PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Doğuştan özürlüyüm. %40 raporum var. ÖTV'siz araç alabilir miyim?

selocan

05.04-2013, 21:31
Merhab arakdaşlar,

Ben Doğuştan özürlüyüm %40 Heyet raporum Var ARABA ALABİLİRMİYİM = model araç almak için neler yapmalıyım Şuan bende B sınıfı ehliyet var ve 2011 Model Fiat Doblo araçım var kullandığım ama her hangi bir özürlü vs indiriminden faydalanmıyorum.

Sırası ile benim ne yapmam gerekiyor ve özürlü olamam nedeni ile alacağım 0 Model araçtan benim ne gibi avantajlarım olur .

Benim beğendiğim almak istediğim araç şuan 60.ooo civarında ww jetta düşünüyorum Eğer sizin tecrübeniz ve araç önerileriniz varsa onlarında yazabilirmisiniz.

Şimdiden ilgilnize teşşekürler

Liljan

06.04-2013, 00:04
selocan;

B sınıfı ol ehliyetinizi H sınıfı na çevirmeniz gerekiyor ...
devlet hastanesinden heyet raporu alıcaksınız öncelikli olarak H sınıfı ehliyet alabilir tertibatlı araç kullanması uygundur yazmalı raporunuzda ...
engelinizin ortopedik olması gerekiyor ...
araç alımı için alınan raporda oran önemli değildir % 1 dahi olabilir ...
bu raporu ve ehliyetinizi aldıktan sonra aracınızı beğenip alırsınız 38 ötv ödemezsiniz .
MTV den muaf olursunuz ödemezsiniz...
araç ta özel tertibat olduğu için sadece siz kullanabiliriniz ve sadece 2000 motora kadar otomobil alabilirsiniz ...
ruhsata isim işletirseniz o kişide sizin aracınızı kullanabilir trafik durduğu zaman sorun olmaz ...
her 5 yılda bir ÖTV den muaf sıfır bir araç alma hakkınız var aracı 5 yıl sonunda sattığınızzaman rayiç bedelinden satarsınız ötv düşülmez ...
5 yıldan önce satarsanız size yapılan ötv indirimini geri ödersiniz ...

selocan

06.04-2013, 12:41
Lilian,

İlgin teşekkürler şuan kullandığım arabayı elden çıkartıp ve bu prösödörleri halletmediy düşünüyorum kendim Ortepedik özürlüyüm

Şİmdi, ben bu B sınıfını H çevirmek için tam olarak ne yapmam gerekli acaba ehliyet kursunamı yazılcam tekrardan

birde Heyet raporunundaki özür oranım %40 düşük gelirse ÖTV ve MTV fayalanabilirim değilmi ?

KKELEBEKK

06.04-2013, 17:43
selocan merhabalar,
http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/55000-kimler-arac-aliminda-vergi-avantajindan-yararlanabilir-sorusunun-cevabi-burada.html şuradaki ortopedik rahatsızlıklardan birisi olması gerekir öncelikle. Rahatsızlığınız bunlardan biriyse, rapor oranınınız % 40'ın altına düşsede ÖTV ve MTV'den muaf olabilirsiniz. H sınıfına çevirmek için, yine bu başlıkta belirtilen ibarelerin olduğu, H sınıfı ehliyet alır raporu almalısınız. Daha sonra özel donanımlı aracı bulunun bir sürücü kursuna giderek sadece direksiyon sınavına girmelisiniz, oradan alınacak H sınıfı sürücü adayı olur belgesi ile emniyet başvurmalısınız. Dilekçe ekinde alınan sertifika eklenecek ve ehliyetiniz H sınıfı olarak değişmiş olacaktır. Tüm bu işlemler 500 TL üzeri bir fiyat tutar....

Ayrıca ÖTV oranı % 38 değil, % 40'tır. Şuradan hesaplatabilirsiniz: Ötvsiz Otomobil Fiyat Hesaplama Programı-> Seyfettin KAHVECİ (http://otvhesapla.seyfettinkahveci.com/)

Ve H sınıfı sürücü belgesi olan herkes birbirinin aracını kullanabilir: http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/76506-sakatlarin-kullandigi-araclarda-bulunmasi-zorunlu-damgali-plakalar-iptal-edildi.html

selocan

06.04-2013, 22:39
çok teşekkürler ben bu işlemleri yapacağım ve tüm işlemleri adım adım buradan paylaşacağım

Liljan

06.04-2013, 22:43
araç için alacağınız rapor oranını etkilemez sizi aracı alınca ötv dende mtv ende faydalınacaksnız
heyet raporu alın H sınıfı ehliye alabilir trtibatlı araç kullanabilir dye ondan sonra sürücü kursuna müracaat edin

seyfi demirsoyda işlemler kolay tavsiye ederim

selocan

06.04-2013, 22:58
Liljan ,

Yardımların ve yazdıkların için Teşekkürler benim az biraz kafam karıştı şöyle ki Sırası İle Yazarsam Anladıklarımı ?

1) Ben Devlet Hastanesine H sınıfı Ehliyet Almak için Başvuracağım ve Heyet Raporunda Özel tertibatlı araç kullanabilir H sınıfı ehliyet alabilir yazacak
2) Sürücü Kursuna Gideceğim ödemelerden sonra Sadece Direksiyon sınavına girip Ehliyetimi B ' den H çevireceğim
3) 0 Model Almak istediğim aracı alacağım ve ÖTV ve MTV ödemeyeceğim
4 ) Bende Doğuştan sol bağımda kalça çıkığı ve zeminde 7 cm kısalık femuar başı yokluğu var Nasıl bir Araç Önerirsiniz Şuan Kullandığım Araç Fiat Doblo 2011 Model

Yanlış varmı ? varsa lütfen yazarmısın ?

anladım ben ilk olarak
1 Heyet raporu alacağım sonra
2 ehliyet kursuna ehliyetim B den H çevireceğim
3 0 Model Araç Alacağım

Liljan

06.04-2013, 23:04
evet...
tertibatla ilgili dr yazıyor rapora mesala benim sorunum sağ bacak soldan fren gaz tertibatlı yazdı...
siz durumunuza uygun size hangisi kola gelecekse dr ile diyalog kurun izah edin ortopedi doktoruna
araç konusuna gelince 2000 motora kadar alma hakkınız var seçim :)

KKELEBEKK

07.04-2013, 01:36
selocan, sizin rahatsızlığınız sol alt ekstremite ise özel donanım ibareli değil otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı ehliyet alır ibareli alacaksınız raporu. Bu ibareyle ÖTV ve MTV'den muaf olabilirsiniz...2000 değil 1,6 cc ye kadar araçları alabilirsiniz.

Liljan

07.04-2013, 04:21
Kkelebekk; orda 2000 motora kadar demek istedim yani geçemez üstüne anlamında :)

selocan

26.04-2013, 10:06
Merhaba,

Pazartesi İşlemleri Başlatıyorum kendim %40 sol bacağımdan engeliyim elimde Öneden farklı hastanelerden çeşitli amaçlar ile alınmış %40 Özürlü Raporu var Umarım Bu yeni raporuda %40 olarak alabilirim.

Şimdi alacağım raporda H sınıfı Ehliyet Alabilir, Otomatik Vitesli Araç Kullanır, ÖTV ve MTV yararlanır ibaresi Yazacak değilmi ?

Benim Sorum ve çekincem şu eğer rapor %40 altında çıkarsa ne olacak Bağlı olduğum vergi dairesi %40 altında olursa MTV den faydalanamazsın diyor.

Ne yapmam gerekli sizce ?

Almayı DÜşündüğüm araç ise ww Caddyy 1.6 confort modeli

Cevaplarınızı - tecrübelerinizi bekliyorum

KKELEBEKK

26.04-2013, 21:01
Otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı ehliyet alır ibaresi olmalı. Rapor oranının önemi yok, kaç olursa olsun ÖTV ve MTV'den muaf olursunuz.
Ancak Caddy ticari araç olduğundan % 10 oranında ÖTV' muaf olursunuz.
http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/49400-malul-ve-engellilere-ait-tasitlarda-motorlu-tasitlar-vergisi-istisnasi-uygulamasi.html
http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/51544-hangi-tur-araclar-otv-istisnali-olarak-satin-alinabilir.html

selocan

27.04-2013, 11:56
Biraz Önce araba bayisi ile görüştüm Özür oranı %40 altındaysa MTV ve ÖTV den faydalanamazsınız diyor aynı şeyi vergi daireside söyledi bu konuda tecrübesi olan ve araaç alan arkadaşlar varmı yardımcı olurmusunuz

ceylanlılı

28.04-2013, 20:43
arkadaşlar %40 altında raporu olanlar engelli sayılmıyorlar ve engelli haklarından faydalanamıyorlar

selocan

28.04-2013, 21:45
evet benim önceden Farklı hastanelerden alınmış 4-5 adet raporum 0 model araç almak için haftaya heyete gireceğim umarım sorun çıkmaz 40 altında olursa bir şeye yaramıyor.

selocan

29.04-2013, 13:09
Bunun yani ortopedik engellinin özür oranı %40 altındaysa ne gibi işlemler yapmak gerek.

Gerek Vergi dairesi gerekse araba satanlar %40 altındaysanız HİÇ BİR HAKTAN FAYDALANDIRMIYORLAR ARABA ALAMAZSINIZ DİYORLAR bende önceden alınmış 4-5 hastaneden aldığım %40 Özürlü raporum var Yeniden araba için gireceğim heyete ama %40 alabilir miyim bilmiyorum çok zor duruyor.

Yardım ve yorumlarını bekliyorum

fb1973

29.04-2013, 15:17
Ortepedik engellilerde rapor oranın önemi yoktur

selocan

29.04-2013, 15:47
fb1973;

fb1973 Ben %40 ortopedik özürlüyüm değişik hastanelerden almış olduğum 4-5 adet %40 oranında ortopedik engellidir heyet raporum var fakat haftaya 0 km araç almak tekrar heyete gireceğim rapor oranlarını yeni düzenleme ile düşürüyorlarmış Eğer benim Rapor oranım %40 altında çıkarsa ben 0 model araç alabilirmiyim

>> Bağlı olduğum vergi dairesi ile görüştüm bana En az %40 olmalı dedi.
>> 0 model araç almak için görüştüğüm Araba bayiileri de aynı şeyi söylediler yani 0 Model araçlarda MTV ve ÖTV için en az %40 heyet raporu ve H sınıfı Ehliyet alabilir Otomatik vitesli araç kullanır ibaresli rapor istediler

Ben ne yapacağım şaşırdım şu an B sınıfı Ehliyetim var ÖTV ve MYV faydalanıp ww Caddy almayı istiyorum YOL GÖSTERECEK YARDIMCI OLACAK ARKADAŞLARIN CEVAPLARINI BEKLİYORUM

fb1973

29.04-2013, 20:04
selocan slm
yazında belirtiğin uzere senin b ehliyetin olduğunu anladım ilk önce h eliyeti alabilmen için rapor alman gerekir nedenide eski raporlarında h ehliyet alabilir özel tertibatlı otomobil kullanabilir ( raporda senin aracında kullanılacak tertibatın nasıl olduğuda yazılmalı ) yazmadıgından bir geçerliligi yoktur raporu aldıktan sonra ehliyet kursuna yazılman gerekir yalnızca direksiyon sınavına girersin .Ortopedik rahatsızlığı olanlarda yüzde kırk aranmaz vergi dairesindeki memur halt etmiş
not :bildiğim kadarıyla ww caddy gibi araçlarda ticari arac katogorisine girdiğinden ötv indirimi yuzde 10 olması gerek baska bilgi gerekirse yardımcı olmaya calısırım iyi akşamlar

selocan

30.04-2013, 10:54
değini anladım çok net fakat Bu konuyu yani ortopedik engelilerde özür oranına bakılmaksızın ÖTV ve MTV muafiyeti Olduğuna Diar Ne araba satıcılarının nede vergi dairelerinin bilgileri yok

Ben ,

>> Bağlı olduğum vergi dairesi ile görüştüm bana En az %40 olmalı dedi.
>> 0 model araç almak için görüştüğüm Araba bayiileri de aynı şeyi söylediler yani 0 Model araçlarda MTV ve ÖTV için en az %40 heyet raporu ve H sınıfı Ehliyet alabilir Otomatik vitesli araç kullanır ibaresli rapor istediler.

Benim Özrüm ise Doğuştan Sol kalça Çığıkığı zeminde 7 cm kısalık ve femuar başı yokluğu ayrıca daha öncelerden değişik hastanelerden almış olduğum %40 SÜREKLİ özürlüdür raporum var hafta heyete gircem ama %40 almamın çok zor olacağı söyleniyor.

Ben şimdi özür oranımm %40 altında çıkarsa ne yapmam gerekli " Heyet raporuna " H sınıfı Ehliyet Alabilir Otomatik Vitesli Araç Kullanır İbraresi yazıdırcam " Bu yeterlimdiir Konu Hakkında Terübesi bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum

alibel

01.05-2013, 18:21
Bu konu gerçekten önemli, %40'ın üzerinde rapor almak, zaten deveyi hendekten atlatmak gibi bir şey. Ortopedik engelde %40 aranmıyor deniliyor ancak Maliye bunu anlamıyor. Bununla ilgili Maliye Bakanlığına toplu olarak bir yazı yazsak acaba gıcık kapıp hiç mi vermezler ne dersiniz

fero

02.05-2013, 11:46
Arkadaslar ticari kategorideki araclarda muafiyet %15 dir..Bunu bana bayiler soyledi..Bilginize...

Ama bu 1600cc siniri sinir bozucu bence!! Bana uygun bir araba var ve sadece otomatik 1700cc ve ben bu arabayi alip indirimden yararlanamiyorum.
Yani 100cc farkla yararlanamiyorum ne tuhaf?!!! Sunu 1900 da sinirlasa devlet..ooof of !!

selocan

08.05-2013, 08:36
Slm arkadaşlar.

Ben %40 raporumu allaha şükürler olsun aldım önceki raporlarım vardı onları incelediler hatta benim rahatsızlığım yani özürüm artmıştı Dr. bey sağ olsun inceledi film vs çekildı neticede %40 raprorumu aldım ve raporumda H. sınıfı sürücü belgesi alabilir-otomatik vitesli araç kullanabilir özel tertibatlı araç kullanabilir ÖTV ve MTV indiriminden yararlanabilir yazıyor.

Şimdi ben Ne yapmalıyım bundan sonraki işlemler ne olacak ne gibi sorunlar ile karşılaşabilirim ve neler yapmam gerek 0 model araç almak için alacağım araç caddy conformatik 1.6 DSG şanzıman olacak

Acil cevaplarınızı bekliyorum

fero

08.05-2013, 12:11
Yani Selo kardes benim duydugum,dsg sanzimanin sorun cikarttigi..Arabalar diye bir sitedeki yorumlar bunlar...

dyt

09.05-2013, 15:57
Olur mu arkadaşım ne iş görüyorlarmış o vegi dairesindekiler... Benim oranım %35. Ama hem ötv hem de mtv muafiyetli araç aldım. Fakat arabanın hareket etiirici tertibatında özel donanım gerekiyor. Pedalların yükseltilmesi vb. Gibi yani özürünüz nerede ise o özrü kapatacak şekilde donanım yaptırırsanız muafiyet oluyor. Oran önemli değil.

OturanBoğa

10.05-2013, 17:45
Raporu aldıktan sonra (h sınıfı sürücü belgeniz de varsa) tek yapmanız gereken cebinize parayı koyuo araç alacağınız bayiiye gitmek :)

selocan

10.05-2013, 18:30
OturanBoğa;

Dr. bey sağ olsun inceledi film vs çekildi neticede

" %40 raporumu aldım ve raporumda H. sınıfı sürücü belgesi alabilir-otomatik vitesli araç kullanabilir özel tertibatlı araç kullanabilir ÖTV ve MTV indiriminden yararlanabilir yazıyor."

Şimdi H sınıfı ehliyet almak için Sürücü Kursuna Yazılacağım benim B sınıfı ehliyetim Var Onu H ile değiştireceğim Ehliyet kursuna para vermeden almanın kolayı yok mu hadi ben parasından vaz geçtim birde bunlar dönem dönemmiş her şey bitti şimdi 1, 1,5 ay kadarda o dönemi bekleyeceğim o zoruma gidiyor BAŞKA Bir yöntemi Kolayı var mı bu işin birde Heyet raporunu XXX şehirden aldım Ehliyeti de o ilden mi almak zorundayım.

fero

10.05-2013, 19:12
Sevgili Selocan,oncelikle engelli durumunu gosteren rapor %40 ve altinda bile olsa (ortopedik olmali)otv ve mtv den muafsin..Bunu bircok bayi ve vergi elemanlari bile bilmiyor..Ayrica eger kanun degismediyse 1600cc ye kadar araba alabilirsin..Bu gunlerde 1900cc ye kadar alinabilir"muhabbeti var ama daha kesinlesmedi..
Kesinlesirse 1900cc ye kadar ama dizel olmasi sartiyla araba alip muafiyetten yararlanabilirsin...Liljan hnm,2000cc nerden cikti anlamadim? Net bir bilginiz varsa,yani hangi kanunda yaziyor? bizimle paylasirsaniz,bizde bilgilenmis oluruz...Sevgiyle kalin

OturanBoğa

15.05-2013, 16:54
Sürücü kursuna yazılmanız şart maalesef.

Rapor nereden alınmışsa o ildeki sürücü kursuna yazılmalısınız. Emniyet bu konuda şart koşuyor

selocan

15.05-2013, 22:13
araba almak için bayii gittim raporu aldı İl de bulanan vergi dairesine faxs çekti bakalım ne olacak %40 ortopedik engelli olarak yeni rapor aldım

selocan

17.05-2013, 09:10
Sizce Sorun Çıkarmı ?

mayıs 2013 de %40 ortopedik engelli Raporu aldım SOl ayagımdan engelliyim ve Maliye sorup öğrenmek için araba bayii maliye fax çekti raporda Ötv mtv faydalanır h sınıfı ehliyet alabilir özel tertibatlı ve otomatik vitesli araba kullanır yazıyor

SİZCE SORUN ÇIKARMI? ARKADAŞLAR HALEN CEVAP BEKLİYORUM

selocan

21.05-2013, 15:51
Slm arkadaşlar

Ben araba almak için heyet raporunu araba bayine verdim onlarda maliyeye sormuşlar bana heyet raporunu aldığım hastanenin isminin Maliyeden belirten ve yetkili hastenlerden olamdıığını belirtiyorlar ama ben sitede isimleri yayımlanan yetkilili hastaneden birisinden aldım raporumu şümdü ne olacak o kadar zaman stres ve maddi kayıp tan sonra tekrarmı yaşacağım aynı sıkıtıyı http://www.engelliler.biz/forum/saglik-raporlari/66922-ozurlu-saglik-kurulu-raporu-vermeye-yetkili-hastaneler-ve-hakem-hastaneleri.html

OturanBoğa

30.05-2013, 19:11
Maliye'Nin elindeki liste güncel değil demek ki! Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı son listeye bakıp onaylamaları lazım: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-raporlari/66922-ozurlu-saglik-kurulu-raporu-vermeye-yetkili-hastaneler-ve-hakem-hastaneleri.html#post1230165

selocan

30.07-2013, 16:36
Arkadaşlar Benim H sınıf Ehliyetim var Raporumda Otomatik Vitesli ve Özel Tertibatlı araç kullanabilir yazıyor ve Ben Otomatik Vitesli araç Almak İstiyorum Benim İçinde Geçerlimi Yani benide özel tertibat yaptırmam Gereklimi araca

OturanBoğa

15.08-2013, 12:01
Sol ayağından/bacağından kısıtlılığı olanlar hiç bir özel donanıma ihtiyaç duymazlar, sadece otomatik vitesli aracı vergi istisnası ile satın alabilirler