PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Yeni 2022 Sayılı Kanun Tasarısında Hangi değişiklikler var?

Kalem

29.06-2013, 10:35
1. Muhtaçlığın belirlenmesine esas olan muhtaçlık sınırı eskisi gibi 119,62 lira olmayacak. Yapılan değişikliğe göre 16 yaşından büyükler için belirlenmiş asgari ücretin üçte biri esas alınacak. Yani muhtaçlık sınırı asgari ücretin üçte biri olacak. Bu da yaklaşık olarak 2013 ikinci altı ay için 243 lira. Aile Bakanlığı sitesindeki asgari ücrete göre hesapladım bunu da. Zam var mı vs bakmadım.

2. 2022 yaşlılık, özürlü ve bakıma özürlü ve 18 yaş altı engelli yakını aylık tutarlarında değişiklik yok. Eski ilk altı ay memur katsayısına göre hesap yaptım tutarlar aynı. Lakin ne değişmiş? yaşlılık aylığına göre indekslenmemiş aylık tutarları. Ayrı ayrı gösterge sayıları belirlenmiş. Yani yaşlılık aylığı, engelli ve bakıma muhtaç engelli aylığı gösterge sayıları farklı sadece. Ama tutarlar yine eskisi gibi. Bu bir şey değiştirmiyor. sadece ileride bu aylık tutarlarını belirlerken gösterge sayılarını bagımsız düzenleyebilriler diyorum ama umudum yok.
Özetle aylık tutarlarında değişiklik yok.

3. Engelli yakını aylığı alanlara GSS yolu açılmış. Daha önce 18 yaş altı engelli aylığı alan bakmakla yukumlu kimseler GSS kapsamına alınmıyordu. Sadece 18 yaş altı çocuk yararlanıyordu. Şimdi tasarı yürürlüğe girerse 18 yaş altı engelli çocukların bakmakla yukumlu yakınları da GSS kapsamına alınacak.

4. bence en önemli değişiklik şu. Af geliyor:) 2022 aylığı yersiz ödemeye konu olmuş ve para cezası alanlara istisnaszı hepsine ilgili maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar af gelecek:) Yersiz ödemeden dolayı para cezası olanlara güzel haber bu:)

5. 65 yaş üstü yaşlılar için nafaka yükümlüsü yakınlarınının muhtaçlığı sınırı geçiyorsa ilgili Kurum, nafaka davası açacak, tahsil edilen nafaka vatandaşa ödenen aylık karşılığı tahsil edilecek, varsa fazla para, gerisi vatandaşa ödenecek yine. Bu kısmı tam incelemedim. Nafaka yükümlüsü yakınlarından dolayı bu durumda aylık reddedilmeyecek. Aylık baglanacak ama nafaka davası yoluyla tahsil edilecek bu durumda. Olumlu olumsuz yönlerini pek irdelemedim. dediğim gibi hızlıca taradım. Fakat bunu 2022 engelli ve bakıma muhtaç engelli yakını aylıkları için nasıl uygulayacaklar göreceğiz. Sonuçta onların da nafaka yükümlüsü yakınlarının geliri araştırılacak.

6. Muhtaç araştırması yine eskisi gibi olacak. her türlü mal gelir, harcama yine dikkate alınacak yani.

7. nafaka yükümlüsü yakınların gelirleri de onların izni aranmaksızın araştırılabilecek. Bu konuda düzenleme yapılmış. Bu kısmı da tam araştırmadım.

Şimdilik gördüğüm en önemli değişiklikler bunlar. Fırsat buldukça tasarıyı incelemeye devam edeceğim...
Yürürlüğe girecek olursa tasarı şimdilik bu şekilde.
Yorum sizin.

NOT: evde bakım aylıkları için pek bakamadım. lakin gözüme çarpan ilk şey şu. Evde bakım aylıklarına ilişkin tüm iş ve işlemler SDYV tarafından yapılacak.

MertAta

29.06-2013, 12:24
abla hala maaş alanlar için iyi bir haber yokmu bu kanunda. bir tek 240 tlyemi yükseltildi sınır. gelir hesaplanması 25 ocakta yayınlanan yönetmelikle aynımı olacak? af gelmesi güzel haber ama şu gelir tespitindeki katı kurallar hala risk oluşturuyor

Kalem

29.06-2013, 12:34
Evet, gelir araştırmaları aynen devam ablam. Hem aylığa başvuranın geliri hem hanesinin geliri, hem de nafaka yükümlüsünün ve hanesinin geliri araştırılacak.

Senin hane gelir durumun hakkında bilgi versene bana risk ölçelim şimdiden.

MertAta

29.06-2013, 12:46
1000 tl emekli maaşı var babamın. evde 4 kişiyiz. evimiz bize ait atıyorum evin rayış bedeli resmiyette 60 bin lira görünüyor. başka arazi bahçe araba v.s bişey yok.

Kalem

29.06-2013, 12:50
İkinci altı ay asgari ücrete bakarsak yine tehlikeli senin için. Sınırdasın resmen. bence kafanın rahat etmesi için şimdiden hanene birisini alın. sorun çıkmaz o zaman. İkametgahı sizde olsun arada yine evine vs gidebilir. sorun yok. yeter ki ikametgahı sizde olsun. Bunu şimdiden yap ablası. geliri olmasın, bamkala yukumlu yakınlarının geliri olmasın.

MertAta

29.06-2013, 12:54
abla bunun için resmi prosüdür nedir? kuzenim şu an burda abisi gilde kalıyor evleri köyde ama çalştığı için merkezde kalmak zorunda. ben bu kuzenimi bizde yaşıyor gibi gösterebilmem için napmalıyım? ha şuda var kuzenim çalışıyor asgari ücretli :) resmen evime bomba alıyorum. bize içsiz güçsüz biri lazım sanırım ablam?

Kalem

29.06-2013, 12:57
yukarıda mesajımın sonuna ekledim ablam. işi olmayacak geliri olmayacak, hatta bakmakla yukumlu yakınlarının da geliir olmasın. Köyden okumaya gelen vs bir akraba vs kim olursa olsun olabilir. baba, anne tarafı. fark etmez ikametgahını size aldırın. resmi olarak sizde görünsün adresi. arada evine vs de gidebilir sorun olmaz.

MertAta

29.06-2013, 13:02
anladım abla teşekürler

Kalem

29.06-2013, 13:08
Bir uyarı daha ablam. Evin rayic bedeli 50 bin ya da altında olsun. Bunun için bilgi toplayın. Rayic bedel çevreye ve binaya göre vs yapılıyor çünkü. 50 bin üstü rayic bedel çıkmasın. 60 binlik rayic bedelde kişi başına elli lira düşüyor ki bu da 5 kişi için yine 250 lira aylık gelir demek hanedeki kişi başına düşen.
Bu iki şeyi halledin sorun hiç çıkmaz. Harcamalarda da biliyorsun yine 5 kişilik hanennin kişi başına düşen aylık geliri 243 lirayı geçmesin. 5x243 lirayı geçmesin yani. Asgari ücrete daha sonra derli toplu bakarım şimdilik 243 lira diye düşünüyorum Temmuz ayı itibariyle. Zam vs olmazsa. Ama tüm bunlara ragmen bir kişiyi evine dahil etmen tüm riskleri ortadan kaldıırır baştan.
Temmuz ayı gelsin asgari ücretlerde değişiklik var mı bakarız.

NOT: ev rayic bedelini 50 bin dedim kesin garanti için. Ama 55 bin de olursa sorun olmaz fakat 60 bin risk demek. Ev rayic bedeli 55 bin ve altı olsun.

tuzlukurabiye

29.06-2013, 13:28
Kamen abla merhaba .. yersiz ödemeden bana 9210 tl borc gelmişti bende itiraz ettim ve itirazın davası acılmıştı bu temmuzun 12 de ilk mahkemem vardı inşallah af hemen gelir..

nextby01

29.06-2013, 13:31
kalem abla benim ev bana ait tapu benim adıma kayıtlı rayiç bedeli 45.000 tl emlak vergi parasından muafım. 3 cocuk tan eğitim yardımı 2 ayda 220 tl .1 cocukta 3 ayda pybs den 400 tl eşim 2022 aylık almakta bana sorun olurmu ev de 6 kişiyiz

Kalem

29.06-2013, 13:31
Tuzlukurabiye,
Meclis tatile girmeden yasalaşır diye düşünüyorum ablam. Eylül Dönem aylıklarından önce yasalaşması gerek bence. O yüzden rahat ol:)

Yasa yürürlüğe girsin gerekli açıklamaları yaparım zaten. Geçmiş olsun:) Borçlardan kurtulacaksın inşallah:)

tuzlukurabiye

29.06-2013, 13:35
nasıl rahatladım anlatamam hani içine su serpilmek diye birşey varya tam olarak bu işte :) coooook ama cooook teşekkür ederim

Kalem

29.06-2013, 13:38
nextby01, hane gelir durumunda sorun yok ablam. Kendi evinizde otuyorsunuz galiba. Rayic bedel sorun yaratmıyor rahat olun. Aylık alan kişinin anne babasının da geliri de fazla değils esorun olmaz. Nafaka yukumlusu yakınların duurmlarına da bakılıor çünkü. Ama aylık baglanmış onlarda da sorun yoktur. rahat olun.

nextby01

29.06-2013, 13:41
Kalem;

evet kalem ablam kendi evimde oturuyorum rayiç bedel hesaplanmıyormu annem 2022 aylık alıyor kardeşimin ıkametı yanısında baba yok kardeşim dışarıdan tarım sigortası yatırıyor ev kıra annemle beraber onlarda 7 kişi

Kalem

29.06-2013, 13:46
Tamam ablam, aylıklara devam o halde:) Sorun yok.

rayic bedeli hesapladım ablam. O da hesabın içinde. fakat muhtaçlık sınırını geçmiyor. Aylıga engel durum yok yani.

nextby01

29.06-2013, 13:49
Kalem;

kalem ablam sana çok tşkler benim aylık%40 durmuştu mart hazıran alamdım yenıden sevk alıp yeni rapor la s 73hazıranda onaylandı temmuz agustos aylık larını eylülde alacaksın ama benım anlamadıgım 144 de aradıgımda 502 tl hesabında temmuz ve agustos ayı icins lık raporun ıse aktıftır vakıfta dıyorkı s73 aktıf para görunmuyor sen bişey anladınmı bide ablam hesap laman ne kadar cıkıyor

Kalem

29.06-2013, 13:58
2013 ikinci altı ay için 2022 aylık miktarlarını hesaplamadım ablam. yakında hesaplarım. memur katsayısı belli ama enflasyon artışına göre yeniden düzenleme olursa diye bekliyorum. sanırım en geç 1 hafta içinde hesaplar aylık tutarlarını buradan yayınlarım.

Vakıf sana şunu demiş öyle mi? "% 73'lük raporuna göre aylık tutarında artma olmamış daha. Senin yazdıklarına bakınca vakıf bunu demek istemiş sana.

Şu soruma cevap ver sen:
1.Aylığın tam olarak hangi ayda durduruldu ve hangi gerekçeyle? Raporun süreli miydi?

Aylığın hangi sebeple durduruldu?

2. Sonra aylık için yeniden mi başvuru yaptın? Başvuru tarihin hangi ayda oldu?

nextby01

29.06-2013, 14:04
Kalem;

benımkı yanlışlıkla 40 sureklı olan rapor süreli diye sistemden kaynaklana hata dan dolayı sevk alıp hazıranda 73 vakıftan onaylandıyani şu an aktıf dediler temmuz agustos aylıklarını alabilecegim 144 de diyorkı 40 iptal 73 aktif ama para olarak 502 tl alacakmışım eylülde ıse 73 ile alacaksın vakıfta dıyorkı para gözukmuyor 73 aktıf temmuz agustos ayını eylulde alacaksın

malum mart ayında hastane gün verıyor sonra mutevvellı heyetı derken hazıran ortalarında kabul olmuş

benim icin önemli olan kabul edilmesi idi bide bu ömms kura ile atamam yapılsaydı cok ıyı olurdu ama kısmet degil 14 tane tercıh yapmıştım

Kalem

29.06-2013, 14:15
senin sürekli raporun yanlışlıkla süreli görünmüş sistemde ve yanlışlıkla aylıgın durdurulmuş ve bu sürede sen aylıklarını almamışsın.
tekrar rapor almışsın. Bu rapor oranın yüzde yetmiş üçmüş ve bu oranla sisteme kaydolmuşsun. vakıf sana Eylül dönem aylığını Yüzde yetmiş üç oranına göre alacağını söylemiş. Bu orana göre alacağın aylık tutar 2013 ilk altı aya göre 1130 lira. lakin Eylün dönem aylıgı yeniden hesaplanacak ve sen daha fazla alacaksın. Bunu demiş vakıf sana. Bir de rapor oranın aylık miktarına yansımamaış bunu demiş. aşağıda ayrıntılı anlatacağım sana bu kısmı

alo 144 sana hesabında 502 lira var demiş. bu para rapor oranına göre alacağın aylıkların farkıdır. Kurum kaydına yüzde yetmiş üç oranlı raporunu haziranda teslim etmişsin.
Fakat hesabındaki 502 lira yüzde kırklık rapora göre düzenlenmiş. bir hata var burada.
Demek ki sen haziranda raporunu teslim ettin. rapor kurum kayıtlarına geçti ama buna ragmen eski rapor oranına göre aylık farkı verilmiş sana. bunu demek istemiş vakıf sana.
vakfa git bu durumu düzeltsinler. Eğer yüzde yetmiş üçlük raporu sen haziranda teslim ettiysen.

bir de madem aylıkların yanlışlıkla durduruldu almadıgın naylıklar nerede? Bu aylıkların akibetini öğren ve aylıklarını iste. sonuçta senin hatan değil sistem hatasından dolayı aylıkların durdurulmuş o halde alamadıgın aylıkları versinler.
Sonuçtan da beni haberdar et.

nextby01

29.06-2013, 14:22
ablam sordum sormaz mıyım ama nafile skg den kaynaklanıyormuş sistemden süreli girilmiş kac defa 14 aradım ama 144 sydv aldıgı karar gecerlı dedı o yuzden hazıran dan aktıf oldugu icin temmuz agustos aylıgını eylül ayı ile birlikte alacaksın ama hazıranda kayıt olmuş kı para gözükmuyor diger aylık lar ıcın bıde en iyi bilgiyi nerden ögrenebilirim
sydv gıde gıde adam da usandı abi senın aylık işn aktıf tır eylude alacaksın dedi

Kalem

29.06-2013, 14:30
zaten ablam hesaptan kafam gitmiş, yukarıda sana yanlış anlatmışım.
buradan anlatayım yeniden. yukarıdaki mesajı düzeltmek zor geldi...

o 502 lira sen haziran da başvurdun ya. ondan sonra eylüle kadar hesaplanacaak olan toplu paran. yani temmuz ve agustos aylıkları tutarıdır. 2 aylık tutardır. bu aylıklar eski raporuna göre verilmiş sana. yani yuzde kırka göre. vakıf da sana demiş ki aylık farklarını da Eylül'de alacaksın:) Şimdi oldu bu:)
Burada sorun yok artık. Eylül dönem aylığında ödenecekmiş aradaki fark.

Şimdi gelelim alamadığın aylıkların durumuna. Şöyle yapalım..

O alamadığın aylıklar için BİMER aracılığıyla bilgi iste. BİMER' e şöyle yaz:

" yüzde kırk sürekli raporumla birlikte 2022 aylığı alıyorken sistemden kaynaklanan hata sebebiyle raporum süreli görünmüş ve aylığım xxxx tarihinde durdurulmuştur.
Aylığım durdurulduktan sonra yüzde yetmiş üç oranlı yeni bir rapor alarak tekrar vakfa başvurdum ve aylığım haziran ayında onaylandı. Bu arada bu başvurum yeni başvuru sayılmış olup başvurduğum tarih esas alınarak aylık başlangıç tarihim belirlenmiş. ALO 144' ü aradığımda bana, bu yeniden belirlenen aylık başlangıç tarihinden sonraki dönem aylığına kadar olan toplu paramın 502 lira olduğunu ve hesabımda göründüğünü soylediler.
Oysa benim hatamdan kaynaklanmayan sebeple aylığım durdurulmuştur ve aylığımın yanlışlıkla durdurulması sebebiyle ödenmeyen aylıklarımın da ödenmesi gerekmektedir.
Yukarıda anlattığım sebeplerle xxxx tarihinde durdurulan maaşımın ödenmeyen tüm aylık tutarlarının şahsıma ödenmesini ve tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesini arz ederim.
...
BİMER'in sayfasına gir metne bu dediklerimi yaz ve ilgili yerleir kurum adlarını doğru bir şekilde doldur.

Kalem

29.06-2013, 14:40
Ablam dilekçe metnini yeniden düzenledim anlatım hatalarım olmuş. Yine vardır da idare et artık. önemli olan gerekli bilgilerin yazılması. Bana musade...

nextby01

29.06-2013, 14:43
ablam az önce aradım 144 dedi73 lık raporun yenı kabul oldugu için 40 raporun üzerinden 502 tl tem.agu aylıgını eylul ayında belli o zaman ararsın dedi olacak sana da cok tşkler

Kalem

29.06-2013, 14:52
Ablam sen Mart dönem aylığını ve haziran dönem aylığını çekemedim demedin mi? Aylığın durdurulduğu için. ve aylığın sistemden kaynaklanan hata sebebiyle durduruldu demedin mi?
Buna göre o 502 lira sadece temmuz ve ağustos aylarının aylıkları. Yeni rapor oranına göre aylık farkını da tamam eylülde alacaksın peki o alamadığın Mart, nisan mayıs ve haziran aylıkları nolacak? ben bunları soruyorum ve bu yüzden yukarıdaki yazdıgım dilekçeyi bimere gönder. ve o aylıklarını da iste diyorum sana.

yeni raporun haziranda sisteme geçmiş ve dolayısıyla sadece hazirandan sonraki aylıklar iin aylık farkı verilecek sana bu da eylülde ödenecek sana. burada sorun yok.
aylığın durdurulduktan sonra diğer çekemediğin aylıkları da iste diyorum ve o dilekeyi bimere gönder.

umay1264

29.06-2013, 15:14
Kalem hanım adres degişimi ile ilgili herhangi bir gelişme varmı.. maaşımın kesilme korkusuyla başka yere taşınamıyorum..bu konuda eğer bir gelişme varsa bilgilendirirseniz sevinirim emeğinize sağlık..

Kalem

29.06-2013, 15:20
Adres değişikliği durumu halen geçerli. Aynı vakfın bulunduğu sınırlar içinde taşınmanızda sorun yok. lakin başka bir vakfın görev alanına girecek şekilde başka yere taşınırsanız aylıgınız durdurulur ve taşındıgınız yerdeki vaffa başvurmak zorunda kalırsınız. durum aynen boyle halen.

daha sonra yayınlanacak yönetmelikte bir değişiklik olur mu bilemem. ama sanmıyorum.

nextby01

29.06-2013, 16:23
kalem ablam sana çok tşkler artık vakıfa gıtmek ıstemıyorum cok gittim peki ablam tahmınınce ne kadar para alırım eylülde

Kalem

29.06-2013, 16:35
Ablam 2013 ikinci altı ay maaş tutarlarını hesaplamadım daha. hesaplayınca soylerim .

sen eylül dönem aylığı+ 2 aylık maaş farkı + bir de özür oranının değişmesi sebebiyle 2 aylık maaş farkı alacaksın. Bunu hesaplamak için de 2013 ikinci altı ay maaş tutarlarını hesaplamam şart.
En geç 1 haftaya kadar hesapları diye umuyorum.
Yukarıda mesajlarımda yazdım ama dikkatli okumuorsun.
Bu hesap için ikinci ay memur katsayısının kesinleşmesini( yani enflasyon artışına göre zam olacak mı olmayacak mı onu) bekliorum demiştim.

Tahmin yapayım en az 1381 lira alacaksın kafadan. Bu alacağın en az tutardır. 2 aylık farkı eklemedim. 1420 alırsın en fazla. Bunlar tahmin dediğim gibi hesap yapmadım.

sukut

29.06-2013, 18:53
bence burda önemli olan bu kanun teklifinin ne zaman verildiği yada verileceğidir. yani forumda şimdiye kadar okduğum kadarıyla birbirinden farklı uygulanacağı söylenen kanun ve yönetmelikler oldu. Melek Hanım bir başlık açmışsa mutlaka bu bilginin bir dayanağı vardır yani söylentiden öte gerçekleşmesi muhtemeldir. ama dediğim gibi kanun teklifi verilmiş mi verilecek mi. muhtemelen Mecliste görüşülürken de verilecek önergelerle daha da iyileştirmeler eklenecektir

mehmetx

30.06-2013, 00:29
kalem abla merhaba benim ev kira babam emekli 900 lira maaşı var yüzde 50 raporum var evde 4 kişi kalıyoruz annem ev hanımı abim sigortali calisiyor gözüküyor benimde gelirim yok benim maaşım yeni genelgeye göre bağlamadılar ben 15.03.2012 tarihinde basvurdum bu yeni geneldeye göre durumum nollcak

vasfiyeteyze

01.07-2013, 09:13
sevgili kalem kardeşim ben babamdan yetim aylığı almaktayım 220 tl oğlum ssk sız aylık 600 tl geliri var dört çocuk üçtebiz oğlum gelinim ve ben toplam yedi kişiyiz. bir kamyonet var benim üzerime değeri beşbin tl ev kira ve başka gelir yok evde hastalık yüzünden %56 engelliyim sürekli . muhtaçlık maaşı için kaymakamlığa başvuru yaptım emekli olamıyorum çünkü kendi ihtiyaçlarımı karşılamakta sıkıntı ve yük olmayım istiyorum çocuklarıma sonuç ne olur bilmiyorum bilgi verirmisiniz selam ve dua ile...

paranoya

01.07-2013, 14:10
evde bakım maaşının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına geçmesi iyi olmamış

sekobaba

02.07-2013, 11:34
biz şuanda alanlar kestirmemiz mı daha yararlı yoksa beklemek mı gerek ama ileride bi ceza yersek ? benim zamanımda asgari ücrettin 3/2siydi üzerimde hiç birşey yok sadece babamın emekli maaşı var 3 kişi yaşıyoruz yani bu yeni düzenlemeye göre alamam 235 tl i geçer.

Dexter07

02.07-2013, 11:45
Bu insanlar gerçekten komedi yahu. Oturulan evi bile gelire dahil edip, nasıl daha az engelliye maaş veririz diye didinip uğraşıyorlar. Yaklaşık 2 yıl kadar önce sayın Başbakan kendi açıklamamış mıydı, 2012 yılı sonuna kadar engelli ve evde bakım maaşlarındaki gelir kriterini kaldıracağız diye. Hani, nerede??? Yazık, çok yazık.

Anne ve-veya babası emekli ise ve gelir kriterine uymuyorsa, yaşı 35-40 olsa bile ailen sana harçlık versin diyor devlet. Bazı engellilere ayda yaklaşık 1100 TL. (2022 Engelli Maaşı+Evde Bakım Maaşı) maaş verip, bizim gibi ailesi bu ülkeye 30 yıl hizmet etmiş engellilerle adetâ dalga geçerek, senin annen-baban emekli, sen çok zenginsin, avcunu yala diyor. Bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş vatandaşını ve onun engelli evladını cezalandırıyor. Yani engelliyi birey olarak görmüyor. Oysaki bu maaşlar her engellinin hakkıdır. Sadaka değil...

mehmet abi

02.07-2013, 17:18
slmlar arkadaslar engellileri ilgilendiren yeni kanun çıkacakmış ne zaman çıkacak ve bizlere ne gibi faydaları var ? kanun da ne ler var ? ve de muhtaçlık sınırı kaç tl olacak ? teşekkürler...

Meçhul Yoldaş

05.07-2013, 16:47
sekobaba
Neden maaşımızı kestirelimki?
Biz sadece müracat ettik ve istenilen belgeleri götürdük verdik ve maaşımız bağlandı. Sonradan yapılan değişikliklerden etkilensek dahi bizden birşeyler bekleyemezler zaten o yüzden incelemeler yapılacak.
Yanlız şöle bir durumda var sizin maaşınızı bağlatığınız dönemdeki şartlarınızda bir değişiklik varsa örneğin işe girmişseniz uzunvadeli diye bahsi geçen sigorta priminizi 90 günden fazla yatırdıysanız.Sağlık durumunuzda iyişelme olduysa bİiryelerden bir maaş niteliğinde gelire sahip olduysanız bu durumları bildirmekle yükümlüsünüz.
Bunların dıişında maaş bağlandığı tarihteki konumunuzu koruyorsanız hiç birşey yapmanıza gerek yok. Beklemeye yatarsa maaşları almaya devam.

eygayli

05.07-2013, 20:56
BİMER 'e 04.03.2013 tarihinde gelen yazılı dilekçeniz Genel Müdürlüğümüzce değerlendirilmiştir.Bilindiği üzere, 2022 Sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz Ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanunun 1.Maddesinde ‘’ (Değişik birinci fıkra : 5/3/1992 - 3783/1 md.) 65 yaşını doldurmuş, kendisine kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden her ne nam altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya doğrudan doğruya kanunla bağlanmış herhangi bir devamlı gelire sahip bulunmayan ve muhtaçlığını İl veya İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından alacakları belgelerle kanıtlayan Türk Vatandaşlarına hayatta bulundukları sürece, 300 gösterge rakamının her yıl bütçe kanunu ile tespit edilecek katsayı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanır. ( 01.01.2013 tarih itibari ile 119,61-TL)Öte yandan , aynı kanunun Ek Madde 1 - (Ek:1/7/2005 - 5378/25 md.) maddesinde

65 yaşını doldurmamış olmakla birlikte;
a) Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, 18 yaşını dolduran ve kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan özürlülerden; her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanlara, bu Kanunun 1 inci maddesine göre belirlenecek aylık tutarının % 300'ü tutarında,b) 18 yaşını dolduran, kanunen bakmakla mükellef kimsesi olmayan ve herhangi bir işe yerleştirilememiş olan özürlülerden; her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanlara, bu Kanunun 1 inci maddesine göre belirlenecek aylık tutarının % 200'ü tutarında, c) Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre bu Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olduğu halde, kanunen bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakını bulunanlara, bakım ilişkisi fiilen gerçekleşmek kaydıyla bu Kanunun 1 inci maddesine göre belirlenecek aylık tutarının % 200'ü tutarında, Aylık bağlanır.’’ Denilmektedir.
Öte yandan; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapmış olduğunuz engelli aylığı başvurunuz muhtaç olmama nedeni ile 06/03/2013 tarihinde reddedilmiştir.

Yukarıdaki şartları taşımanız halinde , 2022 sayılı kanuna göre aylık talebiniz ile ilgili olarak ikametgahınızın bulunduğu İl / İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz halinde talebiniz değerlendirilecektir.
Bilgilerinize rica ederiz.

nextby01

12.07-2013, 02:25
Provizyon Genel Bilgiler

Sicil No
70848xxxx

Provizyon Tarihi
04.0x.2013

sistemden kaynaklanan hatadan dolayı aylık durmuştu
.................................................

Provizyon Genel Bilgiler

Sicil No
4810xxxxxx

Provizyon Tarihi

11.0x.2013

neden böyle acaba bilgisi olan varmı

erdalakbay

14.07-2013, 03:35
torba torba başımıza iş oldu bu yasaya göre 2022 borları silindimi ben hala adıma bi borç çıkarılacak diye bekliyroum ama çıkardıkları yok... silindimi acaba bu yasayla...

sekobaba

26.07-2013, 18:56
Merhaba size birşey sormak istiyorum , ben 5-6 senedir engelli aylığı alıyorum 2022 forumlarda okuyorum 230 tl sinir geldi diye benim babam emekli 1100 tl maaş alıyor annem ben babam 3muz yaşıyoruz bu sınırı geçiyoruz bu kanuna göre bize denetleme gibi birşeyde gelmedi acaba ne yapmalıyım ceza almamak istiyorum kestirmeliyim yoksa onlar denetleme yapana kadar almalı mıyım beni aydınlatırsan sevinirim.

cockpit

05.08-2013, 17:02
sekobaba@ Eski kanuna göre maaş almişsin ceza alamazsın. Onlar denetleme yapana kadar maaşını almaya devam et.

ikinci bahar

05.08-2013, 17:24
Butun engellilere engel durumuna göre gelire bakilmaksizin maaş versinler.Sivil terör magduru engellilere bu yasa cikti.5000 tl geliri olana bile 700 tl aylik maas baglandi:)))AKP adaletin bu kadar dimi:)

Meçhul Yoldaş

07.08-2013, 23:13
erdalakbay;

Evet otomatikman borçlar silindi sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadı.

dua20

07.08-2013, 23:46
abla benim kredi borcum var öderleri acaba

fatih arslan

10.08-2013, 15:24
02.08.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan 2022 sayılı kanun tüm yaşlı ve engelliler için çok hayırlı oldu. Sorularınız varsa yanıtlayayım.

ferhat1965

10.08-2013, 15:47
Merhaba herkese gecmis olsun 2022 maasi aliyorum.yüzde 60 engelliydim, 29 mart 2013 te rapor oranimda artis oldu ve yeni raporum yüzde 71 olarak onaylandi.haziran maasini 753 olarak aldim kismetse eylul ayinda alacagim maasta iki aylik fark verilecekmi onu merak ediyorum.ayrica 1981 de vefat eden ve maasini kimsenin almadigi maasini almak icin basvuruda bulunmayi dusunuyorum.fatih bey aylik (para) konusunda 2022 ye devam etmek mi yoksa babamin emekli maasini almak mi daha avantajli olabilir..tsk ederim

fatih arslan

10.08-2013, 15:52
Fark alırsın.

ferhat1965

10.08-2013, 15:54
fatih bey sorular biraz uzun oldu digerinede yanit verecek olursaniz cok mennun olurum saygilar..

fatih arslan

10.08-2013, 16:15
Babanızın emekli maaşını ancak evlenmemiş kız kardeşiniz yada sağ ise anneniz ile 18 yaşaltı iseniz sizde alabilirsiniz. 18 yaşaltı iseniz emekli maaşı daha iyi olur tabiki.

paranoya

10.08-2013, 16:24
malul erkeklerde alıyor evli olsa dahi

ferhat1965

10.08-2013, 16:26
fatih bey dedigim gibi su anda kimseler almiyor.benim yasim 49 evliyim bir tanede kizim var,hic bir sosyal guvencem yok ben esim ve kizim yesil karta sahibiz ben 170 i aradim bana yüzde 71 oraninda onaylanmis raporumla bana vefat etmis olan babamin emekli maasi alabilecegim soylendi,ben ise hangisinin daha avantajli oldugu konusunda bilgi edinmeye calisiyorum, bakin burdada konu ile alakali bir haber var....http://www.engelliler.biz/forum/dul-ve-yetim-ayligi/114171-malul-olduguna-dair-raporu-olan-cocuklara-yetim-ayligi-baglanirken-yeni-rapor.html

ALİ İMRAN

10.08-2013, 16:41
ferhat1965;
babanızın emekli maaşını almanız daha iyi olur eğer 2022 maaşınız düşük ise yetim maaşı oranında yükseltilmesi için dilekçe verebilirsiniz

fatih arslan

10.08-2013, 16:46
% 60 ve üzeri malüllük yetiyor. Senden başka hak sahibi var mı. Yetim aylığı miktarını öğren. Ali imran arkadaşımızın dediği yöntemi yap.

ferhat1965

10.08-2013, 16:56
Arkadaslar Cevaplar icin tsk ederim Dedigim gibi babam 1981 de vefat etti. o zamandan beri de kimse almiyor,2022 de yüzde 71 olan rapora uc ayda 1175 lira veriliyormus yani yaklasik ayda 400 lira falan geliyor . 170 i aradigimda eger basvuru yapacak olursam alabilecegim maas konusunda bana birseyler soylemelerinin mumkun olup olmayacagini sordugumda birsey diyemeceklerini soylediler. sizin maas konusunda ne kadar olabilecegine dair fikriniz varmi ?

mirhat

10.08-2013, 17:16
Hayırlı olan neler var fatih arslan bey

fatih arslan

10.08-2013, 17:54
Hane bazlı değerlendirme esas. Gelir haneye bölünecek. 243,43 tl kişi başına düşen geliri olan yada altında olanlar aylığa bağlanacak. önceden başvuruyapan engellinin yada yaşlının 120 tl zirai geliri yada 300 tl seyyar satıcılık geliri v.b. Olanlar direkt red sebebiydi. Haneye bölme şansınız yoktu. Bu düzenleme ile artık kişinin 400 tl zirai geliri olsa da haneye bölünebilecek. Tabiki başvuranın uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olmaması ve sigortalı olmayı gerektirecek bir işte çalışıyor olmaması lazım. Birde nafaka yükümlülerinin durumu çok iyi olmayacak.

mirhat

10.08-2013, 19:21
Anladım teşekkür

bide bişey sorcam gelirlerden giderler düşülcekmi

Meçhul Yoldaş

11.08-2013, 01:27
Sayın Fatih Aslan bey 3 sorum olacaktı
1. Torba yasadan çıkan yasa düzenlemeleri yeni bir yönetmelik çıkmadan dierkt uygulama olarak geçerlimidir.
2. Eski başvuru sahipleri yeniden başvuru yapıp yeni dosyamı açtırmaları gerekmekte ( Yoksa tekrara gerek yokta eski müracat dosyaları işlemlere tabi mi tutulacak)
3. Mevcut maaş alanlara sydv masa başından e devlet üzerindenmi sosyal inceleme mi yapacak yoksa evlerimize gelip gördükten sonramı işlem yapacak

umay1264

11.08-2013, 11:52
Fatih bey ben ailemle yaşıyorum babamın emekli maaşı 1100 lira evde 4 kişi yaşıyoruz başka bir gelirimiz yok sizce maaşım kesilirmi?

fatih arslan

11.08-2013, 14:06
şu an düşülmeyecek. Yeni yönetmelik ve uygulama klavuzu bekleniyor. Bakalım neler getirecekler.

1- Evet geçerlidir. Şu an ki yönetmeliğin kanuna uygun olmayan maddeleri uygulanmaz, kanuna uygun olan maddeleri aynen uygulanır. 2-Bir dilekçe yeterli olur. Yeni mevzuata göre incelenmesi derler. tekrar dosya açılmaz, 1 yıl geçmedi ise. 3- mevcut maaş alanların durumları şimdilik incelenmiyor. 2014 başında tekrar incelenir. yani soruşturma yenilenecek. hane ziyareti ile. zaten sistem sorgulamaları her zaman yapılabiliyor. Bu vakıfların elinde olan bişey. iş yükü fazla olduğuna göre hibir vakıf birer birer bütün maaş alanları tekrar soruşturmayı kaldıramaz.

Maalesef kesilir, kişi başı 275 tl gelir olur. kişi başı gelir 243,43 tl yi geçmemeli.

hiç bir şey yapma. senin maaş aldığında dönemde mevzuat farklıydı, sonra 4-5 defa değişti. yeniden bir inceleme olursa o zaman keserler. o da geçmişi bağlamaz.

vasfiyeteyze;

aylık gelir 820,00 TL , kamyonet 5.000 / 120 = 41,66 TL toplam hane geliri: 861,66 TL / 7 = 123,09 TL kişi başına düşen gelir olduğundan muhtaçsınız. Yetim aylığınız 220,00 TL olduğu için bu aylığa devam ediniz. % 40 -%69 arası engelli olanlar 261,24 TL maaş alır. 261,24 - 220,00 TL = 41,24 TL farkı sosyal güvenlik kurumu tarafından ödenir. % 70 ve üzeri engeliniz varsa; 391,86 TL aylık maaş alırsınız. 391,86 - 220,00 = 171,86 TL farkı ilgili sosyal güvenlik kurumundan alırsınız.

Mehmetx : Kişi Başına düşen gelir 243,43 TL 'nin üzerinde olmayacak. 4 kişi iseniz toplam gelir 973,72 TL 'yi geçmemelidir.

paranoya

11.08-2013, 22:33
en düşük emekli maaşı 800 küsür evde 1 kişi emeklinin olması evde en az 4 kişi olunmalıki kurtarsın muhtaçlık sınırı fatih arslan bey neyi iyiki bu mevzuattın destekliyorsunuz

musty35

12.08-2013, 02:45
paranoya;
guzel bı soru bende cevabını beklıyorum sabırsızlıkla...

ist01

12.08-2013, 18:14
açık ve net söylüyorum ağır engelli raporu olmayan engellileri büyük yıkımlar ve felaketler bekliyor
bu isin iç yüzü anlatim size
proje 1: engelliyi yiprat engelliyi birey sayma engelli maas 2022 maaşından mağrum et
proje 2: proje 1 deki engelli gelirine bağlı cebinde parası omayan engelli sokaga çıkamaz çıkmak istemez bu sebebten ötürü sokaklarda sokakdan çekmek evine hapis etmek
proje 3 :evine hapis olmuş engelli artik bir başınadır hayattan ümidini kesmiş yapa yanlız kalmıştır ve artık sosyal hayat denen bişey kalmamıştır ve engelli gid gide artik kaderine razıdır
proje 4: proje 3 ki engelliye hemen kanun cikar ve onu o hayattan kurtar ( bir romanın başı ve sonu gibi ortasi olmayan mutluluk tablosu cizen kanunlar gibi )
proje 5: kaldırımları engelli icin tasarla ama uygunsuz tasarla mesela manuel bir tekerlekli sandalyenin kullanımı akülü bir sandalyenin kullanımıyla ayni dieldir manuel sandalye ile yerde 15 santim yüksekte bir kaldirima fiziksel bir eğilim güçüyle kaldırıma çıka bilirsin( fakat akülü sandalye ile yerden 15 santim yükseklikte olan bir kaldirima fiziki bir güç eğlimi olmadığı icin ne yazikki çıkamazsın ) engelli rampaları yapılıyor evet ama keske yapilmasaydı dedittiriyor
proje 6: ne olursa olsun biz yapiyor gözükelim medya gazeteler bizi melek gibi göstersin halk bizi farklı görsün bilsin cabası içindeler
ama engelli bunu yutmaz birgün bu gerçekleri insnalar anlicak..

umay1264

12.08-2013, 18:17
paranoya aynen sana katılıyorum kardeşim..baban emekliyse o sana baksın diyerek maaşımı kesecekler resmen...ben 32 yaşındayım ve beni bu yaşta ailemin eline bakmaya muhtaç edecekler..bende soruyorum neresi hayırlı bu kanun'un..hergün maaşım kesildi kesilecek diye korkarak yaşıyorum..beni bu yaşta ailemin eline bakmaya muhtaç edenleri Allah'a havale ediyorum :(

mirhat

12.08-2013, 18:34
Bu kadar karamsar olmayın arkadaşlar fatih arslan bey yeni yönetmelik bekleniyor diyor inş düzelir

destiny07

12.08-2013, 20:19
fatih arslanı kızdırmayın bence böyle iyi bi memur bulmuşsunuz daha ne istiyorsunuz

paranoya

13.08-2013, 10:38
ne iyisi yav bu memurları anlamıyorum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında çalışıyor devleti destekliyor fatih arslan bey

mirhat

13.08-2013, 10:44
Devlet derken ?

Hükümet olmasın

paranoya

13.08-2013, 10:46
aynen

mustafa-toprak

13.08-2013, 12:55
yaw arkadaşlar burda yazmakla olmaz yeni yasa agzımıza edecek bugune kadar nasıl ileye mahkum ettiyse yok anan emekli yok baban emekli git anan baban baksın olmadı kardeşin baksın denildi deniliyor ve denilme mesi için çıkın eylem yapın sesinizi duyurun burda yazmakla evde yatmakla olmaz. ağmayana meme vermezler.:mad:

mirhat

13.08-2013, 14:12
Hükümet burnundan kıl aldırmıyo eylem yapsan nolcakki

Ayılana polis copu bayılana biber gazı

ASUMAN0

28.08-2013, 11:44
kalem hanım yazısında yeni kanuna göre harcamalar dikkate alınacak yazmış fakat biz bugün 2022 başvurusu için sydv ye gittiğimizde bize hiçbir harcama dikkate alınmıyor dediler ve başvurumuzu kabul etmediler.bu ne biçim iş anlamadım,herkes kafasına göre bişeyler söylüyor.yazıklar olsun bu hükümete,kendi engelli vatandaşına sahip çıkmaktan aciz bu devlet,suriye deki,mısır daki insanlara yardım etmekten bahsediyor.kendi vatandaşı olan engelliye acımıyor,ağlamıyorda,suriye deki,mısır daki insanların durumuna acıyor ve ağlıyor.bunlarınki vicdansa,merhametse eğer,ben başka bi dünyadanım ve kelimelerin anlamları,o yüzden farklı benim için.ne yazayım daha bimiyorum,çok sinirliyim şu an.

Meçhul Yoldaş

28.08-2013, 14:15
Asumano Melek hanımın o cümlesini yanlış anlamışsınız konu o şekilde değil açıklamaya çalışayım.

Son yönetmelikteki o cümlede amaç yine 2022 maaşından yararlananların sayısını azaltmak amaçlı diyorki siz 2022 için müracat ettiniz ve sizin beyan ettiğiniz rakam çok düşük atıyorum yaşadığınız hane geliri kişi başı 120 tl bu durumu incelemek ve doğruluğunu araştırmak üzre siz geldiler ve bakacaklar evinizde net var lsd tv var cep telefonları var evinizin yaşam tarzı gayet modern başlıyacaklar hesap kitap yapmaya kardeşim net gideri şu cep gideri şu elektrik bu su bu kira bu bir hesap çıkartacaklar hanedeki kişi başı gider sizin beyan ettiğiniz 120 tl nin çok üzerinde yine atıyorum sizin aylık harcalarınız kişi başı 300 tl görünüyor diyecek ve buda muhtaçlık sınırı üzerindedir diyerek size maaşı bağlamıyacaklar.
Buradaki melek hanımın bahsettiği konu bundan ibaret beyan edilen kişi başı miktarın gözlem ve inceleme ile yüksek bulunması halinde yüksek olan yani gider bazı harcamalar dikkate alınacak.
Giderler hesaba alınacak derken kast bu.

Konunun özeti sizin hanenize giren nakit gelirin varsa mal varlıklarınızın rayiç bedellerinin bir kısmınıda nakit gelirlere eklenerek hanede yaşayan kişi sayısına bölümünde çıkacakrakamın 243 tl muhtaçlık sınırının altıtnda olup olmadığıdır.
Bu da ailenizde yine atıyorum 4 kişisiniz bir kişi dahi emekli veya çalışan olup 1000 tl gibi bir gelir beyan etmeniz durumunda bu maaşı hak etmediğiniz düşünülerek dosya bile açmadan size red cevabı verirler.Çünkü gelir düzeyiniz muhtaçlık sınırı üzerinde çıkar.

Diğer bahsettiğiniz konularda hemfikiriz bende defalarca benzer şeyleri yazmıştım önce kendi halkının ihtiyaçlarını sağla sonra ülke dışı harcamalarına bir kılıf bul önce kendi insanın mutluluğu rahatı önemli olması gerekir engellilerden kıs mağdur et sağa sola bir dünya harcama yap haksızlık mantıksızlık.

ASUMAN0

28.08-2013, 14:40
septik 40 arkadaşım,harcamalar derken,benim anladığım,ev kira mı diil mi,elektrik,su giderleri gibi harcamalar,eskisi gibi değerlendirilip,gelirden düşülecek.kalan miktarda evdeki kişi saayısına bölünecek.ben böyle anladım.kalem hanımda yazısında eskisi gibi uygulama olacak diye yazmış.ama yuvarlak ifadeler kullanılınca herkes istediği gibi yorumlar tabi ki.bu da tamamen devletin suçu işte.

Meçhul Yoldaş

28.08-2013, 14:54
Asumano son durum benim bahsettiğim gibi
Aslında son yönetmelik resmen engelli maaşlarını neredeyse kaldırılacağı gibi bir durumdan bahsediyor ya çok yoksul açlık sınırın altında bir yaşamınız olması gerekecek yada bu maaşı unutun gibi bir şey millet bunca zamandır aç susuzumu yaşıyorduki ortalama bir geliri zaten vardı hükümet bu geliri biliyordu ve ayarlamaları ona göre yaptılar.
Engeli olmanın hükümet için bir anlamı olmadığı çıkıyor burada ağır özürlü ibaresi olanlara bakım maaşı var oda 487 tl kişi başı sınır koyuyor onunda dışında engelli olmasanız dahi açlık sınırında yaşayanlara öle yada böyle bir desteği zaten yapıyor.

Kalem

28.08-2013, 14:56
ASUMANO, septik arkadaşımız anlatmış size ne anlatmak istediğimi. Aslında ben kısaca değinmişim bu yanlış anlamanıza yol açmış.
"eskisi gibi" derken Kanun'da değişiklik oluyor ama yönetmelikteki gelir hesaplamasıyla ilgili yöntemler aynı demek istedim. Yani yine eskisi gibi olacak bu konuda değişiklik yok demek istedim.
Ama kısaca değinince yanlış anladınız.

Evet harcamalar dikkate alınacak.
Hanenin kişi başına düşen aylık geliri hesaplanacak ve bu hesap yapılırken giderler düşülmeyecek.
Ayrıca hanenin tüm harcamaları dikkate alınacak ve hanede kişi başına düşen aylık gider aylık gelirden yüksek çıkarsa bunda aylık harcamalar gelir kabul edilip dikkate alınacak.
Septik yukarıda ayrıntılı anlatmış olayı.

Şuradan birinci mesajım altındaki bilgileri dikkatle inceleyiniz:http://www.engelliler.biz/forum/2022-engelli-ayligi-ile-vakif-ayligi/57976-2022-ayliklari-icin-gelir-hesaplamasi-ornekleri-guncel.html

ASUMAN0

28.08-2013, 15:08
arkadaşım açlık sınırı dediğin 1020 tl olarak açıklandı en son,o da 4 kişilik bi ailenin,sadece mutfak masrafları diye biliyorum ben.türkiye de pek çok engelli ailesinin geliri bu sınırda ya da altında zaten.ama sırf emekli maaşı var diye hiç bi yardım yapmıyor devlet.bi emekli maaşı kirada yaşayan bi aileye ne fayda sağlar ki.tabi ki işçi emekli maaşlarından bahsediyorum,memurlarınkinden diil.sözde yardım ediliyor ama uygulama hiçte öyle diil malesef.

kalem hanım açıkladığınız için teşekkür ederim.

Meçhul Yoldaş

28.08-2013, 15:23
Asumano ben neden bahsediyorum ki son yönetmeliğin kasti bir biçimde 2022 engelli maaşlarının verilmemesi üzerine kurulmuş bir yönetmelik olduğunu söylüyorum.
İşçi olsun memur emeklisi olsun veya bir çalışan dahi olsa 4 kişilik bir ailenin 972 tl üzerinde bir geliri olması yani bahsi geçen açlık sınırın(evet zorunlu gıda harcama miktarıdır) altında olduğu halde hiç bir gideri dikkate almadan yapılacak hesapla 2022 maaşlarını vermiyorlar.

ASUMAN0

28.08-2013, 16:04
Diyecek bişey yok,sadece allah layıklarını versin diyorum.yazık oldu binlerce engelliye.

fatih arslan

30.08-2013, 15:55
paranoya;

desteklediğimi nerden çıkardın. Ben mevcut yönetmelik üzerine yorum yapıyorum. Yönetmelik iyidir kötüdür bir yorum yapmadım. önceki halinden iyidir sadece.

paranoya

30.08-2013, 16:31
yanlış anlaşılma var o zaman yanlış anladım ben:D

Meçhul Yoldaş

31.08-2013, 01:29
Sayın Fatih Aslan bey
Burada aslında sizin şahsınıza karşı bir kastı kimsenin yok durum şundan ibaret sizin bağlı olduğunuz kurum bir çok engelli arkadaşımızın canını baya sıktığı için ve henüz bir çok engelli arkadaşımızın net bir cevapla veya uzun zamandır aldığı maaşının saçma diyebileceğimiz bir yönetmelikle ki buradaki beklenti bir çoğumuzun daha iyiye yönelik olması gerektiğini düşünürken birden elimizde saydığımız bir takım değerlerinde elimizden alınmasına karşı olan tepkidir.
Başta bende size ve açıklamalarınıza karşı tepki vermiştim fakat haksız bir tepki olduğunu zamanla anladım.
Benim sizden talebim bu açık yürekli ve yanımızda olma tavrınızın devamıdır.
Bir çok konuda gerçi okuya okuya ezberlediğimiz bir yönetmelikteki bir takım uygulamaları arkadaşlarımızın ve biz anlamaya çalışanlar anlayamaması ve aklen bir mantığa otutturamasından kaynaklandığı aşinadır.
Siz yine ricamdır konu hakkında uygulamarla ilgili bizleri aydınlatmaya devam ediniz.
Saygılalırımla

ist01

31.08-2013, 05:55
ben hayatimda böyle bir yönetmelik görmedim hangi vijdanla hazirladilarsa bu yönetmelik kadar tartişılan bir yönetmelik yok türkiyede çağ dışı mı diyim orta çağmı diyim ne dicemi bilmiorum allah tan tek umidim bizlere her günü zehir eden bu iktidarrin bir an önce gitmesidir bunlardan daha kötü bir iktidar gelmez beni ülkemden bile soğuttular neredeyse ...

a_slymn

14.04-2014, 13:25
slm
25 ocak 2013 tarıhınde cıkan yönetmelige göre sosyal inceleme yapılıp
subat mart aylarında 2022 aylıgı kesılen.
25 mart 2014 tarıhınde cıkan son yönetmelıge göre
Sosyal inceleme
(3) Aylık almaya hak kazanan kişilerin sosyal incelemeleri her yıl yenilenir.
"GEÇİCİ MADDE 3 – (Ek:RG-25/3/2014-28952)(1) Bu Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde yapılması gereken ilk periyodik sosyal incelemeler, 1/1/2015 ile 31/12/2015 tarihleri arasında sonuçlandırılır ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılmış olan sosyal incelemeler dahil müteakip tüm incelemelere 1/1/2016 tarihinden sonra başlanır."

bu maddeye göre sosyal hızmetler mudurlugune gıdıp tekrar maaşını alan varmı ????????

Kayaya

14.04-2014, 14:29
Artık kimseye maaş vermezler hele kesildikten sonra bi daha bağlanmaz sadece yavaş yavaş 2015 kadar uzatip aynı anda kesilmesini onlediler yani kimse ayaklanmasin diye zamana yaydilar bundan sonra hele evde Bakımı alan 2022 maaşı ni unutsun demkk istiyor lar..