PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Tekerlekli sandalye kullanan kişilerin uçak yolculuğu hakkında sorular?

donence

09.06-2009, 18:12
merhabalar arkadaşlar.uçak yolculugu ile ilgili bikaç sorum olacak bilgisi olanların ilgilenmelerini rica ediyorum.
1- tekerlekli sandalye ile uçak yolculugu yaparken refakçı zorunlulugu var mı.
2- iki engelli birlikte yolculuk yaparkende refakatçıya gerek var mı.
3- indirimden iki engellide faydalanabiliyor mu.
4- uçaga binişteki o basamaklarda tekerlekli sandalye için ayrıca herhangi bir giriş söz konusu mu.
5- en iyi hizmeti hangi uçak şirketinden alabiliriz. bize telefon numarası verebilir misiniz.

şimdiden teşekkür ediyorum.

OturanBoğa

09.06-2009, 20:29
Evet, tekerlekli sandalye kullanan biri için refaktçiyi şart koşuyor THY! Bu düpedüz suç olmasına karşın bu böyle (değişmediyse). Ya da yolculardan biri "tamam ben refakat ederim" demek zorunda

Engellilerden biri sandalyede diğeri değilse, o kişi refakatçi sayılabilir sanırım.

Sözde bi indirim var, ama sözde... Bilet alırken sor bakalım...

Tekerlekli sandalye kullanan kişi asansörlü bir araçla ilk yolcu olarak uçağa bindirilir ve son yolcu olarak indirilir. Tek yapman gereken uçuş öncesi sandalye kullandığını not ettirmektir.

Al birini vur ötekine...

donence

10.06-2009, 00:05
aman ne karışık işler...
THY dışındaki şirketlerde de durum aynımı.
bende koltuk deynekliyim benim refakatcılıgıma güvenirlermi acaba:)
kim kime refakat edecek derlerse hiç şaşırmam:)
çok fazla bir destegim olamıyor arkadaşa

SuPeRiSi

08.08-2009, 00:25
ucakla seyahati iki tekerlekli kizlarimla yeterince yurt disi ve yurt ici yaptim

THY den de ic hatlarda indirim almistim bir keresinde sorun olmadi,

arkadasin dedigi gibi önceden bilet alirken tekerlekli sandalye de oldugunuzu bildirmeniz gerekir

simdi beni refakatci olarak gördükleri icinmi bilemiyecegim öyle bir kosul duymadim

tek sunu söylemeliyim, iki engelli ayni sirada oturmasi yasak! engelli kisi pencere tarafina oturmali, dolayisi ile ben bir kizimin yaninda oturabiliyorum diger kizimin yanina herhangi bir yolcu geliyor

öncelikli ucaga binip sonradan inme durumu aslinda cok süper rahat, bön bön bakan ayyy vayyy yazik diyerek konusan vatandaslari görmüyorsunuz duymuyorsunuz en azindan

oturdugunuzda engelli oldugunuzu görmüyorlar bile

bir keresinde sonradan binmemiz gerekti, gercekten cok bunaltti yolcular,

asansörlü araci kullanan kisiler de ucagin icine oturana kadar da yardimci oluyorlar, bu servis tüm havaalanlarinda mevcuttur, ucak sirketi ile alakasi yoktur

Mediha

08.08-2009, 10:53
Ben Sun expresle gittim yurt içi Erzurum'a gidip dönmüştüm. Tek başıma gideceğim diye bilet almıştım ve telefon açıp engelli olduğumu, tek başıma yolculuk yapmamda bir sorun olup olmadığını sorduğumda hiç bir sorun olmadığını onların bana yardımcı olacaklarını söylediler.. Fakat daha sonra annemde benle gelmek isteyince ben onada bilet aldım ama onun yinede benle pek bir alakası olmadı..
Netten biletimi aldım havaalanına gittiğimde bana hemen bir görevli verdiler bilet işlemlerimi yaptırdı bekleme salonuna kadar bana eşlik etti.. Daha sonra uçağa bineceğimizde iki kişi geldi önce beni aldılar piste gittik orada asansörlü bir araç var sandalyemle ona bindik o araç uçağa yaklaşırken içinde uçakta koltukların arasından geçebilecek kadar dar bir sandalye var bende o sandalyeye geçtim. Uçağa yaklaştığında o sandalyeyle çok rahat bir şekilde uçağa girdim ve koltuğuma oturdum. Bu arada biz engellilere önlerden yer veriyorlar ve cam kenarında oturtuyorlar nedenini bende bilmiyorum.. Görevliler bana koltuğuma oturana kadar eşlik ettiler ve güleryüzlüydüler hep.. ben koltuğuma yerleştikten sonra diğer yolcuları aldılar..
Erzurum'a vardığımızda önce yolcular indi ve yine iki görevli geldi bana uçaktan inerken havaalanından çıkana kadar eşlik ettiler..
Ben ilk defa deneyeceğim için tereddütlerim vardı ama çok rahat bir yolculuk yaptım.. Diğer firmaları bilmiyorum ama Sun expres bu konuda çok iyi..

naser34

08.08-2009, 11:22
Bende pegasusla yolculuk yaptım. evet benzer uygulamalar yapılıyor Her ihtimale karşı yanınızda özürlü kimligi yada raporunuz olsun, daha garanti olur.
Uçaktan korkmuyorsanız uçakla yolculuk yapmak bir sandalyeli için çok rahat inmek ve binmek gibi bir sorun yaşamıyorsunuz.
İsartanbul sabiha gökçene rampalı Otobüste çalışıyor.

benimde merak ettigim bir konu var akülü sandalye ile giden arkadaş oldumu akülü sandalye çok ağır oldugu için ayrıca bir ücret alınıyormu acaba ??

SuPeRiSi

08.08-2009, 14:42
Bu arada biz engellilere önlerden yer veriyorlar ve cam kenarında oturtuyorlar nedenini bende bilmiyorum..

cok basit, engelli müsteriyi pencere tarafina oturtuyorlar cünkü ilk önce biniyor, daha sonra gelen müsteriler tarafindan rahatsiz edilmiyor

düsünün orta tarafta oturdugunuzu, sonradan gelen üzerinizden atlamasi gerekiyor yoksa :)

tekrar söylemek istiyorum ucak sirketi ile alakasi yok havaalani hizmetinin

serkan005

10.08-2009, 22:12
benimde merak ettigim bir konu var akülü sandalye ile giden arkadaş oldumu akülü sandalye çok ağır oldugu için ayrıca bir ücret alınıyormu acaba ??[/QUOTE]
bu konuda bilgisi olan paylaşırs sevinirim.

SuPeRiSi

10.08-2009, 22:22
arkadaslar akülü sandalye ile bilgim yok ama google de arattirdim ve bu yaziyi buldum cok icerikli bence okumalisiniz

CORENDON AIRLINES (http://www.corendon-airlines.com/site/ShowPage2.asp?menuID=228)

donence

14.08-2009, 13:35
bize geçmiş olsun binemedik ve 12 saatten fazla otobüs yolculugu yapmak zorunda kaldık.
çogu uçak firmasının tokata seferi bile yok ve buldugumuz tek şirkettende aldıgımız cevap; refakatçi zorrunlulugu oldugu ve her engelli için ayrı refakatçi istendigi yönünde oldu.yani koltuk deynekli bile olsa engelliye refakatçı isteniyor.
ne deyim
batsın bu dünyaa:)

fatoş60

17.08-2009, 15:41
donence;
evet hayatım
orhan babaya katılıyorum batsın bu dünya :)

Sema

17.08-2009, 16:23
Koltuk değnekli birine refakatçi isteyen hangi firma ?

Ben Sun Expressle yolculuk yaptım geçen hafta. Kanedyen kullanıyorum. Yolculuk öncesi arkadaşım merdiven için vinç iste diye tembihledi beni :) Daha önce bu hizmetin varlığından bile haberim yoktu. Tabana kuvvet bütün yolcularla birlikte çıkıyordum merdivenleri. Bilet işlemlerini yaptırıken merdiven çıkma güçlüğümden bahsettim. "Uçak içinde yürüyebiliyor musunuz ?" diye sordular sadece. Hemen "vinç air" tahsis ettiler. Refakatçınız var mı diye sormadılar bile.

Erol_2_Angel

17.08-2009, 16:47
THY önceden refakatçi olmadan tekerlekli sandalyeli bir vatandaşa bilet vermiyordu yani tek başına yolculuk yapamıyordu. Fakat geçen sene benim Ankara Esenboğa Havaalanında yaşadığım olay TYH nin karar değiştirmesine neden oldu .(haber bir de televizyona çıkınca değiştirdiler). Yani artık bilet alırken memur engelli vatandaşa soruyor " Refakatçiye ihtiyacınız var mı? " Artık tamamen seçim engelliye bırakılıyor. Geçen yıldan sonra bir kaç defa THY ile seyahat ettim ve her seferinde sordular. Ben de ihtiyacım yok diyorum ve biniyorum uçağa.

Meğersem kavga etmek ortalığı birbirine katmak gerekiyormuş bazı şeylerin değişmesi için:) Ehh Türkiye'ye hoşgeldiniz :))

KUZEY

03.07-2013, 23:43
Tekerlekli sandalye kullanan engelli arkadaşlarımız bu konuda tecrübesi olanlar bilgi paylaşırsa güzel olur.Nasıl transfer gerçekleştiriliyor kolay mı uçağa binmek zorlukları var mı vs .. Benim gibi kas hastalarının tecrübesi veya diğer engelli grubunda olanlar tecrübeleriniz ne yönde.Kısmet olursa uzak Doğu'ya engelli olmayan kuzenlerimle gideceğim :) kısaca bana pozitif bilgi verinde korkmayım.

türkan34

03.07-2013, 23:49
raporunuz yanınızda olsun bileti onaylatırken size yer hizmetlerinden görevli verecekler uçağa kadar eşlik edilecek size inerkende aynı şekilde iyi yolculuklar :)