PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : [Gündem] Sağlık Kurulu Raporları ile ilgili önerilerimiz

Sayfalar : [1] 2

OturanBoğa

03.03-2009, 23:13
17 Aralık 2010 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-raporlari/61071-ozurlulere-verilecek-saglik-kurulu-raporlari-hakkinda-yonetmelik-16-aralik-2010-a.html

Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nın başlattığı çalışma ile ilgili bizden de görüş talep edildi...

Sevgili dostlar,

Sağlık kurulu raporlarında yaşanan sıkıntıların çözümü için girişimlerimizi başlattık. Yakında yönetmelik değişikliği gündemde. Bunun için yaşanan sıkıntılardan çok önerilerinizi ve çözümlerinizi bekliyorum. Buraya düzenli yazabilirsek derli toplu şekilde sizlerin görüşleri olarak toplantılara sunacağımdan emin olabilirsiniz.

Kusura bakmayın vakitsizlikten daha önce yazılmış yazıları toparlamakta zorluk çekiyorum. Yardımcı olursanız hepimiz için daha az sıkıntılı bir yönetmelik ile yaşamımızı sürdürmeye devam edebiliriz.

Sevgiyle kalın

Konuyla ilgili önerilerim:

1- Allah aşkına öyle bir heyet oluşturulsun, öyle bir rapor verilsin, rapor sonucu öyle bir veri tabanında tutulsun ki, bir kez "sürekli" ibareli sağlık kurulu raporu alan kişiler bir daha sağlık kurulu karşısına çıkmak zorunda kalmasınlar.
Omurilik felçliyim. Dünya yıkılsa değişmeyecek bir sakatlığım var. Her iş için sağlık raporu çıkarmak cehennem azabı gibi! Kimse benden yeni sağlık raporu istemesin. Bende bir kart olsun ve ben o kartı gösterdiğimde tüm sakatlık değerlendirmem teyit edilsin.

2- Varolan yönetmelikten önce usulüne uygun olarak alınan raporlarla kazanılan hakların geçerliliği için daha vurgulu bir düzenleme yapılsın.

3- %40'ın altında sakatlığı olan kişiler için de kademeli (istihdam, emeklilik vb.) haklar verilsin.

4- Kurula giren kişiye, başvurusunun ilgili yönetmeliğin ekinde yer alan Tüm Vücut Fonksiyon Kaybı Oranlarını Gösterir Cetvel'in hangi maddesinin hangi fıkrasına göre değerlendirildiğini belirten bilgilendirme notu verilmesi zorunlu olsun.

5- Başvuran kişinin hastalığının/durmunun uzmanı olan doktorlar tarafından muayene edilmesi yeterli olmalıdır. Onun dışındaki uzmanlar için muayene şartı aranmamalı, ikincil uzmanlar başvuran kişi Heyet önüne çıktığında gerekli imzaları atmalıdırlar.

6- Raporda, tespit edilen sakatlık oranı her ne olursa olsun, "çalışabilir-çalışamaz" değerlendirmesi yapılamaz. Bununla birlikte, sakatlığın/hastalığın ilerlemesine neden olabilecek hangi performansa dayalı işlerde çalıştırılamayacağına dair gerekli bilgi notunun düşülmesi zorunludur (ör: “ayakta durmayı gerektiren işlerde”, “görmeyi gerektiren işlerde” çalışması sağlık açısından sakıncalıdır).

7- Malum, hastahanelerdeki mimari koşullar çok olumsuz. Rapor almak için başvuran kişiler tekerlekli sandalyeleriyle kat kat merdivenlerden karga tulumba taşınmak zorunda bırakılıyor. Akıl almaz bir rezalet... Bunun önlenmesi için, en azından başvuran kişinin sakatlığı/hastalığı ile doğrudan ilgili olmayan branş muayenelerinde ve sadece doktorun gözle/elle muayene edeceği hallerde, doktorun sakat kişinin olduğu yere inmesi ve hastayı görmesi sağlanmalıdır. Doktor göz ucuyla hastayı görecek diye sakat kişinin merdivenlerde debelenmesi gerçekten çok can sıkıcı ve bezdirici oluyor.

8- Sağlık kurulu raporlarınının veriliş amacı kısmındaki olası tüm haklar eksiksiz olarak doldurulmalıdır (H sınıfı ehliyet alabilir, Özel tertibatlı otomobil kullanabilir, 2022 maaşı alabilir, Evde Bakım aylığı alabilir, gelir vergisi indiriminden yararlanabilir, sakat statüsünde çalışabilir, özel eğitim alabilir vs.vs.vs.)

9- Hem mükerrer rapor verilmesinin önüne geçilmesi, hem kişilerin her konuda ayrı ayrı rapor almak için günlerce eziyet çekmesinin önlenmesi, hem de sağlık çalışanlarının işgücünün azaltılması için, bir kez rapor çıkartan ve raporu "sürekli" ibareli olan kişilerin kurula girmeksizin başhekimin (sıcak) imzasının ve kaşesinin olduğu rapor nüshaları alabilmesi sağlanmalıdır.
Kişi daha önce sağlık raporu aldığı hastaneye başvuracak, sürekli ibareli sağlık kurulu aldığını hatırlatacak ve hiç bir muayene veya kurul karşısına çıkmaksızın, sadece başhekim ya da yetkilendireceği bir görevlinin karşısına çıkarak, yeni bir rapor nüshası alabilecek.

İlk aklıma gelenler bunlar :)

reyhan gazel

03.03-2009, 23:23
Bülent Bey teşekkürlerimi sunuyorum her türlü desteğinize ihtiyacımız olduğunu tekrar bildiriyorum. Çünkü sizlerin görüşlerinizin alınmadığı yönetmelik değişikliği uygun olmaz. Bu platform zaten böyle önemli hedefler için kurulmadı mı?

En azından evlerinizden sisteme katkı yapmanızı çok önemsiyorum ve bilmenizi istiyorum ki, elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım, hep hazır oldum bundan sonra da olacağım.

Lütfen tüm önerilerinizi paylaşın. Bülent Bey gibi maddelerseniz daha kolay savunabilirim.

Sevgiyle kalın

officer

03.03-2009, 23:31
1.Vergi indirimi için ayrı,özürlü kimlik kartı için ayrı,Ötv muafiyeti için ayrı vs vs vs tek rapor alayım bütün işlerimi o raporla halledeyim
2.Sağlık raporunu 3 ayda zor alıyoruz onun için bi düzenleme olabilir

OturanBoğa

03.03-2009, 23:34
Bir de, sağlık kuruluna giren arkadaşların istisnasız hepsi bilir ki, heyet 10 saniye bile bakmaz başvuran kişiye. Hatta düpedüz defeder başından... Bu bir yana, başvuran kişi ne sonuca dair soru sorabilir ne de kendisiyle ilgili değerlendirmenin işgücü kaybı cetvelinin hangi maddesi gereğince değerlendirildiğini öğrenebilir.
Önerim:

4- Kurula giren kişiye, başvurusunun ilgili yönetmeliğin ekinde yer alan Tüm Vücut Fonksiyon Kaybı Oranlarını Gösterir Cetvel'in hangi maddesinin hangi fıkrasına göre değerlendirildiğini belirten bilgilendirme notu verilmesi zorunlu olsun.

MANOLPAN

03.03-2009, 23:40
slm reyhan hanım önce teşekkür ederim size ugraşlarınız için ama saglık kurulu raporu işi nasıl işliyor kime ne oranda rapor verilir anlamadım gittii:) şimdi bir arkadaşa rapor almaya gittik çocugun resmen işi boşalmış böbreginin birisi amaliyatlan alınmış dalak alınmış parenkras bezleri alınmış bu arkadaşa verilen oran nedir biliyormusunuz %27 di ne kadar saçma geldi bana ya sizce oran nasıl:böbrek için %10 dalak için%10 parenkreas içinde%7 vermişler nedir şimdi bu oran dogrumudur bencede yanlış diyorsanız dogru olarak oranları söyleyin ama kesin olsun. böbregin oranı nedir dalagın ve parenkrasın aydınlatırsanız sevinirim ve toplamda kaç olması gerekir.

OturanBoğa

03.03-2009, 23:42
Heyet raporu için başvurulduğunda bilmem kaç uzman doktorun imzası şart koşuluyor. Ben örneğin omurilik felçliyim, benim değerlendirmem için Ortopedi, nöroloji, üroloji veya fizik tedavi doktorlarının görüşü bağlayıcıdır. Bu kişiler beni görüp tanı belirtiyorsa, bu yeterli olmalıdır.
Oysa halen işler böyle yürümüyor! Ben durumumla ilgili bu uzmanların yanı sıra, göz, kulak-burun, psikoloji ne bilim işte, envai çeşit doktora da muayene olmak zorunda bırakılıyorum. Bu da sağlık raporu alma işini aylarca uzatıyor ve hem de doktorlar açısından işgücü kaybına yol açıyor.

Önerim:

5- Başvuran kişinin hastalığının/durmunun uzmanı olan doktorlar tarafından muayene edilmesi yeterli olmalıdır. Onun dışındaki uzmanlar için muayene şartı aranmamalı, ikincil uzmanlar başvuran kişi Heyet önüne çıktığında gerekli imzaları atmalıdırlar.

reyhan gazel

03.03-2009, 23:46
Sevgili Dostlarım,

görme engelli arkadaşlarla görüştüğümde tüm vücut forksiyon kaybı oranının yönetmelikte belirtilmesini uygun bulmadılar. Önerilerinizi yazarken tüm engel gruplarımızı da düşünürseniz daha akılcı, herkesi kapsayan bir yönetmeliğe destek vermiş oluruz. Buna göre değerlendirmenizi bekliyorum. Lütfen yazmaya devam edelim.

Bülent Bey bu mesajımı daha görünür hale getirebilir misiniz? Ne kadar çok katkı alabilirsek o kadar az sıkıntılı yönetmelik hazırlığı olur diye düşünüyorum.

Desteklerinizi bekliyorum, yolumuz açık olsun

sevgiyle kalın

OturanBoğa

03.03-2009, 23:48
Yarın konuyu ana sayfaya taşırım Reyhan hanım.

" tüm vücut forksiyon kaybı oranının yönetmelikte belirtilmesini uygun bulmadılar" ne demek? Yani çekincelerini tam anlayamadım?

saygun

03.03-2009, 23:53
Raporlarda özelikle geriye dönuk cok buyuk haksızlık var..İLk olarak bu kişilerin magduriyeti giderimesi gerekiyor..
1.Sigortalılık baslangıc tarihi bu yeni yönetmelikten önce olanlar eski yönetmelige uygun vergi oranı verilmeli...Bunun sebebi aynı yerde çalısan ama kendisinden daha hafif özrü oldugu halde sırf 6 ay önce basvuru yaptı diye emekli hakkı verip daha ağır özürlü olan kişiye sırf gec kaldın sen deyip olamassın denemez bence...Bunu diyebilmen icin işe girdikten sonra vergi indirimi basvurusu yapmayı zorunlu kılarsın bir tarih verirsin..KİMSE İŞE GİRER GİRMEZ EMEKLİ OLMAYI DÜŞÜNMEZ..Kİ bizim gibi ortopedik özürlüler hastaneler ne kadar zorlandıkları icin bunu ertelemeleride cok normaldir..
2.Yönetmelikte Bülent kardesimin dediği gibi 40 ın altında kalanlara vergi indirimi vermesen bile kademeli olarak emekli olma hakkkı vermeli...kimse %20 engelliyi normal vatandaşla aynısın sen deme hakkına sahip değil...
3.Her ilde Maliyenin sağlık kurulu olmalıki bu hastaneye gidişi boşuna bir zaman kaybı olmaktan cıksın...o sağlık kurulu baksın ve versin...böylece zamandan tasarruf olur...

KESİNLİKLE GERİYE DÖNÜK UYGULANMAMALI...AYNI ANDA İŞE GİRMİŞ VE AYNI ÖZRÜ OLAN KİŞİLER ARASINDA BU HAKSIZLIGI HİÇBİR AKIL MANTIK KABUL EDEMEZ...

Eshat

03.03-2009, 23:55
1 - Sağlık Kurulu Raporları için yapılacak yeni yönetmelikte “süreklidir” ibaresi bulunan raporların geçerlilik süresi 6 ayla sınırlı tutulmamalıdır.

2 - Sağlık Raporlarının oranları sabit olmalıdır. Her hangi bir kurumun bunu değiştirme yetkisi olmamalıdır. Örneğin maliyeye giden bir rapor değiştirilmemelidir.

3 – Sağlık Kuruluna girecek engelliye hastanede gerekli kolaylıklar sağlanmalıdır.

Şimdilik aklıma gelenler…

reyhan gazel

03.03-2009, 23:57
Görme engellilerimiz "tek engellilik" demek istediler. Yani "sadece gözümüz görmüyor ama tüm vücut forksiyon kaybı oranı bizleri mağdur ediyor" diyorlar. Bence de haklılar.

Engellilik sadece tek bir açıdan düşünülmemeli. Biz Kurum olarak tüm engel gruplarını kapsayacak çalışmalar yapmaya çalıştığımız için herkesin görüşünü alıyoruz. İşitme engellilerimiz için de benzer şekilde düşünmeliyiz, zihinsel fonksiyon kaybı olan engellilerimiz için de...

Sevgili dostlar,

önerilerinizi maddelerseniz daha net anlayabileceğim ve anlatabileceğim. Bu nedenle açık, anlaşılır yazmaya gayret edelim. Bu arada Devletimizde işler hemen sonuçlanmıyor. İşin bir çok boyutu bulunuyor ama biliniz ki, tüm önerileriniz mutlaka ilgili yerlere iletilecektir. Bunun için rahat olunuz, bu aşamaya gelinmiş olması da emin olun ki, Kurumumuzun konunun peşini bırakmamasından kaynaklanmaktadır.

Sevgiyle kalın

saygun

04.03-2009, 00:07
Reyhan Hanım Acıktan Yazın derken burdan mı yazın demek istediniz ?
Reyhan Hanım Meraba..
Yazdıklarınızdan çok yogun oldugunuzu biliyorum..özel mesajlara cevap vermekte zolanıyorsunuz farkındayım...ama artık nereye ne yollıyayım , ne yapayım diye düşünmekten kendimde baska hastalıklar çıkarıcam.Reyhan Hanım bir bacagım protez dizim yok.Olan bacağında yarısı yok ve digerinden çok çok kuvvetsiz...ince...işe girerken %50 olan engelli raporumu 2000 yılında işe girerken almıstım...süreklidir yazar raporda ve ağar işlerde çalısamaz ibareside var...ben bu rapor gecersiz diye düşünüp vergi indirimine 2007 de basvurdum...sırf 2006 dan önce basvurmadığım için magdur ediliyorum...ankara %20 ile geri cevrdi....ama doktor 44 veriyor...sırf protezleyim diye hesaplarken bacağın kısalığı, inceliği, kuvvetsiligi görmezden geliniyor...yani dizinin altından kesik biriyle beni aynı kefeye koyuyorlar...ben kayıp düşügüm zaman kalçamdada problem oldugu için muhtemelen bacağım kırılıyor...kar üstünde adım bile atamıyorum...nasıl bir zihniyet bu...Lütfen bu konularda bişey yapılıp yapılmıyacagı hakkında bir bilgi verirseniz cok sevinirim...çıldırmak üzereyim...78 yılından beri doğuştan engelli biri olarak yaşadım...ama 2006 da bir yönetmelik değişikligiyle herşey elimden alınmıs gibi hissediyorum....ben yanımdaki örneklerden gördügüm için nasıl olsa alabiliyorum dedim... itmedim hastaneye...çünkü hiç kimse çalısmaya basşar başlamaz emekli olmayı düşünmez...bunu geriye dönük uygulamak cok buyuk bir hata....lütfen yardım edin....

saygun

04.03-2009, 00:12
Reyhan Hanım..Yönetmelikte Bacaktan sorun olan , protez veya yardımcı cihaz kullananları sadece bir tabloya bakarak özür oranı verdiriyor...ortopedik özürlülerin problemi genelde burdan cıkıyor...Bana doktor dediki...Yönetmelik tablo 3.4 e göre değerlendir dediğinde senin bacagının yarısının olmaması , dizinin olmaması, kuvvetsilik gibi değerleri veremniyorum...sadece yürüme bozukluguna göre oran verebiliyorumd dedi...Çok sacma ama böyle istiyorlar Ankaradan dedi....BEN PROTEZİMİ ATIP GİTSEM ALACAKTIM BU RAPORU BELKİDE..İNSANLARAI SAHTEKARLIK YAPMAYA TEŞFİK EDİYORLAR...SANKİ HER UZUN BACAK PROTEZİ KULLANAN AYNIYMIS GİBİ MUAMELE YAPIYOR YÖNETMELİK...

reyhan gazel

04.03-2009, 00:15
Sevgili dostlar,

özel mesajlarıma pek bakamıyorum. Beni affedin lütfen. Gerçekten çok yoğun bir gündemle yaşamaya çalışıyorum. Gün içinde emin olun ki oğlumu bile unutur hale geliyorum. Bu nedenle sağlık kurulu raporları ile ilgili öneri ve çözümler burada derli toplu olursa ulaşmam kolay olur. Madde halinde olursa daha iyi olur tabii.

Beni anladığınızı umuyorum.

Sevgiyle kalın

ramazan akbulut

04.03-2009, 08:33
Sayın Reyhan hanım ve değerli arkadaşlar,

2006 yılında yürülüğe giren Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması Ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğin Geçici 1. Maddesinde, bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce alınan raporların geçerli olduğunun belirtilmesine,

Yargıtay 10. Dairesinin, Sakatlığı nedeniyle yaşlılık aylığı alan kişilerin kurum tarafından yaptırılan kontrol muayenelerinde Kontrol Tarihi Değil bu aylığın bağlanma tarihindeki hükümler esas alınacağına dair kararı bulunmasına rağmen,

Bu sitede de uzunca zamandır yazıldığı üzere Emekli Sandığı, erken emeklilik için yapılan müracaatlarda, 2006 yılı öncesi alınan raporları geçersiz saymakta ve yeni yönetmelikte belirtilen özürlülük ölçütlerine göre değerlendirme yapmaktadır.

Bu hususta Emekli Sandığının uyarılması gerektiğine inanıyorum.

Ayrıca, 2006 yılında yürürlüğe giren özürlülük ölçütüne göre, rapor oranları düşen arkadaşların hastalıklarını ve önceki rapor oranlarını, sonradan düşürülen rapor oranlarını burada ayrıntılı olarak yazmaları, yeniden düzenlecek özürlülük ölçütü oranlarının tespiti çalışmalarına katkı sağlayabilir.

Ben bu konuda mağdur olan arkadaşımdan bir örnekle başlayayım; daha önce çift taraflı kalça çıkığına % 45 oranında özürlülük oranı uygulanırken, şimdi %25 oran uygulanmaktadır. Dahası doktorlar bu rahatsızlıkta hangi oranı verecekleri konusunda da tereddütlü davranmaktadır.

Saygılarımla.

ciftcioglumustafa

04.03-2009, 08:37
Merhaba Reyhan Hanım;
Sağlık Kurulu raporu bulunan bir engellinin elinde % 40 ve üzeri raporu varsa;artık yeniden rapor istenilmemelidir.
2000 yılından itibaren vergi indiriminden yararlanıyorum. Yönetmeliklte Vergi indirim belgesi NİHAİ olarak verilir, raporu olanlardan yeniden rapor istenmez denilmelerine rağmen, malesef herşey için ayrı ayrı rapor isteniliyor. Nedense hepte yeni tarihli rapor isteniyor. Doğrusu ben sorunun Yönetmelikten kaynaklandığını düşünmüyorum.

BelginCan

04.03-2009, 09:21
Merhaba Reyhan Hanım;

1. Cetvel uygulaması Avrupa ya göre yapmaya çalışmışlar fakat onların unuttukları birşey var,
orada özürlülük ölçütü %20 den başlıyor. Benim söylemek istediğim buna bir çare bulsunlar. Ya cetvel uygulamasını kaldırsınlar yahut özürlü oranı %20 den başlasın.

2. Sürekli yazan bir sağlıkraporu aldığımızda tekrar tekrar bizi çağırmasınlar, o rapor ile vergi indirimizi, ötv ve emekliliğimizi yapabilelim. Bu rapor çilesindende kurtulalım umarım en kısa zamanda bunlara bir çare gelir...

Levent54

04.03-2009, 13:58
1. Şimdiye kadar hatırladığım kadarı ile, vergi indirimi için, araç ithalati için, İş kurumu için ve ayni işlem için birden fazla rapor çıkartmış bulanan birisi olarak tek ve süresiz bir rapor çıkartılmasını istemekteyim. (omurilik felçlisi birisi olarak) Zira rapor çıkartmak alt yapısı engelliler için yeterli olmayan ve konuyu bilmeyen doktorlardan gerçekten resmen eziyet çekiyoruz. Sırada beklemekte ve malesef burada sağlam insanlardan gördüğümüz anlayışsız tutumda çabası...Bu arada fiziksel özürlüler için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleride rapor vermelidirler.

mesut.özbey

04.03-2009, 15:17
Merhaba Reyhan Hanım,
1.Sakatlık oranlarını madem ki bu yeni yasa düşürüyor o zaman özürlülük oranlarınıda o na göre ayarlasınlar.
2.Benim anlamadıgım hastanenin bizlere vermiş oldugu saglık kurulunda 8 veya 9 tane dokturun bire bir bakıpta vermiş oldugu raporun Ankara'dan bizleri görmeden oranları nasıl degiştiriyor buda bir sahtecilik olmuyormu?
3.Raporlarda (SÜREKLİDİR) olanlarında tekrar rapor çıkartırılmaması gerekir.
4.Bu yeni yasayla beraber çok sayıda kişi madur olmuştur.Vergi indirimi olamadanda biz sakatların emeklilik hakımızın yeniden verilmesini istiyoruz.

OturanBoğa

04.03-2009, 15:35
Reyhan hanım, "tüm vücut forksiyon kaybı oranının yönetmelikte belirtilmesini uygun bulmadılar" ne demek? Yani çekincelerini tam anlayamadım?

Görme engellilerimiz "tek engellilik" demek istediler. Yani "sadece gözümüz görmüyor ama tüm vücut forksiyon kaybı oranı bizleri mağdur ediyor" diyorlar. Bence de haklılar.

Engellilik sadece tek bir açıdan düşünülmemeli. Biz Kurum olarak tüm engel gruplarını kapsayacak çalışmalar yapmaya çalıştığımız için herkesin görüşünü alıyoruz. İşitme engellilerimiz için de benzer şekilde düşünmeliyiz, zihinsel fonksiyon kaybı olan engellilerimiz için de...

Sanırım burada bir yanlış anlaşılma var. Daha doğrusu, tüm vücut kaybı oranını değerlendiren kişilerin bir yanlış anlaması var.
Oysa Sağlık Bakanlığı'nın çok net bir değerlendirmesi vardır bu konuda. Der ki:

i) Rapor formunun “çalışabilir”, “çalışamaz” satırlarında özürlünün çalışma gücü kaybı derecesine göre çalışıp, çalışamayacağı tespit edilecektir. Çalışma gücü kaybı derecesine göre “çalışamaz” denen bir özürlünün özür grubunun gerektirdiği işlerde çalışamayacağı anlaşılacaktır. Örnek, % 65 Çalışma Gücü Kaybı derecesi ile değerlendirilmiş olan ortopedik özürlüye çalışamaz denmiş ise bu, özürlünün bedenen yapabileceği işleri kapsamaktadır.
j) “Çalıştırılamayacağı iş alanları” satırında ise; özürlünün özürü nedeniyle yapmaması/yaptırılmaması gereken iş alanları mutlaka belirtilecektir. Örnek; özür grubuna göre “Ayakta Durmayı gerektiren İşlerde”, “Görmeyi Gerektiren işlerde” çalışamaz şeklinde ifade edilecektir.
Kaynak: Genelgenin "e - Özürlü Hizmetleri"nin düzenlendiği 99. sayfası (http://http//www.istanbulsaglik.gov.tr/w/mev/mev_gen/tedavi_hiz/genelge2002.pdf)

Bu ifadeye rağmen özellikle iş başvurularında "%100"ü görüp "çalışamaz" denilen arkadaşlarımız var evet. Belki bu da şöyle bir madde ile çözülebilir:

6- Raporda, tespit edilen sakatlık oranı her ne olursa olsun, "çalışabilir-çalışamaz" değerlendirmesi yapılamaz. Bununla birlikte, sakatlığın/hastalığın ilerlemesine neden olabilecek hangi performansa dayalı işlerde çalıştırılamayacağına dair gerekli bilgi notunun düşülmesi zorunludur (ör: “ayakta durmayı gerektiren işlerde”, “görmeyi gerektiren işlerde” çalışması sağlık açısından sakıncalıdır).

levent retinis pigmentoza

04.03-2009, 16:10
merhaba;

bu foruma önerilerini yazan arkadaşlar daha önce yazan arkadaşların ne yazdıklarına bakarlarsa aynı konuyu tekrar tekrar yazamaktan kurtulmuş olurlar.buda reyhan hanımın işini kolaylaştırır diye düşünüyorum..

mesela sürekli raporu olanlardan bir daha rapor istenmemesi ve tek bir raporla bütün işlemlerinin yapılması isteği zaten ifade edilmiş..tekrar yazmanın bir anlamı yok bence..

Raman72

04.03-2009, 16:25
1)Hastanelerde engellilerin Sağlık Kurulu Raporu için hazır dilekçe bulunsun.
2)İlaç ve protez alımındaki raporlar dışında süreli rapor verilmekten vazgeçilsin.
3)Sakatlık oranları yeni yönetmelikle kısıtlanmış olup kısıtlamanın ortadan kaldırılması için gerekli değerlendirilmelerin tekrar gözden geçirilmesi gerekmekte.
4) Kurumlar arası geçişte ve kurumlara başvuruda alınan Sağlık Kurulu Raporu,tüm kurumlar için geçerli olsun.
5)Sağlık Kurulu raporu veren heyete itiraz hakkı olmasın. Örnek: Yetki verilen hastalar tarafından verilen rapora Maliyenin üst kurulunda değerlendirilip,sakatlık derecesi düşürülmesin.
6)Hastalık hangi branşı ilgilendiriyorsa,ilgili doktorun imzası alındıktan sonra doğrudan Sağlık Kuruluna gönderilsin
7)Engellilerin sağlık kurulu rapor çıkarması durumunda gerekli tereddütlerin ortadan kaldırılması için, Sağlık Bakanlığının yayınladığı tebliğe istinaden ücretsiz olduğu belirtilsin.
8)İlgili yasalarla daha önce alınan raporların tümü geçerli olsun.
9)Böbrek,Kalp,işitme engelliler,görme engellilerin vücut fonksiyon kaybı oranları değerlendirilirken,diğer hastalık kaybı oranları da değerlendirilsin
10) Yönetmelikte diyaliz hastaları için verilen raporlar uzun süreli,iyileşme ihtimali yoksa sürekli şekilde geçerli olsun.

necati bacak

04.03-2009, 16:44
arkadaşlar hepinize sayğılarımı sunuyorum bir çift sözde bensöylüyüm dedim benim dikkatimi çeken konu devletin hastanesi rapor veriyor devletin diğer kurumu buna
istinaden aldığımız sondaları iki ayda bir reçete yazdırmak zorundasın ayrıca uzman
olmayınca kabul görmüyor kurumlar arasında bağlayıcılık olması gerekmezmi.

isoduzce

04.03-2009, 17:21
1)maliye bakanlığı sağlık kurulu gelen raporları aynen olduğu gibi kabul etsin
2)bir böbrek yokluğu %10 bir testisin yokluğu %10 çok saçma önceki özürlülük ölçütünde tek böbrek %30 tek testis %10 du yani işin kurnazlığına kaçılmış maksat engel oranlarını düşürmek ve insanları mağdur etmek.yazı ve rakamlarla engel oranı düşmez

reyhan gazel

04.03-2009, 20:42
Sevgili dostlarım,

gerçekten sizin yazdıklarınızla işimin daha kolay olduğunu düşünüyorum. İnşallah hep birlikte hepimizi üzmeyecek bir yönetmelik değişikliğini yaptırabiliriz.

Ayrıca, bir arkadaşımın belirttiği gibi tüm yazılanları okuduktan sonra yorum yapmamız, bilgi tekrarı olmaması açısından önemli. Buna lütfen dikkat edelim.

Kişisel olarak "çalıştılamayacağı iş alanı" ya da " çalışamayacağı iş alanı" ifadelerinden rahatsızlık duyuyorum. Buna ancak yaşamın kendisi karar verebilir diye düşünmekteyim. Çünkü biliyoruz ki, insanlar umulmadık işleri başarabiliyorlar. Baştan bir sınırlama ve olumsuz tutum bizleri daha çok üzmüyor mu? Sizlerin de görüşü elbette benim için çok önemli lütfen bu konuya da değinin.

sevgiyle kalın

Eshat

04.03-2009, 20:48
2006 yılındaki yeni Yönetmelikle, Sağlık Raporlarında ki oranların önemli ölçüde düşmesiyle, eskiden engelli statüsünde olan arkadaşlarımızın, şimdi ne engelli, nede engelsiz gibi bir durumda olmaları engelli arkadaşlarımızı mağdur etmiştir. Bu durumda olup da bir işe girmek isteyen kişi %40 sağlık raporu alamadığı için engelli statüsünde işe giremezken, normal kadrodan işe girmek içinde, tam teşekküllü Sağlık Raporu da alamamaktadırlar. İşte burada mağduriyetin çözülmesi gerekmektedir.

Çözüm ise, Rapor oranlarının belirlenmesinde kullanılan Yönetmeliğin tekrardan düzenlenerek engel oranları %40 yakın olan kişilerin tekrardan engelli statüsünde olmaları sağlanabilir. Tabi bu sadece sorunun bir kısmını çözer. Diğer taraftan %40 oranın daha altında Sağlık Raporu alan kişilerin belli bir statüde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için ise %39 dan başlayarak kademeli bir şekilde Öncelikle emeklilik konusunda olmak üzere belli haklar tanınmalıdır.

Ayrıca ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.

TAGI ÇEÇE

04.03-2009, 22:27
öncelik le reyhan hanım konuya duyarlı olmanız biz ortapedik engelliler için sevindirici. beklentilerimiz.öncelikle kendimden örnek vereyim benim sag dizaltından kesik bacagımla saglık rapor çıkardıgımda bana %40 vermesi gerekki sakat sıtatüsünde sayılayım şu anki deyerlerde saglık raporumda %34 geçiyor bunu önce düzeltmemiz gerekir yani dizaltından kesik bacagı olan en az %40 sakatlık derecesi alması lazım ki sakat sayılsın aksi taktirde tüm sakatlık haklarımız elimizden alınmış oluyor tekrar dile getiriyorum diz altından kesik bacaga en az %40 sakatlık derecesi verilmesi gerek sakatsayılabilmesi için şu anki kanunda sakat sayılmıyorum ben %34 dereceyle EN AZ %40 DERECE ALMAM GEREKKİ SAKAT SITATÜSÜNDE SAYILAYIM BİRDE SÜREKLİ RAPOR ALIMLARDA. SÜREKLİ GEÇMESİ BÜTÜN KURUMLARDA ŞARTI OLMASINI İSTİYORUM AYNI ZAMANDA MALİYE BAKANLIGINDAKİ KOMİSYONA DEVLET HASTANELERİN GÖNDERMİŞ OLDUKLARI RAPORLARINA MÜDAHALE ETMESİNİ EN GELLENMESİNİ İSTİYORUM ÖZÜRLÜYÜ GÖRMEDEN DERECESİNİ DÜŞÜRÜYORLAR BUDA HAKSIZLIK KANUNU BUŞEKİLDE ELE ALIRSANIZ SORUNDA ORTADAN KALMIŞ OLUR BİR BAŞKA KONUYADA DEYİNMEK İSTİYORUM İSTANBULDAKİ ÖZÜRLÜLERİN ÜCRETSİZ SEYAHETİNİ KALDIRICAKLAR BU SENE BUNUDA BİR ÇÖZÜM İSTİYORUM AMA LÜTFEN DİZALTINDAN KESİK BACAGI OLAN ÖZÜRLÜNÜN %34 DERECE VEREREK ÖZÜRLÜLÜYÜNÜ ELİNDEN ALMASINLAR %40 DERECE VEREREK SAKATLIK HAKLARINI İYADE ETSİNLER TEK BİR RAPORLA TÜM HAKLARDAN YARARLANALIM HER İŞLEME AYRI RAPOR KALKSIN ARTIK YETERİNCE İŞKENCE ÇEKTİK DİYE DÜŞÜNÜYORUM GENÇ YAŞTA 2 SENEDE SAÇLARIM AGARDI HAKETTİYİM EMEKLİMİ %40 RAPORLA ALMAK İSTİYORUM ŞUANKİ DERECEYLE %34 SAKAT SAYILMIYORUM EN AZ %40 ŞARTI VARDIR %40 KA DAHİL OLMAK İSTİYORUM SAYGILARIMLA TAGI ÇEÇE

sessiz harf

04.03-2009, 23:03
Engelliliğimin sürekli olduğunu belirten resmi sağlık kurulu raporum ve resmi özürlü kimliğim mevcut. Bize bu kimlik verilirken, bir daha rapor istenmeyeceği,bu kimliğin bir kanıt olacağı söylenmişti özürlüler idaresi tarafından. Hatta özürlüler idaresinin yazılı notu da hala bendedir. Fakat çok büyük bir yalan ve haksızlıkla karşı karşıyayız yıllardır. Bunun sorumlusu da özürlüler idaresidir. Zira, devlet binbir güçlükle alabildiğimiz özürlü kimliğini tanımıyor. Özürlüler idaresi yıllardır sus pus bu konuda. Bu kimliğe işlevsellik kazandırılmalı bir an önce. Çünkü bizzat özürlüler idaresi yalan söyledi bize. Özürlü kimliği olan ve sürekli engelli konumunda bulunan kişilerden tekrar tekrar rapor istenmesi adaletsizlik ve bunun da ötesinde çok büyük bir kepazeliktir.

ulivatar

04.03-2009, 23:23
İş kurun sitesinden özürlü ibaresiyle herhangi bir şehirden özel sektörden iş aratın.(kamu demiyorum binde bir çıkar ilan).İlanların %99 u beden işçisidir..Ayda bir de bir tane büro memuru düşerki onda da şöyle yazar 'ofisler arası dolaşıma engeli olmayan özürlüler başvuruda bulunabilir'.Kardeşim sen bir ayağı olmayan adama bile %20 vereceksin sonra ofisler arası fing atabilecek BEDEN İŞÇİLERİ arayacaksın.Sonrada ben devletim diyeceksin.
LAfımızı sesimizi duyacak bir insan oğlu varsa artık Allah rızası için duysun..
Süreklidir ibareli raporlar yok sayılmasın.DEfalarca bizi aynı doktorların karşısına çıkarıp çökmeye yüz tutmuş hayatımızı daha mutsuz etmeyin..
Nadiren söyleyecek söz bulamamışımdır,şu an da söyleyecek birşey bulamıyorum.
Belki son olarak şunu söyleyebilirim.Şu raporlar için çabalayan bizler yani binlerce insan normal olabilmek için herşey,hertürlü fedakarlığı yapabilirdi.Bİz bir seçim yapmadık...Seçme hakkımız hiç olanıda elimizden alıyorlar.
Bana ilk %40 lık rapor verildiğinde istememiştim bile.Bu kadar mı özürlüydüm ben diye düşünmüştüm.Sonra buna göre bir hayat kurdum kendime.Şimdi pat diye sağlıklımı oldum?Özetle Allah ayrdımcımız olsun..
Ve diyorum ki elimizden oy hakkımızıda alamazlarya kime oy vereceğinizi iyi seçin arkadaşlar.Çok iyi seçin...

mehmetmehmet

05.03-2009, 09:58
sağlık rapor oranlarımız düşürülüyor ne sakat nede sağlam sayılıyoruz bizler . eskisi olduğu gibi sağlık raporları oranlarımız lütfen tam olarak verilsin mağdur olmayalım.benim sağ bacağım felçli ama yürüyebiliyorum eskiden % 40 derecede sürekli ibareli rapor aldım ama şimdi almaya kalkışsam % 15 - 20 bile zor verirler , işte bu uygulamanın ortadan kalkması hepimiz için çok iyi olur saygılar...

memolikk

05.03-2009, 12:40
reyhan hanım verdiğiniz emekler için gerçekten en içten duygularımla teşekkür ediyorum bizlere verdiğiniiz bu değerlerin tüm insanlığa yayılması dileğiyle işlerinizde ve hayatınızda başarılarınızın devamını diliyorum allah yardımcınız olsun bende raporların bir defaya mahsus alındığında bunun bütün işlerimizde geçerli olmasını ve bizlere verilen raporların bir kartla onaylanmasından sonra bürokrasiden kurtulmak istiyoruz teşekkür eder size çok candan teşekkür ederim.....Allaha emanet olunuz

nacar

05.03-2009, 14:56
Sayın Reyhan Hanım ben ortapedik özürlüyüm benim 5 tane raporum var
1Tekerlekli sandalye alırken
2Babamın aylıgına basvururken
3İşkura basvururken
4Özel rehabilitasyon merkezine kayıt olurken
5Evde bakım aylıgı baglınırken vs…..
Ben bu raporları alırken maddi manevi zorluklar çektim bu kadar rapor olmasın 1 tane olsun her işime yarasın istiyorum Reyhan Hanım size bu konuda yardımcı oldugunuz için teşekkür ederim

Makri

05.03-2009, 16:09
Sayın Reyhan Gazel,

Ben foruma katılan diğer arkadaşlar gibi "şöyle olsun, böyle olsun" mealinde şeyler yazmayacağım. Aşağı yukarı sorunların ne olduğu, nerelere çözüm getirileceği, nasıl olması gerektiği katılanlar tarafından dillendirildi. Öğrenmek istediğim mevcut yasa çıkarılırken ÖZİDA'nın görüşü alınmış mıdır? Ya da ÖZİDA bu yasaya hayır diyebilmiş midir?
Sayın Gazel,
Bu tür birimler özerk olmadığı sürece işlevsellikleri kalmaz. Biliyormusunuz, 5510 sayılı yasadan bu yana kaç kişi bu yasadan yararlanarak emekli edilmiştir? Ya da kurumlar bu insanları süründürürken(!)
ÖZİDA'nın ne gibi bir çözüm yolu vardır?
ÖZİDA öncelikle ayrımcılığa son vermelidir. Bilgilendirme toplantısı diye düzenlediği sempozyumları bile bürokratlar-özürlüler/özürlü yakınları diye ayırmaktadır.
Sayın Gazel,
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

yerdogan

05.03-2009, 18:48
70 yıldır değiştirilmeyen bu yasa niçin şimdi değiştiriliyor.Size soruyorum hayatını sıva yapmakla kazanan bir kişi elini kaybedince bu kişinin sakatlık oranı kaçtır.Sürekli ayakta duran birisi ayağından herhangi birisini kaybedince bu kişinin sakatlık oranı kaçtır bence % 100 dür.Sosyal hayatta sağlam bir kişi ile bir ayağı olmayan bir eli olmayan bir olurmu.Devlet kendi kurumlarına engelli elman almamak için uğraşıyor.özel şirketlere iş ve işçi bulma kurumu aracılığı ile işe gönderiyor.Tabi onlarda formalite icabı bir görüşme arkanızdan iş ve işçi bulma kurumuna bir yazı .aranılan şartlara uymuyor diye.Bu engelliler ne yapsın Allah aşkına.Zaten iş yok güç yok birde engelli sayılmıyorlar.Benim sol ayağım diz altından yok raporum %34.2000 yılından önceki aldığım raporlarım %66 .burda siz bir art niyet aramazmısınız.Birde olayın şu boyutu var.Ben şimdi kpss ye girdim.Bir yere memur olarak başlasam ben engellimiyim engelsizmiyim.her yerde rapor istiyorlar.Arada kaldım %34 de olsa sen engellisin ama biz %40 ve üzeri istiyoruz diyorlar.Bir sürü ayet ve hadis var bir engelli ile engelsiz birisi aynı kategoride olurmu.Biz heryerde aşağılanıyoruz.okulda futbol maçı olur senin ayağın sakat sen izle.evlenmek için kız istemeye gidersin sen sakatsın olmaz.inanın dünyanın hiç bir yerinde yoktur bu haksızlık.Eminim bu kanunu çıkaranlara 7 milyon engelli insan ve onların aileleri beddua ediyorlardır.İnşallah bu haksızlık bir an önce düzelir.

saygun

05.03-2009, 22:01
Reyhan Hanım tekrar merhaba..

Aklıma her zaman gelen ama bir türlü burada yazmadıgım bişey söyliyeceğim...

Özürlülük hesaplama yönetmeliği AB YE uyum adı altında ordakinin aynısını buraya getirilmesi konusunda bir itirazım yok..fakat bu ölçütleri getirmeden önce devlet olarak özürlü vatandaşının sosyal hayatta aynen avrupada oldugu gibi rahat haraketini sağlanması ne aynen oradaki gibi engelli bir vatandaşın yasam sartlarını kolaylastırmalı.özürlülük ölcütü hesaplama yönetmeligi bunları sağlanmadan getirilmemmeli...önce halledilmesi gerenken yapılsın sonra bu yönetmelik değissin...ama biz her zaman oldugu gibi sondan basa dogru haraket ediyoruz....
Çünkü amac engelli sayısını az göstermek hiçbişeye uyum sağlamak falan değil...

yerdoğan kardeş kimse beddua etmez bu ülkede...bu ülkede sırf cumaya gidiyor bu müslüman diyip oyunu veren var...engelliler içinde de var böyle insanlar..adam iş istemiyor beleş nasıl yasarım diye bakıyor...bu yüzden hiç kimse birlik beraberlikte olmuyor....

REYHAN Hanım sizin sahsınnıza yapılan bir sitem yok emin olun...sizde olmasanız hiç bir umudum kalmazdı bu konuda...

reyhan gazel

05.03-2009, 22:02
Sevgili dostlarım,

yazmaya devam edin lütfen. tüm yazdıklarınız bir gün hepimizin işine çok yarayacak.

Sevgiyla kalın

Eshat

05.03-2009, 22:15
Reyhan Hanım,
Sizin bu içten ve samimi söylemlerinizi, azimli ve gayretli çalışmalarınızı bütün yüreğimle destekliyorum. Aynı zamanda göstermiş olduığunuz mütevazı yaklaşımlarınızıda takdire şayan buluyorum.

Elbette sorun engellinin sorunuysa, bunun için azimli bir mücadele vermemiz gerekmektedir. Engelliler olarak birbirlerimizi eleştirmek yerine birbirimize kenetlenmek yapılanları en güzel lisanla youmlamak bizim birliğimizi sağlaması adına çok önem arz edecektir.

reyhan gazel

05.03-2009, 22:33
Sevgili dostlarım,

yazdıklarıma pişman olup hemen geri çektim yazıyı. Beni anlayın lütfen, gün içinde onlarca sıkıntıyla boğuşup, eve gelip aynı sıkıntıları kendi yaşamımda, çevremde görmek biraz yıpratıcı. Ama biz birbirimi anlarız. Arada bir sitem de ederiz. Anlayış göstermeliyiz. Bizim yüreğimizdeki sitemi yaşamayan anlayamaz. Kimsenin de anlamasını isteyiz elbette.

Şimdi önümüzde çözülmesi gereken büyük bir sıkıntımız var. El birliği ile tüm engel gruplarımızın daha rahat yaşam sürmesini sağlayabiliriz. Bu fırsat sadece bana değil hepimize verildi. Çünkü göreve başladığım gün olabildiğince herkesin tercümanı olmaya söz verdim, vermeye de devam ediyorum. Ben Kurumda oldukça herkes olacak. Ötesi yok. Ama yapıcı çözümler bulalım ve tüm engellilerimizin sağlık kurulu rapor sıkıntısını birlikte çözelim.

Sevgiyle kalın

sessiz harf

06.03-2009, 01:05
en açık haliyle yazıcam. reyhan hanım üstüne alınmasın. özida kukla bir kurumdur. bizlerden görüş istenmesi dostlar alışverişte görsün mantığıdır. ben de dahil bir çok arkadaşımız görüşünü belirtmiştir. özida türlü amaçlar için ve başka bir rapora ihtiyaç duyulmayacağı iddiasıyla verdiği özürlü kimliğinin bile işlevsiz hale gelmesinin baş sorumlusudur ve on binlerce engelliyi kandırmış ve utanmadan yalan söylemiştir. ne söylenirse söylensin ne yazılırsa yazılsın hiç bir işe yaramayacaktır. hiç birimiz boşa nefes tüketmeyelim. özida şimdiye kadar ne yaptı ki? sistem değişmedikçe bu aciz kurumumumuz da böyle gelmiş böyle gidecek. budur !

kunta

06.03-2009, 10:35
öyle bir rapor hazırlayınki o nalet olsaı raporu aldıktan sonra gidip özür oranımkaçsa o raporla nüfüs müdürlüğüne gidip o raporun oranını nüfüs kağıdıma işleşinler bundan sonra bütün işlemlerimde nüfüs kağıdımı göstererek özürlülerin yararlandığı haklardan sadece nüfüs kağıdımı göstererek faydalanabileyim...

ey çok sayın eli öpülmesimi yoksa başka yerleri öpülmesimi gerekli olan yetkililer yahu bu kadar zormu bu devletin doktoruna hastanesine malzemesine rontgenine tıbbi cihazına zamanına emeğine yazık değilmi bir özürlü vatandaşı hayatı boyunca 50 kere rapor almaya mahkum eden düzeni sistemi değiştirmek bu kadar zormu bunu yapabilmek için uganda cumhuriyetinde okuyan insanlarımı getirmek lazım ya sizler bu ülkede yaşayan insanlarsınız ve bu konuda yetkili oldu iseniz bu özürlü insanların gereksinimlerini az çok biliyorsunuz bunu yapabilmek bu kadar zormu ya....elinizi vicdanınıza koyun bu özürlüler için şu basit düzenlemeyi artık yapın nüfüs kağıdına işletin 1996 da 18 yaşımdaydım o tarihten beri rapor almaktan bıktım ....
bu yazıyı okuyan tüm yetkililere sesleniyorum bu düzenlemeyi beceremedikçe bu devletten aldığınız tek kuruş dahi olsa aldığınız maaşı bence haketmiyorsunuz

Makri

06.03-2009, 11:01
kunta,
özür oranlarının nüfus cüzdanlarına işlenmesi anayasaya aykırılık gerekçesiyle iptal edilmiştir.

TAGI ÇEÇE

06.03-2009, 11:02
1 öncelikle birbacagı olmuyan yada birkolu olmuyan %40 la sakat sayılsın
2 herne olursa olsun özürlünün haklarını sırf baba sının sıkortası oldugundan dolayı haklardan yararlanamaz denmesi kaldırılsın
3 özülü kendi sıkorta emekli vs haklarından yararlandırılsın fakir olmasını baba sıkortasında olmamasını şart koşmamaları saglansın fakirde olsa durumu normal şartlardada olsa özürlü haklarına dokunulmasın
4 tekbir raporla her yapacagı işte geçerliliyini korusun
5 ücretsiz seyahat haklarını elinden almasınlar yanında bir kişi götürme hakkı tüm özürlü guruplara tanınsın üctersiz
6 elektirik,su,dogalgaz, telefon ev vergisi vs haklardan %50 yararlandırılsın

kunta

06.03-2009, 11:15
Makri;
o zaman anayasa değiştirilsin bu kadar basit yani anayasaya uygun hale getirilsin nasıl bu ülkede özürlü insan araç alinca plakasına kocaman bir engelli arabası konuluyorsa engelli raporunuda alınca nüfüs cüzdanına işetilsin ...ne gerekiyorsa yapılsın anayasada gerekiyorsa değişsin de kurtulalım şu rapor alma çilesinden bitsin artık bu çile...ülke yararına ülke insanının ferahına özellikle özürlü insanın rahatına ilişkin yetkililer bişeyler yapsın lütfen bu ülkede

Makri

06.03-2009, 11:26
"Danıştay, özürlü vatandaşların nüfus cüzdanında özürlülük bilgisinin yazılmasını öngören yönetmeliği iptal etti

ANKARA - Danıştay 10. Dairesi, özürlülük bilgisinin nüfus cüzdanına yazılmasına olanak tanıyan yönetmelik hükümlerini iptal etti. Daire, düzenlemenin, kimliğin her ibrazında kişinin özürlülük oranının başkaları tarafından bilinmesi ve bu suretle özürlü vatandaşların kişi hak ve hürriyetinin zedelenmesi sonucunu doğuracağına işaret etti.
Bazı özürlü aileleri, Resmi Gazete’de 30 Ekim 2005’te yayımlanarak yürürlüğe giren Özürlüler Veritabanı Oluşturulmasına ve Özürlülük Bilgisinin Nüfus Cüzdanında Yer Almasına Dair Yönetmeliğin, 2. maddesinde yer alan "özürlülük bilgisinin nüfus cüzdanlarında yer almasına ilişkin usul ve esasları kapsar" ibaresinin, ikinci bölüm başlığının alt başlığında bulunan "Özürlülük Bilgisinin Nüfus Cüzdanında Yer Almasına" ibaresinin ve 7. maddesindeki "Nüfus cüzdanında özürlüğüne ilişkin bilgi yer alan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı" ibaresi ile nüfus cüzdanına özürlülük oranının yazılmasını öngören anılan maddenin 2. fıkrasının ilk cümlesinin iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.
Danıştay 10. Dairesi, söz konusu yönetmelikteki, "özürlülük bilgisinin nüfus cüzdanlarında yer almasına ilişkin usul ve esasları kapsar", "Özürlülük Bilgisinin Nüfus Cüzdanında Yer Almasına" ve "Nüfus cüzdanında özürlüğüne ilişkin bilgi yer alan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı" ibareleri ile "Özürlü olduğunu istenen belgelerle beyan eden ve il müdürlüklerine başvuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının nüfus cüzdanlarının arka yüzünde, ’% ... oranında özürlüdür’ ifadesi yer alır" cümlesini oy çokluğuyla iptal etti."
Kunta,
Anayasayı değiştirecek bir durum yok. İptali istemiyle dava açıldı, ve Danıştay 10. Dairesi iptal etti. Etmeseydi ne olurdu, birşey olmazdı çünkü nüfus cüzdanlarına özürlü oranlarının yazılması ya da yazılmaması şimdiki problemlerin ana nedeni değil.

mahmuthalac

06.03-2009, 13:57
sayın reyhan hanım benimde tek göz sıfır ikincisi 0.6 ayrıca şeker kollestrol ve tansiyon var eski raporum 0/075 şimdi tek gözü 0/020ye düşürmüşler öyle saçma iş olurmu göz gidince zaten dünyan kararıyor bu oranlar bir çözüm ben 2001-2002tarihlerinde 0/075 ankara eğitim hastanesi raporum olmasına rağmen emekli etmediler yeni rapor istediler samsun 19mayıs araştırma hastanesşnden oysa benim 2002yılında alınmış ankara eğitim araştıma hastanesinden alınmış 0/075 iş gücü raporum var neden samsuna sevk edildiğimi anlamış değilim oranlar çok kötü eskiden tek göz32-34 arası verirken şimdi 0/020 bikendi başlarına gelsede anlasalar tek isteğim o biz böyle gezeletenler inşallah bir gün kendileride gezeleyecek selamlar saygılar

bulnes

06.03-2009, 14:50
Evet özellikle raporun "Sürekli" olarak alındı ise daha da rapor çıkarma gibi bir derdi olmamalıdır.

reyhan gazel

06.03-2009, 20:31
Sevgili dostlarım,

sağlık kurulu raporları ile ilgili yazdıklarınızı teker teker kayıt altına aldığımızı bilmenizi istiyorum. Alınan bu kayıtlar, yönetmelik değişikliği için yapılacak toplantıda tüm ilgililerin elinin altında bulunacaktır. Ayrıca sadece buradan değil diğer engel gruplarından da benzer taleplerim oldu. Örneğin bugün otizm ile ilgili sivil toplum kuruluşları ile sağlık kurulu raporlarını konuştuk. Görme engellilerle, işitme engellilerle ayrı ayrı görüşmekteyiz. Olabildiğince fazla insana ulaşmaya çalışıyorum. Çünkü tüm derdim, daha az sıkıntı yaşanacak, tüm engel gruplarını en net şekilde rahatlacak çözümleri bulmaktır.

Bunun için yazmaya devam ediniz lütfen. Ancak, daha önceki cevaplarda dile getirilmiş mesajları aynı şekilde yazmamaya dikkat edelim. Tekrar oduğu zaman elimdeki tüm kayıtları taramak oldukça zaman alıyor. Oysa ki bizlerin zaman kaybından çok zaman tasarrufuna ihtiyacımız var. Enerjimizi başka bir sorun alanında da kullanmak isteyimizi anlayışla karşılayınız.

Sevgiyle kalın

perenay33

06.03-2009, 20:57
ama bunlar yapılırken aradaki cürük elmaları (sahtekarları)iyi denetlenmesi lazımhem bu yasa arkadaslarımızı ve bazı doktorları zan altında bırakıyor ona nsasıl bir çözüm düsünüyorsunuz

TAGI ÇEÇE

06.03-2009, 21:15
Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Şükrü Boyraz, "AKP, SSGSS ile, çalışan sakatların 15 yıl olan emeklilik haklarını gasp edip 18 ve 20 yıla çıkardı. Kısacası sakat haklarını gasp etti" diye konuştu.

akasya

06.03-2009, 23:06
2- Metabolizma Hastalıkları
D- Osteogenezis İmperfekta (Osteoproz ve multipl kemik kırıklarına neden olmuş) 40

Reyhan Hanım merhaba...

Yukarıda aktardığım oran bilgisini "ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK" ekinde yer alan yani sayın sağlık kurulunun hastalık oranlarını belirlerken yararlanacağı kriterlerin yer aldığı dökümandan aldım. Bahsedilen hastalık yani benim hastalığım tıp dilinde Osteogenezis İmperfekta olarak bilinen cam kemik hastalığıdır. Dikkatinizi çektimi bilmiyorum ama bu hastalığa %40 oran verilmiş. Hatta %40 alabilmek için hastalığın Osteoproz ve multipl kemik kırıklarına neden olması şart koşulmuş. Bu ekleri hazırlayanlar doktor mudur bilmiyorum ama "OSTEOPROZ VE ÇOKLU KEMİK KIRIKLARINA" neden olmayan bir cam kemik türü var mıdır ? Biz ki ömrümüzün yarısını alçıda geçirmiş insanlarız. Hele ki ağır vakaları dikkate alırsak... Bu yönetmelik ekinde yer alan ibare ile kesinlikle cam kemiklilerle alay edilmektedir :) Ben bile ağlanacak halimize gülüyorum şu an. :D

Şimdi bu hüküm uyarınca bizim %40 gibi düşük bir oran alabilmemiz için cam kemik olduğumuzu ispat etmemiz yetmemekte. Cam kemik olduğumuzu + bizde osteoporoz bulunduğunu ve çoklu kırıklar yaşadığımızı ispatlamak zorundayız. Bunları nasıl ispatlayacağımız ise meçhul. Kemik ölçümleri vs vs vs Bu nasıl anlayıştır ??? Bu insanları bu kadar zorlamanın anlamı var mıdır ???

Emin olun kimse cam kemik doğmayı ya da bunu ispatlamak için hastane hastane gezmeyi istemez. Sanırım bu insanlar için devletimiz hayatı biraz daha kolaylaştırmalı. Amerikada'ki osteogenesislerin yaşam tarzlarına ve devletin onlar için neler yaptığına bakarsanız sanırım beni çok daha iyi anlayacaksınız. Bizse %40 gibi düşük bir oranda engelli raporu alabilmek için bile neredeyse hastanede düşüp bir yerimizi kırmak zorundayız !!!! El insaff diyorum. El insaffffffff ....

Üniversite hastanesi olan Çapa'nın ( kurul beni hiç görmedi ) bana verdiği engel oranını da yazayım : %23.5. Cam kemiğim+boyum 125+ hafif skolyozum var+ hafif işitme kaybım var. Reyhan hanım ben senelerdir boşuna üzmüşüm kendimi. Engelli değilmişim :) Ne mutlu bana.....

AsTeRuNyA

07.03-2009, 00:01
başbakanlık özürlü kartı olanlardan tekrar tekrar rapor istenilmesin diyelim ehliyetiçin ayrı vergi indirimi için ayrı vs bunlar için ayrı raporlar istenilmesin başbakanlık özürlü kartımız heryerde geçsin

osye

07.03-2009, 00:42
Merhaba Reyhan Hanım arkadaşlar genel olarak olması gerekenleri söylemişler ancak sanırım görme özürlü arkadaşlar pc yi fazla kullanmadıklarından sesleri pek çıkmamış bende görme özürlüler için ne gerekiyorsa yapılmalı diyorum. Örnek olarak kişi eğer görme özründen dolayı kendisi araç kullanamıyorsa o kişiye ÖTV muafiyetli araç alması için imkan tanınmalı ötv siz araç için % kaç gerekiyorsa o oranda ona göre sürekli rapor verilmeli.

bide kişinin e yada b sınıfı ehliyeti var sonradan bir kaza geçiriyo kolu yada bacağı zarar görüyo ve H sınıfı ehliyet alması gerekiyo bu kişinin hafızasına format atılmadıya neden tekrar kursa sınava alınıyo
böyle saçma sapan kanunlar çıkmasın

son olarak özür oranları benzer olan kişiler farklı araçlarıda kullanabilsin. ortopedik özürlüler araçlarını benzer hastalığı olanlara ve yakınlarına sürdürebilsinler

officer

07.03-2009, 12:11
H sınıfı sürücü belgesi ayrımcılıktır bence bu konununda gündeme gelmesi lazım

(aşağıdaki yazı oturanboğa abimden alıntıdır.)
Bunu mantıklı şekilde açıklayacak tek bir argüman bile yoktur... Bir insan ya sürücü olur, ya da olamaz. Tüm sürücüler aynı kurallarla bağlıdır. Sürücüler içinde bir grubu, "bu sakat H sınıfı", "bu kadın K grubu", "bu yaşlı Y grubu", "bu Türk T grubu" diye damgalamak ayrımcılıktır ve suç sayılmalıdır! Ve teorik olarak sakat H sınıfı diye ayırmakla, yukarıda saydığım kategorileri ayırmak arasında hiç bir fark yoktur!

yesil_izmit

07.03-2009, 12:24
Arkadaslar
Öncelikle herkesin şikayetçi oldugu konuları belirlemek gerekli

1 Her konu için ayrı ayrı rapor istenmesi durumu düzeltilmeli
2 Rapor oranlarının düşürülmesi sonucu mağdur olan arkadasların durumu düzeltilmeli Örneğn 2005 te 2 arkadas rapor almıs ikilisde % 50 oranında biri vergi indirimime basvurmus almıs biri almamıs almayan arkadasın oranı düşüyor yeni yönetmelikle emekli olamıyor fakat diğeri oluyor ADALET NEREDE
3 Engellilerin yararlandıgı haklar için tek kart uygulamasına geçilmeli
4 Bu kart sürekli değiştirilip zorluk cıkarılmamalı
5 Engellilerin Net bir bilgiye sahip olması için bilgi alabilecekleri ve gerçekten engelli ile iletişim kurabilen birimler kurulması call center tarzı

Bilginize Sunarım

reyhan gazel

07.03-2009, 13:10
sevgili dostlarım,

mesai saatleri içinde bilgi alabilmek için Kurumumuzun bilgilendirme birimini arayabilirsiniz. Özürlüler uzmanı arkadaşlarım sizinle doğrudan görüşüp sıkıntılarınızın çözümünü bulmaya çalışıyorlar. Ayrıca, Kurumumuza gelip yüzyüze iletişime de geçebilirsiniz.

Tel: 0312 229 55 11 ( Bu numaradan bilgilendirme birimini bağlatabilirsiniz.)

sevgiyle kalın

yesil_izmit

07.03-2009, 14:27
İnşallah güzel şeyler olur arkadaslar kendi adıma söyliyim eger bu rapor işi düzelmezsse akp ye oy falan yok

nacar

07.03-2009, 15:27
2 herne olursa olsun özürlünün haklarını sırf baba sının sıkortası oldugundan dolayı haklardan yararlanamaz denmesi kaldırılsın
3 özülü kendi sıkorta emekli vs haklarından yararlandırılsın fakir olmasını baba sıkortasında olmamasını şart koşmamaları saglansın fakirde olsa durumu normal şartlardada olsa özürlü haklarına dokunulmasın
5 ücretsiz seyahat haklarını elinden almasınlar yanında bir kişi götürme hakkı tüm özürlü guruplara tanınsın üctersiz
ARKADASM TAGI ÇEÇE (http://www.engelliler.biz/forum/members/16188.html) SİZE BU KONUDA KATILIYORUM BEN NEREYE GİTSEM BABAMIN AYLIGI CIKIYOR
SEN AYLIK ALIYON SKK LISIN DİYE SANA YARDIM EDEMİYORUZ DİYORLAR

nacar

07.03-2009, 15:31
arkadasım TAGI ÇEÇE (http://www.engelliler.biz/forum/members/16188.html) size bu konuda katılıyorum ben nereye gitsem sen babanın aylıgı alıyorsun skk lısın diye yardım edemiyoruz diyorlar
bu madde kalksın yeter

RİCH

07.03-2009, 15:47
Merhaba reyhan hanım

1- 2006 da çıkan özürlülerle ilgili kanunda engellilerin rapor oranları düşürülerek madur edilmiştir.rapor oranlarının yeniden düzenlenerek kimse madur edilmemelidir. Rapor oranları düştüğü için birçok arkadaş hukuki süreç başlatmış mahkemelere başvurmuştur.
2- Vergi indirimi için başvuru yapan birisi sağlık kurulundan raporu alıyor, ancak maliyedeki kurulda görmeden etmeden engel oranı düşürülüyor.tek rapor yetmeli...
3- Engellilerin, mimari engeller, toplu taşımadan yararlanamama, istihdam olanaklarından yararlanamama gibi sosyal yaşamdaki destekleri yetersizdir.
4- Sağlık hizmeti sunan kurumlar başta olmak üzere gerek ulaşım gerekse kurumda dolaşım bakımından mimari engellerin ortadan kaldırılması gereklidir. Kaygan zeminler, dar kapılar, trabzansız merdivenler sağlıklı kişiler için sorun değilse de engelliler için aşılması güç engellerdir.

Bizler zaten engelli kişileriz hepimizin değişik farklı engelleri var hayatta ne şartlarla ne zorluklarla tutunmaya çalışıyoruz ki... karşımıza birde aşılması zor engeller konuyor. Nerede sosyal devlet anlayışı. Herkese para yardımı yapılıyor, beyaz eşya yardımı yapılıyor vs büsürü çalışmalar yapılıyor engelli haklarınında aynı itinada hassasiyetle kimseyi madur etmeyecek şekilde düzünlenmesini talep ediyoruz. 2006 da çıkan yasa AB de normlarına göre hazırlanmış galiba ama avrupada hiç bri engelli madur edilmiyor.avrupa engellisine sahip çıkıyor.bizde size güveniyoruz reyhan hanım iyi çalışmalar engelliler için güzel haberler verirsiniz inşallah..

MELEKDERYA

07.03-2009, 23:29
Reyhan Hanım inşallah çalışmalarınız sonuç verir ve rapor çilesinden kurtuluruz.Öncelikle önerilerimizi dikkate aldığınız için ve aramızda olduğunuz için size çok teşekkür ediyorum.
Çalışan tekerlekli sandalyede bir engelli olarak rapor konusunda en mağdur olanlardan biri de benim,kazadan sonra sandalyeye bağımlı kalınca öğretmenlikten memuriyete alındım ve milli eğitim bakanlığı öğretmen olur raporunu alırsan tekrar öğretmenliğe geçiririz diye yazı yazdı ama hiçbir hastane bu raporu vermedi,rapor oranları konusunda bütün hastaneler tamamen çok keyfi uygulama yapıyorlar,sen öğretmenlik yapamazsın,öğrencilerin psikolojisini olumsuz yönde etkilersin diyen ve parapleji rahatsızlığıma %95 rapor veren aynı heyet başkanı,2 ay sonrasında vergi indirimi için başvurduğumda beni unutmuş olmalı ki bu orandan daha düşük rapor veriyordu,itiraz edip de 2 ay önceki öğretmenliğe geçmek için aldığım %95 raporu gösterince mecburen %95 rapor vermek zorunda kaldı,yani rapor oranları tamamen çok keyfi ve engellilerin hep dezavantajına verilmektedir.Ayrıca bana rapor verilirken kesinlikle parapleji rahatsızlığım hakkında hiçbir tetkik yapılmadı ve de hastanede rezil bir ortamda kalabalıkta rahatsızlığımızla ilgili olmayan diğer doktorlara da raporumuzu imzalatmak için çok sıkıntı çektik.
Çok önemli bir mağduriyetimiz de engelimiz sürekli olduğu halde sürekli kullanmak zorunda olduğumuz medikal malzemeleri için her ay veya iki ayda bir reçete yazdırmak için hastaneye gitmek zorunda kalıyoruz,oysaki engelimizden dolayı zaten hastaneye gidip gelmek çalışanlar için sevk almak ayrıca bir külfet oluşturmakta,her ay reçete yazdırmak zorunda olmamız, omurilik zedelenmesi sürekli olmasına rağmen,engelimiz sürekli olmasına rağmen reçete yazdırdığımız bu malzemelerin raporlarını 2 yılda bir yeniletmek de yine ayrıca çok gereksiz ve mağduriyet!!!
Yine çalışan bir engelli olarak her işlemim için her defasında hastanede rapor çıkartmak o kadar büyük bir eziyet ki!!!Çünkü devlet memuru olduğum için bana çok sık rapor lazım olmakta ve her defasında tekerlekli sandalyeyyle rapor çıkartmak için uğraşmaktayım.Özürlü kimlik kartlarımız hiçbir işe yaramıyor,maalesef,her işlem için rapor çıkartmak zorunda kalıyoruz,ayrıca vergi indirimi aldığımız halde emekli olurken tekrar rapor çıkartmamız da çok gereksiz ve külfet!!!
Engelli öğretmenlerin öğretmen olur raporunu almalarındaki sıkıntıyı da Reyhan Hanım Milli Eğitim Bakanlığıyla konuşmanızı özellikle çok rica ediyorum.Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bu konuda ortak hareket etmeli ve net olarak belirlemeli.Yani doktorlar bunu neye göre karar veriyorlar,ben İngilizce öğretmeni olarak Eğitim Fakültesi mezunu olarak mesleğimi yürüyemediğim için icra edemiyorum,yani benim mesleğim sınıftaki ders anlatmam iki adım atmama mı,yürümeme mi bağlı!!!bu konuda defalarca yazışmalar yaptım,Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen olur raporu isterken,hastanelerdeki sağlık kurulları ise tam aksine beni Milli Eğitime yönlendirdiler,engelli öğretmenlerin raporları hakkında da kesin bir yasa çıkarılmasını ve net bir yasaya göre hareket edilmesini istiyorum,benim branşımla alakalı olmayan birçok kişi öğretmenlik yapabilirken,eğitim fakültesi okumamış birçok kişi öğretmenlik yaparken,Türkiyede en çok öğretmen alımı branşı ingilizce iken ben tekerlekli sandalyedeyim diye İngilizce öğretmenliğini yani kendi mesleğimi yapamıyorum maalesef!!!

ertürkhan

08.03-2009, 16:34
Iş hayatında gelir vergisi indiriminden yararlanma ve emeklilik işlemleri için gönderilen raporların masa başında yüzdelilk değerleri değiştiriliyormuş bir çok arkadaşımız bu nedenle işinden oluyor ve emekliliK hakkını kullanamıyor; sürekli verilen raporlar nasıl bu şekilde değiştirilebiliyor? Kazanılmılmış olan haklar nasıl elimizden bu şekilde alınabiliyor? Bunun önüne geçilmelidir. Teşekkürler.

TAGI ÇEÇE

08.03-2009, 18:39
1.isteklerimiz 18 mart 1998 tarihli ve 23290 sayılı kanun tekrar kanunlaştırılsın bu kanundan kimse şikayetçi olmadıgı halde yürürlükten kaldırıldı bukanunun tekrar yasalaşmasıyla %34 dizaltı kesik bacagıma verilen deyer %40 olarak sakat sayılma yolunu açacaktır
2.millet vekillerine tanınan haklar özürlülere de tanınsın tüm detaylarıyla bir millet vekili hava alanında viyaypi salonunda dinnenirken biz özürlülere neden böyle bir hak tanınmasın birkartla tüm engelleri aşmak istiyoruz kalıcı süresis bir kartla
3.malülen emeklilik %60 dan %40 ka çekilmesi vede yok babanın sıkortası var yok evin var vs kanunlarla malül aylıgı vermemek anlayışını çıkarılacak yeni kanunla yasalaşmasını çünki özürlüye özürlü diye malül hakkını devlet tanımalı süresis tek bir kartla
4.özürlüye yaş sınırlandırması kaldırılsın 3600 çalışma işgücü doldurmasıyla emeklisi saglansın
5.özürlülük oranı %20 den başlasın
6.%20 den az özürlü oranları olanlara kademeli emeklilik getirilsin
7.ssk dan alıcagımız pırotes vs işlemerde yurt dışında tedavimiz dahi bizlere saglansın zorluk çıkarılmadan rahat bir şekilde
8 yukarıda belirttiyim işlemlerimizde özürlü oldugumuzu süresiz tekbirkartla ispatlayarak huzurlu bir hayat yaşamak istiyoruz VEDE DİYORUMKİ REYHANHANIM
saygılar bizden yaşatması sizden SEVGİYLE KALIN

Engelsizbiz

08.03-2009, 19:35
Reyhan Hanım goruslerimizi dikkate alma inceliginizden oturu tum engelli arkadaslarımız adına tesekkur ederim.

efsane1

09.03-2009, 09:36
Sağlık kurulu raporlarının maliye tarafından düşürülmesi ile engelli mi?engelsiz mi?belli olmayanlardan biriyim.Cetveller düşürülmeden önce değerlendirildiğimde bileteral DKÇ ve komplikasyonları sonucunda %65 olan oran, düşürülen cetvel oraları formüle edildiğinde %48 çıkmasına rağmen kanuna göre alt ekstermide tam fonksiyon kaybı olsa bile %40 'ı geçemez ibaresine istinaden hastane tarafından%40 olarak verildi.Maliye raporumu beni,röntgenlerimi testlerimi görmeden %36 olarak düzeltti.:).Protez ameliyatı kemik durumum değerlendirildiğinde iyileşme olmayacağı ve ameliyat başarılı olsa dahi şu anki durumumdan daha iyi bir sonuç elde edilemeyeceği, risklerinde ise bacaklarımı asla kullanamayacağım bir pozisyonda olacağım bana üniversite hastaneleride dahil olmak üzere gittiğim sayısız ortaopedi uzmanları ve operatörleri tarafından söylendi.Sürekli zayıf kalmam,spor yapmadan,olmayan eklemlerime yüklenmeden:),bacaklarıma yüklenmeden özellikle bacak-karın ve kalça kaslarımı güçlendirmek durumundayım.Alacağım bir kaç kilo yada kaslardaki zayıflık sürünür hale getiriyor.Ayakta kalmak,merdiven çıkmak,uzun süreli oturmak,5 dakikayı geçen dinlenilmeyen yürüyüş yapmak durumunda olduğumda yürüyemiyorum,ağrılar dayanılmaz oluyor.Ağrı kesiciler yüzünden ülser olduğumu söylememe gerek yok dolayısıyla ağrı kesici almama yolunu seçmek durumundayım.
Gelelim problemime;cetvellere göre %48 olan,ek ibareyle kanuna göre %40 olarak verilen raporum,maliye tarafından düşürülünce,kanunların engelli oranlarını kesin rakamlarla belirtmiş olduğu yani sınır %40 olduğu için engelli sayılmayacağım dolayısıyla engellilere tanınan istihdam,teşvik gibi kanunlardan yararlanamayacağım bana belirtildi.

Engelli çalıştırma zorunluluğu olmayan işverenlerin engelli istihdamını teşvik amacıyla işveren payına düşen SSK priminin %50 sini hazine ödüyordu.Bu kanundan faydalanarak işe girdim.Bu kanunun benim maaşıma katkısı olmamasına rağmen SSK primlerimin aldığım ücret üzerinden ödenebiliyordu. (asgari ücretten değil).Daha önce görüştüğüm sayısız işyeri engelli kadrosunu asgari ücret olduğu,idari kadroda engelli istenmediği,farklı ücret verilse dahi primlerin asgari ücretten yatırılacağı,veya en iyi ihtimalle asgari ücretin biraz üzerinde lütfen gösterileceği şeklindeydi,bunun dışındaki prim farkını kendim ödersem gerçek ücret üzerinden sigortalı gösterileceğim söylendi. Temmuz ayında değiştirilen kanun gereği engelli istihdam eden işyerlerine istihdamı teşvik amacıyla SSK priminin işveren payının asgari ücretin %50 si kadarının hazine tarafından karşılanması şeklinde uygulamaya konuldu.Dikkatinizi çekerim asgari ücretin işveren payının %50 si yani 68 TL si,ve engelli istihdamı için büyük teşvik diye lanse edildi aktarıldı bunun neresi teşvik anlamış değilim.

İşverenim;maliyenin raporumu %36 olarak düzeltmesi ile artık kanunen sınırların altında kaldığım için engelli sınıfında olmayacağım, kriz,çalışma kısıtlarım,artık teşvik niteliğini yitiren prim farkını mazeret göstererk iş aktimi bitirdi.Kaldı ki yeni kanunla asgari ücretten ödenen teşviğin 68 TL den dahi engelli olmadığım için,yararlanamıyorum. İşsizim.Görüşmeye gittiğim işyerlerinde idari kadroda prezantabl olmadığım gerekçesiyle(ciddi aksayarak yürüdüğüm için) normal kadroda işe giremiyorum.Engelli kadrosuna raporum yetmiyor.Kariyerime mesleki özelliklerime bakılmadan Fiziki yetersizliklerim bahane edilerek asgari ücret teklif ediliyor.Yeterli oranda engelli olmadığım için, erken emeklilik şansımda yok edildi.Bu şartlarda nasıl iş bulurum.Nasıl maddi manevi dayanırım,prim günlerimi nasıl doldururum bilmiyorum.
Hükümetin, kanun yapıcıların,Maliye tarafından düşürülen sağlık kurulu raporlarına bakış açısını; değişen-düşen bir kaç rakam olmadığı ;kişinin hayatını tümden değiştirdiğinin farkına varmaları gerekiyor,düşürülen rakamlar değil engellilerin zaten zor olan yaşam koşulları,yaşam sevinçleri ve hayatları.

mertbey34

09.03-2009, 12:17
reyhan hanım bu rapor işkencesinin bir an önce sona ermesini istiyoruz askeri yoklamasında askere elverişli değildir deniliyor.sonra işçi bulmaya yeni rapor alıp özürlü olarak kayıt oluyorum tekrar rapor alıp özürlü kimlik kartı alıyorum şimdide emekli olacağım vergi indiriminden yaralanıp yaralanamayacağımı bilmiyorum çünkü bu özürlüleri yıldırma politikası ne zaman sona erecek. raporumdada süreklidir ibaresi mevcut yüzde elli ben size erzurumdan yazıyorum lütfen yetkililer bir an önce biz özürlülerin mağdutiyetlerinin giderilmesini rica ediyorum saygılarımla...

mahmuthalac

10.03-2009, 09:10
sayın Reyhan hanım 2006 yılından önce alınan raporları neden emekli sandığı değerlendirmeye almıyor neden bizleri hep yokuşa şürüyor ben 2002de hakem hastaneden almışım raporu ama emekli sandığı hala bizleri ya samsuna ya ankaraya sevk ediyor yasa açık verilen hak geri alınmaz diyor ama emekli sandığının bunu dinlediği yok buna bir dur diyen olmayacakmı selamlar

ülgenim

10.03-2009, 11:05
Sayın Reyhan Hanım,
bağlı bulunduğunuz kurumun bir bürokratı olarak girişimlerinizi taktirle karşılamamak elde değil.Ne varki görünen köy klavuz istemiyor.Bu iş tek sizin çabanızla olacak bir şey değil.Burdan sorunlarımızı, dileklerimizi,yapılan haksızlıkları, yanlışları defalarca yazalım.Sonuç!!? Elde var sıfır.Neden bizim ülkemizde işler hep yavaş gider.Kanun çıkarılır da bu kanuna DEVLETİN kendisi uymaz.Bu nasıl iştir,bu nasıl bir düzendir anlamak elde değil.Sayın Milletvekili LOKMAN AYVA'yı bizlerin temsilcisi olarak gönderdik.O da (adil) düzene uydu,ses seda yok.Önerilerim:
1- Kamu kuruluşları veya özel sektördeki özürlü eleman çalıştırma oranlarına(yüzde oranlarına) kesinlikle uyulsun.Uymayan kurumlar veya işletmeler hakkındaki cezai müeyyideler yerine getirilsin.Cezai müeyyide den de birinci derecede kurum amiri sorumlu olsun ki, o zaman engelli çalıştırmamak nasılmış bir görsün bu millet.Paranın kendi çebinden çıkacağını gören bir kurum amiri bakın o zaman nasıl eleman alıyor.Engelli boş kadro 45.000 falan deniyor kamu kurumlarında.İşte o zaman ülkemizde boş engelli kadrosu kalırmı hep birlikte görürüz.
2-Raporlar her tarafta geçerli olmak üzere TEK bir defa alınsın.Her bir işlem için tekrar tekrar alınmasın.Sürekli ibareli raporlardan bir daha rapor istenmesin.Haklarımız verilirken, geçmişte alınan raporlar aynen muhafaza edilsin.
3-Onsekiz (18) yaş üzeri bakıma muhtaç çocuklara,babasının veya annesinin maaşından dolayı,maaş bağlanmıyor.Neymiş baba ssk lı, asgari ücret alan bir kişi nasıl evini geçindirebilir.Yok eve şu kadar para giriyormuş da şu kadar girmesi gerekiyormuş.Fazla eve para giriyormuş.(Yani asgari ücretten çalışan bir kişinin maaşı fazlaymış.) Bunlar tez elden düzeltilmeli.Bireyin nasıl yaşam hakkı varsa, kimseye muhtaç olmadan da bir maaşa bağlanması gerekiyor.Maaşı olmayan bir engelli hor görülüyor.Ama maaşı olan bir engelli yi kendi ailesi bile el üstünde tutuyor.Neden işin içinde para var ya ondan.
4-Engellilere sağlanan muafiyetler artırılsın.Hayata hep sıfırın altında eksi (-) dereceyle başlıyoruz.Bari bu tanınacak haklarla normal kişilerin seviyesine yani artı(+) pozisyona geçebilelim.Bu muafiyetler ne olabilir? Mevcut uygulamalara ilaveten;belediye,tedaş gibi kurumlarda indirimli tarife uygulansın.HER ENGELLİYE İNDİRİMLİ İNTERNET SAĞLANSIN.
5-Tedavilerini yaptırabilmeleri için yurt dışına gidişlerinde kolaylık sağlansın.

Engelsiz yarınlara kavuşmak dileğiyle,

efsane1

10.03-2009, 14:49
Cetveller 2006 yılında AB uyum süreciyle yenilendiğini daha önceki oranların ciddi düşürüldüğü konusunu sürekli yazıyoruz.Engelimizde düzelmeler olmadığı,mevcut düzendede engellilerin hayatını kolaylaştırılacak yeterli altyapı sağlanmadığı halde yeni cetvellerle oranlar ciddi düşürülüyor,mağdur oluyoruz.Yeni cetvel düzenlemesine göre heyet önüne çıkarak engelimiz yeniden değerlendirilerek verilen raporlar ise maliye tarafından tekrar düzenleniyor düşürülüyor.Maliye ;devlet hastaneleri yada bu iş için görevlendirilen hastanelerin yeterli olmadığını ,suistimal edebileceklerini düşünürek mi bu raporları düzenliyor.Kişiyi görmeden raporda yazan rahatsızlığa göre fal bakarmış gibi yada toplama işlemi sağlaması yapar gibi rapor vücut bölümlerinin karşısında ayrılan tek satırlık yazılan yazıya istinaden rapor rakamlarını düşürüyor.Madem orda hastaları görmeden raporu yeniden yazan bir birim var bizim hastanelerde ne işimiz var direk gidelim o yerde bilirkişiler bizi görsün bir yerden rapor verilsin.Hastanelerde boşuna sürünmeyelim.Hastanelerde gerçek işleri olan tedavi işini yapsın.
Eğer cetvelden önceki raporlarda sıkıntı varsa iyileşme sağlanan bir engelse süreklilik arzetmiyorsa,yeni bir tedavi şekli bulunmuşsa,yada ek protezlerle hayatı kolaylaştırılabiliyorsa,suistimal veya başka bir şey sözkonusuysa yeniden değerlendirmeye tabi tutulmasını anlayabilirim.Bunun dışında cetveller değiştikten sonra ciddi indirilmiş oranlarda,nerdeyse tüm branşaların ve engel branşınında yer aldığı doktorlardan oluşan devletin işaret ettiği hastanelerden alınmış yeni tarihli heyet raporlarını maliye tekrardan değerlendirip düşürmesin.Vergi indirim datasına bilgi için alıyorsa veri topluyorsa alsın onaylasın kayıtlarına geçirsin. Yok maliye ben vergi indirimi için kendim hesaplattırırım diyorsa ve vergi indirimi sağlamak istemiyorsa bu konu ayrı tutulsun.ERKEN EMEKLİ olma hakkı maliyeden vergi indirimine bağlı olmasın .

brukan

10.03-2009, 15:46
Iş hayatında gelir vergisi indiriminden yararlanma ve emeklilik işlemleri için gönderilen raporların masa başında yüzdelilk değerleri değiştiriliyormuş bir çok arkadaşımız bu nedenle işinden oluyor ve emekliliK hakkını kullanamıyor; sürekli verilen raporlar nasıl bu şekilde değiştirilebiliyor? Kazanılmılmış olan haklar nasıl elimizden bu şekilde alınabiliyor? Bunun önüne geçilmelidir. Teşekkürler.

evet arkadışımız haklı malesef malıye bakanlığı sağlık işlerı genel müdürlüğü ne yazık boyle bır duyarsızlığı sankı amaç edınmış gıbı uyguluyor.madem doktorlara güvenmıyorsun o zaman kendı hekımlerını gonderırsın.yolsuzluk olduğunu düşünüyorsan vicdanı hur mesleğını durust yapan hekımlerını gonder kontrol etsın.yeter artık bu sıkıntılar. daha bır çok kurum ve kuruluşun bu yasalardan haberlerı bıle yok.yanı özürlü yasa ve haklarından.:confused:

idosente

10.03-2009, 16:31
bir de hastanelere rapor için başvurduğumuzda bize rapor için 3-4 ay sonraya gün veriyorlar engellilere rapor konusunda öncelik tanınmalıdır.

ve rapor için başvurduğumda danışmalardaki görevliler hastalığıma bakmaksızın bütün doktorlara yolluyor doktorlarda nasılsın iyimisin diye sorum imza atıyor o kadar bize resmen işkence yapıyorlar ben böyle bürokrasininde prosedüründe .........:)))))))

perenay33

10.03-2009, 20:57
kanun da degıklık olursa ne kadar surede yururluge girer yoksa milletin özürlü devletin saglam dediği kisiler cok magdur durumdalar

forsa

10.03-2009, 21:02
devlet bana 5 yılda bir 1400 lira veiyor protez ayak için 1400 e verdigi ayakla ançak ve ancak evde oturup temel ihtiyaçlarımı karşılarım..Bir işyrine girdigimde bendan saglam insanlar gibi çalımam bekleniyor..ayriyeten emeklilik uzatıltıkca uzatılıyor.. Elinizi viçdanınıza koyun be kendi çocugunuzun bir ayagı olmasa 60 yaşındada emeki olsa neyapardınız. VİJDANINIZ kabulederse devam edin..

bide devlet bana kesin iş garantisi versin bir ev versin bir araba hersene 1 ay işyerinden izinversin .. 2500 lirada maaş.. protezimi enson modelparasından ödesin.. kısacası avrupa sıtandartlarına getirsin 60 yaşında degil ölene kadar çalışayım..

reyhan gazel

12.03-2009, 00:15
Sevgili dostlarım,

lütfen önce birbirimizle anlaşalım. Bunu çok önemsiyorum. Biz birbirimizi anlamazsak başka insanlara sıkıntılarımızın çözümlerinde yardımcı olamayız.

Burada bulunan ya da başka yerlerde bizimle ortak sıkıntıları yaşayan her engelli arkadaşımızın ve ailesinin her zaman yanında olduğumu bildirmek istiyorum. Allah ömür verdikçe de gerek şu anki işimde gerekse başka iş alanlarında herkes için elimden geleni yapacağımdan emin olabilirsiniz. Çünkü benim için "engellilik" yaşantımın tümünü anlatıyor. Aynı sizlerin yaşantısı gibi... Yani daha uzun yıllar bir arada ayakta kalmak zorundayız. Bunun için önce birbirimizi yıpratmayalım.

Buradan yazılan her satır benim için çok anlamlıdır. Çünkü tümünün yaşanılan gerçek durumlar olduğunu iyi biliyorum. Ben de benzerlerini yaşadım, yaşıyorum. Çevremde duyuyorum. İnşallah bizler için en güzel, anlamlı çözümleri de üretebiliriz. Bunun gerçekleşebileceğini de düşünüyorum.

Sevgili dostlarım, istemeden de olsa artık aranızda olamayacağım. Biraz kırgınlık, biraz yoğunluk... Ama benimle iletişime geçmek isteyen her engelli arkadaşıma ya da dostlarımıza kapım sonuna kadar açık. Sizler için bir şeyler yapabileceğime inanıyorsanız lütfen çekinmeden bana ulaşınız. Tüm yürekliliğimle yanınızdayım. Sadece bu sitenin üyelerine değil, engellilik alanını kendine dert edinmiş herkese kapım açıktır.

Sevgiyle kalmayı lütfen unutmayın

karakaya

13.03-2009, 09:49
Sevgili Reyhan Hanım,
Öncelikle bu denli önemli bir konuda bizlerin görüşlerinizi almanız,sorunu çözmek istediğiniz noktasında samimiyetinizin kanıtı olarak bizleri sevindirdi.Bu davranışınızdan ötürü size teşekkür ediyorum.

Arkadaşlarımız rapor konusunda yaşadığımız sıkıntıları güzel bir şekilde sıralamışlar.Tekrar aynı şeyleri söylemeyeceğim.Farklı olarak şunu dile getirmek isterim:

***Özürlü bireylerin devlette istihdam edilebilmesi için %40 üzerinde özürlü raporu almaları gerekiyor.Ancak sahte rapor alarak "Psikolojik Engelli" raporu alarak,devlette istihdam edilen bir çok insan var.Bu insanlar hem bir engellinin kadrosunu işgal ediyor hemde özürlüyüm diye bir çok haktan istifade ediyor. Bu haksızlığın bertaraf edilebilmesi için de yönetmeliğe bir madde koyulmalı.

***Engelli bireylere bir defa rapor verilmeli,bu rapor Askerlikten Muaf olunması için de yeterli olmalı.Mevcut uygulamada illa Askeri hastaneden rapor uygulaması getiriliyor.

***Tek rapor uygulaması hayata geçerse hiç şüphesiz bizler için harika olur ancak art niyetli kişilerinden sağlıklı oldukları halde bu raporu almaları durumunda ise bir daha tespitleri mümkün olmayabilir.

nur-77

14.03-2009, 09:56
merhabalar, bende heyet raporu için başvuru yaptım,çarşamba günü sonucunu alıcam,fakat muayene eden hekim senin bişeyin yok dedi,daha önceki raporum % 50
ayrıca ankaradan gelen özürlü kimlik kartımda'da % 50 yazıo,olmazsa yeniden başvuru yapıcam.

ada1

15.03-2009, 02:35
Reyhan Hanım Merhabalar,
Askerlikten muaf olan kişiler zaten özürlü kişilerdir. Askeri hastaneler gerekli incelemeleri muayeneleri tahlilleri ve kararlarında oldukça titiz davranmaktadırlar. Sürekli özrü olmayan kişilerin bu raporu alması zaten mümkün değildir.

Askerlikten muaf olan, Özellikle tek gözü görmeyenler, tek böbreği olanlar, tek bacak diz altı, tek el, parmaklar vs. özrü olanlar 3.dereceden özürlü sayılsın.

Ancak yeni özürlülük ölçütlerine göre, askerlikten çeşitli nedenlerle muaf olan özürlülerin ölçütleri %40 altında görünmekte, iş başvurularında askerlik gündeme gelince çürük sayılmakta ve işe alınmamaktadır.
Bir şekilde işe alınmış olsalar dahi dahi 10/10 sağlam insanlar gibi çalışmaları beklenmekte bu da çoğu zaman oldukça güç bazan imkansız olmakta ve işi bırakmak zorunda dahi kalınmaktadır.

Benzer birçok olayı bu forum sitesinden takip ediyorum .

Kısacası , Askerlik muafiyet raporları da özürlü raporu olarak kullanılabilsin...

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

osye

15.03-2009, 19:43
arkadaşlar bu nasıl iştir böyle ortalıkta hiçbir şey yokken iki günde %37 lik ÖTV bir anda %18,5 a düşüyo bi yönetmelik değişecek kaç aydır nasılsa oluşamıyo

birileri bizi oyalıyor gibime geliyo

reys

23.03-2009, 11:03
1978 tarihinde Sağ ayağım diz altından aşağısı 5 cm hariç tamamı trafik kazası sonucu tamamen kesilmiştir. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinden, Ankara Numune Hastanesinden ve diğer hastanelerden aldığım Saglık Kurulu Raporları tümü % 40 ve üzerinde idi ancak 2008 yılında tekrar aldığım Saglık Kurulu Raporu oranı yeni çıkan yasa ile % 34 oranına düşmüştür. yeni yasa nedeni ile özürlü sayılmıyoruz Neyapacağız yardım ???????.....

BelginCan

24.03-2009, 11:26
Buraya o kadar görüşlerimizi yazdık halen olumlu bir yazı yazılmamış. Bizmi acale ediyooruz acaba? Bazı şeyler birgünde bile yürülüğe girerken (örnek:%37 lik ÖTV bir anda %18,5 düştü) biz halen burda görüşlerimiz bildirelim. Kaç senedir mağduruz kimiz emekli olabiyor kimimzi iş bulamıyor NE ÖZÜRLÜYÜZ NEDE DEĞİLİZZZ

osye

26.03-2009, 22:22
Bakın arkadaşlar hergün bir paket açıklanıyo ama engellilerle ilgili bir gelişme nedense yok

perenay33

27.03-2009, 19:57
sessiz kaldıgımız için aglamayana emzik yok devlet boyle dıyo galıba

karsahini

31.03-2009, 13:33
slm arkadaşlar benimde bu rapor konusunda söyliceklerim var önceden almış olduğum bir rapor var çalışamaz kısmi bakıma muhtaçtır diye gata askeri hastanesinden almıştım askerlik zamanım geldiğinde ve askerliğimi yapmadım ama inanırmısınız bin pişman oldum iş konusunda okadar sorunla karşılaştımki hala da karşılaşıyorum ben de bu raporu yenileyim dedim tekrar hastaneye başvurdum orda bana madem böyle bir rapoun var özürlü raporu çıkar dediler
bende gerekli baş vuruları yaptım ama hastalığımın seyrini o hastanede izlemiyolar gibi abuk bir sebep öne sererek biz veremeyiz dediler elimde cerrah paşa tıp fakultesinden çiğdem özkara nın kontrolünde olduğuma dahil bir belge olmasına rağmen daha sonra istinye devlet hastanesi nöroloji bölümüyle görüştüm onlar bana %20 rapor verebileceklerini sölediler kendi doktorum sen özürlü değilsin diyo ve özürlü raporu vermeyi reddeyo ama iş verenleri ve hasta insanlara bakış açılarını ya anlamıyo yada anlamak istemiyo çok kötü bir durumda kaldım şu an özürlü raporu almak için uğraşıyorum sonuç ne olucak bilmiyorum ama hem özürlü değilsin diyolar hemde bir işe başladıktan sonra kriz geçirince acıyarak bakıp bizi kapı önüne koyuyolar bu çifte standarttan bıktım artık

ramazan akbulut

03.04-2009, 11:21
Şu an için tedavisi mümkün olmayan hastalıklarda, özürlülük oranı verilebilmesi için vucutta herhangi bir özür olması gerekmektedir.

Ancak bu tür hastalıkların çoğunda, zamanla ilerleme eğilimi yaşanmakta ve hastalığın teşhisinden belli bir zaman sonra vücutta özürlülük oluşmaktadır.

Bu nedenle, örneğin MS vb. gibi hastalığı olanların, yorulmaması ve stresi artıcı ortamlarda olmaması önemli olduğuna göre ve özürlülük yüzdesi verilmesi için hastalığının, illaki özür bırakmasını beklemek bana insani gelmiyor.

Bu tür hastalılığı olanların, talepleri halinde erken emekli olabilmelerinin sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

mertbey34

03.04-2009, 12:06
slm arkadaşlar rapor konusunda benimde sıkıntılarım var askere elverişli değildir deniliyor.yeniden işkur kanalıyla rapora yönlendirilip yüzde elli rapor alıp özürlü kadrosunda kamuda işçi olarak çalışıyorum ve yine rapor alıp özürlü kimlik kartı alıyorum yüzde elli süreklidir diye nedense 18 yıldan sonra emekli olayım diye vergi indiriminden faydalanayım ama yeni yönetmelikte sağlam oluyoruz.tek çarem bu engelliler engelleniyor gibime geliyor.bu konuda acil çözümler bekliyoruz devlet büyüklerimizden..saygılarımla

Sükût-u Vaveyla

03.04-2009, 14:43
bu rapor işine akıl sır erdiremiyorum ben de:confused::mad:

saygun

03.04-2009, 15:09
Arkadaslar hürrüyetteki habere bakın ben hiç ibşey anlamadım..sorun zaten yeni yönetmelikte.ankara değiğlki sorun.yönetmelik protezi olanı artık vergi indiriminden yada erken emeklilik hakkından alı koyuyor..sorunun adını insallah iyi koymuslardır..

Sema

03.04-2009, 15:10
İLK "ENGELİ" AŞTIK - Hürriyet (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/11358088.asp?gid=229)

Maliye Bakanlığı'ndan gönderilen cevap ;

“193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 31 inci maddesinde sakatlık indiriminin mahiyeti ve tutarları belirtilmiş, son fıkrasında da sakatlık derecelerinin tespit şekli ile uygulamaya ilişkin esas ve usullerin bir yönetmelikle belirleneceği hüküm altına alınmıştır. Kanunun 89/3 madde hükmü ile de vergi indiriminin kapsamı genişletilmiştir.

Bu hüküm doğrultusunda Maliye, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarınca birlikte hazırlanan “Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tespit Şekli İle Uygulanması Hakkında Yönetmelik” ile uygulama usul ve esasları belirlenmiştir

Bu konuda Maliye Bakanlığınca hazırlanıp 24/02/1999 tarihli ve 23621 sayılı Resmi Gazete (http://www.hurriyet.com.tr/anasayfa/)'de yayımlanan 222 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde ise konuyla ilgili açıklamalara yer verilmiştir.

Bu açıklamalar çerçevesinde; vergi indiriminden yararlanabilmek için engellilerin, bağlı bulundukları Vergi Dairesi Başkanlıkları veya Defterdarlıklara istenilen belgelerle müracaat etmeleri ve başvuru sonucu kişinin en yakın sağlık kuruluşuna sevk edilmesine müteakip alınan raporlar Merkez Sağlık Kuruluna gönderilmekte ve bu rapor üzerine işlem tesis edilmektedir.

Başkanlığımıza intikal eden raporlar, “Merkez Sağlık Kurulunca Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” eki cetvellerde yer alan her bir özür unsuruna göre belirlenmiş özür puanı ya da derecesine göre incelenmektedir.

Yukarıda açıklanan düzenlemeler ile yetkili sağlık kuruluşlarından alınan raporlarda belirtilen çalışma gücü kayıp oranları, raporlarda yer alan tanı ve bulgulara göre doğru olup olmadığının üst kurul olarak görev yapan Merkez Sağlık Kurulunca incelenmekte, Türkiye çapında aynı bulgular için verilen çalışma gücü kayıp oranlarının farklı belirlenmemesi ve uygulamada bütünlük sağlanarak adaletli olması amaçlanmaktadır. Kurul kararını verirken engellileri muayene etmemekte, sadece raporda belirtilen bulgulardan hareket ederek özür oranını tespit etmektedir.

Öte yandan, engelli vatandaşlarımızla ilgili e-mail yoluyla Bakanlığımıza intikal eden konularla ilgili inceleme ve araştırma yapılmakta olup, gerekli açıklama ilgili kişilerin elektronik postalarına ya da yazışma adreslerine bildirilmektedir.

Ayrıca, engellilerin Maliye, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Özürlüler İdaresi uygulamaları yönünden durumlarının rapor veya başa belgelerle belirlenmesi hususundaki işlemleri tek’e indirmek ve kolaylaştırmak üzere, yeni bir ortak çalışma ilgili kuruluşlar arasında başlatılmış bulunmaktadır.

OturanBoğa

03.04-2009, 15:38
Fatih Çekirge iyi gaza gelmiş :) Neyse, gelmesinin bir zararı yok (en azından şimdilik).

Sağlık Kurulu raporlarıyla ilgili yönetmelik değişikliklerine dair çalışmalar bu başlığı açtığımız günden beri devam ediyor. SGK Genel müdürü dahil konuyla ilgili üst düzey bürokratlar bu başlıkta yazılan her mesajı tek tek okudular ve sorunları tespit edip, gerekli düzenlemeleri yapmak için bürokratları görevlendirdiler.
Bu süreç Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından koordine ediliyor. Ortaya bir taslak çıkarıldığını ve şimdi onun üzerinde çalışmanın sürdüğünü biliyorum.

Yani, Sayın Çekirge iki yazı yazdı diye hoptadanak sorun çözülmüş değil :) Böylesi bir yaklaşım sakatların kendisine ve bu konuda çalışan sivil toplum örgütleri ile bürokratlara haksızlık etmek olur.
Bilmem kaç yıldır sakatlar mağduriyetlerini çeşitli platformlarda dile getirip çözüm için baskı oluşturmuşken, bu çabaların sonucunda ilgili kurumlar harekete geçmişken, bir süredir devam eden mevzuat çalışmaları malumken, kimse ortaya çıkıp "iki haber yaptık engelleri aştık" diye havaya girmesin. Ayıp oluyor...

MERSİN

03.04-2009, 16:24
merhaba bugünkü hürriyet.com fatih çekirge yazısını paylaşırsanı sevinirim.raporlarla ilgili ciddi bir gelişme var

saygun

03.04-2009, 20:26
ben ne olup bittiğinden bişey anlamıyorum...o yeni yönetmelik durdugu sürece tek bacakta protez olan kimse alamaz erken emekliliği..bence sorun tam olrak anlasılmıs değil...

faruk34

03.04-2009, 22:27
İyi çalışmalar Reyhan hanım,
Devlet hastanelerinden, sağlık raporu alırken, muayanede yeteri kadar ilgi görmüyoruz, adeta gözle ,hastayı fotokopi cekiyorlar, hastanelerde oluşturan heyetlerler yeterli değil, işlemler yavaş yürüyor buda hastayı canından bezdiriyor.
Sonuç olarak ssk sistemi çökmüş, haksız yere bir sürü insan maaş alıyor, bir sürü ilaç yolsuzluğu, bunların detaylarına girmeye gerek yok, zaten ödediğimiz pirimler yurdışına göre cok az, sistem bir yerden sonra mecbur tıkanıyor, olan vatandaşa oluyor.Allah c.c. sonumuzu hayır etsin.

TAGI ÇEÇE

04.04-2009, 22:00
bülentbey bana ÖYLE KOLAYMIŞGİBİ YAZIYORSUNKİİ.... YAZMIŞSINIZ BEN YAŞADIKLARIMI YAZIYORUM EN AZ HAFTANIN 2 GÜNÜ YA VERGİ MAHKEMESİNDE DAVAMI TAKİP EDİYORUM YADA ÖZÜRLÜLER DERNEKLERİNİ ZİYARET EDİYORUM YADA SAGLIK RAPORU ÇIKARTIYORUM DEVLET HASTANELİRNDEN ŞUANDADA İST EYİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİNDEN RAPOR ÇIKARIYORUM YANİ ŞUNU SÖYLEYEYİM YAŞAMADIGIM BİRŞEYİ YAZMAM DİYER GİTTİKLERİM YERLERDE CABASI ANKARAYA MECLİSE KADAR GİTTİM SGK YA GİDİPGELMEKTEN ZATEN YORULDUM BASİT BİRŞEY OLMADIGINDAN YAZDIM AMA SİZ BASİTMİŞ GİBİ ANALİZ ETTİYSENİZ SİZİN SORUNUNUZ

izzetogretmen

05.04-2009, 10:21
Engelli raporları Ankara'dan onaylanmayacak...

Memurlar.Net (Engelli raporları Ankara'dan onaylanmayacak) (http://www.memurlar.net/haber/136261/)

jaklin

07.04-2009, 00:55
Merhaba Reyhan Hanım
"sürekli" ibareli sağlık kurulu raporu alan kişiler bir daha sağlık kurulu karşısına çıkmak zorunda kalmasınlar.
Vergi indirimi için ayrı,özürlü kimlik kartı için ayrı,Ötv muafiyeti için ayrı vs
tek rapor alayım bütün işlerimi o raporla halledeyim
ilginiz için tşk

Vergi indirimi için ayrı,özürlü kimlik kartı için ayrı,Ötv muafiyeti için ayrı
tek rapor alayım bütün işlerimi o raporla halledeyim

nacar

07.04-2009, 09:10
Jaklin size bu konuda katıyorum ben şimdi akülü sandalye almak istiyorum fakat tekrar rapor istiyorlar

thedenizfeneri

07.04-2009, 12:10
1)yeni rapor istendiği zaman sevk edildğim hastanenin doktorları tarafından adam gibi muayne edilip rahatsızlığımdan dolayı yaşadığım sorunlar dikkate alınmalı...
2)eger hastalığım hakkında dr'un tam bir bilgi birikimi yoksa rapora kafasına göre yazılar yazmamalı.örnek;benim rahatsızlığım nörofibromatozis 2 çok nadir görülen bir hastalık.sevk edildiğim hastanenin doktoru o ne diye yüzüme bakıyor.hastalığım boyunca bu rahatsızlık hakkında edindiğim bilgi ve belgeleri aktarıyorum.ama yine o kendi bildiğini okuyor.
3)doktor odalarına aynı anda 3-5 tane hasta alınmasın.kim vurduya gidiyoruz.

fahir68

08.04-2009, 10:01
Sayın reyhan gazel,
benimde görüşlerim bülent beyinkiler le aynı

1- ilk işe girişte alınan rapor süreklilik arz ediyorsa emeklilik işlemleri sırasında yeniden bir rapor ve yüzde oranı alınması gereği ortadan kalkmalıdır. Zira o kurumda zaten uzun yıllardır özürlü kadrosunda çalışıyorsunuz.

2- değişik hastanelerin verdiği raporlar bir birini tutmamaktadır bunun ortak bir noktası olmalıdır bir gözü görmeyen bir insan % 40 özürlü sayılıyorsa bütün hastanelerde de böyle olmalıdır.

OturanBoğa

08.04-2009, 23:51
Şunlar da geldi aklıma:

7- Malum, hastahanelerdeki mimari koşullar çok olumsuz. Rapor almak için başvuran kişiler tekerlekli sandalyeleriyle kat kat merdivenlerden karga tulumba taşınmak zorunda bırakılıyor. Akıl almaz bir rezalet... Bunun önlenmesi için, en azından başvuran kişinin sakatlığı/hastalığı ile doğrudan ilgili olmayan branş muayenelerinde ve sadece doktorun gözle/elle muayene edeceği hallerde, doktorun sakat kişinin olduğu yere inmesi ve hastayı görmesi sağlanmalıdır. Doktor göz ucuyla hastayı görecek diye sakat kişinin merdivenlerde debelenmesi gerçekten çok can sıkıcı ve bezdirici oluyor.

8- Sağlık kurulu raporlarınının veriliş amacı kısmındaki olası tüm haklar eksiksiz olarak doldurulmalıdır (H sınıfı ehliyet alabilir, Özel tertibatlı otomobil kullanabilir, 2022 maaşı alabilir, Evde Bakım aylığı alabilir, gelir vergisi indiriminden yararlanabilir, sakat statüsünde çalışabilir, özel eğitim alabilir vs.vs.vs.)

9- Hem mükerrer rapor verilmesinin önüne geçilmesi, hem kişilerin her konuda ayrı ayrı rapor almak için günlerce eziyet çekmesinin önlenmesi, hem de sağlık çalışanlarının işgücünün azaltılması için, bir kez rapor çıkartan ve raporu "sürekli" ibareli olan kişilerin kurula girmeksizin başhekimin (sıcak) imzasının ve kaşesinin olduğu rapor nüshaları alabilmesi sağlanmalıdır.
Kişi daha önce sağlık raporu aldığı hastaneye başvuracak, sürekli ibareli sağlık kurulu aldığını hatırlatacak ve hiç bir muayene veya kurul karşısına çıkmaksızın, sadece başhekim ya da yetkilendireceği bir görevlinin karşısına çıkarak, yeni bir rapor nüshası alabilecek.

nacar

09.04-2009, 09:19
bülent abi size katılıyorum rapor çıkarttıgım hastahanede asansör yok merdiven var 5 tane rapor çıkarttım bu hastahane düzen yok

ada1

09.04-2009, 12:27
Reyhan hanım'dan uzun zamandır ses seda çıkmıyor, bu forum başlığını açtı ancak arada bir bu yazdıklarımızın incelediğine veya değerlendirdiğine dair bir hareket görmek, son gelişmeler konusunda küçük de olsa bilgilendirilmek isteriz. Bu bizleri mutlu edecektir diye düşünüyorum.

(Bu işin boyacı küpü olmadığını, hele konu devletten karar çıkması olduğunda çok uzun sürebileceğini, zaman ve sabrın elbette gerektiğini biliyoruz.

Ancak yoğun temposu arasında, bazı konularda bizleri kısaca aydınlatmasını umut ediyoruz.

-Bu konularla ilgili mecliste veya ilgili bakanlıklarda, herhangi bir kıpırdanma var mı?

-Bu forumda yazılan önerilerin faydası bi şekilde sağlanıyor mu?

-Fatih Çekirge'nin yazıları konusunda kendileri ne düşünüyor?

(diğer arkadaşlarımızın da merak ettiği şeyler vardır herhalde)

saygun

09.04-2009, 20:35
evet ada arkadasa katılıyorum.Ayrıca fatih cekirgenin yazdıkları hakkında ne değişti ne düzeldi anlamadım.Sırf basına düştü diye bakanlık ilgiliymiş gibi yaptı..Sanki bu problemleri aynı kişiler açmamıs gibi bilmiyormus gibi davrandılar.Sorunları yaratan kendileri bilmeyenlerde kendileri.Bu böyleyse vah bizlerin haline.

Yeni yönetmeligin sorun olması engelli oranını 40 dan asagıya cekmemeleri.40 değil 20 olması gerekir.dısarda böyle oldugunu duydum.Böyle oldugu zamanda problem yasayanların cogu çözülüyor.sen yönetmelik değiştiriyorsun ama özürlülük oranını değiştirmiyorsun.Ve bundan haberimiz yoktu aaaaa böylemi olmus diyorsun.

reyhan gazel

10.04-2009, 12:29
Sevgili dostlarım,

buradayım yazdıklarınızı da takip ediyorum.

sevgiyle kalın

shukufe

10.04-2009, 12:47
yaaaa arkadaslar sızler bıde ısıtme agır ısıtme sorunlu olarak bı hastaneye gıdın bakalım
ısıtmeyen kardeslerıme allah yardımcı olsun hamı dıyeyım gelmıs gecmıs helede sımdıkı ıktıdarlar sayesınde mıhmandarsız hastaneye gıdınde gorun
elımız ayagımız aklımız saglamken bızlerı caresız duruma dusuruyo bu burokrası oysa bıraz ılgı bıraz sabır bıraz yavas anlıyacagımız delde konusan anlayıslı davranan gorevlı doktor pek az oluyor ıslerı cok olabılır napalım
barı ozele para yetıstırebılecek ıyı bır ıs olabılse

ülgenim

11.04-2009, 10:15
Özürlü memur alımları senede üç defa yapılacağına, daha önceki yıllarda olduğu gibi sadece özürlü memur adaylarının girebileceği tek bir sınav yapılsa da herkes o sınav, bu sınav ordan oraya koşturup durmaktan kurtulsa.Bu sınav sonuçları memur atamalarında ve de işçi alımlarında kullanılsa daha iyi olmaz mı ?KPSS gibi iki yılda bir yapılsa sınavlar.Yerleştirmeler de kpss gibi tek elden ösym tarafından tercihler doğrultusunda yapılsa kimse buna hayır demez.Madem torpil olayı kalktı,sınavlarda böyle yapılsın,alımlarda böyle olsun.Biz engelli arkadaşlarda yok şu ilde sınav varmış, yok başka bir ilde sınav varmış oraya müracaat edelim sıkıntısından ve de en büyük MALİ VE PARASAL sıkıntıdan kurtulsak.Bir sınava müracaat etmek, sınava gidip gelmek bir sürü mali külfete sebep oluyor.Diyeceğim şu ki; SINAVLAR DA TEK OLSUN, YERLEŞTİRME VE TERCİH İŞLEMLERİ DE.
Sayın Reyhan GAZEL, Özürlüler yönetmeliği veya tasarısı her neyse onlar yapılırken, bu çok önemli meseleyi de içeren,konuları da dikkate alırsa kendilerinden çok menmun olacağız.
Birde bizi gelişmeler hakkında kısaca aydınlatsa veya bilgi verse sevineceğiz.
Kendilerine ve ekip arkadaşlarına iyi çalışmalar diliyorum.

reyhan gazel

12.04-2009, 00:57
Sevgili Dostlarım, bazı arkadaşlar Fatih Bey'in yazılarını takip edip etmediğimi soruyor. Ben de diyorum ki;

Özürlüler İdaresi Başkanı'ndan hurriyet.com.tr'ye teşekkür ziyareti

Türkiye’de yaşayan 8.5 milyon engellinin sorunlarının aşılmasında koordinasyon kurum niteliğindeki Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven ve Başkan Yardımcısı Reyhan Gazel, hürriyet.com.tr bürosunu ziyaret ederek, gösterilen duyarlılık için teşekkür ettiler, bu duyarlılığın devam etmesini istediler.
Türkiye’de engellilerin yaşadıkları zorlukların aşılması için “toplumsal katılım” çağrısı yapan Güven, Özürlüler İdaresi’nin engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak için yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

“ÖRNEK KENTLER KURUYORUZ…”
Güven, özellikle belediyelere bu konuda büyük iş düştüğünü belirterek, Özürlüler İdaresi’nin başlattığı bir çalışma hakkında da bilgi verdi.
Başkan Abdullah Güven, “Japonya’ya, Amerika’ya Avrupa’ya gitmenize gerek yok, Konya, Karaman, Keçiören ve Hendek’te oluşturduğumuz örnekleri görün, siz de kendi kentlerinizi ‘engelsiz’ hale getirin” dedi.
Güven, bu şehirlerin de “tesadüfen seçilmediklerini”, her birinin Türkiye’deki yerleşim birimlerinin birer modeli olarak benimsendiklerini anlattı. Bu çerçevede, Konya “Büyükşehir”, Karaman “şehir belediyesi”, Keçiören “metropol ilçe” ve Sakarya-Hendek ise “ilçe” oldukları için seçildiler. Buralarda ilgili belediyeler ile Özürlüler İdaresi Başkanlığı işbirliğinde yapılan çalışmalar sonucunda, “engelsiz şehirler” kurulmakta olduğunu kaydeden Güven, tüm Türkiye belediye başkanlarını da aynı sistemi kendi bölgelerinde kurmaları çağrısında bulundu.

“EVDE BAKIM İÇİN 140 BİN KİŞİYE MAAŞ BAĞLADIK”
Güven, engelli vatandaşlara sağlanan olanaklar konusunda dünyayı örnek almak yerine ‘dünyaya model olma’ hedefiyle hareket ettiklerini anlattı. Dünyanın, engellinin evde mutlu olacağı gerçeğini yeni anladığını belirten Güven, Türkiye’de engellilerin yüzde 99 oranında evde bakıldığını söyledi. Bakıma muhtaç yaşlıların ve engellilerin yakınlarına yük olmasını önlemek için asgari ücret oranında maaş bağlandığını belirten Güven, “Bir çocuğu varsa tek asgari ücret, iki ve daha fazla çocuğu varsa iki asgari ücret bağlayarak aileyi destekliyoruz” dedi. Sözkonusu destekten 2007 sonunda 14 bin kişi yararlanırken, bugün 140 binin üzerinde kişeye maaş bağlandığını vurguladı.

“ÖZÜRLÜLERE MESLEK EDİNDİRİYORUZ”
Güven ayrıca özürlülerin meslek edindirilmesi projesi kapsamında açılan kurslara 180 bin kişinin katıldığını söyledi. Özürlü eğitiminin sıfır yaştan itibaren başlaması gerektiğini belirterek, bu çerçevede de destek eğitimi için özürlü başına 422 lira kurs ücretinin devlet tarafından sağlandığına dikkat çekti. Bu destekten 205 bin kişi yararlanıyor. Güven, sayının arttırılabilmesi için çalışmaların sürdüğünü de belirtti.

“HAYDİ ENGELLİLER OKULA…”
Özürlüler İdaresi, “haydi kızlar okula” benzeri bir kampanyayı da, özürlüler için halen sürdürüyor. Buna göre, özürlülerin okula gitmeleri için kendilerine ücretsiz ‘taşıma desteği’ sağlanıyor. Halen 27 bin engelli öğrenci, tahsis edilen özel araçlar ve özel olarak eğitilen sürücü ve görevliler eşliğinde her gün okullarına götürülüp, getiriliyor. Güven, şu anki maliyeti 40.5 milyon lira olan bu taşıma sistemi ile, özürlülerin okula devam etme oranında yüzde 85’e varan artış yaşandığını da anlattı.

TAGI ÇEÇE

13.04-2009, 21:34
Bugün istanbul eyitim araştırma hastanesinden heyete girdim hiper tansiyondan %10 alerji astımdan %20 dizaltı ampute %34 Dizaltından kesik bacaktaki engebeli oluşundan %10 toplamında %74 verildi tabi baltazar yapıldı %57 ye düşürüldü ankaraya gönderme hazırlıgı içindeyim bakalım busefer agalar raporu kaça düşürücekler

perenay33

15.04-2009, 11:46
olmayan ozurlu nasıl okula gıdecekkı yakında hastanelerın ve malıyenın bu tutumuyla türküyemde hıc ozurlu kalmayacak insallah hukumetın calısmaları bu yonde heralde raporu alanlarıda hastanelerde orda burda birsekılde pestılını cıkarıyolar buradakıler sesini duyurmaya calısanlar birde duyulmayanlar varkı allah yardımcımız olsun

Sükût-u Vaveyla

15.04-2009, 12:06
yeni alınan raporlarda çoğunluğun oranlarının %40 altına düşürülüp mağdur edilmeleri konusuna ne diyorsunuz?(bu heyete giren doktorların hatası mı:rolleyes:)
mağdurlar diyorum;çünkü özürlü olmayanların bir yolunu bulup yararlandığı(?!) herhangi bir özürlü hakkından(iş,vergi indirimi..vs..) daha önce özürü %40 ve üzeri olan vatandaş faydalanmak için başvurduğunda ;rapor oranı düşürülüp''sen özürlü değilsin ''ibaresiyle karşılaşıyo:mad:..
bu haksız tutum konusunda da bir çalışmanız vardır umarım...
saygılar...

ergün

15.04-2009, 12:14
Tüm samimiyetimle birşeyler söylemek istiyorum
konu biz olunca nasıl oluyorda süreç,karar alma,uygulama.....aklınıza ne gelirese uzadıkça uzuyor.
oysa biz asılız,vekilde değil.

reys

15.04-2009, 12:34
Sağlık kurulu raporları için 2006 yılında çıkan bu ölçüt oran yönetmeliği ile 8,5 milyon özürlü kardeşlerimizin sayısı 4 milyona inmiştir. Özürlü arkadaşların bu konuda yazışma yaparak yada söylüyerek yasanın değişmesi için illgililere ulaşması gerekmektedir diye düşünmekteyim.

ergün

16.04-2009, 08:14
bugünkü uygulanan mevcut yönetmelik ,aynı zamanda iş kazası sonucu oluşan sakatlanmalar sebebiyle,gelir mağduriyeti de doğurmuştur.
şöyleki:bir iş kazası sonucu ayağını diz altı itibari ile kaybeden bir kişi bu günkü yönetmelikle %38-39 iş gücü kaybı ile tarafına bir gelir bağlanılır.oysa bir önceki yönetmelikte bu oran %50-55 olup,geliride bu oran üzerinden bağlanmakta idi.aradaki oran farkı ,direkt olarakta geliri etkilemektedir.bu örnekler çoğaltılabilir.

ciftcioglumustafa

16.04-2009, 09:44
Mrh. Reyhan Hanım
Uzun yıllar sonucunda teşhis edilmiş olan bir rahatsızlık sonucu 1991 yılında Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulunca tarafıma % 40 işgörememezlik raporu verilmiş ve söz konusu raporum gereğince 9 yıldır vergi indiriminden yararlanmaktayım.

Bu defa 24 yıl hizmetim olması ve diğer tüm şartları taşıdığım gerekcesiyle 5510 Sayılı Yasanın Geçici 4. maddesine göre emeklik olmak için SGK na başvurdum..
Alınan cevapta "% 40 VE ÜZERİNDE YENİ TARİHLİ RAPOR ALMANIZ HALİNDE EMEKLİLİK MÜRACAATINIZ DEĞERLENDİRİLECEKTİR.." denilmiştir.
Şu anda hayretler içerisindeyim..
Daha düne kadar Maliye Bakanlığına bağlı olarak çalışan bir Kurum olan emekli sandığı beni söz konusu raporum gereğince emekli etmiyor.. Maliye Bakanlığı ise sen Engellisin diyerek beni vergi indiriminden yararlandırıyor..

Şimdi ben sormak istiyorum... Engelli miyim.. sağlam mıyım..
Eğer engelli isem neden erken emekli olamıyorum..
Yok engelli değilsem neden vergi indiriminden yararlandırılıyorum..
Saygılarımla

Danua.

19.04-2009, 18:47
Hürriyet gazetesinde yapılacağı yazılan düzenlemeler hakkında yeni bir gelişme varmı ?

aydeniz

20.04-2009, 02:23
benim zihinsel engelli ogluma egitim icin %100 engelli raporu veren antalya devlet hastanesi 10 ay sonra araç almak için rapor isteyince %70 e düşürdüler uzun ugraşmalarım ve itiraz dilekçelerim göz önüne alınarak il saglık müdürlügünün sevkiyle hakem hastane olan antalya atatürk devlet hastanesi %91 rapor verdi her ayrı sey için rapor almak cok zor oluyor her basvurdugumda rapor oranı degişiyor sanki engelli bir kişi bir sene içinde düzelip saglıgına kavusuyor

<<<NOT:bir doktor bana bizim suçumuz yok yeni yönetmelik böyle diyor dedi önceden kalca cıkıgına %20 verirdik simdi %2 den fazla veremiyoruz ta 150 sen önceki baltazar diye birinin degerlendirilmelerine göre rapor veriyorlar yani yasayı çıkardık ama kullanmayın diyorlar kagıt üstünde engelli sayısını düşürmeye çalışıyor hükümet

Levent54

20.04-2009, 15:59
biz engelliler olarak her işlem için neden ayrı ayrı rapor almaya zorlanıyoruz. Neden acaba hiç düşünüyormusunuz ?
neden devlet üzerinde “devlet hastahanesi” yazan içinde hipokrat yeminleri etmiş, içinde devlet memuru sıfatı taşıyan hekimlerinin raporlarına güvenmez ve bu güvensizliğinin çilesini bizlere çektirir.
bir takım insanlar görevlerini kötüye kullanıyorlarsa bunun çilesini niye bizler çekiyoruz.?
eğer onlar hileli rapor düzenliyorsa neden günahını bizler çekiyoruz.devlet neden bunlara karşı elindeki erkle önlem almıyorda bizlere hastahane, hastahane gezdirip rapor üzerine rapor almaya zorluyor.
istanbuldan tam teşekküllü hastahaneden rapor alıp ankaraya gidiyorsun bu rapor olmaz şu hastahaneden rapor al diyorlar
niye diğer bir çok konuda olduğu gibi bu tip muamelelere muhatap oluyoruz.
zaten hayatımız güçlüklerle zorluklarla dolu niye buna rağmen fazladan zorluklarla karşı karşıyayız.
bu insan hakları sözleşmesi, bu bm engelli hakları sizleşmesi, ab kriterleri ne işe yarıyor arkadaşlar soruyorum ne işe yarıyor. Bir faydası oluyormu bizlere
tüm bu milletlerarası sözleşmeler neden bir türk vatandaşı engellisi için bir anlam ifade etmiyor.
neden sen hile yapan hastahaneni aletolanyetkililerini cezalandırmıyorsunda benden sürekli raporlar istiyorsun . Tekrar tekrar yazmak istemiyorum ama bizler iyi biliyoruz her işlem için bir rapor aldığımızı.
raporlardaki oranlar nasıl saptanıyor, tıpbi, ilmi, uluslar arası ölçütler yok mu arkadaşlarım.
neden bizler susuyoruz neden bu konularda sesimizi duyarıyoruz veya neden dikkata alınmıyoruz.
bu yazımla sadece rapor konusuna değinmek istediğim için konuyu genişletmek istemiyorum. Ama hiç bir yenilik getirmeyen içinde sadece engelliler için düzenlemeler yapılması zorunluluğunu getiren son kanun çıkalı nerdeyse 5 sene oluyor bilmiyorum siz gördünüzmü iş yerlerini bu kanuna uyduran kurum varmı ? Adım gibi eminimki bu süre bir 5 sene daha uzatılacak.
biz sahtekarmıyız, biz uygunsuz işler mi yapıyoruz, diğer bir takım insanlar usulsüz rapor alıyorlar diye biz niye bir takım insanların yaptıkları usulsüzlükler nedeniyle zorluklarla karşılaşıyoruz
devlet niye bunları yapanlara bunlara alet olan uzmanlara ağır cezalar vermiyorda bizi tekrar tekrar heyet kuyruklarına sokuyor????

esma belur

20.04-2009, 21:26
merhaba 3.heyet raporumun sonucu maliye bakanlığı merkez sağlık kurulu tarafından bugün geldi ama sonuç yine aynı hastane heyetinin bana verdiği %51 raporu maliyenin sağlık kuruku eksiklikler var diyerek beni başka hastaneye sevk ediyor polio sekeliyim. uzun yürüme cihazı kullanıyorum.eski aldığım raporda süreki ibaresi var. özürlü kimlik kartım var.maliyenin sağlık kurulu nasıl bir rapor istiyor anlamadım

TAGI ÇEÇE

24.04-2009, 09:55
aynı durumu bende yaşı yorum 3 kez gönderdim %34 le geri geldi şuan %57 lik raporu götürme yada gönderme hazırlıkları içindeyim bakalım durum ne olacak

maliyeye olan duygular şiire dökülürse

--------------------------------------------------------------------------------

ey maliye ben tagı çeçe sen vurdun bana ben yıkıldım ama tekrar kalktım ayaga
bir hamle daha yaptım sen yine vurdun bana biraz sersemledim hırsla ayaga kalktım
sana olan kinimden azimle kolları sıvadım birkez daha kendimi savundum ama sen yine yıktın beni direndim direndim yılmadan direndim
busefer adalet mülkün temelidir sözüyle sana göysümü gerdim son hazırlıklarımı yaparak birkez daha karşına geliyorum sıkıysa buseferde yık
çok güçlü bir beyin gücüyle seni deviricem hemde mekanına gelerek eymaliye
karşınıza kimi aldıgınızı size hissettiricem otadı tattırıcam yıkılmanın ne oldugunu sizlerede tattırıcam vergi indirimimi alarak arkama bile bakmadan çıkıp gelicem bunu tüm özürlüler adına başarıcam buna emin ol maliye
BEKLEBENİ GELİYORUM HESAP SORMAYA MALİYE

perenay33

24.04-2009, 21:15
sayın reyhan hanım hiç gelişme yokmu bu kadar oneri görus ve sikayetten sonra yapılan bır calısma varmı gelısmeler var ise biraz bilgi verirseniz memnun oluruz

ülgenim

25.04-2009, 11:32
Bütün engelli arkadaşlarımız görüş düşünce ve önerilerini bir bir sıraladı.ama ne yazık ki, özürlüler idaresi'nden tek çıt sesi bile yok. Neden hiç gelişmelerden bizler haberdar edilmiyoruz. Biliyoruz, devletin işi biraz ( !!!! )ağır aksak gider.ama en azından şu yapıldı,yapılacak veya şunların üzerinde duruyoruz çıktı çıkacak diyerek bizlere haber verilirse daha iyi olmaz mı sayın reyhan gazel. Umarım bir an önce sevindirici haberler verirsiniz de bizler de sizler aracılığıyla bilgileniriz.
Iyi çalışmalar temennisiyle..

TAGI ÇEÇE

25.04-2009, 21:07
sayın reyhan gazel hanfendi konumunuz itibariyle gündemde olan özürlü ölçütü sınıflandırması yasası şu anki sonhali vede gün olarak nezaman kanunlaşıcak ayrıca dizaltından kesik bacagı olan vatandaş şuanki yasaya göre%34 le sakat sayılmıyor yeni oluşturulan özürlü ölçütü sınıflandırma yasasında en az %40 özürlü sayılıcakmı bu çıkacak yeni yasada mümkünse bilgilendirirsenizse sevinirim

reyhan gazel

27.04-2009, 00:43
Sevgili dostlarım,

sizlerin yazdıklarınızı takip ediyorum. Yakında güzel haberleri verebilmeyi umut ediyorum. Bazı şeyler netleşmeden sizlere duyurmam doğru olmaz. Biliniz ki hepimiz adına çalışıyoruz.

Sevgiyle kalın

TAGI ÇEÇE

27.04-2009, 11:16
reyhan gazel hanfendi birbacagı dizaltından kesik yani ben %40 yada üzeri sakat sayılıp sayılmıycagımı sadece öyrenmek istiyorum çıkarılan yeni yasada şuan sakat sayılmıyorum %34 veriliyor en az %40 almam gerekki sakat sayılayım yeni çıkacak yasada sakat sayılıcakmıyım bu konuda bilgilendirseniz sevinirim

nacar

28.04-2009, 09:23
:Dreyhan hanıma güveniyorum

TAGI ÇEÇE

29.04-2009, 10:26
reyhan gazel hanfendi birbacagı dizaltından kesik yani ben %40 yada üzeri sakat sayılıp sayılmıycagımı sadece öyrenmek istiyorum çıkarılan yeni yasada şuan sakat sayılmıyorum %34 veriliyor en az %40 almam gerekki sakat sayılayım yeni çıkacak yasada sakat sayılıcakmıyım bu konuda bilgilendirseniz sevinirim

29.04-2009, 17:58
tagi çeçe

hep aynı şeyi yazıp durmasana ya..zannedersin ki burdaki tek engelli sensin ve en önemli şey bu sitedeki senin engelin ve senin alacağın rapor.

biraz daha sağduyulu ve sabırlı olmanı tavsiye ederim sana

TAGI ÇEÇE

30.04-2009, 10:07
Yaklaşık 3 yıldır sabır ediyorum senin baktıgın pencereden ben bakmaktan sıkıldım sen sabır lı şekilde o pencereden bak suspus otur benim niyetim yok gereken kurumlara yazmaya gerekirse aynı yazıyı birdaha yazmaya taki hak yerini bulana dek

Makri

30.04-2009, 12:31
TAGI ÇEÇE,

Önerini, sitemini, haksızlıkları, çözümünü yani aklına ne gelirse yazabilirsin. Olumsuz ve uygunsuz olursa zaten Mod mesajını siler geçer. Sen tuzu kuru olanlara aldırma,

30.04-2009, 16:14
tagi çeçe

arkadaşım 1000 kerede buraya aynı şeyi yazcak olsanda sana istediğin şeyi burası vermicekki.senin anlamak istemediğin bu sanırım.sana mücadele etme diyen yok.ama mücadele edeceğin platform burası değil.sen buraya yazana kadar 1000 kere maliyeye yazsan bunları belki dikkatlerini çekersin.ama burda kimse icra mercii değil..bilmem anlatabildimmi?

makri

benim tuzum kuru değil arkadaşım..bilip bilmeden hüküm verme.bende vergi indirimi alamadım.ama forumlara 100 kere derdimi yazıpda hep aynı şeylerden şikayet etmiyorum.siz ediyosunuz ben etmiyorum..ama hepimiz aynı durumdayız.

ülgenim

30.04-2009, 16:22
Tagı çeçe kardeş bakma sen millete.sen doğru bildiklerini,yapılması gerekip te, yapılmayanları yazmana devam et. Neden arkadaşı eleştiriyorsunuz.yanlış bir şey mi söylüyor.doğrusunu söylüyor.yapılanlar ortada.susmak yok, sen sus,ben sus,o sussun.susar san,birileri de çıkar böyle konuşur.herkes derdini dile getirecek ki;çözüm yolu üretilsin.önerilerimiz ilgili kişilere çok hafif geliyor.çektiğimiz çileler ise bizlere çok ağır...(!!!) geliyor.ancak çeken bilir o sıkıntıları.lütfen duyarsız ve ilgisiz kalmayalım.yılmak yok.haklarımızı geri alıncaya kadar devam...

30.04-2009, 16:24
siz okuduğunuzu anlamıyorsanız benim yapabileceğim bişi yok..

TAGI ÇEÇE

30.04-2009, 19:02
ülgenim kardeş saaol desteyin için kim nederse desin ben gerekirse aynı şeyleri yine yazarım ve yazıyorumda birbacagı olmuyan dizaltından kesik yeni çıkacak yasada %40 özürlü sayılıcakmı yoksa %34 le özürlülük hakkı elinden alınıcakmı cevabınıda reyhan gazel hanfendiden talep ettim saygılarımı sunarak pazertesi mahkeme karar vericek ya çıkardıgım raporları kabul ederek vergi indirimimi vericek yada adli tıpa sevk edicek oranın raporuna göre %40 ve üzeri alırsam vergi indirimimi kabul edicek adli tıp kurumu sakatlık derecemi 2006 dan önceki yasaya göremi deyerlendiricek yoksa şuanki yasaya göremi deyerlendiricek o konuda bilgim yok bakalım durum neyi göstericek saygılar herkese umarım hayırlı sonuç alırım

TAGI ÇEÇE

30.04-2009, 19:09
kalem hanfendi burada yazılanları yeni çıkacak yasada deyerlendiricek reyhan gazel hanfendi hatırlıyorsanızsa bende sadece sordum bir bacagı olmuyan yeni yasada sakat sayılıcakmı diye ikna edici bir cevap alamıyınca birdaha yazdım rahat sız oluyosunuzsa yazmam benim durumumdaki özürlülerin çogu bu imkandan yararlanıp dertlerini yazamıyolar onların adına tercuman olayım dedim ama malesef agaç veren meyva taşlanır misali bana destek yerine köstek oldunuz sagolun

Makri

01.05-2009, 08:39
levent retinis pigmentoza,
Herkesin sinirleri, sosyal yaşamı, yaşamdan beklentileri, acıları, kaygıları sizin gibi olmayabilir. "Hadi üstteki üyeye isim bulalım", "şu an ne dinliyorsunuz" gibi başlıklarla açılmış forumlara gösterdiğiniz/gösterdiğimiz hoşgörüyü tagi çeçe'ye de gösterelim, diğerlerine de...

ülgenim

01.05-2009, 09:51
Tagı çeçe kardeş, inşallah hayırlı bir sonuç alırsın da, aldığın bu sonuç diğer arkadaşlara emsal teşkil eder.bizler sen ve senin gibi düşünen arkadaşların yanındayız.olayların üzerine gitmezsen kimsenin haberi olmaz.bir olayı çözebilmek için;onun nedenlerine bakmak lazım ki,sonuça gidilebilsin değil mi ? Yani burda neden-sonuç ilişkisi ne bakmak lazım.orta da sen,ben ve diğerlerinin uğramış olduğu haksızlıklar var.bunlar giderilirse zaten ortada da bir sorun kalmayacak.önerilere de gerek olmayacak.sorunların çözülmesi demek;önerilerin yerine getirilmesi demektir.isteyen önerisini,isteyen de uğradığı durumları yazmakta serbest.hepimizi ilgilendiren bu konuda özürlüler idaresi'nden iyi haberler almak umuduyla..

TAGI ÇEÇE

01.05-2009, 19:22
ülgenim teşekür yazdıkların için ben maddi durumu iyi olmuyan özürlüler adına ugraşıyorum kendim için de ugraşıyorum bu maliyeye dersini vericem bunlardan haklarımızı söke söke alıcam salı günü çıkacak sonuca göre özürlüler gazetesindede gündem teşkil edicem ayrıntılarıyla haber yapıcam biraz önce telefonla arandım konu hakkında röpörtaş istediler mahkemenin verdiyi karara bakarak röpörtaş yapıcam en kısa zamanda desteklerinizi dualarınızı üzerimden eksik etmeyin benim avantajım kimseden destek almadan yürüye biliyorum gereken yerlere tek başıma gidip geliyorum konum olarakda müsayitim bu yüzden yerimde duramıyorum suspus oturup bir mesaj atıp bekliyemiyorum buda benim yapım diyelim

kalem hanfendi burası kurum olmadıgını bende biliyorum yanlız herhalde gündemi takip etmediyinizden olsa gerek bazı açıklamalardan haberiniz yok

bu site aracılıgıyla açılan formda herkes özürlü ölçütü sınıflandırması hakkında taleplerimizin yazılması istendiyinden taleplerimizi dile getirdik

birkez daha reyhan gazel hanfendiye talebimi yeniliyorum sagdizaltından kesik bacagımla %40 özürlü sayılıcakmıyım yeni çıkarılan yasada şuan özürlü sayılmıyorum cevap vermekte lütfederlerse memnun olurum saygılarımı sunuyorum

TAGI ÇEÇE

06.05-2009, 15:05
birkez daha bugün gece 1 otobüsüyle ankara gidiyorum maliyenin huzuruna çıkayım yeni raporlarla bakalım busefer neyapıcak

TAGI ÇEÇE

08.05-2009, 20:50
ankaradan geldim engeç 2 hafta içinde yeni yasa çıkacak dendi öznur ayas la görüşmemde yanlız birbacagı olmuyana diizaltı %34 den %38 ze dereceler çıkarılıyo %40 tamamlanması içinde doktor tarafından tek kanedyen kullanmak zorundadır ibaresi yazılınca ayriyeten puan %10 alınıcak böylelikle %40 aşılmış olarak maliyeye gelince maliyede onaylıycak hastaneden gelen raporlar aynen kabul edilicek puanlar düşürülmeden bana istersen bekle yeni yasayı yada elindeki raporu işleme alayım dendi ben beklemeyi terci ettim yeni yasadan sonra vergi indirimi müracatı yapıcam tam 2700 madur edilmiş özürlü oldugunuda öyrendim öznur beyden bunlarda yasal haklarına kavuşabilecek yeni yasada dendi şimdilik bunları sizlerle paylaşa bildim arkadaşlar artı astım tanısı koyan doktorun kanatına güvenerek raporda neyazılıyorsa maliye kabul edicek kelimesi kelimesine örnek alerji astım birinden sft testinde en az %80 ve altı istenmeyecek sft sadece tanıyı konma da geçerli sayılmıycak deri testinde alerji astım oldugu saptanan ancak sft saglam çıkanlar deri testine göre astım tanısıyla derecesi %20 kabul edilicek maliye tarafından

ergün

10.05-2009, 21:59
sn.başbakanın bugün canlı telefonla katıldığı programda,konuyla ilgili umutlu bilgiler çıkardım.haydi hayırlısı diyorum.

fahir68

10.05-2009, 23:44
1994 yılında işe girerken aldığımız %48.3 lük rapor emekli işlemlerimiz için kabul edilmediğinden yenisini çıkaralım bakalım yüzdelik değerlerimiz ne olacak dedik ve ankara atatürk eğitim hastanesine başvurduk. bir göz tamamen görmez ve diğeride 1.00 % 40 lık raporu alamazsınız dendi. erken menapozdan kemik erimesi,safra kesesi taşları,depresyon,boğazda nodüller vs ne bulduysak yazdıralım yüzdelik değer yükselsin tek emekli olalım.3 günlük bir koşuşturma yoğun bir tempo sonucu tam 1 ay sonrasına gün verdiler heyete. mayısın 7 si girdik heyete depresyonumuz var diyoruz dr arkadaş bu geçmez diyor e erken menepoz ve buna bağlı yüksek kemik kırılması riski kemik kırılmamış ki diyor.safra kesemiz taş dolu alınması gerekiyor ve aldıracağız diyoruz yok içeride doktorlar da birşey bilmiyor birbirlerine seslenerek soruyorlar şu girermi bu girermi yüzdelik dilime. orada birşey dikkatimi çekti sanırım doktorlarca tanıdık biriydi adamın sağ bacağında platin varmış aksaması falan yok,hemen bizden önce girmiş çıkmış arkasından doktorlar yorum yapıyor du. % 40 mı verelim % 50 mi (sanırım indirimli araba almak için alacakmış raporu) neyse bizim göz haricinde birşeyimizi kabul etmeyip kapıdışarı ettiler 1 hafta sonrayada gün verdiler.( büyük olasılıkla % 40 ın altında olacak) rapora.tabii bizim aklımızda sorular tek bacağında platin olan ve aksamayan bir adama % 40 mı 50 mi verelimler ve biz ve bizim gibilerin ne tür sakatlığı olursa olsun bir türlü laik görülüpte alamadığımız düşük oranlı raporlar. saygılarımla

tunç ballı

10.05-2009, 23:54
merhaba zandedersem deprosyana yüzde veriliyor ama 1 yıl sonra kontrol edilip kesin karara varılıyor.özürlü cetvelinde deprosyon olarak adlandırılmamış ama sinir sistemi bozukluğu bölümünün uyku ile ilişkili bozukluluklar kısmında not düşmüşler ve depresyonun kendi bölümünde değerlendirilir demiş oda zandedersem nevrotik stresle ilgili bozukluklar bölümünde değerlendirilip yüzde veriliyor ama doktorlar maalesef bunları bilerek atlıyorlar

reys

11.05-2009, 12:14
Sayın, TAGI ÇEÇE bende sizin gibi dizaltı rapor mağduruyum % 45 raporum % 34 0ranına düştü Başbakanlık, Çalışma bakanlığına, Lokman AYVA, Cumhurbaşkanlığına yazılar ve faks ve e-posta Çektim dediğiniz gibi rapor oranı iki hafta içinde çıkacaksa madurluğumuz giderilecek inşanllah burada yazınızda bahsettiğiniz (doktor tarafından tek kanedyen kullanmak) şartı ne oluyor açıklama yaparsanız sevinirim duamız sizinle teşekkürler.

TAGI ÇEÇE

11.05-2009, 14:16
arkadaşım heyete girdiyinde ortapedi doktorun karşısına bir adet koltuk deyneyiyle giriyorsun devamlı kullanıyormusun dendiyinde evet diyorsun koltuk deyneksis yürüyemediyini ifadeediyorsun heyette deyerlendirmede dizaltı bacagına %38 koltuk deyneyiyle yürümenede ayriyeten%10 ortalama %44 olarak özürlü sayılıcaksın ben dahil

reys

11.05-2009, 16:12
teşekkürler

fero

11.05-2009, 20:04
Selamlar arkadaslar.
Kurumlar sorunları okumakla ve çözümler bulmakla yükümlüler.
Yook oyle zamanımız yok okumaya falan!!!
Bu arada bu sitede hakları için yada bazı yanlışların bazı eksiklerin iyileştirilmesi adına kac kişi Tagi arkadasmız kadar bagırıyor soylermisiniz?
Yani bir sitem yada hakların iyileştirilmesi adına insanlar 100 yada 1000 kere yazabilirler. Herkesin hakkı var.Haaa!! rahatsız olan varsa zamanını bunları okumaya harcamaz olur biter.
Bana gore Tagi arkadasım bu konuda daha refleksi daha sonuçlanası haberler bekledigi için bize gore cok aşırı yazıyor giibi geliyor bizlere!! Daha cok çeken insana 100 kere yazmak yetmeyebilir. Lutfen bu konuda birbirimizi kırmayalım.Herkesin emegi var bu işte.Rahat durmaman konusunda seni tebrik ediyorum Tagi arkadasım.
Hepiniz sevgiyle kalın

AZİZKAYA

11.05-2009, 22:13
raporu %40'ın altında kalanlara da kademeli olarak emeklilik hakkı verilmelidir.

Engelsizbiz

11.05-2009, 22:17
sadece emeklilik hakkı degil engel oranına gore bir sabit denklem belirlenip buna gore diger haklardanda engel yuzdesine gore kısmı yararlanmaları saglanmalı bence!(Ornek : %40 =1 ise %20=0,5 gibi) pratiktede ornegin sehirler arası ulasımda %40 Engelli yarım biletle seyehat ediyorsa %20 engelliye %25 indirim gibi! Ama bunlar sonraki asama ilk once raporlar bir kere ve surekli ise kalıcı hale getirilmeli bu olmadan digerleri ancak islerin iyice karısmasına neden olucaktır.!(surekli olmayan raporlardada bu kısmi engellilik uygulanmamalı cunku karmasaya neden olucaktır!)

sunaf

11.05-2009, 22:51
Merhaba Reyhan Hanim ben gorme ve optopedik ozurluyum.gorme oranim 0.O5(her iki goz icin).oortopedik ozurum(cucelik boyum 1.35; parmaklar kut kapanmaz) Benim istegim ozurluler arasindaki saglik raporuyla ilgili farkin kaldirilmasi ve oranlarin tekrar degistirilmesi ....
1.1.35 boy normal gorulup ozur orani 0mis
2.gorme alanim O a yakin olmasina ragmen gorme oranim %63
3.eger benim gorme oranim tam olmus olsaydi H sinifi ehliyet alip otv ve mtv den yaralanabiliyordum
iki ozurumun olmasinin cezasinimi cektiriyorlar bu nasil bi yasadir?
bilgilerinize
saygilarimla

TAGI ÇEÇE

12.05-2009, 12:12
renk körlüyüde özürlülük derecesi kapsamına girmesini istiyorum çünki renkleri ayırt edemiyorum benim gibi milyonlarca özürlü var ek puan destek bundanda alırsak işimiz birazdaha kolay olur diyerekten talebimi deyerlendirmeye alırsanızsa memnun olurum reyhan hanım

UZAKLAR

12.05-2009, 12:25
Bu konuyu şöyle değerlendirmek lazım. Ülkemizde sağlık kurulu raporu en çok hangi işler için veriliyo.

1-Memur yada İşçi olarak bir işe başlarken.
2-Özürlülük Oranı Tesbiti-2022 Sayılı Kanun-Evde Bakım Aylığı
3-Özel tertibatl otomobil ve Ehliyet
4-Tabanca-Tüfek Kullanım Raporu
5-Genel Sağlık Durumu

Öyle bir olmalıki elimizde işte tüm bu en çok alınan özellikde olan sağlık kurulu raporu gerektiren işlemleri karşılamalı.

saygun

12.05-2009, 12:54
benim anlmadıgım benimde tek ayak protez hemde diz üstü..doktor bunu yazmasına ragemn benim rapor nasıl oluyorda diz altı 34 iken 20 ye düşürüyor..doktor 44 veriyor ankara 20 yapıyor..dizaltı 34 iken benim 20 ye düşürülmem cok buyuk bir sorun işareti....

reys

12.05-2009, 14:28
Özürlülük haklarımız verilene kadar ben (e-posta) göndermeye devam edeceğim.

TAGI ÇEÇE

12.05-2009, 14:30
reyhan hanım dan ses seda hala yok isteklerimizi deyerlendiriyormu acaba inşallah yeni yasada geçerli bir hal alır

astım teşisinde pirincik testi yani deri testi tanı konmasında geçerli sayılsın diyer testlerde hastalıgımın tanısı konamamakta sadece deri testinde alerji astım teşisi kona biliyo akciyer filmi temiz sft testide temiz kangazları testide temiz doktora sordugumda sen alerjiye maruz kalmanda hastalıgın ortaya çıkıyor evtozları akarlarına karşı kokuya karşı hamam böceyine soguk algınlıgına karşı alerjin görünüyor buda deri testinde ortaya çıkıyor deri testine göre tanıyı koyuyor doktorum alerji astım bıronşit ankara yeni yasaya göre konulan tanıyı deri testine göre kabul etmesi yeni yasada geçerli hal alması birde renk körlüyünüde yeni yasada dereceye konulması gerektiyini talep ediyorum çünki ışıga dahi maruz kaldıgımda gözlerim kamaşıyor hiçbir yeri göremiyorum renkleri ayırt edemiyorum kısacası sundugum iki maddeyi deyerlendirmeye alınırsa özürlüler için önemli bir adım olacak saygılarımla tagı çeçe

MESTAN

13.05-2009, 14:06
TAGI arkadaşımızın dediği gibi bir kolunun veya bacağının yarısı olmayan bir kişiyi 3 derece bile özürlü sayılmayan bi sistemde,dikkat edin 3 derece özürlü yani bu kişi ortalama 18 yıl ve 4500 gün ile emekli olabiliyo ve siz bu hakkı bile vermiyosunuz. Ama sistem ne diyo bu kişi için en basit örnek1. ticari arac kullanamaz mesala(ehliyetine not düşüyosunuz)hadi ben azimliyim ya herşeyin üstesinden gelirim da e niye bana bu hakkı vermiyosunuz.2.Bu kişi bedensel işlerin hangisinde calışabilir söylermisiniz inşaatlarda kalfalık mı yapacak, yaya posta veya kurye işindemi calışacakyok yok belki şimdinin moda işi özel güvenlik firmasında calışır belki.Arkadaşlar böyle bi kişinin masa başı işi hariç başka kategorilerde calışması mümkünmü allah aşkına,bunu 3 yaşındaki cocuk bile biliyooo.Burda olan veya olmayan onurlu insanlara [COLOR=Red]kimse sadaka bağışlamaya [COLOR=Black]kalkmasın,sözüm ona keyifleri geldiği zaman prim affı yapanlar ,erken emekli olsun diye 2 yaşındaki torununu sigortalı gösteren siyasiler varken ne yapcağız şimdi burda yok özürlü hakkı yok toplum ve özürlü yok efendim özürlü ve sanat bissürü süslenmiş politik laf bunları sıralayıp duralım.BİRİ BANA ANLATSIN LÜTFEN ÖZÜRLÜ KİM ?.

efsane1

13.05-2009, 16:06
Haberin linki bu arkadaşlar,burda beklediğimiz değişiklikle ilgili bilgi verilmiş;resmi kurumlardan açıklama yok.Sadece bir temenni haber midir?. Mevzuat düzenlendi mi?

http://www.engelliler.biz/forum/gundem/13584-gundem-saglik-kurulu-raporlari-ile-ilgili-onerilerimiz-5.html#post171175

songulsevinc

13.05-2009, 16:11
Merhaba;

Sayın Efsane 1 bence düzenlenmedi ; düzenlenmiş olsa onca arkadaşımız burda hala bu soru ile karşımıza çıkmazdı.

Sorun hala devam ediyo...

efsane1

13.05-2009, 16:34
Bu haberi az önce Hürriyetin sayfasında okudum.Haberin linkini verme nedenim de bundan dolayıdır.Maliye ye bu konuda başvurduğumda gazetelere bakmayın, onlar istedikleri gibi yazıyor,bize resmi kurumdan yazı gelmedikçe aynı şekilde davranıyoruz,yaptırımlarımızda değişiklik yok dendi.
Türkiye'de 1.dünyada 305.gibi sıralama verip henüz belli olmayan beklenti içinde olduğumuz bir uygulamayı, sayemizde yapıldı,oldu artık uygulanıyor mağduriyet giderildi gibi bir anlatım ortaya çıkıyor(aylardır takip ettiğimiz öneriler verdiğimiz bir çok yere dilekçeyle maille başvurduğumuz,zaman zaman kendi aramızda dahi tartıştığımız bu düzenleme, bir an önce yapılsında kimin tarafından kimin itelemesiyle olduğu o kadar da önemli değil benim için yeter ki altında binlerce çığlık,binlerce isyan edişin olduğu mağduriyet giderilsin)
Bu yazı umut tacirliğine mi giriyor,müjde mi? atlatma haber mi?yoksa gazetecilere bazen daha önceden bilgi veriliyor resmi gazetede ben mi atladım diye soruyorum.Bir an önce mevzuat düzenlenirde bu yaşamın kenarında, sıyırma, iş bulma,emekli olmaya çalışma,bekleme arasında hayatımı dengede tutmaya çalışırken daha fazla yıpranmak,sevdiklerimi yıpratmak istemiyorum

OturanBoğa

13.05-2009, 16:38
Fatih beyin gaz pedalı takılmış, bodoslama gidiyor...

Daha önce de yazmıştım:

Fatih Çekirge iyi gaza gelmiş :) Neyse, gelmesinin bir zararı yok (en azından şimdilik).

Sağlık Kurulu raporlarıyla ilgili yönetmelik değişikliklerine dair çalışmalar bu başlığı açtığımız günden beri devam ediyor. SGK Genel müdürü dahil konuyla ilgili üst düzey bürokratlar bu başlıkta yazılan her mesajı tek tek okudular ve sorunları tespit edip, gerekli düzenlemeleri yapmak için bürokratları görevlendirdiler.
Bu süreç Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından koordine ediliyor. Ortaya bir taslak çıkarıldığını ve şimdi onun üzerinde çalışmanın sürdüğünü biliyorum.

Yani, Sayın Çekirge iki yazı yazdı diye hoptadanak sorun çözülmüş değil :) Böylesi bir yaklaşım sakatların kendisine ve bu konuda çalışan sivil toplum örgütleri ile bürokratlara haksızlık etmek olur.
Bilmem kaç yıldır sakatlar mağduriyetlerini çeşitli platformlarda dile getirip çözüm için baskı oluşturmuşken, bu çabaların sonucunda ilgili kurumlar harekete geçmişken, bir süredir devam eden mevzuat çalışmaları malumken, kimse ortaya çıkıp "iki haber yaptık engelleri aştık" diye havaya girmesin. Ayıp oluyor...
Ve konuyla ilgili genel bir tartışma da şu: http://www.engelliler.biz/forum/ayrimcilikla-mucadele-insan-toplum-siyaset-bugun-yarin/15353-sakatlarin-sorunlari-ve-gaza-gelen-medya-tartisma.html

Engelsizbiz

13.05-2009, 20:33
Bu kadarda bodoslama gidilmez ki kafayı cekmis biraz heralde!(aksamda kalma geziyor ortalıkta) :))
(Ben Sayın Oturanboganın yazısına atfen yazmısdım kafayı ceken benim yazıma gore fatih bey oluyor perenay33)

perenay33

13.05-2009, 21:11
kim kafayı cekmis bizmi yanı magdurlarmı yoksa kalemi isteyene gore hareket eden medyamı yoksa kendi sokugunu dıkemeyen hukumetmi

fahir68

13.05-2009, 21:30
Yahu engelliler haftasıdır dedik meclis bu anlamlı günlerde hiç değilse bir jest yaparda şu oranlarla ilgili bir düzenleme yapar dedik,bu da bu haftada çok şık olur dedik ama adamlardan halen bir ses yok...

AZİZKAYA

13.05-2009, 22:18
emekli olabilmek için vergi indirimi raporunu şart koşmak ne derece doğrudur. tekgözü görmeyen ve vergi indirimi alamayanlar ne olacak.bu yanlıştan biran önce dönülmesi lazım.

fahir68

13.05-2009, 22:27
SEVGİLİ ARKADAŞLAR DÜŞÜRÜLEN ENGELLİ RAPOR ORANLARI İLE İLGİLİ BİR YAZI VE BUNA ÖRNEK OLABİLECEK BİR MAHKEME KARARINI ŞUAN İNTERNETTE ARAŞTIRIRKEN BULDUM VE SİZLERLEDE PAYLAŞMAK İSTEDİM. İLGİLENEN VE İNCELEMEK İSTEYENLERE:
Pozitif Engelliler | Özürlü Raporu ve Emeklilik Yolu (http://www.pozitifengelliler.com/ms_word.asp?haber=742) -

NİKURA

13.05-2009, 23:30
derğerli arkadaşlarım bu sıkıntılar yetmiyor gibi birde özürlü çalışacak arkadaşlar sağlam bireylerin yapmakta zorlandıkları işler veriliyor veya yasal zorunlukuk yerine getirmek için özürlü bireyleri çalışıyor gibi gösteriliyor bu memleket zor düzelir

ciftcioglumustafa

14.05-2009, 09:02
Kardeş, Biz o söylediğiniz karar (http://www.engelliler.biz/forum/hukuk/8202-kontrol-muayenesinde-konu-olan-hakkin-kazanildigi-tarihteki-mevzuat-temel-alinir-hukuk.html)ı Emekli Sandığına 3 ay evvel defalarca göndermemize rağmen Emekli sandığınca dikkate alınmamıştır..
Bilgilerinize

Makri

14.05-2009, 09:50
ciftcioglumustafa,
Taktir edersiniz ki o bir mahkeme kararı ve o olayla ilgili bir durum. Ancak ve ancak mahkeme yoluna gittiğinizde o kararı emsal gösterebilirsiniz. Aslında mahkeme kararları doğrultusunda yasaları da uyarlamak gerekiyor ama ne mümkün.

fahir68

14.05-2009, 10:39
evet sevgili arkadaşlar (dün oran şöyleyken (http://www.engelliler.biz/forum/gundem/13584-gundem-saglik-kurulu-raporlari-ile-ilgili-onerilerimiz-8.html#post212472)) şimdide 13 mayıs 2009 tarihli raporumuzda % 36 aldık durum şimdi şöyle oldu bir gözü tamamen görmeyen biri için rapor oranları 1994 ilk işe giriş % 48.8 - 6 ay sonrası % 23- 2004 te alınanda % 32 ve 2009 mayısta % 36 gittikçe % 40 a yaklaşıyoruz biraz daha gayretle ve azimle sanırım 2 seneye kadar % 40 ı alırız

MESTAN

14.05-2009, 10:39
Arkadaşlar belki hatırlıyanınız vardır yaklaşık 10 sene evvel karayollarına (özürlü) memur alımı için ankarada bi sınav oldu. 98 yılı veya 99 yılıydı. tabi ben de coğu işsiz arkadaş gibi umut dünyası o sınava girmek için ankaranın yolunu tuttum. Kendime az cok güvenim vardı hernekadar üniversite sınavlarını kazanamadıysam da sınavda başarılı olacağıma inanıyodum.
Tabi konuyu uzatmıyayım sınav oldu gayet başarılı gecti, hepsini eksiksiz yapmıştım. dahası sorular zaten enteresan şekildede kolaydı. Malum otorite bi de komposizyon sorusu düzenlemiş test sorusuna 100 üzerinden 30 komposizyona 100 üzerinden 70 puan veriyo aklınca (adam kayırma yapmanın en basit yolu)!
tabi biz onu da gectik. Ailede bi sevinç bi umut nihayet kendi emeğimle bir şeyi başarıyodum, 15 gün sonra kazananları mulakata cağırdılar tekrar ankaraya. ben tabi koşa koşa gitmem mi , uçarım hatta , mulakat da neymiş hesabı. Tabi yine cocuğa soru sorar gibi sorular herşey yolunda görünüşte, eksik bişe yok, ama sonuç ne? tabi ki kazanamadık.
Tabi ben de hayatıma ticarete atılarak devam ettim, allahtan en büyük desdekcim babamın yardımı vardı, 3 veya 4 sene sonra bi müşterim bişe alıyorken (kendisi özürlüydü) laf arasında ne iş yaptığını sordum, bana karayollerında memur olduğunu, 3 ene önceki sınavla girdiğini söyledi. Tabi arkadaş benim de aynı sınava girdiğimi bilmediği için ben biraz laf aradım.. dedim nasıl kazandın ya sınavı zor mudu filan derken, sınav bahane İŞİMİ ... isimli milletvekili yaptı dedi.

Ayrımcılık, adam kayırma, kişisel cıkarkarı ön plana cıkarma ne kadar kötü. Burda bir cözüm olacaksa sözüm yanlış anlaşılmasın tüm kitleyi kapsasın, kimse kimsenin şahsi meselesiyle uğraşcağına olayın kendisiyle ilgilensin. Mesele ahmet mehmet meselesi deil vaka nın kendisi. Bazen yazılarda okuyorum yok ben mesaj yollayan arkadaşa dönecem yok sorununa cözüm bulacam. bu tarz anlayışdan vazgecelim, şahıslarla deil işin özüyle ilgilenelim adaletli ve sistemli bir şablon olduğu zaman zaten kitlenin sorunu cözülecek. Yoksa anlattığım örnekte olduğu gibi sözüm ona iyilik yapan iş gören bürokrat veya milletvekili profili, birine aklınca iyilik yaparken yüzlerce kişinin emeğini calan ZÜBÜKLER başımızdan eksik olmaz.

AZİZKAYA

14.05-2009, 22:37
sayın fahir68,
tek gözü görmeyene %32 oran verildiğini biliyordum.2006 yılında bana %32 verdiler.belki %36 alanın başka problemi de vardır.

ciftcioglumustafa

15.05-2009, 08:59
Arkadaşlar 2006 tarihli yönetmelik öncesindeki yönetmelik gereğince 1 gözün tamamen görmemesi % 32 idi.. 2006 tarihli yönetmelik sonucu ise bu % 32 lik oran (Hastaneden Hastaneye farklılık göstersede), genellikle % 22-25 dir.. % 36 rapor verilen arkadaşın başka bir rahatsızlığı da mevcut olup, balzhard formulüne göre verilmiştir diye düşünüyorum....

fahir68

15.05-2009, 10:47
sayın fahir68,
tek gözü görmeyene %32 oran verildiğini biliyordum.2006 yılında bana %32 verdiler.belki %36 alanın başka problemi de vardır.

ARKADAŞLAR ÖNCEDEN BELİRTTİĞİM GİBİ BAŞKA SORUNLARI DA BELİRTTİM AMA KABUL EDİLMEDİ BU ALINAN ORAN SADECE TEK GÖZ İÇİN DİĞERİNDEDE BAZI UFAK TEFEK SORUNLAR(YAKINI GÖRMEDE PROBLEM VE 1.00 ) OLMASINA RAĞMEN BU DİKKATE ALINMADI VE DİĞER GÖZ TAMAMEN SAĞLAM DENDİ.
BENDE BUNU BELİRTMEYE ÇALIŞIYORUM BU ADAMLAR NEYE GÖRE, HANGİ KRİTERLERE GÖRE ORAN BELİRLİYORLAR VE BU KEYFİYET HAKKINI NEREDEN BULABİLİYORLAR? BU ARADA TÜM ARKADAŞLARIMIN SAKATLAR HAFTASINI KUTLARIM BU DOĞRULTUDA BAZI BASIN YAYIN KURULUŞLARINA GÖNDERDİĞİM BİR MAIL DE İNCELEMENİZ İÇİN AŞŞAĞIDA BİLGİLERİNİZE SUNULMUŞTUR SAYGILARIMLA
15 sene önce işe girdim % 48.5 engelli raporu ile benim durmumda olan çok sayıda engelli var 2009 da emekli olmak için başvuruda bulunalım dedik rapor sürekli olmasına rağmen ve engelli kadrosunda çalışmamıza rağmen yeniden rapor istendi 2006 da özürlüler yasası değişmiş engel oranları düşürülmüş şu an benim bir gözüm yok yine benim gibi bir kolu bir ayağı vb olmayan herkese şu an emeklilik için gerekli % 40 ın altında rapor veriliyor şimdi bir haber izledim engelliler haftasında engelliler 1 günlük askerlik yapıyor ''çakı gibi asker'' oluyormuş yahu bırakalım bu haberleri bizim gerçek sorunlarımızı taşıyalım haber bültenlerine hiçbir engellinin gerçekten umrunda değil 1 günlük çakı gibi askerlik onlar sorunlarının gerçekten ele alınmasını istiyor yoksa göstermeikl olarak değil saygılar
not: yeri geliyor esrar kullanıp hapse giren bir sanatçının haberi bile bizim önümüze geçip yayınlanıyorda şu konu ile ilgili bir haber göremedim bugüne kadar ya ona yanarım.

AZİZKAYA

15.05-2009, 22:49
sayın fahir68
arkadaşım size katılıyorum.benim tek gözden problemim var. 10 yıldır özürlü kadrosunda çalışıyorum.ama vergi indirimi raporu alamadığım için hiç birşey yapamıyorum.ben engelli miyim engelsiz mi anlayamadım.

MESTAN

16.05-2009, 13:00
ülkemizde malum bürokrasi muamması bitmek bilmiyor.sürekli değişen kanun ve uygulamalar sade vatandaşın rahatlıkla anlamasına izin vermeyen uygulamalar. Ben şahsen 15 yasımdan beri bu konularda bi türlü önümü göremiyorum.mesela askerlik muayenesinde ankarada mevkii hastanesinde muayene oldum verilen rapor kesinlikle tedaviyle a düzeyine gelemez dendi öyle rapor verildi.daha sonra işçi bulma kurumu vasıtasıyla %40 rapor aldım , tabi bu raporu alırken daha önce arkadaşların dediği gibi doktorlar ne bi film cekti nede inceleme yaptı sanki bilet kesen gişe memuru gibi bakıyor geç diyor.şimdi malum bu % 40 olayı cok muallak ta olduğu için insan ister istemez rahat olamıyo.malum ankara 39 la geri cevirse hiç bi anlamı yok.bence birinci husus vede kendim yaşadığım için söylüyorum bu durumdaki bir kişiye rapor verirken belli kriterler istenmeli yani belli tektiklerin istenmesi hastane olarak mecbur olması gerekir bir insan nasıl full cek up dan geciyosa ona göre gercek manada muayeneden gecmesi lazımki muayene olan kişide sonuca kani olsun.manavda domatese bakar gibi kişye bakarak kara r verilmesin.

TAGI ÇEÇE

16.05-2009, 14:21
reyhan hanım ordamısınız bizleri sevindirici haberleri artık verseniz umudların bittiyi anda bizlere umud oldunuz hadi artık beklemeye bir sonverelim müjdeli haberi sizden alalım

mustafa74

20.05-2009, 00:15
çok duvru bır yazı ben 14yıl oldu yukesekden düme omurilık felcıyım ilk yapılan fılımler hala 14yıllık fılmlere bakılıyo bende ilerleme var ama gönder gitsın drller

TAGI ÇEÇE

21.05-2009, 23:31
e hadi artık bu beklemek nereyekadar sürecek hayatı beklemekle geçirmiyelim hayat geldi gidiyor zamanımızı rahat huzurlu garantili yaşam tarzıyla sonlandırmak varken diymi yani hadi bir adım atın artık yeter beklediyimiz

fahir68

22.05-2009, 11:08
Az önce reyhan hanımla telefonda görüştüm bugün biraz sonra özürlüler idaresinden sorumlu bakanın kendilerini ziyaret edeceğinden bahsetti . bende sorunumuzu hazır gelmişken bakanımıza da iletmesini rica ettim bu konu ile ilgili bakanlığında dahil hükumet yetkililerinin bilgi sahibi olduğunu beildirdi.reyhan hanım söylemedi ama bir takım gelişmelerin olacağına ben inanıyorum reyhan hanım ve bu konuda çalışmalar yapmak için çaba sarfedenler sonuçta somut bazı gelişmeler elde edecektir diye düşünüyorum.saygılar

Mürekkep

22.05-2009, 11:56
Tek kolu olmayan,tek bacağı olmayan ve tek gözü görmeyenler için yeni yapılacak düzenlemede sevindirici bi haber alırız inşallah.Reyhan Hanımı bu kadar sıkıştırmayalım bence arkadaşlar kolay işler değil bunlar.

TAGI ÇEÇE

23.05-2009, 09:59
önümüzdeki hafta yasa çıkması gerek bekliyoruz

perenay33

26.05-2009, 20:12
iyi arakadaslar bakanlar kurulunda veya meclıste boyle soylentı bile yok olsa medyadan duyulurdu diye dusunuyorum yoksa kanun nasıl degısır

Osman_Topaloglu_25

27.05-2009, 12:14
Öncelikle içtenlikle saygı ve sevgilerimi sunarım.

Ben 1977 Erzurum doğumluyum. 9 aylık iken geçirmiş olduğum ateşli bir hastalık sonucu sağ ayağımda kalıcı olmak üzere çocuk felci hastalığına yakalanmışım. 1993 tarihine kadar çeşitli ameliyat ve tedaviler oldum. en son 1882 yılında Ankara Numuna hastanesinde başladığım tedavilerime 1993 tarihinde Isparta Eğridir kemik hastanesinde 1992 yılında ameliyat olduktan sonra son verildi. uygulanan tedaviler ile ilgili
Evraklar kısmen mevcut olup tedavi, ameliyat nedenleri ve neticeleri sakatlığım hakkında genel bilgileri içermekte olup gerek görülmesi halinde evrakları mevcuttur.

1997 yılında özel sektörde işe başladım. 02.11.2001 tarihinde Türkiye İş kurumu Erzurum İl Müdürlüğünün yönlendirmesi sonucu Erzurum Numune Hastahanesine 02.11.2001 tarihinde Özürlü Raporu almak için müraacat ettim. 08.11.2001 tarihinde adıma düzenlenen 1347 numaralı Sağlık Kurulu Raporunda çalışma gücü kaybı oranının % 40 olduğu ve raporun 1998/10746 sayılı kanun kapsamında olup süreklilik arz ettiği bellidir ki tüm kamu kurum ve kuruluşlarda sakatlara tanınan haklardan yararlanmaktayım ve Nüfüs cüzdanımda % 40 özürlüdür ibaresi mevcuttur .

2001 de aldığım rapor tarihinden sonra durumumda herhangi bir iyileşme söz konusu olmamakla birlikte son 4-5 yıldır özellikle kış aylarında sakat ayağımın ağrı yapması sebebi ile koltuk değeneği kullanmak zorunda kalıyorum. kişisel gözlemlerim sonucu özürlülük oranımda % 40 (45-50)dan yukarı bir ivme olduğunu sezinlemekteyim.

11.06.2007 tarihinde yeni bir işe girmem sonucu işyeri beni sakatlık vergi indiriminden faydalanabilmem için(daha önce böyle bir uygulama olup olmadığını bilmiyor idim) İzmir Defterdarlığı vasıtasız gelir müdürlüğüne gönderdi. Gelir Müdürlüğü beni mevcut raporumu kabul etmeyerek Alsancak Devlet Hastahane sine tekrar rapor almam için gönderdi. hastahanede herhangi bir tetkik yapılmadan işlemi bitirdiler. aradan 3 ay geçti işyerime ve bana %19 özürlüsünüz bu yüzden vergi indiriminden faydalanamazsınız diye bir yazı geldi. Bir yanlışlık olduğunu düşünerek tekrar vergi dairesine iş yerim aracılığı ile müraacak ettim. bu kez beni Yeşilyurt Devlet hastahane sine gönderdiler. aradan iki ay geçmeden bu kez Gelir İdaresi Başkanlığından % 20 özürlü olduğunuza kara verilmiştir vergi indiriminden yarar lanamazsını diye bir başka yazı geldi.

08.11.2001 tarihinde 1998 / 10746 kanun kapsamında verilen % 40 olan ve sürekli olan Özürlü Sağlık Kurulu raporumun, 2006 yılında çıkan ve 1.maddesindede 1998/10746 sayılı kanun kapsamında verilmiş olan raporlarda belirtilen Çalışma gücü oranları geçerliliğini koruyacak olup 2006 tarihinde çıkan bu kanun onu bağlamaz ve yeniden sağlık kurulu raporu düzenlenmez denmesine rağmen. 2006 da çıkan kanun kapsamındaki hükümler çerçevesinde % 40 olan Özür oranımın % 20 ye düşürülmesi tarafımda büyük bir moral bozukluğuna hayel kırıklığına sebep olmuştur.

Biz özürlü vatandaşlar hayatın her anında çok büyük eksiklikler ve zorluklar ile hayatımızı sürdürmeye çalışmaktayız bu zorluk ve sıkıntılarımızın Devletimizin bizler için düzenlemeleri ile giderildiği ve tarafımıza verilen hakların sıkıntılarımıza merhem olduğu aşinadır.
Bir özürlü olarak ne halimden şikayet ediyor nede gurur ve mutluluk duyuyor değilim vede herhangi bir haksız hak talep ediyor değilim sadece hakkım olanı istiyorum.
Herhangi bir tetkik yapılmadan rontgen-kas gücü oranı belirlemesi-kısalık-incelik-hareket gücü oranındaki eksiklik hiç bir şeye bakılmadan neyin var tamam yasada %20 deyip geçmek gibi bir uygulmaya maruz kaldığımız için çok itilmiş bir vaziyete sürüklemektedir.

Ben sağ ayağımda rahatsızım: ayağımda 6 cm kısalık var, kas gücü çok az, ayağım diğerinin yarısı incelikte, koltuk değeneği kullanıyorum yürümem düz alanlarla sınırlı, dizden aşağı hareketsizlik var, bu oranlara bakılarak % 20 özürlü olduğum bildiriliyor bu ne kadar doğru? o zaman özülü değilim ! yada ben yanlış biliyorum !?..

Devletin ilgili birimlerinin özellikle ayaktan özürlü olan vatandaşların ki (Alt eksemitede özür oranı yeni raporda bayağı karışık algılamalara neden oluyor diye düşünüyorum) bu rapor sıkıntısının giderilmesi ve ilgili kanundaki oran ve açıklamaların tekrar ve ileriye dönük olarak düzenlenmesi için siz temsilcilerimiz tarafından uyarılıp taleplerimizin iletilmesi sıkıntılarımızın giderilmesi için bilgilendirilmesini.
Bu konu hakkında Özürlülere hizmet veren vakıf dernek vb.kurumların her tür hukuki ve yasal yönlendirmesine ihtiyaç duymaktayız.

Eğer bizim adımıza mücadele ediyor iseniz lütfen elimizden tutun !yok kendi adınıza mücadele ediyor iseniz yolunuz açık olsun biz sizin arkanızdayız.

Gereği için yardımlarınızı arz ederim.

Osman TOPALOĞLU

Osman_Topaloglu_25

27.05-2009, 12:57
Merhabalar
Öncelikle Reyhan Hanım; ne iş yapar ? bu bilgileri niye takip eder ? bir hayalperst mi ? yoksa gerçekten devletin ilgili birimlerince görevlendirilen biri mi ? onu öğrenmemde bir sakınca va rmı ? belki daha önce belirtmişsinizdir ama takip edemediğimden görmemiş olabilirim.
Yok eğer öylesine yazıyor ve sırf moral olsun diye tutturmaya çalışıyor iseniz sıva'yı lütfen bunu belirtiniz ve boşuna yama yapmaya çalışmayın duvarı komple kazıyıp baştan sıva badana yapmak gerek. Çünkü özürlülülerin moreli haklarının iyileşmesini yördüklerinde somut birşeyler ortaya konduğunda daha iyi olur ve olacaktır diye düşünüyorum .
Bizim Türk mantığı (aslında küresel mantık) tüm özürlüler haftasında bu tür şeyler gündeme geliyor bir hafta sonra unutuluyor ya Annelee günü geliyor sonunda ya Kutlu Doğum ama ne yazıkki (bu ikisini sadece benzetme kullandım) gelenlerde bir sonraki gelene boyun eğiyor bir sonraki seneye kadar ve rafa kalkıyor yazıkkii !!!

Affınıza sığınarak ...

Teşekkür Ederim
Osman TOPALOĞLU
05056317024

eryaman

27.05-2009, 20:09
benim raporumda istihdam hakkından yararlabilir yazmışlar bu ne anlama geliyor acaba

tunç ballı

27.05-2009, 20:32
birileri sürekli olarak sosyal güvenlik yasalarıyla oynuyor bu oynamalar genelde vatandaşın aleyhine.bizlerde hala o kişilerden iyi düzenlemeler yapacak ümidiyle bekliyoruz.iyi niyetli olsalardı zaten aleyhimize olan düzenlemeleri yapmazlardı.yapsalar yapsalar ufacık bir şey züğürt tesellisi gibi çocuğun eline şeker verme gibi 1 düzenleme yaparlar.

fahir68

28.05-2009, 08:23
Baltazar formülü neye göre hesaplanıyor ?

1995 yılında engelli kadrosu ile işe girdim emekli olmak istediğimde yeniden rapor istendi (sağ göz tamamen görme kaybı sol 1.00 ve düzensiz astigmat % 48.3 oranı ile sürekli raporum var 1995 tarihli)
yeni rapor için ankarada bir hastaneye baş vurdum 2006 da oranlar düşürülmüş buna göre % 36 verdiler 10 gün kadar önce.
Buraya kadar her şey normal 10 gün sonra yolum konyaya düştü birde buradan deneyeyim dedim hastane göz doktorlarından xxxx xxxxxx ancak % 30 verebileceklerini belirtti. Aynı hastaneden kurulda görevli olduğu için beni dr xxxx xxxx e yolladı xxxx bey etraftan (diğer doktorlardan ufak bir araştırma ile sorduktan sonra bana % 18 rapor verdi.
Ben bundan birkaç sene öncede özür oranımı belirlemek için ankara hstden %32 ve numuneden % 25 almıştım hepside aynı engelden yani sağ göz tamamen görme kaybı solda düzensiz astigmat ve 1.00 dahada komiği başka bir arkadaşımın % 85 aldığı raporu 4 ay sonra aynı hastane aynı bölümde % 30 a düşürülmüş(2008 yılında)
şimdi sonuç aradaki farklar az olsa tamam anlarım ama baltazar formülü neye göre veriliyor tamamen doktorların keyfiyetindemidir ve sağlık bakanlığı bu başıbozukluğa neden müsemaha göstermektedir ?sağlık bakanlığının durumu sadece isminden ibaretmidir ? Neden sakatlık oranlarını belirleyici standart bir liste şu ana kadar çıkartılmadıda kaderimiz bu doktorların keyfiyetçi tutumlarına bırakıldı.saygılarımla

taytıs

28.05-2009, 08:55
Merhaba Reyhan Hanım
Sağlık kurulu raporlarında görme engellilere verienl oranların %85 i aşamaması nedeni ile Özellikle ÖTV muafiyetinden faydalanamamaları. Öncede %100 engelli iken şimdi formüllerle %15 iyileştirilen bir çok görme engelli gibi.
İkincisi ise Elleriden kollarından sakat arkadaşların hiç ÖTV den yararlanamamları burada da ayrımcılık olmakta
Sevgielr
TayTIS

veroçka

29.05-2009, 12:04
Reyhan Hanım, yeni yönetmelik için önerilerimizi sormanıza teşekkür ediyorum, umarım çözüm için katkısı olur. Engellilerle ilgili diğer konulardaki çalışmalar için de fikrimizi sorarsanız daha da faydalı olabilir diye düşünüyorum.
Yeni yönetmelik için önerim; rapor oranlarının hesaplanması için evrensel değerlerin baz alınması. Örneğin avrupa'da görme engelliler için % kaç rapor veriliyor ve o rapor ne işe yarıyorsa aynı hakların burdaki engelliler için de geçerli olması. 2006'da çıkarılan yönetmelik nerdeyse tüm engellileri mağdur etti. Bu yönetmeliğin engellileri yok sayan anlayışının tamamen kaldırılması ve geriye dönük hakların iade edilmesini istiyoruz.
Saygılarımla

Osman_Topaloglu_25

01.06-2009, 12:37
2006 yılında yürürlüğe konulan rapor yönetmeliğinde belirtilen tüm vücut fonksiyon kaybı oranları ibaresi hastanelerde yanlış anlaşılmalara,biz özürlülerdede büyük maduriyetlere neden olmuştur özellikler palio sekeli veya ayaktan özürlü olan bir çok arkadaş bu rapor karışıklığından madur olmuştur.
Mesela ben sağ ayağımdan 9 aylıkken palio sekeli geçirmişim (çocuk felci) ayağımda 6-7cm kısalık var koltuk değeneği ile yürüyorum ayağım diğerinin yarısı kadar kalınlıkta ve dizden aşağı hareket yok sacede hissediyorum,kalçada ise düşüklük var. Ama yeni yönetmeliğe göre bana %19 rapor verdiler sonra yanlıştır diye tekrar gittim bu seferde % 20 rapor verdiler .Halbuki benim 1998 de çıkan kanuna göre % 40 raporum mevcut ve nüfus cüzdanıma işli süreklidir diye yazıyor tüm haklardan onunla faydalanıyorum ama sadece vergi indiriminde faydalanamıyorum ????
Gizlisi saklısı olmayan bir rahatsızlık benimki ama nedense aşağılanır gibi yalancı konumuna düşürüyorlar bu şekilde... Bakın sadece kolunda ve sadece hareket kısıtlığı olan 2 arkadaşım var incelik,Kısalık yok kollarında onlara % 45 rapor verilmiş ama ben düzgün yürüyemiyorum bile bana % 20 rapor veriliyor bu nedir Allah aşkına aşağılanmak değilmidir??? yani ben yalancıyım devleti kandırmaya çalışıyorum veya özürlü olmadan özürlüymüşüm gibi davranıyorum demek değilmidir???.
Eğer benim ve arkadaşlarımın bu feryadını duyan bir yetkili var ise Lütfen bu işe bir el koysun ve lütfen madur olmayalım.

Affınıza Sığınıyorum.
Saygılarımla
Osman TOPALOĞLU
05056317024

Danua.

01.06-2009, 16:03
Fatih Çekirge köşesinde bir düzenlemeden bahsetmişti.Artık Ankaradan kalkacak bulundugumuz ilden aldıgımız raporlar geçerli olacaktı.
O düzenleme yürürlüğe girdimi ?

perenay33

01.06-2009, 20:41
malesef heralde oylebir duzenleme de yok sanırım tagı cece arkadasımız 2 hafta demişti neredeyse bir ay oldu hala ses yok

TAGI ÇEÇE

02.06-2009, 21:21
bunların yaptıkları sizce......... ne olabilir çıkarılıcak dediler en geç iki hafta içinde inandık bekledik eeee nerde bu yasa kış uykusunamı yattı acaba yetkililer alooo herkimse yetkili artık kusma noktasına geldik yeter midemizi bulandırmayın tiksinti uyandırmayın. insanlarda diyorki nalet olsun vereceyiniz yasayada sizede sorumsuzluk diz boyu haddinizide aştınız daha ne istiyorsunuz verin yasalarımızı

ülgenim

03.06-2009, 09:56
TAGI ÇEÇE kardeş; Bunların yaptığı aynen senin dediğin ...gibi. Adamların umurunda değil ki.Yeni yasa çıkacakmış, düzenlemeler yapılacakmış,daha kurumlardan yeni yeni görüşler gelmeye başlamış,Beklesinler bakalım ilgili kurumlardan gelecek o görüşleri.Belki bir gün toplanırlar da o görüşleri değerlendirip, size verilen haklar bizim bildiğimiz kadarıyla fazlaymış da haberimiz yokmuş deyip, mevcut olanları da ellerimizden almasınlar. Zaten ala ala, bir şey kalmadı.Bunların yaptığı ve de yapacağı hiç bir şey yok.Hepsi laf,açıklamalara bakılırsa hepsi fasa fiso.Şu yapılacakmış da, görüşmeler olumlu geçmiş de, neticelerini ilerleyen yıllarda görürüz. (eğer o günlere varabilirsek) Orta da hiçbir icraat, somut bir gelişme yok.Laf-ı işgüzarlık var.Zaten bir engelimiz var. Şimdi de beklemekle psikolojimizi bozup, ikinci bir engellilik çıkarıyorlar.Bunların yaptığına bakıp kafayı yememek elde değil ya.Bu çıkacak yasalardan sorumlu olanları ve görevinin verdiği sorumluluğu yerine getirmeyenleri ALLÂH'a havale ediyorum.
:mad::mad::mad:

perenay33

03.06-2009, 11:09
arkadaslar durun siz bekleyın ekonomik krız bizi teyet gececek nasıl olsa acele etmeyın mayın toplanacak ısrail şirketlerı gelecek belki 8 -10 kişi iştihdam edecek hukumetın bir suru işi var cok yogun herseyde baskı yapan AB bile bu konuda laftan ileri birsey uretemiyor biz de amerri bu yasa kaya sikayet edelim o zaman belki cıkar bu yasa

MESTAN

03.06-2009, 11:52
arkadaşlar ayıp ediyorsunuz ama sizin yaptığınızda biraz nankörlük olmuyomu bu ülkede sizin için calışan siyasiler yokmu ya dimi ama. yanaş iyi bi partiye bir iki şakşakcılık yap ya ihale kap ya da yardım belkide bi belde başkanı bile olursun 2 tane son model makam arabanda olur şöförün özel kalem müdürün filan zaten var canım avrupada başkanların işe bisikletle gittiğine bakma sen burda böyle devlete yığınla vergi borcu olsada farketmez makama gelen kıç lar cok hassas onları son model kurtarır,imkanlar saymakla bitmiyo bak devamı var siz voleyi vurmayı bilmiyosanız malı götürmenin yollarını bilmiyosanız devlet baba naapsın hem sende tıp okusaydın 6 7 binlirayı cebine koyup rapor almaya gelen hastaları koyun gibi sıralama zevkini sende tatardın be kardeşim ya hadi onuda olamıyon biyerde bi burakrat bari ol kardeşim önüne gelene bugün git yarın gel derdin veya bize öyle bi yazı gelmedi derdin be enazından.ya ben onuda yapamıyom dersen git elektriği kacak kullan be kardeşim zaten ülkenin belli bölümü kullanıyo bide sen kullansan noolcak dürüst ahmaklar ödüyo kaçlira olursa zaten. Firmamız Süper emeklilik veya 38 yaşında emeklilik uygulama hakkını saklı tutar,size verilen lolipoplarla yetinin fazla nankörlük etmeyin artık........ öyle deilmi arkadaşlar

TAGI ÇEÇE

03.06-2009, 17:15
sanki buyasayı çıkaracaklara seslenmiyoruz duvara anlatıyoruz derdimizi belki duvara anlat saydık dili olurdu hiç olmazsa duruşundan birşey anlardık buyasayı çıkaracaklar duvar kadarda olamadılar pinlerine çekilmiş kış uykusuna yatmışlar artık yavaş yavaş hakaret etmeye başladık farkında olmadan bu fanilere

sıkıldık artık havada sıcak bunaltıcı sitres hat safada reyhan hanımdan bir açıklama istiyoruz bari bir taş attı kuyuya kırk akıllı çıkaramadı cevap hakkı veriyoruz reyhan gazel hanfendiye buyrun sizi dinliyoruz şu anki durum ne ve süreç ne olacak

şuan bir görüşme yaptım gelir idaresi başkanlıgındaki öznur ayaz beyle yasa yakında çıkacagını bu arada şikayetlerinizi özürlüler idaresine yapın çagrısı yaptı

theream

04.06-2009, 10:03
Değerli Arkadaşlar Merhaba !
Şu an için herhangi bir özrü olmayan kitleye mensup ve Çanakkale Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü'nde görev yapmakta olan bir mühendisim...Geçtiğimiz günlerde farkına vardığım ve öğrendiğim bir sorun karşısında araştırma yaparken bu siteyle karşılaştım ve aslında tesadüfen fark ettiğim sorunun çok büyük olduğunu gördüm...Geçtiğimiz aylarda ÖZÜRLÜ kadrosu için personel istihdam etmek üzere İŞKUR tarafından kurumumuza yönlendirilen adaylar arasından seçme sınavı yaparak istihdam ettiğimiz bir personelin 26.12.2007 tarihinde aldığı %52 lik sağlık raporu işleme koymuştuk..Ancak vergi indirimi için Vergi Dairesine yaptığı başvurudan sonra 27.03.2009 tarihinde AYNI SAĞLIK KURUMUNDAN bu kez %13 lük bir sağlık raporuyla vergi indiriminden yararlanamayacağı yazısı geldi....Burada dikkat çekmek istediğim konu ise Aynı Sağlık Kuruluşundan alınan iki ayrı raporun 16.07.2006 tarihinde yayınlanan Özürlü Sağlık Raporları Hakkındaki Yönetmelikten sonra alındığıdır...
Bir çok arkadaşım 1998 ölçütleriyle 2006 ölçütlerinin arasındaki farkı haklı olarak dile getirmiştir. Ancak görülen o ki 2006 sonrasında da yürürlükte olan yönetmeliğe rağmen farklı raporlar verilmektedir... Bu durumda özürlü arkadaşlarımızın vergi indiriminden faydalandırılmak istenmediğini düşünmek belki en kara tablodur..
Kurumumuzda çalışan diğer özürlü arkadaşların da aynı sorunu yaşadığını öğrenip bu işin takipçisi olmaya karar verdim... Bedensel engeli nedeniyle askerliği yaptırılmamış, kadro istihdamı sağlanmış bir insanın bir süre sonra senin özür yüzden bu değilmiş şuymuş demek ne derece doğrudur? Bizler bu durum karşısında nasıl işlem yapmak zorundayız.
Elimdeki iki rapor için sorgulama yaptığımızda iş istihdamı için %52 geçerli ama vergi indiriminde %13 ü kabul etmek zorundasınız demek nasıl bir mantıktır? Konunun ülke genelinde binlerce insanı ilgilendirdiğini bildiğim ve gördüğüm için sizlere yardımcı olabilmek adına hem fikirlerimi paylaşmak hem de çözüm yolları üretmek adına sizlerin arasına katıldım saygılarımla....

TAGI ÇEÇE

05.06-2009, 17:24
Reyhan hanımdan ses seda yok bir açıklama bekliyoruz konuyla ilgili nezaman bir bacagı olmuyan yada bir kolu olmuyan vs sakat sayılıp vergi indirimi belgemizi alıcaz bir zahmet cevap yazarsa memnun olucagız

yetkililer sizlere sesleniyorum vede diyorumki susma sustukça sıra size gelecek ne oldum deyil ne olacagınızı düşünerek yasalarımızı iyade edin

yuh olsun oha ya çıkaracagınız biryasa 2 yıldır habugün çıkacak dendi ha yarın ne oluyor bir eliniz yagda bir eliniz balda birde kalkmış ahkam kesiyorsunuz yok bugün yok yarın işi çıgrından çıkarmayın insafsız yasalardan vazgeçin haklarımızı iyade edin şu hale bakın bir açıklama yapma bile zor geliyor biz özürlülere aferim size 2 yıldır yata yata şiştiniz patlıycaksınız biraz çalışın bari, insafa gelin

CAHİT1974

06.06-2009, 18:46
Değerli engelli kardeşlerim bende sizler gibi bir engelliyim
2006 yılındaki çıkarılan yönetmelik Türkiyedeki engellilerin en az beş milyonunu kayıttan sildi

bu yönetmelikle en az beş milyon engelli kayıttan silinirken
maalesefki biz engellilerdende konuyla ilgili mücadele nerdeyse hiç yok

arkadaşlar bu tarafımıza yapılan haksızlığı nasıl önleyebiliriz

yani bu yönetmeliği insan ın , akıl , vicdan ın , kabul edeceği ,
şekle nasıl getirebiliriz ,yani bu yönetmelikle uğradığımız maduriyeti nasıl gidereceğiz

kısa bir örnek vermek istiyorum yapılan haksızlıkla ilgili
özellikle ortapedik engellilerde %40-engelli %8-e
%60 engelli olan %30 %65 engelli olan %35 e ilgili yönetmelikle indirilerek engelsiz hale getirilmişiz yönetmelikle vede bütün haklarımız elimizden alınmış

Engelsiz hale getirilmişiz derken sağlamda saymıyorlar , sağlam sayarlar diye sevinmeyelim
yani bizler ne sağlam insanların haklarından , Nede engelli insanların haklarından faydalanmıyoruz yani madur eşittir madur

Arkadaşlar bizlerin yaşamaya hakkı yokmu bu ne işdirki biz engelliler zaten yaralı insanlar
dahada büyük yara yönetmelikle açılmış oluyor
yaşama hakkımız elimizden alınıyor

ALOOOOOOOOO ENGELLİLER MEMURLARA %1 DAHA AZ ZAM VERİLDİĞİ ZAMAN ORTALIKTA KIYAMET KOPUYOR NERDEYSE , BİZİM YAŞAM HAKLARIMIZ ELİMİZDEN ALINIYOR
HİÇ GIKIMIZ ÇIKMIYOR

BRAVOOO BİZE

fahir68

06.06-2009, 21:24
Sevgili theream çok çok güzel söyledin helal olsun. bu gerçek belkide hepimizin başına geldi de hiçbirimizin şu ana kadar yeterince dikkatini çekmemişti burada bariz bir çifte standart var devletin engellilere uyguladığı.öncelikle de engelli bir kişi olmaman ancak bu konudaki haksızlığın dikkatini çekmiş olması ve bizlerin yanında yer aldığını görmek beni son derece mutlu etti .tam anlamıyla bir danışıklı dövüş var deniyorki engelli raporu aldıktan sonra keşke hemen defterdarlığa baş vursaydınız ve vergi indiriminden yararlansaydınız ozaman sorununuz çözülürdü ancak bunu yapan arkadaşlardan da yeniden rapor isteniyor.emekli olmak istediğinide de yeni rapor isteniyor .doktorlar ise allahlık aynı hastanedekiler bile birbirinden yarıyarıya farklı rapor oranları veriyorlar.kimin ne yaptığı belli değil tam bir başıbozukluk tam bir keşmekeş.her şey kitabına uydurulmuş.
o zaman kimse çıkıp şov yapmasın biz öengellilere şöyle yardım ediyoruz böyle yardım ediyoruz diye hepsi yalan hepsi göz boyamaca .2006 yılı hikaye 2006 dan önce iki rapor almıştık bir göz tamamen gÖrmez diye birinden %48.3 4 ay sonrakinden % 25 vermişlerdi hani 2006 da yasa çıkmıştı sizin verdiğiniz örnektede 2007 yılında alınan % 40 üstü rapor ve 2009 alınan % 18 gibi komik bir rapor var.nedir bu şimdi ne oluyor AÇIKÇA İNSANLARLA DALGA GEÇİLİYOR BEN ARTIK REYHAN HANIMDAN DA ÜMİDİ KESTİM BİRŞEY OLACAĞI YOK İNSANLAR BOŞ YERE ÜMİTLENİYOR OYALANIYOR BENDE DAVAMI AÇIYORUM BİR ŞEY ÇIKSIN ÇIKMASIN SONUNDA İŞ AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE KADAR GİDECEK ....SAYGILAR TEŞEKKÜRLER

dilşad

09.06-2009, 00:28
merhaba benim kızım engelli ve henüz 9 yaşında parableji size sağlık bakanımıza yazdığımız mektubu gönderiyorum bu hepimizin sorunu kızım fizik tedavi ile bir parça iyi ama karşımıza çıkan sorun inanılır gibi değil

ÖZÜRLÜ OLDUĞUMUZ İÇİN ÖZÜR DİLERİZ SAYIN BAKANIM
Görüyoruz ki özürsüz Türkiye hayaliniz, hayalden başka bir şey deyil. Benim kızım 2000 yılında kalp hastası olarak doğdu. Daha 1,5 aylıkken acil ameliyat denildi.Ankara Üniversitesi kalp hastanesinde aort koarktasyon, PDA,ASD,VSD operasyonları geçirdi. T8 seviyesinde meydana gelen emboli sonucu parapleji oldu.Hayır ve şerrin Allah’tan geldiği bilinciyle hiçbir şekilde doktorumuzu suçlamadık.Aksine elinden geleni yaptığı için kendisine teşekkür ettik. Fakat fizik tedavinin önemi hakkında fazla bilgilendirilmedik.Bunun sonucunda kızımın vücudunda deformasyonlar,ayak bileklerinde dışa dönmeler oluştu.Sırt üstü düzgün bir şekilde yatamaz oldu.Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Prof. Dr. Ali Baktır tarafından (2 milyar Türk Lirası karşılığında) 2004 yılında Green- Greece , Ayak bileklerine, kasıklara ve bele gevşetme operasyonları yapıldı.Alçılar çıkarılırken kızımın vücudunda yanıklar meydana geldi.Hiçbir hekimin bilerek bu yanıkları yapacağını düşünmek bile istemiyorum.Ancak keserken biraz itina gösterebilirdi.Buna rağmen şikayetçi olmadık.Bu tarihten sonra gittiğimiz GATA, Ankara Üniversitesi,İstanbul Üniversitesi ,Erciyes Üniversitesi hekimleri bizi fizik tedavi konusunda bilgilendirdi.Kızımın küçükte olsa yürüyebilme şansının fizik tedavi ile gerçekleşebileceğini söylediler.Yürüyemese bile vücudunun tekrar deformasyona uğramaması için fizik tedavi almasının şart olduğunu söylediler.

Bizde 19.02.2009 tarihine kadar düzenli bir şekilde fizik tedavi aldık.Bu tarihte raporun süresi dolduğu için Kayseri Devlet Hastanesine heyet raporu için müracaat ettik. Norojenik mesane sorunumuz olduğu için bazı tetkiklerin uzun sürmesinden dolayı raporu 15.05.2009 alabildik. Ne hikmetse raporda fizik tedavi alabilmemizle ilgili bir şey yazılmamış.Bu sebeple Rehberlik Araştırma Merkezi bize yardımcı olamayacağını söyledi. Rapora “ özel bir merkezde fizik tedavi alması uygundur “ ibaresinin yazılması gerektiğini belirttiler.Aksi takdirde sistemin bu rapora onay vermeyeceğini söylediler. Tekrar Kayseri Devlet Hastanesine gittim.Fizik tedavi için müracaatta bulundum. Heyetin karşısına çıktığımda fizik tedavi doktoru Ümmügülsüm Evci Hanım “size fizik tedaviye gerek yok “dedi.Ben fakulte hastanelerinde Doktorların fizik tedavi almanız şart dediklerini söylediğim halde onlar sizi kandırmış fizik tedaviye ihtiyacınız yok dedi.Yürüyebilse şimdiye kadar çoktan yürürdü dedi.Kendini Haşa Allah sanan bu doktor! bizi heyet odasından kovdu.Çıkarken 9 yaşındaki kızım doktora “ salak fizik alamazsam ben nasıl yürüyeceğim” diyerek ağladı . KIZIMIN YANINDA NASIL BÖYLE BİRŞEY SÖYLEYEBİLİR .KANSERLİ BİRİNE BİLE SON ÜMİT TERAPİ VERİLİR .BÖYLE DÜŞÜNEN BİR DOKTOR DÜŞÜNEMİYORUM. Ben kızım yürüyebilsin diye 3. çocuğumu dünyaya getirdim ve göbek kordonundan kök hücre alındı ve şuan Hacettepe Üniversitesinde kök hücre bankasında .Biz boşunamı emek sarfettik. İlerde kök hücre ameliyatları ile yürüyebilme şansımız olursa bu bozuk vücutla nasıl başaracağız. Bunun vebali hepinizin olacak.

Daha sonra Baş hekimin yanına gittim. Baş hekim beni heyet başkanına yolladı.Heyet başkanı diğer fizik doktoruna yönlendirdi. Dr. Solmaz Hanım başkasının verdiği rapor için bir şey yapamayacağını söyledi. Tekrar heyet başkanın yanına gittim.O da yapılacak bir şey yok dedi.Fakat İl Sağlık Müdürlüğüne rapora itiraz dilekçesi vermemi ve Sivas Numune hastanesine gitmemi orada istediğimiz raporun verileceğini söyledi.Kayseri’deki doktorların vermediği rapor Sivas’ta verilecek.(Demek ki Sivas ile Kayseri farklı ülkelere ait iki şehir.)

İl Sağlık Müdürlüğüne itiraz dilekçesini verdim.Bizi Erciyes Üniversitesine gönderdiler.Erciyes Üniversitesi 4-5 ay sonra çocuk heyetinin toplanacağını fakat rapora fizik tedavi alması uygundur diye bir şeyin yazılamayacağını söylediler. Artık pes ettim.Doktorlarla uğraşmayacağım. Devletimize verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü bir an önce ölmek için dua ediyorum.

Artık şuna kesin olarak inanıyorum : Özürsüz Türkiye hayali tüm özürlü vatandaşların ölmesiyle gerçekleşecek.Saygılarımızla.

fahir68

09.06-2009, 09:44
dilşad hanım öncelikle acil şifalar dilerim;
Aziz NESİN az bile söylemiş,bu memlekette özellikle sağlık sektörü başta olmak üzere pek çok yerde pek çok komedi yaşanıyor bu komediler de çoğu zaman sizin başınıza geldiği gibi birer dramla sonuçlanıyor.dediğiniz üzere birçok zaman kaderimiz malesef anlayışsız,yaptığı işi sevmeyen,insanları sevmeyen,kendini bir çok insandan üstün gören doktorların eline kalıyor.bürokraside bunların eline kör kılıcı veriyor. ben her iki grubun doktorların ve bürokratların alenen ortak çalıştıklarını düşünüyorum.topu birbirlerine atıp duruyorlar.sağlık bakanlığına şikayet edin diyeceğim ama bu memlekette kimi kime şikayet ben bir başka işte denedim sonuç alamadım adamlar birbirini tutuyor.bozacının şahidi şıracı belki hukuksal bir mücadeleyi başlatırsanız avrupa insan hakları mahkemesi bir yere kadar çözümünüz olabilir.

TAGI ÇEÇE

09.06-2009, 12:24
Nalet olsun çıkaracakları yasayada bir yasa çıkaracaklar verem ettiler hepimizi

saygun

09.06-2009, 13:00
bari gelişmeler hakkında bir bilgi verilse...

Osman_Topaloglu_25

09.06-2009, 13:55
Dernek-Vakıf-Kurum hepsi hikaye - Ben yanarım yavrum sana .Yavrum yanar yavrusuna.. misali !!! herkes kendi çıkarını düşünüyor...Bu rapor problem 5 senedir var olan bir problem hiç kimse ilgilenmiyor ve üstelik kişisel şikayetlerede dalga geçilir gibi cevaplar veriliyor...8,5 milyon özürlüyüz ülke nüfusuna oranı % 10---30 Milletvekili çıkarmamız lazım en azından ve sadece Lokman Ayva var oda görmeyenler ile ilgileniyor çok güzel ...??? belki bir ortapedik özürlü milletvekilimiz olurda belki o anlar bizi .....belki....???? yanlış anlaşılmasın görmeyenler derken onlarda biziz bizde onlar hepimiz aynıyız...ama neden Tüm özürlü dernek ve vakıfları ayrı telden çalıyor anlamış değilim...:(

Osman_Topaloglu_25

09.06-2009, 14:00
Eğer birinin eli yoksa ben eli olayım,o benim ayağım olsun görmeyene göz olayım o bana kulak olsun.
Bir birimize kenetlenim Bir olalım İri olalım Diri olalım ........ ne dersiniz.....

perenay33

09.06-2009, 20:24
Osman_Topaloglu_25;
arkadasım gec bile kaldıgımızı dusunenlerdenım ama bir genel yayın yönetmenımız var bu konuda gorus yardım ve fıkırleri ni almamız iyi olur dıye dusunuyorum sayın oturan boga nasıl yardımınız olur bu konuda

PuFFiN

10.06-2009, 00:17
adam gibi bir sistem çıkarsalar hem hastayı hemde hasta yakınını yormasalar :bütün birimler koordine bi şekilde hasta tüm haklarını kapsayan bi sağlık raporu alsa o sisteme girildiği zaman direkt ilgili birimlerde görülse onlar evrakları kendi aralarında halletsin .sosyal hizmetler görse şurda şöyle bir hasta var evde bakım aylığı belediye görse vergi indirimi falan bunlar aylarca bizi süründüremekten zevk alıyorlar hizmet gtirdiler güya gören yok .basit bi sistem olsa ne hortumculuk olur ne haklarımız yenir her yerde keyfi bi uygulama bu ne yha:::

TAGI ÇEÇE

11.06-2009, 13:04
Tüüüüüüüüüüüüüh bunlara allah bildiyi gibi yapsın davar geldi nagır geldi sen gelmirsen diyeceksin niye cevap işde ile bekle babam bekle

fahir68

11.06-2009, 13:08
Uzunca bir süreyi aldı ama sonunda gerçekleri öğrendim.

Konu şudur; 95 Senesinde bir gözü tamamen görmeyen biri olarak % 48.3 rapor oranı ile işe girdim şimdi 2009 yılında emekli olamak istedim ancak ssk yeni rapor istedi 2006 da yeni yasa çıkarılmış dediler engel oaranları düşürüldü dediler % 40 altında rapor alırsın emekli olamazsın dediler gerçektende % 36 raporu bir hastaneden aldım.bir işime yaramadı ancak aynı dönem başka bir ilden başka bir hastaneden aynı özürden % 18 verdiler. Bu iki olay 2006 sonrası. Ancak 2004 te bir başka hastane % 32 1996 eylülde de % 25 verilmişti aynı engel durumundan.
Bir devlet dairesinde çalışan bir arkadaş bir internet sitesinde yazmış kendilerine engelli olarak 2009 yılnda başvuran bir arkadaşın engel oranı 2007 yılında aldığı bir raporda % 85 imiş işe girmek için raporunu yeniletmelerini istemişler 2008 in 12 inci ayında kendisine verilen yeni oran % 13
Şimdi durum şu bende rapor almak için müracaat ettiğim tüm hastanelerde doktor güruhunun raporlar hakkındaki bilgisizliğini gözlemledim kimse bir gözü,bir kolu hatta bir bacağı olmayan birisine ne oranda rapor verileceğini bilmiyor hatta bir hastanede bir birlerine masadan masaya seslenerek bir hastanede de oda oda dolaşarak doktorlar tarafından tespit edilmişti bu oranlar.( Ahmet.bir gözü olmayana kaç veriliyordu,mehmet ne alıyordu ya bir göz tam görmediğinde gibi)
Şimdi konuya geri dönersek 2006 da yasa çıkmış da oranlar düşürülmüş tamamen gerçek dışı.2006 yılı hikaye yukarıda verdiğim örneklerde bunu kanıtlıyor.Hükumetler emekli olurlar vergi indiriminden yararlanırlar aman olmasınlar aman yararlanmasınlar diye bu yolda mümkün olan en fazla zorluğu çıkartın diye gerek doktorlarına gerekse bürokratlarına talimat vermiş.Sadece bu hükumetin değil gelmiş geçmiş bütün hükumetlerin benimsediği olay bu bakın ne diyorum 1995 yılında işe girerken % 48.3 altı ay sonra % 23 oran verilmiş 2007 yılında % 85 almış,2008 in 12. ayında % 13 yahu !hani 2006 daki yasa değişikliği?
Olayın belirsiz olması işlerine geldiği içinde hastanelere durumu net olarak anlatan açık ve net bir şekilde bir bacağı,bir kolu Ya da gözü olmayanın özür oranı şudur diye yazan bir kitapta dağıtılmamış.
Geliştiğimizi 2000 li yıllara geldiğimizi söylediğimiz bu anlarda bakın başka ülkeler bilimde teknolojide yol almaya ,ilerlemeye yeni bir şeyler icat etmeye çalışıyor bizlerse halen bu tür basit sorunlar la uğraşıyor ülkemizi içinde yaşanması zor bir hale getirmek için elimizden gelen zorluğu yapıyoruz.işin komiği kimsede bu ve benzer sorunları görmemezlikten gelip bunlara çare bulmaya bile çalışmıyor.

alp_bursa

11.06-2009, 17:43
işte bizim başımızdakilerin hali bu arkadaşlar.milletvekilleri erkenden emekli olur,dünya maaş alır,bakan olursan zaten yaşadın.mecliste çalışanlar desen bir eli yağda bir eli balda ne zam isterlerse alıyorlar.tepedekilerin hiç umurunda değiliz kendi işlerine ne geliyorsa yapıyorlar.allah hepsine bunların hesabını inşallah sorar.

azizkanmaz

11.06-2009, 18:29
bence tek bi raporla bütün işlerimizi halledecek bi formül olsun
HASTANELERDEN RAPOR ALMAK TAM BİR İŞKENCE OFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF
ZATEN ELİMİZDE TC BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI TARAFINDAN VERİLMİŞ BİR KART VAR ADAMLAR ONU BİLE KABUL ETMİYORLAR

TAGI ÇEÇE

12.06-2009, 09:51
insanı kusturma noktasına getirdiler kusmak vede rahatlamak istiyorum bizlere bulantı bulantı vermekten başka ne yaptı buyasayı çıkaranlar türkiye cumhuriyetinde hakkımızı koruyacak dernek bile yok var ama adı dernek iç politikası para olan kendilerine çalışan kısım la ilgilendiler hep şu anakadar bir gelişme olması için yada her hangi bir arkadaşımıza avkat yardımı yada konuyu takip etme gibi bir merak dahi yok sus pus oturup devletin sagladıgı avan tajlar elinden gitmemesi için sesini çıkaramıyorlar

serdark

12.06-2009, 10:05
fahir kardeş siz emekli olmak için ikinci bir rapora ihtiyacınız yok. mevcut sağlık kurulu yönetmeliğinini ilgili gecici maddesinde geçmiş alınana raporlar gecerlidir diye bir madde vardır.bu konuda ssk ya itiraz ediniz.
Bunlar okuduklarını ya anlamıyorlar yad a okumuyorlar.

ciftcioglumustafa

12.06-2009, 11:45
serdark;

Siz eski raporun geçerli olması için İlgili Kuruma itiraz edince hemen geçerli mi olacak zannediyorsunuz..
Olmuyor arkadaşım olmuyor.. SSK. Emekli Sandığı ve Bağkur yeni tarihli rapor almadan kimseyi emekli etmiyor..
Nereden bildiğimi sorarsanız... 3 defa Emekli Sandığına itiraz eden biri olarak söylüyorum bunu..
Sonuç tam bir fiyasko

Makri

12.06-2009, 12:42
ciftcioglumustafa,
serdark itiraz edin, eski raporunuz geçerli deyince bende "hani anadoluda bir söz vardır; "bekara hatun boşamak kolay gelir" diye, onunla cevap verecektim. En yakından takip eden birisi olarak bu işlerin yasalarda yazdığı gibi olmadığını sen biliyorsun.
ciftcioğlumustafa,
şu anda emekliliğin ya da müracaatın ne durumdadır? Ne gibi bir prosedür takip ediyorsun? Kolay gelsin...

songulsevinc

12.06-2009, 13:10
Merhaba arkadaşlar;

Artık sinirlerimizi son haddine getirdi bu konu ; yeter artık demekten başka birşey diyemiyorum.

Bende geçen sen vergi indiriminden yararlanmak için başvurduğumda aynı sorunla karşılaştım. %41 lik raporum hastanede 19 'a maliye tarafından da
9 'a düşürüldü. Ben bu konuda hiçbir şey yapamadım. İtiraz dilekçeleri felan hiçbir şey fayda etmedi. Bir senedir de bu konuyu takip ediyorum hiçbir gelişme yok aynı kısır döngü içinde dönüp duruyor.

Herkes burda yazıp çiziyor. Ancak kendi kendimize birbirimiz ahkem kesiyoruz. ve kendimiz okuyup kendimiz dinliyoruz. Birileri bu yazdıklarımız okuyormu acaba.

Hereksler en ufak bir konuda ellerine pankartları bayrakları ellerine geçirdiklerinde kendini meydanlarda haklarını ararken biz oturmaya devam edelim arkadaşlar değil mi?

Başımızdaki yöneticilerimiz artık buna bir dur diyelim ne yapacaksak yapalım.
Yürüyecekmiyiz televizyon programlarında boymu göstericez bilmiyorum ama artık birşeylerin yapma zamanı geldi geçiyor...

Makri

12.06-2009, 13:46
Keşke yazdıkların/yazdıklarımız yanlış deseydin. Ama doğru. Oturmuşuz yumuşak koltuklarımıza birbirimize ahkam kesiyoruz. Arada birde sağı, solu, ÖZİDA'yı, vs, vb örgütleri cilalıyoruz. Kişileri cilalıyoruz, gaz veriyoruz, parlatıyoruz. Özne kadar değil, dolaylı tümleç kadar değerimiz, ehemniyetimiz yok. Ve şark kafasıyla bende sizdenim diyene " el aman, nolur abula, ne yaparsan sen yaparsın" diye halis zeytinyağlı iltifatlarımızı yağdırıyoruz. Küresel ısınmayla gittikçe bozkırlaşan güzel yurdumuzun güzel bir sözü vardır. "Derdinde olmayan deveyi neylesin" diye... Hep başkalarından medet umacağımıza, bir başkasından/başkalarından lütuf bekleyeceğimize, Çaresiz iseniz, çare sizsiniz, çare biz isek, biz çareyiz deyip, harekete geçmeliyiz. Çünkü dilenci olmadığımızı, hakkımız olanı almak istediğimizi herkese, her kesime duyurmalıyız.
Yani sesimiz duyurmak için herşeye bende varım, her koşulda ve daima.

ciftcioglumustafa

12.06-2009, 17:26
Yaptığım müracaat 3 defa olumsuz geldi.. Dava açmayı düşündüm.. Ancak yaklaşık 1 yıla yakın bir zaman İdare Mahkemesinde geçeceğinin hesabını yaptım..
İdare Mahkemesinde kazansam dahi Emekli Sandığınca Konu Yargıtaya götürülecektir.. Yargıtayda yaklaşık 3-4 sene sonra sonuçlanır..
Bu yüzden artık hiç bir şey yapmıyorum.. Çünkü Benim yaş ta dahil emekliliğime 15 ay kaldı...
Ayrıca bu problemin sitede yazıp çizerek çözülmeyeceği kesin olduğundan dolayı sadece "eski raporunuzla müracaat ederseniz emekli olursunuz "diyenlere cevap vermekle yetiniyorum

Makri

12.06-2009, 17:42
En isabetlisini yapıyorsun. Yanlışların içindeki doğru o görünüyor. Bende artık bu konularda fazla müdahil olmak, görüş bildirmek istemiyorum. Çünkü birebir yaşadığım/yaşadığımız olayları "kazanılmış haktır, müktesap haktır" diyerek insanları yanlış yönlendirmenin anlamı yok. Bir gelişme olursa ve siteyle paylaşırsan bilgimiz olur diye düşünüyorum.

fahir68

12.06-2009, 23:26
fahir kardeş siz emekli olmak için ikinci bir rapora ihtiyacınız yok. mevcut sağlık kurulu yönetmeliğinini ilgili gecici maddesinde geçmiş alınana raporlar gecerlidir diye bir madde vardır.bu konuda ssk ya itiraz ediniz.
Bunlar okuduklarını ya anlamıyorlar yad a okumuyorlar.

Ah Serdar kardeşim denemedikmi sanıyorsun nato kafa nato mermer sözü varya adamlara laf anlatmak mümkün değil işlerine geldiğini işlerine geldiğince açıklayıp yada açıkladıklarını sanıp bildiklerini yapıyorlar bizimde isyanımız bu ya zaten yukarıdaki iki arkadaşımında söyledikleri gibi. keşke senin dediğin gibi olsaydı ozaman burası daha yaşanası insanın insana saygısının daha çok olduğu güzel bir yer olmazmıydı.teşekkürler.

fahir68

12.06-2009, 23:48
Sevgili makri kardeşim ve diğer arkadaşlarım hukuk konusu altında benim bir yazım açılmış bir konum var nerdeyse 5 ay oldu bazı arkadaşlar sonuç alamadıklarını söylemişlerdi ama bir gazete var pozitif özürlüler diye ben buradaki bir arkadaşla görüşmüş ve durumu anlatan bir yazıyı yayınlanması için göndermiştim kendisi benim durumumdaki diğer arkadaşlarında arayabileceğini çoğunluğun sesinin daha gür çokacağını söylemişti bunun üzerine ben hukuk konusu altında ortak avukat-ki bu kişi yayıncılığının yanısıra avukattır-adı altında buranın adres ve telefon bilgilerini yayınladım açın bakın halen durur orada( http://www.engelliler.biz/forum/hukuk/14366-rapor-orani-dusurulup-emekli-edilmeyen-arkadaslar-icin-ortak-avukat-hukuk.html) ve 5 ay geçmesine rağmen 1 kişi dahi benden başka sorununu anlatan bir yazıyı göndermemiş burada yayınlanması için. şimdi bırakın meydanlara çıkmayı sorunlarımızı anlatan bir yazıyı bile yayınlansın diye gönderememişizki. bizler bunu suçlamak veya ,thamda bulunmak için yazmıyorum gözlerden kaçmıştır belki sadece bilgilerinize sunmak istedim .saygılarımla

TAGI ÇEÇE

13.06-2009, 10:37
ben kendileriyle defalarca görüştüm malesef ondan bize hayır olmaz yok gaztede yayınlayacagım davanın sürecini falan ama ses seda yok kendilerinden kos koca bun ca dernek var birtanesi hukuk sürecine gitmiyor bizlere önderlik yapmıyor demekki bizlere yardım edecek kişiler buyasayı çıkaranlar bekliyceyiz taki vijdanları sızlayana kadar ozaman haklarımızı verirler başkada yol görünmüyor şimdilik

CAHİT1974

13.06-2009, 12:41
2006 YILINDAKİ ÇIKARILAN ENGELLİLERİN RAPOR YÖNETMELİĞİNDEKİ GÖRDÜĞÜM ŞU AN İÇİN ÖZET OLARAK EKSİKLİKLER
BU EKSİKLER ENGELLİ VATANDAŞIN YAŞAM UMUDUNU ELİNDEN ALIYOR

MADDE 1-2006 Yılındaki yönetmelikten önceki yönetmelikler hükmünce alınmış vede süreklilik ibaresi olan bütün raporlar bütün kişi vede kurumlarca kabul edilmeli kesinlikle tekrar rapor istenerek engelliye tekrar kabir azbı gibi hastanelerde rapor alma azabı çektirilmemeli , bu kişiler engellilerin bütün haklarından raporları oranında faydalanmalılar
ÖZELLİKLEDE MALİYE BAKANLIĞI VEDE SSK

MADDE 2-Hastanelerden rapor almak kolay bir şey değilken engelli kişi hastaneden rapor aldıktan sonra herhangi bir vergi dairesine uğrayarak vergi indirim belgesi almalı,
Maliye bakanlığınca oluştutulmuş olan vede adı sözde yüksek kurul olan kurul kaldırılmlaı
Çünkü bu kurul hastayı görmeden hastanın rapor durumunu değerlendirmekte vede bu değerlendirmei yaparkende engellilerin hayatını karartmakta insanların yaşam sevincini vede
Hayata olan umutlarını bitirmekte,

MADDE 3-2006 Yılındaki yönetmelikte yer alan tablo 3,4 ve tablo 4,1 ortapdeik engellilerin ayakta durma vede yürüme bozukluğuyla ilgili tablo kişinin bir ayak vede bir bacakta engelinin olmasıyla iki ayak vede iki bacakta olması durumunda aynı oranı vermekte kişinin sorununun bir ayakta olmasıyla iki ayakta olmasının kişiye verdiği kayıb bir olurmu iki ayak vede iki bcakta olması durumunda bu ilgili oran baltazarda kombine edilmeden ikiyle çarpılarak kişiye bu oaran verilmeli , ayrıca ilgi tablolarda belirtilen oranlar düşük bu oranlar yükseltilmeli

MADDE 4-Engelli kişilerin raporarında aldıkları %40 ve üzerei engelli sayılıyor diğer %40 ın altında kalan engel oranlı engelliler ne sağlam nede engelli sayılmıyor yani bu kişiler engellide değil sağlamda değil ne engellinin haklarından nede sağlam insanların hakların faydalanabilmekte bu insanların yaşam hakları ellerinden alınmış oluyor.
%1-den %100 kadar engellilren raporlarındaki oranlar itibariyle engelilik haklarından faydalanmalı ,örnek olarak kişin engel oranı %25 ise emekliliğinde vede diğer bilumum haklarında bu kişiy sağlam insanlara oranla %25 oranında daha az bir zamanda emekli olabilmeli.

MADDE 5-Kamu kurumlaru en kısa zamanda engelli personel açıklarını kapatmalılar
Çünkü Türkiye iş kurumunda kayıtlı engellilerden kamu kurumlarındaki engelli personel açığı daha fazla kamu kurumları kendi engelli personel açığını kapattığı zaman türkiyede işsiz engelli kalmıyor . Kamu kendi kurumlarında engelli personel açığını kapatmaz ise i kendi
Engelli vatandaşına kapısını açmaz ise özel sektörden vede diğer vatandaşlardan böyle bir şey
İsteme hakkına nekadar sahib olur. Takdiri toplumumuza bırakıyorum

MADDE 6 – 2006 yılındaki çıkarılan yönetmelikle özellikle ortapedik engelli vatandaşlarımızın %90 ı kayıttan silinmiş bu yönetmelikle elimizden alınan bütün ortapdekik engellilerin hakları en azından bir önceki yönetmelik hükümlerince
En kısa zamanda iade deilmeli-verilmeli

MADDE 7- Ortapedik engellilerde ayak , bacak kol , el gibi organlarda ANKLOZE denilen durum yani hareketin eklem yerlerinde hiç olmaması durumunda yani nötral denilen durumda kişin ayak bileği hareketi hiç yok ayak sabit bir şekilde kalmış yönetmelik cervelindeki engel oranı %4 olarak belirtilmiş , bu durumda bu kişi merdiven nasıl çıkar yukar vede aşağı nasıl iner nasıl denge sağlar nasıl fiziksel olarak çalışır , bunun oranının %4 olmasını hiçbir akıl vicdan kabul etmez bunun en az %40-45 lera çıkarıklamsı lazım bütün bu hareketleri yapamazken bu kişi nasıl hayatını kazanır .

fahir68

15.06-2009, 21:43
gundemozel@haberturk.com adresi bu haberturk te pazartesi21.00 da canlı yayınlananbir program burada Ali tezel emeklilikle ilgili soruları yanıtlıyor bu program başladığı zaman mail yağmuruna tutalım ben defalarca yazdım kale alıp yayınlanmadı belki herkes buraya mail gönderirse yayınlanır birde böyle deneyelim arkadaşlar herkes buraya mail atsın program saatlerinin dışında da yazılabilir buraya sanırım.

nizamettinçayır

15.06-2009, 22:40
merhaba arkadaşlar adım nizamettin çayır 1975 yılında çocuk felci geçirdim.sağ ayağımda 3 cm kısalık 30 cm de incelik oluştuğu içinde kaşlarda güç kaybı var.senelerdir sağ ayağımın güçsüzlüğü nedeniyle sol diizimde eklem sorunları oluştu.bu yaşıma kadar almanyadan aldığım %45 engeli raporum haricinde ve askeriyeden verilen askerliğe elverişsizdir raporu haricinde devleten hiç bir talebim olmadı.taki bundan 4 hafta öncesiye kadar.bir holdingten iş teklifi geldi görüştüm anlaştm sadece bir engel var dendi engeli rapurunuz lazım dediler.benim yurt dışından ve askeriyeden aldığım raporlar geçerli değilmiş bende hastane hastane gezmeye başladım ama hepsi sen rapor alamazsın dediler en sen bir devlet hastanesinin kuruluna girdim bir hafta sonra bana verilen raporun sonucunu öğrendim şok oldum bana %14 gibi bir oran verdiklerinden %40 elde edemediğim için engeli statüsündeki işi kaçırmak üzereyim.

askeriyenin raporu:

sağ femurda gelişme geriliği ve yumuşak dokuda atrofi mevcuttur.sol femur normaldir.ilk sıhhi kurulu işlemidir.ifadesine göre çocuk felci neticesinde sağ bacağında kısalık ve incelik meydana gelmiştir.bu yönde sağ ayak bileğinden ameliyat olmuştur.g.o.p.as.sb.3ks.902932869.89 asas(6) sayılı ve 29.11.89 tarihli yazılarıyla polikliniğimize müracat eden yok erinin yapılan muaynesinde:sağ bacakta 3 cm kısalık quadricepste 15 cm oruriste 8 cm atrofi yapmış polio sekeli.

sağ quadricepste ileri derecede atrofi yapmış polio sekeli.
syy.d/61 f4 askerliğe el verişli değildir.

devlet hastanesinin raporu fizik ter:

bastonsuz yürüme yardımsız çömelip kalkmaz sağda 3 cm kısalık var kas kuveti 2/5

ortopedi :

sa alt extremde poliomelit sekeliayak bileğidursofterionu.3cm kısalık pescavus bacak orfi kkas gücü 2/5 destek li

özürlü kurulu rapor sonucu :
% 14

ben şimdi ne yapmalıyım senelerdir ben kendimi engeli sanıyordum.ama hastane turp gibisin dedi ve işi kaçırmak üzereyim.olimpiyatlarda 100 metrede türkiyeyi temsil edebilirmiyim ve askerllik için tekrar baş vurmalımıyım yoksa mücadelemi etmeliyim.çok büyük hayal kırıklığı içindeyim.bana yol gösterirmisiniz.

tunç ballı

15.06-2009, 22:48
bu özürlü cetvelini değiştirenleri hala televizyonda ve gazetelerde görüyorum ya bir gün televizyonu camdan aşağıya attıracaklar bana hangi mantık size sağlam der bunlarda mantıkta kalmamış,insanlıkta

bu malüm kişiler bu cetveli hazırlarken kişilerin günlük kişisel bakım aktiviteleri üzerine göre hep değerlendirme yapmışlar.ama kişinin iş hayatı üzerine etkilerini değerlendirmemişler,dolayısıyla sorun buradan kaynaklanıyor.siz bu halinizle ağır işlerde çalışamazsınız bu sadece sizin en az %40 özürlü raporu almanızı gerektirecek 1 durum.sizin hafif özellikle rapordada bahsediyor çömelip kalkacak işlerde çalışmamanız gerekiyor.BU BİLE SİZİ ASLINDA ÖZÜRLÜ RAPORUNU HAK EDİRTİYOR.AMA GELDE ANLAT

saygun

16.06-2009, 12:15
Arkadaslar...Hastaneden aldıgım 44 lük rapor ankaradan 20 ile geri dönmüştü...Bir bacak protez diz yok...Ankaraya 3 ay önce itiraz ettim bugun cevap geldi.Benİ tekrar defterdarlığa davet ediyorlar...sanırım tekrar basvuru yapıcam..yani sil baştan...Ne yapabilirim önerilerinizi bekliyorum....artık koltuk degneğiyle gitmeyi düşünüyorum hastaneye...

alp_bursa

17.06-2009, 11:29
1999 yılında aynı tarihte,aynı sakatlık durumu ve aynı sakatlık oranı ile işe giren iki arkadaşız.arkadaşım 2005 yılında vergi indiriminden faydalandı ben 2008 yılında müracaat ettim %40 olan raporumu %19'a düşürdüler ve şu anda arkadaşım sakat ben ise sağlamım bu nasıl adalet bu nasıl bir yönetim anlayışı bu yönetmelikleri değiştirenlerin amacı ne acaba ne hakları var bizim geleceğimizle oynamaya tabi kendilerinin tuzu kuru bizi düşünürlermi.
arkadaşlar kimse bizi düşünüyor sanmayın tepedekiler kendi telaşında herkez kendi menfaatinin peşinde biri gemicik alır, biri şirket kurar, biri yumurta ihraç eder, biri müsteşar olur, biri imarsız arsaları menfaat karşılığında imarlı duruma getirir varmı bunlara yalan diyecek.

alp_bursa

17.06-2009, 14:43
songulsevinc;
arkadaşım ne yaparsak yapalım hiçbirşeyin bize faydası olamaz.mahkemeler falan hikaye bu hükümet var oldukça bizim yaramız kanamaya devam eder.onu bunu bilmem 2006 yılında bizi bu hükümet mağdur etti ancak onlar tamam biz bu uygulamalardan vazdeçtik eski sisteme dönüyoruz derlerse rahatlarız.ama bu hükümet olmaz derse işimiz bir sonra gelecek siyasilerin ağzından çıkacak laflara bağlı onlarında bunlardan farkı olacağını zannetmiyorum bizi kimse düşünmüyor bu böyle biline.

TAGI ÇEÇE

17.06-2009, 21:33
soygun inşallah her şey gönlünce olur yazıyı deyiştim bir mah suru yoktur sanırım

fahir68

18.06-2009, 22:34
gundemozel@haberturk.com yazın kardeşim buraya ben senin sorununu biliyorum buradaki herkes biliyor başkalarıda bilsin kız çocukları gibi kendi aramızda dertlenip yazışıp duruyoruz.gönderin bir yerlere sizin bildiğiniz yer varsa bende yazayım oraya 5-10-15 kişi aynı yere yazdıkmı ses gelir yahu.gelmesede rahatsızlık yaratır bu formları bizden başka okuyan yokki bizde zaten biliyoruz sorunlarımızı.

lider334

18.06-2009, 23:06
Ben iki ay önce ehliyetimi aldım tek hekim raporu ile.sınavlardan iyi not aldım bazı engelsiz sürücü adayalrına göre ama ötv muhafiyeti için tekrar heyet karşısına çıktığımızda aynı devlet hastanesi bu kez boyun kısa diye beni izmire sevk etti.iller arası yine o heyet işkencesini çektirecekler.boy kısalığı yönetmelikte belirtilmesini istiyorum.boy kısalığı hem heliyet hemde ötv indirimine mani olan bi duurm olmasın bu yönetmelikte belirtilirse iyi olur?birde bu yönetmelik ne zaman çıkacak?

ülgenim

19.06-2009, 09:53
Bu yönetmeliğin çıktığı da yok, çıkacağı da.Hani aylardır bir yönetmelik çıkacak deniyor,nerde ? Yönetmeliğin çıkmazı bu kadar mı zor. Bizim memleketimize has.Birşey istenmeye görsün;hemen çıkarıverirler. Bakın TBMM de çalışan uzmanların maaşına kimseciklere çaktırmadan 1000 TL. zam yapıyorlar.Nasıl istendi mi oluyor. Tabi bu hep bana,hep bana olsun.Engelliyimişsin, yok işsizmişsin onların umurunda değil.Varsa yoksa kendi ceplerini doldurmak.Bu konuda ÖZÜRLÜLER İDARESİ BAŞKANI niçin engellilerin sorununun üstesinden gelemiyor.Bu kurum neden biz engellilerin bir problemini çözecek kadar basiretsiz kalıyor.Artık TABELA KURUMU OLMAKTAN ÇIKSIN DA,gerçekleri halletsin.Yeter artık canımıza tak etti.Eminim bu yazıları bizlerden başkası da okumuyordur. Kaldı ki;bizlerin sorunlarıyla ilgileniliyormuş gibi görünerek, bizleri avutmaya bakın.. Sorumlu kişileri Allah'a havale ediyorum...Nasıl biliyorsa öyle yapsın....

fahir68

19.06-2009, 19:13
bim@ozida.gov.tr Buraya daha öncede yazmıştım yine yazıyorum . sizlerden de ricam özürlüler idaresinin bu mail adresine nasıl buraya yazıyorsak sorunlarınızı anlatan bir yazıyı göndermenizdir.

miremur

19.06-2009, 22:28
Sevgili derttaşlarım,ben iddia ediyorumki!bizi yöneten Cumhubaşkanından en alt kademedeki brokratlarına varıncaya kadarki aşamalarda görevli insanların hepsi biz sakatların bütün sorunlarını bilmelerine rağmen,bu sorunların iyileştirilmesi doğrultusunda sadece göstermelik ve aldatmalık işler yapmakta ısrarcı olmaktalar.

sevic

19.06-2009, 23:12
benımde raporum var ½40 amalıyat oldum ½45 oldu ve raporum devamlıdır deyı ıbare var ama vergıden muaf olmak ıcın hastaneye bas vurdum yetkılılerın bızlere davranısını bı görsenız ölmeyı ısterdınız özurlu olduk deyı asalanmamızmı lazım ve verdıklerı derece ½20 [norolojının verdıgı ½19 ortapedını ½20 ve fızıgı ½20] dusurmusler neden söylermısınız özurlu olduk bunuda kanıtlamak için neden o duruma dusuruyonuz elımızdekı raporu gecerlı sayın hastanede aşalanmaktan kurtulalım yenıden duzelecek halımız yok ya

ulivatar

20.06-2009, 14:28
REyhan GAzel hanım tam seçim zamanı geldi gitti ben bu işten bir halt anlamadım.Anlaşılan gazel okudu gitti...

perenay33

20.06-2009, 21:00
arkadaşlar affınıza sıgınarak reyhan hanımın uzerıne cok gıdıyorsunuz yanlıs anlamayın bende sızın kadar magdurum ama reyhan hanımın elınde sihirlı degnek yokkı hemen olsun

nizamettinçayır

20.06-2009, 22:35
akp hükümetinin açılımı adelet ve kalkınma partisiydi şimdi ak oldu.nerde bu adalet nerde bu ak.adaletsiz uygulamalarıyla engellilere haklarını iyleştirmeyi bırakın engelilere bütçeleri yok bahanesiyle engel koyan iktidar partisi hangi adaletten ve hangi aktan bahsediyor anlamış değilim.engelileri sahtekar yerine koyup aşalayacağına partili olan yeşil kart sahiplerini araştırsınlar( kadın koları çipli bayan başkanı ).engelliler bu gidişle ne hiç bir hak ve iyileştirme elde edemezler.

gursa

22.06-2009, 11:32
Arkadaslar bu konuda hala bır gelısme yok mu.reyhan hanım sızden cevap beklıyoruz.

dostadoğru

22.06-2009, 13:25
iyi günler arkadaşlar bu gün engelli bir arkadaşım 2011 yılında eski tarihli raporların iptal olacağını söyledi böyle birşey olabilirmi olmasada zaten yeni çıkan (2006 yılındaki) yasaya göre haklarımız elimizden alındı ne yapacağız biz şimdi

fahir68

22.06-2009, 19:44
bim@ozida.gov.tr buraya sorununuzu anlatan bir yazı gönderin aksi taktirde bizler burada kendimiz söyleyip kendimiz okuyoruz.

Makri

23.06-2009, 10:27
"Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nın başlattığı çalışma ile ilgili bizden de görüş talep edildi..."

fahir68,

Bu forum ÖZİDA'nın başlattığı çalış-ma nedeniyle başladı. Yani önce onlar başlattı(.)

Not; " " içindeki cümle forumun ilk mesajdır.

TAGI ÇEÇE

24.06-2009, 11:22
halaa bir ses seda yok reyhan gazel hanfendiden açıklama bekliyoruz birde telefonla bilgi almak için aradıgımda adımı soyadımı telefon numaramı kayda aldılar heralde şikayetçi sayılarını sayıyorlar ona göre bir yol çizerler artık herkes arayarak kaydını yaptırsın derim ben

mevlude

24.06-2009, 12:27
Merhaba Reyhan Hanım;
öncelikle çalışmalarınız için teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim. Ben Mutlu Engelli Çeğrı Merkezinde Çağrı operatörü olarak çalışıyorum tahmin edersiniz ki bu konu ile ilgili bize yüzlerce şikayet geliyor. Ama bence en önemli olanı rapor yönetmeliğinin uluslarası ölüçüte göre düzenlendiği söylenirken yurt dışında %60 dereceli rapor alan arkadaşlarımızın Türkiye'de % 25 dereceyle bile rapor alamamalarıdır. Eğer tüm dünyayla aynı ölçütü kullanıyorsak aradaki bu önemli derece farkı neden oluyor acaba? bazı panellerde veya toplantılarda Özida uzmanları ile karşılaşıyoruz ve bize bu durumun kişinin engelinin çalışma gücüne olan etkisinin oranı olarak söyleniyor fakat biz bu durumu kesinlikle engelli arkadaşlarımıza anlatamıyoruz bu durumla ilgilide bir açıklama yaparsanız memnun oluruz.Aradaki bu rapor derecesi farkı yüzünden ( kişi bir ayağını ve bir elini kullanamıyor) ancak %25 rapor derecesi alabildiği için engelli sayılmıyor ama sağlam olarakta işe alınmıyor çünkü bariz olarak engelli olduğu herkes tarafından görülüyor ( görünen köyde kılavuz istemiyor )bütün bunlara güzel bir çözüm bulunacağı inancındayım ben. Teşekkür ederim.

fahir68

26.06-2009, 09:43
sevgili makri ÖZİDA nın başlattığı çalışma nedeni ile başladı tamam bu güzel ancak gerisi neden birtürlü gelmiyor anlamıyorum bu çalışma seçimlerden öncesine rastlıyor acaba bir seçim yatırımı yapmak içinmi eğer öyleyse bir arkadaşım demişti hükumetler çözüm arayan sonuçları,insanların haklarını vermeyi bekletir seçimlerden önce bu haklarını birer nimetmiş gibi sunarak oy oranlarını arttırmaya çalışırlar bu durumda belediye seçimlerinde yoklama çekildi vayki vay genel seçimlere daha 4-5 sene var biz bu süreyi bekleyeceğiz galiba.ben busüreyi beklemek istemiyorum bir çalışma özida tarafından başlatılmışsa sonuçlansın daha ne bekleniyor bunun içinde ben hergün bir mail yolluyorum kendilerine kendimce bende bu başlattıkları çalışmayı hatırlatmış oluyorum :)

serdark

26.06-2009, 11:18
özürlü kimlik krtı çıkartmak için yeni rapor istediler.rapor aldım %33 oldu.bende sağlık kurulu yönetmeliğine dayanarak eski raporun oranı üzerinden özürlü kimliği çıkarttım.
örnek size.

Makri

26.06-2009, 12:37
serdark,
Verdiğin örnekten ne gibi bir sonuç çıkaracağımızı anlayamadım. Hiçbir fonksiyonu olmayan özürlü kimlik kartını alsan ne olur almasan ne olur? Özürlü kimlik kartı almak bir kazanılmış hak değil ki?

fahir68

26.06-2009, 20:03
devlet çoğu yerde raporu % 40 altı olduğu için bütün engellileri engelli saymıyor.hiç olmassa böyle bir belge olması bu tezatı yüzlerine vurmak için güzel olabilir.yoksa tabiki kanuni bir geçerliği yok.

TAGI ÇEÇE

27.06-2009, 19:12
delinin biri bir taş atmış kuyuya 40 akıllı çıkaramamış bizim meselemizde aynen buna benziyo yasa çıkacak dendi yasayı çıkaracak insan ortada yok yada ne düşünüyorlar 2 senedir yasayı çıkara bilmek için ne şart bilgi dahi verilmiyo heralde tatil yapıyorlardır bu sıcakta tatil yapmak varken kim ugraşıcak özürlülere özürlü sayılması için yasa çıkarmaya

MESTAN

29.06-2009, 19:55
Yıllardır oturtulmuyan bi sistem uygulamalardaki keşmekeşlik mağdur olan yüzbinlerce insan umut dünyasında tekrar bindik bi alamete bekliyoruz bakalım son 5 yılda top peşinde koşan adamlara 1 milyar dolar harcayan külüplerin vergi borcunu affeden devletimiz inşallah çalışma hayatında fiziken çok büyük zorluklar çeken engellilerin haklarını yontmaya kalkmaz çünkü sorunun temeli hak verme deil TAMAMEN EKONOMİK arkadaşlar yoksa meclisteki vekillerde bence mağduriyeti çok iyi biliyo ama bu düzende bize düşen bizim hakkımız olan pastayı başka kaynaklar yiyor.Bizim burda sağlık kurulu raporları ile ilgili öneride bulunmamız teferruattan öteye geçmez sanki devletin kademeleri bu sorunları gercekte bilmiyomu.Son zamanlarda insan hakları demokrasi toplumsal eşitlik diye inleyenler engellilerin durumunu görmüyomu tek gözü görmüyenin kolunun yarısı olmıyanın bacağı kesik olanın çalışma hayatında ve devlete vergi ödeme aşamasında diğer sağlıklı kişilerle bir tutulmasının neresi insan haklarına sığar devlet devlet milyar doları çöpe atan külüplerin vergi borcunu silerken bönkörde bize gelincemi yok cari açık yok ödemeler dengesi fasa fisosuna baş vuruyo Bu başlıkda benim yapacağım öneri şu kadar olur bu insanların tokadı hiçbişeye benzemez sürdüğünüz saltanatta sizi kurtarmaz.