PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Üretra darlığı sorunu yaşayan var mı?

Sayfalar : [1] 2

OturanBoğa

15.02-2006, 23:27
28 Mart 2006 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/1117-ince-barsaktan-mesane-yolu-yapma-yontemi-2.html#post14183

1 Mart 2006 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/1117-ince-barsaktan-mesane-yolu-yapma-yontemi.html

Sonuç olarak üretrada darlık tespit edildi. Bunun için ameliyat olmam gerekiyormuş. Ameliyatın kendisi zor değilmiş aslında ama, daralmanın tekrar nüksetmesi muhtemelmiş. Ayrıca darlığı gidermek için birkaç değişik yöntem de varmış.
Öğrenmek istediğim, üyelerimiz arasında üretra darlığı sorunu yaşayan kimse var mı? Tecrübe ve bilgisinden yararlanmak isterim..?

byecool

16.02-2006, 13:35
Oncelikle geçmiş olsun.Benim üretra darlığımı henuz doktora gitmedim fakat son donemlerde sondayı cıkarırken yapışıyor ve çıkarması eskiye göre zaman alıyor.

OturanBoğa

16.02-2006, 14:06
Üretra darlığının giderilmesi için birkaç değişik yöntem var sanırım; balonla, lazerle, cerrahi, stand (bir nevi protez).
İyi bir doktor bulup, en doğru kararı vermek çok önemli.

byecool, ben şu hengamede öğrenebildiğim tüm bilgileri an be an buraya yazacağım. O zaman kendini daha iyi tahlil edebilirsin...

OturanBoğa

25.02-2006, 14:33
Dün, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji uzmanı Prof. Bülent Çetinel'e gittim. Kendisi omurilik felçliler konusunda çok ciddi birikimlere sahip iyi bir doktor.
Görüşmemiz neticesinde şunları öğrendim:

1- Üretrada daralmanın sebebi, çoğunlukla, omurilik felçlilerin yaptığı TAK'ın bir yan etkisiymiş. Tak yaparken üretra'da meydana gelebilecek olası deformasyonlar ve -mikro- kanamalar, zaman içinde üretrayı daraltabilirmiş. Bir diğer olasılık da -benim gibi- doğuştan darlıkmış. Bunların dışında, omurilik felçlilere özel bir durumdan kaynaklı üretra daralması söz konusu değilmiş.
2- Doktor bey daralığın giderilmesi için "stent takmayı aklından bile geçirme" dedi. Çünkü stent takıldıktan sonra ciddi komplikasyonlar oluşabiliyormuş ve tercih edilmiyormuş.
3- Tedavi çok basit bir mantığa dayanıyor: Endoskopik yöntemle penisten içeri girilecek ve görerek mesaneye ulaşılmaya çalışılacak. Eğer mesaneye ulaşılırsa, süper; bu durumda açılan yoldan 14 numara sonda (ben 12 numara kullanıyordum) mesaneye itilecek ve sabitlenecek Yani sabit sonda... ve takılan bu sabit sonda bir süre (tam olarak bilmiyorum) vücutta kalacak.
Burada, takılan kalın sondanın üretra yolunu genişletmesi ve üretranın bu yeni -ve geniş- yolu çevreleyerek, kendine yeni -ve geniş- bir yatak oluşturması amaçlanıyor. Belli bir süre sonunda üretra yeni yatağına kavuşacak/alışacak ve sonra sabit sonda çıkarılacak, ben de normal yoldan TAK yapabileceğim.
4- Eğer endoskopi esnasında üretradaki darlık mesaneye ulaşmaya engel olursa, bu durumda cerrahi müdahale yapılacak ve yine endoskopik bir yöntemle, üretrada darlığa yol açan bölüm kesilecek. Her koşulda amaç mesaneye ulaşmak olacak. Ve yine mesaneye ulaşıldığında 14 numara sabit sonda takılacak...
5- Eğer hiç bir şekilde mesaneye ulaşılamazsa, bu durumda operasyona son verilecek ve daha sonra başka yöntemler denenecek.

Not: Mademki TAK yapmak üretrada darlık oluşması için bir riski de beraberinde getiriyor, bu durumda, TAK yaparken kullandığmız kataterin çok küçük olmamasında fayda var. Başka bir ifadeyle, normal TAK'ı yaparken 14-16 gibi çaplarda katater kullanmak, olası üretra daralması esnasında, daha küçük çapta kataterle, darlığa rağmen TAK yapabilmek anlamına gelecektir. Yani 16'yla başlayıp, darlık oluşursa, 14'e düşmek, yine darlık olursa 12'ye düşmek daha akıllıca görülüyor.
Ben de zamanında 12 değil de14-16 ile TAK yapmaya başlasaydım, şimdi daralma olduğunda, muhtemelen 14-12 ile çok rahat TAK yapabilecektim.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar...
Salı günü operasyona gireceğim. Sonuçları yazarım buraya...

OturanBoğa

01.03-2006, 15:18
Dün, Prof. Bülent Çetinel'e, bir üst mesajda bahsettiğim operasyonu oldum.
Operasyon maalesef başarılı olmadı.
1- Ameliyata narkoz almadan girdim.
2- Doktor endoskopiyle penisten içeri girdi. Aşırı darlıktan dolayı sondayı itemedi. Bunun üzerine dar bölgeyi bıçakla kesmeye başladı. Bir kaç kesiğin ardından, darlığın çok yoğun ve uzun olduğunu, ve dahası bir şekilde açıp mesaneye ulaşsak bile, çok kısa sürede yeniden darlık meydana geleceğini söyledi. Bunun üzerine ameliyata son verdik.
3- Olası komplikasyonları takip etmek ve olası kanamaları gözlemlemek için ameliyat sonrası bir gece hastanede kaldım. İyiki de kalmışım, çünkü ameliyat sonrasında penisten iki defa ciddi kan geldi. Beklenen birşey olduğu için panik yapmadan, temizleyip yeniden gazlı bezle sardık.
4- Bu sabah 10'da hastaneden çıktım ve eve geldim. Kanama yok gibi birşey. Çok çok küçük kanama oluyor. Bir de testislerde şişkinlik var. Tüm bu komplikasyonlar birkaç gün içinde geçecekmiş.

5- Peki ne olacak şimdi?
Doktorum iki seçeneğimiz olduğunu söyledi. Birincisi, varolan sistofiksle devam etmek (ki bu çok zor kullanımı olması ve kalıcılığı olmaması açısından tercih edilesi birşey değil); ikincisi ise, ince barsaktan bir parça kesilerek, 4-5 cm uzunluğunda bir tüp haline getirilecek, tüpün bir ucu mesaneye bağlanacak, diğer ucu göbeğin yanından ciltten dışarı çıkarılacak. Ve ben TAK'ı oradan yapacağım (bU yöntemle ilgili geniş bir bilgiye sahip değilim. Bugünlerde foruma bu konuda yeni bir başlık açacağım. Orada tartışırız...).

alperstein

01.03-2006, 22:06
Sevgili arkadaşım OturanBoğa,
Keşke başka türlü bir "merhaba" olsaydı...Geçmiş olsun, mesajından anladığıma göre sonuçta şu anda iyisin ve bir sonraki aşamaya odaklanmışsın... Umarım herşey yoluna girer, derin bir oh çekersin.
Görüşmek üzere...
Sağlıcakla

guldamlasi

06.03-2006, 20:54
Sayın Oturanboğa öncelikle çok ama geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun.

Bende de mesane darlığı vardı,2002 yılında carahpaşada Sayın Bülent Çetinel'e ameliyat olmuştum (Agumentasyon artı sling)bağırsaktan yama yapılık mesanem genişletildi ve üretra kaybolduğu için yeniden üretra yapıldı benimkinin nedeni uzun süreli daimi sonda kullanmamdan dolayı oluşmuştu.
Ameliyattan sonra ultrason ve ürodinamim çekildi mesane boyutom normal bulundu.Mesanem600 ccye kadar alıyor doktorum çok iyi olduğunu söylemişti bana,ama son 2yıldır hiç kontrolede gitmiyorum :(

htufan53

14.06-2009, 01:16
Merhaba, Yaklaşık üç yıldır üretra darlığı rahatsızlığı çekmekteyim.Forum sitenizi yeni öğrendim. Paylaşılan sorunları bir nefeste okuyup hemen üye oldum. Benim darlık sebebim; Böbrek taşı ameliyatlarında yapılan sonda ve kateter gibi işlemler sebebi ile üretrada tahribat oluşmuş ve zamanla idrar çıkışını tamama yakın kapatmıştır.
Dört kez (İnternal Üretratomi) ameliyat oldum. Birincisi Temmuz 2007 de, ikinci bir yıl sonra, üçüncü 6 ay sonra, dördüncü ise 4 ay sonra. yani 09.06.2009 da.
İlk üç ameliyatı aynı doktor yaptı. dördüncüde başka bir doktora ameliyat oldum. Bütün doktorlar inşallah bir daha tekrarlamayacak diyorlar ama her seferinde sürenin daha kısalması beni endişelendiriyor.
Katılımcı arkadaşların bilgi birikimlerinden faydalanmak, sorunları paylaşmak ve bu konudaki alternatif tedavileri öğrenmek istiyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

OturanBoğa

14.06-2009, 18:17
Dar bölge kısa ise, bir arkadaşımız, o darlığın kesilip iki ucun birleştirilmesi gibi bir yönetmele sorunuun giderildiğini yazmıştı. Acaba denenebilir mi sizler için de: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/5723-uretral-darlik-sorunu-ve-tedavi-secenekleri.html#post234850

uysalsaritas

21.07-2009, 15:01
Merhabalar, ben forumunuzu internette gezerken tesadüfen buldum.Bize böyle bir olanağı sunduğunuz için şimdiden teşekür ederim.(BU SORUNUMU İKİ KEZ HEKİMCE.COM,A YAZMAMA RAĞMEN CEVAP ALAMADIM)sizler inşaalah cevap yazarsınız

Şimdi,
benim 9 yaşında bir oğlum var.Oğlumu geçen aylarda sünnet ettirdim.Sünnetten 3-4 ay sonra üretra daralaması olduğunu farkettim ve doktora götürdüm.Doktor üretra daralmasının doğuştanmı sonrdan mı olduğunu bilemedi ameliyatla düzeltebileceğini ve ucunu 2ml genişleteceklerini söyledi.Bende genel cerraha gittim, genel ceraah bana belki ileride kendiliğinden açılabilir ama siz yinede bir üroloji doktoruna götürün dedi üroloji doktoruda hiç bir uyuşturucu önlem almadan bir demir parcası soktu yavrum bağırınca ben seni ameliyattan kurtaracam sen bağırıyorsun diyerek kızdı siz götürün aeliyat ettirin dedi.sorum şudur

gercekten ilerde bu daralma kendiliğinden düzelirmi

narkozun etkisinden dolayı ameliyat ettirmek istemiyorum .bunun ameliyatsız ilaçla tedavisi yokmu veya yavruma eziyet vermeyen başka tedavi yöntemleri yokmu

ameliyat ettirmesem ilerde dogabilecek sorunlar neler olabilir

OturanBoğa

21.07-2009, 18:32
uysalsaritas, o kadar detay bir soru ki, buna ürologdan başkası yanıt veremez. Darlığın nedenini bilmek lazım her şeyden önce. Bence iyi bir ürologa daha gidin...

Varolan darlık nasıl gösteriyor kendini? Yani işerken acı mı oluyor? Sıkıntı ne pratikte?

uysalsaritas

22.07-2009, 02:55
Cevabınız için teşekkürler, çocuğum işerken acı olduğunu söylemedi yada herhangi bir zorlanma.Sadece gördüğünde belli ediyor, daralma tam ucunda.

OturanBoğa

22.07-2009, 16:02
Eğer sünnet esnasında yapılan bir hata değilse, bana Peygamber Sünneti (Hipospadias (http://www.kutlusevin.com/hipospadias1.html)) denilen durumu çağrıştırdı tarifiniz. Olabilir mi?

Değilse, ve işemeyle ilgili bir soruna yol açmıyorsa, aslında önemli bir şey değildir diye düşünüyorum. Ama yine de iyi bir ürologa daha mutlaka gidin derim. Ve, ameliyat gerekiyorsa da yaptırmak lazım. İlerde daha çok zarar vermesindense...

uysalsaritas

23.07-2009, 17:21
Cevabınız için teşekkür ediyorum.Peygamber Sünneti'nden bahsettiniz yaptığım araştırmalarda bu durumdan dolayı ameliyat yaptıranlarda kesin sonuç alınmamakla beraber defalarca ameliyat olmuşlar.Benim sizden acizane öğrenmek istediğim ameliyat olmasa ileride olumsuz sonuçlar olabilir dediniz.Bu sonuçlar nelerdir merak ediyorum ilginizden dolayı teşekkür ederim.Bunun cerrahi operasyon olması gerekli lakin sizin tavsiye edeceginiz yöntem varmı?

Tekrar teşekür ederim.Sizide biraz yorduk.

OturanBoğa

24.07-2009, 15:42
Her şeyden önce tanı konulması lazım. O daralmanın nedenini bilmeden tedavi için bir şey söylemek yanlış olur.
Tanı koyulsun, belki de doktor bu durumun ilerde bir sakınca yaratmayacağını söyler... Bilemeyiz.

İyi bir ürolog...

Hangi ildesiniz?

uysalsaritas

27.07-2009, 14:29
Merhabalar, ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ben Kayseri'de ikamet etmekyeyim.Benim sizi burda bu kadar yormamın asıl sebebi ameliyattan başka çözüm yollarının varlığını öğrenmektir.Çünkü eğer yavrum üroloğun yaptığı yöntem sırasında dayanabilseydi ameliyattan kurtulacaktı.Doktor öyle söylemişti, fakat uyuşturmadan yapmıştı ve yavrum dayanamadı.

Fakat durum şudur ki yavrumun idrarında artma oldu ve sanki delik biraz genişledi.

Son sorum şudur ki; Kayseri'de tanıdığınız iyi bir ürolog varmıdır onada göstermek isterim çocuğumu.Yardımlarınızı bekliyorum.

euysal777

27.07-2009, 16:26
..::ÜRETRA HASTALIKLARI::.. (http://www.almanhastanesi.com.tr/makale/makaleler/uretra_h.html) adresinden alıntı yaptığım bir yazıyı gönderiyorum. bilgi amaçlı işe yarayabilir.

Normal idrar yapabilmeyi sağlayabilmek için, üretra daralmasının tedavi edilmesi gereklidir, ameliyat uygulandığında, bu işlem sistoskopa bazı özel aletler takarak gerçekleştirilir.
Üretrotomi interni yöntemi üretra darlığı tedavisinde kolay uygulanan, güvenilir ve ilk başvurulan yöntemlerden biridir, darlık içerisinden geçirilen klavuz tel üzerinden üretrotomi interni ile açılarak geçilebilir.
Günümüzde tedavide dilatasyonun ve holmium YAG lazer uygulamasının yeri vardır. Lazer ile darlığı oluşturan doku temizlemekte ve idrar yolu açılmaktadır. Duruma göre açık cerrahi yöntemde gerekli olabilir.

Üretrotomi interni yöntemini bilen veya yaptıran varmı?

demokan

29.07-2009, 03:06
Geçmiş olsun herkeze üretra darlık tedavisiyle,ben de haşır neşir bi durumdayım.Eğer probleminiz kıllı üretra + darlık ise benim bildiğim kadarı ve geçirdiğim kadarıyla ağız içi mukoza nakli: agız içinden dil genişliğinde bir doku parçası alınıyor daha sonra dar olan üretra çıkarılıyor ve ağızdan alınan doku bölgeye cerrahi operasyonla yerleştiriliyor.Ardında doku uyumu için en az 3 ay(doktorun bana söylediği)dokunun bölgeye kaynaması bekleniyor.En zor kısım bu üç ay oluyor.Çünkü mevcut üretra çıkartıldıgı için yumurtalık arasındaki açıklıktan idrarınızı yapıyosunuz.2. seans ameliyatında ise bölgeye uyum saglayan ağız içi mukoza dokusunda yeni üretra yapılarak tedavi bitiyor.

Aklınıza takılabilecek sorullar:
1)Ağız içinden doku alınıdığı zaman yeme içme konuşma problem oluyor mu?
---- İlk ameliyat sonrası ikinci gün oral beslenmeye başlıyosunuz fakat fakat ağızdaki şişlik 1-2 hafta sonra geçiyor.Konuşmada pek bir problem yaşanmıyor.

2) 3 ay açık kalan torbaların arası duş .. vb kişisel temizlik durumuna etkisi ne?
--- İlk ameliyattan sonra 2 hafta sondanız kalıyor bu esnada bölgenin suyla temasa ugramaması gerekiyor fakat sondanız çıktıktan sonra suyla herhangi bir probleminiz kalmıyor.

3)Tedavi fiziksel olarak aksaklığa neden oluyor mu?
--- Kısmen evet ilk ameliyat sonrası 1 ay daha kontrollü oluyorsunuz daha sonra yaraların iyileşmesi ile daha faal duruma gelebiliyorsunuz.Sadece eskisi gibi kadar hızlı hareket edemiyosunuz.

4)Üretra darlığın tedavisinde önerebileceğiniz bir doktor varmı ?
--- İlk ameliyatımı oldum, ilk ameliyat ve sonrasında başımdan geçenler bunlar ikinci seans ameliyatımı bekliyorum dediğim gibi 3 ay yani araştırmalarıma göre benimde şuan ki tedavimi yapan doktor Doç.Dr.Selçuk Yücel kendisi Akdeniz Üniversitesi Tıp fakultesinde görevli.Akdeniz Tıp'ın web sitesinden kendisine ulaşabilir özgeçmişine göz atabilirsiniz.

Herkeze geçmiş olsun.

euysal777

03.08-2009, 14:40
Bügüne kadar, Üretra darlığım olduğu için zaman zaman müsait olduğum kadarıyla bu sitedeki yazıları takip etmeye çalışıyorum.Sadece kısa bir kıssa anlatmak istedim. Birgün Hz.Ömer arkadaşlarıyla giderken yol üzerinde cüzzamlı hastaları görüyor. Arkadaşlarına dönerek bu insanlarda Allahın herhangi bir nimetini görütormusunuz diye soruyor.Hiç kimse cevap veremeyince bu insanlarda Allahın, idrarlarını ve dışkılarını yapabilme nimeti vardır diyor.Gerçektende zorlandığımda bunu daha iyi anlıyorumki yediğin kadar onu dışarıya çıkartabilmekte ayrı bir nimet.Allah herkeze şifalar nasip etsin.

srvtaktrk

13.09-2009, 01:23
merhaba arkadaşlar ben bu forumu internette tesadüfen buldum burada paylaşım yapan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum çünkü günümüzde bu kadar sağlık sorunlarının sık yaşandığı ve bi okadarda bilgi kirliliğinin olduğu bi ortamda olayı tamamen yaşamış kişilerden dinlemek bir nebze daha rahatlatıyor insanı herkese çok teşekkür ederim.....

Ve benimde sormak istediğim, bende soğuk algınlığı olduğu zaman penisin iç kısmında şiddetli bi ağrı oluşuyor ve kendi tetkiklerime göre bu ağrı üretra denilen yolda oluşuyor kanımca acaba bu olayda üretra darlığından kaynaklanabilir mi?
bilgisi olan arkadaşlardan ricamdır.

444

28.09-2009, 23:43
merhaba,
ben bir bayanım. omurilik felçli değilim.

idarara çıkarken aşırı yanma ve ağrım oluyor. bundan 2 yıl önce 3 kez dilatasyon yapılmıştı, faydasını görmedim. idrara çıkarken idrar akış hızım doktorların dediğine göre çok düşük, dolayısıyla aşırı yanma ve ağrı mevcut. Ayrıca yapılan üro-dinamide "aşırı aktif mesane" dendi. Ama bir şekilde acılı, ağrılı hatta 2-3 seanstada olsa mesanemi boşaltabiliyorum. hatta sanırım böyle yaşamayı öğrendim:(

en son yapılan sistoskopimde üretra darlığı teşhisi konuldu, zira daha sistoskopi girmemiş, dolayısıyla genişletilme yapılmış. şimdi doktorumun ne tür tedavi vereceğini bilemiyorum ama kafasından geçenin 1 yıl süre ile dilatasyon yapmak olduğunu söyledi.

şimdi ben bunu kabul ediyim mi? 4 yıldır bu rahatsızlıkla yaşıyorum. Allah daha büyük dert vermesin ama artık yoruldum. doktorlara gidip "acaba ne yapacaklar" diye stres çekmek işin cabası. Lazer ile doku temizlenmekte demişsiniz, bu yöntemi deneyen var mı? acaba bu yöntemden sonra tekrarlar mı?

birde bu daralmayı önleyen bitkisel bir karışım falan deneyen oldu mu? Daha doğrusu böyle bir şey var mı?

OturanBoğa

01.10-2009, 13:09
Üretral darlık için bence ilk denenmesi gereken şey 2-3 haftalık geniş ölçülü sabit sonda kullanımıdır. Bu kullanım açısından zordur evet, ama ameliyatlarda çekilen eziyete göre bence denemekte yarar var. Bunu doktorunuza sorun bence...

http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/5723-uretral-darlik-sorunu-ve-tedavi-secenekleri.html
http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/20350-internal-uretrotomi-ile-tum-uretra-genisletilse-darlik-tekrar-eder-mi.html

crazy__child

02.01-2010, 04:02
merhaba hocam tesadufen ınternetten buldum ben sıtenızı
benım sorum su olacak ben yaklasık bundan 7 ay felan once kıl donmesı amelıyatı qecırdım ve bana o qun belden asaqısını uyusdurdukları ıcın sonta takdılar sontayı 1 qun sonra cıkardılar o qunden berı ıdrarımda sorun yasıorum askerde olduqum ıcın o sıralar ılqılenemedım daha sonra askerden sonra ıdrarımda kı yanmalar azalmalar devam ederken komple tıkandı ve hıc ıdrar qelmedı acıle qıttım amelıyat dedıler amelıyatımı oldum ama bu yakın zamanda yıne tekrarlardı benım sorum su olcak spermden sonra bende daralmalar baslıo ne alakası olabılır acaba doktorum bı kadından kapmıssın dıo rahatsızlıqını ama sanmıorum tekrar amelıyat olmam qerekıomus bu ay ıcınde olabılırım sıze sorum bu sperm qeldıkden sonra neden oluyor ama buqunlerde bı skıntım yok sadece hafıf yanmalar oluor asırı daralma yok kendı kendıne qecme ıhtımalı varmı tesekkur ederım sımdıden kolay qelsın yasım 22 ....

OturanBoğa

02.01-2010, 17:00
Sadece sperm atımı esnasında sorun ortaya çıkıyorsa, bana sanki üretral darlık değil de, başka mekanik bir sorun olabilir gibi geldi.

Şu anda işeme konusunda sorun var mı mesela? Sperm atımında tam olarak nasıl bir durum oluyor? Doktor tam olarak ne dedi?

cawresirfan

25.02-2010, 22:30
yıllardır bu sorunu yaşıyormuşum ve bundan haberim yokmuş en sonunda ısrarlarım sonucu hastalığım bulundu
genelde ürologlar ya prostatit ya sistyada enfeksyon diyorlardı senin sorunun psikolojik diyen doktor bile oldu ama yeter dedim ve tüm tahliller yapıldı üretra ya girilerek darlık tespit edildi
doktor 10 gün sonra gel cerrahi olarak müdahale edeyim dedi ama ben şu an şaşkın durumdayım
internetten baya bi araştırma yaptım makaleler okudum şu an diyarbakırdayım ve nerde kime nasıl tedavi olacağım hakkında bir sürü soru işaretleri var
tekrarlama olasılığı çok yüksek bir hastalıkmış
bir de ben hiç bir kaza veya enfeksyon belsoğukluğu geçirmedim neden nasıl meraktayım

yardımlarınıza ihtiyacım var yaşım 28.

PenChe

25.02-2010, 23:38
Dediğiniz gibi bende hiç kaza veya enfeksyona maruz kalmadım fakat bu hastalık bendede var şu sıralar baya bi operasyon geçirdim şuan o darlığı yok ettiler umarım bidaha tekrarlamaz.Sizin merak ettiklerinizide cevaplamak isterim...Sorularınız varsa çekinmeden sorabilirsiniz...

cawresirfan

28.02-2010, 17:24
birincisi bu operasyon kolay bi operasyonmudur kaç gün sürer hastanedeki hayatımız operasyonun komplikasyonları varmıdır en iyi operasyon hangisidir illa cerrahi müdahale şartmıdır birde ben uzun süre tedavi olmadım bu başka organlara zarar vermişmidir siz kaç senenin sonunda farkettiniz şimdiden teşekkür ederim

PenChe

01.03-2010, 21:19
Benim bu olay geçen yazdan itibaren başladı ama ben bu olayı 3-3.5 ay önce doktora yansttım ve tedavi görmeye başladım.
Bahsettiğimiz üretra darlığına heralde herkese ve bana da oldugu gbi sistoskopi denilen işlem aracılığı ile teşhis kondu çünkü yazmıssınız üretraya girilerek baktılar diye.
Bu üretra darlıgının tedavisi için çeşitli seçenkler olabiliyor duruma göre. Benim başımdan geçen operasyon kapalı ameliyattı. (Yani idrar yolundan girdiler) ve keserek o darlıgı yok ettiler. Bunun dısında üretrayı belli süreli sabit sondalarla genişletebiliyorlar ya da stentlerle. Bu doktora kalmış hatta bana bi doktorda belirli aralıklarla TAK yaparak bu daralmadan kurtulma şansının oldugunu anlattı ama keni doktorum dediğim işlemi uyguladı kesme işlemini. Bakalım gitceğiniz doktor size nasıl bir tedavi uygulayacak.

Komplikasyonlara gelince tabi her ameliyatta her tedavide olma şansı var oldugu gibi bu durumda da var. Stent olsun sonda olsun bunlardan kaynaklanan... Başka organlara zarar gelmiş mi konusuna gelince bu darlık mesene fonksiyonlarını bozmus olabilir idrar kaçagına neden olmus olabilir (Bende bu olaylar oldu) Onları geçireceğiniz testler sayesinde öğrenmiş olacaksınız
.Tekrarlama konusuna gelincede evet tekrarlama olasılıgı var bu bünyeye birazda şansa kalmış bişey.

Acil şifalar dilerim durumdan bizleri haberdar ederseniz sevinriz.

Sağlıklı günler....

cawresirfan

06.03-2010, 21:36
geçen hafta dicle üniversitesine gittim darlığın uzunluğu tesbit edilmesi amacıyla ama gittiğime bin pişman oldum penisimden 2 gün kan geldi
film çekebilmek için şiringayla enjekte ederken çok yıprandım doğru dürüst bir doktorla muhattap olamadım tabelada yazan ismi bulmak imkansız oraya bi asistan koymuşlar o da lanet bir insan
şu an kendimi toparlamayı düşünüyorum en azından 1 - 2 hafta psikolojik olarakta yoruldum diğer gittiğim özel hastanedeki doktor sanırım sizinle aynı yöntemi uygulayacak soğuk neşterle darlığı açacak ve 6 ay sen kendin evde sonda kullanacaksın dedi bana darlığın tekrarlamaması için
bakalım artık iyi doktor burlarda bulmak zor belki rapor alıp izmir e gitmeyi düşünüyorum dokuz eylül tıp fakültesinde operasyon yapılsın

destekleriniz için teşekürler.

PenChe

06.03-2010, 22:38
Dediğiniz gibi bu sondalı filmler fln çekilirken işin ehli bi asistan veya doktor lazım.Şanslıyımki bana rastgelenlerin hepsi saolsunlar işin ehliydiler.Şanssızlık sizin yanınzda olmus üzüldüm bu duruma:(Doktor sanada TAK önermiş ama bana kalsa her ay üretra operasyonuna yatarım ama TAK kullanamam:S doktorumda zaten aynen bunu söyledi.Bu arada Ankaraya gelme durumun varsa İzmir yerine Ankaraya gel.

OturanBoğa

06.03-2010, 22:55
Zordur sahiden de. Ama dayanmaktan başka yol da yok maalesef.

tans

11.03-2010, 22:03
merhaba arkadaşlar benim de rahatsızlığım doğuştan üretra darlıgı 32 senede 8 ameliyat geçirdim şu sıralar yine hastanelerde uğraşıyorum ve ameliyat gözüküyor geçirdiğim operasyonlar johnsen tip-1 ve tip-2 ve meatal ilerleme mathiu tipi üretraplasti ürethraitomie gibi tedavıler gordum açılımlarını bilmiyorum tabii bunun yanında hypospadias ameliyatıda var herkeze geçmiş olsun arkadaşlar

tans

12.03-2010, 13:11
3 defa haseki hastanesi 3 defa kartal eğitim araştırma hastanesi 2 defa kartal yavuz selim hastanesi de ameliyat olmuştum salı gunu üretragrafi çekilecek yine kartal eğitim aratırma hastanesine gidip prof.dr aydın özgül e gözükeceğim daha önceden o yapmıştı ameliyatımı .

PenChe

13.03-2010, 00:05
Ne inatçı bi üretraymıs seninkide:) Stent fln kullanmayı denemedilermi doktorların_

Benim 2. operasyon oldu işt şükür şimdilik bi aksilik yok bakalım bünyem nekadar inatçı:)

Hadi hayırlısı

Ben bolca su içiyorum doktor bunu kesinlikle tembih etti zaten bana

Doktor kesinlikle suyu bırakmıcan dedi işte.Suyun bi yararı var heralde öyle zannediyorum doğrumudur?Senin arkadasta yararını görmüş galiba?

Umarım benim darlık suya duyarlı bi darlıktır :D

Geçmiş olsun dileklerin için teşekkür ederim kendi adıma.Ayrıca bu ameliyatları hangi hastanede geçirdiğini öğrenebilirmiyim?

Eeee hiçmi yararını görmüyorsunuz xS Her defasında tekrar mı ediyor?

Sen Angaranın neresinde gözükmeye gdiiyon bi de bakalım yardımcı olalım saa?

Ailede asker emeklisi yokmu hiç senin?

:)Gülhane bu üroloji alanında tavan yapmıs hakikaten ben Gülhaneye muayene olmaya gitmedim ama bizzat oranın profesörüne muayene oldum oda girdi benim ameliyatıma.1 numara doktorları var Gülhanenin bu dalda.Ayrıca İbni Sinada Tarkan Soygür .Ankara Atatürk eğitim ve araştırma hastenesinde Derya Balbay önerebileceğim doktorlardan yanlız birkaçı...Kendi doktorumda saolsun iyi bi doktor.

Ernosto

13.03-2010, 00:52
Merhaba arkadaşlar. Benim babamın bir kaza sonucunda kalça kemiği kırıldı ve idrar kanalı, kese çıkışından koptu. K.T.Ü Farabi Hastanesinde 3 kez açık 1 kez kapalı olmak üzere 4 kez amilyat oldu. Tanısı: Üratra darlığı idi.. (Artık ne şekil koptuysa) Ancak bu ameliyatlar sonucunda hiçbir şey düzelmedi.
Daha sonra Ankara Eğitim ve araştırma Hastanesinde Demokan Erol'a 1 kez ameliyat oldu ve her şey yoluna girdi.. Doktor tekrar daralma olur demişti ve o yüzden bir çeşit protez kullanmasını söylemişti (Plastik kamış tarzında) babam bir süre onu kullandı ancak daha sonra bıraktı.. Her şey yolunda devam ediyor. Babam sondasından kurtularak, eski yaşantısına devam ediyor.. Demokan Erol'a görünmenizi tavsiye edebilirim.

tans

13.03-2010, 00:54
valla faydasını görüyorum ama tekrarlıyor alıştım yanı bununla yaşamaya içeride idrar kalması kötü oda iltahap yapıyor

üretra darlığının sonradan olması (kaza-tranva ) gibi tedavisi olması yüksek galiba benim gibi doğuştan olanların zor sanırım

mikail.s benim tedavim doğudugumdan devam edıyor ilaçlar ameliyatlar sondalar gibi :) alıştım ama pekte kafama takmıyorum açıkcası

PenChe

13.03-2010, 01:09
He bu arada tans takmamak mümkünmü ya xS

tans

13.03-2010, 01:19
mikail senin üretra darlıgın doguştanmı .?
pençhe kafama valla takmıyorum sonuçta sondamı kendim takabılıyorum böbreklere zarar vermedığı surece rahatım başta dediğim için ben alıştım en son 1999 yılında ameliyat olmuştum tekrar bi tedavi şansı deneyim diyorum birde her doktora gitmemek lazım dıye dusunuyorum gerçi el elden üstündür derler yaa bende o kafadanım :)) salı gunu uretragrafi retrodgraf çekilecek bakalım ne dıyecekler yazarım yıne sıze :)

benim gibisin desene benden çok operasyon geçirmişin oyle yazmısın kendın sonda takabılıyormusun ve kaç numara sondalar kullanıyorsun ...?

dogru olanda bu mikail sonda taklımadan nasıl mesaneyi boşaltacaksınki üretraya kaç numara sonda takıyorlar benım kullandıgım 10 f neleton sonda

MikaiL.S;
endoskopi tarzı bi operasyon sanırım seninki hangi hastanelerde oldun bu operasyonu doktorun ne diyor arkadaşım

internetten baktım dr a cocuk cerrahisi dalı sen neden ürolaji uzmanına gözükmüyorsun yada benmi yanlış baktım

valla mevzuyu bilmemde sen en ıyısı urolojı uzmanına gözük derim yasın kaç senın bu arada..?

Ernosto

13.03-2010, 01:28
Arkadaşlar doktarun adı: Demokan Erol.. Üretra Darlığı konusunda gerçekten işinde iyi. Babamın yaşadıklarını bildiğim için, yardımcı olmak isterim gerçekten. Ben de engelliyim. Sağ elim bilekten ampute.
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI ANKARA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ (http://www.ankarahastanesi.gov.tr/doktorlar.aspx)

cawresirfan

19.03-2010, 19:38
arkadaşlar ben ilk defa operasyon geçireceğim doktorun bana tavsiye ettiği yöntem kameralı aletle darlığı keserek açmak forumdan takip ettiğim kadarıyla bu yöntem en sık kullanılan yöntemmiş.
benim sorum şu şuan hala idrar yapabiliyorum ve hiç tamamen kapandığı olmadı sadece tazikte düşüklük var ve idrar süresi bu yüzden çok uzuyor acaba ameliyat olmalı mıyım olduktan sonra durum daha kötü bir hal alabilir mi
yani tamamen kapanır mı erken mi nüks eder
ayrıca zorbi amelayat mıdır

yardımcı olursanız sevinirim

PenChe

19.03-2010, 20:03
Kesinlikle ol ameliyatı öyle tam kapanmadı diye ameliyat olmamazlık oolmaz.Ona bakarsan benim geçirdiğim 2 ameliyattada tamamen kapnma olmamıştı.Korkma bukadar bende korkuyorum her yattığımda ameliyat masasına ama sonrasında insan rahatça işeyince iyiki yatmısım o masaya diyor:D.Zaten anestezi ile yapılıyor ben genel anestezi ile oldum uyudum yani ameliyat boyunca muhtemelen snnkide öyle olur.Açıkcası bu hastalık evet nüks edebiliyor çok kişi ile tanıstım 10 senedir hala ameliyat masasına yatan:).Ama şans işte belki senin üretran inatçı çıkmaz noktayı koyarsınız bir operasyonla(inşallah).Durumlardan bizleri haberdar edin.Acil şifalar dilerim.

cawresirfan

20.03-2010, 09:13
penche gercekten beni rahatlattın çok teşekküer ederim bazen bir cümle ameliyattan iyi gelebiliyor sonsuz teşekküerler sana bakalım pazartesi gideyim öyleyse haberdar ederim kendinize iyi bakın ..sizede acil şifalar

tans

20.03-2010, 10:44
CAWRESİRFAN arkadasım kesınlıkle ol ameliyatı ileride sana bu problem yaratır . bende 7 hazıranda olacagım ameliyat sırasında kamera ıle bakacaklarmıs (endoskopi) açık yada kapalı amelıyatı o an karar vereceklermıs

PenChe

20.03-2010, 12:40
Teşekküre ne hacet burda birbirimize destek için varız.Sen yeterki bütün gelişmeleri burda bizimle paylaşki elimizden geldiğince yardım edelim.

OturanBoğa

20.03-2010, 14:00
Omurilik felci olan kişilerde bu ameliyat çok daha kolay tabii. Yani acı hissi olmadığı için...

Peki, felç olmayıp üretral darlık yaşayan ve bu şekilde üretradaki darlığı traşlatan arkadaşlar, ameliyat sonrası sabit sonda kullanıyor musunuz bir süre?
Ameliyat esnasında oluşan tahrişin dinlendirilmesi ve üretranın o evrede kanama vb. nedenle daralmaması için bu yöntem -özellikle felçliler için- çok kullanışlı... Felç olmayanlarda da doktorlar bunu uyguluyor mu? Doktorunuza bunu sordunuz mu hiç?

cawresirfan

21.03-2010, 10:28
destekleriniz için hepinize teşekkür ederim ne yazzikki forumlar haricinde bu hastalık hakkında pek bilgisi olan yok yarın gidicem umarım dediğiniz gibi oolur sizi bilgilendiririm arkadaşlar bugün 21 mart baharın başlangıcı umarım hepimiz bu bahara sıhhat dolu gireriz hepinize selamlar.

PenChe

21.03-2010, 13:40
Bülent abi ben OF li değilim ama dediğin gibi evet ameliyattan sonra 10 gün sondayla geziyorum:).Bana göre bu yaptıkları çok iyi birşey tamam sonda ile hayat kısıtlanabiliyor ama sondasz olunca mutlaka kanama,idrar yaparken yanma falan olacaktır doktorlar bunu düşünüpte yapıyorlar zannımca.

tans

21.03-2010, 15:30
sonda cıktıktan sonra 1-2 gun yanma yapıyor ıdrar yaparken ama ılaclar yanmayı bır nebze durduruyor sace dedıgım gıbı sonda cıktıktan sonra 1-2 gun valla rahatlayacaksam o2 gunluk yanmaya razıyım :))) bırde nette bı kac vıdeo gordum uretra darlıgını nasıl actıklarını merak edıp ızmelek ısteyen ızleseın ama ameliyat olcaklar ızlemesın :))

PenChe

21.03-2010, 15:36
Şükürler olsunki bende sonda çıktıktan sonra yanma olmuyor aksine öyle rahat işeniyorki hissetmiyorsun bile sona bi ohhh çekiyor insan iyiki olmuşum ameliyatı diye ama 1 ay sonunda fln tekrarlamaya başlıyor dellencem:D

tans

21.03-2010, 15:38
pençhe sen her ay nasıl oluyon ameliyat yahu sadece sondamı takıyolar sana anlamadım ben

PenChe

21.03-2010, 15:50
Aralıkta ilk ameliyatımı oldum şubatta 2. ameliyatımı oldum bu ameliyatlar kapalı dostum sistospoki ile girip soğuk neşter ile darlığı traşlıyorlar sen nasıl ameliyat oluyorsun :S Benim ameliyatım bu...

tans

21.03-2010, 15:57
valla 13 sene once olmustum en son ameliyatımı kapalı olmustu 15 gun ara ıle 2 ameliyat bende dogustan hypospadias oldugundan ıdrar kanalım altta bır ameliyatımı soyle anlatım johensen tıp 1 dedıklerı operasyon kamışın ortasına almıslardı 6 ay boyunca oyle işemiştim 6 ay saonra tekrar eskı yerıne almıslardı johensen tıp 2 dedılerı o zaman tabıı 13-14 yasındaydım hatırladıgım bu :)

PenChe

21.03-2010, 16:00
Sana attığım özel mesajdaki link varya o açık üretra ameliyatı bizimki öyle açık olmuyor bizimki alet yardımı ile idrar kanalından giriyorlar önlerine gelen darlığı traşlıyorlar.Bu açık ameliyatı ileri derece darlıklarda öneriyorlar kesin çözüm olduğunuda bikaç makalede okumuştum fakat işte attığım videoda göründüğü gibi açık üretra amelitatı kolay bi ameliyat değil.

tans

21.03-2010, 16:07
ben bu tıp ameliyatlar oldum sımdı 7 hazırana gun verdıler tekıklerım baslayacak sonra yatacagım dr un demesı endoskopı ıle bakacaklarmıs ameliyat sırasında kapalı yada acık karar vereceklermıs .

PenChe

21.03-2010, 16:12
hypospadias ameliyatı üretra darlığı ameliyatından farklı diye biliyorum xS.Açık ameliyat olduğundan sadece benziyodur ayrıca hypospadias için olduğunuz ameliyat ile durum halledildimi?

tans

21.03-2010, 16:16
hypospadıas dogustan bırsey peygamber sunnetı dıyolar halk dılınde penısın altından işiyorsun ve kanal döşüyolar hypospadıasa baglı uretra darlıgı benımkı tam anlatamamıs olabılırsım sana belkı :)

cawresirfan

23.03-2010, 10:37
arkadaşlar şuan yeni hastaneden geldim sonunda ameliyat oldum sıcağı sıcağına yazayım dedim
şuan sonda takılı. doktorun dediğine göre darlık 2 taneymiş. 1. çok ufak 2. si daha büyük ve uzun. doktor 1 hafta sabiit sonda takılı kalsın dedi, sonrasında kaydan veya metal sonda kullanayımmı dedim, yok dedi. daha ilk operasyonun bunu ilk operasyonlarda önermiyoruz eğer sık tekrarlarsa yapılacak bir işlem ded

i ameliyata belden uyuşturmayla girdim tabi ki ağr ı sızı hissetmedim bol bol titredim sadece titramekten yoruldum
şuan penis ten ara ara kan geliyor ama doktor gayet normal dedi
onun dışında iyiyim verdiğiniz bilgilerden dolayı bir defa daha teşekkür etmek istedim 1 hastalığımı ve dostları bu ay buldum :D

tans

23.03-2010, 13:54
cawresirfan;

çok geçmiş olsun dostum darlığı kestılermı yoksa sadece sondamı takıldı bıraz daha acıklarsan sevınırım ...

cawresirfan

23.03-2010, 17:20
darlığı kestiler sonra sabit sonda bıraktılar bakalım günler ne getirecek

PenChe

23.03-2010, 18:20
Geçmiş olsun:) Sondadam :) Bu belden uyuşturmalarda hiç bişi hissedilmiyor demi? ben güvenmediğim için doktorlara uytun sonra başayın diyorum:D bölgesel anestezi ile hiç yaptırmadım.

cawresirfan

24.03-2010, 04:35
valla hem doktorum hemde anastezi uzmanı bel altını önerdi bilmiyorum tamamen uyutmak istemediler bende siz bilirsiniz dedim.valla blander gibi titredim ameliyat boyunca titremekten tüm kaslarım ağrıdı ama şuan iyiyim che bu penisten ufak gelen kanamalar ne kadar sürer

PenChe

24.03-2010, 09:53
İlk ameliyatımda bendede öyle oldu yani fazlasıyla kanama.Ama 2. sinde olmadı çok.Vallahi birincisinde kackere sondanın torbasından kan bosalttığımı bilirim:).Ama kanasın problem değil doktorda zaten böyle söylüyor.1 hafta muhtemel sürer miktarı aynı olmasada pıhtı şekilnde gelir torbaya kanlar:) Kafaya takma.

cawresirfan

24.03-2010, 11:04
valla hem soğuktu ama ilacın etkisi dedi doktor torbaya çok fazla kan gelmiyor dışardan geliyor ama ço kdeğil genelde pek kafaya takmıyorum valla ameliyatı oldum rahatladım eskiden kafada taşımak sürekli tuvalette penisine bakmak daha çok yoruyor doğrusu ameliyatı hemen olmamda siizin tavsiyelerinizin etkisi çok oldu yoksa yaza olacaktım şuana kadar tek olumsuz şey sıkışma hissi geliyor sık sık doktor mesane işlevinden dedi bu arada bana doktor 1 haftada alıcam sondayı dedi tedavi sadece buymuş banada erken geldi ama bakalım artık buradan görüşürüz
hepinize acil şifalar

PenChe

24.03-2010, 18:04
Hmm sen torbaya giden kandan bahsetmiyosun anladım borunun dısından geleni diyosun:)Evet o bndede olur ama cok az oda eğilip kalkarken oturup kalkarken fln zorlanınca yani.Tedavisi kısa demişsin bunu kısa yoldan sorun çözme olarak gör yani kolay yoldan halledilmeye çalışılıyor darlık eğer etki etmezse tabiki diğer alternatifler çıkıcak karşına:).Doktorum geçti karşıma bana dedi uzun ve zorlu bi tedavi süreci bizi bekliyor diye.Sıkışma hissi nasıl geliyor ya sonda mesanede değilmi ? :S

cawresirfan

24.03-2010, 19:07
evet che doktorda senin dediklerini söledi bana tedavinin kısa sürdüğünü düşünmemin nedeni ibrahim arkadaşın söyledikleri o yazısında 15 gün en az demiş hatta ikinci sondayla 30 gün kalması gerekli demiş:confused:
.evet sonda mesanede ayağa kalktığımda oluyordu sıkışma doktoru aradım sabah mesane fazla baskı yaptığında olur dedi ilaç verdi mesanenin aktifliğini düzenlemek için (ilacın recetesinden anladım :)) şimdi pek yok ayrıca bilgin varmı che bu sonda nasıl sabitleniyor ve çıkartma işlemi nasıl yapılıyor zormudur??

PenChe

24.03-2010, 20:00
Şimdi şöyle bi durum var halk arasında 2 tane sabit sonda terimi kullanılıyor.Birisi üretra kanalına yerleştirilen (üretra darlığı tedavisi için alternatif bi yol buda)diğeri ise normal şuan takılı olan torbalı sonda hani 15 gün fln tutulunca halkda buna sabit diyor:) öyle biliyorum yani ben.Sistoskopi işleminden sonra kullanılan sonda tabiki en fazla 10 gün tutulur gerekirse tekrar takılır ama 1. si mutlaka çıkarılır yani mikrobik durumlara veya enfeksiyonlara yol açar diye.Sen merak etme bu işlemden sonra 10 gün tutulur en fazla fazlasınada gerek yok zaten mesaneyi tembelleştirmek iyi bişey değil:) Bu arada mesane için verdiği hap üropan mı?

cawresirfan

24.03-2010, 21:45
valla verdiği ilaç spasmex 30 mg diye bi ilaç sabah aksam 1 tablet al dedi doktor sayende terimler sözlüğü olduk :) che bu arada sana ne diyeyim abimi kardeşmi yaş kaç memleket nere iş nedir senin?benim 29 yaş ailem izmirde ben diyarbakırda öğretmenim evliyim

PenChe

24.03-2010, 22:49
Yok asıl ben sana abi diyeyim:) Benim yaşım 17 daha:) Ankaralıyım.

cawresirfan

25.03-2010, 20:19
Evet kardeş hemde baya baya kardeş

PenChe

25.03-2010, 20:23
eyvallah:)

cawresirfan

29.03-2010, 15:46
arkadaşlar bugün sonda alındı uzun zamandan beri ilk defa böyle idrar yapabiliyorum hepinize teşekkürler ederim doktor kafana takma zamana bırakalım görelim dedi ben de bu yüzden biraz foruma girmiyeceğim gelişmelerden haberdar ederim
msn adresim cawresirfan@hotmail.com

PenChe

29.03-2010, 18:05
Demiştim sana :D Hadi geçmiş olsun...

colak

02.04-2010, 13:53
bem gecn yaz istanbulda selami albayraka açık amelyat oldun. 5 binlira üzeri para harcadım .sonuç yine nafile . yine darlık var.kendi kendime diletasyon yapmsam kapanaçak.

size tavsiyem ameliyattan sonra 15 günde bir kendi kendinize 12-14 numara neleton sonda takın 1 saat kadar bekleyin sonra çıkarın.daralmayı 2 -3 yıl kadar uzatabilirsiniz.

şimdi holmiyum lazar var birde onu deniyecegim. ama bu işlemler pahalı.

profesörler çok para istiyorlar.3 -5 -10 bine kadar çıkıyor.

ama darlık sorunu çekenler mahakkak darlık oluşunca geçirtirmeden ameliyat olun.çünkü idrarı tam boşaltamama durumunda enfeksiyon oluşuyor oda böbrekleri tahrip edip işlemez hale getiriyor.

PenChe

02.04-2010, 23:45
Açık ameliyat ile düzelmemesi tam bir şansızlık açıkcası:S .Baya bi şanızmıssın hocam sen açık amleiyatlada düzelmiyorsa batsın bu hastalık yere yani:S.

colak

10.04-2010, 19:40
üratra darlık sorunu olanlar revolix lazeri araştırsınlar. çok başarılı yöntenmiş.ançak türkiyede hangi hastanede var bilmiyorum. bilen varsa yazsın.

bhdr45

21.06-2010, 14:33
arkadaşlar sanırım bu defa bu illetten kurtuldum gibi

daha önce 7 defa ameliyat oldum ve hiç bu kadar rahat ve ağrısız olmamıştım doktorum sayesinde kurtulduğuma inanıyorum gelişmeleri sizinle paylaşıcam 1 ay oldu ve herhangi bir müdahale etmeden şu an müthiş derecede rahatım

OturanBoğa

23.06-2010, 17:16
bhdr45, nasıl bir teedavi olduğunuza ve sürece dair detayları paylaşır mısınız lütfen?

bhdr45

23.06-2010, 17:40
söyle anlatayım

ben bundan önce 2002 yılından bu yana 6 defa ameliyat oldum ve her defasında 15 gün yada en geç 1 ay içerisinde mutlaka sıkıntı yaşıyordum ve yine dilaket sonda yada buji yöntemi ile genişletmeler yapılıyordu
fakat bu defa 6. ameliyatımı yapan doktorum öncelikle ameliyatta yerinin ve uzunluğunu görüp tedaviye o şekilde devam edeceğini söyledi bana ve yine 1 ay sonra sıkıntı olmaya başladı ve çeşitli aralarla 8 ay falan buji dilaket falan idare ettim ama çektiğim sıkıntıları tahmin edebilirsiniz
ve geçen ay doktorum artık ameliyat olmam gerektiğini söyledi bu defa 18 mayısta ameliyat oldum ve doktorumun söylediği darlığı biraz fazla genişleterek ve 20 numara sonda taktı ve sondayı yukarıya doğru asarak sabitledi 4 gün sonda durdu sonra çıkardık ve ilaç tedavisi 15 gün devam etti
şu an 5 ci haftaya girdim ama inanın sanki sondanın ilk çıktığı gün gibi çok rahatım ve kanamalar falan tamamen kesildi.

gelişmeler oldukça size bilgi vericem doktorumda inanın mükemmel bir insan hem insani olarak hem de mesleki kariyer olarak çok başarılı ve bu bölgede tercih edilen bir isim

burak2

06.07-2010, 16:10
herkese acil şifalar...ben geçen çarşamba yani otuz haziranda üretra darlığı sebebi ile kapalı ameliyat geçirdim (sistoskopi ile)
perşembe günüde taburcu oldum
.sonda taktılar ve bunun on gün durması gerektiğini sölediler. ardındanda üç ay boyunca tak uygulayacakmışım.

bende üç tane darlık tespit edildi boğum boğum olduğu söylendi ameliaytta açıldı ancak kapanması olasıymış...

öncelikle şunu sormak istiyorum sonda takılıyken ben büyük tuvaletimi yaaprken oldukça acı çekiyorum hatta kan da geliyor idrarımdan ve dışarı çıkıyor, bunun yanında bazende hiç idrar sondadan taşmıyor bu seferde inanılmaz derecede penisimde sıkışma sertleşme ve şişme oluyor bunlar normal midir
.tuvalet dışında pek bi sorunum olmuyor sonda ile. korkum şu ki bu sonda yüzünden ameliytta açılan darlıkların tekrar daralması...

OturanBoğa

06.07-2010, 23:00
Burak, geçmiş olsun...
Tuvaletini yaparken küçük kanamalar olması bana normal geldi. Zira bir zorlama oluyor o esnada... Küçük ve kısa süreli olduğu sürece dert etme... Ama tabii sabit sondayı çıkarttırırken doktoruna sor bu durumu...

Kaç numara sabit sonda takılı şu anda? Bu tür traşlamalarda darlığın kapanması büyük olasılıktır her zaman. Bunu önlemenin ya da geciktirmenin en önemli aracı da benim bildiğim kadarıyla olabildiğince büyük numara kateter takılması (16 olabilirse çok iyi olur mesela) ve 3-4 hafta sabit sondanın takılı kalmasıdır...
Yani sabit sondanın bulunması darlığın tekrarlamamasına yarar. Bu açıdan "sonda geri gidişe neden olur mu" diye korkmana gerek yok...

PenChe

06.07-2010, 23:05
Selam,

yazdıklarınızı okudum bende sizin geçirdiklerinizn aynısını geçiren biri olarak az çok biliyorum.
Büyük tuvaletini yaparkenki sıkıntın doğal olarak sondanın hareket etmesinden oluyor bazen yanar,acır evet dediğin gibi etrafından kan sızar. Ama takılmamak gerekiyor diye düşüyorum ki öylede zaten. Hafif zorlamadan kaynaklanan birşey bu kafana takma yani.
Penisindeki sertleşmeyi hissetmen gayet normal dogal olarak içinde sonda var kasılmalar mutlaka olacaktır.
Son dediğin çok dikkatimi çekti sonda darlıgı tekrar nasıl var edebilir çoğu kişide biliyorki aksine sonda açılan yerin sabit kalmasına yarar sana tedavi için uygulanacak takda bu yüzden zaten adeta ordaki doku ona alısacak ve sabit bir boyutta kalacakmış gibi düşünülebilir kabaca.

Başka sormak istedikleriniz varsa memnuniyetle cevaplarım...Geçmiş olsun.

bhdr45

07.07-2010, 08:31
öncelikle geçmiş olsun burak bu durumları bende çok yaşadım o kanamaların olması gayet normal yanlız benim tavsiyem 10 gün boyunca aynı sondayla durmaman doktoruna giderek sondanı değiştir çünkü 3 günden sonra sonda acı vermeye başlıyor tıkanıklıklar oluşuyor bu arada arkadaşlar ben 2 ayımı doldurdum ve şu an hiç bir sıkıntım yok artık ne kanama ne acı nede daralma gözlemlemiyorum gayet rahat bir dönem geçiriyorum inşallah sizlerde kurtulursunuz.

burak2

07.07-2010, 09:39
çok teşekkürler yorumlarınız için,,,bülent bey 18 numara sonda takılı şuan bu arada baahdr artık sanırsam gidip değiştirmeme gerek yok çnkü cuma günü on gün dolmuş olacak tamamen çıkaracakalr sondayı üç ay tak uygulamamı istediler...bu arada sonda çıkarken arkadaşlar acı oluyormu açıkcası gözümü korkutuyo bu durum :) ve cuma günü sondayı çıkartıktan sonra başka bi işlem yapıyorlarmı ilaçlı film gibi yani tekrardan darlığa bakmak için bide b uyetmez gibi doktorum takı nasıl kullncağımı göstercekmiş oda aynı gün olursa benim durum vahim :) tak umarım bu sonda kadar rahatsız edici bi durum değildir.

OturanBoğa

07.07-2010, 10:07
Sondayı çıkartırken acımaz, merak etme. derin bir nefes aaaaaal, hoop, bi saniyede çıkar gider...
Ama, ben olsam bir şekilde 10 gün sonunda sondayı yeniler ve bi 10 gün daha sabit sonda kalmasını doktoruma sorarım. Orada sabit sondanın 2-3 hafta kalması benim deneyimlerime göre çok faydalı... Sonuçta traşlanan alanın yeniden stabil şekilde oluşmasını sağlayacak...

Mesane yolunu (üretrayı yani) hissediyorsan, TAK yapmak ilk başta sıkıcı olacaktır senin için. Ama kısa sürede alışırsın... Tıpkı sabit sonda misali, kendinden jelli katateri penisten içeri iteceksin, mesaneyi boşaltacaksın, sonra geri çıkartacaksın. Okuması zor gelir ama, her gün 5-6 defa yapan biri olarak söylüyorum, çocuk oyuncağı :)
Ek bilgi: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/27702-daimi-sondadan-temiz-aralikli-kateterizasyon-tak-gecebilir-miyim.html
ve: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/11949-omurilik-hasari-sonucu-olusan-iseme-sorunu-ve-6-ay-sabit-sonda-kullanimi.html#post131195

Not: Hi-slip marka 14 numara kendinden jelli (içindeki su torbası patlatılınca kaygan hal alan) katater kullan mutlaka TAK için. Bunu günde 6 adet olmak üzere SGK ödüyor. 3-4 aylık rapor yazsın doktorun, medikal firmadan hiç bir bedl ödemeden temin edersin...
İstanbul'daysan güvenilir bir firma: Platin Medikal (0212 635 94 51). Yok, başka şehirdeysen, sayfanın sol üstünde yer alan Oasis/Hi-slip banner'Ina tıklayıp, üretici firmadan sana en yakın medikal firmanın iletişim bilgilerini isteyebilirsin...

PenChe

07.07-2010, 11:30
Sayın bhdr45 size yapılan işlem nedir tam olarak anlamadım billdiğimiz sistoskopi ile traşlama işlemimi yapıldı yoksa açık ameliyatmı.Bende kurtulmak istiyorum bu durumdan bıktırdı açıkcası.Siz çok güzel kurtulmuşsunuz 2 ay gibi bi zaman çok güzel bi zaman bu süre içinde olmadıysa tekrarlamaz diye düşünüyorum.Çünkü bilirm her traşlamadan sonra 2 ay içerisinde ufak yanmalar başlar.Sonda çıktıktan sonra insan bi rahatlıyor oh be kurtuldum diye sonra hüsranla bitiyor bu mutluluk :D

burak2

07.07-2010, 11:40
penche sen ne kadar zamandır bu dertle uğraşıyorsun bende sanmıştımki düzeldin:D desene benimde epey çekeceğim var bende üç tane bide darlık senin durum nasıldıda bir türlü geçmedi acaba...

bhdr45

07.07-2010, 12:10
sevgili Penche kardeşim bana yapılan aynı sistoskopi sitemiyle traşlamanın haricinde doktorum üretranın daralma riskinide göze alarak daha fazla genişletme yaptığını söyledi ve dahada önemlisi 4 gün kaldığım sondalı dönemde sondayı kasığıma sabitledi ve 4 gün boyunca sondayı hiç açmadık ve üretra daki kesik bölgede kalmasını sağladı ve şu an sizde bilirsiniz ameliyat sonrası idrar başlarken o ilk acı ve yanma yok artık bende ve anında idrar kesesi boşalıyor ilk bir hafta kesit büyük olduğu için inan tanzik beni geriye atıyordu (fazla abartmış olmıyayımda anlayabilmeniz için öyle dedim) ama şimdi serçe parmağı kalınlığında ve anında boşalıyor ve ağrı sızı yok yanma yok akıntı yok

PenChe

07.07-2010, 13:52
Ya benim 2. sistoskopi operasyonumdada baya bi uğraşmışlar 2 saat falan kalmışım yani içerde ondada baya traşlamışlar ama şimdi ufaktan yanmlarım yine var nasıl kurtulacam bilemiyorum

bhdr45

07.07-2010, 16:52
valla bilemiyorum kardeş sen neredesin bilemiyorum ama bence tek doktara güvenerek devam etme benim 4 . doktorum bu ve konuyu gerçekten bilen bir kişi hatta ben holmium laser hakkında görüştüm kendisiyle şu ortamda bana önermedi ve ben onun tavsiyelerini dinledim şu an çok şükür bir sıkıntım yok

PenChe

07.07-2010, 22:26
Ya bende birkaç doktora danışarak götürdüm bu işi hepsi yapılanların doğru olduğunu söyledi zaten.Şuan ufak yanmalarla devam ediyoruz ilerde ne olacak allah bilir:).Doktor uzun ve zahmetli bi tedavi süreci olcak bu demişti haklıymış adam.Şimdi sürekli takip altında olacam

burak2

09.07-2010, 18:12
merhaba arkadaşlar...

bugün on günlük sürenin ardından sondayı çıkartırdımm. doktorum ik iay boyunca günde 1x1 16 f sonda ile self dilatasyon yapmamı öngördü...
ben dört saatte bi olan tak yapacağımı sanmıştım ama bu farklıymış gerç.i daah iyi oldu en azndan üni açılana kadr iki ay sabah takıp diğer günün sabahı değişttirecekmişim... herhangi bir torbası filan yok idrarım geldinde sondalı bi şeklde yaapcağım o kadar :D

sormak istediğim şu doktora sormayı unuttum: biz bunları aldık ancak ben bu akşam değilde sabah takmayı düşünüyorum acaba bi sakıncası var mıdır. yani sondasız idrar yapsam ve bi gece geçirsem darlıkta bi probleme yol açrmı ki..
açıkcası bu akşam takmak istemöiıomm sabah olsun daha iyii..
bi sorumda ilk kez kkullancam için doktoramı yaptırsam yoksa kendimmi yapsam bu sondanın kullanımını...

bhdr45

09.07-2010, 22:29
öncelikle geçmiş olsun sondadan bir nebze kurtulmuşsun soruna gelince yara taze olduğu için zorlamada kanaman artabilir bence akşamdan yaparsan daha sağlıklı olur inşallah ondan dakurtulursun

colak

14.09-2010, 11:07
ben 10 kez ameliyat oldum.geçen yıl istanbulada dr selami albayrakta ameliyat oldum.
açık ameliyat yaptı. dedi bir daha darlık olmayaçak. başta 3 bin tl aldı benden.

1 ay sonra terar darlık oldu. bana gel dedi gittim. adam başta o kadar üratranın içini incelememişki arkada küçük bi darlık daha varmış onu görmemiş. o da 1 ayda dararmış.
2 . kez kapalı ameliyat yaptı. dedim param yok. zaten kendisinin hatası. özel hastade olmuştum .hastanaye 1.600 tl borç çıkarmış bana .toplamda 5 bin tl üzeri para aldı benden.
şimdi darlık tekrar oluştu
başka dr arıyorum ameliyat olmak için. selami albayraka 5 bin tl yi borç alarak vermiştim daha borcu yeni ödemesini bitirdim .ne diyebilirim ki.
aman öyle prf.dr muş boş işler bunların. Çok kişinin imanı para seni düşünen yok. illah bildiği gibvi yapsın.

bhdr45

14.09-2010, 12:26
arkadaşım öncelikle sana geçmiş olsun diyorum açık ameliyatta olmuşsun çözüm olmadı diyorsun bundan sonra işin gerçekten çok zor her doktor sende bir şeyler denemek isteyecek

tako21

12.11-2010, 22:12
arkadaslar merhaba

ben yurt disinda calisiyorum kazakistandayim. burda tip cok geride internetten uzun ugraslar sonucu kendime ureta daralmasi teshisi koydum.:)

bendeki ureta daralmasi dogustan degil burada gecirdigim idrar yolu iltahaplanmalarindan dolayi idrar yolum deforme oldu ve su anda ureta daralmasi mevcud.

aslinda cok sorum var ama nerden baslayacagimi bilmiyorum. Benim turkiyeye gelislerim kisitli belirli kisa donemlerde istanbulda olabiliyorum. bana istanbulda gidebilecegim guvenilir ve isin ehli bi doktor onerebilecek olan arkadaslara simdiden tsekkur ederim.

tako21

19.11-2010, 11:46
Merhaba bu ureta darlıgı hakkında konusabılırmıyız yardımcı olursan cok sevınırım forumlarda sor sordum ama cevaplayan olmadı tecrubelerinden faydalanmak istiyorum

OturanBoğa

21.11-2010, 22:49
Bu darlık maalesef sihirli bir dokunuşla düzeltilebilen bir şey değil. Çok büyük oranda tekrar ediyor...

İlk tedavi yöntem üretranın basit bir operasyonla traşlanması. Dar bölge bu şekilde genişletiliyor. Sonra 2 hafta kadar sabit sonda takılıyor. Nüksetmezse darlık ne ala, nüksederse aynı traşlama tekrar ediliyor.
Eğer darlık iyileşmeyecek gibiyse, bu durumda stent uygulaması yapılabiliyor. Buna dair bir çok mesaj var bu forumda.

Hasılı, uzun süreli bir tedaviden bahsediyorsak, bir seferlik Türkiye'ye gelmenizin bir anlamı olur mu, bilemiyorum. Bence orada bir doktor düşünebilirsiniz...

Ama ille de İstanbul'da bir doktor derseniz, Cerrahpaşa tıp doktorları oldukça iyidir. Benim doktorum Prof. Dr. Bülent Çetinel'di. Ama o sadece özel hastanede ameliyat ediyor:

Muayenehane Adres: Vali Konağı Cad. No:117 D:5 Nişantaşı İSTANBUL
Tel: 0 212 233 88 40 - 291 74 68

tako21

22.11-2010, 11:25
oncelikle cevapladigin icin cok tesekkur ederim.bni aslinda cok rahatsiz etmiyo ama i darlik yasandiginin farkindayim tedavi ettiirmesem olmazmi cunku forumlardan okudugum kadari ile amelyat olup mutlu olan cok nadir. yani tedavi olmasam en kotu ne olur. cunku benim isten bukadar sure le uzaklasmam cok zor buradada ole bi tip yok

tekbir

22.11-2010, 12:56
Siz hemen bir ürologa gidin üretranız daha fazla daralırmı daralmazmı sebeb nedir geç kalmadan tedavinize bakın iyice daralmadan ameliyatsız çözüm bulabilirsiniz.

xpax

24.11-2010, 23:53
slm arkadaşlar 20 gün önce üretra darlıgından ameliyat oldum ayrıca mesanemde 3cm taş varmış onu aldırdım aynı anda :) ayrıca doktor ameliyat sırasında fark etmiş mesanem düşmüş onu da kaldırmış

sonda 1 gece kaldı doktor çıkardı ertesi gün neden çıkarıyorsun diye sordum mesanen tembel alışır dedi ama kalması iyi olur dedim gerek yok dedi bazı egzersizler yapacaksın dedi mesela işemeye başlamadan önce penisin ucunu tutacan sıkıcan işemeye başlayacan içi bayagı acıdıktan sonra salacan dedi
1 ay süreyle kullanmam için ilaç verdi denetimli salınım tableti diye

çok şükür iyiyim bol bol su içiyorum ama ara sıra ateşim çıkıyor doktoru aradım kalçadan igne verdi enfeksiyon var dedi
çok şükür ateşinde kontrol altında merak ettiginiz varsa sorun yanıtlayayım ben çok korktum ama korkacak bişey yok:D

OturanBoğa

29.11-2010, 17:15
İyi bir ameliyat geçirmene sevindim Çetin. Mesane genişletme ameliytı oldun sanırım? Öylyse, evet, tabii ki sabit sondaya gerek yok. Sabit sonda sadece üretral sorunlar için öneriliyor kısa süreliğine.

tako21

01.12-2010, 06:45
merhabalar

benim ureta dagrilim enfexyona bagli, agirir uretall hastaliklar gecirdim. Bu hastal;iklari atlattim ancak ureta deformeye bagli daraldi su anda eskisi gibi degil. tazziikte sorun var ayrica son ikinmalarda idrar cikmiyo bi iki damla cikiyo eskidenn mesanenin bu sekilde kasilmasiyla en az iki kere idrar cikardi ama simdi yok ve ereksn sorunu bu darlikla beraber basladi. eskiden daha afedersiniz sonucta asaglik soz konusu oldugu icin yaziyorum ilk ereksonda sorun yok ancak ikinci erekson eskisi gibi degil. 4 e kadar yolu vardi su anda ikincisi bile cok zor
dedigim gibi problem sadece moral bozuyo turkiyeye gidince doktora gorunucem.

tavsiyelerinize acigim ve istanbula tavsiye ettiginiz dokorlar benim icin cok onemli.

oturanboganin verdgi doktor ile daha gorusemedim tekrar tesekkur ederim

Guray

08.12-2010, 03:50
SELAMLAR,

Arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun... Ben de çok sıkıntı çektim üretra darlığından. Bende yaklaşık 4 cm bi darlık vardı ve açık ameliyat(üretroplasti) oldum,şimdilik fena değilim.
Ameliyat öncesi ve sonrasında buradan çok yorum okudum ve takip ettim. Sanırım çoğu kişi iyi bir doktor bulamamaktan ve fiyatlardan yakınıyor. Ben ankarada yasıyorum ve burada ameliyat oldum. Hem öyle özel hastanede değil ve özel muayenehaneye falanda gitmedim, iyi bir doktor tavsiyesiyle üretra daralmaları konusunda cok iyi olan bi doktor buldum.
Doktor Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesinde Üroloji 1. kliniği şef yardımcısı Doç. fatih Yalçınkaya .

Ameliyat ve hastane masrafları toplam 3000 tl civarı tuttu. Ben gerçekten özel olmamasına rağmen memnun kaldım amelıyat ve ameliyat sonrası bakımdan.

belki sizin de işinize yarar diye paylaşmak ,istedim.....

engin934

10.12-2010, 19:32
Bende aynı dertten muzdaribim dostlar salı günü sistoskopi olacagım bu operasyon dan sonra darlık varmı varsa nekadar bir darlık var o anlaşılacak sanırım inşallah sağlıgıma kavuşurum.

serkan 1980

13.12-2010, 20:35
selamlar bende yaklaşık bir haftadır idrar yaparken zorlanma şikayetiyle doktora gittim.
röntgen çekildi böbrek taşı şüphesi ile birşey çıkmadı sonra işeme şiddetini ölçmek için huni altına yerleştirilmiş bir makinaya idrarımı yaptım
işeme şiddetim yaşıtlarıma göre az çıktı sonra doktor sistoskopi yapmaya karar verdi.katajel diye bir ilaç alarak doktora gittim.ilaçla uyuşturma yaparak sistoskopi yaptı
sonuç mesane darlığıymış normalde işerken düz çıkanken bende tümsek varmış doğuştan.ameliyat ayıpılabilir ama sperm çıkışı tamamıyle kesilirmiş yani kısır yapıyormuş.yaşım 30 daha erken ileriki yaşlarda 60 lı yaşlarda istersemde yapılırmış.

sistoskopiden sonra idrar yapmada daha çok zorlanıyorum ve kan pıhtıları geliyor ve cinsel organımın baş kısmı acıyıp yanıyor acaba geçer mi?

OturanBoğa

11.01-2011, 18:32
Mikail nedir son durum. Güncel bilgileri paylaşır mısın bizimle?

tekbir

11.01-2011, 19:33
Bende 3 ay önce 5.amaliyatımı oldum her ameliyattan sonra 2-3 ayda daralma başlıyordu şimdilik olmadı.Gerçi 2-3 günde bir tak yapıyorum ama yapsamda yapmasamda farketmiyor takıda rahat rahat yapabiliyorum.Şimdilik problem yok.Ama yinede insan tekrar başlayacak diye korkmadan edemiyor.

erdem.karaoglu

16.02-2011, 00:13
Öncelikle Meraba, ben 10 gün önce kıl dönmesi vardı ameliyat oldum. uyuşturdular bayıltma yok Uyuşturma olduğu için sonda takacaklar dı
Dr uğraştı baya hem de baya uğraştı sonun da taktı .
"Sende daralma olabilir" dedi.

Yazdıklarınızı okuyorum belli baya bilgilisiniz. Size sorum olacak: Eğer daralma varsa illa traşlama mı gerekir yoksa bunn hapla veya başka bişeyle tedavisi yok mu...

gokhansrfglu

16.03-2011, 22:02
Holmium lazer
(Genellikle, darlığın en iyi ve en kalıcı tedavi şeklidir. Darlık tekrar etmez.)

bülent bey araştırdım en iyi kalıcı tedavi bu gecmiş olsun qökhan şerefoğlu sağlık meslek lisesi

traky

20.03-2011, 16:51
selamlar ben de üretra darlığından ameliyat oldum

Sevgili forumcular,
6 ay önce göğsümde ağrı hissederek doktora gittim ...yapılan anjiyo sonucu acilen açık kalp ameliyatı, baypas olmam gerektiği söylendi...ameliyatımı oldum . çok da başarılı bir ameliyat oldu kalbimle ilgili 6 aydır bir sorun yaşamadım.Ancakkkk ameliyattan bir ay kadar sonra idrarımı yaparken yanma ve acı hissi başladı ürologa gittim...önce antibiyotik tedavisi denedi ama sonuç vermeyince idrar yolu darlığı olabileceğini söyledi.çünkü kalp ameliyatımda takılan sonda idrar yolumu tahriş etmiş ve bu da daralmaya yol açmış.
ürolog sonda takmak istedi ama olmadı.edirne tıp fakültesine yönlendirildim.orda da aynı tanı kondu ve normal yoldan işeyemediğim için karnımdan bir sonda takıldı ve üretrodarlığı içim kapalı ameliyat yapılmasına karar verildi.Kapalı ameliyat da sonuç vermeyince üretroplasti yapılacağı söylendi.Allahtan iyi bir hocaya denk geldim...(Hala Allahın sevgili bir kuluyum) Prof Dr. Uğur Kuyumcuoğlu ve ekibi ameliyatımı gerçekleştirdi.
Zor bir ameliyat ama insan herşeye katlanıyor...baypas bile bu kadar sıkıntılı değil...
Bir haftadır sondalar çıkarıldı ve normal yoldan rahat bir şekilde işeyebiliyorum.Allaha şükür...insan bazı şeyleri başına gelmeden anlayamıyor...

OturanBoğa

21.03-2011, 12:54
Erdem ve Gökhan,

Üretral daralmanın nedeni eğer kılcal kanama veya enfeksiyon gibi bir şeyse, evet, ilaçla bir tedavi mümkün olabilir. Ama yok, daralma artık fiziksel bir vaka durumunu almışsa, bu durumda ilaçla tedavi -en azından benim bildiğim- yok.

İlk anda traşlama bence gereksiz. Gökhan'In yazdığı gibi, Holmium lazer vb. yöntemler denenebilir. Ama bu tür tedavi yöntemleri her durumda geçerli değil. Kime ne kadar etkisi olabileceğini ancak doktorlar söyleyebilir. Tedaviden fayda gören de görmeyen de... Biraz şans, biraz da darlığın yeri ve şiddeti ile ilgili bir durum...

Ama benim tecrübeme göre, ilk denenmesi gereken şey, olabildiğince büyük boy bir sabit sondanın aralılklarla takılı kalması ve bu sayede üretranın genişlemesinin sağlanmasıdır. Mesela 1 hafta takılı kalacak, sonra 3 gün çıkarılacak, sonra 1 hafta daha takılı kalacak, sonra 5 gün dinlendirilecek, sonra bi hafta daha takılı kalacak ve çıkartılacak... Geçen sürede üretra dinlenmiş olur ve yüksek olasılıkla da genişler...

Ancak bundan sonra diğer yöntemler ve en son olarak da tıraşlama yöntemi denenmeli bence.

traky, çok geçmiş olsun... sanırım size traşlama yapılmış? Dilerim bundan sonra sorunsuzca devam eder bu rahatlık...

tekbir

21.03-2011, 13:26
Oturanboğa

Üretra darlığında olayın tekrar nüksetmesi süresi varmı belli bir süre olmazsa bir daha olmaz diye bir şey varmı.Ben bu beşinci ameliyatıma kadar 2-3 ayda daralma oluyordu hersene traşlama oluyordum, son ameliyatımdan 6 ay geçti herhangi daralma olmadı.2-3 güne bir TAK yapıyorum ama çok kolay yapıyorum, bunun etkisi olabilirmi. TAK ne zamana kadar yapacağım.

OturanBoğa

21.03-2011, 13:30
Bunun belli bir süresi yok. Belki bundan sonra hiç daralmayacak.. Sağlıklı bir vücut ve biraz da şans...

Enfeksiyondan uzak kalabilmek ve sık sık işemek üretranın daralmasını önler.

tekbir

21.03-2011, 13:33
OturanBoğa

Bu iki konu genelde aynı takip etmek açısında birleştirilmesi daha iyi olmaz mı.

http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/1093-uretra-darligi-sorunu-yasayan-var-mi.html

http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/55167-3-defa-internal-uretrotomi-ile-uretra-darligimi-actirdim-simdi-stent-koydular.html

traky

22.03-2011, 20:29
Allah herkese yardım etsin...zor bir hastalık, kalp ameliyatında bu kadar sıkıntı çekmemiştim....
yaklaşık on gündür sondasız işiyorum ve çok rahatım...inşallah tekrar etmeyecek....ben açık ameliyat oldum...

OturanBoğa

28.03-2011, 17:18
tekbir, diğer başlık stande özel diye birleştirmedim. Birleştirmeli miyim emin dğeilim?

mete7

11.04-2011, 14:20
hemen konuya geçmek istiyorum
üretra daralmasından ameliyat oldum 8 ay önce ama dünce tamamen kapandı ve çok zor anlar yaşadım.
özel bir hastanede karın bölgemden mesaneme girilerek sonda takıldı ve o şekilde boşaltıldı.
tekrardan üretrografi çekildi ve tamemen kapandığı görüldü. tekrardan ameliyat olacağım söylendi ama bu sürekli tekrar eder dediler.
süresinide tam olarak bilmiyorlar.
bende budurmdan çok etkilendim ve okudum aldığım bilgiler beni hiçte rahatlatmadı. ne yapmalıyım. çarşamba günü ameliyatım var ne yapmalıyım.

traky

12.04-2011, 17:19
üretra darlıgının tek tedavisi ameliyat...kapalı operasynu fazla dert etmeyin...kesin bir çözüm omasa da....açık amekiyat biraz zorlu ve iyileşme süreci sıkıntılı geçiyor....ama daha kesin bir sonuç veriyor...

dewasal

13.04-2011, 13:43
benimde daralma olmuş üretra düvertükülden çelik emire benzer bir aletle ucunu açtılar. bunun kaynaklanması kendi teçrübemle anlatmaksa kullandığınız sondaların tek kullanımlık olması gerekir ben önceden batıkonlu kavanoz icerisinde sonda siterili yapılmasını ögretmişlerdi tak yapıcamız zaman bakterim iğne ile sondanın kaykanlaşmasını sağlamak için üzerine enjektörle sıkıyoduk bu kullanımda çok daralma yaşadım
2002 2003 yıllarında tek kulanım sondalara geçtiğimden itibaren bu sorunla karşılaşmadım ancak butur darlık vede genişliklere sipirel purotezler dakarak sorunun onüne geçmeye çalışılıyor bende genişlik vardı düzeltildi

mete7

14.04-2011, 19:16
dün sabah ikinci ameliyatımı oldum.
ilk ameliyatımı 8 ay önce olmuştum. dört gün önce çok kötü bir durumda tamamen kapanmış ve mesanem patlama noktasında
hastaneye yetiştik. istanbul dışında olduğum için gece doktorda bulamadım. karın bölgesinden keserek mesaneme girdiler o şekilde boşalttılar idrarımı.
bugün hastaneden taburcu oldum. ameliyatım tam bir saat sürdü. 18 ml sonda takıldı ve bir hafta takılı kalıcak. artık bundan sonra
düzenli kontrollöre gideceğim zor bir hastalık.

OturanBoğa

15.04-2011, 15:02
Geçmiş olsun Mete. Çok iyi bilirim o ddurumda acil servise yetişme stresini!

18 sonda takılması çok iyi. 1 hafta sonra sabit sonda çıkınca, ben olsam, 2-3 gün dinlendirir, sonra 1 hafta daha aynı şekilde sabit sonda takarım. Sonra 1 hafta daha dinlendirir, en sonunda 3-5 gün daha sabit sonda takarım. Böylece üretra baya bir dinlenmiş ve genişlemiş olur.
Bu sürecin ardından haftada 1-2 kez 14-16 numara (hangisi zorlanmadan giriyorsa onunla) TAK yapmayı da ihmal etmem.

darda

12.05-2011, 09:12
Merhaba,
Enfeksiyona bağlı üretra darlığı nedeniyle Ocak ayında lazer ile darlığını açtırdım. Çok acı çektim. Sabit sondayı çıkardıktan yaklaşık 1 ay sonra darlık tekrar etti.
Mart ayında başka bir doktora bu sefer soğuk bıçak ile ameliyat oldum. Bu sefer çok rahat oldu, çok az acı çektim. İkinci doktorum, sabit sondayı çıkardıktan sonra 2 günde 1 defa dilatasyon (genişletme) sondasını kendim takıp 10 dk. bekledikten sonra çıkarmam gerektiğini ve zamanla bunu azaltarak devam etmem gerektiğini söyledi.

Üretra darlıkları için Oasis'in ucu delik olmayan ve kendinden kayganlaştırıcılı ve su kitli Hi-Slip Plus sondasını kullanıyorum. El değmesin diye tutacak plastik halka bile koymuşlar. Çok memnunum, tavsiye ederim. İlk zamanlar Katajel (bazen de Dispojel) kullandım. (Zeytinyağı vs. yerine bu şekilde tıbbi ilaçları kullanmak lazım, yoksa geri dönülmez hatalar ortaya çıkabilir).

Delikli sondalarda deliklerin açıldığı yerler biraz keskin olduğu için bazen kanamaya neden olabiliyor. Delikli sonda kullanacak olan varsa buna dikkat etmeli.
SpeediCath isimli bir firmanın (http://www.coloplast.co.uk/Products/urology/SpeediCath/Downloads/Documents/Polished%20Eyelets.pdf) delikleri yuvarlatılmış modelleri var. Türkiyede satılıyor mu bilmiyorum.
Ayrıca sondayı uzun süre içeride tutarsak yapışmaya başlıyor ve çıkarmak zorlaşıyor.

Ameliyat olacağınız doktoru iyi seçmeniz lazım. Lazerle ameliyat ediyor diye hemen atlamamak lazım. Klasik metodlar bazen daha olumlu sonuçlar verebiliyor.
Üretra darlığında, ameliyat olmakla herşey bitmiyor. Ameliyat sonrası dilatasyon dedikleri işlemi tekrarlamak lazım.

OturanBoğa

16.05-2011, 13:53
darda, tecrübelerinizi aktardığınız için sağolun.

Evet, lazer vb. yöntemler kulağa hoş gelse de, darlık söz konusuolduğunda -diğer tüm yöntemler gibi- neredeyse hiç bir işe yaramıyor... Çoğunlukla açık ameliyatla tıraşlatmak ve sonrasında TAK ile darlığın yinelenmesini önlemeye çalışmak lazım...

seli79

20.07-2011, 13:43
öncelikle herkese merhaba..

oğlum 2 yaşında, omurilik felçli değil.. 16 aylıkken çiş yapmada zorluk çekmeye başladı doktor doktor gezmeler bir çok tahlilden sonra mesane çıkışında posterior üretral valv teşhisi koyuldu (zar gibi bişi) ve 3 ocakda pipiden girilerek yakma işlemi ile sistografi oldu. 5 gun sondalı kaldı..
bir gün 14 şubatda çişini hiç yapmadı acile götürdük ve tekrar tahliler testlerden sonra 2.sistografi oldu (başka bir doktor aracılığı ile) sonucunda üretrada daralma ve ilk ameliyatdan sonra ödem oluşması dendi. 1 hafta sondalı kaldı. Takdir edersinizki 2 yaşında altında bezi olan bir bebek için sondalı olması çok zor.
3 ay bebişim gayet iyiydi mayısda tekrar ıkınmaya başladı, ve haziranda tekrar 3. sistografi oldu ve tekrar 1 hafta sonda kaldı. sonda çıkalı henüz 2 hafta olmuşken tekrar bi kaç gundur ıkınmaya başladı. doktorumuz bu sefer sanırım TAK diyorsunuz tam olarak adını bilemiyorum 3 tane sonda sokup çıkardı 3. soktuğu 10 dk bekledi. bugun biraz çiş yaparken yanma oluyo..b
unu 2 haftada bir tekrarlıycaz bir de bu şekilde ilerliycez..

hikayemiz bu.. içim okadar acıyorki, hayatı boyunca bu şekilde mi olacak bilemiyorum. piskolojisi etkilenmez mi? aklımda milyonlarca soru. .geçemyen bir hastalık mıdır bu? kimse net bir şey diyemiyorum.. ona olacağına bana olsaydı diyorum.. o daha bebek okadar acılar çektiki sondaydı ameliyatdı, artık okadar korkuyorum ki.. geceleri uykumdan uyanıp ağlıyorum yine de şükrediyorum ama belli olmayan bir hastalık.. daha keç kez ameliyat olacak hepsinde inşallah bu son olur diyoruz ama tekrarlıyor.. allah tüm bebeklere şifalar versin

OturanBoğa

20.07-2011, 14:11
Çok geçmiş olsun. Üzüntünüzü tahmin ediyorum. Sabırlar diliyorum.

Üretral darlık zor bir şeydir. Darlığın ortadan kalkıp kalkmayacağı zamanla belli olur. Size ilk önerim şu yöntemi denemeniz olacak: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html

Ben, bu sondalarla TAK yaptığınızda üretranın zamanla genişleyeceğini düşünüyorum.
Yalnız, çocuk için küçük çaplı olanları yok bu dilatasyon sondalarının! Üretilmiyor yani. Ama ben şimdi Hi-slip Plus marka sonda üreten Oasis firmasından Fatih beyle görüştüm. Onlar üretici oldukları için, ürettikleri çocuk boy normal sondaları delme aşamasını pas geçerek deliksiz olarak üretebilirler mi diye sordum. "Olabilir" dedi. Bu konuda Fatih beyi arayı konuşmanızı öneriririm: 0533 630 3485

seli79

20.07-2011, 14:21
çok teşekkür ederim. yapılan işlemin adını tam olarak bilemiyorum yani deliksiz ditasyon katetermi kullanıldı tabi tam bilemiyorum ama doktormuzun yazdığında 5 6 ve 7 numaralardan bahsedildiğini hatırlıyorum oldukça da inceydi. hastanenin ameliyat bölümünden getirildi.

OturanBoğa

20.07-2011, 14:33
Sondanın deliksiz olması, işlem yaparken sondanın üretraya çok çok çok az sürtünmesi demek. Zaten tahriş olmuş olan üretra, bir de delikli ve geniş katater içeri itildiğinde iyice tahriş olabilir.

Dilatasyon sondasını doktorlar çoğu zaman bilmez (evet, maalesef!). Ve çoğu zaman bilse de uygulamaz (evet, maalesef!); umursamaz çünkü hastayı... Onun için, bu yöntemi doktorunuza danışın derim.

seli79

20.07-2011, 15:22
çok teşekkür ederim ilginiz için, bir konuyu daha merak ediyorum..çocuk çiş yapabildiği sürece acaba müdahale etmemek mi gerekir..yani oğlum çişini yapıyor çiş çıkışı normal ama ıkınarak yapıyor..müdahale etmezsek böbrekler etkilenebilir diye düşünüyorum..ayrıca bu bir kısırgı döngü değilmidir? yani her içeri girildiğinde vücut yabancı bir cisme tepki veriyor diyolar ama içeri giriş sebebide sorunu düzeltmek için..açık ameliyat önerilmiyor sanırım zaten küçük çocuklar için daha zor olsa gerek diye düşünüyorum

OturanBoğa

20.07-2011, 15:59
Çişini yapıyor olması güzl tabii ki. Ama şu iki konu önemli:
1- Çişini yaptığında mesanede idrar kalıyor mu? Kalıyorsa ne kadar kalıyor? (Çişini yaptıktan sonra TAK yaptırıp içerde ne kadar idrar kaldığını öğrenebilirsiniz)
2- Çişini yaparken mesanede oluşan basınç böbreklere idrar dönmesine neden olacak düzeyde mi? (Ürodinami veya şimdi adını anmsayamadığım bir rontgen yöntemi ile bu öğrenilebiliyor). Eğer iç basınç fazla ise, Üropan vb. bir ilaçla bu iç basıncı azaltmak gerekir (tabii ki buna doktoru karar verir)

Üretral darlık ile mücadelenin en az zararlı yolu bu dediğim dilatasyon işlemidir. Eller ve sondanın gireceği yeri sabunla yıkayıp duruladıktan, temizliğe çok çok çok dikkat ettikten sonra, ürkecek bir şey yok. Hele tıraşlama işlemine göre, bu yöntem neredeyse sıfır zararlıdır.

Ardı ardına 5-6-7-8 numara sonda ile dilatasyon işlemi yapıp, sonra 8 numara sabit sondayı bir hafta içerde bırakmak, aklıma gelen en iyi yöntem. Daha sonra sabit sondayı çıkarıp, birkaç gün daha dilatasyona devam etmek, sonra üretraya zarar vermeyecek en büyük boy sabit sondayı 3-4 gün daha takmak. Bunun ardından üretra rahatlar diye düşünüyorum. Sonra, dilatasyon işlemi haftada bir defa tekrarlanabilir duruma göre...

Bu yazdıklarımı doktorunuza danışarak değerlendirin bence.

seli79

20.07-2011, 18:22
tekrar çok teşekkür ederim doktorumuza danışacm..böbreklerde geri kaçma yok dediğiniz testlerin hepsi yapıldı sadece ürodinamide çiş yapmayı bilmediği için basınç ölçülemedi ama dediğiniz diğer test mesane ultrasonunda öncesi ve sonrası olarak yapıldı yani çiş yaptıktan sonrada yapıldı boşaltım tam değildi tabi ama az bi oran olduğu için doktormuz çok önemli değil demişti..üropen kullanmıyoruz uzun bir süre bactrim kullandık şu anda adını hatırlamıyorum TAK yapıldığı için 2 gun kullanın dediği bir antiseptik şurup veriyoruz.

Uzun süre sondalı kalmak daralmayı tetiklemez mi?

OturanBoğa

23.07-2011, 11:50
Hayır hayır, birkaç hafta sabit sonda kalması asla darlığa neden olmaz (sabit sonda, idrar akışını durdurup açabileceğiniz özellikli olsun. Böylece idrar mesanede birikir, ihtiyaç hissedildiğinde boşaltılır ve mesane daralma riski olmaz). Aksine, genişlemesini sağlar.

Leito

03.08-2011, 15:44
selamun aleykum arkdaslar ben 20 hazıranda trafık kazası gecırdım 2 femur (uyluk) kemıgımde kırıldı ameliyatta palatın attılar ve sonda taktılar sonda 1 haftaya yakın durdu ve söktuler sokunce 2--3 kez ıdrarımı yaptım sonra yapamadım gerı sonda takmak ıstettım doktorla olmaz dedı enfekdıyon kaparsın dedı bende tmm kalsın dedım sonra zorlada olsun yapmayı basardım ondan sonra hastaneden cıktık eve geldık evde hıc zorlanmadan yaptım eve geldıkte 15 gun sonra ıdrarım durdu kasıklarıma sıcak su koydum ve zorlayıne yaptım ve o gunden berı suan ıdrarımda zorluk cekıyorum bazn damla damla oluyo dedmek ısttedıgım ben kazadan berı yatakta yatıyorum kırıklar oldugu ıcın yattıgım ıcın olabılırmı yoksadoktora gıtmelımıyım yorumlarınızı beklıyorum suan 19 yasındayım hepınıze tesekkurler

buyukadali

03.08-2011, 18:48
çok geçmiş olsun aynı sorun bendede var şuan ilaç tedavisi uygulanıyor ileriye doğru ne olur bakıp değerlendiricez artık

OturanBoğa

05.08-2011, 19:05
Leito, geçmiş olsun.

Kaza nedeniyle ya da sabit sondanın takılması esnasında üretrada bir hasar oluşmuş olabilir. Sakın ama sakın ihmal etme ve bir üroloğa git.

Ve, işeme zorluğu çekiyorsun diye sakın sıvı tüketimini azaltma. Az su içer ve mesaneyi uzun süre boşaltmazsan, mesanede enfeksiyon olur ve bu hem üretra için zararlıdır hem de genel sağlık durumun için risk oluşturur...

Bence ilk iş olarak steril bir kaba idrar örneği koy ve Kültür Testi yaptır bir yerde. Sonra onun sonucu ile birlikte doktora git...

Leito

06.08-2011, 12:44
tmm saol verdigin bilgi icin en kisa zamanda yapacagim
dediginizi

Evren

06.08-2011, 21:26
Vezikoüreteral reflü idrarın idrar torbasından işeme esnasında üreter ve böbreğe geri kaçışı olarak tanımlanır.Voiding sistoüretrografi görüntüleme tekniği yani damardan radyo aktif bir iyot molekülü verilir.Böbreklerden sondaya kadar yolculuğu takip edilir ve tanı konur.Özellikle 3 yaşına kadar küçük çocuklarda görülür.O nedenle sık idrar yolu enfeksiyonu olan cocuklardan bu tetkik istenir.
İdrar numuleri fazla bekletilmemelidir.Çünkü 45 dk içinde bakteri sayısı 2 katına çıkar.Mesanede de idrar bekletilirse enfeksiyon için uygun bir ortam oluşurki sistit gelişebilir.Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu kadınlar oranlara daha düşüktür.Anatomik yapıdan kaynaklanır.(Üretranın uzun olması)

Leito

09.08-2011, 23:04
bugun doktora gıttım ve butun testlerı yaptırdım enfeksiyon varmı diye kan testı idrar testi ve böbrekleriminde filmi cekildi hic birindede sorun yok doktor hepsi iyi dedi yarin ulturasone gidecegim bakalim ne olacak

Leito

11.08-2011, 16:15
bugunde ultrasona gittimve cektirdim idrarimi yaptıktan sonra ne kadar idrar kalıyorlar dıye baktılar ve sonuc 95cc cıktı doktora gittim
sonda takacagim dedi ve takmaya baslarken sonda belli biyerden sonra gitmemeye basladi ve cıkardı en kucuk sondayı denedi oda girmedi uretra darlıgı var sende dedi ameliyat olcaksın dedi
burda amelıyat yaparım ama belli asamadan sonra gidemeyiz dedi ve beni ataturk arastırma hastanesine sevk istedim yarin ins. ameliyat olacagim sizce hangi yöntemle olmam iyi olur

fatihaçıkel

11.08-2011, 16:31
Tedavi :

Darlığın nedeni, yeri, uzunluğu, derecesi, süresi, hastanın durumu gibi nedenler göz önüne alınarak hastaya uygun tedavi planlanır. En sık uygulanan tedaviler;

*İnternal üretrotomi (Soğuk bıçak ile darlığı kesmek)

*Otis üretrotomi (Darlığın körlemesine kesilmesi)

*Buji ile dilatasyon (Metal sondalar ile genişletme)

*Balon ile dilatasyon (Basınçla darlığın genişletilmesi)

*Üretra içine stent yerleştirilmesi (Kalıcı veya geçici olarak, eski karyola yaylarına benzeyen,

metalden yapılmış örme şeklinde spiral borucuk konulması)

*Açık ameliyat (Kötü darlıklarda zorunlu olabilir. İyi sonuçlar verdiği gibi, bazen problem daha da

büyüyebilir.)

* Holmium lazer (Genellikle, darlığın en iyi ve en kalıcı tedavi şeklidir. Darlık tekrar etmez.)

Üretra darlığı hapla, ilaçla tedavisi olmaz.

OturanBoğa

14.08-2011, 18:17
Leito, darlık için doktorun dediği ameliyat penisten içeri girip dar alanı tıraşlamak mı? İnternal üretrotomi (bıçakla darlığı kesmek) mi yani?
Ben bunu hemen böyle alelacele yapmaman gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu işlem kısa süreliğine rahatlatsa da, daha sonra aynı darlık -çoğu zaman daha da ileri derecede- nüksediyor. Bence bu işlem en son seçenek olsun. Baktın ki başka yol bulunamadı, o zaman yaptırırsın...

Bir kaç gün sonra bir ağrı kesici ve bir kas gevşetici alıp doktora yine git ve sabit sondayı iterek takmayı deneyin.. Ama bu sefer bir farkla: Sabit sonda takmaya başlamadan önce bir tüp steril Cathejell* al, penisin ucundan içeri doğru jel doldurmaya başla. Olabildiğince çok dolsun içeriye jel. Daha fazla içeriye dolmuyorsa, penisin ucundan sıkıca tut ve 3-5 dakka öylece bekle. Jel içerde kaldıkça üretrayı yumuşatacaktır. Sonra sabit sondanın kolayca içeri itileceğini düşünüyorum. (Önce küçük çaplı sabit sonda itin. Baktınız ki çok kolayca girdi, o zaman daha büyük çaplısını deneyin. Ne kadar kalın sabit sonda, o kadar iyi.

Bu işlem gerçekleştiğinde sabit sonda 1-2 hafta kalsın içerde. Böylece üretradaki darlık genişlemiş olur...

* http://www.portalmedyczny.com/produkty_foto_mini/Cathejell.jpg

Sabit sondadan sonra ben olsam dilatasyon sonda yöntemiyle tedaviyi devam ettirirdim: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html (http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.htmlSondayı)

1- Çişini yap, mesaneyi boşalt.
2- Şu malzemeleri edin: 10-12-14-16 numara dilatasyon katateri, sonda torbası (istersen kateter kanalıyla gelecek idrarı bir kovaya da akıtabilirsin tabii).
3- 12 numara dilatasyon kateteri mesaneye itmeye çalış: 1 saat öncesinde 1 adet ağrı kesici ve 1 adet kas gevşetici ilaç al. Bu seni rahatlatacaktır. Ellerini ve penisini sabunla güzelce yıka ve durula. Daha sonra ellerini olabildiğince koruyarak rahat bir yere otur, öne doğru hafifçe kaykıl. Bulunduğun yer de oturduğun yer de seni rahat hissettirsin. Sonra kataterin suyunu patlat, 30 saniye kadar paketin içinde suyu dolaştır. Sonra paketin ucunu üstten aç, paketin açılan yerine (araya) diklemesine sıkıştır kateteri (katetere sakın elini sürme), penisin ucundan yavaş yavaş itmeye başla...
Bir darlık hissettiğinde ve kateterin gitmediğini anladığında, dur. Karnından derin bir nefes al, ver. Bir daha karnından nefes al ver. Sonra sondayı 1 cm kadar geri çek. Bir daha karnından nefes al ver. Sonra kateteri yavaşça itmeya başla, ucu darlığa dayandığında dur bi an, kateteri bükülmeyecek şekilde olabildiğince aşağısından tut, yavaşça içeri itmeyi dene. Bi an yol bulsa kayarak gidecektir içeri.... Giderse, ne ala (Gitmezse, birkaç küçük ve yumuşak deneme daha yap, olmazsa, yavaş yavaş çıkar kateteri. On dakika kadar sonra 10 numara kateterle, o da olmazsa 8 numara kateterle dene)... Mesane çeperine kadar yavaş yavaş itmeye devam et. Sonra kateter içerde bi 4-5 dakka beklet. O arada olabildiğince rahat olmaya çalış.
Sonra kateteri yavaş yavaş çıkartacaksın. İlk hamlen küçük bi çekme hareketi olsun. Sakın zorlama. Gelmiyorsa, hafif hafif döndür ve öyle çek. Çıkacaktır...
4- Bir dakika sonra bir üst numara dilatasyon kateterini aynı şekilde uygula. Başarılı olursa, bir üst numarayı... Sakın çok fazla zorlama...

Bu şekilde uygulamayı günde bir seans yapabilirsen, kısa süre içinde üretran genişleyecektir.

Leito

16.08-2011, 11:03
valla abicim sondayı takmayı denediler takamadi doktor en kucugunu denedi onuda takamadi belli biyerden sonra gitmedi simdi ameliyat icin gün aldık bakalım ne olacak

OturanBoğa

22.08-2011, 14:53
Leito, ben olsam Cathejell yöntemini denemeden ameliyat olmam... Dediğim gibi, ameliyatın kesin çözüm sağlaması gibi bir şey yok. Başarı şansa bağlı biraz...

menpckopat

24.08-2011, 18:21
Slm dostlar ben 24 yaşında üniversite öğrencisi bir gencim ve 2 senedir son zamanlarda baya sıkıntıyı yaratmaya başlayan idrarımı tam yapamama kesikli yapma basıncında azalma gibi şikayetler çekmekteydim ve doktora 1 hafta önce gittiğimde üretra darlığı var sende dedi edep yerimin ucuna falan baktı orda sorun yok dedi ameliyat olman lazım kamerayla idrar yoluna bakılıp darlık olan bölge bulunarak genişletilecek ama benim şu an için yapılacak operasyon hakkımda hiç bir bilgim yok acele gelmesede bu tür işler ben yinede doğru bir karar verip ömür boyu bu rahatsızlıktan kurtulmak istiyorum yaşım 25 olunca babamın üzerinden sigortalıda gözükemiyecem ameliyat olma durumum okul bitirip kendi sigortam üzerinden görünebileceğim güne kadar beklemek zorunda kalacak en önemlisi belki gün geçti rahatsızlığım ilerleyecek lütfen beni bilgilendirin Allah rızası için çok zor durumdayım bayramdan sonra gel operasyon yapalım dedi doktor ama ne yapsam hiç bilmiyorum doktorlarada güvenemiyorum yanlış bir operasyon bir hatası yüzünden ömür boyu bunun acısını çekmek istemiyorum :(

OturanBoğa

24.08-2011, 18:29
Geçmiş olsun.

Şu yazdıklarım senin için de geçerli: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/1093-uretra-darligi-sorunu-yasayan-var-mi-11.html#post944479

Bahsedilen ameliyat asla kesin bir çözüm vaadetmiyor. O nedenle -çok çok çok-acil değilse, ben bu ameliyatın son tercih olarak düşünülmesinden yanayım. Önce Sabit sonda kullanmak, sonrasında düzenli olarak dilatasyon sondası ile üretrayı genişletmek bence çok çok mümkün. Bunları denemeden ameliyat; ben olsam olmam. Ya da, olmam için doktor baya bi ikna edici argümanlar sunmalı bana....

menpckopat

24.08-2011, 18:38
Syın abim benim düşündüğüm konuya değindin tam sen ilerde ilerleyebilir mi acaba bu amliyatı olduktan sonra darlık şikayetim ben bundan korkuyorum yoksa biras daha yaşam kaliteme dikkat edersem düzelir mi kendiliğinden bugün hatta ultrasona girdim yazanlara göre idrarıma sıkışık haldeyekn bakıldığında 500 cc idrar varken mesanede daha sonra tuvalete gidip yaptıktan sonra 300 cc daha var olduğunu yazıyor daha doktora göstermedim bunu yerinde bulamadığım için yani mesane tam boşalmıyor bu ne demek :(

OturanBoğa

24.08-2011, 19:04
Kardeşim, tıraşlama yöntemi sonrası darlığın nüksetme olasılığı oldukça yüksektir.

Mesanende idrarın kalıyor olması sorun. Çünkü işediğinde mesanenin tamamen boşalması gerek. Boşalmamasının nedeni üretradaki darlık mıymışı?

Dediğim gibi, ben olsam önce dilatasyon sonda yöntemini denerim: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html

Bu yöntemi uygulayabilirsen, üretrayı genişletmen mümkün.

Yalnız, madem mesanede çok fazla idrar kalıyor, bu durumda günde bir defadan az olmamak üzere TAK da yapmalısın (dilatasyon sondasında delik olmaz, sıradan kateterde ise olur). Böylece mesaneyi tamamen boşaltmış olursun... Beraberinde dilatasyon sondası yöntemi de yapılırsa, kısa sürede sorunun ortadan kalkacaktır. Ya da işte hiç yoksa uzun bir süre kazandırır sana bu yöntemler...

TAK için hi-slip® plus kullanım kılavuzu: hi-slip® plus catheters, urinary catheterization, hydrophilic urinary catheters, kateter, hidrofilik üriner kateter (http://www.oasismedikal.com/tr/hi-slipplus.html)

menpckopat

24.08-2011, 19:14
Valla işte hiç bilmiom sayın abim onuda yarın sorarım herhalde soramadım çünkü mesanede idrar kalmasının sebebini olmadı ben buraya yazarı arkadaşları bilgilendirmek için yarın bu arada gerçekten çok muhteşem bir insansın sen yazdıklarını büyük ölçüde takip edip bende yardım almak için yazdım buraya hemende cevap yazdın allah razı olsun derdi çeken anlıyor işte biraz insan oğlunun halinden Allah sağlık sıhhat versin gerisi boş...

duradkin

24.08-2011, 21:45
bülent bey çektirdiğiniz film bana VUR testi gibi geldi yani vezikoüreteral reflüyü hatırlattı bu film ile böbreğe idrar kaçağı varmı ona bakıyorlar allahh kimseyi böyle bir film çektirmeye nasip etmesin ölümden beter bende üretera vezikal darlık vardı doğuştan 75 doğumluyum darlığı bir türlü gideremediler ve sonuç olarak şu anda böbreğimin birini aldılar diğeride %20 çalışma kapasitesine düştü yani şu anda kronik böbrek yetmezliği yaşıyorum ama diyalize girmiyorum bunlar hep bu idrar yollarındaki darlığın sebebinden oldu tabiki o zamanki teknolojik şartlardan dolayı 75-80 yıllarından bahsediyorum.nüksetme olasılığı bende hep darlığı açtılar ama yeniden daraldı vücudun doku yapısıylada alakalı biraz fazla kötümser oldum biraz biliyorum ama inşallah sizinki biran önce düzelir.geçmiş olsun

tekbir

24.08-2011, 22:56
Üretra darlığından muzdarib olan biri olarak 2005den beri hersene oluyordum aradan bir iki ay geçmeden tekrar başlıyordu daralma enson 2010 ekimde ameliyat oldum 11 ay oldu daralma yaşamadım inşallah yaşamamda .Dr un dediğine göre Benim darlık çok küçükmüş ama ben bu zaman içinde TAK yapmaya devam ettim bununda faydasının olduğuna inanıyorum.
Başka marka sonda da kullandım en güzeli hii-slip sondalar.

OturanBoğa

02.09-2011, 16:54
Kesinlikle TAK yapmanın faydası olmuştur. Ayrıca: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html

tekbir

02.09-2011, 20:18
TAK yapmanın çok faydası oldu . Üretral Darlığı açmak için -deliksiz- Dilatasyon Kateter kullanımı (http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html) sondalarımı yeni tekrar aldığımda bunu deneyeceğim.Benim mesane boşaltma problemim yok.

Leito

08.09-2011, 22:46
abicim bende ameliyata karsıyıbaska carekalmadı oldumsuan sabit sonda takılı darlık doktorları dedigine göre cok uzunmus 10 gün sabit sonda takılı kalacak ve sonra sökülecek söküldükten sonra ne yapmam lazım?

gaza51

09.09-2011, 20:57
slm.ben derdimi anlatayım da siz bana akıl verin.artık bıktım çünki.benim oğlum 18 aylıkken kansere yakalandı.tümör prostata yakın mesane arası...cerahi işlemle kitle çıkarıldı.çıkarıldıda üretra zarar gördü.bu konu o aşamada beni ilgilendirmiyodu açıkçası.benim önceliğim kanser ve kemoterapi yani yasamasıydı.neyse kemoterapi esnasında ki 1 yıl sürdü.

oğlumun karnından biR delik vardı ve oradan sonda takılıydı.sonra kemoterapi bitti ve bize şimdide üretra darlığı var dendi.3 haftada bir üretra genişletilmesi yapıldı 2 yıl boyunca hiç aksamadı.sonra doktor bize ameliyat önerdi karnında baska delik açacaz apandısı uzatacaz mesaneyi bağırsakla genişletecez..kısaca altı iptal yandan bir delikle hjayatına devam edecek dendi.ankaraya gittim serdar tekgül dü sanırım.bakmam lazım dedi.sonra baktığında darlığın 2 cm altında olduğunu ve 16f kadar genişlettiğini ama hergün takçek yapmamızı önerdi.

son bir aydır bunu yapıyorum.okuduklarıma bakılırsa tak çek üretraya zarar veriyomu.26 kere anestezi aldında dilatasyon yaptılar.en azından anesteziden kurtuldu diye seviniyorum.bilmiyorum iyileşirmi varmı kesin çözümü hep sızdırıyo 4.5 yasına geldi hala bezliyorum.eğer kesin çözecek bir doktor ismi varsa neolur bana yazın.

saygılar

edi_67

09.09-2011, 22:35
OturanBoğa;

selam kardes benim de babam 6 aydir beyin kanama felci gecirdi ve sag tarafi hic tutmuyor,ve babam 6 aydan beri sontayla beraber yasiyor,benim babaminki cikmayan sonta ,babaminkini 3 ayda bir doktor ambulans yoluyor ve babami dairesinde sontasini degistiriyor önce uyusturucu igne vuruyor sonra sontayi cikarip,yenisini yine takiyo,ama doktor birdakisinda penise degilde göbek altindan dakacakmis sontayi ,dedim ozaman bastan taksaydinis ya ,diye, doktorda degi su ,belki baban 3ay yada 6 ay cisi geldigini his eder diye penise takdim diyor ,yani hisederse sontayi tam cikarip normal siseye yapardi cisini ,ve bu da yavas yavas iylesmek dekdir dedi bana ,ama 3 ay daha pnisde dursun ,sonra göbek altina takaris sontayi dedi,senin dedigin sontayi ben hic duymadim keni cikara biliyonmu sontayi sende olan sontayi demek istedim

OturanBoğa

10.09-2011, 16:33
abicim bende ameliyata karsıyıbaska carekalmadı oldumsuan sabit sonda takılı darlık doktorları dedigine göre cok uzunmus 10 gün sabit sonda takılı kalacak ve sonra sökülecek söküldükten sonra ne yapmam lazım?

Sabit sonda kaç numara olarak takıldı? Çıkarıldığında bi boy büyüğünü takıp onu da 1 hafta kullanmak genişleme açısından faydalı olabilir.

Sonrasında mutlaka Dilatasyon Katateri yöntemini kullanmalısın. Üretran geniş kalacaktır diye umuyorum: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html

gaza51;
Size de çok geçmiş olsun. Üretral darlık için tıraşlama yöntemi maalesef hiç bir işe yaramıyor genelde. Delikli kataterle TAK yapmak üretranın geniş kalması için etkili bir yöntemdir. Çocuğunuz kendi başına işeyebiliyor mu (mesane üstüne küçük tıklamalar yaparak kendi başına işemeyi denedi mi? Bu yöntem sayesinde mesanesini boşaltabilir)? Eğer kendi başına mesaneyi boşaltabiliyorsa, o zaman delik bulunmayan Dilatasyon katateri kullanmanızı öneririrm. Sonuçta kataterdeki delik az da olsa bi sürtünmeye neden oluyordur ve bu da üretrada kılcal tahrişlere neden olur. Deliksiz katater bu riski de minimuma indirir.

Size önerilen o mucize delik bende var :) Penisten idrar çıkışını by-pass edip, göbek altından açılacak küçücük bir delikten TAK yapmak: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/45039-sol-taraftan-kucuk-bir-delik-acildi-oradan-sonda-ile-2-3-saatte-bir-idrarini-yapiyor.html
Ama siz şimdilik bunu düşünmeyin. Katater ile üretranın açık kalmasını sağlamak en kolay ve güzel yol. Buna odaklanın...

edi_67;
Doktorunuz doğru söylemiş. Böylesi felç durumunda işeme kasları yeniden geri dönebilir. Kalıcı bir şeyler yapmadan önce o süreç bekleir genellikle...
Sabit sonda çıkartıldığında kendi başına işeyemiyor mu? Mesanenin üstüne küçük küçük tıklama/vuruşlarla işeme kaslarının tetiklenmesi sağlanabilir bazı zamanlar. Bunu denediniz mi?
Sabit sondanın kullanımı zordur. Onun yerine TAK (temiz aralıklı kataterizasyon) yöntemini denediniz mi? 4-5 saatte bir katater penisten içeri itilir ve mesane boşaltılır. Biz omurilik felçliler günde 5-6 defa bunu yaparız. Hem kolaydır hem kullanışlıdır. Başta zor gelir ama, alışması kolaydır...

Göbekten deil delme derken doktorunuz neyi kastetmiş bilemiyorum. Geçici bir delikse Sistofiks yöntemidir. Sabit sonda oradan takılır, o arada ürera boşta kaldığı için, kişi kendi başına işeme denemeleri yapabilir...

Leito

10.09-2011, 21:34
sonda 6mm 18nmara

gaza51

11.09-2011, 10:12
öncelikle cevap vazdığınız için çok sağulun.benim çocuğum işiyor ama biraz mesanede kalıyor onuda tak çek yapmadan önce işetiyorum sonra tak yapınca az biraz 3cc yada 5cc arası bir idrar geliyo.traslama yöntemi dedğiniz şey diletasyonmu.?daralma çişini tutuğu sinirlerin olduğu bölge.ben daha çişini hissedip hisedemediğini anlayamadım bazen çişim geldi diyor bazen haberim yoktu nasıl akmış görmedim diyo.ama hep sızdırıyo..hep sızdırdığı için bezli geçen 10 gün önce yine daraldığını hissetim nezaman karnındaki delik sızdırsa benim için daraldı anlamına geliyo..doktoru aradım oda 10f 5gün kalıcı torbalı sonda taın sonrada tak çeki sabah akşam yapın dedi.ozaman dan bu yana iyi ama günlük 2kere tak çek zararlımı acaba .o mesaneye tıklamak olayı tak yaparkenmı yapılıyor.?sondayı içeriye soktuğum zaman mesane de oynatacakmıyım nasıl oluyo anlamadım.bide bendeki sonda delikli homecath markası.onu hemen değişterecegim.ama burada bahsettiğiniz bir marka var onun çocuklar içini varmı.bentak yaptığım zaman içerde 2 dk falan tutuyorum sondayı.buda zarar verirmi ki.ben belki daralmaz diye süreyi uzatıyorum.sizce bu zararlımı.

OturanBoğa

14.09-2011, 18:57
18 numara sabit sonda iyidir. Bence sabit sonda çıkartıldıktan sonra düzenli olarak dilatasyon katateri ile üretrayı geniş tutun...

TAK yaparken sondayı iki dakka içerde tutmanın hiç bir zararı olmaz. Aksine üretrayı geniş tutar. Yalnız, çekerken kayganlığın gitmediğinden emin olun. Kataterin üzerindeki kayganlık giderse, çekerken üretrayı tahriş eder. Katateri iterken ve çekerken bunu parmak uçlarınızda hissedersiniz.

Çoğuğa arkadan yanaşın, ayaktayken çişini yapmasını söyleyin, o ıkınırken siz de bir elinizle mesanenin üst tarafına TIK TIK küçük vuruşlar yapın. Bu işlem mesanede işeme refleksini tetikleyip katatersiz şekilde mesanenin boşalmasını sağlayabiliyor bazen. Deneyin... Hatta, her TAK öncesinde deneyin, sonra TAK yapın.

Leito

14.09-2011, 20:40
suan söktürdüm sondayı rhat yapıyorum ama idrar bıtımınde hafıf yanma oluyo

gaza51

19.09-2011, 22:44
dediğiniz gibi yaptım halada mesaneye işerken küçük tık tıklar yapıyorum.ama bugun geçen ayki sonda çıkımının 3 haftası ve yine karnından idrar damlaması oldu.oysa günde 2 tak çek daralmayı önler umudum vardı.şimdi napim yinemi kalıcı sonda takayım.ben 3 haftalık diletasyonlardan kurtuldum diye tak çeke şükür ediyorken şimdi her ay 5 günlük kalıcı sondayamı döndüm.bu durum hep böylemi oluyo.yanı 3 hafta bir daralma hepmi olacak.açık ameliyat yaptıramam çünki daralma tam çişini tutma sinirlerinin olduğu kısımda.diletasyonu 3 yıl 3 haftada bir yaptırdım,şimdi 1 aydır ankaradaki doktorun sölediğine tak çeke döndük.yokmu başka alternatifi.şimdi ne yapım ne olur bi akıl daha verin.

bide biraz önce diger sayfalarda bir diletasyon sondasından bahsetmissiniz.ben o sondadan alıp evde diletasyonu kendim yapabilirmiyim.bu olayı bana biraz anlatırmısınız.bu sonda tak çek değilmi?yani genelde aylık böyle dilatasyonlar yapılıyormu ev ortamında.diletasyon sondası; torbalı 3 5 gün kalan silikonlu sondamı.eger öyleyse tamam ben zaten yarına 5 günlük için takacam oğluma.ama farklı bi sondaysa bana uygulamasınıda anlatırmısınız.şimdiden teşekkürler

OturanBoğa

20.09-2011, 16:40
Göbekten sızıntı olması üretrada daralma olduğu anlamına gelmez. Bu kaçak durumunda akla ilk gelen şey, mesanede enfeksiyon olmasıdır. Lütfen steril bir kaba sabah idrarından biraz koyup Kültür Testi için hastaneye verir misiniz (hastaneden steril kap alabilirsiniz). Eğer bakteri üremişse, o zaman doğru antibiyotiği doğru süre kullanarak o enfeksiyondan kurtulmak lazım.

Üretrada darlık olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, TAK (siz buna tak-çek diyorsunuz sanırım) yaparken kataterin giriş çıkışını parmaklarınızda hissetmektir. Rahatça kayıp gidiyorsa, darlık yok demektir... Ayrıca, katateri çıkarttığınızda ucunda kılcal kanamalar/parçalar varsa, bu da üretrada bir tahrişe işaret ediyor demektir.

Dilatasyon sonda, TAK için kullandığımız ucunda iki delik bulunan kataterin deliksiz olanıdır. Üretrasında darlık bulunan bazı kişiler kendi başlarına işeyebildikleri için, TAK ile mesaneyi boşaltmalarına gerek yoktur. Onlar için istenen tek şey üretranın geniş tutulmasıdır. Bunun için de TAK sondaların deliksiz olanını kullanırlar. Daha önce de yazdığım gibi, TAK sondanın ucundaki delik az da olsa bir sürtünmeye neden olur, oysa deliği bulunmayan dilatasyon sondasında bu risk de bulunmaz.

Çocuğunuz kendi başına işediğinde mesanede idrar kalıyorsa, bu durumda dilatasyon katateri değil, TAK katateri kullanmanız daha doğru. Ama yine de şunu deneyebilirsiniz: TAK-çıkar yaptıktan hemmen sonra, TAK için kaç numara katater kullanıyorsanız, onun bir boy büyük dilatasyon katateri alın ve tıpkı TAK yapar gibi katateri içeri itin; iki dakika sonra da çıkartın. Böylece kalın katater üretranın genişlemesine yardımcı olur. Günde bir defa da olsa bunu yapmanız bence yararlı olur.

gaza51

21.09-2011, 16:17
bugun idrar tahlili yaptırdım.dediğiniz gibi idrar yolu enf çıktı.ve bugun hi slip sondanın deliksizini istedim.bana bu markanın değil hiç bir markanın 10 flik deliksizi yok dediler.inanmadım firmayı aramaları rica ettim ankarayı aradılar onlarda 4,5 yas için deliksiz sonda üretmediklerini söylediler.neyseki iyiki size yazmışım yoksa enfeksiyondan hiç şüpelenmeden direk daralma var diye kalıcı sonda taktıracaktım.bide biz 3 yıldır ürapan surubu kullanıyoruz.adana balcalı bu surubu hayatta kesmiceksiniz diye üstüne her daim bastıra bastıra söledikleri halde,ankara 'ürapan mı neden bunu verdiler size ne gerek vardı 'dediler sonra da neyse tamam simdilik devam edin sonrasına bakarız dediler.urapan kullanan insanların nasıl riskleri var,yada kullanmayı direk bırakarak nasıl bir riskleri olabilir.bu iş deneme yanılma yolumu yoksa bu ilaç gerçekten işe yarıyomu.ben bize sağladığı yararı gözümle görmedim çünki çocuk amaliyata girdi kitleyi aldilar o gün pipisinde ve karnında sonda takılıydı ve ürapanı hep kullanın dediler netten arastırdım ama pek muhattap bulamadım burada mutlaka bu ilacı biliyorsunuzdur.bana ürapan hakkında da biraz bilgi verirmisiniz

OturanBoğa

21.09-2011, 16:41
Yalnız, aman dikkat, siz idrar testi mi yaptırdınız yoksa idrar KÜLTÜR testi mi (bu kültür testi 3 günde çıkar). Genelde doktorlar idrar testi yaptırır ve "enfeksiyon üremiş" deyip dayarlar en geniş spektromlu antibiyotiği! Sakın bunu yapmayın. Kültür testi yaptırın ve sonucunda üreyen bakteriye göre geniş spektromlu olmayan bir antibiyotik isteyin doktorunuzdan, onu kullanın. Genelde 5-7 günlük olur antibiyotikler. Süre sonunda eğer sızıntı ve yanma devam ediyorsa, doktorunuza danışarak bir 5-7 gün daha devam edin antibiyotiğe. O süre de tamamlandığında, 3 gün bekleyin ve 3 gün sonra yeniden KÜLTÜR testi yaptırın. Mesanede enfeksiyon olmadığından emin olun bu şekilde...

Her TAK öncesinde ellerinizi sabunlu suyla yıkayın ve katateri iterken asla ama asla el değmemesine özen gösterin. Ayrıca her gün çocuğun bol sabunla yıkanmasını sağlayın. Genital bölgede idrar ve dışkıdan kaynaklı bakteri üremesi çok sık görülen bir şeydir. Oradan da TAK nedeniyle üretraya sıçraması maalesef çok kolay...

Üropan'ı mutlaka kullanın. Çocuklar için muadili başka ilaç yok bildiğim kadarıyla. Bir zararı da olmaz zaten... Ben 13 senedir yetişkinler için olan benzer bir ilacı her gün kullanıyorum. Bu tür ilaçlar mesane iç basıncını azaltarak böbreklere idrar kaçmasını ve mesanenin dışa idrar sızdırmasını öneler. Bu tür bir ilaç kullanılmadığında, mesane iç basıncı nedeniyle böbrekler zarar görebilir ve mesane kapasitesi azalabilir...

Çocuğunuz için en kritik şey, böbrekleridir. Yılda bir defa ultrason çektirerek böbreklerin sağlıklı olduğunu teyit ettirin. Böbrekler sağlıklı olsun, geri kalan her şeyin bir çözümü bulunur... Mesane mi daralmış, genişletilir, üretra mı daralmış, by-pass edilir vs.vs.vs.

Evet, firmalar dilatasyon sondasının çocuk boyunu üretmiyor çoğu zaman. Ama Hi-slip üreten firmanın pazarlama müdürü Fatih beyi arayarak (0533 630 34 85), üretim aşamasında delik delinmeden 10 f deliksiz katater temin etmeyi deneyebilirsiniz.

Leito

21.09-2011, 19:11
selamun aleykum arkadaslar abicim simdi bende su sorun cıktı sonda sokuldukten sıonra kirecleme olusuyo bu normalmi birazda agri yapmaya baslıyo

gaza51

24.09-2011, 09:23
her verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.söylediğiniz herşey benim için çok önemli.her söylediğinizi harfi harfine yerine getiriyorum.çok sağolun.yine sıkıntımda sizin bilgilerinizden yararlanmak isterim.

OturanBoğa

24.09-2011, 13:26
Leito, kireçlenmeden kastettiğin şey tam olarak nedir? İdrarla dışarı atılan ve enfeksiyona işaret eden parçacıklar olabilir mi? Kültür testi yaptırıp mesanede bakteri bulunup bulunmadığını kontrol ettirmeli ve doğru antibiyotiği doğzu süre kullanarak enfeksiyondan kurtulmalısın.

Gazanfer bey, bu konuda öyle şeyler yaşadım ki, neler çektiğinizi çok iyi anlıyorum... Aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz. Hangimiz cevabı biliyorsak yardımcı olmaya çalışırız. Merak etmeyin, her şeyin bir çözümü var.

bitmedigitti

04.10-2011, 14:44
irfancım merhaba. benımde aynı sorunlarım var ve su an sondalıyım. ayaga kalktıgımda ınanılmaz sıkıstırıyor benı ve buyuk tuvaletımı yaparken ınanılmaz cısım gelıyor. bu normal mı sence.tşk.

Oturan boğa ve diğer tüm arkadaşlar,
Hepinizden Allah razı olsun. 12 sayfalık bu ciddi konuyu okudum ve cok gereklı bılgılere ulastım. hepinize tskr. ederim.

İyi gunler:rolleyes:

OturanBoğa

04.10-2011, 15:30
Sabit sonda bu tür rahatsızlıklar yapar genellikle. Zamanla azalacaktır... Olabildiğince az hareket edip, sabit sondanın üretrada alan açmasını sağlamak lazım. Sabit sondayı çıkarttıktan sonra dilatasyon katater yöntemini de öneririm: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html

gaza51

08.10-2011, 08:26
slm su mesaneye tık tık olayını dediğiniz günden beri her çişinde yapıyorum.galiba çok işe yarıyo.benim oğlanın çişini sızdırması çok çok azaldı ben buna bağlıyorum.mesaneyi tam bosaltmaya basladı gibi.bunu paylaşmak istedim.çişini tutamayanlar için çok iyi yöntem olabilir.çok sağolun.bende devamlı sizin takibinizdeyim

bitmedigitti

08.10-2011, 16:52
Sevgılı oturanboğa ve diğer arkadaslar

Üretra darlıgı ameliyatı oldum ve 1 hafta sondalı kaldım. Sondayı bugun cıkardılar. Ancak sonda mesane agzında tahrıse neden olmus ve cıkarken cok acı cektım. uretrayı genısletmek ıcın dılatasyon yapmam gerekıyor. doktora sordum ne zaman baslayayım dıye hemen dedi. ( doktor fazla ilgilenmedi açıkcası )ancak sondayı cıkarırken bıle ne kadar acı hıssttım. Aynı seylerı sizinde yasadıgınızı bılıyorum. siz ne kadar sure sonra dılatasyon yapmaya baslamıstınız. yardımcı olabilri misiniz.

Teşekkürler.

OturanBoğa

09.10-2011, 15:37
Gazanfer bey, mesane üstüne küçük vuruşlar yaptığınızda mesane daha çok boşalıyor demek ki. Böyle olunca hem iki TAK arasındaki süre uzamış oluyor hem de mesanede idrar kalmadığı için enfeksiyon (ve onun yan etkileri) de azalmış oluyor.
Uygulamaya devam...

bitmedigitti, geçmiş olsun.
Sabit sonda bir hafta takılı kaldığında çıkartırken biraz can acıtabilir. Çıkartan kişi biraz da acemi ise... Önemli olan şey sonrasında işerken ya da dilatasyon katater uygulaması yaparken zorlanmaması ve tahriş olmaması.
Her şeyden önce bol su içmeyi ihmal etmeyin sakın. Ayrıca üşütmeyin. Grip aşısı yaptırın. Vücudunuz ne kadar sağlıklı olursa o kadar iyi. Bir de dilatasyon uygulamasında ellerinizi bol sabunla yıkayın ve olabildiğince temiz şekilde çalışın. Katatere el değmemeye özen gösterin...

Dilatasyon uygulamasına küçük kataterden başlayıp sonra büyüğe doğru geçiş yapın. Zormalmadan, küçük küçük ilerleyin.

http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html

bitmedigitti

19.10-2011, 20:00
Arkadaşlar tekrar meraba,
Geçen gün kendi kendime ilk TAK'ımı yaptım. Ancak şöyle bir sorunla karşılastım. Doktor bana sonda 1 saat kalacak demişti. Ben yarım saat beklettım. Çıkarırken yapısmıstı çok acıdı ve zor ıktı. Daha sonrada idrara gıttıgımde asırı derecede yanma oldu. Bu konuda napmak gerekır.
Birde doktor bana 14'lük sonda kullan demişti. Ama internal üretrotomı oldugumda 18'lik takmıslardı. Ben 14 ve 16 sonda ile tak yapıyorum. sizca bunu 18 cıkarmalımıyım.

Tsk.

OturanBoğa

21.10-2011, 16:16
Hayır hayır, asla 10 dakikadan fazla kalmasın. Hatta, 10 dakika bile çok. Aksi halde katateri çıkartırken üretraya zarar verir ve canını yakar.

Dİlatasyon sonda yöntemini kullanmalısın; küçük çaplı kataterden başlayıp, gittikçe büyük çaplı olana geçmelisin...

Hangi marka katateri kullanıyorsunuz?

bitmedigitti

22.10-2011, 19:41
Hi-slip. kendinden jeli. su ana kadar cok memnunum. Tavsiyeniz sayesınde.

gaza51

23.10-2011, 12:13
selamlar gene ben aklımı epeyce kurcalayan bişi soracam.ben oğluma tak çek yapmadan önce pipisini proteksle iyice yıkıyorum.sonrada batikon sürüp öyle takçek yapıyorum.acaba diyorum bu sabun artığı ki iyice yıkıyorum,yada batikon içeriye girip zarar verirmi.yada sadece yıkasammı batikonlamasammı.işin açığı bu konuda titiz davranmamı sızden baska kimse sölemedi acaba bu fazlamı titizlik?bu arada bende hi slipe döndüm.bidaki rapora kadar delikliyi kullanacam ama sonrakilerde verdiğiniz arkadası arayıp üretim aşamasında deliksize dönmeye çalışcam.saygılar

OturanBoğa

24.10-2011, 14:29
Ben ilk sonda takıldığı günlerde panikle hemşireyi çağırmış ve "sonda hortumundan yukarı doğru hava kabarcığı çıkıyor. Bu hava mesanede birikip patlamaz mı" diye sormuştum! :)

Yani, hayır, batikon içeri kaçmaz, kaçtığı kadarı da hiç bir zarara yol açmaz. :)

Eğer her seferinde sabunla yıkayıp durulıyorsanız penisi, ayrıca batikon kullanmanıza gerek yok. Günde bir kez yıkasanız, diğerlerinde batikon kullansanız kafi.
Ayrıca, o bölgeyi kaliteli bir kremle -abartmadan- nemlendirmeyi de ihmal etmeyin. Sürekli yıkanmak cildi kurutur ve mantar-egzama türü şeylerin oluşmasına neden olabilir.

bitmedigitti

28.10-2011, 21:43
Bu tak işlemini ne zamana kadar yapacagız. Ömur boyumu. Kapanmadıgını nereden nasıl anlıyacagız

OturanBoğa

16.11-2011, 18:58
Genelde yaşam boyu TAK yapmak gerekebiliyor. Sorunun ilerlememesi için en kolay yöntem TAK çünkü...

gaza51

24.01-2012, 21:49
Bülent bey merhaba.gene uzun soluklu sorularım olacak.benim oğlanı geçen hafta ankaraya götürdüm kontrolu vardı.biz 6 ay önce tak çeke başlamıştık bunun için gittik.doktor bize evet 6ay geçti tak çek yaparak darlığı açtık bidaha tak çeke gerek yok dedi.ve ekledi sizin çocuğun çişini tutma sorunu var.bu sızdırmayı bir ameliyatla halledecem,dedi.ameliyat yine kapalı olacak ve üretranın tam çıkış kısmına bir ilaç enjekte edeceğini söyledi.bu ilaç oradakı mukus özelliğini yitirmış bölgeye işlerlik kazandıracak ve basınç geldiği zamanda öişini yapmasını sağlıyacakmış.bu işlem için ilaç parası,kendisinin istediği para ,özel hastane..para da para.şimdi soruyorum size hiç böyle bir durumda bu tip bir ameliyat olmuş ve olumlu sonuç almış biriyle kasılastınızmı.?tak çek yapmıyorum bir haftadır çocuğuma, bu durum ne kadar risklı ?gene umutlanıp umudumun suya düşmesini istemiyorm.o yüzden bu ameliyata çok sıcak bakmıyorum.ama güvenmek istiyorum genedee..okadar kemoterapi aldı benim oğlum zaten oradaki hücrelerin normal çalışmasını beklemiyorum amaa ya düzelirse.iyiki siz varsınızda içimden geldiği gibi konusuyorum.

OturanBoğa

26.01-2012, 11:27
Gazanfer bey, yazdığınız ameliyata dair hiç bir fikrim yok. Nasıl bir ilaçmış oraya enjekte edeceği ilaç? Botoks gibi bişey mi? Sorunu kalıcı olarak çözecek miymiş?

TAK'mayı bırakmak sizin kararınız mıydı, yoksa doktorunuzun kararı mı? Çocuğunuz kendi başına çişini yaptığında, mesanede idrar kalmadığından, işeme esnasında böbreklere geri idrar kaçağı olmadığından emin misiniz? Bunun tespiti için ürodinami yaptırmak lazım. Bir de ultrason ile bakılarak böbreklerin sağıklı olup olmadığını da teyit etmek lazım. Her şey böbreklerin sağlığı için sonuçta...

kaderimsee çekerim..

26.01-2012, 13:08
tüm arkadaşlarıma çok geçmiş olsun diyorum önceliklee..

kazadan dolayı kolostomi ile birlikte sistostomi de açıldı. üstelik bunlar hayatın boyunca kalacak dediler.
kolostomi kalıcı oldu ama.
sistostomi yi aldılar çok çükür ama çok uğraşmıştık.
bizde çok uğraşmıştık dr ların dediği idrar yollarında kopma olmuş normal yoldan ihtiyaç gideremessin dediler. 110 taşıdım karnım da.
hiç bir şekilde kopmayı düzeltemeyiz bu sonda karnında ömür boyu senle duracak dediler..
araştırmalarımız sonucun da bir yrd.doc.dr bulduk onun vesilesiyle ALLAH'ımın yardımıyla kurtuldum sistostomiden şükürler olsun..

gaza51

27.01-2012, 20:30
tabiki bizim kararımız değildi.doktor öyle söyledi.6 aydır tak yapıyorsunuz eger daralma olsaydı bu sure zarfında tak yapsanız bile daralırdı ve tak çek yapamazdınız.demekki daralma olmamış dedi.artık bırakın deyince çekine çekine bıraktık.çişini yaptığı zaman, sizin söylediğiniz mesaneye tık tık vurmalar işe yarıyor olmalı mesanede idrar çok azkalıyor.ilaç hakında ve işlem hakkında çok sıkıştırdım hocayı ama kayda değer bişi anlamadım.sorunu çözme konusunda yüzde 75 lık bir başarıdan söz etti.ürodinamıyı farklı bir yöntemle ölçtü.öyle sonda sokup serumla falan yapmadı.çişini bir kaba yaptırıken çişin basıncını ölçtü.böbreklerede baktı ultrasonla.şimdi bekliyorum takçek yapmadan daralacakmı diye,tedirginim ama ...

sonbahar.44

06.02-2012, 01:24
slm arkadaşlar hepinize çok geçmiş olsun,abimde başkanımın bahsettigi hipostias die bi rahatsızlıkla karşı karşıya yarın allah izin verirse ameliyat olacak ama lazerle yapacagız demişler idrar yolu darlıgı ve kireçleme olmuş onu temizliyecegiz demiş doktor,arkadaşlar nasıl olur olan varmı ve sonrası ne yapması gerekir..hepinize çok geçmiş olsun

OturanBoğa

08.02-2012, 17:04
Gazanfer bey, inşallah daralma olmayacaktır. Siz genel sağlığının iyi olmasına dikkat edin, bol bol su içsin, her şey daha da iyi olacaktır zaman içinde...

sonbahar.44, durum iyidir inşallah?

sonbahar.44

08.02-2012, 17:32
başkanım çok sagol allah razı olsun evet abim ameliyat oldu lazerli genişletme oldu yarım saat sürdü şuan sonda takılı 1 hafta dursun gel dediler,sondada yapışma olmaması için bi krem var arada bi onunla masaj yap aşagı yukarı oynatki sonda içerde yapışıp sana sorun olmasın dedi doktor..

CAN_KUŞ

08.02-2012, 17:43
bu uretra darlıgına sebebıyet veren bırseymı var yada kendılıgınden gelısen bır seymı

sonbahar.44

08.02-2012, 18:36
babada varsa çocuklardan birinde olurmuş,genetik oluyor araştırmalarıma göre

OturanBoğa

09.02-2012, 17:27
Hadi hayırlısı bakalım. İnşallah sorun bu şekilde çözülür...

sonbahar.44

09.02-2012, 18:03
çok sagol başkanım teşekkür ederim..

adanalı02

06.03-2012, 00:11
Slm arkadaşlar ben 1996 yılıdnda bir trafik kazası geçirdim ve 16 yıldır bu çileyi çekiyorum göbek altı sistofixle yaiıyorum 20 e yakın ameliyat geçirdim darlıgı çözemediler actılar geri kapandı ve bugün yine gittim doktura ve olmaz dedi üratra çok uzun dedi acarım geri kapanır dedi bana yardımcı olursanız sevinirim

traky

06.03-2012, 12:33
Prof Dr. Uğur Kuyumcuoğlu benim açık ameliyatımı yaptı Trakya Üniversitesi hastanesinde....Çok başarılı bir hoca....bir de ona görünmenizi öneririm

bitmedigitti

10.03-2012, 19:38
Arkadaşlar merhaba,
Yaklaşık olarak 4 ay önce internal üretrotomi oldum ve o gunden beri 3 günde bir sonda ile 3 dakika genişletme yapıyorum. Allah'a şükür herşey yolunda ancak tak yaptıgımda cok azda olsa kanama oluyor. Bu norma lmidir sizce...

OturanBoğa

12.03-2012, 15:36
paşa, sistofiks (göbekten sürekli takılı sabit sonda) çok zordur... Neden onun yerine yine göbekten mesaneye açılan bir TAK yolunu düşünmüyorsun? sistofiks deliğinin oralarda bir yere minik bir delik açıyorlar, barsaktan alacakkları bir parça ile o deliği mesaneye bağlayacaklar ve sen oradan 4-5 saatte bir TAK sonda yaparak mesaneni boşaltacaksın.
Bende var o mucize delik, çok çok çok çok memnunum. Sistofiksten sonra "dünya varmış" diye dolanacaksın :)

bitmedigitti, küçük kılcal kanama olması aslında sorun değil, ama olmasa daha iyi tabii ki. Sondanın yeterince kaygan olduğundan ve TAK yaparken çok özenli itip-çektiğinden emin ol. Ayrıca günde bir kere FURACIN merhem de kullanabilirsin TAK yaparken. Normal TAK'ını yap, sadece itmeden önce sondanın gireceği yere furacin merhem sık, sondayı iterken merhem içeri girsin... Antibakteryel bi merhemdir, hiç bir zararı olmaz sana. Güvenle kullanabilirsin...
Üretradaki tahrişi gidereceği gibi, olası bakterinin de önüne geçmeye yardımcı olur.

bitmedigitti

02.04-2012, 14:02
Oturan boğa, çok teşekkür ederim...

sitolar

02.04-2012, 17:05
merhabalar banada üretra darlığı teşhisi koydular mesanemde kalınlaşma vardı ultrasyonda göründü.işeme testi yaptılar sonuç çok zayıf çıktı ayreten ilaçla penisimden içeri şırıngayla bişey verdiler film çektiler ve teşhisi koydular daha önce böyle sorunlar hiç yaşamadım acaba tekrar tıkanırmı ameliyat olduktan sonra idrarda hiç tazik yok yaş 28 bünyem devamlı taş yapamakta mesane kalınlığım yaklaşık 1 cm saygılarımla

OturanBoğa

06.04-2012, 14:17
sitolar, üretrada darlık mı oluştu?

sitolar

14.04-2012, 14:56
merhaba mesane ağrısıyla doktora gittim ultrasyon çektiler mesanem tahriş olmuş dediler normal mesaden farklı dediler mesanemi tam boşaltamıyon dediler sonda taktı yine boşaltamadım sonra göbetten delicez dediler git sistofiks al dediler medikalden aldım geldim almam 2 saat sürdü tabi geldiğimde doktor değişmişti bide o baktı mesaneme tamm boşaltmışsın dedi ve sonra tekrar randevu almamı söyledi işeme tesiti yaptırdım zayıf çıktı hızı 6hz sonra film çektirdim penisden içeri bişey verdiler o esnada çektiler darlık teşhisi koydular anlıcağınız

OturanBoğa

14.04-2012, 15:15
Anladım. Mesanede darlık ne kadarmış acaba? Çözüm olarak ne önerdiler?

Tıraşlama yöntemi en son başvuracağınız yöntem olsun. Ondan öncesinde bir süre sabit sonda kullanmak, daha sonra günde bir TAK sonda kullanarak mesaneyi boşaltmak yöntemini denemelisin. Tabii bunları ürolog söyleyecek, bizimkisi tecrübe paylaşımı...

Ek olarak: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html

sitolar

15.04-2012, 13:33
tıraşlama dediğin yani darlığı kesmesinlermi diyosun anlamadım ya bide doktorlar diyor sen takma kafanı bunları biz hallederiz diyor bide dedimki ameliyat olmasam olurmu olur dedi ama sık sık enfeksiyon kapma ihtimalim varmış kalınlaşmada ondan olmuş zaten tak veya sonda kullanmak istemiyorum sistofiksi ssk karşılıyormu arkadaşlar çok teşekürler cvp larınız için saygılar

birde ameliyat olduktan sonra tekrar nüksedermi dedim ihtimal yüzde 10 muş tekrarlaması yani gerçi asistan doktor lar beni muayane edenler ne kadar güvenebilirim sizce uzman doktora gitmiştim mesanemi görünce hemen sistoskopi istedi asistanlarına yönlendirdi ümraniye eğitim araştırma hastesinde saygılar

FURKAN#

17.04-2012, 17:10
Merhaba bende 2 defa darlık ameliyatı geçirdim , ikinciyi olalı daha 2 hafta oldu ve sonda çıkartıldıktan 3 gün sonra tekrar sikayetlerim olmaya başladı.Bu hastalığın kalıcı bi çözümü yok mu

OturanBoğa

26.04-2012, 00:18
Üretral darlık nedeniyle üretrayı traşlatıp da "oh kurtuldum, bir daha hiç sorunum olmadı" diyen çok çok azdır. Maalesef traşlamada geçici olarak çözülür sorun ama bir süre sonra yine darlık nükseder.

Sistofiks taşıması çok zor bir uygulamadır. Bence öncelikli tercihiniz TAK olsun, ille de kesin çözüm derseniz, üretrayı by-pass eden ve sistofiks gibi göbeğe açılan delikten TAK yapma mantığına dayanan kontinan vezikostomi ameliyatını öneririim (öneririm derken, buna doktorlar karar verir tabii ki. Ben sadece aynı mucize delik bende olduğu için bilgilendirmek amaçlı yazoyorum).

imQ

26.04-2012, 00:31
malesef!oturanboğa doğru söylüyor bede 2 sene önce darlık nedeniyle melyat oldum 1 sene sonra tekrar çıktı yine amelyat oldum şimdi geçti inşallah bir daha olmaz...:(

Gambit_1903

15.05-2012, 16:35
Selam Arkadaşlar bende 20 yaşında bir gencim çok sık tuvaletim geliyor diye doktora gittim bisürü tahlil yaptılar bişey çıkmadı ürene bakayımmı dedi bende korktum ozaaman hayır demiştim bi kapakçık yada ürede darlık olabilr demişti işin gerçeği korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim...

KADERE HESAP SORULMAZ

15.05-2012, 19:10
ALLAH ŞİFANI VERSİN İNŞALLAH saglıgına kavuşursun abi ankara bilkent türk silahlı kuvvetleri askeri rehabilitasyon merkezinde de uzman doktorlar var bide orayı araştırmanı tavsiye ederim bülent abi tekrar çok geçmiş olsun..

OturanBoğa

16.05-2012, 17:32
Sevgili Yiğit, korkacak bir şey yok. Doktor ne diyorsa, ne tür tetkikler yapmak istiyorsa, yaptırmalısın. Önemli bir şey çıkmasa da sık idrara çıkmanın nedenini öğrenmek lazım. Nedeni belli olunca tedavisi de kolay olacaktır...

ali1545

07.06-2012, 14:39
herkese merhaba,

benim sorunumda üretra darlığı.Kısmet olursa yarın sabah kapalı ameliyat olacağım.bu forumdaki hemen hemen bütün yorumları okudum ve buradan çıkardığım sonuç galiba % 20 gibi bir başarı olacak.çünkü ilk ameliyatta 100/100 başarılı olmuş bir arkadaşa rastlayamadım.işallah yanılıyorumdur.ameliyat öncesi doktorların söylemediği yapılması gerekenler varsa bilgisi olan arkadaşlardan bilgi bekliyorum.

Tüm hasta arkadaşlara acil şifalar diliyorum..

OturanBoğa

09.06-2012, 12:54
Ali bey, dilerim ameliyatınız başarılı ve olabildiğince ağrısız geçmiştir. Nedir şu andaki durumunuz?

ali1545

12.06-2012, 13:05
Tekrar merhaba,

ameliyatım kısa sürdü diyebilirim.tahminime göre 5 veya 10 dakikada operasyon bitti.Epikriz raporunda ameliyat açıklaması internal üretrotami.
08.06 da ameliyat oldum, 11.06 da taburcu edildim.fakat hem karından hem penisten 2 sonda da takılı.ameliyattan sonra penisteki 18 lik sondanın kenarından uzun bir kan akışı oldu.gün gün zayıfladı ama çok azda olsa devam ediyor.galiba onun için karından sondayı 14.06 da kan akışı idrara dönerse çıkaracaklarını söylediler.penisteki sondanın çıkışıda 18.06 da olacakmış.bu kadar kan akışının uzun sürmesi normalmidir bilemiyorum.ayrıca pansumanımı yapan doktora daralmanın tekrarlaması muhtemelmi diye sorduğumda, daralmanın penisin içinde ve biraz uzun olduğunu tekrarlamanıda muhtemel olduğunu söyledi.

Dolayısıyla biraz karamsarım.yinede H.Paşa Numune Hastanesi Üroloji-1 kliniğindeki herkese teşekkür etmek gerekir.Her türlü ilgiyi esirgemiyorlar.Her soruya o kadar çok hastaya rağmen üşenmeden cevap veriyorlar.Yani herkese tavsiye edebilirim.

OturanBoğa

12.06-2012, 17:29
Çok geçmiş olsun. Kanama olması kaçınılmaz. Sonuçta orayı bıçakla çatır çutur kestiler. Zamanla azalıyorsa, bir sorun yok. Bol bol su içmeyi ve ani hareketlerden kaçınmayı aman ihmal etmeyin. Antibiyotik kullanıyor musunuz? Oradaki kanama mesanede bakteri üremesine neden olmasın...

Ayrıca üretrada tümden kapansa dahi, merak etmeyin, bende de olan mucize delikten yaptırırsınız ve rahat edersiniz: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/84311-uretra-darligi-nedeniyle-ameliyat-oldum-mesaneye-ulasilamadi-sistofiks-takili.html

ali1545

13.06-2012, 00:06
Teşekkür ederim.Evet antibiyotik kullanıyorum.hergün dünden daha iyiye gidiyor.işallah bir daha tekrarlamaz.

yorumlarınız için çok teşekkürler..

kristalelma

04.07-2012, 20:54
Merhaba oturan boğa, kontinan vezikostomi ameliyatı ile ilgili bir kaç soru sormak istiyorum. 18 yaşında erkek kardeşim 1,5 ay önce bir kaza geçirdi c4 kemiğinde kırık vardı ameliyat oldu şuan fizik tedavi görüyor. Ellerinde güç kaybı var bacaklarını hareket ettiremiyor.Şuanda fizik tedavi görüyor her gün ufakta olsa gelişmeler oluyor.ayak parmaklarını hissetmeye ve dokunduğumuzda tepki vermeye başladı umarım zamanla daha çok gelişme olur doktorlar bu konuda umutlu. 1,5 aydır sonda kullanıyor.Fakat şöyle bir sorun var içtiği suyun neredeyse 2 katını idrar olarak çıkartıyor.Bir çok tahlil yaptılar hepsi temiz çıktı nedenini bulamıyrlar. Bu nedenle doktorlar taka geçemiyor.Ve bugün aileme kontinan vezikostomi ameliyatndan bahsetmişler yapalım mı diye.Sizin yazdıklarınızı okudum ailece içimiz biraz rahatladı fakat genede sormak istedim.Acaba bu yöntemin hiç bir sıkıntısı var mı, günlük hayatınızı olumsuz etkilediği bir yönü var mı? örneğin cinsel hayata olumsuz bir etkisi var mı, ne derece sağlıklı bir yöntemdir bu ameliyat?Teşekkürler, iyi günler.

OturanBoğa

06.07-2012, 17:16
kontinan vezikostomi benim için mucize delik demek :) Her açıdan çok rahatım. Gündelik yaşamda hiç bir etkisi yok. Banyo, deniz, sevişme, yüz üstü yatma vb. hiç bir konuda olumsuz bir etkisi yok.

Yalnız, tükettiğinden fazla idrar çıkmasının kontinan vezikostomi ile ne ilgisi var? kontinan vezikostomi üretranın bir nedenle kullanılamaz olduğu durumlarda uygulanan ve üretrayı by-pass eden bir yöntemdir.

İçtiğinden fazla idrar çıkmasına neden olan şeyi mutlaka bulmalı doktorlar. Yüksek tansiyon olabilir mi? Terleyememekten kaynaklı olarak vücut soğumak için idrar hissini tetikliyor olabilir. Bilemiyorum.. Ama illa ki bulunması gereken bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Tugra1980

08.07-2012, 19:29
Arkadaşlar mrb ben yaklaşık 3 yıl önce idarar yollarımda sigil oldugu tesisi konuldu ve sistoskopi yapıldı ve hastalıgımın tekrarlaması nedeniylen 4 kez opersyon geçirdim sistoskopiye baglı olraka üretrada darlık oluşdu 3 ayrı noktada bunu düzelmek için soguk bıçak yöntemi ile 2 kez operasyon geçirdim
en son holyum lazerle operasyon geçiridm ve yaklaşık 1.5 yıldır bir sıkıntım yok: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/92634-uretral-darlik-icin-holmium-lazer-tedavisi-hakkinda-bilgisi-olan-var-mi.html

resul58

13.08-2012, 00:55
arkadaslar bu sıteyı arastırma yaparken buldum.s,vasta yasıyorum.benımde sorunum uretra darlıgı.1991 dogumluyum.sene 1997 bı kaza sonucu ıdrar yollarındakı damarlarım ezıldı we uratra darlıgı teshısı kondu.sene 2001 e kadar 13 defa amelıyat oldum 2 tane acık 11 tanesı kapalı amelıyat.3 tane amelıyatımı ıstanbul marmara unıwersıtesınde oldum.en sonra 2001 de yıne cumhurıyet unıwersıtesınde oldum amelıyatımı o amelıyattan sonra bıraz daralma oldu ancak aıleme sölemedım yorulmustum cunku. sene 2012 aradan 11 sene geçmıs ıdrarımı yapabılıyordum ancak cok ıyı degıldı tabi 11 sene bole gıtmıstı we 2012 de yıne bı sabah kalktıgımda ıdrarımı yapamdım.hastaneye gıttım amelıyat dedıler kapalı bı amelıyat kısa surelı.1 bucuk ay once oldum amelıyatımı 20 gun sonra yıne daralma basladı.gıttım yıne bıdaha amelıyat oldum 1 hafta once we sımdı yıne daralma war napacagımı bılmıyorum toplam 15 defa amelıyat oldum we skıldım artık.

gorbi20

13.08-2012, 12:46
hep böyle ameliyatlamı geçecek ömrün güzel bi doktor bulsan belki çaresi vardır geçmiş olsun

MiKoCaN

13.08-2012, 21:07
Bende 8..9 Aydır rahattım bundan sonra daralmaz diyordum dun gece wc ye kalktıgımda yapamadım damla damla anca yapabiliyorum bu çok sıkıntılı oluyor vede yine ameliyat görundu yarın sabah gerekli tahlilleri yaptıırıp Ameliyat olacagım bu ameliyatların sayısını unuttum valla ölene kadar bu darlıkla ugraşcaz :S

resul58

15.08-2012, 10:38
bende çok skıldım hala daralma war hastaneye gıtmek ıstemıyorum artık napacagmıda bılmıyorum 21 yasındayım 15 defa oldum we yıne bı amelıyat daha gozkuyor sanırım.arkadaslar sakın asitli içeçekler içmeyın kola içmeyın fanta ıcmeyın meyve suyu ıcın.benım 10 sene aradan sonra yenıden daraltan sey kola oldu son gunlerde biraz fazla kaçırmıstım we pahalıya maal oldu.

bitmedigitti

17.08-2012, 15:58
Sevgili Oturan Boğa ve tüm arkadaşlar,
Öncelikle hepinize teşşekkür etmek ve ALLAH razı olsun demek istiyorum, böylesi paylaşımcı ve yardımcı olduğunuz için.
Sizinle yine bir sorunumu paylaşmak istiyorum.
Geçen sene Marmara uni. hatsanesinde olduğum 3. internal uretratomi ameliyatımdan sonra 3 gunde bir tek kullanımlık 16'lık sonda ile genisletme yapıyordum ve sorun yoktu.
ancak ramazanda biraz tembellık yaptım ve 3 gun bayagı uzadı. yaklasık olarak 2,5 hafta genısletme yapmadım ama pek sıkıntı yoktu. sadce hafıf bır daralma vardı.
2 gun once sabah işe giderken servisi kacırmamak ıcın yaklasık 7-8 dakika bıyunca kostum. 1 saat sonra işyerınde tuvaletmi yapmak ıstedım ancak bırden bıre tıkandı ve hıc yapamadım. sankı onune set gelmıstı. Daha sonra elimle biraz ugrastıktan sonra cok hafıf hafı idarımı kanamalı bır sekılde yapım. Daha sonrakı gun kesık kesık yapabıldım.
Bugun doktora gıttım. Kartal yavuz selim hastanesinde ismini vermek istemediğim bir operator doktor idrar tahlili ve rontgen ıstedi .yaptırdım ve gösterdım. Ben taş olanılecegı dusuncesi ile gitmistim ancak taş yok dedi. sadece cok hafıf intihaaplasma olmus dedı. Ancak tum mbunları soyler ıken bana degıl onundeki gazetesıne bakıyordu. Yanı ilgi alaka ve değer verme sıfırdı. Kendımı yıne cok kotu hıssettım. Sankı bu devlet hastanelerınde çalısan doktorlar sozleşmişler.
Neyse, Bana bır adet Purınol verdı ve gonderdı.
>Doktorlardan hayır görmedıgmız ıcın sizden yardım istiyorum. Sizce bu tıkanıklık bendeki uretra darlıgından mı olmustıur? Yoksa mesanede yada idrar yolunda gızlı bır tasmı vardır. ( yaklsık 5 yıl once bana tas dusuruyorsun demılerdi anacak ben tasın dustugunu hıssetmedım ) Yada baska bır sorun mu?

Şimdiden tesekkurler

İkinci bir sorumda,
Bendeki üretra darlıgı hemen ıdrar torbasının çıkısına 2 cm kala, yanı genısletme yaparken idrar torbasına sondayı takmıyorum. >Deliksiz sondayı nereden temın edebilirim. ve genısletme yaparken o kısımda hafıf kanama oluyor. Normal mıdır?

Tşk.

OturanBoğa

17.08-2012, 18:59
Sürekli tekrarlayan üretral darlık söz konusuysa, bir de yukarıda arkadaımızın önerdiği yöntemi deneyin isterseniz. Doğrusu ya bence kronikleşmiş darlıklarda etkili olmaz ama, deneyimim ve bilgim olmadığı için, en başından reddetmek de istemem: Üretral darlık için Holmium lazer tedavisi hakkında bilgisi olan var mı? (http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/92634-uretral-darlik-icin-holmium-lazer-tedavisi-hakkinda-bilgisi-olan-var-mi.html)

bitmedigitti, mankafalı bi doktora denk gelmişsiniz. Saygısız. Keşke karşısına oturup sorular sorsaydınız ve cevap vermeye zorlasaydınız. İşini yapsın beyimiz!
Darlık olduğu için, ben yine darlıktan şüphe ederim ilk önce. Taş olacağını sanmam. Taş çok fecii ağrı yapar çünkü (öncekini nasıl hissetmedini şaştım! :)). Eğer sık antibiyotik kullanan biri değilseniz, Cipro vb. geniş spektrumlu bir antibiyotik kullanın derim (2x5gün). Enfeksiyon varsa ona iyi gelir.

Sıvı tüketimini sakın azaltmayın (gerekirse delikli sonda ile mesaneyi boşaltın)

Dilatasyon işlemini ihmal etmeyin. Hi-slip'ten temin edebilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html

resul58

18.08-2012, 03:15
ben henüz daha hastaneye gitmedım bıraz darlık oldu gidecektım 2 gun gectıkten sonra ne olduysa daralma genısledı sanırım bıraz suan rahat hıssedeıyorum kendımı.arkadaslar sakın kola gibi asitli içeçekler içmeyın we ayağınızı sıcak tutun ben 15 defa amelıyat oldum inşallh bidaha olmam diyeceklerım bu kadar.

OturanBoğa

21.08-2012, 18:06
Resul arkadaşımızın dedikklerini destelkemesi açısından ben de genel bir kural olarak şunu söylemek isterim: Bedeninizi iyi tanıyın ve size neyin iyi gelip gelmediğini öğrenip, yaşamınızı ona göre planlayın. Soruna yol açan bir şey fark ettiğinizde, dikkatli olun, odan kaçınmaya çalışşın.

sahin oztel

11.09-2012, 14:17
sevgili arkadaslar herkeze buyuk gecmıs olsunn...allah sıfalar versın...

ben 6 ay once bobrek agrısından nöfrolojıye basvurdum ıdarar tahlılınde bısey cıkmadı ancak ultrason sonucunda 9mm capında prostatıstık kıst bulundu ve ıseme sıkıntım oluyordu ayakta yaparken daha zor oluyor ve bı sure beklıyordum bırazda agrı hıssedıyordum
sonucunda kısttı almaya karar verdıler sıslı etfal hastahanesınde uzm.doktor cengız mıroglu amelıyatımı yaptı kıstı aldı doktor
raporumda uretra darlıgıda oldugunu ve kesı ıle genıslettıklerını soyledıler ve darlıgın dogustan oldugunu dusunuyoruz dedıler ama bn 3 sene oncesınde motorsıklet kazası gecırmıstım bunuda ıhtımal olarak alıyoruz dedıler.

amelıyatı oldum kıstın patolojı sonucu temız cıktı yaralarım ıyılestı ve 2 hafta hersey superdı ama sonrasında tam tersıne dondu ve sıkıntı yıne basladı bu defa penısımın ve hayalarımın altında sureklı agrı oluyordu ve penısın ereksıyon halı 0 dustu hatta bosalma kasılma ıle gelıyordu ereksıyon halın agrılardan veya psıkolojık oldugunu dusunuyorum ve nıtekım maltepe unıversıtesı hastanesıne bu sıkayetlerle gıttım dc.doktor sınan ekıcı ıle derdımı paylastım bana sıstoskopı yapmam gerekıyo ve bı bulguya varırsam mudahele edıcem dedı ve ertesı gun benı operasyona gırdım (08,092012cumartesı sabah)
1 saat surdu pazartesı sabahı taburcu oluken sınan hoca bana operasyonu anlattı ve soyle dedı 'ılk amelıyatında lokal anestezı yapmıslar ben ıse normal anestezı yaptım boylelıkle normal anestezıde kaslar gevser ve darlıklar daha kolay gorunur ve mesane boynunda daralma gordum ve kesı ıle rezeke ettım. ılk amelıyatın lokal anes.oldugu ıcın ve kaslar tam gevsemedıgı ıcın o darlıgı gormemıslerdır' dedi.

bgun amelıyattan 3 gun gectı ıseme su anda pek farkedılmıyor yaralar taze ve bıraz kan gelıyor ama benım hıssım gecmedı kanısındayım. ama beklıyorum yaraların ıyılesmesını ınsallah gecınce normallesmıs olur

hafıfte olsa arılarım suruyor bu benı yıne aynı dıye korkutuyor 1 hafta on gun sonunda netıceyı gorucem ınsallah.. herkezın derdı benzıyor kotu olan var allah herkeze sıfa versın burada yazan herkeze tesekkur ederım... yorum yazanlarada sımdıden tesekkur ederım.

her turlu bılgı paylasmaya hazırım herkezın salıgı ıyı olsun ıns.

OturanBoğa

12.09-2012, 15:09
Geçmiş olsun Şahin bey. Henüz çok yeni bir operasyon olduğu için, yorum yapmak için çok erken.

Ameliyat sonrası geniş bir sabit sonda takılmadı mı?

sahin oztel

13.09-2012, 21:36
tesekkurler... oturan boga herkeze gecmıs olsun...hayır sadece normal sonda takıldı ve 3 gun kaldı.sonrasında cıkardılar.amelıyat oncesı ve sonrası ne bı rıskten nede basarısız olucagı ıhtımalını solemedıler aksıne sorun olmıcak hallettık dedıler ve şimdi 5.gun ve kotuye gıdıyo ılk amelıyat oldugum zamandan sonralarını ozluyorum en azından 30 sn bekleyıp yapıyordum sımdı nerdeyse 7 dk suruyor ve tam bosaltamıyorum sureklı wc ye gıdıyorum bazen yapamayıp 2. veya3. de yapıyorum tam bosaltamıyorum testıslerımın altındakı agrı tekrar yogun sekılde basladı.bol sıvı tuketıyorum ama artık korkuyorum tam bir wc fobisi olustu eskısınden cok zorlanıyorum keske bı oncekı halım olsada dıyorum...

OturanBoğa

24.09-2012, 18:05
Bence sabit sonda 7-15 gün arasında takılı kalmalı ki üretra hem dinlensin hem de genişleyebilsin.

Yeniden doktora gidip sorunun nüksettiğini söyleyin bence. Sabit sondanın takılı kalması gerektiğine dair görüşü de iletin...

ahmetdn

25.11-2012, 18:18
üretra darlığında türkiyede bir tane doktor var(BENCE) prof dr murat TUNÇ,yada kontinan vezikostomi ameliyatı için doç dr orhan ziylan. yıllarca süründürdü beni üretra darlığı denen illet,en sonunda orhan ziylan hocanın yaptığı kontinan vezikostomi ameliyatı ile kurtuldum oh ne rahat.arkadaşlar benden size tavsiye baktınız üretradan hayır yok hiç uğraşmayın.

sevencloves

30.11-2012, 20:50
arkadaşlar öncelikle hepimizi allah bu hastalıktan bir an önce kurtarsın..

ben yaklaşık 2 yıl önce üretra darlığından ameliyat oldum, malum hastalık yine nüksetti ve 1 buçuk ay önce bir ameliyat daha oldum fakat ilk ameliyatım beni 1 buçuk yıl idare etmişti, ikinci ameliyatımı olalı 1 buçuk ay olmasına rağmen tekrar daralmaya başladı..

1. sorum: doktorun verdiği kateterleri kullanırken kateteri belli bir süre peniste tutmak gerekir mi (ben yaklaşık 5 dakika falan tutuyorum, bunun zararı olur mu)
2. sorum: kesin çözüm olarak açık ameliyat mı yoksa holmium lazer mi önerirsiniz

ahmetdn

30.11-2012, 21:10
sevencloves;

kardeş nerede tedavi görüyosun. ben binlerce kez kataterle o işlem yaptım en 4 5 saat bekle bence

sevencloves

01.12-2012, 16:02
kardes bursada tedavi gordum. iki ameliyatımı da özel hastanede oldum, bunun kesin çözümü hangi ameliyatsa onu bilmek istiyorum Ahmetdn kardeş

ahmetdn

02.12-2012, 18:07
ben bu illetle yıllarca uğraştım benden sana tavsiye 2 tane doktor var bence üretra darlığında uzman biri çapa tıp fakültesinde prof murat TUNÇ diğeri ankadara demokan erol. bursa da bu işi çözecek adam yok bu lafıma inan

sevencloves

03.12-2012, 22:38
peki kardeşim dediğin doktorlardan hangi tedaviyi öneriyosun holmiyum lazerle mi tedavi olayım. bana daha ayrıntılı bilgi verirsen çok sevinirim kardeşim

ahmetdn

05.12-2012, 20:47
sevencloves;

özel mesaj attım sana mesaj kutusuna bakarmısın

OturanBoğa

06.12-2012, 16:49
sevencloves, katarei içerde tutmanın bir zararı olmaz. Yalnız, içerde uzun süre kaldığında kayganlığı giderse, katateri çekerlen içerde tahrişe nedne olabilir. Buna dikkat ettiğin sürece, içerde ne kadar kalırsa kalsın, dert değil. Bilakis, üretranın geniş kalmasına yardımcı olur.

sevencloves

07.12-2012, 19:00
oturanboğa ve ahmetdn kardeşim teşekkür ederim ilgilendiğiniz için, allah hepimizin yardımcısı olsun, zor bi hastalık. holmiyum lazer ve kontinan vezikostomi tedavisi hakkında daha geniş bilgiye nasıl sahip olabilirim

OturanBoğa

11.12-2012, 13:18
http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/92634-uretral-darlik-icin-holmium-lazer-tedavisi-hakkinda-bilgisi-olan-var-mi.html

http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/45039-sol-taraftan-kucuk-bir-delik-acildi-oradan-sonda-ile-2-3-saatte-bir-idrarini-yapiyor.html
http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/95457-kontinan-vezikostomi-ameliyati-olan-var-mi-tecrubelerinizi-paylasir-misiniz.html

ahmetdn

11.12-2012, 22:30
kontinan vezikostomi ameliyatı tam bir mucize bence

çuha

13.12-2012, 21:04
Bu formu nette arama yaparken tesadüfen buldum benim de 3 yaşındaki oğlum mesaneyi bazen tam bazande tam boşaltamıyordu sistoskopi yapıldı sistoskopi sonrasında dört gün sondalı kaldı sonra çıkarıldı.Raporda mid üretreda hafif darlık postterior üretrada tip 3 valf mesaneboynu dar olduğu görülmüş her üç bölge soğuk bıçak ile kesilmiştir 10 F sonda takılmıştır yazıyor,doktor detaylı bir anlatma yapmadı sadece tekrarlayabilir üç ay sonra kontrol dedi mid üretra nedir okuyorum hep darlık tekrarlamış oğlumda mı tekrarlar bu tak ne için yapılıyor oğlum her hangi bir travma falan geçirmedi doğuştan mıdır

OturanBoğa

18.12-2012, 16:42
GEçmiş olsun Hakan bey. Üretral darlık genellikle tekrarlayan bir rahatsızlıktır. TAK yapıyor musunuz? Bu sayede üretranın geniş kalması bir ölçüde sağlanabilir.

çuha

20.12-2012, 14:48
hayır tak yapmıyoruz yeni stoskopi yapıldı zaten çocuk küçük tak nasıl yapılırki bizde korkuyoruz ilerde yapılması gerekir diye.

sevencloves

27.12-2012, 21:46
arkadaşlar ben tak yaptıktan kateteri çıkardıktan sonra 2-3 dakika bir yanma oluyo bu sizde de oluyo mu bunun için ne yapmam gerekiyo..

OturanBoğa

02.01-2013, 15:40
çuha;
Darlığın nüksetmesinin önüne geçmek için şu yöntemi deneyebilirsiniz. Doktorunuza da danışın mutlaka: http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html

sevencloves;
kısa süreli yanma olabilir. kataterin kayganlığından emin olun. Hatta Katajel vb. bir kayganlaştırıcı ile deneyin bakalım, o sızı gene olacak mı: Katajel (Cathejell) 12.5 gr - Lakidem.com - Medikal alverite her eyi tersine evirdik (http://www.lakidem.com/Katajel-Cathejell-12-5-gr_1316.html)

izmirtr

08.03-2013, 16:33
37 yaşındayım, 7 yaşındayken ailem doktora götürdüğünde, o alanın dar olduğu söylenmiş ileride geçer denmiş, bu seneye kadar da açıkçası bir sorunum olmamıştı. son bir 2 haftadır işeme sonrası çok az da olsa sızma yaşıyordum. 4-5 gün önce, kasık bölgemde spazma benzer sancıma başladı, idrar yaparken yanma olmasa da sancıma hissetmeye başladım, son 1-2 gündür idrar sıklığım ciddi şekilde azaldı, uzun aralarla tuvalete gidip olması gerekenden çok daha az işemeye başladım. karın bölgesinde biraz gaz şişliğini andıran şişlik oldu bu 3-4 günlük süreç içerisinde. 1 sene önce kolonoskopi geçirdiğimde huzursuz bağırsak sendromu teşhisi konmuştu. probiyotik yoğurtları 2 hafta tüketip hastalığı gidermiştim o dönem ilaçlarında katkısıyla. o dönem ki spazmları andıran ama daha değişik bir bölgede cereyan eden bir rahatsızlık oldu 4 gündür yaşadığım. bugün doktora gittiğimde üretra darlığı teşhisi ile "flexible sistoskopi" teşhisi istendi. gün aldım. ama aynı zamanda çok meraklandım, gün boyu oturarak çalışan birisiyim. ne gibi bir rahatsızlık olabilir acaba, ne yapmam gerekir, tek bir doktora gitmek yeterli mi, sistoskopi dışında öneriniz olur mu?

kendimle ilgili, biraz utangaç birisiyim, insanların olduğu yerlerde rahat rahat tuvaleti kullanamam. bunun dışında stressli, zor bir dönem geçiriyorum.

yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. eğer gerekirse tahlil sonuçları ve tanı kağıtlarımı ulaştırırım size seve seve.

saygılarımla.

OturanBoğa

08.03-2013, 18:13
İlk önce mesane enfeksiyonunu kontrol edin bence. İdrar testi yaptırın. Belki de o sızının nedeni basit bir idrar yolu enfeksiyonudur.

Ayrıca, ben olsam, sistoskopiden önce kendim bir deneme yapardım... Önce kendi başınıza işeyin, sonra 12 numarak bir kendinden jelli sonda ile TAK yapın. Böylece hem mesaneden idrar kalıp kalmadığını çğrenirsiniz hem de üretrada darlık var mı (sondayu itip çekerken anlaşılır) anlamış olursunuz.

TAK yapmak dışardan bakınca ürkütücü gelir. Ama bunu yapabilirseniz, bence sistoskopinin olası tahriş riskine girmeden sorunu tespit etmeye ve çözmeye dair bir adım atmış olursunuz.

izmirtr

08.03-2013, 19:47
değerli görüşleriniz için teşekkür ediyorum,
sizin için bir sakıncası olmazsa eğer bahsettiğiniz idrar testi ve kan testi sonuçlarımı pm ile göndericem birazdan. Bahsettiğiniz şeyi yapmak isterim, ama uyuşukluk olmaz ise sanki biraz zor yaparım gibi geliyor kendime, yine de ben sizin yorumlarınızdan 2. bir doktora daha gitmeyi düşünüyorum, doktorum çok düzgün gencecik bir beydi, ama elle muayene dahi etmedi.

saygılarımla.

In Tıme

08.03-2013, 23:29
öyle bir sorunum olmadı ama tak sorunum oldu his acı ve kanama yaşanılıyor. bence herkese tak iyi gelmiyor çünkü kas sıkılığı ve zorlanma sonucu kanama.

OturanBoğa

11.03-2013, 14:18
Doktorunuzun yanında TAK denemesi yapabilirsiniz. Darlık konusunda kateterin giriş-çıkışına bakarak yorum yapabilir kendisi...

Ayrıca, darlık varsa o darlığı keserek hemen açmak yerine, bir ay kadar -olabildiğince kalın genişlikte*- sabit sonda takarak üretranın genişlemesini ummak daha doğru gibi geliyor bana. Üretranın bıçakla temizlenerek genişletilmesi çok tercih edilen bir yöntem değil. Çünkü çok çok büyük olasılıkla darlığın tekrar nüksetmesi söz konusu oluyor

* İlk katater 12 olsun, o girdiğinde birkaç dakka bekleyip çıkartın, sonra 14 itin. O da birkaç dakka beklesin, sonra 16 itin. Üretrayı zedelemeden, küçük zorlamalarla 16 ile 16, 18 ise 18 kateter takmak lazım. Üretrada kalacak bu sabipt sonda üretranın genişlemesine katkı verir...

izmirtr

11.03-2013, 16:49
Bugün doktorumu değiştirip farklı birine gittim, çok daha ilgili bir beyefendiydi o da sizler gibi. Ultrason istediler, çarşamba gününe gün aldım sonuçları alınca kendisine iletip buradan sonucu sizlerle paylaşıcam, her insan kendisinin doktoru lafından çıkarak aslında darlık olsa bu yaşıma kadar beni rahatsız ederdi, bana farklı bir sorun gibi geliyor, bahsettiğim sancıma tam bir haftadır sürüyoru, gaz sancısı gibi, tuvalete çıkma alışkanlığımı değiştirdi, çıkamadığım zamanlarda ağrının dozu daha fazla oluyor, çarşamba günü doktorum darlık kanaati verir ise sizin tedavinize kendim başlamayı düşünüyorum. Bahsettiğiniz kiti sanıyorum eczanelerde bulabilirim. uyuşturma yapmayacakmıyım acaba ? ve hangi derinliğe kadar ilerlemem gerekli..

değer verip ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim, sizle an an paylaşıcam,

saygılarımla

OturanBoğa

11.03-2013, 16:56
Hele bir ultrason sonucunu görsün doktorunuz...

Doktorunuza da danışın mutlaka: Üretral Darlığı açmak için -deliksiz- Dilatasyon Kateter kullanımı (http://www.engelliler.biz/forum/saglik-omurilik-hasarlari/72504-uretral-darligi-acmak-icin-deliksiz-dilatasyon-kateter-kullanimi.html)

izmirtr

14.03-2013, 11:48
Oturanboğa, dün girdiğim ultrason sonrasında, tüm tahlillerde incelenerek rahatsızlığın, bağırsaklardaki huzursuzluk sendromunun da tetiklediği kas spazmları olduğu teşhisi kondu. 1 aylık ilaç tedavisine geçtik, eğer iyileşme gerçekleşmez ise o zaman bu sistrografi yöntemi denenebilir dedi doktorum.

lodosum

15.03-2013, 23:47
Merhaba,

Bende doğuştan gelen hipospadias ameliyatı sonrası bir darlık var 5 yaşımda ameliyat olmuşum, hayal gibi hatırlıyorum. şuan 27 yaşımdayım bu hastalığı geçirmiş olan arkadaşlar aramızda olduğu için yazma gereği duydum, geçtiğimiz sene varikosel ameliyatı oldum sağ sol iki taraflı, 1 sene dolduki bu darlık şikayetim iyice artmaya başladı, 2 hafta önce özel hastanede darlık açılması için tekrar ameliyata girdim, ama sistoskopi aleti ve sondalar girmediği için ameliyatı yarıda bırakmışlar, ameliyattan çıktığımda 1-2 damla kan vardı bende bu kadar kolay oldu bitti diye sevinirken doktorum gelip malesef ameliyatı yarıda bırakmak zorunda kaldık, darlık olan yer işlevini kaybetmiş o yüzden açık ameliyat olman gerekiyor dedi.

Lavaboya gittiğimde darlık derecesi sanki biraz daha artmış gibi oldu. sinirimden çıkıp gittim hastaneden, 2 gün önce Ankara Atatürk Hastanesinde muayene oldum, işeme testi, kan testi, idrar testi, anestezi ve ekg gibi istemlerde bulundu. ertesi gün sonuçları doktora götürdüğümde hiç idrar yapmamışsınız dedi, bende zar zor yapabildiğimi söyledim, idrar yolunda enfeksiyonda çıktı, 1 hafta antibiyotik kullanacağım devamında idrar testinden sonra film çekilecekmiş bu film mesaneye sonda ile girip ilaçlı su ile doldurup idrarı yapılırkenmi çekiliyor ?

eğer öyle ise, darlık çok büyük olduğu için, nasıl girilip ilaç ile doldurulacak ? Zaten idrarımı yapamıyorum, hiç idrar yapamazsam acil servise gelmemi orada boşaltabileceklerini söylediler buda karından sonda ile girilipmi boşaltılacak ?

Özel hastaneler ve muayenelerede gittim devlet hastanesinde istenilen tetkiklerin hiç birini istemeden çuval dolusu para istediler.

Tüm arkadaşlara acil şifalar diliyorum, sağlıcakla.