, tüm zorluklara ve çekilen acılara rağmen özgür düşüncenin her zaman galip geleceğini anlasınlar... ve biraz daha düşünmeye zorlasınlar o güzel inanç dünyalarını... neden ilk emrin "İNAN" değilde "OKU" olduğunun... orada yazdığım "saklanmak" tabiri ise her kesimin anlayabileceği seviyenin çok üstünde bir ifadedir, kabul ediyorum... sizden bunu anlayabilmenizi de beklemek sizlere haksızlık olurdu zaten... ve o yuhhh çekenlere sesleniyorum... ben sizin gibi Allah'tan korkmuyorum... çünkü ben "O"nu çok seviyorum... bana layık gördüğü bu hayat için "O"na asla isyan etmedim... serzenişlerim olabilir ve bunlarda gayet doğal şeylerdir... bununda sonuçları sadece beni ilgilendirir... ayrıca birisinden korktuğun için sana verilecek mükafatların ne önemi var ki? kaldı ki bu garip insanoğlunun ne bir mükafat ne de bir beklentisi var... altından nehirlerin aktığı o güzelim cennet sizlerin olsun... sadece bir sözü duymaya ihtiyacım var... o da ahirette bana benden razı gelindiğinin söylenmesi... bu bana yetecektir... eğer cehennemse yerim hiç önemli değil... yeter ki Allah'ın rızasını kazanabilmiş olayım... olayım ki iyimser bir gül açsın yanaklarımda...

Makri

14.01-2010, 15:45
Admin'e;
Bu forumdaki yazılarımın silinmesi istiyorum. Anladım ki allah bizim belamızı başkaları ibret alsın diye vermiş. Ve tanrıda mutsuzluklar üzerine mutluluk inşaa edebiliyormuş. Ve giderken bir şarkı, şiirde benden; "Ali Babanın bir çiftliği var, çiftliğinde öküzleri/inekleri/sincapları/selentereleri/kınalı kuzuları/kurbağaları/hödükleri/bödükleri varmış.varmış...

racifetibay

15.01-2010, 21:57
önce şu ibret kelimesini irdelemek; derinlemesine irdelemek; yani, neye ibret ile bakılması/alınması gerektiğini iyi anlamak gerekir. şahsen ibret alınması gereken durum; kişilerin bedenî ve sıhhî zaaf veya eksikliğinden kaynaklanan durum değil; ki, bu zaaf veya eksiklik, azimli olan kişi tarafından, bir şekilde telâfi edilir (bununla ilgili birçok örnek kişiler mevcut); kişinin ahlâk, davranış, inanç vs. melekelerinin ârız, nakıs, nakise olması durumlarıdır.

ortopedik protezler, göz protezi, işitme cihazı, diyaliz makinesi, insülin iğnesi, tekerlekli sandalye hatta akülü araba, baston, beyaz baston, kolostomi torbası, platin, kalp pili, böbrek nakli; cihazlar, aparatlar, tedaviler vs. hepsi telâfi yönünde bir nebze de olsa, zaaf ve eksikliğe çare olur...

ama gel gör ki, danga... (afedersiniz, söz meclisten dışarı) birinin danga...lığının protezi, aparatı, cihazı, tedavisi yok. bu gibi kişilere yönelen bakışlar, cüzzamlıya olan bakışlardan daha ağır, daha kem, daha hordur.

aynı paralellikte, inancı olmayan veya inancı "diğeri" olan kişi veya kişilere olan bakış açısı da, hiç hoş değildir. herkes kendi inancı doğrultusunda, inançsız veya diğer inançlı olan kişi ve kişilere kem, hor bakmanın yanı sıra, inandığı tarafından da cezalandırılacağını düşünür/bilir/inanır.. çift taraftan kıskaç altına alınılır..

yalancı, iftiracı, gıybetçi, yada hırsız, dolandırıcı, üçkâğıtçı veya kumarbaz, hilebaz, gammaz vs. olan kişilere toplum tarafından/içinde ne îtibar edilir ne can, mal, nâmus güvenilir.. asıl acziyetlik bunlardadır.

uzadıkça uzar mevzuu.

arkadaşlar, biz engelliyiz, ömür boyu da engelli kalacağız.. "şükrolsun ki, tekerlekli sandalyeye mahkûm değilim!" demiyorum; "binlerce kerre hamdolsun ki danga..., yalancı/dolancı, hırsız/arsız, dinsiz/mimsiz.. değilim!" diyorum, iftiharla; gönül rahatlığımla..

vesselâm!

Rekursion

13.02-2010, 13:49
kaldigim yerden devam etmek, cevap hakkimi kullanmak istiom :)...

Yeryüzünde varlıkların özelliklerini anlamak için zıtlıklardan istifade edilir.Sıcak kavramı olmasa soğuk sözcüğünün anlamı olmaz.Hergün gece olsa gündüz sözcüğü manasız olacaktır.

Her insan noksansız bir bedene sahip olsa,o vakit "engel" kelimesi olur muydu?

(...) Sen istemesende,kabul etmesende,"sağlıklı bedene sahip olan bir insan" sokakta gördüğü "engelli bir insanla" iç dünyasında empati kuracaktır.Bunu yapması için illa bir dine sahip olmasıda gerekmez,çünkü zıtlıkların farkında olmak için illa inanç olması gerekli değildir.

konumuz zitliklarin farkina varmak miydi ki, gece ile gündüz, soguk ile sicaktan bahsediosun bana, karakaya?... yani bahsettigin empati, bana bakan kishinin benim sakatligimin ve kendi saglamliginin farkina varmasindan ibaret miydi?... "KIYMET" falan diodun hane?? :)... siyah ile beyaz birbirinin ziddi ama biri digerinden degerli mi?... cinsiyet acisindan kadin ve erkegin bedenleri birbirinin ziddi ama birini öve öve göklere cikarip digerini yere yere yerin dibine mi batirmaliyim?... sarishin bi insana baktigimda shükür secdesi mi yapmaliyim esmerim diye? :)...

ne sakat bedeni görerek saglam bedenin ne de saglam bedeni görerek sakat bedenin farkina varilmasina karshi ciktigim falan yok ki benim... bu gayet dogal... sakatligim fark edilmesin de demiom, aksine, sakatligimla birlikte var olabilmek istiom shu toplumda... ama saglamlik habire göklere cikartilip sakatlik habire yerin dibine batirildigi sürece bu varligim zorlash(tiril)ior... cünkü engelliligim, herkesi ilgilendiren toplumsal bi mesele olarak ele alinmasi gerekirken sadece benim ve doktorlarin (ya da tanrinin) arasinda kalan tibbi (ya da mistik) bi mesele olmaktan cikamior bi türlü... e, toplumsal yasham da yerin dibine batirilan sakatlik üzerine degil, göklere cikartilan o cok kiymetli saglamlik üzerine kuruluyor "doal olarak"...bu da bircok kishinin ishine gelior tabe...

teori ile pratigin arasindaki karshilikli ilishki hakkinda senin kadar karamsar degilim ben... bu yüzden de dünyanin en dogal sheyiymish gibi ibret modeli, shükür pinari olmayi benimseyerek birilerinin ekmegine yaglar ballar sürmekten uzak durmayi önemsiorum... teoride "mükemmel" bedeni göklere cikartarak sakat bedeni yerlere batiriken, pratikte olushturabilecegimizi düshündügün engelli olma empatisinin, gittigimiz heryerde "vah vah, tüh tüh" sözcüklerini toplamaktan bashka bir ishe yariabiliceni düshünüomusun sahiden? :)... düshündügün empatinin nasi bishi olduguyla ilgili soruma tatmin olabilicem bi cevap alamadim hala senden :)... ayrica, konuyu dini inanclara baglayan ben degil, sen ve senin gibi düshünen diger arkadashlarsiniz... hic boshuna üstüme atmaya uurashma :p:p:p...

ama ille de dini acidan da bakmami istiosan, dinler bedenlere degil, ruhlara hitap eder... mükemmel beden diye bishi de asla olamaz dinler acisindan... dini inanclara göre mükemmel olan tek bir beden vardir, o da tanrinin "bedenidir", öyle ki, her an her yerde olabilicek, her an hersheyi yapabilicek, kendisi dishinda hic kimse tarafindan kavranamicak kadar mükemmeldir =)... bizim saglamlik, sakatlik diye büyüttügümüz olaylar, o mükemmelliyetin yaninda sifirdir, ayni "zavalliliktadir", hic bi fark yoktur aralarinda :)... dolayisiyla, sevgili karakaya, "Mükemmel beden vardır,çünkü mükemmel olmayan beden olduğu için" cümlesini sirf insan bedenleri icin kullanirsan tanriya hakaret eder, cehennemde cayir cayir yanarsin, karishmam walla :p (shaka yapiom, kizma lütfen, azicik daha komik olmaya calishiym dedim sadece :p)...

Doğu-batı temsili hakkındaki felsefeniz süperdi,dönmeye devam edersek nasılsa başladığımız noktadayız ha :)

daire cizmeyi o kadar kücümseme, karakaya :)... ömür boyu ayni noktada durup bozuk plak gibi, "orasi batidir, orasi batidir, orasi batidir" diye tekrar etmekten iyidir en azindan :p... dönüp dolaship ayni noktaya gelirsin belki amaa, "batiya" bi de batidan bakip "dogu" olarak görme firsatini yakalamakla da kalmaz, daha bissürü bissürü tecrübeler edinirsin yolunda... toplaya toplaya dönersin "ayni" noktana :)... o nokta belki aynidir ama dönüshüme ugramish olan sen, ona baktiginda - aaaaa! bi de ne göresin!!! :eek: - meger ne degishik bishimish tanidigini sandigin o nokta!... heyecana kapilip tekrar düshersin yola, bi daha dönersin... duramassin artik yerinde... bi daha, bi daha :):p... biraz daha devam edersem celaleddin rumi'nin dervishleri "gibi" hissedicem kendimi :p...

sevgiler, selamlar :)...

@makri; (http://www.engelliler.biz/forum/ayrimcilikla-mucadele-insan-toplum-siyaset-bugun-yarin/27750-engelliler-insanlar-icin-ibret-olsun-diye-mi-engelli-hale-getirildiler-tartisma-2.html#post532491)
:) bu bashligin önemini diledigin kadar dalgaya alabilirsin... ama ben, detaylara gizlenen sheytanlarin, ulu orta cirit atan sheytanlardan cok daha tehlikeli olabiliceni düshündügüm icin önemsemeye devam edicem :)...

Makri

14.02-2010, 10:06
Rekursion,
Mesajının en sonunda soluk, küçük ve türkçeyi deforme eden notunu anlamaya çalıştım. Anlamak lazım, mazur görüyorum.

SiyahPelerinliAdam

26.03-2010, 00:47
diyalektik... :)

"el-Eşyau tenkeşifu bi-ezdadiha" , mealen; "şeyler zıddıyla açığa çıkar"

kuantum fiziğinin temelinde herşeyin bir "anti" si olduğu gibi bir hikaye anlatılır :) Bilim kutunun içindeki Schrödinger'in kedisinin sağ yada ölü olmasına anlam vermekle uğraşa dursun, din'in kutunun dışına "da" işaret ettiğini unutmamalı.

Mesele engel ise ve engellinin, engelli olmayana ibreti meselesiyse bilim her ikisininde birbiri sayesinde anlamlandığını söyler... Adına ibret yada her ne derseniz deyin, biri olmadan diğeri olamaz... pekala şunu söylemek bilimsel açıdan hiçte yanlış değildir; engelsizler engelsiz oluşlarını engellilere borçludurlar. ve engelsiz oluşlarını anlayabilmek için onlara ibretle bakmaları yadırganmamalıdır. :)

benim bildiğim şudur;
bütün zıdlar "O"nda birleşir,
gerisi laf-ı güzaf...

valeciraptor

26.03-2010, 19:10
Bu haber benim bakış açımı değiştirdi pozitif olarak

Deha Hastalıkları / - Hürriyet (http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay.aspx?cid=32951&rid=4369)

Dadaş Murat

26.03-2010, 19:37
Değerli arkadaşım sizi hangi sebepler düşünceler bu başlığı açmaya sebep oldu bilmiyorum ama benim için doğru bir yorum değil
Doğustan dünyaya engelli gelen insanları Yüce ALLAH gelecekte kötü ve haırsız olacağız diyemi bize bunu taktir etti.
Birde yazdığınız yorumun tersini düşünün .
Yaratılan tüm insanların çeşitli imtihanları vardır muhakkak bizimde imtihanımız sağlığımız

Nasıl olurda buna ibretlik bir durum'mu diye düşünebiliriz Bizi yaradan ALLAH bizi böyle güzel görmüş ben bu kullarımı bu şekilde görmek istiyorum diye buyurmuş bizim bunun harici düşünmemiz bence pek hayırlı doğru değildir.

kuşcu

13.01-2011, 12:23
ALLAH sevdiği kullarını sabır sınavından geçirirmiş.bizlerde bu sınavı isyan etmeden başarıyla geçenlerden oluruz inş..çektiklerimiz günahlarımıza kefaret olur inş.

Plumeria

13.01-2011, 13:17
Ne alaka ki ben hastalığımı öğrendiğim zaman 14-15 yaşındaydım o yaşlarda ne yapmış olabilirim ki Allah bana hakkettin deyip versin hadi beni boşver yeni doğan bebek bile hasta olabiliyo o ne yapmış olabilir ki ha belki ailesinin yaptıklarını çekiyo muhabbeti denilebilir ama o da çok saçma bebeğin suçu ne benim suçum ne neden engelliyiz tabi ki bilemem buna yorum yapmak çok saçma olur hayat her şeyiyle güzel deyip yola devam etmek gerekir engelli de olsa herhangi bi engeli olmasa da insan daima mutsuz olabilecek bir şey bulabiliyo zaten.. bırak göstersinler bizi ne olabilir ki hani haline şükret bak bu da olabilirdi diye gösteriyolardır sanırım bilemiyorum Allah herkese acil şifalar versin ama öyle de olsa böyle de olsa ölceksin zaten sen yada ben yada diğerleri takma bu kadar kafana engelli olmasa bile millet gösterip de yorum yapabiliyo bak şuna şurası nebiçim çap uzun kısa bodur vs. diye insanların ağzı torba değil ki büzesin..Herkes her şeyi konuşur sağlıklı da olsan hastalıklı da olsan..Millet ne der ne düşünür diye yaşanmaz sen hayatına bak bırak onlar da ne derse desin..Sen hayatın boyunca hastalığını düşünüyosun onlar da 2 dk kadar kendince (oldukça gereksiz) 3-5 cümle söylüyo sen hayatın boyunca söylerken onların 2 dk söylediği kocaman bi hiç kalır..Önemli olan senin ne düşündüğün.. Mevlana ne demiş : Elinde olmayanlardan bahsetme bana elinde olanlardan bahset can.. konuşabiliyorsan nefes alabiliyorsan vs. diye devam ediyo..Çok güzel bişiy okumanı tavsiye ederim..Hayat her şeye rağmen güzel..Yemişim hastalığını..İnsanlar full hastalıklı zaten.. En azından aklımız yerinde..

UZAKLAR

13.01-2011, 14:55
hüseyin aksoy;

:confused::confused::confused:
Vay beee ifadeye bakın. O saydıklarında insan O saydıklarında Allah yaratdı.
Onlara o şekilde düşünecek beyinleride Allah verdi.
Biraz empati biraz hoşgörü lütfen...

suat06

13.01-2011, 16:04
Allah (cc.) bizleri neden engelli yaptı ? Günahlarımızdan dolayımı ? Başkalarına ibret olsun diye mi ? vs... sorularının cevabı "gayb" ilmine girer. Günahlarımızdan dolayıda olabilir, engelli olmadığımız zaman belki Hak'tan uzaklaşacağımız bir hayat sergileyeceğimizden dolayı olabilir, belki de Allah (cc) bazılarına ibret olsun diye öyle murad etmiş olabilir, belki bu sıkıntılara sabrederek bizlere yüksek dereceler vermeyi murad ettiğinden olabilir, yada bütün seçeneklerin hepsini birden murad ettiğinden dolayı olabilir, bu sebepler uzar gider…
Bu duruma kalkıpta biz yada sen şu sebepten dolayı engelli oldun yadaoldum diyemeyiz. Bu biraz haddimizi aşan bir söz olur bence.
Gerek bazı Kur’an ayetlerinden gerek se bazı hadis-i şeriflerden anladığımız üzere “bazı” musibetlerin veriliş nedeninin, bizim yapmış olduğumuz günahlar olduğunu biliyoruz. Bu yüzden elbette ki bu durumlarda kendimizi bir gözden geçireceğiz, varsa eğer bundan dolayı olmuş olabilir diyerek o günahımızdan tevbe ederek yönümüzü Hakk’a döneceğiz.

Biz mutlaka sizi biraz korku ile, biraz açlık ile, yahut mala, cana veya ürünlere gelecek noksanlıkla deneriz. Sen sabredenleri müjdele! (Bakara 155)
Başınıza gelen her musîbet, işlediğiniz günahlar (ihmal ve kusurlarınız) sebebiyledir, hatta Allah günahlarınızın çoğunu da affeder. (Şura 30)

Yukarıdaki musibetlerin hangi sebeplerden verilmiş olabileceğinin birkaçını sıraladığım durumlardan hangisi yada hangilerinin bizim için olumsuz bir yönür var ???
Cevap : Hiçbirinin.

Çünki Allah Teala kendine yönelen biz mü’min kullarını öyle çok seviyor ki … Neden bunu ceza olarak zulum olarak görelim…

Allah, kullarına zulüm etmez, haksızlık etmez. Onlar, kendilerini azaba, acılara sürükleyen bozuk düşünceleri, çirkin işleri ile kendilerine zulüm ve işkence ediyorlar. [Nahl, 33]

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in hizmetkârı olan Ebû Hamza Enes İbni Mâlik el-Ensârî [adıyallahu anh[den rivayet edildiğine göre Resûlullah [allallahu aleyhi ve sellem[şöyle buyurdu:[[Kulunun tövbe etmesinden dolayı Allah Teâlâ'nın duyduğu memnuniyet, sizden birinin [ssız çölde kaybettiği devesini bulduğu zamanki sevincinden çok daha fazladır.[Deme şu niçin şöyle, Bak sonuna sabr eyle,Yerincedir ol öyle; Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.
İbrahim Hakkı Erzurumî -

Efendimiz (sav) , imanlı insanın duyduğu bu mutluluk anlayışını hiç unutulmayan şu özel ve güzel hadisiyle izah etmiştir:
İmanlı insanın anlayışına hayret edilir. Çünkü üzülecek bir musibete maruz kalsa sabreder kazanır; sevinecek bir nimete nail olsa şükreder yine kazanır. Böylece imanlı insan, hayatındaki her olayı hakkında hayra çevirir. Ya sabreder kazanır, ya şükreder kazanır. Her iki halde de hep kazanır, hiç kaybetmez. Bundan dolayı hayata iman gözlüğü, İslam kültürüyle bakanlar hali hep kazançlı olur.

Bu durumda biz neden bu musibet bize geldi diyerek hayatımızı yaşanmaz hale getirmek yerine, bu durumu bir fırsat bilerek hayır ile sonuçlanması için çaba sarfetmemiz gerekir.

Plumeria

13.01-2011, 19:45
Syn site sakinleri herkes dini konudan yorum yaparak yola çıkmış nereden biliyorsunuz konuyu açan arkadaşın müslüman olduğunu belki alevidir belki musevi belkide hırıstiyan belliki içinde bulunduğu durumu kendide dile getiremiyorki anlamsız berbat bir başlık çıkmış ortaya o yüzden konuya yorum yok yok yok yok yok yok yok ?

Sen de bence önce müslümanlığın ne demek olduğunu öğren.. Aleviler müslüman değil mi? ayrıca hıristiyan olsaydı Allah değil Tanrı derdi sanırım.. Evet zaten hiç yorum yapmasaymışsın daha iyiymiş ! Aleviliği öğren öyle yorumla.. Mülümanlığı öğren öyle yorumla..

al bunu

13.01-2011, 19:59
engelliler cevresel kosullar, ya da kan uyusmazlıgı sonucunda engelli olmustur. nedense herkes sınav imtahan vs. demiş allah demiş.. bilinmeyen seyleri allah yaptı demek kolayımıza gidiyor heralde..
siz siz olun akraba evliligi yapmayın, eğer allah ibret almamızı istiyorsa, o ibretlik olay akraba evliliğidir.

Ledzeppelin

13.01-2011, 20:16
Damarda akan kan yada derinde hissettiğin su yada gördüğün resim yada duyduğun ses yada hızlı adımlar yada güzel bir dans tüm bu normal fiziki aktiviteleri yapamıyor olmanız ne siizn suçunuz nede allahın size verdiği bir trajedidir.Çok iyi müslüman olmak yada farklı dinlerden olmanız size bir artı getirmez.Her inanç kendi içinde tanrıısnı yaşar.Ve her inancın merkezinde şu vardır ki allah bu sakatlığı verdiyse bir nednei vardır dü
şüncesi hakımdır.Bu insnaın kendini rahatlatma biçimidir.Bırakın acıyı yaşayan insan bunu hafifletmek için dine bilime metafiziğe dinsizliğe bağlasın.Soınuçta var olan bununla yaşanacak gereçeğidir. Alışın ve umursamayın.

AruT

13.01-2011, 20:50
glkrnck;

Allah lafzı arapçadır Allah ın sıfalarının tümünü kapsar. Tanrı lafzıda Türkçedir.

Plumeria

13.01-2011, 20:54
İrfan özalp;

Zaten ben müslüman değil demedim sadece örnek verdim ve sanırım dedim benim söylemek istediğim müslümanlığı öğrenmesi aleviliği bilmeden laf yapmasın..

AruT

13.01-2011, 20:59
al bunu;
Akraba evliliği sadece bir vesiledir. her akraba evliliğinden doğan çocuğun engelli olduğunu nerden çıkardın ? Haşa Mevlanın izni olmadan yaprak bile kıpırdamazken, insanların engelli olmasında payı olmadığını düşünmek insanı küfüre sokar.

glkrnck;
La ilahe illallah muhammed rasulullah diyen, kalbende iştirak eden herkez müslümandır.

al bunu

13.01-2011, 21:23
her akraba evliligi demedim cogunlugu oledir. burada da iş allaha kalmamıs doktor a gidip kanın uyusup uyusmadıgına bakılabilir..

berfinn

13.01-2011, 21:26
Bazen bende düşünüyorum.acaba ne günah işledimde engelli biri oldum diye.Fakat sağlıklı doğup ömrünü sağlıklı bir şeklde yaşayıp belli bi yaşta trafik kazası yada bir hastalık sonucu sakat kalan insanlarımız var onlarda hayatınıngeri kalan kısmını engelli olarak geçirmek zorunda ben bunu bir ceza olarak düşünmüyorum.ibretlik bir olay olarakta düşünmüyorum bu dünyadaki yaptığımız hataların işlediğimiz günahların cezasını öteki alemde çekeceğimizi düşünüyorum bunların tamamen bir kader ve bu dünyada yaşanılması gereken alnımıza yazılmış bir yazı olduunun kanaatindeyim belki bir sınavdayız ve cenabu ALLAH IN bu dünyada bizim başımıza gelen olaylara ne kadar sabır gösterbileceğimizi ve diğer sağlıklı insanlarında bu sınava dahil olduklarını ve bizim gibi olanlara nasıl yaklaşımları olacağını aşağılayarkmı acıyarakmı merhamet ederekmi.merhamet etmeyene merhamet edilmez buyrulmuştur.valla bu şekilde düşünüyorum derin bi konu fazlada dalmak istemiyorum yoksa çıkamıcam işin içinden.

al bunu

13.01-2011, 21:42
http://esprika.com/files/esprika_allah-carpti-dimi-seni.jpg

ks207

14.01-2011, 21:00
İrfan özalp arkadaş çok güzel söylemiş biz yapdığımız yanışın cezası olarak yada hiç bi şey yapmamış olarak da kötü duruma düşebiliriz bu bizim günahlarımıza kefarettir avantaja çevirmeliyiz bu durumu
zaten içimizdeki iman olmasa çekilir mi hiç intihar ederdik hepimiz öle değil mi yinede hiç düşünmedik desek yalan olur heralde

güzgülleri

16.01-2011, 16:47
Engelli insanlar duygusal, anlayışlı, fedakar ve halden anlayan insanlardır. Hayatta daha fazla acı çektikleri için merhametlidirler. Daha fazla paylaşımcı, daha insancıldırlar. Toplum yaşamında o kadar mağdur oldukları halde suç oranları engelli nüfusunu düşünürsek yok denecek kadar azdır. Olumlu yönlerimiz engeli olmayan insanlara nispeten genelleme yapılmasa dahi daha fazladır. Damdan düşeni bizden daha fazla anlayacak yoktur biz düşe düşe kalkmayı, düşerek kalkmanın da erdemini iyi biliriz. Tüm zorluklara direniz. Koşulları iyileştirmek için mücadele eder bu süreçte sabırlı davranırız. Şairin dediği gibi "HER MİHNET KABULÜM YETER Kİ GÜN EKSİLMESİN PENCEREMDEN" felsefesiyle yaşama tüm engellerimize rağmen daha sıkı tutunuruz. İnsanları koşulsuz ve art niyetsiz severiz. Bizler elimizdekilerle mutlu olmasını biliriz, büyük acılara da küçük acılar gibi göğüs gereriz. Yaşam bizler için zorluklarla dolu olsa da biz mücadele edip kazanmanın haklı gururunu yaşarız. Tüm bu özelliklerimiz diğer insanlara ibret değil ancak örnek oluşturur. Sağlıcakla kalın....

Syn site sakinleri herkes dini konudan yorum yaparak yola çıkmış nereden biliyorsunuz konuyu açan arkadaşın müslüman olduğunu belki alevidir belki musevi belkide hırıstiyan belliki içinde bulunduğu durumu kendide dile getiremiyorki anlamsız berbat bir başlık çıkmış ortaya o yüzden konuya yorum yok yok yok yok yok yok yok ?
Allah ruhları yaratırken tüm ruhlara ithafen, "Ben sizin Rabbiniz miyim? "diye sorar tüm ruhlar evet Rabbimizsin derler. Tüm insanları yaratan Allah'tır. Bu nedenle sizin yazdıklarınız arkadaşınkinden daha anlamsız. Arkadaş hislerini gayet iyi anlatan başlık açıp yazısını yazmış hislerini bizimle paylaşmış yani durumunu gayet net anlatmış. Din kimsenin tekelinde değildir. Hangi dine hangi inanca mensup olursa olsun insan kutsaldır. İnsanı insan yapan değerleri ve yüreğidir. Hangi mezhepe mensup olursa olsun ki aleviler müslümanlardır ve İslam dininin yayılışında önemli rolleri vardır insan herşeyden önce insandır. Gelelim Hıristiyanlar ve Musevilere unutma ki Kuran'ı Kerim inene kadar onların dinleri de hak dindi ve tek kitapları vardı. Lütfen hayata ve insanlara bakış açılarımızı genişletelim farklılıklar insanları geliştirir ve güzelleştirir bir başkasını eleştirirken kendimizi de eleştirelim. Esenlikle kalın...

sırdaş

16.01-2011, 16:56
bir doktorun yaptığı eksik dozdaki aşının sonucu,gece ateşli havale geçiriyor ve atlatamıyorum.şimdi kimse bana çıkıp bunu Allah istedi o yaptı kader demesin.bu sadece işini bilmeyen bir doktorun yalnış davranışı sonucu yaşadığım hayat hepsi bu.
hepimiz bir nedenden dolayı engelli olduk.Allah bizi ibret olsun diyemi böyle yaptı diye kafa yoracağımıza, hatalarımıza odaklansak çok daha sağlıklı olur. hatalarımız derken,ÖRNEK: yakın akraba evliliği,yalnış iğne,trafik kurallarını ihlal,dikkatsizlik bilinçsizlik vs. vs. diye bir çok örnek verilebilinir. önce yaptıklarımıza bakıcaz sonra sonucuna.........

NETBUS

24.01-2011, 01:12
allahın yaptığı sınavda soruları kim hazırlıyor ? ortalarda görünmediğine göre sınavlara kopya karışmış. :D

MeTePe

24.01-2011, 02:39
Valla çok şey aklıma gelirdi de engellerin bir ibret vesilesi sayılacağını düşünemezdim.

Şimdi o kadar çok engel nedeni var ki.. kimi kendi hatalarımızdan kaynaklanıyor.. hızlı araç kullanıp kaza yapmak gibi.. kimi başkalarının hatalarından kaynaklanıyor.. alkollü araç kullananın gelip size çarpması gibi..

Kimi engeller ise sadece bir istatistik meselesi... toplumda ortalama sayılarda görülüyor.. genetik çeşitliliğe bağlı olarak... rasgele...

Kimileri kalıtsal.. bazı şartlar bir araya geldiğinde ortaya çıkıyor.. Anne babanın akraba olması gibi...

Kimisi, doğanın bir zayıflığı neticesinde ortaya çıkıyor.. 35 yaş üstü doğumlarda Down sendromu riskinin artması gibi..

Bu engelleri bir kısmında kişinin kendi, bir kısmında başkaları suçlu... bir kısmında ise görünen bir suçlu yok.

Burada ibret alınacak ders nedir, anlamış değilim? Kim hangi dersi alacak?

Kaldı ki, ortada bir ders varsa, bu engellerin olduğu gibi kabul edilip, değiştirilmemesi lazım.. Peki neden özürlülüğü azaltıcı önlemler alıyor (akraba evliliğini engelleme, trafikte hız sınırı uygulamak gibi), hatta bununla yetinmeyip engelli bireylerin eksiklikliklerini gidermeye çalışıyoruz?

Yapay kol, bacak, sinir cerrahileri, yapay organlar, organ nakilleri, engelli yaşamı kolaylaştırıcı aparatlar vs. vs. bunların hepsi "ibreti" önleyici şeyler değil mi?

Eğer bu engeller, engelsiz kişilere ibret olsun diyeyse, kas hastalığıyla ve down sendromuyla doğan bir bebeğin suçu ne?

Ortada bir çelişki yok mu?

fantastik

24.01-2011, 09:48
cahil insanlar olmasa engelliler daha rahat eder tabii bu konuyu açan kişi de bence biraz düşünmeli engeline böyle bir cevap bulması baya pisikolojik sıkıntı çektiğini gösteriyor bence

barisvan

24.01-2011, 10:06
ben fantastike katılıyurum. bu ne ya bu konu bence hiç tartışmamalı aksine engeliler alah tarafında en çok sevilen kular arasındadırlar allahu teala buyurmuşki ben sevdiğimi kuluma dert veririm eğer verdimi derde şükrederse onu cenetle mükafatlandıracam
yani engeli olmayan kişi engeli olan kişide çokmu iyi biz engeliler ibretlik olarak gösteriliyuz ne saçma be

sgurkan

24.01-2011, 10:56
fantastik; confused: bence de :(

serdaruz

24.01-2011, 11:17
sgurkan; aynen bende size katıluıyorum

al bunu

24.01-2011, 11:21
engeliler alah tarafında en çok sevilen kular arasındadırlar allahu teala buyurmuşki ben sevdiğimi kuluma dert veririm eğer verdimi derde şükrederse onu cenetle mükafatlandıracam

Allah bizi sevdiği için böyle olduysak, rica ediyorum allahtan, Nefret et benden...
Ha bi de koptum gülmekten bu yazıya iyi ki varsın barisvan :D
Allah bizden yapmamamızı istediği şeyi neden bize yapsın? Kötü örnek olmuyor mu bize? Ben gidip birinin kolunu koparsam iyi mi?

fantastik

24.01-2011, 13:02
bana şaşkın diyenler niye yaşıyorsunuz madem bu dünyaya ibret olsun diye gönderildiyseniz atın kendinizi köprüden falan ibreti alem olsun diye bu nasıl bir psikolojidir yahu allah allah bi yaşıma daha girdim. sıkar tabi :cool: kendi kendinden bukadar nefret ediyorsan gezme ortalıkta yeme içme boşuna hava tüketme işe yarayan birileri kullansın:D (kimse intihar etmesin) kafanıza girsin diye örnek veriyorum hayret yahu

sgurkan

24.01-2011, 13:23
;););)
Sn.Fantastik bey,doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış,sizi de buradan kovmasınlar sakın;)

best

24.01-2011, 13:30
fantastik anlatmak istedigin dogru ama anlatış tarzın biraz yanlış olmuş gibi , sakin ol sinirlenme arkadaşım

barisvan

24.01-2011, 15:47
al banu inanırmısınız bende sizin yazınızı okuyunca çok güldüm gülmekten öldüm benim demek istediğim şey alahtan gelen bela baş göz üstünedir her kaza bun u bilki alah hiç bir kulunun düşmanı değildir yani kaza vermişse düşmanmı oluyur sevmediğinden dolayı diğer kularına ibretlik olsun diyemi veriyur sen birinin kolunu koprsan ayrı alah koparsa ayrıdır galiba iyi anlamamışsın ondan gülmüşsün anlayışınıza hayranım

AruT

24.01-2011, 18:17
İmanın 6. şartı ne diyor ? Hayrın ve şerrin Allahtan geldiğine inanmak...( kader'e inanmak ) kimseye din dersi vermek haddime değil... inanmıyan birine laf anlatmakta mümkün değil. kan uyuşmazlığıymış, yanlış iğneymiş, sarhoşun biri çarpmış, kamyon yuvarlanmış, kıl olmuş yün olmuş.. bunların hepsi birer vesile arkadaşlar. daha öncede söylediğim gibi Allah ın izni olmadan yaprak bile kıpırdamazken, içinde bulunduğumuz bu durumdan Allah ın payının olmadığını düşünmek insanı şirk e sokar... düşünsenize dün sapasağlam biriydim.. sabah kalktım kolum bacağım yerinde yok.. insan sormazmı kendine nereye gitti bu bacak diye... kamyon devrilecek, sarhoş çarpacak, yanlış iğne olacakki vesileler oluşsun. her insanın imtihan şekli başkabaşkadır, Hz. Allah kimine sağlık sorunu verir, kimine maddi sıkıntı verir. vs.. vs.. Bunlarda Kuran ı kerimde ayetlerle sabittir.

AL-İ İMRAN SURESİ:
145- Hiçbir kimse Allah’ın izni olmadan ölmez. Ölüm belirli bir süreye göre yazılmıştır. Kim dünya menfaatini isterse, kendisine ondan veririz. Kim de ahiret mükafatını isterse, ona da ondan veririz. Biz şükredenleri mükafatlandıracağız.
186 - Andolsun, mallarınız ve canlarınız konusunda imtihana çekileceksiniz. Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve Allah’a ortak koşanlardan üzücü birçok söz işiteceksiniz. Eğer sabreder ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsanız bilin ki, bunlar (yapmaya değer) azmi gerektiren işlerdendir.

TEĞABUN SURESİ:
11 - Allah’ın izni olmaksızın hiçbir musibet başa gelmez.Kim Allah’a inanırsa, Allah onun kalbini doğruya iletir.Allah her şeyi hakkıyla bilendir.

BAKARA SURESİ:
155 - Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.
156 - Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler.
157 - İşte Rableri katından rahmet ve merhamet onlaradır. Doğru yola ulaştırılmış olanlar da işte bunlardır.

Bu ayetler sorularınıza cevaptır...

emrullahemin

23.03-2011, 14:15
Söylenebilecek çok şey söylenmiş konuyla ilgili. Çok faydalı bir tartışma olmuş. Ben konuya farklı bir açıdan bakmaya çalışacağım. Biraz rahatsız olduğum için maddeler halinde düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım.

1- İnananlar için ibret veya hikmet olgusu hayatı kuşatan bir olgudur. İman belki de bu imkanı verdiği için çok kıymetlidir. Bir inanan; ağaca, kuşa, buluta, yağmura, rüzgara, çiçeğe, böceğe vb. bütün tabiat varlıklarına da bir hikmet gözlüğüyle bakmakla yükümlüdür. Yalnız bunlara değil, bir mümin; hayata, ölüme, yoksulluğa, zenginliğe, güce, güçsüzlüğe vb. olgulara da aynı "hikmet" nazarıyla bakmak için iman sınırı içindedir.

2- Bu hikmet-ibret döngüsü bireyi diğerinden, ötekinden üste, ayrıcalıklı bir sınıfa soktuğunda yanlış yola girilmiş demektir. Engellilerin ibret-hikmet için yaratıldığını söylemekle, engelliliğin bir hikmeti de böyledir demek ayrı şeylerdir. Benim mevcudiyetimin ana sebebinin bir başkasının ibret-hikmetle bakması olduğunu iddia etmem benim birey olarak varlığımı direk ikinci sınıfa indirmek olur. Bu da islamın insanın biricikliği, kıymeti ve inanç olarak değeri noktasında yanlış bir değerlendirme olur. X kişinin yaratılış sebebi neyse benim de odur, o olmalıdır.

3- Engellilik engelli birey için, ailesi için, engelli bireyin yaşamını kolaylaştıracak, nefes almasını, huzura ermesini sağlayacak tedbirler almayan yöneticiler, engelli bireyden kendisini üstün ve kıymetli gören geniiiiş toplum kesimleri için AĞIR bir imtihandır. Yok öyle; " bir sakat gördüm, sağlıklı olduğum için şükrettim " samimiyetsizliği. Görmek yetmez, hissedeceksin, onun acısına dokunacak, hayatına yeni pencereler açacaksın. Bunları yapabiliyorsan git sabahlara kadar şükret. Aksi halde olay biraz münafıklık teamülüne girer, Allah korusun!

4- Engelliler biçimsiz aynalar değillerdir. Yaratanın diğer hikmetli işleri gibi, görüp göremediğimiz nice hikmetler üzre yaratılmış, ruh, hayat ve kader verilmiş kullardır. Ötesini düşünmek lüzumsuzdur.

saww

23.03-2011, 14:48
İmanın 6. şartı ne diyor ? Hayrın ve şerrin Allahtan geldiğine inanmak...( kader'e inanmak ) kimseye din dersi vermek haddime değil... inanmıyan birine laf anlatmakta mümkün değil. kan uyuşmazlığıymış, yanlış iğneymiş, sarhoşun biri çarpmış, kamyon yuvarlanmış, kıl olmuş yün olmuş.. bunların hepsi birer vesile arkadaşlar. daha öncede söylediğim gibi Allah ın izni olmadan yaprak bile kıpırdamazken, içinde bulunduğumuz bu durumdan Allah ın payının olmadığını düşünmek insanı şirk e sokar... düşünsenize dün sapasağlam biriydim.. sabah kalktım kolum bacağım yerinde yok.. insan sormazmı kendine nereye gitti bu bacak diye... kamyon devrilecek, sarhoş çarpacak, yanlış iğne olacakki vesileler oluşsun. her insanın imtihan şekli başkabaşkadır, Hz. Allah kimine sağlık sorunu verir, kimine maddi sıkıntı verir. vs.. vs.. Bunlarda Kuran ı kerimde ayetlerle sabittir.

.

Tamam herşeyi anladıkta o zaman Kuran-ı Azimüşan da kısas niye emredilmiş:confused:
Adam öldüren de o zaman bu mantıkla suçsuzmu? Allah dan mı geldi diyeceğiz.
Aynı şekilde birisi sizin sakat kalmanıza sebebiyet verdi Allah tan mıdır diyeceğiz.
Biraz sapıkça detaysız açıklama olmuş.
İnsanlar bu kitabı neden yarım yumalak anlarlar:confused:
Siz bu vesilelere ceza tatbik etmez iseniz insanların dinden soğumasına vesile olursunuz.
Kitap adaletsiz imajı verirsiniz.
Bak bunlar herşey Allah dandır diyorlar. Haşa insanları Allah a isyan etme noktasına getirirsiniz.
Bu açıklamalar cahilanedir. Kötü olan ne varsa kuldandır. İyilik güzellik Allah tandır.
Allah insanı serbest bırakmıştır. İyilik ve kötülük konusunda...
İnsan özgür iradesi ile ya suç işler başkalarına zarar veririr. Yada iyilik güzellikler ile insanlara ve kendine yardım eder.

saww

24.03-2011, 02:40
sımdı anam babam benı oldursunmu yanı ha dogustan ha sonradan burda sacma sapan konusanları acıyorum ve acız goruyorum bıraz dınınıze ogrenın cenabı allahı tanımaya calısın ozaman ne oldugunu anlamıs olursunuz saygılar

Doğuştan olunca Allah tan oluyor. Sonradan olunca sebepli oluyor.
İkisi arasında fark var... Birisinde suç mevzu bahis!. Allah kuluna zulm edermi?
Saçma sapan konuşanlara acıyosun demek:confused:...
Şu dini bi öğret bize fıkıh, akaid, kelam derslerine ne zaman başlarız hocam...

AruT

26.03-2011, 22:43
SAWW, Yukarıdaki sapıkca açıklama dediği Kuran ı kerimden ayetlerdir. sen nefsine göre kendi fikirlerini sunuyorsun, bende Kuran ı kerimden ayetler sunuyorum... ayetler açık ve net anlayabilene !
TEĞABUN SURESİ:
11 - Allah’ın izni olmaksızın hiçbir musibet başa gelmez.Kim Allah’a inanırsa, Allah onun kalbini doğruya iletir.Allah her şeyi hakkıyla bilendir.
BAKARA SURESİ:
155 - Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele.
TEKVİR SÜRESİ
81- Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe sizler bir şey dileyemezsiniz.

Şimdi tekvir süresindede görüldüğü gibi... hayırda, şerde Allah dilemediği sürece gerçekleşmez. Bir örnek vereyim daha açıklayıcı olsun... Alkollü içecek örneğin şarap. Allah şarabı haram kılmış bu bir şerdir. Ama o şarabın oluşumundaki ilmide Veren Allahtır. şöyle düşünelim Şarap haram. peki şarap olmasaydı Haram olmasının ne anlamı olurdu ? Şarabın oluşmasınıda sonuçta Allah ın verdiği ilimle meydana geliyor. Burda hür irademiz devreye giriyor. Şarabı ( şerri ) Allah vermiş içersen Şer işlemiş olursun içmezsen hayır. ve senin içip içmeyeceğini , haram düşüp düşmeyeceğinide bilen Allahtır.
“De ki: Bize Allah’ın yazdığından başkası asla erişmez. O bizim Mevlamız’dır.”(Tevbe:51)

“Yeryüzünde vuku bulan ve sizin başınıza gelen herhangi bir musibet yoktur ki, onu daha yaratmadan önce bir kitapta yazmış olmasın. Şüphesiz ki bu Allah’a çok kolaydır.”(Hadid:22)
Bu ayetleride görmezden gelirsen sana söyleyecek son sözüm. ''Leküm dinikum veliyedin'' Kafirun-6

Bu arada uslubun hiç hoş değil.

saww

26.03-2011, 23:28
irfan özalp bey;
Yanlış anlaşıldım birisi Allah tan geldi diyince kan beynime sıçrıyor. Tepkim onadır...
Kendi başıma gelenle ilgili suçlu, kusuru, ihmali bulunanların yargılanmadığı bir ülkede bırakında bu Allah tan geldi diyenler kızayım değilmi?
Düşünün birisi babanızı öldürdü! Birisi karşınıza geçmiş Allah dan geldi diyor. Katil elini kolunu sallıya dışarda geziyor. Kızmazmısın arkadaş:confused:
Mealden alıntılarla hüküm veriyorsun!
Benim demek istediğim siz bu yazdığınız meal tercümesi ile sebepleri ortadan kaldırıyorsunuz.
Halbuki sebepleri ortadan kaldıran görmeyen ancak Allah ın ermiş kullarıdır. Onlar her şeyi Allah tan bilir.
Kısas ayetleri niçin var o zaman:confused: Kısas olmasınmı diyeceğiz o zaman :confused:
Peki ben sizin kolunuzu bacağınızı Allah ın dilemesi ile koparsam bana hiç buğz etmez Allah tan geldi diyebilirmisin?
Benim o anlık psikolojimle yazdığım yazıya ''Leküm dinikum veliyedin'' Kafirun''
Sen bunla karşılık veriyorsan. Sen daha şeriat kısmında bile değilsin derim bu dinin...
Kalkmışsın bana Musa ile Hızır ın kıssası gibi her şeyi Allah tan bilirim iddasında bulunuyorsun.
Her şeyi Allah tan bilebilmen için Ledun ilmine vakıf olamn lazım...

Allah ın indirdiği ile hüküm vermeyenler.Ve ''Leküm dinikum veliyedin'' :confused:
Baya bi çelişti... Sen bunları yanlış kişiye söylüyorsun. Git Allah ın hükmüyle hükmetmeyenlere söyle. Ve destek olanlara... Sen olmuyorsan tabi...
3-4 ay sonra önüne sanndık gelicek o sandıkta oy verdiğin adam benim hakkım olanı vermiyorsa buna sende ortak olma dikkat et!.

Gecelerin_Prensi

26.03-2011, 23:43
cagla_2;

süper cevap daha başka yorum yazmayacağım bu konuya

MERVECE

26.03-2011, 23:57
Acacia ve Gül arkadaşıma fikirlerinden dolayı tamamen katılıyorum.
Bir güzel nimet alınıp başka bir nimet veriliyor bizlere.Dikkat etmediniz mi kendinize?Bir çok sağlam insanların yapamadığını bizler yapabiliyoruz,başarabiliyoruz.Dönün bir kendinize bakın çok güzel meziyetlerinizin olduğunun farkındasınız.
Örneğin ben bu tek ayağımla eşime ve çocuklarıma olan sorumluluğum var.Ev hanımıyım,en nankör meslek diyebiliriz.Evimin temizliği,çocuklarımın temizliği,yemek,bulaşık her şey bana bakıyor.Yorulmuyor muyum?Çok yoruluyorum hem bedenen hem ruhen.Sonuçlarını görünce ve uğraşınca o zaman dinleniyorum işte.Geçen yıl kızlarımın okulunda "Yılın Annesi"ödülünü aldım.Hem "Anneler Günü" olduğu için hem de "Engelliler Haftası" olduğu için.Bu tek ayağımla pırlanta gibi 2 kız yetiştirdim.Onları hem bu dünyada hem de ahirette başları dik olacak şekilde yetiştirdim.Kendimle gurur duyuyorum.Her biriniz kendinizle gurur duymalısınız.
KADERE TAŞ ATAN KENDİ BAŞINI YARAR.Bu kadar...

AruT

27.03-2011, 00:22
Sevgili SAWW , Allah ın sözleri olan bu Ayetleri anlamak için Ledun ilmine vakıf olmak gerektirmez ! yada şöyle söyliyeyim bu Ayetler bizim icin indirilmiş Ledun ilmine sahip olanlar için değil...
“De ki: Bize Allah’ın yazdığından başkası asla erişmez. O bizim Mevlamız’dır.”(Tevbe:51)
Ben bu ayeti anlamakta zorluk çekmiyorum.. Anlamayan varmı ?
ikinci bir hususta; '' Allah ın indirdiği ile hüküm vermeyenler.Ve ''Leküm dinikum veliyedin'' :confused:
Baya bi çelişti... ''

Burda aksine ben Allah ın indirmiş olduğu ayetlerle konuşuyorum. yukarıda bir sözünde İmanın 6. şartı olan '' Hayrın ve şerrin Allahtan geldiğine inanmak'' şartını inkar eder bir açıklaman var... hayır Allahtandır ama şerre Allah karışmaz gibi oldu... bence sen yukarıda yazmış olduklarının bir muhasebesini yap. Selametle...

üçüncü bir hususta, ''3-4 ay sonra önüne sanndık gelicek o sandıkta oy verdiğin adam benim hakkım olanı vermiyorsa buna sende ortak olma dikkat et!.''

Peki senin yada X kişinin vermiş olduğu parti benim dünya ve ahiret görüşüme tersse ? senin oy atacağın partide benim Manevi değerlerime değer vermiyorsa ! Dünyalık dünyada kalır SAWW kardeşim... Ahireti istemek gerek...

saww

27.03-2011, 04:04
İrfan özalp;

Tamam ben haksızım İmanın şartı 6 Hayır ve şer Allah tan!.

2. hususda haksızsın! O zaman senin de bu ayeti anlaman gerek..
“Kim Allah’ın indirdikleriyle hükmetmezse işte onlar kafirlerin ta kendileridir.” (Maide: 44)
Kim ki;
Allah’ın kitabından bağımsız bir sekilde kanun çıkarır, yasa koyarsa o kimse kâfir olmustur.
BU konuda İslam ümmeti icma etmistir. Böyle bir amelde bulunan kimsenin kâfir olacağına dair Allah’ın kitabında yüzlerce ayet İslam alimleri bu ayetlere yaptıkları tefsirlerde günümüzde olduğu gibi Allah’ın kitabını terk ederek kanun ve yasa koyanların kâfir olacağını açık açık söylemislerdir.
Bu sistem adam öldüreni af ediyor! Bu insanların öyle bir hakkı varmı? Katili ancak hak sahibi azad edebilir...
Senin bunu bilip de x partiye bu adaletsiz sistemde oy verme lüksün varmıdır?

zehirliyaprak

27.03-2011, 12:55
Bu tür düşünceleri beyninde taşımak Allah'ın yarattığı biz kullara en büyük ayıp olur diye düşünüyorum. Başına gelenleri de böle düşünme çünkü hayatta yaşadığımız sürece başımıza her şeyin gelme olasılığı % 50'dir.
Böle düşünen insanlarda kara cahil, yobaz, insanlıktan nasibini almamış insanlardır. Hani bizi gösterip ibret al vs diyenlere diyorum. Farkındaysanız Allan bizlerden birşeyleri alırken farklı organlarımıza farklı yetenekleri fazlasıyla vermiş.
Ayrıca bu dünyaya böle gelmemizin nedenleri var ve her canlının bir görevi var. Yaşamı şuna benzet, tiyatro sahnesindeki oyuncuları düşün hepsi farklı kostümle oyunlarını sahnelemekteler....

Horabali sevgiler güzel bir başlık açmışsın.

hüseyin32

27.03-2011, 20:14
Hepimizin kendine göre engeli var. İllaki diğer insanlara ibret olsun diye bu haldeyiz demiyorum ama bunlarında Allah katında mutlaka vardır bir hikmeti.

AruT

28.03-2011, 17:31
SaWW, Anayasayı ben yazmadım... kim anayasayı değiştirip. Allah ın kanunlarıyla hükmedecekse şahsım adına onun yanındayım.

saww

28.03-2011, 22:09
Eyvallah İrfan BEY

Leandros

23.05-2011, 10:10
Biz diğer insanlar gibi,sadece doğduk ve yaşıyoruz. Fazlamız olsaydı, ilahi bir görev ya da mesaj için geldiğimiz söylenebilirdi.oysa bizim fiziksel veya zihinsel eksiklerimiz olduğu için engelli deniyor bize.dünya sadece imtihan yeri deniyor.eğer bu doğruysa, bu sınavın adil olduğu söylenebilirmi? Zaten engelli oluşunuzun neden olduğu zorluklarla mücadele ederken, bir de sağlam insanların acıyan bakışları arasında hayata tutunmaya çalışmanın zorluğu arasında halinize şükretmek;"iyi ki kolum yok" yada "iyi ki ayağımı kullanamıyorum" demek bazen zorlaşıyor.sanki ille de serdar'ın ille de sakat olması gerekiyor da,birayağını kullanamamasına şükretmesi gerekiyor.bir kazadan son anda kurtulursanız, "allaha şükür ucuz atlattık" dersiniz.peki ana-babanızın yada götürüldüğünüz bir sağlık kuruluşunun ihmali,yanlış tedavisi sonucu sakat kalmışsanız neden halinize şükretmeniz gerekir?böyle birdurumda halinize şükrediyorsanız,size bu zararı veren kişi aleyhine mahkemeye vs. Başvurmanız çelişki değilmidir?ben kimsenin ibret alması için sakat kalmadım.ben sakatlandığım dönemde ülkenin siyasi çıkar uğruna hapsedildiği yokluktan,tıbbi imkansızlıktan vs. Dolayı sakatlandım.bir nedenle bu durumumdan memnunum (özel bir sebep).ama genel olarak söylenenlere katılmıyorum.

saww;
sana kesinlikle katılıyorum.eğer allahtan geliyor sözü doğru ise, biri evinize zarar verdiğinde ona karşı koymakla aslında allahın alnınıza yazdığı kadere karşı koymaya çalışmış olmazmısınız? Bu durumda, yakınınızı öldüren, ırza tecavüz eden yada benzeri başka zararlar veren kişilerin cezalandırılmasını istemek,allahın vesile kıldığı kişiye haksızlık olurdu.dolayısı ile, allahın hükmüne karşı koyuş olmazmıydı bu?

irfan özalp;
madem ahireti istiyoruz o halde irfan özalp bey,neden dini sadece birey olarak yaşamıyoruz?bu durumda,dünyada kim ne yapmış çok takmamak lazım.kendimize dikkat etmemiz gerekir.unutulmamalı ki,din toplumlara gelir fakat özünde, bireysel yaşanır.

MELEKDERYA

24.05-2011, 09:26
Bizler inançlı, kendine güvenen,azimli,ümitli,hayat dolu bireyler olursak çevremizin ibret ve acıma dolu önyargılı bakışlarını değiştirebiliriz,buna rağmen bizlere acıma ve ibret hisleriyle bakan istisna kişiler de eğer hallerine şükredip hayata ve hayatı veren Hayy'a daha çok bağlanacaklarsa varsın bize acıyarak,ibret alarak baksınlar çünkü ''sebep olan yapan gibidir'' sırrınca buna vesile olarak bizler de sevap kazanacağız inşallah...Zahiri olarak bizlere acıma ve ibret nazarlarıyla bakılması bizler için onur zedeleyici bir durum olsa da hakiki manada aklımızın alamadığı hikmetleri barındırıyor.Önemli olan bizim kendimize ve engelli kardeşlerimize nasıl baktığımızdır,ilim önce kendimizi bilmekten başlar..Başa gelen musibetlerin,sıkıntıların hastalıkların şefkat tokadı mı yoksa imtihan mı olduğunu en iyi önce Yaradan sonra da kulun kendisi bilir... Bunu ibretlik olarak düşünen bir başka kişi ise öncelikle kendini değerlendirmelidir,İnsanın başına gelen tek musibet engellilik durumu değildir,sağlıklı insanlar da hayatta bir çok zorlukla karşılaşabilmekteler..

Kısaca, bizler kendimizi ve Yaradanımızı bildikten sonra başkasının bizi nasıl gördüğü veya değerlendirdiği hiç önemli değil...

saww

24.05-2011, 20:36
avcıkomando;
sav farklı birisi saww farklı :confused: biri ahmet biri mehmet...

sen serserılık kotu yola gıdersen senın evıne atesede verırler tasada tutarlar bunu da cenabı allah senın husumet yasadıgın ınsanlara akıl ıradeyle hukum verır o ınsanlarda evınede kendınede zarar verırler ha tovbe eder tasavvuf yoluna yanı hak yoluna gıdersen evıne kımse talamaz senı koruyan ve kollucak olan kullar yaratır cenabı hak sen bunları anlayamazsın benım bır cok arkadsım mafyaya bulastı ve oldurulduler bogazları kesıldı bunarın kaderınde olmek vardı ama bunlar kendılerı yanlıs yola sectıler ve olduler hanı derler ya kader ınsanın kendı elındedır dıye bazen ınsan kendı kaderıne kendısı belırler

Bu yazıları sen mi yazıyorsun birileri sana emirmi veriyor yazman için:confused:
Dağ başımı burası milletin evini ateşe veriyorsun?
Elmalarla armutları karıştırma!
Söyleyene değil söyletene bakmak lazım!!!
Hakkın konuşturmadığı kesin !!
Tehtid ediyorsun ama kimin namına tehdit ettiğini savcılığa anlatmak istermisin?

serdardemir;
ALLAH Celle Calalühü sizden razı olsun ne demek istediğimi anlamışsınız!:o

muratcetin1970

25.05-2011, 00:12
EYÜP ALEYHİSSELAMIN SABRI

Allahü teâlâ Eyüp aleyhisselâmı sabırla imtihân etmeyi murat eyledi. Eyüp aleyhisselâm, çok zengin iken, bütün malları çeşitli sebeplerle, yok oldu. Koyunlarını sel götürdü, ekinlerini rüzgâr telef etti. Velhâsıl elinde dünyalık birşey kalmadı. Bundan sonra Allahü teâlâ Eyüp aleyhisselâmın bedenine bir hastalık verdi. Hastalığı gittikçe şiddetlendi. Yakınları, akrabâları, onu yalnız bırakmışlar, kimse yardım etmiyordu. Sadece sadâkatli, şefkatli eşi Rahîme Hâtun onu terk etmemişti. Eyüp aleyhisselâm, eşinin yaptığı kulübede yedi yıl sıkıntı ve ızdırap içinde hâlinden hiç şikâyet etmeden yaşadı.
Bir gün Cebrâil aleyhisselâm gelerek, Allahü teâlânın; “Ey Eyüp! Belâ verdim sabrettin! Şimdi ben sana sıhhat ve nîmet vereceğim.” haberini getirdi.
Kur’ân-ı kerîmde bildirildiği üzere Allahü teâlâ, “Ayağını yere vur! Çıkan sudan gusleyle ve soğuğundan iç!” buyurdu. Bunları yapan Eyüp aleyhisselâm, genç bir delikanlı hâline geldi. Cebrâil aleyhisselâm, kendisine güzel elbiseler giydirdi.
Bu sırada eşi geldi. Eyüp aleyhisselâmı kulübede göremeyince, çok şaşırdı. Eyüp aleyhisselâm sordu:- Ey hanım! Kimi ararsın? - Bir hastam vardı. İsmi Eyüp idi. Onu kaybettim, arıyorum. O benim can yoldaşımdı. - O nasıl bir kimseydi? - Sağlıklı iken aynen sana benzerdi. - Ey Rahîme! O hasta olan Eyüp işte benim.
Allahü teâlâ bana sıhhat verdi. Sonra, şükredip ağlaştılar. Şehre dönerlerken, halk onları sevinçle karşıladı. Yıkık evlerinin yenilenmiş olduğunu ve daha önce elinden alınan mal ve çocuklarının geri verildiğini gördüler.

Lütfen arkadaşlar rahatsızlığımızla ilgili yorum yapacağımıza hamd olsun diyelim beterin beteri var.

saww

25.05-2011, 01:55
Lütfen arkadaşlar rahatsızlığımızla ilgili yorum yapacağımıza hamd olsun diyelim beterin beteri var.

Paylaşım için teşekkürler. Güzel bir sabır kıssası..
Murat bey kısas ayetleri varken sitem etmek kadar doğal bir davranış olamazmı?:confused:
Rahatsızlığımızdan şikayet ettiğimizi sanmıyorum!
Aksine bu uygulanamayan kısas ve diyetlerden ötürü bir sisteme kızgınlık var!..:mad:
Sonuçta kopan bir uzuv geri gelmez! Eyüp Aleyhisselamın ki hastalık!:o Zenginlik te bugün vardır yarın yoktur!..:o
Yer yüzündeki her şey yaratıcının tekelinde fakat kimseye şer odaklı davranma ehliyeti vermemiş!. Aksine bu kötü yola sapanların, bedene, cana zarar verenlerin cezalandırılması emrolunmuştur!!!
Bir uzvun bir diyeti olmalı değilmi? Can alımına kısas olmalı değilmi?
İşte o zaman siz inancları umutları yeşertebilirisniz!.
Kısas ta hayat vardır!.

Leandros

25.05-2011, 08:18
saww kardeşim,tehdit eden karşılığını alır.ister avcı olsun ister komando!burda söylemek istediğimiz aslında toplumun çarpık bakışı.herşey allah ile anlatamazsınız.bir misal anlatılır buralarda.bilmem duydunuz mu?derler ki;
adem baba(!) birgün dolaşırken bir grup çocuk görür oynayan. Bir de bir köşede oturan kör bir çocuk vardır.allaha yalvarır o çocuk görebilsin diye.allah,çocuğun gözlerini açar.açar ama çocuk ilk gördüğü taşı alıp diğer çocukların üzerine atar.adem baba(!)tekrar yalvarır allaha;"allahım sen herşeyi çok iyi bilirsin"diye.bu misalin anlatıldığı bir toplumun bakış açısının sakatlığı asla allah,din iman vs. Ile açıklanamaz.

serdaruz

25.05-2011, 08:28
Ben bu başlığı ibret alarak okuyor ve gülüyorum eh be arkadaş Allah sana akıl vermiş en güzel lütüf bu yazıyı yazacak kadar alın var belli ki akıllısın yapma bunu günahtır yazıktır.;):mad:

Leandros

25.05-2011, 08:37
allah bizi sevdiği için böyle olduysak, rica ediyorum allahtan, nefret et benden...
Ha bi de koptum gülmekten bu yazıya iyi ki varsın barisvan :d
allah bizden yapmamamızı istediği şeyi neden bize yapsın? Kötü örnek olmuyor mu bize? Ben gidip birinin kolunu koparsam iyi mi?
müthiş bir bakış açısı.sana yürekten katılıyorum.bakma sen.allahtan deyip barışvan gibi konuşan arkadaşlar aslında bir şekilde mükafatlandırılmayı arzu ederler.ama bu istekleri gerçekçi midir,tartışılır tabi..

AruT

25.05-2011, 18:15
Serdar bey, bireysel yaşanmaz diye bir sözümmü var yukarıda ? Allahla senin arandaki diyalog, tabikide bireysel yaşanmalı. Ama kısmen örenek vereyim... Kanun koyucu kim ? Allah.. kanunlara uyacak olan bizleriz. peki bu bireysel olurmu ? Şöyle olmaz. benim kız kardeşim Allah ın fazr kıldığı emri yerine getiremiyor bireysel olarak türbanını takıyor ama bir yere kadar. okulun önünde çıkarıyor.. bunu uyguluyan kim toplumsal yönetim hadi bireysel yaşa ! Şunu anlatmak istdin sanırım Herkes istediği gibi yaşasın Allah emretmiş isteyen uysun istemeyen uymasın ALLAH la kul arasında. bunu anladım... peki buna musade ediyorlarmı isteyen istediği gibi ibadetini yapabiliyormu ? benim anlatmak istediğim budur. bunun karşısındayım ben.
peygamber efendimiz Mekkeyi fethinden sonra ülkeyi şeriatle yönetmedimi ? ben müslümaım diyen bu kanunlara uyacak demedimi. bu toplumsal bir hareket değilmiydi ?

sgurkan

25.05-2011, 20:41
Konu bence bu kadar uzamamalı ve başka konulara saptırılmamalıydı.Başlıkla ilgili konuyu en güzel ve doğru bir şekil de Sn.Barisvan bey açıklamasını yapmış.Kendisini taktir ediyorum...
Saygılar,

mbozbas

25.05-2011, 21:00
sağlıklı doğup sağlıklı yaşarken ALLAHA hamd eden kaç kişi varda engelli olunca neden diye soruyoruz.Ben 35 yaşında bu duruma düştüm hiç bir zaman neden demedim.çünkü buda hayatımızda görmemiz gereken bir yaşam ben sen o fark etmez. 35 yılda ben ayaklarımı taşırım ne fark eder. tabi bunlar benim fikrim.

saww

25.05-2011, 21:40
Şöyle olmaz. benim kız kardeşim Allah ın fazr kıldığı emri yerine getiremiyor bireysel olarak türbanını takıyor ama bir yere kadar. okulun önünde çıkarıyor.. bunu uyguluyan kim toplumsal yönetim hadi bireysel yaşa !?

Tarihçi Murat Bardakçı ya göre Türban İran da doğmuş! Şii inancının bir ürünüdür.
Bana sorarsanız o insan başını açarak özgürlüğünü ve gelecek nesillerin özgürlüğünüde feda ediyor demektir. Taviz tavizi doğurur.
Mücadele baş açarak verilmez!. Karşı tarafda zaten bak bu zaten açmak için bahane arıyormuş demezmi?
Mücadelinizi bu şekilde veremezsiniz!. Böyle bir ruhsat yok...
Bu olaya sadece din olgusu olarakda bakılmamalıdır. Aynı şekilde bu ülkede bir sürü saçma özgürlük kısıtlıyıcı şekil var.
Ben lise de okurken saçlarımı bana kestirememişlerdi mesela.. Her yönetmeliğe, her baskıya, her saçmalığa uymak zorunda değilmişiz demekki!!!
Okula 5 dk ka geç kaldık mı içeri almazlardı!
Ben ve geç kalan arkadaşlarım gerimi dönerdi?
Hayır tam tersi ya okulun 1. katına tırmanır pencerden girerdik yada okulun hangi açık kapsı varsa zorlar girerdik!!!
Ben bu türban olayını pek tutarlı bulmadım.. İnanıyorum ki insanlar isterse o okula örtüsü ile girer!!!...
Nitekim bu toplum müslümanım diyor. Burada bir çelişkili durum mevcut.. Hem müslüman hem müslümanın şekil ve şartına muhalif:confused:
Dediğim gibi suç bence bireyde.. Kimse size zorla ne yapıcağınızı söyleyemez!. Bu ilahlık taslamaktır...
Önemli olan samimiyet!
Ben devletin her şartına eyvallah diyemem. Beni ALLAH yarattı...!

AruT

25.05-2011, 21:54
Aynen bu rejim İlahlık taslıyor... Benim orda verdiğim örnek yaşanmış olaylar bunlara bu ülkede şahit olduk... tabiki de o okulun önüne geldiğindede tavizini vermemeli.

Ben devletin her şartına eyvallah diyemem. Beni ALLAH yarattı...! zamanında eyvallah demeyenlerde çıktı.. mezarlarından çıkarılıp astılar

Leandros

26.05-2011, 00:28
Aslında bu konuda söylenecek çok söz var.ancak zamanı geldiğinde,ak ve kara netleşecek o zaman bu konu daha somut ve gerçekçi ele alınacaktır. Biliyoruz ki bu işler hiç de söylediğin gibi değil.türkiye ikiye bölünmüş ve saflar netleşince,herkesin eteğindeki taşları dökme zamanı gelecek.bu konu benim için kapanmıştır.zaman yakın!!

rhadamantya

30.09-2011, 13:29
alakası yok Allah hiç bir kuluna eziyet çektirmez engelli yaparak
engelliğin tek sorumlusu insanlar şimdi engelliysek insanların yüzünden insanoğlunun nefsinden nefret ediyorum

CELALBAYRAKTAR

27.02-2012, 20:38
arkadaşlar bu konuyu en iyi anlatan bediüzzaman hazretleri 25 lema hastalar risalesi google arama yapıp okuyun lütfen çok faydalı olacaktır.

FORMULLA

03.03-2012, 20:10
Birisinin birengelliyi örnek alarak bak neler başarıyorlar diyerek vayahut helal olsun bizim çok kolay yaptığımız hayat işlerini onlar zorda olsalar yapıyorlar diyerek örnek alınmak çok güzeldir ve takdire uygun bir harekettir.
Ama bak bak yürüyemiyor yada ay ay yazık yazık şükür şükür görde ibret al denirse orada başlar sözler benden onları burada yazmayım hayatımda bir kaç kez öyle olumsuz düşünçe yansıtan olmuşdur onlarda beni kırmadı ama onlar çok kırıldı

Allah herkesi etten kemikten yaratmış birisini tebrik etmek örnek almak başka birisine acımak başka merhamet başka acımak başka bence biraz kültür ve kaliteli insanla alakalı bir durum insanların kalitelisini seçerek bir hayat sürmeye davam edersek yada buna gayret gösterirsek böyle şeyler pek konuşulmaz etrafımızda ama sadece asalak yaşayan birisi ne yapsın kültür ve eğitim seviyesi ve aileden gelen eğitim kalbini ve dilini mühürlenmişdir herkes kendini bilir ben örnek olayım diye gelmedim dünyaya ben onu biliyorum
ALLAH ZATEN YETERİNCE ÖRNEK SUNMUŞTUR ÖRNEK ARAYANA

Medo35

18.03-2012, 21:39
İnsanın başaramıyacağı bir şey yoktur. Bu tür düşünceler, sadece bahane üretenlerden ibarettir.

faruk34

18.03-2012, 21:53
Engelli ailesi bile hayırlı bir işe vesile olurken eli ayağı düzgün olsun cümlesini kurabiliyor.Fazla takıntılı olmayalım düşmez kalkmaz bir Allah c.c.Engelliler hayatta daha mucadeleci olmak durumunda , diğerlerinden sadece farkımız budur.

Medo35

18.03-2012, 22:47
Engel yoktur. Sadece aşılamayanlar vardır.

kara

15.04-2012, 00:36
türkler olarak hep başımıza bi felaket gelmeden, bir şeylerden ibret almadan harekete geçmemek gibi bi huyumuz var nedense. açıkçası bunda da islam dininin ya da islam dinini yanlış anlamanın etkileri var. çarpıtılmış kader inancı, insanın rızkıyla birlikte dünyaya gelmesi gibi, ya da allah onu bu dünyada engelli yarattı ama öteki dünyada cennette olacak gibi. böyle şeyler türkiyede sadece bize umut veriyor. ama çağdaş ülkelerde insanı insan olarak kabul ettikleri ve engelliyi de insan olarak kabul ettikleri için bir şey yapılacağı zaman engellileri de düşünüyorlar.
ama inançlı engelsizler artık düşüncelerini değiştirseler bi de şu açıdan baksalar daha iyi olur.
öteki dünyada cennette olacak olmamız bize bu dünyada bir şey sağlamıyor ey arkadaşım. ama sen bize bu dünyayı kolaylaştırırsan öteki dünya da senin için kolay olacak.

SpeedyGonzales

15.04-2012, 12:40
Belki de sebep aramak yersizdir arkadaşlar?

Sadece bu bir sağlık sorunudur, nedeni nedir? vucuttaki bir ya da birkaç organdaki işlev bozukluğu ya da organın kısmen veya tamamen yokluğu, o halde sadece ve sadece bir sağlık sorunudur, bütün karşıtlıklar ve eşitlikler de sebepsiz yere yaratılmış olabilir.
Yani biz sadece ve sadece engelli olduğumuz için engelliyizdir belki de.

Yani uzun lafın kısası sebep aramaya gerek yok, bu bizim sağlık sorunumuz, bu kadar basit, gerisi her insanın farklı teolojik ya da teoloji dışı yaklaşımına kalmış.

Benim var zayon alırsan bir dost tavsiyesi, boşver BEdi-ü zamanı bilmem kimi, hayatını yaşa, tad almaya bak, pozitif ol, gerisi yalan.

Kara arkadaşın iletisini sonradan okudum, yazdıklarının altına imzamı atarım.

sağlam türk

16.04-2012, 09:10
horabali
Allah herkesi bir şekilde imtihan eder kimini malıyla kimini evladıyla kimini de sağlığıyla bu imtihanı başarıyla geçene ahirette büyük mükafaat vardır kimi bizim durumumuzdan ibret alır kimi takdir eder kimi de alay eder ama önemli olan bizim bu imtihanı sabrederek ve başarıyla geçmemizdir Allah hepimizin yardımcısı olsun

xxxaaazzz

16.04-2012, 09:32
arkadaşlar firavun hayatı boyunca grip bile olmamış.
Allah sevdiği, rahmet etmek istediği kullarına hastalık sakatlık verir, bunu kesinlikle unutmayın. ateşinde yakmak istemediği kuluna bu dünyada ızdırap verir. böyle şeyler duymuştum ben. hem de yetkili ve bilgili insanlar ağzından..

mavikalem34

16.04-2012, 10:11
xxxaaazzz;

yapmayın arkadaşlar.Böyle şeyler söylemeyin lütfen.İslam akıl dinidir.Akla dayanır.Akıl yoksa dinde yoktur.Hurefelere inanmak ve bunları yaymak hoş görülemez. lütfen yapmayın.Bir fani nasıl bilebilir ki yakmak istemediği kuluna dünyada ızdırap verir.Yaradan kader defterini yazarken acaba berabermi yazdılar?.Allahın neler düşündüğünü siz nereden bilebilirsiniz?.Allah birine bir servet bir güzellik verdiğinde nedenini sorgulamıyorsunuzda neden raharsızlıklarda sorguluyorsunuz?.Mevlamız bir şeyi yapmışsa bilinen ,bilinmeyen milyarlarca sebebi vardır.Bizim buna aklımızda gücümüzde yetmez.Bizim neden birtane kafamız var?.Biz neden ölüyoruz?.ölümsüz olamazmıydık?Neden sadece erkek ve dişiyiz?.Neden bize allah 24 göz vermemiş? neden ben bir kamyon kadar güçlü değilim?. Neden neden,neden.Bu böyle gider. nereye gider; şirke kadar.Biz işimizi yapalım.Allahın yarın bize soracağı hesapları verebilmek için bütün lütuflarını değerlendirip yerinde kullanalım.
Benim yüksek tansiyonum var.Ne olmuş, var işte. Neden ,niye nasıl,gerekmez. varmı var. O kadar.Benim nasıl başka şeylerim bana layık görülmüşse, buda bana layık görülmüş.o kadar.Ben yapabildiğim şeylerden sorumluyum. sizlerde öyle. Gücünüzün yettiği herşeyden sorumlusunuz.Herkes işini yapmalı ,hemde gocunmadan yüksünmeden.Saygılar.

zehirliyaprak

17.04-2012, 01:27
Yahu böle hurafe lafları nereden çıkarıyorsunuz ki bilmiyorum ha... Beni çok sevdiği için engel verdi. Bana da haber saldı böle olduğunu, ben onla arada konuşuyorum. Hepinize selamları var...
:):):)

mavikalem34

18.04-2012, 12:29
Beğendim zehirliyaprak.Çok hoşsunuz.Aleykümselam.Getiren götüren sağolsun.Hem fikiriz.:D:D:D.

mezopotamyali kederi

18.04-2012, 12:40
Engelli olmak, engelsiz olmak gibi basit bir konu bence. İnsanlar bu durumu zorlaştırıyor, kategorize ediyor, hepsi bu... Bakış açısıyla alakalı biraz da. Engelli/Engelsiz yaşayan herkesin sorunu var. Bu bazen sağlık bazen fakirlik, bazen şu bu... Kimse kimseden üstün değil aslında. Sadece tepemize binmeye çalışan uyanıklar çok o kadar...:rolleyes: