PDA

İmajlı Sürüme Sıçra : Yaşlı, engelli, şehit ve gazi yakınlarına 'Ücretsiz ulaşım' hakkı

Sayfalar : [1] 2 3 4 5 6

sebboy

28.01-2013, 21:50
4 Mart 2014 Güncel: 4 Mart 2014 SALI
Resmî Gazete Sayı: 28931
ÜCRETSİZ VEYA İNDİRİMLİ SEYAHAT KARTLARI YÖNETMELİĞİ (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/03/20140304-3.htm)

"Madde 88:
[...] engelliler için sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçileri, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanırlar."

BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
Resmî GazeteTarih: 2 Ağustos 2013
Resmî Gazete Sayı : 28726
Kanun No. 6495 (Kabul Tarihi: 12/7/2013) (http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130802.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130802.htm)

_____________________________-
Yaşlı, engelli, şehit ve gazi yakınlarının toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanması için çalışma başlatıldı.Ak Parti'den yapılan yazılı açıklamaya göre, parti genel merkezinde Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ev sahipliğinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Zahteroğlu, AK Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı ve Adıyaman milletvekili Murtaza Yetiş, Sosyal İşler Başkan Yardımcısı ve MKYK Üyesi Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçi, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ayhan Metin ve Yaşlı Hizmetleri Daire Başkanı Yaşar Kocaoğlu'nun katılımıyla toplantı düzenlendi.

Yetkililerin, Başbakan Erdoğan'ın 65 yaş ve üzeri vatandaşların, engellilerin, şehit ve gazi yakınlarının ulaşımlarının ücretsiz sağlanmasına yönelik çalışma başlatılması talimatı üzerine bir araya geldikleri belirtilen açıklamada, mevzuatta yapılabilecek değişikliğe yönelik görüşlerin bildirildiği kaydedildi.
Açıklamaya göre Hotar, konuyla ilgili atılan adımın önemine işaret ederek, belirtilen kişilere indirim veya ücretsiz taşıma sağlanmasının fırsat eşitliğine de önemli katkısı olacağını dile getirdi.

Hotar, “Farklı mevzuat hükümlerinden kaynaklanan, farklı uygulamalar sebebi ile şehit yakınları, gazi ve yakınları mağdur olmakta, engelliler ve yaşlılar hareket kısıtlılığı nedeniyle toplumun diğer fertlerine göre daha fazla emek ve maliyetle toplumsal hayata katılabilmekte ve özellikle yaşlıların hareket kısıtlılıklardan dolayı ulaşım desteğine ihtiyaçları artmaktadır. Bu kişilerin muafiyet, indirim veya belirli saat aralıklarıyla faydalanmaları fırsat eşitliğinin sağlanması adına çok önemli bir adım olacaktır” diye konuştu.

KAYNAK:Yaşlı, engelli, şehit ve gazi yakınlarına 'Ücretsiz ulaşım' hakkı - Memurlar.Net (http://www.memurlar.net/haber/333158/)

Süleyman KIRAÇ

28.01-2013, 21:59
:cool::mad: İnsanın inanası geliyor.

destkop

30.01-2013, 09:34
akşamleyin atv haberlere bakıyordum. sayın fatma şahin açıklama yapıyor. gazi, şehit yaşlı,engelli olan bütün kişilere ücretsiz ulaşım hakkı tanınması için kanun teklifi hazırladık bakanlar kuruluna önümüzdeki hafta suncağız. hayırlısı olsun diyordu. demekki saydığım gurplar ulaşımdan ücretsiz yararlanacaklar.

***Neri***

30.01-2013, 09:36
engellilere ulasım zaten ucetsız di

twilight

30.01-2013, 09:43
% 40 olanlara indirimli neriman..ücretsiz olan % 60 ve üzeri rapor olanı idi zannedersem.

slimer

30.01-2013, 09:49
kocaelide tüm engelliler ücretsizken Ankarada % 70 ve üzerine ücretsiz yani yurt çapında bir dengesizlik var ulaşım konusunda.

***Neri***

30.01-2013, 09:52
twilight;

senin bahsettigin acaba şehirler arası ulasım icin mi ?

benım oranım 40 ama ıst da ucretsiz seyahat ediyorum 7 yıldır

slimer

30.01-2013, 10:01
şehirler arası tüm engellilere % 30 indirim var zaten

besalti20

30.01-2013, 10:01
***Neri***;

evet aynen...

bekir0675

30.01-2013, 10:17
Ankara için öyle o durum %40 ve üzeri engelı olanlar ındırımlı, %60 ve üzeride ücretsiz

destkop

30.01-2013, 10:24
arkadaşlar her belediye farklı uyguluyor. bazı belediyelerde engel ayrımı olmadan hepsi ücretsiz yararlanıyorlar. bazı belediyelerde ankara gibi 45-59 indirimli 60 ve üzeri ücretsiz yararlanıyorlar. sanırım kanun çıkartılıp her belediye ücretsiz ulaşım vercek bir uygulama gelcek...

hayalet73

30.01-2013, 10:25
Dikkatinizi çekerim, bakan ücretsiz olacak demedi. Bakanlar kuruluna sunacağız orada karar verilecek dedi.

KCETAŞ

30.01-2013, 13:22
Kayseri de engelliler toplu ulaşımdan ücretli yararlanıyoruz.inşallah ücretsiz olmısını temenni ediyorum.

ihsen

30.01-2013, 13:43
Arkadaşlar ücretsiz ve indirimlilik durumu belediyelerin keyfi uygulamalarına yani insafına bırakılmış mesala gaziantep % 70 rapor istiyrlar ya arkadaş % 70 raporu olan otobüsü ne yapsın

Bu konuda istanbul büyükşehir belediyesini takdir etmek lazım çünkü ücretsiz taşıyrlar

forrza

30.01-2013, 14:02
selamlar benim oturduğum bölgeden levente çift katlı otobüsler çalışıyor acaba engelli kartlarımız bu araçlardada geçicekmi?

selenayy

30.01-2013, 14:13
Büyük kentlerin bazılarında farklılıklar olsada bir indirim söz konusu ama diğer şehirlerde hiç uygulanmıyor. Tamamen ücretsiz olması mümkün mü bilinmez dengesizliği ortadan kaldıracak bu çalışma dilerim iyi sonuçlanır.

ÖmrümSenindir

30.01-2013, 15:00
Antalya Büyük Şehir Belediyesininde Esnaf Arkadaşlar Kadar Bu İşin İçinde Parmakları Var 6 Ay Öncesıne Kadar Ücretsiz Binen Engelliler 1 Liraya Biniyoruz Neymiş Efendim "ANTALYA ENGELLİ ŞEHRİ" oldugundan Dolayı Zarara Ugruyorlarmış Bizim Vermediğimiz 3 Kuruş Yüzünden mi Zarara Uğruyorlar Çok Merak Ediyorum Çok İşgüzar Bir Belediyemiz Var Bu Kesin Umarım Bu Çıkacak Olan Yasa Bakanlar Kurulundan Güzel Bi Şekilde Bizim Yararımıza Olan Bir Şekilde Çıkar Ama Yinede Zannetmiyorum Geçenlerde Sağlık Kurulu Başkanıyla Görüştüm Ve Dedim ki Raporlarda Ağır Engelli İbaresı İşaretli olmuyan Engelliler İndirimli Biniyor Dolmuşlara Otobüslere Sizce Saçma Değil mi Dedim Neden Dedi ? Bende Ağır Bi Engelli O otobüse Binemicek Durumdaysa Ne Anlamı Kaldı O Ücretsiz Kartı Almasının Dedım Sustu Birşey Diyemedi Sanki Hergün Dolmuşa Biniyoruzda Şehir Turu Yapıyoruz Antalya Esnafının Gözüne Batmışız Umarım Rabbim Bu Düşüncesizliği Yapanların Başına Engellilik Vermez Bedduada Etmem Zaten Herkesin Bi Hesap Kesim Tarihi Vardır Onuda Allah Bilir :)

Meçhul Yoldaş

30.01-2013, 16:35
Arkadaşalar bu tavırları sadece hedef saptırmak için bir iki olumlu veya olumlu sayılabilecek detayı gündeme getiriyorlar. Son yönetmelikte ki rezaletlerii ört pas etme çabası madem o kadar detaylı ve engelliye özen gösteren tavırları vardıda son yönetmeliğe göre neredeyse mevcut maaşlarımızın çok büyük bölümünü kesmeye ve sonradan 2022 yasasından yararlanmak isteyeceklerin de önünü kapayan bir yönetmelik hazırladılar ve bu konularda hiç konuşmazlar

demirc

30.01-2013, 16:39
faydalanamadığım şey bedava olsa ne işime yarar tekerlekli sandelyeye uygun yapsınlarda para alsınlar razıyım bir muayeneye gitmek için gidiş dönüş 50 lira taksi ücreti veriyorum

ZD021

30.01-2013, 18:35
Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz 29.09-2010 Tarihindeki Açıklaması;

4736 sayılı Kanun’un 1. maddesinin 1. fıkrasından hareketle toplu ulaşım hizmetleri için Belediyemizce belirlenen ücret tarifelerinden muaf tutulan vatandaşlarımıza daha ekonomik hizmet sunulması ile sosyal dengesizlik ve eşitsizliğin önüne geçilmesi için kriterlerinin tespiti ve takibi ile ileriye yönelik kendileri ile ilgili bilgi toplanıp derlenmesi sonucunda planlamalar yapılması amacıyla durumlarını belgelendirmeleri talep edilmiş ise de adlarına düzenlenmiş özel kimlik belgelerini göstererek bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanmaları gerekmektedir.

Bu konuda Beldemizde toplu taşıma ve ulaşım hizmeti sunan otobüs işletmecilerinin gerekli hassasiyeti göstermeleri, aksine hareket edenler hakkında ise gerekli yasal işleme bağlı cezai müeyyidelerin uygulanacağı hususu ilgilil​ere basın yolu ile arz olunur."

cirkinkedi

30.01-2013, 18:54
Bursada ücretsiz taşıyor % de oranı belırtmeksızın..

Bio

30.01-2013, 18:57
Bu yasa zaten vardı sadece uygulanmıyor uygulatacak insanlar lazım hatta şehirler arası otobüslerde bile indirim söz konusu ancak uygulayan yok ....

izmirksk35

31.01-2013, 02:02
şehirler arası ücretsiz mi olucak yoksa sadece belediyelerde mi ücretsiz olucak ?

World WaR

31.01-2013, 03:49
Zaten ücretsizdi engelliye.
Heralde yaşlılar için bir düzenleme olsa gerek.
Araya engelli bireyleride koyup reklam yapma amacı var.

AsTeRuNyA

31.01-2013, 11:12
istanbulda engelli zaten ücretsiz 65 yaş indirimli bu bir kandırmacadan ibaret

serkanmalkoc

31.01-2013, 11:20
3n (http://3n.iett.gov.tr/) adresindeki İSTANBUL'daki arkadaşlar otobüslerin nerede olduğunu görebilirler.

mustafacoban

31.01-2013, 11:35
Ücretsiz sehirlerarası yolculuk için çalışma (http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/ucretsiz-sehirlerarasi-yolculuk-icin-calisma-72746.html)

hadı hayrlısı ;)

ekinos

31.01-2013, 12:10
o şehirler arası demiyo şehirler arasında ki diyo

Engelliler in cretsiz ehirleraras Yolculuk Bakanlar Kurulu'na Geliyor (http://www.sondakika.com/haber/haber-engelliler-icin-ucretsiz-sehirlerarasi-yolculuk-4286129/)

mustafacoban

31.01-2013, 12:26
Bütün Sorun Haberin Başlığında :rolleyes: İçeriğide Sizin Dediğiniz Gibi :confused:

ekinos

31.01-2013, 12:54
orda öyle demiş ama sonraki linkte şehirler arası doğruymuş. her neyse de süperrr haber inşallah olurr

yunus_can

01.02-2013, 10:20
Ankara'da % 40-59 oranında engellilere toplu taşım araçları indirimli % 60 ve üzeri oranındaki engellilere ücretsiz uygulama var. İnşallah engelliler arası bu ayrımcılık ortadan kalkar.

kazazede

01.02-2013, 11:20
ankara da yaşayan engelli arkadaşlar belediyeyi dava edin.kesinlikle kazanacaksınız.devlet %40 ve üzeri engellidir demiş.ankara belediyesi engellileri rapor oranlarına göre ayıramaz, ayrımcılık yapamaz.

yunus_can

02.02-2013, 23:44
Arkadaşlar Yaşlı, engelli, şehit ve gazi yakınlarına 'Ücretsiz ulaşım' hakkı bütün engellilere ücretsiz olacak sanmıştım fakat araştırmalarım sonucunda 17.01.2013 tarihinde bir milletvekili meclis komisyonuna kanun teklifi sunmuş %40 oranında engellilere verilen indirim kartları ve % 60 oranında engellilere verilen ücretsiz seyehat kartlarının bütün illerde geçerli olması için standart getirilmesi istenmiş. Kanun tasarısı meclis komisyonun'da sonuçda Ankarada % 40 ve % 59 oranında engelli olan arkadaşlar için indirimli uygulama devam edecek gibi gözüküyor.

SeZeR_58

03.02-2013, 01:22
Eee zaten ücretsiz oldu diye otobüs vs.lere sürünerek binip ineriz ! Kucakta "bavul" taşınır gibi kucaklanarak! da olur...
Ne güzel memleket bea.. Kucakta hizmet :)

fatih530

03.02-2013, 16:40
Merhaba arkadaşlar engellilere toplu taşım araçları ücretsiz olacak diye haber duydum var mı aslı?

ahmet3847

07.02-2013, 09:44
arkadaşlar bende kayseride yaşıyorum e oranında ortopedik engelliyim.
Kayseri büyükşehir belediyesi belediye otobuslerınden ücretsiz özeL halk otobuslerı ve tramvaydan indirimli olarak binebiliyoruz.
acaba hpsinemi ücretsiz binecegiz yeni bir haber duyan olursa bilgilendirsin teşekkürler..

kayseride özeL halk otobüsleri ücretli acaba tramvay ve özellerede ücretsiz binebilecekmiyiz ??

ekinos

07.02-2013, 10:02
şehirler arası bedava olacakmış

twilight

07.02-2013, 11:53
Sadece gülüyorum yediniz siz de bu yalanı dimi bu iktidarın adam akıllı yaptığı bir şey söyler misiniz? (:

ahmet3847

07.02-2013, 21:17
bakanlar kuruluna gönderilecegini söyledi başbakan bekliyoruz inşallar toplu taşım araçlarıda ücretsiz olur mecliste böyle bir konu var

buzluçay

08.02-2013, 00:25
inşallah en kısa zamanda yürürlüge girer

muntada al ansar

08.02-2013, 02:06
arkadaşlar siz ücretsiz taşımayı bakmayın bunlar engelli maaşını kestikten sonra engellilere şirin gözükebilmek için yapılmış veya yapılacaığı söylenen çok güzel haraketler maaşın olmazsa bedava seyahat hakkı verse ne olur vermese ne olur hala bunların bi aldatmaca olduğunu görmüyormusunuz

ahmet3847

08.02-2013, 08:38
sağlık raporunda ağır özürlü[evet] yazan kişiler ücretsiz yararlanırsa şaşırmayın ;)

KaRe

08.02-2013, 10:34
kayseride tabiki öncelikli temennimiz oradada ücretsiz olması ama insan şöyle bir düşününce kayseride ücretsiz olması zor gibi malum kayseri parayı güzel kullanan bir millet gayseri para konu oldumu 3 kez 5 kez daha düşünüp öyle adım atan milleet :)
Kayseri de engelliler toplu ulaşımdan ücretli yararlanıyoruz.inşallah ücretsiz olmısını temenni ediyorum.

ahmet3847

08.02-2013, 21:35
bende kayseride yaşıyorum inşallah özel halk otobüsleride ücretsiz olur..

Landish

12.02-2013, 12:59
açıklama geldi. hürriyet.com.tr den alıntı:

65 YAŞ ÜSTÜNE ÜCRETSİZ SEYAHAT

Devlet demiryollarında bu
vatandaşlar ücret ödemeden seyahat edebilecek. Engelli kardeşlerimiz
demiryollarının, deniz yollarının şehir içi ve dışı hatlarında ücretsiz seyahat
edecek. Ağır engelli kardeşlerimizin yanında bir refakatçi de bu hizmetten
yararlanacak. 65 yaş üstü vatandaşlarımız demiryolları, İETT ve deniz yollarında
Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edecek. Belediyeler arasındaki farkı
kaldırıyoruz. Saat uygulaması yok. Dileyen dilediği saatte bu hizmetten
yararlanacak. Dede ile torun, nine ile torun arasındaki ulaşım engelini
kaldırıyor, sevenleri birbirine kavuşturuyoruz. Muhalif anlayışlar yine
konuşacaklardır

mulucay

12.02-2013, 13:17
Samsunda engelliler otobüs ve metroda 75 kuruş ödüyor.Bence güzel

destkop

12.02-2013, 13:26
arkadaşlar başbakan dediki bütün karayolu deniz yolu devlet demiryolları ve raylı sistemler hepsi ücretsiz olacak dedi. metrolar tranvaylar bunlara dahilmi.

geronimo_geronimo

12.02-2013, 13:32
raylı sistemler dahil ise metrolar da ücretsiz olmalı. örneğin ankara da metro ve ankaray indirimli ücretsiz değil, özel halk otobüsü indirimli ücretsiz değil, sadece ego otobüsleri ücretsiz engellilere tam açık şekilde nerelerden öğrenebiliriz ne zaman uygulamaya geçilir hızlı trenlerden de ücretsiz yararlanabilecekmiyiz ?

sakura71

12.02-2013, 14:22
Başbakan müjdeyi verdi. Ulaşım ücretsiz olacakmış....
Bla, Bla, Bla, Bla, ......

destiny07

12.02-2013, 14:24
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''65 yaş üstü vatandaşlarımız, devlet demir yollarının şehir içi hatlarında, deniz yollarının şehir içi hatlarında, belediyelerin şehir içi toplu taşıma araçlarında Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edecekler. 65 yaş üstü vatandaşlar ayrıca demir ve deniz yolları dış hatlarında ise yüzde 50 indirimle seyahat edecekler'' dedi.

Başbakan Erdoğan, engellilerin, devlet demiryolları ve deniz yollarının şehir içi ve şehirler arası hatları ile belediyelerin şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat yapabileceklerini belirterek, ''Buraya bir farklılık daha getiriyoruz, ağır engelli kardeşlerimizin yanında bir de refakatçi bu hizmetlerden istifade edecek'' dedi.

ozkanerel

12.02-2013, 14:55
Merhaba arkadaşlar %47 raporum var şuan ego otobüslerine indirimli kullanarak biniyorum fakat yeni çıkan yasaya göre özürlüler ücretsiz binecekmiş diye duydum ama konu tam hakim olan biri net bilgi verebilirmi ?

lynx2696

12.02-2013, 14:57
iyi de TCDD de zaten benzer bir uygulama vardı engelliler için %90 ve üzeri ağır engelliler ücretsiz seyahat edebiliyorlardı diye biliyorum yanlarında refakatçileri de ücretsiz faydalanıyordu şehirlerarası hatlarda yine aynı şeyi yapıp karşımıza oranın kaç diye sıkıntı çıkartmazlarsa güzel bir şey bu eğer tüm engellileri kapsayacaksa.

lynx2696

12.02-2013, 15:01
ihsen;

öyle deme arkadaşım %70 olan otobüsü ne yapsın benim oranım %80 ama ben otobüs kullanmak zorundayım çünkü araba alacak param yok zaten yanlışlık da burada %40 ve üzeri herkese istanbulda ki gibi ücretsiz yapmalılar ayrıca verdikleri başbakanlık kartını göstersek yetmeli hem özel otobüslerde hemde metro ve bilumum benzeri toplu taşımalarda

ahmetacar_45

12.02-2013, 15:16
ücretsiz seyahat ne zaman başlayacak ne yapmamız gerekir bu konuda bi yere başvurmamız gerekiyo mu

2de1

12.02-2013, 15:21
ahmetacar_45;

Seçimler yaklaştığı zaman detaylar ortaya çıkar ;)

ozkanerel

12.02-2013, 15:21
evet ahmet kardeşin dediği gibi ''ücretsiz seyahat ne zaman başlayacak ne yapmamız gerekir bu konuda bi yere başvurmamız gerekiyo mu''

% oran önemlimi mesela %47 yim ben üçretsiz faydalanabilirmiyim

aynurrr

12.02-2013, 15:24
milletin üç aylıklarınıo klesip sonrada bedava trene otobüse binin diyen zihniyet bukadar olur işte

slimer

12.02-2013, 15:27
Ya zaten yarın öbür gün hepsi özelleşecek ve bu indirimlerin anlamı kalmayacak.

2de1

12.02-2013, 15:30
aynurrr;
Seçim stratejisi :=)

ahmetacar_45

12.02-2013, 15:51
ne zaman belli olur detaylar bilgisi olan paylaşsın

BaSKaN53

12.02-2013, 17:39
Devlet demiryollarında bu vatandaşlar ücret ödemeden seyahat edebilecek. Engelli kardeşlerimiz demiryollarının, deniz yollarının şehir içi ve dışı hatlarında ücretsiz seyahat edecek. Ağır engelli kardeşlerimizin yanında bir refakatçi de bu hizmetten yararlanacak. 65 yaş üstü vatandaşlarımız demiryolları, İETT ve deniz yollarında Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edecek. Belediyeler arasındaki farkı kaldırıyoruz. Saat uygulaması yok. Dileyen dilediği saatte bu hizmetten yararlanacak. Dede ile torun, nine ile torun arasındaki ulaşım engelini kaldırıyor, sevenleri birbirine kavuşturuyoruz. Muhalif anlayışlar yine konuşacaklardır
Yolcu yolunda gerek. Hiç kafanıza takmayın. Biz işimizi biliyoruz

Kaynak: Başbakan'dan önemli açıklamalar - Hürriyet GÜNDEM (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22579602.asp)

ahmet3847

12.02-2013, 19:28
yürürlüğe ne zaman girer acaba? nereye başvuracagız bizdeki indirimli kartlar ne olacak?nasıl binecegiz? bunları acıklarmısınızı bilgisi oLan :)

Zaman Tüneli Fotoğrafları | Facebook (http://www.facebook.com/photo.php?fbid=472327822821934&set=a.155400264514693.46483.153655934689126&type=1&theater)

ben bu kadarını buldum ...

OnurcanG

12.02-2013, 19:49
arkadaşlar İDO Bandırma seferi bedavamı olucak örnegin

Muzo

12.02-2013, 19:52
bunda hiç bir şey yokki eskinin devamı... bld ye otobüsüne bedava biniyorduk yine aynı !!! değişen hiç bir şey yok

yunus_can

12.02-2013, 20:49
Ankara için % 40 % 59 oranında engelliler için indirimli uygulama vardı bedava binemiyorduk. Nihayet başbakanın bugün konuşmasından sonra nihayet ankarada ücretsiz toplu taşım araçlarına bineceğiz.

garip38

12.02-2013, 21:21
Bakalım Kayseri büyükşehir belediyesi (https://www.google.com.tr/search?hl=tr&tbo=d&biw=1280&bih=677&spell=1&q=Kayseri+büyükşehir+belediyesi&sa=X&ei=qZUaUb7qLo-zhAfZuIB4&ved=0CCkQvwUoAA) Engellilere ücretsiz YAPACAK'mı

london78

12.02-2013, 21:39
evet muzu değişen aynı biz zaten şehiriçinde ezelden beri bedeva biniyoruz ASLI OLAN KARA VE HAVA yollarında olmasıydı.OY DEĞİL O harfini bile vermeyin yiğit ve mertlerse karayolları kanunda yapsaydılar özel firmalar bizi öldürmüş adeta

ekinos

12.02-2013, 22:15
biz antalyada bedava binemiyoruz ama herşehirde bedava değil di

london78

12.02-2013, 22:41
antalyada sosyal politika yok piyasa mekanizması var ama anadolunun çok yerinde ezelden beri bedevaydı.bu kanun eğer ÖTÖBÜS VE HAVA firmasında geçerli değilse ki değildir hiçbir yeniliği yoktur bu yasa piyasa mekanizmasına(kapitalist düzene)müdahale edemiyorsa etmiyorsa bu engellilerin sömürülmesine devam ve SOSYAL politikayla ilgisi yoktur.O FİRMALARI BİR BEN BİLİRİM bayramlarda engellileri direk geri çeviriyordular 3 kuruş fazla kazanmak için karayolu taşıma kanunu ve KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUK ilkelerini nasıl çiğnediklerini gözlerimle gürdum .bu yenilik seğil BAŞKANLIK SİSTEMİ VE YENİ ANAYASAYI DAYATMA politikasıdır.yiğitsen karayolu taşıma kanununda yapsaydın.

CrystaL

12.02-2013, 22:56
bir yandan bozup bu atımlarla göz boyuyorlar zaten büyük bir kesim ücretsiz engelli olarakdan çok büyütüp göz boyuyorlar 2022 maaşları için neden bişey söylenmiyor atamalar iş için neden bir konuşma bir açıklama yapılmıyor

destiny07

12.02-2013, 23:31
maaşlar kesilirse bunun pek anlamı kalmaz

caglarim

12.02-2013, 23:42
Sayın başbakanım ve Akp engelliler için çok şeyler yaptı. Ne yazık ki bu grupta kişiler hala hükümeti suçlamaya, hiç birşey yapmadığını söylüyorlar. Sizce bu nedir. Bu bir dönüm noktası. Teşkkürler Akp ve Başbakan.

Bu grupta ki tüm yorumları okudum. Yazıklar olsun. Hala birşeyin peşinde koşan, zihniyetleri farklı kişiler akp ve başbakana laf atıyorlar. neden yapılanı görmüyorsunuz. Neden bu kininiz.

Nerede ücretsizdi. Araştırmadan yorum yapma.

izmirksk35

12.02-2013, 23:45
TCDD'de ücretsiz deme şehirler arası otobüslerde hala 0 devam ediyo mu yoksa o da ücretsiz mi ?

caglarim

12.02-2013, 23:48
septik40;

hala yalan yere iftira, karalama yapıyorsun. Sen bir araştır bakalım biz engellilere yapılan daha ne olsun. Geçmiş zamanlarda ne kadar kurumlarda engelli çalıştırıldı. Akp dönemi için de milyonlarca engelli istihdam edildi. Ve hala da sınavlar açılıyor engelli alınıyor. Engelliler araba alımında ötv kdv ve diğer indirimler geldi. Konut alma hakkı kolaylaştı. Engelliye yollar en iyi şekilde yapıldı ona göre gözleri görmeyene yollar çizildi. Oyun parkları, otobüsler hep engelliler için kolaylık oldu. Daha sana burada sayamadığım bin türlü güzellikler getirildi. Düşün ve gaflete düşme.

ekinos

12.02-2013, 23:49
kusura bakmayın ama çok istiyoruz şehir içi ulaşım almanya da bile sadece yürüyemeyenlere ücretsiz miş diğer engel gruplarına yokmuş

digifon

12.02-2013, 23:52
Erdoğan, AK Parti TBMM grup Toplantısında yaptığı konuşmada, sosyal yardımlar konusunda müjde verdi.
Erdoğan, ''Vazife malullüğü kapsamında şehit olanların çocukları ile anne-babaları, asayiş ve güvenlik hizmetlerinin yerine getirilmesi sırasında gazi olanların, harp malullerinin, vazife malullerin, muharip gazilerin çocukları ve anne babaları da toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacaklardır''
Başbakan Erdoğan, şehit ve gazilerin çocukları ile anne ve babaları, engeller ve refaketçileri ile 65 yaş üstündeki yaşlıların, toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanacağını söyledi.
Erdoğan, söz konusu kişilerin, TCDD, denizyollarının ve belediyelerin şehiriçi ve şehirlerarası hizmetlerinden ücretsiz yararlanacağını bildirdi.

ekinos

12.02-2013, 23:53
belediyenin şehirler arası ??

digifon

13.02-2013, 00:00
Erdoğan, "Toplu taşıma araçlarından indirimli yararlanma noktasında belli kesimlere belli avantajlar sağlanıyordu. Gaziler ve şehit yakınları toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyordu. Vazife malullerinin çocukları yararlanırken, anne ve babaları yararlanamıyordu. Dün Bakanlar Kurulumuzda Bakan Fatma Şahin’in sunumunu değerlendirdik. Vazife malullüğü kapsamında şehit olanların çocukları, anne-babaları, gazi olanların harp malullerin, muharip gazilerin çocukları ve anne babaları da toplu taşımadan ücretsiz yararlanacak." dedi.
Ayrıca 65 yaş üstü vatandaşların TCDD ve deniz ulaşımının şehir içi hatları ile belediyelerin şehir içi toplu taşıma araçlarından da Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edeceklerini aktaran Başbakan Erdoğan, ''65 yaş üstü vatandaşlar ayrıca demir ve deniz yolları dış hatlarından da yüzde 50 indirimle seyahat edecek'' diye konuştu.
Erdoğan, engellilerin, TCDD ve deniz yollarının şehir içi ve şehirler arası hatları ile belediyelerin şehir içi toplu taşıma araçlarında da ücretsiz seyahat edeceklerini bildirerek, ''Buraya bir farklılık daha getiriyoruz, ağır engelli kardeşlerimizin yanında bir de refakatçi bu hizmetlerden istifade edecek.'' ifadelerini kullandı.

ben de tam anlamadım buda başka bir haber kaynagından aldım ama erdogan nın konuşmasının videosu varsa ordan tam anlaşılır sanırım

AYBAROGLU

13.02-2013, 00:10
bu işten birşey anladımsa arap olayım:) net konuşan biri yokmu burda ücretsiz derken kasıt ne indirimli ücretli mi yoksa...

buzluçay

13.02-2013, 00:19
arkadaşlar şehirler arası otobüslerdedemi ücretsüz oldu bilen varmı

ackurt19

13.02-2013, 00:20
şehirler arası otobüslerde engelilere %30 indirim vardı hangi firma uyguladı,kaç tanesi sorun çıkarmadı,uygulayanlarda bilet fiyatını yüksek tutup güya indirim yapmış oluyorlardı.Seçim yutturmacaları,göz boyama illizyonist oyunlar bunlar.Engelli alımlarındada aynı oldu.Bundan önceki alımlarda 7700 kişilik kadro vardı ne oldu 2900 kadro boş kaldı.Bugünde 8145 olarak açıklandı.Olacağı yine aynı...

hayalet73

13.02-2013, 00:42
"...
Bu öneri ile ücretsiz seyahat hakkının kapsamı genişletilerek;
Vazife malullüğü kapsamında şehit olanların çocukları ile anne ve babalarının,
Asayiş ve güvenlik hizmetlerinin yerine getirilmesi sırasında gazi olanlar, harp malullüğü ve vazife malullüğü kapsamındaki gaziler ile muharip gazilerin çocukları ile anne ve babalarının da,
Devlet Demiryollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarında, Denizyolları şehir içi ve şehirlerarası hatlarında, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere ya da belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs veya şirketlere ait şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak seyahat edebilmesinin sağlanması,

Ağır engellilerin bir refakatçisi ile birlikte ve engellilerin, Devlet Demiryollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarında, Denizyolları şehir içi ve şehirlerarası hatlarında, belediyelere ve belediyeler tarafından kurulan şirketlere ait şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak seyahat edebilmesinin sağlanması,

65 yaş üzeri kişilerin, Devlet Demiryollarının şehir içi hatlarında, Denizyolları şehir içi hatlarında, belediyelere ve belediyeler tarafından kurulan şirketlere ait şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz olarak, Devlet Demiryollarının ve Denizyollarının şehirler arası hatlarında yüzde50 indirimli seyahat edebilmesinin sağlanması,
amaçlanıyor.
... "
Kaynak: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Facebook sayfası (http://www.facebook.com/photo.php?fbid=420645054689681&set=a.363739213713599.86243.363729653714555&type=1)

Resmi sayfada paylaşılan, yukarıda bir kısmını alıntıladığım metne göre engelli ve 65 yaş üstü olan kesim özel halk otobüslerinden faydalanamayacak. Eğer metin hatalı yazılmadıysa uygulama yürürlüğe girdiğinde İstanbul'da kullanabildiğimiz özel halk otobüslerini ücretsiz kullanamayacağız demektir. Görüşleriniz nedir bu konuda?

izmirksk35

13.02-2013, 01:00
​Peki bu uygulama ne zamandan itibaren geçerli mesela yarın gitsek tren bileti alsak ücret vermiyecekmiyiz ?

DOĞAN_56

13.02-2013, 08:37
engelliler; belediyelerin sunduğu şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ve şehir içi-şehirlerarası deniz ve demiryollarından ücretsiz yararlanacak. Aynı haklardan ağır engelli vatandaşların yanındaki bir refakatçi de faydalanacak. 65 yaş üstü vatandaşlar da, demir ve deniz yolları ile belediyelerin şehir içi toplu taşıma hatlarında ücretsiz seyahat edebilecek. 65 yaş üzeri vatandaşlara, demiryolları ve deniz yollarında şehirlerarası hatlarda yüzde 50 indirim uygulanacak. uygulama mart ta.

ahmetacar_45

13.02-2013, 09:12
ne zaman bilgi verirler bu konuda ne yapmamız gerekir martta mı başlayacak kesin

reys

13.02-2013, 12:01
uçak yok nedense

TOLGA_HAN

13.02-2013, 12:03
kardeşim benim yaşadığım ilde toplu taşıma belediye tarafından değilde özel şirket tarafından yapılıyor şimdi bu bedeva olan hakkımız özel şirketleride kapsıyor mu yoksa sadece belediyelerin toplu taşımaları için mi geçerli eğer ki sadece belediye için geçerli ise boşa gidecek çoğu yerde zaten tüm özel oldu toplu taşımalar

london78

13.02-2013, 12:58
karayolu ve havayolundada istiyoruz yoksa sadce bir aldatma olur .özel firmalar bizle dalga geçiyor kalabalık bayramlarda

hayalet73

13.02-2013, 13:16
TOLGA_HAN;
Bir önceki sayfada paylaştığım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yazısından, engelli ve yaşlı grubunun özel halk otobüslerinden yararlanamayacağı sonucu çıkıyor.

ugir

13.02-2013, 15:23
Tamamen oy için yapılacak bir güzelliktir..tabiri caizse ağza bir parmak bal çalmaktır.çok daha mühim sorunlar için neden çözüm getirilmez acaba.hep kaşıkla verirler kepçeyle geri alırlar...

tılafsınlı

13.02-2013, 15:51
çok saçma

london78

13.02-2013, 17:51
saçma olan :git bakalım bayramda sana özel ötübüs firmaları yer veriyor mu,önemli olan özel sektöre kota koyması gerekirdi niye kara ve hava yolu dahil değil çünkü zenginlerden siyasal ikdidar korkuyor

dilemma

13.02-2013, 18:11
inanın inanın doğrudur haber. binlerce şehidin katili abdullah öcalanla anlaşma masasına oturacaklar şu günlerde.belki onu meclise alacaklar. bu da bu madur(!) zavallı insanlara yani halkın büyük bir kısmına kocamaaannn bir sus payı. görmezden gelme payı. yalakalık yapmak için fırsat. hadi siz beleşe yolculuk yapın, bizim bu insanlık dışı anlaşmalarımızı ve bu ülkede olan biten diğer bütün yolsuzluk, torpil, hak yemelerimizi görmezden gelin rüşveti sevgili hükümetinizin. biz de salağız, ücretsiz olsun, aman emeksizce alalım da ne olursa olsun kabul ederiz yaaa, bize ne'ciyiz ya, atlayalım hemen..... iyisiniz hadi yine yırttınız!!

ahmet3847

13.02-2013, 19:15
walla kayseride özel halk otobusleri ücretsiz olsun başka hiç birşey istemiyom

ÜMİTOLMALI

13.02-2013, 20:21
yav kardeşler akıllı olun aklınızı başınıza alın yavvv arkadaşlar dinlemedinizmi haberi ne diyor başbakan bakın parentez içinde veriyom anlamayan arkadaşlara ( BELEDİYEYE AİT TOPLU TAŞIMA ÜCRERLERİNDE DİYORR EEEE HANGİ ŞEHİRDE BELEDİYEYE AİT TOPLU TAŞIMA ARACI VAR BU ADAM İKTİDARA GELİNCE HER ŞEYİ ÖZELLEŞTİRİRKEN BELEDİYELERİDE TOPLU TAŞIMAYI ÖZELLEŞTİRMEDİMİ ONUN İÇİN RÜYA GÖRMEYİN UYANIN UYANIN
BELEDİYELERE AİT BİR KAÇ OTOBÜS KALDI İSE ODA YA BOZUKTUR GARAJDA YADA HİÇ KİMSENİN GİTMEYECEĞİ YERLERE GİDİYODUR İLGİNİZEEEE
UYANMANIZ DİLEĞİYLE

mustı

14.02-2013, 00:46
ben bundan bısey anlamadım zaten istanbulda ucretsız toplu tasıma aracları sehırler arasıdamı ucretsız olcak benım % 80 agır degıl raporum var ana ucretsızmı olcak sehırler arası anlayamadım bırde sikayetım var bu devletten ben onceden aynı raporla refakatlı kartım vardı bundan yaklasık 7 ay once kartımı aldılar sadece ben yararlanıyorum suanda yanı onceden refakatlıydı ıkı kısı bınıoduk yenı kanun cıkartmıslar gece yarısı neymıs rapor en az %50 agır olcakmıs refakatlı alabılmem ıcın kartı sizce bu haksızlık deılmı benım %80 olmasına ramen aldılar refakatlı kartımı raporum agır deıl dıye:mad:

kunta

14.02-2013, 00:53
çok guzel olur yasalaşırsa

mustı

14.02-2013, 01:09
nası yanı guzel olur

ahmet3847

14.02-2013, 07:46
sayın başbakanım 1-2 haftadır engellilere müjde üstüne müjdeler veriyorsunuz çok teşekkür ederiz. ama toplu taşıma araçlarında bir şeye dikkat çekmek istiyorum.
sadece belediye otobuslerıne ücretsiz binecegiz deniyor. fakat zaten ücretsiz biniyoduk.[türkiyenin yarısından çoğu hatta neredeyse hepsi ücretsiz biniyor] Kayseridede aynı şekilde belediye otobüsleri ücretsiz özeL halk otobusleri,ve tramvaylar ücretli engelliler olarak sayın başbakanım lütfen özel halk otobusleride ücretsiz olsun.çünkü yani engelliler zpr yürüyor bende öyle tek ayagım yok sayılır zor güçlüklerle yürüyorum ama param olmadıgından otobuslere bınemıyorum çünkü beledıye otobuslerı kalktı kayseride -30 gibi beledıye otobusleri çalışıyor oda şehir merkezlerine değil uzak köylere bir işimize yaramıyor. beledıyeler ya para[bılet] yardımı yapsın yada belli bir raporu olanlara ücretsiz olsun..
ellerinizden öpüyorum iyi günler diliyorum....sayın başbakanım

başbakanlık sitesinden böyle bir mesaj gönderdim :D gerçekleşeceği yok işte insan bekliyor işte :(

ahmet3847

14.02-2013, 10:01
özeL haLk otobüsleri olmayacak araştırdık belediyelere gittim ama sadece beledye otobusler olacakmış.
işin ilginç yanıda belediye otobusleri hiç kalmadı hep özelleştive zaten türkiyenin genelinde ücretsizdi.

ugir

14.02-2013, 10:21
engellinin ulaşım araçlarına ulaşabileği yolları yapsalar önce daha iyi olmazmı..kaldırımlar çin seddi gibi..kamu kurumlarında bir sürü kat çıkmak zorunda kalınıyor..engelli asansörü çoğunda yok olanlarda zaten bozuk..otobüslerin cogu eskı model coguna engellı tekerleklı sandalyalı kardesımız bınemıyor..son cıkan bır kac aracta yenı sıstemler mevcut..ee once bunları duzelt kı ınanıdırıcı olduguna ınanalım sayın basbakan..

serkanser

14.02-2013, 13:52
yunus_can;

Aslında bu uygulamaya bende karşı değilim; çoğu insanlar askere gitmemek için vs. yüzde 40 üzeri almakla uğraşanlar..
Raporda yüzde 40 almak ikna ile kolay.. ve kolay kolay geçici engelleri var.. Yüzde 60 fazla tabiki de; yüzde 50 ve üzeri olmasını isterim..
zihinsel olsun, tekerlekli sandalyeli olsun vb. kısaca ağır engelli olanlar (yüzde 50 ve üzeri olması şartı ile) Türkiyedeki engelliler, bu ulaşım gibi haklardan ücretsiz yararlansını istiyorum.

yazıları okudukça bende tahmin ettiklerim;

yüzde 40 üzeri ise (istanbulda zaten indirimli olan banliyo gibi trenler hariç çoğu ücretsiz) Türkiye genelinde indirimli olan ne varsa ücretsiz olacaktır.
yüzde 50-60 üzeri olanlar özel kart çıkacak ve o kartla refekatçiyle birlikte ücretsiz yararlanacaktır.

ahmet3847;

zaten başbakanda ayrıca belirtmiş ağır engelli olanlar için refekatçide ücretsiz yararlanacak diye.. raporda ağır engelli ibaresi evet yazacak şekilde olacaktır katılıyorum..

benim düşündüğüm bir başka ise şehirlerarası refekatçisiyle birlikte ücretsiz olacaksa turizimcilerin vay haline :)
şimdiden otobüstede yerinizide erkenden ayırtın derim :)

Saygılarımla

ahmet3847

14.02-2013, 15:31
ama belediyeden aldığımız bilgiler neden hayır dıyorlar özeL halk otobusleri ister ağır özürlü olsun ister olmasın yinede indirimli binecekler diyorlar benim raporum %67 ben şimdi hepsinemi ücretsiz bincem ?

aynurrr

14.02-2013, 15:34
Okuyorum okuyorum milleti ne hale getirmişler panoraya olunmuş çok yazık

ahmet3847

14.02-2013, 15:43
arkadaşlar halk otobüsleri olmayacak sadece beledıye otobüsleri olcak

ahmet3847

14.02-2013, 15:51
tam belli değil eskisi gibi devam edecegi gozukyo

gulay_06

14.02-2013, 16:13
bide başbakanımı eleştiriyorlar bakın ne güzel işlere imza atıyor daha önce hangi başbabakan engelliler için böyle bir girişimde bulundu başbakanımızı tebrik ediyorum

TOLGA_HAN

14.02-2013, 16:55
Gülay memlekette belediye otobüsü mü kaldı da bilip bilmeden hemen hükümet yanlısı konuşuyorsunuz türkiyenin hemen hemen heryerinde özelleşti dolmuşlar özel halk otobüsündeki şöföre ben engelliyim ve engellilere ulaşım serbest desene bi levyeyi kafana nasıl indiriyor Seni kimse kurtaramaz şöförünelinden şu çok övdüğün hükümet bile kurtaramaz seni

gerçektende içler acısı bir durum devletin başbakanı çıkıyor bir açıklma yapıyor ama kanun neyi kapsıyor neyi kapsamıyor kimse birşey bilmiyor gülsemmi ağlasammı...

tılafsınlı

14.02-2013, 20:02
tolga_han alkışlıyorum seni bu milletin yarısı böyle ücretsiz oldu mu tamam sen ister yararlan ister yararlanma öyle bişey var mı tayyip ücretsiz ettimi sorun yok bu yeter

ahmet3847

14.02-2013, 21:14
evet başbakanımız desinki engelliler bütün toplu taşım araçlarından ücretsiz yararlanıcak[özellerde dahil] desin o zaman olur işte.

ahmet3847

15.02-2013, 09:22
kayseridede özeL halk otobüsleri oLmuyo oLmazda yapsaydı keşke :'(

ahmet3847

15.02-2013, 09:30
bu konuyla ilgili kimse bilgi vermiyo kimler yararlanıcak nasıL olcak faLan diye

lynx2696

16.02-2013, 00:25
Benim anlamadığım İstanbul'da özel halk otobüsleri de dahil (sadece iki katlı olanları hariç ki ; onlara da normal vatandaş 2 katı para ödüyor zaten ) (bir de banliyö trenleri hariç ; eğer %90 ve üzeri değilse indirimli bile değil ) ücretsiz. Bütün Türkiye' de böyle olması gerekli bu uygulamanın . Bir iş yapacaklar bari tam yapsınlar.

hayalet73

16.02-2013, 01:26
Muhtemelen ilerleyen zamanlarda mahkemelik olacak bu konu. Ya da kanun veya kararı yazarken düzeltecekler. Ben beylikdüzü merkezde oturuyorum ve sorunum yok bu konuda. Fakat Gürpınar, Kıraç, Çatalca, Silivri, Güzelce ve daha sayamayacağım pek çok yere belediye veya otobüs aş. otobüsü yok bildiğim kadarıyla. Kaldı ki pek çok arkadaşımızın yazdıklarından Anadolu'nun çoğu belediyesinde durum aynı gibi görünüyor. Bu iş " ekmek bedava ama un için 1 TL. verirsen" gibi bir şey oldu galiba.

dmert58

16.02-2013, 01:42
sivasta da öyle arkadaşlar engelliler indirimden faydalanıyor sözde indirimli fiyat 1.10 kuruş inşallah her yerde engellilere ücretsiz olmasını temenni ediyorum

koselim

19.02-2013, 13:18
ücretsiz uygulama ne zaman başlayacak? Bilgi olan arkadaşlar varmı?

muntada al ansar

19.02-2013, 15:16
hedef neydi 2023 belki ozaman

serap1986

19.02-2013, 17:00
%70 raporu olan otobüsü ne yapsın demiş arkadaş ama orda bi hata var benim %88 raporum ve allahıma binlerce şükür kimseye muhtaçlığım yok sapa sağlam ayaktayım geziyorum yani her raporu olan yatalak değil derin düşünmek lazım

Bio

19.02-2013, 17:03
Benimde rapor % 88 bizde ayaktayız kimseye muhtaç değiliz çok şükür kendi aramızda bile sanırım rapor oranı yüksek olunca dıştan bişey belli olmayınca sahtekar damgası yiyoruz veya bunun bişeyi yok durumunda kalıyoruz neyse beyin engellilere selam olsun :)

ferhat1965

19.02-2013, 19:57
Arkadaslar hangi gazete veya Tvde izledim hatirlamiyorum.yeni saglik bakani ucretsiz ulasim ile alakali olarak konunun bir ay icinde meclise gelecegini ve en gec iki(2) ay sonunda sonuclanacagini soyledi..

mustı

22.02-2013, 03:17
benımde %80 raporum var dıştan kımse anlayamaz ama gelde bırde içime sor yanı anlıycagınız herturlu ıhtıyacımı goruyorum ama ruhen bedenen cok yıprandım ve halada yıpranmaktayım

hayalet73

22.02-2013, 11:48
Mevzuunun çıkış noktası İstanbul'da yaşayan engellilerin özel halk otobüsünden yararlanmasının önüne geçmek olduğuna göre kısa sürede çıkar bu yasa. Ondan sonra İstanbul'da yaşayan engelliler isyana başlar ama her zamanki gibi geç kalınmış olur.

ugir

22.02-2013, 12:13
turan yılmaz;

EE İYİDE BEN KULLANIYORUM OZEL HALK OTOBUSLERINDE..KARTIMI BASIYORUM VE GECIYORUM HIC BIR SORUN YOK.BAKIN İETTNİN SİTESİNDE DE %40 VE ÜZERİ ÜCRETSİZ YARARLANABİLİR DİYOR.
ÖZÜRLÜ KARTI (http://skart.iett.gov.tr/Ucretsiz-Kart-Detaylari2.aspx?id=7)

Istanbulda yararlanabiliyorsunuz yanlış bilgilendirme yapmayalım bence...

hayalet73

22.02-2013, 12:16
ugir;

Arkadaşım şaka mı yapıyorsun. Şu anki durumdan değil kanundan sonra yaşanacaklardan bahsediyoruz. Kanun bu haliyle geçerse basıp geçemeyeceksin özel halk otobüsüne diyoruz. Neresi yanlış bunun.

ugir

22.02-2013, 12:25
hayalet73;

ne sakası turan yılmaz arkadasımız yazmıs işte (istanbulda özel halk otobusunden faydalanıyomusunuz ankarada 40 olan belediyeden üçretsiz faydalanamıyo indirimli 60 serbest gerci halk otobusundende faydalansak 50 indirimli olsun ama olsun ama yasa baksanıza ne zaman cıkağı muamma)

cvp bunadır..!

fornaks

24.02-2013, 04:02
ANKARA - İSTANBUL(HAYDARPAŞA) - ANKARA ARASINDA İŞLEYEN ANAHAT TRENLERİ

ESKİŞEHİR EKSPRESİ, CUMHURİYET EKSPRESİ, BAŞKENT EKSPRESİ, SAKARYA EKSPRES (Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi yol çalışmaları kapsamında Eskişehir, Sakarya, Cumhuriyet ve Başkent Ekspreslerinin seferlerine 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren 24 ay süreyle ara verilmiştir.)

FATİH EKSPRESİ (Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi yol çalışmaları kapsamında seferlerine 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren 24 ay süreyle ara verilmiştir.)

ANKARA EKSPRESİ (Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi yol çalışmaları kapsamında seferlerine 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren 24 ay süreyle ara verilmiştir.)

ANADOLU EKSPRESİ (Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi yol çalışmaları kapsamında seferlerine 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren 24 ay süreyle ara verilmiştir.)

BOĞAZİÇİ EKSPRESİ trenleri, Ankara - Haydarpaşa - Ankara arasında her gün işlerler.(Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi yol çalışmaları kapsamında 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren 24 ay süreyle Ankara-Arifiye-Ankara arasında işletilecektir.) Yol çalışmaları nedeniyle 02.04.2012 tarihinden itibaren Eskişehir-Arifiye-Eskişehir arasında işletilecektir.

TCDD sitesinden alıntı 1 subat 2012itibariyle istanbul ankara hattı arasındaki seferlere hızlı tren çalısmasından dolayı 24 ay ara verilmiştir.
bu yılda tcdd nin ozelleştirilmesi için ihale duzenlenecekti sanırım. sehirler arası trene hala binebiliriz kötü haber ise bindigimiz yerde inecek olmamız. ) umarım yasa sürekliligini korur hızlı tren hayata geçtiginde bu hakları elimizden almazlar.

Meçhul Yoldaş

24.02-2013, 04:48
Hiç bir açıklama ve dahi bu tarz zaten yürülükte olan destekler mevcut burda olay son yönetmeliğin kabulune halk nezninde destek bulmak amacındalar.

mehmet-41

24.02-2013, 16:55
kocaelide belediye otobüs ve özel halk otobüsleri ücretsiz kent kart var bas geç rapor oranı diye bir şey yok % 40 olması yeterli

yomaz

24.02-2013, 20:12
bu uygulama çoktan var bunlar kimleri kandılıyor yapacaklarsa özel halk otobüslerine yapısınlar

koselim

25.02-2013, 10:00
Bu uygulama ne zaman başlayacak zamanı bellimi?

buzluçay

26.02-2013, 11:41
arkadaşlar 183 ile 144 devamlı arayyıp soralım bunlar ücretsiz aranıyor iş bunlardan bitiyor yani aile ve sosyal politikalar bakanlıgı

buzluçay

27.02-2013, 23:50
arkadaşım ankarada su malesef zamlandı çok haklısın

ÖmrümSenindir

28.02-2013, 14:26
Benım Anlamadığım Başbakan Çıkıyor Konusuyor Böyle Böyle oLacak Engellıler Yaşlılar Artık Tüm İllerde Ücretsiz Ulaşımdan Yararlanacak Diyor Ama Ortada Belli Bir Tarih Yok Herkesin Altında Arabası Yok Engelliler İçin Ulaşımın Ücretsiz Olması Bir Nevi de Olsa Yeni Bir Kan Sağlıcak YASALAŞMA TARİHİ Ne ZAMAN Acaba Mart mı Nisan mı Bilsek Onuda Bekleriz Seve Seve Onuda Bilmiyoruz.

ÖmrümSenindir

28.02-2013, 14:45
Böyle Bir Yasa Çıkarsa Belediyelerin Tamamı Uygulamak Zorunda Değilmidir Yasa Sonuçta Uygulamıyorsan Çiğnemiş Olucaksın Devleti Tınlamıyorum Demiş Olacaksın Çok Acayip Ya Kimler Ne Milyon Paralar Yiyor Bizim Üç Kuruş İçin Düştüğümüz Hallere Bak Batıyoruz Abi Bu Ülkeye Batıyoruz

mehmetselcuk

01.03-2013, 23:02
ankarada sadece ego da 60% ve üzeri ücretsiz 40% indirimli yani öğrenci! metroda indirim yok trenler biliyosunuz 50% indirimli sehirlerarsı otobusler 25-30% ındırımli...! halk otobusüde indirimli!!!...

mehmetselcuk

02.03-2013, 20:45
turan kardes Basbakanlık engelli kartı gösterirsen var! ben çoook öle bindim!!!

Turan Kardesime katılıyorum çok güzel bir uygulama sistemi!! Basbakanlık ENGELLİ kARTI heryerde gecerli olması lazım olduğunu düşünüyorum! bu benim çoook aklımdan geçmişti...!:rolleyes::)

hatda bi kaç muavinde söledi..

ayse ceren hanım metroda ındırım olduğunu ılk sızden duydum nereye basvuru yapıylıyor ve 59% üzerinde olanlar dediğiniz 24-27 TL den muafmıdır??? tskler! saygılar tüm arkadaslara!

ben 2 gün önce 10 liraya 5,5 metrekür Su aldım!!!...

Passionate

02.03-2013, 22:49
Bu uygulamanın temel mantığı tek tip kart ile tüm yurtta, tüm hak sahiplerinin aynı istisnalardan yararlanmaları ilkesidir. Yani o belediye bu kadar, şu belediye bu kadar ulaşım kolaylığı sağlıyor gibi kaygılar ortadan kalkacak ve bir hak sahibi örneğin bir engelli, sahip olduğu kartıyla ülkenin neresinde olursa olsun ücretsizse ücretsiz veya indirimliyse indirimli olarak bu istisnadan yararlanacaktır. Olay bu olmalıdır ki aslında konu muhtemelen daha ileri boyutlara da taşınacaktır. Zaman içerisinde, uluslararası veya en azından belirli birlik üyesi devletler arası mesela Avrupa Birliği ülkeleri ve bu birliğin muktesebatı gereği tüm üye ülkeler vatandaşı engelliler, bu birliğin sınırları dahilinde bahsedilen hak ve istisnalardan yararlanacaktır. Bu birliğe üye olmasa bile Türkiye de pekçok konuda olduğu gibi muktesebat gereği bu konuda da Avrupa ile aynı şekilde hareket edip aynı uygulamaları gerçekleştirecektir.

Alulu12

03.03-2013, 10:27
EDİRNE de belediye otobüsü yok ''özel halk'' otobüsü var ondada adam 1 krş indirim yapmıyor engellilere serhat birlik diye iğrenç bi kuruluş var burda amalar ufacık edirnede bin in 2.15 krş lan 2.15 krş engelli mengelli dinlemiyorlar kent kart 1.65 sinir küpü oluyorsun ama elinden birşey gelmiyor

turkuaz06

03.03-2013, 11:05
boludaki özel halk otobüsleri ücretsiz.%40 ve üzeri raporu olanlara.

TOLGA_HAN

03.03-2013, 12:53
bu yapıakacak olan kanunlar ilçeleri kapsamadığı sürece hiç bir işe yaramaz yine yarım yamalak bir oyalama ve zaman kaybı bence

mehmetselcuk

03.03-2013, 12:55
bu ne biçim saçmasapan bir sistem uygulama yahu arkaDASlar bunu devletin adamakıllı uygulaması çokmu zor anlamış değilim heryerde herşeyde bizi bi şekilde yorup uğraşdırmanın peşine düşer olmuşlar sanki bundan keyf alırlarmış gibi ....tuhaf!

TOLGA_HAN

03.03-2013, 15:05
ayşe ceren işte bende sizin anlattıklarını millete anlatmaya çalışıyorum ama kimseyi inandıramıyorum şimdi şu anda herkes tüm türkiye engelli maaşlarının 1000 tl ve üzeri olduğunu söylüyorlar zanneddiyorlarki herkese aynı maaşı veriyorlar diyorum ki yahu benim aldığım maaş üç ayda bir 740 tl diyorum ortalama bana dediği şu sanki senin aldığın parayı alıpta cebimize mi koyacazğız diyor devlet tüm engellilere 1000 tl üzeri maaş veriyor diyor

şu andaki iktidar partisinin hitap tarzı o kadar iyi ki yeminde etsen sana değil başbakana inanıyorlar bir de bizi şanslı olarak görenlere sesleniyorum ne bu engel bende olaydı nede yapılmayıpta yapılmış gibi gösterilen haklardan faydalanaydım beni şanslı görenlre içimden benden bin beter ol diyorum gerçektende çok yazık milletin gözü ancak bu kadar boyanır şimdi tüm türkiyedeki insanlar engellilere ulaşım bedava zannediyor ama adam iyi çalışıor ana haberlerde tam iki gün bu haber werildi şimdi yeminde etsen bedava değil diye kimseyi inandırmazsın...

izmirksk35

08.03-2013, 00:19
Yeter ya başlıyacaksa bu uygulama başlasın başbakanın açıklayalı neredeyse 1 ay oldu arıyorum tcdd'yi bize böyle bi yazı gelmedi diyor. dalga mı geçiyorlar bizlerle :mad:

mehmet-41

08.03-2013, 00:23
acaba tcdd bedavamı olacak başbakanlık kartı mı geçerli olacak bilgisi olan var mı

yasinayva

08.03-2013, 01:42
ya arkadaşlar şu bindiğiniz araçtan birtanede çoruma yollasanızda paralı parasız farketmez bide biz görsek neye benziyor tren olursa daha iyi olur

koselim

11.03-2013, 10:26
Yaşlı, engelli, şehit ve gazi yakınlarına 'Ücretsiz ulaşım' hakkı ne oldu unutuldu galiba hiç bir gelişme şu ana kadar olmadı

yunus_can

12.03-2013, 20:55
koselim aynen unutuldu gitti. Ankara alo 153 aradığımda % 40 ve % 59 engellilere ücretsiz ulaşım yok deniliyor. Ücretsiz olmasıyla ilgili ne bilgi nede bir çalışma yokmuş.

In Tıme

12.03-2013, 21:22
sadece okuyorum yaşaması kaç bin takla dönüşüm mevzuat!

burak_br

13.03-2013, 13:09
arkdaşlar ücretsi ztoplu ulaşım henüz başlamadı bilgiis olan vamrı enzamn başlayacakk

ÖmrümSenindir

14.03-2013, 19:05
Bir yasayı onaylayamadılar arkadaş ya

ahmet3847

23.03-2013, 17:15
ewet hiç bir haber yokya nisanda deniyordu ama....

hataylısabri

25.03-2013, 12:30
Merhaba arkadaşlar;bu şehirler arası ulaşımın engelliler için ücretsiz gibi söylemler vardı konu tam olarak ne ye bağlandı bilgisi olan varmı tamammen ücretsiz mi?yoksa eskisi gibi %30 olarak halen devam mı ediyor?...teşekkürler.

buzluçay

25.03-2013, 13:08
nerden ögrendin turan yılmaz 144 ile 183 devamlı arıyorum kimse bişey bilmiyor

oscar71

25.03-2013, 14:44
Arkadaşlar benim başıma 1 hafta oldu bu olay geldi çocuğum ağır engelli ve bende çocuğumla refakatçi kartı olarak birlikte belediyelerin bize vermiş olduğu haktan yararlanıyorduk,fakat oğün çocuğum'umun aksiliği üzerindeydi sinir krizi geçiriyordu bana tekmeler atarak metrodan geçti ve beni beklemeden alt kata hızlı birşekilde gitti bende arkasından giderken güvenlikçi beni durdurtup elimdeki karta el koyarak gidin bu kartı 2 gün sonra karaköyden alın dedi ben çocuğumun altkatta gitiğini söylediğim halde benim bu maduriyetimi sanki bir terorist yakalamışcasına muamele yaparak beni mağdur etti ben tabiki aklım çocuğumda olduğu için kartı herşeyi fırlattım attım.BEN BİR ENGELLİ ANNESİ OLARAK BU KARTLARI YA BİZE VERMEYİN VERİYORSANIZDA TERORİST MUAMELESİ YAPMAYIN.KARAKÖYE GİTTİM CUMA GÜNÜ KARTIMI ALMAK İÇİN CEZA YEMİŞİM 150TL ÖDEMENİZ GEREKİYO HANIM EFENDİ DEDİ BU NASIL ADALET BİRDE KALKMIŞLAR TVDE ENGELLİ YAKINLARINA VS HİZMETLERDEN BAHSEDİYOLAR BUNLAR ASLINDA ENGELLİ YAKINLARINA SADECE TUZAK KURUYOLAR ALTERNATİFTE YOK.

In Tıme

28.03-2013, 16:33
engelliye yaşatılmak istenen bir piskolojik bir kandırmaca! her maddenin bir başka bendi gene bizi mağdur ediyor.

efsane999

14.04-2013, 00:41
Ne yasaymış haala mı çıkmadı?Yaz geldi neredeyse.Söz verildiğin beri kaç ay geçti üzerinden.Ya söyleme,yada yasasını,ortamını hazırla öyle söyle.Haksızmıyım.

izmirksk35

16.04-2013, 00:26
Yasa temmuz ayına kadar çıkarsa iyi çıkmazsa umudu keselim meclis kapanıyor temmuzda benim umudum yok ama yasanın çıkacağına.

KaRe

16.04-2013, 09:12
ya arkadaşlar zaten engelli için ulaşım ücretsiz değilmi ben şehir içi metro olsun otobüs olsun hem kendim hemde refakatçim ücretsiz faydalanabiliyorum şehirler arası tırenide ben ve refakatçim ücretsiz kullandığımda oldu şehirler arası otobüslerdede indirim yapılıyo THY dada indirim yapılıyor neden yeni bir uygulamaymış gibi dillerden dillere dolaşıyo davlet yeni bi uygulamaymış gibi ortaya bi taş attı 40 kişi çıkartamadı o taşı kuyudan :)

ÖmrümSenindir

16.04-2013, 09:52
Bir rüyaydı uyandık ve bitti gerçekçi olalım bence ;)

izmirksk35

16.04-2013, 12:30
Arkadaşlar şu an radyoda NTV Radyo'da başbakan bu konuyla ilgili konuşuyor..

ahmetacar_45

16.04-2013, 12:42
ne dedi başbakan paylaşır mısın bizimle

izmirksk35

16.04-2013, 12:59
Bende öyle pek fazla dinleyemedim radyoda öylesine dinlerken denk geldi işte 12 şubatta yaptığımız açıklamada engelliler gazi ve şehit yakınları için düzenlemeler yaptık felan dedi haber kanallarına bakarsanız detaylı olarak görebilirsiniz.

Landish

16.04-2013, 14:31
evet düzenlemeler yapmışlarmış ulaşımı için şimdi de engelillere maaş kapsamını genişlettiklerini müjdelemiş (internette haberlerde okudum)

Reklam reklam reklam...

ÖmrümSenindir

16.04-2013, 16:07
boş laf:)

sergete

16.04-2013, 19:14
yokmu tanıdık bir milletvekili konuyu gündeme getirse soru önergesi hazırlasa meclise sunsa ilgili bakanlar cevap verse

efsane999

16.04-2013, 20:59
Durmak yok,sonu olmayan boş laflarla geçici yüz güldürmeye devam.

In Tıme

16.04-2013, 22:49
uçakta engelliye 3 kuruşluk indirim var şehit ailesine yok çok ayrıcalıklı!

çelik

16.04-2013, 23:15
%90 engelli ve refakatçısına demir yollarında indirim %50 daha ücretsiz uygulamaya geçilmemiş.

KaRe

17.04-2013, 12:38
relax arkadaşlar :) yasanın nezaman onaylanıp yürürlüğe gireceği belli seçime ramak kala şimdiden olursa unutulma riski var AKP de bunu bilincindedir eee seçime 5 kala misali ulaşım sorununuda halledip ee işte yaptık biz yapıyoruz hadi bize oy verin :) çok şakacı bu devlet insanlarla laf ebeliği yapmasını çok iği biliyo

destkop

17.04-2013, 12:57
ücretsiz ulaşımla ilgili bilgi edinme hakkı kanunu çerçevesinde aile bakanlığına soru sordum cevabı aşağıdaki gibidir.

SAYILI BAŞVURUNUZ BAKANLIĞIMIZCA DEĞERLENDİRİLMİŞ OLUP,HAZIRLANAN CEVAP AŞAĞIDA YER ALMAKTADIR:

Engelli, yaşlı, gazi ve şehit yakınlarının ücretsiz olarak şehiriçi ulaşımdan faydalanmalarına yönelik Kanun; TBMM görüşülmekte olup, yayınlandıktan sonra, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün WEB sayfasında duyurulacaktır.

Bilgilerinizi rica ederiz.

T.C.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
Akay Caddesi No:6 Bakanlıklar / ANKARA
0312 422 55 00 pbx

çalık

28.04-2013, 14:41
Ne zaman çıkacak bu yasa ? Bilgisi olan var mı ?

mehmet-41

28.04-2013, 14:44
zaten bir çok ilde şehir ulaşımı engellilere ücretsiz yada indirimli kocaelide engellilere özel ve tüzel taşıma engelli kent kart ile ücretsiz

çalık

28.04-2013, 14:47
Ankarada metroda geçerli değil ? tcdd de % 50 indirim. Bu yasayla her yerde ücretsiz olacak diye reklam edilmişti. Fos mu çıktı ?

mehmet-41

28.04-2013, 15:00
bekleyip görmek lazım ama dediğim gibi bazı illerde zaten ücretsiz kocaelide engelliler yıllardır ücretsiz şehir içi ulaşımından faydalanıyorlar

burak_br

11.05-2013, 11:01
arkadaşlar ücretrsiz toplu ulaşım yalan oldu galiba bilgiis olan varmı ne durumda

capsi

11.05-2013, 13:09
Bunlar hep oyalama ve kandırmaca.

muntada al ansar

11.05-2013, 15:39
destkop;

ama anlatırlarken sanki hemen yarın başlıyormuş gibi anlatıyorlar olayı kare arkadaşımın dediğine aynen katılıyorum

oysa sn başbakan ımız bunu hemen yarın olacakmış gibi sn fatma hanım 234 tl sınırını daha birçok konuyu hemen yarın olacakmış gibi anlatıyorlardı. şok şunda müjdeli haber tamam haber varda gerisi yok

burak_br

15.05-2013, 11:16
artıkk çıksa bu ücretsiz toplu ulaşımm

ahmet3847

21.05-2013, 21:40
beklenen haber geLdi!! .. Özürlüler ve Refakatçilerinin, Toplu taşıma araçlarının kendileri için ücretsiz olması talebi. Meclis gündeminin 36. maddesinde bulunan, Özürlüler ve Refakatçilerinin, Toplu taşıma araçlarının kendileri için ücretsiz olması talebi hususunda hazırlanan 04.12.2012 tarih ve 25 numaralı Plan ve Bütçe Komisyon Raporu okundu.
Yapılan müzakere ve oylama neticesinde; Belediye otobüslerinden ücretsiz, Halk Otobüsü ve Raylı Sistemden indirimli olarak yararlanmalarının (daha önceki uygulamanın devamına) uygun olacağı yönünde hazırlanan Plan ve Bütçe Komisyon raporunun kabulüne oyçokluğu ile karar verildi.

sergete

22.05-2013, 08:51
1 hafta önce kardesimle hızlı trenle ankaradan eskişehire gitmek üzere bilet aldık ikimizinde başbakanlık özürlü kimlik kartı var bilet alırken özürlü kimlik kartımızı gösterdik sorun çıkmadı ama trene binerken yapılan bilet ve kimlik kontrolünde hostes arkadaş yeni karar doğrultusunda raporunuzunda yanınızda olması gerektiğini söyledi son 6 ay içinde 3 kez aynı trenle eskişehire gittim geldim böyle bir durumla karşılaşmadım ve bilet onlarda kalmak şartı ile yolculuğa müsade ettiler hızlı tren sanki özel şahısa aitmiş gibi muamele gördük sinir oldum ne yapmamı önerirsiniz

yelpaze

22.05-2013, 09:38
uçakta toplu taşıma aracına giriyormu :)

hasaner

22.05-2013, 11:41
heralde en az indirim manisada var.. belediye otobuslerinde kentkart ile sadece %25 ten bile az bi indirim var..

ahmet3847

22.05-2013, 21:39
Özürlüler ve Refakatçilerinin, Toplu taşıma araçlarının kendileri için ücretsiz olması talebi.Meclis gündeminin 36. maddesinde bulunan, Özürlüler ve Refakatçilerinin, Toplu taşıma araçlarının kendileri için ücretsiz olması talebi hususunda hazırlanan 04.12.2012 tarih ve 25 numaralı Plan ve Bütçe Komisyon Raporu okundu.
Yapılan müzakere ve oylama neticesinde; Belediye otobüslerinden ücretsiz, Halk Otobüsü ve Raylı Sistemden indirimli olarak yararlanmalarının (daha önceki uygulamanın devamına) uygun olacağı yönünde hazırlanan Plan ve Bütçe Komisyon raporunun kabulüne oyçokluğu ile karar verildi.

pembeyürekli

22.05-2013, 22:02
sergete;
Bimer e ve TCDD mail atın ,dikkate alınıyor..

mehmet-41

23.05-2013, 00:19
kocaelide engellilere vapur ve tüm özel ve belediye otobüsleri ücretsiz yıllardır böyle

keremöz

23.05-2013, 07:45
selam arkadaşlar cift katli otobuslarde beyaz kart geçmiyor meşale bende pendik sisli bindim kart gecersis diyor

çalık

23.05-2013, 11:04
Bu haliyle yasalaşırsa belediyelerin insiyatifi ortadan kalkıyor. Yani şu anda vapur, özel halk otobüsü ya da metro ücretsiz olan iller varsa onlarda indirimli tarifeye geçecek.

Var olan hakları daha da geriye götürecek.

Hayaldi gerçek oldu. Geçmiş olsun.

TOLGA_HAN

23.05-2013, 14:21
Saçmalığın daniskası bu kanun. Ağır engelli birisi sürekli dolmuşa mı binecek adı üstünde ağır engelli. Benim bildiğim ağır engelli olmak için yatalak olmak gerekiyor. Yatalak bir insana istersen herşeyi bedava yap ne anlamı var ki. Engellileri ikiye bölen zihniyet oldukça daha çok bedava hava alırız. Bol bol hava alalım. Hava bedava nasılsa raporada gerek yok ağır engelli olmayada gerek yok.

sitkimy

06.06-2013, 17:12
engellilerin bedava ulaşım hakkı için kanun hazırlanıyor du ? ne oldu ?kanun onaylandi mı ?resmi gazete de yayımlandı mı ?bilgisi olan varmı ?teşekkür ler .

özer özkan

10.06-2013, 11:07
yaa anlamadığım şey kanunda yer alan şehit gazi engellilere ücretsiz toplum ulaşım hakkı zaten kanunda var neden tekrar kanun çıkarıp bedava yapıyorlar anlamadım bedava ulaşım hakkımız ama bu kanunda zaten var

özer özkan

10.06-2013, 14:25
haklısın aslında başbakanlık özürlü kartı izmirde dahil tüm illerin toplu ulaşımında geçerli olup ücretsiz olması lazım ama ilerde olur inşallah

Mustafa2256

10.06-2013, 22:07
merhaba arkadaşlar geçen aylarda başbakanımızın açıkladığı engellilere ücretsiz ulaşım diye haberler vardı ancak uygulamaya geçilmedi ne zaman geçilecek bilgisi olan varmı

özer özkan

11.06-2013, 12:14
vallah bilgim yok haberleri izlemeye devam

özer özkan

11.06-2013, 12:48
desene bu yasa çıkmaz ayın ilk çarşambası olacak:D

ahmet3847

08.07-2013, 09:25
Ücretsiz seyahat kapsamı genişletiliyor. Çeşitli indirimler sağlanıyor.

Gazi, vazife malulü sayılarak aylık bağlananların kendileri, eşleri, evli olmayan 25 yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları; harp veya vazife malulü sayılanlardan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam edenler ile vazife malulü sayılarak aylık bağlananlar, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacak.
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin kendileri ile eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış çocukları, anne ve babaları; harp veya vazife malulü sayılacak şekilde hayatını kaybedenlerin ya da aynı kapsamda aylık almaktayken hayatını kaybedenlerin eşleri, evli olmayan ve 25 yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları;engelliler için sağlık kurulu raporuyla yüzde 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçileri de bu imkândan faydalanacak.Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak, demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarından ise yüzde 50 indirimli olarak yararlanacak.Bu fıkrada belirtilen kurum ve kuruluşlar, belediyeler, belediyeler tarafından kurulan şirketler, birlikler, müessese ve işletmeler altmış ila 65 yaş arasında bulunan kişilerin toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanmasını sağlayabilecek.Bazı harp ve vazife malulleri ile aylıkları kesilenlerin su ve elektrik ücretlerinde indirim uygulanması öngörülüyor.Yetim aylığı alan ve ücretsiz seyahat hakkı olanlardan bu aylıkları almaya devam ettikleri müddetçe ücretsiz seyahat hakları saklı tutuluyor.

özer özkan

08.07-2013, 23:50
25 yaş ve üstü olanlar ne olacak

mavisevecen

09.07-2013, 00:20
ist bulda ücretsiz engellilere ulaşım

özer özkan

09.07-2013, 15:27
izmirdede ücretsiz

serkanbaba

12.07-2013, 03:22
Arkadaşlar sanırım meclisten geçti gece 12 civarında izlerken meclis Tv'yi duydum ayrıca meclis internet sitesinde tutanaklarda var ilginenler için madde 88 link de burası TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ (http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/Tutanak_B_SD.birlesim_baslangic?P4=21990&P5=H&page1=89&page2=89)

kardelenn

12.07-2013, 08:53
bunlar zaten vardı ne değiştirdilerki

kardelenn

12.07-2013, 09:42
nerde yaşadığım yazıyo bakarsan görürsün:)

nasıl vardı 40 engelli rapora türkiyenin her yerinde ücretsiz değil çoğu yerde indirimli neden bahsediyonuz yaşlılara nerde var ankarada 10 ile 16 arası bedava nerede yaşıyon kardelen sen

atarlanma hemen :):) şaka yaptım::)

ne bu şiddet bu celall:D

yunus_can

12.07-2013, 10:10
% 50 engelli raporuyla bile çoğu yerde indirimli. Ankarada % 40 - % 59 engelli raporuyla indirimli ulaşım saçmalığı bitsin artık. Bizlerde izmirde istanbulda ve bazı illerde olduğu gibi ücretsiz ulaşım imkanı istiyoruz.

kardelenn

12.07-2013, 10:15
bitmiş işte inşallah faydalanıcaz bakalım:)

yunus_can

12.07-2013, 10:43
Meclisin gece yarısı kabul ettiği madde

"24/2/1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkındaki Kanun veya 28/5/1986 tarihli ve 3292 sayılı Vatani Hizmet Tertibi Aylıklarının Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki hizmetleri sebebiyle vatani hizmet tertibinden aylık bağlananların; 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı maddesi ile mülga 45 inci ve 64 üncü maddelerine veya 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesine, 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre vazife malulü sayılarak aylık bağlananların kendileri, eşleri, evli olmayan ve yirmibeş yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları; yukarıda sayılan kanunlara göre harp veya vazife malulü sayılanlardan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam edenler ile vazife malulü sayılarak aylık bağlananlardan, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin kendileri ile eşleri, evli olmayan ve yirmibeş yaşını doldurmamış çocukları, anne ve babaları; yukarıda sayılan kanunlara göre harp veya vazife malulü sayılacak şekilde hayatını kaybedenlerin ya da aynı kapsamda aylık almaktayken hayatını kaybedenlerin eşleri, evli olmayan ve yirmibeş yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları; engelliler için sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçileri, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanırlar.

Türk vatandaşı olan altmışbeş yaş ve üzeri kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak, demiryolları ve denizyollarının şehirlerarası hatlarından ise P indirimli olarak yararlanırlar. Bu fıkrada belirtilen kurum ve kuruluşlar, belediyeler, belediyeler tarafından kurulan şirketler, birlikler, müessese ve işletmeler altmış ila altmışbeş yaş arasında bulunan kişilerin toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanmasını sağlayabilirler."

"İlgili kurumlar, belediyeler ile belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketler, ücretsiz ve indirimli seyahat hakkının kullanılması ile ilgili olarak gerekli tedbirleri alırlar. Ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullandırılmaması halinde bu haktan faydalandırılmayan her kişi için toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden elli tam bilet bedeli tutarında idari para cezası mülki idare amiri tarafından uygulanır. Bu maddeye göre verilecek idari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.

İkinci ve üçüncü fıkra hükümleri kapsamında hizmet verecek toplu taşıma araçları, toplu taşıma hizmetlerinin kapsamı ile bu hizmetlerden ücretsiz ve indirimli yararlanmaya ilişkin usul ve esaslar, Maliye, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, İçişleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarının görüşleri alınmak suretiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.

özer özkan

12.07-2013, 12:13
ne yani şimdi bu kanunla türkiyenin herhangi bir ilinde bedava mı binecez ulaşım araçlarına

özer özkan

12.07-2013, 12:28
herhalde başbakanlık özürlü kartıyla binecez

özer özkan

12.07-2013, 12:39
inşallah öyledir mesela kuşadasında başbakanlık özürlü kartı olana şehir içi dolmuş ücretsiz

yunus_can

12.07-2013, 12:40
Arkadaşlar torba yasa tasarısı içinde engelli ulaşımı ile ilgili madde meclisden onaylanmış. Torba yasa tasarısının bütün maddeleri tamamen meclisde görüşüldükden sonra cumhurbaşkanın onayına sunulacak 15 gün içerisinde onaylanırsa resmi gazetede yayınlandıkdan sonra kanunlaşmış olacak ve bütün illerde ücretsiz ulaşım hakkına sahip olacağız inşallah.

özer özkan

12.07-2013, 12:43
hadi hayırlısı 15 gün beklicez sadece öylemi

yunus_can

12.07-2013, 12:49
Tahminimce Ağustosun 15'ni bulur.

özer özkan

12.07-2013, 12:50
iyi o zaman hangi ile gidersek ücret ödemicezmi şehiriçi ulaşıma

yunus_can

12.07-2013, 12:54
Bir aksilik çıkmazsa resmi gazetede yayınlandığı zaman bütün illerde şehiriçi belediye otobüsleri engellilere ücretsiz olacak.

özer özkan

12.07-2013, 12:57
başbakanlık kartı gecerli olacak mı

yunus_can

12.07-2013, 13:02
İki ihtimal gözüküyor Başbakanlık özürlü kimlik kartı geçerli olacak yada Aile sosyal politikalar bakanlığı tarafından tek tip bir kart çıkartılacak. O kart bütün illerin belediyelerinin toplu taşımında geçerli olacak.

özer özkan

12.07-2013, 13:16
ne güzel bir haber inşallah olur izmir dışı buluşmalarda kullanırım

meralmiz

12.07-2013, 14:40
ne yani şimdi ister belediye aracı olsun ister özel halk otobüsleri olsun şehiriçi tümüne ücretsiz mi binecez onu anlamadım bide benim başbakanlık kimlik kartım var onunla mı binilecek

koselim

12.07-2013, 14:47
hayırlısı inşallah daha iyi olur beklentimiz engellilerin daha iyi şartlarda hizmet alması bunu hükümetimiz yaparsa memnun oluruz ÖMSS (EMSS) ile alımlarda yapılırsa bizim için iyi bir Bayram hediyesi olacaktır.

özer özkan

12.07-2013, 15:36
eee seçim yaklaştı yaa neysse geçte olsa böyle şey güzel bir uygulama

dua20

12.07-2013, 23:00
benim şöyle sorum olcak ben köcük bir kasabada yaşıyorum kasabanın yani beldenin şehire gitmek icin otobüs kullanıyoruz bugun yani az önce trt1 dinledim malulen emeklilerde toplu taşımalardan bedava olucakmıs haberde duydum acaba bedavaysa bende belediye gidip hergün 3 milyon veresiye 90 milyon veriyorum agır geliyor gidiş gelişler 180 milyon yapıyor raporla bedava oldugunu özürlü olarak haklarımı iletsem tşkler

izmirksk35

13.07-2013, 02:47
Hadi hayırlısı olsun inşallah bayrama kadar yasalaşırda bayramda trenle memlekete gideriz

çalık

13.07-2013, 10:23
Uçakta ücretsiz ulaşımı geçtim ama indirim bile yok.

ikinci bahar

13.07-2013, 10:42
Ütopik isteklerim:::Ben sık sık ucakla seyahat etmek zorunda kaliyorum.Ucaga da indirim hatta beles olsa :)) ben toplu tasim araci kullanamiyorumBenzine de indirim yapilsa:) ihtiyaci olan engelliye son sistem tekerlekli sandalye Hediye edilse:) yapilan alisverislerin hepsinde kdv alinmasa:) vs.....

özer özkan

13.07-2013, 12:27
ucak beleş olamaz ama indirimli olabilir

efsane999

13.07-2013, 14:25
Ulaşımın bedava olması konusunda yasa Mecliste kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanın onaylaması gerek.(sonuçta illaki onaylıyor)Cumhurbaşkanı onayladıktan 45 gün sonra Resmi Gazetede yayınlanınca yasa olmuş demektir.Fakat
Bazı durumlarda Meclisten geçip,Cumhurbaşkanının onaylayacağını söylemesi bile Yasanın uygulamasını başlatır.Örneği vardır bu durumun.İnşallah engelliler kale alınır da yasa biran evvel çıkar.
Uçak zaten engellilere indirimliydi!Fakat özürlü kartının yanında bilet alırken,özürlü raporunu ibraz etmek gerekli diye okumuştum.

TOLGA_HAN

15.07-2013, 17:23
Kardeşim çoğu yerde belediyenin dolmuşu mu kaldı. Özel halk otobüsleri bedava olmadıka hiç bir işe yaramaz bu çıkartılan kanun. Şimdi bedava diye büyük şehirlere gidip belediye dolmuşu mu arayacağız. Benim yaşadığım yerde özel halk otobüsleri var. Özel halk otobüsleri bedava değilse ne için çıkarmışlar bu kanunu anlayamadım.

ahmetacar_45

17.07-2013, 08:45
ücretsiz ulaşımdan tam olarak ne zaman yararlanmaya başlayacağız bilgilendirirseniz seviniriz.

mhpr85

17.07-2013, 10:50
eskişehirde sağolsun yılmaz hoca kaç yıldır bedava

özer özkan

17.07-2013, 14:09
turan sende hangi partili olduğun belli değil.ama genede sayın büyükerşeni kutluyorum

kardelenn

17.07-2013, 15:00
turan sende hangi partili olduğun belli değil.ama genede sayın büyükerşeni kutluyorum

:):):): çok güldüm valla allahda seni güldürsün:)

mhpr85

17.07-2013, 15:44
yurt içi mi

özer özkan

18.07-2013, 13:28
yurt içi için geçerli

gurbettekikuzeyli

21.07-2013, 14:36
Ben de şehirlerarası ulaşım da karşılaştığım bir durumu anlatayım. Normal bilet fiyatları üzerinden % 30 indirim uygulanması gerekir öyle değil mi?

20.07 2013 tarihinde önceden rezarvasyon yaptığım bileti almak için Esenler de Ulusoy yazıhanesine gittim. Engelli kartımı uzattım. Bana her seferde 1 kişilik kontenjan olduğunu ve kontenjan dolduğundan normal fiyattan bilet alabileceğimi söylediler. Haklarımı anlattım ama aynı teraneyi sürdürdüklerinde bilet almadan ayrıldım. Oradan Metro yazıhanesine gittim ve kartımı uzatarak 1 kişilik yer istedim. Onlarda her seferde 2 kişilik kontenjan olduğunu ama bilet verebileceklerini söylediler. Kaç lira olduğunu sorduğumda 63 tl dediler. Bilet fiyatlarınız zaten 70 lira, % 30 uygulandıktan sonra 50 lira olması gerekmez mi diye itiraz ettim ama biletin liste fiyatının üst sınırının 90 tl olduğunu ve indirimi bunun üzerinden yaptıklarını söylediler. Yine haklarım konusunda 15-20 dakikalık münakaşadan sonra bu sefer bileti almak zorunda kaldım.
Şunu bilin ki arkadaşlar; evet haklarımız var ama denetim ve yaptırım olmadan hiç bir şeye yaramıyor. Benim karşılaştığım durumla karşılaşan veya sorunsuz halledenler varsa yazsınlar da arkadaşlarımız bilsinler hangi firma sorun çıkarmadan indirimi uyguluyor veya böyle durumlarda ne yapmamız gerekiyor.

özer özkan

22.07-2013, 18:06
ben şehirler arasında hiç bir zorluk çekmedim

DADAŞ06

23.07-2013, 11:37
veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanırlar.

selam arkadaşlar

bazı arkadaşlar hala özel halk otobüslerinin de bedava olması gerektiği konusunda yazılar yazmış . bakınız meclisten geçen kanun maddesinin içinde yukarda alıntısını yaptıgım ifade var bu ifade özel halk otobüslerinide kapsıyor hatta hatta bazı illerde bu ulaşım kooperatifler tarafından yapılır yukardaki ibaredeki şirket kelimesi bu kooperatifleri bağlar çünkü bu kooperatiflere bu yetki belediye tarafından verilmektedir kıssacası ücretsizdir

saygılar sunarım

özer özkan

24.07-2013, 18:13
peki ankarada neden halen %40 ile %60 arası yarı fiyat izmirde %kaç olursan ol bedava

çalık

24.07-2013, 23:22
Akıllı kart çalışması vardı. O uygulamaya geçerse akbil gibi karttan okuması lazım. Normal para okuması gibi olması lazım. Aksi taktirde özellerde çok tantana çıkar. İnsanlar beleşçi gibi bakar. Götürürler götürmesine de insanın burnundan getirirler.

DADAŞ06

01.08-2013, 21:16
selam arkadaşlar

6495 sayılı kanun bu gün cumhurbaşkanı tarafından onaylandı . madde 88 yürürlük tarihi gazetede yayım tarihidir hayırlı olsun

saygılar sunarım

efsane999

01.08-2013, 21:44
Dadaş06;
Verdiğiniz haber için çok teşekkür ederim,sağolun.
Sizden ricam haberi linkiyle beraber kaynağından eklermisiniz?

DADAŞ06

01.08-2013, 22:04
Google hazretlerine 6495 sayılı kanun yazarsanız otomatik olarak habere ulaşırsınız
Saygılar sunarım

yunus_can

01.08-2013, 22:09
Hayırlı olsun arkadaşlar haberin linki: - Cumhurbaşkanı Gül'den Bayram hediyesi (http://opsiyonhaber.com/haber-40695-Cumhurbaskani-Gulden-Bayram-hediyesi.html) Artık sadece resmi gazetede 15 gün içinde yayınlanması kaldı.

keremöz

01.08-2013, 22:34
hayirli olsun arkadaslar

izmirksk35

02.08-2013, 02:56
Tam olarak ne zamandan itibaren ücretsiz seyahat başlayacak acaba ?

DADAŞ06

02.08-2013, 08:18
günaydın arkadaşlar

6495 sayılı kanın resmi gazetede yayınlanarak bu gün itibariyle yürürlüğe girmiştir hayırlı olsun ( bu gün itibariyle ulaşım ücretsiz )

saygılar sunarım

"Madde 88:
[...] engelliler için sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçileri, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanırlar."

BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
Resmî GazeteTarih: 2 Ağustos 2013
Resmî Gazete Sayı : 28726
Kanun No. 6495 (Kabul Tarihi: 12/7/2013) (http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130802.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130802.htm)

keremöz

02.08-2013, 08:24
selam cihan %40 ve üzerini kapsiyor demi

DADAŞ06

02.08-2013, 08:40
evet keremöz kanunu aynen aşagıya aktarıyorum

“24/2/1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkındaki Kanun veya 28/5/1986 tarihli ve 3292 sayılı Vatani Hizmet Tertibi Aylıklarının Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki hizmetleri sebebiyle vatani hizmet tertibinden aylık bağlananların; 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı maddesi ile mülga 45 inci ve 64 üncü maddelerine veya 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesine, 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre vazife malulü sayılarak aylık bağlananların kendileri, eşleri, evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları; yukarıda sayılan kanunlara göre harp veya vazife malulü sayılanlardan sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam edenler ile vazife malulü sayılarak aylık bağlananlardan, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle ödenmekte olan aylıkları kesilenlerin kendileri ile eşleri, evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış çocukları, anne ve babaları; yukarıda sayılan kanunlara göre harp veya vazife malulü sayılacak şekilde hayatını kaybedenlerin ya da aynı kapsamda aylık almaktayken hayatını kaybedenlerin eşleri, evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları; engelliler için sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere birlikte yolculuk ettikleri refakatçileri, demiryolları ve denizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanırlar.

saygılar sunarım

kalben

02.08-2013, 08:50
Karayolları dahil değil anlaşılan...

yunus_can

02.08-2013, 09:09
Ankara büyükşehir belediyesi 153 çağrı merkezini aradım. ücretsiz ulaşım konusunda yönetmeliğin çıkmadığını bu konuda bilgi verilmediğini söylüyorlar. ulaşım halen ücretli olduğunu idda ediyorlar ne yapmam lazım.

DADAŞ06

02.08-2013, 09:32
kanunun yönetmeliğe ihtiyacı yok . yönetmelik onların problemi. açsınlar resmi gazeteyi baksınlar . ayrıca bu gün itibari ile ücretsiz ulaşımdan faydalandırılmaması durumunda bu kanuna aykırı davranmaktan ceza alır bu ceza ise bu kanunda açık bir şekilde belirtilmiştir . aşagıya aktarıyorum ceza fıkrasını

“İlgili kurumlar, belediyeler ile belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketler, ücretsiz ve indirimli seyahat hakkının kullanılması ile ilgili olarak gerekli tedbirleri alırlar. Ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullandırılmaması hâlinde bu haktan faydalandırılmayan her kişi için toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden elli tam bilet bedeli tutarında idari para cezası mülki idare amiri tarafından uygulanır. Bu maddeye göre verilecek idari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir.

turan yılmaz

02.08-2013, 09:55
arkadaşlar ankarada bundan habersiz ego 153 yüzde 40 olan indirimli öğrenci tarifesi ve 60 olan serbest bu konuyla ilgili bilgi gelmemiş bende internetten araştırdım yasalaştığına dair bişey bulamadım meclisden geçti çumhur başkanının önündeydi eminmisin resmi gazetede yayınlandığına

DADAŞ06

02.08-2013, 10:17
sayın turan yılmaz

google hazretlerine resmi gazete yazarsanız ve bu günü tıklarsanız 6495 sayılı kanunun yayınlandıgını görürsünüz

saygılar sunarım